£>OOGaz SANATOGEN VAM HE :FT rlAGn L. I Goudsche Vraagbaak. PERHALFP0nD5PAKJE# DE DECKER practijk hervat. H.H. Aannemers! ie oi n.v. Utrechtsche Hypotheekbank IJN Maison Para Mayonnaise 41 Pandbrieven a 100 b'oog azijn. Abonneert U op dit Blad THANS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN TANDARTS Begrootingsstaten. Uitgave A. BRINKMAN ZOON Cai.vë-DelftsI „Fermitan Gezond en 11 Krachtig tnsi Sanatogen En dat kan - met Sanatogen. WtT Ge vindt letterlijk alles wat ge weten wilt in di de nieuwste gegevens omtrent de aanslagen in dl Gemeentelijke Inkomstenbelasting 1928/1929? En de Vermogensbelasting 1928/1929 |V Schaf U direct deze nieuwe uitgaaf aan VN Pri|s ff 0.25 Hoofdsteeg 7 Rotterdam KOFFIE No. I747B Woensdag 10 ^optembei* *1930 BB* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen FEUILLETON. De gestolen Pfofessor. u'jn' even bij hem te komen- maakt gebruik van de Gedetailleerde berekeningstaat van onkosten vooï Uwe inschrijvingen Verkrijgbaar al of niet met losse inlegvellen. Prijs per vel. 10 cent bij 50 stuks 17Vj cent per vel bij 100 stuks B cent per vel OOUDA. VRAACONZE AFDi RECLAME DE NIEUWE RECEPTEN VOOR MAYONNAISE-SCMOTELS Pandbrieven f 54.000.000. De BANK stelt beschikbaar: in etukken van f 1000.f500.- en f100. De Directie; Mr. A. J. S. VAN LIER, Mr. P. R. HOORWEG. Zeg mij welke azijn je in je huishouden gebruikt en ik zal je zeggen of je een goede huisvrouw zijt. Natuurlijk ben je een goede huisvrouw en gebruik je NV. HAAS'AZIJNFABRIEKEN - HAARLEM wormpoeder» wormolle verdrijven spoel-, made- en maagwormen, zoowel bij volwasse nen als bij kinderen. Wormpoeders f 0.85 per doos. Wormolie f 0.85 per flacon. Overal verkrijgb. bij Apothekersen Drogisten 30 Zenuwcellen gezien door microscoop Het geheele lichaam is doorweven met zenuwen, die hun uitloopers hebben in iedere spier en elk orgaan van het lichaam. Van de goede werking van dit ingewikkeld „zenuwstelsel" is Uw gezondheid grooten- deels afhankelijk. Bijna geen ziekte dan ook, of de zenuwen deelen er in of wel zijn er de oorzaak van. Herstel van gezondheid is in zulks gevallen slechts te vinden door de oorzaak van het kwaad te bestrijden; de verzwakte zenuwen moeten worden versterkt. Maagkwalen en slapeloosheid zijn slechts enkele der zenuwkwalen, die door Sanatogen worden overwon nen. Neurasthenie, prikkelbaarheid, spoedige ver moeidheid, zwakte en algemeene slapte - al deze gevolgen van verzwakte zenuwen zullen door Sana togen worden overwonnen, omdat, zooala een bekend Engelsch geneesheer het uitdrukt; „Sanatogen gaat naar da karn dar gezondheid. d.w.%. da cellen, an bouu* deze op tot aan krachtig lichaamsgestel. Begin nog heden Sanatogen te gebleken - weldra zult ge weer een stralende gezond, heid genieten. DE MAAG. Mugbezwaren zijo veelal een gevolg van verzwakking der zenuwen, die de spier en klierwerlung der maag regelen. Sanatogen versterkt de zenu- t wen welke de maagwerking regelen, terwijl het terzelfder tijd de maagspieren rust geeh, omdat het zoo gemak kelijk verteerbaar ia. Weldra zult gij weer een gezonden eedust hebben en Uw maag kwalen, zooala bijv. gebrek aan eetlust.oprispingen, zuur enz., zullen vergeten zijn. SLAPELOOSHEID. i Ook slapeloosheid is meest- el een gevolg van verzwakte oJ overspannen zenuwen. Voedt de zenuwen met Sa natogen en na korten tijd zult ge weer genieten van een rustigen. verkwikken- den slaap. Het Zenuwsterkend Voedsel. Vsrkriigb. in alls Apotheksn s» ,Ptegls>»S« Sasd DaJnUllaUClllllgeu ig elastingen Openbare Vermakelijkheden kingsregister Bezienswaardigheden - Bewijs van onvermogen Bewys van Dat blijkt wel uit de inhoudsopgaaf hieronder. Maar weet ge ook wel dat in deze nieuwe Hl uitgaaf ook te vinden zijn INHOUD: Abattoir Advocaten en Procureurs Algemeen en Soc. Zaken Ambachtsavond school Apothekers Arbeid Adelt Arbeidsbeurs Archief Arbeidsinspectie Arbeidsrecht Armenzorg Autobusdiensten Stadsverkeer Autobusdiensten naar elders Autoverhuurinrichtingen Bankinstellingen Bepalingen Begraving Begraafplaatsen Belastingen Belastingen Bestedeiingenhuis Bevolking Bevolk! Bewaarscholen Bewys van goed gedrag Bewijs Nederlanderschap Biljartclubs - Bioscopen Bioscoopcommissie Bootdiensten Bouw- en Woningtoezicht Brandweer Brievenbussen Burgemeester Bur gerlijke Stand Buslichting Bijzondere Scholen Commissie van Bijstand Commissie voor de Veemarkt Consultatiebureau voor T. B. C.-bestrijding Con sultatiebureau voor Zuigelingen Dagbladen Deurwaarders Diaconieën - Doktoren (Huisartsen) Doktoren (Specialisten) Dooden van huisdieren - Drogisten Echtscheiding - Eerste Hulp bij Ongelukken Electrkiteit enGn- Financiën (afdeeling) f inanciën (comm. voor de) Geboorte-aangifte Gemeente- apotheek Gemeentebetrekkingen (Openbare) Gemeente-Inkomstenbelasting - Gemeente-Lichtfabrieken Gemeente-ontvanger Gemeenteraad Gemeente- Secretarie Gemeentewerken Gevangenen, Ned. Gen. tot verbet, van Gezond heidscommissie Gezondheidskoloniën (Ver. van) Goudsche Librye Goudsche Waterleiding Groene Kruis Groote Kerk Gymnasium (Stedelijk) Handels avondschool (Gemeentelijke) Handelsregister Havendienst Hoffmansgesticht Hooger onderwijs Hoogheemraadschap Rijnland Huisvlijtschool Huiszorg - e Inkomstenbelasting Inrichtingen en Instellingen j Inspecteur Lager Onderwijs Instellingen van Arbeidersontwikkeling Invaliditeitswet Invoer rechten en Accijnzen Iterson Ziekenhuis (VanL-r Kaaswaag Kalender 1930— 1931 Kamer van Koophandel en Fabrieken Kantongerecht Kegelclubs Kerk genootschappen Kerkelijke Gezindten Kerkelijke Vereenigingen Keuringsdienst van Waren Kiesverenigingen Kindervoeding Koepokinenting Lager Onder wijs— Landbouwvereenigingen Landstorm Land- en Tuinbouw ongevallenwet - Leerplicht Legaliseeren van Hpndteekeningen Mailverzending Makelaars (Beëedigde) Marktwezen Markten Middelbaar Onderwijs Monumenten - Museum van Oudheden Mieziekgezelschappen Muziekschool (Stads-) Natuur kundig Genootschap Nijverheidsschool Notarissen Nut van 't Algemeen - Nutsspaarbank Onderwijs Onderwijsinrichtingen Onderwijsvereenigingen - Openbaar Slachthuis Openbare Leeszaal Ongevallenwet (Uitvoering) Ont- smettingsdienst Oude Vrouwenhuis Oude Mannenhuir Ouderdomsrente - Ouderdomsverzekering (Vrijwillige) Overl ij den-aangifte Paspoorten Pensioenen Pensioenfonds Personeelszaken Poliklinieken Politie Politieverordening (Uit de) Postkantoor Gouda Provinciale Waterstaat Raad van Arbeid - Redacteur (Secretarie) Registratie en Domeinen Reisvereenigingen Reiniging»- dienst Renteberekening Rijks Hoogere Burgerschool P.ijksproefstation Klei- en Aardewerkindustrie Ryksveldwacht Rijks Waterstaat Rijks Zuivelconsulent Rijnland Roode Kruis R. K. Vereenigingen Schaakclub Schoolverzuim Comm. v. Schouwburg Scholen Schoolgeld Schoonheidscommissie Schutten Stortings- en Ophaaldienst Secretaris (Gemeente) Slachthuis Sociale Aangelegenheden Soepcommissie Sociëteiten Sonnevanck Spaar banken Sportterreinen Sportvereenigingen Staatsloterij Stadhuis Stede). Muziekkorps Stedel. Zweminrichting Stichtingen Stoombootdiensten St, Janskerk St. Joseph Paviljoen Strafverordeningen (Commissie) Stratenljjit Successie. Tandartsen Tehuizen (Gemeentelijke en andere) Tehuis voor Israë lieten (Centr.) Telegraaf (Openstelling) Telefoon (Openstelling) Tesselschade Tooneelvereenigingen Typografische Studiekring Tuberculosebestrijding Uitstapjes Varkenswaag Veemarkt-Commissie Vereenigingen van Handel, Industrie en Verzekeringswezen Vereenigingen Algem. Vereenigingen (Land en Tuinbouw) Vereenigingen op Onderwijsgebied Verzekerings-Maatschappyen Verkiezingen Verkeersmiddelen Vereeniging tot Steun Vermogensbelasting Volksbadhuis Volksbibliotheek (Nuts-) Volksbond tegen Drankmisbruik Volks gaarkeuken Volksonderwijs Volksuniversiteit Vrachtvervoer Vreemdelingen verkeer Vrijw. Ouderdomsverzekering (V. O. V.) Vuilnis ophalen Waag Waterleiding Watersport Weeshuizen Weldadigheidsvereenigingen en instel lingen Werkinrichting Wethouders Wijkverpleging Woningbedrijf (Comm.) IJsclub (Goudsche) IJsbond (Zuid-Holl) Zangvereenigingen Zegei Zendingsgenootschappen Ziekenfondsen Ziekenhuizen Ziekenhuisverpleging Zuigelingenzorg Zweminrichting (Sted.). tiooger onaerwys noogneemraai Hulpbetoon Huwelijks-aangifte I: v. Ontspanning en Ontwikkeling WoMadigtfeid Instituut voor Arbe rechten en Acciinzen Iterson Ziek In eiken boekhandel en bij de uitgevers A. BRINKMAN ZOON, Markt 31, Gouda. Varplaglngiartlkalen Csrtits, Gummlkouun, Brtukbaaiu Warmwatirzakkiii Baïll. prijaeourant gratia WHIBSCHIOOHRANT. ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT ai, GOUDA, bij onze agenten en looper», den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Da Valken bondsraad bijeen. De kwestie van het Saargebied. De beroering in Zuid-Amerika. moeilijkheden. overdracht van zijn ambt aan vice-presi- went Martinez zijn regime te redden, zich genoodzaakt te wijken voor den stormloop der opstandige troepenmassa's. Al deze revoluties hebben één trek ge- In alle drie staten had men niet zoo zeer te maken met een revolutie, die aan stuurde op het omver werpen van den staat of van het regeeringssysteem, maar met een opstand, waarvan het groote doel was „de grondwet te redden en het land te bevrijden van een ondeugdelijk regime". De democratie in de Zuid-Amerikaan- sche republiek is krachtens heel haar ka rakter iets volstrekt anders dan deze of ge ne Europeesche-democratie of wat men in Europa onder een democratie pleegt te ver staan. Om den toestand in de Zuid-Ameri- kaansche „democratic" te begrijpen, dient men rekening te houden met de eigenaardi ge samenstelling der bevolking en daarbij te beseffen, dat de wijze, waarop men zich een zelfregeering des volks in ZuidrAmeri- ka voorstelt, nog zeer onduidelijk is en dat men daar gewoon is zich toe te vertrouwen aan de regeering van sterke mannen. Het gevolg hiervan was, dat nergens zich •zoo veel klieken vormden als juist in Zuid-Ame rika, waardoor een werkelijke politieke op voeding van het volk zeer werd bemoeilijkt en zoodoende de bodem werd bere:d voor dictaturen, die zich wel schijnen te baseeren op een parlement en een demo cratie, doch Wie in wezen door het schep pen van een plooibaar ambtenaars-appftraat en door bepaalde machinaties bij de verkiezingen, enz. haar heerschappij zoo stevig weten te bevestigen, dat deze dicta turen het klaar weten te spelen een gedweeë legermacht op de been te brengen en haar tegenstanders tijdig achter slot en grendel te bergen, zoodra zij gevaarlijk worden. Bij deze binnenlandschen toestand in de Zuid-Amerikaansche republieken komt nog naar de Frankfurter Zeitung opmerkt de houding der dictatoren tegenover de buitenlandschfe economische machten: ten gevolge van de eigenaardige afzijdigheid en misschien ook wel door het onvermogen der ZuidAmerikaansche /bovenste lagen" om in economisch opzicht bedrijvigheid aan den dug te leggen, zijn bijna alle belangrijke takken van het bedrijfsleven in handen van buitenlander» en geenszins uitsluitend in die van Amerikanen en Engelschen, of schoon dezen op t' Zuid-Amerikaansche vast-e land heel wat in de melk hebben te brokken. De tegenstanders der dictatoren hebben het zoodoende vry makkelijk te wij zen op de overheerschirig van t' economische leven door de vreemdelingen en aan te spo ren tot verzet hiertegen. Agitatie is vooral dan gemakkelijk, wanneer 'n slechte econo mische toestand, die een gQlf van ellende en werkloosheid over het land doet slaan, de jU)V£KTlSNTl£PBUSi Uit Oouda as omitnkn (Musrand, tot dra b*iai(kliü«D 1—6 regelt 1.80, elke regel meer 0.26. Vu bulten Gouda en du betorgkriug: 16 regelt ƒ1.56, elke regel meer ƒ0.30 Advertentiën in het Zaterdtfnummer 20 Hft»i»ff op den prijs. Liefdadigheids-sdvertentifa de helft ven den pril** INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2JU, elke regel meer D.M. Op de voorpagina 6Q hooger. Gewone auvertentien eu ingezonden mededeelingen bij contract tot seer ge reduceerden prya. Groote letters en rauuen worden berekend naar plaatsruimte. Aüvertentièn kunnen worden ingezonden door tusachen komst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Aan het begin van de gistermorgen ge houden zitting van den 'Raad van den Vol kenbond, werd het door den Finschen mi nister van den Raad van buitenlandsche za ken Procope uitgebracht rapport, over eenigé koloniale mandaten, aangenomen. Met betrekking tot Syrië verklaard de Fransche minister van buitenlandsche za ken Briand, dat Frankrijk geneigd is met dit onder zijn bestuur staande land ook in de toekomst in liberalen geest samen te De Britsche minister van buitenlandsche zaken Henderson bracht rapport uit over de wijzigingen in de grondwet van de faje stad Dantzig en over het dooi het Inté*f&- tionaal Gerechtshof te Den Haag afgewezen verzoek om Dantzig toe te staan lid te wor den van het Internationaal Arbeidsbureau. De Raall heeft zoowel de wijzigingen in de grondwet als de beslissing van het ge rechtshof te Den Higig, goedgekeurd. Hierop werden eenige petities van den Duitsthen Volksboj* betreffende Opper-Si- lezië behandeld, én zonder debat afgedaan. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken rapporteerde dat de herziening van het statuut van het Internationale Ge rechtshof te den Haag, waartoe het vorige jaar werd besloten, niet in werking kan treden, tengevolge van de oppositie van Cuba, Santo Domingo en Guamala. Dr. Ourtius, de Duitsche minister van bui tenlandsche zaken, verklaarde, dat er na de ontruiming van het Rijnland geen reden meer bestaat voor het verder handhaven Het Verdrag van Versailles verplicht de Saarregeering voor de openbare veiligheid in het Saargebied door gendarmerie te zor gen. De Saarregeering heeft voldoende gen darmerie ter beschikking en kan zoo noo- dig nog hulp krijgen. De Duitsche regee ring heeft steeds tegen de internationale spoorweg-bescherming geprotesteerd. Dr. Curtius verklaarde zich bereid mede te werken aan een onderzoek binnen een zeer korten termijn onder voorwaarde, dat de Raad van den Volkenbond reeds in een der eerstvolgende dagen een definitieve be slissing zal nemen. Op voorstel van den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaien Grandi werd besloten den Raad van den Volkenbond zoo spoedig mogelijk een beslissing voor te stellen. Zuid-Amerika is dêj? laat sten tijd wel in hevige beroering. De eene dictatuur na de andere verdwijnt van het tooneel. Bolivia gaf einde Juni het voorbeeld, in het laatst van Augustus werd Leguia in Peru ten val gebracht en nu, weer een maand later, ziet do Argentynsche president Irigoyen, nadat het vruchteloos had geprobeerd door de De economise irlijk ook irf>Zmd-A elaten. In stedeft ven opwinding nu grootendeela wereldcrisis merika diepe en de nyver- telkens meer arbei- waarde van het lit voer wordt telkens reeds in een heeft gebracht. Dit het geval, heeft natuurl: sporen nagelaten, heidegebieden ders op staat te staan geld vermindert en de kleiner. Zoowel" in Bo ivia en Peru Argentinië was één c ir voornaamste ver wijten, die tegen het ïgime werd gericht, dat de regeering al te Gemakkelijk zwichtte voor het buitenlandsch^ kapitaal en zich den invloed daarvltn niet voldoende los Bolivia en Peru kapi- in Argentinië irrechting van nood- met wist te dit verwijt vooral het IJ UITEN LAN NIEUWS. Op weg Het Wolff-bureau mond, de „koning der wereld", wien het door de autoriteite tend per auto van s.s. „Hannover" van wérd gebracht. Het naar Fhiiladelphia, dat Jack Dia- New Yorksche onder in Duitschland i, gisteroch- Hamburg is ord van het orddeutache Lloyd vertrok om 4 uur t den 23en Sep- Het bericht van Jack Diamonds aanwe zigheid in de haven was snel bekend gewor den, zoodat hy door een groote menigte en talrijke persfotografen - werd opgewacht. Diamond die zeer elegant was gekleed, on derhield zich lachend met de hem begelei dende politiebeambten en de menschen aai. boord. Jack Diamond heeft nog gepoogd door bemiddeling van een Berlynsch advocaat zyn uitwijzing ingetrokken te krijgen, het geen hem echter niet is gelukt. Diamond beweert dat hy met het eerst- schip van New York naar Bremen om zich in Duitschland aan Of de Duitsche autoriteiten er voor te vinden zullen zyn de eenmaal genomen ongedaan te is zeer twijfelachtig. Er zijn terechtwijzingen die te onpas 7 komen en er is een zwijgen dat van ver stand getuigt. Lady Horne een der slachtoffers. De beide Engelsche dames, die by het auto-ongeluk voor de veerpont van St. Anna over de Schelde bij Antwerpen zyn omge komen, blyken te zyn Lady Horne en mrs. Crocker, beide uit Londen afkomstig. Zy maakten een auto-tocht over het vasteland en kwamen uit Brugge naar Antwerpen met het doel de tentoonstelling te bezoeken. Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. 28 Nadruk verboden. Hij was hierheen gestuurd, om proiessor Martius te zoeken eu te vinden, en niet om sentimenteel-romantische liefdesgeschiede nissen met mooie, schijnbaar niet gelukkig gehuwde, Grieksche vrouwen te beleven. Dr. Gottrelf Martius zou over dergelijke compli caties wei buitengewoon weinig gesticht Dus eerst Martius! Dan Irene! En na tuurlijk, als het moest: Irene tot het bittere «nde toe. Vitus schelde. Na eenigen tijd verscheen de kawasz en roeg in twijfelachtig Fransch, wat mijn- neer wenschte. Of kapitein Stratos zoo vriendelijk zou Mijnheer moest het niet kwalijk nemen, •naar de kapitein sliep nog. itus keek op de klok. Het was even over tienen. Goed! Als hij wakker wordt, zeg dan, dat ik hem veracht, tnint wrdfween en Vitus ging den in. De schildwachten waren intusschen afgelost; liet uiterlijk van deze kerels was al' even weinig innemend als dat van de voiigen. Ze grijnsden Vitus met onverholen spot aan. De tuin was een klein paradijs Meu had ei geen uitzicht, daar hij rondom door mu ren omgeven was, terwijl aan het eind© het tuinhuis stond. Door de kleine traliedeur kon men een gedeelte van een uitgestrekten boomgaard zien. Lag het huis midden in do stad of er buiten? - Hoe het zij, geen enkel geluid drong tot hier door geen ge ratel van wielen geen straatrumoer... be vond men zich wellicht aan den voet der bergen? Er stonden sypressen en oranjeboomen, palmen en mirteboschjes. Een kleine spring fontein plaste en de rozen geurden... Als die twee smerige Komitadschis er niet geweest waren1 Vitus slenterde langs de smalle, keurig verzorgde kiezelpaden. Stevende op het tuin huis toe... - Nieuwsgierig, of zij mij zullen tegen houden? Langzaam liep hij de weinige treden op. De beide kerels verroerden zich niet. Hij legde de hand op den knop van de deur; die was gesloten. Waarom hielden de schild wachten zich zoo stil Goed, dat hij het niet wist! Hij ging terug en nam het huis eens in oogenschouw. Alle jalouzieën waren neerge laten; behalve die van zijn kamer en van het vertrek in het sousterrein, waar hij ver moedde, dat Martius gevangen zat. Zoo ax- geloos mogelijk naderde hij. De mannen hem met geen blik. Hij kon op zijn gemak naar binnen kijken de kamer was leeg Ook al goedHij ging het huis binnen. Na een uur verscheen Stratos en was da delijk bereid, Vitus met professor Martius samen te brengen. Hij riep de schildwach ten een beve) toe. Deze verdwenen en brach ten de gevangene na enkele minuten bin nen. Vitus kon zich absoluut niet voorstel len, waar zij hem vandaan gehaald hadden. De ster der archaeologische wetenschap was het type van een vergenoegden ouden neer. Voor hem was de heele zaak een reus achtige grap, en een aangename afwisseling in zijn streng wetenschappelijk bestaan. Heeft ni«n u ook ingepikt? - begroette hij V'tus. Dat nu juist niet. Ik ben hier gekomen om u te bevrijden. Als het mogelijk is. ivf aar vertel mij nu eerst eens precie» alles, wat u overkomen is. Martius stak van wal. Vitus hielp hem door handig gestelde vragen en kreeg zoo doende een verslag ,dat zelfs den ongevoe- .igsten lezer de haren ten berge moest doen rijzen. Een heele belangrijke zaak zooals de ch§j aangekondigd had. Vitus consta teerde, dat hij weer een grooten stap had gedaan op den weg tot onsterfelijkheid. De professor richtte op zijn raad een brie! aan de universiteit, die in het blad gepubli ceerd zou worden. Toen stelde Vituyde voor waarden op, volgens het schema van Stratos en voegde ze bij het interview. Alles ging door de handen van d© redaeti© der „Welt". Succes op succes! Men moet maar geluk hebben. In het bijzonder, wanneer men journalist is Lady Horne is de 37 jarige oude echtge noot» van Sir Allan Horne, vroeger lid der firma Jardine, Shinner Cy. en tydens den oorlog controleur der munitie te Bombay- Zy was een zeer bekende verschijning in de Londensche society en heeft eenig literair werk geproduceerd, gedichten, schetsen en een eenacter. Z\j: was bovendien de eerste Engelsche vrouw, die een interview met ge neraal Ludendorff had. Prins Boudewyn. Een toespraak van koning Albert. De bureaux van Kamer en Senaat hebben zich naar den Koning', de Koningin en den hertog van Brabant begeven om hun geluk- wenschen aan te bieden met de geboorte van prins Boudewyn. Hun toespraak beantwoordende verklaar de de koning: Ik behoef u niet te zeggen, hoe wij ons verheugen in de geboorte, welke aan de dynastie een nieuwe belofte van con tinuïteit schenkt. Sinds 1830 heeft de Belgi sche monarchie zichzelf een onveranderlijke gedragslyn voorgeschreven en haar daden steeds in overeenstemming gebracht met de groote beginselen, die ons openbare leven beheerachen. Mijn zoon is voornemens de zelfde tradities te volgen en deze ook aan zyn kinderen in te prenten, opdat de dynas tie onwrikbaar trouw blijft aan haar plicht, en onvermoeid en met volkomen zelfverloo chening en toewijding blyft arbeiden aan de grootheid van het vaderland. De wyze, waarop de plechtige herdenking van België's honderdjarige onafhankelijk heid overal plaats vindt, de ontvangst, die ons overal te beurt valt, toonaa duidelijk» ho© reëel en diep de gevoelens van saam- hoor igheid zyn, welke het Belgische «olk en zyn ayna8tie bezielen. ZUID-AMERIKA, Ook een opstand in Brazilië. Revolutionnaire beweging in den staat Rio Grande do Bul. Urugua; op zijn hoede. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de re geering van Uruguay in den afgeloopen nacht een officieel bericht heeft ontvangen, volgens hetwelk in den Braziliaanscher» staat Rio Grande do Sul een revolutionnaire beweging is uitgebroken. Men houdt er rekeiung mede, dat de op stand zich zal uitbreiden, ofschoon, naar tot nu toe bekend is, de onlusten slechts van plaatselijke beteekenis zyn. De regeering van Uruguay heeft ter be scherming van' de grens twee regimenten afgezonden. MIDDEN-AMERIKA. De ramp in Santo Domingo Een nieuwe beproeving. Wolkbreu ken. Uit Santo Domingo wordt een nieuwe na tuurramp gemeld. Na den hevigen wervelstorm zyn wolk breuken losgebarsten die nu reeds meer den 24 uur duren. De rivieren z^jn zoo gewas sen, dat zij niet meer bevaarbaar zyn, zoo dat de noodiydende bevolking niet van le vensmiddelen kan worden voorzien, tenzy door middel van vliegtuigen. Ongeveer 40.000 menschen worden met den hongerdood bedreigd. FRANKRIJK. Fransch militair vliegtuig neergestort. By de manoeuvres heeft een ernstig vlieg tuig-ongeluk plaats getiad. Een militaire verxenmer vloog in den nevel tegen een berg en werd totaal vermeid. De bestuur der werd levensgevaarlijk gewond, de waar nemer was op slag dood. ÜONGARUE. Weer een ongeluk op den Wilden Kaiser. Twee toeriBten uit Munchen zijn bij een excursie naar den Wilden Kaiser om het leven gekomen. ZWITSERLAND. Junflraujoch. Het onderzoek in de hooge Alpen. Te Bern is een internationaal instituut opgericht voor het onderzoek op de Jung- ïraujoch. De inrichting kost actthonderd duizend francs en het station zal 't volgend jaar in werking treden. De swehtipg heeft ten doel geleerden van iedere nationaliteit onderzoekingen in het gebied van de hooge Alpen mogelijk en gemakjtlyker te maken. ENGELAND. De werkloosheid. Wederom toegenomen. Op 1 Sept. bedroeft het aantal ïnagschre- ven werfcloozen 2.<M>0.444 of 2Ö."7tis meer dan in de voorafgaande week en 908.184 meer dan verleden jaar. Schade van ruim een millioen gulden. Groote Goodyear-opmagplaata uit gebrand. Een groote brand heeft een opslagplaats van de Goodyear Tyre en Rubber Company in Londen verwoest. De schade bedraagt meer dan 100.000. In het gebouw, dat drie verdiepingen hoog was, was een groote hoeveelheid ban den en ander zeer brandbaar materiaal op geslagen. Het gebouw is totaal uitgebrand. Drie brandweerlieden werden by het biua- schingswerk gewond. Een nieuwe Engelsche Luchtdienst. Over 800Q mijl. Een vloot van nieuwe passagiers- en I»ostvliegtuigen, grooter dan eenig tot nu toe gebouwd vliegtuig, wordt gebouwd voor de nieuwe iipperieele ïuchtroute van 8000 myl, die in het begin van het volgend jaar zal worden geopend. De dienst zal worden onderhouden in vier gedeelten. Een Handleypage-Jupiter vlieg tuig voor 40 personen zal vliegen van Lon den over Europa naar de Middeliandsche Zee. De passagiers en de post zullen dan over gaan in viermotorige vliegbooten voor het gedeelte over zee naar Egypte. Speciaal Stratus, die zeer goed Duitsch kende, had er nauwkeurig voor op gepast, dat de slim me journalist den braven professor geen dingen ontlokte, die meer licht op de zaak wierpen, dan hij raadzaam achtte Ondanks £.lle beminnelijkheid had hij meer'dan eene, middenin het gesprek, hét antwoord afge sneden, dat professor Martius op het punt i-tond te geven. Toen het sensatianeele artikel kant en klaar was, las hij het nog eens zorgvuldig van het eerste tot het laatste woord over en wilde het toen in een groot qouvert sluiten. Opeens had Vitus een idee: Teekent u het interview, lacht hij. Denk eens aan, welke uitwerking dat zal hebben, als men leest: „gezien door Stratos, roover- hoofdman". Alle bakvisschen van de wereld zullen van u droomen. Stratos schudde het hoofd. De dingen zijn niet zoo romantisch en grappig, als u ze ziet, mijnheer Thavon, zei- de hij. Er is te veel bloed en ellende In het spel! Hij de»d depapieren in het couvert en maakte het dicht. Ik zal zelf voor <ie verzending zorgen, voegde hij er aan toe. Thans moet ik de heeren echter verzoeken, afscheid te nemen. Indien u wenscht, dat uw post zoo snel mo gelijk verzonden wordt, moet ik mij dadelijk op weg begeven. -- Hoe worden de brieven va« hier dan gepost? U waarlijk al te nieuwsgierig mijn beer Thavon. Maar ik kan u wel zeggen, dat wij over alle middelen beschikken. De zen brief zal ik echter, zooals ik reeds zeide. zelf posten. Morgenochtend is hij in den trein, die vanuit Sftloniki vertrekt. Daarop verdween hÜ ">«t zijn gevangene. Vitus wierp zich op de ottomane, tevreden met het verloop, dat de zaak tot dusverre genomen had... Opeens <Mj .echter overeind! Een plotsel iii^j>W«ikohién gedachte had hem uit zijn belMp(|efd^en opschrikken. Wat »Wij beschikken De gaSgM^gangDe geheime gang, die van het tuinhuisje naar den haard in de keuken van Stephanides voerde- De ge heime gang, waardoor Hamid komen zou! Door deze gang wilde Stratos den brief wegbrengen DRIE E NTWINTIG8TE HOOFDSTUK. Een verrassing. Er moest iets gedaan worden. Vitus was er niet de man naar„ om zich door de omstandigheden te laten overrom pelen. Hij stak een va^ de uitstekende ciga- retten, die Stratos bij hem had neergezet, op, en dacht over den toestand na. Stratos moest in elk geval verhinderd worden, de geheime gang te betreden. Al» alles goed ging, kon Hamid tegen den avond voor het invallen der duisternis, hier zijn. Hij kende het andere uiteinde van de gang en wist, dat een overrompeling op klaar lichten dag onmogelijk was. Hoe kon Stra, tos echter zoolang worden tegengehouden? Wordt vervolgd.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 3