e en 4.SSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ra. 17438 Vrijdag 25 Juli 1930 99" Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen it. Docts. FEUILLETON. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, „RATELSLANGEN" V'-'l K: Iers (Wordt varvolod). '.chtsch Dagblad. rdige flora en fauna Waterkampioen. nd voor het behoud Natura. ekhandel en bij de ZOON te Gouda. wasse- rnnolie Dgisten 1RUK v«n: e gaan toebe- i Provinciale Staten i, geheel omgewerkt boekje bevat thans Mej. E. A. Zuydam, k, Ir. Chr. P. G. J. tnburg en G. Traan de omstandigheid dat alle waren van dood en De paniekstemming werd verhoogd door telefoon- en verbroken, BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De duiker zoekt verder. Het aantal slachtoffers in Cobleinz reeds tot veertig gestegen. Bewijzen van deelneming. Gistermorgen is nog een tweetal slacht offers van den ramp met de pontonbrug ge borgen, zoodat thans in het totaal 40 lijken geborgen zijn. Het zijn. Elfriede Torres uit het Zuster huis te Rheinwaldheim, en Maria Acher- maim uit Gülf. Napels heeft het aanzien van een be zette stad in oorlogstijd. Militaire colonnes en automobieltransporten doorkruisen de stad en militie en militairen bewaken de be schadigde en vernielde gebouwen. Ook het koninklijk paleis is ernstig beschadigd. Overal hangen de vlaggen halfstok. Ook den afgeloopen nacht hebben vele personen in de open lucht doorgebracht. De opwin ding was zóó groot, dat vele personen niet te bewegen waren hun woningen weer op te zoeken en liever op de pleinen en in de parken bleven samenscholen. Gistermorgen is een rouwdienst ter nage dachtenis gehouden onder leiding van kar dinaal Ascalesi, waarna een processie plaats vond, waarbij het beeld van Napels beschermheilige Santo Gennaro door de straten werd gedragen. Nabij Napels ligt de vulkaan Pozzuali, die af en toe wel eens eens een weinig rook uitstoot en waaraan veel minder aandacht werd geschonken dan aan de gevaarlijke Vesuvius. Sedert gisteren is deze vulkaan echter in werking. Volgens mededeelin^ van het seismografisch insti tuut staat dit in verband met de aardbe ving. Op zichzelf is de werking van de Poz- zuoli niet hevig, maar te Napels heeft het de nerveuze stemming verhoogd. Elk oogenblik verwacht de bevolking dat de ramp van gisteren ook nog gevolgd zal worden door een uitbarsting van de Vesu vius. In de voornaamste steden zijn inschrijvin gen geopend, waaraan druk wordt deelge nomen.'' Door de bladen ontvangen berichten doen vreezen, dat de catastrofe meer slachtoffers heeft gemaakt dan men aanvankelijk meen de. Er zullen vermoedelijk vele slachtoffers zjjn op kleine plaatsen, die afzijdig liggen van d'e groote verkeerswegen. Een groot aantal kerken en monumenten Is ingestort. Commissie van atenzitting 1930. rt een goed gedocu- iral uit het oogpunt lit gebied beteek0»| cweekerij toegelicht, benauwende afname Da aardbeving in Italië. De hulpactie wordt georganiseerd. Vliegtuigen boven het rampgebied. Herhaling der schokken te wachten. ADVEKTENTlETUUBi Un Gouda ra omatrekra (bohoorend. tot den bosoigtaiac); 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0J0 Advertentien in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentüin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden Prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van aeliede .B—Hande laren, Advertedtiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. de ramp nog tamelijk 1 goed hadden door staan. Het bergingswerk wordt Inmiddels met alle ter beschikking staande krachten voort gezet. Het blijkt echter, dat men nog niet over voldoende manschappen beschikt. De schade en de omvang van de ramp blijken veel grooter te zijn, dan men oorspronkelijk dacht. De wegen zijn vol met auto-colonnes en gewone transporten. Op de kruispunten kampeert de daklooze bevolking, meestal stom geslagen door de ellende, soms vrou wen en kinderen luid' jammerend. Op som mige plaatsen ziet men de menschen als waanzinnig in de puinhoopen van wat eens hun woning is geweest, graven, in de hoop het reddingswerk te kunnen bespoedigen. Natuurlijk speelden zich hierbij allerlei dramatische tooneelen af. Een ingenieur uit Villanova' die aan het reddingswerk deel nam, had men verzekerd, dat zjjn moeder het huis vóór de aardbeving nad verlaten. Tot zijn wanhoop en ontsteltenis werd het lijk van zijn moeder echter onder de puin- hoopen van het ouderlijk huis gevonden. De nieuwe hulpcolonnes, die in het ge bied van de aardbeving aankomen, zijn voorzien van water, levensmiddelen en ra- dio-installaties. Mussolini laat zich voort durend van den toestand op de hoogte hou den. Hij heeft reeds aan de prefecten een rond schrijven doen toekomen, waarin hij aan dringt op het organiseer en van openbare in zamelingen voor de slachtoffers. Tevens zal de ministerraad zoo spoedig mogelijk beraad slagen over de noodzakelijk te nemen hulp maatregelen. Naar de „Glomale d’Italia” mededeelt, is de koning gisteravond naar hei gebied van de ramp vart»4kken. Z. H. do Paus heeft de diepbeproefde bevolking den apostolischen zegen doen toekomen. De directeur van het Observatorium te Florence heeft verklaard, dat het waarschijn lijk nog geruimen tijd zal duren voor en aleer de rust in het aardbevingsgebied zal zijn weergekeerd, aangezien de omvang van de aardschokken zeer groot is geweest. De schokken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van ge ringer 'kracht zijn, daar de eerste schok al tijd het hevigst is. De aardbeving die thans zoo groote ver woestingen aanrichtte, is de hevigste geweest sinds 1915. binnen. Met maanlicht was sterk genoeg dat voorwerpen in George’s kamer dui- -ahaid&i. deur achter zich dicht. 8n in de kamer staan om Iet venster was didht, het- --- Ll’te ,—Ll-ra.de. Le zon iiddag gedurende verschei- G1HJDSCIIE (lil KAM De paniek in Napels. Het uitgangspunt der aardbevingen zou - zoo lezen wy in de Voss. Ztg. het «laatsje Viciano zyn, ongeveer 130 K.M. /an Napels gelegen. De eerste stoot werd ’s nachts om 8 min. >ver één. gevoeld, kort daarop volgden twee eel heviger stooten. Reeds by uen eersten toot ging het electrische licht in d'e ge- leele stad uit, waardoor zich een paniek stemming van de stad meester maakte; On er het uiten van angstkreten snelden de ewoners hun huizen uit en liepen als waan innig door de straten. Op hetzelfde oogenblik begonnen alle Jokken in de stad te luiden; de geloovigen mielden in gebed neer. De brandweer, die met al haar materiaal de stad doorkruiste, spoorde d'e menschen aan zoo snel mogelijk de stad te verlaten en zich naar het open veld te begeven. Arglistig is het hart, meer dan eenig <j'ng; wie zal het kennen kostbaats in te bewaren. Indien ze de beide zijkanten had bekeken,, zou ze gezien heb ben dat ze doorboord waren met een menigte gaatjes. Dit zou haar maar misschien ook niet mogelijk op een idee gebracht heb ben. Hazel had alleen oogen Voor ’t deksel. Dat scheen in drie stukken gemaakt maar alleen het middelste deel had scharnieren. Werkelijk, dat deksel scheen ongewoon klein. Een stalen hangslot hing los in een open schroefoog. Hazel lichtte het deksel op. De doos was leeg. Ze kon er niets aan doen. Wat een ironie- Eindelijk was ze tot de juiste overtuiging gekomen dat de doos bestemd was voor het transport van kleine dieren, misschien wel van een zeldzaam soort otter of vos. Ze stonk ontzettend. Hazel besloot die noodelooze zoekerij op te geven. Het was in de kamer om te stik ken. Ja, George hield zich bezig ipet het verzamelen van zeldzame dieren, dat wist ze. Maar waarom daar zoo’n geheim van te maken? Weer deed de nieuwsgierigheid een aanval op haar. Waarom ging hij ’s nachts met een' buks de heuvels in? Er moest toch ergens daar was zij zeker van een geheim zijn. Ze keek opnieuw aandachtig om zich heen, terwijl ze van elk ding nauwkeurig rekenschap gaf. Rechts van de deur stond een oude pakkist^, viermaal zoo groot als de groene doos. Dit was de door George uiterst vernuftig bedachte bewaarplaats voor zijn ratelslan gen. Ze was zoo geconstrueerd daz de dieren uit eigen beweging niet ontsnappen konden. Drie zijden van het hok waren van glas N. R. Crt. i zouden wenschen.” Voorwaarts, 1, van de hand van licht doen zien aan m schoonheid wordt telegraafverbindingen zoodat de wildste geruchten ellende door de stad gingen. Het reddingswerk. Groote ver woestingen. By het reddingswerk in de door de aard beving geteisterde streken spelen zich tra gische tooneelen af. Heele gezinnen zyn om het leven ge komen. Een vrouw werd met groote moeite levend van onder de puinhoopen te voor schijn gehaald. Voor dat zy echter kon worden weggedragen, ontstond een nabe ving en verpletterde een steenblok haar. Ook in de rangen van de reddingsbriga den, die hun eigen leven op het spel zetten, ten einde anderen te redden, zijn reeds slachtoffers gevallen. De in het centrum van de aardbevings- zone gelegen gemeenten, die zoo goed als geheel werden verwoest bieden een trooste- loozen aanblik. Afgezien van enkele gebou wen welke zoo gebouwd’ zyn dat zij tegen aardschokken bestand zijn, is een enorm aantal gebouwen in steen- en puinhoopen veranderd, uit welken chaos de muren van eeuwenoude paleizen spookachtig opreizen. Ook de aan de kerken aangerichte schade is zeer groot. Een groot aantal kerken werd eveneens in steen- en puinhoopen veran derd. In het dorp San Bartolomea, vaar zoo goed als geen steen op den ander bleef staan, bleef een middeleeuwsch kasteel op woftdefbaarlyke wijze gespaard. In het centrum van het aardbevings gebied is de uitwerking der schokken zoo groot, dat nagenoeg alle hulzen, wanneer zy niet geheel in puin werden gelegd, groote scheuren vertoonen. In sommige ge meenten, waar geen huis meer bewoonbaar is, zooals in Aquilonia en Villanova is geen gezin aan te wijzen dat niet minstens een doode te betreuren heeft. Melfi zoo goed als geheel verwoest. Meifi is zoo goed als geheel verwoest en heeft veel meer geleden dan Rapollo, dat acht K.M. noordelijker ligt In de provincie Avellino, zijn Villanova en Aquilonia er het ergst aan toe. De geruchten die van verscheidene dui zenden dood'en spreken, zyn waarschijnlijk wel overdreven, doch voor morgen valt ze ker geen nauwkeurig overzicht te wachten. Volgens de laatste berichten zijn er 3188 huizen verwoest. Volgens voorschrift in geval van natuur rampen heeft het ministerie voor luchtvaart een militair verkenningsvliegtuig naar de geteisterde streek gestuurd om de situatie op te nemen, en luchtfoto’s te maken. Uit deze verkenning bleek, dat de vele plaatsen in het centrum van het aardbevingsgebied Gelukkig scheen de maan op het oogen- bilk helder. Ze hoefde geen kaars aan te ste ken. De nacht was heel warm, bijna snik heet. Hazel trok een dunne zijden peignor aan. Haar pantoffeltjes waren meer orna ment dan gebruiksvoorwerp en ver ierd met hooge hakken. Ze besloot maar liever op bloote voeten te gaan. Ze deed haar kamerdeur open en luister de met het hoofd Opzij gebogen. Juffrouw Spragge’s zware ademhaling snorde behage lijk. Schijnbaar sliep Samantha even vast. Hazel ging de trap af. In het nauw© halletje beneden stond ze weer stil. Alle vrees was nu vervlogen, ver drongen door opwinding. Per elot van reke ning was dit een avontuur, en ze begon er van te genieten. Eén»blik, één enkele maar! De roestige sleutel stak in het slot, Ha^el draaide de kruk van de deur om en deze ging gemakkelijk en geluidloos open. Ze trad ze alle a delijk kon onderscl Hazel deed de di Ze bleef midd/n rond te kijken ./He.j geen de drukkrfnde hitte verklaarde. De moest er dien dene uren pal op hebben gestaan. Die vreem de muffe lucjht drong tot haar reukorgaan door... tegelijk vreemd en toch niet onbe kend. De lange groene doos stond op den vloer, tussehen de tafel en het raam. Hazel kwam tot de overtuiging dat het geen „Wells-F are” doos was. Niettemin moest zij gemaakt rijn om iets ZlVAlSüiKLAND. De Glacier express. Een directe verbinding Zerqiatt St. Moritz. De Geneefsche correspondent der Maas bode schryft: Sinds het begin dezer maand ia Zwitser land weder een voorname spoorwegverbin ding ryicer geworuen: den „Uiacier Ex press die de reizigers m staat stelt direct, zonder eenig overatappen, van Zermatt naar St Moritz en terug te reizen. De twee wereldberoemde centra van het vreemdelingenverkeer in het kanton Wallis en in het Engadm zjjn thana direct met elkander verbonden door een smaisporige lyn van niet minder dan 2/0 K<iï1., de lang ste spoorwegverbinding van Europa en waarschyniyk ook van de geheele wereld. Omstreeks 8 uur des morgens gaat men uit Zermatt of St. Moritz weg en komt te gen 'i uur des avonds in de andere piaats aan. Het is dus een reis van byna 11 uren, doch geheel en al door de schitterendste natuur van Zwitserland, met tal van inte ressante best y gingen van pashoogten enz. De nieuwe spoorwegverbinding ontleend haar naam „Glacier Express” aan het feit, dat de trein de reizigers van de Monte Ro- sa-gletscher bij St. Moritz brengt langs den Rhöne-gletscher by den Furka-pas en nog Verschillende andere prachttafreelen uit de Zwitsersche gletscherwereld te aanschou wen geeft. ENGELAND. Ernstig arbeidsgeschil in Ierland. Omtrent het geschil by de lersche spoor wegen wordt gemeld, dat Cramp, de leider van het nationaal verbond van spoorweg- -personeel een brief -heeft gericht tot de di recties van den spoorweg en de lersche om- nibusmaatschappy met het verzoek geza menlijk met het bestuur van het verbond overleg te plegen en. hangende dat verzoek alle ontslagen of stakende leden van het verbond (dat wil dius zeggen zoowel het spoorweg- als het omnibuspersoneel, dat al sinds twee maanden het werk staakt) on- voorwaardelyk weer in dienst te nemen, Cramp had tegen Maandagochtend gunstig antwoord verzocht. Bleef dit uit», zoo heeft hy verklaard, dan zou het verbond de alge- meene staking op de lersche spoorwegen afkondigen. De algemeene secretaris van de spoorweg arbeidersvereniging deelde in aansluiting op een bespreking met de directie der Great Southern Railway te Dublin mede, dat de maatschappij de onvoorwaardelijke weer- te-werk-stelling der ontslagen arbeiders heeft geweigerd. De plenaire raad van den spoorwegarbeidersbond heeft hierop beslo ten de staking op het spoorwegnet, der Southern Railway in het lersche rijk Dins dag om 12 uur des nachts af te kondigen. By dit conflict zijn 1200 spoorwegarbeiders en 400 omnibuschauffeurs betrokken. De terugkomst van Miss Amy Johnson. Miss Amy Johnson, die het laatste ge- belangstelling in de schuif had niets met het gehpim te maken. Ze zou haar hebben be schreven als een volkomen verklaarbaar en gewettigde uiting van intelligentie. Iemand zonder opmerkingsgaven zou de schuif im mers over het hoofd gezien hebben! Voorzichtig gaf ze met haar blooten voet een duwtje tegen de koperen knop. Ze duw de niet hard want ze had geen verlangen de schuif te openen en ze stond op het punt om weer naar haar kamer te gaan. En toch had ze het wonderlijke gevoel dat er haar in deze benauwde kamer iets vasthield. Het schuifje gleed opzij. Terwijl het zich bewoog, hoorde ze een flauw geschuifel. En toen gleed er een platte kop door de nauwe opening Hazel sprong achteruit en keek verstijfd van schrik naar de slang. Een tweede kop kwam te voor schijn ze zag de koude, wreede oogen zon der oogleden, die glommen met een opalen licht. Het waren ratelslangen. Een derde kop, di« zich vlugger bewoog dan de beide vorige, (brak de verlammende betoovering. Te verschrikt om te schreeu wen. haar heele denkvermogen verward want ze had net zoo goed de deur open kun nen doen en vluchten sprong Haze) terug, met de oogen op de slangen gevestigd. Nu was de eerste slang al tussehen haar en det deur gegleden. Hazel probeerde er om heen te zwenken, maar ze had het verkeerde moment gekozen Uit het Engelsch van H. A. VACHELL. Nadruk verboden. Ja, Samantha was wakker en ze schreide er al een te vertrouwelijke houding tus sen George en Samantha geweest? Dat ze móeten vragen, toen Samantha’s tem dicht gegooid werd. Waarom had ze &e^aao Samantha was een fatsoen- Jk meisje. Had George zich iets tegenover rt onschuldige en hartelijke schepeel te erwijten? vraag kwekte Hazel en het raadsel de groene doos liet haar geen rust. Ze 011 geen weerstand bieden aan de verlei- lng om langs de krakende trappen naar be- eoen te sluipen en een groene doos te nderzoeken die aan iemand anders te oorde. uur lang streed ze met zichzelf. ot besef dat de gelegenheid nu schoon in’ n?fakte een eind aan haar aarzeling, «oantha, afgemat door het vele schreien in slaap gevallen Hazel kon haar adem- hooren- George kon elk oogenblik J^omen, dus ate ze werkelijk van plan dit belachelijke en ergerlijke geheim te E. moeat M nu dadelijk handelen, ^gupte e °ver 41 haar leden De duiker zet het bergingswerk voort. Uit alle deelen des Rijks komen berichten over vermiste personen te Koblenz binnen. Van al deze menschen schijnt men aan te nemen, dat zy zich op den oi>geluksdag te Koblenz bevonden hebben. Het aantal dier personen bedraagt wel 80. Twee vermisten- meldingen bleken op verongelukte personen van toepassing te zyn. Het aantal dooden bedraagt nu in totaal veertig. De ryksregeering heeft op voorstel van minister van Guerard 20.000 M. ter beschik king van de stad Koblenz gesteld ter onder steuning van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Herdenking in den Rijksdag. De gisteren gehouden zitting van den Ryksdag begon met een herdenking van de nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp te Koblenz. De 'Ryksminister voor de bezette gebie den Treviranus verklaarde uit naam van de Ryksregeering, dat het geheele Duitsche volk van harte deelneemt in de smart van de treurende nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp. Hij sprak de hoop uit, dat de schier overweldigende blij ken van deelneming, die overal aan den dag treden, den achtergeblevenen eeniger- mate tot troost mogen strekken. BELGJJS. Prinsesje Joséphine-Ch«rlotte. Een vermakelyk tooneeltje. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel schryft: Tyuens de plechtigheid op 21 dezer, in het Cinquantenairepark, waren, op sommige oogenblikken, de 40.000 oogen der genoodig' den, die zich op de officieele estraden be vonden, niet gevestigd op de sprekers, die, achtereenvolgens, uit naam van de wetge vende, uitvoerende en rechterlijke macht hulde kwamen brengen aan de dynastie en, in de eerste plaats, aan koning Albert, maar wel op het dochtertje van prins Leo pold en prinses Astrid, dat de sprekende heeren wel bizonder vervelend bleek te vin den. Het was de eerste maal dat het, geheel in het wit gekleede prinsesje, een officieele plechtigheid by woonde. Weldra glipte het van de knieën van prinses Astrid, wandelde eerst een poosje guitig heen en weer op het koninklijk verhoog, trachtte toen op de knieën te klimmen van koning Albert en koningin. Elisabeth om ten slotte, vol be wondering en verbazing, voor minister president Jaspar, met de witte kuif en een overvloed van ridderordes en kruisen, te blyven staan. Een hofdame trachtte het prinsesje weg te krijgen maar dit slaagde niet en de minister-president moest zich toen wel tot een beklimming leenen en al zijne kruisen van dichtbij laten bekijken en betasten. Dit gaf een journalist, die, met zyn collega’s, het vermakelyke tooneeltje gadesloeg een ondeugend woord in den mond, dat spoedig opgeld maakte: „Mon sieur Jaspar n’est pas seulement un gou- vemant, c’est aussi une gouvernante”. voorzien. Het had een dubbel deksel, een van hout en een van ijzerdraad. Overdag liet George meestal het bovenste deksel open en deed dat tegen den nacht weer op slot, want slangen zijn gevoelig voor kou. De ratelslan gen, die hij in het kreupelhout ving„ werden uit den zak boven in het hok gesahud. Maar wanneer de gevangen dieren uit het hok naar de groene dooe werden overgebracht, ging George met meer voorzichtigheid te werk. De vierde zijde van het hok was van zink. Ter hoogte van den vloer had George een schuifdeurtje gemaakt. Wanneer hij dit een eindje openzette en door een tik op het deksel de slangen had wakker gemaakt, dan verscheen er weldra een kop door het schuif je. Daarop liet hij dan kronkelende dier in de doos glijden door een stukje kachelpijp. Hazel staarde naar het hok waarin ze alleen maar een oude pakkist zag en vroeg zich af wat er toch wel in kon zijn. Toen ging ze er heen Haar hloote voet was maar een paar céhtimeter van het schuifje af. Bo ven over het hok lagen een paar grijze de kens. Ze liohtte die niet op, ze raakte die niet eens aan. Terwijl ze daar zoo stond en zich afvroeg wat er toch wei in die reuzenkist kon zijn, schaamde ze zich eigenlijk niet weinig. Ze duwde met haar hand tegen de kist, maar die kwam niet in beweging. Op dat oogen blik zag ze de schuif, die door een koperen knop heen en weer kon worden bewogen. Waarom een schuif? Hazel’s nieuwsgierigheid was aan het af zakken? Ze had juist besloten dat ze maar tot morgen moest wachten en George’s ge heim uit zijn eigen mond vernemen. Haar ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 J0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1