r m\m ,eeen de Gliet8<;h<» tr{ Z3a*Vd"tht "l,® 8ebeurca Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Prinses Juliana naar de landbouw tentoonstelling te Assen. De landbouwtentoonsteli.^0 „Tiirianta" van het Died lach landbo- ^acotsthap, welke op 1, 2, 3 en 4 Sepu...^er te Assen wordt gehouden, zal een üic» .lagen door Prinses Juliana worden Wat de verkiezingen aan de gemeente Amsterdam. Op do genieentebegrooting voor 1931 van Amsterdam is een bedrag uitgetrokken vun f 89300.— voor de kosten van de verdelin gen vóór den Gemeenteraad en de Pxuvin- ciale Staten in Noord-Holland volgend jaar, voorwaar geen kleinigheid. Nederlandsche Spoorwegen. Aanstelling leerlingen-machinist voor lichteut dienst en hunne oplei- ding. Naar wij vernemen heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen bepaald, in Ver band met verzoeken van de vakbonden, om met het oog op de veiligheid geen jongelie den van 16 jaar meer aan te stellen als leer- luig-machinist. Voors dat op de loc aal-spoor wegen, op de locomotieven voor de locaal- diensten der hoofdlijnen en in de rangeer diensten tot een vast te stellen maximum aantal, leerlingen-machinist geplaatst zullen worden met den titel van „leerling-machi nist voor lichten dienst". Als regel zullen zij genomen worden "uit de gemeente oi uit de omstreken waar het maohinedepot is gevestigd, zoodat zij bij hun ouders of verzorgers kunnen blijven Bij indiensttreding mogen zij niet jonger dan 18 en niet ouder dan 19 jaar zijn en moeten ten minste één jaar werkzaam ge- weest zijn als bankwerkers-, vuurwerkers- J of smidsleerling, of in het bezit zijn van een diploma ambachtsschool. Voorts moeten zij blijken kunnen geven voldoend lager onderwijs genoten te hebben. Bij het bereiken van hun 21ste jaar wor den zij óf bij geschiktheid als hulpbank werker voor i jaar in eene tractie werkplaats tewerk gesteld om vervolgens bij vacature te worden aangesteld als leerling-machinist, óf benoemd tot poetser, lampenist, stoker locomotievenloods of een dergelijke betrek- king. Daar reeds ongeveer 130 jongelieden van 16 jaar waren aangesteld, is als overgangs maatregelen bepaald, dat de thans in dienst zijnde leerlingen-machinist voor lichten dienst bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd, bij geschiktheid, benoemd worden tot leerling-machinist. Ook zij worden, behoudens degenen, die reeds vóór 1 Augustus 1930 den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, gedurende J jaar als hulpbankwerker tewerkgesteld; zij komen gedurende dat half jaar voor vergoeding we gens gemis aan premie in aanmerking. Nieuw in dienst te nemen leerlingen-ma chinist voor lichten dienst ontvangen gedu rende hunne tewerkstelling als hulpbank- werker die vergoeding echter niet. De als hulpbankwerker tewerkgeetelden mogen in bedoeld half jaar niet voor dienst op de locomotieven* worden aangewezen. De bedoeling is, om het aantal dezer jon gelieden tot 300 uit te breiden, waardoor in alle behoeften aan leerlingen-machinist in de toekomst zal kunnen worden yoorzion. De Verserbrug geopend. De scheepvaart hersteld. 't Is gelukt, spoedige? dan het zich gister middag om vier uuk, toen de opvijzeling nog zeer weinig resultaat had gehad, liet aanzien. De arbeiders van de Amsterdam- sche Droogdok-Maatschappij gaven het niet op; zij zetten door, de hydraulische vijzels werkten met volle kracht. Zij oefenden een druk uit van duizenden tonnen. Langzaam, heel langzaam, niet merkbaar zonder meeD instrumenten, schoot het zware brugge- lichaam over de draaischijf. Er was nu be weging, millimeter na millimeter werd ge wonnen, zonder dat de bok van firma Goed koop, welke was aangekomen om eventueel de brug iets te lichten, in actie behoefde te Om vier uur leek het nog, dat de hoop niet in vervulling zou gaan en om zes uur kwam het verheugende bericht: „De brug is open"a De Amsterdainsche Droogdok-Mij. boekte een nieuw succeszij had de brug op haar plaats gekregen. Daarna kon het gevaarte worden opengedraaid. Met handkracht, want de electriache inrichting is defect; een der groote assen is zelfs geheel afgebroken. Zoodra de brug open was, kon de scheep, voort, na een oponthoud vuu een etmaal worden hersteld. Het Kanaal, uai uijua ver laten was geweest, werd opc^„ levendig. De sluizen kregen druk werk. x)e „Gelria" en de „Lingestroom" en alle andere sche pen die hadden gewacht, s,ugen naar zee. Het leed was, wat de haven oetreft, gele den, al blijft voor verscheidene reederijen de schade van het oponthoud. De brug is nu wel open, inaar niet her steld. De hoofdas van de draaischijf zit los daar dö groot* bouten zijn afgebroken. Er ^tjn nog meer onoerdeelen stuk. Het her stel zal nog wel een tijdje duren. Hoe lang valt nog niet te voorspellen,, zoodat het nor male spoorwegverkeer niet kan worden her vat. Maar dat kan zich behelpen. En de scheepvaart kon dat niet. Het Orwksehe !0hip „Amazon" mag niet vertrekken. Het moet blijven, tot de scha- dequaestie is geregeld Het Hld. vernam, dat de Nederlandsche Spoorwegen een schadeloosetelllingsactie reederij zulle instellen Ale de roederii cautie wil stellen, zal het schip mtjen door mogelijk, dat er echter ook schadeloosstel Jmgsacües komen door andere reederijen voor schade, door de vertraging ontstaan De A.V.K.O. Algemeen of Liberaal. Zij is steeds gelijk gebleven. Het algemeen programma hetzelfde als „eigen" programma. Na twee maanden ervaring. Het Vaderland sqhrijft: Een van de hoofdargumenten, waarmee minister Reymer in het parlement zijn be slissing in zake de zendtijdverdeeling ver- ucdigd heeft, was ditde vier groote om roepverenigingen vertegenwoordigen ieder een speciale richting en van hen is de A.V.R.O. liberaal. Niet algemeen, maar libe raal. Aanstonds is van meer dan één kant den minister gevraagd, welk recht hij Ixad, dó A.V.R.O. tot een liberalen omroep te stem? pelen. De A.V.R.O. zelf ontkent hardnekkig dat zij liberaal is. De liberalen (die trou wens een eigen omroepvereeniging hadden gesticht) ontkennen het evenzeer Een man als de oud-minister Slotemaker 'de Bruine betoogde, dat het toch niet aangaat, een vereeniging een karakter op te dringen, een stempel op te leggen, waarvan hij zélf vol strekt niet gediend is. Maar het was alles vruchteloos. De minister bleef op zijn stand punt: de A.V.R.O. is liberaal. Laat ons toegeven: hij moest zoo wel redeneeren, want anders zou heel zijA stel sel als een kaartenhuis zijn ineengestort. Maar het was logisch noch rechtvaardig, ook al vielen de propagandisten der drie andere omroepen den minister geestdriftig bij. Men kon ook van socialistische zijde daarbij het zonderlinge argument verne men: Ziet ge wel, dat de A.V.R.O. liberaal is, want wie heeft er geïnterpelleerd? Een liberaal,, dus...! Maar als in deuzelf- den trant redeneerend gezegd zou wor- den: de sociaal-democraten zijn atheïsten, want zij iiebben het indertijd in een inter pellatie voor De Dageraad opgenomen, of: de soqiaal-democraten zijn Nieuw-Malthu- sianisten, want zij hebben meer dan eene krachtig gestreden voor het verleenen van d« Koninklijke goedkeuring op de statuten der betrokken vereeniging dan zoudt ge, en terecht, eens een protesten vernemen. Hoe dit alles nu zij: volgens den minis ter wij bepalen ons nu maar tot hem is de A.V.R.O. liberaal. Welnu, wij hebben thans een middel om de juistheid van die zienswijze, van dat groote argument te toetsen. Dit middel ligt in de ongeveer twee maanden ervaring, thans met de nieu we regeling opgedaan Men kent de situatie: elke omroepvereeniging kreeg haar eigen dagen, waarop zij vrij was principieele uitzendingen te doen, maar daarnaast kreeg zij ook dagen, waarop zij een algemeen program ma moest uitzenden. Dit algemeene programma mocht in geen enkel op zicht principieel of propagandistisch zijn. op die dagen moest elke omroep zijn eigen karakter absoluut verlooche nen. Hieruit volgt dus met onverbidde lijke logica, dat er een groot ver schil moet zijn tusschen de princi pieele programma'? en de algemeene programma's, welke een zelfde vereeni ging uitzendt. Wanneer we nü de programma» uit gezonden in de afgeloopen twee mitan- den, met elkander vergelijken, wat zien we dap? Dat er, wat de socialistische, de ka tholieke en de orthodox-proteetantsche omroepen betreft, inderdaad een groot onderscheid is tussóhen beide soorten programma's. Op hun algemeene dagen zenden zij een heel ander repertoire uit dan op hun principieele. Het verschil is vaak zóó groot, dat wij ons vruchte loos afvragen, welk* toch de voldoe ning van den principieelen omroeper is, om algemeene programma's uit te zen den. Is die voldoening werkelijk alleen deze, dat op die dagen de A.V.R.O. het „lekker" niét kan doen? Zij moeten dit echter zelf weten; wij constateeren al- Hén, dat er een groot verschil is tus schen hun algemeene en hun princi- jxieele dagen. Maar laat ons nu eens naar de A.V.R.O. zien. De minister zegt: d© A.V.R.O. is libe raal, maar op haar algemeene dagen moet ook zij algemeen zijn Ook hier moet er dus feitelijk eea duidelijk verschil bestaan tus schen de principieele en de algemeene pro gramma's van de A.V.R.O. Maar dat verschil er n i e t. De feiten spre ken onwederlegbaarop haar algemeene aw- gen zendt de A.V.R.O. een programma uil, dat naar inhoud, strekking eD karakter pre cies gelyk is aan dat, hetwelk zij op haar principieele dagen uitzendt, precies gelijk aan de programma's die zij vroeger altijd heeft uitgezonden. Met andere woordende socialistische, de katholieke en de orthodox-protestantsche omroepen moeten op algemeene dagen, net algemeene programma te kunnen uit voeren, in een andere gedaante voor de luisteraars verschijnen, maar de A.V.R.O. verschijnt in precies dezelfde gedaante, zij oeuoeft zich op de algemeene dagen geen enk ei opzicht t* Vervormen Sterker bewijs, dat de A.V.R.Ó. niet-libe- ïaal, niet principieel is, valt niet te leve ren. Zij blijft precies dezelfde op de alge meene dagen, en beantwoordt dan volkomen aan de bepalingen, welke voor die dagen zijn vastgesteld Ja, de situatie is zelfs zóó, dat de drie andere omroepverenigingen, om op alge meene dagen te kunnen uitzenden zich moe IV.tó'S d0°dge™ Zoo hebben de afgeloopen twee nreandm t klinkklare bewijs geleverd dat de A.V E O geen liberale, geen principieele omroep ie' f"X!e ,ÏBlt «telUto pijler onder de SS8 rm'8to8 we8- «nwaarach- tigheid van net groot* argument is - zij het ten overvloede - duidelijk gebleken. GEMENGDE BERICHTEN. De inbraak by Berkemeyer te Amsterdam. De buit in Arnhem gevonden. Naar de Tel. verneemt, ia de Amsterdam- sche politie er in geslaagd den buit van de inbraak bij de firma Berkemeyer aan, het Rokin te Amsterdam, volledig te reoherchee- ren en bovendien heeft zij twee vermoede lijke daders kunnen arresteeren. Zooals men zich herinneren zal werd deze geruchtmar kende inbraak in den nacht van 29 op 30 Juli gepleegd. De waarde-van het gestolene aan gouden horlogee, kettingen *n armbanden bedroeg ongeveer f 25.000. Er werd een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij het opviel dat in de krin gen der z.g. „sneozen", dat zijn opkoopers en sjacheraars van gestolen goed, zich een vreemdeling had gedrongen, iets wat anders tot, de zeldzaamheden behoort. Deze man werd herhaaldelijk gezien in gezelschap» van bekende opkoopers. Zijn gangen werden, zonder dat hij er iets van bemerkte, nauw keurig bespied en in den vroegen Zondag morgen kwamen de rechercheurs van het bureau Sin^sl en van de mobiele brigade in Arnhem terecht en wel op de kamer van een Duitscher. Het bleek, dat hgfc juiste spoor gevolgd as, want op deze hotelkamer deed men een verrassende ontdekking. Daar werd name lijk een donkerbruine lederen koffer aange troffen, die bijzonder zwaar aanvoelde. Zij werd opengemaakt en daarin vond men den ongeveer voiledigen buit van het magazijn op het Rokin. Alles was netjes en zorgvuldig verpakt en men kon duidelijk zien, dat deze koffer voor de reis was gereed gemaakt. Achteraf bleek, toen al die pakjes waren opengemaakt, dat slechts een paar artikelen mankeerden. Zelfs vond men er bij een kost baar familiebezit, dat met eenige andere artikelen ter reparatie aan den firma wan gegeven en die niet op de recherchelijst Ver ders gewoonlijk niet zoo brutaal zijn als om kinderen een eindweegs mee te Meestal zijn zij daarvoor te laf. Een onderzoek is ingesteld. STADSNIEUWS. meld wai £aVf< jSexoffer werd dien nacht in een safe ge- de pioneer d. De eigenaar ervan, een Duitscher Otto Hahn geheeten, had schijnbaar argwaan gekregen en was nergens meer te vinden. Deze Otto Hahn is ongeveer 30 jaren oud, en is een kpopman, afkomstig uit Dussel- Zijn signalement luidt: klein, donker van uiterlijk en nogal tenger. Hij draagt een grooten bril met donker montuur en heeft een actetasch bij zich. Zijn apoor voerde vermoedelijk naar het station. Deze vondst gaf aanleiding tot de arres tatie te Amsterdam van twee personen, die sterk verdacht worden de inbraak te hebben gepleegd. Eén hunner is dan waarschijnlijk een nieuweling in het vak, de ander daaren tegen is geroutineerd en heeft al eenige in brak en, waaronder een zeer belangrijke, op zijn geweten. Zij zijn beiden aan het buren a Singel ingesloten. Bij hun verhoor ontkenden zij alle schuld. De politie heeft echter niet den indruk, dat zij beiden het zaakje alléén hebben op geknapt. De vermoedelijke hoofddader is nog niet gevonden Er is aanleiding te ge- looven, dat hij ee4 zekere Cornelius Nico- laaa de Vries is, geboren op 4 September 1896 en van beroep bankwerker. D* Vries noemt zich soms J. Bijl en draagt ver moedelijk gestolen papieren bij zioh. Zijn bijnaam luidt: „Witte Nelis", zulks naar aanleiding van zijn blonde haar en zijn eersten voornaam. Hij heeft een moedervlek je aan den linkerkant van zijn kin hij is mager, één meter 69 lang en zijn haar is op vallend blond. Dat de buit te Arnhem was, wijst er op, dat men op het piunt was de partij naar Duitsohland te smokkelen. Bakkerö afgebrand. Vannacht te 2 uur is de bakkerij van den heer Willemsen aan den Laarder weg te Bus- sum door onbekende oorzaak geheel uitge brand Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Waar ia Leonard Bol7 Het Amerikaarrsche consulaat-generaal te Amsterdam deelt ons mede dat de verblijf plaats gezocht wordt van den Nederland echen onderdaan Leonard Bol of diens erf genamen in verband met de besohikking over een landgoed dat genoemde Leonard Bol zou bezitten 1„ den staat New-Yersey. Inlichtingen worden verzocht door het consulaat-generaal Keizersgracht 473. Amster dam. Doodeljjke tal. Gisteravond had de arbeider J. v. d. Berg te Werkendam het ongeluk van een 2 M boogen hooischelf te vallen. Hij brak zijn nek en was onmiddellijk dood. Het slachtoffer laat een vrouw en 8 kin deren achter. Aan de gevolgen overleden. De officier M. S. D. tweede klasse, AH. Posthuma, die de vorige week Dinsdag bjj het auto-ongeluk bij het Zand ernstig werd gewond, is aan de gevolgen daarvan over leden. Hij was 23 jaar oud en ongehuwd. Meisje ontvoerd? De Breeotraat te Rotterdam in rep en roer. De Breedestraat te Rotterdam is gisteren in rep en roer gebracht door een voorval, dat sterke herinneringen wekte aan den inoord in Blijdorp, en daardoor waarschijn- B]k ook wel meer consternatie heelt verwekt dan noodzakelijk was. Er is n.l. een 6-jarig mersje door een ma, aangesproken, die haar vroeg een eindje mee te gaan rijden achter op een fiets. Zij deed dat, waarna hij in de Nieuwe Plantage getracht schijnt te hebben het kind te molesteeren. Dit moet door een dame zijn gezien die er heen gegaan is, waarna de man de vlucht heeft genomen op de fiets waarop hij den geheelen tijd waa blijven zitten. Het kind was in een halfuur weer bij de ouders. Aangifte bij de politie is gevolgd, waarbij een vaag signalement van den man is opgegeven. Veel is daarmee niet te doen, te meer waar aangiften van lastig vallen »an melajes en kinderen bijna dage lijks worden gedaan, ofschoon de aanrau- Opnieuw ontalag aan arheilers. De glas- en aardewerkfabriek de „Sphinx" heeft gisteren wederom aan 42 arbeiders ontslag aangezegd. Voorts wordt overwogen om voortaan slechts drie dagen per week te werken. De directie van de „Sphinx" deelde mode dat dit bericht juist is en dat zij bovendien ontslag van meerdere arbeiders zeer spoe dig zal moeten bewerkstelligen. De maat regel om voortaan slechts drie dagen per weèk te werken, zal door haar in nadere overweging worden genomen. Men hoopt hiertoe echter niet behoeven over te gaan. Familie-twist. 70-jarige vader loet twee schoten op zqn dochter. Maandagavond ontstond ten huize van den landbouwer E. aan den Napoleonsweg nabij Haelen (L.) hooggaande ruzie tus schen den vader en diens dochter. De 28- jarige dochter M. vluchtte de woning uit en het veld op, waarna de 70-jarige vader uit een jachtgeweer een tweetal schoten op haar loste zonder haar evenwel te treffen. Dinsdagmorgen werd de vader te zijnen huize gearresteerd door de marechaussee en naar Roermond overgebracht. In zijn woning werd het jachtgeweer en een revolver van groote afmetingen in be slag genomen, alsmede de bij deze wapenen behoorende munitie. In het achter d* woning gelegen aardap pelveld, waarin de dochter zich bevond, toen haar vader de schoten lostte, werden de sporen van hagelkorrels aangetroffen. Twee auto's in brand bq het bijvullen. Te Amsterdam geraakten hedenmorgen in I een garage op den Overtoom twee auto's in brand. Onder het bijvullen der benzine 1 raakte de buisleiding uit de taalk en kwam op de heete motor terecht, waardoor de ben zine in brand raakte. Ook een tweede auto vatte vlam. Deze werd spoedig met zand geblusoht. i De auto, die hèti eerst in brand raakte, werd door de brandweer gebluscht en kreeg aanzienlijke schade, j De 28-jarige monteur A P. H. kreeg ern stige brandwonden aan dé rechterhand, ter wijl een ander employé aan een der oogen werd gewond. GOUDA, 21 Aug. 1930. Verhuur perceel Boomgaardstraat 100. De heer W. Vermeulen, de bewoner van het door de gemeente voor afbraak verkochts perceel Boomgaardstraat 100, heeft verzocht bedoeld huis voor den tijd' Iran 5 jaren te mogen huren. Aangezien <m gemeente toch niet terstond tot afbraak zal overgaan, stel- len B. en W. den Raad voor het huis aan den heer Vermeulen te verhuren voor een huurprijs per week van f 3.60. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 5.00 Causerie. 5.30 Con oer t. 6.45 Sportpraatje. 7.15 Lezing. 8.01 Opera-concert. 9.00 Orgelconcert. 10.45 Dansmuziek. Huigen 5.00 Concert. 6.40 Orgelconcert. 7.40 Gramofoonplaten. 8.00 Spreker en concert. 10.25 Gramofoonplaten. Daventry 7.00 Pianomuziek van Schubert. 7.50 Orgelrecital. 8.20 Cop eert. 10.40 Dansmuziek. Langen berg 5.50 Vesperconcert. 9.05 Wagner-programma uit Berlijn. Daarna dansmuziek tot 12.20. Proefuitzending van Idzerda-Kadio. Gemeld wordt: De proefuitzendingen met de experimen- teelen zender P.F. l.-I.D.Z. van de N.V. „Idzerda-Radio" te Den Haag,, worden se dert eenige weken geregeld gehouden in den nacht van Zaterdag op Zondag vah 12—2 uur op dezelfde golflengte van 299 M. als van de korte-golfomroepzender te Hilver sum. De uitzendingen dragen een experimen teel karakter, d.w.z. de proefnemingen zijn van technischen aard, teneind* voor de fa bricatie gegevens te verzamelen omtrent de afstanden, waarop de uitgezonden muziek als aangename begeleiding voor de luister aars nog goéd te ontvangen is, alsmede om trent de modulatiediepte, rendement en ver dere technische quaestiee. Het systeem van uitzending verschilt ge heel van de toj nog toe voor omroépdoelein- den toegepaste' modulatie-systemen, nJ fre quentie, modulatie inplaats van amplitudo modulatie. Bij de ontvangst is het verschil kenmerkend in de afstemming op twee pun ten op den condensator dicht bij elkaar. On danks deze schijnbaar breedere afstemming, neemt een dergelijk gemoduleerd zendstation toch nog minder plaats in de dichtbezette aether in dan een station met ainplidomodu- latie, terwijl de qualiteit beter is. 454e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 21 Aug. 3e kl. Hooge prijzen: 25.000.—: 7502 2000.8683 1500.—: 1957 400—: 9125 100.—: 4554 Prqzen van 45. 6 313 750 805 808 820 1014 1061 1229 1655 1716 1864 2255 2582 3130 3379 3494 4164 4303 4506 4664 4808 4984 5243 5248 6640 5629 5834 6053 6207 6270 6648 6959 7630 7933 7943 8077 8097 8113 8186 9536 9630 9708 9782 9790 9983 10155 10617 11280 11469 11520 11923 12072 12080 12112 12718 12849 13423 13725 13841 14119 14125 14232 14556 14591 14666 14864 15016 15180 15407 15412 16086 16174 16420 16483 17184 17411 18027 18222 18666 18856 18871 -19026 19156 19268 19984 20074 20118 20181 20344 20563 20795 20835 20869 20942 B. en W. stellen den v0°* aan te koopen een perceel grond aan de Snoystraat, eigendom van mej. de wed. C. Kool—Kool mees te Nieüwerkerk a. d. IJssel, voor een bedrag van f 500.—. Deze vrijkomende grond zal naar B. en W. uieenen een belangrijke verbetering voor het verkeer daar ter plaat se zijn. De eigenares stelde de voorwaarde dat een behoorlijke schutting zal worden aange bracht en haar schuur zal worden ver plaatst. Dit zal een bedrag van f 170.— vorderen. Vergunning verleend. Burgemeester en Wethouder doen te we ten dat zy vergunning hebben verleend aan A. Hageman, en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden eener meubel maker swerk- plaats door het byiplaatsan van een electro motor van 4 P. K, in het perceel plaatselijk gemerkt Oosthaven no. 65, bekend gemeente Gouda Sectie D no. 697, behoudens het recht van belanghebbende(n), aan C. van den Hondel, en zyne rechtver krijgenden tot het uitbreiden eener meubel makerswerkplaats en het plaatsen daarin van 5 electromotoren, resp. 1 a 5, 1 a 1 en 3 4 2 P.K. voor het in werking brengen van eenige machines in het perceel plaatselijk gemerkt Tuinstraat no. 71; aan de fa. Schuttelaar, en hare rechtver krijgenden tot het uitbreiden der suiker- werkfabnek door het bijplaatsen van een electromotor van 8 P-K. en het in werking brengen van twee drageepannen in het per ceel plaatselijk gemerkt Zeugstraat no. 52; aan E. Arends en zq'ne rechtverkrijgen den tot het uitbreiden der fabriek voor suikerwerken met een aangrenzend perceel, het vervangen van een stoomketel met 8 atm. druk door eenvan 20 M2 verwarmings oppervlakte en 7 ?tm. druk en het bijplaat sen van 4 electromotoren, n.l. 2 van 1 en 2 van P.K. in de perceelen plaatselyk ge merkt Gouwe nos. 218 t.m. 222 en 226; en aan Th. en M. B. Middelkoop en hunne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een machinaal timmerbedrijf en het in wer king brengen van totaal 7 electromotoren resp. 2 a 5, 1 4 4, 2 4 3, 1 a 2 en 1 4 1 PJC. in het perceel plaatselyk gemerkt Deide Kade no. 80, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie A No. 4375, behoudens het recht van belanghebbemie(n) tot het instel len van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hin derwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeen tebestuur en (by deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Een plaatselijke s. d. Raad opgericht. Dinsdagavond had volgens het „Goudsch Volksblad" onder leiding van den voorzitter van den G.B.B., den lieer L. Overhand ,een gecombineerde vergadering plaats van de besturen van den Goudsclieu Bebtuurdew- bond en de S.D.A.P. Opgericht werd «en plaatselijke Raad, de werkcommissie daarvan zal bestaan uit de dagelijksche besturen vau de Partij en den G.ii.b., beuevens een vertegenwoordiger der Raadsfractie. Dit jaar treedt, met het oog op de gemeen- teraadeverkiezingeA van 't volgend jaar, als voorzitter op de afdelingsvoorzitter der partij, terwyl als secretaris fungeeren zal de secretaris van den G.B.B. Het volgend jaar zaj de voorzitter van den G.B.B. voor zitter der werkcommissie zijn en de secre taris der partij-afdeeling secretaris en zoo vervolgens om beurte^ Het eerste werk van den Raad zal zijn de aotie tegen de Vlootwet organiseeren. Daar toe zal op Donderdag 28 Augustus a.«., des avonds 8 uur in „Ons Huis" een groote ver gadering wordfen belegd, waarin toegang hebben alle leden van bij den G.B.B. aan gesloten organisaties, de leden der S.D.A.P., van het I. v. A. en A.J.C. Rapport van het onderzoek van het waW der Goudsche Waterleiding My. door Prof. Dr. L. E. Goester. Het- maandrapport van Prof. Dr. L E. Goester zegt dat het aanbeveling verdient de ontharding iets minder ver door te voe ren, doch overigens voldoet het water ge heel aan de aan betrouwbaar drinkwater te stellen eischen. De invordering der schoolgelden voor Avondschool voor Ambachtslieden. B. en W. stellen dén Raad voor de bett ing van de schoolgelden voor de leerlingen van de Avondschool voor Ambachtslieden uit te breiden tot vier. Deze termynen zul len vervallen, op 1 December, 1 Januari, 1 Februari, en 1 Maart. Ren aanrijding. Gisteravond heeft op de Spoorstraat een gecompliceerd verkeersongeval plaats ge had, waarvan de heer L. S. Cats, uit de Van Swietenstraat 1, alhier de dupe is gewor den. Van de zyde van de Kleiiwegsbrug kwam- een uit Renkum afkomstige auto aan, die de garage-Van Dam wilde inryden en daar toe de richting aangaf. Op het oogenbUf1 dat de wagen zy'n draai naar links na» naderde van den anderen kant een «s* zwaar beladen, met een paard bespanne0 voertuig van den grutter Teekens van de Karnemelksioot. iDit laatste voertuig to» zoo gauw niet stoppen, waarom de autobe stuurder, om een aanryding te voorkomen, Achter de auto reed de heer Cats, die op Weg was naar het station. Toen hy den voor hem uit rydenden wagen in de rich ting van de garage zag gpan, wilde hy ach ter het voertuig om pa^seeren. Daar even wel de auto terugreed, kwam de wielrijder in de knel, hq vloog tegen den 'trottoirba op, kantelde ondersteboven en viel met zy'n hoofd tegen de auto. De heer Cats bekwam een ernstige, zwaar bloedende hoofdwonde, die door dr. Rups verbonden is. Het rywiel werd gedeeltelyk vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uitspraken Kantongerecht. Door het Kantongerecht werden d.d. 20 Augustus de volgende uitspraken gedaan. Wegens overtreding motor- en rijwiel- reglement: F. B. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 1.suibs 1 week tuchtschool; D. B. te Gouda 2.— subs 1 d. h.; B. K. te Gouda idem; P. v. d. L te Waddinxveen 3.— subs 1 d. h.; C. J. v.'d. B. te Gouda 3.— subs 1 d. h.; M. L. te Gouda 4.— subs 2 d. h.; P. H. M. te Haastrecht idem; W. van L. te Gouda 0.50 subs 1 d. h. Wegens overtreding arbeidswet: J. C. J. p. te Waddinxveen vrpspraak; A. A. H. te Godua 2.— suibs 1 d. h.; H. F. te Goud» 5.- subs 2 d. h.; H. F. te Gouda 10 subs 4 d. h.; J. van A. te Gouda 2.— subs 1 d. h. Wegens overtreding Alg. Regl. van Pol. op de Gouwe: L. W. van der H. zonder be kende woon of verblijfplaats» 10.— subs. 2d. h. Wegens benzine opslagplaats oprichten zonder verg. van B. en W. J. J. M. te Nieü werkerk aan den IJssel 3.— subs 1 d. h. Wegens benzine in voorraad hebben zon der verg. van B. en W., van W. te Nieuiwer- kerk aan den IJssel 5.— subs 2 d. h. Wegens overtreding woningwet: J. W. F. te Gouda 2.— subs 1 d. h. Wegens overtr. ing. alg. regl. van pol. op rivieren en rykskanaien: C. A. van D. te Rotterdam: 10.— subs 2 d. h. Wegens te Waddinxveen koopwaren ver- koopen zonder verg. van B. en W., J. T. thans zonder bekende woon- of verblijf plaats 3.— subs 1 <L h.; L. W. L. thans zonder bekende woon- of verblijfplaats 8 subs 1 d. h. Wegens door het bevoegd gezag naar haar naam gevraagd een valschen naam op geven: C.. H. M. F. S. hsvr. T. van der P. 12.- subs 3 d. h. Wegens visschen in een water' zondier ver gunning en binnenvisscherij uitoefenen zon- der acte: J. C. te Rotterdam 2 geldboeten elk van 3.subs 1 d. h. voor elke 'boete met verbeurdverklaring van de inbeslagge- nomen peur. Wegens rywiel zonder toezicht laten staan: C. van V. te Gouda 1.60 subs ld.' Wegens overtreding alg. pol. verord. te Gouda: P. L. te Gouda 1.50 subs 1 d. h.; R. M. B. te Gouda 2.— subs 1 d. h.; J. H. te Gouda f ÖM0 subs 1 d. h. Wegens reizen per trein zonder voorzien te zy'n van een behoorlijk plaatsbewijs: J. W. A. de J. te Gouda 2.— subs 1 d. h. Wegens schoolverzuim: A. J. K. te Gouda schuil zonder toepassing van straf; J. S. de K. te Gouda 2.— subs 1 d. h.; C. B. te Gouda ontslag van rechtsvervolging. Wegens te Gouda na sluitingstijd een winkel voor het publiek geopend hebben, S. W. te Gouda 3.— subs. 1 d. h. Verkeersovertreding. Wegens als bestuurder van een rywiel bjj het inhalen van een voetganger niet vol doende naar Jinks uitwijken, tengevolge waarvan de voetganger werd aangereden. De voetganger had schade aan kleeding be komen en was pijnlijk terecht gekomen. Verdachte was niet verschenen. Conform requisitoir van het O. M. werd verdachte veroordeeld tot een geldboete van vijftien gulden, by niet betaling te vervangen door een hechtenis van drie dagen. Aan de aan bedene werd de civiele vordering ten .be drage van tien gulden toegewezen. M. G. van K. te Rotterdam moest terecht staan voor hetjeit dat hy als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig, zonder re kening te houden met de geringe breedte van den1 weg, de 's Gmvenweg onder de gemeente Nieüwerkerk aan den IJssel, een hem tegemoetkomend vierwielig motorrij tuig met groote snelheid is gepasseerd, ten gevolge waarvan dat motorrijtuig en een zich daar bevindende fietsrijder werden aan- ling door onze gemeente. Daarna werd een bezoek gebracht aan de St. Janskerk, ter be zichtiging van de kerkramen. GEBOREN, 17 Aug.: Eliza Leonardos z. v. K- M. de Bruyn en S. D. Bout, Zeugstr. 76. 18 Aug.rMartinus Cornelia z. v. C. Boer en G. J. Vliet, Vossiusstraat 23; Lambertus z. v. A. Boot en J. M. van Scheers, Bocken- bergstraat 3; Hendrik Pieter z. v. H. P. van der Wal en A. de Graaff, aan boord. 19 Aug.: Abraham z. v. T. J. Stoppelen burg en W. P. Burger, Drapiersteeg 12. 20 Aug.: Sybille Maria d. v. F. J. Vergeer en L. M. Gircour, Peperstraat 102. GETROUWD, 20 Aug.: W. T. Laurier en K. Boelen; J. Migchelsen en M. F. Broer; M. de Jong en H. M. Gouka; L. Erkel en A. R. van Leeuwen; P. F. Binken en L. M. van OVERLEDEN, 19 Aug.: Willem Roos, oud 7 weken. 25 Aug. 8J uur Lun Hollandia Markt Ledenvergadering Goudsche Winkeliers- vereeniging. r en het Arm- De apotheek van den heer F. A. Dee. West- haven, zal tot en met 22 Aug., benevens den daarop volgenden nacht, geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. Verdachte bekende het ten la... «n werd door den Kantonrechter veroor- «eld tot een geldboete van f 20.— bp niet betaling te vervangen door een hechtenis Wn vijf dagen, met veroordeeling tot 'be- humg van een schadevergoeding van 7— den wielrijder en een van ƒ18.90 aan bestuurder van het aangereden motor- mtuig. Kinderverlamming, iJl1".' Vm Iterson-ziekenhutis zijn de laatste dagen weer een drietal patiënten op genomen, die vermoedelijk aa„ kitldervar- teming lijdende zijn. Hel zijnlwee meSL »an1 en 2j jaar uft gez]n Mer tor gwh™S 18"iMige ioneema,1 uit de om- worden de voorkomen- gevallen eenmaal per week onder de op- luu 5,m gevallen van besmettelijke «lekten gepubliceerd. a™t gegelschap op bezoek. Heden bracht het Centraal Jeugdverbond "7' en Putten. een gezelschap van Het 6611 beZ06k aim Q<lud"' hfurfi A ,T? ai> kwftm met een speciale U* Ve»dlhg«i'Vl aan het Vestal ta JU",1 e™ """«korps aan van den langen stoet een wande- ALPHEN a. d. RUN. Een ontvluchte aangehouden. De politie heeft aangehouden een ver pleegde, die uit het Rijkskrimkzinnjgenge- sticht te Woenzel bij Eindhoven was ont vlucht. De man was in het bezit van een rywiel, dat hyi verraoedelyk heeft ont vreemd. BERKENWOUDE. Blijkens mededeeling van B. en W. zal de Berken woudsche huisweg „Oosteinde" voor alle verkeer van 25 Ang. tot 1 Sept. zijn af- gesloten. Voor nadere mededeelingen verwijzen wij naai- de betreffende advertentie in dit blad. BOSKOOP. Coop. Vereen. ,.De Boskoopsche Veiling". 21 Aug. 1990. Ophelia 20—25; Golden Ophelia 24—35; Marcel Rouyer 24—30; Hadley 47—54; Claudius Pemet 45—51; Columbia 28—32; Butterfly 30—46; Mac Keiler 85—41; Wdlh. Kordes 35—40; Rosalandia 80—84; K. A. Victoria 23—37; Phoebe 40—46;Polyantha- rozen 30-^39;" Chrysanten, tros 70; Gladio len 6—10; Lelies Lancttolium 90; Clematis Durandi «3; Lelies Tigrinum 40; Ver- bera 32. GOUDERAK Mej. P. M, Snijders, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, komt voor als no, 1 op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan een o.l. school te Rot terdam. Schietwedstrijden. Onder leiding van sergeant Speksnijder is een sehiewedstlijd om prijzen gehouden op Dinsdag j.l. De uitslag is als volgt: le pr. D. F. Spek- snijder 93 punten; 2e pr. J. Matze 62 pun ten 3e pr. J. van Vliet 89 punten4e pr. K. Houman 87 punten, 5e pr. L. Bek 85 pun ten; 6e.pr. J. Hailing 82 punten; 7e pr. O. de Groot 82 puntenBe pr. L. Verstoep 72 punten; 9e pr. O. J. v. d. Hee 72 punten- 10e pr. J. v. d. Vliet 71 punten; lle pr. W Verstoep 29 punten. HAASTRECHT. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag, 20 Augustus 1930, namiddags 2 uur, onder voorzitter schap van Baron van Hemert tot Dingshof Aanwezig zyn alle leden. De notulen der vorige vergadering wor- den gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een aantal ingekomen stukken, waaronder goed gekeurde c omptabilitaitsbeslui tenproces sen-verbaal van kasopname, uibkeeringen enz. welke voor kennisgeving worden aan genomen. Voor de aanslagregeling dter personeele belasting wordt de gemeente evenals thans het geval is, gerangschikt in de 7e klasse. De heer Scheer vraagt inlichtingen naai de maatregelen ten opzichte van de sloot langs het Marktveld, waarop de voorzitter antwoordt dat geregeld wordt gespuid; de sloot is behoorlijk schoongemaakt en B. en W. wenschen daar venier geen kosten te Op een verzoek van het Rurgerlyk Arm bestuur oan een extra subsidie voor de ver pleging van een T. B. C.-patiënt wordt be sloten 200.— te' verleenen. 'Besloten -wordt aan de gemeente Gouda een by<trage te verleenen voor de opname van een leerling op de school voor buiten gewoon lager onderwys. De gemeente-rekening met bijlagen enz. dienst 1929 is door een commissie uit de le en by monde van den heer gerapporteerd dat deze in bevonden, waarna zij voorloopig worden vastgesteld. De gemeente-rekening, gewone -••••<86066.13% gewone uitgaven 79490.97% ^ati? S.lat 6675.16 73778.42% kapitaalsuitgaven 7( baïf f* 3428.42% De rekening- wan het Electricitett»bedr«f stat», met een batig slot van 3599.4<y%, «ocaT t* Waterleidingbedrijf n«* ƒ677.47, welke bedragen aan de reserve wden toegevoegd. het'tn'^ïv'H1"™ raM,OTt OTer net onderzoek der rekeningen en begrooting De rekening van het Burgerlyk Armbe stuur wordt vastgesteld in ontvangsten op 3243,18, in uitgaven op 3468.72%, na- deelig slot 215.54%; de begrooting in ont vangsten en uitgaven op 3069.—, met eeai geraamd subsidie der gemeente van 2500. De rekening van het Armbestuur van Roosendaal wordt eveneens vastgesteld, in ontvangsten op 7449.41, in uitgaven op 5466.29, batig slot 1983.12; de begroo ting in ontvangsten en uitgaven op 7028.62. Het Feestcomité alhier heeft voor onthaal der schoolkinderen subsidie te verleenen. B. en W- stellen voor een subsidie van 200.—te verleenen, welt bedrag de heer Reneman voorstelt met 50.— te verhoo- gen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. By punt 4 der agenda, vaststelling eener nieuwe verordening tot regeling der voor- waardón waarop electrische stroom wordt verstrekt', lokt de verkabeling van het bo- vengrondsche net vaak heftige discussies uit. Vooral op de wyze waarop de huisaan sluitingen tot stand komen, wordt kritiek uitgeoefend. De verordening worcfb ten slotte, zooals deze by de leden heeft .ge- De Gezondreidscommissie heeft gewezen op de ongewenschte toestanden welke vaak ontstaan door het storten van vuilnis voor het dempen van slooten enz., waardoor ge vaar voor de gezondheid kan ontstaan. Besloten wordt de Algemeen© Poliüe-ver- ordening met een verbodsbepaling aan te vullen, waarvan door B. en W. ontheffing kan worden verleend. Op voorstel van TL en W. wordt besloten 0.06 per inwoner by te dragen in de bouw kosten van barakken voor lijders aan be smettelijke ziekten te Gouda. Vérder wordt dóór B. en W. aan de hand van een uitgebreid rapport van den Ge meente-opzichter voorgesteld de bestrating in de kom van het dorp grondig te herstel len en tot dekking dér kosten daarvan een geldbelegging aan te gaan groot 8000.—. In verband met het herhaaldelijk opbreken der straten is verstrating dringend noodig, waarom de raad zich met het voorstel ver- eenigt. In de volgende vergadering zal een voor stel, tpb dekking der kosten worden inge diend. Vastgesteld worden een aantal comptabi- liteitsbesluiten, waarna sluiting der ver gadering. Onze plaatsgenoot Arie de Langen, zoon van Johannes de Langen, zal a.s. Zondag in het Passionisten Klooster Maria Hoop te Echt (L.) tot priester gewijd worden. Pater de Langen heeft de school bezocht te Mook, Koredijk en Netwa en later te Echt (L.) waar hij tot Pater wordt gewijd. De jonge geestelijke is 24 jaar. Op-7 September a.s. zal Pater de Langen de. eerste H. Mis opdragen in de Parochie Kérk zijner ouders alhier. Schoolreisje, De leerlingen der O. L. school maken Vrydag a.s. per autobus een schoolreisje naar Soesteröerg en omstreken. Verkabeling bovengrondsch net. Woensdagmorgen zyn by wyze van proef de eerste huizen op het ondergrondsche ka belnet aangesloten, hetgeen zonder stoornis heeft plaats gehad. WADDINXVEEN. if. De politie heeft, naar de Soh. Crt. meldt, den gehuwden landbouwersknecht J. K ge arresteerd en op last van den Officier'van Justitie naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht als verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met een 8-jarig dochtertje van zijn patroon M. v. V. SPORT KN WEDSTRIJDEN. Ned. Kampioenschappen Sliutgerbal, Onder auspiciën van de gymnastiek ver eeniging Excelsior worden a.s. Zondag op het Olympia-terrein alhier nationale spel- wedstrijden gehouden, bestaahde uit slin ger bal, handbal heeren, en grensbal dames voor verenigingen aangesloten bij het Ko^ ninklijk Nederlandsch Gymnastiek-Verbond en waaraan door het Verbond de kampioen schappen van Nederland zijn verbonden. Aan het slingerbal, dat 'b ochtends 10 uur aanvangt, nemen deel John II (Stadska naal), D.O.S. (Bussum) en Excelsior (Gou da), titelhouder. Er worden twee wedstrij den gespeeld, waarvan de winnaars 'e mid- flags om het kampioenschap zullen spelen. Nog is er a.s. Zaterdagmiddag 6 uur een voorwedstrijd te spelen door Attila (Utrecht) de Dordtsche kampioen en Tro Patria (Zeg- waart) Olympia-terrein. Eén vereeniging loot vrij. deze komt tegen óen winnaar van de twee overige deelne mers uit om den kampioen aan té wijzen. Voor het handbal voor heeren bestaat de deelname uit John II (Stadskanaal en O D I.N. (Amstelveen). Voorwedstrijden zijn a.s. Zaterdagmiddag 5 uur te spelen op het G.S.V.-terein door Jahn (Rotterdam), Ulysses (Rotterdam) en Vires et Celeritas (Gouda). Ook hier loot één vereeniging vrij, deze komt eveneens tegen den winnaar van beide overige deel nemers uit om den kampioen aan te wijzen. Zondagmorgen wordt op het G.S.V.-terrein één wedstrijd gespeeld, waarvan de winnaar 's middags tegen de vrijgeloote vereeniging zal uitkomen voor het kampioenschap van (Nederland. De uanvangsuren zullen nader geregeld korden, in verband met de deelname van Jahn II aan slingerbal. Aan het grensbal voor dames nemen deel Aspasia (Groningen), Attllia (Utrecht) en K. en V. Rijk (Haarlemmermeer) Ook hier komt een vereeniging door vrijloteu in de finale. Behalve slingerbal worden de overige, nieuwe spelen, in onze omgeving bijna niet beoefend. De propagandistisch* waarde de zer wedstrijden is dus niet gering. LAWNTENNIS. Een lastige kwestie voor Helen Moody-Wills. Wordt zy door het aannemen van een legaat prof? D* Amerikaansche senator Phelen heeft aan de wereldkampioene Helen Moody-Wills een bedrag van 20 000 dollar nagelaten uit waardeering voor haar spel. De Amerikaan sche Lawntennisbond is hierdoor voor een moeilijk probleem geplaatst, omdat men het er niet over eens is of Helen al dan niet in de beroepsklasse moet worden geplaatst. Mrs. Moody-Wills verklaarde, dat zij de kwestie in hooge mat* absurd vond en daar in heeft Z'J wel gelijk. De Amerikaansche bladen vergelijken een en ander met het geval van den beroemden golfspeler Bobby Jones, die destijds een som van 50.000 dollars, door vrienden bijeen gebracht, heeft geweigerd. KERNIEUWS. De Generale Synode der Geref. Kerken. In de gisteren te Arnhem gehouden eerste zitting van de Generale Synode der Gere formeerde Kerken, hetten de leden na de openingsrede van ds. H. L. Both, namens de roepende kerk, allereerst door opstaan instemming betuigd met de Apoetoliache geloofsbelijdenis. l)o voorzitter-verwelkomde daarna speci aal den hoogbejaarden prof. L. Lind» van Kampen, en prof, dr. H. H van Bloemend aal, die weer hersteld is en die beiden mede als prae-adviseur d* Syno de dienen zullen. Ook de afgevaardigden uit Indië, speciaal dr. H. A. van Andel van Solo en de buitenlandsche afgevaardigden, werden verwelkomd. Besloten werd een 5-tal commissies te be noemen, elk bestaande uit predikanten en ruderlmgen met twee hoogleeraTen, om van advies t* dienen over de verdeeling van het werk. Commissie I kreeg ter behandeling de zaken betreffende de belijdenis, het leerboek de liturgie en grensregelingenCommissie II de zaken der Theologische School (het pro- niotierecht), de theologische factalteit der Vrij* Universiteit, kerkelijke examina en hulpbehoevende kerken; Commissie III de 'zaken aangaande de emeriti-piedikanten, het vrouwenkiesrecht in de kerk, de kranken- communie, gpméngde huwelijken, oefenaars, alsmede de zaken die met de Overheid ver band houdenCommissie IV kreeg zending en buitenlandsche kerken en Commissie V ten slotte allerlei kleingoed ls Radio, Zui derzeewerken, catechetisch onderwijs aan schipperskinderen, etc. ONDERWIJS. {Tengevolge van de wachtgeldersmisère is t* Hoogeveen aan een der openbare lagere scholen in een protestantsche omgeving een r.-k hoofd geplaatst, zeer tegen den zin der aldaar wonende ouders. In den beginne soheen iiet nogal te gaan, doch zoo langza merhand hoopten zich de bezwaren der ouders tegen het hoofd op. Deze ouders heb ben toen de hoofden by elkaar gestoken en besloten tot oprichting van een nieuwe neu trale achoolvereeniging. De oommissie heeft aan den Raad de noodige gelden aange vraagd voor een nieuw schoolgebouw opeen andere plaats en de Raad heeft de bestaan de school aangeboden aan het nieuwe be stuur en tegelijk met de inwerkingtreding van de nieuw t* stichten school, de bestaan de opgeheven. De oudere willen eohter met het oude schoolgebouw geen genoegen ne men en zijn in beroep gegaan, zullende een beslissing in hoogste instantie uitlokken. Aan het tegenwoordig hoofd is op zijn ver zoek een ziekteverlof toegestaan, hetwelk dezer dagen is geëindigd. Begin dezer week zouden de lessen, na de zomervacantie, weer aanvangen en dacht men, dat het hoofd weer in de school zou terugkeeren. De ouders hebben toen een vergadering belegd, waarin ie besloten, de kinderen der hoogste klas sen niet naar school te zenden, zoolang het tegenwoordige hoofd in functie is. De kinde ren der laagste klassen zijn wel verscnenen, dooh die Van de hoogste bleven thuis. Het staat te vreezen, dat door deze wacht gelder sbenoem ing het onderwijs ernstig zal worden geschaad. Misschien is het moge lijk, dat de minister een bevredigende op lossing zal vinden zoowel voor het openbaür onderwijs daar ter plaatse als voor het be trokken hoofd. M VKKTHERICMTEN. Veemarkt Gouda. 21 Aug. 1930. Aangevoerd in totaal 3319 stuks, van 268v alachtvarkens. Vette van 32 et. tot 33 ct. per >vend met 2 korting. Londensche van 27 ct. tot 29 ct. pe levend met 2 korting. Zouters van 30 ct. tot 31 ct. pei levend met 2 korting. 1012 magere varkens van 20 biggen van 18—24; 7 runderen 376; 33 nuchtere kalveren van 42 schapen van 3&-40; 25 bol ten van 4—12. Handel matig. bokken en gei- 479 partyen kaas. Pryzen le kw. m. r. m. 46—62; 2e kw. m.r.m. 39-44; Zware 50— 56. Handel matig. 1024 ponden Boter. Goeboter van 80—90 Weiboter van 70—80 per pond. Handel ma tig. 306 partyen eieren. Kipeieren van 5.75— 6.50. Eendeieren 5.00—660 per 100 stuks. CoÖp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G. A. (C. Z. H. E.) te Gouda. 21 Aug. 1930. Aanvoer 31400 Kipeieren. Prijzen 56/58 K.G. 6.90—6X)0; 68/60 K.G. 6.00—6B0; 60/62 K.G. 6.00—6.30; 62/64 K.G. 6.30— 6.40; Bruine 60/65 K.G. 6.30—6.60; kleine eieren 4.60—6.30. Aanvoer 280 eendeieren. Prijs 6.50. Graanmarkt Gouda. 21 Aug. 1930. Jarige tarwe 1616.60; nieuwe tarwe 10.75—<1260; nieuwe Rogge 77.76; nieuwe Gerst 7.258.25; nieuwe Haver 6.757.50; nieuwe Erwten 10.7512.60 per 100 K.G. Eierenmarkt Barneveld. 21 Aug. 1930. Aan de Eierenmarkt te Barneveld waren heden aangevoerd 1.100.000 eieren. De prij zen golden van 5.806.60. Goudsche Coöp. Groentenveiling. 21 Aug. 1980. Andy vie le soort 1.703.50; komkom mers le soort 1.802.10, idem 2e soort 0.80 2.10; Bloemkool 2.0017.00; Kropsla Ó.80 2.70 per 100 stuks. Snyhoonen 6.00-26.00; Snyboonen stok 2.00—6.00; stokboonen 8.00—28.00; stam- boonen 6.00—M.00; spekboonen 4.00 per 100 K.G. Tomaten A 4.60-^ö.fl0;1dem B 3.20—4.30, idem C 3.50—4.60, idem OC 1.80—3.10 per 3.003.20; Kroten 1.70-8.90; Selderij Peen 6.00—7.90 per 100 bos. Augurken 30-83, idem fyn basterd 4— 18, idem basterd 2—8, idem grof 1—3 per K.G. |,A ATSTK RKWH H 1'tfN. DRAADLOOZE DIENST. Kinderverlamming in Noord-Frankrqk. PARIJS, 21 Aug. Jerwyl in Elzas-Lotha- het afnemen is schynt zy in Noord-Frank- ryk heviger om zich heen te grypen. Te Ryssel deden zich in de laatste dagen niet minder dan 5» gevallen met doodelyken af loop voor, terwyl een vry groot behandeling moest stellen. Opzienbarende smokkelaffaire te Stettin. BERLIJN, 21 Aug. De politie te Stettin is op het spoor gekomen van een reusach tige smokkelaffaire, sinds het tijdperk der inflatie gepleegd door een firma die aan de Haven groote loodsen heeft. Naar verluidt zouden sinds jaren talrijke levensmiddelen en spiritualiën naar de. stad zijn doorge voerd, waarvan de cjouanerechten zijn ont doken. By deze smokkelaffaire zijn talrijke De douane kwam op het spoor der smok kelarijen door mededeelingen van een ont slagen bediende der firma. Vliegtuig gedaald wegens motordefect. Hedenmorgen heeft een militair vliegtuig uit Soesterberg een noodlanding gemaakt op het i De motor was defect geraakt. Het toe stel is door militairen uit Soesterberg ge demonteerd daar een opstijgen ter plaatse onmogelijk bleek. WISSELKOERSEN. 20 Aug. 21 Aug. Officieel. Londen 12.08»/,. 12.09% Berlyn 69.30 59.30 Parys 9.76% 9.70% Brussel 34.69% 34.69 Zwitserland 48.28 48.27% Weenen 35.10 35.12% Kopenhagen 66.60 66.57% Stockholm 66.72% 66.75 Oslo 66.72% 66.65 New York 2.48% 2.48% Niet-officieel. Madrid 26.50 26.46 Italië 13.01 13.01 Praag 7.36% 687% Prolongatie 1!4 De beurs had heden een beter voor komen dan vorige dagen. Op het zoo sterk verlaagde niveau bestond eenige kooplust voornamelijk voortspruitende uit de om vangrijke baisse-engagementen, die op het oogenblik bestaan. Aan de daling in Ko- ninglijke was nog geen einde gekomen, want de opening stelde zich wederom een 5% lager. In het verder verloop werd het verlies gedeeltelijk ingehaald. Van de Bui- tenl. soorten moesten Shell Union zich eveneens een verlies getroosten. Tal openden flauw, maar liepen weid op, hoewel ook hier de prijzen van gisteren niet konden worden bereikt. markt en waren eerder iets vaster in ver band met prijsstijging. Suikerwaarden werden kalm verhandeld, en waren onregelmatig. H.V.A. waren wei nig veranderd, terwyd verschillende minder Margarine waren goed prijshoudend. Aku waren wat luier. Accoustiek aand. weinig Scheepvaarten waren gedrukt. Amerika- len waren stil en onregelmatig, ofschoon RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 21 Aug. Verwachting: Matige tot krachtige zuid oostelijke tot zuidelijke of zuid-westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, later opklarend. Weinig verandering in temperatuur^ later wellicht kouder

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2