NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 21 Augustus 1830 He. 17439 89*Jaargang q STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. af aan Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen ’-'J' 1 slagen In de 28/1929? 929? ten wilt In dt baak. BOSKOOP GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, JHbONHOVEN, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, L NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCI FEUILLETON, De gestolen Professor. BUITENLANDS NIEUWS. Gandhi verzoeningsgezind. en )N, Markt 31, Gouda. ook Australië maar in sntra der cultuur ver- Een nieuwe Kieswet in Duitschland. Een ontwerp van Dr. Wirth, De Beiersche regeering afgetreden. olwasw- 'ormolie' roesten worden verkregen, worden door het voor >rkt zoolang het t hij het laatste den i licht UK. tig jaar. kracht en over- rocaat van Frank- eronder, lieuwe zal, het zooiets in Europa niet staan heeft. Ja, missch rimanü Deswuui. twee stoomscnepen zuuen eu&en zzavetuag A^ueuecK venauen en s Vvoensuugs ue un ugxeis van neunngiors naar uuuscuiaiW onuerneuien. Officieel wordt gemeld, dat heb rykskabi- net, dat onder voorzitterschap van den rjjkskanselier vergaderde, het d'oor Dr. Wirth, den rijksminister van binnenland- sche zaken voorgelegde ontwerp voor een rijkskieswet heeft afgehandeld, zoodat dit bij den ryksdïig kan worden ingediend. De nieuwe kieswet wil verschillende gebreken, welke aan. het thans geldende kiesrecht kle ven, verhelpen, o.a. wat betreft de groote kiesdistricten en de lapge lasten, waardoor aan de verkiezingen het persoonlijke karak- ter wordt ontnomen en de verkiezingen ge mechaniseerd worden. Doel van het ontwerp is, den kiezer weer direct te betrekken, om den wil van het volk voor de besturing van het rijk tot uitdrukking te brengen, het ver band tusschen den afgevaardigde en zijn kiesdistrict te herstellen en ten opzichte van de party-politiek de concurrentie te be vorderen. Terbereiking van dit doel stelt het ont werp een belangrijke verkleining van de kiesdistricten voor, voorts afschaffing van de rijkslijsten en van de officieele stembil jetten. Er zullen 162 kiesdictricten worden gevormd, die samengevat worden in 31 kies kringen., welke op hun beurt samengevoegd worden tot '12 landfegroepen. Op 70.000 kiezers zal voortaan een afge vaardigde komen. Door de nieuwe kieswet zal de weg tot het parlement weer voor in dividueels personengeopend, worden. Indie ning van candidaten lij sten voor de partijen zal niet meer noodig ztfn. Voor de partijen, die zetels in de kieskringen krijgen, zafinog een betrekkelijke correctie in de landsgroe- pen plaats hebben. Door afschaffing van de De Beiersche regeering is en bloc afge treden. De Landdag nam gisteren het door de sociaal-democraten gedane voorstel om, de noodverordening betreffende de belasting op het slachten buiten werking te stellen, met 62 tegen 58 stemmen aan. Onmiddellijk nadat de uitslag van dte stemming bekend was ge.worden legde de minister van finan ciën zijn portefeuille neer, en met hem het gansche kabinet. Deze kabinetscrisis werd eigenlijk reeds lang verwacht. Teleurstelling is voor een edele ziel, wat koud water is voor gloeiend metaal: zij ver sterkt, tempert, geeft vastheid en kracht, maar zij bederft niet. ADVEKTENT1EPKUB: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels f 1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.ML Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letter» en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Berlijn thans zonder sluitingsuur. Een vergissing sinds het opheffen der noodwet. Berlijn heeft tegenwoordig geen slui tingsuur. Tot voor korten iyd heeft nie mand het geweten, noch de politie, noch de caiehóuders, totdat de eigenaar van een luxe-restaurant er enkele dagen geleden acnter is gekomen, dat tengevolge van de opheffing van de noodwet val 24 Februari 1«23, bestemd voor vergunninghouders, op 3U Juni j.l. en het in werking treden van de wet op de drinkgelegenneden op 1 Juli j.l. het gemeentebestuur een vergissing heeft begaan, tengevolge waarvan elk Ber- lynsch café haar bedryf tot na het sim* tmgsuur, dus na drie uur ’s morgens, naar believen kan openhouden. De betreffende eigenaar laat ook thans eiken nacht zyn be dryf in werking, evenals andere caféhou ders, die zyn voorbeeld hebben gevolgd, zondey dat de politie hiertegen ook maar iets kan-doen. Zy heeft er geen recht toe, want de politieverordening van 20 October 1925, waarin het sluitingsuur van 3 uur werd vastgesteld, was gebaseerd op de noodwet. Door de opheffing hiervan hebben dientengevolge ook de politieverordening en het daarin vastgeste^e sluitingsuur hun geldigheid verloren. De nieuw» regeling van het sluitingsuur is in de nieuwe wet op de drinkgelegenheden in par. 14 als volgt om schreven: „De hoogste landsbesturen en de door haar daarvoor aangewezen instanties hebben bepalingen in het leven tè roepen in zake de vaststelling en. handhaving van het sluitingsuur.” Toen de wet op de drinkgelegenheden in werking trad, heeft men echter te bevoeg- der plaatse verzuimd onmiddellyk het slui tingsuur vast te stellen. De huidige wette- looze toestand heeft, zooals vanzelf spreekt groote verwarring gesticht. De politieagen ten trachten overal, niet op de hoogte van dezen stand van zaken, bij elke overtreding van het sluitingsuur in te grijpen. Telkens worden zy echter, doordat betreffende café houders een klacht indienen uit dien droom geholpen. Aan dezen toestand zal echter zoo gauw mogelyk een einde gemaakt worden door het binnenkort verschijnen der nieuwe poli- tie-verordening. iBlylkens berichten uit Bombay is Gandhi momenteel verzoeningsgezinder dan hy ooit geweest is. De twee bemiddelaars van gematigde richting, die hem in zyn gevangenis hebben bezocht, hebben thans zyn gezichtspunten nis leider van de beweging tegen het Brit- sche gezag aan den onderkoning overge bracht. Naar beweerd wordt moet Gandhi hebben verklaard, dat ter Rondte Tafelcon ferentie te Londen zijn stelsel om aan India het beheer over eigen zaken te geven, zal xyorden onderzocht. Hy moet bereid zyn voor den overgangstijd het Britsche gezag te aanvaarden. Volgens d'e berichten zou hy op verschillende punten tot onderhandelep bereid zjjn. De coalitie bestaat in Beieren alleen nog I maar op het papier en heeft thans ook of ficieel opgehouden te bestaan. Maanden lang is over de belasting op het slachtvee die de regeering noodig meent te hebben tot het dekken van het tekort op de begrooting, gedebatteerd. De Beiersche boerenbond beeft van dit debat gebruik gemaakt om aan de coalitie die zonder deze partij over geen meerderheid' beschikt, voorwaarden te stellen. Daarna verklaarde zich ook^de Land bond tegon de nieuwe belasting. hulp van de noodverordening werd deze belasting toch ingevoerd en thans heeft de Beiersche regeering dezelfde ervaring met haar ver ordening opgedaan als de ryksregeering. Wat nu zal geschieden is moeilyk te voor spellen. De Beiersche volkspartij wenscht wel de verantwoordelijkheid aan de opposi tie over te laten, maar weet zeer goed dat in Beieren geen regeering zonder steun van de Beiersche volksparty mogelijk is. Van een terugkeer van dr. Heldt zal nauwelijks sprake kunnen zijn. Déze minister-president die zes jaar aan het bewind is geweest, heeft zeker verdienstelijken arbeid verric Hy heeft radicalisme van rechts niet zonder succes bestreden, en ook bijgedragen tot het verbeteren van de betrekkingen tusschen het rijk en Beieren, maar zijn eigen popula riteit heeft hy daarbij verspeeld. Het is meer dan waarschijnlijk dat hy niet meer aan het hoofd van de regeering zal terug- keeren. De president van den Beierschen Landdag heeft de sociaal democratische party als sterkste party der oppositie verzocht, de mogelijkheid van het vormen van een kabi net te willen onderzoeken en hem binnen tien dagen den uitslag van dit onderzoek te willen mededeelen. MII1ISIIIE COURANT. migen haat. Een arme duivel, evenals al deze boeren in de grensgebieden, dip jaar-in jaar-uit door gevechten tusschen roovers en gendarmen geteisterd worden. Aap den eenen kant de nationale „helden”, de komi- tadschis, aan den anderen kant de Turksche zaptiehs de hemel beware iemand voor zulke inaalsteenenDe Servische en Bul- gaarsche benden plunderden den Griekschen boer uit, schonden zijn vrouw en dochters. Ingevolge het later door verscheidene ver heven en doorluchtige persoonlijkheden ver kondigde principe, dat gelijke rechten voor alle volken predikte, hetgeen echter in deze gezegende streken van den Balkan reeds lang in zwang was, plunderden de Griek- eche benden wederom de Servische en Bul- gaarsche boeren uit, de Bulgaren van-hun kant weer de Grieken en Serven en de zaptiehs schoten hen allen tezamen over hoop, vooropgesteld, dat zij ze te pakken kregen. Indien in de nabijheid van «en dorp een bende rondzwierf, dan betaalde de boer het gelag. Dubbel natuurlijk. Uit gegronden angst voor zijn armzalig leven waagde hij het nooit, zijn nationale kwelgeesten aan te geven. Dan zetten de zaptiehs hem eenvou dig tegen den eersten den besten muur. En de hemel zij het dorp genadig, in welks omtrek een Turksch onderdaan vermoord werd! Dan bleef er van het ongelukkige dorp niets over, geen huis, geen vrouw, geen kind niets. Alleen het vee liet de Turk in het leven. Ofschoon hij barbaarsch met zijn vijanden omsprong, spaarde hij de dieren Hij wist waarom. Want dieren op den Balkan zijn Te allen tijde beter geweest dan de menschen op den Balkan! Verre zij het van ons, hier een verhande ling te houden over de ethiek van den Bal kan Maar daar wij het nu eenmaal op ons genomen hebben, de geschiedenis van Vitus ■Thavon, die zich daar afspeelt, te beschrij ven, moeten wij toch 00k de omgeving schil deren, zooals die in werkelijkheid is. Anders ergert de zeer geëerde lezer zich, wanneer hem in den verderen loop de avontuurlijke gebeurtenissen, die Vitus nog beleven onder de oogen komen en zegt hij, dat allemaal maar gelogen en verzonnen is. Dat béstaat nooit be ien voor vijftig jaar in het roemrijk bekende wilde Westen of in de oerwouden van EuropaIn dezen tijllVier-en-twintig uur per sneltrein van de wijderd. En toch was het zoo^V en zalhet weer zoo zijn! Wel is er thansWTriAjdperk van rust en kalmte ingetreden. De Turken heeft men verjaagd De Bulgaren hebben zich in den oorlog aan de verkeerde zijde geschaard, behooren tot de overwonnen partij en zijn dus machteloos. De Grieken hebben voor hun machtige vrienden in Klein-Azië hun laatste bloed vergoten. Dus blijven thans alleen nog de Serven over. Die zijn voorloo- pig sterk genoeg om orde te houden. Doch wacht maar, totdat de Bulgaren de handen weer vrij en de Grieken weer bloed in hun leege aderen hebben. Dan zijn de Albanee- zen ér ook nog den een of anderen dag gaan de poppen weer aan het dansen, met evenveel wreedheid, evenveel vernielings- woede, als onder het oude, beminnelijke, Turksch régime. (Wordt vervolgd) De staking. Minister Laval stelt loonsverhooging voor. Het voorstel vindt geen gunstig onthaal. De. minister van Arbeid, Pierre Laval, heeft gisteren den vertegenwoordigers der werkgevers een bemiddelingsvoorstel ge daan, dat op de voorstellen der vertegen woordigers van de in Noord-Frankrijk sta kende arbeiders berust. Volgens dit voorstel zal het weric dadely k worden hervat, indien de werkgevers zich gende bocht maar het bleef stil geen kogel vloog hen achterna. Tegen den middag bereikten zij Ajos Dimi trios. In loodrechte, verzengende stralen lag dg zon op de ar mei ij ke hutten en geen levend wezen Vertoonde zich op het dorps plein. Zwaarmoedig plaste daar onder een oerouden plataan een kleine fontein. Zij stegen af en de gendarmen sloegen met de kolven op de deur van het eenige, dragelijk uitziende huis, dat tegenover de fontein stond. Hier woonde d« burgemees ter, die dadelijk na 3e vriendelijke aankon diging verscheen en de gasten niet diepe buigingen ontving. Hoezeer hij zich ook dwong, zijn tandeloozen mond tot een vrien- delijken grijnslach te vertrekken, toch kon men aan 't trekken om den langen gebogen neue zien, hoe weinig hij met het hooge be zoek in zijn schik was. Het ligt niet in de gewoonte van Turk sche gendarmes, zich veel te bekommeren om de gevoelens, die hun verschenen 'bij hun medemenschen opwekt. Ismael deed, alsof de Griek niet bestond en noodigde Vitus uit naai binnen te gaan, juist alsof het zijn huis was. Boven waren een paar dekens, en kapotte kisten voor de ontvangst in gereedheid ge maakt Het waren geen groote schatten, die de eerste'burger van Ajos Dimitrioe zijn eigendom noemde. Het beetje, dat hij bezat, had hij ter beschikking gesteld van den gast uit het Westen, dien Ismael hem gisteren, toen hij naar Katherini reed„ had aange- koudigd. Nu stond hij daar, zijn muts in de hand, een niet bepaald indrukwekkend toon- beeld van klappertandenden angst en grim- rykslysten zal een vermindering van het aantal afgevaardigden wat nog bevorderd zal voorgestelde cy'fer van 70.000 kiezers een afgevaardigde. Met opzet heeft Dr. Wirth er van af ge zien, zyn ontwerp een karakter, waardoor de constitutie gewyizigd zou worden, te ge ven, ten eindte hervorming van het kies recht, welke door het Duitsche volk wordt verlangd, in beweging te brengen. formeel wuien verpacnten met ingang van 1 October een loonsverhooging toe te ken nen, welke op basis der inuexcyters moet zyn berekend. Dit aanbod schijnt echter by de vertegen woordigers der werkgevers geen al te gun stig onuiaal te hebben gevonden. intusschen komt uit Arimentières een gunstiger luidend bericht. De werkgevers- vereeniging daar heeft den arbeiders het voorstel gedaan, om voor net geval het in- dexcyfer op 1 October hooger is dan 7.16, toe te stemmen in een loonsverhooging, welke terugwerkende kracht zal krygen. Het totaal stakers. In Roubaix staken nog 25.950 arbeiders, in Tourcomg 19.900, in Haaluin 7885, in Vattreles 53 /0, in Werviez 2300, in Gomines 2110, in CroiK 1756, in Lannoy 1715, irt Leers 1370, in Lys 1120, in Bousbeque 1005 in overige gemeenten 276!) arbeiders. ROEMEN ié. Koning Carol’s kroning. Voor onbepaalden tyd uitgesteld. De „Tagespost’meldt uit Veldes, dat vol komen onverwacht de Roemeeusche konin- gin-uioeder uit Veldes, waar zij voornemens was een maand te vertoeven, naar Boekarest is vertrokken. Naar in Roemeensolie hofkringen verluidt, wordt- deze plotselinge terugkeer in verband gebracht met het verscherpte conflict tus schen koning Oarol en de regeering eener- zijds en prinses Helena anderzijds. Carol zou de regeering hebben medege deeld, dat hij zieh zoo spoedig mogelijk wil laten, kronen, zonder rekening te houden met het feit, of een verzoening met prinses Helena ad of niet tot stand kömt. De prinses blijft er evenwel op staan, dat d« uitgesproken scheiding van kracht blijft. Hiertegen is de premier Maniu opgekoiuen met d« bedreiging, dat "de heele regeering zou aftreden, als de koning bij zijn besluit zou blijven, en de kroning zonder prinses Helena zou geschieden. Thans zouden het hof en de regeering de koningin-moeder verzocht hebben naar Boe karest te komen om een verzoening tot stand te brengen. Indien deze poging geen succes zou heb ben, zou de kroning yan den koning voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. DUITSCHLAND. Slechts vyf dagen Herfstmesse te Leipzig. Volgens een besluit van den Raad van Beheer der Leipziger Messe, zal de Herst- jaarbeurs dit jaar slechts vyf dagen duren en wel van 31 Augustus tot 4 September. Door dit 'besluit worden de onkosten voor de tentoonstellende firma’s aanmerkelijk verminderd. Stoombootverkeer Luebeck-Finland gedurende den winter. Voor de eerste maal sinds den oorlog zal ook in den aanstaanden winter een geregel de stoombootdienst tusschen Luebeck en i Ambachtsavond- Arbeidsinspectie Autobusdiensten epalingen Begraving Vermakelijkheden ienswaardigheden logen Bewys van issie Bootdiensten lurgemeester Bur- ssie van Bystand .-bestrijding Con- rs Diaconieën i van huisdieren ectriciteit en Gas angifte Gemeente- ikomstenbeiasting raad Gemeente- rbet. van («|zond- Librye Goudsche tedelyk) Handels- Hoffmansgesticht ichool Huiszorg ;ingen en Instellingen Instellingen van iiteitswet Invoer- Kalender 1930—" Kegelclubs Kerk ten Keuringsdienst ting Lager Onder- uw ongevallenwet mding Makelaars s Monumenten (Stads-) Natuur- van 't Algemeen wysvereenigingen Uitvoering) Ont- Ouderdomsrente loorten Pensioenen Politieverordening Raad van Arbeid jipgen Reinigings- iproefstation Klei- en Rijks Zuivelconsulent lub Schoolverzuim •onheldscommissie te) Slachthuis mnevanek Spaar- - Stadhuis Stedel. mbootdiensten St issie) Stratenljjst e) Tehuis voor Israë- ling) Tessélschade ireulosebestryding igingen van Handel, Zereenigingen (Land- gs-Maatschappyen ermogensbelasting nkmisbruik Volks- er Vreemdelingen- ophalen Waag eenigingen en instel- mingbedryf (Comm.) dgingen Zegel Ziekenhuisverpleging Cactusseniemtoonsteiiing te Berlyn. In <len Pianventuin te iieriynDahiem woiut van 3V Augustus tot üeptemoer een groove Duitscne Gactussenvenroonstei- img genouUen. z>y worut georganiseerd door ue „ueutsene KaïKieen-treseuscliatt”. Ue meest oeaenue telers ui Duitscniand neooen nun meuewerkuig aan deze tentoon- stemng toegezegd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. FRANK» Poincaré zev«£ti Onafgebroken m tuiging. De „aav< rijk”. Gisteren vierde Raymond Poincaré zyn zeventigsten verjaardag. Het devies, het welk Poinckré tot dat van zyn leven sdhijnt gemaakt te hebben, is:'„wei dag is”. Het mag zijn, uat jaar, door zijn gezondheid daartoe gedwon gen, den boog wat minder strak spant Het is bekend, hoe Poiffcaré, kort na de zware operatie, die hy aan het eind van het afgeloopen jaar heeft moeten onder gaan, nog op zijn ziekenhuisbed zyn werkzaam heden hertatte. Deze zoon van Frankrijk, die, zy het op andere wyize dan Clemenceau het heeft be mind, zyn vaderland afgodisch liefheeft, is Lotharinger en. er wordt wel gezegd, dat wie Lotharingen niet kent, Poincaré niet gemakkelijk zal begrijpen. Het is geen in de eerste plaats minzaam volk, het Lotharing- sche, het maakt den indruk van koel te zyn en wei zeer op zyn stuk te staan. Het is ook uiterst ijverig en ongetwijfeld zyn deze eigenschappen gemakkelijik in Poincaré aan te wijzen. Maai- hoezeer zijn zy Frankrijk in de jaren van en* na den oorlog ten goede gekomen! Zeven-en-dertig jaar geleden ie Poincaré voor het eerst minister gjpworden in een kabinet-Dupuy, waarvan toen ook Barthou deel uitmaakte. Men vond de beide jeugdige politici zóó jong, dat zy den bijnaam van „de jongens” kregen. T&4 zeven-en-dertig jaar zijn inderdaad „in dienst van het va derland” doorgebracht. Als „advocaat” van Frankrijk. Als zoodanig heeft men Poin care, vooral de jaren na den oorlog van veel eindelooze internationale conferenties, met de bedoeling niet uitsluitend vleiend te zijn, wel meenen te kenschetsen. „Frankrijk, zoo heeft Poincaré eens aan een advocaten diner gezegd, „Frankrijk wil niets anders dan wat de advocaten willen: waarheid en rechtvaardigheid.” Er zyn talrijke aanwijzingen, die doen vermoeden dat deze zeventigjarige van de eerste de beste gelegenheid gebruik zal ma ken om weer een werkzaam aandeel te gaan nemen in het openbare leven van zyn vader land. Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. Nadruk verboden. En die stilte I Nergens is de stilte plechti ger en verhevener dan in een bergwoud en voora in de wouden van den Olympos, die door geen spoorwegen, geen automobie len ontwijd worden. Hier en daar ruischt een beek, die zich langzaam naar het dal slingert. In het loover ritselt het zacht, geheimzinnig en door het trotsclie zwij gende woud gaat zwaar en heilig de adem der natuur... Dan bereikt de straat d« bronnen der Na- vroneri, die zich heel in de hoogte een weg aant en zich bij Katherini in zee stort. Zij eeft haar bedding gegraven in het dal, dat ^>jn bergwanden steil hemelwaarts heft. Men ziet haar niet, wanneer men de straat jngs rijdt, alleen hft bruisen hoort men. I ier en daar ligt eeA fijne waterregen over rLÏ0®® langs d* Redding - dat zijn de en, waar de vitfle bergstroom zich jeenstort over een paar rotsen, die hem weg willen versperren. Valt het zonne- oa 1 er°P’ dan honderdduizenden mrlen - verzonken schatten uit lang ver- 8et«n sprookjes. De zes yiannen hadden echter niet veel oog voor de poëtische schoonheid van de steil omhoogstijgende bergstraat, waarop hun paarden volgens de gewoonte der lastdieren vlak langs den rand met lang- zanien, doch gestadigen stap voortgingen. Ook Vitus hield ooren en oogen wijd open. Juist omdat hij, zoo pas aan de stoffige ru moerige groote* stad ontsnapt, zoo bijzonder van dezen rit genoot. Want romantiek mag een heel mooi ding zijn, maar zonder meer van zijn paard geschoten te worden, is zelfs op zoo’n heerlijken zomermorgen geen genoegen. Vooraan reden Ismael en een zijner man nen. Een eindje daarachter kwamen Vitus en Salomon, en tenslotte de beide andere •gendarmen. Allen hadden de geladen kara- llijnen aan den zadelknop, voortdurend Spiedden zij de straat op en af. Vooral de $ndere zijde van de bedding hielden zij in het oog. Eens meende Ismael iets achter de i boomen te zien bewegen een groot rots- f blok verhief zich juist hier op de straat Petra, een van ouds bekend punt van den weg. Zij wierpen zich erachter op den loer. Lagen er bijna een vol uur. Een der gen darmen hield de paarden vast, de anderen lagen roerloos op de rots, den vinger aan den trekker en den blik gericht op den on- doordringbaren bladerwand aan den over kant. Totdat Vitus verklaarde: „Die'kerels kun nen voor mijn part doen wat ze willen, maar ik heb geen zin om hier te overnachten. Beschermd door de rots stegen zij te paard en sloven alle zee tggelijk den straatweg op. In gestrekten draf ging het voort tot de vol-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1