Blad 1 ekbank 10 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. No. 17471 Donderdag 4 Se| ber 1930 BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, AND ING r. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen uinose ■inose FEUILLETON^ Hat Oangraa der minderheden te Henéve. De gestolen Professor. 89"Jaargang v l-Jl” ÜUüIlvVrvvV L/LjIVxAIb.) fl AA01 IvrjV/lI 1, 1, ITlVljlWrtJ Xj R 100. HOORWEG. ■I Beurs koer* behaalde re- roode machine Toen de klok dien avond acht sloeg, stond hij tusechen de twee bewuste platanen. En wachte. ihriftelijke san eer M t. T E Costes en Bellonte bevorderd. Uit Parjjs wordt gemeld dat Costes, die tot nu toe reserve-kapitein was, tot batal- jonchef en Bellonte, die tot dusver onder officier was, tot tweede luitenant der reser ve, benoemd zal worden. Een propagandatocht door de Ver. Staten. De vliegers zullen waarschijnlijk na hun terugkeer uit Washington waar President Hoover hen Maandag a.s. een banket zal aanbieden, een popagandavlucht door de Ver. Staten van Amerika ondernemen. Tot dit doel heeft zich een Comité gevormd waarin zitting hebben vooraanstaande per sonen uit diplomatieke kringen en uit de kringen, van Industrie en Luchtvaart. Ook Kolonel Lindbergh zal in dit comité zitting nemen. ADVERTENTIEPRIJS» Uit Gouda en omstreken (bekoelende tot dan 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdag byslag op den pryg. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den pr^s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 245, elke regel meer MA. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduoeerden prya. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueschenkouMi van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags voor de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. VER. STATEN. Jack Diamond in Duitschland. Medisch onderzoek in overweging. Nu de Amerikaansche autoriteiten er van hebben afgezien de uitlevering van Jack Diamond, den „koning der New Yorksche onderwereld”, te vragen, hebben de Duit- sche autoriteiten besloten hem als onge- dat deze by hun dadelijk heete koffie voor, die hij warm had gehouden. Ha, dat was een weldaad na den nachtelijken tocht! 'Wat gebeurt er nu? vroeg Hamid. Bent u nog besloten, naar het rendez-voua te gaan? We kunnen de geschiedenis thans op zeer eenvoudige wijze in orde brengen Ik blijf bij mijn besluit, Hamid, ik ga er heen En indien ik tegen den morgen niet mocht zijn teruggekeerd, dan komen jullie me maar halen. En wanneer zij u intueschen naar de andere wereld geholpen hebben? Vitua lachte, zelfbewust, arrogant. Dat gaat niet zoo makkelijk, Hamid. De twaalfde Oceaanvlucht. De vlucht van Costes en Bellonte is de twaalfde geslaagde vlucht over den Noord- Atlantischen Oceaan en voor het eerst een vlucht zonder tusschenlanding van Parijs naar New York. De vliegers hébben den af stand Parijs-New York in een tyd van 3^ uur 18 minuten afgelegd. Zy hebben dus voor de vlucht bijna 4 uur meer noodig ge had dan Lindbergh voor zijn vlucht in om gekeerde richting. De twaalf geslaagden. In totaal zijn thans 12 vluchten over het Noorden van den Atlantischen Oceaan vol bracht, namely k: 1415 Juni 1919: J. Alcock en A. W. Brown (Eng.) op een 2-motorige Vickers- Vimy-Rolls Royce van New-Foundland naar Clifden (Ierland) in 16 uur 12 min. 2021 Mei 1927: Ch. Lindbergh Am.) op een Ryan-Wright, de „Spirit of St. Louis”, van New York naar Parijs in 32 uur 52 min. Zij stonden in een tuinhuisje, waarover de maan haar licht in breede stralenbun dels uitgoot. Ze bukten zich zoo diep moge lijk, slopen naar de glazen deux en gluur den naar buiten. Een mooie, welverzorgde tuin strekte zich voor hen uit. Hij was niet groot en lag achter een bekoorlijk landhuis. De ijzeren deur beneden aan de trap, gaf waarschijn lijk toegang tot voortzetting der geheime gang, die onder deB tuin door naar het huis zelf voerde. Wie kan hier wonen? vroeg Hamid. Een rijk man maar zie eens! Het gebouw had slechts één verdieping vaag lieten meerdere vensters een licht schijnsel door. Achter de gordijnen zagen zij telkens schaduwen voorbij glijden. Bene den op de kelderverdieping was eveneens een vertrek verlicht ervoor zaten twee mannen gehurkt. Hun geweren stonden tegen den muur. Boven geeft de kapitein een bal be neden zit onze goede professor Martins ge vangen. Hamid knikte grimmig. Mogelijk. Jammer, dat wij er niet dadelijk aan kunnen deelnemen. Maar eer wij den neus buiten de deur steken, hebben de wachtposten ons gezien. Morgen komen wij ecjhter terug en dan brengen wij twee dozijn zaptiehs als gasten mee. Thans konden zij verder niets doen. Zij gingen denzelfden weg terug en bereikten om vijf uur weer de trap onder den haard van den schoolmeester Salomon, die bij den open ingang den heelen nacht gewaakt had, hoorde hen reeds van verre komen en zette g, afdoend middel (armoede en zwakte. ilgemeene zwakte, hoofdpijn, gebrek tdurende maagpij- braken, overspan- id, suizen in hef en lichamelijke uit spel en afdoend* de kost: de 6 fl. 11.—, 21.-. y Apothekers en 30 en bevond 'Oceaan. Reeds allonge ver- De Vliegers boórd was. wenscht buitenlander over de grens te zet ten. Er dient echter met zyn gezondheidstoe stand rekening te worden gehouden. Men zal hem daarom door een medicus laten on derzoeken. Heeft hy werkelijk een kuur noodig, dan zal hem een termijn van vier tot zes weken voor een verblijf in Duitsch land worden toegestaan, opdat hy de kuur kan doen. By de beoordeeling der aangelegenheid wordt in aanmerking genomen dat Diamond in Duitschland geen strafbare handelin gen heeft gepleegd. Hij wordt toch uit het land verwij derd. De recherche te Aken deelt later weer mede, dat in de beslissing over het toestaan van een verblyfstermyn aan Diamond wij ziging is gebracht. Diamond wordt langs den kortste!» weg uit Duitschland verwijderd en zal op een naar de Vér. Staten vertrekkend schip wor den gebracht. DUITSCHLAND. Prins Herbert van Beieren. Erfprins Herbert van Beieren de oudste zoon van kroonprins Rupprecht, is Woens dagochtend te Berchtesgaden in het huwe lijk getreden met gravin Maria Draskovic. Onthulling door een vliegongeluk. Militaire samenwerking met Mos kou? De dood van kapitein Amlin ger en zij» vrouw. De tragische dood van mevrouw Amlin- ger, de Duitsche dame, die dezer dagen uit een vliegtuig, dat van Frankfort naar Er furt vloog, is gesprongen, heeft de aandacht gevestigd op den dood van haar echtgenoot, kapitein Amlinger, die eveneens bij een vliegongeluk, in Rusland, is omgekomen. Aanvankelijk werd verklaard, dat de kapi tein by wedrennen in het buitenland van zjjn paard was gevallen en den nek had ge broken. Thans is de vraag opgeworpen, wat deed de ryksweerkapitein in Rusland en waarom poogde men de omstandigheden van zijn dood te verdoezelen? Het optreden van een Duitsch officier in Rusland (hy zou een nieuw model Junkers- vliegtuig hebben beproefd) wekte argwaan, dat Amlinger als vlieg-instructeur in Rus land is opgetreden, waaruit zou volgen, dat er samenwerking bestond tusschen de ryks- weer en het roode leger. Van officieele Duitsche zyde werd daar tegenover verklaard, dat Amlinger sedert 1929 gepensionneerd is en dat de gedragin gen en ’t verblyf van gepensionneerde officieren der ryksweer onbekend zijn. Duitsche bladen wijzen er op, dat de poging om het feit van Amlinger’s vlieg ongeluk in Rusland, te verbergen onhandig en doelloos was. Het beste zou zijn, ronduit voor de geschiedenis uit te komen. Wanneer Russissche officieren bezoeken brengen aan de ryksweerofficieren volgt daar dan op het roode leger hun pad in, dat bergopwaarts voerde. Vitus wierp een blik achter zich. Hij zag het huis va® den schoolmeester. Voor de naburige huizen stonden een paar menschen te praten de spionnen van den „kapi tein”. Ik ben nieuwsgierig, hoe Hamid zijn twintig gendarmen in het huis en de gang brengt, dacht hij. Hm als het hem niet lukt, dan vaarwel...! Ach wat! Qui vivra verra! Zijn geheimzinnige leidsvrouw stapte ste vig door. Met den schijnbaar langzamen, doch gelijkmatigen gang van den bergbewo ner steeg zij omhoog. Vitus bleef op den oorspronkelijken afstand achter haar. Als zij hem iete te zeggen had, dan zou zij van zelf wel blijven staan. Op een hoogte van drie-, vierhonderd me ter, boog zij opeens van het pad af. Geen tweehonderd meter boven hen stond het Turksche grenshuis. Op de helling lag reed» de duisternis, boven was het nog licht. Dui delijk kon Vitus de posten zien, die op hun geweer geleund, den kant van Griekenland opkeken. Een ravijn opende zich voor hen. De vrouw gleed erin. Hij haar na. Ze waren ongeveer een uur onderweg. Zou Hamid zijn gendarmen al in het huia gebracht hebben Hij moest nu dichter bij zijn leidsvrouw blijven, daar het in het ravijn erg donker was. Geen twee passan liep hij achter haar. Een oogenblig lang sdhoot hem de gedachte door het hoofd: Grijp haar, kijk haar in het gezicht! Wie weet, waarvoor het goed is! Wordt vervolgd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenémen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. latere. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Te Genève is gisteren het zesde Europee- ache Minderheidscongres geopend door den voorzitter, dr. Wilfan, die het congres in het Duitsoh, de hoofdtaal der congressen, begroette. Aanwezig zyn de vertegenwoor- digers van dertig nationale minderheden in de verschillende Europeesche staten, w.o. voor de eerste maal vertegenwoordigers van de pas toegetreden Basken uit Spanje, de Litauers uit Duitschland, Roemenen uit Joe- go-Slavië en Zweden uit Estland. Voorzitter Wilfan wees in zyn openings rede op de groote beteekenis van het Con gres van dit jaar, dat voor het eerst in het bezit is van nauwkeurige rapporten over den toestand van iedere afzonderlijke min derheid in iederen afzonderlijken staat, waardoor beter dan ooit tevoren principieele gevolgtrekkingen van algemeenen aard kun nen verkondigd worden. Bovendien moet dit congres stellig kiezen in de kwestie van het Europeesche federatieplan. De voorzitter wees op den samenhang tusschen het natio- naliteitsvraagstuk en het plan van Briand. De pogingen van Briand kunnen slechts dan succes hebben^ wanneer in den geest var. de volkeren van Europa inderdaad de vrede heerscht. Hiervoor is echter onontbeerlijk, dat de volkeren zullen ophouden met elkan der te prikkelen door de onderdrukking van de als minderheid in een anderen staat le vende stamgenooten. De voorzitter bepleitte tenslotte het scheppen van nationaal-cultureele aaneen sluiting tusschen de personen van eencelf- den volksstam, ook wanneer dezen tot ver schillende staten behooren. Hy uitte ten slotte het vertrouwen, dat ook dit congres wederom zal toonen, dat de bedoeling niet is een kwaadwillige voor den vrede verder- felyke propaganda te maken, doch dat ook dit congres den eerlijken wil heeft mee te werken aan de gezondmaking van Europa. Het congres wordt bijgewoond door den directeur van de mdnderheidsafdeeling van het Volkenibondssecretariaat en den Neder- landschen ambtenaar van die afdeeling, jhr. M. van Asch van Wjjck, die beiden uit per soonlijke belangstelling de beraadslagingen volgen. Als officieel uitgenoodigde gast is tevens onze landgenoote mevrouw mr. C Bakkervan Bosse, die door den voorzit ter in zjjn openingsrede in het bijzonder hartelijk werd welkom geheeten en den dank in ontvangst te nemen had voor alles waarmede zy als lid van de minderheden commissie van de Internationale Federatie van Volkeribondsvereenigingen reeds voor de nationale minderheden heeft gedaan. Te Genève is gisteren ook bijeengekomen de raadgevende commissie voor het vraag stuk van de internationale hulpverleening aan de 'Russische, Armeensche en Assyri- 5// een ware harmonie der gemoederen ontmoet men elkaar steeds weer, al schijnt men nog zoo ver uit elkander te gaan. Goethe. De openingsrede van den voorzitter Wilfan. De Volkenbondshulp voor de vluchtelingen. Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. Nadruk verboden. Salomon vergat -alle respect voor Vitus, stormde op hem toe en greep hem bij beide schouders. Dat zult u niet doen al moest ik u ook vastbinden, gromde hij. Of ik ga mee. Geen van beide. En voor u, Hamid, vooraf een verklaring opmaken, waar- •n ik u van alle verantwoordelijkheid ont- onó x°°5 behoeft dan geen menech los geld te betalen, begrepen? Trouwens wij kunnen het vijandelijk terrein van te voren g eens verkennen. Wij beginnen met te erzoeken, waar de gang heen voert. Tus- tijd01 QU 611 mor8enavond ligt nog een heele Het compromis werd aanvaard. en ka°mC>n Zette vlug koffie Men at brood Tlgaf de 8evan«enen te eten en maak- c toen gereed. Vitus deed zijn compas Mi Wh. J leten den haard draaien en daalden af w. xvte' 8410111011 bleef achter om de wacfit te houd®. ^e gang liep tamelijk vlak en gelijkmatig M 4 Co., l'c/4. Den Haag. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De troefkaart van den kapitein Hij had er ongeveer vijf minuten gestaan, toen hij een vrouwelijke gestalte zag aanko men. ©ogenschijnlijk was het een jonge boe renvrouw. Zij ging dicht langs hem heen, nog was het hem ónmogelijk haar gezicht te zien. Een groote omslagdoek omhulde haar. Met een eigenaardig gevoel keek hij haar na. Er was iets aan die vrouw... Hij wiet zelf niet, wat hem aan haar verschijning opviel. Tot verder nadenken had hij geen tijd. De boerenvrouw wae ongeveer tien passen van hem at blijven staan Toe draaide zij zich om en wenkte hem. Nadat zij gezien had, dat hij haar volgde, liep zij voort en sloeg het sche vluchtelingen. De commissie bestaat I uit de regeeringsvertegenwoordigers van 13 by het vluchtelingenvraagstuk het meest betrokken staten en moet aan de 10e Vol- kenbondsvergadering advies uitbrengen over den te volgen weg. By de opening van de zitting bracht Sir Eric Drummond hulde aan de nagedachtenis van Nansen en schets te hy het geweldige verlies dat de Volken bond en de vluchtelingen door Nansen’s dood hebben geleden. De Fransche regee- ringsgedelegeerde werd tot voorzitter der commissie benoemd. De commissie bleek ’t eens te zyn met den wensch die de vorige maand was uitgesproken door een bijeen komst van private vereenigingen van vluch telingenzorg, n.l. dat ook na den dood van Nansens diens werk door den Volkenbond zou worden voortgezet. De commissie .be sprak hierna hoe het internationale werk het doelmatigst door den Volkenbond zou kunnen worden .georganiseerd. Na een lang durige bespreking kwam de commissie tot de overeenstemming dat het verkieselijk is, dat een afdeeling van het Volkenbonds- secretariaat zelf op zich zal nemen de be scherming van de juridische belangen der vluchtelingen en o.a. zal toezien op de alge meens eerbiediging der voor de vluchtelin- <gen in het leven geroepen certificaten-Nan- sen, terwijl aan den anderen kant een auto nome dienst binnen het kader van den Vol kenbond, doch buiten het Volkenbonds- secretariaat om, de materieele belangen der vluchtelingen zal moeten blijven behartigen en o.a. bevorderen de vestiging en de werk verschaffing aan vluchtelingen, De bespre kingen zullen heden nog worden voortge zet. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. De geslaagde Oceaanvlucht. De voorbereidingen die Costes en Bellonte troffen. Costes en Bellon te bevorderd. Over de vliegers Costes en Bellonte, die hun schiltend geslaagde tocht over den Oceaan maakten vernemen wy nog de vol gende bijzonderheden. Costes en Bellonte begonnen de voorbe reidingen voor hun Oceaanvlucht ongeveer 3 jaren geleden, kort nadat Nungesser en Colli by hun pogen om het leven waren ge komen. Den 14en Juli poogden zy Amerika via de Zuidelijke route te bereiken, doch bij de .Azoren waren zy gedwongen wegens de sterke tegenwinden terug te keeren naar Le Bourget, de Parijsche luchthaven. Zaterdag j.l. waren zy met hun nieuwe voorbereidin gen zoover gevorderd, dat by gunstige weer berichten onmiddellyk zou worden vertrok ken langs de Noordelijke route. Maandagochtend bleek de Fransche kust in zuid-westelijke richting. Op elke tweehon derd schreden afstand brandde een electri- sche lamp. Alle oneffenheden waren uit den bodem verwijderd. Jarenlang moest eraan gewerkt zijn. Het was een, volgens alle rege len der kunst, aangelegde tunnel, die, zooals het compas aanwees, bijna loodrecht door het gebergte naar Griekenland voerde. Wij moeten ons op £en marsch van drie, vier uren voorbereiden, zeide Hamid. Zoo wae het ook. Het was ongeveer één uur in den morgen, toen de weg plotseling sterk begon te stijgen. Zij staken hun ciga- retten aan, hielden even halt en raadpleeg den de kaart. Het leed geen twijfel zij waren onder de Grieksche grensstad Tir- nova. Gaan wij verder? Natuurlijk! Zij vervolgden hun weg, maar langzamer, voorzichtiger. Ieder oogenblik bleven ze staan en luisterden. Eindelijk kwamen ze aan een trap, die met weinige treden naar een valdeur voerde. Naast de trap bevond zich een zware ijzeren deur, die gesloten was. Met ingehouden adem liepen ze de treden op en drukten de ooren tegen de deur. Ze hoorden geen geluid. Toen keken ze elkander aan. Ze waren lieiden vermetel hadden beiden dezelfde gedachte voorwaarts! Aan den wand bevond zich, evenals bij dep ingang aan de andere zijde, de schake laar voor het electrische licht. Vitug draaide het uit en ze tilden met de grootste voor zichtigheid de valdeur op. Niets verroerde zich. 4—6 Juni 1927: Cl. Chamberlin en Levine (Am.) op een Bellanca-Wright, de Miss ^Columbia”, van New York naar Eisleben (D.) in 43 uur. 29 Juni—1 Juli 1927: Byrd, Balchen, Bert Acosta en George Naville (Am.) op een 3- motorige Fokker-Wrrght, de „America”, van New York naar Ver-sur-Mer, in 40 uur 26 min. 27 Aug. 1927W? Brock en S. Schlee (Am.) op een Stinson-Wright, de „Pride of Detroit”, van New-’Foundland naar Croydon in 24 uur. 12— 18 April 1928: H: Köhl, Fiteanaurice en frhr. von. Hünefeld. (Duitschlersch) op een Junkers, de „Bremen", van Baldonnel (Ierland) naar Greenly Island in 48 uur. pa_ 11<r 17—18 Juni 1928: W. Stulz, L. E. Gordon en miss A. Earhart (Am.) op een Fokker, de „Friendship”, van New-Foundland naar Burryport (Wales), in 20 uur 49 min, 13— 14 Juni 1929: J. B. Assolant, R. Lefè- vre en A. Lotti (F.) en de verstekeling A. Schreiber (Am.), op een Bernard-Hispano, de „Oiseau Jaune”, van Old Orchard naar Cyambra (Spanje) in 28 uur 50 min. 89 Juli 1929: Roger Williams en Lewis Yancey (Am.) op een Bellanca-Wright, de pathfinder”, van Old Orchard naar Albe- ricia (Spanje), in 36 uur. 2425 Juni 1980: Kingsford Smith, van Dyk, Stannage en Saul op een Fokker- Wright „Southern Cross”, van Ierland naar New-Foundland in 31 uur.' - 23—26 Aug.: Von Gronau (Duitschland) op Dornier-Wall-wliegboot, van IJsland via Groenland naar New York (etappenvlucht). 12 September Costes en Bellonte (<Fr.), a Parys—Neiw, York op Breguet-Hispano in L2 streek overtrokken door mist; te 9 uur viel er een druilregen; een uuj later zag Costes de kans echter schoon en gaf bevel tot on middellyk opstijgen. Behalve vertegenwoordigers der Ameri kaansche ambassade, van het Fransche luchtvaartdepartement, tal van piloten en een menigte van ongeveej 1000 toeschou wers, waren ook de beide '.echtgenooten der_ vliegers aanwezig. Deze laatsten hadden groote moeite hun tranen te bedwingen. De motoren werden -Beproefd voor de laatste maal en op Costes’lcommando: „los” taxide de roode machine over het vliegveld, om binnen 40 seconden reeds in de lucht te „zitten”. Costes, die zyn loopbaan begon als oor- logsvlieger, vloog nonstop-vluchten van T- rijs uit naar Assoem, Peizië, Siberië. Zyn naam vestigde hy echter te zamen met Le Brix, met wien hy twee jaar geleden een wereldvlucht maakte in 38 etappes. Het vorige jaar kregen beide piloten ech ter oneenigheid en vam diep tyd af dateert de samenwerking met Bellonte. Alle gevlogen afstanden Jen cords zijn bezijden op de „Het Vraagteeken” geschi erd. Van het begin af heeft vlucht zich ge kenmerkt door groote sn« leid. Om onge veer 4 uur ’s middags st k „Het Vraag teeken” de lersche kust o 5r zich boven den, Atlantisch! 3 kwartier later stond hetdraalk binding met de „Berenga i”. De Riegers seinden toen, dat alles we aan v J Volgens de eerste beri ten hébben zy niet veel slecht weer gehjl Maandagmid dag „omkeilden” zy twee onweersbuien en by New-Foundland werd door den mist ge vlogen, hetgeen vertraging gaf. De beide vliegers hadden meegenomen als mondvoorraad; 2 kippen, 4 flesschen cham pagne, 2 flesschen koffie, 2 flesschen bouil lon, 4 flesschen miniraal water, 2 flesschen limonadestroop en een reusachtige bos ba nanen. fiOUkSCHE COURANT 20

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1