n GOUDSCHE cmm «bank ONZE RESTANT ZOMER- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, enz. No. 17449 Zaterdag 9 Augustus 1930 69* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. tusschen Rijk Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede I i',8 I n BAHLMANN Kleine Annonces 8 regels f I.- FEUILLETON. De gestolen Professor. Uit het Duitsch vertaald door Oe herziening der Belastingen in verband met de nieuwe financieele verhouding en Gemeente BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, -S--- (As i te Wi Tra o Dit nununer bestaat uit twee bladen. 0. OORWEG. Regenmantels en Hoeden 80 lapen? ZJjt gij, I U alles te veel I hoofdpijn; aan I rijt gü prikkel- I Ijjk dien vijand ig helpen kan. I de proef van. I l. 21.-. Den Haag. dl i TWEEDE HOOFDSTUK. Beun- koeri Integendeel, er zal vermoedelijk wel ge poogd worden door verschillende maatrege len de opbrengst der Personeele belasting te verhoogen. Wat zeer bedenkelijk is. We moeten thans af wachten wat de voor stellen van B. en W. zullen inhouden. Daar uit zal wel blijken of de profetieën door den Wethouder Van Staal gedaan, dat de be lastingbetalers er bij de nieuwe verhouding beter aan toe zijn dan thans, waarheid zijn of fantaisie! nissen v; Die had Vitus Thavon krijgt een gevaarlijke opdracht. GOl DA Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? De oude Fuchs nam den hoorn op. Hier is Fuchs, redacteur der. De cheffluisterde hij Vitus toe. Laat hij zich ophangen! knorde deze. Kan hij ons zelf aan het ontbijt niet met rust laten? Ëen der meest opmerkelijke eigenschap- Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de ieder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau: MARKT 31 Klaag niet als gij geen bloemen vindt in uw levenstuin, want ge hebt stellig zelf verzuimd ze te zaaien of te planten B. ZODY. Nadruk verboden. EERSTE HOOFDSTUK. iets dergelijks mislukt fn de eerstvolgende raadsvergadering, welke zooals is aangekondigd, zal worden gehouden op Maandag 25 Augustus a.s., zal o.a. aan dfe orde komen de herziening der belastingen in verband met de nieuwe fi nancieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten. Hoewel de hiertoe strekkende voorstellen ons nog niet hebben bereikt en het dus nog niet mogelijk is te overzien de beteekenis van de nieuwe regelingen voor de Goudsche belastingbetalers is het toch wel van belang, nu de behandeling aanstaande is, een en ander mede te deelen omtrent de strekking der nieuwe rijks regeling in ’t algemeen en waarom er verschillen in be lastingheffing ook onder de nieuwe verhou ding tusschen Rijk en gemeenten zullen blijven bestaan. De wet van 15 Juli 1929 beoogt de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten op een betere basis te brengen, dan ze nu is en daarnaast de groote ver schillen in belastingdruk in onderscheidene gemeenten des lands te verminderen. Er is wel vaak gesproken van nivelleering van de belastingen, maar dat is bij de nieuwe rege ling geenszins het geval. De financieele draagkracht blijft ook onder de nieuwe wet telijke bepalingen haar invloed uitoefenen men denke vooral aan de Personeels Belasting en het gevolg daarvan is dat de eene gemeente, na alle belastingbronnen te hebben uitgeput, nauwelijks of in ’t ge heel niet met de wettelijk toegelaten maxi- mum-heffing op de Gemeentefondsbelasting kan volstaan, terwijl de andere gemeente in staat zal blijken te zijn op bescheiden wijze van haar bevoegdheid tot belasting heffing gebruik te maken. Dat we wat Gouda betreft niet al te op timistische gedachten moeten hebben, staat wel vast, daar de wethouder van financiën bij de laatste gemeentebegrooting al heeft uitgelaten dat voor Gouda niet zal kunnen worden volstaan met de 80 opcenten, die de gemeente zal mogen heffen op de Gemeente fondsbelasting en er toen al op gerekend is dat gebruik wordt gemaakt van de „bij zondere gevallen” waarin deze opcentenhef- fing tot 100 kan worden opgevoerd. nieuwe regeling de >oaU die thans wordt aarm krijgen de ge en -litoonforensenbelas- gemeente zal hebben, 1 worden door opcentenhc tefondsbelasting, maximum aangegeven, maar welk Rant al bij voorbaat, zooals geze houder Van Staal op 100 js g< Bij de nieuwe verhouding voegdheid tot opcentenheffing gensbelasting door de gemeei Kan de gemeente thans-, t*1 gaan, wat in Gouda «el wordt het maximum van‘;1( tot 50. Voor de gemeente i dat een verlies, naar de begi rekend van 18.000.De u nu werkelijk wijl ik zoo’n treurige voorbeeld héb? Allah Gekriebel-krabbel van wegen, aldus de juiste naam die de Amerikaansche architect over den aanleg van den Haag gaf. In de oude stad is er natuurlijk niet veel aan te doen, maar in de nieuwe wijken is het niet beter. Zonderling is daarbij ook nog dat men bij den aanleg niet aanstonds den groo- ten hoofdweg doortrekt, doch telkens een eindje verlengt en dan eerst het bouwter rein dat daar achter ligt in exploitatie brengt. Er is bijvoorbeeld een druk verkeer van den Haag naar Kijkduin. Langs het Houtrustterrein algemeen bekend lig gen twee flinke wegen, waarvan één de Sportlaan, zijn naam aan de sport op Hout- rust ontleent. In plaats van nu deze laan aanstonds tot Kijkduin door te trekken, doet men het bij stukjes en beetjes en zal het nog eenige jaren duren eer die verbin ding er is. Wanneer deze weg dadelijk was doorgetrokken, had men veel verkeer snel uit de stad naar buiten gebracht, dat nu langs diverse bochten op den kronkelenden ouden weg naar Kijkduin kan komen. De Laan van Meerdervoort zal nu einde lijk in het voorjaar uitmonden op den weg naar. Kijkduin exudaardoox -Mte verbetering gekregen van de stad uit, maar BRIEVEN urr DE HOFSTAD. MXXXIV. De aanleg van den Haag. 1 Een buitenlandsch architect heeft onlangs weinig vriéndelijk over den aanleg van onze stad geschreven. Hij wees vooral op het ge- mis aan groote lijnen in de architectuur van onze gemeente. Men „prutst” te veel, daar op kwam zijn redeneering neer en de voor beelden, die hij gaf waren werkelijk niet gezocht. Ge moet beginnen, aldus redeneerde hij, met het projecteeren van goede rëchtéTiïêë- de verkeerswegen; die moeten uitmonden op de wegen, welke naar buiten de stad leiden. Wanneer ge die hebt vastgelegd kunt ge uw verdere stratenplan daaraan binden. Met eenige frappante voorbeelden toonde hij aan dat men telkens begint met goede wegen, maar dat men telkens weer zijn eigen plan stopzet en den breeden weg laat doodloopen of zich laat splitsen in twee of meer smallere wegen. Inderdaad valt dit fuikstelsel herhaaldelijk op te merken en het is funest. Het zonderlinge is daarbij dat dan allerlei grillige pleinen ontstaan, waarop diverse straten uitkomen en waar het uiterst moeilijk is het verkeer te rege len. We zouden tal van dergeljjke gevallen kunnen opnoemen, waarbij dit het geval is. Trouwens op die pleinen is het altijd ge vaarlijk, veel erger dan op een gewoon kruispunt. Er is bijvoorbeeld het Valken- boschplein waar zeven lanen op uitmonden en twee trams elkaar kruisen. Het vereischt alleen al een studie om te weten hoe men daar moet loopen om niet kans te hebben om overreden te worden. Bij den bestaanden toestand beschikt de gemeente over een rjjksuitkeering ,die be rekend naar het aantal inwoners per 1 Ja nuari van het dienstjaar der begrooting, in brengt een bedrag van 3.13 per inwoner, waarvoor op de begrooting 1930 is uitge trokken een bedrag van ƒ88.616,56. Verder betaalt het Rijk nog een bijdrage in de kos ten der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris, waarvoor thans is uitge trokken 600.Het verdere inkomsten bedrag der gemeente bestaat uit diverse •bpcentenheffingen op de rijksbelastingen, maar de groote inkomstenpost bestaat uit de gemeentelijke inkomstenbelasting, die op de begrooting 1930 is geraamd op 720.000. Die gemeentelijke inkomstenbelasting gaat nu met den nieuwen toestand verdwij nen, maar daartegenover staat dat er voor het geheele land komt een algemeene in komstenbelasting, die geheven wordt naar de in de wet opgenomen grondslagen en tarieven, welke belasting den naam draagt van Gemeentefondsbelasting. Uit die belas ting nu wordt aan de gemeenten een be drag uitgekeerd, voor de berekening waar van volgens een bepaalde formule in aan merking worden genomen de uitgaven die de gemeente over 1926, 1927 en 1928 heeft gedaan voor de politie, het onderwijs en het armwezen, waarbij rekening wordt gehou den met de draagkracht der ingezetenen. Uit dezen hoofde zal Gouda een ryksuitkee- ring krjjgen, welke door den Minister van Financiën naar wij meenen is bepaald op 12,89707 per inwoner of rond 372.000. Verder zal de gemeente tot vergoeding van het gemis der gemeentelijke inkomsten belasting ontvangen 75 van de opbrengst van de grondbelasting, waarbij hare be voegdheid tot opcentenheffing blijft be staan. Voorts komt ter beschikking der gemeente ook de geheele opbrengst der personeele belasting, waarbij mede hare bevoegdheid tot opcentenheffing blijft bestaan en wordt ook de rijksbijdrage in de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris ver- hoögd, maar dit laatste bedrag speelt uiter aard geen rol. Het tekort, dat bij deze uitkeeringen.de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau «ijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. pen van Vitus Thavon was zijn absolute on bevreesdheid voor den „chef”, zoowel wat den persoon als het begrip betreft Hij nam verheven persoonlijkheid dezelfde spottende, oneerbiedige aan, als tegenover alle andere jeren, die hun leven achter een MANTELS EN JAPONNEN var beneden inkoopsprijs Ontvangen een prachtvolle keuze JAPONNEN EN HOEDEN voor het a.s. Seizoen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. GOUMIIE COURANT. tegenover deze precies houding t oudere het schrijftafel sleten. De talrijike millioenen, de schitterende hoofdartikelen, de alles overwegende invloed van dokter Gotthelf Martin, directeur, uit gever en eenig aandeelhouder Van de „Welt” imponeerden hem al even weinig als de vul kanische uitbarstingen van woede van zijn „pleegvader”. Hij bleef doodkalm zitten en smeerde een boterham, terwijl zijn oude vriend vanaf de uitgeloopen pantoffels aan zijn jichtige voeten tot aan de dunne haren op zijn afge werkte hoofd, één en al gespannen aandacht was, voor hetgeen zijn chef hem mede te deelen had. Uit de enkele opmerkingen, die de oude Fuchs zich veroorloofde te maken, begreep Vitus, dat het gesprek om zijn eigen belangrijken persoon draaide. -—Ja, hij is hier, rifep Fuchs, terwijl hij Vitus opgewonden toewenkte. Wat zegt u, dokter? Over een half uur? Zeker, over een half uur zijn wij op kantoor. Hij hing den hoorn op en rende naar zijn slaapkamer, om zich aan te kleeden, Vitus dronk voor den schrik nog twee koppen koffie en dwong den ouden Fuchs er ten minste één te drinken, voor zij weggingen. De chef troonde achter zijn schrijftafel en róókte op dit vroege uur reeds een dikke, zwarte haVana. Zijn beiden employé’s schoof hij met een genadig gebaar een kist Ham- sche roovers onveilig Turksche regeering h. gegeven, nadat hij had, dat hij op zijn eigen verantwoording ging. Acht dagen geleden is hij vanuit 8a- loniki naar den Olympus vertrokken en eer gisteren is hij in Kokinoplos ik geloof tenminste, dat het nest zoo heet door Grieksohe bandieten gevangen genomen en ontvoerd. Zijn verdiende loon, grijnsde Vitus. De chef glimlachte genadig. Zoo verheven hij was, ook hij had een zwak voor den „zoon” van den ouden Fuchs en daarom vergaf hij hem veel, wat hij van anderen niet geduld zou hebben. Wordt vervolgd. Waarin de held van deze romantische f «roversgeschiedenis alsmede zijn pleegvader j reeds bent, voorgesteld wordt. Vitus* je moet trouwen, anders wordt je nooit een behoorlijk mensch, zeide de oude Fuchs. Ik denk er niet aan, antwoordde Vitus, Ik weet niets, waaraan ik meer het land heb dan aan behoorlijke menschen. Tot dat ®oort behooren de gluipers, de betweters, de afgunstigen, kortom alle lieden, wier eenig levensdoel het is, andere menschen het leven onaangenaam te maken. De oude Fuchs werd woedend zooals altijd, wanneer hij met Vitus over diens levenswandel disputeerde. Hij was een man v*n zestig jaar, Vitus was de helft jonger. leegvader” en „pleegzoon” noemde men eQ- De vader maakte sedert vijf-en-dertig mr deel uit van de redactie der „Welt” in Weenen en schreef over de groote gebeurte- van zijn tijd. De aoon beleefde ze. ■d als oorlogscorrespondent alle oor- burgsche sigaren toe en verzocht benplaats te nemen. Een belangrijke zaak, mijne heeren. Een buitengewoon belangrijke zaakbegon hij. Nadat hij op deze wijze voor de noodige spanning gezorgd had, ging hij „in mediae res”. Zooals gij weet, is professor doctor Martinus van het Keizerlijk Archaeologisch. Instituut veertien dagen geleden naar den Olympus vertrokken om daar een onderzoek in te stellen naar een legendarischen Zeus- tempel, waarvan de ruinen ontdekt moeten zijn door boeren, die bezig waren een bosch te dunnen. Van alle zijden heeft men pro fessor Martins ten sterkste afgeraden erheen te gaan, aangeziên' de streek door Griek- lig gemaakt wordt De heeft hem eerst een pas schriftelijk verklaard I gevonden moeten ®hg op de gemeen- als regel op 80 ital voor Gouda izegd, door wet- gesteld. wordt de be- f op de Vermo- -^jeenten beperkt, (■tot 100 opcenten Bt geval is, nu 100 teruggebracht Gouda beteekent frooting 1930 ge- t Je aangeslagenen worden er echter niet beter van, daar het R\jk zelf ten behoeve van het Gemeente fonds 50 opcenten heft, zoodat de aange slagenen uit dien hoofde niets minder te betalen krijgen. Ook vervalt bij de i forensenbelasting, zot geheven. In plaats daal meenten het recht een ting in te voeren. Voor (Jtouda is zulks ech ter van geen beteekenis. Het zal er nu straks om gaan op welke wijze de gemeente de middelen tot dekking harer uitgaven moet vindén. Zal zij dit doen door middel van de Personeele belasting, ten aanzien van welke heffing haar groote vrijheid wordt gelaten, of zal zij andere ni euwe belastingbronnen aanboren om de begrooting 1981/82 sluitend te maken? Wat de personeele belasting aangaat kan de Raad zelf bepalen, in welke klasse de gemeente zal worden gqpingschikt. Dit is van beteekenis in verband met het bedrag der belastingvrije huurwaarde, het aftrek- bedrag voor de berekening der belasting, alsook voor het belastingvrije bedrag naar den grondslag mobilair. Gouda behoort tot de 4e klasse. Elke klasse hooger (de eerste klasse is de hoogste) vermeerdert den af trek met 25.en vermindert de belasting naar de huurwaarde met 10 of 2.50. Er mogen veranderingen in de onder scheidene belastingbedragen worden aange bracht, die zóó kunnen zijn dat^voor den eenen grondslag verhooging en voor den anderen verlaging wordt toegepast. Zelfs kunnen een of meer grondslagen mobilair, dienstboden, paarden, pleziervaartuigen en biljarten geheel worden geschrapt, alleen de grondslagen huurwaarde en motorrij tuigen moeten blijven. Voor schrapping zal in Gouda wel geen aanleiding zijn. En voor het brengen in een hoogere klasse even min, daar opvoering naar een hoogere klasse ook voor de gemeentekas verlies beteekent. logen meegemaakt, die er maar mee te ma ken waren. Hij had met de Rifkabylen tegen de Spanjaarden, met de Turken tegen de Macedonische benden gevochten Hij was de eerste, die per automobiel de wereld rondgereden was. De vader leed aan ischias. De zoon had reeds driemaal een kogel en tweemaal een messteek opgeloopen. De vader was een werkmachine, die niemand kende. De zoon een internationale beroemd heid van den eersten rang. De oude Fuchs was dus woedend. Wat had er van mij niet kunnen wor den, als ik getrouwd was, demonstreerde hij. Een nog grooter dwaas, dan u nu antwoordde de zoon met souve- reine veronachtzaming van den eerbied, dien hij aan het grijze hoofd en de smerige brillegiazen van zijn „vader” verschuldigd was. Moord en doodslag! Uitbarsting van den Vesuvius, Mont Pelé en Krakatauhet had alles in één minuut plaats! De oude Fuche ging in de kleine eetkamer te keer, dat de kopjes en bordjes op de ontbijttafel dan sten. Hij maakte zelfs zijn bril schoon hetgeen bij hem steeds een teeken van groo te woede was. Kijk eens aan, lachte Vitus middenin de donderbui, heb ik nu geen gelijk? Wat hebt gij heel uw ellendige leven door ge daan? Ik heb mijn plicht vervuld, bromde de oude Fuchs, maar hij deed heel beschei den en klein. Hij wist immers, waarop de jongen zinspeelde. En voor allee wist hij, dat hij gelijk had Hebt u ook den eersten en voornaam- sten plicht vervuld? Dien tegenover u zelf? Neen U hebt u tot slaaf van alle anderen gemaaktDwaas dwaasEn wat zou uw geluk geweest zijn, indien u getrouwd waart? Dan had u vrouw en kinderen gehad, onge twijfeld een heeleboel kinderen! Net zoo dik als u bent ieder jaar een... Verwacht van mij? Ter- lukking als u tot zij u genadig, nu en in de toekomst maar ik zweer, dat ik nooit levend in handen van een vrouw... Het geheimzinnige, grillige* verraderlijke, onberekenbare iets, dat wij stervelingen in onze armzalige hulpeloosheid noodlot noe men, heeft niet gaarne, dut een mensch ver plichtingen voor de toekomst op zich neemt, die voorbestemd lijken, om aan de vrije heerschappij van ’s levens wisselvalligheden paal en perk te stellen. Midden in den eed, dien Vitus Thavon juist aflegde, stoorde het dan ook. De telefoon belde en brak den eed in twee deelen, waarvan het laatste nooit vol eindigd werd.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1