t Blad ’S E EN 1SSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 8 Muguatu» 1830 8o. 17448 88’ Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen FEUILLETON. rs. rs. b ER 1 I E Ean Memorandum van Tardiou. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, £1 BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, SCHOENHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. „RATELSLANGEN" van it. Docts. H K: Fransch-Duitsche grens. BUTTÈNLANDSCH NIÉUWS. I JUI TS. TS. TS. TS. TS. TS. TS. EINDE. ze Groote manoeuvres in Frankrijk. Meer dan vijftigduizend man aan de Waterkampioen. nd voor het behoud Natura. «khandel en bij de ZOON te Gouda. je, ik Was je? En (Vei niej. mej. •chtsch Dagblad. rdige flora en fauna N. R. Crt. j zouden wenschen." Voorwaarts. d, van de hand van licht doen zien aan m schoonheid wordt nog eenige partioüliere belangheb- De weg, waaromtrent wij indertijd aj eens in medegedeeld, ormen tusschen stie o.Ver de Al- mgeveer 120.000 —Auto's en 3600 gebruik van zullen deri bouw van nieu- ’■ijh reeds gesloten, a Oostenrijk wordt Provinciale Staten geheel omgewerkt boekje bevat thans tfej. E. A. Zuydam, k, Ir. Chr. P. G. J. nburg en G. Traan- Als ik ging en me voor 60 pet., de Beriijnsfhe A.E.G. voor 33 pet. en voor de overige 7 pet. de beide betrokken bondslanden Salzburg en Karin- thié en benden. Dê weg, waarom wem wi|'i eenige bijzonderheden hebb< zal de kortste verbinding v München, Salzburg en Vel pen. Men verwacht, dat menschen, met 17.000 luxw autobussen er jaarlijks maken. Contracten over we, groote Alpenhotels zij De schoonste streek van hiermee vrijwel onder ieders bereik gebracht. FRANKRIJK. De kinderverlamming in den Elzas. Naar gemeld wordt, neemt de kinderver lamming in den Elzas steeds grooter vor men aan. In het geheel hëeracht de ziekte in zeven gemeenten. In dtn loop van acht weken kwamen er 269 gevallen voor. In het district Straatsburg werden in de laatste vijf dagen veertien nieuwq gevallen gecon stateerd. verschillende deelnemende wapens door het oproepen van reservisten der eerste lich tingen vrijwel op oorlogssterkte zullen worden gebracht. Bovendien is het terrein der reusachtige manoeuvres zoo gekozen, dat zonder moeilijkheden de reeds voltooi de onderdeelen van het groote fortificatie- stelsel aan de Fransche Oostgrens hinneu het kader der oefeningen kan worden be trokken. Blikbaar moeten de grootscheep- sche manoeuvres tevens dienen om na te gaan, of de ingrijpende reorganisatie, die het Fransche leger in dit jaar heeft onder gaan, ook inderdaad vlot functioneert. Voor de Duitschers zijn daze manoeuvres, die vlak by hun deur worden gehouden, niet aangenaam, omdat de oefeningen óf een offensief karakter dragen (en dan voor spelt dit weinig goeds voor de toekomst) óf van defensieven aard worden geacht en in dat geval wordt met de manoeuvres te kennen gegeven, dat Frankrijk Duitschland nog steeds wantrouwt. In Duitschland toont men wel begrip te bezitten voor de Fransche nervositeit, vooral in verband met de relaties tusschen, Rome en Parijs, die veel te wenschen overlaten, maar er gaan ook al stemmen by onze Oosterbu ren op, die naar aanleiding van de voorge nomen grensmanoeuvres opmerken: „Fran- schen, denkt ook een beetje om de zenuwen der Duitschers". ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. zal daar volgens aanwijzing van Wilkins verschillende veranderingen ondergaan, op dat de duikboot geschikt worde voor het doel, waarvoor Wilkins haar wenscht te gebruiken. n.L voor het maken van een Poolreis, waarvan een groot gedeelte van het Uaject zal worden afgelegd onder wa ter, onder de ysbarrière. Wilkins hoopt op deze wijze via Spitsbergen door open zee en onder het ijs door de Behrmgstraat te be reiken Aan boord van de O 12 zal voor een jaar proviand worden meegenomen en brandstof voor het afleggen van. een afstand van 7000 mijl. De bemanning zal bestaan uit 18 koppen. Aan den boeg van den on derzeeër zal een installatie worden aange bracht, waardoor het mogeiijk zal worden door een ijslaag van 12 voet dikte heen te rammen. ook! Dat ben ik niet! Ik ben o, zoo slecht. Het scheelde niet veel, of ik had nazt-l rustig dood laten gaan. Hij was verslagen, want hij herinnerde en wat mei Als jij mij wou hebben, dan wou ik jou ook! Heerel Je bent een wonder! Nou, sta stilJe hebt me eena een meisje zien zoenen dat niet waard was, in jouw schaduw te staan. Nou ga ifc jou tweemaal zoo stevig en tienmaal zoo lang zoenen. Ben ie bereid? Ja! Op die manier werd een wreede herinne ring voorgoed uitgewischt. Maar toen Geor ge Samantha voorstelde, naast hem te ko men zitten, had Samantha bezwaren. Er is iets, dat we eerst moeten doen Wat dan? Bedenk je eens! Ik zou dolgraag wil len, dat je het zelf bedacht! Raadde hij het werkelijk? Of wees ze hem den weg? Haar vriendelijke oogen*’ gleden naar het huis daar beneden. Ik ben er! Het aan moeder vertellen! riep George triomfantelijk. Hand in hand, als twee kinderen holden ze den heuvel af. Juffrouw Spragge was niet in huis, toen ze er aan kwamen, ook niet in de kippen- schuur. George riep haar. Alleen de echo van zijn zware stem kwam terug. Ze moet op den heuvel zijn, zei Saman tha. Laten we daar kalmpjes aan naar toegaan. Ze vonden haar op het kleine kerkhof. Ze zich, wat Hazel hem verteld had toen zijn antwoord was geweest. Ik geloof er niets vani En toch is het zoo. Ik ben niet dade lijk naar haar toegegaan. Ik heb naar haar staan kijken, toen ze als een hoop vodden Commissie van atenzltting 1930. ft een goed gedocu- iral uit het oogpunt lit gebied beteekeni cweekery toegelich benauwende afnan Ik zou je altijd hier in de vallei willen houden, Samantha, hier bij mij. Ik zou je willen Vragen of je als mijn vrouw hier zoudt willen blijven. Zij wendde het gelaat af. Hij zag, dat ze ontroerd en ontsteld was. Hij liet haar los en ze stonden beiden op. Ze keken elkaar recht in <le oogen. Een verlammende schrik joeg door hem heen. Hield ze niet meer van hem? Hartstochtelijk riep hij uit: Ik kom toch niet te laat, of toch? Ha zel is dood voor me, maar jij leeft, Saman tha en ik wou, dat je je leven verder met mij wou deelen, en me hielp om wat van het mijne te maken, hier, waar we allebei thuis hooien I Ze fluisterde hijgend: Wacht even. Eens heb je me gezegd, dat ik de sjllerb^te was. Maar wat drommel, dat ben je toet RtfSLAND. De Tsaristische schulden. Wordt de erfenis niet aanvaard? Li de „iswestia” is de volgende nota ge publiceerd „Wij betalen de schulden uit den tsaren tijd niet, maar wij kunnen de vreemdelin gen tegemoet komen door hun een hooge- ren rentevoet toe te staan op de leeningen, welke zij ons verschaft hebben. ,De handel is op credieten gebaseerd. De Amerikanen verleunen ons geen credieten, omdat wij de tsarische schulden niet bedillen. Maar reeds sedert 1905 hebben de revolutionnairen de buitenlandsche kapitalisten gewaarschuwd geen gelden te leenen aan den tsaar. Wij zullen de tsaristische schulden niet betalen.” CHINA. De buitenlandsche belangen te Hankau. De Engelschen zyn vastbesloten de bui tenlandsche belangen te Hankau zoo noo dig gewapenderhand te verdedigen. Er hebben zich reeds 150 Engelsche soldaten naar Hankau begeven. De Engelsche oor logsschepen in het Jangtse-dal hebben order gekregen zich gereed te houden, om even tueel onverwijld naar Hankau te vertrek ken. Ook 300 Japansche matrozen zyn onderweg naar Hankau om, voor het geval, dat deze stad in handen van de commu nisten valt, de aldaar aanwezige Japanners te beschermen. Hankau in staat van beleg. De Engelschen vastbesloten de buiten landsche belangen zoo noodig gewapender hand te verdedigen. Volgens berichten uit Sjhanghai is te Hankau de staat van beleg afgekpndigd en heeft de Chineesche overheid alle haar be kende communisten laten arresteeren en voor den krijgsraad gesteld. Vyf commu nisten, waaronder zich ook twee vrouwen bevinden, zyn vanmorgen terechtgesteld. Met betrekking tot de Engelsch-Ameri- kaansche onderhandelingen over een ge zamenlijk optreden der burgerlijke mogend heden in Zuid-China wordt vernomen, dat nog geen overeenkomst is bereikt. De Ame- nkaansche opvatting is, dat het den bevel hebbers in de Chineesche wateren moét worden overgelaten om by ieder afzonder lijk geval ter plaatse zelf een beslissing te nemen en het onderling over een gezamen lijk optreden eens te worden. De Engelsche regeering zet haar pogin gen tot een gezamenlijk optreden by de Japansche en Amerikaansche regeering krachtig voort. VER. SAAIEN. „Miss Universe”. Miss America uitverkoren. De uitslag van het schoonheidsconcours te Calveston is, dat „miss America”, in het gewone levan miss Dorothy Dellgoff gehee- ten en wonende te New-Orleans, gekozen is tot Miss Universe Miss Heien Hannau ireenigde Staten) werd nummer twee; Maria Namiyica (Roemenië) derde en Nadia Dekosarin (Rusland) .vierde. Benauwende hitte. Het aantal slachtoffers wordt tel kens grooter. De bladen wijden veel aandacht aan de sinds 17 Juli aanhoudende record hitte-golf en de catastrofale schade, die ze aan den landbouw heeft toegebracht. Men vreest, dat deze schade meer dan een milliard dol lar zal bedragen, daar ook de veeteelt zwaar getroffen werd. In het Midden-Westen begint de hitte langzamerhand iets minder te worden. In het Oosten zal de temperatuur waarschijn lijk Donderdag iets afnemen. De stad New-York beleefde gisteren den warmsten Augustus-dag, waarvan sinds de oprichting van het meteorologisch bureau ooit gewaagd werd. Udt vele plaatsen worden sterfgevallen, van geestelijke storingen en van zelfmoor den, die alle hun oorzaak in de afschuwe- Ijjke hitte vinden, gemeld. Steunverleening aan den landbouw. Te Washington wordt beraadslaagd over het treffen van verschillende hulpmaatrege len. Het staat nog niet vast, of de farmers steun zullen krijgen. Het ministerie voor landbouw zal waarschijnlijk een crediet van honderd millioen voor de noodlijdende far mers beschikbaar stellen. Ook de spoorwe gen (lie, gelyk bekend is, particulier eigen dom zyn, hebben steun toegezegd. Ls de toestand uit het oogpunt van productie al zeer ernstig, in sommige kringen is men van meening, dat de kwestie der over-pro- ductie dit jaar door de natuur op radicale wyze wordt opgelost. De groote graan- en katoenvoorraden van verleden jaar kunnen thans misschien nog productief gemaakt worden, terwyl de landbouw een hoogeren prys’voor zyn producten zal maken. Per -onderzeeër naar de Poolzee. Wilkins inspecteert zyn vaartuig. Sir Hubert Wilkinsheeft te Philadelphia de Amerikaansche onderzeeër O '12, die welwillend op gemakkelyke voorwaarden door de Amerikaansche marine te zyner be schikking is gesteld, geïnspecteerd. De O 12 Ligt op de marinewerf te Philadelphia en GRIEKENLAND. Keert Koning George terug? Hij zou in den herfst weer den troon bestijgen. Volgens eenige dagbladen te Boekarest zou dezer dagen een onderhoud te wachten zijn tusschen Koning George van Engeland met ex-koning George II van Griekenland en den Grlekschen premier Venizelos. Dit onderhoud zou in verband staan met be langrijke gebeurtenissen, die in den komen den herfst in Griekenland verwacht zouden worden. Men spreekt n.l. van een terugkeer van George II op den Griekschen troon. George is een zoon van wijlen koning Konstantijn. Nadat deze in September 1922 afstand van den troon had1 gedaan, werd George koning. Twee jaren later op 26 Maart 1924 werd de republiek uitgeroepen en ko- uing George verliet het land. Hij is gehuwd met prinses Elisabeth van Roemenië. OOSTENRIJK. Een weg over den Grooten Glockner. Een grootsche onderneming. De Oostenrijksche regeering heeft beslo ten tot het aanleggen van een weg over den Grooten Glockner, den hoogsten berg van Oostenrijk. De Neue Freie Presse noemt hem. in een hoofdartikel een van de gewel digste wegen van Europa. De weg wordt 30 K.M. lang en zal ongeveer 12 millioen sohilling kosten en circa 3000 werkloozen aan werk helpen. De kosten draagt de Bond hoorde hen niet aankomen Samantha raak te George’s arm aan. Ze bleven staan. Juf frouw Spragge zat bij haar graven, maar ze keek er niet naar. Ze staarde over den Oce aan. Ze piekerde over George en Samantha. Haar gezond verstand kwam in opstand tegen het gedwongen vrijgezellenleven, tus- sohen een man en een vrouw, die zoo ge heel bij elkaar hoorden. Wat scheelde die kinderen toch! Dat had ze zichzelf a] zoo vaak afgevraagd. En was het haar lot te moeten sterven zonder dat kleinkinderen op haar schoot speelden? Plotseling had ze het gevoel alsof ze moest opkijken. En ze kon haar oude oogen nau welijks gelooven was het werkelijk geen vizioen? Bij ’t hek stonden George en Sar mantlia, hij met zijn arm om de schouders van het meisje en beide met den glans van hun jong geluk in de oogen. Ondanks alle fraaie pacten ter verzeke ring van den vrede, zyn nog vele Europee- sche naties tot de tanden toe gewapend. Natuurlijk moeten die troepen af en toe zich oefenen «n de Franwchen deden dit de laatste jaren op groote schaal in die West-Duitsche gebieden, welke door hen tot voor kort waren bezqt. Ook in dezen herfst zullen de Franschen opnieuw grootscheeps opgezette manoeu vres houden en wel van 410 September in Lotharingen, d.w.z. in het gebied tusschen de Meurthe en de Saar. Fransche bladen weten reeds bizonderheden mede te deelen omtrent de aanstaande troepenbewegingen, die de grootste sinds den oorlog worden genoemd. Er zullen namelijk niet minder dan ruim vijftigduizend man aan deelnemen 24 bataljons infanterie, 6 bataljons jagers te voet, 12 bataljons Algerynsche scherpschutters, 32 escadrons ruitery, 4 af- deelingen machinegeweren op auto’s, 2 re gimenten dragonders; 3 regimenten lichte artillerie, 2 regimenten bereden artillerie, 5 regimenten zware artillerie, 2 regimen ten afweergeschut voor vliegtuigen, 2 ba- taljons tanks, 3 telegraafbataljons, 3 pio- nierbataljons, benevens talrijke vliegtuig en treinafdeelingen. Het hoofdkwartier 'be vindt zich te Luneville, waar 240 stafoffi cieren worden ondergebracht. De inspecteur generaal van het leger, maarschalk Pétain, zal de manoeuvres bywonen en in de laatste iagen zal ook Maginot, de minister van oorlog, de oefeningen in oogenschouw ne men. De berichten lichten er eveneens over in, dat de beteekenis van deze manoeuvres nog verhoogd wordt door het feit, dat de Voor de armen van geest is de reis door het leven één lange tunnel. Een groep F ran.se he reserve-offiaieren heeft aan minister-president Tardieu een memorandum overhandigd, betrekking hebbende op de veiligheidsquaestie en de Frarsche buitenlandsche politiek. In dit memorandum wordt o.m. gezegd, dat, terwyl Frankryk en zyn oondgenouten een groote militaire overwinning op Duitschland hebben behaald, Duitschland er op zyn beurt in geslaagd is een groote di plomatieke overwinning op Frankryk te be halen. Er wordt op gewezen, dat hot plan- Young voor Frankryk wat de Duitsche schadevergoeding betreft, zeer nadeelig is geweest. Voorts heeft het de ontruimng van de bezette gebieden ten gevolge gehad en daardoor Frankrijk genoopt ;aeuwe gren zen vast te stellen, wat drie jaar arbeid en vier milliard francs zal kosten. Het memorandum wijst er Jan op, dat deze offers gebracht zyn zonder eenige tegenprestatie. De reserve-officieren ver klaren dat zy zich als oud-stryders tol Tardieu wenden met den eisch de Fransche buiten'andsche politiek te herzien en de op grond van het Verdrag van Versailles aan Frankryk toekomende rechten met betrek king tot bet Saargebied onomstooteiyk vast te leggen. Een verboden boek en gearresteerd uitgever. Na de beroemde affaire met Sinclair, die eenige jaren' geleden vanwege zyn roman Oil gevangen genomen en vervolgd werd, doet zich nu een nieuwe cause célèbre voor, met in het middelpunt er van Nathan Asch en zyn uitgever. Nathan Asch, zoon van den bekenden Schalom Asch, heeft Nieuw York* in alleryl moeten verlaten, wilde hy niet, evenals zyn uitgever, gearresteerd werden wegens zyn boek Pay Day, dat tegelyk in ’t Engelsch en Duitsch is verschenen. Na than Asch schryft niet, zooals zyn beroem de vader, uitsluitend in het Jiddisch, maar in ’t Engelsch. Pay Day beviel zoo weinig aan de censuurambtenaren, dat zy het*in beslag lieten nemen. Drie jaar geleden ver oorzaakte Nathan Aschs eerste toman Als die Firma krachte, zoo schrijft bet Neues Wiener Journal, groot opzien. Kort daarop verscheen Liebe in Chartres, dat de harten van massa’s lezers in Amerika, Engeland, Duitschland en Frankryk veroverde. En thans liet hy Pay Day (in ’t Duitsch Zah- lungstag) verschynen, in ’t Duitsch en En gelsch tegelyk. Hermynia Zur Mühlen, in een critiëk, noemde het „Der 22e August”, ómdat het feitelyk handelt over dien datum der te rechtstelling van Vanzetti en Sacco. De grootste Amerikaansche couranten waren er vol van. Menig conservatief criticus meende, dat het boek Amerika’s goeder, naam schaden zou, maar het meerendeel der critici prees het zeer. Duizenden exem plaren werden verkocht, ook in Duitsch land. Plotseling echter greep de Amerikaan sche censuur in en konfisceerde de geheele Amerikaansche oplage, terwyl tegelyk een verbod werd uitgevaardigd om het te koo- pen, zelfs om het openlyk te bespreken. Te gelyk werd de eigenaar van de groote Nieuw Yorksche uitgevery Cremer en War ren, die het boek uitgaf, gevangen geno men. Men wilde hierna ook den schryver arresteeren, maar deze, tijdig gewaar schuwd, wist te ontsnappen naar Canada. Evenals Sinclair om zyn boek Oil zal Na than Asch nu vervolgd worden om Pay Day en er wordt verwacht, dat dit het sensatio neelste litteraire proces van de laatste eeuw in de V. S. zal worden. Er is nu een eigenaardige smokkelhandel (iOUME RANT. - ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorenda tot don bazorgkrlng) 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiin do helft van den prtys. INGEZONDEN MKDEDKELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina hO hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geroduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkomst van «oliede Rookhande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaga vóór do plaatsing aan hot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname versekerd te sjjn. in de gang lag. Ik vind bet ellendig om het te moeten vertellen, maar het is zoo. In mijn hart heb ik op dat oogenblik een moord gedaan. Haar toon kon niet anders dan overtui ging geven. George stak zijn kin vooruit en keek haar scherp in de oogen Toen zei hij kortaf: Ik was van plan dien Stocker te ver moorden O, George, ik was daar zoo bang voor! Was je? En Jou je daarom ninder van me gehouden hebben? Ik geloot niet, dat me dat wat had kunnen schelen. Jij bent de beste! Naast j<m voel ik me nietig en klein. Je hebt Hazel gered, en waarachtig, mij heb je ook gered! Ik ver lang nu harder naar jou, dan ik ooit naar haar verlangd heb. Is het geen medeiijden? Zij keek in zijn verlangende oogen en glimlachte. Noe, zei hij zachtjes, het is geen medelijden. George lachte. Nog één ding, er vannacht met een buks op uit ik plunderde een postkoets uit, zou je dan den bons geven? George, wat vertel je nu? vroeg stom-verbaasd. Ik meen het! Ik wou- het alleen maar weten. Draai er niet om heen! Antwoord Uit het Engelsch van H. A. VACHELL. 43 Nadruk verboden. Mijn oordeel, George, it 't tegenover gestelde van dat van Hazel. Er is een groote sterke man noodig om een klein karwei werkelijk goed te doen. Er zijn te veel onbe nullige kereltjes di« de groote dingen ver knoeien. Volgens mijn idee baan je je hier m de vallei een breeder pad, dan je ergens ter wereld zoudt kunnen doen. En als je van bier weg zoudt gaan, dan zou je, dunkt me, Mi het allerbeste van jezelf hier achter ‘•ten. Drommels, zoo heb ik er zelf ook altijd over gedacht. Zeg, zou jij er het land aan hebben om de vallei te verlaten? Ze aarzelde en er kwam een blos op haar wangen Ik... ik heb erg het heimwee gehad in bsQ Clemente! Hij pakte haar hand in een vasten greep 80

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1