<ent N F NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP. Donderdag 3 Juli 1030 No. 17417 00* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1 af aan Ml FEUILLETON. O I slagen in de >8/1929? 929? IN. rijner wat indt, de voor esch tenWilt in de baak, nder. BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. -i.-- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen „RATELSLANGEN" 1 I ■Mi I K elaaraprii* za- op weer 12 zei N, Markt 31, Gouda. (Wordt vervolgd). óók ïndheden vrij de Fransche t zaï de moge- liAiwe met Zondagsblad looper geschiedt Hazel’s zonnehoed verborg een warm Èlo- zend gezicht. U ziet er... kostelijk uit! prees Ge orge. Ze begonnen te visschen. Hazel voor, hoe ze het aas George deed in het water moest gooien. Plotseling voelde zy een ruk. Ik heb beet... ik heb beet! Ze schreeuwde van opwinding. Houd uw hengel op, laat hem schie ten! Goed zoo! Haal hem nu zachtjes bin- setten tegen de politiek van de tijlfidang, maar hij vergeet te iedere oppositie, hetzy extri- wel gematigd, door he^ Sovjet i. Hy nam en kousen Fokker gearresteerd. Wegens acrobatisch vliegen. De heer Fokker is op Roosevelt Field ge arresteerd, wegens „acrobatisch” vliegen. Toen de regeeringsinspecteur hem onder vroeg, zeide Fokker geen brevet als piloot te bezitten en een bezoek te hebben ge bracht aan het vliegveld, om getuige te zyn van het vertrek van de „Southern Cross”. Hy was echter zoo opgetogen over de wyze waarop de zwaar beladen machine zich ge droeg, dat hy in een klein sportvliegtuig sprong en de lucht in ging. Toen hy landde stonden de ambtenaren te wachten om hem in arrest te nemen. rusland. Volkskeuken af gebrand. Negen dooden, twee millioen schade; brandstichting? De onlangs voor twee millioen roebel te Leningrad gebouwde moderne groote volks keuken is totaal door brand vernield. Er zyn negen personen by den brand om gekomen, o.w. drie brandweerlieden. Men vermoedt, dat er brandstichting in het spel is. BINNENLAND. Burgemeester Patijn gaat niet heen. Naar aanleiding van een bericht in Het Volk als zou de burgemeester van ’s-Graven- hage, mr. J. A. N. Patijn, met 1 September a.s. heengaan, heeft het Corr. Bureau zich tot mr. Patyn gewend. De burgemeester verklaarde het bericht pertinent tegen te spreken. Benoeming hoogleeraren. In de wijsbegeerte van den fadg» dienst en de ethiek. B. en W. van Amsterdam hebben in over leg met Curatoren der Universiteit, ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte van den godsdienst en de ethiek voorgedragen: 1. Prof. dr. M. C. van Mourik Broekman te Breda; 2. Dr. J. L. Snethlage te Oyen (N.B.). In de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-chr. letter kunde. Zy stellen den Raad verder in overleg met Curatoren der Universiteit voor om dr. D. Plooy, thans buitengewoon hoogleer aar, te benoemen tot gewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-christelyke letterkunde. Betaling van wegen* en rywielbelaating per giro. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Ne derland, had aan den ministers van finan ciën en van waterstaat verzocht, het daar heen te leiden, dat, teneinde noodeloozen administratieven omslag te vermijden en onnoodig wachten aan de belasting- en post kantoren te voorkomen, een regeling tot stand kome, waardoor voortaan de wegen en de rywielbelasting door middel van den postcheque- en girodienst kan worden vol daan, waarna de wegenbelastingkaart c.q. maakte haai- wild. De visch lag in een groe ten emmer. George deed er wat zeewier over. Toen de emmer byna vol was, zei hij Tyd om op te houden. Hazel keek naar het land en uitte een scherpen kreet. Daar kan ik nooit doorheen waden! Zy wees nftar het water tusschen de rots en het strand. O ja, zei George, u zeult wel wat nat worden, maar dan gaat Samantha altijd de duinen in en droogt haar goed in de zon. De golven zullen my qmver gooien! Ik zal u dragen, zei George gretig. Nadat ze een poosje tegengestribbeld had, gaf Hazel zich aan zijn armen over-' Hy lichtte haar op, alsof ze een kind was hield haar hoog tgen zijn borst en begaf zich in het water, dat natuurlijk rondom de. rots het diepst was. Zij hield zich heel stil, de oogen toe, genietend van deze nieuwe gewaarwording. Hy zette haar zachtjes neer en lachte. Waarom zette je me niet neer toen het water ondiep werd? Daar heb ik heelemaal niet aange dacht. Hy keerde naar de rots terug om de visch en het tuig te halen. Hazel verdween in de duinen. Toen ze terug kwam had ze haar kousen en schoenen en haar mantel weer aangetrokken. En haar zelfbeheer- sching had zy weer terug. Russissche communisten schijnt het, nog altijd in als koek en wellicht niet eens by de Russische alleen! Ook over de oude schuld heeft Stalin gesproken. Hy vindt het heel logisch, dat Sovjet-iRusland zich niets aantrekt van de schulden door het vroegere regiem gemaakt maar hy vindt zyn eigen logica blijkbaar niet verstoord, wanneer hij zegt: „indien men ons kredieten verleent, zyn wy bereid een deel van defyooroorlogsche schulden te betalen”. De Sovjets willen dus alleen schulden erkenden, wanneer het in hun kraam te pas komt, en zij er nieuwe credi- ten door kunnen los krygen. Ook over de bolsjewistische propaganda heeft Stalin het woord gevoerd, maar hij heeft er niet by gezegd, dat het Russische communisme buiten die propaganda niet zou kunnen bestaan, en alleen een wereld revolutie de Russische revolutie zou kunnen redden. Ten slotte memoreeren wij nog dat op het congres besloten werd strenge maat regelen te treffen tegen hen die de fractie vorming binnen de party bevorderen, en die zich schuldig maken aan het tegenwerken van besluiten, daardoor verwikkelingen veroorzaken. nen! Gelukkig zat de visch goed aan dén haak. En de lyn hield het uit. Toch was George zoo bang, dat hy hem zou verliezen, dat hy tot bijna aan zyn middel in de branding sprong. Hy 'kwam er druipend uit te voor schijn met ’n glinsterenden twee ponder. Als hy haar op dat moment ten huwelijk had gevraagd, zou 'Hazel hem genomen hebben Dra werd het spelletje nog opwindender. Hazel moest haar eigen visch naar bin nen halen, daar George de handen vol had een een monster aan het eind van zyn eigen lyn. De lynen raakten verward en de beide visschen ontkwamen. George vloekte. Meneer Spragge! klonk het verwijtend. Genade! riep George. Ik vergiste me en niet zoo’n beetje ook. Ik dacht een oogenblik, dat u Samantha was! Vloek u zoo, waar Samantha bij is? zei Hazel streng. Moeder en zy zyn er aan gewend! Ik zou er nooit aan kunnen wennen! Daar hebt u gelijk in. Hy boog zich voorover om de lynen uit elkaar te halen. Hazel’s hart verteederde zich. Het was zonder twjjfel de knapste man, dien ze ooit had gezien. Zij murmelde zachtjes. Mynheer Spragge? U kon best George zeggen! Zy vingen een heele massa visch in de branding en Hazel had verbazend veel ple zier. Ze werd tot op de huid nat, maar ze gaf er niets om, want de levensvreugde ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN l 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. vonnis van den krijgsraad te Luik in be roep gegaan. Naar verluidt zal de zaak echter niet voorkomen. De regeering zat met het geval eenigszins verlegen. Indien het Hooge Militair Gerechtshof de straf van De Leeuw vermindert, zou het gezag van den Luikschen Krijgsraad een deuk krygen. En een bevestiging van het vonnis zou geheel het Vïaamsche land opnieuw in rep en roer brengen. Men zal de moeilijkheid uit den weg gaan, door op 21 Juli, den verjaardag der troonsbestijging van Leopold 1, aan Joris de Leeuw kwytschelding van straf te ver- leenen. D*k eenheid van da Communistische partij t i Raeland. i h ih Stalin overwinnaar in den strijd. H<ft zestiende congres van de Russische communijmLche party gééft aanleiding X fit eenige ncrafyïes. Zooals mén reeds heeft kunnen lozen is de huidige leider Stalin voor de zoqveelste maal als overwinnaar uit den strijd getreden. Hem 1 zal dat stof ge noeg tot» róemer. geven, maar de vraag it. ih hoeverre Lij uaar rechi toe heeft. HO zplf heeft i betoogd, dat do volmaakte een heid van de H'u’.nmunistïsche party in Rus land zonmttldar blykt uit het feit dat geen, enkele opaihitie ten congresse zich Heeft kunnen dot centrale zeggen da mjstisch d< regiem wopdt onderdrukt, terwyl de leiders zich niet ontzien hun tegenstanders te ver wijderen Op een manier die allesbehalve met menséhelyke wetten strookt. De heer Stalin heeft in zyn rapport aan het congres een zeer rooskleurig schilderij opgehangen van den vooruitgang der land bouwproductie en van de gesocialiseerde in dustrie in verband met het bekende 5 jaars- plan, maar de werkelijke situatie is volgens ooggetuigen en mededeelingen van de^Sov- jetpers een onverdachte bron dus wel heel anders dan, Stalin haar met zooveel ophef schetst. Er is inderdaad een groote poging ge daan in de richting van socialisatie dér pro ductie, maar de resultaten moeten nog te leurstellender zyn dan de tegenstanders van den Sovjet hebben verwacht. Het stelsel be rust daarop, dat het Russische Volk werkt, niet om in zyn nooden te voorzien, maar om den buitenlandschen handel van de Sov- jetregeering te steunen, en van dien handel heeft dfe Sovjet zich het monopolie toege ëigend, om zich bij de buitenlandsche staten de noodige bestaansbronnen te verzekeren en tegelijk zyn propaganda te kunnen die nen. Stalin heeft ook de oogenbl ikke lijke eeo- nomische malaise, die zich over de heele wereld afteekent, gebruikt om er argumen ten aan te ontleenen voor zyn doel, door namelyk te betoogen dat het antagodisme van de kapitalistische landen een nieuw oorlogsgevaar oplevert. Hy noemt de Sov jet den meest vredelievenden staat ter we reld, maar, vergeet hy de invasie van nog amper een paar maanden geledten door het roode leger in Mantsjoerjje Een invasie né de Russische onderteekening van het bekende Kellogg-pact! Neen hy, vergeet haar niet, maar verstaat de kunst om met enkele keurige omschrijvingen scherpe ken te verdoezelen. Dus heeft hy de mili taire actie in het Oosten eenvoudigweg een „liquidatie van het spoorwegconflict” ge noemd. Dergelyke redeneeringen gaan er by de Laat de wereld U begeven, maar blijf U zelf getrouw. 50 I Firma ia r te lande AAVE Ae eter kade 24 VER. STATEN. Het nieuwe duurrecord. De gebroeders Hunter zullen vermoede- lyk nog heden dalen wegens een motor defect. Zy hadden hedenmiddag 12 uur 509 uren in de lucht doorgebracht en hebben naar ruwe schatting 59.000 KJtf. afgelegd. De vliegtocht van Kingsford Smith. Kingsford Smith en zyn metgezelMiyijn van hier naar Chicago vertrokken. Dit is de eerste étappe op hun jgu óver het Amerikaansche vasteland naWme kust van de Stille Zee waardoor Kingsford .Smith de luchtreis om.de wereld met de Southern Cross zal voltooien. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze ^bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Uit het Engelsch van H. A. VAGHELL. Nadruk verboden. Zjj kwamen by de lage duinen. Daar is George! zei Samantha. Vanaf den top van het duin kon Hazel een groote uitgestrektheid nat zand zien, waarin de wolkelooze, blauwe hemel zich weerspiegelde. Die werd omzoomd door een schitterend, tintelend, schiftend wit lint, waar de groote baren in schuim uiteen bra ken. Daar achter lag de Oceaan. George stond op een rots en wuifde naar de meisjes; zyn broek was iot boven de knie opgerold. Zijn armen waren ook bloot. Alles aqn Hazel tintelde, terwijl ze naar hem keek. Wat een man was hy! Ik schiet maar weer naar huis! Samantha. Ze „schoot” inderdaad vlug en zwijgend weg, alsof ze bly was, dat ze kon gaan. Ha zel wandelde naar George toe. Vlug wat! riep hy. We hebben geen tyd te verliezen! Ze stond stil, kykend naar het water, dat tusschen hen lag. Ambachtsavond- Arbeidsinspectie Autobusdiensten epalingön Begraving /ermaxelijkheden enswaardigheden logen Bewijs van ssie Bootdiensten urgemeester Bur- sie van Bijstand -bestrijding Con- ?s Diaconieën van huisdieren ectriciteit en Gas mgifte Gemeente- komstenbelasting raad Gemeente- bet. van Gezond- Librye Goudsche edelijk) Handels- Hoffmansgesticht jhool Huiszorg ingen en Instellingen Instellingen van iteitswet Invoer- Kalender 1930 Kegelclubs Kerk- >n Keuringsdienst ing Lager Onder- iw ongevallenwet nding Makelaars Monumenten (Stads-) Natuur man ’t Algemeen xysvereenigingen Jitvoering) Ont- Ouderdomsrente lorten Pensioenen Politieverordening laad ’inn Arbeid ingen Reinigings- iroefstation Klei - en ijks Zuivelconsulent ib —t Schoolverzuim mhejdscommissie i) Slachthuis nnevlanck Spaar- Stadhuis Stedel. iboatdiensten St. ssie) Stratenlijst Tehuis voor Israë- ng) Tessel schade culosebestryding jingen van Handel, ereenigingen (Land- s-Maatschappyen rmogensbelasting kmisbruik Volks- r Vreemdelingen- phalen Waag enigingen en instel- lingbedryf (Comm.) gingen Zegel 'dekenhuisverpleging (.OIBSCIIE COURANT. king plaats gehad tusschen Mussolini en Jaspar. Mulsolini heeft toen een program ingediend met .betrekking tot de ontruiming zoowel van he^ Ruhrgebied <Ms van het 'be zette Rijngebied. In het plan van Mussolini werd verder voorgesteld da schadevergoe- dingsschuld- vast te stellen top vyftig mil liard mark, en verder het foekennen van een gedeeltelijk moratorium^ voor de leve ranties in natura voor dert tyd van vier jaar, economische en financieele waarbor gen zonder politiek karaktej, het opnemen van binnen- en buitenlandsche leeningen door het Duitsche Ryk im^t zekere mate van financieel toezicht. Deze vier bepalin gen werden later in het pl^Dawes opge nomen. Na de goedkeuring van Jaspaf- is het plan aan de Engelsche regeering voorgelegd. Het was de bedoeling van Italië, dat Enge land, Italia en België de Dujsche regeering er toe zouden brengen aan [frankrijk een dergelyk aanbod te doen eii Frankrijk aan den anderen kant te bewegeh dit aanbod te aanvaarden. By een weigering van Frank rijk zou het den overigen mégerJl-"J- staan zich los te maken van politiek. De Engelsche regeering vfeesde echter een reactie op de openbare meening in Frankryk en by Poincaré en daar ook Bel gië inzAke de voorgestelde ontruiming van de overeenkomstig het Vredesverdrag be zette zones bezwaren maakte, heeft men het plan van Mussolini laten’vallen, BELG1E. Z’n eerste uitgaansdag. Zal men Joris dé Leéuw kwijtschel ding va» straf verleerién? De Vïaamsche soldaat Joris de Leeuw, die wegens het niet gehoorzamen aan Fransche commando’s, door den krijgsraad te Luik tot 3& maand gevangenisstraf werd veroordeeld, doch onder den druk van de groote verontwaardiging, door dit harde vonnis in Vlaanderen gewekt, op bevel van en Minister van Justitie is vrijgelaten, ver toefde nog steeds te Gent, waar hem „Vïaamsche” bevelen worden gegeven. Tot nu toe kon De Leeuw echter geen uur vrij af krygen. Hiertegen is in de Vïaamsche pers gepro- teerteerd, met het gevolg, dat Joris de Leeuw j.l. Zondag aan zyn familie te Ant werpen een bezoek kon orengen. Hy is te Gent per auto door vrienden afgehaald en naar de Scheldestad gebracht, waar hy aan de vlotbrug, bij het museum van oudheden „Het Steen” door een groep leden der Vlaamsch-nationale Jonge Wacht met het zingen van ,>De Vlaamsch Leeuw” werd be groet. Dr. Aug. Borms was eveneens bij de aankomst aanwezig en een dame bood den jongen milicien bloemen aan. Na eenige uren in zyn familiekring te hebben vertoefd werd De Leeuw door zyn vrienden in het Fronterslokaa] „Malpertuus” op ongedwon gen Vlahmsche wyze gehuldigd. Intusschen is de krijgsauditeur tegen het groote delta-spieren vielen Hazel op; en het vel was even wit en glad als het hare. Georke knielde neer nam een van haar voe ten in de hand. Hij begon de flanellen mouw om haar voet heen te binden, terwyl hy het verband vastmaakte met dün touw. Zyn hoofd kwam byna tegen haai- knie aan. Etnmaa] keek hy glimlachend op. Maar hy was heelemaal in beslag geno men door zyn werk en trotsch op zyn vin dingrijkheid. Geen verkeerd idee, wel Heelemaal niet! zei Hazel, ik kan ze er weer innaaien! Dat gebeurt zeker niet! Ze begreep, dat de mouwen als een reli- quie bewaard zouden worden. Nu, zei George, ga ik alles aan land brengen, wat ik niet noodig zyn jas en stopte haar schoei in zyn zak. L Doe uw mantel uit! commandeerde hy. Hazel gehoorzaamde. 'Rol uw mouwen op en bind uw rok op met dit koord. Dan gaan we aan het werk. Hy waadde aan land en kwam weer terug FRANKRIJK. Een ernstig spoorwegongeluk by Cannes. Twee dooden, vele gewonden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Woensdag plaats gehad in de nabijheid van Cannes. Een personentrein van dien dienst langs de kust stootte op een gedeelte van den spoorweg, waar slechts een lyn ligt op een electrische trein. De botsing was zoo hevig dat de motorwagen fan den electri- schen trein omhoog getild werd en op den bijwagen terecht kwam. Uit de overblijfse len werden 2 dooden en 20 gewonden gebor gen. Een aantal gewonden verkeert in levensgevaar. OOSTENRIJK. Weer een opzienbarend Weensch faillissement. De reeks van opzienbarende faillissemen ten te Weenen houdt aan. Thans heeft weer een der eerste Weensche firma’s, welker roep tot ver buiten Oostenryk’s grenzen uitging haar betalingen gestaakt, en wel M, Würzl und Söhne, de bekende zaak in leder waren, welker reisbenoodigheden door heel Europa een grooten roep genoten. Het actief wordt cp ongeveer een mil lioen, het passief op anderhalf .millioen schilling geschat. De firma heeft een ac- coord aangeboden van 50 pet., te betalen in 20 maandelyksche termynen. Aan de fir manten, die in het Weensche bedryfsleven een rol van beteekenis speelden en in byna alle corporaties uit den handel functies van naam bekleedden, is eveneens surséance van betaling verleend. BUITENLANDSCH nieuws. DUITSCHLAND. De ontruiming van hét Rijnland. Een voorstel van Mussolini reeds zeven jaar geleden? In verband met de ontruiming van het Rijnland, weet de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph” een feit te ont hullen, dat tot nu toe slechts in zeer be perkten diplomatieken kring in Europa be kend was. Hij meldt, dat Mussolini reeds zeven jaar geleden, op 3 April 1923, de En gelsche regeering een voorstel heeft gedaan tot ontruiming van het destijds bezette Duitsche gebied. Dit voorstel werd gedaan tijdens de’ Fransch-Belgische bezetting van het Ruhrgebied, daar Mussolini vreesde dat de Duitsche kolenleveringen aan Italië ge vaar zouden loopen en dat Frankrijk de be zetting van het Ruhrgebied en het Rijnland eeuwig zou doen duren om op deze wijze een onaanvechtbare militaire en indus- trieele hegemonie in Europa te bezitten. En deze bedenkingen tegen de bezetting door Frankryk werd in economisch opzicht ge deeld door den Belgischen minister van bui- tenlanidst'he zaken Jaspar, die wél is waar in de deelneming aan de bezetting van het Ruhrgebied ter verzekering van de schade- vergoedingsbetalingen had toegestemd, doch elk verdergaand doel van de hand wees. In Maart 1923 heeft te Milaan een bespre Doe uw schoenen en kousen uit! Hazel gehoorzaamde blozend, boos zichzelf, omdat ze bloosde. George, met een kieschheid, die haar vèr- wonderde, keerde zijn breeden rug naar het land. In een paar minuten stond zy by hem. Zal ik nu mjjn schoenen maar aan trekken vroeg ze. Jongens, wat zyn deze rotsen scherp! George staarde naar het kleine, rose voetje. Uit een van haar kleine teenen drup pelde een straaltje bloed. De zaak zit, aoo, legde hy uit. De vloed komt zoo juist opzetten en de visch komt mee. Binnen een half uur breekt het water over de rotsen, dan is het echt goed om te visschen. Maar het zoete water uw mooie voetjes pyn doen aan scherpe schelpen. Ik ben de grootst lijke stommerik, dat ik daar niet aan ge dacht heb en Bamantie ook/zDie had er aan moetejf' denken. Ik zou my'n kousen aan kunnen trek ken. Haar zou u in twee tellen doorheen zijn. Neen, ik zal het wel in orde maken. Gaat u maar even zitten. i Hy spreidde zyn jas uit op den grond. •Hagel ging zitten; ze kreeg plezier in het avontuur, hoewel haar voeten pyn deden. George deed zyn klapmes open en begon de mouwen van zyn hemd af te trekken. Wat doet u in vredesnaam? Ik torn de mouwen er af! Hy deed dat heel handig, zijn armen kwamen nu bloot tot den schouder. De

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1