\Vykr MagiKiapol? ztadgtid-. p<?kerhet ïegm d8r QaMr"1 Motors 1108 niet w" SWh^eNedCTiM'd-NedMl-i^- Beurs van Amsterdam. dat op.het Merwewekanaal niet alle Rijn- schepen kunnen worden toegelaten. Ook doet zich het bezwaar gelden, dat ge. durende vele dogen van bet jaar de Rijn langs Arahein voor de groote Rijnschepen niet voldoende waterdiepte biedt zoodat die schepen alsdan, om Amsterdam te bereiken, ten omweg over de Waal langs Gormchem De scheepvaart ondervindt het geheele jaar vertraging ten gevolge van. de geringe afme-, tingen van het Merwedekanaal tusschen Am sterdam èn Vreeswijk, volgens de aanwezig heid van een groot aantal beweegbare brug gen/ van de sluizen te Utrecht en van de sluis te Vreeswijk. Aanvankelijke keuze tusscben de UR- de voorafgaande beschouwingen, is naar voren gekomen, dat in de eerste plaats naar verbetering voor de Rijnvaart gezocht moet worden door een verbinding van vol doende afmetingen te maken, dat verkorting van de. vaart gewenseht wordt door den om weg over Gorinchera te vermijden, en dat samenvoeging van Rijn- en binnenscheep vaart in eenzellden vaarweg, hoewel niet altijd te vermijden en ook niet onmogelijk te achten, belemmerend werkt voor de ont wikkeling van beide wegens de verschillende eisdhen, welke elk dezer vaarten voor de scheepvaart stelt. Daarbij moet voor het uit te voeren plan de mogelijkheid om zonder bezwaar voor de scheepvaart een voldoende diepen rivier- overgahg duurzaam te kunnen onderhouden, vaststaan, terwijl uiteraard voor de beoor- deeling van de in aanmerking gebrachte oplossingen het kostenvraagstuk, de militai re belangen, de belangen van de door het kanaal te doorsnijden streek en andere over wegingen van minder ingrijpenden aard mede in de beschouwing behooren te-worden betrokken. In het rapport-Wesntjiolt wordt de mee- hing dat zekerheid bestaat dat een rivier overgang boven Vreeswijk (tussclien Wage- ningen en Wijk bij Duurstede) zonder stuw bij voortduring en zonder hinder voor scheepvaart in stand zou kunni gehouden, o. m. in verband met diepte welke dr. Wentholt voor dien over- gang noodig acht, bestreden. Wegen® de beteeken is van den scheep vaartweg langs Neder-Rijn en Lek moet het bazwaadijk worden geacht hier een stuw in deze rivier aan te leggen, omdat een derge lijke inrichting de scheepvaart in hooge Ook zoude van den aanleg van het nieu we kanaalvak-UtrechtVreeswijk spoedig ten bate van Rijn- en binnenvaart kunnen worden partij getrokken., welke overwegin gen er boe zou kunnen leiden om aan het plan Vreeswijk de voorkeur te ge/en. De samensteller beveelt in hoofdzaak op grond van de aangevoerde beschouwingen het Vreeswijk-plan aan en de inspecteur-gene- >a.al ip. algemeenen dienst en de directeur- generaal van de Zuiderzeewerken konden Van Amsterdamache zijde bestonden ern- ï»if£ bf™faren plau-Vreeswijk Diepgaand meningsverschil tusschen de technische adviseurs bleef bestaan over de vraag of voor de rivierkruising bij Wijk bij Duurstede of Wageningen al dan niet een stuw noodzakelijk wasook omtrent de kos ten van de verschillende plannen bleek over eenstemming niet te bereiken. Ten slotte werd ook do weg over Wijk bij Duurstede verkozen, omdat al mocht Voor dien weg niet de gewensohte algeheele schei ding van Rijn- en binnenvaart worden be reikt, die scheiding toch van Utrecht af mo gelijk zou zijn. de bedoeling van Amsterdam tot Utrecht het bestaande Merwedekanaal voor de Rijnvaart en voor de binnenscheepvaart te verbeteren, om van Utrecht tot den Ne- der-Rijn, in de omgeving van Wijk bij Duur stede van Ravenswaay tot omtrent Tiel door de Betuwe tussohen den Neder-Rijn en de Waal, nieuwe kanalen voor de Rijnvaart aan te leggen, terwijl van Utrecht naar Vreeswijk, een zijta* ten dienste van de binnenscheepvaart zaj worden gemaakt. Het kanaal-profiel fs gedacht met een bo dembreedte van 50 Meter voor het vak van Amsterdam tot Utawht, dat beatemd is voor Bljji- en tainensdteepvaart. gezamenlijk met oen bodenrbreedt. van 40 Meter voor bet ge deelte Utrecht-Wijk Duurstede voor het Rituwe-paud. en met een bodembreedte van 35 M voor den zijtak naar Vreeswijk. De diepte ia] zijn 4 Meter onder laag na- naal-pefl. Dekostéd worden geraamd A Kanaalvak AMam—ütrecht. f 15.740.000. 9 KanaAI ITtrecüA-Nerfer-Bijn f 24.930.000. Kanaa1 van Betuwe 15.500.000. Controle op de radio-uitzcndtngeiu^ "Een commissie ingesteld. Rij algemeen? n maatregel van bestuur is wij meldden heft roeds. vastgesteld een radio- controleregleroent hetwelk in werking treedt op den tweeden dag na dien der dagteeke- ning van het „Staatsblad", waarin het is geplaatst. Hierbij is o.hi.bepaald, dat de controle op de uitzendingen van den Radio- omroep wordt uitgeoefend door een commis sie van vijf leden, aart welke drie ambtena ren als Radfo-omroep-controleurs worden toegevoegd. De controle zal zoowel preventief als re- pressie! rijn. De preventieve controle bestaat uit het vooraf onderzoeken van de programma's, waarbij overlégging kan worden gevraagd van een schema of van een tekst der uit zendingen. De repressiev controle bestaat uit'het luisteren „aar de uitzendingen en het even. tueel opnemen daarvan op wasrollen Inge- val het uitgezondene «Iwijkt van het toege. laten programma, zal de uitzending kunnen word» atgebroten Overigens za/gee,, at- <k^ "8 w">er uitzendmg mogen plaats vin- ga tatüe'egletnsnt K ,7® 8lr*,len en de ra de machWgineen gestelde boetebepalingen, kan de Radio-om- roepcontroleoommiasie aan den minister van Waterstaat voorstellen, de verantwoordelij ke ororoep-organisatie voor onbepaalden tijd niet te doen uitzenden. Bij Koninklijk besluit zijn voorts op voor* dracht van den minister van Waterstaat be- tot leden van de radio-omroep-con- dr. J, Th,- de Visser, tervans voorzitter, mr, B. M. Berger, mr. P. E. RriéV mr. E. N. v. Kleffens en mr. W. H. MWerkerde secretaris van den Radioraad is aiinbtshalve secretaris van de commissie. De leden worden telkens voor 4 jaar be roemd, doch rijn terstond herbenoembaar. voor de in 1931 verkiezingen. Ingediend ia een wetsontwerp tot bijzon dere voorziening met betrékking tot de in 1931 te houden algemeene verkiezingen van de leden der gemeenteraden en van de door die raden te verkiezen wethouders. In de memorie van toelichting wordt ge zegd, dat iu 1931 algemeene verkiezingen moeten worden gehouden van de leden der gemeenteraden welke met den eersten Dins dag van September van dat jaar periodiek aftreden, terwijl de alsdan nieuw samenge stelde gemeenteraden, overeenkomstig art. 8? der Gemeentewet, een nieuwe keuze van wethouders zullen moeten doen. Zoowel ter bepaling van het aantal leden, waaruit, overeenkomstig art. 4 der Gemeen tewet, de raad bestaat, als ter bepaling van het aantal in de gemeente aanwezige wet houders, geldt als criterium het door de laat ste openbare volkstelling in de gemeente aangewezen getal inwoners. De getalsterkte der thans nog zitting heb bende gemeenteraden en wethouders is dus geregeld naar de officieele uitkomsten der volkstelling voor 1920. Voor 13 Mei 1931 is echter de officieele f vaststelling van de op 31 Deoeinber 1930 te houden volkstelling niet bekend, In verband hiermede moet voor 1931 een bijzqndere voor ziening getroffen worden. Het gewenschte doèl kan worden bereikt door een wettelijke bepaling, volgens welke met eerbiediging van ddNjp 31 December 1930 te houden tienjarige openbare volkstelling als grondslag, met be trekking tot de in 1931 te houden verkiezin gen de bevolking eener gemeente wordt ge nokt te bestaan uit het getal inwoners, aan- gewezén door den voerloopigen uitslag van die volkstelling, zooals die uitslag door het gemeentebestuur wordt vastgesteld. Ned. My. tot bevordering der Geneeskunst. Wijzigingen in het Huishoudelijk In de te Leeuwarden gehouden vergade- nng van de Mij. tot Bev. der Geneeskunst werd herkozen alls lid van het hoofdbestuur ter vervanging van bet aftredende lid dr. Th. Hammes uit Amsterdam dr. J. G. A. Honig te Zevenaar. Als leden van dien Raad van Beroep wer den in de vacature dr. Deelen (altr.) niet herkiesbaar) en dT. Thomas (overleden) ge kozen de- heeren dr. L.' F. Driessen te Am sterdam en dr. M. Golenbrander te Heem stede. Tot lid in het bestuur van het Bureau voor waarneming en vestiging (vacature dr. Thomas) werd aangewezen dr. C. C.jDeiprat (Amsterdam) Herkozen werden als lid yah de Centrale Commissie voor de becoepefbe- langen dr. A M. Hartog (uit Maarssen), als leden van het bestuur van het ondersteu ningsfonds dr. J. M. Dutilh (Rotterdam) en dr. L. C. van der Meulen (Haarlem), als lid van de Commissie voor de geldmiddelen dr. F. Tijdens (Groningen), la leden van de Commissie voor "Voortgezet geneeskundig (jiderwijs prof. dr. A. A. Hymans van den Bergh (Utrecht) en dr. G. J. van Thienen (Zwolle). Voorts werden benoeipd tot leden van de .Sociaal Hygiënische Commissie (periodiek aftreden dr. E. J. Buning en dr. L. H. Heyerman, die niet herkiesbaar waren) de heeren dr. I. H. J. Vos, Tweede Kamerlid te Amsterdam en dr. M van der Hoeve te Amersfoort en tot lid van de Commissie in den Raad van Redacteuren van het Nederl. Tijdschrift van Geneeskunde (vacature dr. Tli om as) dr C. F. Sohreve te Amsterdam. Besproken werden de wijzigingen in het huishoudelijk reglement van de maatschap pij met betrekking tot de rechtspraak. Het lidmaatschap van het hoofdbestuur wordt onvereenigbaar verklaard met het lidmaat schap van het centraal ooilege (wet van 2 Juli 1928). Besloten wordt dat wanneer de handeling, die aanleiding tot het onderzoek door een maatschappij-college heeft gegeven, aanhan gig is of wordt gemaakt bij een anderen rech ter (strafrechter, tuchtcollege) wordt van verdere bemoeienis afgezien tot hét vonnis aanleiding geeft tot schrapping van het be trakken lid. De leden der maatschappij, die metter woon buiten Nederland zijn gevestigd, wor den geacht tot het gebied van den afdee- hngsraad van de afdeeling Utrecht te be hooren. De raad is bevoegd liun zaken schriftelijk te behandelen. Het hoofdbestuur kreeg de bevoegdheid na overleg met den Raad van Beroep een jurist ala adjunct- secretaris aan dien raad toe te voegen. ..Klachten of geschillen, aanhangig bij of afgedaan door een anderen rechter, zullen niet m behandeling worden genomen; wel wordt overwogen at een gewezen vonnis reden 'kan zijn tot schrapping. Behalve „nt reden van onbeduidendheid zu len voortaan de rechtsprekende co.tege, ook dB behandeling kunnen weigeren, in dien de klacht ot het geschil een (eit betrelt dat langer a»p een hall jaar aan den aan- brenger beijjnd was (aangenomen met 131 stemmen voor en 20 stemmen tegen). In een vergdering van den raad worden partijen in elkanders tegenwoordigheid ge hoord. Mocht dit door omstandigheden on- mogehjk zijn, dan behoort de reden waarom aan d,t voorschrift niet kan worden voldaan m de uitspraak te worden vermeld Het toepassen van tuchtmiddelen (beri*. ping, sdhorsmg, schrapping) zal in den ver- volge tevens gepaard kunnen gaan met een voorstel aan den raad van beroep om het betreffende lid gedurende-ten hoogste 5 jaar zijn recht te ontnemen, lid te zijn of te wor den van een bestuur, college of commissie in de maatschappij. De raad van beroep zal ook zelfstandig tot schrapping of tot de ge noemde rechtsontneming kunnen bèsluiten. Bij een overtreding van een bindend be sluit zijn de raden verplicht net opleggen van een hooge boete in overweging te ne men. Daarna werd d« vergadering geschorst voor de gebruikelijke officieele ontvangst ten stadhuize. Na afloop werd een autotocht naar de Ooude Schouw en vandaar een boot tocht naar Sneek gemaakt. Ned. Reisvereeniging. Nadere mededelingen over de hoofd- 't Voorzitters- Vereeniging Nederl. Fabrikaat. Jaarvergadering. Heden hield aan boord van de salonboot „Alkmaar" van de Maatschappij' Alkmaar Packet de Vereeniging Nederlandsch Fabri» kaat haar jaarvergadering. De Voorzitter Ir. J. van Dusseldorp ging in zijn openingsrede na de invloed welke hct plan Youitg kan hebben op de Nederland- sche \500rtbrenging. Immers het einddoel van het streven onzer Vereemging is de bevordering der Nederlandsche welvaart. Zy tracht dit te bereiken door het verlee- nen van de voorkeur aan de gelijkwaardige binnenlandsche vortbrengselen, en de vraag doet zich dus voor of door de vaststelling van het plan-Young het streven der Ver- eeniging minder noodig is geworden, dan wel, of de nuttigheid, respectievelijk de noodzakelyjcheid van dit streyen nog meer op den voorgrond zal treden. Sedert in Maart 1915 onze Vereeniging werd opgericht, zyn twee resultaten ver kregen, die vermoedelijk niet zonder onder- flefe hoofdbestuur van de Nederlandsche Reisvereeniging .heeft, zooals reeds met een enkel woord is gemeld, Zaterdag jl. te 's-Gra- veahge vergaderd, teneinde zich uit te spre ken over het rapport van de commiasie-dr J Th de V isser I Naar het Vaderland verneemt, werd daar 't beleid van den algemeenen voorzitter mr. M. J. van der Filer, aan kritiek onderwor- j pen, ondanks de waardeerende woorden,, die de commissie-De Visser naast een af- J keurende opmerking over diens voorzitters- capaciteiten, in haar rapport heeft geuit. Een niotie van Afkeuring werd door eenige hoofdbestuursleden ingediend, steunende zoowel op persoonlijke ervaring als op het rapport. Deze motie werd evenwel ingetrokken, daar een der leden opmerkte, dat gebleken was, hoe de meerderheid over den algemeenen voorzitter denkt. Men besloot de motie, evnal» de opmerking, in de notu len te vermelden. Ten aanzien v.an het eerste gedeelte van het rapport, waarin behandeld worden de wederzijdsche grieven en de gestes der hoofd bestuursleden, werd besloten dit zonder commentaar aan de buitengewone algemeene vergadering voor te leggen. Er werd ook geen praeadvies op uitgebracht. Over het tweede gedeelte van het rapport (de reorgnisatievoorstellen), meer speciaal het aftreden van het hoofdbestuur, kon men het niet dadelijk eens worden. De vraag rees of het heele hoofdbestuur zijn mandaat ter beschikking moest stellen en zoo ja wan neer Een meerderheid gaf te kennen eerst de buitengewone a'lg^meene vergadering te wil len hooren over Ijet rapport-De Visser, daar over een uitspraak te willen uitlokken, om daarna het mandaat ter beschikking te stel len. De heer Van ilèr Flier e.g. achten het wensohelijk af te'treden vóór de te houden buitengewone algemeene' vergadering. Echter nadat de hoofdbestuursleden Beurs. Coini, Sabel, Tejem en penningmeester Bakker hadden medegedeeld, dat zij bij den aan- vang der vergadering zouden aftreden, ver klaarde de algeipcen voorzitter mr. v. d. Flier, dat hij voprloopig ook had besloten, bij den aanvang van de buitengewone aJlge- meene vergadering zijn functie neer te leg gen. Deze vergadering zal t« Utrecht plaats vinden op Zaterdag 4 October as., terwijl voorloopig alleen het rapport-De Visser op de agenda is geplaatst. Het hoofdbestuur zal tot dien datum dus in functie blijven* De gewone jaariijksche algemeene verga dering. die volgens de statuten in de eerste helft van het kalenderjaar moet worden ge houden, doch m dit geval reeds was Ver daagd tot medio September, is in verband met een en ander wederom uitgesteld, nu tot November ot December. De rozententoenstelling in den Haag. De rozententoonstelling welke door de Vereeniging ter bevordering der rozenteelt »,Nos jurgent rosea" in den Haag in de Die rentuin wordt gehouden wordt officieel ge opend op Vrijdag, 18 Juli des namiddags te 2 uur. RADIONIEUWS. Programma vnn heden, 1 H il versu m 5.30 Kinderhalfjiurtje. 6-00 Vooravondconcert. 7.30 Causerie, 8.00 Inleiding tot het concert in het Kur- haus.te Scheveningen 8.16 Kurhauscoiieert (solist Joseph Pem- Lauer, piano). H uixen 6.00 Concert. - 7.15 Spreker. 8.00 Muziek en spreker. 10.45 Gramofoonplaten Strijd tegen de radio-storingen te Leipzig. In Leipzig zijn 800 motorwagens van de electrisehe tram voorzien van speciale beu gels om radio-storingen tegen te gaan. Naar wordt gemeld, bereikt men hiermede uitmun tende resultaten. Toekomstige golflengteveranderingen in Engeland. Wanneer het Noordelijk regionale station in gebruik wordt genomen, zal er in Enge- land een golflengte-verschuiving plaate vin den. Een van de zenders van het nieuwe tweelingsstation te Moorside Erge zal dan op 479.2 M. gaan werken. Daventry Jr., dat thans deze golflengte gebruikt,, krijgt Man- cheaters golflengte, 377 M. De tweede Noor delijke regionale zender gaat werken op 301 5 M., de golflengte van Aberdeen, dat zich in de toekomst zal moeten tevreden stellen met de' „common wave" van 388.5 M. Ie. meer waardeering van de binnen landsche voortbrenging, en 2e. toeneming van de Nederlandsche in dustrie. De grootere waardeering blijkt uit den drang, die thans ook van overheidszijde wordt uitgeoefend om by gelyken prys Ne derlandsch fabrikaat aan te schaffen en in elk geval de Nederlandsche industrie by het vragen van aanbiedingen niet voorby te gaan. Het tweede resultaat, de toeneming der Nederlandsche industrie, blykt uit de sta tistiek. Immers vplgens de laatste tellingen waren op 31 December 1909 782.382 en op 1 December 1920 1.028.155 personen in de industrie werkzaam: een vermeerdering van 245.773 of 31 terwijl de bevolkings vermeerdering 17 bedroeg. Gemis aan waardeering voor de Neder landsche voortbrenging is vermoedelijk een der oorzaken geweest van de achterlijkheid in omvang, waarin onze industrie totSfm- streeks het eind der negentiende eeuw ver keerde. Algemeen gold toen de meening, dat Nederland geen industrieel land was en dat het dit ook ni4t kok zijn, omdat het grondstoffen en steenkolen miste. Bovendien achtte men het een voordeel goederen in te voeren, omdat, naar men meende, die goederen met onze producten moesten worden betaald, zpodat men dus door goederen in te v.oeren vraag zou krij gen voor zyn producten. Uitvoerig ging spr. op de ongerijmdheid van dit dogma, dat tot voor korten tijd vrij algemeen gehuldigd werd, in. Men heeft Duitschland een oorlogsschuld opgelegd, zegt spr., van meer dan honderd milliard Mark. In de eerste 37 jaar moet het jaarlijks gemiddeld 2 milliard opbren gen, de volgende jaren 1,6 milliard en de laatste drie jaar, eindigende in 1987, iets minder dan 1 milliard. Verschillende lee ningen, die Duitschland in den laatsten tijd gesloten heeft en sluit, komen aan die afbe taling thans tijdelijk ten goede, maar vor deren later weer zooveel te meer rente en aflossing. Ten slotte zal Duitschland die schuld moeten aflossen met de opbrengsten van praestatie Duitschland krijgt door die schuld geen vraag naar zyn producten; het moet zyn producten aanbieden om met de opbrengst daarvan zijn milliarden-schuld af te doen. Ook hier ziet men weer hoe ongerijmd het is te meenen, dat goederen tegen goederen worden geruild; hier zullen meer dan hon derd milliard aan goederen moeten worden uitgevoerd, zonder dat een aecquivaleeren- de invoer van goederen daar tegenover staat. Pas wannéér de uitvoer het voor de afbetaling van die schuld benoodigde over schrijdt, kan Duitschland op financieel- soliedèn basis invoeren. Het is duidelijk, dat onder die omstandig heden er voor Duitschland alles aan gele gen is eiken niet-onmisbaren invoer, welke het aan het buitenland te betalen bedrag uit den aard der zaak zou vergrooten, zoo mo gelijk te weren. (Duitschland zal behalve o.a. grondstoffen die het moei invoeren, weinig kunnen koopen en zich in zyn strikt onnoodige uitgaven moeten bekrimpen. Wy mogen dan ook Duitschland zegt spr. niet te zeer kwalijk nemen dat het sommigen invoer weert, al moge men geen bewondering hebben voor de wijze waarop het, wellicht door de politiek gedrongen, dit doet. Het moet den invoer van artike'en, die het zelf concurrenthaftig kan voortbren gen, remmen om zijn valuta in stand te houden, vooral nu andere landen zijn pro ducten belasten. Nu echter Duitschland nog afnemers moet vinden voor zyn producten en de un- deie landen den invoer van die producten niet op prijs stellen en ze zelfs eoor hooge rechten weren, zal zich een sterke Duitsche mededingirig openbaren op de wereldmarkt, voor zoover voor het artikel een vrije we reldmarkt bestaat, in Engeland vooj zoover zijn finantieele en economische positie den vrij in, invoer kan blijven toelaten, en ook in Nederland. Het is dit vraagstuk, het vrmg van ae plaatsing van. den Duitschen invoer, dat vermoedelijk tot een ernstig probleen. zal uitgroeien. Onder die omstandigheden treedt de noodzakelijkheid van het streven der Vereeniging wel sterk op den voorgrond vooral nu ook de culturen in onze overzee- sche bezittingen minder afwerpen. Overheid en particulieren mogen zich dus wel doordringen vin de noodzakelijkheid om Ibij bestellingen in ons land en in onze koloniën het Nederlandsch fabrikaat in de gelegenheid te stellen mede te diagen en daaraan by concurreerenden prys de voor keur te geven. En voor onze Vereeniging,^.f ligt dus nog een groot en belangrijk ar beidsveld open. Jaarverslag. Aan het verslag omtren. de verrichtingen der vereeniging over het hopende jaar, uit gebracht door den secretaris-penningmeat- ter den heer H. F. R. Sncek, is het volgen de ontleend: De belangstelling in de vereeniging door onderwyaautoriteiten getoond, heef- ziel bestendigd. De reizende schooltentoonstel'ing onder- vond zeer veel belangstelling. In deze ten toonstelling is bijeengebracht eer. verzame ling grondstoffen, halffabrikaten en afge werkte producten, afkomstig van verschil lende Nederlandsche fabrieken. Met behulp \an deze verzameling wordt op zeer eenvou dige wyae een indruk gegeven van hetgeen ir: Nederland wordt gemaakt en hoe dit ge schiedt. De belangstelling is zoo groot dat» deze tentoonstelling telkens twee jan- rei zende zal blyven. Nog herhaaldelijk werd de meiewerking en tusschenkomst van het bestui onzer ver ecniging ingeroepen ter zake van onge rechtvaardigde achterstelling van Neder landsch Fabrikaat bij buitenlandsch. Het valt te betreuren, dat het nog herhaalde lijk voorkomt, dat orders in het buitenland worden geplaatst, zonder dat voornf »s na gegaan of deze bestellingen aan de Neder landsche industrie zouden kunnen worden gegund. Van de zijde van overheidsinstel lingen wordt hoe langer hoe meer medewer king op dit gebied ondervonden. BM Prins Damronj? in het Amstel Hotel. Op de meest ongedwongen .wijze, onder het genot van een kopje koffie en oen sigaar, werden wij in de hall van het Amatelhotd .mtvangen door den hoogen gast, die zoo vriendelijk was eenige zijner zoo afgepast» oogenblikken van veïpoozing want het programma neemt Z. K H. vrijwel geheel in beslag! af te at aan. De prins was vol geestdrift over Holland, dat hem reeds dra na het overschrijden van de grens zooveel aan zijn eigen land deed denken. Centraal Siam is n.l. zeide hij - even vlak en doorsneden door waterwegen als uw land. Mijn eene dochter zeide tegen n)ij „Vader, hier voel ik mij weer als thuis". En inderdaad zij had gelijk. Als ik de trappen van het Ametelhotel naar den tuin afdaal en ik sta dan ineens voor de rivier,, dan is dat alsof ik in Bangkok hen Zoo ging de prins voort en op dichterlijke wijze beschreef hij zijn indrukken van stad en land. Ook de moderne architectuur,, die in Amsterdam de aandacht trekt van alle \reemdelingen, bleek de aandacht van d«n Oostersolien prins te hebben getrokken, het- wpl'k hem juist door zijn verblijf in tal van Europeesche hoofdsteden als apart type on- der de Europeesche bouwkunst was opge vallen. Trouwens de prins verklaarde, ook aj doordat hij zidh hier zoo op zijn gemak ge voelt, Amsterdam boven (le Theemeland te prefereer en. Wij vroegen Z. K. H. of het hem I was, dat tallouze Hollandsohe geschriften over Siam's kunst en geschiedenis in 4m loop der eeuwen het licht hebben gezien. Ja, dat wist de prins, die al deze werken ge* lezen had, voorzoover daarvan een Engelsche vertaling bestaat. De openbare bibliotheken van Siam zijn goed gevuld en allee wat op Siam betrekking heeft, is daarin te vinden. Z. K. H. hoopte tijdens zijn verblijf in Holland nog enkele werken op te sporen, die daarin him plaats bëhooren te vinden om aldus deze verzame lingen nog verder te completeeren. Waar het ons uiteraard interesseerde te weten hoe de prins oordeelde over de nood zakelijkheid der ruim twintig jaren geleden, onder Hoïlandsche voorliohting gelegde, doch daarna in verdrukking gekomen plan nen om Siam té irrigeeren, weder ter hand te nemen, stelden wij den prins de vraag of z.i. deze plannen snel moesten worden doorgezet. Dit zal veel geld kosten, meende prins Dwnrong, en het lijkt mij voor Siam nuttiger zoo min mogelijk vreemd geld te leenen De Siameeeehe bevolking heeft vol doende voedingsmiddelen te harer beschik king en betere bevloeiingswerken kunnen dus alleen dienen voor een vergrooting van de exportproducten hiertegen over staan dan eerst enorme rentelasten. Het is «en gezonde politiek de schuldenlast van een land zoo veel mogelijk te beperken en daarom wil de Siaimeesche regeering de bevloeiingswerken in een gematigd tempo te doen uitvoeren. Deze aangelegenheid ia voor ons niet art urgent als zij voor u indertijd op Java w»i met een 5 maal grootere bevolking op een zooveel kleiner oppevriaik Wij hebben e«i tienjarig plan opgesteld, waarin de bevloei- ingewerken ook hun plaats vinden. Vooraan staat echter de aanleg van spoor- en straat wegen, waardoor een snelle verbinding tus sohen de verschillende deelen des land vei^ zekerd wordt, hetgeen aan den opbloei vaU Si aan zeer ten goed zal komen. Reeds nu gaat Siam ook in technisch opzicht met ras- scha schreden vooruit. Zoo worden tegen woordig onze vliegtuigen, met uitzondering der motoren, geheel in onze eigen fabrieken vervaardigd Nu eenige jaren geleden da trachtten met het buitenland zijn gewijzigd in een voor Siam gunstigen zin, staat niet* meer aan een verder gezonde ontwikkeling op tal van gebieden van handel en industrie in den weg. De prins wilde ona dit juist met verschil- lende voorbeelden toelichten en vol gnat- drift de plannen der tegenwoordige regee ring, waarom de 68-jarige ale Senior vim den Hoogen Staatsraad in zekeren zin nog steeds actie! deel uitmaakt, uiteenzetten, toen de consul-generaal, de heer Sardeman, die vol ijver de zoo gecompliceerde regeling van het programma verzorgt en dit „proto collair" wenscht al te werken, Z. K. H. dééd opm;erlten, dat' het begon te donkeren en de boot welke de hooge gasten door Am- sterdam's grachten z lag voor vertrek. En hiermede eindigde ons onderhoud met; een lid van de Koninklijke familie, die een zoo werkzaam aandeel neemt in leiding der cultuur van zijn land. flEMENGPE BERICHTEN. De schietpartij in de ValkenboecWaw» te Gravenhage. De Duitsche student U., die Vrijdag jA i* aangehouden in verband met de schietpartij in een woning aan de Valkenbo^chlaan te 'e-Gravenliage, is thans overgebracht naar het hui» van bewaring, aldaar. iftt tocht der Giethoornsche staker*. In Giethoorn is onder de daar te werk ge stelden een staking uitgebroken. De eisch der stakers is meer loon. Op 'last van den minister werd gisteravond om acht uur met drie booten, het grootste deel der sta kers naar Steenwyk overgebracht, om ver der per extra-trein naar hun woonplaatsen in hoofdzaak Rotterdam, Den Haag en Utrecht, vervoerd te worden. Joelend? en schreeuwende trokken zy door de straten naar het station. Enkele hielden roode zak doeken aan een vischhengel gebonden. De stakers werden begeleid door de politie. De Ryksveldwacht bevindt zich nog op de ter reinen, ter bescherming van de'zich aldaar nog bevindende werkwilligen, die grooten- dels uit Zwolle afkomstig zyn. In het „Utrechtsche kamp" deed zich nog een incident voor. Toen n.l. ir. Van dfcr Steur een keet teu binnentreden, greep een tewerkgestelde een stoel om den ingenieur daarmede te Rjf te gaan. De stoel vloog echter door een ruit. Twee personen werden gearresteerd. Tumult in den Deventer Raad. Aan het slot der gistermiddag gehouden raadsvergadering te Deventer is een groot tumult ontstaan. De heer Gerritsen (comm.) interpelleerde over de maatregelen door B. en W. genomen bij de bestrijding van den paratyph.ua daar ter stede, en beweerde dat het college te laat was gaan letten op de waterleiding. Toen daarop de heer Roëbere (socialistische partij) lid der commissie 1 de waterleiding, het voor dezen dienst ram en zeide dat het den heer Gerritsen om niets anders te doen was dam om bombarie en sensatie, riep de heer Gerritsen uit dat de heer Roefoera zulk een politiek voerde om zooveel mogelijk menschen aan zijn eigaren- kratpn te krijgen. (De heer Roebers staat n.l. met een sigarentubtje op verschillende markten). Deze kwal%atie gaf den heer Roebers aanleiding om op te staan en den heer Gerritsen uit te nodoigen mee naar bui ten te gaan, om daar af te rekenen. Hij d deze invitatie vergezeld gaan van de woor den „Ik laat me niet door zoo'n schoft als jij beleedigen, verd... kaffer." De voorzitter, mr. F. W. R. Wttewaall opende een roffel- vuur met den hamer op de tafel om de orde te herstellen. Hij gelastte den heer Roebers te gaan zit ten, waarop hij zich tot den heer Gerritsen richtte, dezen er op wijzend dat hij vin raad alles kon zeggen, maar dat zijn fatsoen hem moest weerhouden iemand zoo te belee- digen als hij het den heer Roebers had daan. 's Burgemeesters woorden gingen ech ter totaal verloren in de herrie, welke beide kemphanen ihaakten. Toen de zitting gesloten was wilde de heel Roebers den heer Gerritsen in de hal van het stadhuis te lijf. Raadsleden, wethouders en boden trokken hem echter herhaaldelijk achteruit, totdat de opgewonden vroede man zich loe rukte en den lieer Geritrsen per fiets op straat achtervolgde. Vermoedelijk zal de buitenlucht zijn woede wel Voldoende bekoeld hebben. STADSNIEUWS. LUCHTVAART. Van Dijk vliegt terug over den Oceaan. In het volgend jaar wil hjj binnen een maand om de wereld vliegen. Hij* gebruikt een Fokker. De Telegraaf verneemt uit Kansas City dat van Dijk, die daar per vliegtuig uit Los Angeles aankwam, heeft verklaard, dat hij na zijn terugkeer in Nederland voornemens ia, een regeling te treffen voor den bouw van een speciaal ontworpen driemotorig vliegtuig, waarmede hij van plan is een reu om de wereld te maken, evenals KingsfoTd Smith dit deed. Hij zal er echter niet, zooals deze, twee jaar, doch een maand over doen. Van Dijk verklaarde, dat Kingsford Smith hem wellicht op dessen tocht zal vergezellen, doch dat dit nog niet,zeker is. De tocht zal echter niet meer in 1930 kunnen worden on- dernomen, daar er tijd voor nóodig is een zoo volmaakt mogelijk vliegtuig te bouwen Van Dijk verklaarde niet te weten wte het plan financieel zullen steunen en wie hem het vliegtuig zal verschaffen; dit alles zal nader moeten worden uitgewerkt, wanneer hij in Nederland terug is. Voorts verklaarde Van Dijk voornemens te zijn. thans over den Atlantischen Oceaan van de Vereenigde Staten .onder tnssohen- landmg naer Armtardam te vliegen, wenrtnj Soul en Stnnnage hem zullen vergezellen. Wanneer hij de zaak met Fokker kan rege len, ml hij hiervoor de F 32 gebruiken. Het u» nog niet zeker, ven wolk pnnt uit deze transatiuntMoho vlucht zal beginnen en wel ke route zalworden gekozen. De détail* rul len door de vliegtuigmaatschappij worden kind, doch tot dusver is de tpaitemmingvan om, nadat hij in Nederland zal ztjn teruggekeerd en in ai- wachting van de voltooiirife der todbereidee- XP' »<in wereldvliegtocht, zijn taak als vervolgen, naar New-York te begeven. Radio-teleorafisch weerbericht 9 Juli. Verwachting. tiideïnk Z,1"" 'n het nwlKk" mogcljjk WMuktoenemende westelijke tot zuid- r*W«ke wind. Zwaar tot half bewolkt. GOtUDA, 9 Juli 1930. Poliomyelitis Anterior Acuta. Geen nieuwe gevallen. In het laatste etmaal zyn geen nieuwe gevallen ten Stadhuize gehield. Tegen besmettelijke ziekten. Centrale Barak vanning. Onder leiding van Burgemeester Laar- landt'zyn Maandag by eikander getconion m het Gemeentelyk restaurant op het. vee- marktterrein Gemeentebestuurders van i>6 plaatsen, plus delegaties van de Gezond- neidscomnussie uit Gouda, Schoonhoven, Bodegraven, Zoetermeer. Het Goudsche College van B. en W. was voltallig aan wezig alsmede Dr. de Pllantjue e»n de Contro" leur van Gemeente Financiën. Niet waren vertegenwoordigd Woerden en Bodegraven. Als inleider voor het doel Centrale Ba rakvorming" met als standplaats te Gouda, was uitgenoodigd Dr. Hulshof Pol, Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. Dr. Hulshof Pol begon met er op te wij zen, dat de afwezigheid o.m. van Woerden omdat deze Gemeente zich al hij voor baat niet zal aansluiten in veraand met het feit, dat Woerden haar patiënten naar Utrecht zendt niet zeggen wil dat Woel den ook voor de toekomst in de gelegenheid blyven zal patiënten naar Utrecht te kun nen zenden. Immers Utrecht, en dit geldt ook voor Leiden, heeft een academisch zie kenhuis waar men niet verlegen is om 20 roodvonk-patiënten. Voor studie-objecten kan men in die ziekenhuizen ook patiënten volstaan. Centrale Barakvorming te Gouda, ook voor de plaatsen die het plap hebben naar Leiden of Utrecht te gaan, fe te Gouda 'beveelt Dr. Hulshof Rol als systèom aan 1 bed voor 2500 inwoners. Het totaal inwoners 40 plaatsen Gouda en omgeving bedraagt ongeveer 120.000. Tegen 25 inwoners per bed kan dus een barak noodig zyn bedden. Het kosten-vraagstuk zou aldus kunnen worden opgelost: Gouda betaalt ct. per inwoner, de buitengemeenten 1 ct. Deze berekening zou neerkomen voor de buitengemeenten op plm. 6 ct. per inwoner per jaar gedurende 40 jaren by te dragen in de oprichtingskosten. De barak zou dan worden gebouwd op het terrein van het Van Iterson-Ziekenhuis en door het College van Regenten dezer inrichting mede worden be stuurd. Wat de verpleegkosten betreft zal door Gouda de meest billijke dagprys worden voorbereid. Vandaag den dag betalen de buitengemeenten voor haar patiënten f 4.50 per dag; #n voor de Gemeenten die met Gpuda gecontracteerd zyn 3.60 per dag. Spreker geeft verder een overzicht vi de wyze waarvoor Gemeentebesturen komen te staan by het uitbreken van besmettelijke in deze dagen en de alastrim ziekte die het vorig jaar heerschte, heeft geleerd. Van de gelegenheid tot discussie werd ge bruik gemaakt door de Gem van Waddinxveen, Boskoop, Nieuwkoop en Bergambacht, terwijl van dé bestuurstafel door Burgemeester Gaarlandt en Wethouder Van Staal hieraan werd Uit de discussie bleek voldoende dat concentratie gewenacht en noodzakelijk is. De burgemeester van Zoetermeer—Zeg waard spreekt zyn erkentelijkheid uit je gens het Goudsche Gemeentebestuur, dat het initiatief nam de centrale barakvesti ging te Qouda voor te bereiden waarmede in het bijzonder de plattelandsgemeenten gediend zijn. Het resultaat van deze byeen- kofnst is geworden dat aan alle Gemeente besturen in dit rayon een résumé van de gevoerde bespreking wordt toegezonden, met een kostenexploitatie waarby een ter mijn zal worden gesteld dat Gemeentebe sturen in de gelegenheid zyn zich by Gouda aan te sluiten. Aan Dr. Hulshof Pol werd door deal voor- 'oor zjjn bemoeienis Bovenstaand verslag verscheen gisteren avond in alle plaatselijke dagbladen met uitzondering van de Goudsche Courant. Ook verscheen het in de groote dagbladen, die het in eemgszins verkorten vorm heb- Aan de Goudsche Courant werd dit ver- ag niet toegezonden. Toen wij hedenmorgen ter bevoegder plaatse informeerden waarom het verslag van de hierboven genoemde bijeenkomst van het gemeentebestuur met de besturen van de omliggende gemeenten ons was ont houden, bleek de burgemeester zoowel als de gemeente-secretaris daarvan onkun dig te zijn. Hoewel ons, vóór de vergadering Maan dagmiddag plaats had, door een hoofdamb tenaar der secretarie de mededeeling was ge daan dat van de te houden bijeenkomst vermoedelijk van gemeentewege een pers communiqué zou worden verstrekt, is zulks niet geschied. Van gemeentewege is van deze bijeenkomst niets geptibüceerd. -Het is ons gebleken dat door den mede tn die bijeenkomst aanwezigen wethouder K. R. van Staal een verslag van het verhan- del de is gemaakt. Op welke wyze het bovenstaande coonmu- luque de pers, met uitzondering dan van de Goudsche Courant, heeft bereikt, is ons niet bekend. Uit den geljjkluidenden inhoud ech- T#j tfc dit communiqué door den zelfden berichtgever aan de hierboven ge noemde bladen is verstrekt. Het heeft er den schyn van dat de wet houder Van Staal wel in contact met dezen berichtgever heeft gestaan. Hoe dit ook zy, het feit staat vast dat van een, onder lei ding van het Gemeentebestuur van Gouda gehouden officieele vergaderjp^f met andere gemeentebesturen, buiten dat gemeentebe stuur om en dus buiten diens verantwoor- deiykheW, eesn publicatie is geschied, Waar bij mit epzei de Goudsd» Coulant is uit geschakeld. Wy hebben reeds meermalen de ervaring opgedaan dat uit het college vgn B. en W, raededeelingen aan soiqinige bladen worden verstrekt, waarvan „officieel" geen enkele mededeeling wordt gedaan. Dat is tegen woordig heel gewoon en daarom verbazen wtf ons daarover dus ook niet meer. Maar wat thans is geschied, het niet- geven van een publicatie van gemeente wege van een zoo „officieele" vergadering, en het feit dat een niet-officieele publicatie kan plaats vinden met uitschakeling van eenig voor opname in aanmerking komend plaatselyk blad, geeft ons aanleiding tot een ernstig protest! Rykstuinbouwschool. 'Bevorderd van het lste naar het 2de studiejaar. Onze stadgenoot C. J. Moieman is bevor derd van de eerste tet de tweede klasse aan de Rijkstuiubouwschool te Boskoop. Reclame van de Goudsche Kaasmarkt, op de tentoonstelling te Antwerpen. In het Nederlandsch paviljoen op de we reldtentoonstelling te Antwerpen is een re clame-stand ingericht voor de Goudsche Kaasmarkt. Het object bestaat uit een an tieke brik, opgeladen met kaas in denzelf den geest ais de wagens des Donderdags hier op de Markt komen. Daarby staan een boer en een kooper, die op de party loven en bieden. By dezen lev eindigen Stand zyn bordeif opgehangen, waarop in Tier talen vermeld staat: „Gouda, de markt van de van ouds bekende, echte volvette boerenkaas. Aan-- voer 4.000.000 KG- per jaar". Het geheel wordt gecompleteerd door fotos' van de Goudsche markt, welke kieken eveneens in Nederland, Fraasch, Duitach en Engelsch tot opschrift dragen: „Gedeelte van de wereldberoemde Goudsche kaas- markt". 'De reclame trekt zeer de aandacht van de vele tentoonstellingbezoekers. Gymnastiekvereeniging „Krachtsport." Herdenking 10-jarig bestaan Zaterdag 19 Jul a.s. herdenkt de daimes- en heeren-athletiek- en gymnastiekvereeni ging „Krachtsport", haar 10-jarig bestaan. Ter eère van dit feest zullen op de markt groote gymnastifikwedstryden gehouden worden, gevolgd door een optocht met marschwedstryd van de deelnemende ver- eeniginfeen n.l.: Muziékveréeniging, Kracht sport T.O.OÜ., Waddinxveen; T.HjO.R., Bergambacht; Excelsior, Gouda; D.O.K. Reeuwyk; D.OjS. Schoonhoven, Bato, Woer den; T.T.O.R., Gouderak; Olympia, Haas trecht. Te 2 uur 's middags zullen de wedstryden aanvangen. Na afloop te 6 uur zullen de gymnasten in optocht dopr de Btad trekken. Om 8 uur 's avonds geeft de jubileerende vereeniging een uitvoering in de zaal „Kunstmin". Een uitgebreid programma zal worden afgewerkt. Eer. bal zal het feest beslf iten. Een AVRO-protest avond in den Nieuwen Schouwburg. Het Comité van. actie opgericht -in» te protesteeren tegen de zendtydveideeling, organiseert op Dinsdag 15 Juli a.s. des avonds 8 uur in den Nieuwen Schouwburg een openbare vergadering. Als sprekers zullen optreden Ds. Grave- meyer, Ned. Herv. predikant te Amster dam, de heer C. de ^tercq, lid van het hoofdbestuur en Mevr. Antoinette van Dyk de bekende medewerkster van de AVRO in het kinder- en ziekenuurtje. Voor meerdere byzonderheden zie men de advertenties die deaer dagen zuilen ver- schynen en de groote aanplakbiljetten. De opbrengst van de collecte gehouden door het Comité voor Stille Armoede. De collecte gehouden door het Comité voor Stille Armoede heeft opgebracht een bedrag groot 281.—. Agenda. 12 Juli, 4 uur. Stolwykersluis, terrein by Gebr. de Vreugt. Landdag Goudsche Chr. Jeugdcentrale. 14 Juli, 8 uur, Stadhuis. Gemeenteraad. 15 Juli, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. AVRO- Comité-protestovergadering. 19 Juli. Feestelijke herdenking. Vereeniging Krachtsport, te 2 uur Gymnastiekuit- voering op de Markt, te 6 uur marsch- wedstryd. 's Avonds om 8 uur uitvoering in de zaal Kunstmin. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Uitslagen Rykstuinbouwschool. Het einddiploma met aanteekening voor handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven talen behaalden: F. Barendz (D. en E.), F. J. Grootendorst (F., D., E.), L. U. Schortinghüis (F., D., E) V. Veerman (F., D.f E.) uit Boskoop, G. A.| E. Schroth (iB.), A. Weyer (E.); uit Gouda: H. B. A. Kanis uit Stolwijk, C. Kam me raat (F.) uit Woubrugge, W. N. Benodst (F.), A. Borsje (F., D., E.), O. Munters (F., D., E.), E. G. Rystenbil, C. A. de Roo (F.), H. E. de Roo (F.), B. Slothouder (D., E.), R. A. W. de Vries (E.), C. P. J. de Vries (F., D.. E.), G. H. Verhoef (F., D., E.); uit 's Gra venhage: A. v. Munster (F., D., E.), A. J. H. Stolk (E.) uit Ryswyk. J. H. v. Doorne uit Delft. J. M. v. Herwaarden (F., D. E.), J. F. Schupper uit Botterdam. J. C. Buis (D., E.) uit Vlaardingen. F. J. Streefkerk (E.) uit Oudenbosch. L. A. A. van Eerde (F., D., E.) uit Haarlem. F. Vreedenburg (F., D., E.) uit Bloemendaal. L. A. Haafkens (F., D., E.), L. J. Ingwersetn (F., D., E.), P. J. de Roock, J. J. Terheggen, uit Amster- oam. H. Bakker (J2.) uit Dteventer, J. C. V. t d Berg v. Saparoea uit Zutphen. G. W. Ok- ma uit Leeuwarden, M. Boerma (F., D., E.) uit Winsum. Bevorderd werden van de eerste klasse naar de tweede klasse: G. C. A. Baas, J. L. Fledderus, A. J. v. d. Graaf, R. v. Nes, R. B. Visser te Boskoop, J. W. Sluyter, G. v. Walen te Amsteram, K. F. v. d. Wel te Rotterdam, M. Gerritsen Plaggert, P. Machielse, A. C.'v. Itamshorst te 's Gravenhage, W. A. J. Fontyn, J. de Groot, H. A. Klukkert, W. Ramagc, F. Roes singh, Sj. Stienstia J. M. Vermeulen te Utrecht, T. Klinkenberg, C. J. Moieman te Gpuda, D. Everse, F. C. v. d. Most v. Spyk-* te Leiden, H. Aitona, A. Munting te Al phen, B. F. Boonstoppel, J. Ch. Bpruyt te Waddinxveen, F. Gailé te Hilversum, D. v. Katwyk te Hillegersberg, L. Groot te Til burg, C. F. Noiet, J. S. Wegelin te Nijme gen, A. F. v. AdrichemiBoogaert te Oostkapelle, P. J. Bos te Bussum, J. W. Broos te Winschoten, B. M. Bruins te Ro den, J. H. Groockewit te Harderwyk, W. G. v. Dorssen te Elburg, Th. J. v. Buuren te Meeuwen, A. G. Groenewegen te De Bildt, E. Hesselink te Amersfoort, G. C. Mulder, H. G. Hamelink, J. iH. G. Land te Leeuwar den, K, Jpmgenburger te Bodegraven, H. J. Jacobs te Bennekom, M. Jongkamp te Sa- wah-Loento, P. W. Koper te Heemstede, M. J. v. d. Meulen te Vianen, P. C. v. 'Rozendal te Franeker, A. C. Spruit te den Haag, W. J. Sangers te Bergen (N.-H.), P. Sillevis te 's Hertogenbosch, L. Tijesen Soestduinen, E. J. Kortenoever te 'e Gravenland, J. Hey te Ermelo, R. H. Dryber te Haarlem, A. J. Bakker, J. P. Bakker te Wassenaar, E. v. d. Wall, W. de Groot te Renkum. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" 9 Juli. Rozen: Ophelia 2126, Golden Ophelia 20—33, Marcel Rouyer 61, Hadley 8»—97, Claudius Pernet 66—83, Columbia 37—69, Butterfly 35-43, Mac Keiler 54— 67, Wilh. Cordes 62, Rosalandia 40—58, Phoebe 65, Floren 57-i70, Winnet 39, Z. A., Victoria 23, v. Rossum 34, Polyantharozen 61—109. Diversen: Gladiolen 13—32, vio- lieren 50, Clematis Durandi 50, Anjers 45 51, Flox 1218, Clematis Mr. Patyn 140, Verbera 54. WOERDEN. Onregelmatigheden? Men schrijft uit Woerden aan de N. R. Ct. Gistermorgen arriveerde hier het parket uit Utrecht, naar men mededeelt in verband met onregelmatigheden die bij de N.V. Woer- densche Ijzerhandel, alhier gepleegd zouden «ijn. De president-commissaris, de heer C. R. D., directeur van de Woerdensche Bank, zijn procuratiehouder de heer P. van den H. en eenige anderen zijn ten stadhuize Ver hoord. Het verhoor duurde tot zeven uur 's avonds. SPORT KN WIDSTRIJDBN. ATHLETIEK. De G. A. K-ploeg naar Vianen. zoo sterk mogeiyk. Voor de a.s. Zondag te Vianen te houden dual-meet tusschen de vertegenwoordigende ploegen van den U.P.A.B. en G.A.K. is de Goudsche ploeg als volgt samengesteld: 100 M.: P. M. Beijen en A. Kas bergen, (beide T.H.O.R.), 400 M.: P. M. Beijen en M. Wildschut (Vires et Celeritas). 800 M.A. Boer en 8. Radder (beiden T.H.O.R.). 3500 M. W. de Kreij (T.H.O.R.) en C. van Waas (G.S.V.). DiscuswerpenM. v. d. Laan en J. Oskam (beide T.H.O.R.). VerspringenJ. C. den Hertog (Vires et Celeritas) en H. Smink (D.O.S.). De ploegen voor de 4 x 100 M. en Olym pische estafette worden nog nader samen gesteld. De G.A.K.-ploeg bevat een kern van T.H. O.R-leden, hetgeen niet te verwonderen valt. De 100 M. is aan de olubgenooten P. M. Beijen en A. Kasbergen wel toevertrouwd en als de loopnummers elkaar niet te «nel opvolgen, dan kan ook op de 400 M. een goede tijd worden gemaakt. Op de 800 M. is A. Boer nog steeds favoriet en 't is al weer een clubgenoot, die na hem den mooisten tijd maakt. De Kreij en van Waas hebben elkaar al vaak bakampt, thans krijgen zij geen gemakkelijke taak om gezamenlijk voor een G.A.K.-eucces zorg te dragen. Een zekere overwinning op verspringen ontgaat de G.A.K. wegens verhindering Van Gija Lamorée. De constante sprongen boven de 6 M. van den Hertog en Smink beloven echter nog veel goeds. Voor het discuswerpen zijn de T.H.O.R.- mannen v. d. Laan en Oskam de vertegen woordigers. - De Utrechtsche ploeg zal lang ni vallen «ai aller krachtsinspanning eisoht worden om suoces te behalen. WATERPOLO. Waterpolo N. Z. B, AdB. Donderdagavond spelen G.Z C. I en II te Sloten tegen D.J.K. I en II. Waterpolo G. Z. B. G-Z.C. 4 verloor gisteravond haar eersten wedstrijd tegen Schoonhoven I in het bassin alhier met 0—3. RECHTZAKEN. het proces-verbaal van de terechtzitting der rechtbank niet blijkt, op welke wijze een go- tuige, die Doopsgezind is, de belofte heeft afgelegd. Desniettemin heeft het rfiof dit vonnis, behalve voor wat de straf betreft, bevestigd. Geen der middelen door den verdediger van requirant' aangevoerd, achtte mr. Ber ger gegrond, dooh wegen» bovengenoemde vormfout concludeerde hij tót vernietiging van het arrest en tot verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof. LAA1STE UKltK.HJ.KJN. DRAADLOOXE DIENST. De „Graf Zeppelin." Naar Noorwegsa. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gis teravond om 11.bh ur zyn toent naar Noor wegen aangevangen. Voor dezen tocht, waaraan twintig passagiers deelnemen, is het luchtschip gecharteerd door de Zwitaer- schG automobieiciub. Het luchtschip zal van Friedrichahalen in rechte lyn Koers .nemen op de zuidwestelyke punt van Noorwegen, 'daarna mngs de noordkust vliegen tot Ham «nerfest toe en vervolgen» om de Noord kaap. Of van daar uit nog een bezoek aan Spitsbergen zal worden gebracht hangt van de weersgesteldheid af. Er is gerekend op een tocht van drie da gen. De leiding heelt dr. Eckener. Ondier de passagiers bevindt zich ook de bekende Afrika^vlieger Mittelhizer uit Zurich. Het luchtschip nam brandstof mee voor een onafgebroken vlucht van 4% a 5 dagen. Op de terugreis zal of de geheeie route als by de heenreis worden gevolgd of over Zwe den en Finland worden gevlogen. Vrydagavond of Zaterdagmorgen hoopt men in Friedrichshafen terug te zyn. De reis van de Graf Zeppelin. HAMBURG 9 Juli. De Homburg-Amerika- lyn deelt mede dat de Graf Zeppelin zich heden te 1,1.20 Amst. tyd op 64.25 gr. noor derbreedte, SAO gr. oosterlengte bevond. Het luchtschip koerste in noordoostelyke richting. De Graf Zeppelin boven ons land. AMSTERDAM, 9 Juli. De Graf Zeppelin is op zyn tocht naar het Noorden over een deel van ons land gevlogen. Het luchtschip vloog over het Gooi, Veenendaal en Koerste daarna naar de Zuiderzee over Texel en ierdween in Oostelyke richting. Nadat het luchtschip de Nederlandsche kust had veriaten vloog het om 9.55 Amst- tyd boven de Noordzee en bevond zich op 20 KM. ten noordwesten "van Terzchellin- gerbank. Het ongeluk met de Dormier vlieg boot. BERLIJN, 9 «fidi. Uit Stettin wordt ge meld dat de luchthaven aldaar bericht heeft ontvan^n van kapitein Bord,, gezagvoer, der van het Duitsche a.s. „Spes" dat in de haven van het eiland Riems by Greifswald is binnengeloopen. In tegenstelling tot het telegram van kapitein Kuhring, deelt ka pitein Bord mede, dat het tengevolge van de hooge zeeën helaas niet mogelyk was, passagiers van de op de Oostzee veronge lukte Dormiër vliegboot aan boord van de „Spes" te brengen. Dientengevolge moet men aannemen dat 5 passagiers om het le ven zyn gekomen, n.l. de heeren Birk, Bra- kelsberg, Burgholter, Mej. Notrop en de marconist Tipmen. Een aanvaring op de Zuiderzee. VOLENDAM, 9 Juli. Hedenmorgen om half tien is de Volendam 248, eigenaar 1'. Streek, uitvarend, 1 myl buiten de haven aangevaren door d© tjalk Rez Nova uit Amsterdam, welke de botter midscheeps raakte, waardoor deze zich direct in zin kenden toestand bevond. De bemanning van de Volendam 248 werd door de Rex Nova overgenomen. Het 'Ryksverlichtingsvaar- tuig dat toevallig op de plaats koerste, wist den botter alhoewel in zinkenden toestand de haven binnen te brengen. De bemanning deelde mede dat dé bemanning van de Rex Nova tydens de aAnvaring in het vooronder der tjalk lag. WISSELKOERSEN. 8 Juli 9 Juli. Officieel. Londen 12.09"/* 12.10 Berlijn. 69.29% 59311A, Parys 9.78*f. 84.74% 9.78% Brussel 34.74 Zwitserland 48.28% 48 A0 Weenen 35.15 35.16 Kopenhagen. 66.60 66.62% Stockholm 66.85 66.85 Oslo 66.62% 66.62% New York 2.48% 2.48'Vi Niet-officieel. .«»ag 28.96 29-30 MjUirid 13.03 1*.03 ffHUutn 7.38% 7.38 De moord te Waddinxveen. Wegens een vormfout concludeert de advocaat-generaa] tot verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof dan het Haagsche. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, naui gisteren ooncluaie in do zaak van A. K., die wegens moord op H. A. Schotman te Waddinxveen, gepleegd ©D 10 Augustus 1939, door het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaren. Mr. Berger wees in zijn conclusie op een grief, welke, indien gegrond bevonden, tot J Mijnaandeelen bewogen zich op den achter- cassatie zal moeten leiden. Deze is, dat uit grond. Boe tons bleven op peil. •longatie IK Beursoverzicht. In de toestand van de effectenbeurs was niet veel verandering gekomen in zooverre de affaire weinig te beteekenen had. Van pen geprononceerde tendenz was geen spra ke. Het koersverloop was onregelmatig en dooreen genomen verschilden de koersen weinig bij die van gisteren. Sommige indus trie-aandeel en veroorzaakten eenige bewe ging. Zoo ging nogal wat om in Margarine Aku's en de Aceoustiekaandeelen werden op ongeveer de vorige koersen afgedaan. Van de Oliewaarden werden Koninklijken ex-elotdividend genoteerd en rekening hou- dende met dat dividend, kwam de koers wat hooger te liggen. Rtibberaandeelen geringe belangstelling. De noteeringen waren hier en daar lager in verband met de zwakke tendenz op de markt van het product Suikerwaarden ondergingen geen noemens waardige verandering. Scheepvaart Unie zwakker in de markt.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2