nkel LOO MING 1 mond rkeer ing eerders. snfabriek iUDA. 10 UUR AD NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN -ACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, G0UDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, WOERCAPELLE, No. 17432 Maandag 21 Juli 1930 09"Jaargang ren sa leermaker liee, Tabak - GOUDA van Loon I ONZE Contant „RATELSLANGEN" ERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BODEGRAVEN, GEVRAAGD. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen l, Gouda. 20 NIEUWE LIJN onthuld. I FEUILLETON. (Wordt vervolgd). ng. S, welke wij v«» ET SCHWA REN Tabakshandel 24 vitaminen, ijzer- en baar. BERGAMBA NIEUWER^ TELEF. 819. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een minderjarige naar Rusland ontvoerd. De wraak van de Gepeoe. Het blad „Habm. Echo" meldt: Onlangs ontving een zekere Schainhold, die sedert 4% jaar een leidende positie bekleedt by de Derutra (Deutsch-Russ. Lager- u. Trans- port-Ges.) te Hamburg uit Moskou de uit- noodiging onverwijld naar Rusland terug te keeren ,om zich daar over een of andere aangelegenheid te verantwoorden. Schainhold weigerde en werd derhalve door een rechtbank te Moskou ter dood ver oordeeld. Vrijdag werd zijn 18-jarige zoon door den in Russischen dienst staanden kanselary- secretaris Schmidt naar Kiel gelokt en daar op een schip gebracht, dat terstond naar Rusland vertrok. Men vermoedt, dat de Ge peoe hem als gijzelaar zal vasthouden. Hugo Stinnes. Ook in hooger beroep vrijgesproken. Hugo Stinnes is in hooge beroep wegens gebrek aan bewijs opnieuw vrijgesproken van de aanklacht van poging tot oplichting. Hersenontsteking in den Elzas. Daar de epidemie van hersenontsteking zich in het departement van den beneden Rijn uitbreidt, heeft de prefect er de slui ting van de lagere scholen gelast Geduren de de afgeloopen drie weken werden er 150 gevallen van aangegeven en de laatste Ja gen nam de epidemie in hevigheid toe. In het arrondissement van Straatsburg liggen er 36 kinderen aan ziek. De ziekte woedt in een veertigtal gemeenten van het depar tement. :ht Beide achoon- met de heerlyk kort gebruik tea u den daarvoor la. Rottende apve- aen reuk uit de* tube v*n 35 cent, (mobte borstel»), inoole rupakkiaf President Hindenburg bezoekt hot bevrijde Rijnland* Groote geestdrift by de bevolking. Het bevrydingsmonument V. Z., Dubbelebuurt, hweg, P. C. Hooft- tat, Boschweg, Hee- ade, Eerste School- iiiis, en wel om 2.— half 1; 1.-; 6.— 6.30; 7.—, 11.—. is Prins Hendrik- ig, Rotterdamsche. itee». Oost Haven, ibeths\raat, Station 12.15; 12.45; 1.15; 5.45; 6.15-^6.45; -aden we een ieder uitverkocht. anaf f7.-. ►RN 41. De deken van het corps, Mgr. Micara hield een rede, waarin hij hulde bracht aan hetgeen België had tot stand gebracht en waardoor het steeds meer den eerbied en de bewondering der geheeie wereld af dwong. Hij verklaarde overtuigd te zijn dat de Bel gen, vereend in liefde door hun verheven eigenschappen onder Gods hulp een heer lijke toekomst zullen tegemoet gaan, hun verleden waardig. De koning in zijn antwoord /.eide, dat, wil deze wensch in vervulling gaan, de landskinderen in vrede moete arbeiden en onder de volkeren in eedracht en vriend schap moeten weten te leven, ik begroet, zeide de koning, in uwe woorden deze vrede- wenschen zonder welke geen vooruitgang mogelijk is en geen geluk voor volkeren. Vervolgens verzocht de koning aan de verschillende diplomaten zyn dans ban hun staaitshoofden te willen overbrengen voor hun goede wenschen. OOSTENRIJK. Vier toeristen in de Pitztaler Alpen verongelukt. Door storm en onweer overvallen. De Weensche avondbladen maken mel ding van een ernstig ongeluk, dat in de Pitztaler Alpen aan vier toeristen is over komen. Deze personen, allen lid van de af- deeling Chemnitz der Alpenvereeniging, en wel drie bestuursleden en den ingenieur Sei fert, zijn Zaterdag, by de bestijging van een der bergen, terwijl zy, door touwen aan eM kaar verbonden, over een gletscher trok- ken, door een vreeselyken storm, die ge paard ging met onweer, overvallen. Toen de vier toeristen niet in de alpenhut terug keerden, ging een gids op onderzoek uit. Het gelukte hem niet meer de verongeluk ten te redden: de alpenbeklimmers bleken reeds overleden te zijn. Blijkbaar is een van hen uitgegleden en heeft hjj de ande ren in zyn val meegeeleusd. VER. STATEN. Thans ook hittegolf in het oaten der V. S. De hittegolf uit het Midden-Westen heeft zich Zaterdag tot de Oostelyke staten ul- gehreid en heersch thans over het geheeie Amerikaansche continent, van het Rotsge bergte tot de kust van den Atlantischen Oceaan. Te New-York was het gisteren met een temperatuur van 96 graden de warmste dag van het jaar; 's nachts daalde de tem peratuur slechts tot 90 graden. Een man is tengevolge van de hitte overleden en een groot aantal personen viel in zwym. By het baden zyn verscheiden personen verdron ken. Te Washington was het nog warmer; daar steeg de themometer tot 107 graden. In Nebraska, waar een temperatuur van 108 graden werd geregistreerd, smeekten de geestelijken in hun gebeden om regen, daar de veldgewassen geheel uitdrogen en het leven van het vee door de verzengende hitte wordt bedreigd. De recordtemperatuur werd opgemeten te Philipsburg, waar de thermo meter steeg tot 113 graden. Zaterdag heeft Rykspresident von Hin denburg een begin gemaakt met zijn drie- daagsche reis door het ontruimde gebied, bij welke gelegenheid hy het Rijnland en de Palts zal bezoeken. Groote feesten stfn georganiseerd, waarvan de president het middelpunt is. In alle steden en dorpen, waar de maar schalk doorkwam, werd hy geestdriftig ge huldigd, en overal werd met uitbundige vreugde de bevryding van de vreemde be zetting, na twaalf jaren, gevierd. Aan hetgeen de telegraafagentschappen over den zegetocht des presidenten seinen wordt het volgende ontleend: Zaterdagochtend om 9 uur 40 kwam de president, na eerst in Bruchsal en Germers heim door een groote menigte en vertegen woordigers van organisaties met stormach tig gejubel te zyn begroet, te Spiers aan. Tijdens de plechtigheid ten stadhuize dankte von Hindenburg de bevolking voor haar trouw aan de Heimat en het vaderland, en huldigde de nagedachtenis van allen, die hun leven voor de vrijheid hebben opgeof ferd. „Hun voorbeeld”, zoo zeide hy, „moet ons er van bewust doen worden het heilige goed des vaderlands boven elk persoonlijk belang te stellen." Om half een 's middags begon de presi dent zyn tocht door de Palts. De Palts In. *Te twee uur 20 arriveerde president von Uilenburg by. prachtig zonnig weer, per auto in Neustadt-an-der-Hardt Toespraken werden gewisseld, waarna de president een aantal „Altvetéranen” begroette, die hy een voor een de hand'drukte. Onder hen bevond zich Kommerzienrat Heifferich, broeder van den by een spoorwegongeluk om het leven gekomen staatssecretaris van buiten- landsche zaken. Van Neustadt ging het naar Deidelsheim, waar de president met saluutschoten en klokgelui werd begroet. Kort voor zyn aan komst had het hard geregend, doch by den intocht scheen de zon heerlik. Ook hier toe spraken in tegenwoordigheid van plaatee- lijkfe grootheden. De eerste burgemeester verzocht den president als herinnering aan zijn verblijf in het Duitsche „Edelwein’'- gebied een flesch wyn te willen aanvaar den. Von Hindenburg dankte met eenige vriendelyke woorden en verklaarde dat hy Deidelsheim en zijn wijn al reeds lang kende. Tot de oudstrijders zeide hy: „Zoo zien we elkaar dus voor de tweede maal.’’ Onder het gejubel der menigte begaf de president, die in een open wagen reed, zich naar Dürkheim, waar hy maar tien minuten bleef en dus juist gelegenheid had een toe spraak vdn den burgemeester aan te hooren en bloemen van diens dochtertje in ont vangst te nemen. Bijziend? rnenschen, ook in geeste lijken zin, zijn er velen. Zij gaan soms een broeder voorbij, zonder hem te her kennen. partyblad een nieuwen oproep, waarin de partijleden aangespoord worden niet deel te nemen aan de bevrijdingsfeesten. Te zijner tijd zal het bestuur een eigen bevrijdingsfeest organiseeren, tevens be doeld ate partyfeest, waar beter dan thans het contact met den Stahlhelm kan verme den worden. J>en sociaal-democraten, die in officieele functie uitgenoodigd zyn, staat het echter vrij te verschijnen. Beethoven, waarna verschillende sprekers het woord voerden, o.a. de «taatspresident van Hessen, de Beiersche minister-presi dent en minister vanbinnenUndsche zaken, de Pruisische minister van fcinnenlandsche zaken, de Badensche staatspresident en een vertegenwoordiger van een delegatie uit Oldenburg. De groote rede werd gehouden door den ryksminister van buitenlandsche zaken dr. Qurtius, die wees-op de opoffe ringsgezindheid en vrijheidszin van het Duitsche volk, die aan den Rijn hun baker mat hadden gevonden. President von Hindenburg herdacht in ’t bizonder dr. Stresemann, die de bekroning van zyn werk niet meer heeft mogen be leven en sprak de hoop uit, dat binnenkort het Saargebied weer met Duitschland zal worden vereenigd. Dr. Stresemalm herdacht. Aan de weduwe van dr. Stresemann zond von Hindenburg een telegram, waarin hij dank aan den overleden staatsman bracht, voor zyn trouwe plichtsvervulling en zijn opofferenden afbeid, tot zyn dood toe. Hierna werd de bijeenkomst met een ge deelte uit Wagner’s „Meistersinger” beslo ten. De rykspëteident keerde naar het pa leis terug, waar zich inmiddels een eerc- wacht van 5000 man Reichswehrtroepen op stelde, die te 1 uur, toen de president het paleis weer verliet, door hem geïnspireerd werd. Von Hindenburg begaf zich naar het voormalige keurvorsteUjk slot, waar het ge meentebestuur van Mainz den hoogen gas ten een lunch aanbood. De rykspresident werd voor den aanvang van den maal tijd door den Oberburgpmeister van Mainz in bewogen woorden toegesproken. de lunch juist was %ag<uuuui, - ver- tiet luchtschip „Graf Zeppelin" bo ven de stad, luide toegejuicht door de be volking. Geruimen tijd bleef de luchtreus boven Mainz kruisen. Rede van Heldt te Spiers. By de aankomst van president von Hin denburg te Spiers heeft dr. Heldt, de Beier sche minister-president, namens de Beier sche regeering en de Rijnpalts een wel- komstrede gehouden. Het is traditie gewor den, zei Heldt, dat de strijd om den Ryn in de Palts zyn centrum vindt. De Palts is daarom een hoeksteen van de buitenland- sche politiek des Tijks. Dat de Palts tot op den huidigen dag getoond heeft een volko men zekere hoeder te zijn van het Duitsche wezen en een trouwe grenswacht aan den Rijn, is thans aller trots. Wat vernield, wat in zyn ontwikkeling belemmerd is, moet thans hernieuwd of tot nieuw leven gewekt worden. De Palts is voorloopig op een krachtigen steun van het ryk aangewezen Wil zy ook voortaan haar taak als grens wacht van het Duitsche wezen vervullen, dan moet zy een blyvenden economischen cultureelen steun van het rijk ontvangen. De sociaal-democraten houden zich afzijdig. Het districtsbestuur van de sociaal-demo- cratische party publiceert in het Keulsche Samantha. Ik respecteer de opvattingen en ik had gedacht dat u de mijne zou respec teer en. Dat is een heel mooi standpunt. Maar hoe weet je dat jouw meening de juiste is? Je gevoelt gewoonlijk wel wat recht, is, was het zwakke verweer. Dus je voelt dat het goed voor George zou zijn om zijn huis te verlaten, omdat jij vindt dat hij hier niet tot zijn recht komt. Als het er op aankomt, ja! Een man zooala George /kon gouverneur van den Staat worden! Lieve hemel, politiek De toon waarop zij dat woord uitsprak getuigde alleen al genoeg hoeveel sympathie juffrouw Spragge voor de politiek voelde. Waarom niet? Een zakenman kan niet buiten politici George heeft er een gloeienden hekel aan! Hazel antwoordde geprikkeld: De zaken staan zóó, juffrouw Spragge. Ik ben vast overtuigd, dat George niets doe4 dan in een zelfde kringetje ronddraaienb dat hoe langer hoe kleiner zal worden. U denkt net andersom. We moeten het er maar over eens worden, dat we het nooit eens zullen worden Denk je werkelijk alleen maar aan George? Dat doe ik, Dan hou je dus van hem? Hazel werd vuurrood. Wat had die vrouw zulke nadrukkelijke vragen te stellen? U hebt geen recht om dat te vragen. Dat héb ik welik ben zijn moeder. Als je van George houdt, als hij je werkelijk het Vadermoord? In den nacht van den löen dezer is te Va lence een rentenier van 73 jaar, die daar met een verpleegster in een valla’aje woon de, vermoord. Ook de verpleegster is ver moord. Een onderzoek heeft zeer zware ver moedens doen ontstaan tegen den zoon van den vermoorden grijsaard, een te Parijs wo nende jongeman van 30 jaar. BELG1E. Het eeuwfeest van België’s onafhankelijkheid. De koning ontvangt het corps diplomatique. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van België’s onafhankelijkheid ontving J° ko ning gisteren het corps diplomatique. liefst op deze wereld is, dierbaarder dan jezelf, Hazel, ja, dan zal ik bekennen, dat je het recht hébt zijn leven te besturen. Als je hem niet lief hebt, moet je ophouden te spelen met iets, dat niet van jou is! Hazef haalde diep adein. In de ondubbel zinnige taal van het district gesproken „was j ze er gloeiend bij”. Een terugtocht zou veel sdhande meebrengen. In een hoek gedreven en tot wanhoop ge bracht, riep ze uitdagend uit: Ik houd van hem I - Weet hij dat? Neen, en daarom kan ik niet velen dat u me zulke dingen vraagt! Nu, meisje, ik zal het hem niet vertel len. Dat mag je zelf doen Ze zuchtte diep en haar stem verloor iets van zyn macht. Het staat nog niet vast dat je hem zult kunnen overhalen om Spragge te verlaten. Maar als je echt van hem houdt en je voelt dat het vopr zijn geluk zal zijn, uit zijn oude omgeving weg te gaan, dan inoet je daarnaar handelen. Het schijnt mij heel duidelijk dat George van je houdt en dat hij zijn zinnen op je gezet heeft, zooals hij nog nergens ter wereld zijn zinnen op gezet heeft. En daarom zeg ik je, wees voorzichtig! Haar stem was diep bedroefd, toen ze ein digde. Hazel bleef zwijgen, want ze was toch ook wel even geroerd. Hazel was boos op de heele wereld, boos op Wilbur, omdat hij de onschuldige aanlei ding tot deze spektakels was geweest, boos op Samantha en juffrouw Spragge, omdat zij de heilige wetten der gastvrijheid hadden geschonden; boos op George omdat hij in de ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Uit het Engelsch van H. A. VACHELL. 27 Nadruk verboden. Ze antwoordde geduldig Zullen we meneer Stocker hier maar liever niet buiten laten? ZekerMaar hij ie een sprekend be wijs voor wat ik bedoel. Onze steden zijn vol van dergelijke inenschen, een soort van stui- vere-au tomaten. Zeker, zij hebben hun nut. Ik zal de laatste zijn om dat te ontkennen Maar de meeaten eindigen bij het oud-roestl De natuur kan ze niet Verder gebruiken Hazel was neer onder den indruk, want déze sterke, massieve vrouw sprak uit de volte van een groot hart, met een kracht van gevoel, dio het meisje evenmin kon be vatten als weerstaan. Nu staat het met mijn George zoo. Mijn George if niet zoo eerzuchtig als jij, en dat ie mijn werk. Tk héb hem vanaf dat hij een klein kind was, geleerd zijn geluk bij huis te vinden. Totdat jij bent gekomen, vond hij het hier, ^n de vallei. Ik héb hem geleerd dat hij geen\reld moest leenen,, omdat hij zich'geen zorgen voor den tijd moest maken. Trouwens, het één brengt gewoonlijk het ander mee. Ik heb hem geleerd zijn geld te sparen voor 3* heuvels rondzwierf in plaats van zich met zijn gast te oceupeeren en ten slotte boos op zichzelf omdat een slimme, maar onge letterde oude vrouw haar in een openlijke woordenstrijd had overwonnen en haar de vervroegde bekentenis van haar liefde had afgedwongen. Even later hoorde ze Saman tha’s stap op d« houten trap en daarna werd er aan haar deur geklopt. Binnen! Samantha kwam binnen. Haar knap ge zicht was verwrongen door het vele schreien. Ze bleef in de deur staan en zei zacht.- Ik vraag je excuus Ik begrijp er alles van. Geen woord meer, alstublieft! Samantha ging verder, steeds op denzelf- den, onderworpen toon. Tante Almira heeft me naar boven ge stuurd voor ik ging melken. Ik ben ontzet tend lomp geweeest, dat weet ik best. Het spijt me! Hazel kwam dichterbij om haar te omhel zen. Neen, zei Samantha ongelukkig. Ik kan het nog niet af zoenen! Nog niet. Ik ben een akelige stommeling en ik héb een echte vogelverschrikster van me zelf ge maakt; maar schreien in «akt altijd dat ik leelijk word en me leelijk v »el Ik voel me nog leelijker dan ik er uitzie! Ze verdween weer naar haar koeien en H&zel zette zich aan het schrijven Van een langen brief aan haar lieve tante en vertelde haar daarin dat deze de terugkomst van haar liefhebbende nicht ieder oogenblik te gemoet kon zien. Te Ludwigshafen. Via Maxdorf en Oggersheim, welker stra ten versierd waren, reed het staatshoofd naar Ludwigshafen. Op de Ludwigsplatz hadden de autoriteiten en oudstrydersorga- nisaties zich verzameld. Drie vliegtuigen cirkelden boven de stad. Het regende hard toen de president en zijn gevolg naar den Ryn reden om zich op het s.s. „Hindenburg" in te schepen met bestemming naar Worms. Tydens de vaart naar Worms stond aan de Rijnoevers een groote menschenmassa, die het presidentieele schip gadesloeg, ter wijl van dicht bezette pleiziervaartuigen ge jubel klonk Een klein Fransch schip, dat men passeerde, heesch de tricolore. Om vijf uur meerde de „Hindenburg” voor Worms. De president stapte echter niet uit. Hy werd aan boord door vertegenwoor digers der Hessische regeering begroet, ter wijl verscheidenen autoriteiten het schip be traden om de reis verder mee te maken. Feestvreugde te Mainz. Halfacht aankomst te Mainz. Duizenden rnenschen juichten den president toe toen deze zich aan land begaf. Saluutschoten, weerklonken; alle schepen, die voor Mainz lagen, hadden zich in paradevorm opge steld. De eerste burgemeester dr. Külp be groette het staatshoofd, evenals de bisschop van Mainz. Allereerst maakte de president een korten I rit door da straten der stad, -waar zich een HCheen groote menigte verdrong. Daarna begaf hjj 1 zich naar het groot-hertogelyk paleis, waar hy overnachtte, ’s Avonds werd hier een groot feestmaal aangericht, door de stad Mainz aangeboden. Om half tien trok een fakkeloptocht langs het paleis. Tot het gezelschap des presidenten be- hooren o.a. de Hessische staatspresident, de Beiersche minister-president en de Ryks- commissaris voor de bezette gebieden. Zondag verliet de rykspresident reeds te gen negen uur het keurvorstelijk paleis. Overal werd het staatshoofd luide toege juicht en duizenden rnenschen waren ge durende de rondrit door de stad overal op de been. Te ongeveer kwart voor elf kwam de rykspresident, vergezeld door verschil lende rijksministers en ministers van de omringende landen, op de Schillerplatz, waar het bevrydingsmonument werd ont huld. De Hessensche minister van binnen- landsche zaken hield een korte toespraak en droeg ’t monument aan den burgemees ter van Mainz over. Een meisje overhandig de daarop een ruiker bloemen aan Von Hin denburg» die de rykspresident aan den voet van het monument liet neerleggen. Van daar ging de rit naar het Stadhuis, waar de feestbijeenkomst plaats vond. Deze werd geopend met de Ouverture Eleonore van moeilijke tijden, die voor ieder mensch kun nen komen. Ik heb hem geleerd zijn ver maak te vinden in de heuvels op jacht naai herten en kwartels en in de studie van de wónderen Van de natuur, in plaats van in kroegen en clubs. Ik heb hem ook geleerd Hazel, dat het beter is een klein karwei goed op te knappen, dan een groot werk slecht te doen. Ben jij van plan al mijn «te ken weer uit te halen? Ze hield weer op, in een spinning, die iets dramatisch had. Toen voegde ze er hef tig aan toe: Ben jij dat? Hazel begon te schreien, iets wat haar zooals ze heel goed wist niet leelijk maak te. Hazel’s tranen drupten langzaam langs haar roze way gen, om t« worden opgevangen in een fijn zakdoekje. Ze zag er zielig en ernstig uit; haar roode lippen pruilden ver leidelijk. Ze had misschien wel gehoopt, dat de tranenvloed haar zachtjes zou hébben mee gevoerd uit de moeilijkheden, waarin ze wa* te land gekomen, maar tot haar ontsteltenis merkte juffrouw Spragge er niets van. Hazel bette zich de wangen met een lapje netel doek van tien centimeter *in het vierkant. Er kwamen niet langer tranen in haar oogen op; een vlam van woede droogde de enkele achterblijvers die nog aan haar’ wimpers waren blijven hangen. Ik wil alleen maar wat r^<i||t is! zei ze heftig. Ik denk heelemaai “niet aan mezelf! Dat is mooi, zei juffrouw Spragge droog Ik kan er niets aan doen als mijn op vattingen anders zijn dan die van u en van GOI ftSCIIE (01 HAM. ADVERTENTIEPRIJS: UU Gouda en omstreken (behooronde tot den bosorgkrini): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 AdvertentiÖn in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjj». INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1-4 regels 225, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b|j contract tot seer gereduceerd» prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Mjn.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1