UITVERKOOP Blad >T ara SPECIALE CONFECTIE-UITVERKOOP E I BAHLMANN - GOUDA Deze Courant komt m vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. 17419 69« Jaargang BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. FEUILLETON. d ZIET NU ONZE PRIJZEN HEDEN Kliini Addorcis 8 regels f 1.- MARKT 16 a GOUDA „RATELSLANGEN” (101IMHECOURANT meer ƒ0.50. Op Dit nummer bestaat uit twee bladen. 10. i, zoodat hun atles E ten komen; die te I i het weerstands- I niddelen vèr achter I igenoemde kwalen; I K id wordt geroemd. I '1. ƒ21.-. Den Haag. 1 E llllilllliitnnmiii cóst minstens pop. Wat was er in die groene doos? HOOFDSTUK VI. 14 ongeveer HAAG (Wordt vervolgd). !lTTT||nïll!||i 111 en de HET STOFFENHUIS 35 Rotterdam ia>n, Br.ukb.ndin rljicourint gratia Dames- en Kinderkleeding Hoeden tegen abnormaal lage prijzen. Ook in BLAUW en ZWART. Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de uuisciiE mum ieder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 m lat w 'P Z**®r<*a9 el eena agn de 1 zoo- :hpar- trlegen bniten- raarop n nlat valiteit enkele :id op praatjesmakers, want er blijkt uit dat zij de kleeren als bedekking en niet als afweer middel tegen de temperatuur beschouwen. Natuurlek zakken die praatjes wel in, te meer daar het jongere geslacht er finaal maling aan heeft. Het zwemmen en het baden is^n weinige jaren enorm toegeno men en men is daarbij zóó gewend aan het minimum-costuum dat alle conservatieve praatjes waardeloos zijn gebleken. Men is aan de nieuwe mode gewend en alleen de „neophoben” de menschen die altijd het nieuwe schuwen blijven zich verzetten, maar dat verzet luwt op den duur wel en wij hébben dus alle reden om te verwachten dat het nieuwe spoedig algemeen wordt. En dan weet men weer niet beter of het hoort zoo en niet anders. echte door :erds het Ge Gij Gij ivoor- ïischen am op in elk nu op andere manier dan de gewone van den dagelykschen arbeid moe moeten gaan maken, dat we ons op andere wyze maar toch ook flink moeten inspannen. Maar ten zij voor menschen, die werkelijk afgewerkt zijn, behoeft de vacantierust niet in niets doen te bestaan. Het groot* doel is, dat we ons vrij maken van de dagelyksche zorg en bekommering en arbeidszwaarte, dat we den pijnlijken plooi glad streken, die de zelfde dagelijksche arbeid, dezelfde gere geld terugkeerende beslommeringen in ons wezen maken, zoodat dat wezen weer frisch en ruim wordt en krachtig. Wanneer we langen tijd in eenzelfde houding ge staan of gezeten en gewerkt hebben, dan voelen we een bizonder* pijnlijke stijfheid, en is het vaak, of we haast niet meer uit die houding kunnen komen. Menschen, die hun leven iang zwaren landarbeid, vaak gebukte houding, verricht hebben, zijn veelal bet rekke lijk vroeg krom en gebogen. Jdet is dezelfde houding van inspanning, die hen zoo gemaakt heeft. Maar zoo ver groeien ons wezen, ons lichaam en onze geest ook gemakkelijk in de houding van ingespannendageljjkschen arbeid. De va- cantie geeft ons de gelegenheid om weer rechtop te komen. En daarvoor vooral moe ten we haar benutten. Dan kunnen we krachtig blijven naar lichaam en geest en kunnen we niet alleen ons zelven en ons ge-, zin, maar ook onze omgeving en de menschheid het beste en het langste dienen. arvoor, >p de reden Hazel Noorden van in een geul gevallen of er ligt een kalf op sterven. Dat weten ze, ze zijn altijd bij de hand. We moeten gaan kijken wat er aan de hand is. Het spijt me, dat ik je ritje moet bederven, maar misschien valt er een leven te redden. Ik wil graag helpen. Mijn oogen zijn heel goed, antwoordde Hazel beminnelijk. Ze turde naar beneden in de vallei, die doorkloofd was met spleten door zware re gens uitgespoeld. Maar George hield de gie ren in de gaten. Hij zag er drie. Daarginds is de narigheid. Hij wees naar den rotsspleet, een halve mijl weg. Wil je hier wachten vroeg hij. Kan ik niet meegaan? Het zal een moeilijke tocht zijn. Iets in zijn oogen wekte haar aandacht. Beschouwde hij haar alleen maar als een speelkameraad, die enkel plezier zocht langs den gemakkedyksten weg? Ik wou graag mee! Goed? Hij drong dichter in het kreupelhout. Hazel volgde. De taaie manzanitatakken sloegen haar tegen de wangen. Haar paard struikelde en slipte langs de steile helling. De hitte was ontzettend. Wat mooi! riep ze toen ze uit het kreupelhout in een verrukkelijk laantje kwamen. Zorgvliet. We moeten met een enkel woord nog even iets over Zorgvliet vertellen waarom-' trent een Haagsch wijkblad ons had aange vallen. Nu is ook in de Scheveningsch- Courant een lang en zuur artikel daarover geschreven dat gekruid is_ met allerlei ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel n ,‘Z.ZZ. de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Hy sprak scherp, met een blik recht in haar oogen. Hazel haastte zich erbij te voe gen: Ik bedoel dat er vrouwen zyn, die niet om kinderen geven. Dan zyn het geen vrouwen, antwoord de George verachtelijk. Hazel zweeg. In het diepst van haar hart was zy ervan overtuigd dat kinderen niet het allerhoogste in het leven van de ietwat genot- en zelfzuchtige juffrouw Hazel Goodrics waren. Ze hoorde George zeggen: Ik durf er wat onder verwedden dat jij dol op kinderen bent! Natuurlijk ben ik dat.’ Dat eenvoudige antwoord was hem ge noeg. Ze kon zijn gedachten lezen, terwy! hij naar de kleine graven staarde. Toen, be vreesd dat hjj haar ten huwelijk zou vragen met de allervreemdste, ouderwetsche for mule: „Zal mijn gebeente bij het uwe be graven worden”, zei ze vriendelijk: Dit is zoo'n droevig piekje. En het is zoo’n hemelsche morgen. Zullen we niet lie ver verder rijden? George knikte, terwijl hy vooruit reed, het struikgewas in, langs een smal pad, om zoomd door mazanita en wilde seringen. Het pad kronkelde zich naar een topje, vanwaar men een prachtig uitzicht op de hoeve had. George stond stil en keek op in de blauwe lucht, terwjjl hy zyn oogen met zyn breede hand overschaduwde. Waar kijk je naar? vroeg Hazel. Aasgieren! Een van mijn veulens is Wat baat de Wisheid oj.de Sterkheid, Indien men geen van bei te werk leit, Noch ’t Hemels gaven, ons betrouwd In eere houdt? VACANTIEDAGEN. De tyd nadert nu weer, dat de meesten van ons voor korter of langer tyd met va- cantie gaan. Die tyd varieert van weken, maanden, soms, tot enkele dagen. Zeker, er zyn er nog genoeg die zelfs die enkele dagen nog niet bereiken kunnen, voor wie het leven een voortdurend zwoegen blyft met de enkele rustpoozen van de nachten en de Zondagen. Maar dat 'worden onder de loontrekkenden toch steeds de uitzonderin gen. Van wie in loondienst, zijn worden du meesten toch, al is het maar een enkele dag in het jaar buiten de gewone rustdagen van dien dienst ontslagen. En onder hen, die voor eigen rekening arbeiderf, neemt de gewoonte steeds meer toe, er enkele dagen of langer uit. te breken in den tyd, dat het jaar zijn ho^gty viert en alles lokt naar buiten en naar het onbekende van verre verten. Dat toenemen wijst er reeds op, dat men van de wenschiykheid van een vacantie hoe kort dan ook, steeds meer overtuigd raakt. Een vyf en twintig, dertig jaar ge leden was een vacantie nog uitzondering. En wy, als kinderen, moesten ons met een week vacantie in den zomer en drie weken in het geheele jaar tevreden stellen. Mis schien was het ook niet zoo noodig. Het tempo van het leven is sinds dien tyd ge weldig versneld. Dat eischt steeds sterker Inspanning, grooter zenuwinspanïiing voor al. Willen wjj die kunnen doorstaan, willen we aan de eischen die aan ons lichaam en onzen geest, en aan ons zenuwstelsel vooral gesteld worden, blijvend weerstand kunnen bieden, dan moeten we een tijd van ontspan ning hebben, ontspanning in den letter leken zin van het woord. Wy moeten eens uitgespannen worden uit het gareel van het dagelyksch werk, dat we ons vry en onbe last voelen als paarden, die na volbrachte dagtaak in de wei dartelen. De rust van den nacht en van de Zondagen is daartoe niet voldoende. Die kunnen alleen de groote vermoeienis wegnemen en onze krachten voor inzinking bewaren. Maar we moeten weer eens heelemaal frisch worden, ons wezen, ons zenuwstelsel vooral moet weer hjelemaal tot rust komen. En daar voor is een uitgespannen zyn uit het gareel voor dagen, beter nog voor weken noodig. Wij moeten er ééns uit zijn, dat wil zeggen uit de sfeer van onzen dageijjkschen arbeid, Verdwaald. Den volgenden morgen George de heuvels ten hoeve in, het wildste gedeelte van de be zitting, dat aan nog wilder land grensde. George bereed zyn eigen rijpaard, een vos van, goede afstamming, waarvan hy hield zooals alleen de „vaqueres" van hun eigen paarden houden. De „telganger", die voor Hazel in Aguila gehuurd was, bleek een niet minder jeugdig, maar goed gemanierd viervoeter te zyn. Maar hy wekte toch onderdrukte angsten in Hazel op. Saman tha stond toe te kijken. Is hij mak? vroeg Hazel. Zoo mak als een lammetje. Je kunt op hem in slaap vallen, als je dat zou wil len. Hazel keek toe naar haar begeleider die opsteeg op de manier die in het veedistrict gebruikelijk was. Op het moment dat zyn voet de stijgbeugel aanraakte, sprong de vos voorüit. George zwaaide zich op zyn gemak in het zadel. De vos maakte een paar schertsertd bedpelde bokkesprongen. Nu volgde een mooi staaltje van rijkunst. George stoof er van door, oogenschynlyk regelrecht op de schuur af. Hy bracht zyn paard tot staan op een voet afstand van den muur, deed het dier op de achterpooten om wenden, rende naar Hazel terug en hield lachend in. O, riep Hazel uit. die ons <n voortuuience spanning houot, ook zelfs wanne ïr we rusten. Daarom is het ook zoo goed zyn vacantie zoo mogelyK met in eigen nuis en eigen om geving, daar alles aan den dagelykschen ar beid en zyn zorgen herinnert, door te bren gen. Vvant we moeten juist eens lor komen- van den zorg van onzen arbeid, die tyis al door bezig, aldoor in spanning houdt, ook wanneer we aan den arbeid niet denken, die in ons 'bewustzijn voortdurend aanwezig blijft. Willen we die zoo goed mogelijK kwijt raken, want geheel lukt het wel zel den, en weer frisch worden van lichaam en geest, dan moeten we uit onzen dagelyk schen sfeer en door nieuwe indrukken in be slag genomen worden. Dat maakt het ook zoo wenschelyk de vacantie, al is het er dan maar een van dagen, in een vreemde streek door te brengen, waar alles nieuw voor ons is en anders dan thuis. Voor velen zal dat wellicht maar moeilyk te bereiken zijn, maar pian zal toch goed doen, er zooveel mogelijk rekening mee te houden. Het doel van onze vacantie moet niet zijn: lichame lijke rust, maar verfrissching, een ontspan nen van spieren en zenuwen en gedachten door een andere werking dan de gewone. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat we ons f1 predikant die begon te preeken met zijn jas Uit het Engelsch van H. A. VACHELL. Nadruk verboden. Hazel rook een sterke, penetrante lucht een zure, muffe stank, die haar niet geheel onbekend voorkwam, maar dien ze toch niet kon thuisbrengen. Ze deed de deur dicht, en vloog de trap op naar haar kamer, om maar zoo gauw mogelyk te ontkomen aan dien doordringenden, onbeschrijflijken stank. Niettemin, toen ze eenmaal in haar kamer was, betreurde zjj de ontijdige haast, want na George’s onbeleefde manier van haar vragen te ontgaan, zou het wel ge rechtvaardigd zyn geweest, om die groene doos een wat nader te onderzoeken. Waar om had George geheimen voor het meisje, dat hij aardig vond... dat hy... liefhad! Toen hij haar had opgetild en tegen zyn breede borst gedrukt, had zij zyn gevoelens in zyn sterke, blauwe oo'gen gelezen en ze had haar hart wild voelen bonzen. De ont dekking die ze gedaan had, was buitenge woon opwindend geweest! En m> veroor zaakte haar nieuwsgierigheid een nieuwe, bijna een hevige opwinding. een heer stens, want in den regel gaat het er boven en nog een heel eind. Een flanellen pantalon kost 15 20 gulden, een smeatèr oftewel blazertje kost hoogstens 25 gulden. Men heeft dus voor veertig gulden een keurig en fleurig zomerpakje. Men kan het wel niet vaak dragen, maar dat het een bezuini ging is weet ieder en dan is het nog vee’ aangenamer daarbij. De dames zyn ons al lang voorgegaan met hun gemakkelyke en luchtige costuums in de warme dagen. Waarom mogen de heeren dit goede voor beeld niet volgen? Waarom moeten wy bly- ven puffen en waarom dwingt men ons alles wat onder het schijn-mooie pak geborgen zit tot een minimum in te krimpen teneinde den schijn zoo licht-in-gewicht mogelyk te maken. De tegenstanders van de nieuwe kleeding trachten den indruk te vestigen dat het nieuwe niet „netjes” is om het maar eens populair uit te drukken. Dat is niet eerlijk en dat wekt een onwaren schyn. Alle praat jes over onfatsoenlijke kleeren typeeren de BRIEVEN UIT Het decorum geschonden. Er is een snoodaard geweest die gewaagd heeft het heftige decorum te schenden en m den Schouwburg zyn jas uit te trekken en in zyn hemdsmouwen de voorstelling by te wonen. De directie ging er dadelijk op uit om den man te verzoeken zyn toilet weer volledig te maken maar hij weigerde en het publiek was boos, dat hy niet verwijderd werd. Een prachtig onderwerp om er een boom over op te zetten en breede bespiegelingen te houden over decorum, hemdsmouwen enz. Het is beste te begrijpen dat als je zelf zit te puffen in je zwarte jasje, ja- loersch wordt als een ander in een luchtiger gewaad durft te zitten waartoe je zelf den den moed mist. Men zegt dat men in Amerika wel in hemdsmouwen in de kerk zit en het verhaal gaat, of het waar is weet je uit Amerika I niet maar je gelooft het omdat alles daar mogelyk is het verhaal gaat dat een Samantha zei minachtend. Dit is nog niets. George, raap myn zakdoek eens op! Ze gooide haar zakdoek neer en stapte achteruit. George aarzelde of hy een voor stelling zou geven, zonder aanmoediging van Hazel. Zy glimlachte tegen hem met stralende oogen. Alstublieft, zei ze vriendelyk. Hy reed naar de omheining, keerde en vuurde den vos aan. Toen paard en ruiter den zakdoek naderden, scheen de man hals over kop uit den zadel te schieten. Hazel deed verschrikt haar oogen dicht. Toen ze ze iweer opende, bood George Hazel den zakdoek aan. Daarop raakte hy den vos met zyn sporen aan. Het kranige dier ren de terug. Zoowel op den heen- als op den terugweg sprong George op den grond en zwaaide zich weer in den zadel. Hazel was zeer onder indruk van deze kunststukjes. Laten we er nu op uitgaan, ze; George. Ze lieten hun paarden hen heuvel opstap pen, tot zij by het kleine kerkhof kwamen. George hield zyn paard in, keerde zich ter zijde in den zadel, terwijl hy naar de gra ven keek, bruine aardheuveltjes. Vader ligt <isar, zei George, drie zusjes en een broertje. Je moeder heeft me over de diphteritis verteld. Ja, vreeselyk hard voor moeder. Ze is dol op kinderen. Dat zal wel zoo in den aard van de vrouw liggen. Niet altijd, antwoordde Hazel rustig. Wat zeg je? aan op een moment dat hy het te warm kreeg, dien doodkalm uittrok en voortging n zyn heAidsmouwen, ’t Is maar een kwestie van wennen. Het vraagstuk van de kleeding is in een staat van behandeling en het laat zich aan zien dat het nog verrassingen zal opleve ren. Men begint het hoe langer hoe meer te vertikken om zich voor den schyn op te offeren. Kleeding wil men prettig hebben en men bedankt er voor onaangename cos tuums te dragen enkel en alleen omdat onze voorvaderen dat nu tot gewoonte hebben gemaakt. Het costuum van de mannen heeft gezucht onder de traditie en daaraan komt nu een eind ondanks het hardnekkig verzet van de conservatieve heeren. De zwarte, stijve ^planken’*-jas heeft afge daan; de luchtige flanellen pantalon en het kleurige „blazertje” hebben het gewonnen; het vest gaat in de ban. Het zal niet lang meer duren of het keurige colbert-costuum heeft voor den zomer afgedaan. Het is te warm, te ongemakkelijk, te duur. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 4-3400. 80

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1