BAHLMANN - GOUDA Dames- en Kinderkleeding Hoeden HEDEN SPECIALE CONFECTIE UITVERKOOP tegen abnormaal lage prijzen. Ook in BLAUW en ZWART. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. F No. 17428 w ^Zaterdag 12 Juli 1930 69’Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. EGTUIQ LIMITED Kleine Annonces 8 regels II.- Inzending tot Zaterdagmorgen HET STOFFENHUIS Zie onze advertentie met BONS elders in dit blad GEBR. SPAAS .RATELSLANGEN" bergambacht, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 1- -7 ZZ” -Z~-------- nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, Deze Courant komt m vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede FEUILLETON? Pit’ nummer bestaat uit twee bladen. M HOOFDSTUK X. Een boschbrand. m te 3 uur 1/48 (Wordt vervolgd). IJ, VtAARDINGBN Rotterdam Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de EOBDSCIIE CiURANT leder leest ze dan I 9 uur aan het Bureau MARKT 31 Wilbur P. Stocking. P.S. Ik zou er wel zin in hebben je terug te komen halen, wanneer je genoeg van dien boerentroep hebt! BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MXXX. Ingezonden stukken. De overlast van radio-toestellpn. Op „ingezonden stukken” in de dagbladen zijn wij niet bijster gecharmeerd. Het stel sel is niet kwaad, maar er wordt in ons land meestal zoo’n zonderling gebruik van gemaakt. Misschien is ihet niet overal in den lande hetzelfde, maar wat wij ervan zagen was in den regel niet veel byzon- ders. Het is zoo’n eigenaardig slag men- schen, dat zich gedrongen gevoelt dergelijke stukken aan de dagbladen toe te zenden. Altyd zyn het klachten en nog eens klach ten, in den regel erg aangedikt en by onder- Je tante heeft me je adres gegevenze meende dat je wel gauw weer terug zoudt zijn. Ik kan me maar niet voorstellen waar om je zoo plotseling uit Oakland bent weg gegaan. En wat ter wereld kan je in de wil dernissen van dat veedistrict vasthouden? Dit is maar een kort briefje, beste meid, maar er ligt een berg achterstallige corres pondentie op me <te wachten. Van harte, Een oud Spreekwoord. Het gezegde, dat er niets nieuws onder de zon is, moge in zyn algemeenheid niet opgaan, hetgeen het gemeen heeft met iedere generaliseering, een zeer groote dosis waarheid schuilt daarin zeker. Merkwaar dig is in dezen wat de opgravingen in de centra vah het antieke leven aan het dag licht brengen. Daar leefden de vormen van oude cultuur, welke haar opgang had, haar bloeittfd, maar welke ook, overmits op dit ondermaansche niets een blijvende plaats heeft, voorbijging. Deze opgravingen zyn van buitengewoon belang voor wie zich in teresseert voor alles wat eenmaal was; niet slechts, omdat het geweest is, maar vooral, omdat het een schakel heeft gevormd in den grooten ontwikkelingsgang der menschheid. Veel wat duister daarin was wordt duidelijk door wat men gevonden heeft. Veel wat men beschouwde als fantastische overlevering wordt als waarheid bevestigd of als in den grond zelfs onwaar verworpen door de ont dekkingen, welke in die landen gedaan wor den met behulp van de spaden der archaeo- logen. Dan komt ook vaak aan den dag, dat wat in onze dagen als meüw toegejuicht wordt, in vroeger Lyden reeds he--f(. bestaan. Zoo geschiedt het vaak in ’t oosten, wanyeei men den grond uitgraaft om de grondvo»- ten te leggen, voor nieuwe gebouwen, dat men de resten ontdekt van oude gebouwen, welke onmiskenbaar gediend hebben tot het zelfde doel als waartoe het nieuwe gebouw wordt opgericht. Het is van meer dan algemeene bekend heid, dat de sport onder de oude Volken beoefend werd niet slechts als een tijdpas- seering, maar omdat men het groote nut van de sport voor de jeugd niet alleen, maar ook voor die hun jonge dagen achter den rug hadden, inzag. Dat daarby ook de gedachte voorzat om het volk als geheel strydbaar te maken in een tyd, dat veel ge streden werd, spreekt vanzelf. Ook de mo- reele kant van de beoefening der sport was den ouden niet onbekend, het spreekwoord van den gezonden geest in het gezonde li chaam moge dat bewijzen. Nu betoogen oude geschriften, dat menig sportgebruik of -functie in het huidige sportleven ook reeds in den ouden tyd bekend was. Dat de tegenwoordige tyd dus feitelyk weinig an- Uit het Engelsch van H. A. VAOHELL. 20 Nadruk verboden. Hij keek angstig naar juffrouw Spragge, die knikte. Ik vond het plezierig, dat u haar lekker vindt, meneer Byles, zei Hazel zacht. George haastte zich er aan toe te voegen Ze heeft den vorigen herfst les gehad in de fijne keuken! Oom Zed at verder zijn soep zwijgend op. Mag ik u nog een bordje opscheppen? stelde juffrouw Spragge voor. Oom Zed likte zijn mond af, maar hij ant woordde vastbeslotenIk heb meer dan voldoende gehad, juffrouw. Een schotel forellen volgde op de soep. Vervolgens sneed juffrouw Spragge een kal koen voor, terwijl George een aanval deed op een eigengerookten ham. Allerlei zuur, cranberrij-ccmpote en verschillende soorten groenten namen ocor. Zed’s aandacht in be slag. Hij werkte, wat voor hem neergezet werd zwijgend en met een vaart naar binnen. Toen George zei. „Gaat het naar ie zin oom? antwoordde hij zalvend: Ik houd van goed gezelschap en goed eten Als ik die beide dingen te zamen tref, ben ik zoo dicht bij den hemel, als ik ooit jong dokter, dat hy zich gevestigd had ais speciaal sportarts, terwijl we in de medische rubriek van een ander blad een vermaning lazen aan het adres van ouders van op groeiende kinderen, om alvorens hun kin deren de beoefening van dezen of genen tak van sport toe te staan, hun kinderen door een dokter te laten onderzoeken, hetgeen ook inderdaad zeer gewenscht zal zijn. Uit een en ander, dat we mededeelen uit wat een dokter ongeveer zeventienhonderd jaar geleden "heeft gedreven en medege deeld, blijkt weer duidelijk, dat er toch wel eenige waarheid schuilt in de oude spreuk, dat er niets nieuws onder de zon is. Natuur lijk met inachtneming van het voorbehoud, dat ieder generaliseeren medebrengt. rondloopen, van verveling niet weten wat ze doen moeten, is dè kans op dergelyken hinder weer eens zoo groot. De hondenplaag. Nog altyd blyft den Haag ook zuchten onder de plaag der honden. Ook hiertegen wordt niet krachtig opgetreden en ook hier is het niet te begrijpen waarom niet iets sterker wordt gehandeld, waardoor toch aan die liefhebberij van honden-houden wel wordt tekort gedaan. De meeste honden-houders zyn dieren beulen, al meenen zij het o zoo goed met hun troetelkinderen. Zoo goed als het een kwelling is voor de vogels om in een kooi opgesloten te worden, is het een kwelling voor honden om in huis te moeten zitten of eenige vierkante meters omheind tuintje als ren te hebben. In het belang van de dieren zouden wy wel wenschen dat eens werd opgetreden tegen degenen die deze dieren houden. Uit een hygiënisch oogpunt is het ook dringend noodig dat tegen de vervuiling I ontreiniging lang niet zoo onschuldig om- ders doet dan bewust of onbewust aan het ou^e nieuw leven geven. Verschillende geschriften uit den tyd der klassieken laten niet na dat te bevestigen. Zoo kan men in de geschriften var. Galenos, die lijfarts was van den Romeins? hen kei zer Septimius Severus die leefde van het jaar 146 tot 203 na Chr.), lezen, dat in zyn tyd het sportleven in Rome merkwaardige punten van overeenkomst bezat met dat van onzen tegenwoordigen tyd. Dr. Galenos lazen we onlangs de mededeeling van een was in zyn dagen een heel knap dokter, die zich door enkele zeer gelukkige genezingen een grooten naam en een voordeelige prak tijk verwierf. In zijn vrijen tijd schreef hij werken o.a. op medisch gebied. Er waren in zyn dagen sportleeraren, die zich niet tot de sportbeoefening bepaalden, maar die hun leerlingen ook hygiënische kennis trachtten by te brengen. Nu was dit op zich-: zelf een pryzenswaardig voornemen, wan neer ze maar de noodige kennis bezeten hadden van het menschelijke lichaam, maar daaraan mangelde het hun gewoonlijk. De bekwame dokter noemt ze dan ook kwak zalvers. In dien tyd liet de staat zich aan de vorming der doktoren niets gelegen lig gen en het zou nog een heelen tyd duren voor het zoover komen zou. Iedereen, al had hy er absoluut geen verstand van, kon zich als dokter uitgeven en zyn arme patiënten behandelen op een wyze, die ongetwijfeld vaak mishandelen genoemd kon worden. Daarom legden de bekwame doktoren, die op de hoogte waren van den stand der me dische wetenschap uit dien tijd, er zich op toe leerlingen te krijgen en te onderrich ten. Dat tot de opleidingsvakken o.a. ook gerekend werd de geometrie, de astronomie, zelfs de muziek, kan ons niet verwonderen. Ook had men reeds een specialiseering onder de medici en onder hen bekleedden degenen, die zich toelegden op de hygiëne en de be handeling der spijsverteringsorganen door middel van bepaalde dieeten, een belangrijke plaats. Dat deze plaats belangrijk was voorschijn geroepen, waren nog niet ver dwenen. Ha<zel zei zachtjes: Oom Zed is niet heelemaal tevreden over mij, is het wel? Hij vindt je erg aardig, maar Wat maar? Niks. Ik moet nahr een van mijn kal- vers toe, om er een verzwering uit te snij den. En hij verdween met groote snelheid. waseen min of meer afgewerkt product van de Westersche beschaving. Ze verlangde naar George en ze zou haar best doen^ hem te krijgen. In die stemming beantwoordde ze Stocking’s brief. Toen ze daarmee klaar was, ging ze naar beneden met de bedoeling om oom Zed te vragen hem op de post te doen. Ondertusschen hadden oonl Zed en George hun dutje beëindigd en zaten ze vreedzaam te rooken. Jij en juffrouw Goodrich, jullie voelen je tot elkaar aangetrokken hè? had oom Zed tegen George gezegd. Is het soms geen kapitale meid? was de enthousiaste wedervraag. Oom Zed gat dit openhartig toe. Jawel! Ze is geschikter dan ik had ge dacht. Een aardige praatster en op en top een dame. Ook beel handig in de huishou ding. De soep was goed genoeg voor de ko ningin. alleen had ze er een beetje te veel room in gedaan. Hij was te machtig! Maar ik wil wel toegeven als je dat van me ver langt dat ik me in juffrouw Goodrich ver gist heb. Maar in de kwestie Waarom het gaat, heb ik me niet vergist. Ze tzal nooit goed met jou in>é^n tuig loopen. Zorg dat je verder niets met naar te maken krijgt George lachte verachtelijk. Toen verscheen Hazel en vroeg glimla chend Wilt u zoo vriendelijk zijn om dezen brief in Aguila op de post te doen? Zeker. Toen oom Zed vertrokken was, bleef Hazel alleen met George. De rimpels, door den hetzelfde type ouden wagenmenner op zijn voorhoofd te hOIIISUIE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij Önze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. De overwinning is hem, die de meeste volharding aan den dag legt. zoek blykt maar al te dikwijls dat er veel overdreven wordt. Toch kyken wy ze altyd even aoor om te zien wat er al zoo te klagen valt en dan kunnen wy dit feit constateeren dat in den Haag altyd weer geklaagd wordt over hut lawaai dat velen ondervinden. Nu het weer zomer is en iedereen zyn ramen en deuren openzet, komen de klachten weer over de overlast die radio- en gramofoonmuziuk in het bijzonder en muziek in het algemeen veroorzaakt. Er is hier wel een politiever ordening maar die is alles behalve afdoende. Daarin staat dat men geen voor'de omge ving hinderlijk geluid mag maken met in strumenten die bedoeld zyn om muziek voort te brengen of de menschelijke stem weer te geven. Zoo’n bepaling beteekent niet veel, omdat het begrip hinderlijk niet is aangeduid in zyn grenzen. Wat de één hinderlijk vindt, doet den ander niet de minste overlast en er is ook niet aange geven wie nu zal bepalen of er inderdaad van hinder sprake is. Wil men dat uitge vochten zien dan moet men een aanklacht indieneh en loopt men rfflï tót ter als zyn subjectief oordeel zal uitspre ken dat de hinder niet bestaat of wèl in die mate, dat die verboden dient te worden. In Rotterdam heeft men de bepaling dat muziek alleen gemaakt mag worden met dichte ramen en deuren en zelfs gaat men daar zóóver dat de instrumenten waarmede de overlast wordt aangericht in beslag ge nomen kunnen worden. Volgens krantenbe richten gaat men inderdaad tot deze krasse maatregel over. Het ware te wenöchen dal in den Haag ook tot een krasser optreden werd overgegan. Want zoowel uit eigen er varing als uit de klagende ingezonden stuk ken blykt ons dat de overlast inderdaad niet gering is. Daar waar kwaadwilligheid be staat doet de Haagsche verordening niets er tegen. Onbegrijpelijk is het dat men niet meer wil meewerken om elkander deze noo- delooze overlast te besparen. Het is mf een maal zóó dat een deel van de mensehen zich er niets van aantrekt of zy met hun genoegen anderen lastig vallen. Nu de vacanties weer voor de deur staan en weer duizend kinderen „stroomloos” ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken beboerende tot den beiorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. verwachten kan te komen. Twee dagen geleden zyn juffrouw Good rich en ik ternauwernood aan een groot ge vaar ontkomen, begon George te vertellen. We waren aan ’t zeilen... Hij vertelde opgewonden het heele ver haal en haalde ook alle andere avonturen terdege op en besloot: Ik heb mijn uiterste best gedaan om haar bang te maken, maar heerejee, ze is eenvoudig niet bang te krijgen! Oom Zed stond op het punt om zich over te geven. Het gesprek liep verder over allerlei an dere dingen, tot het onder George’s leiding den kant van de koeien uitging. Hazel luisterde, voor het eerst een besef krijgend van wat het leven op Spragge’s hoeve eigefilijk was. De hoeveelheid werk die deze familie deed, bracht haar van haar etuk. En dat werk werd goed gedaan, omdat iedereen van het zijne of het hare hield. Toen de vrouwen waren g vielen de mannen op de waranda in slaap, f knipt snorretje, waar hij tevreden over streek, als hij zich lekker voelde. Zooals ge zegd, was Wilbur toevallig de meest verkies- lijkste van de mannen die als ernstige huwe- lijkscandidaten in aanmerking kwamen. Doch er waren duizend Wilburs aan de Westkust van Californië! Maar Hazel wist ook dat zij een exemplaar was van een be paald soort. Er waren dozijnen Hazels in Oakwood, allen voorbestemd om met de Wil burs te trouwen. Dat besef kwetste haar. En omdat Wilbur en zij zuivere typen van hun soort waren, begreep ze dat George haar aantrok, omdat hij niet van 1 volgde automatisch uit het feit, dat de be doeling van de verschillende takken van sport zeer in eere stond. Ook waren er en kelen, die hun tyd vooruit waren en de heilgymnastiek beoefenden. Dit waren uus de eigenlijke sportartsen, geiyk men ook in den tegenwoordige^ tyd weer kent. Hun taak was de verwildenng van de sportieve oefeningen tegen te gaan. In het bijzonder waren ze gekant tegenjde wijze, waarop het worstelen beoefend werd, immers deze sport kenmerkte zich door groote ruwheid, waar door vaak lichamelijk letsel toegebracht werd, dat zich in gansch het leven nog wreekte. Wanneer wo nu dit en zooveel meer lezen dan komt de oude spreuk, dat er niets nieuws onder de zon is, in onze gedachten. Ook nu wordt van sportverruwing gespro ken. Ook nu verzetten zich de medici tegen verkeerde en overmatige sportbeoefening. Of het in Nederland reeds het geval is we ten we niet, maar in een buitenlandsch blad Den dag voor het nationale feest (4 Juli) was er toevallig een bijzonder lage éb. Geor ge en Hazel onderzochten een rif, die ver buiten de kust lag, in de hoop dat zij er „abalones” zouden vinden Onder een bosje nat wier ontdekte Hazel een reusachtige séfeelp. die George beloofde voor haar te zul len polijsten. Die prettige taak aanvaardde hij direct met zijn gewone voortvarendheid en ener gie. Hazel draaide den slijpsteen, terwijl George er de schelp tegen hield. De bewer king duurde lang en kende zich tot het voe ren van luchtige gesprekken. Toen het ruw ste deel der bewerking, de leelijke buiten kant. was weggenomen., haalde George e»-n bijtende vloeistof en puimsteen. Het was alsof ze Wilbur hoorde spreken. En ze kon zich hem voorstellen, zooals hij een aanval deed op de achterstallige corres pondentie. Op zijn dunnen neus een lorgnet zonder randzijn donkere haar dat op den kruin dunner begon te worden, glad wegge- av borsteld van zijn hooge smalle voorhoofd, gaan opruimen, zijn bovenlip versierd met „en brosse” ge- Hazel glipte naar haar kamer,, om den brief te lezen, die oom Zed had meegebracht Stocker’s Landing, 29 Juni. Lieve Hazel! Ik ben daareven teruggekomen van een mopi reisje het Noorden in. Ik was ook in Seattle en Tacoma. In die beide steden is het erg druk en ik heb er verbindingen aan geknoopt die tot goede zaken kunnen leiden. Dat zal natuurlijk meeir reizen en meer tijd dat ik bij jou vandaan ben tengevolge heb ben. Alles bijeengenomen gaat het me goed, maar ik ben erg teleurgesteld, dat ik dit alles niet met je kan bespreken.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1