MAANDAG 1 September a.s. hql lij ui Militates OPENING A.VERBLAAUW Rijks H.B.S. Gymnasium BoekhandefVAN BURK Lewensteins Kaainacbioes HH&V VAV SrirnilMi iühe REEUWIJKSCHE PLASSEN MEUBELMAGAZIJN mmmmmH H RADIO P. BAKKER, iBleaaiseer-liriebliiig SE 1111 Ui. TRAPPEN EN TUIER WERKEN De Goudsche Fruithandel Blijvende Uaargolving KLEIWEG 88 I Voor Lips' Brandkasten en Slotenfabriek I LJO ELKEN ZONDAG vaart de Motorboot van V.V.V. naar de Dames- en Heerenmaatkleeding Kaashandel P. 6. TEEKENS, Inrichten, bijhouden en eontroleeren van Boekhoudingen Maandelijksch Winstoverzicht Belastingzaken, Assuranties 5° Bleekerssingel 29 - Telefoon 544 H. Brouwer de Koning, C. VAN DEN HONDEL HEDENMIDDAG 3 UUR KLEIWEG 37-41 Gebr. Kamphulzen Fraai Sterk Goedkoop I IS DE AGENT P. BOND Pz., GOUDA. I gemeenschappelijke belangen, die een band vormen, en de gemeenschappelijke behoef ten. Dat heeft tot onvermijdelijk gevolg, dat het saamhoorigheids- het gemeenschaps gevoel en daarmee ook het nationaal be- wuatzyn Verslapt. Bij ,opoa Hollanders, die wat eenzelvig van aard en sterk individua listisch van aanleg zijn, is dat in bizondere mate het geval. Daarom zjjn voor ons die publieke feestdagen zoo bizonder noodig. Ze doen ons de gemeenschappelijkheid, het behooren bij de anderen niet alleen met de oogen van ons verstand zien, maar ook ge voelen in het opgaan in eenzelfde feestelijk heid, het genieten van eenzelfde vreugde. Ieder van ons heeft dat op zulke dagen en voeral dan in geestdriftige, feestelijke bij eenkomsten wel eens gevoeld. Wijst ons dan bovendien de oorzaak van de feestelijkheid nog op Het bestaan van een gemeenschap pelijke» band, op de saamhoorigheid, zooals dat op nationale feestdagen het geval is, dan gevoelen we die saamhoorigheid nog sterker en intenser. En dit saamhoorig- heidagevoel, dat ons gemeenschaps- en na tionaal bewustzijn opheft, beurt ook onze eigen stemming, ons eigen wezen omhoog en geeft ons daarmede een frisscher en nieuwe kracht Zoo werken langs twee zijden de open bare feestdagen tot ontspanning en opbeu ring en daarmee tot versterking van ons individueel leven. Door de versterking van het saamhoorigheidagevoel komen ze ook de gemeenschap, die bij iedere versterking van het individueele leven reeds wint, nog direct ten goede. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MXXXVII. Het ontstaan van den Haag. Het valt wat nioeielijk zich in de geschie denis in te denken wanneer jn«n leeBt, dat er een tijd was dat oijv. den Briel belang rijker stad was dan Rotterdam en dat Wate ringen lueel wat gewichtiger was dan den Haag. En toch het zoo geweest. Den Haag is ontstaan in het midden der dertiende eeuw, tloen het grafelijk jachthuis was gesticht ter plaatse van het huidige Binnenhof aan den verkeersweg van Wate ringen naar Leiden. Op de z.g. Plaats die thans nog vlak bij het Binnenhof ligt, was de pleisterplaats voor de jachtstoet^ Daar was natuurlijk pen logement en een stalling te vinden in den kring van de dienstwonin gen voor het jachtverblijf. Bchetenmgen is veel ouder dan den Haag, maar lag daar ook een heel eind van ver wijderd. Langs de geplaveide wegen die er thans zijn, ia een waudeliug van de Plaats naar Soheveningen nog altijd er één van arie kwartier. En vroeger wa# er geen weg en had men door do duinpaden te gaan die vuil1 en allesbehalve recht toe recht aan waren. Het is do groot» onvergetelijke ver- dienste van Huygeus Jat hij een kaars rech te weg van den Haag naar het strand aan legde en daardoor voor goed den Haag aan d» zee bond. Verder lagen aan den Haag de dorpen Eykenduinen en Nieuwveeu, die beide groo- ter waren dan die Hagbe. Eerst in het mid den der veertiende eeuw was de nederzet ting om het jachtverblijf ai aardig toegeno men en ontwikkelde zich.eenige straten ter plaatse waar nu de Hoogstraat ligt die als een zijstraat van de Plaats kan gelden en het verlengde daarvan de weg naar Nieuw- veen, de Veenestraat. Even buiten het centrum meer in de rich ting Van het Weetland, ontstond de Geest waar de parodhiapaap woonde. De naam Pastoorswasande herinnert heden ten dage nog aan diens verblijf. Dichter om het jacht verblijf kwamen grootere heerenhuizen dje bestemd waren voor het verblijf der jacht- ganooten van den graaf. Ze stonden parallel aan het jachtslot en vormde het begin van den tegen woo rdigen Vijverberg. leder die zich daar vestigde, hetzij tijde lijk, hetzij voor goed, bracht meerheven in het dorp en deed de bevolking tdhnemen. Zoodat aan het einde van de veertiende eeuw al een centrum was ontstaan die de omliggafide dorpen in grootte verre overtreft Het Binnenhof wasuitgebreid, de voorhof ervan, het Buitenhof, was al roet huizen be zet en naar alle kanten was de Plaats uit gebreid tot een dorp dat beteekenis kreeg vooral omdat de eigenaars van het jacht slot een groot deel van het jaa^vertoefde. jToch kwam er toen stilstand in\den groei en was er niets dat er op duiddeXdat den Haag eenmaal een zoo geweldige vl^ht zou nemen. In de zeventiende en achttiende eeuw was 66 'duizend, in 18TO 90 duizend, in 1880 lt3 er een geleidelijke groei, maar bij de eerste nauwkeurige volkstelling die in de eerste jaren van de negentiende eeuw plaats had, bleek het aantal zielen de veertig duizend gepasseerd. Een halve eeuw later was het duizend, in 1900 200 duizend en thans hx 1930,435 duizend zielen. De groote aanwas is dus vair d» laatste zestig jaren en in iets meer dan een eeuw is het aantal vertien voudigd. Toch is het oppervlak van het oude den Haag niet zdhveej uitgebreid hetgeen een gevolg hiervan Is dat de enorme duinterrei- n^P Hoogamha^it werden gerekend. Eerst Loosduinen is het groote stuk gefeest da» hst grondgebied als zoodanig vergrootte. - Een goede 3000 Hectare is nu dit gebied en allpeji Rijswijk, Voorbrug en Wassenaar een- maal bij den Haag getrokken gullen zijn is eeq aanzienlijke uitbreiding te verkrijgen. Een vesting .is den Haag gelukkig nooit geweest. Mén heeft wel Singels gegraven en later den cirkel uitgebreid, maar wallen die de uitbreiding altijd op een verschrik kelijke mapier in «denweg stonden, zijn er nooit geweest. Dit is een groot geluk, want de bevolking hoopte zich dientengevolge niet op een punt op. De singels en grachten zijn bizonder nuttig gewfeeet en het grootst» nut' Kwakken op de Plassen. sn rtieumatlek let er op (tel op eik. MM bat woord "Bagar" staat MN '3 bewijzen zij1 thans nu de meeste zijn ge- dempt en tot breed» verkeerswegen gewor den zijn. Een belangrijk element in de ontwikkeling is geweest de spoorweg Amsterdam—Rotter dam. In 1843 werd het eerste station ge opend dat een heel eind buiten do kom van den Haag lag, maar dat onmiddellijk aan leiding gaf toi uitbreiding van de stad in de richting van het station. Het veel later gebouwde staatsspoorstation grensde vlak aan het bebouwde gedeelte en aau het Haag- sche Bosch, zoodat hier geen rechtstreek- sche aanleiding tot uitbreiding was. Ver-weg lagen Scheven in gen, Loosduinen, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar, maar thans is dat alles veranderd. Niemand kan meer een scheiding vinden en alles loopt inéén. Zoo gaat de ontwikkeling nog steeds voort en den Haag dat nu al een-oppervlak te heeft zoo groot als Parijs zal eenmaal daar een heel eind boven uit gaan. Als in 1950 den Haag zijn 700-jarig be staan kan vieren zal het als er geen veran dering komt, het aantal zielen wel de 700 duizend gehaald hebben met inbegrip der dri» omliggende gemeenten. Zoo is uit het jachtslot van e«n pleister plaats voor ruiters en jhchtkoetaen deze groote stad gegroeid die nu een wereldrepu tatie heeft. En in deze overtuiging, vol trots als Ha genaar, gaat uwe briefschrijver, genoegelijk met vacantie en spijbelt hij de voigende week één maal. HAGENAAR. MODEPRAATJE Vóórboden van den Herfst. Zooals in de dagbladen verluidt, hebben de modekoningen de hoofden bi; elkaar ge stoken en is er bij het uitbrengen der nieu we heitstmode heel wat te doea geweest. De vraag of de rckleen „kort of lang" zouden zijn, heeft veel stof doen opwaaien en naar het schijnt n.oeten de heeren het lang niet eens zijn, wat er op dit gebied gelanoeerd zal worden. Voor de élégante toiletten sciiijnt d© strijd echter beslist Die laten zij zich in geen ge val ontglippen, die blijven lang en worden zoo mogelijk nog langer. Het kan niet meer geduld worden dat de eenvoudig-lieve kort gerokte modellen zoo maar door 2de en 3de jrangs huizen nagemaakt worden. Dat ie een ramp gebleken voor de Hauteoonture en men zal zich wel wachten dezen verkeerden toestand nag langer t» laten voortduren. „Veel lfengte" en dus „veel stof" is de leuze en van deze ,ftof één zóó gecompli- oeerd model, dat alleen de fine-fleur der Pa- rijsche^oouturièrea van de heel fijne détails iets terecht zullen kunnen brengen.» Met den smaak van het publiek dat in onzen tijd van snelverkeer «iet van de lastige lange- rokken gediend is, wordt niet al te veel no titie genomenOf toch 1 Voor <te straat,, voor sport- en voor wandeldoeleinden blijft de voetvrije rok favoriet, alleen zal hij, om even weer te dóen aansluiten bij het mo- dieuse silhouet, een handbreed langer wor den zoodat hij weer bijna tot den enkel af daalt. Dit ia voorzeker eene lèngte, die door ve len geapprécieerd wordt en daarom zullen dte „trotteurs", deze eerste herfst- en wan deljaponnetjes eene prettige lengte erlangen. Voeg daarbij de fraaie degelijk» stoffen, die door de Franscbe stoffenindustrie gebracht worden en ge hebt als resultaat waarlijk mooie en degelijke kléedjng, naar zeer te waardeeren modellen. De stoffen die bedoeld worden zijn van eene zware zijde-achtige soort, zeer voeg zaam en zeer rekbaar, met in gewezen zeer kleine patroontjes die eruit zien of zij oplig- gen. Het weefsel heeft ook wel iets mohair achtigs in zijn aard, dat door de tegenkant der stof, die soms van eene geheel andere kleur is, wordt teweeggebracht. Plooi-effec- ten geven de vroege-luer fstj aponnen «en slank aanzien, terwijl de klokstrooken min der rond van coupe zijn en de slanke „out line" dus ook in de hand werken". Tot de vroege-hferfstcoUtecties behooren ook de tricotages, die dit seizoen eene groote vogue tegeinoet^aan. Door den koelen zomer waren ze in het buitenland reeds' zeer popu lair, men zag haast evenveel pull-over- en jumperpakjes als gewone japonnetjes en daar de herfstmode hierop voortbouwt, brengt ze decs© prettige kledingstukken in de nieuwe, zeer afwisselende uitgave. Zoo heeft d» nieuwste pull-over, een Iob- gracieusen, ietwat overblousenden vorm! Want weet, hij wordt door een strakken band afgewerkt die hem wat doet overblou- sen, wanneer hij, en dat is mode's voor schrift, in den rok, bij wijze van blouöe, ge dragen wordt. Geen wonder dat de gladge- weven pastelkl^jrige pull-over, dan ook een aardig wit- (of afstekend) kraagjie en revee- tjes heeft, dat deee revers soms tot aan de taille doorloopen, dat ze soms in een soepe- len jabot worden omgezet! Dezelfde élégant» tendenzen heeft d»fuorie ook ten opzichte van de nieuwe vestefi. Deze zijn alle van mouwen en van een ceintuurtje voorzien en zij zijn coo prachtig «n kleurrijk mefc ingelegd» reepen bewerkt, dat ze een zeldsaam fleurig effect maken. De vesten zijn soms van effe» shawl-wol in een rechten breisteek uitgevoerd. Vaker zijn ze van naturelkleurige öhetland-wol, in een yeer vast breisel gewerkt, zoodat ze een extra elastisch weefsel opleveren. De nieuwe h«riatmode houdt ook rekening met de regen-mogelijkheid Ze brengt'zoo wel regenmantels van zijden ruitenstoffan niet «ene tegen laag van dun gummi als man tels van kleui-gepatroonde tweedstof, die imperméabel gemaakt is. GRACE ALLAN. Tot zoover het verslag van den heer Hoff- loff- I eten- KWAK. Teekening Annie Roes. Toen tien jaar geleden de Goudsche Orni thologische Club werd opgericht, was een der eerste punten van het werkprogramma, dat werd opgesteld, het verzamelen van ge gevens, die betrekking hadden op de ver spreiding en het voorkomen van de vogel» in de omgeving van Gouda. Na eenige jaren hard werken was een zoodanige collectie gegevens verkregen, dat tot samenstelling van een Avifauna Goudana, een lijst der in de omstreken van Gouda in wild.en staat waar genomen vogelsoorten kon worden overge gaan. Deae lyst werd opgenomen in „De Levende Natuur" van Dec. 1922 en Jan. en Febr. 1923; ze telde toen 166 soOTten. Na dien is het aantal soortep ,ilal in onze om geving hetzy broedend, hetzij op deti trek werd gesignaleerd, tot over de 170 aangegroeid en zyn «en groot aantal nieu we gegevens over de verschillende vogel soorten byeen gebracht. In de laatste jaar vergadering van de Goudsche Ornithologi sche Club, op den oprichtingsdatum 16 Aug. 1930, werd dan ook besloten tot hernieuwde uitgaaf van onze Avifauna Goudana over te gaan. Toen we dat besluit namen, konden we moeilijk denken, dat reeds den volgen den dag een nieuwe vogei soort aan onze lijst zou worden toegevoegd. In de Goudsche Courant van 18 Aug. is reeds in een kort bericht melding gemaakt van de waarne ming, die tijdens een excursie, die enkele leden van de club op Zondag 17 Aug. naai de Reeuwijkache en Sluipwyksche Plassen maakten, werd gedaan. Van een der deelnemers aan deze excur sie, den heer E. J. A. M. Hoffman ont vingen wy een eexvigszins uitvoerige be schrijving van deze hoogst interessante en belangrijke waarneming, die we hier in ex- tenso laten volgen. e Zondagmorgen 17 Aug, ongeveer half twaalf, bevond ik mij, tezamen met de leden der GoudscHl Ornithologische Club, de hee ren Jan P. StJtybos, lr. Chr. P. G. J. Smit en B. Siwanenburg in eenige kano's op de plas „Elfhoeven", nabij Reeuwy'k. Het was zeer zonnig zomerweer, en de eerste mooie dag na de lange regenperiode van dezen zomer. Toen wij, laiigzaam voortpeddelend een der kleinere eilanden naderden, die gelegen zijn ongeveer tegenover het midden van de Lange Ka, vlqjren vlak voor one plotseling twee zeer groote vogels met tragen regel matige» vleugelslag vanuit de hooge strui ken op. Onmiddellijk gevoelden wij allen die eigenaardige schokkende gewaarwording, die ieder waarnemer ondergaat, die zich in eens voor een totaal onverwacht raadsel ziet geplaatst. Menspeurt" iets belangrijks en de meest wonderlijke gedachten gaan iemand door het hoofd. Zonder de minirte aarzeling zetten wij het tweetal na; onze kano's schoten door het water en wat my betreft, ik herinner my, dat mijn eerste gedachte was aan Bruine Kiekendieven, een idee dat ik on middellijk weer moest verwerpen, omdat ik duidelijk zag, dat de onderzijde der vogels geheel wit was gekleurd. Toen kwam het denkbeeld aan Mantel meeuwen nog even by my op, maar ook dit moest als absurd wor den terzyde gesteld, want Meeuwen plegen niet vanuit de toppen der boo men op te vliegen. (Later bleek het mij dat ook Etry- bos even gedacht had aan een groote Meeu wensoort, n.l. den Grooten Jager). Wij zagen nu hoe de beide groote, ge heimzinnige vogels een bocht beschreven en recht voor ons uit neerstreken in het hooge pgaande hout van het eiland „/Oswald" 'oen zy die zwenking maakten, bemerkte met zekerheid, dat wy met een reiger- at té doen hadden. Ik zag hun gedrongen tatyelijk. hreeden romp, ik zag hun lange hteren gestrekte pooten en kon Hen, dat hun b re ede fraai gebogen en aan de einden egaal afgeronde vleugels donker waren gekleurd. Eén der vogels bleef goed zichtbaar zitten boven in een boom, blijkbaar scherp uitkijkend naar het naderend gevaar. Op dit oogenbük dacht ik aan den Kwak, maar ik wachtt^ftiy wel die gedachte te uitten, want ze scheen nogal fantastisch en men maakt zich niet gaarne belachelijk. Maar Strybos, die op dat moment over zyn prisma-kijker beschikte en wifens positie bovendien iets gunstiger was dan de onze, riep ons juichend zijn diagnose al tegemoet „Kwakken!" Toen wy vlakby het eiland gekomen wa ren, konden wij1 den eenen vogel beter op nemen. Er was toen geen twijfel meer. Het was een forsch beest, blinkend wit op borst en buik, met een langen snavel en lang* pooten. De rugzijde was zwartblauw ge kleurd. Strybos zag door zijn kijker de lan ge sierveeren achter aan den kop en de zeer licht gekleurde pooten. Dezé momenten waren beslissend, want eepaklaps veerde de vogel op, dadelijk ge volgd door den tweeden, dien wij niet had den zien zitten en met kalmen wiekslag langzaam styg&d vloog het tweetal, als om een laatsten twijfel weg te nemen, vlak ovnf onze hoofden heen om, hoog aan den hemel, weg van de Plassen koers te nemen in Zuidelijke richting. De Kwak of Nachtreiger zijn weten schappelijke naam luidt Nycticorax nyeti corax nycticorax (L.), wat letterlijk te ver talen is door Nachtraaf is een reiger- achtige vogel, ruim een halve meter lang* en met een vleugelspanning van ohgeveer een meter. In het prachtkleed, waarvan een fraaie teekening hiernevens staat, zyn de bovendeelen van het veerenkleed diep zwart met een metaalachtigen blauwen glans; de vleugels zijn blauwgrijs, de overige veeren wit of iets geelachtig. De drie verrukke lijke, wel 20 c.M. lange, sierveeren aan het achterhoofd zijn zuiver wit. De iris, aan vankelijk geel, wordt later prachtig rood; de naakte teugel en de snavel zyn zwart, de pooten geelachtig tot vleeschkleurig. By de jonge vogëlp zyn de kleuren heel wat minder scherp tegen elkaar afgegrensd; ze zyn meer grauwachtig. In vroeger jaren was de Kwak in ons land, vooral in Zuid-Holland, niet zoo'n zeldzame verschijning. Op het Schollevaars eiland, eertijds gelegen in de moerassige plassen tusschen Nieuwerkerk aan den IJs- sel en Kralingen, kwam de Kwak, voordat deze plassen werden drooggelegd, in groot aantal voor en, blijkens een oude, alleen in manuscript bewaarde kroniek van Jacob Lois, getiteld „Oude ware beschryvinge van Schielant", kwamen in een bosch by Zevenhuizen (Z.-H.) voor: „seer groote guantiteyt van reygers, quacken, lepelaers, krayen, kauwen ende meest van alle noch schollevaers ende diergelycken gevogelten noch meer." Ook in een 17de eeuwsch reis verhaal van Gotfr. Hegenitius „Iti- nerarium Frisio-Hollandicum" (Lugd. Bat., 1630, p. 136) wordt melding gemaakt van het voorkomen van Kwakken in een- bosch by Zevenhuizen. N o z e m a n, de schrijver van het groote vyfdeelige standaardwerk „Nederlandsche Vogelen" (verschenen te Amsterdam in de jaren 17901829), dat een der kostbaarste werken is uit onze Goudsche Librije, zegt in deel II op pag. 162 over den Kwak o.a.: „En de heer Willughbey» die geen gewag altoos maekt (zoo weinig als Ray) d&t deeze soort van Reigers ergens in Engeland wordt gevonden, heeft zyne aenteekeningen wegens onzen Kwak geschreeven by of in Zevenhuizen in Holland, naer een jong voor werp, welk hy aldaer had opgedaen, niet lang nadat het uit zyn nest gekoomen was (Fr. Willughbey, Ornithologiae libr. III pag 204, III). In de voorige eeuw was het Z e v e nh u i- zensche Bosch vermaerd wegens de daer in broedende vogelen. Er was, onder anderen, eene menigte van Kwakkennestenr en alle zomers maakte men plaizierpartyen van uit de omgeleegene plaetsen derwaerts te gaen, om Kwakken te schudden en Scholvers te stooren, dat is, om uit de kruinen der boomen, waer in de Kwakken broedende geweest waeren, de nog niet vlug ge jongen deezer vogelen neer' te schudden. En alhoewel dat Bosch met veel van het daer rondomgeleegen land bereids voor veele jaren was weggeveend geworden, be hielden echter de Kwakken, gelyk de Lepelaers en Scholvers, die er ge woon waren te nestelen, den zelfden visch- ryken oord; vindende men hen nog jaer- lyks in de naebuurschap dier plaets aen- gevlogen, om hun gebroedsel voorttebren- gen en op te voeden. Ze zyn hierom ook Hollandsche vogelen." By Lekkerkerk broedden in 1876 nog Kwakken, want in de collectie van Wolley te Cambridge bevindt zich een legsel van 3 eieren in Mei van dat jaar aldaar ver zameld. Bovendien bevinden zich nog 2 eieren uit Lekkerkerk, eveneens in Mei 1876 verzameld in deze collectie. Sindsdien is over het broeden van den KWak in ons land niets meer bekend ge worden. In Zuid-Europa (o.a. in Hongarije) en een deel van Azië en Afrika komen ze nog geregeld voor. In iDuitschland zijn in de laatste jaren slechts enkele nesten ge vonden. Na 1900 werden in ons land, zoover be kend, nog rui in twintig exemplaren gezien of geschoten; o.a. werd half Juli 1910 een exemplaar gezien by Montfoort. Merkwaar dig is dat een jong met nestveeren op 8 Aug. 1916 by Zoeterwoude werd bemach tigd, „alwaar het dier uitgebroed moet zijn", zooals Prof. van Oort veronderstelt (Omithologia Neerlandica, I, p. 77). Op 16 Juli 1920 werd een jong ex. by Aals meer geschoten. Deze beide waarnemingen, gevoegd bij het feit, dat alle overige obser vaties tusschen het einde van April en de tweede helft van Augustus werden gedaan, wijzen er op, dat het niet uitgesloten iB, dat hier of daar nog een enkel jaartje zou broeden, een mogelijkheid waarop o.a. Dr. Jac. P. Thysse herhaaldelijk heeft gewezen. Wy denken in dit verband o.a. aan de plas sen by Nieuwkoop en Noorden, die zeer zeker als broedplaats voor den Kwak in aanmerking komen. Aangestipt moet worden, dat in 1908 en 1909 pogingen zyn gedaan tot wederinvoe ring van deze vogels in het Naardermeer, welke echter mislukt zijn. In 1908 werden 16 Kwakken, geschonken door „Artis" en de Rotterdamsche Diergaarde, naar het Naardermeer overgebracht en daar aanvan kelijk ondergebracht in een met kippengaas afgesloten terrein, dat gunstige eigenschap pen als aanstaand broedterrein bezat. Al lengs werden de vogels losgelaten, maar na korten tijd werd een groot aantal exemplaren in de omliggende gemeenten gevangen of geschoten. Een leuke bijzon derheid hierbij was, dat een dezer vogels (ze waren allen gekenmerkt door een ring met het opschrift „Naardermeer") naar Amsterdam vloog en aangetroffen werd op de volière, die hem tot voor korten tijd als verblijf had gediend. De proefneming in 1909 bestond hierin, dat men eieren van Kwakken onderbracht in nesten van reigers. Toen het feit, dat op de Reeuwjjksek» Plassen door leden van onze club Kwakke» waren gezien, bekend werd, kregen we not van andere kanten bericht van personen, die de vogels ook hadden gezien, maar niet hadden geweten welke soort het was. Het bleek dat onze stadgenoot, de heer H: van Eijk ze reeds op 10 Aug. had gezien, ter wijl de gebr. Van der Starre uit Sluipwijk de vogels herhaaldelijk op Elfhoeven had den waargenomen. Zondag 24 Aug. zag oni clublid Swanenburg nog een ex. op dezelfde plaats. Dergelijke waarnemingen zijn een i sporing om by voortduring onze aandacht aan de vogelwereld van onze' omgeving, en in 't bijzonder aan die van onze mooie Plu- sen, te bly'ven geven. A. SOREYGROND. GOUDA, Aug. 1930. By ADERVERKALKING van heraSi en hart kan door het dagelyksch gebrul eener kleine dosis natuurlijk „Franz-Josef", .bitterwater bereikt worden, dat de patiënt zonder sterk te perken, ontlasting heeft. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Reviaan 14, lokaal der dik Markt 49. Probleem No. 675. Zwart schijven op: 3, 10, 13/15, 19, 22, 18, 32, 36. Wit schijven op: 24, 29, 30, 34, 39/43, 49. Probleem No. 676. Zwart schijven op: 9, 10, 12, 13,16/18, 20, 24, 30. Wit schijven op: 26/29, 32, 33, 36, 34, 39, 43. Oplossing van Probleem No. 673. Wit speelt: 22—17, 38—32, 32—27, 37—32, 40 7, 35 2. Oplossing van Probleem No. 674. Wit speelt: 34—29, 32:23, 26:88, 30—24, 35 4, RAADSELS VOOR DE JEUGD. Oplossingen van de Raadsels van vorige week. 1. De hoedenfabrikant. 2. Lak. 3. Borstbonbons. 4. Kapitaal. 5. De tyd. 6. De maan, haar licht. Er was dit keer geen enkele goede op lossing. Nieuwe Raadsels. 1. Soms van goud en soms van zilver, Soms ook van gewoon metaal Geen begin en ook geen einde, Maar je kent het allemaal. 2. Ik word met drie letters geschréven en noem een voorwerp, dat op den grond ligt en in elk huis te vinden is. Keer my om en ik noem een eigenschap v» een diet. a 3. Met g ben ik een vogel, met H een jon gensnaam, met St een raeiijetnaam «n met Fr weer een jongensnaam. 4. Verborgen groenten. We hebben met Jaap, Ko, Olga en len> gewandeld. Heeft Greet Hespe u lenteliedjes voor gezongen Ik vind Jacob, Iet en Leo Steffens een saai stel kinderen. Heb jy het gas laten branden, terwijl boven was, Annie? - 5. Een Keizer uit de (ftdheid, Maar ook een maand van 't jaar, Geschreven met acht letters, Noem mij dat achttal maar. 6. Myn geheel wordt met 5 letters JF schreven en is iets dat je dagelijks Een 4, 3, 2 is een lichaamsdeel. 2, 4, 3, 5 is een kleur. 5, 4, 2 is onvruchtbaar, droog, kaal. Een 1, 3, 4, 2 is timmermansgereea; schap. Oplossingen inzenden aan de redactie de Goudsche Courant, Markt 31. Meisjes en jongens moeten opgeven oud zij zyn. - RUILBUREAU voor bons en Op verzoek van de fa. Bussink en dive* winkeliers te dezer stede herhalen w® eens het begin onzer rubriek van de week. Wel een bewijs dat de Goudsche J gelezen wordt en niet minder onze rubriek. De eerste uitbreiding, welke we willen geven aan onze ruilrubriek is die met het opnemen der plaatjes voor Bussink's album „Myn land". Vele verzamelaars hadden ons reeds at tent gemaakt op deze albums. Juist had den we dezer dagen het groote genoegen inzage te krijgen van het thans loopende album ^Zuid-Holland". Een keurig album, Jammer, dat we niet eer tot opname overgegaan zyn. Werkelijk voor de liefhebbers van ver zamelen een boekwerk, dat er mag zijn en genoemd moet worden onder de mooie uit gaven. „Zuid-Holland" is het album voor 1980. Elk voorjaar wordt er een nieuw album uitgegeven. Verschenen zyn reeds I Overysel, II Gel derland, deel III is dus Zuid-Holland, en deel IV verschijnt in 1931. De plaatjes der diverse albums kunnen onderling geruidl worden; dus voor Over- jjsel en Gelderland kunt ge bekomen Zuid- Holland en omgekeerd. Bij verschijning van deel IV gaan echter de plaatjes van album I (Overysel) uit de circulatie, ook al omdat de albums van Overysel uitverkocht zyn. De albums zyn by de winkeliers verkrijg baar voor 60 cent. In alle artikelen van de fa. Bussink vindt u plaatjes, we vinden bij diverse koeksoor- ten verpakt resp. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 zelfs 9 plaatjes. De heer Fickweiler, Tiendeweg, etaleert ter eere van de opname dezer plaatjes Bus sink's artikelen èn albums èn plaatjes. Ruilwaarde per plaatje 12 punten. Laten we nu a.s. week eens zien dat deze opname is een lang gevoelde behoefte. We verzonden aan C. Sch. té Gouda: 26 Paddenstoelen en noteerden voor Jo Q. te Gouda 20 Droste's bons. Een magere week bü de* vorige maal ver geleken. We zullen het toeschrijven aan de warmte. Maar verzamelaars zoo kunnen we niet doorgaan, veel en spoedig zenden hoor! We zien gaarne flinke hoeveelheden tege moet van Lever's bons, Pelikanen, Linnen- kastbons, Koffie Hagzegels, Dönszeimann's bons, Droste's bons en plaatjes „Indië", Leupen's plaatjes en Dobbelmann's platen. Hebben prachtvoorraad van Verkade's Paddenstoelen (ook nog twee complete stellen), Van Houten's bons, molenbons, Klaverblad plaatjes, Van Nelle's achté'r- etiketten en Rademaker's bons. Maak zooveel mogelijk gebruik van ons ruilformulier. Duidelijk Uw naam en adres vermelden. Vergeet niet bijvoeging van 10 cent. HET RUILBUREAU. KUNST. Een millioen Remarque. Interessante cijfers.'* In het Böraenblatt deelt dr, Fritz Gaupp tal van bizonderheden medé, betrekking hebbende op Remarque's boek, dat thans in Duitschland zijn tweede millioen exempla ren ingaat. Het werk verscheen eerst als feuilleton in de Voesische Zeitung en slechts aarzelend was dit blad et toe overgegaan zulk een rea listisch verhaal op te nemen; bovendien gold nog steeds de leuze: over den oorlog willen wij niets meer hooren! Maar reeds na de eerste vervolgen ont ving h»t blad tal van brieven, en onmiddel lijk werd gevraagd om een uitgave in boek- voim. De uitgever liet bet boek verschijnen in een oplage van 3Ö.OOO exemplaren, een reeds zeer hoog aantal, dat echter gerecht vaardigd werd door de vele bestellingen voor het verschijnen. Deze oplaag was een ongekend feit in Duitschland reeds op den dag van verschijnen, 26 Januari 1929, uitverkocht, zoodat op 31- Januari een twee de druk op de pers werd gelegd. De debiet- handei werd in de gelegenheid gesteld van het boek zelf kennis te nemen, en op 6 Fe bruari het 75ste, op 15 Febr het 100.000ste exemplaar verkocht, en sedert bleef de ver koop 6 a 7000 exemplaren per dag. Thans is de omzet nog e te ede meer dan 500 exempla ren per maand. De uitgever heeft zich voor dit succes zelf vrijwel geen moeite gegeven, en heeft slechts met groote Inspanning de bestellin gen kunnen uitvoeren. Op 15 April b.v. was in de aflevering een achterstand van onge veer 75.000 exemplaren. De oplagen der vertalingen bedroegen vol gens de laatste madedeelingen Engeland 510.000 Frankrijk 440.000 Zweden 67.000 Denemarken, Noorwegen 70.000 Nederladn 70.000 Hongarije 21.600 Tsjecho-Slowakij» 81.600 l'olen 20.000 Roemenië 6.000 Griekenland 3.000 Finland 22.000 Bulgarije 6-500 Letland 23.000 Spanje 76.000 Rusland 2.000 Noord-Amerika 325.000 Japan 50.000 Uitgave in het Jiddisj 6.700 Uitgaven in het Esperanto 2.400 Slowakije 5.000 De oplage in Rusland is zoo gering, omdat in Moskou en Riga niet-geautoriseerde uit gaven verschenen welker oplage ongevest 400.000 bedraagt. Bovendien verschenen nog Katalaansche, Kroatische, Fortugeesche en Hebreeuwache uitgaven. De Estische, Ukra- rriesche en Zuid-Afrikaansche uitgaven zyn iu vooihereiding. De Italiaansche uitgave werd door Mussolini verboden, maar de Fransoh» uitgave wordt in Italië veel gele zen. Tezamen met de niet-geautoriseerde uitgaven in Turkije, Zuid-SlaVië, China enz., heeft de oplage van het boek de drie mil lioen stellig overschreden. (N. v. d. B.) LAND- EN TUINBOUW. Een mestproef voor varkens. Het Groot Yorkshire varteen supe rieur. Dezer dagen is het rapport verschenen van den adj. Rijksveeteelt consulent Ir. P. Verhoeven over een mestproef voor varkens genomen op de boerderij van de Gebroeders Kooyman te Giesaen-Nienwkerk ding van hot Veevoederbureau voor Zuid- Holland en voor financieel risico van de Landbouwvereenigii* „Samenwerking" te Gieeaen—vN ieuwkerk. Het doel dor ptoef was: Hat Groot Yorkshire varken te vergelij ken met het veelvuldig in ZukhHollsnd voorkomende bonte varken, het z.g. „Leid- sche varken", dat beschouwd moet worden als kruisingsproduct van Grcot-Yorkshire-, Tamworbh- en Berkshirevarkens. 2. Na een gewicht van ongeveer 20 k 100 K.G. de droogvoeder methode te gebrui ken tegenover de slobbermethode. 3. Verschillende meelmengsels met el kander te vergelijken n.l. de duurder» eiwit rijkere Gelderache mengsels met de goed- koopere en eiwitarnie mengsels van de Coö peratie Samenwerking* te Giessen-Nieuw- kerk. De proef werd aangevangen met varkens van ongeveer 8 weken oud, die in zes groe pen verdeeld werden terwijl alle groepen verschillend voedsel kregen. In het begin was weinig verschil te be speuren tusschen Groot Yorkshire en_ bante varkens. Later echter was er een groot ver schil in gewicht te bespeuren en wel ten gunste 'der Yorkshire varkens. Wat het droogvoeren en het slobberen betreft wa* boven een gewicht vain 90 KXï. een klein verschil te constateeren en wel in het voordeel der slobbermethode. By het probeeren der verschillende meng sels kon hoegenaamd geen verschil worden waargenomen zoodat het rapport tot de conclusie komt dat de goedkoopere meng sels van de Coöperatie per K G. groei geen mindere resultaten hebben opgeleverd dan de duurdere zeer eiwitrijke mengsels. Ook te Hoogvliet is terzelfder tyd een vergelijkende proef genomen tusschen Groot Yorkshire en bonte varkens welke eveneens tenvoordeele van het Groot Yorks hire vaiken uitviel. Het rapport vindt de genomen proeven van zeer groote economische beteekenia voor zoo'n varkensrijke provincie als Zuid- Holland. Het toert vuten kan in tgdan van malaise de winat of het verllea bepalen. Dit goede Boort valkan voor Zuid-Hol land acht da Undhouvrnnanifing hat Groot Yorkahira VOOR OR HUISVROUWEN X' Wegglijdende matjes. De moderne vloeren, welke zoo'n prach tige n glans hebben, als men ze geregeld met was en wryflap behandelt, zijn in meer oan éen opzicnt gevaarlijk. Men kan er n.1. 1 eel yk op uitglijden, doch daartegsn ia nog wel iets te doen door voorzichtig ba loopen. Iets anders is het echter met ds matten en matjes; deze glijden onder ds voeten weg en daardoor kan mem soms een gevaar lijken val doen, waarvan de gevolgen zich nog lang laten geiden. Nu kan men voor deze matten bij den stoffeerder koperen pennen koopen, die in kleine busjes sluiten; die busjes slaat men in het hout van de vloeren en de bijbehoo- door de matten Vele menschen vinden het echter jammer, de vloeren op deze wijze te beschadigen; zij hebben een tweede manier gezocht en die ook gevonden. Men plakt strooken gummi af canvas ander de matten, welk» zich daar door aan den vloer vastzuigen, zoodat weg glijden meestal voorkomen wordt. Volstrek te zekerheid krijgt men echter door deze wijze van doen niet; daarom geven wij nog een derde manier in overweging. Die be staat daarin, dat men aan één zyde der mat zeef sterk touw naait; nu drijft men op een afstand van tien centimeter eenige trapoog- jes in den grond, een bewerking waardoor de vloer al heel weinig lijdt. Het touw wordt nu door deze oogjes gehaald precies als of men schoenen dkhtrygt en strak aan getrokken, waardoor de mat de oogjes vrij wel zal bedekken. Aan het einde, waar het touw niet genaaid ia, steekt men het door (te raat,' wuarna het met een knoop wordt vastgemaakt. Vallen wordt hierdoor zeker voorkomen. Ondergeteekenden berichten hiermede, dat hunne Kantoren ter gelegenheid van de herdenking van den verjaardag van H. M. DE KONINGIN, den geheelen dag GESLOTEN zullen zijn. H T. OOEDEWAAGEN ZONEN. N.V. HANDELS. EN LANDBOUWBANK. WED. KNOX A DORTLAND. J. VAN MEN8CH Pzn. NED. M1DDENSTANDSBANK N.V. M. J. OOIER Co. ROTTERDAMSCHE BAN KVEREENIGINO N.V. N.V. SCHEURLEER ZOONEN'S BANK te 10 u., 2 u. en 4 u. Afvaart Karnemelksloot EEN PRACHTTOCHT VAN 1'/,-2 UUR Tarief: Gouda—Reauwijk f 0,25 Rondvaart f 0.50 BV Eiken Woensdag en Zaterdagmiddag afvaart KLEINE VEST te 2 uur en 4 uur. HEDENMIDDAG 4 uur OPINING der nieuwe zaak in Speciaal adres voor PRIMA COUPE en AFWERK1NO Het garandeert U een prima kleedingstuk voor extra lagen prijs H. W. V. d. BOSCH, Gediplomeerd Coupeur GOUWE 9 v.h. Oosthaven 15 STEENHOUWERIJ ROODIOL HARDSTEEN ZANDSTEEN SCHOORSTEENMANTELS GRAFWERKEN. ACHTER DE KERK - GOUDA. per week. GEHEEL COM PLEET GEPLAATST f 125.—. HAPPEL. Snoyatrajtt 69. GOUDA. IS cent per ons 86 ct. p. pond Gouda 10 Gouwe 55 Admiaietratear en Organieeter Steeds voorradig alle maten prima gebruikte Autobanden, 2eWeenastraat 17, Tel. 43929, R'dam KOOPT DONDERDAG uw Koekjes en Banket OP DE MARKT. Uitsluitend ven KNOPPER'e Banketbekkerij Specialiteit in de fijaere baoketaoorten. StandplaatsBIJ HET STADHUIS. Spieringstraat 153 Gouda. Ons brood werd bekroond: Arnhem 1923, 's-Bosch 1924, R'dam 1926, Dordrecht en Utrecht 1927. SPECIAAL ADRES VOOR HET MAKEN VAN ALLE SOORTEN TUINSTRAAT 3a o-o GOUDA Werkplaats: Tuinstraat 71. 30 Firma Wa» e. Matvald. LANOE TIENDEWEG 27 - heeft ia veorraad: TELEF 313 BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN MELOENEN TAFELPEREN tafelappelen SINAASAPPELEN CITROENEN PRUIMEN BANANEN TOMATEN NIEUWE VIJGEN VRUCHTEN IN BLIK VRUCHTEN IN GLAS STUDENTENHAVER BUSGROENTEN (merk Sleutels) DIVERSE SOORTEN NOTEN DAMES! Laat nu Uw haar behandelen door het nieuwe ideale toestel WELLA, blijven de haargolf tegen zeer verlaagden prijs M. J. DE JONG, Dameskapper. L. Groenendaal 110, b.d. Gouwe VAN HET VAN Zoete en zoute feakelingen 22 en 25 cent per ons. Alle soorten gebakjes 8 ct. per stuk. Siroopwafels 6 cent per stuk. Goudsche Sprits 25 cent per ons. Prima Honingkoek 40 cent per stuk. Maieon van Sijll-Uittenbogaard Gedempte Slaak 87. nabij Oostplein Schiedamacheweg 83 Rotterdam GOEDKOOPSTE ADRES voor DAMESHOEDEN (ook voor oudere damea) BLOEMEN. VEEREN en LINT Enorma aortearlng HINDERHOEDEN Laat Uw oude hoed vervormen venef f 1.75, U krijgt het nieuwete model weer terug. Voor de levering Uwer SCHOOLBOEKEN en TEEKENBEHOEFTEN KLEIWEG 39 TELEF. 287. Vlugge en accurate bediening. Laat in de vacantie Uw oude schoolboeken inbinden. Mijn binderii doet dit voor U jflgen billeken prijs. 40

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2