Blad IN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Vrijdrg 22 Augustus 1930 No. 17460 69* Jaarpang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen FEUILLETON. 9 E De gestolen Professor. IAAK e! 1HNNENLAIW. Münchener 12 fl. 21. Den Haag. TWAALFDE HOOFDSTUK. Vitus begint een gesprek. Wordt vervolgd. er rij kt uw bloed, ordert een alge- De Voorzitter van. den Volkenbondsraai heeft besloten om, met het oog op de wei nige punten, die op de Raadsagenda voor de volgende Raadszitting ingeschreven staan, de opening van den raad van 5 September tot 8 September uit te stellen. De Assem blee komt 10 September byeen. De hertogin een 4. eek tandvleesch. e vermoeidheid, telbaar. venscht e Azijn prijs 1 je dan 5IJN? jzonder endoor its. per or den De a. a. Zitting van den Volkanbondsraad, Bestrijding van den handel in vrouwen. De kabinetscrisis in Beieren. De komende Rijksdagverkiezing. dezer dagen een nieuwe nota tot Perzië te Perzische regeering het onder- opstandige weldra ter kennis van den president van den Landdag zal brengen. De uitslag van de verkiezingen van den Rijksdag zal zeker ook wel van beteekenis zyn voor den loop van zaken in Beieren. De verkiezingen voor den Beierschen Landdag zullen volgen en dan kan de Beiersche volkspartij voor de keus worden gesteld te regeeren met den boerenbond, met de natio- naal-socialisten of met de sociaal-demo- cratie. Een ontbinding van den Landdag is op het oogenblik niet mogelijk, daar vol gens een besluit van het Beiersche staats- gerechtshof eerst de Beiersche kieswet zal moeten worden herzien. Bovendien kan de Landdag slechts met een meerderheid van twee-derde van alle stemmen tot ontbinding besluiten en aangezien de Beiersche volks partij: over meer dan een dferde van alle stemmen beschikt, zal zy de ontbinding kunnen verhinderen. i Helleensche zaak. Als ik het hun dan steken ze het huis boven mijn in brand en mijn vrouw... ach! En tenslotte komen de zaptiehs en zeggen, dat ik met de komitadschis samengaan en ne men mij gevangen of slaan mij dood. Het is een hondeleven, mijnheer. Als dat nog lang zoo voortgaat, dan laat ik alles in den steek, neem mijn geweer en ga zelf de ber gen in. Vitus nam een cigaret uit zijn koker en presenteerde er zijn gastheer ook een. Zij werd met dank aanvaard en met groot wel behagen aangestoken. De wederzijdsche sympathieën lieten aan warmte niets te wenschen over. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN14 regels 2.26, elke regel meer Ü.W. Op de voorpagine 60 hooger. Uewone auvertentien eu ingezonden mededeelmgen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertenuen kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóOr de plaatsing aan liet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De arme duivel, die zich burgemeester van Ajos Dimitrios noemde, stond dus met zijn muts in de hand geduldig te wachten, wat er met hem en zijn huis zou gebeuren. Zijn vrouw en zijn twee kinderen had hij reeds lang naar boven in het woud gestuurd. Zij zijn allemaal zulke hopelooze fatalisten, daar op den Balkan... Er geschiedde echter niets van datgene, waarop de burgemeester zich voorbereid had De zaptiehs overtuigden zich ervan, dat er voor hun beschermeling goed gezorgd werd en begaven zich toen naar de beneden verdieping, waar zij, op den grond zittend, hun lunch, bestaande uit een stuk brood, een stuk geitenkaas en zwarte koffie, nuttig den. Ook Salomon daalde af naar de lager gelegen vertrekken, om boven den haard voor zijn heer en meester een paar schapenieren te bakken. Vitus en zijn gastheer bleven alleen. Op den Balkan is gastvrijheid een werke lijk heilige plicht. De hut, die men betreedt, mag nog zoo armoedig zijn, doch haar eigenaar zal zich haasten, een glaasje requi blad) zagen de drie partijen zich gedwongen het stuk reeds gistermiddag openbaar te maken. De leiding van de oeconomische party verspreidt een communiqué, volgens het welk de oproeping zonder haar toestemming is openbaar gemaakt. De oproeping had, volgens haar, nog slechts het karakter van een ontwerp en men was overeengekomen dat het stuk pas op Vrijdag of Zaterdag verschijnen zou. Men meldt nog uit Berlijn aan de N. R. Crt. dat de heeren Drewitz en Sachsenberg van de oeconomische partij den oproep van de drie partijen klaarblijkelijk hebben on- derteekend zonder hun eigen partijbestuur te hebben geraadpleegd. Dit blijkt uit de verklaring die dit partijbestuur pu bliceerde en waarin wordt gezegd dat het partijbestuur op 26 Augustus zal vergade ren ter bespreking van deze aangelegen heid. Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. 12 Nadruk verboden. De Balkan is en blijft de Balkan. Zij ha- tën. Zij kunnen niet anders. Zij staan elkaar in den weg. Ieder van hen wil heerschen. Ieder van hen wil de eerste zijn. En tenslot te heeft ieder van hen er hetzelfde recht toe. Balkanmoraal en Europeesche moraal zijn twee verschillende dingen, hoewel zij slechts door den Donau en zijn zijtak de Save, van elkaar gescheiden zijn. Ten Noorden van de beide stroomen kent men slechts politiek, waarin men liegt, bedriegt, zijn tegenstan der in de oogen der wereld als de gemeenste kerel, zichzelf als een toonbeeld van deugd en eerzaamheid voorstelt. Dat is de hoogere cultuur, die glacé-handschoènen aantrekt, giftige nota's verspreidt en als die niet meer helpen, vergiftigde bommen werpt. Ten Zuiden van Donau en Save is men primitiever, eerlijker. Wanneer men een vijand heeft, doodt men hem. En wanneer men hem gedood heeft, verminkt meh hem. Dat hoort er nu eenmaal bij..., waarbij ech ter opgemerkt moet worden, dat alleen de Turk zich deze laatste gewoonte nooit heeft ei8en gemaakt. Hij snijdt zijn vijanden niet De Burgemeester M. GAUTIER. Iienwoude, maken steinde) voor alle voor het verkeer 5 September 1930 en een, zij het ook sober en maaltijd, op de wankelende tafel te zetten. Als hij tabak heeft, dan legt hij ook die voor den gast neer. Hij wenscht den vreemde een goede gezondheid, staat hem zijn eigen legerstede af en is beleedigd, wanneer men hem bij het afscheid een geldstuk in de hand wil drukken. Zoo is <te boer op den Balkan, onverschillig of hij Serf, Griek, Albanees, Bulgaar of Turk is. Zijn gast is hem heilig. Die mag zelfs niet bestolen worden. De brave burgemeester van Ajos Dimi- trios toonde zijn gast eahter een gezicht, dat duidelijk te kannen gaf, waarheen hij hem wenschte. Nu ja een gast, die hem door d« zaptiehs opgedrongen was! Geen raqui, geen tab^k... geen heilige gevoelens. De duivel hale dien kerelEn de zaptiehs erbij I Vitus stak de hand in zijn broekzak en liet het goud en zilver rammelen. De oog leden van den Griek zakten heel langzaam over de pupillen heen, totdat zijn oogen zoo klein waren als die van een kat, die in het zonlicht zit te snorren. De lange gebogen neus werd nog langer en de mond nog bree der. Zijn ooren gingen op en neer van vreugde over den aangenamen klank, die uit den broekzak van den gast kwam. Vitus rammelde nog - gastheer vriendelijk gen uwer commissie richtsnoer voor de harder en lachte zijn toe. Die kneep zijn oogen heelemaal dicht, zijn mond kon geen plaats meer vinden, om zich nog verder in de breedte uit te rekken, daar hij reeds van het eene reusachtig oor tot het andere reik te. De wederzijdsche sympathieën bevonden zich in een stijgend stadium. Slechte tijden, mijn vriend? opende Vitus het gesprek. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIS. De zaak-Joris de Leeuw. De beschuldigde in hooger beroep vrijgesproken. De Vlaamsclie soldaat Joris de Leeuw, die voor enkele maanden door den krijgsraad j te Luik tot een gevangenisstraf van drie j maanden werd veroordeeld wegens weige- ring om in liet Fransch gegeven bevelen uit i te voeren, is in hooger beroep door het krygsgerecntshof te Brusset vrijgesproken, op grond van de overweging dat de beschul digde bereid is zijn militairen plicht geheel en al te vervullen mits hem in zijn moeder taal wordt bevolen, dat de dienst onberispe lijk wordt uitgevóerd eu dat kwaadwillig opzet ontbreekt. De voorlezing van het ar rest werd door het publiek met toejuichin gen ontvangen maar de voorzitter deed de zaal ontruimen. Een dorp zonder gemeenteraad. Niemand wenscnt candidaat te zyn. Te Eprauc, een dorp naby Han en Roche fort, in de provincie Namen, werden on langs, tegen 24 dezer, verkiezingen uitge schreven voor den gemeenteraad, daar, ten gevolge van overlyden en ontslag, het aan tal raadsleden tot twee was geslonken en dan ook geen vergaderingen meer konden worden gehouden. Deze verkiezingen zullen nu echter volgens de corr. van. de N.R.Ct. niet gehouden worden, daar niemand, in de gemeente, erin toestemde op een candidaten lyst te worden gebracht wat in een land als België toch zeker wel een hooge zeldzaam heid mag heeten. ROEMEN lê. De kroming van Koning Carol uitgesteld. Officieel wordt thans bevestigd, dat de kroning van koning Carol is uitgesteld tot het komende voorjaar. Dit uitstel zou ver oorzaakt zijn d001 de weigering van konin gin Helena, om zich met Carol te verzoenen en toe te stemmen in de opheffing van de uitgesproken echtscheiding. De Volksbondscommissie voor de bestrij ding van den vrouwenhandel is gisteren te Genève bijeengekomen onder voorzitter schap van Kegnault, ten einde het program ma en de reisroute vóór de enquêtecommis sie voor den vrouwenhandel in het. Oosten vast te stellen, en bovendien de bijzondere toestanden, waarmee by een enquete in de Oostersche landen rekening gehouden moet worden, te bestudeeren. Aangezien de Ne- derlandsche regeering niet in deze commis sie vertegenwoordigd is en de enquête com missie ook Nederlandsch-Indië zal bezoe ken, zal prof. Moresco waarneer Ned.-lndië ter sprake 'komt, aan de beraadslagingen deel nemen, om nog eenage nadere oyzonr derheden over de toestanden aldaar te kun nen verstrekken. Zooals bekend, is deze enquête, die reeds jaren lang door de commissie voor de be strijding van den vrouwenhandel wJs oor- genomen, eerst in Mei van dit jaar moge- lyk gemaakt doordat de Rockefeller Foun dation een gift van 125.000 dollar voor dit doel heeft beschikbaar gesteld. De enquête zal gevoerd worden door de heeren Bascom. Johnson (V. S.), Pinrod (Frankrijk) en mevr. Alma Sundquist (Zweden) en zal waarschijnlijk in September of begin Oc tober vertrekken. De Volkenbondscommissie hield vervol gens een korte publieke vergadering om de agenda vast te stellen, doch besloot toen om verder de besprekingen achter gesloten deuren te voeren, aangezien, wanneer te veel uitlekt over de reisroute, de data, en de methoden, waarop de enquête gevoerd zal worden, een belangrijk deel aan het nut der enquête ontnomen wordt. Wanneer deze en quête geëindigd is, zullen de resultaten ech ter gepubliceerd worden. Wat Minister Reymer wü. Het Algemeen rrograuiina. Wat mag en niet mag. v oiKBUtderen, morgenwijdingen en byueaezaïgen toegeiaieut. ueen poieuuek. De minister van Waterstaat, mr. r. J. Reymer, neeit aan ae Algemeen rrogram- ma-Gonmussie net vuigenue meoegeuee.d: „ais maatstaf by ae beooraeenng van net algemeen programma zal moeten geulen, dau zoouamg algemeen programma ox, neu- geen pracuscn op netzenue neeraomi, een gemeenscnappeiyik programma, siecnts on derwerpen mag bevatten, waaraan niemand reueiyaerwys aanstoot kan nemen. Dit is het uitgangspunt geweest by het nemen myner beslissing. „Hieruit volgt, dat het uitzenden van meuedeeiingen van politieken aard met kan worden toege.aten; het zal wel overbodig zyn op te merken, dat hieronder zeker niet is te verstaan het ten gehoore brengen brengen onzer nationale volxsliederen. „wat beurelt de uitzending van mede- deelmgen van religieuzen aard, ben ik van oordeel, dat in het algemeen programma met thuis behooren otncieele kerkeiyke diensten of bepaalde kerkeiyke beiydems- sen, welk in den byzonderen omroep gehee! tot nun recht kunnen komen, legen reli gieuze toespraken echter, mits die geen po lemiek bevatten, behoeft in net algemeen geen bezwaar te bestaan. Ik heb hierby bij zonder op het oog morgenwijdingen, bybel- lezingen en het verzorgen van kmderuur- tjes. GOUDSCHE COURANT. ENGELAND. De Hertogin van York. Een dochter geboren. van York heeft gisteren aan dochter het leven gêschonken. 3 FRANKRIJK. De staking te Ryssel geëindigd. Het resultaat van de besprekingen tus- achen den minister van Arbeid en de afge- vaardigden der arbeidersorganisaties en pa troons, is de staking zoowel in de textielnij verheid als in de metaalnijverheid te Rijs- sel geëindigd. t.' Staking in de haven van Havre. De golf van stakingen die over Frank- gaat süiiijnt zich vieruer over Frankrijk uit i te breiden. Donderdagmorgen legden de ha venarbeiders te Havre naar aanieiaing van een loonsquaeetie het werk neer. Ongeveer 1500 man zijn in staking. Incidenten deden zich gisteren den geheelen dag met voor. OOSTENRIJK. Een Gutenberg-by bel naar Amerika. Uit Kiageiuuruii worut geu.eiu, aat de op peraament geuruK.ee uit az verzen bestaan de Gucenbeigioybei uit net klooster öt. uia- sius te bt. ram, een der iraaiste exempia- ren aer nog bestaande Gutenberg- by oeis, i verkoent is aan ar. Utto Voiibenr te wejv- ïorx, üie den bytoei, tegelyk met n giooue I andere verzameling, voor andernali muuoen dollar verkoopt aan de Gongresbibiiouieek I deh, Vereemgde Staten te Wfisningion. De ondèrhandeiingen over den verkoop van dezen\bybel hebben twee jaar geduurd. De chei-biouothecaris van de bibliotheek te Washington was persoonlijk by de over dracht van het kostbare exemplaar, in het gebouw van het Amerikaansche gezant schap te Weenen, aanwezig. De bybel was langer dan 400 jaar in het bezit van het St. Blasius-klooster te St. Paul. ZWEDEN. Merkwaardig eiland in de Oostzee. Er heeracht een pructisch commu nisme, knechts bestaan er niet. Slechts 30U bewoners. Dezer dagen bracht een groep van 50 be woners van het algelegen kleine lustland- sche eiland Runoe in de Oostzee een bezoek aan Stockholm, waar deze 'bezoekers met open armen zyn ontvangen. Runoe ligt on geveer 1U0 K.M. van Riga verwyderd en tielt een bevolking van ongeveer 300 zielen, die van Zweedsche afkomst zyn en meer dan 1000 jaar de Zweedsche taal en de Zweedsche gebruiken in stand hebben ge houden. Zweden is voor hen het wonderland waarover zy hun vaderen altyd hebben hoo- ren spreken, doch dat zy nooit gezien had den. Op het eiland Runoe bestaat in zekeren zin een practised communisme. Het land wordt als algemeen eigendom beschouwd. Iedereen helpt zyn buurman zonder vergoe- De heer des huizes zond een welspreken- den blik naar beneden, vanwaar door de vermolmde balken de stemmen der zaptiehs tot hem doordrongen. Slechte tijden, mijnheer, bevestigde hij. Zal het hieuc dan nooit eens rustiger worden? God alleen weet het, mijnheer. God? Die bekommert zich reeds lang niet meer om jullie. Ook zijn geduld moet, waar het jullie betreft, wel eens ten einde zijn. Best mogelijk, dat u gelijk hebt, mijn heer. Anders zou het ons niet zoo slecht gaan. Maar vergeef mij, ik heb u nog geen raqui gebracht. Hij schuivelde naar de aangrenzende ka mer, waar Vitus hem hoprde rondscharre len. De brave man moest de kostbare flesoh ongetwijfeld eerst uit haar schuilplaats te voorschijn halen. Na eenige ©ogenblikken kwam hij terug en schonk z,ïn 8“^ een glaasje in. Op je gezondheid, vriend! Wees niet boos op mij, mijnheer, om dat ik u geen tabak aanbied, doch ik bezit geen korreltje. Ben je zoo arm? De oogen van den man openden zich wijd Vitus las er wilden haat iu. Ik was niet altijd arm. Ik had twee koeien en meer dan een dozijn geiten. Maar ze hebben mij alles afgenomen. Wie? De Turken? Neen de Antartes. Je eigen landslieden? Brave menachen, dat moet ik zeggen. Wat moeten ze doen? Als de zaptiehs De Duitsche volkspartij, de oeconomische party en de conservatieve volkspartij heb ben thans hun aangekondigden gemeen- schappelyken oproep tot de kiezers gericht. In het zeer korte document wordt gezegd, dat de drie onderteekenende partyen het door den vorigen Rijksdag en door rykspre- sident Hindenburg verlangde hervormings werk op financieel, sociaal-economisch en politiek gebied hebben verwezenlijkt zyn in het belang van het Duitsche 'bedrijfsleven en in het bijzonder in dat van den Duitschei landbouw. Voorts zal door deze hervormingen wor den bijgedragen tot het redden van de Oos- teljjke provincies, tot behoud van de grond slagen der sociale wetgeving, tot bestrij ding van de werkloosheid, tot herstel van het gezag in den staat. De drie partyen zul len gezien den nood van volk en vaderland, getrouw blyven aan dit programma en het ook in den kiesstrijd verdedigen. Bovendien zullen de drie partyen die hun politieke en organisatoire zelfstandigheid behouden, trachten in den nieuwen Rijksdag een grondslag voor een parlementaire samen werking tot het uitvoeren van het program van Hindenburg te vinden. De oproep is onderteekend door Scholz en Kempken van de Duitsche volkspartij, Drewitz en Sachsenberg van de oeconomi sche party en Treviranus en von Lindeiner Wildau van de conservatieve volkspartij. Uit naam van de volkspartij wordt nog medegedeeld dat de oproeping ook aan de staatsparty was toegezonden met het ver zoek haar mede te onderteekenen. De op roeping had morgenmiddag openbaar ge maakt moeten worden. Doordat de staats party echter het stuk voorbarig en frag mentarisch liet bekend maken (het ver scheen gisteren ten deele in een middag- de neuzen en vingers af, om ze hem dan vervolgens in den mond te stoppen. Hij steekt hun niet de oogen uit» om die door knoopen te vervangen. Hij snijdt zijn gevan genen nooit de oogleden af en bindt hen aan een boom met de oogen tegen de zon... Hij doodt zijn vijand. En daarmee uit. Al- lah ia groot en Mohammed is zijn profeet! „Overigens meen ik, dat het vraagstuk van de samenstelling der algemeene pro gramma's gaandeweg in de practyk, mede m overleg met de omroep vereemgingen, zal moeten worden opgeiost. De aanwyzin- zullen daarbij een omroep-orgaiusaties moeten zyn en naar ik vertrouw een samen werking tusschen hen kunnen bevorderen.” hen als honden voor zich uitjagen I Dat de vloek van den heiligen Dimitrioe hen treffel Wie? De Turken? Of de Antartes? Beiden! Want zie mijnheer, ik ben een vreedzaam man en wensch in vrede te leven. Dat is op zichzelf genomen reeds moeilijk genoeg in onze bergen. Ik wil mijn mais verbouwen en mijn beetje tabak, en mijn vee verzorgen. Wat gaat mij de politiek aan? Maar dan komen de afgevaardigden van de komitadschis en verlangen, dat ifc belas ting betaal Volgens hun zeggen voor d® heilige Helleensche zaak. En als ik niet be taal, dan word ik op een goeden morgen met een mes in de borst op mijn akker ge vonden. En des nachts komen de Antartes en eischen brood, vleesch en wijn. Ook voor de heilige niet geef, i hoofd ix ding, als het de tyd van den oogst is of als er een nieuw huis moet worden gebouwd. Dienstboden of knechts bestaan er op het eiland meu Siechts net gezin van den do mme heeft twee personen voor zyn bedie ning ter beschikking, doen dit wordt als een eerepost beschouwt. Op het eiland bestaat ook een kleine gevangenis, doch deze is slechts éénmaal, en wel voor een tyd van 24 uur, gebruikt. Voor de behandeling van do gemeenschappelyke belangen wordt een ver gadering byeengeroepen, waar iedereen zyn meemng kan zeggen. Er is een soort presi dent, Laensman genaamd, ene secretaris en een rechter, die door algemeen kiesrecht voor een bepaalden termijn gekozen worden, doch geen salaris ontvangen. Ook vrouwen nemen aan de stemming deel. De sociaal-democratische Post deelt mede dat de sociaal-democrati- sche party; in den Beiersche Landdag voor de eer om een nieuw Beiersch kabinet te vormen zal bedanken en dit besluit reeds Zorgen zijn als de brandnetels. Pak ze flink aan en ze doen minder pijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per -week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ohs Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Uit Constatinopei wordt gemeld dat de Turksche Regeering voornemens zou zyn richten, teneinde de nieuwe voorstellen te doen, tot drukken van den opstand der Koerden,

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1