■xx* VriJ^lde VM1 het N V-V- "LAATSTE BEWCH'fiÜN. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Enkhuizen. De intocht te Enkhuizen. Ontvangst ten Gemeentehuize. De zanghulde der schoolkinderen. Het bezoek aan de Zuiderzee- V isscher ij -^Tentoonstelling. (Van onzen specialen veralaggever). Reeds sinds 26 Augustus, toen de groote Zuiderzee-Viascherij-Tentoonstelling geopend werd, verkeert Eukhuizen in één doorloo- pende feeststemming. Want er gaat geen dag voorbij of er is minstens één gebeurtenis van belangWij zagen reeds het Openlucht spel, turnuitvoeringen, harddraverijen, Ur- kerdag, öpaakenburgerdag, Markerdag, zang en muziekuitvoeringen en nog veel meer schoons, dat met het houden van de Z.V.T. in verband staat. Maar de dag van heden is wel het glanspunt van alles. Want van daag was het de dag van het bezoek van de Koninklijke familie aatt Enkhuizen on aan de tentoonstelling, nadat eergisteren reeds het bezoek van H< M. de Koningin-Moeder en haar gevolg had plaats gehad. Het oude Zuiderzeestadje biedt een vroo- lijken aanblik. Van het station tot het ten toonstellingsterrein toe zijn alle hoofdstra ten feestelijk versierd met sparregroen, oran je en rood-wit-blauwe kleuren en op ver scheidene plaatsen zijn keurige, decoratieve eerepoorten opgericht. Huis aan huis is de vlag uitgestoken en ook de winkeliers heb ben hun best gedaan door van hunne étala ges „permanente tentoonstellingen" te ma ken. Sedert het bezoek vaü de Koflingin- Moeder, dat als het ware de inleiding vormde tot dat van de verdere Koninklijke families, op heden, verkeert Enkhuizen eerst recht in vreugdestemming, want dagen als deze ko men in het Zuiderzeestadje zelden voor. Heel Enkhuizen doet dan ook zijn best om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. En daarin is het ook - getuige de moeite die men zich heeft gegeven bij de voorbe reiding van h©t Koninklijk bezoek, de ver sieringen der straten en andere even onmis j bare dingen zeer wel geslaagd. Reeds in den Vroegen morgen was heel Enkhuizen op den been. In do straten van liet anders zoo rustige stadje was het uen voortdurend komen en gaan van met oranje- strikjes getooide .burgers. Het was een drukte, zooals zelfs op de drukste tentoon- stellingsdagen niet voorgekomen is, want vrijwtel iedereen had vrijaf en ook de scho len waren natuurlijk gesloten. Op het ten toonstellingsterrein in het mooie groene park aan de zee werd alles nog eens grondig ge- inspeateerd en in de stad werd de laaiste hand gelegd aan de- versieringen voor eeu waardige ontvangst van de Koninklijke fa* milie, die weldra haar intocht zou doen. Lang voor de aankomst van de hooge be zoekers stond het in de nabijheid van uen uitgang van het station en langs den weg, die naar de Z.V.T. lendt, reeds vol nieuws gierigen. Te 9.32 uur stoomde de Koninklijke trein H Prinses Juliana en Z. K. H^Mns Hen drik op het perron, met het gevolg, bestaan de uit gravin van Lynden van Bandenbuvg, grootmeoster'easefreule Van Tuyll van 8e- rooskerken en freule Bentinck; admiraal Bauduin, chef van het militaire huis; graaf Du Monceau, grootmeester; Baron Ben tinck, stalmeester. Baron van Geen, parti culier secretaris van H. M.; Baron Baud, kamerheer ter beschikking van H. K. H. Prinses Juliana; kapitein Van Kesteren, ad judant van H. M. de Koningin; kapitein Phaff, ordonnansofficier van H. M. de Ko ningin, en majoor Jhr. Laman Trip, adju dant van Z. K. H. Prins Hendrik. De Koninklijke familie en het gevolg waar toe ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. Mx. Rr. A. Roëll, behoorde, werden op het perron begroet door den burgemeester van Enkhui zen, den heer W. Th. C. Zimmerman. Hierna inspecteerde Hare Majesteit de eerewacht van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, terwijl het Chr. muziekcorps het „Wilhelmus" ten ge- „Patr: hoore Buiten imoniur bnlaht. tPr, 'hof het stationsgebouw werden de hooge gasten door de wachtende menigte enthousiast begroet. De Koninklijke familie ea haar gevolg namen plaats in de gereed staande hofauto's en reden, voorafgegaan door den auto van den inspecteur van politie en dien van den Burgemeester, langs de ver sierde Spoorstraat, Wilhelminabrug, Vene die, Westemtraat en Breedstraat naar het stadhui», terwij) het carillon van den Zui dertoren, bespeeld door den heer Crevecoeur den stadebeiaardier, Vaderlondeehe muziek ten gehoore braoht. Onder luid hoera-geroep van de Enkhui- zer burgerij arriveerde de Koninklijke fami lie te omstreeks kwart voor tienen voor het fraaie, oude stadhuis. In de Blauwe Zaal werden de wethouders, do heeren G. P. de Vos en C. Stapel en de gemeentesecretarie, de heer Ph. Loggere aan Hare Majesteit voorgesteld, watela de jongedames Jeltje Roosendaal en Meinoutje Sluw, dochtertjes van de raadsleden Chr, Roosendaal eh A. Sluis, aan H. M de Ko- ningin en H. K. H. Prinses Juliana, bloe- men aanboden. De hooge bezoekers werden vervolgens door burgemeester Zimmerman en de wet houders de heereu De Vos en Stapel naar de Witte Zaai geleid, alwaar de raadsleden aan Hare Majesteit werden voorgesteld en df> Burgemeester een rede uitsprak Vervolgens nam Hare Majesteit, staande op het baleon van de burgemeesterskamer, een zanghuilde in ontvangst van ongeveer 1500 schoolkinderen, die o.m. de beide eerste coupletten van het „Wilhelmus van Nas- saus" ten gehoore brachten. Na ailoop van den zang werd-de dirigent, de heer W Zwaan, aan Hare Majesteit voorgesteld Te kwart over tienen verlieten de hooge bezoekers liet stadhuis, om zich, voorafge gaan door het gemeentebestuur, in auto'a naar do Zuiderzee- V isscherij-TentoonsteUi to begeven. Bij den ingang van het terrein der expositie werd Hare Majesteit ontvan gen door het bestuur der Z.V.T., bestaande uit de heeren C. Stapel, voorzitter®, D. Hen- stra, vioe-voomtter; A. Oostenburg, secreta ris en R. Kuipers, penningmeester. De jongedames Betsy Woeatenburg en Lidy Kuipers boden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bloemen aan. De hooge gasten brachten achtereenvol gens een bezoek aan de visschersdorpen, de bloemenmaquette en de eigenlijk© -tentoon stelling, waarbij zij rondgeleid werden\door het tentoonstellingsbestuur en versonillënde personen aan Hare Majesteit werden voor gesteld. De Koninklijke Militairekapel bracht on derwijl op het .tentoonstellingsterrein mu ziek ten gehoore Na afloop van het bezoek aan de Zuider- aee-Visscherij-Teidoonstelling, dat te om streeks half éóm^indigde verliet de Konink lijke familie niet gevolg de tentoonstelling en reed, wederom voorafgegaan door den in specteur van politie en den burgemeester, langs een andere route dan bij de aankomst n.l. via Visschersdijk, Vijzelstraat, Wester straat, Kat- en Hondsbrug en Paktuinen, naar den Koninklijken trein terug, alwaffr de lunch werd gebruikt. De Regeering en de Vlootwet. Minister Deckers ontvouwt zijn standpunt. Een jaarlijksch bedrag voor nieuwen aanbouw, dat niet grooter is dan gemiddeld in de laatste 8 jaar beschikbaar gesteld. De Kamer blijft ook verder vrij. Versohenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot verhooging van het VlIIste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1930, waaraan het vol gende is ontleend: De minister ontkent met den meesten na druk, dat het regeeringsvoorstel lijnrecht in zou gaan tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer gwgeven met betrekking tot de toen ^anhangigtt AOoatSlgt Het toenmalige Kamer-votum had een geheel andere strek king en' het thans overgelegde schema van aanbouw bedoelt in weggen niet anders dar. aan te geven hoe de rpeering zich onder de tegenwoordige omstandigheden de uitein delijke samenstelling der vloot denkt. Een wettelijke sanctie op dat aanbouwplan wordt niet gevraagd. Geheel anders stond het met de Vlootwet 1923. Toen was het wel degelijk de bedoeling der regêering, dat Ae samen stelling van de noodig geachte vloot bij de wet zou worden vastgelegd en aanbouw der geheele vloot binnen enkele jaren zou ge schieden. Tevens zou een vlootfonds worden ingesteld, aangezien aanbouw dier vloot uit de jaarlijks beschikbaar te stellen bedragen binnen den in die wet bepaalden tijd niet mogelijk was. Thans echter wordt aangege ven hoe men geleidelijk kan komen tot het scheppen eener materieel-reserve voor het Nederlandsch eskader in Oost-Indië, ver- KIESS-™ iaf JHsa&iütet voor den dienst in West-Indië, een en ander geheel te bestrijden uit de jaarlijks beschik baar te stellen bedragen voor aanbouw. Dat de regeering met haar schema voor aanbouw in zou gaan tegen den algemeen gevoelden wensch van vlootbeperking, wordt eveneens ontkend. Herhaaldelijk toch is er op gewezen, dat de sterkte der zeemacht in verband met de uitgestrektheid van het grondgebied van het Rijk naar evenredigheid verre blijft be neden die van andere mogendheden. De regeering is van oordeel, dat met in begrip van de thans aangegeven reserve de sterkte inderdaad zal beantwoorden aan het in de Troonrede 1929 genoemde strikt noodige voor handhaving van de onzijdig heid en verdediging der onafhankelijkheid van den Staat. Meer wordt niet gevraagd en meer zou de regeering niet wenschen. Dat de thans voorgestelde nieuwe aan bouw en zelfs aanbouw der geheele mate- rieele-reserve noodlottig consequenties met zich zou brengen en ons land gangmaker zou doen worden voor versterking van het militairisme en vergrooting van het oorlogs gevaar, acht de minister een onjuiste voor- stellii Bij het ontwerpen van de thans der Ka mer voorgelegde plannen is ten volle reke ning gehouden met onze geldelijke draag kracht, en het is mede op dien grond, dat voor nieuwen aanbouw geen hoogere be- iragen zijn voorgesteld dan gemiddeld in de laatste 8 jaren voor dat doel door de volks- Wat de regeeriug tot haar voorsteller, heeft bewogen is niet anders dan het 'besef der noodzakelijkheid om te beschikken over de middelen om de op haar rustende ver plichtingen te kunnen nakomen. In tegen stelling met de leden, die meenen dat onze vloot, ook al werd zij geheel aangevuld, toch noch weinig beteekenis zou hebben, oordeelt de regeering, dat zoodanige vloot tot de vervulling der haar toegedachte taak in staat is. De regeering ontkent, dat aan de vloot ten hoogste een politioneele taak ten doe! kan worden gesteld. Weliswaar wordt de bescherming der oliehavens Tarakan en Ba tikpapan niet ingericht tegen 'n aanval van een zeer overmachtigen tegenstander, maar juist de ligging der oliehavens in onzen ar chipel maakt het alleszins moge ijk, dat daar operaties op kleine schaal zullen plaats heb ben, waartegen met een politievloot alléén niet met kans op succes zou kunnen worden dat zelfs getracht is nog drag te blyven. De minister bebtrydt op verschillende punten een artikel in Het Haagsche Volk van 2 Juli over de kosten der vloot. Het ge heele bedrag der aaribouwkosten aan alle schepen welke in het plan zijn opgenomen, bedraagt 189.2 in plaats van 201.3 millioen, door den schryver genoemd. Verschillende leden deden opmerken, dat onvoldoende verzorging vfm.de belangeneer vloot een grooten achterstand in den aan bouw heeft doen ontstaan. De minister wenscht in het licht te stellen, dat die ach terstand voornamelijk ontstaan is, doordat de aanbouw van nieuwe schepen gedurende de oorlogsjaren noodgedwongen vrgwel stilstond. Ook die in de .eerste jaren na den oorlog kon nog maar geringen voortgang maken; slechts geleidelijk is hierin verbe tering gekomen. Het thans overgelegde schema beoogt de jaarlyksche bedragen voor aanbouw onge veer gelgk te houden. De positie, waarin de minister van defen sie zich hier te lande bevindt, is inderdaad geen gemakkelijke, maar dit mag hem niet weerhouden met volle overtuiging die maat regelen voor te dragen, welke hy voor de zeemacht van den Staat dringend noodig acht. Op dien grond bevreemdt het den mi nister, dat verscheidene leden zich er over hadden verwonderd, dat een wetsontwerp als het onderhavige door hem werd inge diend. De regeering blijft daarmede geheel in dezelfde ly(n, welke sinds de verwerping der Vlootwet is gevolgd. Door minister's ambtsvoorganger werd reeds medegedeeld, dat diens plan voor aanbouw van materiaal voor de vloot niet verder reikte dan tot 1930 en de nieuw optredende regeering zich zou hebben uit te spreken over haar plannen te dien aanzien. De volksvertegenwoordiging een nieuw plan aanbiedend voor een reeks jaren na 1930, begreep de minister, dat het niet door alle leden der Kamer met instemming zou worden ontvangen. Wél meende hy echter te mogen verwachten, dat het feit der aan bieding zelf algemeene waardeering zou vinden. Het wetsontwerp betreffende de verdee ling van de kosten der vloot over de Ryks- en de Indische begrooting kan thans nog niet worden ingediend. De minister heeft deze aangelegenheid zoo spoedig zulks mo gelijk was in studie genomen en onlangs zijn voorstellen dienaangaande aan zijn ambtgenoot van koloniën doen toekomen. Deze heeft de voorstellen om advies aan de Indische regeeriyg toegezonden. Afdoening dezer aangelegenheid Het petitionnement tegen het vlootontwerp. Een misleidende voorstelling van zaken. Niet teekenen1 Onder liet opschrift „Niet teekenen", schrijft „De Standaard": De actie voor het petitionnement tegen 'db suppletoir© begrooting van het Depar tement van Defensie is in vollen gang. Van meer dan één kant. De hoofdmacht bij den aanval wordt gevormd door de S.D.A.P. en het N.V.V. Als hulptroepen fungeeren de mannen van Kerk en Vrede, de Chr. Dem. Unie en anderen, Men weet waarom het gaat. De Minister van Defensie vraagt geld aan nieuwen kruiser en voor een flottieljevaar tuig; dit laatste bestemd voor den dienst in de West-Indische wateren. Het bedrag op zichzelf is niet groot, nog geen 8 ton, maar als men dezen eersten termijn toe staat, zit men ook aan de volgende vast en dus gaat het metterdaad over een bedrag van 15 millioen, waarvoor de Kamer zich bindt als zij dit begrootingsontwerp aan vaardt. Daarnaast levert de Minister ook eenige beschouwingen omtrent plannen voor de toe komst. Hij zet uiteen wat hij voor de vol voering der taak van onze Marine in Indië noodig acht en wat er de eerstvolgende tien jaar aan geld noodig zal zijn om aan plannen uitvoering te geven. Dat geld wordt thans niet gevraagd, dus nog veel minder toegestaan. Van jaar tot Het toestaan van het thans aangevraagde bedrag van 770.000 komt allerminst neer op het aanvaarden van het geheele schema van aanbouw. Al vertrouwt de minister, dat nahet toestaan van de aangevraagde termij nen, ook de volgende termijnen zullen wor den gevoteerd, zoodat deze schepen afge bouwd kunnen worden, het behoeft nauwe lijks gezegd te worden, dat de Kamer ge heel vrij zal zijn in het bepalen van haar standpunt, wanneer gelden voor verderen nieuwbouw zullen worden aangevraagd. Verder is het niet uitgesloten, dat belang- rijké evoluties in de techniek of nieuwe vin dingen, wijzigingen in het schema van aan bouw noodig maken. Hoe zou men dat vinden? En toch handelen de roerigste tegenstan ders met het vlootontwerp op deze wijze. Honderd twintig millioen 1 Ja maar in 10 jaarOf 12 millioen per jaar. Wat we door- eengenomen in vorige jaren ook betaald hebben En dan nog, onder het voorbehoud, dat de Kamer - uitgenomen de 14 millioen die aan d© nu gevraagde 8 ton vastzitten volkomen vrij staat tegenover het door den Minister aangegeven plan. Zij kan in vol gende jaren met hem meegaanze kan, als hare meerderheid zoo wil, de gelden weige- Ten. Zoo, en niet anders, ia de zuivere waar heid. Daarom zijn die 120 millioen ook pure misleiding. Waar onze menschen niet in vliegen, als ze de waarheid kennen. De regeering gaat niet verder dan gebo den is door hare internationale verplich tingen. Handhaving harer neutraliteitsver plichtingen, dat is het doel waarvoor we een scheepsmacht in ons Indië noodig heb ben. En de Regeering heperkt zich bij hare aanvrage tot wat een strikt minimum mag worden genoemd. Kon. Ned. Middenstandbond. In de gistermiddag om 3 uur heropende vergadering diende de heer Koopmeiners te Rotterdam de volgende motie in: Het congres spreekt de wanschelijkheid uit pn dit als gevolg van het aannemen van het praeadvies van jhr. Mollerus en de daarin vervatte conclusie, dat ter uitvoer- ring van conclusie 2 wordt aangedrongen op uitschakeling van de laatste alinea van art. 238 der Gemeentewet en aan de eerste alinea van dit artikel toe te voegen de gemeentelij ke bedrijven, waardoor ook daarop art. 254 en art. 94 van de Gemeentewet van toepas- sing wordt. Deze motie werd aangenomen, alleen Lei den verklaarde zich er tegen. De heer Swaan diende namena den Ned Grossiersbond van den vleeschhandel, den Nederl. Bond van paardenslagers, de Ver- iging van Amsterdamsche slagers, de Ver- niging van slagerszonen Jong-Den Haag en dem Jong-Amsterdam, de volgende motie in: Het congres spreekt als zijn meening uit, dat op instellingen en inrichtingen, ingesteld en in stand gehouden ten bate van de volks gezondheid, zoo als de openbare slachthui zen, alsmede op keurloonen en «lachtreef ten, door de gemeente geen winst behoort te worden gemaakt. Deze motie werd ev< alleen Leiden, Leerdam en Winschoten Ver klaarden zich er tegen. De voorzitter heeft het congres gesloten met dq beste wenschen voor den heer Inge- nool, die gedurende het congres ongesteld is geworden, doch thans weer herstellende is, Spr. zei dat uit het feit, dat niet alle pun- ^§tf.S?raTSdaf°lnb!K^da SSS brandende kwesties bestaan. De heer A. T. Meyer, voorzitter van Groningsch© Winkelier ever eenlging, die de gastvrouwe was van het congres, bracht dank en leiding. jaa. jaar zullen door den Minister de daarvoor noodige gelden „orden aangevraagd. De Kamer kan die bedragen bewilligenre kan het geld ook weigeren. Zóó ia de positie, klaar en nuchter uit eengezet; niet anderB. Nu kan men zich vooratellen, dat er achen zijn, die een scheepsmacht, ook ons Indië, overbodig achten. Of di« oordeel rijn, dat met minder kan worden volstaan dan de tegenwoordige bewindsman meent noodig te hebben. Wij zijn niet van die meerling. maar als een ander er anders over denkt, welnu, dan ia daar het debat om te trachten elkaar te overtuigen. Vaat ataat echter, dat de beslissing 0ïer dat heele plan nu niet genomen staat te worden. Thans moet slechts worden beslist bouwen 1^1.^ ,)ottieW«»«taiï n^otr heeT V<,°r 16 (■taaar zóó stellen de mannen van de actie t zaak allerminst. Ze spreken van een uit- Van 120 millioen. En dat in dezen Die voorstelling nu is volkomen nri«- niet hoe groot het salaris la n f 3800 per jaar. Als men nu üi alle toonaarden een. i Uitgalmendertig duizend gulden voor één vrijgestelde, om er dan binnenamonTofIn M goM met aan toe te voegen: in tien jaar. OI, cm een bekend cijfer t« nemen. alle aanspraken Van geheel of militair pensioen daaraan verbonden. Wanneer de sergeant Tepaa aan de peri mededeelt, dat „over ziekte, invaliditeit ot eenigen anderen waarborg in ons beroep door de K.L.M. nooit gesproken is", ver- geet hij mede te deelen, wat het Rijk in dezen doet, en dat hij nog steeds Rijk», ambtenaar is. In zake de inkomsten, die deze onder- officieren bij de K.L.M. genieten, heeft da directie der K.L.M. reeds officieele ge gevens gepubliceerd. Het zal duidelijk zijn', dat een Maatschappij als de K.L.M., welke tot nog tee slechts met behulp van een groote Regeeringssubsidie kan bestaan, gren zen moet stellen aan de salarisaeischen van militair personeel, dat slechte tijdelijk bij ai© Maatschappij dienst doet. En het ge tuigt in.i. niet van gebrek aan waardeering voor de goede diensten dezer vliegers, wan- K.L.M. oordeelt, dat de minister salarissen dezer tijdelijk dienstdoend© on derofficieren voldoende betaling bieden. Ook de belastingbetaler zal moeten toegeven.dat een onderofficier-vlieger yoor het zeet ver- antwoordelijke en soms gevaarlijk© werk, dat hij verricht, met f 12.000 per jaar toah behoorlijk betaald is, en hij zal in aanmer king moeten nemen, dat aan hoogere loon- eischen slechts voldaan kan worden door zwaardere subsidieering van de K.L.M., dui door hoogere bedragen der belastingbeti. tb. Naar mijne meening is dan ook de eenige oplossing van hetconflict, dat d© „staken- de" onderofficieren genoegen nemen met de salarissen, die de K.L.M. kan geven, dan wel dat hun jaarverlof, ingevolge artikel 10 Luchtvaartbeschikking, ten spoedigste wordt ingetrokken door de militaire autori teit, en dat deze onderofficieren dus weder hun dienst te Soes ter berg op minder weel derige schaal voortzetten. In de behoefte aan bestuurders zal de K.L.M. toch op den duur moeten voorzien door in dienst nemen van „burger"-vlieger», opgeleid bij de Nationale Luchtvaartschool te Rotterdam, oi soortgelijke op te richten instellingen. Sympathiek is de salarisaotie van deze onderofficieren tegen een zoo bij uitstek na tionale instelling als de K.L.M., op het tijd stip, dat deze een dienst op Indië wil be- wel allerminst. hulde aan den voorzitter voor zijn Invoer van Gerst, rogge en tarwe. Een lesje voor den heer Braa.t. Op d© vraag van het Tweede Kamerlid den heer Braat, luidende: Is de minister bereid te overwegen, ter bescherming van den Nederlandschen land bouw, om den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Argentinië atop to zetten, omdat wij met die landen toch geen noemenswaardige ander© han delsrelaties hebben en Rusland zelfs wei gert om destijds geleende gelden te erken nen, en wij minister mogelijk onoverko melijke bezwaren van dien maatregel aan d© Kamer meededen?, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende antwoord ingezonden D© invoer hier te lande van gerst, rogge en tarwe, noodig ter voorziening in de be hoefte voor zoover die door de binnenland- sch© productie niet wordt gedekt, heeft plaats uit talrijke verschillende landen. Stopzetting van den invoer uit een dier lan den zou meerderen invoer uit andere landen met zich brengen en kan derhalve niet bij dragen tot bescherming van den Nederland- schen landbouw. Reeds uit dien hoofde kan er geen aanleiding bestaan het geopperde denkbeeld in overweging te nemen. GEMENGDE BERICHTEN. Het cotnflict by de K. L. M. niet Inaider aohrijf, in het Vaderland: De sergeant-vlieger Tapae heelt in een inteview aan de pers mededeelingen be treffende de positie der K.L.M.-vltegers ver strekt, welke èn onjuiat rijn èn aan het pu bliek een totaal verkeerde» indruk moeten geven omtrent de positie vén de onderoffi cieren der Luchtvaartaf deeling, die bij de K.L.M. als bestuurder dienstdoende rijn ge- steld. Met uitzondering van de heeren Smirnoff en Van Dijk, die „burger" zijn, en de hoe ren A'«r, Veen en daal en Pellens, die offi cier-vlieger van Soeaterberg rijn, rijn de overige K.L.M.-piloten actief dienende on derofficieren, die één jaar verlof hebben tot het verrichten van beatnurderediensten bij K.L.M. Deze onderofficieren ontvingen Soeaterberg hun opleiding tot a er- lt-vlieger en genieten thans van Eijks- tijdelijk verlof, ingevolge artikel 10 der LuohtvaartbeBchikking tot het ver- nehtar van vliegdieneten bij de K.L.M., met de bepaling, dat deze K.L.M.-vluchten zullen worden beschouwd ala dtenetvlnoh- ten, dat de tijd, bij do K.L.M. doorgebracht, ala diensttijd telt. en dat een ongeval tijdens dezen dienattijd geldt ris dienZ^SmS Ut' JV.Li.M. gktis te Verduisteringen by den^ NederUndschw De penningmeester van de afd. Haarlem legt thans een bekente nis af. In December van het vorig jaar is een accontants-onderzoek ingesteld naar het be heer van den penningmeester van de'afdee- ling Haarlem van den Nederlandschen stu- cadoorsbond. H. C. de Z. Uit dit onderzoek bleek, dat de administratie weliswaar «lor- dig gevoerd werd, doch er kon biet worden aangetoond, dat de Z. gelden had verduis terd. Het onderzoelf is evenwel voortgezet gisteren heeft de politi© de Z aangehouden, die thans bekende, zich aari Verduistering to ïPrtfi*,,! Bdiuwig gemaakt. Het Juiste be drag, dat verduisterd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen, doch het loopt in de tienduizenden. De Z. is in bewaring gesteld. Met 1000.er vandoor. Een 23-jarige loopknecht te Haarlem had Woensdagmiddag van zjjn patroon opdracht gekregen een bankbiljet van 10)0.—t in te wisstlen en eenige postwissels te verzenden. De jongeman is met het resteerend geld naar Amsterdam gegaan waai hy nieuwe onder, en bovenkleeren kocht. De patroon had inmiddels by de politie aangifte ge daan, welke het jongmensch denzelfden avond op het Rembrandtsplein aldaar aan hield. Hij had nog 676.12 in zyn bezit Geld en kleeren zyn in beslag genomen en de loopknecht is te Haarlem in bewaring gesteld. Auto-ongeluk. Een voor een stilstaande wagen uitwij kende auto botste gisteravond op den Pam- sterweg te Noorddijlk Gron.) met groote kracht tegen een autobus van de Damster Auto Mij. te Appingedam. In dei auto vu een bruidspaar gezeten uit Wolteraum. De bruidegom,, de heer E. S., werd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de bruid er zon der letsel af kwam. De heer 8. is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. Van den auto werd de motorkap ingedrukt, ter wijl het stuurrad afbrak. De autobus echter werd slechts licht beschadigd. De chsutlew en d© andere inzittenden kwamen met kleerscheuren en lichte verwondingen ah Een onderwyzeresbenoeming 26 April zou de Raad van Didam over gaan tot de benoeming van een onderwijze res aan de openbare school. Deze benoeming kon echter niet doorgaan, doordat de moeste raadsleden d© vergadering verlieten toen de benoeming zou geschiedeh. Na een tijdruimte van ruim vier maanden kwam de Raad andermaal bijeen om een onderwijzeres t© benoemen. Doch buiten de voordracht van B. en W. en den inspecteur om is de dochter van den plaatselijk® Ned. Herv. predikant met 6 van de 10 stammen benoemd De burgemeester heeft besloten dit besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De malaise op de groentenveilingem De omzet van de groote groentenvedling® te Broek op Langend ijk, Noord-Scharwoude en Warmenhuizen heeft over Augustus min der dan de helft bedragen van dien ov*' dezelfde maand in het vorige jaar. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 6 September. Hoogste stand 769.6 te Rust. Laagste stand 756.6 te Stornoway. Verwachting. Zwakke tot matige wind, uit zuidelijk® richting. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring. Waarschyniyk droog, liehoudew kans op owweer. Aanvankelijk warmer. 3 KUNST. STADSNIEUWS. Vincent van Gogh en zijn tijdgenooten. Grootsche tentoonstelling te Am sterdam. Zaterdag a.s. te dn© uur zal in het Btede- jng Museum de tentoonstelling van Vincent vg dogh en zyn tydgenooten, ter herden king van den stertdag van den grooten schil der <29 Juli 18*)), woiden geopend. Niet minder dan 372 werken van den meester zijn op deze expositie bijeengebracht, terwijl 190 «erken van van Gcgh's tijdgenooten de wan den sieren. „Het geldt op deze expositie meer dan ettnvoudig exposeeren", zeide Vanmiddag weitiouder I'olak tot de journalisten, die voor een eersten, nog ietwat vluchtigen rond gang waren bijeen gekomen. Men heeft hier een laatste mogelijkheid om Van Gogh volledig te leeren kennen, want deze tentoonstelling is een der merk waardigste welke sinds langen tijd in Ne derland en in geheel Europa heeft plaats ge had. Het gemeentebestuur heeft zich be ijverd om de toegangsprijzen zoo te regelen, dat het eenieder mogelijk zal zijn om de expositie te bezoeken voorts heeft, zoo als bekend, de gemeenteraad een bedrag van f 32.000 gevoteerd om de organisatie dezer zeer belangrijke expositie, welke mede tot stand kwam door de medewerking der vereeniging „Vincent van Gogh en zijn tijd" te doen slagen, terwijl het Rijk garant blijft voor een maximum bedrag van f 10.000, voor het geval er een tekort zal zijn. Wat de expositie in het bijzonder zoo be langrijk maakt, is het feit,, dat zij zoo bui tengewoon instructief is ingericht; Van Gogh's levenswerk valt hier in al zijn peri oden te volgen. Uit de verzameling van mevrouw H. Kröller—Müller zijn niet min der dan 252 werken afgestaan, de overige zijn afkomstig van particulieren, vereenigingen, musea enz., uit binnen- ne buitenland. Een der zalen herbergt Va^ Gogh's eerste teeke- ningen, ontstaan in de Borin&ge in België, waar hij van 1878—1880 verbleef; ook zijn hier teekeningen dateerende van 1881, uit zijn t© Etten doorgebrachten tijd. Twee wan den in een volgende zaal zijn behangen met werken uit zijn Haagschen tijd (1881-1883) vervolgens zoekt hij na een kortstondig be zoek aan Drente (Sept.-Nov. 1883) de ouder lijke pastorie te Nuenen op, waar hij tot 1885 verblijft en de schilder wordt van het Bra- bantsclie boerenleven, waarvoor op deze ex positie prachtige staaltjes te bewonderen vallen, evenals pastels, ea aquarellen uit zijn Huagsciie en Drentsche periode. Van 1886—1888 verblijft hij in Parijs, waar zicli een volmaakte ommekeer iö hem vol- trekt Het treffend kan men dit op deze tentoonstelling waarnemen! Het zware en' sombere van zijn toon, het „donkere palet van Holland" verdwijnt geheel om plaats te maken voor lichte, teere effecten. In en kele werken toont zich de invloed der tratt ache impressionisten, werken waarin het met strepen, en komma'sschilderen sterk> uitkomt, öteeds "mees komt in zijn Parijsclio werken tot uiting een veriaten, een atscheid# nemen van deu Hollandschen tijd. Ook komt hij hier in aanraking met de Japan- sciie kunst. Zoo enthousiast is hij, dat hy zijnverf Handelaar portretteert, tegen «en achtergrond van Japonsche houtsneuou 1 Zelfs schildert hij eeü Japansche houtsnede ui zyn geheel na'. Doch ondanks alle invloe-' den, che hij te Purijs ondergaat, behoudt hij zijn persoonlijkheid, blijft hij toch vol komen oorspronkelijk. In Arles (Eebr. 1888—Mei 1889) komt zijn genie volkomen tot uiting, enkele proeven van zijn geliefde zonnebloemen geven hier van o.m. een voorbeeld. Dan zijn er op deze tentoonstelling werken uit zijn periode te St. Rémy (Mei 1889Mei 1890), waar hij, ziek liggend, naar afbeeldingen van andere schil derijen, niet zija geweldige fantasie, her- ttcheppiügen schildert. De physieke ea pey- cliische folteringen, die Vinoent in het krankzinnigengesticht te St, Rémj onder ging, hebben zijn werk uit die periode ver diept. In Auvers sur Oise, de stad der kun stenaars, komt in Juli 1890 het einde. Wat Van Gogh's tijdgenooten betreft, zijn er op deze expositie werken van Paul Ce zanne, Henri Edmond Cross, Edgar, Degus, Paul Gauguin, Arna Guillaumin, J. B. Jong- kind, Edouard Manet, Claude Monet, Ber tha Morisot. Camill© Pissarno, J. F. Raf- faëlli, A. Renoir, Georges Seurat, Paul Sig- nac, Alfred Sisley en Henri de Toulouse Lautrec RADIONIEUWS. Programma van heden. Hilversum 6.46 Vooravondooncert door het VA.R.A.- orkest. 6.50 Actueel allerlei uit de Arbeidersbe weging, 7.05 Vervolg concert. 8.01 Concert. 8.45 Lezing door prof. J. A. C. Fegginger Aner. 9.20 Vervolg concert. 10.00 Persberichten van liet Vrijz. Gods dienstig persbureau. 10.03 Persberichten Van Vaz Dias> 1910 lets over de Perzische taal. 10.30 Gramofoonplaten. U Oo Gramofoonplaten. Huizen: 6-30 Orgelconcert. 6-30 Gramofoonmuziek. 7 00 Radio-dokter. 7.30 Een praatje over bloembollen in huis tuin. 8 00 Concert. 10-80 Persberichten Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplaten - T" GOUDA, 5 September 1930. Gemeenteverslag 1929. L Het Gemeenteverslag over 1929 is we derom in druk verschenen. Het is fraai uit gevoerd en bevat naast den tekst goede re producties naar foto's van de LjungstrÖm- turbnie geplaatst in 192'! in de Lichtfabrie ken, het St. Joseph Paviljoen in de Graaf Florisweg, de nieuwe stoomketel in de Elek trische Centrale, de Gemeentelijke sportter reinen en het woonwagenkamp. Aan dit verslag dat over alle gemeente - zakén zeer veel wetenswaardigs bevat, zul len wy w< Bevolking. Zooals gewoonlijk is de bevolkingstoename maar gering. Het aantal vertrokkenen overtreft weder het aantal ge- vestigden zoodat de bevolkingstoename alleen zijn oorzaak vindt in het grootere aantal geboorten, dat het sterftecijfer be duidend overtreft. Het is een niet gunstig verschijnsel dat zoovele ingezetenen naar elders trekken, dat teekent, met uitzondering van het gewone verloop dat overal plaats heeft den minder florisanten toestand in nering en bedrijven. Waar groote welvaart heerscht, zyn steeds meer arbeidskrachten noodig, dit is hier niet het geval. Omtrent de bevolking laten wy hier de juiste gegevens volgen: De werkelyike bevolking bestond op 31 December 1928 uit:" 13842 mann., 14470 vrouw., 23812 beide gesl. Vermeerder^ gedurende het jaar door: Geboorte 326 mann., 344 gesl. 670. Vestiging 721 mann., 792 gesl. 1613. Geheel verm. 1047 mann., 1136 beide gesl. 2183. Verminderd gedurende het jaar door: Sterfte 147 mann., 171 vrouw., beide ges'. 318; Vertrek 753 marni., 812 vrouw., 1565 beide gesl. Geheel verminderd 900 mann., 983 vrouw., 1883 beide gesl. De bevolking is dus vermeerderd met 147 mann., 153 vrouw., 300 beide gesl., zoodat zij op 31 Dec. 1929 'bedroeg 13989 mann., kerkelyke ge- De verschillende zindten. De indeeling der bevolking paar de ver schillende kerkelyke gezindten is als volgt: Mann. Vrouw. Totaal. Nederduitsch Hervormden Waalsch Hervormden Evangelisch Lutherschen Hersteld Evangelisch Lu- Chr. Gereformeerden Oud-Roomsehen of van de Bisschoppelyke Clerezy Nederlandsch Israëlieten Portugeesche Israëlieten Tot een andere kerk. ge zindte beh. Tot geen kerkelyke ge- Kerkelyke gezindte on- 6852 7287 14139 6 6 12 190 247 437 7 2 9 36 43 79 188 208 396 90 134 224 1176 1218 2394 4022 4205 8227 77 81 158 73 120 193 1 1 226 277 503 1085 778 1813 11 16 27 Totaal 13989 14623 28612 Opmerkingen omtrent den loop der be volking gedurende het jaar. Het aantal der geborenen binnen de ge- levend 326 mann., 334 vrouw., 670 beide gesl.; levenloos aangegeven 18 mann., 11 vrouw., 29 beide gesl. Totaal 344 mann., 366 vrouw., beide gesl. 699. In het vorige jaar werden geboren: levend 336 mann., 272 vrouw., gesl.; levenloos aangegeven 13 vrouw., 17 beide gesl. Totaal 349 vrouw., beide gesl. 625. Er werden 240 huwelijken voltrokken, dus evenveel als in het vorig jaar. Verkiezingen. Verkiezingen. Kiezerslyst. De lriezerslyst werd met inachtneming van de bepalingen des kieswet opgemaakt en vastgesteld. Reclames werden niet ingediend. Het aantal kiezers bedroeg vóór leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring I 6846, kieskring II 4463, kieskring UI 4357. Totaal 14666; dat voor leden der Provinciale Staten: in kieskring I 5791, kieskring II 4378, kieskring III 4296. Totaal 14465; het getal kieners voor leden van den Ge meenteraad bedroeg: in kieskring I 6679, kieskring II 4295, kieskring IH 4194. Totaal 14168. In 1929 had een verkiezing plaats van Leden van de Tweede Kamer der .Staten- Generaal. Opening Clubhuis Chr. Padvindersver. Gisteravond had plaats de officieele opeu ning van 't Clubhuis der Chr. Padvinders- vereeniging. afd. C.J.M.V., alhier, hetwelk zich bevindt in een der bovenlokalen van het gebouw „Tot Heil des Volks" in de Het clublokaal, dat door de P.V.'s voor deze gelegenheid feestelijk was ingericht, mag er zijn; het biedt hen een gezellig home, vooral voor de komende winteravonden. Na het openingswoord van den voorzitter der vereeniging, den heer F. Rozendal, wel ke eveneens het clubhuis officieel opende, brachten de afgevaardigden van het Meis- jeagilde, di© der plaatselijke afdeeling vaii de N.P.V. en de Leger des Heils Padvinderij felicitaties over. De heer Hamerslag sprak namens de oudera, de heer T. A. v. Eijck ais leider der Knapenver, '„Benjamin". De voorzitter reikte den padvinders een namens het bestuur hen aangeboden boek werk „Het verkennen voor Jongens" over. De padvinders serveerden den bezoekets thee en versnaperingen. De voorzitter eindigde de samenkomst met dankgebed. A.VJt.0.-protesten uit Gouda en Omgeving. Naar wij vernemen zullen morgen. Zater dag, te één. uur, c.a. 90 auto's vertrekken met deelnemers aan de A.V.R.O.-protestmee- tmg, welke in Den Haag wordt gehouden. Een concert van het Stedelijk Muziekkorps op de Markt. Maandag 8 September a.s., 'a avonds 8 uur, zal liet btedelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. Fabriaan, een volksconcert op de Markt geven Het volgende programma zal'worden uit gevoerd: 1. Vreugdeklanken, marsch, Sprink. 2. Di© Nurnberger Puppe, ouverture, Adam. 3 Aa der Schónen blauen Donau, wala, Strauss. 4. Martha, fantasie, v. Flottow. 5. Historische Marschen. a. Hohenfriedberger, Frederik de Groote. b. Xorgttuer, marscfo c. Peterburger, marsch, onbekend. 6. Rendezvous, gavotte, Metter. 7. Fantasie Carmen, Bizet. 8. Castoldo, marsch, Novacek. Een ongeval. Gistermiddag had op de Kleiweg de jeug dige J. Frie het ongeluk by het opstappen op zijn fiets,, te vallen. De jongen kwam zoo danig terecht dat hy, bleef liggen en onmo- gelyik kon opstaan. Omstanders die het on geval zagen hebben den jongen by den heer HuLleman binnen gedragen. 14 September, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Montagne. 25 Sept. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoe gen" Inspectievergadering van het perso neel der Openbare en èijzondere scholen. UIT DEN OMTREK. RODEGRAVEN. Geslaagde feestviering. J.l. Donderdag heeft de Vyfjaarlyksche alhier een feestdag georganiseerd, welke goed geslaagd is. Reeds vroeg trok de be kende Beiersche kapel door het dorp en klonken de toonen van de müziek, opwek kend tot feestviering. Omstreeks half tien trok een flink aantal versierde fietsen en vliegende Hollanders, waarop de jeugd had plaats genomen, door het dorp. Er waren veel mooie exemplaren by. De nationale ringrydery met tweewielige rytuigen had by na 30 inschrij vingen en hiervoor was veel% publiek opgekomen om het bekende ringste ken weer eens te zien. Ook waren de meeste rytuigen met bloemen yèrsierd, waarvoor ook enkele pry zen uitgereikt zyn. Des middags om 3 uur bpgon op het sport terrein in Oud-Bodegraven een demonstra tie van de bekende Ryvereeniging „Kita Sening" uit Nieuw-Vennep en kwamen een achttal paarden, waarvan 5 door een heer en drie door een dame gereden, in het veld. Het zeer talryke pubüek heeft blykbaar- volop van deze demonstraties genoten. Er werd eerst een soort van polonaise gereden, vervolgens werden vele hindernissen in vol len draf goed genomen. Er zyn sterke staal tjes van ry kunst vertoond, waarvoor her- haaldelyk applaus is gegeven. De Volksspelen op de oude Markt houden groote belangstelling. Het concert van „Crescendo" werd op de nieuwe markt ge geven ,terwyl het publiek toestroomde om de openlucht-bioscoop by te wonen. By deze voorstelling gaf de Beiersche kapel weer muziek, die zich ook by de reeds genoemde spelen had doen hooren. Het was een zeer goed geslaagd feest. BOSKOOP. Coop. Vereen. ,.De Boskoopsche Veiling"; 5 September. Ophelia 15—27; Golden Ophelia 27—37; Marcel Rouyer 29—12; Hadley 67—90; Claudius Pernet 50-64; Columbia 60-70; Butterfly 30—43; Mac Keiler 30—62; Wilh. Kordes 46—60; Mad. Jules Bouché 33—45; Rosalandda 80—90; v. Rossum 71—80; Florea 90-106; Phoebe 45—60;*Polyantha- rozen 33-64; Dahlia's grootbloemig 1015; Chrysanten, grootbloemig 13—20 per stuk; idem tros 14—17 per tak; Gladiolen 6—8; Lelies Lanicifolium 11 per tak; Clematis Durandi 27—31; Anjers 12—15; Physaiis Franchetti 43—56; Cl. Prins Hendrik 23 per stuk; Cl. Mr. Patyn 15 per stuk; Vérbera 59. GOUDBRAK. Feest el yke herdenking van Koninginne- verjaardag. Zaterdag zal de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin te Stolwykersluis feestelyk worden herdacht. Verschillende vermakelykheden staan op het programma als, vliegerwedstrijd, ring rydery op fietsen, stoelendans, roosleggen en balletje happen. Het geheel zal opgeluisterd worden door muziek van de muziekvereeniging Caecilia alhier. NIEUWERKERK a. <L USSEL. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is het nieuwe lid de heer W. Koolhaas beëedigd en geïnstalleerd. Naar aanleiding van een brief van het ge meentebestuur van Gouda ter zake van het stichten van een centrale barak voor lyder3 raad hiertoe in beginsel besloten. Voorts werd de gemeenterekening 1929 voorloopig vastgesteld, waaruit blyüct, dat voor den ge wonen dienst de batige saldi hebben bedra gen 76,094 en de tiadeelige saldi 59,781 voordeelig saldo 16,313 en voor den kapi- taaldienst de batige saldi hebben bedragen 24344, nadeelig saldo nihil, alzoo een ba tig saldo van 24,344. De gemeentebegroo- ting 1931 werd aangeboden met de navol gende cyfers: gewone dienst batige sloten 90,376, nadeétige sloten 60,370, saldo nihil en wat den kapitaaldienst betreft ba tige sloten 25.971, nadeeiige sloten nihil, batig saldo 25.971. Vervolgens werd aan geboden de begrooting voor de gemeente bedrijven, voor 1931, resp. als volgt: voor het lichtbedryf, gewone dienst, batig slot f 28,583, nadeelig slot 28.583, saldo nihil, en wat den kapitaaldienst betreft batig slot 10.830, nadeelig slot 10330, saldo nihil, de geraamde winst op 5000. Het waterlei dingbedrijf: gewone dienst, batig slot 27,468, nadeelig slot 27,468, saldo nihil, kapitaaldienst batig slot 7261, nadeelig slot 7261, saldo nihil. Geraamde winst 1500. Vleeschkeu ringabedry f gewone dienst batig slot 1175, nadeelig slot 1175 saldo nihil, kapitaaldienst nihil. Raming verlies 417. Begrooting burgerlyk armbestuur: ont vangsten 7270, uitgaven eveneens 7270. Tenslotte werd vastgesteld een verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistric- ten voor de verkiezing van leden van den raad. Tot leden der bedryvencommissie werden wegens periodieke aftreding herbe noemd de heeren W. van Waasbergen, A. den Hollander en J. Tom. STOLWUK. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Stolwyk op Maandag 8 September 1930, v.m. 11 uur. Agenda: Notulen. Benoeming onderwyzer aan de le O. L. school. Rondvraag. xlt echtgenooten, reed des nachts toen het ge zelschap uit Medan terugkeerde, in volle vaart tegen een boom. Mevrouw Leendertz was onmiddellijk dood. De anderen werden zwaar gewond. De auto werd zeer bescha digd. SPOIIT IN WIDSTItKJDKN. ZWEMMEN. De onderlingen zwemwedstrijden van de Goudeche Zwemclub. D© Stedelijke Zweminrichting bood gister- avuua wederom een gezellige aanblik, waar do jaarlijksolie onderlinge zwemwedstrijden de ü.Z.C. werden gehouden. De tribune was vol en voor het komische was eveneens zorg gedragen, zoodat het nuttige met het uangeuame was vereend. De zwemnummers liepen vlot van stapel. Op enkele nummers werden zelfs zeer goede tijden gemaakt. Mej D. van Vxeumingeu blééf beneden het record van de Goudsche Zwemboud bij de 50 M. vrije slag voor da mes, terwijl mej. W. J. Hoogeveea met 23/6 haar prestatie verbeterde als kampi oene Goudsche Zwembond bij de 50 M. rug- slag. Het komische nummer bestond uit een geoostumeerd lanstournooi voor heeren, het welk gehouden werd op twee kleine vlotjes in het zwembassin. Alleraardigst en belache lijk waieu de deelnemers gekleed, die ten slotte na een verwoed gevecht, de^ tol aan NepLuuus moesten betalen. Bij de demon- 0tratie sch0011 springen was het weder mej. v. Vreunuugen die het meeste succes oogste en door alle aanwezigen hartelijk werd toe- gejuichd. Tot slot had een polowedstrijd plaats tus- schen Q.Z.C. I en Z.I.A.N. (Den Haag) waarin uitkwam de bekende aqelzwemmer J. H. de Haas. De gasten hadden al spoedig een voorsprong van 2—0. Tijbout maakte toen een tegenpunt, doch met de rust was de stand weer 1—3. In het tweede gedeelte maakten de Gou wenaars door J. den Boer en Ruiters 2 goals, doch <">k d© gasten wisten zulks te doen, zoodat het einde kwam met 0—5. Het is voor de Gouwenaars een goede oefening geweest voor a.s. Zondag tegen A.Z. Na afloop reikte de voorzitter van G.Z.C., Mr. S. H. Smit, de prijzen aan de resp. winnaars uit en bedankte allen die mede hadden gewerkt, dit feest wederom te doen slagen. Uitslagen. De uitslag^ zijn: 50 M. vrije slag voox heeren beneden 16 jaar: 1. A. de Jong 411/5 seo.2. D. van Endenburg 412/5 sec.; 3. J. T. Gravesteijn 434/5 sec. 100 M. vrije slag voor heeren vrije deel name: 1. W. den Boer 1 min. 163/5 sec.; 2. W. H. van Hulzen 1 min. 22 4/5 sec.3. W. N. de Biuijn 1 min. 241/5 sec. 50 M. vrije slag voor dames uit Gouda: I. B. van Vxeumingen 414/5 sec.; 2. W. J. Hoogeveen 48 4/5 sec.i S. Bobek 60 sec. 50 M. rugzwemmen voor heeren beneden 16 jaar: J. F. Gravesteijn 54 sec. 100 M. rugzwemmen voor heeren vrije deelname: 1. C. J. Tijbout 1 min. 321/5 sec.; 2. A. de Bruijn 1 min. 49 sec. 50 rugzwemmen voor dames uit Gouda: 1. W. J. Hoogeveen 62 3/5 sec.; 2 B. van Vreumingen 54 sec.3. 8. Bobefc 1 m. 24/5 s. 3 x 50 M. wisselslag heeren rug-, schooi en vrije slag)1. H. van Dijk 2 min. 25 sec. 2 C. J. Tijbout 2 min. 261/5 seo., 3. W. N. de Bruijn 2 min. 451/5 sec. 50 M. vrije slag voor heeren, veteranen 1. J. Tijbout 44 4/5 sec.; 2. C. J. van As 46 sec.3. G. J. Bergenia 49 sec. Geoostumeerd lanstournooi voor heeren: 1. K. Kok, 2. B. van Straaten, 3. W. N. de Bruijn. Popduiken: 1. J. GraVesteijn 212/5 sec.; 2 A. de Bruijn 22 3/5 sec.3. W. Kok 242/5 s. Waterpolo-wedstrijdG. Z. C.—Z. I. A. N. (Den Haag). Stand rust 1—3, eindstand 5-5. OOST-INDIë. RECHTZAKEN. Noodlottig ongeluk by Medan. Een doode en drie gewonden- Aneta meldt uit Medan: Een auto waarin gezeten waren de assi stenten Leendertz en Houtman, werkzaam by de Senembah Maatschappy, met hunne Inbraak in de Hervormde Kerk t« Katwijk aan den Ryn. In hooger beroep werd voor het Gerechts hof te Den Haag behandeld de zaak van den 42-jarigen machinist A. J. S., gedetineerd, door de rechtbank alhier veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wegens inbraak in de Ned. Herv. Kerk te Katwyk aan den Ryn op 18 April jJ. Verd. ontkende de feiten. Als getuigen werden o.a. gehoord de in specteur van politie te Katwyk en de Ryks- vebJwachter, üie het onderzoek in deze zaak hebben geleid. Op 26 April j.l. is verd. te Gouda aangehouüen en toen in het bezit ge vonden van een koffer, inhoudende een bei tel en andere inbrekerawerkfcuigen. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord, die verd. op den bewusten avond in de tram van Leiden naar Katwyk hebben aangetroffen, nam de procureur-generaal, mr. de Visser, requisitoir. Spreker achtte uit tal van aaxvwyzingen de schuld van ver dachte bewezen. Hy staat by de politie hoogst ongunstig bekend. Spreker vroeg be vestiging van het vonnis der rechtbank. D© verdediger pleitte vryspraak wegens onvoldoende bewys. Uitspraak 17 dezer. DKAADLOOZE DIENST. Een oplichterabaode op het spoor gekomen. AKEN, 5 September. De politie is een wijdvertakte dieven bende op het spoor gekomen, wier arbeids veld zich uitstrekte over Aken, Munster, Oanabruck, Bochum en Hamburg. Tot nu toe zyn 7 leden van de bende ge arresteerd. Men weet reeds dat de bende by 70 misdryven betrokken is, en de hand heeft gehad in 200 andere misdryven. De 30 jarige vrouw die te Leiden door een auto werd aangereden, overleden. LEIDEN, 5 Sept. De 30-jarige Mej. v. d* Werf die eergisteravond op de Hooge Ryn- dyk onder de gemeente Zoeterwoude dooi een auto werd aangereden is hedenmorgen te 11 uur in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden. Groote brand te Haarlemmermeer. HAARLEMMERMEER, 5 Sept. Heden morgen omstreeks1* 6 uur ontstond aan den Sloterweg by den Btnnebroekerweg in de Haarlemmermeer brand in de 'boerdery be woond door den landbouwer J. Fitschy. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat de groote landbouwschuur waar de brand was ontstaan weidra in lichte laaie stond en aan redden niet meer te denken viel. Het geheele gebouw bestaande uit de landbouwschuur annex woonhuis brandde tot den grond toe af. Alles ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den korporaal-vlieger. ROTTERDAM, 5 Sept. Hedenmiddag heeft op Crooswijk de teraardebestelling plaats gehad van den op Loosdxeoht om het leven gekomen korporaal-vlieger J. R. Rikmon. Er was vrTj groot© belangstelling. De comman dant van het vliegkamp de Mok, luit. ter zee J. A. Gouwe, die met een deputatie uit het personeel, bestaande uit den sergeant Smit en den korporaal Kroeders, aanwezig was, lieeft in een korte toespraak den over ledene geschetst als een goed eQ plichtsge trouw militair, die opgewekt zijn plicht ver- vuitte .totdat het noodlot hem trof. Namens h«t Kótterd. adm. pereoneel der Marine sprak de sergeant-schrijver Terbeek. Hij bracht een laatsten groet aan den over leden kameraad. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Daarop weid de kist overdekt met kransen grafwaarts gedragen. WISSELKOERSEN. 4 Sept. 6 Sept. Officieel. Londen 12.08 12.07'Vi. Berlyn 59.23 69.17% Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.67% 34.67 Zwitserland 48.23% 48.22% Weenen 36.10 36.10 Kopenhagen 66.52% 66.52% /Stockholm 66.76 66.76 Oslo 66.62% 66.52% New York 2.487» 2.48% N iet-officieel. Madrid 26.22% 26.25 Italië 13.00% 13.00% Praag 7.37 7.37 Beursoverzicht. De belangstelling op de Amsterdamsche beurs ging heden uit naar Margarine Unie, die enkele procenten avanceerden. Philips kwamen boven 320, deze maakten ondei beurstiyd nqgal wat schommelingen mee. Akus waren prijshoudend, evenzoo Accous- tiek-aandeelen. Rubberaandeelen hadden een beperkte markt Amst. Rubbers kon den tot boven 90 avanceeren. Zy liepen later wat terug al bleef de noteering boven giste ren. Tabakken ontmoeten vraag en waren goed gedisponeerd. Senembah's behaalden een avans van 200 Suikerwaarden waren goed pryshoudend. H.V.A. zoowel als cou rante soorten wisten zich op hooger niveau te plaatsen. Koninklijken zagen zich enkele punten ontgaan. Scheepvaarten hadden een kalm voorkomen. Van de mynwaarden werden Alg. Exploratie lager genoteerd. Amerik. fondsen werden op kalme wyze omgezet.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2