Gemeenteraad van Gouda LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. Hooge Regering geldelijken en zedelijken steun- verteent. Een der onderwerpendie daar in "behandeling zullen komen, zal het vraagstuk zijn, dat betrekking heeft op de gewenschte en noodzakelijke medewerking der praktieeerende artsen aan de actieve geneeskunst, Dat voorlaQpig reeds voor jde bespreking van dit gewichtige onderwerp de steun en deelname verkregen werd van nie- discjie hoogleeraren onzer universiteiten, van het .Staatstoezicht op de Volksgezond heid en van andere (misschien ook buiten- landaahe) voor aan staande belangstellenden, stemt tot levendige voldoening. Overigens zfil dit Groene Kruis con gres gewijd zijn aan de bevordering der huiselijke ziekenverpleging en gezuis-hygiène. GEMENGDE BERICHTEN. Een in beslag genomen gat te Rotterdam. Een gat, waarin men eerst geen gat aag. Een gat n/een opening in een vaste stof, eu uus eigenlijk ia net iets wat er niet is, maar er uad Kunnen zijn. De politie, die zich 200 vaak voor vceouide opdrachten *aei geplgaist, heelt dezer dagen de puzzle op ie tossen gekregen, hoe men zoo iets, wat er niet ja, in beslag kat» nemen. Een kegelbal tieet't een gal, waarm de kegelaar zijn duim steekt, voor hij deu aanval op alls negen gaat ondernemen. Nu heeft een tabriKunt kegelballenin den handel ge bracht met een gat, dit in vorm iets af wijkt van de oude ballen, maar de ver vaardiger van de origineele kegelballen vindt liet onderscheid zoo miniem, dat hij, op grond van zijn octrooirechten, den nieu wen fabrikant heeft aangeklaagd, wegens oneerlijke concurrentie. De politie kreeg toen de opdracht twee gaten, een van het oude en een van het nieuwe model in beslag te nemen. Eu ipen zat men voor de moeilijk heid. Als niet net toevallig een kegelaar zijn duipi in het gat steekt, bevat h?t gat niets dan lucht. Men kon toch moeilijk den rech ter twee hoeveelheden lucht voorleggen en om de ballen was het niet te doen, want deze zyn nu eenmaal rond. Maar de politie is vindingrijk. Zij heeft de ballen midden door gezaagd, en de helften met de openingen erin in b«fllg genomen. Misschien zfiet de rechter er verder een gat, in. XN. R. Ct.). Albert May getrouwd. Groote belangstelling voor het Haag- sche stadhuis. Er was een méér dan gewone drukte voor 't Haagsche stadhuis, gisterochtend om half twaalf. Albert May, de jeune premier van het Fritz Hixsch-gezelschap trad in het hu welijk met mej. Marie Visser, dochter van professor Viseer uit Delft. Het stond tjok-en-tjok-vol, lijn drie kon zich met moeite een weg banen en de he* stuurder roffelde een heele ouverture op zijn bel... Toen kwamen de auto's, een reeks glanzend© wagens. Die bestormd werden. Er kwam politie aan te pas om de baan vrij te houden voor het bruidspaar. Nieuwsgierigen en bewonderaars schoten van Alle kanten toe en verdrongen zich. Veel. dames. Veel meia- jea die „de blonde May" in al zijn glansrol len trouw volgden en nu wilde weten hoe de vrouw van hun held er uit zag. Ze keken. Namen haar op van top tot teen, critiach maar niet antipathiek. Ze zag er méér dan schattig uit, het elegante, gedistingeerde fi guurtje met een Zuidelijk, bijna Spaansch type. Het prachtige bruidsgewaad en de sluier, die (heel origineel!) tot een statige mantilla was opgemaakt kleedden haar ko ninklijk. Albert May straalde. En met recht De bmid en de bruidsmeisjes wilden snel naar binnen gaan, m»ar ze moesten voor het voetlicht komen. „Herr May. Bit-te!" De fotografen wankten en riepen. Even kwam het bruidspaar naar buiten, „klik-klak" zei den de apparaten. „R-r-r-r-r 1" draaiden de operateurs Dan gingen ze naar binnen. Plechtig, door een hajig van nieuwsgierigen, bewonderaars, kennissen die knikten, vroolijk, lachende of even ontroerd door het groote moment. - En bij do trouwkamer werd het een ge drang Er weïd bijna gevochten door een paar al te enthousiaste dames om nog een plaatsje te krijgen MARKTBERICHTEN. Rotterdamache Veemarkt. 15 Juli. Aanvoer 249 paarden, 62 veu lens, 365 magere rundern, 660 vette runde ren, 303 vette graskalveren, 265 nuchtere kalveren, 286 schapen of lammeren, 58 big gen, 12 fokken en geiten, 17 overloopers. Vetto koeien le kw. 57—59, 2e kw. 51—54, 3e kw. 36—42. Oasen le kw. 55—58, 2e kw 48—52, 3e kw. 46. Stieren le kw. 46—48, 2e kw. 57-52. 3e kw. 47j-50. Melkkoeien 230-440, Kalf koeien 225-431, Stieren 240-520, Pinken 140-200, Vaarzen 165—236, Werkpaarden 195—285, Slachtpaar- den 165—210, Fokkalveren 90—25, Biggen 15—22, Slaehtkalveren 18—21, biggen p. w. 1.75—2.25», Hitten 85-, 185, Veulens 80-150. Handel in koeien en ossen redelijk, prij zen iets vaster. Stieren redelijke handel hoo- gere prijzen. Kalveren kalm« handel, prijzen iets hooger. Melk- en kalfkoeien stille han den, onveranderde prijzen. Paarden slepen? dé handel,«prijzen konden niet gehandhaafd blijven. Fokk&lveren vlugge handel, hoogere prijken. Biggen Idle handel, onveranderde prijzen. i Kaasmarkt Bodegraven. 15 Juli. Aangevoerd 502 partijen, 21926 stuks. 197334 K.G. le sH'. m r.m. srt. m. r.m. 38—42, zwaardere 50. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 15 Juli. Hoogste stand 765.9 te La Coruna. Laagste stand 751.1 tg Den Helder VerwachtingMeest matige westelijke tot Zuidelijke wind. Tijdelijk opklarend met nog kans op regenbuien. Later waarschijnlijk toenemende bewolking met regen. Weinig verandering in temperatuur. Zitting van des i Gisteravond is de Gemeeneraad onder voorzitterschap van burgemeester Gaarlandt in openbare vergadering bijeen geweest van acht) uur tot half één in den nacht. Tegenwoordig waren alle leden met uit zondering van den heer Verkerk, die be richt van verhindering had gezonden.' De notulen der vergadering van 23 "ïfuni 1900 werden gearresteerd. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad medegedeeld: dat Gedeputeerde Staten by schryven van 23 Juni/2 Juli 1900 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten d.d. 14 April 19i>0 tot wijzi ging der verordeningen op het beheer van het Woningbedrijf en het Pensioenfonds. dat Gedeputeerde Staten bij schryven van 30 Juni/8 Juli 1930 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten d.d. 12 Mei 1930, tot Wijzi ging der begrootihg voor het dienstjaar 1929. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 30 Juni/6 Juli 1930 de ontvangst berichten van de verordeningen tot aanvulling der algemeene politieverordening van 23 Juni 1930. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 30 Juni/7 Juli 1930 hebben goedgekeurd de verordening tot wijziging der Bouwverorde ning. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 30 Juni/7 Juli 1930 de ontvangst hebben bericht van de verordening tot aanvulling der bouw- en woningverordening. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 23 Juni/2 Juli 1980 hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 9/16 December 1929/2 Juni 1930, tot wijziging der verordening op het beheer van den stortings- en ophaaldienst. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 16/23 Juni 1930 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten van 2 Juni I960, tot verhuur van een lokaal der voormalige kazerne aan de Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling en tot uitgifte van grond in erfpacht aan F. den Hertog, L. van Vliet en de Wed. W. F. Meyer. dat zij met ingang van 1 Juli 1930 aan den tyd. klerk ten kantore van den Gemeen te-Ontvanger, D. J. Schotborg, een vaste aanstelling hebben verleend. dat zij hebben besloten by wyze van proef een der volksconcerten op de Markt te geven. de adviezen naar aanleiding van de be strijding van den roet- en vliegaschhinder, ontvangen van het Rijksinstituut voor Braydstoffeneconomie. het proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvan ger op 26 Juni 1980. Alle voor kennisgeving aangenomen, dat zij volledig 'handhaven het voorstel no. 144 van 1930, betreffende de vaststel ling van eenige straatnamen, omdat het voorstel om de naam Goejanverwellestraat te wijzigen in -laan hun niet juist voor komt. Besloten te behandelen bij het betreffen de punt der agenda. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn ingekomen: Het voorstel van B. en W. tot verhuur van grond aan D. de Rek. Ter viöle. Van het college van curatoren van het Gymnasium het verslag van het Gymnasium over 1929. Wordt opgenomen in het gemeente-ver slag. Van den Directeur van den Gemeente lijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst het financieele verslag van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst.' Van Regenten van het Van Iterson-Zie- kenhuis het verslag van het Van Iterson- Ziekenhuis, vergezeld van het financieel verslag van dat ziekenhuis over 1929. Beide worden verwerkt in het Gemeente verslag. Van het bestuur der vereenig.ng tot stich ting en instandhouding van vrye scholen op gereformeerden grondslag een verzoek tot het bouwen van 2 lokalen wegens nood zakelijke uitbreiding van schoolruimte; 2. het aanschaffen van schoolmeubelen voor een der lokalen en 3. het aanleggen eener centrale (of gas- verwarming voor het ge- heele gebouw. In handen gesteld van B. en W. om ad- "vies. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente een verzoek tot het aanbrengen van een betere bestrating aan de Bogen. Burgemeester en Wethouders stellen voor te berichten, dat de Bogen in 1929 van een nieuwe klinkerbestrating is voorzien en het maken van meerdere kosten niet gemoti veerd is te achten. Voor kennisgeving aangenomen. Van J. Kluitenberg een dankbetuiging voor het aan hem toegekende salaris over den tijd van 3 maanden, zoomede het ver zoek kern'in de gelegenheid te stellen zich te mogen verdédigen in tegenwoordigheid van zyn huisdokter en raadsman. Voor kennisgeving aangenomen. Van H. A. A. Houtman en 464 anderen, winkeliers of handeldryvenden te Gouda, een adres, waarby adhaesie wordt betuigd aan het adres der Goudsche Winkeliersver- eeniging inzake de uniforme winkelsluiting. Wordt behandeld by het betreffende punt der agenda. Van Mr. H. P. C. M. de Wilt Wynen een verzoek om aan Burgemeester en Wethou ders vragen te mogen stellen omtrent de uitvoering der nieuwe regeling van de fi nancieele verhouding tusschen Ryk en Ge meenten en de daaruit voortvloeiende her ziening ,van de belastingheffingen door de Gemeente. Van den bfed. Kappersbond en den Ned. Bond van Kapperspersoneel een verzoek om voor kapperspersoneel een verplichte slui ting van kapperszaken voor te schryven des Maandagsmiddags na 1 uur. Wordt behdhdeld by punt 2 der agenda. Van den heer J. Mulder bericht dat hy ontslag neemt .als lid van den Gemeente raad. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van de leden der Monumentencommissie. De heer KAMPHUIZEN» (c.h.) vraagt waarom voor een architect in deze commis sie leden buiten Gouda worden voorgesteld. 14 Juli. i. 8 uur. Er zyn in Gouda wel geschikte candidaten en het brengt ook kosten met zich. De VOORZITTER deelt mede dat beide heeren speciale studie op dit terrein hebben gemaakt en autoriteit in deze hebben. Benoemd worden: de heeren G. P. W. van de Velde, Ir. A. J. C. Nugteren, G. Groenendijk, G. J. J. Pot en K. F. Tholens (architect te Amsterdam). Voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs. Benoemd wordt de heer W. Barendregt, onderwijzer te VUardingen. Het voorstel tot overplaatsing van den heer J. Bijkerk, onderwijzer van school 6 naar school A en de dames A. A. Spoon, E. Bezemer en J. M. M. Spek naar school A. Aangenomen. Het voorstel om niet over te gaan tot het aannemen van het voorstel der sociaal-democratische raadsfrac tie, betreffende de winkelsluiting op een middag, en vooralsnog geen wet- Jk telyke voorschriften als vorenbedoeld fP vast te stellen. De heer AAMFriOJiZEN (cA.) verheugt zien over het aiwyzenü advies van 11. en W. op uit puur sociaai-democratiscn voor stel. uit voorstel beoogt duideiya den mid denstand te nekken, Spr. begrypt met noe een nu van den Kaad een dergeiyk voorstel kan indienen, daar deze m strya nomt met de esa door nem hier at gelegd. Dat is met zyn geweten niet oveiéen te brenger De VOORZITTER vei zoekt d*r heer Kamphuizen zich wat te matigen. De heer KAiHPHL/LbihN (c.n.; ziet de zaak niet anders dan hy heeft gezegd, titer wordt aan het belang van anderhalve win kelbediende het belang van honderden win keliers opgeolierd. Spr. hoopt dat dit voor stel met over groote meeraerneid zal worden aigestenvd. De heer FOKKERS (sxl.) zegt dat het met het geweten der soc. democraten nog al schikt. Zy meenen dat het ook in het belang van den winkelstand is wanneer een geneeie middag de zaak wordt gesloten, iven oppo sitie welke thans van den. heer Kamphuizen is gekomen, is bij" eiken socialen maatregel gekomen. lN aaien hebben velen van die maatregelen den zegen ondervonden. riet is niet de bedoeling den middenstand een knauw te geven; die is trouwens zelf wel by machte zich te verweeren. Spr. wyst er op dat er nu al vele winke liers zyn, me vroeger sluiten dan wettelyk geboden is. in de groote steden is dat in sterke mate het géval. Hier is geen schade voor de winkeliers, daar door de uniforme sluiting de concurrentie wordt weggeno men. Afzonderlijke sluiting heeft zyn ibe- zjvaren, daar dan geen controle is uit te oefenen. Het personeel zou dart in drukke dagen toch wel gedwongen worden te wer ken. Spr. zegt dat de heer Kamphuizen het maar met zyn eigen geweten moet overeen brengen dat hy durft te zeggen dat de min derheid van B. en< W. hier zonder geweten is. Spr. meent dat de zaak niet serieus door B. en W. is behandeld. B. en W. hebben alleen de motieven overgenomen uit de adressen, maar zyn niet met zelfstandige gromden gekomen. Wanneer wordt gevolgd het systeem, door'B. en W. in overweging gegeven, dan worat het een chaos. Spr. vraagt of B. en W. alleen rekening houden met de winkeliers en niet met de winkel bedienden? Waar deze gevraagd hebben invoering van den vryen middag hadden B. en W. moeten uiteenzetten waarom zulks niet gewenacht wordt geacht. De voorstellers hebben ook het belang der winkeliers voorgestaan. De vraag welke middag moet worden vrij gegeven, is in overleg tot beantwoording te brengen, in dien verschil van meening daarover mocht bestaan. Spr. meent het er op ta moeten wagen of de Kroon goedkeuring zou geven aan een besluit volgens het voorstel zooals het is ingediend. De middenstand heeft het volgens spr. altijd nog wat beter dan de arbeidersklasse, daarom moet deze niet altijd klagen. Van het particulier initiatief der winkeliers is niets te wachten. Het veranderde sluitings uur der slagers en der bloemisten wordt door spr. als bewijs daarvoor aangehaald. Ook in Utrecht is gebleken dat het particu lier initiatief in dezen niets totstand heeft gebracht. Van het rouleeren van het personeel komt volgens spr. niet veel» terecht daar er veel te weinig personeel is. De argumentatie dat op strengen winterdag schade zou kun nen worden geleden, noemt spr. niet serieus. B. en W. hebben toch de bevoegdheid in bij zondere gevallen vrijstelling te verleenen. Overhaast is dit voorstel zeker niet in be handeling genomen, daar het voorstel van Mei dateert en het werktijdenbesluit van Jan. j.L Waar B. en W. in meerderheid zyn voor een middagsluiting, doch het tijdstip daar voor nog niet gekomen achten, zou spr. gaarne hébben gezien dat was aangegeve.-^ wanneer het tijdstip wel geschikt zou wor den geacht. Alle ingekomen adressen druipen van het eigen belang der winkeliers. Men heeft zich steeds tegen idle maatregelen verzet, zoo lang totdat men zelf den zegen daarvan ge voelde. Wanneer het voorstel wordt aange nomen, behoeft geen afzonderlijke regeling voor het kappersbedryf te wordei^getrof- Spr. wil in verband met dit voorstel ook spreken over de sluiting op Zaterdagavond 9 uur. Dit kan naar spr. meent ook uitsté kend geschieden. Ook de Zondagssluiting kan zeker worden doorgevoerd. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) onderschrijft volkomen de 10 punten van de Commissie voor de strafverordeningen, waarin deze zich in overgroote'meerderheid stelt tegenover het initiatief/voorstel van de S. D. A. P. Het spijt spr. dat niet zynf opgenomen het voorstel het aantal bij ile sluiting be trokken bedienden. Er zijn lier 891 winkel bedrijven waarvan 726 zolder personeel werken. Het loopt hier dual over 165 win-» kets, die met personeel welken. Het rijn juist de kleine winkeliere, die riïet wenschen te komen onder de voogdij van den heer Van Staal, zooals bij onderzoek is opge merkt. Van de 165 winkels met personeel hebben reeds 181 winkelbedienden vrijwillig een vryen middag verkregen. Er blijven er nog 195 over, die niet een middag maar een vryen morgen hebben. Spr. weet dat er verschillende onder hen zijn die liever den Maandagochtend vrij hebben in aansluiting op den Zondag in- plaats van een wïllekeurigen vryen middag. Dit geldt vooral ook voor hen, die gemoeds bezwaren hebben om op Zondag te reizen. Spr, vraagt zich af of er voor een honderd winkelbedienden die er dan per saldo over blijven maatregelen moeten worden getrof fen in strijd met de belangen van de 726 winkeliers zonder personeel! De behandeling van deze zaak is trou wens praematuur, daar de wet de middag- sluiting niet vordert. Spr. wyst er op dat in Haarlem en Dor drecht dergelijke beslissingen niet worden genomen, omdat de groote steden er niet aan denken tot invoering over te gaan. Waarom moet Gouda dat dan doen? Het is niet juist den draak te steken met de fi nancieele positie van verschillende midden standers. Er zyn er velen, die gaarne het vaste loon zouden willen hebben van den gemeentewerkman, zonder kopzorgen! De argümenten hier aangevoerd zijn niet van specifieken klein-Goudschen aard, want deze motieven gelden voor alle midden- standsbedrijven. Het stilleggen van een be paalden middag is voor de bedryven een onmogelijkheid, daar de belangen en eis^hen .tegenstrijdig zyn. Het doodleggen van een stad op een bepaalden middag levert na deel op voor den winkelstand. De winkel bedienden worden op deze wyze gedwongen op hun vryen middag hun inkoopen buiten Gouda te doen. Spr. besluit dat daar de noodzakelijkheid eener middagsluiting niet iqi aangetoond en het belang der gemeente in stryd is met het voorstel der S. D. A. P., dit moet worden verworpen. •De heer MIDDELWEERD (r.k.) betoogt dat het niet noodzakelijk was voor de S. D. A P. ora hier met een initiatief-voorstel te komen. De tyd daarvoor is nog niet ge komen. Deze indiening is een onbezonnen daad. Spr. ziet in dit voorstel alleen dat het partijbelangder S. D. A. P. in deze moet worden gediend. De 'R. K. raadsfractie is in principe vóór een uniforme middagslui ting, en kan zich dan ook niet met de gron den vereenigen inhet advies van B. en W. genoemd. Alleen de overhaaste behandeling heeft spr. genoopt zich thans daartegen over te stellen. De heer PO LET (a.r.) zegt dat door de overhaaste indiening geen meerderheid is kunnen worden gevonden voor het voorstel van de S. D. A. P. De haast blykt ook hier uit dat door de voorstellers geen onthef fingsbepalingen zyn voorgesteld in bepaal de gevallen, als by seizoendrukte, tusschen kerstmis en Nieuwjaar, Paschen en Pink steren enz. Er is voor het principe van deze zaak een meerderheid in het college, en ook in den Raad, maar door de overhaaste behan deling komt er nu niets van terecht. Spr. acht het advies van B. en W. uiterst zwak. Het advies van de kapperspatroons en -be dienden steekt daarby sterk af. Het argu ment van den strengen winter noemt spr. belachelijk. Het sluiten op een vrijwilligen middag leidt tot een chaos. -Rouleeren voor een zaak met 1 man personeel is een onmoge lijkheid. Vervanging moet dan geschieden door extra-personeel. Bij uniforme sluiting is dat bezwaar vervallen. Spr. vraagt hoe het komt dat het den middenstand niet goed gaat? De VOORZITTER: Omdat er geen uni forme v«ie middag is! (Gelach.) De he^PPO LET zegt dat er te veel win kels zijn. Ieder begint maar, die op geen andere wyze aan den kost kan komen. (Mr. DE WITT WIJNEN: Is het dan beter aan den steun te gaan Spr. zegt dat het niet gewenscht is winkelier te worden als er geen redelijke kans tot slagen is. Het koopen buiten' Gouda geschiedt al leen op Zaterdag, maar de winkeliers zyn er zelf dikwijls de oorzaak van. In de groote steden is er meer keus in de winkels dan hier. Spr. begrypt niet de argumentatie dat uniforme sluiting schade veroorzaakt aan de winkels. Het publiek wacht, want de be hoefte blijft. Spr. is wel degelijk van oor deel dat de sluiting is in het belang van de winkeliers, vooral die zonder personeel, meer nog dan in het belang der bedienden. Het werk in deze van den neutralen Kon. Ned. Middenstandsbond, waarvan de libe rale heer Schürmann voorzitter is, acht spr. in stryd met het belang van den mid denstand. Het standpunt van laat maar waaien moet worden verlaten. Spr. meent .dat de regeling makkelijke* in te voeren is in Gouda dan in Rotterdam. De heer MAASKANT (s.d.) heeft nog gemist de verklaring van den heer Polet dat deze het voorstel der S. D. A. P. zal steunen. Het heeft spr. verwonderd dat het belang der bedienden in het voorstel niet is aangeroerd. Spr. gelooft niet dat de mid dagsluiting nadeel zal beteekenen voor de winkeliers. Het standpunt der winkeliers is in 't algemeen kortzichtig in deze, maar spr. kan goede zakén noemen, die er vóór zijn. Spr. hoopt dat spoedig de tyd komt dat tot invoering zal worden overgegaan. Wethouder VAN STAAL (s.d. spreekt namens de minderheid in het college, welke directe invoering wenscht. Spr. bestrijdt het dat dit voorstel zou z(jn een onbezon nen daad. Aan de hand van de geschiedenis van dit voorstel zet spn uitéén waarom het initiatief-voorstel van de S. D. A. P. is ge boren, n.l. dat het voor de soc.-dem. wet houders in het college onmogelyk bleek een meerderheid daarvoor te krygen. Wanneer men dit voorstel beschouwt als een reclame- voorstel, 'dan is dat er naast. Daarvoor is een zoo simpel voorstel niet noodig. Spr. herinnert aan het gisteren gehouden con gres van de R. K. winkelbedienden. Spr. be grypt niet dat de R. K. leden niet in prin cipe voorstemmen en invoering verlangen op horten termijn. Wanneer de wethouders er in principe vóór waren, dan haa er een ver ordening moeten worden gemaakt, waarin het principe eerst werd vastgelegd en waar na de wijze van uitvoering werd geregeld. Nu gaat het steeds den weg op: stel maar uit! Het standpunt van den Kon, Ned. Mid denstandsbond is nooit anders geweest dan nu uit zijn advies blijkt. Het is vaak nood- zakelijk de menschen onder voogdy te stel len omdat zij hun belang niet begrijpen. De winkelsluiting is vooral de kleine win keliers tot zegen geweest. Den menschen ia daardoor geleerd het huiselijke leven te waardeeren, van de natuur te genieten. (Een stem: De Reeuwyksche Plassen!) Het koopen buiten de stad acht spr. een overdreven argument. De bezittende klasse koop het meest buiten de stad. Wel gaan de arbeiders Zaterdags naar Rotterdam,, maar dat zijn niet de koopers. Een eigenaar van een meubelmagazijn uit Rotterdam, die in de Goudsche Crt. in de huis aan huis uit gave adverteerde, heeft spr. verklaard dat de arbeiders niet in Rotterdam koopen. Mr. DE WITT WIJNEN: Waarom nu de Goud sche Courant?) De heer VAN STAAL zegt dit niet om te spreken van mindere adver- tentiewaarde, want het treft ook andere bladen, maar om aan te toonen dat het niet de arbeiders zyn die koopen buiten de stad. Door het handigheidje van de R. K. frac tie is aanneming vam dit voorstel van de S. D. A. P. niet te verwachten. Maar toch is het goed dat men wete dat verwerping thans beteekent uitstel van executie, en dat invoering toch te wachten is. Wethouder KOEMANS (r.k) zegt dat het bezigen der uitdrukking dat het een handig heidje is der R. K. fractie om uitstel te be-, werkstelligen, durdelyk demonstreert dat het voorstel van de S. D. A. P. is een pro- pagandavoorstel. Spr. wyst er op dat er in het college drie stroomingen zijn: de derde, absoluut afwij zende, is die van den burgemeester. Het komt vaker voor dat wethouder Van Staal in het college komt met voorstellen, die tonnen kosten en dat, worden ze niet in het college overgenomen, gedreigd wordt dat ze dan naar den Raad gaan. Spr. zegt dat Mr. de Witt Wynen heA knap het oud-liberale standpupt heeft ver dedigd, maar het is nu uit den tijd om met dergelijke motieven te komen. (Mr. DE WITT WIJNEN: Behalve dan toch voor de winkeliers!) Spr. zegt dat de bezwaren te gen de winkelsluiting er vroeger ook waren, maar nu niet meer. Die bezwaren golden vroeger ook tegen de arbeidswetgeving. Spr. acht het wenschelyk eerst af te zien wat de grootere gemeenten doen. Spr. is wèl voor uniforme winkelsluiting, al er kent spr. dat daaraan bezwaren zyn ver bonden. Niet-uniforme sluiting heeft echter voor de buitenmenschen nog grooter be zwaren. (Mr. DE WITT WIJNEN: Dan we ten de menschen dat ze dan in Gouda niet moeten zijn!) Spr. vraagt Wat de liberalen zullen doen ten aanzien van het verzoek der kappers. De VOORZITTER heeft den indruk dat de Goudsche Raad er naar streeft in deze materie de eerste te willen zijn. Dat is een verstoorde illusie: Zaandam is al voorge gaan. Maar de tweede acht men blijkbaar toch ook zéér voornaam. Spr. vraagt ech ter: Is het nu noodzakelijk dat Gouda in deze zoo voorgaat? Het gaat vele zaken niet voordeelig. Men moet hier al strijden tegen de handicap dat de groote stad het zeer aantrekkelijk maakt om daar te kop pen. Daarmede moet worden gerekend. Spr. bestrijdt de argumentatie van den heer Fok kers. Het is duidelijk dat de middenstan ders opkomen voor hun eigen belangen. De Overheid mag dat met over t hoofd zien. Het gaat hier om de belangen van 200 be dienden tegenover eeij veel grootere cate gorie andere menschen. De vrijheid aan den mensch benemen vindt spr. altyd een heel ernstige zaak, waarover men niet zoo luch* moet heenstappen. 0>ok met de cmotf- winkels, zooals deze denigreer®nd zijn aan geduid, moet worden gerekend. Er mag apn de wet geen andere inter pretatie worden gegeven door te zeggen dat de wet een vryen middag vereischt. Op het oogenblik dat de wet In werking treedt, zal de koninklijke goedkeuring noodig zijn ym rechtskracht te kunnen krijgen. Spr. waarschuwt op grond van de inge komen adressen het initiatief-voorstel niet te aanvaarden. Geea replieken. Op voorstel van den VOORZITTER wor den geen replieken gehouden. Voorstel Kapperaaluiting. Er is een voorstel ingekomen van de hee ren Polet e.a. om voor de kappers de Maandagmid dagsluiting vast te stellen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) wyst op de moeilijkheden aan de directe behandeling verbonden. Er is van overhaast gesproken, maar dit is nu wel heel over haast! Spr. is van oordeel dat eerst de com missie voor de Strafverordeningen dit voor stel zal hebben te bezien, voor het in den Raad kan komen, Spr. acht het daarom on juist thans een beslissing over dit voorstel té nemen. Een motje van orde tot uitstel. Door de heeren POLET e.a. wordt nu een motie van orde ingediend beoogend de be handeling van het voorstel van de S. D. A. P. op te schorten totdat de Winkelsluitings wet is tot stand gekomen in de Eerste Ka mer en in de gemeente Rotterdam een uit spraak over deze aangelegenheid is geval len. Deze motie heeft den voorrang boven het andere voorstel. De heer iFOLET (a.r.) licht dit voorstel toe. De heer FOKKERS (s.d.) kan meegaan met het denkbeeld om te wachten tot de Rijkswet is aanvaard, maar spr. wil niet wachten op een uitspraak van Rotterdam. Spr. meent overigens dat wanneer gespro ken wordt van partijpolitieke overwegingen, de indiening van deze motie daarvan zeer zeker getuigt. De heer MIDDELWEERD (r.k.) onder teekent de motie, maar werpt de aantygipg va"i den heer Fokkers ver van zich. Ook de hetr HEERKENS (r.k.) doet zulks, het standpunt door de R. K. fractie ingenomen, ligt geheel in haar lyn. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) verzoekt wijziging van „totstandkoming van de wet", in „in werking treding der wet". Het voorstel van ide kapperssluiting moet naar spr.'s oordeel eerst naar de Commis sie voor de Strafverordeningen. Wethouder KOEMANS (r.k.) kan-,rich met de motje zeer wel vereenigen. Over het principe van de kapperssluiting kan naar spr, meent, thans worden beslist. De VOORZITTER zegt dat door de schrapping van Rotterdam de kracht der «notie geheel verloren gaat. Het concrete voorstel js daardoor geworden, uiterst ab stract. Dg heer POiLET (a.r.) wil niet de door Mr. de Witt Wynen voorgestelde wijziging aanbrengen. Wethouder VAN STAAL (sxi.): U wilt de zaak niet traineeren? De heer POLET (a.r.): Neen. Zoodra de wet totstand gekomen is moet de verdere behandeling plaats hebben. De motie-Polet wordt in stemming gebracht en aangenomen met 16 st. voor en 4 tegen. Tegen: Mevr. Rie» en de heeren Mr. de Witt Wijnen, Kamphuizen en Mulder, MaandagnuddagsluiUng kapperszaken. Thaife stelt de VOORZiiTEK opnieuw aan de orde het voorstel tot sluiting der kapperszaken op Maandagmiddag. De VOORZITTER merkt op dat, wordt dit voorstel aanvaard, er nog eens opnieuw moet wonden gestemd over de te maken ontwerpverordening. Dat worden dan twee besluiten. De heer MAASKANT (s.d.) meent dat wanneer nu de beslissing valt, de redactie j der verordening dan Wel kan worden over- gelaten aan de Commissie voor de Straf verordeningen. De VOORZITTER «rijst er op dat de be slissing over een verordening berust bij den Raad. Wethouder VAN STAAL (s.d.) is van oordeel dat thans eerst de principieele be slissing vallen kan, op grond waarvan dan de Gie. voor de Strafverordeningen een ver- gedaan en afdoende regeling daarvan aan ordening kan ontwerpen. De VOORZITTER acht het beter dit voorstel via B. en W. te stellen in handen van de Commissie voor de strafverordenin gen. Deze kan dan haar inzicht aan de goedkeuring van den Raad onderwerpen. Wil men dat niet dan moeten B. en W. de Commissie voor de Strafverordeningen uitnoodigen tot het ontwerpen eener verordening, waarin de Maandagmid dagsluiting voor de kapperszaken wordt voorgeschreven. De heeren Polet cs. gaan hiermede ac- coord. De ui t nood iging komt in stemming en wordt aangenomen met 19 stemmen vóór en 2 tegen (Mr. de Witt Wynen en Mevr. Riesz.) Het voorstel tot verleening van eeti bij drage door het Burgerlijk Armbe stuur aan de vereeniging voor Zie- huisverpieging. De heer MiUiLDBR (e.g.) verdedigt het voorstel. Het is trouwens in het financieel belang der gemeente. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt of het ook de bedoeling is dat de patiënten blyven onder voortdurende con trole: De VOORZITTER beantwoordt dit toe stemmend. Het voorstel wordt z.h.s. aan ge men. Het voorstel tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Arm bestuur, in verband met de invoering van vrye ziekenhuiskeuze voor on- en minvermogenden. Na korte aanbevelingen van de heeren MIDDELWEERD, Dr. HOFFMAN en MUL DER wordt dit voorstel z. h. st. aange nomen. Het voorstel tot wijziging der ver plegingsvoorwaarden voor het Van IterBon-Ziekenhuis. Aangenomen. Het voorstel betreffende de verbete ring der centrale verwarming van bet. Van Itenon.Zicktakuk. De heer MULJLWIJK (a.r.) en FOK- half jaar geleóen, ook bfj de begrooting zyn gedaan en afdoende regeling oaarvan aan aen Raad is toegezegd, riet betreft hier weer een bedrag van 360. Wethouaer VAN STAAL (g.d.) zegt dat Gemeentewerken heel zuinig wordt behan deld. Het* totaal bedrag der kosten moet worden omgeslagen over het geheeie be- dryi naar een vast percentage. Verschil lende berekening is onmogeiyK. De VOORiZlTTlER zegt oat deze zaak, die al herhaalde malen in B. en W. is bespro ken, definitief moet worden geregeld. Het voorstel tot het toekennen eener vergoeding aan C. J. A. Twigt, gaar der der havengelden, voér o* waar neming. der functie van havenmees ter. De heer MULDER (eg.) vraagt wan neer de heel- Van Twigt den havenmeester vervangt en daarvoor extra betaling krygt, of dan dengene Van Twigt heeft ver vangen oaje extra bezoldiging krijgt. De VOORZITTER zegt dat zulks niet het geval is. Deze toekenning geschiedt grond van de reglementen by vervanging van een hoofd van dienst. De heer MULDER (e.g.) merkt op dat w ah neer de vervanging op zoodanige wijze kan plaats hebbpn dan wel vast staat dat een dezer functionarissen overbodig is en de gemeente onnoodig daarvoor geld uit geeft. Wethouder VAN STAAjL (s.d.) zegt dat by een vacature van den Havenmeester deze functie zeker aan een anderen ambte naar zal worden opgedragen. Het voorstel om in beroep te gaan tegen de vaststelling door Gedepu teerde Staten van den uitgavefactor voor de berekening der uitkeering uit het gemeentefonds. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat dit voorstel zoó laat is geko men dat hy dit niet kan beoordeelen. Hij wensebt dan ook de verantwoordelijkheid van dat voorstel niet te aanvaarden. De VOORZITTER merkt op dat het pas van Ged. Staten is ontvangen. De gemeente kan slechts belang hebben by dit beroep. Het voorstel wordt z. h. s. a a n g e n o- KERS (s.d.) vragen inlichtingen over de kosten dezer centrale verwarming. Laast- genoemde acht het niet juist dat aan één firma pry's is gevraagd. De VOORZITTER zegt dat er een advies is gevraagd aan den ingenieur Muller, die van oordeel was dat degene, die de centrale verwarming heeft aangelegd vóór 20 jaar, •le aangewezene is die ze nu moet herstel len. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) zegt dat het opdragen aan één firma Dui ten de stad ook spr.'s sympathie niet heeft, maar spr. wil niet de verantwoordelijkheid dragen dat in October de verwarming niet gereed zou z(jn. Het voorstel tot overname van grond in verband met de rioleering van het stadsdeel „Kort-Haarlem". Na aanvulling met een redactiewijziging van Mr. DE WITT WIJNEN, die de aan sprakelijkheid vaststelt, aangenomen. Het voorstel tot het geven van toe stemming voor het maken van een uitgang op gemeente-eigendom. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur der woon huizen Regentesseplantsoen 27 en Jeruzalemstraat 11 aan hoofden van scholen. Aangenomen. Het voorstel tof verkoop van grond aan de fa. J. Slegt. Aangenomen. Het voorstel tot het geven van namen aan eenige straten. De heer VAN DANTZIG (s.d.) heeft eenige opmerkingen. Met het oog op het late uur (middernacht) wordt het voorstel van de agenda afgevoerd en u j t g e s t e 1 d. Het voorstel tot wijziging der school geldverordening voor het gewoon, en uitgebreid lager onderwijs. Aangenomen. Het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ex art 72 der L. O.-wet 1920, (en behoeve der scholen Spie ringstraat 16 en 18 van de RJf. In- richting van Liefdadigheid. Be heer MUILDER (e.g.) merkt op dat uetgeen hipr wordt aangevraagd reeds aan- '«"g is; de gordijnen hangen al. De beslissing van den Raad wordt nu wel overbodig. De VOORZITTER zegt ook eens te zullen •urn. Heeft de aanschaffing reeds plaats genau, dan is dat op eigen risico gedaan. Het voorstel tot aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van school A. Mevr. RIESZ (lib.) merkt op dat het toch aangaat dat op de geheel buiten ge- neentewerfcen om aangeschafte schoolineu- len door het'bedrijf van gemeentewerken nJnrr Weer 16 frordt opgelegd. Wethouder SANDERS (s d.) zegt dat dit Jk zyn sympathie niet heeft. Er is in het wiege daarover verschil van .meening en ;<*enmaJe wordt deze aangelegenheid -be- •kwöi. Opgelost is ze echter nog niet VAN OTAAL (8.d.) mi d.t laaeid 15 moet Worden opgelegd tot mg der kosten. Op het eene werk moet bet andere 20 worden gelegd. De heer Mr. DIE WITT WIJNEN (Hb.) "™rit dat deze opmerkingen nu al pen Af- en overschrijvingen op de ge- meente-begrooting, dienst 1930. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib. zegt dat nu is gdbleken dat het imaken van een afscheiding nu 1200.— heeft ge kost. Spr. is er van overtuigd dat geen der Raadsleden er erg in heeft gehad dat be drag te hebben genoteerd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) merkt op dat de omschrijving van deze post ter visie heeft gelegen. Het bedrag is besteed voor een afrastering en een toegangsweg op het terrein van de voormalige schietbaan. -De Financieele Verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) heeft aan B. en W. de volgende vragen ge steld: le. Heeft het ook niet de Aandacht van Uw College getrokken, dat in meerdere plaatsen bereids aanhangig zijn gemaakt voorstellen tot vaststelling van verordenin gen betreffende de Gemeentefondsbelasting en de Personeele belasting? 2e. Indien vraag 1 bevestigend beant woord wordt, is het College bereid den Raad mede te deelen, waaneer desbetreffende voorstellen voor deze Gemeente zdn te wachten i College bereid, alvorens de desbetreffende voorstellen worden inge diend, aan den Raad over te leggen een nota inhoudende alle gegevens welke de Raad noodig zal hebben ter beoordeeling van deze verordeningen, in het bijzonder cyfers betreffende de opbrengst van de oude Gemeentelijke Inkomstenbelasting, Ryksuitkeering uit de Gemeentefondsbelas ting, alsmede cijfers betreffend?» de op brengst van de Personeele Belasting, zoo wel gedurende de oude regeling, als de nieuwe 4e. Zyn B. en W. bereid mede te werken dut een dei-geliilre achriftelSke nota den Raad bereikt minstens veertien dagen voor- dat de verordeningen aan de orde worden gesteld Wethouder VAN STAAL (s.d.) merkt op dat het moeiltfk is op dergelijke vragen te antwoorden als niet alle gegevens daarvoor beschikbaar zyn. Dat is ook gebleken in den Amsterdamschen Raad, toen de heer Bois sevain over deze materie sprak. Spr. geeft de verzekering dat alle op deze aangelegenheid betrekking hebbende stukken alle intijds aan den Raad zullen worden voorgelegd, opdat deze de zaak vol komen kan beoordeelen. Vermoedelijlt zal deze aangelegenheid in de derde week van Augustus aan de orde komen. famdvraas. Mevr. RIESZ (lib.) vraagt of de abonne menten voor de Zweminrichting nu de kin- hlul wtgens sluitinS geruimen tyd niet hebben kunnen zwemmen, zullen worden verlengd voor volgend jaar. Voorts klaagt spr, over den modderpoel S-f-ri w het Park naby het woonhuis van den heer Vos. Ook vraagt spr. inlichtingen of er geen 1"dat bii "-«Ke"81 Stm 'Kattenaingel aan de waterzijde blyft 8taan, daar het betonnen boord geen afvoer biedt. B(j het bezemen gaat nu het koolasch mee het water in. Ten slotte dringt Mevr. Riesz aan, er voor te zorgen dat aan de Oost- en West- haven bjj de IJssel de omwonenden geen hinder ondervinden van den knallenden ^ben zinemotor. Is dat werk met behulp van een electromotor niet op minder lawaaimaken de manier té doen. De nachtrust wordt ver stoord. De^ VOORpTTER en Wethouder VAN o 1 AAL verklaren aandacht aan de gemaak te opmerkingen te zullen schenken. Afvoer maken in het boord van den Kattensingel acht spr. niet mogelijk. -S* keer HEERKENS (r.k.) vraagt mede miichtinwn over de Zweminrichting, waar- aan aandacht zal wordert geschonken. Spr. vraagt ook hoe het staat met de Nieuwehaven. Wethouder VAN STAAL (s(d.) zegt dat het nog is zooals het was. Die aangelegen heid komt in de Commissie. De heer MIDDELWEERD (r.k.) dringt aan op meer politietoezicht op den Burg. Martenssmgel, met het oog op het verdrin- kmgggevaar voor de jeugd, nu daar zooveel palen if t water liggen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) is ont- daan over het feit dat vanaf de Bleekers- singei Oè meisjes iiuzwemcostuum zichtbaar z(jn als deze op den springtoren ataanein de Zweminrichting. Dat geeft aanleiding tot allerlei gesprekken. Wat is daaraan te doen? De heer POLETT (cJl) vraagt of B. en W. aandacht willen schenken aan het ge vaar dat bestaat op de Haven, nu de red- ding-sbdoten daar zyn -weggenomen. Ook vraagt spr. hoe het nu staat met aansluiting van licht in de Willens. De VOORZITTER zegt dat dit laatste di rect in orde komt. De heer MUIJLWLJK dringt, opnieuw aan dat de wegens huurschuld vervolgden nu toch eindelyk gas en éiectrisch licht zul len krijgen. Spr. wijst op een byxonder geval. Wethouder VAN STAAL (s.d.) vraagt nader inlichtingen en zal onderzoeken. De heer MUULW1JK (c.h.) vraagt nog waarom een vaste beurtschipper op Zwam- merdam die ligplaats had in den Katten singel een andere plaats is aangewezen. De VOORZITTER zegt omdat andere be langen zulké noodig maakten. Het geval zal nog worden bezien. Het Zondagbesluit van den burgemeester. De heer MUIJLWIJK (c.h.) verklaart pyniyk getroffen te zyn door het herroepen van 's burgemeesters besluit inzake muziek by optochten op Zondag. Het doet spr. denken dat de burgemeester bezweken is voor de dreigementen, voor de zweep van Van Staal. Nu mogen op Zondag zelfs revo lutionaire liederen worden gespeeld, terwyl op den Volkszangdag het Wilhelmus niet werd gehoord. De BURGEMEESTER verklaart zich by de wijziging van zjjn besluit alleen te heb ben laten leiden door de uitspraak van den' Raad, maar geenszins door dreigementen van een wethouder. Wat de Volkszangdag betreft, de te zin gen liederen worden door het geheeie land gekozen door een commissie, waarvan Dr. J. Th. de Visser eere-voofxitter is. Peraéenlqk feit Koemans-Van Stasi. Wethouder VAN STAAL zegt dat .wan neer wethouder Koemans heeft gesproken van voorstellen van spr.'s zijde, die tonrien kosten, dan is dat onjuist. Spr. heeft alleen in het college een onderzoek gevraagd van' de kosten van een 2e zwembad in de Korte Akkeren en dat is spr. niet toegestaan door B. en W. Te kwart voor één werd daarna de open- bare vergadering gesloten. STADSNIEUWS. GOUDA. 15 Juli 1930. De Winkelsluiting neg niet besiint. Kapperszaken 's Mfputdags- middags gesloten. De Raad heeft gisteren na urenlange be spreking van het afwijzend advies van de meerderheid van B. en W. op liet voorstel van de S.D.AJP. om de Maandagmiddag# sluiting voor alle winkelbedrijven verplich tend te stellen een motie-Pólet aangenomen, waarby ds bepaald dat een beslissing op dit voorstel niet eerder zal worden genomen dan ni. de totstandkoming der rijkswet op de Winkelsluiting, welke thans nog bij de Eerste Kamer in behandeling is. .Voorts werd besloten d&tdbij verordening zi| worden bepaald dat dé' kapperszaken des Maandagsmiddags gesloten moeten zyn. Poliomyelitis Anterior Acuta. Geen nieuwe gevallen. In het laatste etmaal zijn é®en nieuwe gevallen ten stadhuize gemeld. Geslaagd voor het toelatingsexamen HJLS. Uit het 6de leerjaar van do Openbare Op leidingsschool C, Burg. Martenssmgel, slaag den voor toelating tot de H.B.S. do leerlin gen Piet van der Hout, Tin Meijer en Ba rend Ringeling. Het Rozenfeest van Nos Jungunt Rosae in don Haag. Vdn 18—20 Juli zal in den Haagsehen Dierentuin het jaarlijksch rozenfeest worden gehouden dat door Nos Jungunt Rosae wordt georganiseerd. De voorzitter dezer vereeniging, Jhr. P. P. de Beaufort, heelt gisteren in een pers bijeenkomst1 een en ander over de plannen dezer tentoonstelling medegedeeld. Er is wel is waar kort geleden een gemengde bloemen tentoonstelling in den Haag geweest maar de liefhebberij voor bloemen is ïn den Haag en in de breeds omgeving daarvan zóó groot dat een tentoonstelling van uitsluitend ro zen zeker eveneens groote belangstelling trekken zal. Het was niet mogelijk deze ten toonstellingen te doen e amen vallen, omdat een tentoonstelling van rozen, waarin de nieuwe rozen in vollen bloei kunnen ver schijnen, niet anders mogelijk is dan in de helft van Juli. De belangstelling der deelnemers is zeer groot. Niet minder dan 90 inzenders komen «r uit. Et zullen 40 tot 50.000 rozen in volle pradht worden geëxposeerd to eenige zalen, di« een oppervlakte beslaan van 900 M2. Aalsmeer, Boskoop en ook Gouda zullen op deze tentoonstelling prachtig vertegenwoor digd zijn. En. wat deze tentoonstelling voor de vak lieden zoo attractief maakt, zijn de 40—50 nieuwigheden, die er komen, welke aan de heoardeeling eener internationeJe jury .zul len worden onderworpen Vrijdagmiddag a.a, te'2 uar .al de ten- toonsi»lling door den Minister van Binnen- iandeohe Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Oh J. M. Ruys Beerenbrouck, worden ge opend. Ze blijft dan open den geheelen dag en ook Zaterdag en Zondag tot des avonds uur. Ons drinkwater. Het rapport van Prof Dr. L. E Goester inzake het water van de Qoudaohe Water leiding Mij. komt tot de conclusie dat zoo wel uit chemisch als uit bacteriologisch op zicht de toestand geheel bevredigend is. Het water voldoet in ruime mate aan de in de concessie gestelde eischen en aan de ook overigens aan water van een centrale water- voorziening te stellen eischen. Uitslag verkooping gehouden door Notaris J. van Kranenborg. De uitslag van de ffigteren in hotel „de Zalm" door notaris J. van Kranenburg ge houden verkooping is als volgt: No. 1 bet heerenhuis, Krugerlaan 21, aan den heer C. Plomp, alhier, voor f 6100.—. Nos 2—6 Vijf woonhuizen, twee tuinen met loods en directiekeet, Spoorstraat 53, oo 1 57a en 57b aan Ben heer C. Noordergraaf Jr., alhier, voor f 13625.—. No. 7 Het halve water grenzend aan Steinkade van Karnemelk sloot tot Spoorbrug de heer 1 van Dantzig, alhier, voor f 210.—. 5e concert in het Houtnunsplantsoen. Donderdag 17 Juli a.s. 's avonds 8 uur geeft het Stedelijke Muziekkorps onder lei ding van haar directeur den heer Joh. Fa- briaan een 6e volksconcert in het Hout maneplantsoen met het volgende pro gramma: 1. Vreugdeklanken, marach Sprink Sr. 2. Franzözisches Lustspiel, ouverture, Keler Bela. 3. An der schonen blauen Donau, wals, J. Strauss. 4. Carmen, fantasie, G. Bizet. 5. Si j'étais Roi, ouverture, A. Adam. 6. Ias Gnomes, morceau caractériatique, R. EHenberg, 7. Gedeelten uit de operette Der Zigeuner baron J. Sbrauss. 8. Soldateniblut, maTschF. von Blom. De nummers 6 en 8 worden voor de eer ste maal uitgevoerd. Het concours van de Zangvereen. „Gouda". De derde concoursdag. Het driedaagsch jubileumconcours,, dat de Gemengde Zang vereeniging „Gouda" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in „Kusstmin" had georganiseerd, is Zondag voortgezet en4, beëindigd. Tien vereenigingen traden ditmaal in het strydperk van den zang. De uit de heeren J. P. J. Wierts. 's Gravenhage, L. C. Keereweer, Amsterdam en H. Altink, Utrecht, bestaande jury kende de volgende pryzen toe: wie ,afd. Gem. Koor: „Kunst na Arbeid" te Utrecht, le prys met 307 pnt. - 2e afd. Jeugdkoor: „Excelsior" te Gopda, le prijs met 354 pnt. "Afd. Uitmuntendheid Mannenkoor: .Gou da's Liedertafel" te Gouda le prys met 317 pnt. 2e afd. Mannenkoor: „Zang na Arbejd" te Amsterdam, le prijs met 318 pnt. le afd. gem. Koor: „Excelsior" te Gouda le prys met 387 pnt. ''Eereafd. Dameskoor: „Kunst na Aiheid' te Utrecht, le prys met 801 pnt le afd. Mannenkoor: .Kunst na Arbeid' te Utrecht, 3e prys met 259 pnt. Afdeeling Gemengd Koor: „Fidelio" te Schiedam, 2e prys met 263 pnt. le Afd. Mannenkoor: „St.„£aecilia" te Utrecht le prys met 325 pnt. 2e Afd. Mannenkoor: „Mannenzangver- eeniging d'Oranjeboom" te Rotterdam, le prys met 319 pnt. Directeursprijzen: de,heer Job. Vrancken Jr. van „De Vereenigde Zangers" te 's Gra venhage voor de mannenkoren en de heer P. H. Janssen van .Aurora" te Ammerstol vyor de gemengde koren. De heer Jos. Vran cken Jr. kreeg bovertdien een extra prijs als directeur van de vereeniging welke het hoogst aantal punten van het geheeie con cours béhaalde. Een goedkoope trein nair Ede en Nijmegen. Eiken DInadag tot en met 2 September rijdt een goedkoope trein van Rotterdam en Gouda naar Utrecht, Ede en Nijmegen. Van de tarieven en de uren van vertrek de regan verzekering raadplege men de strooi biljet o<« die aan de stations gratis verkrijg baar zijn. Afscheid da. Ellén ga. Ds. Elzenga, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, heeft Zondag afscheid van zyn gemeente genomen wegens vertrek naar Gouda. De scheidende leeraar hield zyn afscheids predicatie naar aanleiding van Habakuk 3 2 „Uwwerk. o Heere, behoud dat in het leven, in het midden der jaren". Spreker gaf daarby een samenvatting van de vele werken des Heeren en de bede van den pro feet, om dit werk door alle jaren heen ondanks alle Babylonische in vloed ut#- te doen behouden. Hy schetste dn ontroerende woorden het moment, waarop een leeraar zyn gemeente moet verlaten en waarby' hij schier het werk des Heeren om zich ziet in eenstorten, al is de Heere in werkely<knei(l steeds temidden der gemeente aanwezig, en al zal het behoud nimmer van een mensch kunnen afhangen. Op dit moment, aldus spreker, moet ook den scheidenden leeraar de bede van het hart: „O, Heere, behoud dat werk in het leven". Zegenryk heeft preker in 'g Gravenzan 'e mogen arbeiden en hy eindigde zijn af scheidsrede met de bede, (fat God dien ar beid zou*ogen behouden en uitbreiden. Voorts sprak ds, Elzenga nog eenige per soonlijke woorden tot de gemeente, tot ds. van Geest, zyn ambtsbroeder, die spoedig 40 jaar herier en leeraar zal mogen zyn, tot den kerkeraad, tot kerkvoogden en dia kenen, tot den kerkeraad van Hoek van Holland, welke door ds. Luyendyk afge vaardigd werd en verder tot de vele veree ni ginge ter plaatse, die met spreker in bet belang van Gods' Koninkrijk hebben mogen arbeiden. Dg. van Geest bracht hierna namens den 17 Juli 8 uur „Heil dee Volks,, Bespreking Vaandelgroet aan H. M. de Koningin op 16 September. 19 Juli. Feestelijke herdenking. Vereeniging Krachtsport, te 2 uur Gymnastiek uit voering —op de Markt, te 6 uur marsch- wedstrijd- Avohds om 8 uur uitvoering in de zaal Kunstmin. 23 Juli, 3 uur, Stadhuis. Officieele ont vangst van de leden van het Congres van den Ned. Bond van Schoenmakerspa troons en winkeliers. Burgerlijke Stand. GEBOREN 10 Juli: PieterneUa Emme ren tia d. v. J. A. O. va® den Heuvel en P- E. de Keizer, Houtonansplanteoen 14. 11 Juli. Cornells z. y. C. Vis ba W. H. de Bruin, Zoutmanstraat 14. 12 Juli: Cornelia Maria d. v. H. Fase en C. M. Verlaan, Korte Tieödeweg ,8. Josef Marie z. v. J Madex en M. S J. Roelofs, Markt 29. Willem Jacob z. V. W. Kwinke len berg en W. Bouman, Groeneweg 12». Cornelia Pieter z. v. W. H. de Waal en P. van der Kleij„ Tuinstraat 20. 13 JuliTheresia d. v. A, Verbij ai. J van der Veer, Karnemelkaloot 106. OVERLEDEN12 Juli Geertruida vat» der Wal, eohtgen. P. Lauxjer, oud 63 j. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Eindexamen H. B. S. (Chr. H. B. S. 5-jarige c.) Geslaagd: m«j. H. J. van JBinsbergen, A. J. van Dobben de Bruyn, M. van Dobben de Bruyn, allen te Bpdegraven; A. Buytendorp, Den Haag; J- v. d. Leek, W. v. d. Linde, M. J. Meyer en C. Pasma, allen te Alphen a. d. Ryn. BOSKOOP. Coop. Vereen. „De Boekoopeche Veiling. 15 Juli. - RozenOphelia 15-17 Golden Ophelia 17—22, Marcel Rouyer 37, Hadley 82—93? Claudius Pernet. 50—60, Columbia 40-70, Butterfly 24-34, Mac Keiler 61, Wilh. Korde» 26, Mad. Jules Bouché 20, Rosrian- dia 45-59, Winnet 59, U. A. Victoria 40. Fiorea 59—80, Phoebe 65. Polyantharoeen 1-1 22. Diversen. Gladiolen 10—12, Olematie Du- raai 61, Anjers 33—39. DRAADLÓOSSE DIENST. Een internationaal zakkenroller aangehouden. AMSTERDAM, 16 Juli. Hedenmorgen Oven voor het vertrek'van de trein naar Hamiburg werd het Centraal Station in rep en roer gebracht. Een heer die in den trein naar Hamburg wilde stappen werd door «en liem onbekend persoon aangesproken die liem vroeg of dit de trein naar Keulen was, De lieer beantwoordde deze vraag en wilde juist in een eerste klas coupé stappen, toen hij 'bemerkte dat hij zijn portefeuille kwijt was. De vreemdeling die hem had aange sproken had hem aan zijn colbert vastge houden en de heer begreep onmiddellijk dat (ie man Item zijn portefeuille ontstolen had Hij werd in deze meaning versterkt toen hij zag dat de man zich haastig naar den uit gang begaf. Hij schreeuwde hem na, houdt den dief, waarop verschillende menschen toeschoten en den man die het op een loepen zette bij de trap bij den uitgang vastpakten Toen de dief zag dat hij niet meer kon ont komen had hij de portefeuille blijkbaar weg geworpen, deze lag althans op den grond. De man U overgebracht naar het bureau aan de Warmoestraat. Blijkens zijn paspoort hij een 42-jarige Deen en uit hetgeen thans reeds aan het licht is gekomen meent de politie te mogen aannemen dat men te doen heefr< met een bekenden internationale zak kenroller. Men heeft dus een goede vangst gedaan. De man zal reeds morgen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. 14 Juli. 15 Juli. Officieel Londen 12.09 A 12.09^ Berlijn v 58.33 59.31j Parijs 9.78 9.78 Brussel 34.73 34.72j Zwitserland 48.32è 48.31 Weenen 35.12J 35.12i/^ Kopenhagen 66.60 66.60 Stockholm 66.82) 66.824 Dslo 66.60 66.60^ New York 2.48A 2.48j Niet-officieel. Madrid 13.004 13.02} 28.82} Milaan 28 96 Praag 7.38 7.38 Prolongatie 2—2± Beursoverzicht. De handel was heden sterk ingekrompen en hoewel de stemming prijshoudend was te noemen, viel de beurs tegen. Begin beurs bestond er nogal wat aanbod in d« Philips- aondeelen die beneden 340 pet. openden maar «ich daarna lidhtelijk"*konden heretel len Een kleine affaire ontwikkelde zich jn de Kuolienmeister Arcoustiekaandeelen die enkele punten hooger kwamen in verband met bericAiten omtrent een goed renult.wt der Parijsoh^ conferentie. Aku's bleven op kerteraad dank-Ran den scheidenden 'predi- Ma,«ari"f' "ni® «m 2aü kant voor den velen geestelijken arbeid, wel ke hjj heeft mogen verrichten, en wenschte hem in Gouda een rijken zegen toe. Voorts spraken nog afgevaardigden van den kerke raad te Maasdyk en van den ring Voorburg. I Tenslotte werd ds. Elzenga staande de j bekende zegénbede uit Ps. 121 toegezongen, f Agenda. 16 Juli, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. AVRO- Comité-protestvergadering. 16 Juli 8 'Ulft Heil des Volks Open zitting In$t. 'Orde van Goede .Tempelieren. 17 Juli, 8 uur, Houtmansplantaoen, 5e Volksconcert door het Stedelijk Muziek korps. Oliewaarden hadden een uiterst kalm voor komen en de koersen waren everteens zoo goed als onveranderd. Rubbera^ndeelen vielen bijzonder mee. Tabakkei, lagen buiten de belangstelling Oude Deli's en Deïi-Batavia zagen zich wat van h«ui koere ontnomen maar Senerobaha behaalden een kleine avans. Snikerwaarden gaven maar kleine varia ties te zien. ^i"*af^den Pn Sfeteepvaarten buiten de belangstelling. Var^handel in Amerik: Jondsen was niets te bespeuren. Over hot algemeen heèreehte hier een vast# tender».

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2