h ««'ï\en0ïfI,6"' Plaa'8 Van de °Pge- Taatstk berichten" Beurs van Amsterdam. kost en inwoning. de kracht van het met zoovele banden aan Haar Stamhuis verbonden Zeeuwsch-Vlaan deren tot uiting ie gekomen. Minister Deckera. Van verlof teruggekeerd. De Minister van Defensie, dr. Dealers, ia vaaArertofiUe's-Gravenhage teruggekeerd. De Rijksmiddelen. De eerste zeven maanden van dit jaar geven f 8.336.602 meer. By Julie 1929 een achteruitgang van 1.530.182. De Rykanriddfcien hebben over Juli van dit jaar tu totaal opgebracht f 41.778.891, tegen f 43.409.073 of f 1.630.182 nnnder in Juli 1929. De opbrengst over de eerste 7 maanden van dit jaar was f 301.521.354 tegen 293.184.752 over de eerste 7 maanden van 1929, derhalve 8.336.602 meer. Muider brachten op grondbelasting 2.908.807)vermogensbelasting f 596.758) dividend eu tautièmebelasting (f 4.051.247) invoerrechten {f 5.227.003), atatistiekrecht (f 347.088)accijns op zout 144.133)ac cijns op geslacht f 960.327)accijns op wijn 54.506)accijns op bier f 1.287.216)re gistratierechten f 1.522.651) en loodsgelden (f 383.445). Méér brachten oppersoneele belasting 4.013.202), inkomsten bel. tf 3.761.783); accijns op gedistüleerd \f 2.993.085)accijns '»p suiker 5.242.767), accijns op tabak 2.309.820)gouden en zilverwerk (f 94.021) zegelrechten (f 2.637.564dom. (f 264.333) en opbrengst (Staatsloterij (/9415). Inspectie der Gymnasia. Bij Kon. besluit van 13 Augustus is de waarneming van de betrekking van inspec teur der gymnasia tot wederopzegging opge dragen aan de inspecteurs van het middel baar onderwijs G. Bolkestein en dr. H. A. J. vad Swaay, met dien verstande, dat de inspecteur G. Bolkestein wordt belast met het toezicht op: a de gymnasia in alle provinciën des lands behalve Noordbrabant, Utrecht en Limburg b de gyuinasiale afdeelingen der lycea in ue 'provinciën Noordliolland en Gelderland. en dat de inspecteur dr. H. A. J. van Swaay wordt belast met het toezicht op: a. de gymnasia in de provinciën Noord brabant, Utrecht en Limburg. h. de gyuinasiale afdeelingen der lycea iu alle provinicën des lands, behalve Noord- holland en Gelderland. Diplomatie. Ontvangst van gezanten. H. M. de Koningin h'eeft ten Koninklijke Paleize Het Loö ontvangen den heer Dr. A. H. Massa, ter overhandiging van zijnen ge loofsbrief alk Buitengewoon Gezant en Ge volmachtigd Minister van Argentinië bij Hr. Ms. Hof, alsmede van den terugroe- piugsbrief van zijnen ambtsvoorganger; Voorts ontving H. M. den heer Moham ixied Ali Klian Farzine, ter overhandiging van zijnen geloofsbrief als Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van Per- ziê bij Hr. Ms. Hof Z.K.H. de Prins der Nederlanden is voor nemens op 29 Augustus andermaal een be zoek te brengen aan de Zuiderzeewerken, teneinde de vorderingen in oogenschouw te Fruitexport naar Ned.-Indië. Het succes van de eerste zending druiven. Het oog op de Oost geves tigd! Men schrijft uit het Westland aan het Vad.: Blijkens het telegrafisch bericht, bij den Bond Westland ingekomen, is ue eerste zen ding Westlandsche druiven in uitsteken den toestand in Batavia aangekomen Voor den Bond Westland, die deze vier proefzendingen druiven bekostigt uit het druiven reclamefonds, en voor de stoomvaart maatschappijen Rotterdamsche Lloyd en Ne derland is dit eerste succes dankbaar. In één dag tijd kon de partij van de hand wor den gedaan, wel een bewijs, dat de druiven uit het Westland, welke in geheel Europa vermaard zijn geworden, ook in de warme streken .kassian" worden gevonden. Het ligt dan ook voor de hand, dat de vraag naar deze druiven vooral als men het frui,t geproefd heeft vermeerderen zal en de drie volgende zendingen nog meer vraag zullen behalen. Voor den Bond Weatland is de zaak thans echter voor een groot deel ge reed gekomen. Deze mooie organisatie had zich tot taak gesteld de proeven te nemen, teneinde de mogelijkheden te onderzoeken. Nu deze mogelijkheden inderdaad verwezen lijkt wórden, zal de Bond Westland den ver deren werkelijken export in handen van de exporteure geven. Het doel dezer proefzen dingen is dan ook niet geweest om do taak van den handel over te nemen, doch inte gendeel om den weg voor de exporteurs vrij te maken. Nu de mogelijkheid bewezen is, zal de handel zeer zeker de verdere uitvoering van den d rui venexport naar de Oost ter hand nemen, te meer waar men zich daar niet door hooge tolmuren omringd ziet in den vorm van hooge invoerrechten. De hoogt vervoerkosten - welke door het lange ver voer natuurlijk niet gering zijn - worden echter ruimschoots vergoed door den meer deren prijs, welken men in de Oost bedin gen kan. Nu het buitenland aan alle zijden tracht de invoerrechten voor landbouwproducten te verhoogen, zou het toch niet. ondienstig zijn als men in die kringen eens iets meer de aandacht op Indië gevestigd hield. Als men rekent, dat Australië in 1928 op Javu 149.855 K,W druiven Importeerde tot een waarde van f 87.939, van de Ver. Staten (Pacificist) 107.670 K.$, ter waarde van f 50.164 en van'dé tfer. Staten (Atlantische kust) 13.225 K-G. voor f 6695. dan voelt men, dat h«4r éen taak voor den Holland- 'cheü exportpur i# weggelegd Het prijs verschil tusschen het buitenlondsch fruit cn dat uit het moederland kan geen aan leiding zijn de handen in houden, want ook in Europa betaalt itijds gaarne bet dubtfele voor de Weet- ite kwaliteit druif. Zoo mag het betreurd worden, dat de uitvoer van zuivelproducten en -daarvan vooral de Hollandsche boter - de laatste jaren zoo hard achteruit ging. De Australische boter heeft in Indië de markt verdrongerf, doch zeker is het feit, dat de oorzaak daarvan niet gezocht mag worden in den goed kooperen prijs (de kwaliteit is immers ook zooveel te minder), dóch grootendeels in hét feit, dat te weinig aandacht aan dit afzetgebied besteed is gebleven Ook in de Oost betaalt men voor goede kwaliteit Hollandsche land- tn tuinbouw producten gaarne iets meer dan voor de andere importsomten, doch laat de Hol landsche landbouw dan ook actief zijn en zooveel mogelijk den export naar het zus terland steunen en in de hand werken. Holland en Indië zullen er beide wèl bij varen 1 Suikerwetje afgekondigd. De tariefswijzigingen. Thans is verschenen het Staatsblad waarin is afgekondigd de Wet van den lsten jtug. 19?0, tot heffing van een compenscerend invoerrecht op sommige soorten van suiker. In het tarief behoorende bij d® Tariefwet I '1924 worden de volgende wijzigingen aange bracht -. a. In onderdeel III van post 119 wordt punt 1 vi"i letter A gelezen als volgt: 1. kandij, niet minder van noedanigheid dan die bedoeld bij onderdeel I, letter a, hiervoor, melis, lompen en andere geraffi neerde suiker, alsmede ruwe suiker en bas terd, beide van 98 percent of hooger gehalte (behoudens accijns), terwijl daarnaast in de kolommen „Maat staf" en „Rechten" onderscheidenlijk wordt ingevoegd: 100 kilogram, en "f £.40. b. In onderdeel III van post 119 wordt in punt 3 van letter A in de plaats van „ruwe suiker en basterd; melis, lompen en andere geraffineerde suiker"; gelezen: ruwe suiker en basterd, beide van lager gehalte dan 98 percent; c. De volgende bedrdgen, welke bij de 'posten 2, onderdeel II, 30, onderdeel II, 35, 55, 70, onderdeel II 104, 119 en 139, onder deel III, letters A en B, voorkomen in de kolom „Rechten", worden vervangen door de daarnaast aangegeven bedragen, ,te we en: f 2.25 dooi f 2.50, f 5.65 óoor f 6.25 f 11.25 door 12-45, f 16.90 door f 18.70, f 22.60 door f 24.90 en f fe.76 door f 26-15. Suiker die op het tijdstip van inwerking treding van deze wet in entrepot aanwezig is, wordt, met betrekking tot het invoer recht, geacht buitenlandsche suiker te zijn, tenzij de belanghebbende ten genoegen van den minister van Financiën aantoont, dat l« suiker van binnenlandsche herkomst is. Geen aan#invoerrecht onderworpen buiten- 'iandsche suiker mag in entrepot bij binnen landsche suiker worden opgeslagen, dan na hetaljng van het invoerrecht. Tndien binnenlandsche suiker in entrepot wordt opgeslagen bij aan invoerrecht onder worpen buitenlandsche suiker, waarvan het invoerrecht nog niet is voldaan, wordt alle aldus opgeslagen suiker, met betrekking tot het invoerrecht, als buitenlandsche suiker aangemerkt. De minister van Financiën kan% afwijking van deze bepalingen toestaan voor buiten landsche en binnenlandsche suiker, di®, overeenkomstig door hem te stellen voor waarden, afgescheiden van elkander worden gehouden. In de gevallen waarin vrijdom van accijns voor suiker wordt verleend, wordt hiervoor eveneens vrijdom van invoerrecht verteesul, Voor suikerhoudende goederen, die mot teruggaaf van suikeraccijns worden uitge voerd, wordt voor de in de goederen vervat te saccharose en invertsuiker, tevens terug gaaf van invoerrecht verleen! naar den maatstaf van f 2.40 per 100 kilogram suiker, voor zoover de aangever, overeenkomstig de door den minister van Financiën te stellen regelen, aantoont dat hij voor een ten min ste even groofc hoeveelheid su.ker het in voerrecht van f 2.40 per 100 kilogram heeft betaald. Leipziger Messe. De deelneming van Nederland. Aan de herfstbeurs te Leipzig, welke >1 Augustus begint, zullen ongeveer 8500 ex posanten deelnemen. Hiertoe behooren na genoeg 25 Nederlandsclie firma's welke o.a. met kunstaardewerk, tabakspijpen, glas en kr stal, emaille-artikelen, zeemleder, horlo, gc-armbanden, artistieke lampen, lederwa ren reclanieballons, sanitaire installaties, kar-ieermachines en electrische klokken uitkomen. De najaarsmesse duurt tot en met 4 September, waarop alleen een uitzon- lering geldt voor de textielgroep, welke 3 September gesloten zal worden. Injiet Rigmesshaus, waar de „Reclame- Mess©" gehouden wordt, komt als iets nieuws de* speciale tentoonstelling „Jeder konn werben", om aan de kleinere 'bedrij- van te doen zien, hoe zij met beperkte mid delen toch een doeltreffende reclame kun nen maken. In DuitschlW wordt de col lectieve propaganda steeds meer toegepast en betrekken firma's uit eenzelfde bedrijf, die in verschillende deelen on het rijk gevestigd zijn, en daarom geen concuren- tie van elkander behoeven te vreezen, de propagandamiddelen gezamenlijk, waardoor tegen betrekkelijk geringe kosten toch de beschikking hebben oVer eerste klas ma teriaal Ook dit zal men op de tentoonstel ling „Jeder kann werben" in (ogenschouw kunnen nemen. De „Baumesse", welke in haar nog be trekkelijk kort bestaan zeer in beteekenis i* toegenomen, heeft nu voor de 25ste maal plaats. Gelijktijdig'zal de „Deutsche Bau- lag 1930" gehouden worden; het program- vermeldt belangrijke onderwerpen en bevoegde sprekers. Ook zijn er wetenschappelijke voordrachten tl te-reiniging, waarna demonstra ties van de nieuwste machines en werktui gen op dit gebied. Tijdens de najaarebeurs wordt op de „Ipa" den schoot te I (<te groote internationale pelterijen- en jacht- tentoonstelling, die tot einde September ge opend blijft), een druk bezoek verwicht. Vijf hallen van de Technische Messe en een groot open terrein zijn voor deze hoogst bezaens- waardige tentoonstelling in georuik geno men. Bij vooruitbestelling zijn toegangskaar ten tegen verminderden prijs verkrijgbaar Uit ons land vertrekken daags voor de ope ning der Messe, duB op Zaterdag 30 Augus tus. des morgens en des avonds een extra- trein tegen verlaagd tarief. Op Duitach grondgebied wordt door de spoorwegen heen en terug een reductie verleend, ook aan hen dte afzonderlijk reizen, maar steds geldt als bepaling, dat men in het bezit moet zijn van een entreebewijs voor de Leipziger Messe. Jaarbeurs te Praag. Bezoek uit Nederland. De najaarsbeurs te Praag wordt van 7 tot 14 September a.s. gehouden. Naar officieel wordt medegedeeld zal het aantal exposanten zeker meer dan driedui zend bedragen. Ter gelegenheid van de jaarbeurs wordt een groote Yougoslavische tentoonstelling te Praag gehouden. Verder zal t© Praag in het Jaarbeursgebouw een permanente Japansche expositie worden ingericht. Op uitnoodiging van de Kamer van Koop handel is al een delegatie van de Vereni ging „Nederland in (ten Vreemde" tijdens de jaarbeurs een bezoek aan Praag brengen. Er zullen lezingen met lichtbeelden over Nederland en Nederlandsch-Indië worden gehouden. De heer J. ter Haar uit Amster dam zal een lezing Uoudan over de havens van Amsterdm en ^Rotterdam, terwijl de heer Dr. V. M. Westêrman zal spreken over de economische beteekenis van Nederlandsch Indië. Door dit bezoek hoopt men te Praag de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Tschocho-Slowakije te versterkep. Het JuUanakanaal. De stand Van werken in 1934 Sinds het gereed komen van de kanali satie van de Maas op 22 October van het vorige jaar heelt te scheepvaart zich op de Maas belangrijk ontwikkeld. De meeste schepen, die vroeger over 's-Hertogenbosch voeren, kiezen thans de route door het Maas—Waalkanaal naar de Maas en via het kanaal Wessern—Nederweert naar de Zuklwillemsvaart. £)ok is dit jaar reeds ondanks het slechte' weer in de zomermaan den een vrij groot aantal pleziervaartui gen en jachten naar de Maas gekomen. Het wachten is echter op het gereed komen van het Julianakanaal, waardoor de verbin ding van de gekanaliseerde Maas met het Nederlandsphe mijngebied, met Maastricht en met het industriegebied van Luik belang rijk verbeterd wordt. De werkzaamheden aan het Julianakanaal en het kanaal door hetBosscheveld, dat tegelijkertijd wordt aan gelegd, zijn in Vollen gang en verwacht wordt, dat het Julianakanaal reeds in 1934 gereed zal zijn. %rspronkelijk zou dit in 1935 het gevaj zijn» Een groot aantal kunstwerken in het nieu we Julianakanaal ip reeds voltooid. De sluis te Maasbracht, waar de verbinding tot stand komt tusschen het Julianakanaal en de Maas, is reeds gereed met uitzondering even wel van de beweegbare deelen (deuren en schuiven") en de bewegingswerktuigen. Deze onderdeden zullen eerst worden vervaar digd en opgesteld, wanneer het kanaal zijn voltooiing nadert. Hetzelfde is het geval met 8 K.M. zuidelijker gelegen sluis te Rooste ren. Twee kilometer zuidelijker van het ka- naalgedeelte, dat thans nagenoeg gerepd is, komt een gedeelte van liet kanaal met een sluis te Bom. Met de werkzaamheden hieT- voor kon tot nu toe evenwel nog niet worden aangevangen omdat de daarvoor benoodig- de gronden nog niet beschikbaar zijn. Te Born komt jn de toekomst ook de overslag plaats voor de Nederlandsche mijnen, welke thans tijdelijk ten Noorden van de sluis te Maasbracht is opgesteld Een groot gedeelte van het kanaal is reeds' gereed en hierover zijn de volgende bruggen reete in gebruik genomen: over het benedenhoofd van de sluis te Maaebracht, te Stevensweert, te Aesterberg en te Vbulwames. De brug over het kanaal te Geulle kan in gebruik worden genomen zoodra de westelijke oprit voor deze brug is voltooid. D© ijzeren bovenbou wen van de brug voor gewoon verkeer en die voor tramverkeer over het benedenhoofd van de sluis te Roosteren worden thans ge monteerd. Nadat deze gereed gekomen zijn, zullen de brug voor gewoon verkeer van Susteren naar Maeseijck en de trambaan langs dezen weg over het benedenhoofd van de sluis worden omgelegd. De Herfstmanoeuvres. gen eenige dagen in de kazen waardoor de besmettingskansen aanmerke lijk worden verminderd, achtten de vertegen woordigers van den A. N. Z. het de beste oplossing, dat de oefeningen worden gehou den in de daarvoor oorspronkelijk aangewe- j zen terreinen. Zij verklaarden zich bereid, om ih over leg met den veeartsen ij kundigen dienst zoo veel mogelijk maatregelen aan te geven, die genomen kunnen worden om overbrenging der besmetting te voorkomen De militaire leiding zal daarmee rekening houden voor zoover het welslagen der oefeningen daar mee niet in gevaar komt." Zooals wij dezer dagen berichtten, zouden de manoeuvres in de omgeving van Venlo worden gehouden. Hiertoe was vrijwel defi nitief besloten. Vermoedelijk .«heeft de be spreking, waarvan hierboven sprake is, plaats gehad nadat het besluit was gevallen, om de najaarsoefeningen in Limburg te hou- Dr. Frönkel over zijn nieuwen werkkring. Zijn studie over het Matafto zal zich officieel beperken tot het verifieeren van reeds verrichte onderzoekingen. Toch misschien nog proeven in de practük? Het Handelsblad heeft een onderhoud ge had met dr. H. S. Frenkel, benoemd tot diTecteur van het staatsveeartsenijkundig Onderzoek-instituut, die zijn functie 1 Sep tember aanvaardt. Dat de opdracht in zake het Matafto 'be treft, omtrent den aard daarvan heerscht, zoo zeide de heer Frenkel, nog veel misver stand. De minister heeft mij ileohts ver zocht een onderzoek in te stellen naar de resultaten, die anderen met het middel heb ben verkregen, zoodat ik, althans voorloopig zelf geéu proeven zal nemen. Hiertoe denk ik oontact te zoeken met allen, zoowel in binnen, als buitenland, die ervaring hebben met het Matafto. Ik zal dus niet slechts be sprekingen voeren in ons land, maar ook naar Duitschland en Spanje reizen, waar ik een persoonlijke enquête zal instellen naar de experimenten. Mijn bezoek kondigde ik op het Int. Veterinair Congres te Londen reeds aan trij prof. Waldmann uit Duitsch land, wiens naam in dit verband herhaalde malen genoemd is en die de mond- en klauw- zeer-deskundige bij uitnemendheid van Duitschland geacht woydt. Ook Beieren en het Reiclis Gesundheiteamt te Berlijn staan op het programma. Of hij zich in Spanje nog in verbinding zou stellen met den uitvinder, den heer Van den Berg, daarover had hij zich nog geen vaste meening gevormd; uitgesloten was dit liet. Verder zeide dr. Frenkel: Als het resultaat van mijn onderzoek er toe leidt, is het zeker niet onmogelijk, dat liet middel zelf nog in dei praktijk zal wor den bestudeerd. Het is wenachelijk derge lijke zeer sdbtiele proeven te nemen onder omstandighéden, die men zelf zooveel moge lijk in de hand heeft, het liefst dus in een eigen instituut. Don duur van zÜn onderzoek naar dè re sultaten van het Matafto taieert de "heer Frenkel op ten hoogste enkele maanden. Zijn conclusie zal dan in een schriftelijk rapport aan den minister worden voorgelegd. Omtrent de inrichting van het nieuwe in stituut merkte hij nog op, dat op beschei den schaal kan worden begonnen, waarbij de mogelijkheid van uitbreiding echter ver zekerd moet bMjven. Militaire oefelning op Curasao. Hoe het een jaar Ie voren had moe- ten gaan. Vrijdagmorgen 18 Juli had onder hoofd leiding van den kapitein der mariniers Ro- velti een militaire oefening plaats in groo- ter verband, welke uitstekend geslaagd mag te keeren. Op het Hendrikplein defileerde rij voor Zijne Exc. den Gouverneur. De oefening werd vanaf hoogtepunt 403 bygewooncl door den gouverneur, terwijl de toppen rondom Nassau tot zelfs Shelltatik op Motet, met nieuwsgierigen ge vuld warrit Luitenant De Boer van de „Van Galen" gaf aan de aanwezigen een vericla-''i:' ring van de verschillende phasen van de het ma allet technisch fet den Mmist Van bevoegde zijde deelt men aar. Ned. Corr. Bureau mede: „Naar aanleiding van het verzooek van den Alg. Ned. Zuivelbond aan den minister van Defensie om d© najaarsoefeningen op de Veluwe, in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer dit jaar niet te doen houden, is onder leiding van dén secre taris-generaal van het Dep. van Defensie een bespreking gehouden met afgevaardig den van genoemden bond. Op den voorgrond werd gesteld, dat van de militaire autoriteiten móeilijk het niet houden van de najaarsoefeningen kon wor den gevorderd, omdat de maatregelen, door den burgerautoriteiten tot nu toe genomen, niet van zóó vèrstrekkenden aard waren, dat overbrenging van de besmetting tot een mi- nimum werd beperkt. De legerleiding had zich wel bereid ver klaard, om desverlangd de oefeningen te doen plaats hebben in Limburg als zijnde vrij van mond- en klauwzeer. Aangezien dit echter ook groote bezwaren zou medebrengen en uit de inlichtingen, na mens den minister verstrekt, bleek, dat de militairen zich nfet rechtstreeks van hun haardsteden naar en van het besmette ge bied begeven, doch vóór en nè de befenin- GEMENGDE BERICHTEN. Lifboy verpletterd lift etn vloer bekneld ge ïsse in de KaLverstraat te Am- tig onige- Van de veronderstelling werd uitgegaan, dat een troep buitenlandsche revolutionai ren zich meester gemaakt hadden van het fort Nassau. De aanwezige strijdkrachten hadden nu besloten aan deze 'bezetting een einde te maken en het fort te heroveren. Aan deze herovering werd deelgenomen door H.M. „Van Galen", vier brigades ma riniers, twee brigades militaire politie, een brigade van het Curagaosche Vrijwilligers korps en een sectie van drie kanonnen 6 c.M. geschut. Het plan van panval was als vodgt: De brigade mariniers en militaire politie, onder commando vaai den luitenant der mariniers, Van den Ende, ging gedekt van Ararat naar punt 403, een der hoogste top pen ten Zuiden van het fort Nassau en be gon vandaar om half 9 den aanval. Onder dekking van het vuur van de „Van Galen" was een landingadivisie, onder commando van luitenant Van Waning aan de werf De Wilde aan wal gegaan, waar zjj zich ver een igde met een brigade van het Vrijwilli gerskorps, onder luitenant Meyboom, om gezamenlijk op te ttrekken. Geleidelijk werd langs de heuvelrjj in plukjes opgetrokken, om halverwege den heuvel, waarop het fort gelegen ie zich te ontplooien. Van weers zijden werd hevig gevuurd. De verdedigers van 't fort, bestaande uit 37 manschappen van het Cur. Vrijwilligerskorps, onder commando van luitenant Isbrueker, alsmede Winkel en Schlag, brachten de aanvallers tot staan.'Toen men gekomen was op onge veer 75 M. van het fort, werd onder roep: Hoezee, overgegaan tot den vereenig- den stormloop, met handgranaten de verdedigers afgeweerd, en langs de bres sen, die door de kanonnen en mitrailleurs van de „Van Galen" en het geschut var Ararat in den fortmuur verondersteld wa ren geschoten te zijn, alsook langs de stuk geschoten poort drongen de aanvallers het fort' binnen en heroverden het op Rooden. Om half tien was het in de macht vereenigde troepen. Te ongeveer 10 uur stelden de zich op, om met muziek naar de stad terug 18 jaar oud, wa- toen een die in de lilt deur niet gesloten was, drukte. De lift kwant waardoor de andere jongen O. ^^inaamd, tusschen lift en vloer bekneld geraakte en op slag gedood w»erd. De brandweer werd geroepen oni het lichaam te bevrijden. Gisterochtend is de andere jongen door de politie gehoord1 over de toedracht van het ongeluk. Het is komen vast te staan, zoo meldt het Hjbld., dat een der oorzaken van het ongeluk zooniet de eenige oorzaak, in de defecte ma chinerie van de lift moet hebben gelegen. Blijkbaar heeft de thans overleden jongen getracht, in de lift te stappen, terwijl deze in (dalende) beweging was, hetgeen natuur lijk nooit mag. Riertoe heeft hij, wellicht in een overmoedige bui, klaarblijkelijk de hek werk-deur van den liftkoker trachten open te maken, hetgeen hem gelukt is. Een goede lift nu moet, wanneer deze afsluiting verbroken wordt, automatisch tot stilstand komen; deze lift evenwel blééf zakken en de jongen, die erin wilde stappen, raakte op de een of andere manier tusschen lift kooi en vloer bekneld, waarbij hij terstond De Arbeidsinspectie stelt een technisch onderzoek in. Van den uitslag hiervan kan voorloopig al worden medegedeeld, dat, naar met zekerheid gebleken fs, de lift niet alleen een mechanisch defect had (dus wat betreft de sluiting van de deuren) maar ook een electrisch defect. 1 Hevige vechtpartij te Kampen. Twintig gewonden.' In den nacht van' Zondag op Maandag heeft, te Kampen een geweldige vechtpartij plaats gehad tusschen boerenzoons uit den omtrek, waarbij een duchtig gebruik is ge maakt van messen. Bijna alle vechtenden, een twintigtal werden min o'f meer ernstig verwond. Een 21-<jarige jongeman kreeg een diepe messteek in den rug. In levensgevaar- lijken toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De politie heeft urenlang ge zocht om de daders te vinden. Dramatische redding te Heyst op zee. De Brusselsche correspondent der Maasb. meldt Zaterdag hebben de badgasten van Heijst op Zee in angstige spanning het volgende drama meegamaakt. Een achttienjarig jongmensch uit Brussel en een jong meisje waren.ondanka'de hevige golven toch gaan zwèmmen. Aldra bemerkte men, dat de twee waaghalzen niet meer terug konden konien> De heer Laswie, hoofd van de reddingsbrigade, begaf zich dadelijk te water om hulp te brengen. De moedige man slaagde er in het meisje Behouden op het strand terug te brengen, doch toen hij ten tweede male de zee inging oni te trach ten den jongen nog te redden, begaven hem zijn krachten en moest men hem op zijn beurt te hulp komen. Ondanks toegepaste kunstmatige ademha ling kwam de koene redder niet meer bij. Hij was 51 jaur oud en laat een weduwe en „verscheidene kinderen achter. De jongeman in kwestie is ook verdron ken, doch zijn lijk ie nog niet aangespoeld. De molenbrand te Wormerveer. De laatste molen aldaar afgebrand. De voormalige touwmolen Het Vool (Het veulen) te Wormerveer is door onbekende oorzaak e«n prooi der vlammen geworden. De brand is vermoéd mea van buitenaf aangekomen, naar men vermoedt door een vonk uit de schoorsteen van de fabriek Engel van de firma Krok en Laan, die op eenigen afstand aan de overzijde ven den weg staat. De molen, die uit het jaar 1680 dateert, behoorde vroeger aan de firma P. Couwenhoven jr. te Zaandam en is later in eigendom overgegaan aan de firma Bloe- mendaal en Laan, die hem in dienst stelde bij het bedrijf van de fabriek De Toekomst Na den wereldoorlog heelt ae molen niet meer gemalen. Hy deed dienst als pakhuis Van dé roeden waren de hekken reeds afge nomen. Kort nadat de brand was uitgebro ken stond de molen in lichte laaie. De krachtige samenwerking van de brandweer van Wormerveer, Zaandyk en Wormer, heeft den brand tot den molen be perkt, niettegenstaande de belendende per- ceelen van hout waren gebouwd. Toen men Ho KroriH _.„_j - .«uu. brand meester- was, stond het geraamte i den molen nog. Voor de ve e veiligheid heeft van 'n Zeldzame logé in de Rotterdamsche Diergaarde. Voor enkele dag'en is in het Apenhotel van de Rotterdamsche Diergaarde afgestapt de jongeheer Alfred Gorilla. De Direct* heeft een der beste vertrekken in de men»*- apenvlegel voor dezen hoogen gast beschik baar gesteld. Alfred, Gorilla, oorspronkelijk afkomstig uit de Oerwouden van \tropi»ch Afrika is hier op zijn doorreis. 7ijn\impr«* sarios,, de heeren Blazer van den handel „de Hoop" op de Schiedams achtten hun etablissement niet voldoend» comfortabel Voor een 200 kostbaren gast hebben hem daarom voor korter tijd in de Diergaarde ondergebracht. Alfred kw*m Zaterdag per vliegtuig uit Frankrijk, waar hij bij zijn vorigen gasüieer et-ruimen tijd verblijf hield en blijkbaar goed werd verzorgd, want hij is dik en rond. Dat dit' echter twee en een half jaar zou zijn geweest, zooak J)#w<}erd >verd, lijkt on waarschijnlijk, ^ezten^et gewicht 10J K.G. Dit gewiaht en ook de toestand van het ge bit wijst op een leeftijd van circa IJ jaar. jonge Gorilla's groeien blijkens de erva ringen in de laatst© jaren opgedaan met exemplaren in gevangen staat bijzonder snel. Veel sneller dan Orang oetan en Chim- pansé. Als jongenheer Alfred een jaar ouder te behoort zijn lischaamsgewicht verdub beld te zijn. En we twijfelen niet of hij zal erin slagen dit te bereiken, 't Ia een bijzon der voordeeligö baby. Alleen wat verwend en eigenzinnig. Als hij zijn zin niet krijgt, jet hij zijn lieve melktandjes in de kleeren plus het daaronder liggende vleesch van den oberkellner van 't apenhotel. 'n Beetje rimboe-manieren dus niet waar? Wie Alfred, dezen zeldzaman menschaap wenscht te zien, moet zich haasten. Eiken dag kon zijn impressario telegrafisch een vast engagement elders voor hem ontvan gen. Donderdag laat hij zich billijk bekij ken. De Velzerbrug aangevaren en ontzet. Het verkeer gestremd. D© Velzerbiug is gisteravond aangevaren ^ror het Griakache stoomschip Amazon, dat fgistarmiddag uit de Houthaven te Amster dam is vertrokken. De brug is dermate ont zet, dat zij niet geopend kan worden. De vailft in het Noordzeekanual is daar door gestremd. Een 3-tal schepen uit Am sterdam ligt reeds voor de brug. Ook het spoorwegverkeer over de brug is stopgezet. Reizigers van IJmuiden naar Beverwijk en omgekeerd moeten daarom via Uitgeest eq Amsterdam hun bestemming bereiken. Of d© brug weer spoedig kan functionee- reu was gisteravond nog niet ter zeggen. Onder verdachte omstandigheden gestorven. Vrijdagmorgen gingde landbouwer J. C. Zeestraten, Hoofdweg, Nieuw-Vennep, naai de R.K. kerk aldaar. Uit de kerk heeft h(j nog een wyle vertoefd in hotel Njjssen. Thuis gekomen heeft hy met eenige huis- genooten, kpffie gedronken. Na 't gebruik werd hy plotseling erg onwel en kreeg he vige pijnp. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen is hy onder hevige pynan be zweken. Dinsdagmorgen zou de begrafenis op het R.K. kerkhof plaats hebben. Echter is het vermoeden gerezen, dat Z. geen na tuurleken dood is gestorven. De huiselijke verhoudingen gaven hiertoe gereéde aan leiding. Maandag is de echtgenoot© her haaldelijk door de politie en justitie ver hoord. Ook aan de overige huisgenooten is een verhoor afgenomen. Maandagavond is het lyk in beslag genomen en naar Hoofd dorp overgebracht. Gisteren is het gerech telijk geschouwd om de doodsoorzaak vast te STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Aug. 1930. g evi /ren ber<» Een oude Bijbel. Voor 60.000.- Binnenkort zal in het mu»eutn te Zwolle een historische tentoonstelling worden ge houden. Waar op deze tentoonstelling een voorname plaat» is ingeruimd voor dingen en voorwerpen uit Zwolle'B verleden, zijn er ook pogiqgen gedaan en met succes, om den tweedeeligen Bijbel die in d© grijze oudheid in het klooster bij Zwolle werd ge schreven, van Darmstadt naar Zwolle over te brengen. Voor dat echter deze omvang rijke boekwerken worden verzonden, moe ten, naar de Ned. verneemt,, ze voor d» som van f 60.000 worden verzekerd. Cognac als pneumothorax. Een sanatorium in Davos nam eenigen tijd geleden een jonge dame op. die door haar verloofde als uniVeraeele erfgename van een tachtigjarigen zonderling werd ge ïntroduceerd. De dame, dierzwaar ziek was, moest een kuur doen en er werd overeen gekomen, dat de erfoom d© behandeling zou betalen. De zieke genoot echter naast de ge. neeskrachtige kuur in Davos ook alle maat schappelijke genoegen», kocht dure toilet ten, schonk haar verloofde, die na enkele dagen Davos had verlaten, een duren »iga- reUenkoker, nam een particuliere verpleeg ster aan alles op voorschot vau het sana torium, dat met den erfoom werd verrekend. Bij deze verrekeniiig veranderden echter de toiletten in injecties en do ongewoon hoogt) cognac. en malagakosten, welk© de dame maakte, in nneuniothoraxf De erfoom be taalde eenige maanden regelmatig, maar op een goeden dag kwamen hem do „kuurkos- riikeliik hoog voor, hij won inlichtin gen in en toen aan den dag kwam, dat alle rekeningen hooge gefingeerde bedragen be vitten, klaagde hij de directie van het. sank- tonum aan wegene misleiding. Daarbij «wam uit, dat de „erfoom" noch 'n zonderling noch 80 jaar wa», dooh een jong, rijk met rdsche goederen gezegend man was, die m zwaar ziek liefje ter genezing naar een sanatorium had gezonden. Deze fictie nam rechtbank minder tragisch, dan de mis- eiaende rekeningen. Ze veroordeelde de di- meje van het sanatorium tot terugbetaling van de gefingeerde bedragen en voegde er in e overwegingen van haar vonnis bij, dat van hek sanatorium de» t© Ver- Vpeljjker was, omdat der zieke, die kort S f"e«>kun<llge behandeling Ujt ern- >We schade aan haat gezondheid overmati- veelheden alcoholische dranken wa- verstrekt, waar het sanatorium stevige ragen op had verdiend. RADÏÖ-TELEGRAFISCH weerbericht 20 Aug. 1980. Verwachting: 2Jh t0t mati*V zuid-oostelylce- tot d-wegtelyfk© wind1. Tacht tot half bewolkt. Divwil toenefriende bewolking. 608 ,ater' Eerfoge kans op on- oer. iet© warmer. Burgemeester en Wethouders brengen ter aigemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylagen van het gemeentebestuur van Gouda, om vergunning tot het oprichten van een on- dergrondsefte benzinebewaarpIaats met" af tapinrichting in het perceel ge.egen aan de Vest no. 30, kadastraal bekend sectie D no. 2612; een verzoek met by lagen van het Ge meentebestuur van Gouda, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting op en voor het perceel, gelegen Nieuwe Ha ven no. 45, kadastraal bekend sectie B no. 2361; en een verzoek met bylagen van de Goud- sche Oliehandel, Gebrs. D. en J. Spék, om vergunning tot het oprichten van een onder grondsche benzinebewaarplaa.s met aftap- inrichting in het perceel gelegen Kattensin- gel no. 91, kadastraal b»..end sectie A no. 4321; Op Dinsdag, den 2 September 1930, des namiddags ten 2 ure zal op het Raadhuis gelegenheid zyn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen geduren de drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie van de gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen worden Kennis geno Aanbesteding Ned. Spoorwegen. Door de Ned. Spoorwegen is gisteren te Utrecjit aanbesteed het maken van een paal fundeer ing voor de te bouwen revisie- loods nabij de Zaanstraat te Amsterdam. Raming 173.000. Voor het maken van deze paalfundeering was ingeschreven volgens »het systeem Gonison en volgens 't systeem Bron wasser. Volgens het systeem Gomson was hoog ste die heer W. A. van Taj-era te Amsterdam voor 191 X)00, laagste de firma P. T. Dylk- man en W. Byl te Amsterdam voor 159.977. Volgens systeem Bronwasser was hoog ste de Zaaitlandsche Hei-onderneming te Koog a.d. Zaan met 194.000, laagste de N.V. tot Aanneming van werken v.h. H. J. Nederhorst alhier met 167.830.—. N. V. Kaashandel Mij. Gouda. In de hedennamiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der 'N.V-. Kaashandel My. Gouda te Goudla werd de balans en d»s winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5% (v. j. 6 De heer C. H. W. Heusdens Jr. Rotter dam, die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. Overplaatsing. De heer G. Kooiman, chef-monteur by de pósteryen, telegrafie en telefoon, wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst van Schoonhoven naar Gouda. Met behulp van omstanders zijn paard en wugen op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen bierbij niet voor. Een been gebroken. De 6-jarige U ii. die acuter net magazijn „de Zon", op de balken die voor d© herstel ling van de kademuren daar opgestapeld liggen aan het spelen waa, bad het ongeluk te vallen en zyn been te breken. Het jon getje is m de Vvykverpleging ter verpleging Aan de R.K. Meisjesschool voor Gewoon L. O. in de Peperstraat is benoemd tot on derwijzeres mej. G. die Zeeuw, alihier. Door een auto aangereden. Hedenmorgen is een kindje van de fa milie F. op de iBleekerssin'gel door eon auto aangereden en zoodanig verwond dat de heer Hoffman Jr. die het ongeluk zag ge beuren, het kind onmiddellijk naar het van Iterson Ziekenhuis bracht. Voor Postzegelverzamelaars. iBy de nieuwe postzegels, welke in De cember a.s. ten bate van hetverwaarloosde kind zullen worden uitgegeven wordt een serie toegevoegd, die uitgevoerd wordt in koperdruk. Dit fraaie zegel zal hooger ir. prys zyn dan de overige postzegels, maar ongetwijfeld om de byzondeie kunstwaarde vooral onder verzamelaars wel zeer gewild zijn. De ontwerpen brengen op zeer te looven wijze de bescherming van het kind in een mooie voorstelling tot uiting. Algemeene Vergadering Goudsche Winkeliersvereeniging. Het bestuur van de Goudsohe Winkeliers vereeniging heef;, de leden opgeroepen tot een algemeene vergadering op Maandag 25 Augustus des avond» half negen precies, in de bovenzaal van de lunchroom Hollandia. D© agenda voor deze vergadering omvat o.a. de volgende punten: Bespreking beschrijvingsbrief van het congres te Groningen, te houden op 2, 3 en 4 September. Verkiezing van een afgevaar digde voor dit congres. Bespreking van een gemeenschappelijk bezoek aan de Jaar beurs. Daarna verloting. Wat^et gemeenschappelijk bezoek aan de Jaarbeurs betreft, het bestuur herinnert eraan dat het van den beer Graadt van Roggen, secretaris-generaal van de Neder landsche Jaarbeurs daarvoor reeds voor de Voorjaarabeurs een uitnoodiging kreeg. Aan een gemeenschappelijk bezoek zou dan, zoo stelde d© heer Graadt van Roggen voor, een eonigs$n8 feestelijk karakter worden ge geven door een officieele ontvangst enz. Het bestuur, erkentelijk voor deze uitnoodiging, stelde het bezoek uit tot de Najaarsbeur», welke gehouden wordt te Utrecht van 9 tot 18 September en het wekt thans de leden op mee ter Jaarbeurs te gaan. Voor de vergadering op 25 Augustus a.s. kan men zich reed» opgeven bij den secre taris, Oosthaven 23. Men kan zich ook op de vergadering op geven, waar ook meerdere bijzonderheden besproken worden. Paard en wagen in de Nieuwe Haveui gereden. Gistermorgen is de met 'n paard bespannen wagen, in eigendom toebehoorende aan den heer V., brandstoffenhandelaar alhier, op de Nieuwe Haven door te vèr achteruit zetten, in het water van de Nieuw© Haven gereden. 25 Aug.1 8J uur Lunchroom Hollandia Markt Ledenvergadering Goudsohe Winkeliers vereeniging. ÜÏT DEN OMTREK. CAPELLE a. d. USSEL. Mej. A. v. d. Gevél, wijkverpleegster te Dedemsvaart is benoemd tot wykverpleeg- ster hier ter plaatse. REE U WIJK. Naar aanleiding van ons bericht over de te houden hondenrennen op de Vee- en Kaastentoonstelimg op Woensdag a.s. ver zoekt de b eestcomnussae ons te willen mel den dat hiermede windhondenzennen wor den bedoeld. Deze wxndhonüem ennen wor den georganiseerd op d© groote buitenland sche badplaatsen, en zyn voor 't eerst Zon dag te Echevemngdn gehouden. ivi«n ziet dat Reeuwyk niet onder doét voor de mon dain© badplaatsen en het wel een byzondere attractie zal rijn- Fuiken gelicht. Ten nadeele van Gebrs. van der Starre al hier zyn een 20-tal palingfuiken gelicht. Deze fuiken waren geplaatst iü de kleine Plattewegsche plas. De politie stelt een on derzoek in. v Zonder jacht Acte. De Rijksveldwachter N. v. d. Arkel be trapte in de afd. Stein alhier een zekere B. die met een jachtgeweer in de weide .liep, zonder jachtacte of vergunning. Procesver baal werd opgemaakt terwyl het geweer in beslag werd' genomen. Kinderverlamming. In deze gemeente doet zich weder een ge val van kinderverlamming voor by een 4- jarig kind van den heer T.'van Geest Oud- Keeuwyk alhier. VLIST. a Gemeenteraad, Vergadering van Dinsdag, 19 Augustus, voormiüdags 10% uur, onder voorzitter schap van Baron van Hemert tot Dingshof. Alle leden zyn tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van di verse ingekomen stukken, waaronder goedi- gekeurde comptabiiiteitsbesluiten, uitkee- ringen, processen-verbaal Van kasopname worden aan- De gemeente-rekening, diénst 1929, is" onderzocht door de heeren P; van Dam en G. Boer, die alle bescheiden in orde hebben bevonden en adviseereh tot Vaststelling over te gaan. De gewone ontvangsten bedragen 22849.87, de gewone uitgaven 18377.24, batig slot alzoo 4472.63. Aldusvastge steld. Voorts is ingekomen het rapport v&n het Verificatie-bureau betreffende de jaarreke ning van het Electriciteitsbedryf 1929. Bly- kens de rekening van baten en lasten,be draagt het verlies 1660.31%, (vorig jaar 2373.68%), d. i. 713.37 voordeeliger. Het rapport heeft bij de leden gecirculeerd, en wordt na een opmerking van den heer Stuurman goedgekeurd. Op verzoek van de Gezondheids-commis sie wordt d© politie-verordening aangevuld met een bepaling betreffende vuilnis-stor ting; tegen de heer Stuurman. Wordt goedgekeurd de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1929 in ontvang sten 927.18, in uitgaven 1159.28, nadee- lig slot 232.-10, en de begrooting voor 1931 in ontvangsten en uitgaven op 833.15. Aan gewoon subsidie der gemeente is ge raamd 560—. Besloten wordt toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling voor verpleging van lijders aanbesmettelijke ziekten te Gou da, waarvoor gedurende —40 jaren plm. 6 cent per inwoners zal worden bijgedragen. Voor het schilderen van al het houtwerk de O. L. school te Polsbroek wordt een be drag van 122.—, zijnde l/Z der kosten, toegestaan. Op verzoek van den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw wordt een wij ziging aangebracht in de verordening op de heffing van keurloonen. Naar aanleiding van een adres van het Feestcomité te Haastrecht wordt voor ont haal der schoolkinderen ter gelegenheid van het Koninginnefeest een bedrag van 0.50 per kind toegestaan. Pt geheele gemeente wordt voor de hef fing der personeele belasting naar de eerste twee grondslagen evenals thans inge deeld in de 8e klasse". Na vaststelling van enkele comptabiii teitsbesluiten, sluiting der vergadering. MARKTBERICHTEN. Coop. Vereen. ,.De Boskoopsche Veiling". 2o Aug. Rozen: Golden Ophelia 21—30, Marcel Rouyer 40—53, Hadley 53—56, Clau dius Pernet 31—35, Columbia 20—30, Mac Keiler 35-45, Qutterfly 25-30, Wilh. Kordes 27—36, Rosalandia 39—50,, K. A. Victoria 23—30, Phoebe 43-50, Edith Helene. 50-61, Polyantharozen 42—60. DiversenDahlia's, grootbloemig 30—38, Chrysanten tros 70—1.00, Gladiolen 8—12, Lelis Lanoifolien 60-90, Clematis Durandi 60—64, Anjers 23—32, Montbretia 6 Kaasmarkt Woerden. 20 Aug. Aanvoer: 580 partijen. Prijzen le kw. 38—45, m. r m. 1© kw. 46—50, 2e kw. 38—44, zware 54. Handel matig. 454e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 20 Aug. 3e klasse. Hooge pryzen: 5000.11401 1000.—: 4868 18063 40.—: 3307 11331 200.—: 8338 100.—: 5464 14905 17368 19665 20077 Prijzen van j 45. 19 111 218 280 320 368 395 430 509 559 566 586 616 660 603 734 755 776 830 964 983 1001 1031 1043 1062 1111 1161 1216 1223 1236 1244 1409 Li/4 lbl4 1631 1694 1738 1770 1816 1842-1993 2018 2031 2059 2190 2203 2220 ZfiO 2424 2480 2529 2563 2628 2700 2706 2138 2749 2770 2783 2813 2828 2939 3013 3066 3132 3148 3205 3210 3232 3236 3238 3270 338IJ, 3400 3440 3460 3495 3532 3534 3670 3572 8618 3629 3Ó78 3706 3708 3709 3771 3791 3846 386^'3894 3899 3994 4027 4034 4068 4133 4*03 4197 4208 4317 4366 4381 4418 1438/14Ö9 4490 4511 4566 4859 4897 4954 49*4 5029 5038 6042 5135 5245 5282 5291 b414 5482 5593 6596 5600 6652 5679 67(10 5/28 5831 68/8 5926 5959 6096 6125 6158 6174 6281 6282 6333 6348 6405 6461 6463 6484 6489 6611 6546 6586 6618 6633 6760 6786 6830 6846 6860 6912 6932 7067 7095 7155 7290 7321 7432 7486 7521 7664 7680 7709 7936 7941 7968 8022 8062 8137 8149 8161 8205 8233 8240 8266 8314 8320 8341 8356 8395 8419 8443 8465 8508 8641 8731 8747 8864 8872 9038 9044 9082 9136 9174 9202 9234 9245 9261 9277 9287 9310 9141 9358 9454 9461 9674 9575 9599 9631 9673 9676 9679 9683 9696 9704 735 9743 9813 9846 9871 9928 9946 9985 10007 10089 10128 10149 10166 10236 10264 10401 10415 10460 10488 10507 10520 10579 10600 10646 10668 10723 10764 10798 10829 10865 10951 10994 11000 11029 11038 11061 11063 11260 11256 11276 11286 11358 11366 11438 11451 11485 11Ö79 11592 11693 11625 11754 11799 11844 11847 11904 12025 12034 '12042 12061 12084 12214 12217 12249 12264 12277 12334 12362 12367 12417 12496 12586 12593 12605 12736 12799 12808 12814 12873 12889 12895 12941 12971 12982 13082 13117 13135 13162 13180 13187 13278 13442 13473 13524 13542 '13601 13604 13691 13703 13938 13948 14039 14044 14047 14057 14072 14159 14176 14203 14218 14251 14258 14264 14275 14280 14293 14349 14353 14440 14442 14479 14497 14589 14649 14849 14903 14979 15062 15116 15218 16263 15268 15416 15451 164157 15492 16511 16534 15596 15629 15688 15758 16925 15943 15971 16057 16084 16096 16142 16165 16167 >16190 16213 16143 16374 16415 16431 16435 16492 16529 16577 16602 16631 16644-16657 16692 16694 16719 16769 16817 16840 16901 17063 17084 17107 17116 17119 17129 17,133 17283 17330 17341 17344 17355 17416 17453 17534 17635 17782 17861 17953 17999 18164 18373 18377 18392 18393 18411 18430 18475 Ï8535 18645 18648 18562 18690 18647 18651 18726 18788 18807 18819 18830' 18837 18858 19036 19117 19148 19177 19196 19213 19226 19236 19266 19281 19299 19435 19483 19573 19590 19615 19650 19740 19771 19786 1,9800 29843 19885 19914 19985 19992 20007 20036 20047 20087 20214 20240 20276 20313 20317 20374 20398 20437 20445 20462 20616 20522 20601 20656 20672 20756 20783 20806 20811 20828 >20867 20885 20956 20972 RADIONIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 5.45 Concert. 7.00 Litterair halfuurtje, 8.00 Inl. Kurhausconcert. 8.15 Kurhausconcert.'In de pauze: Decla matie. Na afloop: declamatie en gram. Huizen 5.00—6.00 Ziekenuurtje. 6.007.00 Gramofoon. 7.00—7.30 Gevaren van electriciteit. 7.30—8.00 Lezing. 8.00—9.00 Concert 9.00—10.00 Caxillonconcert. 10.00-11.00 Concert. Langenberg 5.50-6.50 Trio. 7.20-10.15 Iphigeueia in Aulus. DRAAHLUUZE DIENST. De verdwijning van den heer Van Laer Black. NEW YORK, 20 Aug. Omtrent het ver dwijnen van den millionair Van Lear Black wordt nog gemeld, dat de verdwijning het eerst bemerkt werd door ^jn bedienden. Het jaoht stopte onmiddellijk. Gedurende vele .u-en werd de zpc met zoeklichten afge zocht,' doch van den waarschijnlijk over boord geslagen millionair werd geen spoor ontdekt Het jacht voer tenslotte naar New- York. De leden van de bem mning van het jacht verklaarden dat de heer Vau Lear Black gewoonlijk op de reeling zat, ondanks het feit, dat de kapitein hem waarschuwde dat die plaats gevaarlijk was. De vrienden en kennissen van Van Lear Black zijn zeer opder den indruk van zijn verdwijning. Spoedig na aankomst te New-York, ver trok het jacht met eenige schepen van de kustwacht weer naar zee, om weer naar het lijk van den vermiste te zoeken. Verkiezingsstrijd in Finland. HELSINGFORS, 20 Aug De verkiezings actie in Finland wordt met groote heftig heid voortgezet, vooral in het land dwingt men de communisten hun namen van de candidatenlijsfen af te voeren. Inmiddels is de poging Om een verkie zingsbondgenootschap tusschen de burgerlij ke partijen tot stand te brengen, mislukt doordat de agrarische partij den eisch stel de dat de andere burgerlijke partijen zouden toezeggen dat zij voor de anti-communisten- wet zouden stemmen, die door den ontbon den Rijksdag nog steeds niet is goedgekeurd. De vooruitstrevende partij weigerde zulks echter, zoodat van samenwerking geen spra ke is. Het Duitsche watervliegtuig op weg naar IJsland geland. KOPENHAGEN, 20 Aug. Uit Reykjavik wordt gemeld dat het Duitsche watervlieg tuig D 1422, bestuurd door kapt. Granau, gisteren te 13 aar van de Pharoer-eilanden is gestart en te 18 uur op IJsland ia geland. Van hier wil Gronau naar Frederikadal op Groenland vliege^ en daarna rijQ tocht voortzetten naar Amerika. De Oceaanvlucht Met de rébzeavfiegboot uitgesteld. NEW-YORK,' 20 Aug. De berichten uit Duitsclüand dat de voorgenomen Oceaan- vlucht van de reuzenvliegboot voor onbe- paarlden tijd zal zijn uitgesteld, omdat de Amerikanen een luchtrecht van 30 pet. zou- den willen heffen, wordt door de douane autoriteiten te Washington beslist tegenge sproken. Het Amerikaansche Ministerie van Han del verklaart dat het alles wil doen om de vlocht te bevorderen. De brug bij V eizen nog niet open. De Geirio kan unet vertrekken. AM&TERD/vm, zo Aug. ueoureude den nacht en ook Ueuenmorgen werden door de dienst van weg en wericen der .Ned. Spoor wegen maauregeien genomen om ue gisteren aangevaren spoorwegm ug py v eizen verder open te draaien, zoooat net scneepvaart- verkeer zou kunnen worden hersteld. Tot hedenmorgen halt' twaait was men hierin echter met geslaagd. Aan beide zyden vdn de brug ligt een aantal schepen op door vaart te wachten. De pogingen om de brug open te krygen zullen hedenmiddag worden voortgezet, maar men vreest dat het niet voor hedenavond zal gelukken de brug open te krygen. De tielria van de Hoil. Lloyd die om 12 uur de reis naar Zuid-Amerika zou aanvaar den, heeft dat vertrek voor onbepaalden tyd moeten uitstellen. Door den trein gegrepen en gedood. Hedenmorgen is de 39-jarige schilder, die werkzaam was iby een overweg, op de lyn AmersfoortUtrecht, door een uit de richting Amersfoort komende trein gegre pen en op slag gedood. Baldadigheid zwaar gestraft. De politierechter te Amsterdam heeft een 18-jarige jongen, die op 26 Maart j.l. uit baldadigheid het ruitje van een opengaren brandmelder verbrijzelde eu den melder in werking bracht» veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf. Een touring car met ouden van dagen tegen een boom gereden. ZANDVOORT, 20 Aug. Hedenmorgen om streeks 12 uur reed een touringcar met ouden van dagen, afkomstig uit den Haag, door een gebrek aan de stuurinrichting op de Haarlemmerstraat tegen een boom. De oudjes kwamen met den schrik vrij, Do di recteur-die hen vergezelde werd door de scherven van de versplinterde voorruit ern- tig gewond. De auto werd, doordat de chauffeur slechts met matige vaart reed, niet ernstig bescha- digd. WISSELKOERSEN. 18 Aug. 49 Aug. Officieel. Londen 12.09 l2.08u/n Bèrlyn 59.29 69.30 Parys 9.70% 9.76% Brussel - 34.69% 34.69% Zwitserland 48.28% 48.28 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 66.60 66.50 Stockholm 66.72% 66.72% Oslo 66.57% 66.42% New-York 2.48% 2.48% Niet-officieel. Madrid 26.07 26.50 Milaan 13.01 13.01 Praag 7.30% 7.30% Prolongatie 1% Aanvankelijk was de tendenz op de Am- sterdamsche fondsenmarkt iets verbeterd. Verschillende fondsen soorten ontmoetten eenige vraag waardoor de koersen zich wat hooger konden plaatsen. Later op den mid dag trad weer een daling iu, zoodat de beurs weer een gedrukt voorkomen kreeg. Ind. fondsen waren vast van toon. Margarine Unie bedongen een 5-tal punten boven de vorige hoogste prijzen, doch werden in het verder verloop weer op het hoogste peil van gisteren verhandeld. Philips waren in door snee weinig veranderd. Aku's zagen zioh hun avane bij de opening verkregen weer ontgaan, terwijl de Accoustiekaandeelen slechts weinig variaties te zien gaven Rubberaandeelen vaster in verband' met een flinke stijging van de prijs van het pro duct. Tabakken lagen gedrukt in de markt in verband met eenige aanvallen van enkele firma's die goed op de hoogte zijn van de tabakscultuur. Suikerwaarden waren beter gedisponeerd, in zoover dat de koersen van gisteren ge makkelijk gehandhaafd konden blijven. Mijnwaarden waren prijshoudend zonder meer. Een flinke affaire ontstond weer in Koninklijken die flauw waren «en opnieuw een koersverlies moesten incasseeTen. De buitenlandsche soorten daarentegen konden een koersavans behalen. Bcheepvaartaandeelen verlaten. Amerik» fondsen buiten de belangstelling. De stemming was goed prijshoudend in na volging. van Wallstreet. ADVERTENTIEN. NET JONGMENSCH zoekt Brieven met prijsopgave onder No. 34^7 a h, bur. v. d. Goudsche Courant. Markt 31. 8 I

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2