NMAAISTOFFEI GEI». SPAAS (baak ■II CHRDT leder leest ze dan! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Deze Courant komt m vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede No. 17481 Dit blad vjerschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. FEUILLETON. Zaterdag 23 Augustus 1930 inslagen in dl 928/1929? /I929? De gestolen Professor. STOFFIENHUIS Mantels, Japonnen en Hoeden 'eten wilt in de Kleine Annoncss 8 regels f 1.- BAHLMANN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, ::2z..z..rz nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwïjk, schoonhoven, stolwijk, WADDINXVEEN, zÊvÊNHÜIZÊN, 69* Jaargang aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, Dit nummer bestaat uit twee bladen. ega den SOON, Markt 31, Gouda vrede met zeer arm. Maar wan- HEDEN ETALEEREN - WIJ EENIGE - jaaf aan Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. 2 paar tegelijk...! lapoleons d’or zou ik je betaald ander te weten te ko- ’n handvol goud- en HET Wi Voor het a.s. Seizoen ontvangen DE NIEUWSTE MODELLEN hieronder. i nieuwe een MARKT 16 GOUDA Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE In da Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau -7= MARKT 31 - leschyn zouden i samen nemen, Hingen. Ze zijn jen ze alle twee en dat onvernietigbaar is. Natuurlijk is het byi den een sterker dan hij den ander. Dat is voor een groot deel de verklaring van het verschil in energie. De verfcachung hebben we allemaal noodig als stitnuians voor on zen arbeid. Maar het is duujelyk, dat hjj, die groote dingen tot stand tÜachv te brengen ze in veel grooter mate j wie er zich mee tevreden i chine en zonder bizondera te verrichten. Juist die fi ting schept de lust tot het groote dingen, drijft tot rlangd, wanneei :ten en dan was i moeilijk bun te rom hebben wij e gehcele familie .ottie Ihg te ge- I heb ik van een I pleizier en nul '.ollie Hag is zul- ichte koffie, zeer aak en van een aroma, zonder lijke uilwc.kipg. >ofd:coffeinevrij. iet verschil spoe- zenuwen kunnen ben thans veel Ij mijn werk en liger. krijgen zelfs (ollie Hag net als den zich er uitste le melk, die hun juw legensior.d, deinen th.-.s veel ’en klein scheu'je tan toegeveegd 30 - REGENMANTELS «n HOEDEN enorme GOUDA joodig heeft dan kelt als een ma- lust zyn dagtaak ierkere verwach- ondernemen van krachtiger en meer omvattenden arbeid. En dit toont zon der meer, waarom we di» verwachting noo dig hebben, waarom het leven te ons on vermijdelijk inplant als den plant met on verwoestbaar leven en die ondanks allen druk telkens weer opnieuw omhoog schie ten in den rijksten bloei...Zou het niet zoo wezen, dat ze dien druk ook noodig heeft? Dat kan ons de beteekenis en de waarde der teleurstellingen leeren. Ze drijven ons tot grooter inspanning in ons leven, omdat na de eerste inzinking, die op de teleurstelling volgt, de wil om te bereiken zich weer krachtiger opheft. Zij zijn de bevruchtende regen, waar wij altijd i begeeren. Laten we xe verwachtingen en telen onafscheidelijk. En we noodig. Verwachtingen en teleurstellingen, Wat een verwachtingen 'bouwen we in ons leven! Zij zijn van allerlei aard, diep ingrijpende ,die over ons leven schijnen te zullen beslissen en verwachtingen van de kleine dingen des levens, die iederen dag bont maken en kleurig. En zy zjjn ef van de vroege jeugd af, waarneer we zelf eenigs- zins bewust beginnen te leven tot den iaten ouderdom. Ze nemen af in aantal misschien en zeker in kracht. Maar geheel verdwij nen doen ze nooit. Tot op het laatst nouden ze ons leven kleurig en bewegelijk. Maar deze verwachtingen brengen de on vermijdelijkheid van de teleurstellingen. Niet alleen niet alle, maar zelfs met de meeste van onze verwachtingen worden vervuld. Het is het bewijs, dat onze verlan gens altijd ver uitgaan boven de realiteit van het leven. Wy rekenen niet met waar schijnlijkheden, nauwelijks met mogelijk heden. Wy droomen maar van toekon stige vreugde en toekomstig geluk. En naar die droomen scheppen we ons de verwachtin gen, wier vervulling we vertrouwend tege moet zien. Dit is vooral het geval, als wc jong zyn. We kennen het leven nog niet en hebben door teleurstellingen nog niet ge leerd. En we zyn nog buitensporig in onze eischen en vertrouwend in hun vervulling. Later verandert dat wel. We worden be scheidener banger ook en berekenenden We verwachten niet meer zoo „in 's blaue hi- neui”, maar trachten onze verwachtingen wat meer op te bouwen op den degelyken grondslag van levens- en wereldkennis en persoonlijke ervaringen. Helpt het wat? Onvervuld blijven toch ook nu nog de meeste. En achter de vele verwachtingen stapelen de teleurstellingen zich op in eindelooze rij. Het maakt het leven somber en bitter soms. En we nemen ons voor geen verwachtingen meer te scheppen, het leven maar ie nemen, zooals het tot ons komt. Helpt ook dat wat Maar we kunnen het immers niet. Telkens weer dringt een verwachting naar voren. Dan zien we het leven weer een opgenblik in den wonderlijken glans van jonger dagen. En ,we voelen weer het blijde, vertrouwende ge luk der jeugd. Tot onvermijdelijk het leven onze hoop neerslaat. En we opnieuw neer zitten by het puin onder teleurgestelde ver- A1I« nog voorradige ZOMERSTOFFEN worden tegen spotprijzen OPGERUIMD - 30 13 Nadruk verboden. De Antartes hebben jullie ook thans weer een koopje geleverd, zei de gast ter loops. Ik weet niet, wat u bedoelt, mijnheer, antwoordde de gastheer. Nu, die geschiedenis met den professor, dien zij ontvoerd hebben. Daar weet ik niets van Maar mijn beste vriend, daar moet je toch iets van gehoord hebben I De heele wè- reld spreekt ej- immers over! Het bruine gezicht yan den eerbiedwaar den burgemeester van Ajos Dimitrios werd «Irak als een masker. Het verloor alle uit- “^kking, hetgeen met geen enkele moei- >1 heid gepaard ging, aangezien het met respectabele laag vuil bedekt was. Zeep iv ^ier cuftuurgeheimen, die op den ulkan nog niet overal doorgedrongen zijn. Ik weet er niets van, waarlijk niet, e de man uit. Maar wilt u nog een glaas- j* «qui hebben, mijnheer? Ik heb haar zelf «8 rand. Het ia mijn laatste flesch, voegde 1 er met eerlijken weemoed aan toe. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 16 regels 1.56, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentito de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b(j contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau «yn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. wachtingen. We mogen en we moeten er ons niet door laten ontmoedigen. We moe ten voort. En we kunnen alleen voort door de verwachtingen. Dat is het. Er zyn er, die leeraren, dat men beter doet geen verwachtingen te kweeken, omdat de teleurstellingen immers onvermijdelijk zyn, die zeggen zelf geen verwachtingen meer te kennen. Het is zelfmisleiding en het leeren van ónmogelijke dingen. Wan neer deze menschen geen verwachtingen meer hadden en dus geen teleurstellingen meer ondergingen, zouden ze niet vaak zoo bitter zjjn tegenover het leven. Want het is immers juist de teleurstelling, die hun hun bittere en onjuiste leer in den mond geeft. En het is zoo vanzelfsprekend, dat ze vaak zonder het zelf te weten, de verwachtingen nog kweeken. Want zonder die verwachtin gen is het leven niet mogelyk. We verwachten allemaal, omdat we moe ten verwachten, omdat het leven het zoo wil. Want die verwachtingen zijn de groote stimulans van ons leven, de hefboomen van al ons handelen en streven. Waaruit zouden we de kracht putten om altijd maar door te gaan met werken en trachten, met op houwen en bevestigen, wanneer het niet die onuitputtelyke bron van verwachtingen in ons binnenste was, wanneer er niet de hoop was en het vertrouwen om te bereiken. Daartegenover doet ’t er betrekkelyk maar weinig toe, of we werkelijk bereiken. Het is het vertrouwend verwachten, dat ons dryft G01MI1E COURANT. BRIÉVEN UIT D1HOFSTAD. MXXXVX Fomalltifb» Formaliteiten zijn in de bureaucratie nu eenmaal onmisbaar. Ze zijn de ledematen van het bestuursstelsel en zonder deze kan het zich niet bewegen. We hebben alle ge leerd om ons kalmpjes 'bij alle formaliteiten neer te leggen; wij vullen ettelijke malen 's jaars lange lijsten in en schikken ons in dit onvermijdelijke. We vragen maar niet of het noodig 1b en waarom het noodig is, we doen het om het snelst ervan af te zijn. Nu is de toestand zóó, dat men. in He kleinere plaatsen zonder al die formalitei ten wel alles weet en dat men in de groote steden met MIe formaliteiten toch niet de zekerheid is te bereiken die men wenscht. Wij kwamen weer eens tot di« conclusie toen wij dezer dagen zaten te wachten op het ver lenging van ons paspoort. Nog altijd be staat dit ongelukkige stelsej dat toch eigen lijk geen waarde jieeft. Waarom men de af doening daarvan dan ook nog niet veel een voudiger maakt is onbegrijpelijk. Als je pas is afgeloopen en je bent er niet onmiddellijk bij om het ding te laten verlengen dan moet er een nieuw komen. Een serie ambtenaren is daarvoor aan het werk. nemen? Dat was echter makkelijker gezegd dan gedaan, aangezieQ het aantal zitplaatsen omgekeerd evenredig was aan dat der kin deren, kippen en andere dieren. Bovendien voelde Vitua een onweerstaanbare behoefte aan frissche luaht. Ik wil uw gezin niet storen, eerwaarde vader, zeide hij. Ik ben slechts hier geko men, om u te verzoeken, de kerk te mogen bezichtigen. O, daar is niet veel aan te zien, mijn heer. Wij zijn arm, zeer arm. Maar wan neer u het wenscht... Tezamen gingen zij naar de kerk. Nu, daar was inderdaad niet veel aan te bezichtigen. Een wormstekig altaar met een versleten kleed. Twee leelijke schilderijen in olieverf van den Heiland en den bescher melinge van het dorp, den heiligen Dimi trios. Vier kromme koperen kandelaars, waarvan er slechts één van een kaars voor zien was... ziedaar Alles, wat er in het Gods huis van Ajos Dimitrios te zien was Vitus nam een paar zilverstukken en liet ze in de offerschaal vallen. De oogen van den pope kregen een bovenaardschen glans. De Heere zegene u! stamelde hij. U vervult mijn vurigsten fensch. Nu kan ik eindelijk een nieuw altaarkleed koopen. Inplaats van altaarkleed leze men een paar schoenen voor den pope. Maar dat doet niets ter zake. Men verliet de kerk en haar bewaker sloot zorgvuldig de deur, die voorheen open gestaan had. af. Thans bevond er zich lm* mer» iets in, dat de moeite van het mee nemen loonde. Vitus presenteerde, zooals het land zou willen uitvluchten was dit dood-simpel. We hebben eens geïnformeerd hoe het in een ander land is n.l. Duiteohland. Daar moet men eerst een nationaliteitsbewij* aan vragen; dat kost één Mark. Om dat te krij gen moet men terdege kunnen bewijzen wie men is en wordt terdege gecontroleerd ook aan huis van den aanvrager Op dat bewijs zit een foto en staan alle bijzondere gege vens. Dit bewys is tien jaar geldig. Met dit bewijs kan men op ieder politiebureau een buitenlandschen pas krijgen, die drie Mark kost en vijf jaar geldig is. Men koopt voor drie Mark een pas-zegel en die wordt er op geplakt en af gestempeld. De politie behoeft dus geen geld te innen en te beheeren. Zijn de vijf jaar om dan kan men voor één Mark een verlengingszegel koopen, waardoor den duur van den pas met twee jaar wordt ver lengd. Komt men een half jaar nadat de vijf jaar om zijn met een verlenging dan gaat die toch in op den dag dat de pas afgeloopen was. Van een nieuwen pas is geen sprake. Pas zes jaar later is verlenging niet meer mogelijk. Men ziet hoeveel eenvoudiger de regeling ten Ambachtsavond- üef Arbeidsinspectie eer Autobusdiensten Bepalingen Begraving •e Vermakelijkheden Jeziepswaardigheden ermogen Bewijs van imissie Bootdiensten - Burgemeester Bur- missie van Bystand C.-bestryijing Con- rders Diaconieën >den van huisdieren Electriciteit en Gas e-aangifte Gemeente- i-Inkomstenbelasting nteraad Gemeente- verbet. van Gezond- ,he Librye Goudsche (Stedeljjk) Handels- st Hoffmansgesticht ytschool Huiszorg chtingen en Instellingen /ijs Instellingen van aliditeitswet Invoer- lag Kalender 1930— Kegelclubs Kerk- ingen Keuringsdienst tenting Lager Onder houw ongevallenwet irzending Makelaars wys Monumenten ooi (Stads-) Natuur- ut van 't Algemeen derwysvereenigingen t (Uitvoering) Ont- Ouderdomsrente aspoorten Pensioenen ie Politieverordening Raad van Arbeid migingen Reinigings- ykspr oef station Klei- en Ryks Zuivelconsulent ikelub Schoolverzuim choonheidscommisaie sente) Slachthuis Sonnevanck Spaar- Stadhuis Stedel. ;oombootdiensten St nmissie) Stratenlyst iere) Tehuis voor Israë- itelling) Tesselschade uberculosebestryding lenigingen van Handel, Vereenigingcn (Land- rings-Maatschappijen Vermogensbelasting drankmisbruik Volks- rvoer Vreemdelingen- is ophalen Waag vereenigingen en instel- Woningbedryf (Comm.) eenigingen Zegel Ziekenhuiaveï-pleging Wie onwaar wordt •aderen te houden,'h ?oor zichzelf en eitidigt, met ook den vrede met anderen te 'verliezen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 43400. i teneinde vrede met Terwijl Vitus dronk, haalde hij in gedach- 'begint met den vrede ten de hand uit zijn bioekzak. Zij was vol met goud. en zilverstukken... De oogen van den heer des huizes werden weer klein, heel klein. Zijn neusvleugels be gonnen te trillen... Jammer, dat je er niets van weet. Ik had je, omdat je zoo’n arme eerlijke kerel bent, graag een paar goudstukken laten ver dienen... Een zware zucht ontvlood aan de bevende lippen van den Griek. Goudstukken I En nog wel een - Vijf Na hebben I Vijf! Heilige Dimitrios! Vitus zag de begeerte naar het geld met den angst om het leven kampen. De kerel wist iets, maar hij was te bang... Op de trap werden zware schreden hoor baar. Salomon kwam met. de voortbrengse len van zijn kookkunst. Vitus drukte zijn gastheer twee goudstuk ken in de hand. Neem ze, zeide hij. Misschien herinner je je dan, dat je toch iets weet. De hand van den Griek kromde zich om het geld. S|iel boog hij zich naar Vitus over en fluisterde hem toe: Ga naar den pope, mijnheerDie weet veel, zoo niet alles! Toen wierp hij een schuwen, gejaagden blik om zich heen. Zóó bang was hij tus- schen zijn eigen vier muren. Dreunend kwam Salomon binnengestapt met een schotel dampende nieren. DERTIENDE HOOFDSTUK. De verleider, het goud en de pope. Na den maaltijd slenterde Vitus langzaam naai- den Pope toe. Salomon en de gendar men strekten zich op hun dekens uit en snurkten weldra om het hardst. De journa list ging aan het werk. Hij vond den eerwaardigen dienaar van de kerk in zijn woning, die vlak achter de vervallen houten kerk lag. Armelijk zooals het heele dorp, de kerk en het huisje van den pope. Vitus klopte op Westersche, niet op vaptieh-manier aan en trad met een vriendelijk „De Heiland zij geprezen” over den drempel. Onmiddellijk struikelde hij over twee kleine biggetjes, die in de donkere ruimte rondliepen. Toen trapte hij bijna op een kip en tenslotte liep hij tegen de wieg aan, waarin het jongste lid der priesterlijke familie sliep. Dit ontwaakte en begon jammerlijk te huilen, waaraan alle kippen en varkens als om strijd deelnamen. Daarbij kwamen de tallooze luchtjes, waarvan het vertrek door drongen was zelfs de verharde Vitus moest fteel zijn mannelijke kracht verzame len, om het hoofd niet te verliezen. Een leelijke, afgesloofde vrouw, aan wier rokken drie of waren het er vier? on gelooflijk smerige kinderen hingen, ontving dén bezoeker. De pope? Ja dadelijk... dade lijk! Hij was even in de andere kamer. Daar verscheen de pope reeds zelf. Onder het binnenkomen knoopte hij zijn langen kaftan dicht. Hij had juist zijn middag slaapje gedaan. De Heere zegene u I Wilt u niet plaats altijd, wanneer hij een gesprek inleidde, een cigaret. Jullie bent werkelijk armer, dan ik ge dacht had, sprak hij. De pope was een kleine, nog vrij jonge man, in wiens gezicht de zorgen van het dagelijksch leven diepe lijnen gegroefd had den. Zijn lange haren en baard waren stijf van het vuil, en zijn zwarte kaftan was op alle mogelijke en onihogelijke plaatsen ver steld. Ja, wij zijn arm, antwoordde hij. Dat zeide ik u reeds, mijnheer. Verstolen gleed zijn blik terug naar de gesloten kerkdeur. Vitus poogde een en men. Hij hield ook hem zilverstukken onder den neus. De oogen van den man puilden uit hun kassen van be geerte, maar ook bij hem was de angst voor zijn leven sterker dan de zucht naar goud. Ik weet niets, mijnheer stamelde hij. Ik zweer u, dat ik niets weet Hoe zou zoo’n arm, onbeteekenend menac^ al« ik, zooiets kunnen weten? Nu ja, popen weten altijd alles! De goudstukken fonkelden verleidelijk dicht bij den veilen baard. De mond van Tantalus in het gew&ad van een pope, ging open en dicht. Hij hapte haatr lucht. Zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd. Maar de geheimzinnige macht, die den burgemeester weerhouden had te spreken, legde ook hem het zwijgen op. Alle duivels, wat beteekende dat? Anders was goud hier te lande altijd het sterkste over redingsmiddel! En thans faalde het! (Wordt vervolgd). Eerste instantieje geeft je oude paspoort af na eerst eenigen tijd in de queue gestaan te hebben. Je gaat wachten. Naam wordt na zeven minuten afgeroepen. Je krijgt je pas terug met een biljetje, waarop precies hetzelfde staat als op de pas. Stijgt de trap op. Bij ambtenaar 2 lever je weer de pas in met twec foto’s. Hoewel alles omtrent je burgerlijken staat op den pas en op dat pa piertje staat begint no. 2 je mondeling op al die gegevens te examineeren, vult een lijvig formulier voor je in, plakt de ééne foto er op en verzoekt je andere foto aan de ach terzijde te teekenen. Geeft je eindelijk we derom een biljetje en daarmee stap je naar ambtenaar 3, die twee gulden van je in ont vangst neemt en je op zijn beurt een biljetje geeft, waarop je over zes dagen je pas kunt komen halen. Wanneer uwe ega den pas met u deelt moet ge beiden op hetzelfde moment ko men enja waarom ie niet duidelijk. Het eenigste wat zij heeft te doen is haar hand- teekening achter op de foto te zetten. Over zes dagen moet ge weer gezamenlyk naar ’t bureau om de pas af te halen en weer bei den een handteekening te zetten. Dit alleen koet ons in den Haag tachtig cents aan tram-geld! Is nu zoo’n pas een absoluut betrouwbaar ding? Ondanks al de formaliteiten is er één groote fout en het is een kunstje van niets om een valschen pas te bekomen. Het belangrijkete waarop het eigenlijk aankomt, wordt precies niet gecontroleerd n.l. of d« persoon die den pas aanvraagt dezelfde is als degene voor wien hij de pas aanvraagt. Indien ge weet de namen enz. van iemand ongeveer van uw eigen leeftijd en ge weet, dat hij nog nooit een pas heeft bezeten,, dan kunt ge zonder de minste moeite een pas op zijn naain krijgen met uw eigen portreet. Als dat portret klopt met uw facie en de namen en gegevens kloppen men de burgerlijken standregisters dan is formeel de boel in orde. Juist het belang rijkste of n.l. foto en namen bij elkaar be- hooren dat zoekt men nu juist precies niet uit en dat is nu juist de quintessence van een pas. Heel het formaliteiten-steleel ligt daarmede tegen den grond want als iemand

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1