ekbank it Blad )0 r B Odol NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. NA, 17446 Woensdag 6 Augustus I960 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen Is FEUILLETON. ANDING thriftelijke aan- eer r. E ..RATELSLANGEN" 69* Jaargang 100. 20 t R geantwoord zei hij stroef. dien Wordt vervolgd. F Beuri- koen Dantzig an de Internationale Arbeidsorganisatie. Albert Thomas aan het woord. N repliek te mo- j vastgesteld op ilfvier *8 namid- mderc, duurzame treilde de weinige ten, zuigt Odol de alijmhuid van n e i van Oostenrijk, die tot de Ar- van ffe- HOORWEG. keiyidng der oplossing van het politieke probleem dat men zich gesteld ziet en aldus de Internationale Arbeidsorganisatie zal steunen, in haar werk van bevredigen en verzoenen. Daar de vertegenwoordiger van de Vrije Stad Danzig verzocht van gen dienen, werd de zitting heden (Woensdag) te ^half dags. ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal f 2.25, par waak H cent, met Zondapblad aar kwartaal ƒ2.20, par week 22 cent, overal waar da bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. feesten der honderdste verjaardag had moe ten rondgaan, maar, tengevolge van den regen tot 3 en 4 Augustus werd uitgesteld, quantenairepaleis en het daarrond gelegen park, niet zou hebben kunnen verlaten. Tot ook ditmaal weer de hallen van het Cin- omstreeks 1 uur in den middag was het droog gebleven, al zag de lucht er grauw- dreigend uit ,maar toen stak plots een ge weldige stormwind op en weldra viel ook de regen bij plassen neder. Toch kwamen de ruim 2500 deelnemers aan den optocht ge leidelijk opdagen en bood de Renaissance- laan, die zich rondom het park slingert, een uur lang het meest amusant-anarchronische schouwspel dat men zich voorstelleh kan. Uit alle steden en gewesten van het land waren, trots den vorigen tegenvaller, toch nog tienduizenden nieuwsgierigen, naar de hoofdstad gekomen en onder honderddui zenden paraplue’s werd luid gepraat, gela chen, gegekscheerd en geentiseerd in af wachting van de treurige mededeeling, dat ook ditmaal weer de stoet was afgelast, of van het trompetgeschal dat zijne nadering zou aankondigen. De voor 20.000 personen plaats biedende tribunes, op het halfronde plein van de Cinquantenaire-musea, geraak ten eveneens .bezet en, ten slotte, verscheen ook de koninklijke familie en nam zij plaats evenals op 21 Juli, bij de hulde aan de dy nastie, op het tegen de bekende triomfpoort aanleunende, met roode pluche afgesloten verhoog, waarboven eene, alle proportie missende, kolossale koninklijke kroon was aangebracht. Zelden of nimmer was een stad in België getuige van een kleurryker opeen volging van historische tafereelen als deze welke het te Brussel samengestroomde volk te aanschouwen kreeg. Aan iedere provincie was de voorstelling van een tijd perk uit de geschiedenis van de Zuidelijke Nederlanden opgedragen en zoo kwam het dat Namen, de streek der voorhistorische grotbewoners, der legenden van kabouters en feeën, de streek ook waar Julius Caesar zijn eerste groote overwinning op den Bel gischen volksstam der Aduatieken behaalde, de voor-historische periode tot aan de Ro- meinsche overheersching te behandelen kreeg. De wagens van het Steenen Tijdperk en de Primitieve Kunst, uitgevoerd naar teekeningen van Henry Bodart, wisselden af met groepen visschers, jagers en krij gers die blijkbaar al geruimen tijd in den regen hadden gestaan en zoodoende een nog meer verwilderd uitzicht hadden gekregen dan ejgenljjk wel was bedoeld. Het luidruchtige handgeklap, dat de ver schijning van de bereden banierdragers van het graafschap Vlaanderen en van de stad Gent en van de breed openwaaiende VI sche leeuwenvaandels op zeer veie piaatlWh begroette, had dan ook meer dan eens veel weg van een demonstratie. Ook voor West- Vlaanderen, in welk deel van den stoet het Gulden Vlies het hoofdmotief was, kan deze wat moet het dan wel voor Samantiia ge weest zijn? En toch heeft ze Hazel gered, omdat zij van jou houdt. Als jij echt van Hazel houdt, doe dan voor haar wat Saman tha voor jou gedaan heeft. Een spottende lach brak van haar lippen. En dat, Geor ge, zal straf genoeg zijn voor meneer Stoc ker. Nooit in haar leven had ze zoo lang ach ter elkaar gesproken Toen ze klaar was, trilde zij over al haar leden de tranen spron gen haar in de oogen. Zij zag hem, zooals ze gezegd had, als een klein kind, het eenige kind, dat haar was overgeblevenWanhopig greep ze hem bee\ drukte zijn hoofd aan haar hart, in het bewustzijn, dat hij aan een ziekte leed, die Veel gevaarlijker was dan diphteritis,, die hij als kind had gehad, ook dat hij haar zou kunnen worden ont nomen. Haar greep was zoo geweest, dat hij moest worstelen om los te komen. Zij omklemde hem vaster. Plotseling hield hij op met vechten haar kracht had gezege vierd. Zij begon zijn naam te fluisteren, als neuriede ze weemoedig tegen een ziek kind: Georgie, Georgie! Toen haar greep wat minder vast werd, lichtte hij het hoofd en kuste haar. Het was nu zijn beurt om haar te troosten. Dat had hij na zijn vaders dood niet meer ge daan. Zij had het pleit gewonned. HOOFDSTUK XVII. Hoe alles terecht kwam. Een klare Octobermaand deed haar in tree in de vallei van de Spragge’s. George hield van de herfst, omdat hij dan lange BUITËNLANDSCH NIEUWS. DULTSCHLAND. Windhoos teistert het gebied van Holstein. Eea hevige windhoos* gepaard gaande met wolkbreuken, onweer en hagel, heeft Maandagmorgen de omgeving van Meldorf geteisterd, waar groote achade werd aange richt. Talrijke boerenhofsteden werden verwoest en vele landbouwmachines vernield. De enorme hoeveelheden regenwater, die de huizen binnendrongen, hebben ook veel schade berokkend. In Meldorf zelf werden talrijke boomen als lucifers geknapt, terwijl twee huizen zoodanig werden beschadigd, dat zij wegens instortingsgevaar moesten worden ontruimd. De dood van Siegfried Wagner. In de kapel van het stedelijk ziekenhuis te Bayreuth is gistermorgen in tegenwoor digheid van de naaste faipilie, de beaardiug verricht van het lijk van Siegfried Wagner. Nadat de concertmeester van de feestspelen muziek had uitgevoerd, «prak Vikar Wol- fart enkele woorden tot de weduwe. Ook wa ren aanwezig mevrouw Chamberlain, gravin Gravina, de drie dirigenten van de feest spelen, Muck, Toscanini en Elmendorf, prof, dr. Ruedel, de leider van het koor, en graaf Moulin Eckardt Muenchen. Vandaag zal het stoffelijk overschot wor den overgebracht naar de Stadskerk en daar worden opgebaard. Vrijdagavond zullen in een bijzondere uitvoering het orkest en de kunstenaars den dood van Siegfried Wag ner gedenken. Rijkskanselier dr. Brüning heeft uitnaam van de rijksregeering de weduwe van Wag ner een telegram van deelneming gezonden. Siegfried Wagner heeft zijn echtgenoote tot universeel erfgenaam benoemd en heeft haar ook alle rechten van de feestspelen overgedragen. BBLGML Slecht weer, naar desondanks veel belangstelling. Zondag is de groote interprovinciale his torische optocht, georganiseerd ter gelegen heid van het eeuwfeest der Belgische onaf hankelijkheid, in de Belgische hoofdstad onder buitengewone belangstelling rondge gaan. Het weder viel niet mee en geruimen tijd vreesde men dat deze stoet, die reeds 23 Juli j.l. tot besluit van de driedaagsche len. Nou is het genoeg! Nee, je zult me moeten laten uitpra ten Jij staat daar met je vuisten klaar, om je eigen moeder te lijf te gaan. Je ziet er uit, zoo groot als een olifant, maar in mijn oogen ben je zóó gekrompen, dat je niet grooter lijkt dan een klein kind! Ja zeker, het ie zooIk heb met je te doen, George, omdat dit de eerste keer is, dat je het echt te kwaad hebt, maar ik had gedacht dat je mane genoeg was, om je Verdiende straf te dragen! Dat is het toppuntVerdiende straf Ik meen het! Je hebt Hazel eenvoudig gestolen Gestolen van de plaats, waar ze hoort, haar hier heen gehaald tegen haar eigen beter oordeel in. Met je verbeelding en je domheid dacht je, dat een kasplantje als zij hier in onze heuvels zou kunnen aarden. Maar zij begrijpt het beter dan jij. Als ze met je trouwde en probeerde, jouw leven hier te deelen,, dan zou ze doodgaan eenvoudig verwelken, zou ze. Zij is aardig dicht bij den dood geweest, jongen, sedert ze je zoende. Ze wachtte even, om te zien, welken in druk haar woorden gemaakt hadden. Geor ge’s gezicht bleef donker, maar ze .merkte toch, dat zijn trekken wat ontspannen wa ren.' Zij legde haar hand op zijn sahouder en haar stem' werd zachter. Je moest wel eens een lesje aan Saman tha nemen I Samantha? Gisterenavond heeft ze jou en Hazel samen gezien. Ik ook. Dat was misschien het bitterste oogenbük van mijn leven. En over in de „San Lorenzo-tribune”, met noot van de redactie die dó lezers herinnerde, dat miss Hazel Goodrich „Spragge’s Hoeve” door een gebeten. George las dat bericht op een avond na het eten. En later op den avond, terwijl hij zijn pijp zat te rooken, zei hij tegen rijn moeder, die met haar naaiwerk bezig waa: Wanneer zou Samantha eigenlijk thuis Uit het Engelsch van H. A. VACJHELL. Nadruk verboden. -■ Is dat de reden? vroeg hij zacht. Zij draaide om de waarheid heen. Toch zeker reden genoeg1 De éénige reden? ■>N-n-ee! Is er een andere man in het spel? nazei antwoordde niet. Zeg het me eerlijk. Is het... Stocker? i.Z J flidderde> deed de oogen dicht en la« doodstil. George stond op. Je hebt me geantwoord! zei hij stroef. U hoorde de deur dicht vallen. J was stil weggegaan, de kamer uit naar leven uit. van aJh*1 Van eweefde haar de lippen. hebbfin0 ?let8 m*ar met mMten lU dim m"?®' h>bt h“T met b''t,,nlioor alleen gelaten. wai heb ik. - Bent u blijf van van Mexico, dat schijnt te willen toe treden tot de Arbeidsorganisatie zonder zich over den Vokenbond uit te spreken en i eindelijk het geval van Brazilië, dat toege staan i» lid van de Arbeidsorganisatie te blijven na uit den Volkenbond te zijn getre den. Wat dit laatste geval betreft, trachtte de heer Thomas aan te toonen, dat het punt om te weten te komen of de situatie van Brazilië overeenkomt met het Juridisch Statuut van de Arbeidsorganisatie gereser veerd is gebleven; spreker wees op de ge volgen, welke uit een advis van het Hof op het verzoek van Danzig zouden kunnen voortvloeien en waardoor de Braziliaansche quaestie implicite zou worden beslist. Spreker wees vervolgens op het belang, dat de organisatie er bij heeft wanneer zij universeel zou worden en wees ook op de teksten welke voorschreven deze univer saliteit te zoeken. Voorts onderwierp hij aan een onderzoek de vereenigbaarheid van de grondwettelijke regeling der vrije stad met de bepalingen welke de werkzaamheden van de Internationale Arbeidsorganisatie beheerschen; hy concludeerde, op algemeene wijze, tot de onvereenigbaarheid der beide reeksen van regelingen. Na er aan te hebben herinnerd, dat hy eensdeels had aangetoond de verplichting om de uijiversiteit van de Internationale Arbeidsconferentie te bevorderen en ander deels naar voren ha^l gebracht de onver eenigbaarheid van het’’’.. Statuut der Vrije Stad met dat van de internationale Ar beidsorganisatie, betoogah. spr., dat, vol gens hem, er iets paradoxaals is gelegen in het feit, dat de toetreding tot een inter nationale organisatie ónmogelijk zou zijn voor de Vrije Stad Danzig, omdat zy een bescheraningsregieon geniet van den Volken bond. Vervolgens wees hy er op, door welke middelen het den Danzigers mogelyk zou zyn om onder het huidige regiem deel te nemen aan de voornaamste werkzaamho- den der Arbeidsorganisatie: de opstelling, het sluiten en de uitvoering van internatio nale verdragen. Spr. meende dat, met eenigen goeden wil aan beide ztfden, het mogelijk zou zyn het middel te vinden tot handhaving der waar borgen, welke Polen aan het Verdrag van Versailles ontleent ten aanzien van de Vrije Stad Danzig en tegelijkertijd aan de Dan zigers ,de voordeelen te verzekeren, welke db Internationale Arbeidsorganisatie aan alle arbeiders waarborgt Spr. spreekt als zyn overtuiging uit, dat de geest, waarmede de Poolsche regeering bezield wordt en die tot uitdrukking kwam in de verklaringen van den vertegenwoordiger vafl Polen, tot dit doel zal leiden. Wat het Hof betreft, hoopte de heer Thomas, dat dit door des- zelfs advies over het juridisch aspect van Dat ben ik! Hij kwam een stap nader, gespannen van Voor het Perm. Hof van Int J’ustitie heeft gisteren de heer Rundstein zyn uit eenzetting van het Poolsche standpunt be treffende de toelating van de vrye stad Danzig tot het lidmaatschap van de Inter nationale Arbeidsorganisatie voortgezet. Na herinnerd te hebben dat, volgens hem, het bijzonder juridisch statuut van de vrye stad deze belet lid van den Volkenbond te worden, zette hij de organieke banden uit een, welke de Arbeidersorganisatie aan den Volkenbond binden. Hy zette het gevoelen uiteen, dat een Staat, die zich onder (be scherming bevindt van den Volkenbond en daarvan geen lid kan zyn, evenmin lid van de Arbeidsorganisatie zijn kan. De heer Rundstein zeide te meenen, dat de deelneming van een Danziger delegatie aan een internationale arbeidsconferentie juridisch onmogelyk zou zyn, want volgens de geldende regelen, zou zulk een delegatie ondergeschikt zyn aan de Poolsche delega tie, hetgeen stry’dt tegen de beginselen van de Arbeidsorganisatie zelve. Het geval van de vrye stad Danzig is er een zonder gelij kenis met welk ander en het heeft geen zin, volgens spr., om, zooals de vertegenwoordi ger van Danzig gedaan heeft, zich te be roepen op zekere bijzondere omstandigheden in de betrekkingen tusschen Engeland en zyn onderhoorige Staten om daaruit een ar gument te putten ten aanzien van de situa tie van Danzig. Spreker ontkende niet, dat het wenschelijk is, gelijk de vertegenwoor diger van Danzig naar voren bracht, dat de Arbeidsorganisatie universeel worde, maar voor wat het geval-Danzig betreft, móet men dat doel trachten te bereiken door an- deie middelen dan door een juridisch ónmo gelijke toetreding tot het lidmaatschap. Sprefcer’s meening is dus, dat het ant woord op de aan het Hof voorgelegde vraag ontkennend behoort te zyn. Hij voegde er echter aan toe, dat indien het advies van het Hof in dien zin luidde, Polen niet zou nalaten alles te doen, voor zooveel zulks van dit land kan afhangen, om aan de ar beiders van de vrye stad de weldaden te verzekeren, voortspruitende uit de werk zaamheden van de Internationale Arbeids organisatie. De heer Albert Thomas, directeur van het Internationale Arbeidsbureau, die uit- genoodigd was om inlichtingen te verstrek ken over het aan het Hof voorgelegde pro bleem, verklaarde „broos” te beschouwen de bewering van den vertegenwoordiger van Polen, volgens welke een Staat geen lid zou kunnen zyn van de Intemationale Arbeidsorganisatie, omdat hy, nooit lid van den Volkenbond kan zyn. Spreker beriep zich op de gevallen Duitschland en Oostenryk, die tot de beidsorganisatie toetraden alvorens lid den Volkenbond te zyn geworden, het Geen ziel is troosteloos, zoolang zij nog voor één sterveling kan voelen liefde en vertrouwen. drift en verontwaardiging. Hoe denkt u, dat ik dat Verdragen zal? Denkt u, dat ik me door een vrouw zal lateh voor den gek houden? Denkt u dat soms? St, st! Je moet God op je bloote knieën danken, jongen, omdat een andere man je dien last heeft afgenomenZe zal een zwaar vrachtje voor hem zijn. Jij bent sterk, Geor ge, maar je bent niet sterk genoeg, om Ha zel Goodrich te dragen. Blij? Ja zeker ben ik blijIk ben zóó blij, dat ik er haast toe zou kunnen komen, de slangen naar het bosch terug te brengen en ze de vrijheid te geven! Het was een drastische opmerking, te drastisch misschien wel. Je weet niet alles, mompelde hij norsch. Gisterenavond heeft ze in mijn armen gele gen. Haar lippen waren klaar voor de mijne. Toen was ze van mij, heelemaal van mij. En nu dit! Wel,, dat alleen moest je al misselijk maken. Ga naar buiten en spuw het uit! Vooruit! Maak, dat je er voor goed van af komt! Hij antwoordde op even grlmmigen toon als zij Eerst zal ik met hem afrekenen Hoe? Laat dat maar aan mij over! Hoe kan ik dat nou? Nee hoor! Ik vind het een ellendig gevoel, dat ik mijn zoon moet voorschrijven, wat hij dóen en laten moet. Ik dacht, dat hij sterk genoeg was, om het zonder vrouwenhulp te kunnen stel- (lüllkSUIE C0III V\T. “aüveKTKNTIBI'BUSi Uit Gouda «n omitnkan (behooranda tot dm bwolvkrincjf 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Goede en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Ilefdadigheide-advertentiin de helft van den prü». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededelingen b« contract tot zeer geredueeerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkonurt van aoliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ztfn. laatste bemerking gelden. Hier waren alle opschriften eentallig Nederlandsch. Den standdaarddrager van het (graaf schap Vlaanderen, die voorop reed, was tot goed aan te zien dat hy wel wist wat hy met den zwarten leeuw op het gouden veld in de straten van Brussel bedoelde. Dit ge deelte van den optocht was een stoet op zich zelf en vormde een alleszins merk waardig geheel. Koning Albert in het Nederl. Paviljoen te Luik. Belangstelling voor Hollands glorie. Men meldt uit Luik aan het Pers&ureeu Vaz Dias, naar aanleiding van het bezoek dat Z. M. de Koning der Belgen gebracht heeft aan de Tentoonstelling te Luik: By het déjeuner hetwelk den Koning om 1 uur op het stadhuis werd aangeboden en waaraan o.a. Minister Jaspar en Minister Baels en vele andere autoriteiten aanzaten. Waren eveneens tegenwoordig Mr. Dr. Fro- wein, Commissaris Generaal der Nederl. Regeering by de Tentoonstelling te Luik én de heer Hofstede van Son, Consult der Ne derlanden te Luik. Na het déjeuner begaf de Koning zich met verschillende autoriteiten naar de Secteur Nord van de Tentoonstelling en zyn bezoek had alleen ten doel het bezoeken van de paviljoens der vreemde landen die aan deze tentoonstelling deelnamen. Na het Italiaansch, Fransch, Zwitsersch en Japansch Paviljoen bezocht te hebben werd Z. M. aan den ingang van het Neder landsch Paviljoen door den heer Mr. Dr. Frowein, den heer P. Regout van het Ne derl. Uitvoerend Comité en de hem; Hof stede van Son. Consul der Nederlanden ont vangen. De Koning was vergezeld door den heer Moressée, Directeur-Generaal der Ten toonstelling, den heer Gérardon, Voorzitter van het Uitvoerend Comité, zyn Adjudant, Luitenant-Kolonel de Hennin de Walcourt, den Gouverneur der Provincie, de Burge meester «n Wethouders van de stad Luik, pnz. De Koning toonde veel belangstelling voor de Nederl. inzendingen en gaf Zijne bewondering te kennen voor de weten schappelijke inzendingen van onze Univer- siteiten en vooral voor de afdeeling welke Nederland’s glorie is, en waar zich de por tretten bevinden van de Nederlandsche Nobelpry swinnaars. Na een bezoek dat ongeveer een 20 minu ten heeft geduurd, nam Z. M. afscheid en werd wederom uitgeleide gedaan door de drie heeren, welke hem hadden ontvangen. Militair bevel aan den Kroonprins overgedragen. Op het Victoriaplein (Legerplaats) te Be- verloo heeft gieter generaal Brassine a-in kroonprins Leopold voor het front der troe pen van het regiment grenadiers officieel het bevel overgedragen als majoor van het eerste bataljon Van dit te Brussel garnizoen houdend regiment. dagen in de heuvels kon zwerven, op jacht naar kwartels of vMschen op de rotsen on der het condornest. Of hij kon urenlang lig gen in het riet, dat ’t moeras omzoomde, op den uitkijk naar alle mogelijke soorten een- den. Augustus en September had hij alleen met zijn moeder doorgebracht, want Saman tha was gaan logeeren bij een oom van moeders kant in San Clemente. Ze wilde graag gaan en juffrouw Spragge was te ver standig geweest om zich er tegen te verzet ten, hoewel al het huiswerk nu op haar neer kwam. Misschien had ze wel gehoopt, dat George het meisje zou missen, maar daar liet hij niets van merken. Hij sprak heel weinig en deed meestal zwijgend zijn werk. Hij ging weinig naar Aguila en ging heelemaal op in het bouwen van een dam, voor de bevloeiing voq het land dat beneden de brug lag. Tegen het einde van September trouwde Hazel met Wilbur. Er stond een berichtje „„t een er aan op ratelslang was pijp ut te rooken, iel hij tegen lijn moeder. Wanneer komen?

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1