yE 5 f teerders >T I SS“ Ns. 17433 88- Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen 14 IEVEN „RATELSLANGEN" Dinndng 22 Juli 1830 UUMB.WA1EK, RLEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. M FEUILLETON. mt, overal waar de bezorging per looper geschiedt in de lucht, waardoor de motor "'■“'""■«ai HOOFDSTUK XII. weer in orde en zoo want hij is I (Wordt vervolgd). LAG Nog een vliegongeluk, bericht nog een vliegongeluk te Staatspraktykexamen» Vereenigingsprakttjk- Praktykleergangea streken van Finland overvallen gemeld. van ver- van el een» ian de i xoo- hpar- rlegen luiten- aarop i niet aliteit mkele d op ABONNEMENTSPRIJS: per 1 per kwartaal 2.90, per week 22 arbij hij belang heeft, nis der 'betreffende sta- •eking van het examen, ischen. 32 T echte door erd* i het t Oe OU on 'Oor- ichen n op elk i succes? Os Lappo-beweging in Finland. Nieuwe verwikkelingen. Reuter Laidstone. Het vliegtuig stortte neer en verbrandde totaal. De bestuurder en de pas sagier, irtiss Gladys Grace, dochter van ad miraal Gruce, kwamen in de vlammen om. RUSLAND. Tsjitsjerin afgetreden. Litwinof zjjn opvolgoa» Het presidium van het centraal uitvoe rend comité van de Sovjet-Unie te Moskou heeft Tsjitsjerin op zyn verzoek uit zyn functie van volkscommissaris van buiten landsche zaken ontheven. Litwinof is tot commissaris van buiten- landsche zaken benoemd. Krestinski werd eerste en Karachan tweede ondercommis- saris. Het collegium van het commissariaat van buitenlandsche zaken bestaat uit Kres tinski, Karachan en Stomonjakof. VER. STATEN. De expressetrein Philadelphia-New-York ontspoord. Tal van gewonden. Uit New-York wordt gemeld dat de ex- presstrein Philadelphia—<New-York Zon dagnacht met groote snelheid by Elisabeth in New-Yersey in botsing is gekomen met een leege auto, welke, naar men aanneemt, door een dronken man op de rails was gezet. De trein ontspoorde en geraakte in brand Ongeveer honderd personen werden ge wond. arvoof, p de De hittegolf. De hittegolf in de Ver. Staten duurt nog steeds voort en het aantal slachtoffers neemt voortdurend toe. Volgens de laatste berichten zyn ip verschillende plaatsen Blijkbaar was de moeder met de wasch bezig en de kinderen speelden om het huis. Ze waren drie en vier jaar oud, meisjes. Hier liet ze een zware zucht hooren. Eindelijk, ging ze door, merkte de iuo* der, dat de kleintjes van haar waren weg gedwaald, maar ze ging met haar wasch door... een poosje later vond ze de kleine meisjes. Ze waren de oude schuur binnen gegaan. Ze waren allebei dood, op wel zes plaatsen gebeten. De heele schuur wemelde van de ratelslangen I O! riep Hazel. Haar gezicht was zoo wit als het tafellaken geworden. De moeder is een heelen tijd krankzin nig geweest. Ze zijn weggegaan en hebben hun grond in den steek gelaten. Ons vee heeft er geloopen, niemand heeft de plaats ooit weer in gebruik genomen. Waarschijn lijk staat de schuur er nog altijd en ie ee> broedplaats voor de ratelslangen gebleven. Haar stem stierf weg. Hazel had al spoe dig haar frisch kleurtje weer terug, maar juffrouw Spragge vertoonde «en vreemd* lusteloosheid. Het vertellen van dat grieze lige verhaal scheen haar te hdbben aange daan. Haar oogen hadden him glans ver loren en ze bleef verder zwijgen. Toen het eten was afgeloopen, stond ze loom op e» begon af te ruimen, zonder van Hazel's aa*- geboden hulp gebruik te maken. George be gon zijn pijp te stoppen. Hazel wandelde naar 't open raam. Juffrouw Spragge hoestte zenuwachtig. Ik moet je iets zeggen, George. George hield op met zijn pijp te stoppen. Hij merkte een vreemde trilling in zijn moe- der’» stem. de beslissing der rechtbanken op zij schui ven. Bij deze meening hebben zich ook nog de afgevaardigden Von Born en Borgelius aangesloten. De meerderheid der Zweedech- Finsdhe afgevaardigden heeft inmiddels voor de uitzonderingswetten gestemd. Het SovjeLRussieche commissariaat buitenlandsche zaken heeft bij Finland zet aangeteekend tegen de deportatie Finsohe onderdanen zonder pfis naar Rus sisch gebied. Het commissariaat eischt, dat deze grensflchendingen zullen ophouden en degenen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, gestraft zullen worden. In den loop Van deze week zal de Finsche regeering de Moskou- sche nota vermoedeljjk beantwoorden. In de pers verheelt men zioh niet, dat buiten- landsch-politieke oneenigheid een zeer ern stig karakter zouden kunnen gaan dragen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bozorgkring) 1—5 regels f 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.65, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 040. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot seer gereduoeerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xjjn. Uit het Engelsch van H. 4. VACHELL. 28 Nadruk verboden. Verder wijdde ze een paar regels aan Wil bur. „Wilbur”, zoo schreef ze, „verscheen van morgen onverwacht hier. Kom vooral niet tot de overhaaste conclusie' dat hij mij kwam opzoeken I Hij zit, als gewoonlijk, tot ova» de ooren in zaken en spreekt over aanleg* plaAtsen met iedereen^iie naar hem wil luis teren. Ik maak me nogal ongerust over hem want hij is angstig mager. Het viel me van daag op, dat hij niet bepaald in een goed vel steekt. Tantelief, ik krijg heuseh eer beetje heimwee...” Juist toen ze den brief af had, kwam George in het gezicht. Hij verdween weer voor een oogenblik toen f hij de beek overstak. Toen hij weer ziehbanr werd, stond hij een oogenblik stil en koek om zich heen. Hazel meende, op een verdachte manier. Toen liep hij vlug naar het huis toe. Hij kon Hazel niet uien, hoe wel hij een blik op haar venster wierp, wa»t M zat achter een dik neteldoeksch gordijn. Hij was al bij de waranda gekomen, xoen hem toeriep: BOIDSCHE COÜKANT. BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Siegfried Wagner ernstig ziek. De toestand van Siegfried Wagner, die Woensdag by de generale repetitie van Göttendammerung te Bayreuth ongesteld is geworden, schynt ernstiger te zijn dan men eerst heeft vermoed. Romberg, die den patiënt gisteren heeft onderzocht, consta teerde longontsteking en meent, dat de toe stand reden tot bezorgdheid geeft. De ziekte vgrn Siegfried Wagner werpt een schaduw op de Festspiele, die deze week beginnen. Het zal overigens ook de eerste maal ijjrt dat men Coaima Wagner te Bay reuth zal missen. Hierbjj komt, dat de echt- genoote van Toscanini, die als dirigent te Bayreuth optreedt, een paar dagen geleden zoo ongelukkig van een trap is gevallen, dat haar beenen op een paar plaatsen wer den gebroken. Ze ligt in het -ziekenhuis van Bayreuth. Tragisch ongeval by een uitstapje. Te Muhlhausen eindigde een uitstapje van den Kpningin-Louis-bond uit Franken- hausen in een tragisch ongeluk. In een bocht reed een dichtbezette auto met leden van den weg af en sloeg opi. Alle inzitten den kwamen onder den wagen terecht. Een vrouw werd gedood, drie personen «waar ge wond, terwjjl negen inzittenden licht letsel opliepen. De Nederlandsche dame, B., die in Eisenach familie zou opzoeken, liep een schedelbreuk en een dubbelen beenbreuk op. BELG1E. De viering van het onaf hankelykheidsf eest. Een mis in de St. Goedele. De koninklijke familie heeft gisteren een mis in de St. Goedele bijgewoond, die door kardinaal Van Roey gecelebreerd werd. De kardinaal heette de vorsten welkom; de ko- ning bracht in zijn antwoord hulde aan de Belgische geestelijkheid. Na de plechtigheid begaven de vorsten Hela, George I Ja, by hét hooren van haar stem scheen hij op te schrikken. Ben jij daar, Hazel? Geluk gehad? Hij antwoordde vroolijk: ’t Kon wel minder. Ik heb het verseb* spoor van een grooten bok gekruist- Klaar blijkelijk was George er op uit haar aandacht af te leiden van den zak, die niet leeg was. Hij knikte onbezorgd, stapte de treden van het trapje op en verdween in zijn „hol”. Ze hoorde duidelijk hoe hij den sleutel knar send in het slot omdraaide. Waarom nu in 's hemelsnaam moest Geor ge zich in zijn benauwde kamer opsluiten? Omtrent het défité van dagochtend voor de kc meldde de Brusselsche correspondent van de „N. Rott. Crt.” nog het volgende: „Omstreeks 11 uur kwam de reusachtige massa, waarboven honderden Belgische drie kleurige vaandels wapperden, in beweging. Eerst trokken de betoogen voorbij het graf van den Onbekenden Soldaat aan den voet der* Congreszuil, waar bloemen werden neergelegd, om daarna op het Paleizenplein te defileeren. Daar bevonden zich koning Albert, koningin Elisabeth, prinses Astrid, de prinsen Leopold en Karei, al de minis ters, de voorzitters van Kamer en Senaat, alsmede verscheidene nog in leven zynde generaals, die aan het IJder-front over de Belgische divisies het bevel hebben ge voerd. Het défilé, dat ruim 2*4 uur duurde, was op sommige oogenblikken werkelijk in drukwekkend. ENGELAND. Engelsch vliegtuig neergestort. De bestuurder, de tweede piloot en vier passagiers In de nabijheid van Gravesend is gister middag door tot dusverre onbekend geble ven oorzaak een Engelsch vliegtuig neer gestort. De bestuurder Henderson en vijf andere inzittenden werden gedood. Het vliegtuig, een Junkermachine, behoort tot de Engelsche Valcot Aair-Line, die het ver keer met Frankrijk onderhoudt. De machine was des morgens van Bern naar Engeland gevlogen en was op weg naar Londen toen het ongeluk plaats had. Het zicht was op dat oogenblik buitengewoon slecht. Volgens de verklaringen van ooggetuigen heeft in het vliegtuig een ontploffing plaats gehad, volgens andere berichten verloor het vliegtuig een vleugel, waarna de machine met donderend geweld naar»beneden stortte en in een tuin in een klein dorp terecht kwam. Een der vleugels werd 3 K.M. verder gevonden. De berging der lijken werd uitgesteld tot de komst van de vertegenwoordigers van het ministerie van Luchtvaart. Men nam aan, dat zich onder hen de overblijfselen van twee mannen en vier vrouwen bevin den. De lijken zijn alle vreeselijk verminkt. De oorzaak van het ongeluk moet voor een groot deel toe te schrijven zyn aan het zeer slechte weer. Een boer uit Meopham, die van het onge- Ik heb het nog nooit eerder bijgewoond dat Samantha met hoofdpijn naar bed moest. Ik hoop maar, dat ze geen diphtexi* tus onder de leden heeft 1 Hij keek zijn moeder angstig aan, daar hij zich de bezoeking van dien vreeselijken aanval nog best kon herinneren, evenals de ontzettende hoofdpijn, die aan zijn eigen aanval was voorafgegaan. Onzin, antwoordde juffrouw Spragge, en voegde er korzelig aan toe: Mannen verwachten altijd maar, dat vrouwen overeind blijven, tot zij er bij neer vallen. Bij uitzondering heb je het nu een» goed geraden het arme kind heeft zich wer kelijk te veel verhit! Hazel liet eenige verlegenheid blijken, die echter door George niet werd opgemerkt, hij keerde zich weer tot Hazel: Vanmiddag heb ik het veulen gezien. Het ia heelemaal speelsch als wat. Een kleine rilling van afkeer liep Hazel over den rug. Jakkes! Ik denk er maar liever ni«t jneer aanWorden er wel eens iqenschen ge beten, hier in d« heuvels. George keek zijn moeder waarschuwend aan, maar juffrouw Spragge had de oogen op Hazel gevestigd. Twee kinderen! antwoordde zij. Zijn ze gestorven? Juffrouw Spragge knikte somber. Kom moeder, wat hebt u «r aan, om die oude verhalen op te rakelen? Hazel zal er Vannacht-niet van kunnen slapen. Gaat u als 't u blieft verder, juffrouw Spragge! val getuige is geweest, verklaarde, dat hij terwyl hij thuis was, eensklaps een gewel dig lawaai hoorde. H(j richtte zyn blikken omhoog en zag toen een groote vliegma chine „en feuille morte” neerstorten. Eer. der zweefvlakken ontbrak. Eenige seconden later was de machine al op den grond. De boer liep erheen en kon slechts één man vinden, die onder de puinhoopen lag. Hij was echter ernstig gewond. Verscheidene honderden meters verder lagen vjjf lyken in een tuin. De ernstig gewonde bleek te zyn de be stuurder luit. kol. Henderson, een der beste Engelsche piloten en leider van de oplei- dingschool voor vliegers te Croydon. De tweede piloot Shearing werd onmiddeilyk gedood, de vier passagiers waren burggra vin Ednam, de schoondochter van Lord Dugley, Sir Edward Ward, de markies van Dufferin en Mrs. Loeffler. Allen hadden eenige dagen in de villa van Mrs. Loeffler in le Tourquet doorgebracht. De bestuurder kol. Henderson is eenige oogenblikken nadat het ongeluk gebeurde eveneens overleden. De oorzaak van het ongeluk schynt te zijn geweest de ontploffing van het benzine reservoir losliet. Samantra verscheen niet aan 't avondeten. Toen Georgei, met echt mannelijke onbe scheiden nieuwsgierigheidp aan zijn moeder vroeg, wat haar mankeerde, antwoordde juf frouw Spragge kort: Samantha is met ontzettende hoofdpijn naar bed gegaan. Met hoofdpijn naar bed gegaan? her haalde George. Ja! Dan heeft ze zich zeker te warm ge maakt. Het is den laatsten tijd erg warm geweest en dan heelemaal geen mist. De maan zal vanavond laat opkomen. Hij keek Hazel eens aan. Het zal lekker koel bij de beek zijn na tafel. Hazel's oogen bleven zedig op haar bord gericht. Het gesprek kwijnde. Eindelijk «ei George vragend; zich naar het gedenktesken opgericht ter eere van de gevallenen in 1880. Op het ter gelegenheid van het Eeuwfeest gehouden onaf hankelykheidsfeest, waartoe 15000 personen genoodigd waren, heeft Mi- .uscer Jaspar en daarna Koning Albert het woord gevoerd. Aan het banket der burgemeesters, even eens in tegenwoordigheid der koninklijke familie, namen 2500 burgemeesters deel, o.a. 27 burgemeesters der nieuw-verworven gebieden en eenige vrouwfelyke burgemees ters. Ook hier voerde de |oning het woord. Het défilé. stryders, Zon dij ke familie, per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad r- sk 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—5 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. De mannen der Lappo-beweging in Fin land hebben indertijd verklaard, dat zij wil den af wachten in hoeverre de rijksdag ’e wenschen en eiscien der beweging zou ver vullen en zoolang zouden zij afzien van zeer drastische maatregelen tegen de com munisten Nu is er in den rijksdag eer. deel der wetten tegen de communisten niet aanvaard. Het parlement is ontbonden en de Lappomannen houden zich niet meer aan hun toezegging. Uit verschillende worden thans nieuwe waarvan niet alleen de communisten het slachtoffer zijn, maar ook de sociaal-demo- raten. Veel opzien heeft het bericht ge baard, dat de burgemeester van Tammer fors, de sociaal-democraat Hakkila, met ge weld naar een onbekend oord is ontvoerd. Hakkila was eerste vice-president Van den ontbonden Rijksdag en in het vroegere so- ciaal-democratische kabinet-Tanner minister van justitie. Latere berichten behelzen wel- is-waar zijn vrijlating, maar de ontvoering per auto- legt niettemin getuigenis af van een vreemde mentaliteit. Het is onbillijk de socdaial-democraten over één kam te sche ren met de communisten, temeer daar zij in een verkiezingsoproep verklaren, dat de so- ciaal-democratische fractie haar best heeft gedaan om de rechten van het volk te Ver dedigen; hieraan wordt toegevoegd, dat de partij eveneens het communisme bestrijdt, zij het door middel van organisatie en door „Aufklürung”. Dat het huidige bewind in Finland niet voor krasse maatregelen terugdeinst, kan tevens blijken uit het féit, dat Dondérdag in den staatsraad de minister van binnenland- sche zaken gemachtigd werd alle manifesta ties van communistische organisaties en vereeniglhgen te verbieden. Niet alleen mo gen geen communistische vergaderingen wor den gehouden, maar ook andere samenkom sten en feestelijkheden der communisten, hetzij binnenshuis hetzij onder den open he mel, zullen evenmin worden geduld Men mag nu benieuwd zijn, of d© draconische onderdrukkingemaatregelen een- rustig be loop van den stembusstrijd mogelijk maken, dan wel of de dictatoriale methode der re geering zich niet tegen haar zelf zal keeren en voor de Lappo-beweging eerder schade lijk dan nuttig zal zijn. De houding, die de burgerlijke partijen tot dusver hebben aangenomen, bevestigt den indruk, dat zij zich aan de voorschriften der Lappo-beweging hebben onderworpen. Voor al trekt aandacht het standpunt, dat de Zweedsche Finnen innemen, die niet eensge- I lind ter stembus trekken. Twee vooraan staande leden der partij, professor Estlan- der en de bibliothecaris dr. Schaumann, ver klaarden tegen de uitzonderingswetten te willen stemmen, omdat deze indruischen te gen de Scandinaafsche rechtsopvattingen, daar zij eiken willekeurigen, den politieken autoriteiten aangenamen, uitleg toelaten en Tot velen moet de waarheid eerst langzaam komen; niet alle soort van ijzer kan den vollen gloed van het vuur f terstond verdragen. meer dan 100 personen tengevolge van de hitte bezweken. Te Columbia zyn 12 dooden, 19 te New- York, 5 te Boston, 2 te Detroit, 6 te Pite- burg, 5 te Indianapolis, 8 te Sint Louis en 10 te Chicago. Columbia rapporteerde een temperatuur van 112, Toledo 107, Washington 106 en New-York 99 graden. Volgens de weervoorspellingen wordt he den, Dinsdag, op verschillende plaatsen da ling van de temperatuur verwacht. BULGARIJE. Aanslag op onderstaatMeeretaris Angeleacoe. Niet levensgevaarlijk gewond. Actie der Macedonische minder heden. De onderstaatssecretaris van binnenland- sche zaken, Angelescoe, is gisteren te Boe karest m zijn bureau door vier Macedoni sche studenten overvallen en door verschei dene schoten zwaar gewond. De studenten hadden om een audiëntie verzocht teneinde hem een memorandum voor te leggen. Toen Angelescoe in de lec tuur van dit memorandum verdiept was, vuurde de student Boza, aangespoord door de drie andere studenten, vyf schoten op Angelescoe af. Deze werd in het gelaat, de borst, den schouder en arm getroffen, doch had ondanks het zware bloedverlies nog de kracht zich op den dader te werpen, hem op den grond te gooien en buiten gevecht te stellen. Angelescoe is onverwijld naar het zieken huis gebracht. Zyir^erwondmgen aan ge laat en borst zyn vaxKlichten aard, doch de andere wonden z^ïTernstiger. Er bertaat echter geen levensgevaar. De dader en zyn medeplichtigen werden gearresteerd. Het onverwijld ingestelde onderzoek leid de tot de onderstelling, dat het hier een politieke wraakneming betreft. Angelescoe is voorzitter der Nationale Boerenpartij in het departement Caliacra, in de Dobroedsja. De aanstichters van den aanslag zien in hem den vader van de wet tot regeling van de vestiging van immigranten in deze pro vincie. Van bevoegde zyde wordt echter ge zegd, dat de wet in geen enkel opzicht de belangen der kolonisten schaadt, ofschoon zy anderzijds ook den voorkeursrechten van Bulgarije tegenover de Macedoniërs recht laat wedervaren. FRANKRIJK. Diplomatiek incident in den St. Pieter. Italiaansch gezant wenscht den voorrang. Een te Parys verschijnend antifascistisch blad maakt melding van een incident, dat zich onlangs by een openbare ceremonie in de St Pieter heeft voorgedaan. Graaf de Vecchi, de Ltaliaansche gezant bij het Va- ticaan, had den kardinaal-staatssecretarw schriftelyk kennis gegeven, dat hy als ge zant van Italië by openbare gelegenheden den voorrang boven de overige leden van het diplomatieke corps moest hebben. De Misschien had ik het al eerder moeten zeggen, ging zij door. Zij keek haar zoon be droefd aan. Toen, met een kleine verande ring van toon wendde zij zich tot Hazel: George i» altijd een goede zoon Voo* me geweest. We hebben nooit moeite elkaar gehad, nooit! Wij ruzie met elkaar? U en ik, moeder? Wat mankeert u? protesteerde George. Ik ben ouder dan jij. mijn jongen. Laat me uitepreken. Er zou kans op ruzie tu* schen jou en mij zijn, op groote ruzie, als ik vanavond mijn mond hield. Als je trouwt, en het is mijn wensch, dat je trouwt, d&n moet je vrouv de baas kunnen zijn in baar eigen huis. En zoo lang als ik leef, wensch ik baas te zijn in het mijne. We hebbs» nooit over verdeelen gesproken, maar ik sta klaar om dit huis te verlaten, als jij dat ver langt. Of, als je dat beter lijkt, zou ik hier kunnen blijven en jij zou een eind lager in de vallei kunnen bouwen. We kunnen het land en het vee verdeelen. net zooals je dat wenscht, of niet. Je hebt geld genoeg om jezelf netjes in te richten. En, dan is er nog wat! Ik ben niet van plan, telkens bij je te komen binnenvallen en je vrouw van streek te maken. Samantha en ik zullen het best samen uithouden. Je we< wel. dat zij de eenige vrouw zou zijn, waarmee ik in vrede* zou kunnen leven. Meer heb ik je niet te zeggen!

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1