9 o ikba NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCARELLB, No. 17489 JNSTEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen ER FEUILLETON. rmininnjiiupi De gestolen Professor. VKUNDIGE t N D I N G hriftelijke aan- ;er iheid ig en lissen Mayonnaise BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, LZ i r r -, - NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. stief teekenen. at 4 en van zich opnieuw activiteit van 00. HOORWEG. Foundland AKJK ;ts. STS. STS. STS. STS. STS. STS. STS. STS. 21 Het was niete. Hie, en daar begon het in 20 Duitschland liiiiiniiiiiiiiiiiiiiil B. ZODY. Nadruk verboden. Beurs koers JNGSCURSUS WKUNDE ‘k verdragen kan. jn van’s morgens Uit het Duitsch vertaald door ICHT 2 3-4-5 laan worden, lboetseeren, en f 25.— f 15— Zond, zette de stoomer zyn soe voort, waar hij hedenn verwacht wordt. iment rking f 10. ZWEDEN. Andree’s lijk aangekomen. Het Noorsche expeditieschip „Br-atvaag” :s met het stoffelijk overschot van Andree c.s. aan boord in een kleine haven in de na bijheid van Hammerfest gearriveerd. Na een kort oponthoud, gedurende het welk dr. Hom een telegrafisch bericht ver is naar Trom- ht om 12 uur met Zondagsblad looper geschiedt. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Generaal Allen plotseling gestorven. Hartverlamming oorzaak van den dood. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen is de vroegere commandant van het Ame- rikaansohe bezettingsleger, generaal Allen, in den ouderdom van 71 jaar, plotseling tengevolge van een hartverlamming te New- York overleden. Zijn bijzetting zal plaats vinden in de buurt van Washington en wel op het nationale kerkhoi Arlington. Allen stierf, toen hij de thee gebruikte op het bui tenverblijf van den Duitechen legatieraad Leitner. Levenslust is vroolijk strijden, Hopend en geduldig lijden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van boften Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiSn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.60. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. wijze van represaille, tot gemeenachappelij- ken inkoop van steenkolen en zout in Enge land. Een men verwacht dat dit voorbeeld in verscheidene andere vereenigingen, waar de quaestie eveneens aan de orde gesteld is, gevolgd zal worden. ZU1D-AMERIKA. Groote schoonmaak in Peru. Bestraffing wegens wanbeheer van Leguia’s ambtenaren. Uit Lima wordt gemeld, dat de nieuwe regeering een aantal bepalingen van de grondwet heeft opgeheven om zoodoende de ambtenaren van Leguia te kunnen straffen voor hun wanbeheer. De regeering verklaar de, dat zuivering van de administratie en bestraffing van allen die verantwoordelijk zijn voor het misbruik van de nationale fondsen, voor haar één der voornaamste punten was. Een Amerikaansch ingenieur, onder Le guia directeur van de irrigatiewerken, is reeds gevangen gezet wegens misbruik van staatsgelden. Kolonel Cérro is voornemens ook de leiders van den vliegdienst, door Le guia benoemd, te vervolgen. VER. STATEN. Aanslag op een spoorweg. Bij een treinontsporing tusschen St. Louis en San Francisco werden elf personen gedood en vele ge wond. Op den spoorweg St. Louis—-San Fran cisco, op 10 mijlen afstand van St. Louis, heeft een aanslag op een sneltrein plaats gehad, waardoor vele personen gedood wer den. Op de rails waren bergen steenen en hout opgestapeld, zoodat de trein, die met een vaart van 60 K.M. op de versperring liep, ontspoorde. Drie wagens sloegen om en kwamen terecht in een zes meter diepen afgrond. Twee wagons werden vernield. Tot blijkt dat' het vliegtuig met een gemiddel de snelheul van 180100 K.M. per uur vliegt in fle richting van New-Poundland en dat het vliegtuig behalve eenige onweers buien en mistbanken, gunstig weer heeft. Het Fransche s.s. H de France heeft het vliegtuig gesygnaleerd. Het vloog toen zeer hoog. In. een telegram opgevangen door het s.s. Berengaria, werd gemeld dat aan boord alles wel is. Dertig soldaten door zonnesteek getroffen. i5ij een transport vau militairen naar Lo- maiingen zijn ou soiuateu uoor zonnesteek geirouep. Den van nen is reeds aan de ge- \olgea overleden. Drie anderen verkeeren in levensgevaar. De ovengen herstelden na Korten uju. geweldige hittegolf is gisteren onder broken door een hevig onweder,, waaraan drie personen ten ofter gevallen zijn. Up het Lac du Bourget is een boot met zevea inzittenden gezonken, tengevolge waarvan er twee verdronken. De overigen konden worden gered. ENGELAND. De onderhandehngen met Gandhi afgebroken? Uit Allahabad wordt gemeld, dat de on- derliandelingen met Gandhi zijn afgebro ken. Dit heeft groot opzien gebaard in ver band met het optimisme, dat in deze aan gelegenheid heelt geheerscht. GemeldA/ordt verder, dat de gebroeders Nehru de {voor waarden van den onderkoning tot ophettihg vaa de ongehoorzaamheidscampagne van de hand hebben gewezen. BELG1E. De mislukte aanslag op den Italiaajischen Kroonprins. De dader voor het assisenhof. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt, zal de Italiaansche anti fascist Di Rosa, die, naar men zich zal her inneren, een mislukten aanslag pleegde, het vorige jaar ,op prins Umberto, den Italiaan- schen kroonprins, toen deze een bezoek bracht aan het graf van den Onbekenden Soldaat, einde dezer maand, vermoedelijk op 25 September, voor het assisenhof van Bra- èant terecht staan. De verdediging is in handen van socialistische advocaten die verscheidene vooraanstaande uitgeweken Italianen als getuigen hebben gedagvaard ten gunste van Di Rosa. ven. Doch zelfs de krachten van Salomon wa ren niet toereikend, om den haard ook maar één centimeter van zijn plaats te schuiven. Neen, zoo gaat het ook niet, lachte Vitus en zocht op den grond naar de een of andere verborgen of zichtbare klep. Op handen en voeten kroop hij om den haard heen hij vond niets. Nu, wat denkt u ervan? Zal ik den schoolmeester toch maar halen? Ditmaal verwaardigde Vitus zijn trouwen Salomon met geen antwoord. Hij stond voor deh haard en keek erop neer. .Hamid en Salomon grinnikten. En opeens was er iets, dat hem opviel. Het hout op den haard lag nog net zoo als te voren. Geen hand had het aangeraakt. Maar de arm, waaraan de ketel hing? Vitus trachtte hem naar boven, naar beneden te drukken. Geen beweging! Ja toch hij draaide hem naar links en de heele haard schoof mee Een opening werd zichtbaar, waarin een trap in de diepte voerde de geheime gang waardoor de heele bende met haar buit, en thans ook de bode, verdwenen waren Zij daalden de trap af. Helder beschenen dooi electrisch licht lag de gang voor hen een droge koelte kwam hen tegemoet. Vink naast den ingang bevond zich de schake laar voor het eleetrisch licht en de hefboom, waarmede de geheime deur van onderen af geopend kon worden. - (■OIBSCIIE COURANT Het nieuwe bewind in Polen. Verbittering tegen Duitschland door de voortdurende Treviranus. Dr. Hom verklaarde, dat men onderweg niet een der schepen, welke .loor Scandina vische of buitenlandsche persondernemingen tegemoetgestuurd waren, ontmoet had. Thans wordt gemeld, dat de eerste, door kapitein Jense gezonden berichten niet in alle opzichten juist zijn gebleken. De lijken der drie Ziweedsche Poolreizigers zijn niet zoo goed gebleven, dat balsemen mogelijk is. Het hoofd van Andree was van de romp gescheiden, doch is gevonden. Van de ande ren is weinig meer dan het skelet overge bleven. Er bestaat evenwel geen twijfel of het zijn Andree en zijn metgezellen, daar het dagboek dat men bjj Andree heeft gevonden en de andere voorwerpen, hiervan duidelijk het bewijs zyn. FRANKRIJK. Opnieuw een sprong over den Oceaan. Twee Fransche vliegers gister ochtend vertrokken. Hedenavond te New verwacht. Gistermorgen te 10.55 is Coate, vergezeld van Bellonte, met het Vraag .teken van het vliegveld Le Bourget (Parijs) opgestegen voor zijn vliegtocht Parijs—<New York (stad). Zondagmiddag reeds was het be kend, dat 'Coates besloten had, Maanoagoch- tend tusschen 5 en 6 uur op te stijgen, zulks in verband met de zeer gunstige weersom standigheden, doch hy moest zijn vertrek in de vroege ochtenduren uitstellen, wegens een dichte en laag hangende mist, welke boven West-Frankryk hing; zelfs het vlie gen over de lage heuvels ja de omgeving van het vliegveld zou toea*aiterst gevaarlijk zijn geweest. Toen de mist eenigszins begon weg te trekken, werden de laatste maat regelen getroffen, en even voor elf uur steeg het Vraagteeken op, en verdween spoedig in de richting van Cherbourg. Het vraagteeken heeft 4800 L. benzine ingenomen en 220 L. olie; het weegt 7325 K.G. Het is voorzien van een 720 P.K. His- pano-motor, zoodat het 48 uren ononderbro ken vliegen kan, bij een gemiddelde snel heid van 200 K.M. De afstand ParijsNew Yoik (stad) is 6200 K..M., en Coste rekent erop, deze Binnen 40 uren te kunnen afleg gen. Het radiostation te Havre stond gister avond met het vliegtuig in radioverbinding. Het radiostation te New Foundland even eens. De vliegers hebben Maandagmiddag om 2 onweersbuien heen gevlogen en hebben daarop direct koers gezet naar New Found land. Het naderen van dichte mistbanken wordt door hen gemeld. Men verwacht de vliegers hedenavond op het vliegveld te New Foundland. Betreffende den vlucht over den Oceaan zijn gedurende den nacht verschillende be richten van Engelsche en Fransche schepen ontvangen, die het Vliegtuig Vraagteeken gesignaleerd hebben. Uit deze berichten Hamid. Waar blijft de kerel? Lost die zich ook in lucht op, zooals de overige bende? Vitus was reeds aan de deur, die naar de trap voerde. Geruischloos gleed hij naar beneden. Op de laatste trede hield hij stil. In de keuken hoorde hij een geluid... door do deur zag hij even een schijnsel van licht toen een zacht kraken, een dof schuiven. Het licht verdween stil en donker was de keuken. Hamid en Salomon stonden achter hem. Zij verroerden zich niet, haalden nauwe lijks adem. De spanning hunner zenuwen werd te strak... Toen richtte Vitus zich op, nam een ciga- ret uit zijn étui en stak die op. In dit huis is niet alleen een geheime telefoon, zeide hij, maar ook een geheime gang. En weet u, waarheen die voert, Ha mid? Regelrecht naar professor Martiue! Goed, dan gaan wij hem een bezoek brengen, verklaarde de Turk,, terwijl hij het voorbeeld van zijn vriend Volgde. Wat het rooken betreft. Salomon sprong de keuken binnen, sloot de vensterluiken en maakte licht. Onderzoekend keken zij in de kleine ruim te om zich heen. Da inrichting was arme lijk, zooals alles in het huis. In het midden van den tegenover het venster liggenden wand stond de haard. Daarvoor een wagge lende hputen tafel met drie niet minder waggelende stoelen. Aan den wand tegenover de deur leunde een wormstekig soort van buffet, waarop allerlei vaatwerk, tinnen borden en kroezen stonden. In den hoek links van den haard hing aan een van ouder dom zwart geworden heiligenbeeld een eeuwi- soedski tot premier wordt van verschillen de zijden als eeji aanwijzing beschouwd, dat Polen niet voor wapengeweld terug zal deinzen, als Duitschlands begeerten een al te dreigend karakter gaan aannemen. Gelijk gezegd, hebben vooral Treviranus’ uitlatingen*ln Polen kwaad bloed gezet, om dat die Duitsche minister wijziging der Duitsche Oostgrens natuurlijk ten nadee- le van Polen en herziening der vredes verdragen in het algemeen, aan de orde heeft gesteld. Treviranus’ opvatting is en deze wordt door millioenen Duitschers gedeeld dat van een werkelyken vrede in Europa geen sprake kan zijn, zoolang er aan de vredesverdragen nog zulke onrecht vaardigheden kleven. Treviranus heeft de kwestie, ten aanzien waarvan ook in po litiek opzicht vooruitstrevende Duitsche politici het volkomen eens zyn, echter op een weinig elegante en nogal scherpe wijze ter sprake gebracht. Bovendien heeft zijn, ontactisch optreden hierin geculmineerd, dat hij minister Ourtius, Stresemann’s op volger, feitelijk niet in de zaak heeft gekend en eigenlijk allures aanneemt, alsof hij de Duitsche minister van buitenlandsche za ken is. Misschien ambieert Treviranus zen post. Z(jn vrienden zouden deze pd^F feuille gaarne tot buit nemen, omdat dan h. L voor Duitschland een nieuwe dageraad zou aanibreken. De meer bezonnen elemen ten in Duitschland vreezen echter, dat Duitschland jn een dergelyk geval in de diepste ellende zou kunnen worden gestort. Hebben we gisteren al een en ander ver meld omtrent de demonstraties, welke in Polen hébben plaats gehad naar aanleiding van de rede van deM Duitschen Minister Treviranus over de Grensherziening, e« de moeilijkheden waarvoor Pilsoedski zich geplaatst ziet. Hier volgen thans nog meerdere bijzonderheden over de verhoudin gen in Polen. Het is bekend dat de verandering van be wind er toe geleid heeft, dat ettelijke voor mannen der positie in hechtenis zyn geno men. Van de arrestaties werden vooral commu nistische, Oekrainische en West-Russische kopstukken het slachtoffer. De inhechtenis nemingen geschiedden veelal na huiszoekin gen, die bescheiden aan het licht moeten hebben gebracht, waardoor Pilsoedski’s tegenstanders in opspraak worden gebracht. Ook zijn reeds verschillende oppositielei ders door aanhangers van Pilsoedski mis handeld/ o.a. de vice-maarschalk Domski, die door soldaten geducht is toegetakeld, zoodat zyn toestand zeer ernstig is. De mili taire overheden stellen wel een onderzoek in naar dit ergerlijk optreden, maai- onder- tusschen is juist de houding en gezindheid der regeering de oorzaak, dat dergelijke buitensporigheden kunnen plaats vinden. Dat er in Polen iets is veranderd, komt bovendien tot uiting in het feit, dat er op het oogenlblik feller dan ooit legen Duitsch land wordt geageerd. Te Warchau hebben Zondag groote betoogingen plaats gehad te gen herziening der vredesverdragen, die door den Duitschen minister Treviranus in diens bekende redevoeringen zoo nadruk- kelijk op den voongrond is gesteld. Aan deze demonstratie namen duizenden personen deel en in een resulutie wordt te kennen ge geven, dat geheel Polen met verontwaar diging kennis heeft genomen, van verschil lende aanspraken op Poolsch gebied, waar van het geen duimbreed ooit zal afstaan. De streken, die Polen bij het sluiten van den vrede heeft ontvangen, komen het land naai men te Warschau meent, eerlyk toe en het wordt slechts als een daad van internatio nale rechtvaardigheid beschouwd, dat Polen weer in het bezit is gesteld van die gebie den, welke het vroeger zyn afgenomen. Ook Zaleski, de minister van buitenlandsche zaken, heeft nog eens met klem verzekerd, dat Polen graag in vrede met anderen wil leven, maar er niet aan denkt aantasting van zyn gebied ook maar in het minst te gedoogen. Deze uitspraken zyn natuurlyk tegen Duitschland gericht en by de betoogingen, die, behalve te Warschau, ook in andere Poolsche steden werden gehouden, werd zeer van harte geroepen: „Weg met de Duitschers.” Juist de benoeming van Pil- DENEMARKEN. Deeinsche boycot tegen Duitschland. In Denemarken is de ongerustheid en ont stemming ove red capriolen van de Duitsche handelspolitiek al niet geringer dan te on zent. Vooral in het zuiden van Jutland, waar oojj de drukke veehandel over de grens bemoeilijkt wordt door Duitsche maatrege len voor welke het mond- en klauwzeer als voorwendstel geldt, begint, naar het Han delblad verneemt, een verbitterde stem ming te heerschen. De Vereeniging van Zuivelproducenten te Ribe besloot reeds, bij ge lamp, in den anderen hoek de fameuze koekoeksklok. Hm dat kan toch niet zoo moeilijk zijn, om die gang te vinden, meende Hamid. Natuurlijk niet, wij halen den school meester en zijn zuster naar beneden en hel pen hun een handje, om hun geheugen op te frisschen, stelde Salomon voor. Neen, dat doen wij niet, verzette Vitus zich, ik wil die twee hoopjes ellende niet meer zien. Bovendien geloof ik, dat wij de geheime gang sneller vinden, wanneer wij ons niet eerst één of twee uren kwellen, om iets uit dat tweetal te krijgen. Hij ging in het midden van de keuken staan en mat met de oogen de heele ruimte. De man, die deze telefoonleiding liet aanleggen, is slim. Die brengt geen geheime gang aan, zóó dat een blinde haar kan vin den De kapitein is minstens even slim als ik. Ik kan mijzelf dus de volgende vraag stellen: Waar zou ik de deur tot de gehei me‘gang aanbrengen? Daar, waar men haar het minste vermoedt twin een der hoeken dus? Neen. Wij zullen eens zien, of ik ge lijk heb. Hij had gelijk, want in geen der hoeken bleek zich een valdeur te bevinden. Zij klopten en luisterden den heden vloer af nergens een gang. De muren kwamen heele- maal niet in aanmerking, daar zij aan drie zijden aan de naburige huizen grensden en aan den voorkant de straat was. Vitus overzag den heelen toestand nog maals. Zijn blik bleef rusten op den haard, die groot en breed in het midden van den achtermuur stond. Wij zullen hier ons geluk eens beproe- hand om hun keel. Bij de geringste bewe ging kneep hij beide toe Er verliepen meerdere minuten. De schre de kwam naar boven. De trap kraakte. Toen werd de deur geopend - iemand trad de kamer binnen. Van buiten scheen de maan helder naar binnen het vertrek lag in het gelo licht gedompeld, zoodat de luisteraars achter de deur duidelijk de schaduw van een man konden zien. De bode van den kapitein I De vreemde, die in het huis oogenschijn- lijk precies den weg wist, stond stil. Hijzelf h„/ '*“7 “~v voelde zich in de leege, zwijgende ruimte g lt° U kraken' B°ven b.n“l er« “P Hij riep eaeht: Iiuti Roofde hoorden nij „„fe, de hanebal- Slephanides! - Slephaaides ’«o de muizen heen en weer rennen en T<)en er geen antwoord kwam, deed hij langzaam eenige stappen in de kamer. Die vervloekte schoolmeester! mompel de hij halfluid. Waflr zit hij toch? Stephani- des...? Stephanides? Hij maakte een beweging, alsof hij op de deur van het neven vertrek wilde toegaan. Hamid Bey richtte zich op gereed tot den sprong. Maar daar de deur half open stond, meen de de vreemde, dat die kamer, evenals de andere, leeg was. Hij draaide zich weer om. Zij zagen hem naar de tafel gaan, die tus- sehen de beide vensters stond, en er iets op leggen. Toen verhet hij het vertrek. De trap kraakte onder zijn schreden toen niets geen geluid meer.. Hamid en Vitus loerden achter de ven sters. Zij luisterden binnenshuis en keken uit op straat. Niemand zagen ze naar buiten komen. Ik ben toch niet gek, knarsetandde piepen. Buiten was intusschen de maan opgeko- n|en. Helder beschenen lag de straat daar alleen de platanen wierpen er hun lange schaduwen. Geen rnensch was wijd en zijd, •e zien. Plotseling ging hun alle drie een rilling oor de leden. En het waren drie mannen, voor geen klein geruchtje vervaard w“ren. Maar thans staarden zij elkander verbjjsterd aan. Geen rnensch was vanaf de straat het huis "Uienkomen. En toch was er iemand in Uls hoorden hem alle drie. Hoorden a*st het kloppen van hun eigen harten de uipende schrede, die beneden in het duis- naar de trap tastte. Iq een oogwenk waren ze in de kamer van JJtomon. Vitus en Hamid gingen achter de eur staan, die zij niet sloten. Salomon Tkte bij de gevangenen neer en legde zijn ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Wordt vervolgd.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1