L blad DT OG H flOO. tie; (kent eekbank SE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ne. 17*420 Donderdag 17 Juli 1930 80*Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen FEUILLETON. Beun* koen RATELSLANGEN" ix» Firma ia Mar ia landa HAAVE BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I, enz. 60UD8CHE COURANT L/lJ’ uwijviivrt v Lil V DvORUUI vXvfvJ L'IulvrX IY, il ZY/YO I IvILV>£l 1 V/V7IViy rvJLUV>ll JL, IvlVFEMW'JwA 1 andeliaraprij. 50 BINNENLAND. 12 fl. 21. Den Haag. (Wordt vervolgd). HAAG Wie met een bedriegelijke hand werkt, wordt arm vel mm I u. de ran 100- ■chpir- verlegen 't bulten-1 waarop am niet kwaliteit n enkele heid op het Oe OIJ OU R. HOORWEG waarvoor, »P L ia 50 Ie echte ie door teerde en dit oor rop onvoor- i eischen nam op van elk maar geloofde het niet. Als zoovele groote vermogens in de Ver. Staten was ook dit een Standard Oil-fortuin. Mevr. Flagler was de (gescheiden) vrouw van Henry M. Flagler, een der petroleum- pioniers. Bij de scheiding in 1901, zette Flagler een bedrag van vjjf millioen gulden op zijn vrouw vast. In ongeveer 30 jaar is dit bedrag aangezwollen tot de 40 millioen gulden van thans. EGYPTE. De onlusten te Alexandria. Veertien dooden; 170 gewonden. By de onlusten, die te Alexandrië giste ren plaats hadden, werd een Italiaan gedood en acht Europeanen gewond, terwijl dertien Inlanders werden gedood en 113 gewond. Verder werden 49 soldaten gewond. Hon derd zeventig personen werden gearresteerd waarvan het grootste gedeelte uit het «Rif gebied.i biedigd en algemeene rechtsgoederen niet worden geschaad. Daarom houdt het con- trole-reglement tevens waarborgen in ter bescherming van deze beide laatste. Ik ben overtuigd, dat uwe werkzaamheden ertoe zullen bijdragen het besef in ons volk le vendig te houden, dat ware vrijheid niet be staanbaar is, zonder erkenning van de rech ten van anderen en van de gemeenschap. Voorzichtigheid en wijs beleid zullen daar bij noodig zyn. Moge daarbij tevens de sa menwerking met de omroep-vereenigingen uwen arbeid verlachten. Met het uitspreken van den wensch, dat onder Gods zegen uwen arbeid goede vrucht moge dragen verklaar ik uwe commissie geïnstalleerd en leg ik met vertrouwen de leiding van hare werkzaamheden in de be proefde handen van uwen voorzitter. onderstellingen. Dank jeHij stak een sigaret op, zette zijn lorgnet recht en deed zijn stofjas uit, waa^wr een keurig en koel grije pak te vo^sdiiiii kwam. Hij kruiste zijn beenen, lejunde lm, achterover om haar op zijn ge- njak aan te kijken en bliee een kringetje rook de lócht in. Toen vervolgde hij op die zelfde lidhtspottende manier: Het schijnt, dat je avonturen hefct ge had. Ik vind het gevaarlijke avonturen. Hebben ze je geamuseerd, zooels je hadt verwacht? O, veel meerIk was bezig me in Oak land dood te vervelen. Er was toch altijd Stocker’s landing nog! Zij fronste het voorhoofd en zei scherp: Ja, maar ik wou er op vooruit gaan- Aha, die «at Wilbur trok zijn dunne wenkbrauwen op en liet zijn tanden zien in een geforoeerden glimlach. Ik bedoel, zei ze haastig. dat Stoc ker’s landing teveel ep Oakland lijkt. Ik wou mezelf eens goed van alle kanten be- si Weaterkade 24 APVBBTISNTIBI’BUSi Uit Goud, on «Minkan (Uhwrando tot dm bMorfkriut): 1—6 Meel, 1.30, elke regel moer 046. Van bulten Gouda en den bonoifkrinc: 15 regels 1.55, elke regel meer 0-30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDKEUNGEN i 1—4 regels 225, elke regel meer 040. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredueeerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Openluchtvoorstelling te Wernigerode. In de openiucht-schowvburg op het prach tige Marktplein van Wernigerode vindt op Zaterdag 26 Juli de première plaats van het tooneelstuk „Die Wette mit dem Tod” van Lola Landau. De schouwburg is gelegen vlak voor het fraaie stadhuis, dat overigens het oudste nog bestaande theater utt de Middeleeuwen is. In dit gebouw werden reeds in 1494 too- neelstukken opgevoerd. 'Tot 1868 bezat het zjjn eigen tooneelzaal. De voorstellingen duren tot eihd Aug. Auto-ongeluk. Een doode. De zanger Neumann zwaar gewond. Gisterochtend is een auto by Beelitz te gen een boom gereden. De inzittenden, de zanger Neumann en mevr, Langheinrich, beiden te Leipzig woonachtig, werden zeer zwaar gewond. De dame overleed korten tyd na het ongeval. De andere gewonde be vindt zich in hopeloozen toestand in het ziekenhuis te Beelitz. OOSTENRIJK. Vervolging van den vorst von Starhemberg. Volgens berichten in de middagbladen, is tegen den leider der Boven-Oostenrijksche Heimweeren Vorst von Rüdiger von 8ta.r- hemberg een vervolging ingesteld wegens overtreding van de wapenwet. Staihemfoerg zou gesmokkelde wapens», waarvan men de herkomst niet kan nagaan, in groote hoe veelheden hebben aangekocht. Enkele Ween- adhe kooplieden zouden "bij de zaak betrok ken zijn. Oük tegen hen is een strafvervol ging ingeeteld. RIISr.AM»- uen ctiiBti* bklutaWeguineiuM. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft in Zuid-Rusland in de nabijheid van het station Anaowka weer een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een personentrein kwam in botsing met een goederentrein, waarbij zes wagons en de beide locomotieven ernstig be schadigd werden. Vier passagiers werden gé-, dood en zeven personen werden min of meer ernstig gewond. VER. STATEN. Rudolf Schildkraut overleden. Naar uit Hollywood bericht wordt, kreeg de fimspeler Rudolf Schildkraut Dinsdag in het filmatelier een hartverlamming, aan de gevolgen waarvan hij overleden is In het huis van zyn'zoon Josef Schildkraut. Mevr. Ida Flagler, t In een sanatorium in Central Valley (staat New York) is dezer dagen mevr. Ida Flagler overleden. Zy was daar 30 jaar ver pleegd; toen zy stierf was zy 81 jaar. Mevr. Flagler leed aan een merkwaardige begoo cheling. Zy meende doodarm, volkomen ge ruïneerd te zyn. In weikelykheid was zy een der rijkste vrouwen van de Ver. Staten, haar fortuin 'bedroeg ongeveer 40,000.000 gulden, maar dat was haar niet aan het i verstand te brengen; zy hoorde het wel volen om je te begeleiden. U blijft toch vroeg George. Heel graag! Mooi zooDat zal ik dan even aan moe der gaan vertellen. Ik zal wel op het water passen I zei Hazel. George knikte Wilbur vriéndelijk toe en wandelde weg, zich na een paar passen om- keerend om te vragen Zal ik uw beest in den stal zetten en het wat te eten geven? Alstublieft, Zei Wilburik logeer in Aguila. Toen staarde hy vragend naar Hazel, on der de hand extra notitie nemende van de spullen”. Wat Voer je hier in hemelsnaam uit? vroeg hij kortaf. —Zie je datniet, ik geef d« aardbeien water! Hij merkte, dat zij over zijn onverwacht bezoek ontsticht was. Maar hij voelde zich te zeker van de rechten, die hij op haar meende te hébben, om een juisten blik op den heelen toestand te hébben. Voer je een operette op? Heelemaal niet' Zullen we een beetje onder dien boom gaan zitten? Je ziet er nogal verhit uit, Hazel. Ze volgde hem naar een landelijk zitje on der een grooten boom, terwijl ze zich op de lippen beet van ergernis Met één woord had hij zichzelf en haar teruggevoerd naar Oakland. Ze was vlug genoeg, om dat woord op de juiste waarde te schatten Operette! kort samengevat het oordeel kijken, Maar waarom? Zij zweeg. Hij drong verder aan, heel vriedelijk, zon der kwetsenden spot. Waarom van alle kanten, Haeel? En waarom moet je daarvoor naar zoo’n plek, als deze? Hoe kwam je met deze brave men- schen in aanraking? Zijn het oude vrienden? Waarom dit bezoek in zoo’n geheimzinn'ig waas gehuld? Zij antwoordde moedig: —Ik zal probeeren het je te vertellen, zelfs al zal het ons allebei pijn doen. Ik wil graag eerlijk zijn tegenover jou en tegenover mezelf, maar dat is niet gemakkelijk. Ik vind het ellendig, dat ik moet bekennen, dat ik niet heelemaal weet, wat ik wil. De Spragge’s die naar onze begrippen on geciviliseerde menschen zijn die weten wat ze willen. En daar ben ik jaloench op Jij weet ook wat je wilt. En dat maakt het natuurlijk moeilijk voor je, om met mij mee te voelen en de vreemde onrust te begrijpen, die me bezielt. Jü krijgt wel, wat je hebben wilt Ik wou, dat ik daar zeker van was. lieve meid! Hij sprak vriéndelijk en gematigd. en streeld zachtjes daarbij haar hand. Hazel verbeterde haar laatsten zin. Tn ieder geval zul je een deel krijgen van wat je verlangt, het zakelijke deel. Dat telt, nietwaar? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 240, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenteif en*loopers, den boekhandel en de postkantoren Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administrate Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. oogen getrokken. Toen hy het tweetal bij ’t aardbdienbed zag, wandelde hij op hen toe. Hazel liet een scherpen kreet hoor en. Wat is er aan de hand? Dat ig... dat is e®n van mijn vrienden. Je hebt hem mij wel eene hoeren noemen. Mr. Wilbur Stocker. Wilbur groette Hazel met indrukwekken de beleefdheid, terwijl hij een vloeiende ver klaring gaf van zijn onverwachte aanwezig heid op „Spragge’e Hoeve”. Je hebt me zelf op het idee gebracht, om hier eens te komen. Ik ben op den trein gaan zitten een paar uur, nadat ik je brief had ontvangen. Ik reisde maar steeds door en bleef twee dagen in San Lorenzo en on derzocht de oude losplaats of die nog weer zou kunnen worden gebruikt. Langzamer hand schijnt de mogelijkheid te herleven de aanlegplaats heeft vroeger een boel geld opgeforacht en als ik de zaak goed begrijp, kpnnen er opnieuw goede zaken worden ge daan. Alle manieren van vervoer, wegen, sporen, rivieren en de zee, kunnen nauwkeu rig worden bestudeerd. Dat i« waar! stemde George in. In zijn ontsteltenis over de onverwachte verschijning van den heer Stocker, had George gemeend, dat deze alleen naar deze verre oorden wae gekomen om Haeel te be zoeken. Klaarblijkelijk wae hij echter voor zaken gekomen, anders was hij geen twee dagen onderweg geweest. Ik kon niet naar huis gaan, zonder je opgezocht te hebben, vervolgde Wilbur. Mis schien wil je meteen wel mee terug naar Oakland. Als dat zoo is hij maakte een deftige buiging dan houd ik me aanbe- Uit het Engelsch van H. A. VACSHELL. 24 Nadruk verboden. Dat is een complimentje voor jou, Geor ge! Hoe zoo? —Ik had er een bedoeling mee, te pro beeren me heelemaal aan te passen bij jou en je werk. Ik voel me er heelemaal in thuis. En je ziet er prachtig in uit. Op de een of andere manier lijk je me ook nader te komen, meer aloof je een vrouw van vleeech en bloed wae dan zoo’n engel uit de stad. Wte hebben we daar? viel hij plotseling zichzelf in de rede. Er kwam een buggy aanrijden. Dat zal wel de een of andere vervélen de colporteur zijn, vervolgde George. Dien zal ik wel eens gauw afpoeierenDe brutali teit van die kerels! Bloedzuigers zijn het! Nou, let maar eens op„ hoe ik met hem om spring. De buggy hield stil tegenover de waranda waar gewoonlijk de paarden werden vastge bonden. Er kwam een man uit, die zijn paard vaatanaakte. Hij droeg een witte He nen stofjas en had zijn hoed diep in de Na beëindiging der debatten is gisteren in den Rijksdag onder algemeene spanning overgegaan tot de stemming inzake.artikel 2 van de Wet op de Rykshulp. Artikel 2 werd met 256 (die der Duitsch Nationalen, Sociaal Democraten, Commu nisten, Nationaal Socialisten, alsmede der beide leden van de Volksrechtparty) tegen 256 stemmen verworpen. Hierna legde de Rykskanselier Dr. Bru ning de verklaring af, dat de regeering geen waarde hecht aan de verdere behande ling van de dekkingsvoorstellen. De Rijksdag stemde vervolgens nog slechts over het voorstel der Economische Partij betreffende ontbinding van, den Rijks dag en over de Communistische motie van wantrouwen. Het voorstel der Economische party werd verworpen. Het Communistische votum van wantrou- wen werd verworpen met de stemmen der Communisten en nationaal-socialisten tegen terwijl de sociaal-democraten zich van stemming onthielden. De Rijksdag ging daarop uiteen. De Noodverordening afgekondigd. Het Rykskabinet kwam gisteravond in spoedvergadering bjjeen en besloot de Dek- kingsvoorstellen door middel van de Nood verordening op grond van artikel 48 van de Ryksgrondwet van kracht te doen zyn. nu de poging om deze Dekkilwow'*''»*'*'*11-— 1- den Rijksdag te doen axmnenien, als mis lukt was te beschouwen. Op grond van het Noodverordeningsrecht worden thans de Rykssubsidies, de toelagen op de inkomstenbelasting, de toeslag voor Vrijgezellen, vergunningsbelasting e.d. van kracht verklaard. De Amnestie verworpen. De beslissing over de bezwaren van den Rijksraad tegen de Amnestiewet is even eens gevallen. Tegen dit bezwaar werden 296 stemmen uitgebracht, met 146 stemmen voor. Tien afgevaardigden onthieden zich van stem ming. Rijkadagpresident Loebe astateerde, dat de noodzakelyke meerderheid voor de verwerping van het bezwaar 301 stemmen zou geweest zijn en dat daarom het be zwaar van den Rijksdag is ingewilligd. Het resultaat der stemming werd met geloei op de banken der rechterzijde ont vangen. Direct daarop is het amnestie-ontwerp door de Regeeringspartyen opnieuw bij den Ryksdag ingediend, zal opnieuw in drie le zingen worden behandeld, en vervolgens nog eenmaal in den Ryksraad aan de orde komen. Controle op den Radio-omroep. Commissie geïnstalleerd door Minis ter Reijmer. Vrijheid v*n meenings- uitingmits met eerbiediging van de meening van anderen. Het vrije woord mag niet worden misbruikt. Gistermiddag te drie uur is in de Staten zaal van het Departement van Waterstaat de Radio-Omroep-Controle-commissie offi cieel door minister Reijmer geïnstalleerd met de volgende rede: Het is my een aangename plicht zou zeide de Min. u welkom te heeten in deze eerste vergadering van de Radio-omroep- zaamheden uit anderen hoofde, in deze commissie zitting te nemen. Een bijzonder woord van dank aan den voorzitter uwer commissie is hierbij op zijn plaats. Het ia niet minder dan de derde commissie, in verband met den radio-omroep, waarvoor gy, mynheer De Visser, u als voorzitter be schikbaar hebt gesteld. Voorwaar een ge tuigenis van ongedoofde werkkracht en groote toewijding. Ik zal thans niet in den breede uitweiden over de beteekenis en de'u omvang van de werkzaamhden, die uwe commissie op zich gaat nemen. Van die beteekenis zijn wjj' allen doordrongen. Of de omvang uwer werkzaamheden groot zal zyn, daarover laat zich thans moeilijk een oordeel vormen, al geloof ik, dat vooral in den eersten tijd veel van u zal worden ge vergd. Ik wil alleen een enkel woord zeggen over dén geest, die het geheele controle- reglement, den grondslag uwer aanstaande werkzaamheden, kenmerkt. Er is by de op stelling daarvan gestreefd naar eerbiedi ging, voorzoover maar mogelyk, van het vrije woord, een voorrecht dat onzen land- genooten ten zeerste aan het hart ligt. Er kenning van de vrijheid van meeningsuiting is evenwel slecht mogelijk, indien by die uiting tevens anderer meening wordt geëer- van Oakland! Wilbur ging op een anderen toon Verder-. Je ziet er allerliefst uit en wat is je „Kloris” een knappe ventEn dan dit plek je idylisch hoor! Houdt je me voor den gek? De hemel beware me! Ik tast dat moet ik toeleven in het duister. Je tante kon of wou me niet inlichten. Ik dacht aan een gril, de onafhankelijkeidsverklaring van een jong meisje. Ik wensch je geluk, Wilbur, met je ver onderstellingen. De voorzitter van de commissie, dr. De Visser, heeft daarop al volgt geantwoord: Excellentie, Op ons woord van dank aan H.M. de Ko ningin, die ons tot leden «dezer com missie benoemde, laat ik ook namens mijn 1 medeleden, terstond dat van onze erken- telykheid jegens u volgen, die ons aan H.M. ter benoeming voordroeg. Wij ontveinzen ons niet, dat onze taak, naast een zeer noo- dige, een zeer teedere is. Want gelyk Uwe Excellentie zeer juist heeft opgemerkt, ia 1 het vrye .woord niet alleen een behoefte der menschelyke natuur, maar ook een bijzon der kostbaar pand van het Nederlandsche volk. Toch dient by het gebruik daarvan te worden gewaakt tegen, een Te meer is dit noodig, nu de Radio een soort internationale omroep is geworden, die ook het buitenland aanhoudend in ken nis stelt met hetgeen hier te lande over toestanden in den vreemde wordt gezegd en geoordeeld. Het spreekt dan ook van zelf dat een controle-commissie als deze noodig is ge bleken, al vertrouwt zij* dat het gezond ver stand van ons volk haar taak zal verge makkelijken. Echter geeft de commissie Uwe Excellentie gaarne de verzekering, dat zy juit daarin een spoorslag zal vinden om het niet omvangryke werk met des te meer nauwkeurigheid te verrichten, opdat noch de openbare orde, noch de goede zeden, noch de veiligheid van den Staat door de Radio worden aangerand. Het geldt hier niet slechts het belang van ons volk, maar ook dat van de wonder bare cultuurmacht, die ons in de Radio is gegeven. Het zy my tenslotte vergund Uwe Excel lentie zeer te danken voor de woorden van vertrouwen, in het bijzonder tot mij als voorzitter gericht, die ik met des te meer sympathie heb beluisterd, omdat ik van den grooten steun en de welwillende samen werking myner medeleden bij voorbaat ver zekerd ben. Duitsohe Rijksdag varwarpt Art, 2 dar dekkiagswaoratallan. De Noodverordening afgekondigd. De amnestiewet verworpen. Het conflict Hindenburg en de Pruisische Regeering bijgelegd. Opheffing van het Stahlhehnverbod. Zooals verwacht werd hebben er giste ren onderhandélingen plaats gehad tus- schen de Pruisische Regeering en de leiders van de Stahlhelm, zulks naar aanleiding van de brief van President Hindenburg. Hierbij werd door den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken opnieuw uiteen gezet, dat gewenschte wedertoelating van de Stahlhelm in de provincies Rijnland en Westfalen afhankelijk is van een ondubbel zinnige verklaring van de Bondsleiders, die beloven moeten in de toekomst geen verzet tegen de wetten te plegen. In de avonduren is bij het ministerie van buitenlandsche zaken een dei'gelij'ke verkla ring van de «Stahlhelmleiders Seite en Düstenberg ontvangen. De minister ant woordde hierop, dat er nu geen bezwaar meer bestaat tegen nieuwe toelating van de Stahlhelm in genoemde provincies. Als gevolg van dit «besluit zal de reis van President Hindenburg thans in den oor- sprnkelyken vorm doorgaan. en bevat dus het omen. langewezen middel in slapeloosheid, over- toestanden. BUITÈNLANDSCH NIEUWS. DUITSCH LAND. Begin van de „Festspiele” van Bayreuth. De „Bühnenfestspiele” van Bayreuth, die dit jaar op 22 Juli beginnen om tot 21 Aug. te duren, zyn reeds sinds weken uit- een nieuw balkon heeft verkregen, ~wa»»- door het aantal plaatsen tot over de 1500 is gestegen, was de navraag van dien aard, dat de ruim 30.000 toegangskaarten voor de 21 voorstellingen niet voldoende bleken te zyn. Bayreuth heeft dus klaarblijkelijk nog niets verloren van zyn oude aantrekkings kracht. Voor de eerste maal zal dit jaar Toscanini te Bayreuth alsdirigent optreden. De overige dirigenten zyn Siegfried Wag ner, Karl Muck en «Karl Elmendorf!. De „Festspiele” beginnen met een opvoering van „Tannhëuser”, dat gedurende meer dere jaren niet op het programma heeft «ge staan. Voorts zijn aangekondigd drie voor stellingen van „Tristan und Isolde”, vyf van „Paraifal” en t/ee van den „Ring des Nibelungen”. Aan de uitvoeringen nemen in het geheel ongeveer 350 personen deel, waarbiji ditmaal nog de 150 leerlingen van de dansschool van Laban komen. Rudolf von Laban zal persoonlijk het in den „Ve nusberg" spelende bedryf van „Tanhauser” leiden. De plantsoenen, die zich om het „Fest- spielhaus” uitstrekken, zyn verbeterd en verfaaid en thans ook uitstekend verlicht. Hiervoor heeft het Gemeentebestuur van Bayreuth oygeveer 120.000 Mark uitgege ven.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1