eerders 9 I I 1 e-n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOIJDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17478 Maandag 4 September 1930 99*Jaargang i Prijzen!! Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dage: w i' Iheid iq en lissen Af liehtlll buTtènl^ndsch nieuWs, ZUID-AMER1KA. - De gestolen Professor. ^FEUILLETON. sal aan het 1T nog I beiden dat waar- Dultschland Wordt vervolgd. (nnnnniinnnnn mimiiiiiiiiiiil ■LBNI ISTBLLKN1 Nog geen vrada in Britsch-lndië. De eischen der nationalistische leiders. e Twaalf Loterijen aan het liC(ht ergr. 98, A’dam, et bedrag gelieve poatwiaael tiro tOe- dteekening imaal poetsen mei •rkrygt U een Ige gebruikmaking nboratel. Rottende i&angenemen reuk het eerst met een ratel voor dames Alleen echt In lorodont*. Overal vijf kogels uit mijn revolver in Die is er groot genoeg voor. Ik 3rebe, Raam 25, nburg, Markt 25, t 98, Amsterdam, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren, Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. bracht, doch zyn reeds tijdens het trans port overleden. De gendarmerie heeft een revolver gevon den. Het is komen vast te staan dat het een liefdesdrama betreft. Costes en Beilonte. Hooge onderscheidingen. De Fransche regeering heeft Coates be vorderd tot commandeur in het Legioen van Eer, Bellonte benoemd tot officier en den weerkundige Bellac, die op meteorologisch gebied veel heeft bijgedragen tot het doen slagen van den tocht, tot ridder. Colonel Easterwood te Parijs. Op het vliegveld van Le Bourget, waar slechte enkele dagen geleden de „Point d’Ir- rogation” is opgestegen voor de succesvolle tocht naar Amerika, is gistermiddag colo nel Easterwood, de Amerikaan, die 25.000 dollar voor de vliegers heeft beschikbaar gesteld, met en Engelseh vliegtuig aange komen. Hij werd verwelkomd door een vertegen woordiger van het ministerie van Lucht vaart Couché. Pe auto begaf men zich, in gezelschap van Mrs. Easterwood, de luchtvaartattaché der V. S. te Parijs, naar de woning var» Costes. regime is algemeen in het leger, terwijl de houding der marine onzeker is. Uriburu is een neef van den oud-preaident der republiek van denzelfden naam. Bemanning der oorlogsschepen sluit zich by het leger aan. Een later bericht meldt dat de bemanning van de in de haven liggen- behoor ook tot de menschen, die niet met zich laten spotten. Xymatis was geen lafaard. Maar ook geen dwaas. Hij mat Vitus Thavon met de juiste maat. Er viel geen oogenblik aan te twijfe len, dat die schoot. Hij wenkte St ratos. Deze zeide Ik geef u mijn eerewoord, dat aan uw voorwaarden zal voldaan worden, docb ik verlang uw eerewoord, dat u gedurende den tijd, dat wij de eer hebben u gastvrijheid te ver leen en, geen pogingen in het werft zult stellen, om de buitenwereld achter onzen rug om bericht te doen toekomen, noch om ie vluchten, of professor Martius te bevrijden. Wanneer kwam Hamid...? Het moest gewaagd worden. Hij moest Irene spreken. En zich vooral de gelegen heid tot een interview met den prof««sor niet laten ontgaan. Vooruit maar! Eerewoord tegenover eerewoord. Stratos stak hem de hand toe. Vitus keek den man recht in de oogen. Daar was eer lijkheid en trots in te lezen. Xymatis ging weer op zijn stoel zitten en Stratos klapte in de handen. De bandieten kwamen uit de andere grot te voorschijn en keken hun aanvoerders vol verwachting aan. Vitus liet zijn browning geen seconde los. Eindelijk verscheen ook Elena. Zij kwam regelrecht naar hem toe en reikte hem de hand. Dat had u zeker niet kunnen denken, mijnheer Peter Miller, dat wij elkaar zoo spoedig zouden weerzien? toestand terug te keeren. Verder heeft het voorloopig bewind besloten het Congres te ontbinden. Nog wordt gemeld dat de revolutie niet zonder bloedvergieten is verloopen en vol gens niet-officieele berichten moeten zelfs duizend personen gedood of gewond zijn. MIDDEN-AMERIKA. De ramp in Santo Domingo. Aahtal slachtoffers stijgt steeds. Uit Santo Domingo: Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal dooden reeds meer dan 2000. Tal van menschen sterven nog tengevolge van den schrikkelij ken sanitairen toestand. De kerkhoven staan tengevolge der overstroomingen onder water. Eenige doodkisten werden vernield zoodat de lijken thans in het water drijven Groepen menschen, wier have teloor ging, zwerven doelloos rond. FRANKRIJK. Ontploffing. Tot dusver tien lijken geborgen. Uit Nancy wordt gemeld, dat te Anboue, een industrieplaats' van 4000 inwoners op 6 K.M. afstand van Briey, een ontploffing heeft plaats gehad in een fabriek, waar buskruit in hulzen wordt gedaan. Tot dus ver zijn 10 lijken van onder het puin te voorschijn gebracht. Talrijke gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Partijtje diamant zoek. Ter waarde van een kwart millioen. francs. bizondere maatregelen van de overheid. Bovendien zou hij in dat geval de verte genwoordiging der Indische nationalistische Ieders op de ronde-tafel-conferentie voor stellen. Men ziet dus, dat er een hemelsbreed ver- schil bestaat tusschen hetgeen gevraagd en hetgeen aangeboden wordt en dat de stand punten zoo ver van elkaar verwijderd zijn gebleven, wordt in het algemeen toegeschre van aan de houding der beide Nehroe’s, die hardnekkig elk vergelijk van de hand heb ben gewezen en aan wier leiband Gandhi wel schijnt te loopen. Deze gang van zaken is niet bijster be moedigend, omdat de vredeskansen nu voor loopig wel voorgoed verkeken schijnen te z\jn. Veel verwachtingen van de Britsch- Indische conferentie kan men onder deze omstandigheden niet koesteren en in zeke- ren zin is zij eigenlijk overbodig. Immers, wat voor besluiten er ook*‘mogen worden genomen, het is zoo goed als zeker, dat de nationalisten zich daaraan niet houden en hun doel trachten te bereiken langs de we gen, die zij zelf hebben uitgestippeld. Men moet nu afwachten, of de tijd En- gelands vriend dan wel vijand zal zyn: met andere woorden, of mettertijd de ongehoor- zaamheidsibeweging doodbloedt dan wel of de nationalistische beweging zich ontwik kelt tot zoo’n uitgebreide, alle deelen van het groote rijk omvattende, actie, dat de Engelsche macht voorgoed wordt weggv- vaagd. Voorspellingen zijn natuurlijk dwaas puur in Engeland zien inmiddels velen den toestand buitengewoon donker in. Revolutie in Argentinië. President Irögoyen afgezet. Straatgevechten in Buenos Aires. Reuter seint uit Buenos Aires dat Ge neraal Uriburu telegrafisch een ultimatum aan president Irigoyen heeft gericht, waar in hy zegt dat hy, indien de president niet onverwijld definitief aftreedt, het regee- ringsgebouw zal laten beschieten. Uriburu’s troepen zouden zich reeds in de nabijheid der hoofdstad bevinden, terwijl een groot troepencontingent, dat zich in het Campo de Mayo bevindt, gereed is om op te rukken in afwachting van de bevelen van Uriburu. De ontevredenheid over Irigoyens 60UDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tok<tob«wrgfcin<): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda eh den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meef 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentWn do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel moer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde© prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomzt van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. steld. Generaal Iriburu publiceerde direct na zijn optreden een manifest, dat hij gevolg gevende aan den wensch van het volk en met steun van het leger en de marine het bewind in handen heeft genomen, ten einde te voorkomen, dat er in het land een alge heel© ineenstorting zou komen en het aan zien der republiek in het buitenland zou worden geschaad. De voorloopige regeering waarvan deel uitmaken de conservatieve af gevaardigde Enrique Marina, die als vice premier fungeert; Enrique Perez, minister van Financiën; Matias Sorondo, minister van Oorlog, Ernesto Bosch; minister van Buitenlandsche Zaken en minister van Mari ne vice-admiraal Renard, wenscht de grond wet te eerbiedigen en naar een normalen In haar donkere oogen dansten kleine dui veltjes van spot en tusschen de roode lip pen door blonken de witte tanden. Een heks uit een sprookjesboek. I Men moet de gelegenheid, om feest te vieren, nooit laten voorbijgaan, mejuffrouw, antwoordde Vitus met niet geheel geslaagde galanterie. Werkelijk? Van onder de halfgesloten oogleden gluur de zij boosaardig naar hem. Het zal mijn zuster ongetwijfeld zeer aangenaam zijn, u weer te zien, voegde zij eraan toe, dooh ditmaal keek zij schuins naar den heer Apollodorus Xymatis. Die werd olijfgroen in het gezicht. Zijn hand, die op tafel lag, balde zich tot een vuist Stratos, die achter hem stond, kon een fijneh glimlach niet onderdrukken. de oorlogsschepen, in totaal meer dan 7000 man zich eveneens tegen ‘t aanblijven van president Irigoyen heeft yerklaard. De man schappen rukken onder bevel van admiraa’ Stomi op. De officieren hebben in 'n mede- deeling aan de regeering bekend gemaakt, dat zij ‘t definitieve aftraden van president Irigoyen eischen. Generaal Torres werd in het Campo de Mayo door zijn eigen officieren doodgescho ten, daar hij weigerde zich bij de revolutio naire beweging aan te sluiten. Een later bericht zegt dat Irigoyen ge volg gevende aan de stappen van het kabi net, zjjn ambt aan vice-president Martinez heeft overgedragen, die jerstond de regee ring aanvaardde waarna de staat van be leg werd afgekondigd. Het volk toonde zich buiten zichzelf van opwinding toen de regeeringswisseling be kend werd. Het bericht werd begroet met geschreeuw, het fluiten van sirenes en het afsteken van vuurwerk. In een gedeelte der stad werd gevochten. Samenscholingen op straat zijn verboden- Te La Plata is het bij een studenten demonstratie tot bloedig^ botsingen geko men tusschen demonstranten en politie, waarbij talrijke personenmijn gewond. Een N. T. A. bericht |neldt nog dat de couranten naar aanleiding van het aftreden van Irigoyen met extniladen zijn uitge- komen. De nieuwe president Martinez heeft even wel een censuur op de flprs ingesteld. De telefoonverbindingen van -het groote blad „La Nancion” en van aUe andere bladen waren merkwaardigerwijs plotseling alle .verbroken. i President Martinez die een aanhanger is van Irigoyen, is 44 jaar oud en geneesheer van beroep. Maar heel kort is Martinez waarnemer voor den president geweest, want reeds Zondagmorgen is Generaal José Uriburu aan het hoofd van de troepen Buenos Aires binnengerukt, toegejuicht door een geest driftige menigte, en heeft hy de leiding in handen genomen. De 78-jarige president Irigoyen werd ge arresteerd, maar later weer in vryheid ge- Er werden een dag of wat geleden opti- jnistische berichten verspreid, waaruit viel op te maken, dat er tusschen de Britscbe overheden en de leiders der Engelsch-Indi- sche nationalisten waarschijnlijk overeen stemming zou worden bereikt. De nuchtere feiten hebben echter verijdeld: er is reeds Men maakte aanstalten, om te vertrekken. Vitus moest het zich laten welgevallen, dat men hem blinddoekte. Stratos zorgde daar zelf voor. Verzoek den heer Thavon, zijn brow ning at te gevenbeval Xymatis.» Ik denk er niet aan. Dat is tegen de afspraak. Met een ruk trok Vitus den doek van zijn oogen. Xymatis had weer zijn spottenden glim lach. Met mijn weten werd daar niet over gesproken, zeide hij hoonend. U kunt niet van ons verlangen, dat wij een gewapenden tegenstander in ons huis brengen. Moet ik misschien ook mijn horloge en mijn portefeuille afgeven? Daar werd ook niet over gesproken. Uit het Duitech vertaald door B. ZODY. 26 Nadruk verboden. Doch ik verlang, zooals kapitein Stratos reeds zeide, als gast en niet als gevangene behandeld te worden. Verder zou ik mij gaarne met professor Martius ia verbinding stellen. Ik moet, naast het genoegen mij niet u te onderhouden, ook aan mijn blad denken Een interview met den professor Mu'» reusachtige sensatie verwekken. Nu, mijne heeren, hoe denkt u erover? Belachelijk! Werkelijk niet zoo belachelijk, mijn heer Xymatis, zooals ik u dadelijk zal be wijzen. Ik verlang, dat kapitein Stratos mij zijn woord geeft, dat deze voorwaarden in acht zullen worden genomen, of ik schiet u neer. De loop van mijn browning is reeds °P u gericht, inijnhéer Xymatis... Stratos maakte een beweging, alsof hij (’P Vitus wilde toesnellen. Xymatis werd Meek van woede Blijf waar u bent, kapitein! riep Vitns. «nep U mannen niet - of de heer Xymatis weft alle vij.’ - - - ziïn buik. Die recht in de oogen. Hier is de browning. En Vitus reikte den ander het wapen over. Die nam het aan en stak het in zijn zak. - U is alle verwachtingen meegedeeld, dat de underhandelingen met Gandhi zijn mislukt en hgt gevolg hiervan zal wej zy,n, dat, als de Britsch-lndische conferentie dezen zo mer te Londen wordt gehouden, Gandhi en de andere leiders der nationalisten niet van party zullen zyn. Door bemiddeling van gematigde Indi sche nationalisten zyn geruimen tyd onder- handelingen gevoerd met Gandhi en andere voormannen, die op het oogenlblik in de ge vangenis vertoeven, doch de eischen, die dezerzijds werden gesteld, waren van zoo verstrekkenen aard, dat lord Irwin, de on derkoning, er in de verste verte niet aan kon denken ze in te willigen. Uft de correspondentie, die tusschen den vice-koning eenerzijds, Gandhi en 'diens geestverwanten aan den anderen kant, is gevoerd, kan worden afgeleid, dat laatstge noemden wel een einde aan de ongehoor- zaamheidsbeweging willen maken, mits Engeland Indië’s recht erkent om zich ge heel van Engeland los te maken. Bovendien staan zy er op, dat een volkomen nationalis tische Indische regeering zal worden ge vormd, die alleen tegenover het volk ver antwoordelijk is en het recht heeft toezicht uit te oefenen zoowel op de nationale ver dediging als op de financiën. Verder wordt door hen verlangd, dat de Britsche aanspra ken en concessies --de Indische openbare schuld hierbij inbegrepen zullen worden voorgelegd aan een gemengd gerechtshof. Een vierde eisch behelst, dat alle politieke gevangenen, die zich niet aan daden van geweld hebben bezondigd, terstond op vrye voeten moeten worden gesteld; eveneens moeten hun de goederen, waarop beslag is gelegd, terug worden gegeven, terwyl zij ook weer in het bezit der door hen betaal de boeten dienen te worden gesteld. Wanneer deze eischen mochten worden aanvaard, zal nochtans door worden ge gaan met het posten van drankwinkels en de magazynen, waar buitenlandsche weef sels worden verkochtl Wij meldden reeds, dat lord Irwin niet bereid is ernstig van gedachten te wisselen over hetgeen de na tionalisten van hem vergen; z.i. is het nut teloos op het oogenblik over de zaak verder te praten. Lord Irwin bepaalt er zich dan ook toe te verklaren, dat Indië’s welzy'n ten zeerste door de ongehoorzaamheidsbewe- ging is geschaad en dat de opheffing hier van zynerzijds zou worden beantwoord met het bepleiten van de invryheidsstelling der politieke gevangenen en het intrekken der Gezegend de ziel, die verstomt noch bezwijkt, Uok dan als de rouw haar omringt, Maar midden in 't lijden den vogel gelijkt, Die in’t donker het heer lijkst zingt. aldaar sinds korten tyd een minutieus on derzoek instelt naar een partijtje diamant ter waarde van ëen kwarti millioen francs, in Juni j.l. door een Antwerpsche diaman- tier Jacques Voet naar een handelaar te Parijs, een zekeren Barzardjeu, verzonden. Het pakketje met edel steenen heeft nooit zyn bestemming bereikt. De heer Voet hoorde, dat makelaars in diamant trachtten te Vichy de edelsteenen van de hand te doen. Hy begaf zich der waarts en ontving 'bevestiging van een aan- bieding aan verschillende juweliers. Slechts een handelaar had een klein par tijtje gekocht. De politie stelde vast dat de rest van de vermiste diamant te Toulon was verkocht voor rekening ,van een makelaar te Pary s. Het onderzoek wordt voortgezet Liefdesdrama. Twee zwaargewonden in een. trein- coupé gevonden. Gisteravond te kwart over acht ontdekten stationsbeambten te Colmar in een pas aangekomen trein, twee jongelieden. Eerst meenden zjj dat de jongelui nog sliepen, doch spoedig bemerkte men dat beiden zwaar gewond waren. Zy werden naar het ziekenhuis overge- Xymatis haalde de schouders op en wenk te E©n dof gemompel werd onder de man nen hoorbaar. Zij schuifelden naderbij, een halven kring om den overmoedige© jour nalist... Die keek naar Stratos. Wat zegt u daarvan, kapitein? De officier, die opgewonden met Elena ge fluisterd had, trad op hem toe. U hebt mijn woord, mijnheer Thavon, zeide hij. Laat u dat voldoende zijn. Meer kan ik ook niet doen. Nogmaals keken de beide mannen elkaar een gentleman, mijnheer Thavon, sprak hij. Ik hoop, dat we vrienden zullen kunnen worden, al staan wij ook aan ver schillende zijden. Uit de tweede grot werden de muildieren gehaaldXymatis, Stratos, Elena en Vitus stegen in het zadel. Stratos nam het dier van den laatste, dien men wederom geblind doekt had, bij den teugel en de troep zette zich in beweging. Xymatis reed aan de spits. Geluidloos, gelijk schaduwen, gleden zij door de nachtelijke ravijnen. De hoeven en neusgaten der muildieren waren met doeken om wonden. Zoo trokken ze op geen honderd pas afstand, aan het Turksche grenshuis voorbij. Op Grieksehen bodem voelde men zich vrijer en werd het tempo versneld. Binnen twee uur bent u verlost, fluii- BBLG1E. Prinses Astrid schenkt het leven aan een zoon. Het Belgische Koningshuis verblijd met de geboorte van een nieuwen stamhouder. Kroonprins Leopold die de plechtige ont- ■TfWbig m^st het voor ge-* - l.’ neraal Baron Jacques van Dixmuiden te onthullen monument, werd door Prinses In geborg van Zweden die te Brussel verblyf houdt plotseling Zondag per telefoon drin gend naar het kasteel van Stuyvenberg te ruggeroepen. Te 4.25 schonk Prinses Astrid het leven aan een zoon. Moeder, en kind maken het wel. Met Prins Leopold en Prinses Ingeborg, de moeder van Prinses Astrid waren op het kasteel Stuyvenberg aanwezig toen de blij de gebeurtenis plaats vond, Koning Albert en de Koningin. Het kind heeft den naam gekregen van Boudewijn, Albert, Kaxel, Axel, Marte, Gus- taaf. Het is gedoopt, terwyl de ko ning als peter fungeerde. De plechtige Doop zal over een maand plaats hebben. Taxi in de Schelde gereden. Drie passagiers verdronken, de chauffeur gered. Zondagavond is te Antwerpen aan de overzijde van de Schelde, een taxi, waarin behalve de chauffeur, drie personen waren gezeten, te water geraakt. De chauffeur kon worden gered, de drie passagiers zyn in de Schelde verdronken. Hun namen zyn nog niftt bekend. terde Stratos Vitus toe. Ik betreur het'ten zeerste, dat er eenige onaangename inciden ten zijn voorgevallen, doch het lag niet iu mijn macht, ze te vermijden Dat heb ik gezien. De heer Xymatis is mijn meerdere. Ik ben soldaat u begrijpt Meerdere? Ha, dat was iets interessante voor den journalist. Bekleedt de heer Xymatis dan eeI1 Mi litairen rang? vroeg hij zoo onschuldig mo gelijk. Dat nu jutet niet, maar mijnheer Tha von, vindt u niet, dat u meer vraagt, dan ik beantwoorden kan? Och neen dat vind ik niet. Indien u echter vreest, een indiscretie te begaan, kunnen wij verder over het weer praten. Of over de zakelijke vooruitzichten van de firma Anton Miller A Zoon,, wierp Elena, die voor hen reed, ertusschen Vitus lachte. Nu, was Peter Miller geen aardige man? Elena beantwoordde zijn lach. Ongetwijfeld, veel aardiger dan de heer Vitus Thavon, die zioh met alle mogelijke menschen en dingen bemoeit, welke hem niets aangaan. Dat is mijn beroep, mejuffrouw, toe ik uitverkoren werd. Waarom komt u daarvoor dan niet eer lijk uit, wanneer u vreemde menschen ont moet? Dan kan men op zijn hoede zijn. Uw ware beroep kon toen ook niet da delijk vermoeden, mejuffrouw, anders was men allicht ook meer op zijn hoede geweest.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1