NIEUV No. 1748 Dit blad ven BERGAMBA NIEUWERK FEUILLET De gestolen Pr GEMENGDE BERICHTEN. nidd te ves- de Even Von Qronat Geestdriftige ontvs Jvolgd. .et be- doch idsch Volksblad a het Goudsch In de "5 veel •uitsch- van den door deel ken, I gepaard verdachtmakingen, personen Koemane ABONNEMENT per kwartaal ƒ2.9 Franco per post p Abonnementen v bjj onze agenten e Onze bureaux zj Redactie Telef. 83 zynde re- ïru en ver- igverlaging is door wethouder Van Staal j der las- ig der be- Wolfgang vo„ Grona münde over Ijsland en York is gevlogen, is di Reeling vliegen met w de Duitsche verkeersviic nemünde. Hij ia de een; leven is van den general zich in 1914 m den slag scheiden heeft; xün bro« gesneuveld, de oudste al- als artillerist, Wolfgang 1893 te Berlijn geboren i zee-officier geweest en 1 ervarig in de navigatie als vliegenier zeer tfe sta 1926 heeft hij dan Duitse watervliegtuigen gewon» jaar vloog hjj van Duitecl Deze vlucht diende hem 1 verschillende instrumente dering van zijn speciale vliegen over zee. is bereid zoo noodig dit verschil te vinden in verhooging van opcenten op de Gem. Fondsbêlasting. Spr. vraagt waarom deze aangelegenheid niet is besproken in de Com missie voor de Financiën; daar zou de rede van den heer Verkerk meer tot zijn recht zijn gekomen dan thans in den Raad, Wat ten slotte de Straatbelasting betreft, spr. is bereid, wat het principe betreft, i W. mede te gaan, reeds nu vast te leggen opbrengst en zonder reeds gaan verleunen. Spr. is De Duitiche vliegei zjjn Dornier watervlh om 3 uur 45 pl. tijd j York geland. De vlieger was om sche tijd van Halifax trokken. Het vliegtuig verse] door polit.e-v! egtuigei Battery, kruiste eenma gedeelte van New York de haven, waar politiek hielden. Het vliegtuig geestdrift en sirenenge' Het 1000 K.M. lang. Nieuw York heeft hel gemiddelde snelheid va afgelegd. De Duitsche zaakgeli ton heeft de vliegers ri llen vertegenwoordiger gewenscht. De vliegers naar Chicago te gaan, blik een internationale houden. bevond zich aan boord waarop hij een pleizierroisje de passagiers was ook een den beschikbaar gesteld Uitvoerig staat spr. ‘verder -stil bij de maatregelen der regeering op dit gebied. Even belangrijk noemt spr. de bemoeiingen Overzicht der tentoonstelling. Bizondere plaats ter tentoonstelling is in- geruimd aan den Agnietenberger Thomas a Kempis. Een compleets verzameling der vroegste munten, gravures en portretten van beroemde Zwollenaren en kunstproducten zijn aanwezig Een Fac sinile reproductie van de eerste Augsburgsche uitgave in 1471 van het vierde boek der Navolging in de Latijnschen tekst met Engelsche voorrede, heeft de volte aandacht der bezoekers. Een nauwe relatie tusschen Zwolle en het Caloor- eche Dominicanen klooster valt den bezoe kers op. Van den Zwotechen schilder Gerard ter Borgh zijn enkele oorspronglijken en eeni- ge reproducties aanwezig, terwijl ter Borgh’s leerling Grasdorp eveneens vertegenwoor digd is. Van den bekenden Zwolschen drukker Peter van Os zijn eenige uitgaven ingezon den. Enkele incunabelen zijn de moeite van x een aandachtige beschouwing waard. der overheid op het gebied der kwaliteits verbetering van de diverse landbouwkamers. Het gebruik van binnenlandsehe boter neemt dan ook zeer sterk toe. De invoer is ondanks dit feit de laatste jaren nog geste gen, maar dit houdt Verband met de wijzi ging in de menschelijke voeding. Vroeger waa het voornaamste voedingsmiddel het brood. Thans is het gebruik vanbrood, meel en aardappelen meer op den voorgrond ge treden. Aangenomen mag worden dat over het algemeen deze wijziging in de voeding zich verder zal ontwikkelen, hetgeen bij de toenemende productie een lichtpunt zou zijn. Natuurlijk, zegt spr., speelt in dezen de koop kracht van de bevolking een voorname rol. Daarvoor is spr. echter niet optimistisch gestemd. Overal in het Duitsche bedrijfs leven wordt erg geklaagd. Het aantal werk- loozen bedraagt cirqa drie millioen, zoodat een zeer groot aantal gezinnen over een sterk gereduceerd inkomen beschikt.- Daarbij komt, zooals is bekfand, dat er ernstig gevaar bestaat, dat het invoerrecht op boter zal worden verhoogd. Als dit ver hoogde invoerrecht tot stand komt„ moet dit o.m. tot gevolg hebben vermindering van de vraag, daar elke prijsverhooging de boter brengt buiten het bereik v.an vele beurzen en het gebruik Van margarine doet toene men. Ernstig moet dan ook de vraag onder het oog worden gezien wat gedaan kan worden om onze positie 'in Duitschland te handha ven. Krachtige samenwerking lijkt spr. daartoe noodzakeljjk. Spr. kan zich niet van het gevoel losmaken dat de export van onze boter naar Duitschland gevaar loopt, eerste zeven maanden van dit jaar ging minder boter van uit ons land naar Duit land dan in de eerste zevfen maanden 1929. Ten slotte zegt spr., dat de vooruitzichten voor den afzet van Volle melkpoeder en melkpoeder van ondermelk weinig bemoedi gend zijn. Tenslotte gaf spr. een kort overzicht van den af&t van kaas.' De meeste kaas voor Engeland komt uit de Dominions. Van dte landen buiten het Britsche wereldrijk im porteert Nederland de grootste hoeveelheid kaas Echter ook hier gaan we achteruit. De z.g. „proceseed” kaas verdringt de onze. op de i de personeele be- Gouda (Bjjlage E B, en W.j vast te stel- t door B. en VV. voor- Het practische voordeel hiervan is, dat een tarifieering bereikt wordt die gelijkelijk naar boven gaat en niet met sprongen, zoo als B. en W. doen, waardoor zij bij 650.- huurwaarde reeds het maximum bereikt hebben en bovendien het psychologische voordeel, dat de Raad van Gouda de bur gerij duidelijk kan maken, dat de Personeele Belasting is gebleven zooals zy was. Spr. stelt de overname van dit amende ment als zefer ernstige voorwaarde om zjjn stem te kunnen geven aan het meerder- heidsvoorstel van B. en W. Zooals uit de nota-Van Staal blijkt zal dit met het meerderheidsvoorstel slechts een verschil geven van rond 7000.spr. den heerlyken post „onvoorzien en <iat dan weer goeu gemaam werd door een Ai- en overscnryvmg Dat geneele loyale systeem dat ons onder dit oewmd gezegend heetc met tai van adviseurs uit de groove plaatsen die ons nebben opgeseneepe met uitgaven, wellicnt goed voor een Amsterdam oi Rot terdam, doen voor net noodlydende Gouda onereus. Men. zal met dat systeem, dat spr. eerder gekenschetst neeit als een politieke noodgedwongen met B. en neusoGc moeten hrokon wil man t.nt ho- doch zonder zich r00^0 j aan een bepaalde opl nu vrijstellingen te het in zooverre met Weth. Van Staal eens, dat het beter ware geweest als de veror dening kant en klaar was, doch nu dit niet het geval is, kan spr. zich ook niet op bepaalde punten binden. Spr. wyst er op dat deze belasting op de burgerij op zich zelf, van laag tot hoog, niet abnormaal zal drukken, doch dat dit wel het geval zou zijn met -onze industrieëri? Voorzichtigheid is dus ten deze geboden. Spr. herinnert er aan dat de nieuwe industrie, waarvoor eer tijds grond is -gekocht, nog steeds op zich laat wachten. Wat het bezwaar betreft dat de Straat belasting wordt verhaald op de huurders, het lykt spr. niet ónmogelijk van deze be lasting een persoonlijke belasting te maken in plaats van een zakelijke. Daarmede zou dan worden bereikt dat de heffing geschiedt by den huurder, waardoor een verhoogd verhaal van den eigenaar is uitgesloten. Een poging in die richting is zeker te doen. Dr. Hoffman aan het woord. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op dat belastingheffing niet alleen is een zaak van cyfers, maar dat het sociale ele ment daarby tevens een rol speelt. Spr. doet daarbij een beroep op hetgeen Thomas van Aquino in deze heeft geleerd. Het voorstel zooals dit door de meerder heid van B. en W. is ingediend heeft spr. den indruk gegeven, dat daarmede de thans komende begrooting sluitend wordt ge maakt. Ten aanzien van de volgende jaren zal spr. nog gaarne nadere inlichtingen ontvangen. Het systeem, door V naar voren gebracht, tot dekking ten, noemt spr. een brandschatting volking. Evenals am Hoffman dan standkoming van dit voorstel - verstrekken van waardevolle ad’ medewerking hebben verleend. Te kwart over vyf wordt de openbare vergadering door den Voorzitter verdaagd tot des avonds 8 uur. Algemeene Nederlandsche Zuivelbond. De Algemeene Nederlimdsche Zuivelbond (F.iN.Z.) meld heden te Utrecht een alge meen© veigadenng onder voorzitterschap van Dr. F. E. Posthuma. Op deze bijeenkomst werd een inleiding gehouden door den heer Ir. B, Gerritsen, rjjkslandbouwconsulent te London, over; „De Export onzer Zuivelproducten naar Groot-Bnttannië, speciaal wat betreft den afzet van gecondenseerde melk.” Door den inleider werd allereerst een en ander medegedeeld over de productie van melk en melkproducten in Groot-Brittannië, in hoofdzaak wat betreft de gesuikerde ge condenseerde onder melk. Bij het speciaal Werken voor den afzet van versche melk moeten de voorraden, die beschikbaar ko men voor kaas. ea boterbereiding sterk schommelen. Dit wordt als een der hoofd redenen beschouwd, dat de zuivelindustrie in Engeland nimmer tot grooten bloei en ontwikkeling is gekomen. De productie van melk neemt toe in verband met liet in gras leggen v&n groote oppervlakten grond, nu de dkkerbouw niet meer loonend is. Behalve versche melk wordt ixi Groot-Brittannië een groote hoeveelheid gecondenseerde melk ge bruikt. De invoeren nemen voortdurend toe. In de landbouwkringen ziet men de toena me van den import van geconsendeerde melk, vooral van gecondenseerde ondermelk, met leede oogen aan. Vervolgens hield de heer Ir. A. H Joustra rijkslandbouwconsulent te Berlijn een inlei- ling over „Onze Positie als zuivel-exportee- rend land in Duitschland”. De volken welke zich boven het terrein der zuivelindustrie samenpakken zijn er dten laatsten tijd steeds dreigender gaan uitzien in verband met de na dén1 oorlog zeer toege nomen productie, welke zich naar het schijnt nog voortdurend uitbreidt. Nadai, spr. de uitbreiding der productie met een aantal cijfers nader heeft toegelicht, staat hij uitvoerig stil bij den afzet van onze boter in Duitschland. Nederland staat onder de invoerende lan- oj> de tweede plaats en wordt alleen Denemarken overtroffen, doch ons aan ging in 1929 achteruit, terwijl Derïemar- Finland, Letland en Lithauen in 1929 meer invoerden dan in 1928. Dit houdt, zegt spr., een ernstige waarschuwing in. Spr. zet uiteen, dat vooral de Estlandsche en Let- landscli« boter meer en meer in den smaak gaan vallen. Vooral als de Nederlandsche boter nog al duur is, worden beide laatst- genoterfide gevraagd. Spr. gaat dan nd waar onze boter meer wordt gebruikt en hoe de overige soorten ongeveer over Duitschland zijn verdeeld. Spr. wijst in dit verband in het bizonder op Berlijn, waar Deeneche boter de boventoon voert. Alles dient in het werk te worden gesteld om in deze stad met meer dan 4 millioen zielen vasten Voet te' krijgen. Spr. gelooft, dat veel zou te bereiken zijn, indien de Ne- derlandsche belanghebbenden de handen ineen zouden slaan, en de zaak niet alleen energiek aanpakken, maar ook dóórzetten. Het zou aanbeveling’ verdienen een perma nente vertegenwoordiging in Berlijn tigen, welke de beschikking krijgt over een magazijn. Ook dient, zoo zet spr. uiteen, re kening te worden gehouden met dè Duitsche productie en de bemoeiingen op zuivelge bied. Van overheidswege wordt de melkvee houderij sterk aangemoedjgd. Aanzienlijk staatscredieten 'tegen verlaagde rente wor- ndere sprekers brengt ook Dr. ink aan hen, die voor de tot- stel en voor het iviezen hunne Zwolle’s zevende Eeuwfeest. De Historische tentoonstelling. Hedenmiddag tte 3 uur werd in het Over- ijsselsch Museum op de Melkmarkt voor een beperkt aantal genoodigden, door den I Commissaris der Koningin in Overijssel, de heer Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst de historische tentoonstelling geopend die tot en met Zaterdag 6 September zal worden gehouden, ter gelegenheid van de Zwolsche stedefeesten. Onder de aan\vezigen werden opgemerkt de Burgemeesters van Zwolle, Hasselt en Olst, de gemeente-seertetaris van Zwolle, de wethouders en een groot aantal raadsleden, de officier Van justitie en meerdere leden der rechtbank, de voorzitter der feestcom missie eq de tentoonstellingscommissie, pas toor Eshuis, dr. Lambermond O.P., de gar nizoenscommandant, ir. Nijssink, de com missaris van politie, de heer Derksema, leden der feestcommissie, alsmede nog eert aantaj genoodigden. Rede Generaal Hoefer. Het eerst werd het woord gevoerd door generaal-majoor F. A. Hoefer, voorzitter der Zwolsche Historische Tentoonstelling, die een geestdriftig betoog hield. Hij begon met er op te wijzen, dat het gebouw, waarin het gezelschap zich bevond, op zich zelf een stuk geschiedenis van Zwolle is. Het verte genwoordigt een nog vrij ongeschonden type van een oud-Zwolsch patriciërshuis, waarin de bewoners in bewogen tijden Overijselsch geschiedenis maakten. Wanneer iemand een lang en welbesteed leven achter zich heeft aldus vervolgt spr. dan kan- hij naar- njate van de plaats, die hij innam min of meer belangrijke -ervaringen mededeelen. Hetzelfde kan ook gezegd worden van een stad. En dan kunnen wij Zwolle gelukwen- schen, dat het de eeuwen door een plaats verwierf die recht tot spreken en tot luiste- >ren naar het medegedeelde wettigt. Spr. wijst op de ontwikkeling en wijzigingen van de stad en herdenkt de nagedachtenis van Thomas a Kempis. Naast dien Thomas ont moeten wij anderen met Goddelijk licht be straald aldus spr. en tot ons spreken de door hunne gewrochten, al worden in Zwolle vele kunstuitingen gemist als gevolg van ontketende en te betreuren hartstoch ten. Spr. wijst voorts op de wiegedrukken, be waard in onze en buitenlandsche boekerijen, die getuigen van het hooge geestelijk leven van Zwolle. Ook het onderwijs stond op zeer hoog peil. Zwolsche dichters en proza schrijvers hebben tot tijdgenoot gesproken en zijn nog bij machte snaren te doen trillen bij het nageslacht. Nederland is Zwolle dank verschuldigd voor de staatslieden, die het binnen zijn muren borgde Een dankbaar Amerika brengt hulde aan den man, die in den onafhankelijkheidsstrijd mede de hand schoen voor de strijders opnam. De tentoon stelling zal echter voor zich zelf spreken. Spr. zegt allen dank, die aan de totstandko ming dezer tentoonstelling hebben medege werkt. Spr. eindigt met den Wensch, dat ieder Zwollenaar moet woekeren met de hem toe- bedeélde gaven tok eer en welzijn van de stad, en dringt er met klem op aan, dat het geschonden stadsbeeld op de Markt moet worden hersteld door herplaatsing van den Michaël op het Noorder portaal der Groote Kerk e^ hoopt dat men zal overgaan tot het uitgeven der Stadsrekeningen, waarin Zwol le's roem ligt verscholen. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mr. J. A. Willingë Gratama, voorzitter van het Eeuwfeest-comité en door Mr. Dr. J. A. van Royen, burgemeester van Jfwolle, waar na de Commissaris der Koningin in Over- ijsel» Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst de tentoonstelling met een kort woord open de. Het toestel van von G nier Wall, een van de i mede Amundsen in 1926 poging heeft gedaan om i te vliegen. Tweede vlieger was de Zimmer uit Darmstadt, dii geleden zy'n brevet heeft dere bemanning bestondi u Franz Hack en den mare brecht. Eduard Zimmer werd in Neustadt aan de Haardt. leerling van de vliegers münde. De telegrafist Fritz AH i898 te Maagdenburg gefa ’««ber 1928 bezocht hy c ""'aar hy een speciale opl KrMist volgde. De monteur Hack is een •W is 26 jaar oud en sinds zaam Mi de vliegerschool. Pe Duitache bladen" ifr lw auceea van von Gn directie van de Domii Zend God uw kruis, treft Vr«ag met waarom, maar Uit het Duitsch verti B. ZODY. 7- Nad: «tek?- de <'(>nigen' e chnjven ku d<> oorlon Ce Vf'rl,ilR,ln«edrade din M S ™“it ’Wlig“ v “>™™o«de. t, l-Mt k? •choolm-«itor prent tesw allee. „,t nid kijX, Be P”P« zorgt ervooi l»n*i v°lwaaaene op god» JOnH ’"-"idB." - G *7ucht“S h»»™’ KM» Zl1™ roo «Pgnhouden hebben te «'lof kreeg alle leen Een klein kind meegelokt. Te Sittard heeft Vrijdagmiddag een man het 3|-jarig dochtertje van den heer Bouc- kart in de Putstraat, meegelokt naar den Wehrerweg, die naar Duitschland leidt en waar slechts weinig verkeer is. Op dezen weg heeft hij getracht niet te noemen han- dlingen met het kind te plegen. Toevallig passeerden twee vrouwen. De man is toen aan den haal gegaan, maar werd achtervolgd door een inmiddels gewaarschuwd persoon, die hem heeft yze,ten te arresteeren. De da- 'der is voorloopig naar het politiebureau overgebracht. Dickens als huwelyksadviseur. Charles Diakens van een schip, maakte. Onder allerliefst jong meisje, dat er aardig uitzag en door de heeren onuzwermd werd. Vooral een vijftal vrienden, die de reis meemaak ten, wedijverden met elkaar om de jonge dame alle mogelijke attenties te bewijzen en haar het hof te maken. Op echt Aiheri- kaansche manier echter behandelde de jeugdige schoone den een eV en vriendelijk als den ander en wist blijkbaar niet, wien van het vijftal zij de voorkeur zou geven. Ten einde raad kwam zij Diokens, die het spelletje dagelijks had aangezien, haar ver trouwen schenken. Nadat hij naiar haar ro mantische verhalen had geluisterd, sprak hij„Spring overboord en trouw met hem, die u het leven redt!” Dit voorstel lachte de jongedame toe; zij vond het origineel en wilde de proef zoo spoedig mogelijk nemen. Dickens zorgde er voor, dat voor alle zekerheid- de red dingsboot in gereedheid werd gebracht. Reeds den volgenden ochtend, toen alle pasagiers, ondeir wie natuurlijk odk de verliefde vrienden, aan dek waren, sprong de bekoorlijke reisgenoote plotaling over boord. Kreten van schrik en... reeds een oogenblik later» waren vier van de vijf de drenkelinge nagesprongen. Hulpvaardige handen brachten h«t, jonge meisje en de vier dappere ridders in veilig heid. Even later klampte het besluitelooze meis je Dickens nog eens aan. „Nu ben ik nog niets verder...” klaagde zij. „Wat moet ik beginnen met vier, die mij zijn nagesprongen? Kijk ze daar klets nat en druipend staan...” „Ik zou u raden, den droge te nemen!” sprak Charles Dickens en in zijn oogen lag een ondeugende uitdrukking. „Ik geloof, dat u gelijk hebt...” klonk het antwoord. De medereizigster van Dickens is inder daad met nummer vijf getrouwd. Wat men op school niet leert. In het Hbid. wordt de aandacht gevesiligd op het feit, dat (by- ons gewone onderwijs de warenkennis geheel verwaarloosd wordt. Herhaaldelyk is den schryver gebleken, dat volwassen menschen, die een lagere school aoorloopen hebben, de meest elementaire dingen nietl weten: op de vraag: wat is blik, waarvan wordt het gemaakt? krygt men soms een zonderling antwoord. Den naam delfstof kennen velen niet eens; op de vraag waarvan papier vervaardigd wordt, krygt men soms ten antkvoord: „van allerlei afval” en naar de herkomst van soda moet men maar liever heelemaal niet vragen, evenmin als naar die van vensterglas. De herkomst van leer is velen niet be kend, evenmin als die van tabak. Van den oorsprong en de samenstelling van brons heeft men geen begrip. Een 21-jarige, ove rigens bydehande juffrouw, verzekerde, dat turf gemaakt wordt „van modder” en had geen flauw denkbeeld van de herkomst van stukjes hout, die in turven wonden aange- tircffen. Zou het niet eens tyd worden, vraagt de schr., de jeugd de elementen der warenkem nis te onderwijs. We herinneren ons een zeer goede, ouderwetsche school,e waar iedere week een les werd gegeven over „Voorwerpen van het dagelijksch leven.” De onderwijzers waren betrekkelijk vrij in de keuze der onderwerpen. Nu eens werd de thee en de bereiding ervan gekozen, dan weer koffie, leer, enz. De kinderen moesten er een opstel over maken aan de hand van vragen. t Het is moeilijk te zeggen, welke practi sche kennis, welk weten iemand in de le- venspractijk noodig heeft, maar het schjjnt ons niet overdreven, tfe verlangen, dat de menschen althans iets weten van de her komst der meest voorkomende dingen, waarmee ze omgaan. Indien eens een onderzoek op eenigszins uitgebreide schaal zou worden gehouden naar de kennis omtrent heel gewone ge- bnriks- en consumptie-artikelen, dan zou de uitslag vreezen we, ontstellend zyn. Hh niet alleen by menschen, die niet meer dan alleen lager onderwye gehad hebben. neusose moeten breken, wil men tot be- zuuuging komen. Als eerste symptomen, dat althans B. en W.*in meerderneid deze richting uitgaan, is de schrapping van onvoorzien 3U.(MX). Nu kan men in dat systeem verder, gaan, doch de juiste becijfering hiervan kan eerst ko men, als de begrooting 1931 op tafel ligt. Daaroxh acht (spr. het juister ver schil.ende maatregelen, die B. en W. thanf reeds wenschen te nemen, aan te houden tot de Raadsleden de begrooting kennen. Nu is het anderzijds te begrypen, dat men niet plotseling een tekort van '1 /3.000 en 284.000.in eens dekt door bezuiniging. Het systeem dat B. en W. tot dekking voorstellen is nu: le. De opcenten Gem. Fondsbèlasting tot bijna het wettelyke toegelaten 'maxi mum op te voeren, 2e. Een verhooging van verschillende aanslagen in de Personeele belasting door de progressie sterker te doen klemmen dan thans. 3e. xde straatbelasting. Het systeem-Van Staal is 200280 opcen- tenheffing op de Personeele belasting. Tegenover deze systemen zegt spreker dat eerst by de begrooting kan blyken of B. en W. in meerheid althans de richting sterke bezuiniging wenschen uit te gaan om het gat zoo klein mogelyk te maken. Waar we met bezuiniging alleen er zeer zeker ae eerste jaren niet komen, daar het kwaad reeds te lang heeft gewoekerd om in eens hersteld te worden zullen wy dus het gat in de begrooting moeten stoppen, zal uit de belastingen, die de wetgever de gemeente heeft overgelaten, moeten worden gehaald wat redelijkerwijs door de burgery nog be taald kan worden en daarby zal in de eerste plaats moeten worden gezien naar de belas ting die het meest naar draagkracht, d.w.z. naar het inkomen der burgers. Dit is de opcenitenheffing op Fondsbelasting. Spr. is bereid zoonoodig zelfs hooger te gaan, wat deze opcenten betreft-, dan het door B. en W. voorgestelde cyfer van 73, omdat, hoezeer spr. ook betreurt dat Gou da dan wel weer aan de spits zal staan van heel Nederland met dit opcentencyfer, dit per sa.do nog de billykste belasting is. Spr. wyst echter absoluut af elke ver zwaring van de.personeele belasting. Het is wel opvallend, dat waar B. en W. en Wet houder Van Staal eenstemmig zyn in hun oordeel, dat de personeele belasting on sympathiek is beide komen met voorstellen weth. Van Staal zelfs met onereuze die de personeele belasting nog opvoeren. Het „Goudsch Volksblad moge zeggen, dat weth. Koemans de Katholieke midden standers in bescherming wil nemen, spr. hoopt dat de Goudsche itaad in den ruimst mogelijken zin niet alleen de Katholieke maar alle middenstanders,' en dan bedoelt spr. daarmede met adeen de winkels, maar aile personen met een middelmatig inko men, in bescherming zal nemen. De Personeele beiasting drukt abnormaal zwaar op winkels, vrye beroepen, notaris sen, doctoren, advocaten enz. die alle een deel van hun huis voor de uitoeienmg van hun bedryf, practyk, noodig hebben, wat echter —door de wet als ‘iuxe wordt be schouwd en summa sunimarum op werkelijk exorbitante wyze op het café- en restaurantbedrijf. Bovendien laat de personeele belasting vrywel onaangetast de groote groep van vrygezellen die niet toevallig nog au ge zinshoofd kqnnen worden aangemerkt. Dat zym er heel wat en het is onbiliyk tegen over de andere belastingbetalers hen niet te doen meebetalen. Ten slotte schaart spr. zich achter de meerderheid van B. en W. en, de N. Z. H., waar deze er op wyzen dat verzwaring van Personeele beiasting1 belemmerend werkt op de verheffing van het woningpeil. Spr. wenscht op die gronden niet mede te wer ken aan eenige verhooging van deze onredé- lyke belasting. Spr. wil zelfs verder gaan dan B. en W. door voor de belastingbeta lers te herstellen het tarief van opcenten, zooals dit thans nog in werking is. Spr. dient daartoe het volgende amendement m, dat mede wordt gesteund door Mevr. Riesz en de heer Kamphuizen. Amendement-Mr. de Witt Wynen Mevr. Riesz en J. G. C. Kamphuizen. De ondergeteekenden steilm het navol gende amendement voor: In artikel 1 van de Verordening heffing van opcenten op lasting in de gemeente 1 van het Voorstel van len, in plaats van het gestelde tarief, het volgende tarief: 75 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt 225. of minder, 86 voor de aanslagen van”hen, voor,wie de belastbare huurwaarde hooger is dan 225 en piet hooger dan <50. 97 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde hooger is dan 450.en niet hooger dan675. 108 voor de aanslagen van hen, voor wje de belastbare huurwaarde hooger is dan 675.en niet hooger dan 900.— 119 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde hooger is dan 900.en niet hooger dan11^5- 130 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt 1126. of meer. de Gem. motie van orde: De Raad van oordeel zynde, dat de be grooting op de basis van de meender- heidsvoorstellen van B. en W. in de naaste toekomst zonder Ie voorgestelde straatbelasting een tekort van circa twee ton gelds zail aanwyzen: verzoekt B. en W. maatregelen te treffen, ter voor komen van dit tekort, alvorens de Raad eene beslissing neemt over de in te voe ren straatbelasting, het aantal te heffen opcenten op de personeele belasting en de vermindéring van den post onvoor ziene uitgaven. Deze motie drukt uit een tekort van z ton per jaar. Dat komt niet door djj nieuwe financieele verhouding. Dat heeft ook de Wethouder gezegd. In 1927 zijn de soc.-democraten in zee gegaan met de „democratische” r.k. leden: zij hebben samen het beheer gevoerd. Nu is er een tekort van 2 ton. De Wethouder van financiën wil geen faillissement achter laten. De meerderheid van B. en W. zegt daarvan niets. Die laat achter een tekort van 2 ton. Het democraatje spelen van de r.k. moet uit zijn! Nu moeten deze zelf ook de schuld delgen die er is. Spr. verwacht van B. en W. dat zy by aanneming (Ier motie zullen komen mer, aan- merkelyke bezuinigingen. Voorop staat dat de begrooting sluitend zal moeten worden gemaakt. Spr. verwacht dat ieder betaalt zyn eigen schuld. Spr. denkt er niet aan hier de mogelyke bezuini gingen aan te geven, de meerderheid van B. en W. heeft daarvopr te zorgen. Thans zegt de heer Verkerk tot den Voor zitter: Neemt Uw hoed af voor het batig slot: Gy ziet het niet weder. In 1932 is het: Neemt Uw hoed af, voor de deurwaarder, mynheer de Voorzitter. Hy komt U sommeeren (Gelach). Mr. de Witt Wynen verwerpt de hooge opcentenheffing-Van Staal op de Personeele belasting en stelt hetere progressie voor in het voorstel van B. en W. De heer Mr. DE WITT WUNEN (hb.) wyst met den heer Fokkers op twee alge meene verschynselen, n.l. dat m byna alle gemeenten de thans aan de orde gelingi zonder stormen is'ingevoei der aat bijna overal belastmj bereikt. in een artikel in de N. R. Crt. van Zon dag vindt spr. zoo juist zyn gedachte weer gegeven, dat regel is dat gemeentelyke be- •lastingvenaging daar komt waar deze ge paard gaat met een gunstige begrootings- positie. Gouda zou Gouda niet zyn, indien ten deze de algemeene weg bewandeld wtrd. Hier is er groot meeningsverschil in het College van B. en W., tengevolge waarvan ter elfder ure de Raad moet beraadslagen over het systeem dat moet worden gev Dit alles is bovendien niet, zooals het hoort, binnen het College gehouden, ook uitgedragen in het Goudsch Volki en de N. Z. Hollander. Tn Volksblad is dat geschied op een wyze, aan deze stad inhaerent, gepaard gaande met allerlei persoonlyke verdacht: waarby in het byzonder twee daarby betrokken zyn, Wethouder en de Secretaris Pot. Spr. betreurt het zeer dat deze verdien- steeiy'ke ambtenaar voor iwien hij alle waar- deering heeft, in het geding is gebracht. Het tweede algemeene verschynsel is be langrijken Behalve de belasting-technische kwestie van het vraagstuk der regeling van de fi nancieele verhouding tusschen Ryk en Ge meente, zat by den Rykswetgever dit voor om zonder aan de gemeentelyke autonomie te geraken, zonder haar het doen van uit gaven te verbieden, aan de gemeente een belastinggebied aan te wyzen, waarby elk gemeentebestuur van redelyk normale be kwaamheid zyn uitgaven kan bestrijden. Dit gemeentelijk belastinggebied was zoo ruim genomen; dat in veel kringen de angst be gon te leven, dat verschillende gemeente besturen die meerdere inkomsten zouden gaan gebruiken door nog meer uitgaven te doen. Deze angst is niet bewaarheid gewbrdein. Spr. voert aan dat byna alle gemeentebe lastingen aanzienlijk zyn verlaagd, Amster dam heft 30 opcenten, Voorburg 7, Rotter dam 18 opcenten, Alphen 40 opcenten, i Hieruit blykt dat geen dezer gemeente besturen moeite hadden de komende b^groo- tingtn sluitend te maken. Hier is het geheel anders: Zoowel uit de meerderheidsnota van B. en W. als uit de Nota-Van Staal blijkt dat het hangen en wurgen is om het gat te stoppen, ondanks het niet te verwaarloozen feit dat de opcen- greas zyn ge- Verkerk by de onder-curateele- >ben hier in Gouda ten Fondsbelasting aan de komen der door den heer begrooting 1930 voorspelde stelling, m.a.w.: Wy hebl anders dan normaal geleefd. Het steeds stygende begrootingscijfer, gepaard gaande met een albnormalen belas tingdruk*, die weer tot uitvloeisel had he’ vertrek van vele goed gesitueerden uit do stad bij de begrooting 1930 is er door spr. reeds op gewezen, dat de cyfers van de vermogensbelasting reeds dit in feite aantoonden en dat alles nu gepaard gaan de met een economische crisis is voorwaar geen prettig vooruitzicht. De toestand is nog donkerder .gebleken dan. spreker ziöh die had gedacht* Onomstootedyk is gebleken, dat Gouda ab normaal, immers anders dan normaal in Nederland leeft, dat het onkosteo- cyfer hooger is dan dat van onze con- curreerende steden. Er is een lek in onsje gemeentelyke huishouding, een gat in de begrooting. Spr. wyst er op dat er verschillende mid delen zyn om dit gat te stoppen. De zake lijke manier is natuurlijk op de uitgaven bezuinigen. De objecten waarop dit kan zyn er, doch zy leenen zich niet by deze behande|ing tot bespreking, al wil spr. er wel enkele noemen: de S.O.S.-dienst waardoor het gemeente geld wordt weggegooid, een verlies van 4000.-* benadert niet de werkelijkheid, de winstmarge van 15 van Gemeentewerken vorig jaar heeft spr. voor Gemeentewerken 4 ton becyferd en in het algemeen de ge- heele royale opzet' vhn de gemeentelyke huishouding, met als gevolg, dat nèAst de hooge begrootingspesten telken jare be langrijke bedragen worden goedgekeurd buiten de begrooting om, dank zij de hooge raming zoowel van de kosten zelf als van

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4