Gemeenteraad van Gouda. Dames! voanui. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. JAC. SCHA AP dameskapper tie van den tsaar, worden gedoopt. De ka zernes van de vroegere garde-cavaiterie «ui len thans tot tehuizen voor zeelieden wor den verbouwd. Bovendien zal de gebeele rechtervleugel van het Aiexander-paleis te Zarskoje Selo in een sanatorium voor fa brieksarbeiders worden veranderd. VER, STATEN. De dood van van Lear Black. Het zoeken opgegeven. Het zoeken naar het lijk van den heer Van Lear Black ia, naar de Engelache bla den melden, opgegeven. Zyn nalatenschap wordt volgens een Beuterbericht uit Balti more geschat op tussehen de 36 en 96 mil- lioen gulden. De vliegtocht van Von Gronau. De Duitsche vlieger von Gronau is gister morgen om 6 U. 50 plaatselyke tyd te Queens port opgestegen om zijn tocht naar Halifax voort te zetten en te 1 u. 26 op het vliegveld te Halifax geland. Hij zal na zijn brandstoffen te hebben aangevuld naar het zich laat aanzien heden (Dinsdagmorgen) naar New-York vertrek ken. Wolfgang von Gronau, de Duitsche Oceaanvlieger, is de eenige nog in leven zijnde zoon van generaal von Gronau, die zich in 1914 in het bijzonder heeft onder scheiden als leider van het vierde leger corps in den Marneslag; twee andere zoons van generaal von Gronau zijn in den oor log gevallen; een hunner was vlieger en de andere bij dè artillerie. Wolfgang von Gro nau is lid der directie en leider van de af- deeling voor opleiding van zeevliegers van de Deutsche Verkehrsfliegerschule te War- nemiinde. ,,Wien Neerlandsch Bloed" en ..God Save th« King" speelde. V isscherij-Tentoonstelling. De Zuiderzee- De opvoering van het Openlucht spel. Na de offieioele opeuing van de Zuiderzee- Viss cher ij-Ten toone telling, welke gisteren heeft plaats gahad, is er een heele reoks feestelijkheden in aantocht, die aan de zeer belangwekkende expositie <leu noodigen luister zullen, bijzetten. Voor vandaag stond de opvoering .van een groot openluchtspel op het programma, ge heel onder leiding van den bekenden West- frieschen folklorist en voorzitter der Ver. „Oud Westfriesland" Dr. G. C. van Balen Blanken, uit Boveukarspel. Nadat in <1® ochtenduren op het Z.V.T.- terrein door de Beiersche Kapel van Heme (Westfaleu) muziek ten gehoure was ge bracht, had in de middaguren het eigenlijke openluchtspel plaats. Het motief is ontleend aan het bezoek van Willem III, Prins van Orange, Koning van Engelang en Stadhouder van Holland, Zeeland en West-Friesland, den 14den Juni 1863 aan Enkhuizen gebracht. Dat voor deze stad zoo merkwaardige feit hietoriegetrouw weer te geven, was uiteraard ondoenlijk. Daarom werd het bezoek slechte als motief genonfaft ett het historisch gegeven zoodanig met folkloi» en fantasie aangevuld, dat een bezienswaardig geheel en tegelijkertijd een feëriek effect verkregen werden. *En daarin is men zeker geslaagd Te omstreeks één uur 's middags stelde de stoet zioh op op fret Stationsplein Eten kwar tier later had aldaar de aankomst van H.H. de Koningin plaats, aangekondigd door twee herauten, voorafgegaan door de Burgemees ters Mr. Joan van Gent en Meynert Hossel en begeleid door vier pages,, twee gaande links en twee rechte van de Koningin. Dan komt Z. H. de Koning aan met zijn gevolg. Bij het in het zicht komen van het konink lijk yacht worden saluutschoten gelost, die van boord af beantwoord wordèn. Onderwijl speelt de stadsbeiaardier, de heer R. G. Crevecoeur op het carillon. De Koning wordt verwelkomd door de Burgemeesteren Mr. Wallieij Proost en Gerbrand Blaeuhulck en den secretaris Albert Haak. Vervolgens vindt de begroeting van H. M. de Koningin door Z. M. den Koning plaats. Ter eere van het vorstelijk bezoek houdt Enkhuizen dan een optocht, die aan het Koninklijk oog voorbij trekt en waarin alles wat goed, schoon en edel is in Westfriesland in wer kelijkheid of zinnebeeldig wordt weerge geven. Zoo zien wij zinnebeeldige voorstel lingen, ontleend aan htet platteland, West- Fjjesch Lilliput, Padvinders, wagens van Bedrijven en Vereenigingen, Rederijkereka- mers, die. litteraire tafereeltjes vertolken, e.d. Na den rondgang door de stad. waarbij ook muziekcorpsen meetrekken, bereikt de stoet het Z.V.T.-terrein, waar de Nederland se!» en Engelsche volksliederen ten gehoore worden gebracht. De Burgemeesteren bege ven dan, vergezeld van viae-admiraal Thomae Vlug en andere autoriteiten, naar de koningsloge en stellen daar aan Zijne Majesteit den tegenwoordigen Burgemeester, de wethouders, den gemeente-secretaris en den voorzitter der Z.V.T. voor...! En dan begint de Boerenbruiloft in opti ma forma, waarbij het op de gebruikelijke manier zeer vroolijk toegaat en allerlei vroo- lijke liederen gezongen worden. De volgende gebeurtenis is d& voorstelling der ..Ouwte Getrouwen", d.z. jieraonen, die minsten^ 25 jaar in één betrekking zijn ge weest en aan wie de Koning een oorkonde overhandigt. De Koning-Stadhouder, getroffen door al het schoons, dat hij en zijn GemaJin hier hebben medegemaakt, geeft dan op de ook in dien tijd gebruikelijke wijze uiting nan zijn voldoening, door décoraties uit te deelen Maar het zijn wel fantastische lintjiee, die hij weggeeft. Behalve de Orde van den Kou senband, verleent hij ook nog die van Hol land en die van de Klimmende Leeuw. Het geen met Ridderslag, herauten-muziek en o ud-v ade r 1 an d ach en zang gepaard gaat. Tenslotte volgde nog een uitvoering door de meisjes en jongens van de Enkhuizer gymnastiekverenigingen. Na allerlei &f- scheidsplichtplegingen verlieten hunne Ma jesteiten de terreinen, terwijl de muziek het BINNENLAND. Gedep. Staten Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van het lid van Ged. Staten den heer Borghols, is gisteren een openbare vergadering gehouden van Ged. Staten van Znid-Holland, ter behande ling van het bezwaar van J. A. H. W. Cra mer, directeur der N.V. „Mane" te 's-Gra- venhage, inzake de verordening houdende regels betreffende de bebouwing en het ge bruik van de gronden, begrepen in het uit breidingsplan „Leyenburg", vastgesteld 3 Maart j.l. door den Raad te 's-Gravenhage. Rapporteur was cfe hier H. van Boeyen. Het bezwaar gold art. 6 van genoemde ver ordening, volgens welk artikel het hebben van winkels, werkplaatsen, opslagplaatsen of het uitoefenen van bedrijven verboden kan worden in aan te wijzen bouwblokken, tenzij op hoeken van straten, wanneer daar winkels zijn toegelaten. Apellant had zich tot den Raad gewend met een bezwaar schrift, dat terzijde was gelegd en was daarna hij Ged. Staten in beroep gegaan. Namens hem trad op mr. E. Belinfante, die gewaagde van een nieuw snufje op het gebied der gemeentelijke wetgeving. Naast het uitbereidingsplan is een bebouwings verordening gekomen, die voorschriften be vat welke vroeger in erfpachtsovereenkom sten of stratenplan-overeenkomsten werden opgenomen. Voor de privaatrechtelijke re geling is een publiekrechtelijke in de plaats gekomen en nu is het de vraag of deze op de wet steunt en of zij doelmatig is, twee vragen die spr. ontkennend beantwoordde, voorsoover betreft art. 6 der bebouwings verordening. Volgens spr. heeft echter een uitbrei dingsplan algemeene lijnen aan te geven en moet aan het particulier initiatief worden overgelaten waar wel en waar geen win kels zullen worden gevestigd. De gemeente trede hier niet regelend op; zij .beweert wel, dat daardoor rustig wonen wordt mogelijk gemaakt, maar het is haar taak niet voor de particuliere 'belangen der bewoners te zorgen. Voor de veiligheid der burgers wofdt reeds voldoende gewaakt door de Hinderwet en winkels maken toch het wo nen niet onrustig. Spr. betwistte evenzeer, dat een alge meene regeling voor belanghebbenden ge makkelijk zou zijn. Mr. F. R. J. Dubois, t Te Harderwijk is na het ondergaan van een blindedarm-operatie overleden mr. F. R. J. Dubois, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsteidam, die met verlof in Gelderland vertoefde en naar Harderwijk was overgebracht voor het ondergaan der operatie. Mr. Dubois was sedert 1922 secretaris van de Amsterdamsche Kamer en verheugde zich in groote waardeering en hoogachting, zoowel bij het bestuur en de leden van de Kam^r, als bü het personeel en evenzeer bij het publiek, met name bij de vertegenwoor digers van handel, scheepvaart en nijver heid. Als opvolger van mr. Moll Schnitzler kort na de tot standkoming der reorgani satie zijn ambt aanvaardend, was hij de nieuwe man van de nieuwe Kamer, die hij helaas niet langer dan 8 jaar kon dienen. Op wel zeer jeugdigen leeftijd hij was nog slechts 48 jaar is hij haar ontvallen. De overledene was ook plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep vour de ongevallenverzekering, lid van den Raad van Bijstand (namens de Kamer) van het Bureau van Handelsinlichtingen en be stuurslid van de afd. Amsterdam van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Ook maakte hy deel uit van de controle commissie voor de Nederlandsche deelne ming aan de Tentoonstelling te Antwerpen. Den 2den Juni 1882 te Haarlem geboren, was hij van 1909 tot 1912 verbonden aan de gemeente-secretarie te Amsterdam. Van 1912—1916 was hy secretaris van den Oc- trooiraad, van 1916—1918 secretaris van de Commissie van Bijstand in de uitvoering van de distributiewet-1916. Van 1918—1920 afdeelingschef aan het dept. van Landbouw, Nijverheid en Handel, en daarna, tot 1 Juni 1922 werkzaam ten kantore der Comm. Venn. Wm. H. Müller Co. Het Twentsche Rijnkanaal. Een post van 5 millioen gevraagd. De uitvoerende commissie voor het Twen- te-Rjjnkanaal heeft, naar het Hbld. meldt, aan de regeering verzocht een bedrag van 5 millioen ten behoeve van dit kanaal op de volgende begrooting uit te trekken. Inlevering van goederen door dienst plichtigen, die naar' de aanvullingsrtserve overgaan. Een eerstdaags verschijnende Legerorder regelt de inlevering der militaire goederen, %rstrekt aan de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1930 naar de aanvullingsreserve overgaan. Tot de dienstplichtigen, die op dien datum naar de aanvullingsreserve overgaan, behooren: a. zy, die zyn ingelijfd voor de lichting 1915, met uitzondering van hen, die tenge- volg evan genoten uitstel van eerste oefe ning of om een andere reden hun eerste oefening, hetzij geheel, hetzij voor een deel later dan den gewonen tijd hebben vol bracht; b. zij, die zyn ingelijfd voor een der lichtingen 1912, 1913 en 1914, doch met de lichting 1915 de eerste oefening hebben be ëindigd. Van de lichting 1915 zijn niet uilge- sloten: a. de dienstplichtigen, die reeds in 1914 zijn ingelijfd en ook in dat jaar de eerste oefening hebben aangevangen; b. zij, die eerst in 1916 zyn ingelijfd en tevens In dat jaar de eerste oefening hebben aangevangen, tenzij zjj, als nalatige zyn in gelijfd. Van deze inlevering zijn Vrijgesteld: de dienstplichtige vrijwilligers van de vrijwillige landstormkorpsen Motordienst en V aartuigendienst. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. De Nederlandsch Vereeniging voor Ge meentebelangen houdt op Vrijdag 12 Sep tember a.s. des voormiddags elf uur, haar algemeene vergadering in een der zalen van het hotel de Twee Steden te 's-Graven hage. O.m. vermeldt de agenda de b.•noeming van drie bestuursleden (allen herkiesbaar) wegens periodieke aftreding van de lieeren mr. S. J. R. de Monchy, mr. L. B. J. van Oppen en G. van Andel. Voorts komt ter tafel een voorstel tot machtiging van het bestuur om in samen werking met de vereeniging van gemeente accountants een examen voor gemeen'.e- accountant in te stellen en de daartoe noo- dige maatregelen te treffen. Prof. mr. dr. C. W. van der Pot Bz. te Groningen houdt een voordracht over: „De uitbreiding van bebouwde kommen in ver band met de aanhangige wijziging van de Woningwet". De heer E. H. Ebels, lid van Gedeputeer de Staten van Groningen, zal ten slotte een prae-advies uitbrengen ter zake van de we genbelasting. Des namiddags 5 uur worden de deelne mers ontvangen door Ket gemeentebestuur in het gebouw Javastraat 26. Den volgenden dag maken de leden, als gasten van de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen, een boottocht naar de Kager- en Brasemermeren. Hem brug-pont veer gemoderniseerd. Eerstdaags aanbesteding. Wy vernamen van den hoofdingenieur van den Rijks-Waterstaat, dat op 12 September a.s. de aanbesteding zal plaats hebben van twee nieuwe aanleginrichtingen, met name den onderbouw en bybehoorende werken ten behoeve van moderne pontveeren aan de Hembrug. De raming hiervan bedraagt 164.000.—. De minister van waterstaat deelde in dit voorjaar op een desbetreffende vraag van de Zaanlandsche Ver. van Vreemdelingen- Verkeer mede, op de begrooting 1930 400.000 te zullen uittrekken ten behoeve van dit veer, een mededeeling welke later weer werd tegengesproken. Thans blijkt echter, dat de vernieuwing van de trekponten toch een feit wordt. Stoomponten zullen er voor in de plaats komen. De Ned. Handelspolitiek. Schriftelijke vragen van Kamerleden. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van den heer Blomjous betreffende de Duitsch-Finséhe onderhandelingen inzake de levering van boter en kaas, van den heer v. <L Heuvel betreffende het nemen van maatregelen tegenover Duitschland, en van den heer Kortenhorst in verband met het niet bekrachtigen door Polen binnen den overeengekomen ^ermyn van het Verdrag tit afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen, deelt minister Ruys de Beerenbrouck het volgende mee: Het voor de beantwoording van de vra gen noodzakelijke overleg kan niet bi .uien den vastgestelden termijn worden beëindigd. Zoo spoedig mogelijk zal het definitief ant woord volgen. De Karakorum expeditie. Behouden in Leh aangekomen na groote moeilijkheden. De heer Ph. Visser schrijft uit Panamik d.d. 16 Juli aan het Hbld.: W(j hebben een tyd van de grootste moei lijkheden en tegenslag achter ons, een tyd van onafgebroken sneeuwval, koude ei» stormen, zooals ik nooit heb meegemaakt. De grootste ontberingen zyn daardoor ons deel geworden en voedselgebrek noopte ohs in China terug te trekken. Ten slotte zyn wy toch by 'ons doel aangeland, waar wy het geheele programma hebben afgewerkt, begunstigd door prachtig weer. Dat mooie weer yverd echter oorzaak van ongekend hoogen waterstand, zoodat de doortocht werd afgesneden en wij tachtig kilometer terug moesten om een uitweg te vinden. Wij bereikten behouden Panamik aan den grooten handelskaravaanweg, waar wy ver namen, dat de boot* die dienst doet om de karavanen over den breeden Shyock te brengen, door het hooge water was meege voerd en verloren gegaan. Hoe lang wij hier gevangen zullen zitten is niet te zeggen. Wy zullen nog een uiterste poging wagen om met luchtzakken over te steken, als wy die kunnen krygen of vervaardigen. Het ergste is, dat onze plaatsen op de booten besproken zijn, terwijl de lezingen in Indië en Japan reeds zijn vastgesteld. De moeilijkheden verlaten ons ditmaal niet spoedig. Maar het succes van de ex ploratie is volkomen. Dr. Wyss heeft prach tig geologisch werk verricht. Een naschrift van 27 Juli vermeldt: Wy zUn met een vlot van opgeblazen dierenvellan behouden den Shyock overge komen en in Leh aangekomen. Tegen eenzijdige ontwapening, Ir. J. A. Kalff, voorzitter van het Centraal Comité. Tot algemeen voorzitter van het „Cen traal Comité tot Waarschuwing tegen een zijdige ontwapening" is benoemd de heer ir. J. A. Kalff, oud-Directeur der Neder landsche Spoorwegen, die zich bereid heeft verklaard deze benoeming te aanvaarden. Bovengenoemde functie werd tot nu toe tydelyk waargenomen door dr. J. C. Ering- aard, die voorzitter van het Uitvoarend Comité blyft. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Aug. Verwachting: Zwakke tot matige, zuid oostelijke tot zuid-westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt. W&arechijnlijk droog weer. Aanvankelijk warm. D« Belastingvoorstellen. AVONDVERGADERING VAN MAANDAG 25 AUGUSTUS. Te 8 uur wordt de openbare vergadering heropend en worden de beraadslagingen voortgezet. De heer HEERKiENS(r.k.) sluit zich aan bij het protest over de uitlatingen van wet houder Van Staal jegens den Gemeente secretaris. Vervolgens bespreekt spr. de artikeler- reeks in het Goudsch Volksblad over de houding der katholieken in deze aangele genheid en de polemiek, die de N. Z. H. met dat blad heeft gevoerd. Spr. bestrijd de meening van wethouder Van Staal dat de katholieken hun draai zouden hebben genomen. Tot steun van zijn betoog haalt spr. aan hetgeen by de tot standkoming van het college door den heer Sanders is gesproken. Vervolgens komt spr. tot de nota-Van Staal. De daarin verworpen „straatbelas ting" toetst spr. aan het voorstel dat in 1928 door den wethouder zelf naar voren is gebracht, welk ontwerp echter door hem onder instemming van allen is terugge nomen. Waar de heer Fokkers de inkomens van 1760.heeft aangehaald tot staving van zyn betoog, wyst spr. er op dat het gros der arbeiders beneden de 30.blyft en die worden door den heer Fokkers totaal over 't hoofd gezien. Deze nu vinden in 't voorstel van B. en W. wel degelijk baat. Tal van menschen met 25.inkomen zyn gedwongen een woning te betrekken van 5.k 6.en deze komen dan met In begrip van de straatbelasting, welke nu wordt voorgesteld, weer hooger in belas tingbedrag door het voorstel-Van Staal. Spr. haalt aan de kosten van het Vee markt-restaurant, om aan te toonen hoe zwaar de heffing van Van Staal op deze bedrijven drukt. Daarvoor wordt betaald 3100.huur. Wordt het voorstel opcenten Personeel van den wethouder aangenomen, dan zal dit restaurant 400.meer moe ten opbrengen. Spr. noemt aanslagen van andere restaurants, welke doen zien dat kleinere café-restaurants reeds 200300 meer moeten betalen. Daartegenover staat aan straatbelastirig volgens het voorstel van B. en W. ongeveer 50.Voor Hotel „De Zalm" noemt spr. een totaal meer bedrag van 680.Met een dergelyk voor stel worden de hotel-café-restauranthouders de stad uitgejaagd. Spr. is van oordeel dat het stelsel van den wethouder op grond van deze onredelijke gevolgen onaanvaardbaar is. De straatbelasting is ook spr. niet sym pathiek, maar altyd nog beter dan het voor stel-Van Staal. De vloed van cijfers van den heer Ver kerk kan spr. niet ineens beoordeelen. Maar wanneer de heer Verkerk nu becyfert een tekort van 2 ton, dan vraagt spr. hoe groot dan het tekort wel zou zyn geweest wan neer in 1928 het voorstel-Verkerk was aan vaard om een factor van 0.52 vast te stellen inplaats van 0.62. Spr. vraagt den heer Ver kerk het tekort van thans aan te toonen. De heer VERKERK (ft-r.) zegt geen wet houder te zyn. Het is dus niet aan hem hun beleid te verdedigen. Het geheele college, dus ook de r.k. wethouders, hebben mede gewerkt om dat tekort te doen ontstaan en zy hebben den plicht te zorgen dat de gel den er komen of de uitgaven met het be drag van het tekort worden beperkt. Wethouder Van Staal verdedigt zyn nota. Wethouder VAN STAAiL (s.d.) begint met de mededeeling dat de financieele ver houding niet opbelt de ongelijkheid die er op belastinggebied bestaat. De groote er. kleine gemeenten profiteeren ervan, de mid dengemeenten als Gouda zyn er slechter aan toe. Een stad als Rotterdam heeft grootere inkomsten uit de diverse bedrijven dan Gou da en kan zich dus gemakkelijker redden. Spr. zegt dat de voorstellen der meerder heid van B. en W. verraden een dilettan tisme in opzet en uitwerking. Spr. vraagt hoe de gemeenten in 1933 en 1934 aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen? Spr. stelt ook de vraag of het oude stel sel van belastingverlaging tegen de verkie zing en verhooging daarna als vroeger moet worden aanvahrd De vraag wordt door spr. gesteld of niet een tolboom moet worden geplaatst voor datgene wat nog komen moet? Men moet met opkomende eischen rekening houden. Heeft het den steun b.v. der katholieken om de rioleering in de Graaf Florisbuurt niet tot uitvoering te doen brengen? Moet de bouw van christelyke en openbare scho len worden stopgezet? Er is Zaterdag j.l. een byeenkomst ge weest van de meerderheid van het College, waaruit is gevolgd dat door een zestal amb tenaren becijferingen zjm gemaakt voor de meerderheid van net College, pm te doen zien dat gezinnen tot 8 kinderen voordoe- liger uitkomen by hen dan in het stelsel- Van Staal. Wat nu minder wordt ontvangen door het stelsel van B. en W. beteekent een intering en dat moet worden ingehaald door een groot aantal punten op de fondsbelas ting. By een niet progressieve opcenter- heffing fondsbelasting zal de kleine man het gelag betalen. Wordt de motie-Verkerk aangenomen, dan moet de meerderheid van het college van het hooge paard afkomen om het ge noemde tekort te dekken. Spreker is het eens met het Goudsch Volksblad dat het een lafheid is van het r.k. deel van het college, wanneer dat rich ont trekt pan de politiek om het bestaande te kort te dekkpn. Die rk. leden moeten an ders den moed hebben te erkennen ffot zH het niet goed hebben gedaan en ttj sullen moeten aangeven op welke wijze dan de ge meente moet worden 'bestuurd. Dan kry gen de inkomens boven 15000.hun geld terug en zullen de .begrootingen sluitend kunnen zyn. Spr. riet zelf niet in wplke objecten voor beBuiiuging in aanmerking kunnen komen. Spr. heeft steeds vertelaard dat de perso neel e belasting een onsympathieke belas ting is en dat vindt spreker nog. Spr. zou liever de fondefce lasting aangrypen, maar in progressieven zin mag niet boven de 60 worden gegaan. Gaat de gemeente tot 100 dan is progressieve heffing niet toegestaan. Door een prggJWeve opvoering der perso- neele belasting wil spr. zpoyeel mogelijk het rechtvaardigheidsbeginsel betrachten. Door deze heffing tot sluitpost te maken moet deze tot het benoodigde bedrag worden op gevoerd. Spreker noemt de stelling dat de inko mens boven 4200.meer betalen zooals de G. Crt. vermeld, onjuist, daar zy dóe 2 of meer kinderen hebben minder betalen. Dé Personeele belasting acht spr. ook wei goed om aanslagen te kunnen heffen van hen, die te weinig belasting betalen vow hun inkomen. Het voorstel van spr. wil de ongelijkheid in belastingheffing opheffen. Spr. zegt dat de minderheid in het college de 4e klasse door de meerderheid heeft doen aanvaar den. Alleen weth-Koemans was voorstander van de 4e klasse, doch wethouder Donker en de burgemeester aanvankelijk niet. Spreker is 'bereid elk voorstel te aanvaar den mits vaststaat dat ook voor de komende jaren is gezorgd. Er is gezegd dat deze belasting niet kan worden betaald, maar men heeft met den factor 0.62 door de s.d. samen met de r.k. gebracht méér 'betaald dan nu het geval Het uitgegeven geld moet worden opge bracht. Spr. geeft dan een uiteenzetting van het geen geschied is vanaf de begrooting 1928, toen deze met medehulp van weth. Koemans voor Ged. Staten is verdedigd, toen spr. met den heer Koemans nog samen de meerder heid „waren". Nu wil diezelfde wethouder Koemans, door een onbehoorlyk politiek spel, tot ver laging der belastingen overgaan ofri na de verkiezingen weer veel meer te laten beta len! Spr. zegt dat de sociaal-democraten voor 100 de verantwoordelijkheid willen dra gen voor —hetgeen na 1928 is geschied, en voor de belasting, die thans van de burgery moet worden gevraagd. Spr. zegt van reëele politiek te houden en nakoming van afspra ken te vorderen. Toen in 1928 de heeren Middelweerd en Heerkens aan spr. hebben gevraagd om in kalmer tempo te werken aan gemeentewer ken, toen had te voren wethouder Koemans aan spr. in het college gezegd „onze jon gens" zullen vragen om in wat kalmer tem po te laten werken, maar dat is maar voor den vorm! (Heftige interrupties van de ka tholieken! Spr. zegt met verheffing van stem dat men hier nu niet den bezuinigingapias moet uithangen! Door den heer Steen land is aan 'n r.k. boekhouder aan Gemeentewerken ge-, vraagd om een lijst van het personeel. Hy heeft die lyst gekregen en nu is hedenmid dag door den heer Middelweerd aangekon digd te zullen vragen hoeveel personeel er is. Spr. hekelt die comedie! In 1926 waren er 64 man, nu 99 man, maar thans is de om zet 6% ton of 50 meer dan in 1926. Spr. heeft overigens nog nooit over personeels sterkte iets gehoord, wanneer er een r.k. aan bod was! By de reinigingsdienst in 1926 waren er 46 man en nu 67;ook aan de Lichtfabrieken is personeelstoename gekomen. De verhou ding is steeds stabiel, meer personeel naar mate er meer arbeid is. Spr. komt thans tot de bestrijding van den heer Middelweerd van spr. bescherming der groote gezinnen. Spr. noemt het brutaal dat de r.k. zoo iets durven beweren. Toen gang het om het loon. Volgens spr. heeft de Goudsche Crt het voorstel van de meerderheid van B. en W. in den stijl van den secretaris verdedigd. Van de komende jaren wordt niet gerept. In spr.'s stelsel zit een dubbele rechtvaar digheid. Van het voorstel van B. en W. zegt spr. dat hy nooit een zoo slecht geredigeerd voorstel gezien heeft als thans van B. «n VV. is uitgegaan! Spr. bestrydfc het denkbeeld van de „Goudsche Crt. tot uitschakeling der pro gressie in de opcentenheffing op de fonds- belasting, dat beteekent dat de kleinen moeten betalen, Wanneer de wethouder roet eumge c|jfeis balanceert, waarover de heer Heerkens zich een opmerking veroorlooft, zegt Wethouder Van Staal dat hy de katholieken niet laat goochelen! Tegenover den N. Z. H. wil spr. met ge latenheid het odium dragen dat spr. het alleen voor de arme sloebers... opneemt. Spr. voegt daaraan toe dat het voor spr. die els belastingbetaler het hoogst wordt ge troffen, toch altyd nog mogelyk is alle las ten te dragen en zich, alle maatschappelijke weelde te veroorloven, waaraan de arme sloeber niet denken kan. Spr.'s lotgenooten zyn er dus altijd nog beter aan toe. In spr.'s voorstel is een gelyke aanslag tot 1934 YPr«ehprd, dat is in het voorstel vay p. ep W. absqluut niet het gevql. Nt verlaging thans moet noodwendig verhoo ging komen, Spr. is aangevallen om zUn kritiek op den Secretaris. Spr. acht het nu noodig to zeggen dat de Secretaris is geweest „een programpunt" in het beleid der r.k. en s.d. wethouders. Aan spr. is toebedeeld de taak aan den Secretaris duidelyk te maken hoe de positie van den Secretaris moet zyn. Dat was een niet aangename taak, maar spr. heeft die uitgevoerd omdat spr. het stelsel verderfelyk acht dat de Secretaris deel heeft aan de leiding. Dat behoort niet tot de taak van den Secretaris. Het gaat nu niet aan dat wethouder Koe mans nu de beschermende hand uitstrekt, want spr. zou nog wel wat anders kunnen zeggen. De wethouder wyst er op hoe de ambte naren nu Zaterdag tot den avqnd voor bef meerderheidsvoprstel hebben moeten WW» ten werken, lerwyi zulks absoluut onnoomf was! De heer Mr. DE WITT WWNBN O*- vraagt hoe lang de wethouder Van Staal de ambtenaren aan 't werk heeft gezet voor hem? Wethouder VAN STAAL (s.d.) gaat desa vraag voorby en betoogt dan op grond van cyfers aan de begrootingen 1980 en 198 ontleend welk bedrag in 1931 meer zt moeten worden uitgegeven. Het totaal van dit meerdere bedrag so 148.244.29 wordt verminderd met meerdere bate of mindere uitgaaf vaojwt Woningbedrijf ad 573.33 en een mee** winst uit het Electririteitabedrijf »a 19.760.—, zoodat in totaal meer noodig ■g f 127.920.96. Aan deze cyfers is volgens sor. niet te tornen. .J* iMi-'-■ i-fr Verhoogingen Begrooting 1931. Begrooting Meeruit- 1931 gave of verlies dan 1930 109.767.83 9.584.43 5.260.— 31.521.67 6.474. STADSNIEUWS. 280.— Woningtoez. 11.666.89 21.343.62 4.000.— 5.474.— 2.535.49 1.396.49 1.0Ö0.- 18.261.- 7.400.-- 3.700. 48.100, 30.400, 366.584.59 20.380.40 255.691.29 40.732.48 meer 80.000, 5.000.— Reinigingsdienst Ontsmettingsdienst Woningbedryf G«n. Pensioenfonds Bouw- en 1 Brandweer Openb. Slachthuis Politie Gssbedryf Marktwezen VIII Onderwys IV Armwezen Aflossingen 50 woningen Kaarsen fabriek nadeelig saldo Dividend- en Tantième belasting minder ra men 148.244.29 Het Woningbedryf is geraamd voor 1931 op 31.521.67 of 573.33 minder dan in 1930. De meerdere winst Electriciteitabe- dryf bedraagt 19.750.samen dus 20.323.33, zoodat het totaal beeld der meerdere uitgaven 127.920.96 bedraagt. Tegenover deze meerdere uitgaaf moet irorden gesteld de nog meerdere baten, die de gemeente krygt, zoodat ten slotte e*. f 56900.overblyft, waarvoor extra dek king noodig is. Daarom acht spr. de aanneming der motie Verkerk noodzakelyk. Dan moeten B. en W. erkennen dat hun politiek niet juist is.'Wil len de r.k. democraten niet verder gaan met de s. d. a. p., dan mdeten zy maar aan geven waarop moet worden bezuinigd on de begrooting sluitend te maken. Op by- zondere uitgaven moet steeds worden gere kend. De rioleering van Kort-Haarlem, waarvoor 3 ton is gevoteerd, kost 351.000, de Havenverbetering, waarvoor 70.000.— is uitgetrokken, zal 110.000.— kosten. Voor de Kleiwegsbrug zal nog minstens 30900..— moeten worden uitgetrokken; de bewaarschool zal kosten rond 60.000.-—, de politie vordert meer f 21.000.— enz. enz. Ook noemt spr. vervolgens de uitgaven op voor 1938, welke in zyn nota zyn aange geven. Tegenover zyn gegevens noemt spr. het vdorstel van B. en W. onverantwoorde lijk beleid. De straatbelasting door B. en W. voor gesteld, wordt door spr. aangevochten, ook omdat deze niet zal opbrengen waarop deze wordt geraamd en meerdere uitgaven zal vorderen by de heffing. Spr. heeft daaromtrent inlichtingen inge wonnen by den inspecteur der Directe be lastingen, den heer Klinkenberg en den" Ontvanger, den heer Van Stapelé en'doet mededeeling van het door den Inspecteur in gezonden schrifteiyk antwoord op,door spr. gestelde vragen tot staving van zyn mee ning. De beantwoording dier vragen kan niet volledig zyn, daar de vragen daartoe niet voldoende waren omlynd en de tyd voor overdenking te kort was. Op grond van de meening der belasting autoriteiten wyst spr. dan ook de straatbe lasting af. De Wathouder breekt hier zyn betoog af om dit Dinsdagavond 8 uur te vervolgen. RADIONIEUWS. Programma van heden. Hilversum 6 46 Gramofoonplaten. 7.15 Dezing Sein Dresden: Beethovency- clus. 8.01 Operscooncert. 9.00 Viool-recital. 10.30 Dansmuziek. 11.15 Gramofoonplaten. Huizen 5.00 Gfamofoonplaten. 6.Q0 Nieuwe berichten in Esperanto. 6.40 Gramofoonplaten. 7.30 Spreker. 8.01 Concert. 11.00 Gramofoonplaten. Langen berg 5.50 Concert. Parijs Eiffeltoren binnenkort geen oraroep- zender meer. Wanneer h«t nieuwe station Parijs P.T.T., dat met een vermogen van 12 K.W. zal wer- km, gereed zal zijn, is het aeer waarschijn- ijk, dat Parijs Eiffeltoren niet langer voor V ui^zenden van radio-programma's ge- brrikt zal worden. De zender aal dan nog uitiluitend bestemd zijn voor het uitzenden' officieele berichten en onder leiding va* generaal Ferrié staan. MAKKTBBBlcmm Kotterdamsche Veemarkt. 26 Aug. - Aanvoer: 238 paarden, 39 ven- MM, «8 magere runderen, 785 vette xunde- '•n, 214 nuchter en kalveren, 363 achanen en maneren, 79 biggen, 7 bokken en geiten, 38 overloopera. /Prijzen: Vette koeien le kw. 63-64, 2e kw. 54, 3e kw. 36—43. Oasen le kw. 66—60, kw 48 52, 3e kw. 46. Stieren le kw. 52- le'tï ÏT 47~49" 38 kw' 44_4S' Kalveren 26 kw' 621^66'36 kw- so-55- Melkkoeien 240-466, Kalikoeien 228-436, ver 'w li0~S60' Pinken 140—200, Qraakah dea°i7oïÜ0' Vaarzeo 19°-M5. Werkpanr- ten 7^7^' Stokpaarden 160-210, Hit. V8olBnB 80—130. Pokkalveren M6-2.^*° £S~32' P- w. Prirmr,d6lï.ivvkflvStten ka'm- onveranderde hooger Jf°ki,lveren handel vlug, prijzen "U1Ie hana«'. prijaen. dezell- vorige we-Tv" k,deliik8 handel, prijzen van koeien Tart k? bedongen worden. Kalt- ike handel, prijzen van vorige Kaaamarkt Bodegraven. onder Mi' Aangevoerd 450 partijen waar- Prijzen- 1 mi r'1"'' 19075 ,taka' 152520 k g. m 3gJS rm' 05-5°. f" kw- m- en ZT*. *waar,fer® 56. «onder r.m. 60 «sksenng. Handel flauw. GOUDA, 26 Augustus 1930. De onteigening van het Perceel ven W. H. Bellaart aan de Varkensmarkt gaat niet.door. Blijkens mededeeling van den wethouder van Financiën in de gisteren gefiouden zit ting van den gemeenteraad zal van zyn zyde geen voorstel komen am over te gaan tot onteigening van het perceel van den heer W.' H. Bellaart aan de Varkensmarkt met het oog op de financieele lasten, die door de aanvaarding van een zoodanig voorstel aan de gemeente zouden worden opgelegd, waar voor thans geen dekking in de door den wethouder ■roorgestelde belastingmiddelen is aangegeven. Adolf Hendrik Teepe. f In het Ziekenhuis te Alkmaar is gisteren morgen overleden de heer A. H. Teepe, in leven apotheker in deze gemeente. Op vacantiereis zynije, zooals de heer Teepe jaarlyks maakte, zich uitkiezend een plaats vanwaar hy uittrok om per rijwiel de mooie landstreken t$ bezoeken, verbleef hy sinds een paar dagen te Alkmaar, toen hy plotseling onwel werd en wel in zoodanige mate dat directe opname in het Ziekenhuis ter plaatse geboden was. Een operatief in grijpen bleek noodzakelyk, doch herstel heeft hem dat helaas niet kunnen brengen. Op 69-jarigen, leeftyd is de heer Teepe, na een ziekte van eenige weken, -ontslapen. Adolf Hendrik Teepe, geboren te Middel- harms op 16 Mei 1861, behoorde tot de zeer vooraanstaande figuren in onze gemeente. Hoewel uiterlyk een stil, zelfs stroef man, was hy dit vóór hen, die het voorrecht heb ben genoten, hem in onderscheidene om standigheden te kennen, geenszins. Hij was een man van byzondere gaven van geest en gemoed, wiens gansche wezen vervuld was van groote belangstelling 'voor alles Wat werkelyk goed was en tot bevordering van maatschappely ke toestanden kon strek ken. Zyn arbeidsvermogen was zeer groot. Dit blykt wel uit de talryke zeer belangryke functies, die hy met ambitie en groote op gewektheid heeft vervuld. Gedurende 28 ja ren was de heer Teepe secretaris dor Ge zondheidscommissie en lange jaren stond hy als voorzitter aan het hoofd van de Com missies van Toezicht op het Middelbaar- en op het Lager Onderwys. Het Nutsdeparte- ment Gouda heeft hem gedurende 30 jaar als voorzitter gehad en by gelegenheid van zyn 26-jarig voorzitterschap is hy op tref fende wyze daarvoor gehuldigd. In het werk der Commissie voor Economische Soep heeft hy mede als voorzitter vele jaren be langstelling getoond en in den jongs ten tyd gaf hy ook blyk van groot medeleven by de totstandkoming en inrichting der Open bare Leeszaal, van welke instelling hy tot mede-bestuurder werd benoemd. Behalve deze functies was de heer Teepe al jaren voorzitter van de vry metselaars- log© »De Ware Broedertrouw", waaruit blykt hoezeer hy in dezen bepaalden kring in hoog aanzien stond. Met den heer Teepe is een man ten grave gedaald, die voor velen en voor vele bistel lingan in menig opzicht een helper ei steun is geweest. Het heengAffff van dézen óprecht gewaar- deerden man zal door velen worden be treurd. Goudsche WinkeliersTereeniging. Ledenvergadering De vereeniging voor den handeldryven- den- en industrieelen middenstand kwam gisteravond in Lunchroom „Hollandia" op de Markt te half negen ter algemeene ver gadering byeen. Na opening door den Voorzitter werden de notulen der vorige vergadering zonder op- of aanmerkingen, onder dankzegging aan den secretaris voor de goede redactie, goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeeflingen werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd de Goudsche Huishoud- en Industrieschool te begunstigen met 10.—. Aan de orde kwam daarna punt 4 der agenda: Bespreking Beschrijvingsbrief van Congres te Groningen," te houden op 2, 3 en 4 September. Inzake verschillende punten dezer agen da werd den afgevaardigden vry mandaat meegegeven, terwy.1 de vergadering in vele gevallen met het prae-advies van het Bonds- bestuur accoord kan gaan. Tot afgevaardigde naar het Congres wer den gekozen, van het bestuur de heer Hout man en van de leden de heer van Vlaardin- gen. In bespreking kwam daarna het gemeen schappelijk Jaarbeursbezoek. Besloten werd op Woensdag 10 September ter Jiaarbeuwe te gaan. Staande de vergadering gaven zich een zestiental deelnemers op, terwyl verschil lende leden alsnog overweging toezegden. Besloten werd te vertrekken met den trein van 9.38. Zy die alsnog mede willen gaan kunnen zich opgeven by den Secreta ris der G. W. V. By de rondvraag sprak een der leden een woord van protest en verontwaardiging over de wyze waarop in den gemeenteraad ge sproken is geworden over adressen die door den G.W.V. inzake de winkelsluiting zyn gezondere Uitdrukkingen aldus spr. zooals „druipend van eigen belang" getuigen toch wel van meten met twee maten, waar in dezelfde speech gezegd werd „de yinkdier begrypt zyn eigen belangen niet Een zaak die ook wel onder de oogen mag worden gezien is ede straatbelasting, druk kend op winkelier en industrie, maar ode de geweldige opcenten op de personeele be lasting. Vergeleken met andere gemeenten kan zoo iets toch niet door den beugel. Spr. wil een protest hiertegen doen opgaan, en een adres zenden naar den gemeenteraad teneinde nadrukkelijk te protesteeren tegen deze gemeente leefwijze „ver boven zyn stand." Niete meer aan de orde zynde, werd de vergadering, na de traditioneels -verloting, gesloten. Zaterdagnacht bemerkte de nachtwaker van de N.V. Machinale Garenspinnerjj, dat in de Turfsmgelgracht een brandend voor werp dreef, dat by nader inzien een in pe troleum gedrenkte strooma tras bleek te zyn. Deze was naast een bij de -'uehschuur lig gende met krullen geladen schuit gedreven en dreigde de lading te doen ontvlammen. De nachtwaker wist evenwel met een vaar boom den matras te bereiken en deze met water te dooven. De politie is in het geval gemoeid, maar heeft de herkomst «van de matrat* niet kun nen vaikstellen. Sterk vermoeden kwaadwilligheid bestaat wel. Volks en Schoolbod. In het volks- en schoolbad zyn vorige week genomen 150 kuip- en 227 sproeibaden totaal 377. De Turfmarkt en de Biauwstraat zullen versierd worden. Het bestuur van de buurtvereeniging Biauwstraat—Turfmarkt heeft besloten ook dit jaar ter gelegenlieid van de verjaardag Van H M. de Koningin een passende versie ring aan te brengen op de 'Biauwstraat en op de Turfmarkt. De firma van der Steen zal de kinderen van de bewoners van beide straten in rijn bekende kraam op de Kattenaingel weer op poffertjes onthalen, Feest in de Graaf van Bloisstraat. De buurtvereeniging „Kindergenot" in de Graat van Bloisstraat heeft evenals vorig jaar voor den Koninginnedag weer een heel programma vastgesteld. D« straat zal ver sierd en 's avonds verliqht worden. Dee mid- dge worden kinderspelen gehouden en van half acht tot 12 uur des avonds ia er muziek. De vaandelgroet aan H.M. de Koningin op 16 September. Aan de door de Koninklijke Véïeeiuging „Oranjobond" te Den Haag in samen wer kilïg met de Oranje vereeniging „Voor Oran je en Vaderland" te Rotterdam georgani seerde groote nationale vaandelgroet welke bp Dinsdag 16 Sept. in het Huis ten Bosch te Den Haag zal worden gehouden en waar voor verscliillende Goudsche vereenigingen zich hebben opgegeven, zullen niet minder jlan 400 vereeiMgtngen en bonden uit het geheele land met banieren, vlaggen en vaan dels deelnemen. Ongeveer 12000 personen zuilen deze vereenigingen verfegenwoordi1 gen, 18 muziekcorpeeni zullen in den op tocht meeloopen en een koor van 1300 dames en heeren zullen een speciaal voor deze ge legenheid gedicht Koninginnelied ten gehoo re brengen. De zwemwedstrijden van hedenavond, in de Sted. Zweminrichting. Voor de hedenavond in de Sted. Zwem Inrichting te houden Volks-Zwemwedatrij den, welke te half acht aanvangen, hebben zich ruim 100 deelnemers doen inschrijven, zoodat op menig nummer, een apaanende kamp kan worden verwacht. Ten alette zal een polo wedstrijd geepeehLivorden tussehen twee G.Z.C.-zeventallen, f Door het afsluithek gereden. Op de brug van de Mallegataluis is J. -. B., wonende alhier, die zich in de richting van den Rotterdams oh en dijk begai, per motorrijwiel, juist op het moment dat de brug geopend werd, door het alsluitliek ge reden. De man kwam te vallen en oekwam eenige verwondingen, welke niet van ern- sligen aard waren. Het motorrijwiel werd beuchaöigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag des voonniddags tus- achen 10 en 12 uur en des namiddags van 3 tot 5 uur zyn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende in de maand Juli aldaar gede poneerde gevonden voorwerpen: diverse sleutels, 1 kinderportemonimie m inh., 1 fietspomp. Voorts zyn te bevragen: 1 pakje thee, E. de Bruyn, Zeugstraat 76 1 doos met stalen, J. v. d. Wolf, Kleiweg 50; 1 beursje met inh., C. Verkroost, Peper straat 62; 1 portemonnaie met inhoud, C. de Jong, 'Dr. Leydstraat 15; 1 broodmes, H. de Wit, Kattensingel 78; 1 p. dameehandschoe nen, T. de Bruin, Vondelstraat 6; 1 jongens cape, T. Pronk, Graaf van Bloisstraat 27; 1 kettinkje met 2 sleutels, M. Sanders, Pre- toriaplein 52; 1 kinderschoen, K. Vrees wyk, J. v. d. Heydenstraat 24; 1 hand- taschje met inh., M. J. Lingen, C. Huygens kade 160; 1 p. dameshandechoenen, J. v d Berg Gouwe 137; l paririet, Prinses Julia naschool, Martenssingel; J portemonnaie met inh., Kranendonk, K. Tiendeweg 16; 1 potlood, Le yenaar, Peperstraat 64; l porte monnaie met inh., v. d. Valk, Raam 270- 1 zonnebril, P. de Pater, GouWe «8; 1 dames mantel, H. Lammers, 2e Schoolstraat 15* 1 damestaschje met inh. A. v. d. Klein, Jan v. d. Heydenstraat 2; 1 bankbiljet, G. de Keizer, Vierde Kade 20; 1 gewicht, D. Verboom, R. Viascherstraat 8; i kinder- muts, F. Scharleman, Wilhehmnastraat 32- 1 kerkboekje, E. Lagenmsy, p. w Betatr'. 'l, 1 damesmantel Busch, Markt 13- l akcemtu® G. v. d. Horst, Kragerflual 16; lnage vedtje, A. G. v. d. Horst, Krugeriaan 16, 1 jortgeaspet, A. v. d. Heyde, Vietjde K-ade 115; 1 wagenbindtouw, J. p. Brem- mert, Groenendaal 73; 1 rozenkrans, H. Des Martenastraat 10; 1 rtfwielvelg met f'etstand, H. Noordegraaf, Wjfdstraat 22; 1 pakje manufacturen, H. J. Kieliger, Ver- loretikost S; 1 sleutel, Zadelhof, Bure. Mar tenssingel lila; l damesrüwiel, H. J Vonk Kleiweg 27; 1 notitieboekje, M. v. Dami Vlamingstraat 31a; 1 kinderpotemonnaie met mhoud, H. Shiyter, Ssoyrtraat 77- 1 brochte, G. de Jong, Slappende! 16; 1 pop penwagen J. Bak, Turfmarkt 16; 1 auto- stpp, J. F. Stienissen, Achter de Kerk 14; 1 kmiermutsje, C. yan Hanewjjk, Winter- 1 an^h^amp, T»kont, Zeuprtrast 58, 1 bankbilje-, J. Dijksman, Graaf Floris- weg 54; 1 sierspeld, F. Verwey, Nieuwe Markt 21; 1 damesportemonnaie met inh., W. de Grauw, iSt. Josephstraat 48; 1 da- mesrywiel, Van Vliet, Kleiweg 43; 1 das speld, F. de Bruin, Lange Dwarsstraat 40; 1 broche, J. H. v. d. Laan, Witiwlraiuaetr. 64; 1 alpinomut»je, A. Horni», Karoemelk- sloot 119; 1 broche, M. Gariier, v. fiwieten- straat 7; 1 leesboek, J. Kerk, Raam 236; 1 kindertaaeh met inh., F. H. de Vroom, Tuin straat 6; 1 handtaschje, A. Oudshoorn, Raam 93; 1 vulpen, C. van Bueren, Nieuwe Haven 7a; 1 dameehandschoen, P. Kol- ster, Korte Tiendeweg 21; 1 portemonnaie met sleutels, ,C. Bremmert, Groenendaal 73; 1 heerenrywiel, H. Versluis, v, Stryenstraat 9; 1 kindermuts en huissleutel, L. Stalen burg, Dr. Leydstraat 17; '1 kindertaschje m. inh., Ij. Moleman, Achterwülens 2; 1 porte monnaie met inh., J, Meyer, L. Tiendeweg 6; 1 handschoen, H. Drieesen, IJsseilaan 96 1 autereserveband, J. v. d. Berg, Prins Hen drikstraat 19; 1 zilverbon, P. Timmer, IJs- selstein; 1 knipmes, P. Roos, Jaagpad 19; 1 rtop van een fluitketel, T. de Bruin, Vondel straat 6; 1 beursje, Av.d. Heuvel, Jan Kot- lenst eeg 16; 1 hond, A. Rietveld, Cronjesrtr. 13; 1 portemonnaie met inh., C. den Ouden, Boelekade 118; 1 kinderschoen, J. van Leeu wen, Karnemelksloot 31; 2 staalboeken van een behanger, D. Hoogendoorn, Pretoria- plein; 1 kinderportetemonnaie, A. Yerwej, Nieuwe Markt 21; '1 damesportemohaie, L. van Vliet, Raam no. 107; 1 kano, W. Mul der, Kanaalstraat 13; 1 broche, M. Zuid- dam, C. Ketelstraat 13; 1 damesbeusje met inh., O. den Akker, Nieuwe Haven 296; 1 blousespeid, G. Koleter, K. Tiendeweg 21; 1 jougenspet, M. v. <L Berg, Keizerstraat 54; 1 heerenportemonnaie met inh., Poldervaart Naaierstraat; 1 hond, J. H. Wout, Spiering straat 19; 1 broche, J. v. Groenendaal, St. JosephBtraat 44; 1 ceintuur, D. Blommen- daal, Hoogstraat 12; 1 tasch, A. de Weger, Boschweg 10. Als verloren werd aangegeven: 1 gouden, manchetknoop, 1 klein zwart hondje, '1 geel lederen portemonnaie met plm. 10.1 rond diamantje gevat in zil ver, uit een armband, 1 bruin lederen por temonnaie met plm. 6.1 beige da mes- tasch met inhoud. Omtrent eenige gevonden rywielbelasting plaatsjes zijn aan het Bureau van Politie alhier in lichtingen te bekomen. Burgeriyke Stand. GEBOREN, 23 Aug.: Adriaan Gysbert Hendrik, z. v. C. van Bekkum en van M. K. van der Weyde, N. Beetsstraat 16; Rykje Elisabeth, <L v. H. Steenbeek en C. de Jong, Houtm. gr. 7; Bastiana Maria. <L v. Th. van der Kaa en M. van Dam, Tuinstraat 43. 24 Augustus: Carol, z. v. B. Zappey en M. iC. Ploonp, Tuinstraat 48. OVERLEDEN, 22 Aug.Jeannette Schaap, wed. S. Meyer, 89 Jaar. 23 Aug.: Elizabeth van der Gtngel, geh. met L. Lodewijk, 82 jaar. GETROUWD, 26 Aug.: H. P. van den Toom en N. A. L. van Oye. Ageutta. 8 én 14 September, 8 au*. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Montague. Apotheken. De apotheek van den beer E- Grendel, Tiendeweg, zaj tot en met 29 Aug. benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen vpor recepten). UIT DEN OMTREK. MERG AMBACHT. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de gemeente voor de personeel* belasting in te deelen in de 7de klasse, waarin zy thans ook geplaatst is, de bestaande heffing van '10 opcenten op de grondbelasting voor ongebouwde eigendommen te handhaven en die van 40 opcenten op de gebouwde eigen dommen terug te brengen op 20; de veror dening op de heffing van 25 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in te trekken; wegens personeele belasting de heffing naar den grondslag huurwaarde vast te stellen op 5 n volgens £een ande ren grondslag deze belasting te heffen, be halve naar den grondslag biljarten en naar den grondslag motorrijtuigen, doch deze laatste slechts te belasten naar de helft van de in de wet genoemde tarieven; geen op centen te heffen op de Gemeentefondsbelas ting en geen verordening vast te stellen «net betrekking tot de Massificatie voor de Gemeentefondsbelasting. BERKENWOUDE. Het mond- en klauwzeer dat hier in zoo ernstige mate onder 't vee beeft geheeracht en waarvan verschillende dieren het slacht offer zyn geworden, begint thans af te ne men. Verschillende veestapels zyn dan ook weer gezond verldaard. BOSKOOP. Coop. Vereen. ,.De Boekoopsehe Veiling". 26 Aug. Rozen: Ophelia 18—23, Golden Ophtelia 16-20, Marcel Rouyer 20-27, Had- ley 46—67, Claudius Peroet 26—36, Colum bia 19-25, Butterfly 21-28, Mac Keiler 26- 40, Wilh. Kordee 26, Rosalandia 49—60, K. Victoria 20-37. Phoebe 45-60, Florea 4050. Edith Helene 67. Polyantharozen 40-69. Diversen Dahlia's, grootbloemig 17—23, Chrysanten tros 69-1.00, Lelies Lancilolien 79-1.20, Clematis Durandi 47—67, Anjers 15-4B, Physalis Franchetti 60. GOUDBRAX. De Raad dezer gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Woensdag 27 Augustus des namiddags 8 uur ter vaststel ling belasting stelsel in verband roet de ge- wjjzigde financieele verhoudingen tussehen Ryk en Gemeenten. MOORDRECHT. Al« volontair ter gemeente-secretarie al hier is werkzaam gesteld de heer Stooker, voorheen tijdelijk ambtenaar ter gemeente secretarie te Reevwyk. Op verzaak van bat iaaatcomlté ta Ouder kerk a.d, LTzsel zal de Moordrechtsche korf balclub tijdens het feest aldaar op Donder- dag a.a. ean korftoaltwedatrijd spelen. •PORT IN W ID STRIJD IN. De door Gouda te spelen wedstrijden. Re Goudsche tweede klasser kan bij den aanvang dfer competitie al flink aan de slag. Van de voor Gouda van 14 September tot 16 November &.s. vastgestelde matches zijn er zes bij die thuis worden gespeeld. Als alles goed, gaat wordt op 16 November al return gespeeld. Het programma ziet er aldus uit: 14 Bept.8.V.W.—Gouds. Gouda—O.D.S. R.F.C.—Goudat Gouda—Overmaas. C-V.V—Goud*. Goudar—D.C.L. Gouda-V.D.L. Forton a—Gouda. Gouda-G.V.V. Gouda—fi.V.W. LAWNTENNIS. Het tournooi van Het Spiegel. De uitslagen Van de Zondag Ze Buasum gespeelde wedstrijden zijn als volgt; Heeren-enkelapelFinale: W. M&rinkelle- O. Koopman 6-2, 6-3, 7-5. Hiermede is Marin- kelle voor ds tweede maal- in het bedt van den wisselbeker gekomen. Dames-enkelspel Finale: Maj E Beker— mej N. Spit. Dames-dubbelspelFinale; Mevr. D. de Bruyn Kops en niej. E. Belzer— mej. H. C. van der Heide en mevr. L. E. Löcfce 6-2, 8-6. Heeren-dubbelspelFinale: G. Leembrug gen en O. Koopman—A. H. Kruyt en J. H. Kruyt 6-2, 7-6. Gemengd dubbelspel: Finale: mej. Bel sar en H. M. A. van Berkei—mej. E. R. R. van Harwijnen en J. van der Hagen 6-2, 6-4 Definitieve datum der tiende Olympiads. Van 30 Juli tot Zondag 14 Ang. eve data voor de Viering van de Olympische Spelen 1932 te Los Ang De del zijn van Zaterdag 30 Juli tot Zondag 14 Augustus. Het programma, dat over zestien dagen en naohten verdeeld ia, bevat 136 punten, omvattende athietiek, gymnastiek, boksen, worstelen, schermen, roeien, zwemmen, paardensport, wielrennen, gowiohtaheffen, zeüen, waterpolo, hockey, schieten op 60 M. en Olympische Kunsten. In verband met de belangryke verminde ring van de korten voor Europeeache deel nemende delegatie», wordt groote deelne ming uit Europa verwacht. De vertegenwoordiger» van de Ammikaan- eche organisatie-commissie van het Olym pisch Comité, di« naar het Congres te Ber lijn zijn geweest, hebben thans rapport uit gebracht. Zij zijn enthousiast over de ont vangst van hun rapporten en plannen en voorspellen een groot auoces der Olympische Spelen te Los Angéles. DRAADLOOZE DIENST. D. moord op kot Beiuldoibout in dam Hui. Ho4 cooutioberoep door don Hoogen Raad verworpen. De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van den gewezen tram- stationschef t« Hoogeveen, Kromhout v. d. Meer, die door het Haags die Gerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens doodslag op mevr. Odem aan hst Bezuidenhout te Den Haag en poging tot doodslag op haar huishoudster mej. Hol- stein. 25 Aug. 26 Aug. Officieel. 12.06J 12.08$$ 56.281 60.27 9.761 9.761 34.69| 34.70$ 48.25$ 48.26$ 36.10 36.10 66.66 66.66 66.76 66.» 66.66 66.66 2.48A 2.48$ Niet-officieei. M3.au 26.92$ ism 13.00 7.36$ 7.36$ WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York Madrid Italië Praag Prolongatie H Beuraeverzieht. Op do Amsterdamsche beurs waren de rubheraendeelen gedrukt en vielen allen in koers terug. Amsterdam rubbers zagen zich Weer wat van hun koerswinst ontgaan maar konden tenslotte weer wat hooger prijs be dingen. De Bumatraaoorton boekten zware koersverliezen, zoowel oude Deli's als Deli- Batavia stelden zich beneden 280. Suikerwaarden lagen gedrukt in de markt en ofschoon in sympathie met de andere af- deelingen in de tweede helft eenig herstel intrad bleef men beneden de noteeringen van gisteren. Koninklijken vielen e.a. 10 pet. beneden de vorige koersen en ook de overige soorten verkeerden in reactie Op de Mijmfdeeling heersehte een gede primeerde tendens. Scheepv aandeelen kalm. APVERTBNT1BN. Hacft V Gepermanent-Haar Laat U in aena r.kkmndil WATERGOLVEN Parfaaetiaa aa TaBatartibal.. GROENENDAAL 63

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2