P? mSSSS nuiswdia Hoeden •Aspirin TT* iViV Te lane ia 't water m m iii LP IS H §1 tuuriyk bewerend dat wy van alle zaken niets af weten. Men zal zich herinneren dat het ffinur over de leelyke flats op Zorgvliet en den af scheidingsmuur van het thans aan het R\jk afgedragen terrein. De taak van de gemeente bij den aanleg van een tuinterrejn is dien schrijver in de Scheveningsche Crt. onbekend. Hij weet niet dat de gemeente die het stratenplan moet goedkeuren en de .straat moet over nemen den geheelen aanleg daarmee be- heerscht. H\j weet ook niet. dat de familie Goekoop indertijd conditiormeerde dat het haar resteerende terrein niet door een gor del -van villa's zou worden ingesloten. Er moest dus aan dat terrein onmiddellijk een straat liggen. De gemeente wilde dat wel toestaan mits tusschen die straat en het terrein-Goekoop een smalle strook ge- voorkomen werd, dat het terrein aan de straat lag en dus óók villaterrein kon wor den. Die strook is toen afgestaan mits de gemeente voor de afscheiding de zorg op zich nam. Nu het Rijk het terrein-Goekoop kreeg en er dus op dit terrein het servituut rust, dat het onaangeroerd moe blijven, is deze veiligheidsmaatregel der gemeente die Scheveninger het we het op. HAGENAAR. Misschien begrröt 3000 roeiers begroeten het Olympische Congres. Door Frans F. Scharzenstein. Berlijn, in Juni. Voor de sportlievende Berlyners was de ëinde Mei alhier gehouden vergadering van het Internationaal Olympisch Comtté een groote vreugde. De stad Berlijn heeft bij deze gelegenheid aan de uit de gansche we reld saamgestroomde voormannen van de sport plechtig de uitnoodiging overhandigd, in 1936 de Olympische Spelen alhier te doen houden. In 1916 hadden de Olympische wedstrijden hier moeten worden betwist. De wereldoorlog verijdelde toen echter dit feest van internationale vriendschap, dat een symbool had moeten zijn der vredelie vende samenwerking der naties, niet alleen op het gebied van de sport, maar ook ir. elk ander opzicht. Het Noordduitsche Roeiersverbond, de grootste roeivereeniging van het Europeesche vasteland met 500 aangesloten organisaties met een totaal van 116.000 leden, heeft een uitstekende ge dachte gehad. Het noodigde zijn leden uit tot een feestelijke begroeting van het Olympische Comité te Griinau, het paradijs van de Berlijnsche vrienden van de water sport. Hier, in deze frame omgeving van de bergen en bosschen, worden op de „Lan ge See" de klassieke Duitsche roeiwedstry- den betwist. 600 booten met 3000 rpeiers en roeisters trokken, als een leger bij dé para de, voorbij het Olympisch Congres. Het was een geweldig indrukwekkend en onvergete lijk beeld! Al deze jongens en meisjes, man nen en vrouwen, werden, toen zij voorby- roeiden, luid toegejuicht, vooral natuurlijk de flinke meisjes en voorts ook de vetera nen. Een hunner, die als een jongeling roeide, een man van 72 jaar, was voor deze gelegenheid uit Kömgsberg overgekomen. En in een gig roeiden grootmoeder, moeder en dochter' voorbij! „Sport houdt jong!" Berlijn is een ideale stad voor de watersport. Het feit, dat wel nergens ter wereld zoo veel gelegenheid tot het beoefenen van de watersport bestaat als te Berlijn met zyn yyftig meren, maakt het begrijpelijk, dat hier ook die meeste roeiers wonen. Dit zeide Staatssecretaris Lewald, de voorzitter van -he& Duitsche Olympische Cojnité naar aan leiding van déze begroeting door de roeiers, in een toespraak voor de Berlynsche radio luisteraars. Een van de Amerikaansche ge delegeerden meende, dat de roeibanen van Grünau tot de mooisten der wereld behoo- ren. De heer Eckström (Zweden), voorzitter van het Internationale Verbond voor Athle- tiek riep zelfs, by het aanschouwen van deze 3000 roeiers op den breeden Stroom, in geestdrift uit': „Ik wensch Duitschland geluk met deze sportgescaalde jeugd. Wy Zweden zullen in 1936 gaarne te Berlijn deelnemen aan de Olympische Spelen." 25 jaar BerHjnsche „Sight-seeing". Een eigenaardig jubileum heeft men on langs te Berlijn gevierd. „Kases Rund- fahrt", aldus genoemd naar den heer Kase, don leider der onderneming, bestond 25 jaar. Heden, nu men overal de groote auto bussen ter beschikking van de toeristen stelt, is het wellicht «iet oninteressant eens iets naders te vernemen over het ontstaan van dit voor het moderne vreemdelingen verkeer onmisbare hulpmiddel. Berlyn be zat veertig jaar geleden slechts spoorwegen paardetrams, paarden-omnibussen en aap jes. Alleen in het Zuiden der stad, naar Lichterfelde, dat bü voorkeur door dagjes- menschen werd bezocht, reed toen reeds de eerste in 1881 door Werner von Siemens ge bouwde electrische tram. Het Was trouwens de eerste electrische tram van de wereld. Zy heeft enkele maanden geleden voor goed voor een autobusdienst plaats gemaakt. Nu ontstond zoowat dertig jaar geleden het plan, om in 1896 te Berlyn een groote ten- deze zonderlingen ry tuigen weliswaar aan maar zij reden er niet mee! Integendeel. Zij hielden koetsier en conducteur met voor liefde voor de mal. De Hamburg sche stal houder Kase kocht ten slotte de Mafl- Coaches op en organiseerde er te Hamburg voor de vreemdelingen tochtjes door de stad en langs de haven mee. Aldus werd de „sight-seeing car" geboren. Het initiatief van Kfise vond weldra navolging. In 1905 werd door een z(jner zoons de eerste onder neming van dien aard te Berlyn opgericht. Deze onderneming vierde op 24 Med haar jubileum, natuurlyk met de meest moderne reusachtige toeristenauto's. Kase heeft thans te Berlyn een aantal concurrenten, Voornamelijk Unter den Litwlen en op den Fotsdanimer Platz op de vreemdelingen wachten. Taximeters met parapluies. De chauffeurs der Berlijnsche taximeters zyn beleefde menschen. Niet alleen, dat een flink aantal hunner vreemde talen spreekt, in het byzonder Engelsch en Fransch (men te houuen. Jarenlang werd -ge waar deze tentoon- Er waren er die den park van Berlyp, tot ulden maken. Ande- aan het groote ter rein xM Witzleben, waar waar op todnstel den. De keus TfeTten slotte echter op Trep tow, in het Oosten der stad, dat met zyn heerlyke park is gelegen aan Spree en Rum meisburger See. De bestaande verkeers middelen zouden echter, dat stond vast, zeker niet in staat zyn alle belangstelenden te vervoeren en daarom kocht men een aan tal van de bekende fraai versierde oude En- gelsche „Maii coaches". Deze wagens had den een hoog „imperiaal De koetsiers droegen blinkende livreien en hooge hoeden en naast hen zaten hun helpers, die onder weg op bazuinen bliezen, om de voorbijgan gers te waarschuwen. De Berlijners gaapte herkent deze tolken door een band om de mouw), zy bekommeren zich ook in ander opzicht om hun passagiers. Onlangs heeft een hunner met buitengewone beleefdheid vier jongelieden, die met zware pakken be laden waren, in zijn autjo opgenomen. In flink tempo rolde men door de straten. On derweg verzocht de chauffeur zelfs nog een agent van politie eveneens in te stap pen en ten slotte bleef de auto voor een politiebureau staan. De vier jongelieden wa ren niet weinig verbaasd, toen zy de waren, die zy zooeven -by een inbraak hadden buit gemaakt, weer moesten afstaan, na eerst nog per auto «aar het bureau te zyn ge bracht... Indien een dame 's avonds alleen per taximeter naar huis terugkeert, wacht de chauffeur steeds gaarne tot zy in haar woning binnen is alvorens weer te vertrek ken. Berlijn bezit thans zelfs een flink aan tal taximeters, die voorzien zyn van groote parapluies, waarmede de Chauffeur de rei zigers, by slecht weer, tot aan de deur ver gezelt. Een drinkgeld verlangen de Berlyn sche chauffeurs overigens niet al nemen zy het natuurlijk dankbaar aan. Het nieuwe strandbad Wannsee. 'Nu het kwikzilver eiken dag hooger stijgt, gaat de Berlyner weer met voorliefde naar het „Freibad", d. i. naar een van de vele niet-overdekte en in de open natuur gele gen zwem- en badinrichtingen. Het bezoek van een dergelijk bad is uiterst goedkoop. Men betaalt een entrée van slechts .20 Pfen nig. Eten en drinken is er eveneens voor weinig geld té verkrijgen. Het fraaiste „Freibad", dat Berlyn bezit, ligt aan het Wannmeer. Met den modernen electrischen stadatrein, het snelste vervoermiddel va» Groot-Berlyn, is het bad in 20 k 25 minuten tijds van het centrum der stad uit te reiken. Men wandelt van het station een klein stukje door het bosch en staat weldra voor de fraaie toegangsgebouwen, wier styl zoo goed beantwoordt aan het karakter van de omgeving. Terwijl vroeger aan het strand van het meer slechts een paar houten hui zen met strooien daken stonden, is aldaar in den afgeloopen winter een uiterst mo derne en gerieflijke badinrichting ontstaan. Men wandelt eerst door plantsoenen met fraaie grasvelden en rustbanken, vanwaar men eeh heerlijk uitzicht op de meren van den Havel met hun vele booten, hun witte zeilen en hun flinke stooiybooten heeft. Daarna spreidt zich het eigenlijke 100 M. breede-en ongeveer 2 K.M. lange strand voor Uw oog uit. De aan den oever van de Wann see gelegen ongeveer 40 M. hooge heuvels worden beschut door een sterken muur van beton en hiervoor ligt een 460 M. lange wandelgalery, met een plat dak, waarop eveneens kan worden gewandeld. De tocht voorby de verschillende in gele klinkers op gerichte modern-zakelyke gebouwen duurt ongeveer 10 minuten. Men vindt hier een gebouw, met cabines, waarin 50.000 bezoe kers per dag zich kunnen uit- en aanklee- den de keukens van het restaurant, waar tegelyk 2200 personen kunnen worden be- diénd de uitgestrekte douche-inrichtin gen, de wasucherij voor het verhuurde bad- goed de ovens, waarin al het op het strand achtergelaten papier wordt verbrand. Natuurlijk ontbreekt het hier ook niet aan krantenstalletjes, photographische ateliers, melkwinkels, slagerijen, bakkers, kappers salons. Zelfs een koffiehuis, waar kan wor den gedanst, vindt men hier. Ten slotte zyn uitgestrekte grasvelden gereserveerd voor de liefhebbers van zonnebaden. De „Badplaats Berlyn" is een bezoek waard! Mooi Duitschland in 'het Nederlandsch. Het is opmerkelijk en' ook tevens verblij dend, dat steeds meer geschriften over Duitschland in de Nederiandsohe taal wor den uitgegeven. Aldus vestigt men de aan dacht vjan den Nederlander in zijn moeder taal op« dei schoonheden van het Rijk. Aan enkele deaer geschriften mogen hier eet/ paar woorden worden gewijd. Wij hebben slechts een, greep in den grooten voorraad gedaan. Onze opsomming is dus geenszins volledig. In de eerste plaats moge hier dan een met veel smaak door de „Reichsbahnzentrale für den putschen Reiseverkehr" uitgege ven vouwblad ,,Duitsdhland" worden ver meld. In dit prospectus, dat voorzien is van een zeer overzichtelijke kaart en versierd is met enkele goedgeslaagde photo's, wordt in het kort Duitschland als reisland geschil derd. Men vindt er inlichtingen In over de Duitsche kunst en de Duitsché musea, over de spoorwegen, over de fraaiste steden en over de badplaatsen alles kort en bondig, maar tevens handig samengesteld. „Het schoone Wezer-Bergland" is de ti tel van eeh ander geschriftje, waarin wy niet minder dan tien verschillende program ma's voor reizen door deze mooie streek vinden. Zoowel voor den eenzamen toerist, als voor groote reisgezelschappen, bevat dit werkje alle noodige gegevens voor het ma ken van kortere of langere tochten door het Wezer-Bergland. In een verder werkje is deze, helaas nog veel te weinig door de toe risten bezochte, streek nader en wel zeer geestig beschreven. Men stelt ons hier het Wezer-Bergland voor als het land van den vermaarden Baron von Miinchhausen en wy zien op de eerste bladzyde, hoe deze zyn paard, dat natuurlijk door een ongelooflijk toeval aan de spits van een kerktoren is vast geraakt, door een goed schot bevrijdt. Een fraaie reliëfkaart, die ons het Zwa- benland op duidelijke en overzichtelijke wyze in vogelvlucht toont, is uitgegeven door het „Verkehrverband Württemberg- Hohenapllern". Het-geschriftje bestempelt dit gémed als „iHet land vol afwisseling, «et land van Zeppelin in het Zuiden van Duitschland". De voorliefde Van den Nederlander voor den Rijn is voldoende bekend. Het is wel daarom, dat het „Rheinische Verkehrsver- band" de smaakvolle brochure „In den Krans der Zeven Bergen" heeft uitgegeven. In een ander vlugschriftje, uitgegevey door de „Verkehrsgemeinschaft für' den Hoch- schwarzwald" wordt de aandacht gevestigd op het veleaantrekkelyke, dat het Zwarte Woud biedt. Er bestaat ook een goed pro- pagandawerkje over den' Harz. Het bevat een relief van de gansche streek van Ne derland tot aan den Harz, talryke fraaie phqto's en korte, pakkende beschrijvingen van dit heerlyke gebregte. Onlangs heeft voorts ook de stad iMünster een boekje „Per auto door Westfalen" doen verschijnen. Ook ditwerkje bevat tal van practische eg, nut-, tige wenken voor toeristen en in het bij zonder voor de Nederlandsche automobilis ten, die vaak uitstapjes over de grens on- Voor ons ligt verder een gansche reeks van geschriften over steden, badplaatsen en vacantieverblijven van Duitsohland, alle ln de Nederlandsche taal. Een werkje over Wernigerode bevat een reeks voorstellen voor een verblijf van 6 A 10 dagen in deze „Bonte stad aan den Harz". In dit werkje vindt de vreemdeling zooveel, dat hy zich zeker nief zal vèrvelen. Wernigerode heeft voorts ook nog/éen vlugschriftje uitgege ven, waardoor de Nederlanders uitgenoodigd worden tot. een bezoek aan „de kleurige stad Wernigerode, de sleutel van den Harz". Het vlugschriftje bevat een beknopte be schrijving van Wernigerode en omgeving. Het Rijnland is vertegenwoordigd door een geschriftje over Koblenz. Dit geschriftje is zoo overzichtelijk, dat de vreemdeling, die een bezoek brengt aan deze, aan Rijn en Moezel gelegen stad, werkelijk geen verde ren gids noodig heeft. Hetzelfde kan ge zegd worden van het propagandawerkje, uitgegeven door het radiumbad Kreuznach, dat een uitvoerige lijst van hotels bevat. Aken, dat voor de Nederlanders zoo ge makkelijk te bereiken is, heeft een werkje „Aken" het bad voor rheuimatische kwalen" uitgegeven. Het bevat eveneens een lyst der hotels, met de aldaar verlangde pryzen. Dat ook Wiesbaden een Nederlandsah ge schriftje uitgeeft ligt voor de hand, aan gezien in deze wereldvermaarde badplaats elk jaar ongeveer 12.000 Nederlanders ver toeven. Bad Homburg en Bad Nauhéim, die in de nabyheid van Wiesbaden zyn gelegen, willen echter eveneens onze landgenooten bewegen tot een bezoek. Zy hebben daarom keurige propagandaboekjes doen verschij nen, waarin niet alleen de prachtige natuur van de streek wordt beschreven, maar waar in in het bijzonder de aandacht wordt geJ vestigd op de kracht en de werking van het bronwater, dat men hier vindt. Van de geschriften over het Schwarz- wald vermelden wü een boekje over Tri- berg, met een uitvoerige lyst van pensions, een werkje over het reeds internationaal vermaarde Wildbad en een over Baden- Baden, dat elk jaar druk door Nederlanders wordt bezocht en dat „een ideale verblyf- plaats voor zieken en gezonden" wordt ge noemd. Het mooie Frankenland kan zich nog steeds niet verheugen in een druk be zoek van Nederlandsche toeristen. Würz- burg poogt door een uiterst goed geslaagd geschriftje de aandacht van onze landge nooten te vestigen op de schoonheden van dit land. Door dit geschriftje leeren wy Würzburg kennen als de oude Rococo-stad, al» de stad van de kerken en van den wijn. Ook dit boekje bevat een lyst van hotels en pensions, met prijzen. Mergentheim, de in het Zuiden aan Frankenland grenzende bad plaats, heeft een werkje uitgegeven, waarin de goede hoedanigheden van het bronwater en de zeldzaam fraaie natuur van stad en omgeving in hat büzonder van het dal van den Tauber Worden geroemd. Nog iets meer naar het Züiden ligt Stuttgart, dat een zeer eigenaardig geschriftje heeft uitgegeven. Het bevdt namelijk niets anders dan photo's met onderschriften, die echter zoo treffend zijn, dat alle verdere mededeelingen over bodig blüken te zyn. Alleen op de' laatste bladzijde vindt men nog verdere gegevens over Se stad. Tevens wordt hier medege deeld in hoeveel uur zij uit de groote Ne- I Als gevolg doen zich I vaak huiveringen» I hoofdpijn en onbo* I hageiijkheid voor. Neemt dan bijtijds 5 Aspirin-Tableiten. - eenfg op de wereld derlandsche steden kan worden bereikt en wat de reis kost. Beieren is vertegenwoordigd door in het Nederlandsch verschenen geschriftjes over Berchtesgaden (met mooie photo's) en ovèr Garmisch-Partenkirchen, met vier symbo lische teekeningen, die deze stad in de Len te, den Zomer, den Herfst en den Winter voorstellen. Dat ook Oberammergau dit jaar een Nederlandsch geschriftje over zün Passiespelen heeft doen verschijnen, be hoeft wel niet nader betoogd. Wy mogen dit overzicht zeker besluiten met te wijzen op de geschriften, uitgege ven door Bad Pyrmont, de fraaie badplaats, waar zoovelen herstel van gezondheid vin den, door Bad Salzuflen, door (Bad Eilsei), het „van oud beproefde, moderne Modder en Zwavelbad" en door Bielefeld, dat zoo even een dertig bladzijden sterk boekje heeft laten verschünen, waar men alle ge- wenschte gegevens over de bezienswaardig heden, kunst, muziek, kerken, scholen, ho tels, uitstapjes, enz., vindt. Alle in dit overzicht besproken geschrif ten zyn verkrijgbaar by de Nederlandsche reisbureaux en by de „Reichsbahnzentrale für den Deutschen Reiseverkehr" te Rotter dam, Parklaan 28. Nieuwe eere-doctoren der Vrije Universiteit. Levensbizonderheden van Prof. Sebestijen, Ds. Bakker en Ds. J. C. Kuilman». De Standaard van gisteravond geeft bi- zonderheden omtrent de vier eere-doctoren der Vrije Universiteit, welke wy reeds meld den. Daar wy de loopbaan van een man als de heer Colyn vrij algemeen bekend mogen veronderstellen, nemen wy hier onder al leen over de levensbizonderheden van Prof. Sebestüen, ds. D. Bakker en ds. J. C. Rull- mann. Prof. dr. J. Sebestijen, die hoogleeraar is aan de Geref. Theolog. Hooge School te Bu dapest, is door zyn studies in Nederland zeer nauw in aanraking gekomen met de Ned. Gereformeerde Theologie. In Honga rije teruggekomen, werd hy een geestdrif tig propagandist van het Calvinisme, waar- by de ondergang van het bolsjewisme hem een vruchtbaren bodem verschafte. Men kan dan ook spreken van een Gereformeerd Reveil ln Hongarye onder zyn leiding. Veel- zydig is de arbeid van dezen Hongaarschen hoogleeraar. Hy vertaalde o.m. enkele stan daardwerken van wylen dr. A. Kuyper, in het Hongaarsch en redigeert de Hongaar- sche Calvinistische Revue. Ook op politiek terrein treedt dr. Sebestyen in Hongarye op en tracht er de beginselen der A R. party zooals wy die in Nederland kennen ingang te doen vinden. Ds. Sebestyen heeft >n ons vaderland niet het minst contact ge kregen door de uitgave van de Hongaarsche „Heraut", een door hem in het Nederlandsch geredigeerd orgaan. Daardoor werd zyn per soon en arbeid in Nederland bekend en dr. Sebestijen heeft dan ook by zyn herhaald optreden In verschillende plaatsen in ons vaderland, een talryk en belangstellend ge hoor gevonden. Niet het minst door zijn arbeid zyn er nauwe banden tusschen de Hongaarsche en Nederlandsche natie ge legd. Zyn benoeming tot eere-doctor aan de Universiteit, van wier stichter hij zulk een nauwgezette studie heeft gemaakt, zal dan ook ongetwijfeld in het Hongarenland met groote voldoening worden vernomen. Ds. D. Bakker werd II November 1866 te Heer Hugowaard geboren. Hy studeerde aan het Gymnasium te Zetten en aan de Vrye Universiteit, waar hy in 1889 cdndi- daat werd. 29 September van dat jaar aan vaardde hy het predikambt te Apeldoorn, welke standplaats in I89i2 met Broek op Langendyk verwisseld werd. In 1899 ver trok ds. Bakker naar Sneek. In 1900 beriep de kerk van Heeg hem in samenwerking met de Prov. Deputaten voor den Missio naire» dienst voor het zendingsveld der Friesche kerken op Keboemen. Aan deze roepstem gaf ds. Bakker gehoor en tot 1906 arbeidde hy te Keboemen. Toen vertrok hy naar Djocja als docent aan de opleidings school aldaar. Idj, 1925 heeft ds. Bakker de zware taak der opleiding alleen getorst. Onder zyn eminente leiding heeft de op leidingsschool, thans verbonden met de Keuchenius8chool, zich ontwikkeld tot wat zy nu is. Omstreeks 70 Goeroes Indjil, al len werkzaam b\j den dienst des Woords op het Zendingsveld» ontvingen van ds. Bak ker hun opleiding en 5 werden reeds als InlandBch predikant beroepen. In 1924 kwam zyn oudsten zoon, dr. F. L. Bakker, mis- sionair-predikant Van de Geref. Kerk van Amsterdam, als docent aan de opleidings school de taak van zün vader verlichten. De tweede zoon, dr. D. Bakker, is missio- nair-arts, directeur van iDr. Scheurers Hos pitaal" te Kisten. De arbeid van ds. D. Bakker is voor het zendingswerk van onschatbare beteekenis geweest. Zyn rijke gaven van hoofd en hart zyn beminnelyke figuur, zyn voorzichtig en wys beleid, hebben hem in Indië aller aan- hankelykheid ne den titel „Vader Bakker" bezorgd. Door zün gezondheidstoestand gen moest ds. Bakker zün verlof een jaar vroegen en 29 Juli van het vorig jaar is met de „Grotius" in het vaderland gea veerd, om niet meer in Indië terug te ke* reu. iZyn vertrek wordt onder de zending», arbeiders oprecht betreurd. Ds. J. C. Rullmann, Geref. predikant te Wassenaar, werd 31 Maart 1876 te Amster dam geboren. Hy studeerde aan de Vrij» Universiteit. Mannen als dr. A. Kuyper, dr. F. L. Rutgers, prof. D. P. D. Fabius, d». J. C. Sikkel en ds. B. vim Schelven hebben vooral op zü'n leven grooten invloed gehad. Naast Kuypers' werken waren het vooral die van Groen, die naarstig werden bestu deerd. En daarnevens zocht reeÖB de stiir dent Rullmann bü elke gelegenheid naar boeken en brochures, die hem over de gees telijke geschiedenis van de 19e eeuw kon» den voorlichten. Zoo betrok hy op 29 Maart 1908 de Ge- reformeerde pastorie te Garyp reeds met een groote schat by -zich en de jonge pastor moest èn door predicatie, èn door spreken, èn door publicatie reeds spoedig de aandacht trekken. Tot 26 Februari 1911 bleef hy te Garijp, om daarna twee jaar van 6 Maart 1911 tot 30 April 1913 te Berkel te ar beiden. Vandaar ging hy naar Utrecht, w&m hy 28 Mei 1913 zyn intrede deed. Beroepen van Rotterdam, Batavia, Dordrecht en Mid delburg heeft hy sindsdien afgewezen. Al» predikant kon hy zoo te Utrecht tot ro/fc ontwikkeling komen. De belangstelling y*>r zyn predicatie was in Utrecht zeker rte verflauwd. En ook z'ü« historische onder zoekingen konden van 't centraal gelegen Utrecht uit met vrucht worden voortgezet In 1928 nam hü het beroep aan naar Was senaar, de plaats met zooveel herinneringen aap Groen van Prinsterer en in de nabij heid zoowel van de Leidsche Universiteits als de Koninklüke Bibliotheek. INDIANEN. In de groote vlakten van West Amerika, tuaschen Missouri en Rocky Mountains, ligt, aan de grens van het lage geboomte, het Iiïdianenkamp. De vrouwen hebben de meters hooge "palen opgezet, er de buffel huiden omheen gelegd, en zoo de tipi opge bouwd, de woonplaats van de eigenlijke vlakte indianen. Ruim vier meter hoog is de ruimte waar in, vóór het vuur, en met het gelaat naar de deur het hoofd der familie zit; gekleed in een leeren hemd, leggins, eigenlyk niets meer dan een paar broekspijpen, m moc casins. Naast hem zün drie vrouwen; enkele kinderen. Het leven van deze indianen is gevuld met het jagen naar buffels, die in hun onderhoud voorzien; het stelen van paarden van een vyandige stam; en «het doen een dappere daad;waartoe in de eerste plaats gerekend wordt het aanraken van een vyand voor men dezen overwon. Minder telt het winnen van een scaLp; het stelen van ee» paard. Hun merkwaardige namen danken de* indianen aan de een of andere daad; ge- meenlyk krygt de jong geborenen een naam, dien hy later, als jongeling veran dert om tenslotte als man, een nieuwe naam te ontvangen. Deze vlakte indianen, de echte nomaden, de Assinibóin, Zwartvoet, Kraai, Gros Ven tre, Dakota, Arapaho, Cheyenne, Comanche en Kiowa, zyn de indianen waarvan heel de huidige wereld, als kind heef^ gelezen. Over hun stryd met vyandige stammen, met de Sioux, een Dakota stam, die meer een vaste woonplaats had, over hun verzet tegen de Fransche en Engelsche voortrekkers die in de jaren van 1855 tot 1880 den buffel uit roeiden en de indianen terugdrongen tot zy tenslotte op reservations een schamel onderkomen vonden. Want de geschiedenis van den indiaan, in de laatste decennijy/ar de vorige eeuw is een lydensgeschieWnis geweest. De Amerikaansche regeering had ten slotte enkele gebieden toegewezen; maar toen na verloop van enkele jaren bleek dat het terrein dat de Cherokee gekregen had den ryk aan ertsen was, Werden deze, aan hun land gehechte families, handerde mij len ver gedreven, met een leger achter zich om hen op te jagen. En-voor zy in Okla homa waren aangekomen, waren duizenden van droogte en vermoeidheid omgekomen Oklahoma, het Roode Volk, (Okla=volt; Humma rood) werd het land van de vl/f geciviliseerde stammen, van de aloude Che rokee, Choctaw, Creek, Seminola en Chicka saw. En tensjotte ook van de Osage, be- hoorende tot de vlakte indianen, die in het Noorden van Oklahoma, een schamel, arm-" zalig stuk land toegewezen kregen. Te weigig om te leven, te veel oim te ster ven; daar leefden zü \lbort; langzaam Europeesche gewoonten aannemend; maar zich verzettend tegen elke bloedvermen- ging; vasthoudend aan enkele oude gebrui ken, aan de „deken" het alomhullemte kiee- dingstuk, dat sis' een 'Romeinsche toga den indiaan omhult. Even buiten Tul sa, de tweede stad van Oklahoma, 'buigt de autoweg zijwaarts af; van dat punt heeft men een overzichte, niet alleen over de wolkenkrabbers van deze snel groeiende stad, maar over de golvin gen van het Osage land; over de schrale vlakten, waar een overwonnen volk in ar moede omkwam. Maar het i» zoo heel andera geworden. Want op den dag ging de roep door heel Oklahoma: „er is petroleum gevonden", en rond Oklahoma City, rond Sapulpa en Tul- sa, rezen de boortorens uit de grond; spo ten dè anillioenen dollars omhoog. En toch kwam de olie in het land dter Osage; de ruim 1000 overgebleven; de Indianen moes ten wyken voor het geweld van hoorders en boortorens. Maar ditmaal was het de regee ring zelve die hen gaf w*arop_eü recht hadden; de grond was Osage grond, de olie zou dus Osage olie zijn. En van elk vat olie dat er gewonnen werd, moest aan de bewoners van dit land een royalty betaald worden; ieder lid van een Osage familie ykreeg zyn deel; bedragen van honderd dui kende dollars; wül immers één enkele bron soms meer dan millioenen in korten tüd op leverde. En de armsten, voor hun eigen geld ge kochte huizen. En thans ziet men in Paw- huska, de hoofdstad van het Osage territo rium, de jonge Indiaanschen, gekleed als hun Parüsche zusters, winkelen, in glim mende automobielen. En van de kinderen van den zonnegod, van de bruine broeders, die, anders dan de blanken, ter rechter éyde te paard stegen, is slechts de herinnering over. STADSNIEUWS. MUZIEK. Hoe komt men aan naam? Een kostelyk ingezonden stul „De Vocalist". Wenken voop zangeressen. In „de Vocalist" no. 3 (het orgaan van de Ned. Ver. van Concertzangeressen en Zangers) komt een kostelük ingezonden stukje voor onder het hoofd: „Hoe komt men aan Naam?" Wy nemen het gaarne over. „Werkelyk, hooggeachte schryfster en collega, ik kan mü zeer goed indenken, dat gy verbitterd züt, maar ik meen, dat gy wel een beetje te ver zyt gegaan. Dat ge geschreven hebt: „moet men als zangeres om „naam" te krygen tevens Courtisane zyn", is m. i. iets, dat niet door den beugel kan, daar gy hiermede tegenover onze zan geressen van naam een verdenking uit, die niet te pas komtl Er zün verschillende middelen, welke men kan aanwenden om te trachten naam te ma ken. Ik wil u er gaarne een paar. aan de hand doen. Begin met alle mogelyke dirigenten aan te schrüven en vriendelü'k te verzoeken te mo gen voorzingen. Niet vergeten een post zegel voor antwoord in te sluiten en te ver klaren eventueel bereid te zü« een klein honorarium te betalen. Vooral na deze laat ste verklaring zullen de meeste digirenten aan uw verzoek voldoen. Dan stelt u zich in het bezit van een abonnement, op de spoorwegen en reist de maanden Mei en Juni het land af. Allicht zal het resultaat hiervan zyn, dat u enkele engagementen bemachtigt. Wan neer u nu b.v. een engagement hebt voor „das Lied von der Glocke" van Romberg by de Kon. Oratoriumvereeniging te Roelof Arendsveen en voor de „Zeven Kruiswoor den" van Haydn by de Maatschappy tot be vordering der Toonkunst te Broek op Lan gendyk, dan gaat ge naat Hirach te Amster dam en bestelt daar twee concert-costuums, ik zeg twee, want ge hebt rekening te hou den met den aard van het werk bij het be palen van hét by die gelegenheid te dragen costuum. Voor „das Lied von der GloCke" laat u' b.v. een costuum met een klokrok maken, het Costuum zelf gegarneerd met kleine klokjes, dat maakt een schitterend effect vanuit de zaal. Ook kan het costuum van voren een klein décolleté verdragen, aan de achterzyde echter Is de maat daar van vrijgelaten, daar het publiek daar zeer Weinig van ziet en koor en eventueel orkesc geen tyd hebben om daar op te letten, daav de moeilykheden van het werk hen geheel in beslag nemen. Voor de „Zeven Kruiswoorden" echter is een stemmig costuum noodig, zwart, geen décolleté en vooral lange mouwen. Mocht u bobbed-hair dragen, dan verdient het aan beveling by die gelegenheid het afgeknipte haar, dat ge zeker bewaard hebt, te laten verwerken en aan te spelden, zoodat het de idee geeft, dat u nog lang haar draagt. Is de dag van de generale repetitie aan gebroken, dan gaat gy naar de solisten- repetitie, welke meestal bü déh dirigent aan huis gehouden wordt en neemt een paar bloemetjes mede voor de vrouw van den dirigent. Dit werkt verteederend op hem (tenminste wanneer de harmonie tusschen beiden niets te wenschen overlaat, waarvan u zich van te voren op een handige manier moet vergewissen). Na de solisten-repetitie informeert u zoo terloops, wie de plaatselüke muziek-verslag- gever is en begeeft u daarheen. U stelt zich aan hem voor als de soliste van het te geven concert en laat zioh van uw meest aanminnige zü'de kennen. Het valt in den regel niet moeilyk te constateeren of hü rookt of niet. Is dit wel het geval, dan stuurt u hem op den dag van het concert een kistje sigaren; rookt hü echter niet, dan b.v. een mooie das, passend bij het cos tuum, dat hy droeg. Nu heeft u zich de volle sympathie van den dirigent en een prachtige critiek ver zekerd. Voor het concert zorgt u, dat de zenuwen u niet te veel parten kunnen spelen en neemt een flink aantal bromural tabletten. Aanbeveling verdient verder nog, dat u uitsluitend poeder en crème van Elisabeth Arden gebruikt, dat verhoogt uw schoon heid en aantrekkingskracht en de hartelyk- heid van het publiek zal daardoor grooter worden, het applaus krachtiger en het suc- i "Ces verzekerd zün! Na dit doorslaand succes is u den weg naar naam geëffend, en heeft uw groote carrière een aanvang genomen. Een tweede middel is (tenminste wanneer u over talent, muzikaliteit en een mooie f stem beschikt) eenmaal u in het publiek te I laten hooren. Iedereen zal terstond uw ta- I lent opmerken en u zult dan vanzelf tfV 1 weg verder vinden. Dit tweede middel is I in de meeste gevallen den weg naar „naam" I geweest. Echter zeg ik nogmaals, hiervoor is een. I uitgesproken talent noodig. EEN OOLLEGA. GOUDA, 5 Juli 1930. Rioleering „Kort ■aarlem". Ontpoldering en overname grond. enz. Voor de uitvoering van de rioleringswer ken in het Stadsdeel lf,Kort-Haarlem is het noodzakelijk, dat de gesneente de beaohik- king krijgt over dén grondduiker onder de Karnemelksloot en den daaropvolgenden watergang, alsmede over de Jan Verzwollen- wetering met de daarbij aansluitende per- oeelen "grond. reap, bekend in gemeente Gou da, kadaster sectie A noa. 4850, 4851 en 3339, alles eigendom van den polder Bloem end aal. Desgevraagd heelt het toestuur van dien pol der de voorwaarden medegedeeld, waaron der de vergadering van stemgerechtigde In gelanden besloten heeft, medewerking te ver- leenen aan de voor deze gemeente noodzake lijke transacties. Genoemde vergadering heeft toah op 5 Mei 1930 besloten: u. gratis aan de gemeente over te dragen het belieer en het onderhoud van den grond- duiker onder de Karnemelksloot en het be heer en het onderhoud van den daaropvol genden watergang naarst het lialtegebouw (Van. d^ spoorlijn Gouda—Schoonhoven) b. in eigendom den ondergrond der per- oeelen, kadastraal bekend in gemeente Gou da, sectie A nos. 4860 en 3339, naast da Jan Verzwoll en wetering, tegen overeen te komen Prijs, c. het gedeelte Van de, Jan Verzwoll en we tering, kadastraal bekend in gemeente Gou da, sectie A no. 4850, ter grootte van 61 A. en 70 e.A. tegen den prijs van tten. cent per c.A., euhter met de nadrukkelijke toepaling dat de polder zich alle rechten voorbehoudt op eto billijke vergoeding van de schade die door een ontpoldering van een oppervlak van ongeveer 60 H.A. door den polder wordt geleden door verlies van opbrengst van las ten. De directeur van Gemeentewerken merkt, naar aanleiding van deze voorwaarden, op, dat het voor de hand liggend is, dat de ge meente den grondduiker in beheer en onder houdt krijgt. Over den prijs der twee per ceeltjes grond is hij in onderhandeling ge treden met het polderbestuur de overeen gekomen prijs van f 0.80 per c.A. komt bil lijk voor. Ook de prijs van de Jan Verzwol- lenwetering, sectie A no. 4850, ad 10 cent per c.A. is niet onjbillijk te •ohten. Dat de polder 'zich het recht voorbehoudt op een billijke vergoeding van de schade die door een ontpoldering, tengevolge van ver lies van opbrengst van polderlasten zal wor den geleden, is geen bezwaar. In de eerste plaats zal de polder moeten aantoonen, wel ke schade wordt geleden deze eqhade zal eerst kunnen worden bepaald, wanneer de revenuen, tengevolge van den ontpoldering minder blijken te zijn, dan de tegenwoordi ge opbrengst van polderlasten in dit gebied. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat ln osn polder Bloemend aal eigendommen, kleiner dan 10 H.A., vrijgested zijn van polderlas- ten* een vrijstelling, waarvoor veel percee- Ien in Kort-Haarlam in aanmerking komen. B. en W. zien derhalve geen bezwaar in een verklaring, dat de gemeente de aldus vast. gestelde schade aan .den polder t.z.t. zal In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten, te beslui ten, de bovenomschreven trahsacties met den polder Bloemendaal aan te gaAi; als mede de verlangde verklaring, omtrent de eventueele schadevergoeding te geven. Aanvraag beschikbaarstelling van gelden ex. art 72 der L. O. wet 1920. Het bestuur der R.K. Inrichting van Lief dadigheid alhier heeft den 12 Juni j.l. een aanvrage ingediend om op grond van arti kel 72 der Lager-Onderwyswet 1920 de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te mo gen ontvangen voor de aanschaffing van gordijnen in de benedenlokalen der onder zyn. beheer staande scholen voor lager onderwijs, Spieringstraat 16 en 18. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat in de 5 benedenlokalen nim mer gordynen bevestigd1 zyn geweest. Gor- dynen waren daar niet noodig zoolang de Spieringstraat met hooge hoornen beplant was. Nu deze boomen gerooid zyn is be scherming der kinderen tegen het felle zon licht, dat van 9—11 uur in de lokalen schijnt, dringend noodig. De kosten van aanschaffing zullen naar raming van het bestuur ongeveer 180,50 bedragen. Aangezien de aanvrage aan het bepaalde in artikel 73 der wet voldoet, stellen zij voor de gevraagde medewerking te verlee- nen. Schoolgeldverordening gewoon lager- en uitgebreid lager onderwys. By Koninklijk Besluit van 26 Aug. 1929, no. 26, wend tot 1 .September 1930 goedge keurd de laatstelük by besluit der Raads vergadering dd. 27 Juni 1929 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon- en uitgebreid lager onderwys in deze gemeente. «et k\ deze verordening vastgelegde ta rief kan voor het volgende schoolgeldjaar worden gehandhaafd. Aangezien het gewenscht is, dat *et hef- fingsjaar gelyk loopt met het schooljaar, stellen B. en W. voor de verordening op de heffing van schoolgeld' voor het gewoon- en uitgebreid lager onderwys, alsmede de verordening op de invordering van dat schoolgeld, zooals deze l-uiden volgens het gewyzigd Gemeenteblad no. 389 van 1924, opnieuw vaat te stellen met dien verstande dat in artikel 11 der heffingsverordening de duur van het heffingejaar wordt bepaald van 1 September tot en .met 31 Aug. d.a.v. verder Tweede Blad. INGKONDBN. Buiten verantwoordelijkheid der Rtiaotie, De tijdelijke drooglegging van de Haven, Gouda. 4 Juli 1930. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek is U plaatsing van het volgende naar aanleiding van het tijdelijk droogleggen van de Haven. Verteden jaar is op dezelfde wivte het met selwerk van de Raam vernieuw» en de be woners van dit stadsgedeelte weten maar al te goed over de onaangename en schadelüke gevolgen mee te praten. Ik had gedacht, dat het bü die eene proef neming wel gebleven zou zijn. Thans staat ons weer hetzelfde te wach ten. Ook kan het een gevaar vormen voor de volksgezondheid. Het zoogenaamde schuren, hetwelk an dera geregeld geschiedde, is in dien tijd ook. niet meer mogelijk en het water in de stads grachten za) meer en meer gaan vervuilen. Bovendien is dit eyateem een gevaar voor de toekomst, want inflt onze vele grachten ataan herhalingen te wachten. Men maakt op deze wijze het wonen in Gouda niet aan lokkelijker. Beter is het om ci« kaaimuren welke har- stel behoeven, af te dammen, op de wijze zooaJa dit aan de Katten^ingel is gebeurd en zooals het altijd heeft plaats gehad. Zelfs al zouden daarmede meerdere koeten gopaard gaan, wat ik betwijfel, ook al om dat men dan alleen repareert datgene wat noodzakelijk ia, dan nog moet die methode in het belang van de etad en haai bevolking de voorkeur verdienen. Is het wonder, dat men de kans -achoou ziende Gouda den rug toekeert. Met dank voor de plaatsing hoogachtend. RUILBUREAU voor bons en plaatjes Verzonden aan: A. F. te Gouda: een compleet stel platen en plaatjes „Paddenstoelen". Hartelyk dank voor Uw schenking. P. B. te Bloemendaal: 24 Van Nelle's ach teretiketten. J. de J. te Gouda: 12 groote en 45 kleine plaatjes „Paddestoelen". A. C. te Gouda: 119 linnenkastbons, nog 100 tegoed, zonden deze reeds om het lange wachten te bekorten. Voorts aan fam. den U. te Gouda: 65 Droste's bons (nog 7 tegoed. Laatstgenoemde familie is ook de geluk kige winnares van de premie „een. gedeel- tely'k gevulde album van Leupen". Dit album deden we haar ook toekomen. Met glans verdiend. Plots is de toezending van de Lever's, lin nenkastbons en van Pelikanen gestaakt door de ruilers. Waarom? We kunnen het misschien wel raden. De premie is weg. Dus er moet een nieuwe komen? Goed. Direct dam maar. Degene, die voor 1 Ociaber a.s. de meeste punten inzendt aan Pelikanen, linnenkast- of Lever's bons, ontvangt een jaarabonne ment „Ons Eigen Tijdschrift", nit te geven door de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp. Wacht niet tot het laatst met inzenden. «ET RUILBUREAU. GEMENGDE BERICHTEN. De middelste man. Een griezelige geschiedenis. De New-Yorksche correspondent van een Duiteah blad schrijft: Onlangs werd ik op bureau opgebeld) en kreeg bericht, dat mijn vrouw zenuwhuil- kramp had en naar me vroeg. Ik ging direct per ondergrondsche naar huis. Mijn vrouw was onderwijl wat gekalmeerd en vertelde me de volgende geschiedenis, welke haar zenuwen zoo had aangepakt. Op een langen rit per ondergrondsche was haar de middelste van de drie mannen opge vallen, die vlak tegenover haar zaten. De man had een bloedig hoofdverband, en het meest pijnlijke was dat de man, die beschon ken leek, haar onafgebroken aanstaarde. Aan een dergelijk lastig vallen staat in New- York een dame hoogst zelden bloot, daar een klaoht aan den eersten den besten agent voldoende is om den bewuste te doen inrekenen, die frijn brutaliteit gewoonlijk met vijf dagen dwangarbeid op Black Mas Island moet 'boeten. In de ondergrondsche is men echter, zoo lang de trein rijdt, geheel op zichzelf aange wezen en de passagiers van een wagon zijn tijdens den rit slechts gevangenen, daar er geen mogelijkheid bestaat om zich met het treinpersoneel in verbinding te stellen. Mijn vrouw trachtte te lezen en haar laetigen vis a-vis te vergeten. Doch de hypnotische druk van het onprettige oogenpaar deed zich on afgebroken voelen en zoo vaak ze opkeek zg ze in den liohtkegel van een onbekenden blik. Tot verandering van plaats was in de dicht bezetten wagen geen mogelijkheid. De steeds sterker wordende nervositeit van mijn vrouw bereikte haar hoogtepunt toen ze een ongemerkt op haar taschje ge legd kattebelletje ontdekte, dat mededeelde: Wilt u aan mijn bescherming toevertrouwen en verlaat met mij aan het volgend station den trein. Ik ben dokter. Nu eerst ontdekte mijn vrouw een .ouden degelijk uitdienden heer, die links van haar zat en -zich door een knikje als de schrijver dezer regelen ver ried! Daar de situatie voor mijn vtouw" ateeda onverdraaglijker werd, achtte ze het raadzaam de waarschuwing op t« volgén. Zoodra ze op het perron stond, stelde de heer die haar gevolgd was, zich voor als eer ste geneesheer van een bekend New-Yorkseh ziekenhuis en verklaarde «ijn handelwijze hUMT Als geneesheer is me uw opwinding niet ontgaan en ik had me dra overtuigd, dat uw zenuwen niet tegen de situatie opgewas sen waren. We waren in den wagon allen meer of min de bewuste getuigen van een lijken transport. Want uw via-4-via„ die u met zijn verglaasde oog en onafgebroken aan staarde, was een doode man en u was stellig in een atlerakeligsten toestand geraakt, als het levenlooze Rhaom, naar ik elk oogenhlik vreesde, niettegenstaande den vasten greep de beide bewakers, plotseling samengeknikt wos. De twee mannen hadden zeker aanlei ding opa het lijk ongemerkt weg te werken en bedienden zich van de aeer origineele metho de om den doode als schijnbaar zwaar be schonken onder de oog en der politie te trans porteeren. De eerete vraag van mijn vrouw, die deze mededeeling met ontzetting had aangehoord was, waarom hij niet dadelijk de politie had gewaarschuwd, die de misdadigers op het volgend auhwaystation had kunnen arrestee ren. None of iny business was het antwoord, dat man in Ameriika zoo vaak te hooren krijgt. Mijn vrouw reed na dit avontuur direct met een taxi naar huiB en moest de opdringerigheid van het lijk met een ner veuze overprikkeiing en een lange hufl- V ramp boeten. DAKRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda -, Secretaris de la Reülaan 14, lokaal der club Markt 49. Probleem No. 661. Zwart schyven op; 2, 7, 9, 12, 18, 16, 17/20, 23, 25. Wit schyven op: 28/32, 34, 36/38, 40, 43, 48. Probleem No. 662. Zwart schyven op: 11/13, 16, 20, 24/26, 32, dam op 6. Wit schü'ven op: 29, 31, 33/36, 40, 41, 47, 60. Oplossing van Probleem No. 669. Wit speelt: lfr-»10, 31—27, 39—84, 49-44, 2—19, 19 6. Oplossing van Probleem No. 660. Wit speelt: 30—24, 21—17, 2110, 33 :4. RAADSELS VOOR DE JEUGD. Oplossingen van de Raadsels van vorige week. 1. Boek, koek, Loek. 2. Negen, want 't omgekeerde van XI IX 9. 3. Boord. Beriha. Ezel. Room. Tol. Homp. Aap. 4. Heel veel menschen kunnen niet tegen groote hitte. (Henk) Wy liepen vlug naar school en alle on deugende kinderen stonden te wachten. (Lena en Leo) Juiflt kwamen wij op de boot, toen het sein tot vertrek gegeven werd. (Otto) Weet je, dat myn zusje viool gaat stu- deeren? (Olga) 6. H Hortensia. bOt K a R e 1 ««•Tien HORTENSIA M a a N d a g i S o h lip A 6. Naaimachine. China, haai, Hein, maan. De prijs viel b\j loting ten deel aan AJNNIE VAN ZWIETEN te Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Raadsels. 1. Welke kleur is het omgekeerde van het omgekeerde van vol? 2. Myn eerste heb je op je hoofd, mün tweede wordt, zoodra je den klinker verdubbelt, een grondsoort en mÜn ge heel ligt in NoordiHolland. Wie raadt dit? 3. Ik ben een kleine zanger Met een grauw pakje aan. Ik zing het liefste 's avonds By 't helder licht der maan. 4. Op de kruisjeslün komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Gelderland. X Ie ry iets, dat wü allen dra- X gen. •Y X 2e iets, dat in Indië ver- X bouwd en door ons X allen wel eens gegeten X wordt. X 3e de naam eener vorstin. 4e een deèl van je been. 6e een landbouwwerktuig. 6e een stroomend Water tje. 7e een deel van je gezicht. 5. Myn geheel noemt een bloem, die in het wild groeit, en wordt met 13 letters geschreven. 9, 10, 2, 3, 8, 12, 13, 8 zien wü in het voorjaar aan de meeste boomen. Een 7, 6, 6, 4, 2, 3,1 is een vogel. Een 9, 11, 10 is een rond voorwerp. Een 8, 5, 7 is een klee ding stuk. Een 1, 6, 3 is een nuttig, viervoetig dier. 6. Verborgen plaatsen in ons land. Het lage dal is sedert eenige dagen ge heel overstroomd. (2) Frans en Nico geven Lodewyk eeh bal op zijn verjaardag. (2) Komen Tante en Oom ook gelukwen- schen? De buurman kwam ons terstond waar schuwen, toen er brand was. Het kippenvoer is heel slecht en boven dien duur. (2) Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. Jongens en meisjes moeten opgeven hoe oud t|j zijn. Nuttigs wsnksn. Over melk in warme dagen. Een van de grootste zorgen van de huis vrouw tydens den zomer is wel het „goed houden" van demelk. Wat een tüd en gas en geld gaat er niet verloren, als we de melk '8 middags of 'a avonds koken, en het on heilspellende gerommel in de pan kondigt aan... dat de melk doorloopt. Daarom, me vrouwtje, moet uw allereerste plicht zyn, zoodra u 's morgens de rauwe melk van den melkboer heeft aangenomen, ze meteen op het vuur te zetten en te koken. En bewaart men eey vry groote hoeveelheid melk voor het gereed maken van een of ander gerecht des avonds, dan is het zeer goed, de melk in zeer warm weer natuurlük om twaalf uur nog eens een keer te koken. Koken is de meest 'radicale manier om de bederfkiemen te dooden. Verder zü'n er nog allerlei hulpmiddeltjes om de melk verder frisch en koel te houden. In de eerste plaats verdient het aanbeveling de melk niet in een nauwe diepe kan, maar in een platte, wüde kom op een koele plaats te bewaren. Om een kan met melk lekker koud 'të houden, zet men ze in een pan met water en bedekt de kan met een dubbelgevouwen neteldoak- schen lap, waarvan de uiteinden in het water hangen. Wanneer men het heele ge val zoo op een koele plaats zet, liefst waar het een beetje tocht, dan zal de melk heer- lyk frisch blüven. Men moet wel geregeld het water in de pan büvullen, want het ver dampt snel. Prijsvraag No. 33 Voor het geestigste onderschrift onder deze teekening, wordt een bon uitgeloofd ter waarde van 2.60, welk bedrag moet worden besteed in een der winkels, welke in de Goudsche Courant adverteeren, in da periode van 14 dagen na heden. Alleen abonné's op da Goudsche Courant kunnen aan deze prftsvraag meedoen. Op de enveloppe op den buitenkant var- melden: „Prijsvraag",

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2