Paardenmarkt Fa. F. J. REVET Zn. P. G. SCHARLEMAN Jr. RADIO Dltbulsje behoort •■■■in Uw zak ^ASPIPIN nig op de wereld SPAARBANK - Raadsels voor de Jeugd. Notaris J. KOEMAN Wirkfluti ut Bininiiiii, Pakhuis nel aMsrlijke BovhwobIiq, Heerenhuis, Woonhuis met Tuin, Huis met erf Openbare Verkooping. Alphen aan den Rijn In de Zaal bergstraat. DUITSCH- G»br. Kamphuizen Fa. J. C. SIBBES Luiermand banoodigdheden Blijvende Haargolving T. C. Reparon Kleeding neer Maat Verf, Lakken Kwa/hen Oosthaven 65, Gouda P. S. DAUVUXIER. Boekhouden Adverteert in dit Blad H. Brouwer de Koning, Administratie- en Assurantiekantoor P. BAKKER, Bleekerssingel 29 - Telef. 544 Gouda Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Maandelijksch Winstoverzicht Informaties Incasso's Assuranties Garnalen, Makreelen, Bokking, Versche en Gebakken Visch. Dagelijks Versch. Lange Tiendeweg 75, Telefoon 726 oude kapellen, abdyen en kloosters in het dal, Rheiberg en Gerolstein met aan hun voeten weer schilderachtigeoude stadjes met Gothische kerken, smalle straten, ter rassen met wijnbergen, tuinen en bruggen, die sierlijk over den Rijn zijn gespannen. Urenlang trekt Duitsche geschiedenis aan ons voorbij, geschiedenis waarin koningen en aartsbisschoppen, roofridders en veld- heeren, wier namen de gansche wereld kent, een rol spelen. Heerlijk is hier de lucht. Een paradijs voor elk romantisch gemoed. Het leven is zoo licht hier op het blanke glijdende schip aan de voeten der wijnbergen en der oude kasteelen. Hier zien wij Bacharach, het stadje met zijn middeleeuwsche straten. De burcht Stahlbeck, die hier reeds in 1190 stond, verheft zich ten hemeL Dan de Palts in den Rijn, die reeds in 1267 als tolhuis op den Rijn bekend was. Dan volgt Kaub. Hier trok veldmaar schalk Blücher in 1813' met het Pruisische armeekorps over den dichtgevroren Ryn om den linkeroever der rivier te bevrijden van de Franschen. Verdere ruïnen volgen. De ru'ne Schönburg, Oberwesel, het mooie oude stadje met haar Gothische kathedralen. Voor den geschiedkundige is elk dezer oude Rynlandsche stadjes met zijn musea, kerker, en kasteelen een groote bezienswaardigheid en een bron van studie. Nu maakt de Rijn een bocht. Steile rotsen verheffen zich. Wjj zien de Loreley, die door de dichters werd bezongen. De stad Goar met het indrukwek kende kasteel Rheinfels. Dorpen en kleine steden wisselen elkaar af. Boppard, de ouderwetsche stad, waarin reeds in het jaar 369 de Romeinen woonden, met zijn fraaie abdijen en kerken. Het vrouwenklooster Mariënberg, het voornaamsjp klooster van Duitschland, dat in de Xlde eeuw door Hen drik V werd gebouwd. Wij glijden voorbij den Königsstuhl. Ober-Lahnstein, Burcht Lahneck, Slot Stolzenfels, dat in 1350 werd gebouwd door den aartsbisschop van Trier. Koblenz duikt op met zyn wallen en zyn breede bruggen, met de vesting Ehren- breitstein, de monumenten der Duitsche vorsten aan de samenvloeiing van Rijn en Moezel. Hier gaan wij aan wal, verrukt van den aan afwisseling zoo rijken tocht op den zonnigen Rijn. Men kan natuurlijk ook een tocht op den Ryn van Koblenz naar Bonn maken. Dan komt men voorbij het Zevengebergte, Coor- by Andernach, Linz, Remagen (waar men den trein naar de vermaarde badplaats Neuenahr kan nemen), Unkel, Rolandseck met de Rolandsbogeh en de bekende hotels, waar zy, die rust zoeken, zoo gaarne ver toeven. Dan komt Honnef, het Nice van den Rijn aan den, voet van den trotschen Dra- chenfels. Königswinter, waar de bowl op de breede terrassen zoo deerlijk smaakt. Godesberg met zyn zoo verzorgde tuinen. En eindelijk Bonn. De Rijnlanders zelf brengen gaarne een namiddag op den stroom door. Zij reizen dan, van Bonn naar Königs winter, om bij maneschijn terug te keeren. Elk dezer tochtjes is aantrekkelijk en de vreemdeling* die hier voor de eerste maal komt, begrijpt terstond, dat de Ryn het jiart van Duitschland is. De Leipziger Najaars Messe. Uit Leipzig wordt aan het Persbureau V.D. gemeld: De Messe geeft doorgaans een getrouwe weerspiegeling van den algemeenen econo- mischen toestand. Het is daarom volmaakt begrijpelijk, dat de in deze week plaats heb bende najaarsbeurs geen kenteekenen ver toont van groote levendigheid. Tochlaat de handel in seizoenartikelen voor den winter en het Kerstfeest zich niet ongunstig aanzien. Er is nogal vraag uit de omliggende landen en uit Scandinavië. Over het geheel bepaalt de belangstelling zich tot waren van gemiddelde en goed- koope kwaliteit. Uit de textielgroep, als mede uit de afdeelingen voor papierwaren, boeken, leermiddelen en kunstnijverheid ko men vrij bevredigende berichten binnen. Óp het terrein van de Technische Messe, waar tevens door de „Ipa" een intern, tentoon stelling van pelterijen en jachtbenoodigd- heden gehouden wordt, trekt de uitgebreide bouwvakafdeêling de aandacht; hoewel het ook daar rustig toegaat. Het getuigt van doorzettingsvermogen dat de exposanten, niettegenstaande dï heerschende bezwaren talrijk zijn opgeko men. Een per 28 Augustus uitgegeven ver zamel staat, waarin nadien niet veel veran dering meer zal gekomen zyn, vermeldt een totaal van 7G53. Hierbij 2825 Pruisische deelnemers, 5150 uit het overige gedeelte van Duitschland en 678 buitenlanders. Deze laatsten zyn voor de meerderheid uit Tsche- cho Slowakije (254) en Oostenrijk (228). Het Nederlandsche contignent bedraagt 26, waarmede wy in de ry van buitenlandsche exposanten de vijfde plaats innemen. Een jaar geleden hadden 7841 firma's op de Leipziger Messe uitgestald. Het verschil wordt grootendeels verklaard doordat de pianoindustrie niet meer aan de Leipziger Messe deelneemt, de machines voor de druk kerij en de boekbinderij tegenwoordig in hoofdzaak alleen op de voorjaarsbeurs ge- exporeerd worden, evenals ook de groep van kantoormachines en andere kantoorbehoef ten ter najaarsbeurs ingekrompen is. Over het bezoek uit het buitenland heerscht In Leipzig tevredenheid. Een tweetal weken geleden werd ndet zonder reden gevreesd dat het anders zou loopen, doch daarna kwamen veel aanmel dingen binnen, zoodat het geheel, in verge lijking met de vorige najaarsbeurs geen groote achteruitgang te zien geeft. Het binnenlandsche bezoek is minder, maar men kan aannemen dat kijkers, de zoogenaamde „iSeeleute" geheel achterwege gebleven zijn. Met een enkel woord moet nog gewaagd worden van de keurige inrichting der •venals allo andere ónmisbare dingen 1 vulpenhouder potlood - portefeuille, enz. welke een men niet kan missen. Lal op oranja band sn Baysrkruis. PrIJ» 75 ch.V stands. Er is gestreefd naar beper king van de kosten door den duur van deze Messe 2 dagen te verkorten, maar met de zuinigheid is tegelijkertijd de wijsheid be tracht, want niets is achterwege gelaten, dat strekken kan, om de artikelen gunstig te doen uitkomen. MODEPRAATJE. Najaarsjaponnen. Voor het vroege najaar zet het modesei zoen ui met het brengen van wollen japon netjes, die zoowel wat de lijn alu wat de stof aangaat, als voorloopera der wintermode te beschouwen zijn. Een heele serie van deze japonnen doet ons de modedétails in al hunne verscheidenheid herkennen. Zij doen ons de vele vele vormen kennen die de mod« dit jaar naar yoren brengt en geven combinaties te zien, die pas uitgekomen, ten zeerste onze aandacht trekken. Allerlei op vallende dingen dringen zich bij hunne beschouwing aan ons opl De stiksels en nervüres zijj* wederom aande orde. Het déooupeeren der panden en het wederom aan elkaar zetten der stukken blijft eene veel geliefde garneering voor de stoffen. Deze zijn op zichzelf van een kostbaren een voud en vragen slechts weinig versiering. Ronde- en puntkraagjes, vele met slippen; jabots en vestjes zijn alleu zeer nieuw en ofschoon men zou zeggen een kraagje blijft een kraagje, zit in elk modelletje weer zóó veel nieuws, dat ze op ons een bepaald frie- schen indruk maken. De tweedstof voert voor de herfstjapon- nen den boventoon. Zij is er met opliggende figuurtjes, met moezen, stippels en kris-kras patroontjes. Het diagonaal en het •viseh- graat dessin zijn er ook onder, en zij passen bij de nieuw gevonden rangschikking der panden en past zich juist aan aan de stof vn het model. Tot de veel geliefde coupe-variaties be hoort het lang-doorgetrokken jukstuk, de opgezette, tot mouwkappen overgaande 8chouderdeelen„ de bolero's en de pelerines, die soms met een punt van voren tot aan het middel doorloopen. Ook beurseffecten behooren tot de nieuwe détails en heup stukken vallen er onder, die of wel met eene lange puntbeweging van voren naar omlaag schieten, ofwel kort en rond, zich gewoon vervolgen. Fijne tailleurstoffen leenen zich voor weer andere typen van japonnen. Hierbij worden de klokvormen der xokdeelen vervangen door stijf-ingestreken plooien, de bindingen worden door een stiksel tueerd, biezengarneering in schuin-genomen richting, geven versierlijnen der diverse panden aan. De nieuwe glanzende mohairstoffen, die door de een „marocain-broche", door de an der crêpe mongol genoemd worden., schij nen weer andere facona te vergen. Een bo lero met lange over-elkaar geslagen punten, laat ruimte voor een witzijden vestje met Etonkraag, bij het ééne model van staal blauw crêfe mongol. Een geel zijden punt- vest met middenplooi vult het punt-décollete van een- tweede zwart mongol japonnetje, dat in prinoessevorm gecqupeerd- en door strak trekken om het middel even blousend gemaakt is. Aardig is een kleedje van reaedagroen kasha (donkere kleuren kasha zijn de nou veauté dit seizoen en dat is 'n reuzedracht) met zigzagnaden in 't lijfje, een zig-zagvor- mig heupstuk en aangeplooid rokdeel. Wollen crêpestof geeft jurkjes die buiten gewoon gekleed staan, ondanks buitenge wonen eenvoud. Zoo heeft een terrarcotta- kleurig crêp« toiletje alleen eene biezenver- siering langs den hals en langs een aange- plooiden puntstrook en is met een cein tuurtje als verdere opsiering zóó lief,' dat het te wijten moet zijn aan de glansrijke kwaliteit en de prachtige soepele valling, dat het effect bijzonder geslaagd mag hee- tén. GRACE ALLAN In memorlam Aug. Reljdlng- De auteur van tallooze succesvolle revue's. Geestelijke vader van „Pietje Puck". De redacteur van het Maandblad „Am- stelodamum", de heer de Balbian Venster, wydt een zeer lezenswaardig „In Memo rlam" met tal van bijzonderheden aan den overleden revueschryver August Redding. Reyding verliet in 1885 de Polytechnische School met het diploma van bouwkundig ingenieur. In 1887 werd hjj benoemd tot leeraar in de costuumkuade aan de tooneel- school. Deze betrekking heeft hy vervuld tot 1893. Woekerend met zyn begaafdheden en. met zyn sterk ontwikkelden kritisch- humoristischen geeet, nam hy in 1892 de redactie op zich van een geïllustreerd week blad „de Clown", <lat echter niet lang heeft bestaan; later vajt het populaire maand blad T.A.V.E.N.U. Van 1889 tot 1892 heeft hy wekelijks prenten geleverd voor het ge- illustreerde Politie-Nieuws, later ook voor de Amsterdamsche Courant „Het Geeltje".. Die actueele, statyrieke prenten, gesig neerd „Alfaro", onderscheiden, zich door geest en speelsch viernuft, meer dan door een bijzondere teekenvaardigheid. Ook heeft hy eenige boeken geïllustreerd, waarbij bundels van dr. E. Laurillard. Al dat «werk is in den stroom van den tijd ondergegaan, maar blijvend is de her innering aan Reyding als schrijver van een groot aantal revues. Zijn eersteling in dit genre was „de Wryfdokter" in den ouden Salon des Va riétés. De Parysche wereldtentoonstelling van 1889 inspireerde hem tot de revue: „Naar den Eiffeltoren". Het taptoe-schan daal, dat plaats vond in 1891, tijdens het bezoek van den Keizer van Duitschland aan ons land, gaf aanleiding tot „de Doofpot", die een reusachtig succes werd. Deze revue werd 280 maal in den Salon vertoond en bovendien vele malen gelijktijdig door een ander gezelschap in de provincie, want niet alleen heel Amsterdam, maar heel Neder land wilde het stuk zien en zich verkneu kelen in deze geweldige charge op de po-, litie. Reyding had zichzelf overtroffen door vernuftige trouvailles, door geestige, toe passelijke coupletten en dingen die ieder een kende en waarvan de portée dus ten volle werd begrepen. Actueele toepassingen van gemeentelijke zorg als de kindervoe ding op de scholen en de schoolbaden, wer den lachwekkend voorgesteld door een solo met koor van een schoolmeester met een aantal kinderen, die troepsgewyze eiken avond uit den Duvelshoek op het tooneel kwamen en die dan in hun eigen dialect het refrein krachten: „Nel det wil ik niet, nei, dat doen ik niet, geif mai liefer 'n brautje mit kaos." Even pakkend was de parodie op de versiering van „Naatje Een dracht", het monument op den Dam gedu rende het keizerlijk bezoek, maar alles cul mineerde in het optreden van agenten onder aanvoering van de brigadier Foezel, de prachtige caricatuur van een sloomen po litieman, die met veel talent door den ac teur G. Pilger werd gespeeld. Het publiek genoot met woedend plezier by deze on barmhartige charge. Alle liederen op bekende wijzen, zooals de ballade van den zelfmoordenaar, die zich had verhangen, „aan een boom in het Mui- derwoud", werden populair door het heele land en oude Amsterdammers neuriën ze nog. „De Doofpot" is door vele andere revue's gevolgd. Wy noemen: De Groote Trom, de Maandaghouders (verband houdende met de tentoonstelling van hotel- en reiswezen in 1895 te Amsterdam gehouden) en de echte Amsterdamsche revue „Luilekkerland" (die 400 maal werd vertoond; een record), een Dolle Boel, de Dame van Maxim, e.a. En kele figuren, door Rayding ten tooneele ge bracht, zijn populair en levend gebleven. We denken hier aan den duivenmeihendan Jordaner „Pietje ..Puck" (hy lust geen klare en da's z'n ongeluk), een hoofdfiguur in de revue „Luilekkerland". Hier en elders had hy den echten volkstoon getroffen, maar in het algemeen moet worden getuigd, dat hy altijd den goeden toon bewaarde en nooit de eischen van den goeden smaak te buiten is gegaan. 15* Terwijl de ree^s zijner revues nog niet was afgesloten, heeft hy een taak op zich genomen, die geheel in zyn lyn lag, omdat hij ook daarbij bekende gebeurtenissen in rijm kon brengen. Tusschen 1900 en 1912 is hij van jaar tot jaar de dichter geweest van den Nieuwjaarswensch voor Thomas- voer en Pieternel in den Stadsschouwburg. Voorgangers en opvolgers niet te na ge sproken, heeft de vertooning van „Kloris en Roosje" in dien tijd bijzondere aantrek kelijkheid gehad. Maar zyn werk voor het tooneel is tot al het voorgaande lang niet beperkt gebleven. Samen met A. N. J. Fabius (die als schrij ver ook dikwijls schuil ging onder den naam F. A. Buis heeft Reyding vier tooneelstuk- ken geschreven. In 1900 werd in den Plan tage Schouwburg „Het Lintje" vertoond: (het behaalde een tweeden fcrys by een wedstrijd te Antwerpen); in 1902 in den Stadsschouwburg het blijspel „de edele Sport". Als vrucht van beider samenwer king verscheen in 1904 het drama „Duifje". Duveke, de historische vriendin van Chris- tiaan II van Denemarken) en ook dit werk heeft, met mevrouw Mann-Bouwmeester in de hoofdrol, enkele vertooningen beleefd in den Stadsschouwburg. Dit is ook in het Engelsch vertaald. Het blijspel „Stadhuis- pijn" van 1906 is door het? Tooneelfonds uit gegeven, maar dit is niet op de planken van een beroepstooneel gekomen, wel door di lettanten vertoond. Daarnevens heeft Rey ding ongeveer tachtig vertalingen en be werkingen voor Met tooneel geleverd, waar bij in het bijzonder de vrye en vlotte bewer king „Potasch en Perlemoer" aan dit vroo- ljjke stuk groot succes en lang leven heeft verzekerd. De drooglegging van de Zuiderzee. Een brochure van de Zuiderzee- Vereeniging. Dezer dagen is verschenen als uitgave van cté Zuideraee-Vereeniging een „Weerlegging van de bezwaren van den heer E. den Her der, industrieel te Harderwijk", geschreven door Mr. K. Jansma, secretaris van den Zuideraeeraad en Ir. J. Th. Thysse, eerst aanwezend ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken. In het voorwoord tot het zeer populair ge houden geschriltje zegt het Dagelijksch Be stuur van de Zuiderzee-Vereenlging, bestaan de uit de heeren Mr. G. Vissering, Mr. B. Smeenge, Mr C. W. Ritter, Mr. C. J. Pekel haring en Th. van Weideren baron Rengers, dat deze „Weerlegging" alleen geschreven is om té voorkomen, dat d« conclusies van den heer den Herder, die geheel op een, dwaalspoor 1 verkeert, eenlg geloof zouden vinden. Evenzoo verklaren de schrijvers dat door het zwijgen van bevoegde zijde de indruk zou kunnen ontstaan, dat van de critiek VAR Dfe HANDELS ENLANDBOUWBANK RENTE INGELEGD OP: I Jan. 1928 f 2.175.925.- 1 1929 f 2.314.114.- 1930 f 2.428.037- van den heer den Herder nog wel eens Iets juist zou kunnen zijn. Komt de heer den Herder echter inet een repliek, dan zal hierop niet meer worden geantwoord. De schrijvers behandelen aller eerst de technische bezwaren van den new den Herder, in welke hij tegenover alle des kundigen alleen staat. Aan de hand van berekeningen en Van de resultaten van op deze berekeningen geno men proeven en met voorbeelden hoe de toe stand zou zijn als de berekeningen van den heer den Herder juist zijn, toonen de schrij vers aan hoe alle conclusies van den bestrij der der Zuiderzeewerken absoluut onjuist zijn. Hetzelfde geldt voor de financieele bere keningen van den heer den Herder en de beide deskundige schrijvers toonen ook hier aan, dat de geoefende critiek gebaseerd is op geheel verkeerde berekeningen. Wie zich besluiten de schrijvers door de bereke ningen van den heer den Herder wellicht een oogenblik ongerust heeft laten maken, zal zich hij nadere overweging moeten be zinnen. dat deze den toets van een rustige en ernstige critiek niet kunnen doorstaan. En in het slotwoord, sperkende over hen, die het groote werk moeten volbrengen, zeg gen de schrijvers: „Maar mogen zij dan ook verschoond blijven van een dilettantische afbrekende critiek, als die. welke het on derwerp vormt van de voorafgaande bladzij den. „Rendez-Vous bij Léhar". Geïnspireerd door hetgeen de commiwh voor het Algemeen Programma heeft p. daan met de gramofoonplaat, „Rendez-vow bij. iLéhar", fieeft de Prov. Groninger Cou rant volgende lijstje opgesteld: De Commissie, geoord de discussies, bé- sluit af te keuren déyvolgende gramofooa- platen, om de daarachter -genoemde rede- neai: v - ,4 may be wrong". (Wordt gevoeld als een bedekte critiek op het beleid van den minister van Waterstaat.) „iHe's a gig man from the South" (Wordt opgevat als een persiflage op den minister president.) „If you 're thinking". (Wordt beschouwd als onbehoorlijke spot aan het adres van de Commissie voor het Algemeen Program- Always in my heart" en „I 've made habit of you". Hier ziet de commissie oi toelaatbare propaganda voor de A.V.R.O.), „Mysong of the Nile". (Zoo maar voor grap verboden, zonder bepaalde reden). istspiel Ouverture". (De hindert een van dé Commissieleden) even is forty. Werkt 'ver voor jeugdige personen, die zwak zyn in het rekenen). „Baby, 0h where can you be". Deze titel is onzinnig, aangezien een ouder steeds be hoort te weten waar zyn «kind zich bevindt). „Can 'it we get together". „Can 't we be friends' en Satisfied". (Zyn lijnrecht in stryd met elk Nederlandsch omroep-prin- Prof. Eerdmans over ontwapening. Onder den titel „Christendom en Ontwa pening" heeft prof. dr. B. D. Eerdmans te Leiden een brochure het licht doen zien, die voor een goed deel gewijd is aan de be strijding van prof Heering's Zondeval van het Christendom en de daarin "vervatte ideeën van weerloosheid en ontwapening. Prof Eerdmans schrijft ten slotte: „Wij komen nu terug op de vraag, waar mede wij begonnenWat moet de houding van een Christen zijn in de hedendaagsche internationale samenleving en in eigen staat ten aanzien van leger en vloot? Het antwoord is eenvoudig. Hij moet be vorderen, dat er tu?schen de Christelijke volken dezelfde toestand van recht, orde, veiligheid en samenwerkiing ontsta als wij thans binnen de grenzen van den staat den normalen achten Om dit te bereiken moet hij de werkelijkheid in het oog vatten, zoo als die nog is en niet doen alsof hij leeft in een wereld, zooals hij gaarne wil geboren zien worden. Hij moet in het oog houden, dat recht en orde de voorwaarden zijn voor een broederlijke samenleving. Daarbij moet hij zich bewust zijn, dat deze niet kunnen bestaan zonder dat zij worden gehandhaafd tegenover hen, die uit zelfzucht, hartstocht en kortzichtigheid daarop inbreuk maken. Het is aangenaam te zien, dat Heering dit erkent, al weigert hij er dieper over door te denken. Dit handhaven kan slechts gebeuren door het recht te beschermen door macht. Zoolang er kwaad bestaat is er macht noo- dig om te beletten, dat het kwaad het weer- looze goede zal verdrukken en ombrengen. Wie dit uit zachtheid vergeet, moet later des te krasser optreden wi] het kwaad hem niet geheel baas worden. Wij kunnen thans nog niet doen alsof de wraakzucht en de oorlogszucht reeds bij de volken van Europa waren verdwenen. Wij hebben het streven van den Volken bond te steunen. Zoolang deze de interna tionale macht nog niet heeft kunnen schep pen, die het recht zal beschermen, moeten wij ons daarin schikken en zorgen, dat niet door ons toedoen de kansen op een oorlog worden vergroot. Daarnaast moeten wij ons duidelijk ma ken, dat macht alleen dan eene bescherming van het recht kan zijn, wanneer het zedelijk rechtsgevoel leeft bij de overgroot^ meer derheid van alle Christenen en burgera der verschillende staten. ne "minderheid zijn, kan een macht tegen hen waken. Als iedere tweede m«o een schurk is, kan geen politie alle schurkerij koeren. Hieruit volgt, dat alles moet worden ge daan om de gezindheid tot den vrede tot zedelijk bezit van ieder te maken. Hier vindt de godsdienst, hier hebben de christelijke kerken en geestelijke genootschappen een taak van de allereerste orde. Sinds enkele tientallen van jaren is het vraagstuk van den vrede aan de orde bij tal van burgers in de oude en nieuwe wereld. Sinds enkele jaren werken de officieele ver tegenwoordigers van vele staten hieraan in den Volkenbond Dit werk moet worden ge steund door den publieken geest des volks. Dit belangrijke proces zou op ruwe wijze worden verstoord wanneer Nederland b.v. door ontijdige uivoering van volksweerloos heid de begeerlijkheid van anderen uitlokte. I De taak van een Christen kan daarom I niet zijn een rustige en vredelievende bevol- king, als ons land bezit, indirect tot dienst- I weigering aan te sporen. Juist hij, die het I Christendom niet tot een dood ornament l.een reliquie uit het verleden, wil maken' nnrg werkelijkheid en logica niet uit hel oog I verliezen." «Bedelaarsvakvereeniging „Golden «bird". (,De titel ie öedriegelij*, aangezien vogels van goud niet voorkomen). „I 'm walking around". (Het is niet ge- wenscht dat uithuizigheid aan te wakke ren). ,Jt goes like this". (Geen bepaalde re den). „Loveliness. (Waarom zou de Commissie dit wel toelaten?) „Marianne". (Naam te revolutionair). „Somny Boy's Dear Story". (Het woord „ibeer" is hier gebruikt in anderen zin, dsn de commissieleden het beste kennen). „Singing in the bathtub". (Zeer cmbehoot- en zedekwetsend). „When I see my sugar". (Pynlyk voor suikerzieke luisteraars Ten slotte is de derde Symphonie van Beethoven geschrapt, omdat aan het her haald verzoek van de Commissie om den tekst in te zenden, geen gevolg is gegeven. Exotische lekkernijen. Wat men al niet in de wereld eet. 's Lands wys, 's lands eer en wat men in het vaderland zou verafschuwen, geldt ai ders als d« fynste lekkernij. Elk land heeft zijn eigenaardigheden, óók op het terrein van de keuken. Het gehemelte moet per slot n vreemdsortige spijzen honger is nog altoos de beste kok. Het Vad. doet een greep uit de vreemde gerechten, die men elders opddscht. Chineesche en Maleische zwaluwnesten, schildpadden encz., zyn door Chineesche restaurants ook hier in West-Europa vol doende bekend. In Londen, Liverpool, Mar seille, Antwerpen, Amsterdam en tal van groote Europeesche havensteden, die hen eigen Chineezerowyk hebben, kan men de heerlijkste Ghineesche gerechten opgediend krygen, van de eenvoudigste, „chop sjoee" tot de veelbegeerde haaiensoep, die heele- maal niet zoo kwaad smaakt. Elke groote Amerikaansche stad heeft haar CMncha- town, waar in de merkwaardige Oostersche restaurants meer Amerikanen dan Chinee- zen zitten, die zich aan de ondenkbaarste gerechten te goed doen. In het Zuidelijke Ycatan, in Guatemala en in het Amazonegebied, is leguaangebraad een geliefkoosde lekkernij, het staartstuk van een ruim twee meter lange reuzen ha gedis, wier vleesch zachter en blanker is dan dat van een braadeend. Iedere reiziger in Zuid-Amerika zal ongetwijfeld, vooral als hij de binnenlanden bezocht heeft, „peto- doasada" gegeten hebben: gordelvleesch, dat uitstekend smaakt. In Buenoa-Aires, Rio de Janeiro en Montevideo, komt it ge braad zelfs op de spijskaarten van de fijnste restaurants voor. In Argentinië, Uruguay, Brazilië en Chili zijn inrichtingen, waar pe- ludo's gemest worden. De kleine nakomelin gen van een verdwenen dierenwereld, de glyptodons, worden hier met dikwijls voor fabelachtige prijzen verkocht. In het centrale Pampagebied, Rio Negro, Ohubut en Santa Cruz, bereidt men zich vaak pannekoeken uit struisvogeleieren- Het vleesch van een struisvogel is zoo taai en zoo hard als een schoenzool. Een delica-4 tesse zyn verder geroosterde mieren, maar ook op Formosa worden millioenen witte termieten in gloeiende pannen geworpen en geroosterd, om dan schielijk opgegeten te worden. Hoe zij smaken Men kan niet het min ste verschil tusschen gebrande amandelen en zulke geroosterde mieren ontdekken, zegt men. Vooral na een stevi«gen maaltijd smaakt dit knappende dessert ter grootte van een halven nagel uitstekend. In het noordelijke en zuidelijke Amazon®" gebied en in liet Uberavamoerasgebied nut tigt men Matamata-vleesch, afkomstig van een afschuwelijk stinkende schildpad, die men reeds op een afstand van 200 meter ruikt. Toch smaakt het Matamata-gebraed opperbest, verzekeren reizigers; er zit ff860 kwade reuk aan. Bij de Indianen in Bolivia, Noord-Argentinië en West-Braabw krijgt men ,ychicha" (in Brazilië genoemd) te drinken, een verkoelend, alco holhoudend vocht. Men zou er graag heel veel van willen drinken, als men maar niet wist, hoe het klaargemaakt wordt! De fijn gewreven Yukkawortels worden met een beetje maïsmeel en water tot een vast deeg gekneed, waarvan de huisvrouw bijna altijd een oude tandelooze Indiaansche vrouw met haar vuile vingers brokjes in haar mond steekt en deze fijn kauwt tot het een brij geworden is. Als het goedje flink met speeksel vermengd is, spuwt zy het uit in een aarden vat, giet er een scheutje wa ter bij en wacht dan een poosje. Spoedig gaat de «brij gisten en kan men na een tydje die „chicha" er af scheppen om te drinken. De overgebleven vla beschouwen de India nen als de grootste lekkernij en werkelijk: dj smaakt lang niet kwaad! De Doesoenen in Britsch-Borneo kennen een mengsel van buffel-, geite-, slange-, ratte en apevleesch dat met bepaalde krui den toebereid wordt en vervolgens geduren de zes of zeven maanden in een uitgeholden bamboestok onder den grond gestopt. Wan neer het vleesch in een rottenden toestand overgegaan is en een geleiachtiigen vorm gekregen heeft, wordt dit gerecht een nationale lekkernij door de Doesoenen verorberd. De smaak is heerlijk en tal van Europeanen moeten op dit kostje verzot zijn. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 September 1930. Gemeenteverslag 1929. H. Het volgende hoofdstuk geeft een over zicht van den Raad en de verschillende raadscommissies. Voorts de commissie ingesteld als de Commissie van advies uit de plaatselijke or ganisaties van slagerspatroons ingesteld by raadsbesluit van 14 Mei 1928): de heeren: G. J. iBergsma, voorzitter van de R.K. Slagersvereeniging „St. Antonius" en C. Teekens, voorzitter van de „Neutrale Goudsche Slagersvereeniging" De commissie van advies in zake de vee markt (voorheen „marktcommissie" gehee- ten), (ingesteld bij «besluit van «B. en W. van 15 Mei 1928): Voorzitter: de heer B. Sleeuwenhoek te Rotterdam. Leden: de heeren P. Broere, te Bergambacht; Adr. Moons, te Waddinxveen; P. Honkoop, te Gouda; Secretaris: Mar van Vliet, te Gouda. Gemeente-ambtenaren en bedienden. In het vaste gemeente-personeel kwamen de navolgende veranderingen: Secretarie. Aan Mej. S, J. C. Kofman werd op haar verzoek, wegens benoeming bij den Ryks- post-chèque- en girodienst, met ingang van 16 Mei eervol ontslag verleend, als tydely«k typiste ter secretarie. Aan den tydelyken bode J. J. Admits en den tydelyken controleur der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling 4. J, IJsselstyn werd respectievelijk per 1 Mei en 1 Juli een vaste aanstelling verleend. De adjunct-commies B. G. van Willigen werd met ingang van 1 Mei bevorderd tot 2e commies. Tot adjunct-commies ter secretarie werd met ingang van 1 Juli benoemd M. Ottevan- ger, ambtenaar ter secretarie van Leerdam. Na de totstandkoming van de technische herziening van. het salarisbesluit werd de hoofdcommies met den persoonlijken titel van referendaris C. J. van As per 1 Juli be vorderd tot referendaris. Met ingang van dienzelfden datum ont ving de le commies afd. chef, J. van Eyk, den persoonlijken titel van hoofdcommies, terwyl de 2e commiezen L. Boer en T. de Ligny respectievelijk den peraoonlyken ti tel van commies le klasse en registrator werd verleend. Aan de klerk Mej. A. J. M. de Jong werd t'enzelfdertijd den peraoonlyken titel ver leend van adjunct-commies, terwijl de ad junct-commies Mej. H. A. Boot den titel kreeg van chef-typiste. Kantoor Gemeente-Ontvanger. In verband met de reorganisatie van het kantoor van den Gemeente-Ontvanger werd met ingang van 15 Juli tot administrateur- waarnemend ontvanger 'benoemd A. Klomp, hoofd-boefchouder der centrale boekhouding te Sliedrecht. Als concierge werden met ingang van 29 Juli aangesteld F. L. J. Lafeber en echtge- noote. De «klerk A. M. Verbeek werd bevorderd tot kassier, terwyl voorts in tydelyken dienst traden als typiste Mej. C. M. Koch Per 12 Augustus en als klerk A. van der Graaf per 27 September. Als looper (voor aanwerven van reke ninghouders) traden respectievelijk op 19 Augustus en 2 September in functie: A. P. M. Lafeber en D. Schouten, terwyl a W. Runge, tot dusverre verbonden aan de af- deeüng Financiën ter gemeente-secretarie um bode-beschryver by de belastingen aan ®t kantoor verbonden was. De titulatuur van den deurwaarder bij de plaatselijke belastingen, T. Woudenberg, werd met ingang van 1 Juli 1929 (Salaris- hösluit 1929) gewijzigd in: „incasseerder- deurwaarder ten kantore van den Gemeente Ontvanger". Gemeentewerken. De opzichter der bestratingen, L. Ousvel- 'er' overleed onverwacht op 24 Maart 1929. n hem verloor de dienst een zeer goed ambtenaar. Zyn «betrekking werd tot 1 Sep tember 192» waargenomen door den plant soen-opzichter van Elk, met ingang van Welken datum tot oprichter bij de bestra- lI«* benoemd werd J. Klomp. Met ingang van 17 Mei werd benoemd tot JJdelyk opzichter le klaase bij het bouwer, «er school aan de Eerste Kade, A. C. Beek- nof; m«t ingang van 1 Nov. 1929 werd be noemd tot tydelyk opzichter 2e klasse P. Sanders en met ingang van 1 December 1029 tot tydelyk opzichter-uitvoerder A. M. de Korte. Met ingang van 1 September 1929 werd benoemd tot b^khpuSer-magazynmeester J. A. Spruyt. In verband hiermede werd èe tydely ke le klerk H. A. Klaarenbeek op ft October 1929 eervol ontslagen. De opzichter-teekenaar J. Kluiteniberg, die vanaf 1 Maart van het vorige jaar met ziekteverlof was, is met ingang van 1 Mei ontslagen. De tuinman W. van Wyk, die in verbanc met zyn leeftijd gèpensionneerd was, is nog in functie gebleven tot 18 April 1929, waar op de nieuwe functionaris M. Grooswilligen als tuinman in tydelyken dienst is getre den. Medische politie. Met de doodschouw was in het afgeloopen jaar belast de heer B. C. de Raadt, arts. (Zie verder Tweede Blad.) RECHTZAKEN. Het huwelyksavontuur van een leeraar. Wegens bigamie voor de rechtbank. De RotterdauiscliË rechtbank heeft giste- ieu een bijzonder geval van bigamie behan deld. Een 37-jarige leeraar was gehuwd, doch leefde xuet een andere vrouw samen. Zij be gaven zioli naar het Engelsche eiland Trini dad, Den ólen Juli 1926 werd daar, aldus de Telegraaf, in Port of Spain tusschen beiden liet huwelijk voltrokken, hoewel het eereta huwelijk van den leeraar nog niet ontbon den was. Het jaar daarop waren de leeraar en zijn vrouw weer naar Rotterdam geko men, waar de leeraar zijn eerste huwelijk door echtscheiding liet ontbindeni Den 27en November 1927 trad de leeraar'daarop te Rotterdam ten derde male in het huwelijk. De vrouw, met wie hij te Port of Spain was gehuwd, diende een aanklacht in en liet ge volg was, dat de leeraar zich nu wegens bi gamie had te verantwoorden. Tevens was hem ten laste gelegd valechheid in en aan gifte voor het geboorteregister. Uit zijn hu welijk op Trinidad gesloten, was een meisje geboren, dat hij in de geboorteregisters heeft doen inschrijven op naam van haar moeder, waarbij hij zich heeft uitgegeven voor de broer van de moeder. Verdachte bekende de feiten, maar ziede niet met kwade bedoelingen te hebben ge handeld. Toen hij op Trinidad m het huwe lijk trad, wist zijn vrouw dat bij reeds ge huwd was en dat dit huwelijk uiet ontbon den was. Deze tweede echtverbinding was door geen van beiden serieus genomen. Men was tot dien stap gekomen, ten einde praat jes te voorkomen, doch afgesproken was, dat de toestand zoo zou blijven, zoolang men op Trinidad bleef. Het daar gesloten huwelijk zou volgens verdachte geen rechtsgeldigheid hebben volgens de Nederlands^ wet. Al lereerst had men dat huwelijk niet in de registers doen inschrijven, zoo spoedig men zioh in Nederland vestigde. Daarbij warén geen formaliteiten, die de Nederlandsche wet eischt, in acth genomen. Zoo was de vrouw nog geen 30 jaar geweest en was het huwelijk voltrokken zonder dat er toestem ming was van de ouders en zonder tus- schenkomst van den kantonrechter. Toen verdachte weer in Nederland was gekomen, had hij gedacht, dat zijn huwelijk hier ongeldig was. Vandaar ook, dat hij het meisje, dat uit di thuwelijk geboren was, niet beschouwde al6 een echt kind, en de moeder niet als een gehuwde vrouw. Dat hij zich uitgegeven had als een broer van de vrouw, had hij gedaan om moeilijkheden te voorkomen. Nadat zijn «erste huwelijk door echtaohei- ding waa outbonden, had verdachte gemeend weer vrij te rijn, en aoo waa hij er toe ge komen een derde huwelijk te sluiten. Be op Trinidad met verdachte gehuwde vrouw verklaarde niet geweten te hebben, dat verdachte reeds gehuwd was, toen sij met hem in den eoht trad. Een getuige k décharge, door verdachte meegebracht, verklaarde uit den mond dezer vrouw te hebben gehoord, dat zij wel dege lijk wist, dat verdachte reeds gehuwd was. De president, mr. jhr Va,, Vieraaen Trip, wees er verdachte op, dat dit al heel weinig ter zake doet. Verdachte wist in elk geval wel, dat hij gehuwd was. Het O. M„ waargenomen door mr. N. 8. Hoekstra merkte op, dat hij de kwestie van de al of niet wetenschap van de vrouw om- trent het eerste huwelijk van haar man bui- ten bespreking heeft gelaten, om het onver kwikkelijke van deie zaak nog niet grooter te maken dan thans reeds het geval is. We- geus bigamie eischte het O. M. 2 maal 6 maanden gevangenisstraf en wegens overtre- mg van art. 227 Wetboek van Strafrecht (het doen va» een onjuiste opgave bij ge boorte-aangifte) 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 16 September. RUILBUREAU voor bo*s en plaatjes Hébben genoteerd voor: F. v. d. H. te Gouda: 24 Hagzegels, T. den U. te Gouda: 25 Leupen's plaatjes en 71 Droste'a «bons. Voor D. v. d'. N. hebben m U Aug. j.l, genoteerd 68 Hagzegels, reods eerder ge meld. Thans geer» voorraad, dus nog oven geduld. Mogen we de ruilers-verafamelaars be leefd verzbeken ons spoedig te helpen en wel aan Hagbons en wapenczegels, Lever's bons, Viruly'g linnenkastbons, Droste's bons en plaatjes .Jndië'", Leupen's platen en Pelikanen, Donszelmann's bons. We hebben mooie voorraad: Paddenstoër ten, Van Houten's «bons, Kiaverbladplaatjes, Van Nelle's achfceretikettem, Rademaker's bons, Molenbons. het «ruilbureau;. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Een ring. 2. Mat, tam. 8. Gans, Hans, Stans, Frans. 4. We hebben met Jaap, Ke, Olga en Leni gewandeld. (kool) Heeft Greet Hespe u lenteliedjes voor gezongen"! (peulen) Ik vind Jacob, Iet en Leo Steffens een saai stel kinderen (bieten) Heb jy het gas laten branden, terwyl je boven was, Annie? (sla) 5. Augustus. 6. Brood. Oor, rood, dor, boor. De prijs viel bij loting ten deel aan ANS VAN VLIET, Krugerlaan 14. De prijs winstier kan haar prys Maandag aan ons bureau in ontvangst komen nemen. Nieuwe Raadsels. 1. Plaats in deze 9 vakjes 4 A, 2 D, 2 P, 1 S zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: le een ander woord voor schop. 2e een dier, dat goed springen kan. 2. Soms «ben ik bruin, soms groen, maar soms heb ik myn feestjurk aan en ben ik paars. Dan pluk je my graag en sier ik menig huis op. Je vindt mij in Augus tus in groote hoeveelheden buiten, al is dit niet overal. 3. Wat is het grootste dier en waarom 4. Met J ben ik een jongensnaam, met sch een viervoetig dier, met kn een jon gen en zonder al deze letters een grap pig dier. Wie raadt dit? 5. Mijn geheel noemt een Nederlandsch eiland, dat met 8 letters geschreven wordt. 8, 6, 7, 3, 4, 2 is een jongensnaam. 1, 4, 4, 5 is niet weinig. Een 8, 6, 2 ligt tusschen bergen of heu vels. Een 4, 2, 6, 7, 8 is een hert. Een 1, 3, 7 is een lichaamsdeel van een visch. 6. Myn eerste is een toiletartikel, myn tweede is "driekwart vrucht en myn derde en vierde wordt soms gebruikt om de soep een lekker smaakje te geven. Welke slingerplant is myn geheel? Oplossingen inzenden aan de redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. DAMRUBR1EK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Reviaan 14, lokaal der club Markt 49. Probleem No. 677. Zwart schijven op: 16, 16, 23/26, 28, dam op 7. Wit schijven op: 27, 34, 37, 39, 41, 43, 46, dam op 4. Probleem Na. 678. Zwart schyven op: 4, 5, 7/9, 11, 13, 18, 19, dam op 45. Wit schyven op: 16, 22, 25, 26, 28, 31, 83, 37, 39, 42, 46. Oplossing van Probleem No. 676. Wit speelt: 24—20, 34—29, 29:27, 43 5. Oplossing van Probleem No. 676. Wit speelt: 28—22, 29—23, 38—32, 32 41, 26 19, 35 4. ADVERTENTIEN. t* HAASTRECHT ■al varkoopen op MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 dei avondt 7 urea ia, Hotel .Ds Zalm" aan de Markt te GOUDA. No. 1. Een TUIN, SCHUUR, en uitgang in de Komijnateeg aan de Peperstraat 46 te Gouda. Beneden verhuurd voor f 11 per week, boven ontruimd te aan vaarden. No. 2. Een aan de Gouwe 102/104 te Gouda. Beneden verhuurd voor f 8.50 per week, boven voor i 25.per maand. No. 3. Een solied met TUIN en KAMER achter het belendende huis aan de Gouwe 90 te Gouda. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen, of eerder. No. 4. Een nieuw aan de Lethmaetstraat 24 te Gouda. Ontruimd te aanvaarden bij de be taling der kooppenningen. No. 5. Een aan het Oranjehofje 164, kad. Sectie D. 2197, groot 50 c.A., niet verhuurd, grondlasten per jaar f7, Trekgeld f20. Breeder bij biljetten. Nadere inlich tingen ten kantore van den Notaris en wat perceel 4 betreft ten kantore Notaris FRANKEN te Gouda. 62 op WOENSDAO 10 SEPTEMBER 1930, 's-morgens 10 uur n.t., ten huize van den heer A. v. d. Graaf, Dorpstraat No. 128 te Rijnsaterswoude van Stoelen, Tafels, Kachel, Kasten, Ledikant, Veeren bed mettoe- behooren, Kookfornuls, Thee- kast, Waschmachine, Vloerzeil, Naaimachine, Matten, Brei machine, Waschtafel, 2 kruiwa gens, Kisten, 150 ledige zakken enz. alsmede ten verzoeke van den Ontvan ger der Registratie: 37 hengelstokken. 25 Makelaar VAN DIEN. (toegang vanaf de Prins-Hendrikstraat en Conradstraat). op Woensdag 17 Sept. 1930 aanvang 's morgens acht uur. Marktgeld f0.25. Opleidingvoor Mercurius e.d. M.O. A L.O. Bijwerken van Leerlingen. Zper billijke condities. W. J. D. S. VAN EIJK, Leeraar Duitsch M.O. A en B, Krugerlaan 31. Zoete en zonte Krakelingen 22 en 25 cent per ons. Alle soorten gebakjes 8 et. per stok. Siroopwafels 8 cent per stuk. Goudsche SnHts 25 cent per ons. Prima Honingkoek 40 cent per Btnk. GOUDA HOOGSTRAAT 7 TELEFOON 423 Uw adres voor DAMES! Laat nu Uw haar behandelen door het nieuwe ideale toestel WELLA, blijven de haargolf tegen zeer verlaagden prijs M. J. DE JONG, Dameskapper. L. Groenendsal 110, b.d. Gouwe KEIZERSTAAT 38 GOUDA concureerend Betar verzorgd Schilderwerk. Onze Qlansverf is ook verkrijgbaar in omliggende dorpen. 31 lessan aangaboden, op keer billfjke voor- waarden, voor leerlingen H. B. S. en Gymnasium, voor candidaten BOUWKUN DIG OPZICHTER, enz. door 751 10 B. MARTENSSINGEL 12. Opleiding voor praktijk en examens. Vele geslaagden. L. SPRIK Leeraar Boékh. M. O. CRABETHSTRAAT 39. 8 GRAFZERKEN BRAFKRUISEN Beleefd Aenbevelend, Fa. M. v. Besuren Steenhouwerij Vijverstraat 12 Isuda Sohoorstienmantela Ornamenten f 2.per week. GEHEEL COM PLEET GEPLAATST 125.—. HAPPEL. Snoystraat 89. GOUDA. Spieringstraat 153 Gouda. Ona brood werd bekroond: Arnhem 1923, 'a-Bo#eh 1924, B'dam 1926, Dordrecht en Utrecht 1927. 50

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 3