ten Bovenwoning AMSTELBIER jjpderberg Oogen Koopt bij onze Adverteerders NEDERLAND H.H. Aannemers I Winkelhuis DRINKT U NATUURLIJK OOK' DE REEUWIJKSCHE EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN 28 CENT TOT 70 CENT PER HALFPONDSPAKJE als molensteenen Het echte mondwater Odol GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 9 AUG. 1930 - TWEEDE BLAD X Groote Afbraakveiling bestaande uit: Planken, Baddings, Rachels, Zware vloer en Kapdeelen Deuren, Ramen enz WOONHUIS. Begrootingsstaten. Uitgave A. BRINKMAN ZOON Sanguinose Sanguinose £an*«<ancfö;j Gwbittwn De aperitief bij uitnemendheid bevordert de spijsvertering en behoedt U tegen maagsfoornissen Fermitan A. SCHEYGROND, pui. Nat PRIJS f 0.50 VRAAGT UWEN WINKELIER BIJ HET OPENEN VAN ELK PAKJE ZEGT DE GEUR U REEDS ALLES De Gemeente Gouda en de Goudsche Waterleiding Maatschappij G« Ka Siroopwafelsn Nieuwe Markt 25, Tel. 865 Heden overleed tot oruze diepe droefheid, na een langdurige ziekte, mijn geliefde echtgenoot, onze dier bare vader, behuwd- en grootvader de heer Jioobut. Adrlanus Brtnkman in den ouderdom van ruim 56 jaar. Uit aller naam: Wed. J. A. BRiENKMANSMIENT. Kinderen, Behuwdkinderen, Kleinkinderen en Verloofden. Gouda, 9 Augustus 1930. Nieuwehaven 32. De teraardebestelling zal plaats vinden Dinsdag 12 Augustus a.s.. Vertrek van het sterfhuis 10 uur. 30 Geen bloemen. TE STOLWIJKERSLUIS. op het terrein van den Heer C. VERKAIK, aldaar alles uit de hand te koop en geen kosten. Vanaf WOENSDAG totjVRIJDAG 151 Aug.rKomt allen, en zegt het voort. 30 TE HUUR aangeboden op eersten stand van Gouda van alle gemakken voorzien. Direct te aanvaarden. 10 Te bevragen WESTHAVEN 61. TE HUUR 'gevraagd een omtrek Burg. Martenssingel. Brieven onder No. 3215, Bureau Goudsche Courant, Markt 31 8 TE HUUR gevraagd een flink of een flink BOVENHUIS. Brieven onder No. 3216, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 8 maakt gebruik van de Gedetailleerde berekeningstaat van onkosten voor Uwe inschrijvingen Verkrijgbaar al of niet met losse inlegvellen. Prijs per vel. 10 cent bij 50 stuks T'/> cent per vel bij 100 stuks - cent per vel OOUDA. Zuiver plantaardig, afdoend middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. Lusteloosheid, algemeene zwakte, migraine, zenuwhoofdpijn, gebrek aan eetlust, voortdurende maagpij nen, neiging tot braken, overspan ning, slapeloosheid, suizen in hef hoofd, geestelijke en lichamelijke uit putting worden snel en afdoend* Overwonnen door de SANGUINOSE kost: per fl. 2.de 6 fl. 11. 12 fl. 1 21/—. Verkrijgbaar by Apothekers en Drogisten. 30 WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. SPECIAAL PIJNLOOZB BEHANDELING Betaling desgewenscht ia 12-maandeh)kache termijnen ook va* Zieken fondaleden. Bureau v. Tandheelkundige Middenstand» - Verzekering. Adm. G. DE WA ARD, Van Heusdeatr. 13b TELEFOON 3001 3 tramlijn 4, 15, 16 en 17 Geopend van 9-4 en 7-9 aar Agentschappen Mevrouw I. REINDERS, Fluwaaltnslngtl 103, Bouda L v. DORP, Vlamlngstr. 50, Bauda B. v. DORP, Noardkada 179 Waddinxvaan. BEHANDEUKG SE1IE1 TE MODI Verkrijgbaar bij I Boskoop: P. L. BINKEN Telef. 124.' OoudaT. POELENIJE, Telef. 480. WaddingsveenA. J- JANMAAT. 80 (Overal verkrijgbaar) lllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll H- Underbsrfl-Albrecht, Rhelnberg (Rhld.j Dultschland wormpoadari wormolla verdrijven spoel-, made- en maagwormen, zoowel bij volwasse nen als bij kinderen. Wormpoeders f 0.85 per doos. Wormolie f 0.85 per flacon. Overal verkrijgb. bij Apothekersen Drogisten 30 Versohenan de TWEEDE HERZIENE DRUK van Docts. Dit fraai-uitgevoerde geschrift is, in verband met het door de Provinciale Staten genomen besluit, waardoor het behoud van de Plassen verzekerd is, geheel omgewerkt en aangevuld; ook het aantal afbeeldingen uitgebreid. Het boekje bevat thans 26 ILLUSTRATIES naar foto's en teekeningen van Annie Rocs, Mej. E. A. Zuydam, A. O. van Agtmaal, Drs. M. J. van Erp Taalman Kip, C van Eyk, Ir. ChA P. G. J. Smit, Jan P. Strijbos, J. P. Strijbos Sr., „Studio" Gouda, B. Swanenburg en G. Traan- berg, benevens een duidelijke kaart van het Plassengebied. BEOORDEELINGEN VAN DEN EERSTEN DRUK: „een mooi boekje". De Waterkampioen. „In een keurig uitvoerde brochure pleit Drs. A. Scheygrond voor het behoud der plassen als natuurschb on en recreatie-oord." Utrechtsch Dagblad. „deze brochure bevat een schat van gegevens over de merkwaardige flora en fauna der plaMCT" N. R. Crt. ,jeen brochure, die wy in de handen van vele natuurliefhebbers zouden wenschen." Voorwaarts. „Het Comité van Behoud heeft, waarin zy keurig is geslaagd, van de hand van den Heer Scheygrond, een paar dagen vóór de Statenzitting, het licht doen zien aan een geïllustreerd werkje over de Plassen, waarin getuigenis van hun schoonheid wordt afgelegd." Verslag van de Commissie van Rapporteurs, Statenzitting 1930. „Na een inleidend artikel over het ontstaan der plassen, volgt een goed gedocu menteerde beschouwing over hun waarde als natuurmonument, vooral uit het oogpunt der merkwaardige flora en fauna. Dat ook uit oeconomisch opzicht dit gebied beteekehis heeft, wordt in 't hoofdstuk over visschery, jacht, vervening en kweekery toegelicht. Ook de waarde als recreatie-oord in deze omgeving met haar zoo benauwende afname aan echte natuurgebieden wordt duidelijk in 't licht gesteld." Natura. Verkrijgbaar in eiken boekhandel en bij de Uitgevers A. BRINKMAN ZOON te Gouda. IN ALLE PRIJZEN VAN AF I Denk U eens in: een man 1000 Meter lang, met oogen vijfmaal zoo groot als molensteenen, en haren als een eikenbosch. De zenuw cellen van zoo'n man zouden zoo groot rBn als hier afge beeld. Het is een der zenuwcellen van een gewoon m§nsch, 600 maal vergroot door een mach tige microscoop. Het is een onderdeel van ons zenuwstel sel, waar negen van de tien menschen te veel van eischen in dezen tijc' Verzwakking van die cellen (zenuwzwakte) kan zich uiten in de meest uiteenloopende kwalen, zooals: maagkwalen, vermoeidheid, slapte, slape loosheid, prikkeibaarheid,enz. Door eenigen tijd Sauatogen te gebrui ken zult ge echter die zenuwzwakte en haar gevolgen geheel overwinnen. Sanatogen bevat immers juist die stoffen - phosphorus en geconcentreerd melk- eijyit - waaruit de zenuwen dat wonder lijke maken wat wij „kracht" i Sanatogen wordt reeds langer dan 30 jaren door vooraanstaande medici in alle landen ter wereld voorgeschreven ter bestrijding van zenuwzwakte. Het moet U goed doen. Gebruik het eene eenige weken - spoediger dan ge het misschien voor mogelijk houdt zult ge U weer volkomen gezond en sterk gaan voelen. Begin er nog vandaag mee. Zenuwcel,600keer v«r> groot. Sanatogen bouwt in deze cellen dat won derlijke op, dat wij h»A nuwkrachl" noemen. 9 heeft zijn wereldnaam te danken aan zijn zeer bijzondere, duurzame werking. Immers, terwijl andere tandmiddelen slechts gedurende de weinige seconden van het mondreinigen hun werking uitoefenen, zuigt Odol zich bij het mondspoelen als het ware op de tanden en op de slijmhuid van den mond vast, en werkt nog urenlang, nadat men den mond gespoeld heeit, na, Door deze bijzondere eigenschap van Odol worden de tanden- verwoestende gistingsprocessen in den mond urenlang tegengewerkt en derhalve onderdrukt. Het tcht* mondwater Odol wordt alleen in de bekende witte patent-flacons verkocht. Geen toestemming voor een Obligatieleening De gemeente Reeuwijk geen waterleiding Het is nu byna een jaar geleden dat de N.V. Goudsche Waterleiding Maatschappij aan den Goudschen gemeenteraad goedkeu ring verzocht, ingevolge artikel 17 der'con cessievoorwaarden, om een obligatieleening aan te gaan, groot 150.000.waarvan het bedrag zou dienen tot dekking der kos ten van den aanleg Van een buizennet voor de' levering van drinkwateren de gemeente Reeuwijk en tot verbetering van de kaspo- sitie dier maatschappij, waaronder ook be grepen zyn uitgaven wegens vernieuwing van buizen in deze gemeente. Die aanvrage, ingekomen in de Raadszit ting van 30 Sepember 1929, is nu vorige week beantwoord. Men kan niet zeggen dat dit antwoord vlug is gekomen. Het is trou wens niet de eerste maal dat de beantwoor ding van een schrijven van de Waterleiding- Mij. aan B. en W., in wiens handen die aan vrage om advies is gesteld, heel langen tyd vordert. Dat antwoorden schijnt heel moei lijk te zyn. Een simpele afwijzing. Nu, na een jaar, is het er dan toch. Men zou mogen verwachten dat in dat antwoord, al was het maar met een enkel wQord, me- dedeeling zou zyn gedaan waarom er een vol jaar is noodig geweest voor de beschik king op deze aanvrage. Of wel, indien B. en W. dat overbodig zouden vinden, zou men in dit antwoord aanduidingen mogen ver wachten, waaruit zou blijken dat de over wegingen over deze aanvrage van zoo ern- stigen en veel studie-eischenden aard wa ren, dat daaruit als vanzelf de lange duur der behandeling zou worden verklaard. Echter, niets van dat alles. Een simpele mededeeling is er men heeft ze vorigen Zaterdag in dit blad kunnen lezen dat B. en W. in meerderheid hebben overge nomen het advies van de Commissie van bijstand voor de Financiën, die deze aan vrage afwijst omdat zy van oordeel is dat toestemming tot het Bluiten eener obligatie leening nimmer mag worden gegeven, daar zy deze als kapitaalsuitbreiding be schouwt waarvoor aandeelen moeten wor den uitgegeven en de gemeente daarvoor de benoodigde gelden a pari moet verstrekken krachtens de in de concessievoorwaarden op genomen bepaling. Die overweging is door B. en W. nog even toegelicht, maar daar is het dan ook by gebleven. Slechts is er aan toegevoegd dat een minderheid in het College het standpunt der meerderheid niet aanvaardt, maar niettemin af wy zend staat tegenover de aanvrage, wyl deze uitbeta- van dividenden uit een aan te gane iligatieleening onjuist acht. Na een jaar het advies. Reeuwijk wpcht! Het standpunt hier door de meerderheid van B. en W. conform het advies der Com missie voor de financiën «ingenomen, is niet nieuw. Het is al vier of vyf jaar geleden verkondigd en nadien meermalen herhaald. Dót advies hadden B. en W. toch ook ge rust een jaar geleden direct kunnen uit brengen, dan was het maar afgedaan ge weest en had de Waterleiding My. en de gemeente Reeuwijk, die maar steeds op waterlevering wacht, daardoor al een jaar eer geweten hoe de zaken stonden. Nu de afdoening zóó lang op zich liet wachten, hebben we ondersteld dat B. en W. die aanvrage minitieus aan het onder zoeken waren en dat daarop zou komen een beschikking, die zou inhouden klaar en dui delijk de gronden waarop, hetzij afwijzend, hetzy toestemmend zou worden beschikt. De beschuldigingen in de nota-Van Staal c.g. Het is B. en W. toch nog wel bekend wat er in Dec. 1926 door de soc.-dem. raadsfrac tie naar aanleiding van het rapport van de heeren Moret en Polano een uitvoerige nota is ingezonden, welke namens die fractie onderteekend was door den toenmaligen voorzitter K. R. van Staal, welke nota be sluit m^t deze krasse woorden: „Het zal een eere-zaak voor Burge meester en Wethouders van Gouda en voor den nieuwen eerstdaags door den Raad te benoemen gecommitteerde moe ten zyn, te zorgen dat binnen den kortst mogelyken tyd door een objectief ac countant, gesteund door een te getder naam en faam bekend technisch bureau op het gebied van de waterleiding, een degelijk rapport aan den Raad wordt uitgebracht." Welnu, thans was het oogenblik gekomen om by de beschikking op de aanvrage der Waterleiding Mij. nu eens precies te zoggen waar het op staat,'maar dan gefundeerd op onaantastbare gegevens, geen algemeen heden die maar luk-raak zijn opgeschom meld en waaraan geen waarde kan worden gehecht. Wanneer aan het slot van de hier ge noemde nota nog is gezegd: „Jftoge de nieuwe gecommitteerde èn de Raad er nadien niet voor terugschrik ken met alle middelen welke hun ten dienste staan, aan de conclusies van den nieuw aan te zoeken deskundige tege moet te komen. De niet tegen te houden financieele ramp voor de gemeente door het huidig beleid by hst Waterleiding bedrijf, kan dan tenminste neig sterk worden beperkt" dan moeten nu B. en W., na deze zeer ern stige beschuldiging tegen de Waterleiding My\, vooral nu die hierboven genoemde „nieuwe gecommitteerde", K. R. van Staal, de onderteekenaar dier beschuldigingsnota, deel uitmaakt van hun college, zich nu in hunne beschikking op de aanvrage der Wa terleiding My., niet met wat oude en ver sleten franje afmaken. Een Commissie en geen Commissie. Het is bekend dat er heel wat te doen is geweest om een z.g. comn.issie van onder zoek in te stellen naar de gestes der Water leiding My. Over den aard dier commissie zyn B. en W. het met de Waterleiding My. eens géwordén, bij de aanwijzing der per sonen is men na eenige strubbeling ook tot overeenstemming gekomen, maar toen het op de groepeering der commissie aankwam, wilden B. en W. het weer anders dan de Waterleiding My. Die commissie van be kwame, onafhankelyke en volkomen objec tief staande personen is er jammer genoeg niet gekomen, Een goed objectief rapport, waaraan men houvast heeft, is dus ook niet medewerking der Waterleiding My. Echter, al is deze commissie niet tot stand gekomen, een onderzoek by de Wa terleiding My. heeft er wèl plaats gehad. De Goudsche Waterleiding My. heeft zich bereid verklaard hare medewerking te ver- leenen aan een onderzoek dat van gemeen tewege ten hart kantore door den contro leur der gemeente, den heer C. Klippers is ingesteld en eveneens heeft de Waterleiding My. hare medewerking verleend by een onderzoek voor de gemeente ingesteld door den heer Dr. Ir. M. F. de Bruyne te Rotter dam, die zich daarbij door den Directeur der Waterleiding te Rotterdam, Ir. F. F. M. Wirtz heeft doen bijstaan. Men mag aannemen dat zoowel door den controleur der gemeente-financiën als door den heer Dr. Ir. de Bruyne rapport aan B. en W. is uitgebracht van hunne bevindin gen en dat B. en W. dus thans volkomen op de hoogte zyn gebracht van datgene wat zy weten wilden. Zyn de rapporten geheim? Openbaarheid een eisch. Wekt het a' groote bevreemding dat aan de opdracht tot onderzoek vanwege B. en W. verstrekt, in het openbaar' aan den Raad geen mededeeling is gedaan en dat nó dat onderzoek de resultaten daarvan niet openiyk zyn medegedeeld, het is zeer teleurstellend dat thans, by de afwyzende beschikking van B. en W. op de aanvrage der Waterleiding My. noch van dat onderzoek, noch van de uitkomsten daarvan met één woord is gerept. Achten B. en W. het niet van openbaar belang dat thans volle openbaarheid wordt gegeven aan de resultaten van het namens hen in gestelde onderzoek over de Waterleiding My, in financieelen en technischen zin? In dien de beschuldiging in de hierboven aan gehaalde nota-Van Staal c.b. vervat, dat door het huidig beleid van het Waterlei dingbedrijf, een financieele ramp voor de gemeente niet tegen te houden is, door het ingestelde onderzoek juist is gebleken, dan moeten B. en W. niet schromen daar mede voor den dag te komen en hun uit spraak met deugdelijke bewijzen te staven. In het tegenovergestelde geval rust op B. en W. de plicht ook onomwonden te verkla ren dat voor die beschuldigingen geen grond aanwezig is, en dat er dus van een financieele ramp van de gemeente geer sprake is. Geen geheime rapporten, geen geheime „dossiers", niets in den doofpot! Aandeelen gekocht tegen 125 en 130 De gemeente Gouda is in het bezit van 44 aandeelen der Waterleiding Mij. van 1000 nominaal. Dat aahdeelenbezit heeft de ge meente geleidelijk verkregen deels door overname van aandeelen uit het Gemeente Pensioenfonds. Daar er in de nota-Van Staal en herhaal delijk daarvoor en daarna gewezen is op de ongehoorde verplichting, die de gemeente op zich had genomen om haar aangeboden aandeelen voor 110 te moeten aanvaar den, is het niet van beteekenis ontbloot er op te wyzen hoe onder heel andere en voor de Waterleiding My. ongunstiger omstan digheden de gemeente Gouda in 1902 tot driemalen toe aandeelen heeft overgenomen van het Gemeente-Pensioenfonds, de eerste maal tot den koers van 125 de twee vol gende keeren tegen 130 en dat ook in 1907 nog eenige aandeelen door het Ge meente-Pensioenfonds tegen den koers van 130 aan de gemeente zyn verkocht. By' den aankoop van 10 aandeelen in 1902 tegen den koers van 126 werd door den toenmaligen Raadsvoorzitter, burgemeester Martens in dein Raad dezen aankoop aldus aanbevolen: „De Mij. heeft in de laatste jaren 6.2 dividend betaald, in verband met de vast staande soliditeit dér onderneming zou de aankoop dus een goede geldbelegging zijn." Dat was in een periode, toen de gemeente voor een leening kon aangaan! Dat klinkt heel anders dan het slot van de nota-Van Staal! Waarom B. en W. geen obligatie- B. en W. wyzen de aanvrage der Water- leiding-M. tot goedkeuring van het uitgeven eener obligatieleening groot 150.000 af, kort en goed omdat de meerderheid van het college wil dat de gemeente die 150.000 zal fourneeren als aandeelenkapitaa] tegen pari-koers. De meerderheid is van oordeel, zooals hierboven is aangehaald, dat nimmer een obligatieleening aan de Waterleiding My. mag worden toegestaan. Dit dwaze standpunt, waarvoor geen enkele rechte grond in de concessie is te vinden, wordt door een meerderheid in het college niet aanvaard. Het is toch ook wel heol mal. Wat doet het bedryf der Lichtfabrieken als het geld noodig heeft voor uitbreiding? Het aantal voorbeelden is legio dat voor dat bedrijf voor elke uitbreiding, voor aanschaffing van materiaal, zelfs voor kantoorinrichting en kleine dingen wordt geleend, zóó zelfs dat er meer dan één keer (f) gewezen is dat de gemeente op afbetaling koopt, wat door elke behoorlijk» zaak uit de exploitatie direct wordt bestreden. Hebban B. en W. er ooit aan gedacht de winsten van dat bedrijf bedragen, die in e*n particuliere onderne ming als schandelyk zouden worden uitgekreten^- niet aan de gemeente te doen uitkeeren, maar te reserveeren voor uit breidingen en aanschaffingen als hiervoor genoemd Daar wordt dus het principe gehuldigd dat aflosbare schulden voor allerlei worden aangegaan. De Waterleiding My. wil men dat belettenzoolang dat bedrijf niet is in handen der gemeente! Ziedaar de verklaring. Zoodra de ge meente er in slaagt de Waterleiding tot ge meentebedrijf te maken, kan dat 'bedryf voor alle uitbreidingen obligatieleningen aangaan en wordt de winst weer een nieuwe belastingbron aan de gemeente uitgekeerd. Het bedrijf van den gemeente lijken Stortingsdiensf krijgt er dan ook nog zyn profyten van, daar het de Gemeente eerst tol laat betalpn voor het geld mag Het is duidelyk dat de Waterleiding My. er niet aan denkt tot uitgifte van aandeelen over te gaan. Dat zou nu werkelijk in stryd zyn met een gezond financieel beheer. Wordt een pbligatieleening aangegaan, dan wordt deze schuld door uitloting der obli gaties afgelost. Deze aflossing en de rente der obligaties worden evenals ook by de Gemeentebedrijven, uit de exploitatie be taald. By nieuwe aandeelen-uitgifte die de Gemeente krachtens de concessie k pari zou kunnen nemen, wordt een blijvende schuld geschapen, die de aandeelenpositie verzwakt en het dividend drukt, wat niet in het be lang is van de aandeelhouders en dus ook niet in het belang der Gemeente, die thans 44 aandeelen heeft. Wat de consequenties zyln. Het is ook onverklaarbaar hoe iB. en W. er bezwaar tegen hebben dat dividenduit- keering zou plaats hebben uit een aan te gane obligatieleening. Door het niet toe staan dier leening kan die uitkeering niet plaats hebben. Het gevolg daarvan is dat de winst, die toch gemaakt wordt, door af schrijving wordt gereserveerd. Door opvoe ring der reserve op deze wyze en door ver mindering van rentebetaling wordt de fi nancieele positie der maatschappij zóó op gevoerd dat na enkele jaren, wanneer er geen voldoende afschryvingsobjecten meer aanwezig zfln, er geforceerde hoogere win sten komen, die tot hoogere dividend-uit- keerfngen leiden. Door de niet-uitkeering van dividend mist de Gemeente ook tijdelijk die inkom sten; het op de begrooting 1930 geraamde dividend van 6720.— is niet binnengeko men en zal dus aan het belastingbedrag moeten worden toegevoegd, want op de ontvangst is gerekend. De beteekenis van die geforceerde divi denden is dat de gemeente voor een even- tueele overname rekening moet houden met de dividenden der laatste 10 jaren vooraf gaande aan de beëindiging der concessie, dus vanaf 1936 en met den stand der af schrijvingen. Niet-uitkeering van dividend gedurende de jaren tot 1936 b.v. kan later voor de gemeente niet anders dan zeer n a d e e 1 i g zyn. Dat is de consequentie van het thans door B. en W. ingenomen standpunt. E«n leerstoel «oor don «rodo. De plannen van Herriot. Er is reeds gemeld, dat Herriot, de burge meester van Lyon 'en gewezen minister president, aan de hand heeft gedaan in de stad zijner inwcdiing het aanzijn te ge ven aan een leerstoel, die de belangen van den vrede bevordert, De luchtmailoeuvree, die de Franschen korten tijd geleden boven dezelfde stad Lyon hebben gehouden, heb ben het voor iedereen duidelijk gemaakt, dat, wanneer in de toekomst een stad van de lucht uit met gateen en bommen wordt bestookt, het er vooi de arme bevolking allerdroevigst uit zal zien: er blijft van zoo'n stad slechts een hoop steenen over, waarboven giftige dampen hangen, die alle leven onmogelijk maken,, zoodat ontruiming het eenige middel is om liet veege lijf te Ondertusschen heeft Herriot, gelijk aan den minister van onderwijs gevraagd toestemming te geven tot de stichting van een leerstoel voor den vrede aan de hoo- geschool tp Lyon. Nauwelijks was het ver zoek bekend geworden, of de nationalisti sche pers brak los in een onstuimig hoon gelach: ,,De droomer! Wil hij van de men schen engeien maken? Hebben wij nog niet genoeg valï~ deze politiek la Briand? Onze kinderen zullen ons vervloeken, wan neer wij de wapenen uit onze handen heb- ben gelegd. Maak van dezen leerstoel voor den vrede een leerstoel der geschiedenis en brengt den toehoorders de eenige wijs heid bij wanneer gij den vrede wenscht, bereid u voor op den oorlog!" Enzoovoort Heriot, die nog maar kort geleden in verband met een boek, dat hij' over Grie- genland heeft geschreven en dat „Onder den olijfboom" heet, van de Grieksche re geering een hooge onderscheiding heeft ontvangen, breekt eveneens een lans voor zijn plan in het blad zijner partij, die der radicaal-socialisten. Hij wijst erop, dat er wel-is-waar in Den Haag, Parijs- en Berlijn door de Rockefeller Foundation sinds ja ren «Ugussen over de vredesbeweging wor den gegt&en, maar dat er alleszins aanlei ding voor bestaat duurzaam onderricht te geven over den vrede en de ontwikkeling der vredesgedachte. Lyon kan vooral op dezen leerstoel aanspraak maken, omdat op de universiteit te Lyon het instituut Voor vergelijkende rechtswetenschap is ge sticht, waaraan men zeer veel heeft te dankeno.a. het geregeld "bijeenkomen Van het internationale juristencongres, de vo durende uitwisseling van gedachten met Berlijn, enz. Herriot probeert tevens aan te toonen, dat de ontwikkeling van het rechtswezen humaniseering tengevolge zal hebben en dat men van de jurisprudentie kan verwachten, dat zij den oorlog zal af schaffen. evenals vroeger de pijnbank. De Parijsahe correspondent van de Frankfurter Zeitung gaat nog al nuchter op Herriot's plannen in en betoogt, dat de Duitschers gaarne willen helpen, wanneer het om den echten vrede gaat, maar niet om een decoratieven vrede, niet om de for mula „vredeswil", die den laatsten tijd al heel goedkoop is geworden. Het is goed den vrede te leeren, maar beter nog den vrede te maken. Het Duitschp blad wil niet ver zwijgen, dat dezelfde Herriot, die op zoo prijzenswaardige wijze de universiteit van zijn stad wenscht te verrijken, in de laat ste kamerzitting, die over de oorlogscredie- ten moest beraadslagen, het voorstel in diende om een dJeel der gelden voor de na- tionale verdediging te besteden ten behoeve van Fransohe geleerden, opdat zij beter nog dam tot dusver zich konden wijden aan üe krijgswetenschap. Oorlog toch >8 een weten, schap en vereischt een nauwgezette studie der vernietigingswerktuigen door het leger der geleerden Bedoelde credieten rijn nog niet toegestaan, maar de vrees bestaat dat dit niettemin zal geschieden, geenszins in de laatste plaats dank zij de radicaal-socia listen wier leider Herriot is. Heidelberg. Ook te De bosschen en bergen. Heidelberg zijn d* Nederlanders blijkbaar geliefde en gezochte gasten. Een speciaal nummer van het Heidelberger Fremdenblatt is geheel in 't Nederlandsch uitgegeven. Het bevat interessante artike len en prachtige reproducties van photo's uit de oude univemteitetad zelf, uit haar onmiddellijke omgeving en uit de vele steden en plaatsen, welke men van Heidel- berg uit makkelijk in een dagreisje kan be zoeken. In het eerste artikel wordt bijzon dere aandacht gevraagd voor de rijke om lijsting van "bos sob en en bergen, te midden waarvan Heidelberg rich bevindt: „Slechts een klein gedeelte van dereizi- gers valt het in deze omlijsting eens nader te bezien. De bergwouden van Heidelberg zijn werkelijk een bezoek van dagen, zelfs weken waard. Zij bieden misschien niet den melancholieken ernst van het Zwarte Woud, noch de grootschheid der Alpen. Bekoorlijk heid bieden zij den bezoeker echter wel, steeds de gedachten afleidend van het alle- daagsche leven. Zoo bieden zij een werke- lijfee vacantieontspanning en geven hunnen vrienden nieuwen moed en verjongde le venskracht. Meer dan 300 M. verheffen de bergen zich aan den noordelijken oever van de Neckar, bijna 500 M. in het Zuiden der stad uit de Rijnvlakte, steil in de hoogte. Zij loopen in het noorden verder top aan top in het sa- Da FIJnata 10 4 cant par atuk genomweefde OdenwaJd, zoo gaan rij in het zuiden langzaam i„ een vriendelijk heuvel land over, dat vooral in de lente en in den herfst een wandelgebied vol van bekoring is. Dat het laud om Heidelberg een heerlijk zacht klimaat heeft is algemeen bekend, daarmede mag echter niet gezegd worden, dat de zomers bijzonder heet zijn. Integen deelDe groote steden met haar maasa's huizen hebben veel warmere zomers dan Heidelberg, waartusschen .bergwouden de Neckarwind ook in Juli en Augustus een gematigd klimaat verschaft. Dat tengevolge van den zachten winter aan de zonnige hel- linger der bergen amandelen en vijgen rijp worden is niet algemeen bekend. Dat onze bosschen die in bonte afwisseling van loof- en naaldboomen ook exothische boomen be zitten, weten slechts weinige buiten Heidel berg. Botanische kennis om d«ze land- vreemde boomen te onderscheiden is niet noodig, ieder open oog zullen de merkwaar- i kleuren opvallen, Losse bladen uit het Dagboek itan een Gouwenaari ,JDe vaalt wacht." ERICH W IC HMAN. Vrijdag, 8 Augustus. Sedert eenige weken lijd ik aan slape loosheid in de morgenuren. Ik heb mijn huisdokter geconsulteerd, en na een lang durig onderzoek verklaarde deze Aescu- laap, dat mijne klachten van nerveuzen aard waren. Ik moest maar niet te veel notitie van mijzelve nemen, en als ik den slaap niet vatten konin den vroegen ochtend liever een wandeling maken. Zoo verliet ik hedenmorgen te vijf uur mijn woning, en in gezelschap van mijn witten Deenschen dog Archibald richtte ik mijne schreden marktwaarts. Reeds in de Noodgodsteeg woei mij een kwahjken reuk tegemoet, dewelke mij noodzaakte een zakdoek voor den neus te nemen. Op de Haven gekomen, stond ik even stil en liet mijn blikken weiden over den afzichtelijken modderpoel, die onder mij gaapte, maar de doordringende lucht die er uit opsteeg deed mij besluiten haastiglijk mijn wandeling voor te zetten. Weldra echter werd mijn aandacht ge trokken door een ongewone bedrijvig heid op dit vroege uur. Men was reeds aan den arbeidl Een drietal werklieden was bezig de uitmonding van een riool vrij te maken, dat zonder twijfel zijn oor sprong vond in het huis van den Wet houder. Tot mijn groote verbazing haalde een der lieden met een pikhaak groote voorraden papier uit het gat. Zijn twee helpers grepen de pakketten voorzichtig aan en deponeerden ze in een mand. Ik beslóot dit raadsel op te .lossen! Eenige jongelieden, behoorende tot een jeugd- vereeniging hier ter stede, takelden met behulp van een touw de mand naar boven en begonnen den inhoud te sorteeren. Mijne belangstellig groeide. Maar hoe dit raadsel opgelost? Toen sprong Archi bald mij te hulp. Plotseling rende hij naar voren, wierp de geheimzinnige 1 mand omver en rukte in een ommezien de pakketten in flarden. In hopelooze ver warring warrelden papieren uit een kaartsysteem, portretten, krantenuitknip sels en brieven over de straat. Er ging mij een licht op! Ongetwijfeld had ik hier vóór mij een gedeelte van het Geheime Archief, ik ontdekte o.a. mijn eigen beel tenis! Ik hielp de jongelui de stukken bijeen te zoeken. Toen wij hiermede klaar waren, opende zich de vorstelijke deur van het patriciërshuis en een stem die van den wethouder zelve noodigde mij uit binnen te treden. Gezeten in zijn ruim kantoor, heeft de magistraat mij alles uitgelegd. „Mijnheer Bottelaar, sedert jaren reeds miste ik vele belangrijke stukken en pas voor eenige weken bemerkte ik dat een kwaadwillige huisknecht hier de hand in Jiad. Ik ontwrong dezen ontrouwen die naar de bekentenis, dat hij geregeld pa pieren uit mijn archief in het closet het verdwijnen! Maar nu is alles terecht; nu kan ik mij rehabiliteeren. Nu kan ik zwart op wit toonen, dat ik gelijk had en de Waterleiding Maatschappij ongelijk ,Pat is prettig voor u, mijnheer", on derbrak ik hem, „maar dat Geheime Archief 7' „Het Geheim Archief, de chronique scandaleuse van mijn goede medeburgers, ook van u, mijnheer Bottelaar... zal ik doen verbranden, mij lust deze strijd wijze niet meer." „Waarlijk", zeide ik, „dit zijn woorden een gentleman, waardig." dan, wanneer hier en daar het inheemsche bosch in een klein park van „Zuidlanders" overgaat. Alleen het bezit van de stad Heidelberg aan bosschen bedraagt meer dan 3500 H.A., in alle richtingen van goed gemerkte wan delwegen doortrokken. Onmiddellijk daar aan sluit het andere boechbezit in het noor den 611 zuiden, zooda( men uren ver door heerlijk bosch kan wandelen. De hoogste berg der omgeving ia de „Kftnigstuhl" c.a. 600 M. hoog en door eene electrische berg- spoor met de stad verbonden, zoodat ook den niet genenenden bergbeklimmer gele genheid geboden wordt boven over de top pen der bergen van het schoone landschap te genieten. UIT DE PERS. De Maatschappij der toekomst. Henri Polak schryft in „Het Volk": vervangen hoe langer hoe meer itionaTTSatie maakt groote massa's arbeiders overbodigneen, niet slechts arbeiders, doch ook kantoorbedien den en zelfs musici en kunstenaars, tot stoffelijke en geestelijke schade der mensch- heid als geheel, der arbeiders in het bij zonder, die echter nu niet in verzet komen, doch wien geleeraard wordt, dat het alles heel mooi is en zy er zich in behooren te verheugen. Wie heeft er om by het stoffelijke te blyven voordeel van de vernuftige ma chines ,van de mechanische arbeidsmetho-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4