B Fa. P. J. XEVET Zn. Naaisters ea Leerlingen UITVERKOOP w O1 ■Si Koopt bij onze Adverteerders JL ■np TELEFOON 777 MOET U VERHUIZEN? MARKT 16 GOUDA o m m m SPAARBANK JÉ JOOD m iiflliÉIP ZMIDWAFELTJES LOCARNO'S 25 ets. p. ons H. P. HERFST Jr. Verf, Lakken Glas Kwarten Oosthaven 65, Gouda WISKUNDIE S. S. van Dantzig Overhemden „Eigen Haard is goud waard NUTSSPAARBANK TE GOÜDA VRAAGT U DAN NU EERST ONZE PRIJZEN. Door aanschaffing van een der grootste en modernste tappisières zijn we in staat U goed- kooper dan wie ook te verhuizen. Turfmarkt 1 L. N. POLDERVAART. Telef. 344 - Gouda. HET STOFFENHUIS KOOPT NU SPOT GOEDKOOP Ziet enze prijzen'envraagt niet hoe het kan, Alle nog voorradige Zomerstoffen worden tegen Gebr. Spaas Gebr. Spaas Gebr. Spaas Gebr. Spaas Gebr. Spaas 2 persoons Lakens Gebr. Spaas Gebr- Spaas Dames Kousen Gebr Spaas Gebr. Spaas maar profiteer er van spotprijzen opgeruimd Gebr. Spaas Gebr. Spaas Gebr. Spaas Gebr. Spaas Dames Kousen m Non Ladder Kous dat de honden-faecalie uitdragen en met den wind vete bacteriën kunnen worden rondgestrooid. In hygiënische tijdschriften is daarop steeds gewezen maar op het stad huis schijnt men die niet te lezen. Den Haag moet o.i, niets nalaten om het verblijf in de stad te bevorderen, want van de vreemdelingen zoowel als van de daar wonende burgers moet de stad bestaan en piles wat het verblijf zou kunnen verminde ren in genoegelijkeheid, dient men tegen te gaan. Wat we in de steden vooral behoeven is rust en stilte, omdat nu eenmaal tal van onvermijdelijke omstandigheden die vrede al meer dan ernstig verstoten. Van de bur gers kan niet verwacht worden dat ze alle de beteekenis van rust en stilte inzien als een belang van de stad, maar hier is het de taak der overheid om leiding te geven, zoo als ze dat ook doet bij het verkeer op de straat. Ander verkeer dat even hinderlijk en gevaarlijk kan zijTt dient eveneens or1 delijk te gaan. 't Is ook een puzzle! Het vërkeersvraagBtuk. Op het oogenblik wordt van de zijde der autorijders krachtig er op aangedrongen, dat de trams ook richtirifcaanwyzers zullen krygen. Dat is noodig omdat op tal van punten allerlei trams passeeren waarvan alleen de burgers zel'f weten welke route ze nemen. Vreemde automobilisten weten dat niet en zelfs eigen medeburgers weten het niet in alle wijken van de stad. Of het praktisch uitvoerbaar is dat de tram rich ting aanwijst, weten we niet. Herhaaldelijk zijn botsingen voorgekomen. De klagende automobilisten zelf zullen goed doen net voorbeeld te blijven 'geven en steeds van hun richtingwijzers gebruik te maken. Dat laat nogal eens te wenschen over. Vete ma len gaat het zonder dat ook goed, maar juist daarom is het noodig om te voorko men dat< het-op een kwaden dag niet goed gaat. Als iedereen maar meewerkte was alles zoo eenvoudig en gemakkelijk, maar de ge dachte dat het saamhoorigheidsbesef in den men9ch zou toenemen is een droevige des illusie geworden. HAGENAAR. MOPEPRAATJE Zonier-Lingeries. A, geruimen tijd is de damea-lingerie door de Mode gereduceerd tot zoo gering 'Mogelij ke omvang. Iedere zwaarte, ieder wijdte- j.loeitje, iedere lengte, die maar eenigsains vermeden kunnen worden, worden door haar glansrijk terzijde gesteld. Al wat maar dun, iuchtig en etherisch is» staat zij vóór en dies brengt zij, althans voor den zomer lin- genen van onbegrijpelijke fijnheid. Weer voert het crêpe de chine voor de elegante vrouw den boventoon Het is ook zulk een koele, luchtige dracht. Het is sterk bovendien en niet de tegenwoordige verfijn de waschruethcden verliest liet niete van zijn glans en souplesse. Met fraaie kantsoor- ten gegarneerd wordt het vooral gebracht voor de gekleede nachthemden, die long- strak van model zijn, sierlijk met plooitjes versierd en van een mouwloos snit zijn. Ronde en vierkante, spitse en V vormige halzen brengen variatie in <te modellen Dat ze veelal met afgepaste kant stukken omlijst zijn, maakt ze des te fijner van afwerking. Een nieuwe wasehzijde het „ToiJe Fararc" en het geliefde ToUe-de-Soie vervangen gaar ne het duurdere crêpe de rihine en leioen wellicht nog tot iets grootere aegelijkliuid. De gewone chemises komen bij de eliipue lingeries haast niet meer vóór, de chemiaee- enveloppe beginnen detze meer en meer te verdringen Deze ook zijn van waschbate zijden stoffen en hebben een mooi kantgar- nituur fer afwerking van den bovenkant. De «chouderbandjea zijn bijna altijd afneem baar, wat zoowel het afzakken ate het af scheuren voorkomt. Zacht-gekleurde batist met een fraaien '/■ijdegiana remplaceert de izijden stoffen en dit i« dan ook de populaire stof voor zomer- Imgeries, ofschoon zij toch nog de vlag moet strijken voor het zijden tricot. Wat daarin gebracht wordt aan prachtigversierde model- 'en is ongelooflijk. Chemises, enveloppee, nriedeelige qombinaisona in effen en in royé tricot, zij zijn als het ware de lage van den dag ledereen draagt ze, iedereen appreci eert ze, en iedereen is er goed mee af Bij de goedkoope soorten laten de kanlgarnee- ringen nog wel eens te wenschen over Die zijn dikwijls met patroontjes in een kleur- draadje opgelegd, dat licht loslaat en een ruine aan het kantstuk teweegbrengt. Tot nachthemd beeft het zijd«in tricot het nog niet gebracht. De reden hiervoor zal wel zijn, dat het te veel schuift en in plooien zou gaan liggen. Voor wie noch crêpe de chine, noon toile-de-soie of batist daarvoor draagt, is er nog altijd het Opaline, dat niet met kant, maar met a jours en lieve brode- rietjes gegarneerd is. Nachth einden hiervan hebben ook meestal een klein mouwtje, in tegenstelling met de zijden, die mouwloos en soms diep van decolleté zijn. Alle model len hebben echter hetzelfde glad-aansluiten de snit, met een weinig kneep bij de taille, zoodat ze de vormen mouleeren en deze soms door een omgeetrikt ceintuurlint nog sterker doei» uitkomen. Wa^r de directoires de gewone pantalons nbS' luut verdrongen hebben, valt er weinig over te zeggen. Fraaie kwaliteiten van tricot n in cruatafie met kant bij de pijpen een bandje met gesp inplaats van een elastiek, daarmede is ook het wetenswaardige van den directoirevoorraad aangeduid. Maar de pyama'9 trekken de algemeene aandacht tot zich. Zij zijn, hoewel luxueus, toch zeer eenvoudig en zijn zóó praetisch geworden, dat zij bij alle gekleedheid toch aan het doel beantwoorden en geschikt voor hun gebruik zijn geworden. De zomer-pyaoi a ia van effen of gebloem de zijde of kunstzijde. Het nieuwste is hij. ala zijn jasje een V-vormig uitgesneden mouwloos jumpermodel vertoont. Zij heeft dan zakken en een ceintuurtje. Aardig is hij in gebloemde zijde met een lange shawlkraag van witte zijd*. In effen en gebloemd crêpon in gestreept zéphir is hij overbekend en door /.ijne lichte kleurtjes heeft hij ook daarin een zomersch cachet GRACE ALLAN. Da Harz, hetland dar'Dichters. De eigenaardige rauwe, maar toch onbe schrijfelijke liefelijke stemming van he» landschap van den Harz, zijn dalen vol den nenlucht, zijn vlakke bergtoppen, waar steeds een frissche wind om speelt, het uit zicht op het omliggende oude kultuurland: dit alles heeft in den loop der eeuwen tal rijke kunstwerken doen ontstaan. Heerlnke kleinoodiën vanbouwkunst getuigen van het gevoel voor kunst der bevolking van den Harz. Uit 't Ro maan ache tijdperk stammen de kerken van Hildesheim, Gandersheim, Gernrode, Quedlinburg. Aan de Gotiek heb ben wy den iDom van Halberstadt en het klooster Walkenried te danken. Dc Renais sance heeft prachtige sporen nagelaten „e Hildesheim, Bronswijk, Goslar en in vele andere steden en stadjes van den Harz met hun prachtige vakwerk-huizen. Deze ouder- wetsche stadjes, alsook de tajlooze burch ten en ruïnen uit den glanstijd der groote Saksische Keizers, die in 919 met Hendrik I begon, verleenen aan 'den Harz een sterL romantisch karakter. Maar de lucht van den Harz schijnt ook een invloed op het scheppen der dichters te hebben uitge oefend, want het aantal dichters, die in den Harz vertoefden, hier geboren werden of onvergankelijke werken schiepen, is zeer groot. Reeds duizend jaar geleden sprak de let terkundige wereld uit dien tijd in kloosters en burchten varuden „helderen klank van Gandersheim". Deze lof gold de non Hros- witha, de eerste dichteres van Duitschland, die in de tweede helft van de Xde eeuw in een klooster van adellijke dames te Gan dersheim in het Noorden van den Harz leefde. Eerst onlangs is de duizendste ver jaardag van haar geboorte plechtig ge vierd. In de oude kerk van Gandersheim werden bij deze gelegenheid gedichten van Hroswitha voorgedragen. Zij maakten een diepen indruk op de aanwezigen. Hroswitha schreef bijbelsche legenden, waarin steeds weer de overwinning van het goede op het booze werd verheerlijkt. Van haar hand stammen ook kleine drama's die ons heden, 11a duizend jaar, nog treffen door de leven digheid en de geestigheid van hun dialoog. Gandersheim zelf heeft overigens zijn mid- deleeuwsch karakter geheel behouden. Zijn kerk, die vroeger druk door bedevaartgan gers werd bezocht, bezit enkele eigenaar dige reliquien o.a. een rib van den vval- visch, die Jonas opslokte! Bovendien bezit deze kerk een prachtige Gothische Madon na, die alleen reeds de reis naar Ganders heim wa^rd is! Wie éen bezoek brengt aan Quedlinburg bij Halberstadt, zal dit uitstapje zeker niet berouwen. Het stadje met zijn. zich over hoekige straatjes en spitse gevels verhef fender! Dom Ja uiterst interessant. Wij klauteren den „Slotberg" op. Aan eer. eeuwenoud huis in vakwerk, dat elk oogen blik dreigt in te storten, hangt een uithang bord met het woord „Vogelhe*d". Van hier trok» duizend jaar geleden, Koning Hendrik ter vogelvangst. Vlak by Slot en vogelhuis staat ook het geboortehuis van den dichter Friedrich Gottlieb Klopstock, den hernieu- wer van de klassieke Duitsche literatuur. Een eenvoudig huisje met een grooten voor uitspringenden hoekkamer, waarin c'e groote dichter op 2 Juli 1724 het levenslicht aan schouwde. Uit den tijd, waArin de jonge Klopstock te Quedlinburg woonde, is ech ter vrijwel niets meer behouden gebleven. Vreemde menschen hebben in het huis ge woond en het verknoeid. In 1898 heeft de stad het echter verworven eifstot Klopstock- Museum ingericht. Men vindV er tal van herinneringen aan den dichter! zooaïs ma nuscripten, 300 deelen van de\ eerste uit gaven zyner werken, de illustraties van zyn „Messias", zyn inktstel, zyn theepotter., zyn tabaksdoos, een paar lokken. Het mooi ste is echter het uitzicht, dat men van de hoekkamer op Dom en Slot heeft! Het is eigenlijk Goethe geweest, die de romantiek ên de schoonheid van den Harz heeft ontdekt. De dichter kwam voor het eerst in Mei 1777 hierheen. Hy reisde incog nito als „schilder Weber" en wilde te Wer- nigerode een bezoek brengen aan den dich ter Pleasing. By deze gelegenheid onder nam hy een tocht naar den Broeken. Op 10 December vertoefde hy op den top van den 1124 M. hoogen beheerscher van den Harz, die geheel in sneeuw en nevel gehuld was en een spookachtigen indruk maakte. Goethe meende ook in de drijvende nevels de gestalten der heksen te herkennen, die op Sabbath op hun bezems naar den Blocks- ""berg ryden. Jaren later zyn deze indrukken in de Walpurgisscène van „Faust" tot uiting gekomen. Op 22 September 1783 ver toefde de dichter voor de tweede maal op den Broeken, om er te genieten van de Herfststemming van den geheirazinnigen berg. In 1784 ondernam hy een derde reis naar den Harz, (tytmaal met het doel de mijnen te bezichtigen. Van Altenau uit klau terde hy langs het pad, dat heden algemeen als „Goetheweg" bekend staat naar den toen nog kalen top van den Broeken. Alleen het „Wolkenhauschen", een bescheiden lo gement eh het grillige gesteente van het „Heksfnaltaar" en de „Duivelskansel" ver hieven zich toen reeds op den berg. Het „Torhaus", het eigenlijke logement van den Broeken, lag iets dieper op de „Heinrichts- höhe". Heden kan men gemakkelijk met den trein naar den top van den berg ryden en aldaar in een modern gerieflijk hotel een goed onderkomen vinden. Het spreekt vanzelf, dat dit hotel een Goethezimmer heeft vol herinneringen aan de reizen van den dichter naar den Harz. Vele dichters en andere groote mannen hebben in latere jaren het voorbeeld van Goethe gevolgd. In het gastenboek op den «M Oh HANDELS EN UNDBOUWBANK IN( RENTE JELEGD OP: 1 Jan. 1928 f 2.175.925.- 1 1929 f 2.314.114- 1 1930 f 2 428 037- top van den Broeken staan tal van beroem de namen uit het begin en het midden van de XlXe eeuw vermeld: Ludwig Uhland, Arthur Schopenhauer, Adalbert von Cha- misso, de predikant Schleiermacher, Wil helm Raabe en Heinrich Heine. Heine heeft in zyn „Harzreise" de voetreis beschreven, die hij in 1824 als student van de Universi teit van Göttingen over Nordheim, Oste- tQile,Clausthal-Zellerfeld en Goslar naar den Broeken heeft ondernomen. Ook heden is dit werk nog aanbevelenswaardig voor allen, die den Harz bezoeken. Men vindt er wel felle woorden van kritiek in, maar ook blykt uit de natuurbeschrijvingen steeds weer de hartelijke liefde van Heine voor zyn vaderland. Hier in den Harz heeft Heine, die yoor de juridische studies te Göttingen niets voelde en nog minder voor zyn professoren en zyn collega's, zichzelf weergevonden. Wat hy over zyn tocht door het hemelhoogé dehnenbosch naar den Broe ken schrijft, zal steeds weer den lezer in verrukking brengen. En wie ooit een zons ondergang of een zonsopgang op den Broe ken heeft beleefd, zal het met den dichter geheel eens zyn, daar waar deze schrijft: „Het is een verheven aanblik, die de ziel stemt tot gebed. Wel een kwartier lang ble ven wy ernstig en stil. Onwillekeurig vouw de men de handen. Het was alsof wij, een stille gemeente, in het schip van een reus- achtigen Dom stonden." Door de kerken tot de volken. Bijstand Prot. kerken in Frankrijk. Een bezoek aan het oude oorlogster rein. De President betuigt zijn inge nomenheid. Men schrijft aan de N. Ct. Het Comité tot bijeUnd van de Protea- tantsche kerken in Frankrijk, dat in 1920 werd opgericht, bestond dezer dagen 10 jaar. In dien tijd heeft het meer dan 1 millioen franken naar het geteisterde Frankrijk ge zonden. En ter viering van het 10-jarig bestaan hebben verschillende der leden, onder leiding van den oprichter dr J. F. Krop te Rotterdam, van 3—6 Juli een tocht gemaakt door Noord-Frankrijk, om met eigen oogen te aansohoftwen, hoe, wat hopeloos verwoest soheen, fijlfl dooir een wonder uit de .uinen herrezen is. Dat de Hollandsche hulp gewaardeerd was. bleek in de eerste plaats uit de om standigheid, dat het gezelschap door den President der Republiek ontvangen werd, aan wien het werd voorgesteld door prof. John Viénot, voorzitter van de Vereeniging voor de Geschiedenis der Protestantsche Kei ken in Frankrijk, die in korte woorden uiteenzette, wat het Comité heeft tot stand gebracht. De President betuigde daarmede zijn hhoge ingenomenheid en bleef meer dan een half uur met de heeren in gesprek, waarop dr. Krop In een korte rede bij het afscheid de zeer groote sympathieën van de Hollandsche Protestanten voorhun Fran- sche broeders uiteenzette. De groote gevoelens van sympathie en dankbaarheid, die de deelnemers aan den automolbieltocht door Noord-Frankrijk over al ontmoetten, was verrassend,, dikwijls ont roerend. Het heeft en dit was wel bijzon der opvallend - niet slechts Frankrijk in Jen nood geholpen, maar het heeft ook Ne derland in dien zin gediend, dat het voor tiis land een blijvende plaats veroverd heeft in vole Fransche harten, ook in dat van het Hoofd van den Franschen Staat. Het heeft de beide volken nadeT tot elkander gebracht en een band tusschen belden gelegd van oprechte broederlijke genegenheid. Door de Kerken tot het hart van de volken rlöze leus draagt vruchten Oj, den tocht door de streken, waar de oor log Ihet wreedst en het felst, gevoerd is, en waar thans de onder roze» bedolven groote kerkhoven der gesneuvelden |teBkens aan dien ontzettenden tijd herinneren, werd het# gezelschap met de grootste hartelijkheid ont vangen. zoowel door de kerkelijke autoritei ten en vele hunner gemeenteleden, als door de civiele autoriteiten. Te Chateau-Thierry, waar de beslissing viel in den slag aan de Marne, verscheen oe pastor loei aan het dejeuner, dat hier bij een korte rust gebruikt werd. Te Reims werden de reizigers onder het luiden van de klokken (waarvan o. a. er één door het Comité geschonken werd) in den Protes- tantsohen tempel binnengeleid en door den voorganger van de gemeente toegesproken. Ook werden daar de kelders beeodit. waarin gedurende het beleg der Protestantsche ge meente 34 jaar geleefd heeft, waar huwelij- ken gesloten en 62 kinderen geboren werden De sous-pTefect en de maire ontvingen de bezoekers op het stadhuis, waar de eerewijn werd aangeboden, terwijl een aanzienlijke familie de thee aanbood in haar schitteren den tuin. Ook te St. Quentin: begroeting in den tempel, en ontvangst door sous-prefect en n, aire. De leider v>an den tocht, dr Krop heeft te St Quentin in de pbiloeophie ge studeerd. hetgeen aanleiding gaf tot een bij zonder hartelijken toon bij de gewisselde toespraken. Het treffendst was wellicht de korte gods dienstoefening op Zondagmorgen in het klei ne herbouwde - kerkje van Hargicourt, het ongelukkige plaatsje, dat in de vuur linie lag en totaal verwost werd. De kleine gemeente was bijna in haar géheel opgeko men. De korte plechtigheid in het gebouw en ook het oogenblik, waarop de Holland- eohe bezoekers vertrokken, nagewuifd door de geheele gemeente, zijn oogenblikken ge weest, die men niet Ucht vergeten zal en waaraan de herinnering gedurende het le ven blijft. In het middelpunt van alles stond de in wijding van het gebouwde huis, waarin te Noyon de groote hervormer Caivijn geboren werd. Uit alle deelen van de wereld waren vertegenwoordigers der protestantscne ker ken opgekomen niet alleen van de Calvi nistische een symptoon van de éénheid der kerken, ter verdediging van Geloof en Vrijheid. Dr. Krop overhandigde een gecal- ligrafeerden gelukwensch va.n de Synode vier Nederi&ndsche Hervormde Kerk. gaf daarvan mondeling de vertaling, en stelde den voorzitter der plechtigheid (prof. Vié not). daarop frs. 50 000 ter hand ter tege moetkoming in den nog te verrichten her- steil ingsar beid en ter leniging yan den nood in Zuid-Frankrijk. Als internationale manifestatie van de Protestantsche kerken en als symbool harer éénheid had deze bijeenkonjst een zéér bij zondere beteekenis. Tenslotte nog de mededeeling, dat aan het banket op den eersten avond te Parijs, dat gepresideerd werd door prof. Brunot, oud- doyen van de Sorbonne, dr. Krop, namens den Franschen gezant in de,n Haag (die het betreurde niet aanwezig te zijn) mededeel de, dat aan de leden van het comité, de heeren ds. P Groote. dr. F. Dijkema,. dr. P. van Bijster véld en den heer P. Jongeneel, de medaille van de Reconnaissance frangaise verleend was, als dank voor hun werk, len behoeve van Frankrijk. Prof. Viénot en prof. Rocheblave, de trou we vrienden van het 'comité in Frankrijk en dr. Krop. de trouwe vriend der Fransche kerken en van het Fransche volk in Neder land, waren de ziel van dezen gedenkwaar- digen tocht. Voor kleine tuinen. Het aanhoudende drooge weer belemmert ons hij verschillende werkzaamheden. Zoo moeten we nu toch andijvie zaaien, en doen we dit in den vollen grond zonder bepaalde voorzorgen, dan weten we vrij zeker dat zulk e^n zaaisel nu zal mislukken. Het beste wat we doen kunnen is de grond waar we zul len zaaien eerst diep omspitten en in de steek laten liggen. Daarna wordt alles door nat gegoten, waarna we het een paar uur laten drogen. Vervolgens zaaien we nadat de grond eerst was gelijk geharkt Wanneer we nu het gezaaide nog afdekken met een mat of zak, dan kunnen we vrij zeker van goed resultaat zijn Mep kan ook zeer goed in een bak zaaieninplaats van een raam leggen we er dan een rietmat over. Men moet ook niet te dicht zaa'ien, daar anders de jonge plantjes te ijl opgroeien en al edits «iét moeite verplant kunnen worden. Met een half lood zaad kan men 10 vierkante meter bezaaien met de planten daarvan kan men ongeveer 80 tot 100 vierk. meter beplanten eerste sluitkool (roodwitte en savoye) is nu aan den groei, althans zoo behoort het te zijn. Zoodra het eens flink geregend heeft gaan we nu aan het bijmesten waar voor we gebruik maken van Chili salpeter Hiervan geven we 2 K.G. per Are, wat we na een paar weken nog eens herhalen. In plaats van chilisalpeter kan men ook zwa velzure ammoniak gebruiken, waarvan we ongeveer J minder gebruiken. De stokboo» nen 'beginnen te ranken en moeten nu ge regeld worden geholpen We binden ze met een draadje raffia of met. een biesje losjes aaai de stokken. Zijn de ranken eenmaal door elkaar ge groeid dan kan men ze zonder toreken moei lijk meer van elkaar krijgen, het is wen- schelijk om ze op tijd te helpen. Volgroeide kropsla schiet nu spoedig dooi;, bloemkool moet tijdig worden gedekt, wanneer het zon netje op de gevormde kool schijnt is de ge- wenschte witte-kleur spoedig verdwenen. Ook postelein schiet met cfit warme weer spoedig in het zaad, zoodat we ook dw.e groenten op tijd moeten oogsten. We héb ben dan ook niet te klagen over getorek aan groenten van onzen tuin. De onlangs uitgeplante tomaten zijn nu flink aaai den groei, de zijscheuten moeten nu regelmatig worden weggebroken, opdat de hoofdstengel, waaraan toch de vruchten moeten groeien, zoo krachtig mogelijk wordt. Zoodra het eens regent zaaien we voor opvolging weer poste lein, zomerpeen en kropsla. Kropsla zaaien we vooral ruim, daar ze op de plaats van zaaien goed moet worden. GEMENGDE BERICHTEN. Een beroemde trein. De Vliegende Schot. Met ingang van 7 dezer legt de „Flying Scotsman" sneltrein tusschen Londen en Edinburgh het geheele, 392 ^mijlen lange, traject wederom zonder stoppen af. Even be noorden York zullen de treinen van en naar Londen elkaar voorbijrijden. De reis wordt afgelegd \n 8 uur en 16 minutenhet is bet langste traject op eenige spoorlijn ter wereld dat zonder stoppen wordt afgelegd. Sinds 68 jaar vertrekt des ochtends 10 uur een trein uit Londen van het King's Croas Station en tegelijkertijd een uit Edinburgh van het Waverley Station. Nadat 200 mijl is afgelegd, worden stoker en machinist ver vangen. Men heeft te dien einde een &pe&- alen tender gecontrueerd met zijgang, waar door het locomotiefpersoneel gedurende den rit vervangen kan worden. Na afloop van hun dienst van ruim vier uur op de machine kunnen machinist en stoker in een coupé uitrusten. Voot deoe reis is 4500 kilo icolen en 13.000 gallon water benoodigd. De machine begint haar rit met een voorraad van 5000 gallon en neemt onderweg, al rijdende, zes ma»l water op uit zich tusschen de spoorwegtW, ven bevindende reservoirs. Het gewicht van den trein bedraagt one* veer 400 ton, t. w. 220 ton ijzer en staal, 120 ton hout, 48 ton koper ornamenten, brand- stof en water, benevens 12 ton voor reiziger» en bagage. Van het totale gewicht (komt der halve 97 pCt. voor rekening van locorriottief en rijtuigen en slechts 3 pCt. voor reizigen en bagage. Indien dus 360 passagiers ver- voerd worden, moet per reiziger op meer dia 1000 kilo doodgewicht gerekend worden. De kosten van de locomotief bedragen 90.000 gulden en van de rijtuigen 420.000 gulden. Er zijn nu nieuwe eerste klasse rijtuigen in dienst gesteld, voorzien van Vitaglas, ter- wijl de reizigers een stroom van gezuiverde warme of koude lucht door het rijtuig kun nen doen gaan. Dit is de eerste maal, dat het systeem van lucbtverversching,, hetwelk sinds korten tijd op de groote stoomschepen wordt toegepast, in spoorwegrijtuigen wordt aangebracht. De restauratierijtuigen zijn van het z.g. „.gearticuleerde" stelsel drie wagens rusten op (vie<r onderstellen, döordait telkenmale twee uiteinden van rijtuigen gedragen wor den door een onderstel. Dit systeem geeft minder trillingen en stooten en vermindert het gewicht van den trein. De restauratie rijtuigen zijn geheel in bodewijk XVI-stijl ingericht. Al liet voedsel wordt in eHeetrisehe keu kens gekookt, de ben nodigde Stroom wordt geleverd door accu's, die worden geladen op de stations en door twee dynamo's, die dooi de assen worden aangedreven, Jn de keuken bevindt zich ook een machine, die voortdu rend blokken ijs maakt, terwij] in den zomer dronken bewaard worden in een aparte ruim te, welker temperatuur automatisch niet be- neden 8 graden Fahrenheit en niet boven 30 graden Fahrenheit kan komen. Men vindt in den trein nog een modern ingerichten kapperssalon, zoodat deze nieu we „Flying Scotsman" met recht een hotel op wielen mag worden genoemd Nachtsneltreinen bij de Ned. Ook voor personenvervoer. Gelijk men weet zullen met ingang van 6 October a.s. te nachts tusschen de belang rijke verkeerscentra hier te lande speciale nachtposttreinen worden ingelegd1, waardoor de avondpost den volgenden morgen in de «ersto bestelling kan worden opgenomen. Deze treinen zullen loopen tusschen Amster dam, Rotterdam,, en Groningen, Leeuwar den,, Hengelo en Maastricht. Deze treinen, die eigenlijk goederentrei nen zijn, zoodat het goederenverkeer er»ook mee gebaat zal zijn, zullen met een snelheid van 75 K M. rijden en naar wij thans in „Spoor- en Tramwegen" lezen, zullen in de treinen van Amsterdam C.8. en Rotterdam D P. naar Maastricht en Groningen niet in omgekeerde richting bij wijze van proef le, 2e en 3e klas rijtuigen worden ge plaatst voor het vervoer van reizigers. Maastrichtsche Raadskclder. De mooiftte de» Neder landarhe stadstaveernen. Na 's Hertogenbosch en Utrecht heeft thans ook Maastricht zijn raalskelder ca »tadst&veerne. He; ui.de stadhuis of Di-.gbu o«n dei miue nruii;<mentale gebouwen oer stad ea thans zttti der Kamer van Koophandel, is in kelder en eerste verdieping waar bij dan nog die van het er naast gelogen pand <zyn gevoegd omgetooverd, mag men wel zeggen, in stadstaveerne. Het Dinghuis, in Gothischen stijl opge trokken, dagteekent uit de tweede helft der 15de eeuw; het werd in 1473, ter vervan ging van een op dezelfde plaan gestaan hebbend en in het midden der 14de tege lijk met de Landskroon door do stad voor den publieken dienst aangekocht huis „de Mey" geheeten, van den grond af opge bouwd. Het diende, sedert zijn stichting tot de ingebruikneming van het Nieuw Stadhuis, tot het hpuden der rechtdagen door de bei de schepenbanken. Men kwam destijds aiïor middel van een steenen bvrdes in de v«£ gaderzaal der schepenen op de eerste ve* dieping van het gebouw; dit bordes ia in het midden der vorige eeuw 1,1749), om meer ruimte in de straat »e maken, wegge broken en een nieuwe toegang in den noor dergevel in de Jodenstraat gemaakt. Dcor bet bombardement van 179Q leden dak tonen veel en werden sedert niet weder tot hun oorspronkelijke hoogte opgetrokken. Thans is het bordes er weer en werden kort geleden dak en toren weer in eere her- steld. Gisteren was de pers uitgenoodigd de eer ste stadstaveerne in oogenschouw te ne men. Duidelijk bleek, dat er organisatie talent, volharding en werkkracht noodig waran, om in twee maanden tyd van de muffe kelders, die nooit gebruikt werden, een inrichting te maken, waar kunstgevoel en smaak zoowel van den heer Van An- rooy, die met den heer Koppens, niet alleen vpor de plannen van het geheel heeft ge zorgd, maar die samen het beschilderen van twee zalen voor hun rekening genomen heb ben. Episoden nit de geschiedenis van Maastricht, de intocht van Parma, het Pa- tervinktorentje, een hoofd van St. Servaas, spreuken, de wapens der elf provinciën, de Nederlandsche Maagd, versierden de wan den, terwtriWr! veel gewerkt is met antie ke tegels. Er zijn er uit alle tijdperken, zoo- we] Gothische als Spaansche en Bemais- sance-tegek;antiek porcelein om van te watertanden en oude tinnen borden en kan nen, koperen kandelaars, beelden, kortom, het gebouw, dat eens museum was wordt et weer een. Gesmeede fceren kelderhagedisse van den edelsanid Berks uit Den Bosch en een reuzen keldermot van den edelsmid Van der Horst uit Utrecht, zorgen voor de verlichting. Schilderijen van Limburgsche schilders en eear fresco In de statiezaal van Jan Gregoire, vooratellende de maagd van Maastricht, omgeven door verkeer, indus trie, wetenschap, enz., versieren de wanden, terwijl op de trappen oude prenten hangen, betrekking hebbende op Maastricht. Andera dan Den Bosch, andera dan Utrecht, maar het mooist van allen, zegt de waard, de heer Hendriks zelf. Jatrtje zag eens pruimen hangen. Er is wel eens beweerd, dat baldadigheid «Been voorkomt in de kringen van hen wier kleine woningen geen gelegenheid tot spelen gaven aan kinderen en jeugd. Alleen daar, waar door opeenhooptng van bevolking de straten en pleinen de spelende jeugd niet verzwelgen kan. Deze zou dan bij wijze van huite,ilandsche reis een tooht ondernemen naar andere wijken en zich daar vrijheden veroorloven, die zij zioh in den DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Beslaan 14, lokaal der club Markt 49. Probleem No. 663. Hek volgende moge een staaltje geven van averedhteche opvoeding door zoogenaamde beter gesitueerde moeders, die zich zelf tot de beschaiafife klaaee rekenen. Moedertje met jongetje van 4 jaar komt "hij Grootmama binnen niet een bosje voor jaarsbloemen. Zij zijn volgens het zeggen v8n het mamaatje afgeplukt in eer der stads- plantsoenen waar geen afrastering ia, maar een bord „de zorgen van het publiek ter hulp roept." „Kijk Oma, Fritaje heeft deze viooltjes, die in het wild groeien voor u geplukt." In 't wild» Zijn die bloemen daar niet go- plant voor de voofbijgamgers, die geen tuin hebben' „Daar heb ik nooit nan gedacht! Maar een kind mag toch vrij plukken?" Zeker inrtiw eigen tuin, niet in de plant soenen. Moeder Joopt met een klein meisje langs l uizen met vóórtuintjes Ieder hekje gaat liet kindje binnen en overal plukt het een póar bloemen. ..Snoezig Ma rietje", zegt mama, „wat zal dat mooi in one vaasje staan, we zetten het vanmiddag op tafel „Vind je het goed, dat we den overkant nemen", zegt een elegant Mamaatje met een mooie krullebol van een jongen, tal haar vriendin. „Weet je, aan den anderen kant zijn zulke leuke bellen bij de voordeuren. Daar kan Janneman getzellig belletje trek ken, terwijl wij rustig praten." Wist u dit? Ik niet en toch is het waar ge- beurd (Het Kind). Raadsels voor de Jeugd. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Geel, leeg. 2. Haar, lem (leem); Haarlem. 3. Een nachtegaal. 4- Naam Nymegen. r IJ s t E m M a k n i E e g G e b E e k Neus 6.Koekoeksbloem. Bloesems, koel'oek, bol, sok, koe. 6. Het lage dal is sedert eenige dagen ge heel overstroomd. (Lisse en Ede). Frans en Nico geven Lodewijk een ba! op zyn verjaardag (Venlo en Wijk). Komen Tante en Oom ook gelukwen sen? (Mook). De buurman kwam ona terstond waar schuwen, toen er brand was. (Monster Het kippenvoer is heel slecht en boven dien duur. (Eist en Echten). De pry's viel b(j loting ten deel aftti JUR SLOP, Markt 9a, Gouda. De pryswinnaar mag zijn prijs Maandag aan ons bureau Markt 31 in ontvangst komen nemen. Nieuwe Raadsels. 1. Langwerpig rond en hard van buiten, Maar zacht van binnen heel gezond, Vind ik myn weg, gekookt en rauw soms, Bi^mensch en kind'ren naar den mond. 2. Welk plantje, dat mfen wel eens in sloo- ten aantreft, wordt een mooie bloem, zoodra men de eerste letter heeft weg genomen 3. Mijn eerste is de naam eener maand, mijn tweede een dorp in de provincie Utrecht en mijn geheel een bloeiende boom of struik. 4. Heel mooi kan ik bloeien, Maar ik steek ook graag! Zeg mij nu eens even, Welken naam ik draag. 5. Maak eens plaatsen in ons land van: mal raak dame maat r bed melk ml rest van o Hein den pool 6. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslynen komt de naam van iets, dat toy sommigen aai» den wand hangt. X X X Xi XXXX'XXXXX X X X X Ie rij een medeklinker. 2e een uitroep. 3e een rivier in Zuid-Holland. 4e een geldstukje- Se 't gevraagde woord. een slingeruurwerk, maar geen hangklok. 7e een vogel, dien men in de nabij heid der zee aantreft. 8e «en lichaamsdeel. 9e een water in ons land. Oplossingen inzenden aan de redactie vat de Goudsche Courant, Markt 81, Gouda. Meisjes en jongens moeten opgeven hoe oud zij zijn. Zwart schyven op: 3, 26, 33, dam op 2. Wit schijven op: 13, 16, 19, 24, 27, 32, 34, 46. s - Probleem No. 664. mi M Zwart schijven op: 7, 13, 14, 19, dam op 16 en 25. Wit schyven op: 21, 23 28, 29, 32, 33, 37, 39. Oplossing van Probleem No. 661. Wi't speelt: 29—24, 30—24, 28 8, 34 23, 3833, 31:2. Oplossing van Probleem No. 662. Wit speelt: 31—127, 50-^5, 29—23, 3631, 33—28, 34—29, 35—30, 40 9. RUILBUREAU voor bons en plaatjes Om een ieder er op attent te maken wil len we beginnen met de oproep: Zend zoo spoedig mogelijk en zooveel mogelijk Hag- bons en -zegels, We zyn er om verlegen, kunnen een imassa gebruiken. Niet iedereen verzamelt deze bons en zegels. Verschillende onzer trouwe ruilers be richten ons dat ze lang neg niet hun collec tie compleet hebben. Ruim duizend zegels is ook geen kleinigheid voor deze albums.^ 1 Komt trouwe lezers en lezeressen van ;deze rubriek, stelt ons niet te leur. Zendt met spoed en zendt niet te weinig. We mochten éénmaal ^uim honderd ze gels als schenking toegezonden kvygen. Zy, die ze niet verzamelen en er geen weg mee weten, .zende ze aan ons ruilburau. In dank worden ze aanvaiard. Hebt nog andere bons óf plaatjes tot Uw last, alles is welkom. Niets is te veel. Hebben ruime, voorraad Paddenstoelen, Van Houten's bons voor „Ons eigen tijd schrift, Klaverbladplaatjes, Molenbons, Donszelmann's bona en Van Nelle's achter etiketten. Zyn reuzen verlegen om Droste's plaatjes „Indië" en bons, Koffie Hag bons en wa penzegels, Luupen'a plaatjes, Rademaker's bons, IDobbelimann's plaatjes, Pelikanen, le ver's bons en linnenkastbons. Hebben ook nog aan te bieden 4 comp'ete stelten platen en plaatjes „Paddenstoe'en", één compleet stel „Myto aquarium" en nog één stel „Texel". Paddenstoelen (compleet stel) kunt U verkrygen voor totaal 1344 punten. „Texel" en „Mijn aquarium" tegen inzen ding van „maar" 800 punten. Op verzoek van één onzer ruilers vragen we langs dezen weg: Wie heeft te ruilen of over t-> doen een compleet album „Bloemen in onzen tuin"? Voorwaarden te richten aan het ruil bureau. Noteerden voor: A. H. v. d, L. te Oudewater: 35 Hagzegels A. d. iB. te Gouda: 8 Hagzegels, na aftrek van het ons nog toekomende. Valt het tegen HET RUILBUREAU. Die arme kerel! „Waarom trekt ge zoo door 't land, in plaats van thuis voor je vrouw en kinderen te zorgen?" vroeg de dame den landlooper. „Wel, mevrouw, dat zit zoo", legde de landlooper uit. „Myn vrouw heeft een erg knappe meid. Een ware schat." ,Jk geloof niet, dat er zulke dienstboden bestaan," ,JEr is er slechts één, mevrouw, en die heeft mijn vrouyv." „Goede genadigheid! Dan is zy wel ge- 4»kkig." „Niet waar, mevrouw? Maar het lastigste is, dat ik het meisje niet beval." „Nu?" ,Jk beval haar niet, en nu heeft ze mijn vrouw gezegd, dat deze of van my moet afzien of van haar, en toen heeft mijn vrouw my weggestuurd. „O, dan begryp ik het. Arme man! Hier Is wat voor u." Hij kon ze gebruiken. Arme vrouw (tot een hengelaar): „Een kleinigheid als-u-blieft meneer... ik heb thuis vijf hongerige wurmen!" Hengelaar: „Alle duivels, dat treft, haal ze direct, de my'ne zijn juist op." ADVERTENTIEN. v.h. L. BOOGAERDT L. Tiendeweg 43 Beter verzorgd Schilderwerk.* Onxe Glansverf is ook verkrijgbaar in omliggende dorpen. 31 lessen aangeboden, op zeer billijke voor waarden, voor leerlingen H. B. S. en Gymnasium, voor candidaten BOUWKUN DIG OPZICHTER, enz. door P. S. DAUVILLIER. 761 10 B. MARTENSSINGEL 12. Nieuwe Zending N.V. BRINKMANN, vraagt voor de Afdeelingen Lingerie en Werkmanskleeding AanmeldingKantoor Peperstraat, Zaterdagmiddags en 's avonds Voorwillens 55a. a Voor duizenden loopt de weg naar dien „eigen haard" via de spaarbank. Brengt Uwe kleine besparingen in de periode van volle arbeidskracht naar de OOSTHAVEN 12 M 40 ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT levert U op vertoon van dezen bon 2- persoons Lakens v. prima Twentsch linnen met ajour zoom O Cfl 2 stuks voorop? fc.vlU levert U op vertoon van ^ezen bon een zijden Lampenkap-kleedje voor 33 cent levert U op vertoon van dezen bon Wit Flanel gewone prijé. 0.35 nu 4 el voor 1.10 levert U op vertoon van dezen bon Wit katMn v. Homden gewone prijs 0.30 nu 6 el voor 1.50 Prima gekleurd Ungorl» Katoen 0*25 levert U op vertoon van deze bon van prima graslinnen geborduurd met ajour zoom gewone prijs 3.00 nu voor 2.35 Levert op vertoon van deze bon 2 persoons Zomerdeken mooie dessins gewone prijs 3.75 nu voor 2 95 Levert op vertoon van deze bon zijde met fil d'écosse gewone prijs 1.20 nu 98 Ct. Levert op vertoon van deze bon Btbloamd OaOiatt Tafellaken 120 X 150c.fi. gewone prijs 1.45 nu I.IO Levert op vertoon van deze bon StblMffld Tsfalkltid 90 X 90 c.M. 48 ct. Koopjes - Koopjes levert U op vertoon van dezen bon zijden Dames Kousen i met punthgewone prijs 0.95 nu voor 0.78 levert U op vertoon van dezen bon Dames Directoires fijne tricot gewone prijs 1.20 nu voor 0.88 levert U op vertoon van dezen bon Dames Directoires zijden, met fil d'écose gewone prijs 1.45 nu voor 1.10 Levert U op vertoon van deze bon zijde met fil d* êcosse zeer soliede met punth. gewone prijg 1 60 nu voor 1.20 Kent U onze fijne zijden a 2.If* nu voor 1.70

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2