opwekking tot de kiezers. Burgemeester Pe tersen, wetenschappelijke oeconomisten, ver tegenwoordigers van handel, nijverheid, scheepvaart, enz., hebbe„ die opwekking on derteekend. Duitsch-Nederlaiuksche De terdamsche K. V. Vertegenwoordigers van het „Zweckver- hand Niederrheinischer Industrie- und Han- delskauimern" (bestaande uit de Industrie- und Handerekannner Duisburg-Weeel te Duisburg-Ruhrort, die van Krefeld en die van München-Giadbach-Kheydt-Neuss) en van de K. van K. en F. voor Botterdam hebben de op 9 dezer tusachen de Industrie- und Handelskammer Duisburg-WeBel en de K. van K. en F. voor Botterdam aangevan gen besprekingen betreiiende de moeilijk heden 'n de Duitoch-Nederlandache handels betrekkingen, op 16 dezer te Botterdam voortgezet. De vertegenwoordigers van d« K. van K. en F. voor Botterdam hebben met voldoe ning vernomen, dat de Duitsch—Finsche „particuliere onderhandelingen" mislukt zijn Volgens de van Duitache zijde verstrek te inlichtingen is het niet te verwachten dal deze of soortgelijke besprekingen zullen worden voortgezet of weder zullen worden genomen. De genoemde Duitsche kamers verwachten, dat Duitachland spoedig zal overgaan tot ratificatie van het aan vullings verdrag d.d. 25 November 1929 met Finland, waardoor de invoerrechten op boter in Duitschland zullen worden vastgelegd op 50 Mark per 100 K.G. tot en met 31 Decen 1933, op 40 Mark Van 1 Januari 1934 tot en met 31 December 1935 en op 30 Mark van 1 Januari 1936 tot en met 31 December 1937, behoudens opzegging door Finland, welke echter op zijn vroegst mogelijk zal zijn tegen 1 Ocjtober 1935 (thans bedraagt het invoer recht 27,5 Mark per 100 K.G.). Indien tegen de verwachting in het Duitsch-Finsche han delsverdrag mocht worden opgezegd, dan hopen de meergenoemde Duitsche kamers, dat het invoerrecht op boter onder geen om standigheden hooger zal worden gesteld dan in het bedoelde aanvulliugsverdrag ia voor zien. Aan de thans in Duitschland geldende invoerrechten op kaas zal, met het oog op de vastlegging daarvan in handelsverdragen met verschillende andere landen, zeker niets worden veranderd. De vertegenwoordigers der Duitsche In dustrie- und Handelskammern spraken hun meening uit, dat na het vervallen van de aanleiding voor de Nederlandsche boy cotbeweging, deze niet slechts tijdelijk on derbroken behoort te zijn, doch dat de han delsbetrekkingen tusschen beide landen we der als voorheen zullen worden, die van elkander welwillend gezinde buren. Van Ne derlandsche zijde deelde men deze hoop, in het vertrouwen, dat de oorzaken, die tot de boycobbeweging hebben geleid, zooals dit bij de besprekingen in uitzicht is gesteld, zich niet zullen herhalen. Iü verband daarmede zijn de beide partijen «venwel overtuigd, dat op de wederzijdsche regeeringen aandrang moet worden geoefend om rekening te hou den met elkanders levensbelangen. In den gemeenteraad van Stompwijk een voorstel behandeld, doch niet men, tot schorsing van het raadslid N. J. M. Willem se wegens handelingen in strijd met art. 24 der Gemeentewet. Zijn heeft n.l. in het laatst van 1929 offerte ge daan voor het herstel van den gashouder der gasfabriek van de gemeenten Stomp wijk en Veur, terwijl hij in dienst zou zijn van zijn vader. Hem is de opdracht gegeven de reparatie te verrichten. Voor Ged. Staten van Zuid-Holland zette het raadslid de heer Verhey uiteen, dat hij de zaak aanhangig heeft gemaakt omdat er naar zijn oordeel verband bestond tusschen Willemse Sr. en zijn zoon. De heer Willemse Sr. ontkende, dat er eenige dienstbetrekking tusschen hem zijn zoon zou bestaan hebben na 1 Januari. Hij heeft op geen enkele wijze getracht, in vloed uit te oefenen op den Baad om zijn zoon het herstel van den gashouder op te dragen. Spr. heeft geen voordeel genoten en niet gehandeld in strijd met art. 24 Namens den Baad, die het schorsingsbe sluit verwierp, verklaarde de heer Mooyman dat er geen bewijzen waren doch veronder stellingen en dat verschillende raadsleden reeds lang wisten, dat Willemse Jr. zelf wil de beginnen en niet in dienst van zijn vader zou blijven. De uitspraak van Ged. Staten volgt later. De A.V.K.O.-Protest meeting op „Houtrust". De Radio-Raad aanwezig. Naar men ons meldt, heeft de secretaris van den Radioraad, de heer E. P. Weber, aan het Hoofd-Aetie-Comité van den A.V R.O. in overweging gegeven, plaatsen te re serveeren voor leden van den Radio-raad voor de groote protestmeeting op 6 Septem ber op „Houtrust" te 's-Gravenhage te hou den. Een Nederlandsch huwelijk te f /eest. Men schrijft uit Const,antinopel aan de N. R. Ct. d.d. 13 dezer Gisteren vond er op Hr. Ms. Gezantschap eene niet alledaagsche gebeurtenis plaats Op Nederlandschen bodem werd het huwe lijk voltrokken van twee Nederlanders, n.l. van mr. Willem Constantijn, graaf van Rech teren limpurg, gezantsechapsattachë van H. M d« Kóningin aldaar, met jonk- vrouwe baronesse Fay van Heemstra. De consul der Nederlanden, tevens ambten; van den Burg. Stand, de heer Kok - even als de bruidegom Overijsselaar voltrok het huwelijk; als getuigen traden op: voor de bruid haar neef Z. E. van Weideren ba ron Rengers. Hr. Ms. gezant en haar oom de heer Whittall, voor den bruidegom diens vader, de oudfbuitengewone gezant en ge volmachtigde minister en oud-commissaris I der Koningin in Overijssel, graaf van Bech- teren Limpurg vaa Almelo, en mr. dr. Wurf- j bain, directeur aan een der internationale bureaux te Konstantinopel. ei' Daarna trok de stoet, voorafgegaan door kawassen, naar de kapel van het ge zantschap, waar de kerkelijke inzegening plaats vond onder enorme belangstelling. Het corps diplomatique was vrijwel in pleno aanwezig, zoo ook de Nederlandsche kolonie en vele Turksche vrienden en autoriteiten, die na afloop gebruik maakten van de ge legenheid om het jonge paar ter receptie, die toen plaata vond, hun gelukwenschen aan te bieden. Als bewijs hoezeer graaf Van Rechteren Limpurg in het oorps diplomati que gezien en gewaardeerd wordt, moge strekken de aanbieding, mede ter gelegen heid van zijn afscheid uit Konstantinopel tie corps een unicum in de geschiedenis van dat corps aldaar van een prachtig zilveren milieu de table met schalen en dito borden, de vele andere ge schenken en bloemenhulden zullen ook aan de bruid een onvergetelijken indruk van dien schitterenden dag hebben gegeven. „Voila la Comte de Fay" (Conté de fée), hooide ik een vooraanstaand Nederlander uit de kolonie bij het voorbijgaan van den Stoet zegden. Inderdaad bij het prachtige weder en*de schitterende omgeving had dit alles zeker iets sprokjesachtig en was deze woordspeling wel op zijn plaats. Wettelijke vacantieregeling voor arbeiders. Het onderzoek duurt voort. Op de vragen van het Tweede Kamerlid heer Drop betreffende het stadium, waarin het van regeeringswege toegezegde onderzoek omtrent een wettelijke regeling der ^facantie van arbeiders met behoud van het gewone loon verkeert, heeft de minister van Arbeid, H. en Nr o.m. geantwoord: Het ingesteld onderzoek betreft, behalve de feitelijke toepassing der arbeidersvacan- tie hier te lande en de in het buitenland bestaande of ontworpen regelingen op dit ge bied, vooral de vraag, of het tijdstip voor een wettelijke regeling thans ia aangebro ken. Deze vraag meent de minister op grond de hem ten dienste staande gegevens ooralsnog ontkennend te moeten beant- Hij ziet met instemming de gezonde en ceesvolle actie in het bedrijfsleven, waar hij' eenerzijds een sterke wensch naar va- cantie tot uiting komt en anderzijds die wensch erkenning en inwilliging ontmoet. Het doet hem leed, dat voorshands een groote groep arbeiders, n.l. het meerendeel der Twentsche textielarbeiders, nog steeds niet in het genot van vacantie is, doordat de onderhandelingen nog niet tot een voor beide partijen bevredigende overeenkomst hebben geleid. Eerst wanneer met eenige zekerheid zou komen vast te staan, dat de gewenschte uit breiding der vacantieregelingen door con- tractueele en vrije handelingen in het be drijf geen behoorlijken voortgang meer heeft, zou de minister redenen aanwezig achten voor een wettelijke voorziening. In verband hiermede zal het onderzoek naar den feitelijken toestand worden voort gezet. Productie en uitvoer van varkens. Van 7t:t 13 Aug. jJ. zijn geslacht voor baoonbereiding 16.160 varkens (voorafgaande zeven dagen 17.949)terwijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 18.624 (18.177) va kens. Het ontslag van den onderwijzer Schurer gehandhaafd. Door het Chr. schoolbestuur te Lemmer is van de commissie van beroep te Utrecht bericht ontvangen dat zij het ontslag van den onderwijzer der Chr. school te Lemmer F. Schurer, heeft gehandhaafd. De commissie heeft als haar oordeel te kennen gegeven dat de gronden waarop het mtslag is gegeven, juist zijn, daar de ziens wijze van den appellant inzake het verrich ten van militairen diepst in strijd is met de Gereformeerde Belijdenisschriften, die de grondslag vormen de vereeniging en dus aatstaf voor geheel het christelijk onder wijs. In de commissie hadden o.a zitting' de oud-minister mr. van de Vegte en Mr. J. H. de Wilde. aanstaande Volkenbondsvergadering. De Nederlandsche delegatie samen Ned. te 27ste Nationaal Middenstands- congres en Algemeene Verga-, Op 2, 3 en 4 September a.a ral de Ko- ntakl Neder!. Middenstandsbond te Gro ningen bijeenkotoon voor het houden van de Algemeene Bondsvergadering en het 27ste Nationaal Middenstandscongres. De Algem. Groninger Winkeiiersvereeniging heelt sich bereid verklsnrd sis gastvrouw op te tre- den. De vergaderingen, welke door enkele hon derden personen zullen worden bijgewoond, worden gehouden in „De Harmonie''. Be halve een groot aantal van de 160 bij den Bond aangesloten vereenigingen, zullen ook de meeste Kamers van Koophandel en Fa brieken vertegenwoordig zijn, terwijl ver schillende autoriteiten van stad en land worden verwacht. Er zullen ook twee verte genwoordigers van den Indischen midden stand aanwezig zijn, n.l. de heeren G .C. Kleijse, namens de Middenstandsvereeniging Soerabaja" en W, C. van Meurs, namens Middenstandsvereeniging „Batavia" Het Congres-bureau bestaat uit de heeren G Schiirmann, algemeen voorzitter] H. Peletier en L. de Groot, vioe-voorzitters Ingenool Jr.. algemeen secretaris en J W. F. van Bommel en W. J. Moulijn, '"nf "consulaten ™>llm in den loop van Dinsdag 2 September te Groningen aanko- en waar to 6.30 unr een iéunie ia De armonie" plaats heelt. Vandsar gaat men gezamenlijk naar bet stadhuis, waar het Ge meentebestuur het Bondsbestuur en de af gevaardigden te 7 uur officieel zal ontvan gen. Hierbij zullen de Burgemeester en de Bondsvoorzitter toespraken houden. Te half negen begint de algemeehe vergta dering in de bovenzaal van „De Harmonie". verwelkoming door den heer A. T. Meijer, voorzitter van en namens de Alg. Gron. W i nkel ier s-V ereen iging, houdt de bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, een openingsrede. De dien avond te houden vergadering zal een huishoudelijk karakter hebben. Behandeld worden o.m. het jaar verslag 19129-1930, het financieel verslag over 1929 en de begroeting voor het jaar 1931. Vervolgens heeft de verkiezing plaats van drie leden ,van het groepsbestuur A., wegens periodieke aftredipg van de heeren A- T. Meijer en H. J. Peletier. en wegens bedan ken van den heer E de Korver. Candidaten zijn de lieren Agg. M. J. Ackerstaff, Die- R A. ten Bokkel—Huinink, Arnhem; T. Meijer, Groningen (aftr.)Joh. Nau- n. Schiedam en H. J. Peletier, Leeuwar den (aftr.). Voorts heeft er een verkiezing plaats van leden van den Middenstaiidsraad Voor het zittingsjaar 1931. Candidaten zijn: Voor A. (2 zetels) de heeren -J. K. W. F an Bommel, 's-Gravenhage (aftr.); J. J. Korff, Amsterdam,(aftr.), en J. M. I. Levis- Amsterdam. Voor groep B. (2 zetels) d« heeren L. de Groot, Rotterdam (aftr N. van Hanja* 's-Gravenhage en ,B. P. ps, 's-Gravenhage (aftr.). Door het Bondsbestuur wordt voorgesteld om opnieuw een actie in te stellen tegen het geven van cadeaux aan fancy-fairs e.d. door de winkeliers en het gedwongen plaat- van advertentiën in gelegenheidspro gramma's e.d. Hieromtrent zal de heer A. ngenooj.-Jr., directeur van liet Bondsbu- eau, een rapport uitbrengen, nabr aanlei ding van een enquête, welke ter zake onder de aangesloten vereenigingen is gehouden. Aan het slot der eerste zitting zal in be oten vergadering behandeld worden het voorstel van het Bondsbestuur om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van enkele wijzigingen in het Werktijdenbesluit voor Winkets en in de Arbeidswet-1919. Ook hier omtrent is een enquête gehouden, waarvan de uitkomsten verwerkt zijn in een rappoit over de practische toepassing van het Werk tijdenbesluit voor Winkels, dat voor heit Bondsbureau is samengesteld door den lleer L v. d. Leeuw. heeren Mr. M. J. Wolff (voorzitter), W. C. van As, H. F. van Baaren, S. K. Citroen en Dr. C. ViesseT (secretaris). De commissie stelt tenslotte Voor een te doen uit twee door haar ontworpen De De Nederlandsche delegatie naar de elfde Volkenbondsvergadering, welke op 10 Sep tember a.s. te Genève zal aanvangen, zal zijn samengesteld als volgt1: jhr. mr. Beelaerts van Blokland, minister van Bui- tenlandsche Zaken; jhr. dr. J. Loudon, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Parijs, oud-minister van Buitenland- sche Zaken; H. Colyn, oud^minister van Fi- nancian, lid van de Tweede Kamer der Ska ten-Generaal; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden, vertegenwoordigers; mr. Limburg, lid van den Raad van State, oud lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raai; mr. L. J. A. Trip, oud-thesaurier- generaal van het departement! van Finan ciën, oud-president van de Javasche Bank prof. mr. dr. J. P. A. Francois, administra teur-chef van de afdeeling Volkenbonds zaken van het departement van Buitenland- sche Zaken, buitengewoon hoogleeraar de Handelshoogschool te Rotterdam; Raden Adipati Ario Soejono, oud-regent van Pa- soeroean, lid van het college van gedele- ;rden van den Volksraad van Neder- landsch-Indië, plaatsvervangende vertegen woordigers, met dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid van jhr. Beelaerts van Blokland tie Genève, ook jhr. van Eysinga p.!s plaatsvervangend vertegenwoordiger zal worden beschouwd; W. G. van Wittum, Regeeringsadvdseur in internationale .opiurn zaken, technisch deskundige; mevr. C. i Kluyver, hoofdcommis aan het departement Na afloop der vergadering wordt den con gressisten in hotel Frigge een gezellig sa menzijn aangeboden. Op Woensdag 3 September wordt de alg. vergadering te half tien voortgezet en ko men de rapporten der verschillende Bonds- eommissiën aan de orde. Vervolgens zal aan de orde komen het rapport van de commissie inzake het ver plicht lidmaatschap van vak- en standsor- ganisaties, welke was samengesteld uit de 1 het verkenen van sanctie door den wetgever aan de besluiten vi* door deren werkende organisatie, genomen in op nader te bepalen wijle geconvoceerde ledenverga deringen en met een overwegende, bij de wet verzekerde meerderheid van stemmen van alle betrokken vakgenooten 2. het invoeren van een vergunningstelsel, waarbij het cadeaugeven in den handel slechts toegestaan wordt bij een door de Ka mers van Koophandel en Fabrieken te ver- leenen vergunning, waaraan bepaalde voor- waardon kunnen worden verbonden ter ver mijding van de thans bestaande euvelen, terwijl de erkende organisatiee in (jet be trokken vak advies sullen uitbrengen oker de wenschelijkheid van het verleenen der vergunning en de voorwaarden daaraan te verbinden. Het Bondsbestuur heeft zich bereids uit gesproken voor laatstgenoemde methode. De commissie, welke dit rapport uitbracht be stond uit de heeren A Spaander (voorzitter) Joh. Balder, J. Cohen', O. Vega, allen bonds- bestuursleden en F. L. V. d. Leeuw (secre- i taris). Ingevolge uitnoodiging van het vorige congres heeft een oommissie een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid en wensche- lijkheid van verscherping der wettelijke be strijding van de oneerlijke concurrentie en naar een wettelijke regeling Van het uitver koop wezen. Ten aanzien van het laatstge noemde adviseert zij, dat zoodanige wette lijke regeling vooralsnog niet gewenscht wordt geacht. Op den tweeden dag za] te half zeven 11 ,De Harmonie" een officieele maaltijd plaats hebben, waaraan ook verschillende autoriteiten zullen aanzitten. De dag wordl besloten met een avondfeest, aan te bieden door de Alg. Groninger Winkeliere-Vereeni- ging. Op Donderdag 4 September wordt te half tien het 27ste Nationaal Middenstandscon- gres geopend met een rede van den BorJ- voorzitter, den heer Ed. G. Sohürmann Als eerste prae-advies komt aan de orde „De verkoop door middel van automaten". Jhr J, C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, zal zijn prae-advies over „Gemeentelijke be drijfswinsten" verdedigen Na uitvoerige be schouwing van het verband tusschen winst- uitkeering der gemeentebedrijven en belas ting, komt hij tot de conclusie, dat het af schaffen der gemeentelijke bedrijfswinsten - hoewel menigmaal hooger dan wensche- lijk geacht moet worden - onder de be staande .omstandighedep practisch niet mo gelijk en niet wenschelijk is. Deze winsten behooren als jaarlijksche bron van inkom sten alleen secundaire beteekenis te hebben Radicale afschaffing Van bedrijfswinsten zou een algeheele verandering kunnen beteeke- nen, voor zoover betreft den omvang van den kring der personen, door wier bijdragen het ontstane deficit als het ware goed maakt moet worden. Thanf wordt door het mede-bijdragen in de bedrijfswinsten door alle verbruikers, dus door een zoo groot mogelijken kring van burgers, medebetaald aan de kosten der gemeente-huishouding. Aan het slot van het congres zal de heer Jac. P. van den Bosch, binnenhuisarchitect te Bloemendaal, een voordracht met licht beelden houden over „De waarde der schoon heid van het ainbaoht en het behoud daar van." Uit het verstrekte overzicht lezing blijkt, dat de inleider een warm voor stander is van behoud van de ambachts kunst. Wanneer de tijd zulks toelaat, za] de Alg Groninger Winkeliers-Vereeniging den zoekers na afloop van het congres nog een autotocht door Groningen aanbieden. De vergadering Van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond te Groningen belooft zeer belangwekkend te worden. Het uitvoe rige programma met. een groote verscheiden heid van onderwerpen geeft daarvan reeds een voorproefje. OOST-LNDIE. Wanneer U een goede tandpasta tusschen de vingers wrijft, voelt U geen korreltje. Odol-tandpasta is zoo zacht als fluweel. GEMENGDE BERICHTEN. Eeinige relletje» te Oisterwijk. De bevolking bemoeit zich nut een familie-aangelegenheid van een schoenfabrikant. De burgemeester van veriof teruggekeerd. Het, rustige Brabantsche dorp Oisterwyk laatste dagen het toomeel geweest van tamelijk ernstige relletjes. Het ging tegen den heer R., een schoen fabrikant en de oorzaak is niet gelegen in een arbeidsgeschil, doch een deel der arbei dersbevolking heeft partij gekozen in een familie-aangelegenheid van den heer It. De eigenlyke relletjes begonnen Maan dagavond reeds. Toen schoolden voor de woning van den heer R. ruim duizend per- d.w.z. het aantal betoogers waa betrekkelijk gering, doch de demon stratie lokte.heel wat publieke belangstel ling. Den eersten avond verliep het tame lijk rustig. Evenwel vond de politie het raadzaam, den burgemeester, die met va- was, van het geval in kennis te stel len, omdat het zich liet aanzien, dat de rel letjes zich zouden herhalen. De burgemees ter keerde terug. Opnieuw betoogden een groot aantal belhamels Dinsdagavond voor woning van den heer R. De burgemees ter verzocht vriendelijk en bezadigd den be toogers uiteeni te gaan. Er werd niet aan het verzoek voldaan. Nadat de burgemees ter vervolgens, met de ambtsketen omhan gen, officieel den demonstranten had ge sommeerd tot doorloopen tot driemaal toe en dit nog geen resultaat had, voerde de politie een charge uit en vielen er harde klappen met den gummistok. Natuurlijk kregen over 't algemeen de onschuldige toeschouwers de hardste klap pen, zooals dat zoo vaak gebeurt. Nog lang bleef het dien avond rumoerig, aoch de po litie bleef meester van het terrein. herhaalden de zich, doch nu lwid de politie f o_„ dan drie pers De belhamels richtten zdch nu tegen de po niet alleen een dreigende hou- van Bui tenlandsche Zaken, kundige en secretaris; F. W. Oraandyk, ge zantschapssecretaris 2e klasse, secretaris. De aankoop van Zijpendaal. Moeilijkheden met de notarissen. De Nwe Arnhemsche Courant deelt mede dat z>ch naar aanleiding van de overdracht van het park Zijpendaal aan de gemeente Arnhem moeilijkheden hebben voorgedaan tusschen liet gemeentebestuur en de nota rissen te Arnhem. Een verzoek van B. en W. om het transport v&n Zijpendaal te doen geschieden tegen de helft van het geldende tarief, is door de Vereeniging van Notaris sen afgewezen. B. eff'W.. hebben thans aan de Arnhem sche notarissen doen weten,, dat zij beslo ten hebben de overdracht van Zijpendaal bij onderhandsche acte te doen geschieden, zoodat de notarieele bemiddeling wordt uit geschakeld. Landdag op Houtrust. Zondag is op het sportterrein Houtrust te Den Haag een door dé federatie Den Haag van d« S.D.A.P. en den Haagschen Bestuur- dersbond georganiseerde landdag gehouden, welke, mede dank zij het mooie zomerweer, groote belangstelling genoot. Om twaalf uur des middags waren twee der tribunes geheel gevuld en in den loop van den namiddag kwamen nog meer bezoekers. De heer Wie bel hield een openingstoespraak, waarna fjp heer Drees, Wethouder der gemeente Den Haag, een rede hield. De Krakatau weer in rust. Na 75 dagen- van erupties. Een Aneta bericht meldt dat het hoofd van den dienst van het Vulkanologisch onderzoek meldt dat in het afgeloopen et maal 648 erupties van den Krakatau plaats vonden, waarvan er zeven reikten boven 1000 Metier. Er waren' vele waterbollen en hoezen. Om 8.15 gisteravond hield de wer king op na 76 dagen te hebben geduurd. De hoogte van het eiland Anak Krakatau be draagt thans 13j5 M. Sinds het begin der werking heeft de plantengroei op het Ver laten Eiland sterk geleden, vermoedelijk door de zure natte asch van de hevigste erupties. Ook de hoozem hebben groote ver woestingen aangericht. De bevingen hebben ding aan, doch wierpen zelfs met steenen. Getuigen verklaren verder, dat er dien avond door een belhamel ook geschoten is, althans drie glasruiten van de fabriek van den heer F. werden vernield. Het onderzode der politie hieromtrent duurt nog voort. De politie is nu versterkt met marechau»- sée's en Rijkspolitie, daar men gelooft, flat de relletjes zich de eerste dagen nog zu'lec herhalen. De belhamels schijnen het nu vooral op de politie voorzien te hebben. Deze heefti tot nu toe een waardige houding angenomen en haar kalmte niet verforen Ernstig verkeersongeval bij Vinkenbrug. Bij Vinkenbrug heeft de Gooisohe Stoom tram een kermiswagen geramd. De uit 2 wagens bestaande tram v« de Gooische Stoomtrammy., oen motorwagen en een bijwagen naderden met snelle vaart uit de richting Amsterdam. Uit richting kwamen achter De voorste en 7 kinderen TOONEEL. De nieuwe Nederlandsche Revue. De Nieuwe Nederl. Revue, welke mo teel haar Sotternij en Satyre-revue in „Sca la" te 's-Gravenhage opvoert, zal vanaf 1 Sept. hare voorstellingen voortzetten in het op de helling by Vinkebrug, om zich n de naby gelegen standplaats te 1 2e wagen, één paard getrokken, terwijl paard naast den wagen liep. was de 18-jarige Geus Bouwe, sinds 3 n den gehuwd. Zyn jonge echtgenoote bw>na zich in de z.g.n. woonkamer van het voer elegen standplaats op een op» begeven. Onmiddellijk volgde de een vrylwel nieuw voerUiig^door i getrokken, terwijl een tweede „Casino" te Rotterdam. RECHTZAKEN. Klaarblijkelijk heeft de de tram gedacht dat de wagen de in gepasseerd kon zijn, voor Mi se was. Het kwam echter want juist was het De moord op den heer Lans. 17 September voor het hof. Naar wy vernemen zal het Haagsche ge- I rechtshof op Woensdag '17 September a.s. te 10.15 v.m. in hooger beroep behandelen de zaak contra den gewezen procuratiehou- der van O. alhier, die door de Rotterdam- 1 sche rechtbank wegens doodslag van den heer Lans te Rotterdam tot 15 jaar i geweld op den woonwagen hout vlogen in het rond, terwijl van den woonwagen over was, stand van c.a. 57 M. werd srd bij de wagen oogenblikken later ongedeerd onder de kap van den woonwagen te voorschijn! Ofschoon de plaatselijke veldwachter spoedig ter plaatse was, verliep er kostbaren tijd voor geneeskundige hulp werd ingeroepen. Ten slotte verscheen dr. Deririnderen uit Die- men, die bij het slachtoffer een hersen schudding constateerde en het per particu liere' ziekenauto naar het burgerziekenhuis te Aimsterdam liet overbrengen. Het paard, dat gewond was, moest worden afgemaakt. De bestuurdervan den motor wagen der tram liep door glasscherven sne den aan heti hoofd op. De justitie verscheen weldra ter plaatse Het tramverkeer ondervond eenige stag' natie. Ernstig auto-ongeval. Twee dooden. Zaterdagmorgen te 8 uur heeft op de Ter Aarsche Zuwe ouder de gemeente Vinke- veen een ernstig auto-ongeval plaate gehad, waarbij twee menschenlevens verloren gin gen. De lieer Zuiddam, m&nufacturier te Breu- kelen en zijn vrouw, reden per auto naar Vinkeveen naar de plaats hunner inwoning. In de gevaarlijke bocht nabij de „Oude Bonte Koe" geraakte de echtgenoote van den heer Zuiddam, die den auto bestuurde, plotseling de macht over haar stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot die langs de Zuwe ligt, reed. De heer h. werd levenloos opgehaald. Toen men de vrouw tenslotte be vrijd had, gaf het slachtoffer nog teekenen van leven. Dr. Pierrot van Vinkeveen was spoedig op de plaats van het ongeval wezig. Nadat de vrouw bij den Veehouder van W wae binnengebracht, is zij eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. Aanranding op het strand te Zandvoort. De dader gearresteerd. Zondagmiddag is het strand te Zandvoort in opschudding gebracht door een onver laat, die op dezen eersten zomerschen Zon dag, sinds langen t(jd, het stille strand on veilig trachtte te maken. Een heer, diiê vroeger werkzaam was by de politie Zandvoort en als badgast daar vertoefde, had den man reeds verschillende Zondagei op verdachte wyze zien ronddoolen op het stille strand, even tien noorden van het Grand Hotel. Zondagmiddag tegen half zes ontdekte hij den man opnieuw. Hy hield hem in het oog en zag plotseling hoe de man een zevenjarig meisjes in badcostuum trachtte aan te randen. De heer snelde toe, waarop de onverlaat aan den haal ging. De man werd spoedig door bedoelden heer en iemand in baidcostuum gegrepen. Hij ver zette zich hevig, doch met assistentie van eenige andere personen werd hy opgebracht naar den politiestfandpost, achtervolgd door 'n groote menigte. Hier werd de man aan de politie overgeleverd, welke hem naar het politiebureau overbracht. Op het bureau gaf de man op te zijn de 48-jarige A. H. uit Binnemwyizend (N.H.), zonder be roep, meestentyds werkzaam in heb land- bouwbedryf. Poging tot smokkelarij van wapens en Naar Het Volk verneemt, heeft de douane recherche aan boord van het van Hamburg, te Amsterdam aangekomen stoomschip Al- dabi een goede vangst gedaan. In een moei lijk bereikbaar deel van het schip werden als smokkelwaar aangetroffen tien revol vers, duizend patronen, alsmede 9 KjG. ruwe opium. In verband met deze vondst werd de Chi nees Wo-ha gearresteerd. Mog.dyk volgen m verband nipt deze poging tot smokkelarij De bruidegom had er genoeg van. Een met alledaagsch geval heeft zich Vrij dag te Koudekerk (aan den Rijn) voorge daan. Door den ambtenaar van den burgerlijken stand zou dee middags een paartje in den echt worden verbonden. De bruidegom was afkomstig uit Wage- iiuigen en was met zijn familie reeds Don derdagavond voor iiet voltrekken van het huwelijk bij de bruid, aan den HondBdijk 'e Koudekerk woonachtig, gearriveerd. Men zou den nacht alvast maar door mengen met et-n fuifje, welke vreugde even wei al spoedig telkens door de familie van den bruidegom werd gestoord. Toen het uur voor de voltrekking van het huwelijk was aangebroken, was de bruide gom noch zijn familie te vinden. De bruide- gom had, met achterlating van zijn nu treu- bruidje, de terugreis naar Wagenin- gen aanvaard in plaats van naar de trouw zaal te gaan. Na van i teleurstelling eeuigsaina te rell t werd de avon<i tooh noü 111 vroon,te feestvreugde, maar nu zonder bruidegom, doorgebracht. De gevaarlijke zee. Acht personen uit zee gered. nim!°da? wetden «r het strand te Scheve- nrngen 4 jongen» van 9 tot 16 jaar, twee 22- dfl.f6 Vr0Uwen- een ^J-jerige vrouw en een der rgjarrge miul> (totaaJ dje ker a6' m 866 'iegavei1 of hij een goifbre- dnn k °°m wraakten, uit zee gered bekwnm'nu8 d')ür P°liüe. Geen van allen wust-wi Een der Vrou»en werd in be- wnsteloozen toestand uit zee gehaald, doch am even later weer bij. We baders te Katwijk uit gevaarlijke positie gered. Door den stroom in zee getrokken. Zondugnsniiddag circa half zes waren KaS^ 2000 M' k" "TM® ven het dorp mend "f dame ea twee heeren bij opko- een ,o! gaan baden. Ze geraakten in droolr i eD werden verder door den groot U gefrokl"ffl- lij verkeerden in ren „„If fB<'vaar' P»ar Duitache hee- Khuwd henarden toestand en wear- en den politie-agent de Jong, die op het strand surveilleerde.Hij ging terstond met dreg en lijn en geheel gekleed tot aan de schouders te water, deel de „Ort." mede, Een paar andere heeren, goede zwemmers, zwonuuen daarop met de lijn naar de in nood verkeerenden toe en smaakten het ge noegen ben te redden. De drenkelingen had den nun tegenwoordigheid van geest behou den en hielden elkaar onder de armen vast. Hieraan was het dan ook t© danken, dat alle drie tamelijk gemakkelijk met de lijn in veiligheid getrokken konden worden< Iemand in een kano was ook te hulp gekomen, doch voor hij ter plaatse was sloeg de kano om. De man wist zichzelf te STAD8N1SUWS. De fabriek naar den klant. Het lijkt vreemd en onmogelijk; „De fa briek naar den klant", maar dat het kan, bewijst de Heemaf, die film en auto op een origineele manier combineerde en thans met haar fabrikaat ea haar geheele bedrijf op pad is en in elke stad, in elk dorp en elk gehucht op pakkende wijze toont, wat d« grootste Nederlandsolie fabriek op electro- tecimisch gebied, fabriceert, waar dit ge beurt en hoe. Dit werd bereikt door een combinatie van film en auto. Het Heemafnionog ram en een model van een S. K. A.-motor vormen de carosserie van den Heemaf-reclameauto. De motor herbergt naast voedingsbronnen voor de lichtinstallatie, waarmede het geheel tfvonds verlicht wordt, een conthfu-filmap- paraat, dat doorloopend de Heeniaf-film kan projecteeeren. Een onderscheiding voor Speenhoff. J. H. Speenhoff en zijn echtgenoote zijn begiftigd niet liet witte mobilisatiekruis. Bij terugkomst van de familie in Holland zal het ondersoheidmgsteeken door generaal Snijders worden uitgereikt. Door 'n stroomdraad getroffen en gedood. Zondagmorgen werd tusschen Slochteren en Hoogezand het 7-jaxig zoontje van den arbeider Klopping getroffen door een draad van de bovenleiding van de provinciale laag- spaunmg, die door tot nu toe onbekende oorzaak is losgelaten. Het, knaapje, dat in aanraking kwam niet «en stroom van 220 volt, was op slag dood. Lieve meisjes. Vrijdagavond hebben de 19-jarige mej. P K. en de 18-jarige niej. A. B., die naast elkaar wonen in de Westerbeekstraat t© Rot terdam, in het portaal van haar woning twist gekregen. A. B. heeft niet een Bchaar mej K. in den linkerarm gestoken, tenge volge waarvan een pees is doorgesneden. De arm van het meisje is verbonden. Tegen mej. B. is proces-verbaal opgemaakt. De Torengarage te Den Haag. Een cantifie met billard, luidspre kers door het geheele gebouw en waschtafels met stroomend water. De opening yap de massale garage in den Haag aun ue Torenstraat, de „Torengarar ge", die haar naam ontleent zoowel aan de straat waarin, ale aan de torenachtige wijze waarop zij is gebouwd, is, naar wij verne men, tliaiifl definitief bepaald op Vrijdag 22 dezer te half drie. Gelijkvloers in dit typisch bouwwerk vindt men behalve clireqtie- en administratieka- iners o.m. den ronden showroom, een elec- trische spoelplaats, een ruime werkplaats en reparatie-inrichting, met allerlei werktuigen en installaties, die voor een moderne ser vice noqdig zijn Langs den 7 M. breeden betonweg spiraalsgewijze naar boven gaande ontmoet men links en rechts gesloten boxen en open standplaatsen voor wagens. Na de eepste ronde zijn we één verdieping geste gen en treilen we, aan de zijde Noordwal, een gezellige cantine aan, waar tevens o.a. een partijtje biljart kan worden gespeeld. Weer wot liooger vinden we een duco-spuit- mnehting, waarin het lakwerk, dat bescha digd mocht zijn, in elke kleur kan worden hersteld. Ook ontbreken niet een rem-testen, waarmee kan worden gecontroleerd of de remmen in orde zijn, en een installatie welke aangeeft of de wagen al of niet goed „spoort" Tevens treft men in het gebouw o.m. een scheer- en kapsalon aan. en eea Imdspre- kermstallatie, waardoor elke in het ge bouw aanwezige persoon direct aan de tele foon kan worden geroepen, terwijl op elke verdieping telefooncellen aanwezig zijn. Dat vele toiletinrichtingen met wasohtafeia stroomend water niet zijn vergeten, -Jimin als personenliften, centrale ver- warming, aeeu-laadinrichting, een sleep- dienst voor het afhalen van defecte wagens, het spreekt in zulk een modern bedrijf haast vanzelf. Ook is een cursus voor autorijden aan d© inrichting verbonden. Tenslotte is er een bewaarplaats, onder gronds, voor 720 rijwielen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 6.00 verhaaltjes. 5.30 concert. 7.15 lezing. 8.01 concert. 8.30 kamermuziek. 9.00 voortzetting concert. 10.16 fragmenten uit „Sptterntj en Sa- tyre" revue. 11.30 gramofoonplaten. Huizen: 6.01 gramofoonplaten. 6.40 gramofoonplaten. 7.00 landbouwuurtje. 7.30 spreker. 8.01 solistenconcert. 11.00 gramofoonplaten. Daventry: 7.00 pianomuziek van Schubert. 8.20 solistenconcert. 8.20 solistenconcert uit Queen's Hall, so- isten Ells Ney (piano) en Marian Anderson (alt). 10.45 dansmuziek. GOUDA, 19 Aug. 1930. Verlenging kasgeldleening. Op 17 Maart jJ. besloot de Raad voor den vdh vier maanden een kaageldieenang te sluiten met de N.V. Nederlandsche Mi<i- denstandabank, gevestigd te Amsterdam, tegen een rentevergoeding van 3)4 per jaar. Aangezien nog geen nieuwe leening is ge sloten voor de op 1 Juni 1980 buitengewoon afgeloste 6 geldieening met de Ryks- postspaanbank, oorspronkelijk groot 300.000.— en pro rest© 204.000.—, be- grootmgswijziging 1930 dd. 2 Juni 1930, no. 14, hebben B. en W. zich met genoemde N.V. in verbinding gesteld en haar verzocht deze kasgeldleening voor den tyd van 3 maanden te verlengen. Zy heeft zich hiertoe bareid verklaard tegen een rentevergoeding van 3)4 per jaar. B. en W. hebben gemeend op dit aan bod te moeten ingaan en stellen den Raad voor dit goed te keuren. Gemeentelijk Grondbedrijf. ;r en Wethouders brengen ter belanghebbenden dat de aan de e gelegen bouwterreinen in ver band met een wijziging van het uitbrei- dhzgsplan opnieuw is verkaveld en dat de koopprys van de bouwblokken, behoudens goedkeuring van den gemeenteraad, is vastgesteld van 8.20 op 9.70 per M2. Belanghebbenden verwijzen wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. Opheffing winkelsluiting. de winkels op 1 September a.s. tot des avonds 12 uur geopend mogen blyven. Een wydingsavond in de Sfati Janskerk. In de Groote of Sint Janskerk zal op Vrijdag 29 Augustus a.s. ter eere van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus een wydingsavond worden gehouden. Sprekers van dien avond zyn Ds. M. van Dyiken alhier en Ds. H. Jansen, veldprediker in algemeenen dienst. Telefoonpaal op een brug terechtgekomen. Bij liet neerhalen van een telefoonpaal op de Oosthaven alhier, nabij de Noodgod- steegbrug, is deze ontijdig komen te vallen met het gevolg, dat de paal het ijzeren hek werk van de brug gedeeltelijk vernielde. De orde hersteld. De politie heeft Maandagavond, toen op d© Hoogstraat enkele personen aan het ru ziemaken waren, moetep ingrijpen om do orde te herstellen. Dr. C. J. Vinkensteyn. Dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gfm- nasia, die verpleegd werd ia het 8t. Anto- niusziekenhuis te Utrecht, is gisteren over gebracht naar zijn woning in den Haag. De toestand ij nog van dien' aard, dat hem volstrekte rust blijft voorbeschreven. Heden bracht een zangkoor, bestaande uit beambten der'Rotterd. Tthto, een bezoek lan Gouda. ""be kerkramen der St. Janskerk en ook het Stadhuis werden bezichtigd, terwijl door de bereidwilligheid van de diréetie der Pla teelbakkerij „Zuid-HollandM hen ook de ge legenheid werd geboden dat bedrijf te zien. Voor hun vertrek zong het zangkoor vóór het Stadhuis eenige liederen, die terstond een groot aantal belangstellenden trokken. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 15 Aug.: Adrians Lucia Ma ria, d. v. L. A. A. van der Sanden en H. E. M. Rynaarts, Fluw. singel 93; Johanna Cor nelia Maria, d. v. G. C. Spykerman en J. M Kalmeyer, Raam 300; Adrianus Cornelis Maria, z. v. A. de Jong en J. H. van Werk- hooven, Keizerstraat 37. 16 Aug;.: Wilhelmina, d. v. C. Schouten en M. C. Nieuwenhuisem, Slapperdel 17. 17 Aug.: Leny, <L v. C. F. Fickweiler en E. C. Nyenhuis, L. Tiendeweg 45. OVERLEDEN, 15 Aug.: Roelof je Jonk man, geh. met L. F. Steenwinkel, 40 jaar. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, West haven, zal tot en met 22 Aug., benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Aanbeveling van leeraren aan het Gymnasium te Leiden. Ter benoeming tot leeraar in 't He- breeuwsch aan het gymnasium te Leiden worden aanbevolen prof. drt G. J. Thierry, hoogleeraar te Leiden en dr. J. P. Canne- gieter te Alphen a. d. Ryn. BERKENWOUDE. Maandag is de 5-jarige L. Verhoeve alhier, van den zoldertrap gevallen en ernstig aan het hoofd verwond. De hulp van dr. van Kamp te Bergambacht is ingeroepen, die de wond heeft gehecht. BOSKOOP. Coop. Vereen. „De Boskoopache Veiling" 19 Aug. Rozen: Ophelia 30—35, Golden Ophelia 3035, Marcel Rouyer 35—4 0, Had- ley 60—77, Claudius Pernet 40-50, Colum bia 30- 40, Butterfly 35-40, Mac Keiler 36, Wilh Kordes 45, Rosalandia 40—62 K. A. Victoria 37, Phoebe 48. Diversen: Dahlia's grootbloemig 20, Chry santen tros 15 ct. per tak, Gladiolen 11, Clematis Durandi 65, Anjers 25, Leliën Lan- cifolien 1,10. GOUDERAK. De Raad der gemeente Krimpen <i. IJsel heeft gunstig beslist op het veneoek van deze gemeente om instemming te be tuigen met het door haar aan het bestuur <v*h/rde Krimpenerwaard gezonden adres over de verbetering der wegen. WOERDEN. Tal van inbraken. Van de daders geen spoor. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd op een achttal plaatsen ue dezer stede ingebroken. Hoofdzakeiyk door het opschui ven van de ramen hebben de inorekers zich toegang tot de verschillende woningen ver schaft. In de villa van mevrouw Fuhri Snetlage was de deur geforceerd met een beitel. Ver mist werd hier een gouden tientje met han gend haar, benevens eenige levensmiddelen. In de villa Bos is vermoedelijk eenige klein geld gstolen. In villawyik „Klein Bilthoven" werd in vyf woningen ingebroken. By jden heer Post werd een in, goeden staat verkeerend hee- renrywiel vermist. By den heer Cleber werd eenig klein geld ontvreemd. In de woning van den heer Hauer werd een bedrag van 30.gestolen. Vermoedelijk zyn deze inbraken gepleegd teneinde geld te bemachtigen. De poliuie stelt een onderzoek in en heeft vingerafdrukken genomen. Van de dader of daders is op het oo#enbiik nog geen spoor te vinden. LAND- EN TUINBOUW. 454e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 19 Aug. 3e klasse. Hooge pryzerf: 1500.2279 1000.6302 100.- 1998 7972 14139 1859 9 19o57 Pryzen an 45.—. 57 94 187 267 289 310 329 330 340 462 473 493 523 545 598 625 648 669 662 671 690 766 757 828 852 923 946 946 991 1027 1061 1125 1208 1315 1362 1369 1405 1440 1&17 1618 1538 1662 1601 1646 1677 1683 1762 1776 1782 1839 1878 1882 1904 198S 2079 2131 2105 2208 2246 2268 2310 2364 2368 2404 2440 2453 2493 2577 2698 2620 2632 2709 2771 2821 2832 2868 2878 2887 2933 2964 2983 3021 3029 3033 3049 3140 3175 3194 3230 3248 3322 8349 3370 3377 3430 4337 3485 3501 3502 3718 3719 3726 3769 3862 3958 3979 4030 4065 4092 4109 4123 4162 4210 421b 4251 4276 4420 4433 4407 4479 4S4JS 4566 4570 4597 4612 4693 4719 4730 4754 4829 4836 4862 4910 4937 5074 5120 5184 5191 5216 5286 6287 5331 5383 5403 5407 5426 6465 5527 5662 5581 6689 5612 5051 5660 6075 5707 5890 5909 6966 6001 6002 6007 6013 6037 6054 6231 6366 6368 6398 6416 6423 6447 6487 or. 10 6526 6678 6680 6686 6728 6865 0968 7038 7071 7115 7135 7128 7'166 7211 7267 7271 7274 7826 7360 7307 7467 7461 7507 7618 7640 7561 7601 7658 7698 7777 7816 7822 7854 7881 7889 7983 8010 8045 8284 8302 8333 8344 8364 8414 8441 8472 8562 8558 8669 8796 8815 9067 9099 9156 9164 9198 9213 9255 9319 9362 9390 9447 9678 9896 10020 10043 10064 HO082 10088 10124 10129 10224 10279 10417 10419 10420 10423 10483 10530 10549 10554 10697 10616 10619 10672 10679 107>12 10739 10749 10766 10772 10790 10840 10867 10896 11023 11044 11116 11140 11245 11457 11608 U&31 11664 11581 11700 11761 1-1764 11802 11807 <11808 11819 11887 11901 11915 11936 11973 12020 12120 12168 12195 12218 12298 12329 124H4 12443 12527 12685 12594 12601 12629 12731 12738 12788 L2852 12858 12902 12904 12915 13078 13106 13205 <13212 13262 13254 13290 13322 13321 13386 13362 13446 13468 13606 13636 '13652 13564 13576 13605 13625 13627 13659 13729 13808 13832 13872 14073 14088 14367 14370 14377 14610 14611 14641 14547 14576 14650 14694 14735 14778 14796 14840 14893 14912 14945 15168 15217 15233 15266 16287 16319 15351 15402 15472 15614 15632 15717 15784 J5866 15857 16931 15948 15979 16014 16050 16051 16064 16122 16131 16244 16293 16395 16450 16496 '16565 16650 16705 16747 16775 16796 16801 16819 16863 16862 16960 16976 16980 17147 17181 1726 17342 17382 17569 17608 17685 17741 '17748 17821 17921 17942 17971 17988 18004 18072 18078 18062 18109 18118 18170 18177 18208 18266 1836018367 18427 <18432 18465 18460 18464 18649 18550 J8625 18683 18766 18797 18831 18872 189-14 18951 19005 19018 19019 19083 19163 19167 J 9201 19239 19256 19272 19317 19345 19354 19360 19363 19447 19499 19648 19563 19586 19670 19741 19743 19860 19887 19933 19980 20025 20090 20116 20146 2016-1 20179 20205 20272 20302 20501 20551 20660 20664 20695 20698 20612 20640 20673 20745 20780 20848 20990 20995 MAKKTHERICMTBN. Rotterdamsche Veemarkt. 19 Aug. Aanvoer: 250 paarden, 43 veu lens, 838 magere runderen, 780 vette runde ren, 182 vette kalveren, 40 graskalveren, 194 nuchtere kalveren, 429 schapen en Jamme ren. 49 biggen, 13 bokken en geiten, 461 graekalveren, 21 overloopera. Prijzen; Vette koeien le kw. 57£—59, 2e kw. 52—56, 3e kw. 35—43. Ossen le kw. 55— 60, 2e kw. 49—52, 3e kw 46. Stieren 1« kw. 62—54, 2e kw. 47—49, 3e kw. 42—45. Kalveren le kw. 72474$, 2e kw. 65—674, 3e kw. 52|- 57|. Melkkoeien 200—460, Kalfkoeien 230—440 Stieren 140-550, Pinken 140—210, Vaarzen 140—145, Werkpaarden 179—304, Slachtpaar- den 170-220, Hitten 75—145, Veulens 80- 170, Fokkalveren 25—35, Slachtk al veren 10 23, Biggen 16—26, Biggen p. w. 1.76—2.50, Graskalveren 50-110. Handel in koeien en ossen tamelijk, prij zen van gisteren. Stieren tamelijke handel, hoogere prijzen. Kalveren vlugge handel, prijzen onveranderd. Paarden willige han del, prijzen stationair. Fokkalveren vlugge handel, hoogere prijzen. Biggen stroeve han del, hoogere prijzen. Graskalveren stroeve handel goed prijshoudend. Kaasmarkt Bodegraven. 19 Aug. 1930. Aangevoerd 19870 stuks. 178768 KXf. Pry zen le kw. m.r.m. 4651, 2e kw. m.r.m 44—46 Zwaardere 68. Zonder r. m. geen no- têerftg. Handel matig. Westlandsche druiven naar onze Oost. Uit een telegrafisch bericht, dat bij den Bond Westland is ingekomen, blijkt, dat de eerste zending Westlandsche druiven, ver zonden met het motorschip Kotta Radja, in uitstekende conditie te Batavia is gearri veerd. D© geheele zending was in een dag uit verkocht. Uit deze eerste proefzending mocht dus reeds vastgesteld worden, dat de expeditie van Westlandsche druiven naar onze Oost goede mogelijkheden voor de ,1001^00181 biedt. •PORT KN WEDSTRIJDKN. ZWEMMEN. Miss Glytze zwemt over den Bosporus. Uit Constantinopel wordt gemeld dal Miss Mercedes Glytze; de bekende Engel- sche Kanaalzwemster, die onlangs in het huwelijk ia getreden, er ondanks de ongun stige weersomstandigheden erin geslaagd is in den tyd van 2 uur en 35 minuten over den Bosporus te zwemmen. iaAAiSiüj tttatiiili'EM. DRAADLOOZE DIENST. Mussolini lijdende. LONDEN, 19 Aug. Ondanks de tegen spraak blijft het gerucht aanhouden dat Mussoiini lijdende is aan een ernstige maagkwaal. Thans wordt 'gemeld dat hy zich aan een operatie zal onderwerpen, wil hy in het le ven blyven. De Graf Zeppelin opgestegen voor e«n tocht over Zwitserland. FRIEDR1GHSHAFEN, 19 Aug. De Graf Zeppelin is hedenochtend onder leiding van Kapitein Lehman opgestegen voor een vlucht over Zwitserland. Het Mond- en Klauwzeer in Denemarken. BERLIJN, 19 Aug. Morgen zullen onder handelingen geopend worden tusschen ver tegenwoordigers van het Deensche, het Duit- sch© Rijks- en het Pruisische Ministerie van Landbouw over den invoer van Deensch vee in Duitschland in verband met het in Denemarken voorkomende mond- en klauw zeer. Een orkaan richt groote verwoestingen aan. Uit Kowno wordt gemeld dat een orkaan langs de Russische kust van den Stillen Ooeaan groote verwoestingen heeft aange richt Tengevolge van den hevigen regenval zijn vel© dorpen overstroomd. In het dorpje Marinskoje zijn velen omgekomen. De telefoon- eii telegraafverbindingen wer den verstoord. Mr. J. D. Pasteur», f Alhier is op 70-jarigen leeftijd Mr. J. D. Pasteur, president van de Rechtbank te Haarlem overleden. Brand in een molen. WORMERVEER, 19 Aug. Hedenmiddag heeft een brand gewoed in den molen ,.Vool" aan den Zaandijker weg. De molen, die als opslagplaats van een der oliefabrie- 'ken gebruikt werd, is geheel uitgebrand; ze is evenwel blijven staan. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 18 Aug. 19 Aug. Officieel. Londen 12.09'/* 12.09 Berlyn 59.29% 59.29 Parys 9.76% 9.76% Brussel 34.70 34.09% Zwitserland 58.29 48.28% Weenen 3-5.10 35.10 Kopenhagen 66.60 66.60 Stockholm 60.75 06.72% Oslo 66.60 66.67% New-Yoric 2.48% 2.48% Niet-officieel. Madrid 20.07% 26.07 Milaan 13X>1 13.01 Praag 7.30% 7.36% Prolongatie '1% Beursoverzicht. Bij de opening schenen zich vrij omvang rijke verkooporders geaccumuleerd te heb ben, want er bestimd nog al wat aanbod dat de noteeringen over de geheele linie in reactie bracht. In het verder verloop had een herstel plaats, waardoor de geleden ver liezen zoo niet ingehaald dan toch tot enkele punten werden teruggebracht. Een omvang rijke handel ontetond op de industrie-afdee- ling, die als geheel genomen begin-beurs flauw was, in Marg. Unie die aanvankelijk ruim 10 pet. lager genoteerd werden, maar daarna weer tot boven 230 aantrokken. De Accoustiekand. daalden, maar liepen vervol gens weer wat op. Philipsaand. hadden een overeenkomstig verloop en waren ten slotte weinig lager. Oliewaarfden waren lui, Koninklijke ver loren weet- een 5-tal procenten, terwijl ver schillende bui tenlandsche soorten een klein verlies leden. Tabakken lagen zwakker in de markt en waren iets lager. Ruikerwaarden sloten prijshoudend. H.V.A golden begin-beurs 394, maar liepen in het verder verloop tot 405 op. Rubberaand. kon den zich op peil houden. Scheepvaartaand. waren gedrukt. Amerik fondsen hadden een onregelmatig verloop en waren iets zwakker. RA DIO-TELEGRA FISCH WEERBERICHT 19 Augustus. Hoogste 768.6 te La Co run». Laagste 747.7 te Aberdeen. Verwachting Matige in het noorden krachtige, later afnemende zuidwestelijke tot westelijke wind. Licht tot half bewolkt. Overdag toe nemende bewolking. Iets koeler. Af en toe kana op regenbuitjes. Geseind van de Bildt aan alle posten, Weest op Uw hoede.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2