n Had skbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN R0. 17465 Donderdag £8 68*Jaargang 1930 AZIJN. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen 10 r- r ten wilt in de baak slagen In do 28/1929? 929? af aan 50* feuilleton; De gestolen Professor. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOm)ERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Wsj I t 00. HOORWEG. Markt 31, Gouda. ZESTIENDE HOOFDSTUK. De Koekoekklok. eronder, lieuwe Beuri- koera hucht l J avond zat het oogenblik uit lat in één der sta- een opstand is uitgebro- - karakter draagt, daar beweging zjjn betrok- ip. leven geko- zonde”. “«de zijn Den volgenden morgen vonden de zap- tiehs, op twintig paa afstand van hél? dorp, daar waar het pad bergopwaarts voert, een dooden man met een mee in de keel. Het wae de Bosniër, de vriend van Salo mon. De honderdi pond waren verdwenen. Na tuurlijk ke azijn je in en gebruikt zeggen of je huisvrouw lijk ben je uisvrouw en De oc*aa.\vlief«r vou Gronau. De officieele ontvangst van von Gronau den oceaairvlieger en zijn metgezellen is op morgenmiddag vastgesteld. Vrjjdag zullen* de luchthelden met een particulier vliegtuig naar Buffalo vliegen »n Zaterdag gaan ?y naar Chicago, waar zij de vliegfeesten bijwonen. De officieele ontvangst vim de vliegers zal draadloos uitgezonden worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Dame uit een vliegtuig gesprongen. Gistermiddag is op de Richtlijn Frankfort Erfurt een dame, die te Frankfort in het vliegtuig had plaats genomen, op een hoog te van ongeveer 1000 meter uit het vlieg tuig gesprongen. Men heeft hier met een opzettelijke daad en niet met een ongeluk te doen, daar de deuren, toen het vliegtuig landde, nog gesloten waren, zoodat de on gelukkige alleen uit het raam kan zijn ge sprongen. Voorts werden haar tasch en haar pas gevonden, waarbij zich een 'briefje bevond, waarin verzocht wordt een bloed verwant te Frankfort van het gebeurde kennis te geven. Het lijk is intusschen te Kilianstadten by Vilbel gevonden. Het zou vergeefsche moeite zijn, om de ontzettende uitbarstingen te beschrijven, waarin Salomon lucht gaf aan zijn woede. Zijn gezicht werd bijna zwart, zijn oogen waren met bloed beloopen, toen hij voor het lijk van zijn vriend stond. Vitus was uiterlijk kalmer. Maar ook in ENGELAND. Een hittegolf Bijna 91 gr. F. in de schaduw. In heel Engeland heerscht een hittegolf. De temperatuur op het dak van het gebouw van het ministerie voor de luchtvaart was gistermiddag óm 2 uur bijna 91 gr. F. in de schaduw. I nabijheid van vliegongeval jonnen groote heelen nacht rdeervliegtuig, lam, vloog op harties boven het vliegtuig hoogte naar iheerde in zijn beschadigd jfroond waren en e straat terecht. ,e lijken van de jren en vier ser- van het toestel pht. De manoeu- ifgebroken. Men ik veroorzaakt ADVERTENTIEPRU8: Uit Gouda en omstreken (beheoraads tot den bsaorgkring): 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.65, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGENi 1—4 regels 125, eUm regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 S> hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeiingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusacbenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname .verzekerd te zijn. bieren, door de Joden bedreigd zijn, geheel onjuist is. Uitvoerig zette dr. Berman uit een, dat de Klaagmuur den Joden steeds toebehoord heeft en dat de Omar-moskee niet een van de groote heilige moskeeën der Arabieren is en zeker niet het tweede heiligdom na Mekka. De oorzaak van de onlusten ligt in wer kelijkheid in veel ernstiger economische en sociale problemen. In Papestina bestond eigenlijk tot voor korteh tijd nog de lijf eigenschap in allén vorm. (De Fellah’s (Ara bische landbouwers, de landarbeiders, boe ren en analphabeten, die het grootste deel der Arabieren vormen, waren de slaven van de effendi’s, een kring van Arabiscne in telligentie, die reeds in het buitenland stu deerden. De fella’8 hadden nagenoeg geen bezit, zwoegden voor de effendi’s en sjeiks, kregen daarvoor slechts het allernoodzake lijkste te eten, woonden tezamen met het vee, met de paarden en de ezels in een stal toen plotseling de verandering kwam by de komst van de Joden in het land. De fel- lah’s werkten daarna voor de Joden, doch kregen toen in eens geld in handen en wer den als menschen behandeld. Dat stond den effendi’s natuurlijk niet aan en daarom hit sten zy de fella’s tegen de Joden op en daarom verzon de moefdi de heiligheid van den Klaagmuur en daarom verspreidden zij het gefucht, dat de Joden hen van dit hei ligdom wilden berooven en in de plaats van de Omas-moskee weer een tempel van Salomon wilden oprichten. Er zijn echter ook Arabische stammen, die in goede verstandhouding met de Joden leven en die ook tijdens de bloedige onlus ten hun houdiftg tegenover de Joden niet veranderd hebben. VER. STATEN. Mr. Young naar Boston. Naar uit Washington gemeld wordt heeft Mr. Young zjjn ontslag genomen als lid van de Federal Reserve Bank om Gouverneur te worden van de Fed. Res. Bank te Boston, volgens hem een lucratieven functie. President Hoever heeft Young onder dankzegging voor den door hem verrichten arbeid, per 1 Sept. a.s. het gevraagde ont slag uit zijn functie verleend. De aandacht gaat op naar Zuid-Amerika, omdi ten aldaar, in Peru, ken, die een militair 1 leger en marine bij de ken. De rebellen zijn er in geslaagd Leguia, den staatspresident, weg te werken, doch het is de vraag, of de Peruanen bij deze wijziging zyn gebaat. Inderdaad droeg Le guia zijn naam, de „ijzeren regent van Pe ru”, niet zonder recht en reden, daar hy er een zeer straffe regeerwijze op na hield, zoodat hij zich niet by alle gelegenheden vrienden maakte, doch daar staat tegenover dat zyn bewind heilzaam was voor de repu bliek. Hy streefde er met man en macht naar gezonde economische toestanden in het leven te roepen; tevens stuurde hij aan op financieele hervormingen, terwijl hij de welvaart van zijn land bovendien wilde bè- vorderen door de uitvo'ering van groote werken, waaronder vooral moet worden ge noemd de aanleg van goede wegen, waaraan Peru werkelijk niet een teveel heeft. Ondanks deze goede hoedanigheden werd blijkbaar door het militair element Leguia’s presidentschap niet langer op .prijs gesteld. Laatstgenoemde zag zich genoodzaakt van het tooneel te verdwijnen en meende er ver standig aan te doen zijn land te ontvluchten en de wyk te nemen naar Panama. Hij scheepte zich in- op een kruiser in de ver wachting te kunnen overstappen op een Engelsche stoomboot, doch kolonel Cerro, de nieuwe dictator, heeft draadloos de orde gegeven, dat binnen zeer beperkten tijd dé kruiser diende terug te keeren. 'Blijkbaar is het er om te doen Leguia voor een krijgs raad te dagen. Volgens sommige berichten is de uitlevering van dien gewezen president reeds een feit geworden, volgens andere be richten zou Leguia ziek zyn geworden en aan boord van den kruiser reeds zyn over leden. Dit zyn verwarrende berichten, die het uitvloeisel zyn van het feit, dat er een censuur is ingesteld. Wanneer men mag afgaan op berichten uit Ameiikaansche bron, is de vlucht van Leguia uit Lima niet zoo rustig geschied als in den beginne werd bericht. Ongure elementen hébben geprobeerd op groote schaal te plunderen; zoowel het huis van den president als de villa van den minister van buitenlandsche zaken werden door de menigte bestormd en leeggeroofd. Eén der sensationeele berichten, die uit Peru komen, luidt, dat de politieke gevangenen in de centrale gevangenis terstond hun vrijheid opeischten, toen zy hoorden, wat er in Peru was gebeurd. De directeur van de gevange nis werd hierbij «oo in ’t nauw gebracht, da o hy moest laten vuren. De gevangenen sta ken daarop het gebouw in brand, waarby een aantal hunner omkwamen. De beide Het geluk is geen kleed, door anderen vervaardigd, dat men slechts heeft om te slaan; het is een zijden huis, als dat der zijderupsen, uit onze eigen boezem uit gesponnen. Ambachtsavond- Arbeidsinspectie Autobusdiensten Bpalingen Begraving Vermakelijkheden enswaardigheden togen Bewijs van ssie Bootdiensten urgemeester Bur- sie van Bystand -bestrijding Con- rs Diaconieën l van huisdieren ectriciteit en Gas ingifte Gemeente- komstenbelasting raad Gemeente- bet. van Gezond- Librye Goudsche edelijk) Handels- Hoffmansgesticht :hool Huiszorg ngen en Instellingen Instellingen van» iteitswet Invoer- Kalender 1930- Kegelclubs Kerk- ■n Keuringsdieftst ing Lager Onder- rw ongevallenwet iding MakelaaA Monumenten (Stads-) Natuur man ’t Algemeen njsvereenigingen Jitvoering) Ont- Ouderdomsrente 'orten Pensioenen - Politieverordening aad van Arbeid ngen Reinigings- iroefstation Klei- en ijks Zuivelconsulent b Schoolverzuim nheidscommissie Slachthuis inevanck Spaar- Stadhuis Stedej- bootdiensten St. isie) Stratenlys. i Tehuis voor Israë- (ig) Tesselschade mlosebestrijding ,-ingen van Handel, reenigingen (Land- i-Maatschappijen mogensbelasting kmisbruik -* Volks- Vreemdelingen- ihalen - Waag migingen en instel- ingbedryf (Comm.) ,-ingen Zegel -- iekenhuisverpleging en van de vestiging in Palestina van een Joodsch nationaal tehuis. De commissie ontheft de Èritsche regee- ring van elke beschuldiging haar plicht te hebben verzaakt met betrekking tot de be lofte om in Palestina te komen tot zelf- regeering. Dit alles betreft het tweede en derde deel. In het eerste deel van het rapport schijnt echter ernstige critiek te worden geoefend op het mandaatland ten aanzien van zyn bewind in de afgeloopen vyf jaar. De ern stigste beschuldiging in dit deel is wel de opmerking, dat het mandaatland, i.c. Enge land, in deze periode zyn plicht heeft ver zaakt om de verhouding der beide bevol kingsgroepen van Palestina, Arabieren en Joden, te regelen en deze nalatigheid wordt één der voornaamste oorzaken van de on lusten genoemd. Speciaal wordt de nadruk gelegd op de fout, gemaakt by het beloven van een pro gram van uitbreiding van het onderwijs, agragrische ontwikkeling en uitvoering van publieke werken, waardoor de samenwer king tusechen Arabieren en Joden moest worden bevorderd, maar die een groote te leurstelling werden voor het Arabische deel der bevolking. Het Britsche memorandum merkt op, dat deze critiek al zeer verrassend is. Het Brit sche regime heeft alles gedaan om ook de Arabische belangen te bevorderen, evenals de samenwerking tusschen de beide bevol kingsgroepen. De commissie schynt zich geen goed denk beeld te kunnen vormen van de moeilijk heden, die de verhoudingen in Palestina voor het mandaatland met zich brengen, aldus het Britsche memorandum. PALESTINA. De Arabieren niet anti-semitisch. De oorzaken der geschillen van economisch- socialen aard. Palestynsch opperrabjjn aan het woord. De correspondent van de Prager Presse te Bratislava heeft dezer dagen, naar het persbureau V. D. meldt, een onderhoud ge had met den opperrabbyn dr. Bermijn, die eenige dagen op zyn terugreis naar Pales tina in Bratislava vertoefde. Dr. Ber.nan heeft in dit onderhoud verschillende mede deeiingen gedaan omtrent de verhouding tusschen de Joden en Arabieren in Pales tina en over den toestand in dat land. In de eerste plaats constateerde hy, dat de Arabische beweging in Europa verkeerd als anti-semitisch wordt uitgelegd. Zeker heeft ook Engeland door zyn politiek tot deze voorstelling van zaken aanleiding ge geven, doordat het goede vrienden wilde blijven met de Arabieren, daar het dacht op deze wijze de Indiërs te winnen. Dit was echter, zooals gebleken is, een groote ver gissing. Dr. Berman verklaarde, dat de mededee- ling der Arabieren, dat de Omar-moskee en de klaagmuur twee heiligdommen der Ara- Je wilt de grens over? Ja, mijnheer! Goed! Hoeveel verlang je? Tweehonderd Turksche ponden als voor schot, driehonderd als ik terugkom. Ik heb een ander voorstel Honden! pond dadelijk. Tweehonderd, als je terjpg komt en mij zeggen kunt, waar de bende zich verborgen houdt. Vijfhonderd, als je mij een brief van den professor brengt. En duizend pond, als jé mij bij hem brengt. In orde? In orde. Wanneer kim je vertrekken? Onmiddellijk. Hier heb je de honderd pond. Doe je best, om de duizend te verdienen. Revolutie in Peru. President Lequia van het tooneel verdwenen. Kolonel Sanchez Cerro aan het hoofd der Regeering. hem laaide de toorn op. Was men dan weer loos aan deze, vanuit het duister loerende bende, overgeleverd? Zat hij reeds als ge- vangene in het net en behoefde de onzicht bare vijand de mazen slechts aan te trek ken, om hem aan handen en voeten gebon den, in zijn macht te krijgen? Wie was deze vijand? Irene’s waarschuwing! Kende zij hem? De machteloosheid, waartoe hij zich ver oordeeld zag, maakte hem razend. Hij, de vermetele vechtersbaas, gewoojj aan over winningen, voelde zigji bespot en vernederd. Die ander, de man achter den ondoordring- bkren sluier, speelde kat en muis met hem. Hij knarsetandde van woede. Een allesbehalve aangenaam gevoel, zoo geheel- door vijanden omringd zijn. Zich bespied te weten, zonder de oogen te ken nen, die op hem gericht waren. FRANKRUÏ Een ertnstige vliej Zes militairen om men. Gisteravond laat heeft in Ohartres een zeer emstii plaats gehad. Gisteravond luchtmanoeuvres die den I zou duren. Een groot bom] dat aan de manoeuvres de eenige K. M. afstand yanj het dorpje Chavannes, tol plotseling van ongeveer 30| beneden stortte. Het toestel val langs eenige huizen, g werden, doch gelukkig oirb* kwam geheel vernield in de Met veel moeite konden 4 zes inzittenden, twee officie geants, uit de puinhoopeif te voorschyn worden gebrik vres werden onmiddellyk vermoedt, dat het ongeju werd door motor-panne. ZWITSERLAND. Het rapport van de mandaten-commissie. De moeilijkheden in Palestina. Gistermorgen heeft de permanente man datencommissie van den volkenbond haar rapport aan den volkenbondsraad gepubli ceerd. Het verslag bevat o.a. een uitvoerige beschouwing over de onlusten in Palestina in Augustus en September van het vorige jaar, alsmede de critiek van de mandaat- landen op de door de .mandatencommissie gevoerde politiek. ‘Dii !®»doelte bevat' oa. een Britsch memorandum, dat heden tege lijk met het rapport egpubliceerd wordt. Het Britsche memorandum geeft een ana lyse van de in het rapport gemaakte op merkingen over de troebelen in Palestina. Het eerste deel handelt over don aard der onlusten en de houding, door het mandaat land voor en tijdens het uitbreken ervan aangenomen. Het tweede deel beschouwt de door het mandaatland getroffen maatregelen om de orde te handhaven, terwijl het derde deel zich bezig houdt met de in de toekorfist te volgen politiek. Uit het tweede en derde deel blijkt, dat de door het mandaatland, ix. Engeland, ge nomen maatregelen om de orde te herstel len, de stilzwijgende instemming hadden van de mandatencommissae en dat de com missie met bevrediging heeft geconstateerd, dat deze maatregelen voor de «toekomst waarborgen, dat de orde niet licht kan wor den verstoord. Eveneens bevredigend w^dt het in het Britsche memorandum geacht, dat de com missie van meening was, dat de .beperking van sommige immigratie-bepalingen geen aanleiding behoefde tezyn voor vrees,, in Joodsche kringen ten aanzien van een ver bod van immigratie van Joden in Palestina Salomon trok een geheimzinnig gezicht en ging naast Vitua op de waggelende steenen bank zitten. Mijnheer Thavon, fluisterde hij, ik ge loof, dat wij een stap in de goede richting kunnen doen. Ik heb een oud vriend van mij hier getroffen. Heel toevallig. Hij komt van Larissa. Een Bosniër, dite hm, nü ja... wij waren vroeger samen in de bergen... De reusachtige duimen van Salomon we zen over zijn schouder heen, om zijn vage aanduiding „in de bergen” wat meer kracht bij te zetten. Vitus glimlachte vol innige verstandhou ding. Nu, en wat wil die Bosniër? Hij zegt, dat h>j de verblijfplaats van de bende op kan sporen. Zij zitten in Grie kenland. Langs de heele grens spreekt men over niets anders dan over die geschiedenis Hij heeft er zelfs in Larissa al over hooien praten. Als wij hem behoorlijk betalen, wil lïij teruggaan om te zien of hij voeling met de bende kan krijgen. Hm. Wat is dat voor een mensoh, die Bosniër? Ik sta voor hem in. Salomon stond niet voor iedereen in. Vitua ging dus met hem mee naar huis, wé ar de Bosniër op hun kamer wachtte. Hij was een groote, eterke kerel met een sluw, koelbloe dig gezicht, reeds volgens zijn uiterlijk was hij de vriendschap en het vertrouwen van Salomon volkomen waardig. Tusschten hem en Vitas ontspon zich het volgende gesprek, dat zacht fluisterend ge voerd werd. De schoolmeester lag ongetwij- feld ergens op de loer... der dergelijke omstandigheden niet te kus sen. Waarom was zij dan gekomen? Alleen met het menschlicvende voornemen, hem voor de listen en hinderlagen van het ge heimzinnige „men” te waarschuwen? Het beeld van Elena dook voor hem op. Elena, dc even mooie, maar tevens de wild spottende... Hij zag haar lachen, schelmsCh uitdagend. Die had het hoofd achterover kunnen buigen, zoover zij wilde, diö zou hij toch gekust hebben In dien het noodig geweest was met geweld. Al had zij hem daarna ook de oogen uit het hoofd gekrabd. Maar Irene.Dat was geen vrouw, die men ruw of tegen haar wil aanpakte. Zelfs de lichtzinnige, niets ontziende Vitus voeldé en respecteerde dat... En dan! Was zij niet gekomen? Ondanks het ontzettende gevaar, waaraan zij zich blootstelde? Had zij hem niet gesmeekt, naar haar waarschuwing te luisteren? Was dat niet een band tusschen hem en haar...? Waagt een vrouw zooveel voor een man, die haar onverschillig :s? Het was dus Irene IreneDe mooie zachte, teedere en moedige Irene... Vitus droomde, fantaseesde en spiegelde zich verleidelijke toekomstbeelden voor. Leegloopen kan zelfs den braafsten en dus oofc Vitas, op verkeerde wegen bréngen. Gelukkig stapte Salomon op een avond midden in die heerlijke dweeperij. Salomon en poezië waren twee dingen, die ten eenen- male niet bij elkaar pasten. Nauwelijks zag Vitua zijn trouwen Spanjool, of hij stond reeds met béide voeten op de nuchtere aar de Wat ia er aan de hand? De zaptiehs droegen dan vermoorde naar het gemeentehuis, Vitus en Salomon gingen langzaam naar hun kamers terug. -Wij moeten iets doen, gromde de Bpan- Dat vind ik ook. - Ik stel voor, dat wij beginnen met dien hond van een schoolmeester den nek om te draaien. Die heeft ons gesprek afgeluisterd de duivel weet hoe. En hij heeft den ^Bosniër verraden. Vitus bleef staan en keek Salomon aan Een booze, wreede trek ontsierde zijn knap gezicht. - Je hebt gelijk, Salomon’ Wij zullen be ginnen met den schoolmeester! (Wordt vervolgd). Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. Nadruk verboden. Ach wat Vitus verbande met een onge duldig gebaar alles, wat hem hoofdbreken veroorzaakte, uit zijn gedachten, de bandie- professor Martius, den schoolmeester, ®^id. niets bleef er dan de mooie Vrouw. De .pleegzoon” van d®n ouden Fuchs had aal geen aanleg voor sentimentaliteit, aar daar in het eenzame saaie bergge- >Qcht begon hij te-dweepen. Avond aan mnd zat hij onder de platanen, keek met wezigen blik naar de bergen, die langzaam dU18terni8 gehuld werden en droomde van ’ïene Xymatis... ?5ene> mooie, de zachte, de teedere «°g heden betreurde hij het diep, dat zij kus ontweken was. Zonde? Alleen daar- c-Ai^1Jr ^an ^en an^8*1 voor de zonde in alt zat namelijk zoo ZJ a“- d« heer Vitus Thavon had zeer voorstellingen van het begrip Volgens zijn opvatting zou het geweest, zoo’n mooie vrouw on- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aaa ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. GOUkSUIE (IHRAM. I kranten, die Leguia’s politiek hebben ge- I steuiid, El Tempo en La Prensa, werden eveneens bestormd, maar al te groote scha de werd hierbij niet aangericht Ondertusschen is Cerro, de kolonel, die als de ziel der revolutie is te beschouwen en die. te Arequipa de revolutionaire bewe ging feitelyk inleidde, president der repu bliek geworden. Hy was eerst opperbevel hebber van het leger geworden, terwyl ge neraal Ponce Leguia’s plaats innam, maar is thans de leider der nieuwe Regeering ge worden. Cerro heeft terstond^ zooals dat nu eenmaal de gewoonte is, een proclamatie afgekon- digd en daarin wordt nu van allerlei be loofd’: vooruitgang, eensgezindheid en mo- reele gezondmaking. Dat is heel wat, maar dat er ondertusschen aan een president schap, vooral in Peru heel wat moeilijk heden vast zitten, moest Generaal Ponee reeds ervaren, toen hy zich genood zaakt zag kanonnen te laten aanrukken en op de menigte, die het paleis van den pre sident plunderde, te laten schieten, een ge beurtenis, waarby nog al wat dooden moe ten zyn gevallen. Volgens (berichten uit Li ma, de hoofdstad van Peru, moet de rust in het land verder niet verstoord zijn, doch tegenover dergelyke mededeeiingen dient men natuurlijk w41 een beetje kritisch te staan, daar een scherpe censuur nu niet be paald bevorderlijk is voor een betrouwbare berichtgeving.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1