t 73 Goudi t DAM FETTE" istellen 10NJE, de Vos. handel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ra. 17482 Maandag 25 Rugy^iu» 1930 89* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen rofijt >r FEUILLETON. i Zn. Tel. 728 IEVEN succes 1 Gouda De gestolen Professor. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. M TELEF 313 VEERTIENDE HOOFDSTUK. Krijgsraad. (Wordt vervolgd). M tusschen hooge gele rotswanden K AS R erk Sleutels) I NOTEN her, naast haar AUTODIEBST tderhandel Telefoon 833 GOUDA Zwit- Roe- uidsweergave 30 kooper ge- iguslus WANDEL gevaarlyker int van zijn luisbezorgd want gelijmd, genaaid, el in 39 kleuren geen Vitus. >rdt het donker. Bijna zonder sche- daalt de duisternis op de aarde. En tan opeens helder en stralend de ster- den donk er blauwen hemel. Dit zou het overblijfsel geweest zyn van den ballon. Ook meende men hulpkreten ge hoord te hebben. Daarop rustte Noorwegen zyn reddings- expeditie met het stoomschip Victoria uit, dat echter reeds den 31sten December on- verricnter zake terugkeerde. Het geheim dezer expeditie, dat drie en dertig jaar verborgen bleef is thans opge- helderd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkrlng) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den be zorg kring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke regel meer 0.5fl. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer geroduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hot Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Uit het Duitsch vertaald door, B. ZODY. Nadruk verbóden. Welke onzichtbare macht deed hier haan invloed gelden? Vitus schonk den pope een goudstuk, om heni schadeloos te stellen voor den uitgesta- nen angst, en keerde toen naar het huis van den burgemeester terug. Het feit, dat zelfs geld en veel geld volgens de begrippen dezer menschen hen niet aan het dpreken kon brengen, verontrustte hem. Achter dit •Mkje school meer dan een der gewone streken van de komitadschis. Men raakt toch nooit uitgeleerd op den Mkan! Toen de eerste schaduwen over het dorps plein vielen, vertrokken zij. Zij zouden den heelen nacht doorrijden, want Vitus wilde den volgenden morgen bij Hamid zijn. Hij voelde zich onrustig, zenuwachtig zonder dat hij wist waarom. Hamid vloekte als een ketter. Ik zou wel eene willen weten, waarom jullie ons dien professor op ons dak ge stuurd hebben Wij hebben hier in het land onze handen zeker nog niet vol genoeg! Nu, ik kan het toch niet helpen, lachte Vitus. Ik ben juist hier gekomen, om jullie van een deel van die zorgen te ontheffen. Maar voor wij verder vergaderen, moet mijn telegram in zee. Wat baten mij mijn schoon ste daden, wanneer d« wereld ze niet ver neemt. Een uitvoerig telegram werd opgesteld, spannend van het eerste tot het laatste woord. Salomon werd ermee naar het post kantoor gestuurd en Vitus begon, met zioh voor eenige uren op één oor te leggen Van de afgeloopen vierentwintig uur, had hij er zestien in het zadel gezeten. Gronau feitelyk in alle stilte gestart voor een Oceaanvlucht. Niemand dacht daaraan, toen plotseling het bericht kwam dat deze vlieger op Ijsland geland was En thans be richt Wolff, dat hy van daar weer vertrok ken is en om half vier te Ivigtut op Groen land is geland. Op weg naar Canada te Cattle Harbour gezien. Te Queensport-Harbour geland. Volgens nog onbevestigde berichten uit Montreal is de Duitsche aviateur Gronau Zaterdagmiddag 2 uur Middeleuropeesche tyd in Ivigtut op Groenland opgestegen voor een vlucht naar Canada. Hy vloog in de richting van Cartwright in Labrador. Andere berichten zeggen dat van Gronau te Queensport-Harbour om 13.45 Ameri- kaansche tyd is geland. De mist, zoo luidt het bericht, dwong den piloot te dalen voor hy Halifax kon bereiken. Het toestel trekt, zoo seint men ons, groote belangstelling by de aanwezige zee lieden. Von Gronau neemt te Queensport de noo- dige benzine en levensmiddelen in en onder vindt de grootst mogel^jke medewerking der plaatselyke autoriteiten. Aanvaring tusschen twee passagierschepen. op den Ryn. Paniek onder de passagiers. Op den Ryn nabij Bingen zyn Zaterdag de raderboot „Schuermann” en de passa- giersboot ,jGlück Auf” met elkaar in aan varing geweest. De /Gluck Auf” werd mid scheeps getroffen en onder de zeshonderd passagiers ontstond een paniek. Vier perso nen kregen ernstige verwondingen terwyl een dertigtal lichtere tawetew*» opiiapawi De bemanning wist de passagiers in be dwang te houden en het gelukte den kapi tein het schip aan den oever te zetten, waarop de opvarenden door ter hulp gescho ten vaartuigen aan land werden gebracht. Aardstortingen in Zuid-Beieren. Volgens berichten in Berlijnsche bladen zijn bij Berchtesgaden aardstoringen ont staan, die bijna ieder uur erger worden. Op een plaats ontstond een scheurvormi- ge opening met een doorsnede van ongeveer 15 M. Telkens storten meer stukken grond in. Op sommige plaatsen zijn in dep weg gevaarlijke breede dwars- en lengtescheu- ren ontstaan. M<et het oog op het gevaar is men er reeds toe over moeten gaan, den weg naar Ober- salzberg voor het verkeer te sluiten, Verde re n.aatregelen kunnen niet genomen wor den, daar men eerst afwachten moet wan neer de aardstortingen ophouden. De gevaar lijke plaatsen worden dag en nacht door deskundigen gecontroleerd. De oorzaak is nog niet bekend. ITALIë. Vier vliegers omgekomen. Toestellen in zee gestort. Aan de westkust van Sardinië stortte gis teren by het ‘opstygen een militair water- tigheid Hei eerste bleeke morgenrood teekende zich af aan den hemel, de morgenwind be gon koel te waaien er was niets gebeurd. In het volle daglicht passeerden zij de be ruchte bergengte, vanwaar de weg afdaalt naar Ellassona. Geen komit&dschi geen mensch. De geheele omgeving was als uit gestorven. Om zes uur des ochtends reden zij Ellas sona binnen. Eenige minuten later zat Vi tus naast Hamid Bey in diene kamer en liet zich de warme koffie >en het geurige witte brood goed smaken. Naar Svenska Dagbladet Zaterdag berichte i is op het Victoria-eiland in de naibyheid van I Franz Josephsland, het lijk van den Zweed- schen Poolreiziger Adolf Simon Andree ge vonden, die in het jaar 1897 getracht heeft per luchtballon van Spitsbergen uit de Noordpool te bereiken, doch van wien men sinds dien niets meer gehoord heeft. De Zweedsche geoloog dr. Horn, vond aan de Zuidwestayde van Kvistseya, onge veer 150 K.M. van de kust venwyderd, het kamp van Andree. Tevens stiet hy op een boot, die twee meter verder in het ys lag vastgevroren. Men vond een dagboek en an dere papieren, waarop Andree’s naam ver meld stond. Een weinig verder lag het lyk van een anderen deelnemer aan de expeditie. De lyken en de overige vondsten zyn aan boord gebracht van het schip van dr. Horn, Bratvlag dat medio September in Noorwe gen wordt verwacht. Het bericht van het vinden van het lyk van Andrée heeft in geheel Noorwegen groote belangstelling gewekt. Alle bladen brengen uitvoerige berichten omtrent de ontdekking van het kamp en de lyken. Voor zoover men uit de berichten kan op maken, is het vrij zeker, dat de expeditie' indertyd niet met den ballon is veronge lukt, want alles wyst er op, dat het kamp zorgvuldig aangelegd was en dat Andrée en zyn begeleiders de plek te voet of met de boot die zij meegenomen hadden, moeten hebben bereikt. De mocassins en andere voorwerpen, die men gevonden heeft, waren zeer versleten, wat er op wyst, dat de onge lukkiger lang in het kamp hebben geleefd. Andrée, wiens lijk zeer goed geconser veerd is gebleven, heeft waarschynlyk het langst geleefd. Hij heeft ook de laatste aan- teekeningen in het dagboek neergeschreven. Eén van zyn lotgenooten is door hem begra ven in een geimproviseerden grafheuvel. Bij het lyk van Andrée vond men ook nog we tenschappelijke instrumenten en vuurwape nen. De Noordpool-expeditie van ir. Andrée heeft iydertyd de aandacht getrokken van geheel de wereld. In de oude telegrammen wordt vermeld, dat het opstijgen een geweldigen indruk maakte op de menigte,,die er by tegenwoor dig was. De ballon steeg op tot een hoogte van 200 meter, werd echter in de nabijheid van de zee wederom omlaag gedrukt, zoodat men in allerijl zakken met zand moest uitwerpen om weer omhoog te stygen. Aanvankelijk legde de bestuurbare ballon minstens 35 K,M. per uur af en vertrok in noord-ooste- lyke richting. Midden-September meende de kapitein van een schip een groot bruin voorwerp gezien te hebben, dat langzaam wegdreef. Spaar uw voet van het huis uws naas ten, opdat hij niet zat van u worde en u hate. De berichten omtrent het vinden van het lyk van Andrée hebben ook in Zweden groote belangstelling gewekt. Op het oogenblik zyn te Stockholm ter gelegenheid van een wetenschappelijk congres vele pool- onderzoekers aanwezig. De meesten achten het mogelyk, dat het gevonden lyk werke lijk dat van de sedert 33 jaar verdwenen Andrée is. Slechts Sverdrup, de bekende Noor, die Nansen op zyn tochten vergezel de, acht het niet waarschynlyk, dat het ge vonden lyk werkelijk dat van Andrée is. Volgens zyn meening zou het lijk in zoo’n langen tyd zeker de buit van de in het Pool gebied voorkomende roofdieren zyn gewor- wen. Uit Trömsö verneemt het Vad. omtrent het vinden van de lyken van Andrée en één zyn metgezellen nog het vogende: Van Gilesland of Witte Eiland, waar de lyken werden uangetroffen, is weinig be kend. Het binnenland is steeds door een ijs kap bedekt en aan de kusten meestal hooge sneeuw. Door de"bijzondere weersomstan- heden is dezen zomer het ijs sterker ge smolten dan sedert vele jaren het geval was en daardoor is het te verklaren, dat eerst nu de overblijfselen van Andrée’s boot en zijn sleden bloot zyn gekomen en door de mannen der Noorsche Spitsbergenexpe ditie onder leiding van dr. Horn opgemerkt werden. Eenige meters van de geheel met ijs ge vulde boot vond men het lijk van Andrée, dat door de vorst zoo goed was geconser- veer, dat Andrée op het gezicht herkend kon worden. In zijn zak bevond zich een dagboek, dat echter nog niet was te onderzoeken, daar het geheel vastgevroren is. In een rots- spleet onder een paar steenblokken vond men een ander lijk, dat nog niet geïdentifi ceerd kon worden. Daar de schoenen der twee gevonden per sonen sterk versleten waren, neemt men aan, dat zy een langen tocht over het ijs hebben gemaakt om land te bereiken, het geen ook opgemaakt kan worden uit het feit, dat van de luchtballon geen spoor werd aangetroffen, zoodat die dus waarschijnlijk in zee gedaald en later gezonken is. Op de vindplaats lagen verschillende voorwerpen: een kooktoestel, instrumenten, kistjes, enz., door. Snel woi mering dan stat ren aan Hier en daar vlamde het wachtvuur van een herdes op, hoog op de eenzame weiden. Verder geen spoor van mtenschen. Geen nachtvogel liet zich hooren. Niets dan het geklappet van paardehoeven op de steenen. Zwijgend reden de zes mannen door den zwijgenden nacht. De duivel hale zoo’n naehtelijken rit Wanneer zenuwen ey zintuigen tot het uiter ste gespannen zijn, men den vinger niet van den trekker van het geladen geweer mag wegnemen en zich bij het minste ge- ruisoh met een schok in het zadel opricht. En dan die stilte! Anders dan des mor gens in het bosch met het groene loover en de dansende zonnevlekken... De stilte van den bergnacht is als een sluier, waarachter zich het onbekende verbergt. Zij verkwikt niet. Zij bedrukt. De zenuwen worden te veel ingespannen, worden overspannen. Ligt daar niets achter dien steen? Ach, niets! Maar daarboven beweegt iets. Den heel en tijd reeds Niets... niets... Het is slechts de onhoorbare, ondoorgrondelijke stem van den zwijgenden bergnacht,. Zij reden niet, zooals dien morgen, twee aan twee. Zij teden achter elkaar, op eeni- gen afstand. Ismael vooraan, Vitus achter hem, daarna Salomon en de anderen, De uren verstreken. Niemand sprak een woord. Niemand stak een cigaret aan Zij waren midden in vijandelijk gebied. Plotseling hield Ismael zijn paard in. vliegtuig van 200 meter hoogte naar bene den in zee. De piloot, de waarnemer en de inecano werden gedood. By Tarente stortte een militair water vliegtuig van 300 meter hoogte eveneens naar beneden. De piloot die alleen in het toestel zat, kwam om het leven. ROEMENIë. Koning» Karel’s planteen. Verklaringen aan Britsche journa listen. De gastheer van koning Karei van Roe menië die hem 2 jaar geleden tijdens zyn veiblyf als vluchteling te Londen gastvrij heid heeft verleend, Jonescoe, heeft Zater dag de vertegenwoordigers der Britsche pers ontvangen, om hen in opdracht van ko ning Karei eenige juiste meedeelingen om trent het ongedaan maken van de echtschei ding tusschen de koning en koningin Hele na te doen. Joneacoe was nadrukkelyk ge machtigd om aide geruchten over eenigen invloed van de koninklijke familie-aangele- genheden op den politieleen toestand, tegen te spreken. Er bestaan geenerlei plannen om het Roemeensche parlement uit te schakelen of om een dictatuur in te voeren. Madame Lupescu bevindt zich in serland en is niet voornemens naar menië terug te keeren. HONGARIJE. Geruchten omtrent den terugkeer •x-Aartshertog Otto. Het blad Nemgeti Ujsag publiceert een dagorder, die gisteren aan hc-t politiecorps werd gegeven, waaruit wordt afgeleid, dat de politie berichten had ontvangen, waar door fJT den terugkeer verwachtte van Aartshertog Otto en zijn moeder, ex-keize- rin Zita. In de dagorder werd opdracht ge geven, te letten op een auto, waarin zouden zitten een 18-jarige jongeman en een «waar gesluierde dame in rouwkleeding. Wanneer zulk een auto van buiten de stad zou nade ren, zou de wagen aangehouden moeten worden en de inzittenden naar de eerstvol gende wachtpost moeten worden gebracht, waar men dan onmiddellyk de hoogerge- plaatste politie-autoriteiten zou moeten waarscruwen en nadere instructies afwach ten. Het gevolg was, dat verscheidene auto’s gisteren en eergisteren zyn aangehouden, doch by nader onderzoek konden de aange houdenen steeds hun weg weer vervolgen. ZWITSERLAND. Stijgende werkloosheid. Ook in Zwitserland neemt de werkloos heid toe, en al is het Zwitsersche werkloos heidscijfer op zich zelf niet zoo blonder hoog, de voortdurende stijging verwekt ook in Zwitsersche kringen ongerustheid. Op 1 Augustus bedroeg het aantal werk- loozen 10.161. In de maand Juli was het aantal werkloozen met duizend toegenomen, terwijl gewoonlijk in deze maand de werk loosheid juist altyd vermindert. Het was middag, toen hij ontwaakte. Op de kleine, met boomen beplante binnen plaats van het huis, waarin Hamed Bey zijn kwartier had opgeslagen, werd een lage tafel neergezet, waarop het uit pillaf en yog hurt bestaande maal werd opgediend. Ser vet Bey, een majoor met een grimmig ge zicht, die de ter vervolging der roovers sa mengestelde troepen aanvoerde, en ritmees ter Rescind Galib van de cavallerie, namen eraan deel. Men at vergenoegd, dronk er helder bergwater bij, waechte de handen, stak een cigaret aan en hield krijgsraad Vertel me nu eens, zeide Vitus, hoeveel van de bandieten hebben jullie al gevangen? Hamid scheen nog preciee te weten, waar hij dien morgen was gebleven, want hij ging voort met vloeken, alsof hij nooit was opge houden. Zoo’n stommiteit kan toch ook alleen maar een zoogenaamd Weet-Europeër uitha lenbromde hij. Dat komt naar Saloniki. neemt mei veel omhaal zijn intree in het grootste hotel, staat alle mogelijke journa listen interviews toe en stelt de heeren ban dieten er zoodoende van op de hoogte, wan neer zij hem kunnen ontvoeren. Toen ik het eerste interview van dien professor onder de oogen kreeg, wist ik, welk lot hem en mij beschoren was. Ik veroorloof mij de vrijheid, mijn vraag te herhalenhoteveel van de bandieten hebben jullie al gevangenJ Het drama in het Peolijs, Hoe Andree werd gevonden. Svendrup, de bekende Noor, twijfelt aan de ontdekking. (.IllïkSCH E COURANT die alle met „Andrée’s poolexpeditie 1897” gemerkt waren. Ook vond men hier een journaal, waarvan één der laatste bladzijden opengemaakt kon worden en waarop te lezen stond: 18 Juli 1897 83 gr. N.Br 32 gr. O.L., waaruit volgt, dat Andrée een hoo ger breedte heeft bereikt dan tot nu toe aangenomen werd. Het Noorsche expeditie^chip de Bratvaag uit Alesund heeft al het gevondene aan boord genomen en koers gezet naar Frans Jozefs land, voor verdere onderzoekingen. Het schip komt omstreek» 10 September in Noorwegen. De .(belangstelling van het pu bliek is zeer groot. De bladen geven extra- adities uit en men verdringt zich voor de bulletins. BLITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCH LAND. In Duitschland 1 mitiioen werkloozen meer dan verleden jaar. Het aantal by den dienst der verzekering tegen werkloosheid ondersteunden is in de eerste helft van Augustus met 3.000 ver minderd tot 1.494.009, terwyl dat der ge deeltelijk ondersteunden met 17.000 toege nomen is tot ruim 420.000. Het totale aantal ondersteunden bedraagt dus 1215200, wat 1 millioen meer is dan verleden jaar omstreeks dézen tijd. De vermindering van het aantal dergeneu die de volle uitkeering ontvangen, is waar schijnlijk hieraan toe te schrijven, dat zij geen verdere aanspraken konden laten, gel den. Het aantal werkzoekenden by de ar beidsbeurzen is met ongeveer 80.000 geste gen tot 2245.000. Zwaiasl.»ir.lr. IrIMa. 300.000 mark verduisterd. De politie te Keulen is een groote zwen- delaffaire op het spoor gekomen. Voor drie maanden werd het lyk van een Pool ge vonden, die gedood was door een revolver schot. Een zekere Frau Felscher, die in de wo ning op dat oogenblik aanwezig was, werd gearresteerd, onder verdenking schuldig te zyn aan den moord. Het bleek echter, dat de Pool zelfmoord had gepleegd, nadat hy een bedrag van 100.000 mark, dat de ver dachte hem gegeven had, verspeeld had. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat de gearresteerde dame, die veel relaties had by Keulsche kooplieden zich schuldig had-, gemaakt aan groote zwendelary. Onder voorgeven voordeelige beleggingen te we ten, had Zy de laatste jaren een bedrag van 250.000 tot 300.000 mark weten te krij gen, waarvan by haar arrestatie nog 70.000 mark over was. De rest had ze met den Pool opgemaakt, behalve een klein gedeelte dat gebruikt was om „rente” uit te keeren. Ruim 20 bekende personen werden de dupe van haar „beleggings kunst.” Weer een Oceaanvlucht. Via Ijsland en Groenland. Dezer dagen is de Duitsche vlieger Von Hoort u dat? vroeg hij fluisterend aan Vitus, die in een oogwenk aan zijn zijde was. Door d« stilte van den nacht weerklonk het getrappel van vele paardehoeven. Het geruisch kwam langs den straatweg naar be neden. Snel naderde het, zoo snel, dat ook het gekletter van zwaarden reeds hoorbaar was. Dat zijn geen antartes, riep Ismael, dat ie caVallerie Misschien heeft Hamid Bey ons een deel zijner manschappen tege moet gestuurd. Enkele minuten later verscheen de voor hoede om de bocht van den weg. Bij het heldere maanlicht was een vergissing on mogelijk. Turksohe cavallerie* aan de spits de commandant, een jong luitenant, die zich dadelijk aan Vitus voorstelde. Hamid Bey had geen rust, meldde hij. Boven bij den pas moet het niet erg pluis zijn. Ik heb er echter geen een doode, laat staan dus een levenden komitadschi gevon den. Wij hebben ook geen spoor van hen gezien, antwoordde Vitus. Ondanks alle praatje zijn zij als van den aardbodem ver dwenen. Dat is het juist, waf mij niet bevalt, bromde de oude Ismael. Een komitadschi, die zich niet vertoont, is altijd j dan een dien men voor de pui bajonet heeft. In tusschen was d<? troep van den luite nant naderbij gekomen. Men hield even halt, rookte een, twee cigaretten en reed toen verder. Ondanks de aanzienlijk ver sterkte macht met onverminderde voorzich-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1