iucpT Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. ass geneel van metaal'vervaardigde vliegbooten zullen dan langs den Nyl naar de groote me ren vliegen, waarbij de Afrikaanse he water wegen als natuurlijke vlieghavens worden gebruikt. Van Centraal-Afrika naar Kaap stad zullen drie-raotorige Armstfottg-^idde- ley landvliegtuigen worelep gebrii&t., De vlucht van Londen naar Kaapstad zal on geveer 9 dagen duren. Het tarief zal 123 pond sterling bedragen. BINNENLAND. Geschenk aan de Koningin. Ter gelegenheid van den vijfUgaten ver jaardag van d© Koningin heeft de heer J. L van Dalen, archivaris der gemeente Dor drecht, hare majesteit een exemplaar van net dour hem geschreven werk over de Groo te Kerk aangeboden. Het prachtwerk is fraai in eeü gewatteer- den lederen band gebonden en gelegd in een special* cassette. Het is door bemiddeling vun den heer baron Van Geën, particulier secretaris aaü H. M., aangeboden. Van dezen functionaris ontving de heer Van Dalen een brief, waarin dank 'der vorstin werd over gebracht voor het fraaie boekwerk. De Staten-Generaal. De sluiting. De vereenigde vergadering van de beide Kamers van de Staten-Generaal, waarin mi nister Ruys de Beerenbrouck het tegenwoor dig zittingsjaar in naam van de Koningin voor gesloten zaj verklaren, zal Zaterdag middag a.s. te 3 uur in het gebouw der Twee de Kamer gehouden worden. De opening der Staten-Generaal. Samenstelling van den stoet. liet wordt Uiaus bevestigd, dat de Ko ninklijke stoet naar de Ridderzaal, in ver band met de opening van Ret nieuwe zit- Uugjaar der öUUeu-Generaaj Dinsdag lt> de zer een belangrijke uitbreiding zal onder gaan. De inkrimping na d© mobilisatie en in de volgende jaren bad ten gevolge dut de da mes en heeren der Hofhouding, die aange wezen warea om de plechtigheid dei- ope ning bij te wonen, bij aankomst van de Ko ningin aan de Grafelijke aZlen zich reeds in het gebouw bevonden en daar Hare Majes teit opwachtten. Thans echter zullen, evenals vóór 1914, al deze Hofdignitaiissen ia den stoet mede- rijdeu in met twee paaiden (vroeger vier) bespannen galakoetsen. Dientengevolge zuilen thans een zestal rijtuigen meer in den stoet mederijden en bestemd zijn voor den kamerheer-ceremonie meester, acht kanierheeien, de Groot-offi cieren van Harer Majesteits Huis, de Groot meesteres van de Koningin en, omdat dit maal de Koningin-Moeder de opening bijwoont, de waarnemende Grootmeesteres van Koningin Emma. En dan volgt de opperceremoniemeester der Koningin, gezeten eveneens in een met twee paaiden bespannen gala-koets en ach ter deie koeta stuit zioh nunuddetiijk aau de met acht paarden bespannen koninklijke etaateiakoeta, waarin zullen gezeten zijn H. M. de Koningin, vergezeld door H M. de Koningin-Moeder, 'i. K. H. den Prins en H. K. H. Prinses Juliana. Be weg dien de Koninklijke stoet zl ne men zal geen verandering ondergaan en er zal dus van het Kon. Paleid in het Noord einde door de Heulstraat, het Lange Voor hout (beachelpte pad), den Korten Vijver berg naar het Binnenhof yice-verea gereden worden. Een motie. Beweerde schending van het karak ter van het openhaar onderwijs. In een zeer druk bezochte huishoudelijke vergadering van de afdeeling Ben Haag van den Bond van Nederl. Onderwijzers is niet op 2 na algemeene stemmen de volgen- de motie aangenomen: „De afdeeling Den Haag van den Bond van Ned. Onderwijzers, kenül* genomen hebbende van het schrij ven van den wethouder van Onderwijs, waarin medewerking der leerkrachten der openbare lagere en u.l.o.-scholen wordt ver zocht aan den te brengen middaggroet aan de Koningin, waarin dezen leerkrachten wordt verzocht liederen te laten zingen, die ten zeerste de neutraliteit schenden overtuigd, dat deze zanghulde, mede door de keuze der liederen, strijdig is met het karakter van het openbaar onderwijB, zoo- ais dot geformuleerd is in punt h van het Bondeprogramma (onderwijs vrij van poli tieke en godsdienstige dogma's). protesteert ten sterkste tegen deze schen ding van het karakter van het openbaar on- der wijs, besluit deze motie ter kennis te brengen van den wethouder van Onderwijs, van het College van B. en W., van den Gemeente- laad en van de pers". De collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbedrijf. ,F,ede,r5"<!, ,det werkgeversorgaaisaties in het boekdrukkersbedrijf deelt mee- Op 25 October eindigt de collectieve ar beidsovereenkomst in bet boekdrukkersbe- drijf Zoowel van de zijde der werknemers als van die der werkgeversorganisatie, zijn homer! n tot wijziging inge komen Over dele voorsteilen hebben beide dêld n sedurende dagen onderhan- demnrf1h"5" niet tot overeen- hZ£v0IMn' mwste" d« onder- hdhdelingen worden afgebroken. De derde commissie van de Volkenbonds vergadering. Jhr. Loudon zal niet mee, Neder- landsch gedelegeerde zijn. Naar de N. B. ct. verneemt, zal jhr mr. J. Ijudon dit jaar niet meer getkjegeeïde1 oer Nederlandsche fégeering zijp i«d« derde u.mnnnsu var, de VolkenbondiVrg^ering M™ zM TilhT.mnBsvrMSa,uk behandelt Men zal zich herinneren, dat Jhr. Loudon verleden jaat h, moeilijkheden verkeerde toen hij eerst als voorzitter vau de voorbe. ïeidingscomniissi© voor de ontwapenings conferentie had te spreken en daarna als woordvoerder van de Nederlandsche regee- nng eeuige denkbeelden* had te verkondi gen, die met volkomen met het inzicht der Y oorbei ciuingecomii i )6a ie overeen kwamen. Ten euide dergelijke moeilijkheden ditmaal te vermijden, zal de,heer Loudon Nederland dit jtfar vertegenwoordigen in de zesde com missie, de politieke commissie van de Vol kenbondsvergadering. die waarsohijnlijk het plan varf Briand te behaudelen zal krijgen. Do gedelegeerde van de Nederlandsche Re geering in de ontwapeningscommissie zal dit jaar zijn prof. van Eysinga met als plaats vervangend gedelegeeide prof. Frangois Dit neemt natuurlijk niet weg,, dat de heer Loudon als voorzitter vaa ide voorbereidings commissie voor de ontwapeningsconferentie toch do bijeenkomsten der derde commissie zaj bijwonen en daar eventueel ook als zoo danig het woord zal voeren. Technische proeftocht van de „Marnix van St. Aldegonde." Nieuwste aanwinst van de vloot der Stoomvaart Mij. „Nederland" te Am sterdam. Aan den vooravond van het vertrek. pa nieuwste aunwinst van de vloot der Stoomvaart Maalschappij „Nederland", het motormaiischip „Marnix van St. Aldegonde" zusterschip van de „Johan van Olden- barnevelt" lag hedenavond gemeerd aan oe etablissementen der Maatschappij aan dt Sumatrakade, gereed voor de eerste ken nismaking met de Noordzee in den vorm van een driedaagschen tSchnischen proeftocht. Woensdag. Donderdag en een gedeelte van Vrijdag zal het echip op zee moeten toonen, waartoe het in staat is. De beide enorme Dieselmotoren van liet beroemde Sulzertype, elk ter sterkte van 7000 P.K., welke het schip voortbewegen, zullen, evenals de liuip- werktuigen, het stuurgerei en andere voor een veilige vaart vitale teclmisch© installa ties, terdege worden beproefd. Met dat al is deze korte reis voor de journalisten, die haar medemaken, interessanter en leerza mer dan het aanwezig zijn bij een officieelen proeftocht, welke zich in hoofdzaak bepaalt tot culinaire proefnemingen en tafelspee- ehee, ofschoon de laatste als uiting van we- derzijdsche waardeering ongetwijfeld hun bijzondere waarde hebben. Dat echter in de komende dagen liet pak vaa den arbeid tri- umfeereu zou over het officoeele costuum, viel op te merken uit de functies van de ge- roodigden voor dezen tocht. Hun emborke- ment had, op verzoek van de directie der ..Nederland" gisteravond tussclien 9 en 11 uur pluats, aangezien het vertrek naar zee van do „Marnix" op den vroegen ochtend van Woensdag was bepaald. En waar vele vooraanstaande figuren uit de scheepvaart en de scheepsbouwwereld, machinebouwkun digen en leiders van groote installateurs- ondernemingen, alsmede hoofden van firma's wien de inrichting van verschillende afdee- lmgen was opgedragen. Voorts vele gezag voerders,, hoofdmachinisten, hoofdambtena ren, passage-agenten en employé's van de ..Nederland". Wat de „officials" betreft, merkten wij o m. op d« heeren M. C. Koning en A. F. Bronsing, directeuren der Stoomvaart Mij. „Nederland", H. H. Hoyer en Ir. T. Ruys, directeuren van de Rotterdamsche Lloyd A C. Metselaar en Ir. W. J. Muller, verte-' genwoordigers van de direotie der Kon. I'a- ketvaart Mij.; Prof. mr. B. M. Taverne, wn. voorzitter van den Raad voor de Scheep vaart, B. Braat, inspecteur van de Scheep vaart in Ned.-Indië; Ir. D en H. Goedkoop, directeuren van de Ned. Scheepsbouw Mij.' Ir. C. H. Penning, onderdirecteur dezer maatschappij, H. M. van Unen, directeur van „Werkspoor"; C. v. d. Boom en J. den Hollander, inspecteurs voor de Scheepvaart; B Brutel de la Riviere namens de Haven- arbeidsinspectie; mr. J. Smit Azn. en Ir. H. Wesseiing, namens de Koninklijke Mij. „De Schelde"; C. A. Poot en H. van Zuylen namens de directje van de Java-Ghina— Japan lijn- Viui kwart voor negerftot kwart voor elf onderhielden motorbooten der maatschappij een kwartiersdienst vanaf den steiger der Noord-Hollandsche Tram aan het Stations plein naar de „Marnix", welke hoog en forech uit h«t water oprees. De tallooze ver lichte patrijspoorten en de helderverlichte dekken staken helder af togen liet'donkere water. Te elf uur waren alle genoodigden aan boord en zoo werden nog voor het mid dernachtelijk uur oude vriendschapsbanden bevestigd en nieuwe aungeknoopt. De eerste reis, nog uitsluitend bedoeld als experiment, is, bij liet verschijnen van dit bericht, begonnen. Als straks in volle zee de vlag der „Nederland" omhoog zal gaan, ten teeken dat de reederij het schip heeft 'aan vaard, zullen de kopstukken van drie be langrijke Nederlandsche bedrijven dat mo ment met groote voldoening gadeslaan. De „Nederland" zelf zal een schip bezit ten, dat in fraaiheid en geriefelijkheid voor geen ander ter wereld behoeft onder te doen de Neder landsche Scfieepsbouw Maatschap^ pij zal d« vreugde smaken, dat zij zich op eervolle wijze van een moeilijke opdracht gekweten hoeft, terwijl de Koninklijke Mij. - De Schelde" te Vlissingen, welken de mo toren bouwde, bewezen zal hebben dat ook op dit gebied van technisch kunnen denaam van ons land met'eere kan worden genoemd Moge zóó het resultaat zijn van dezen tocht! Het Duitsche-Finsche Handelsverdrag. De Deenachc minister Munch rekent te Geneve op den steun van Neder- landl De Deensche regeering heelt, naar het Hbld. verneemt, naar aanleiding van de herziening van hgt Dpitsoh—Finsciie han delsverdrag een vrij echerpe nota gericht aan de Dultsche regoering, waarin zij ver klaart de rechtmatigheid van de Duitech— Finsehe regeling niet te kunnen erkennen er een nadeel voor het handelsverkeer tusschen Duitsehland en Denemarken in ziet. Zij aoht het in het belang van beide partijen, dat internationale klaarheid ge- bracht wordt over de beteekenis van do meestbegunstiging. Daarom zal de Deensche legeer ing deze quaes tie ter sprake brengen ir de aanstaande Volkenbondsvergadexmg. In een onderhoüd met een redacteur van ,.1'olitiken" wees de Deensche minister van buitenlandsche zaken» dr. Munoh, er op, dat dezelfde quaestie zich reeds verleden jaar voorgedaan had bij Het Duitsfch—Zweedsche verdrag betreffende den vee-export. De nieuw© Duitsch-FmscliSfcregeling schaadt de Deensche belangen in niet mindere mate. Die nieuwe regeling brengt den geheelen Finschen export van boter in een begun stigde positie, terwijl een zelfde contingent ten opzichte van Denemarken slechts 11 pet. van <ten export betreffen zou. Bovendien zouden landen, die tot dusver slechts wei nig boter in Duitsehland invoeren, geprik keld worden hun boterexport ook tot 5000 Ion op te voeren en zoo zou ten opzichte van een groot deel van den Duitschen boter- import een begunstiging gelden zeer ten na- deele van landea alB Denemarken en Ne derland, wier export voor het overgroote doel zwaarder getroffen zou worden. Minister Munch rekent er op, dat hij te Genève zal mogen rekenen op 'den steun van Nederland pn de andere Scandinavische staten Duitsch-FinSche overeenkomst. De levering van boter en kaas. De heer Ruys Beerenbrouck, Minister van Staat» Minister vafl Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers heeft op dé vragen van oen heer Blomjous betreffend© een tusschen Duitsehland en Finland te sluiten overeen komst in zake de levering van boter en kaas, o.m. het volgende geantwoord: De Regeering heeft kennis genomen van ttn overeenkomst met andere strekking, op 28 Augustus 1930 door de Duitsche en Fin sche Regeeringen in zake invoer van Fin sche boter en kaas in Duitsehland gesloten. Deze overeenkomst is bij de Regeering in studie. Spoorwegplannen te Rotterdam. Het Maasstation uitsluitend goede- Een nieuwe brug over renëtation. de Maas. Reeda geruiimen lijd is men bezig mei plannen voor het,spoorwegnet rond Rotter dam. Verscheidene projecten zijn er al in gediend, maar na schijnen naar een ter zake kundige aan het Hbl. wist mee te dee- Jen de plannen definitief te zijn gewor den. Wanneer er een begin van uitvoering aan de plannen zal worden gegeven, kan nog niet worden gezegd, al zou men den bouw van twee groote goederenloodsen op het emplacement van het Maasstation kun nen beschouwen als een symptoom dat er al in de richting van de nieuwe plannen wordt gewerkt. Immers, liet Maasstation zou als personenstaUon vervallen, en liet zou uitsluitend als goederenstation worden geeploiteerd D© nieuwe loodsen een 130 M. lange loods voor vervoer naar het bui tenland en een met een lengte van 180 M. voor het vervoej in het binnenland die eerst als semipirtilanent waren bedoeld, zijn nu permanent verklaard. Wanneer de vol gende inaand de loods binnenland de loods buitenland is reeds eenigen tijd in gebruik klaar zal zijn, heeft het Maasstation een niet geringe verbetering ondergaan. Het vervoer zal aanmerkelijk vlotter kunnen ge schieden dan eertijds. De handel zal er zeer mee zijn gebaat. Wanneer het Maasstation eenmaal uitsluitend goederenstation zal zijn geworden, zal onder Cape lid een rangeerter rein zijn gekomen en vandaar ook zal er een spoorlijn gelegd zijn, met een nieuwe brug over de Maas (ten Oosten van Rotter dam), naar het station Rotterdam Zuid. Het ligt namelijk in de bedoeling om aan den Linker Maasoever een "modern station te bouwen, dat Jsoowel verbindingen zal heb ben naai- het Zuiden des lands, als naar het Noorden, het oentruin en van daar naar het Oosten en de Noordelijke provinciën. Wanneer dit station er zal zijn, vervalt het Beursstation; wel zou de viaduct door de stad gehandhaafd blijven, aj zou daar dan slechts personenverkeer op worden toe gelaten. Het goederenverkeer kan dan im mers over de ceintuurbaan en langs de nieu we lijn worden geleid. In deze plannen is eveneens rekening ge- Houden met een nieuw Centraal Station, dat ten Westen van het tegenwoordige station D.P. zal verrijzen. Indertijd is een stuk grond in het verlengde van den Heemraad- singel bij den Beukelsdijk als de plaats aan geduid, maar toen zijn bezwaren geuit in verband met het station van Schiedam,, dat to dicht bij het nieuw© station zou komen te liggen. GEMENGDE BERICHTEN. De gevonden schat in het Vondelpark. Het standpunt der Amsterdamsche politie. Den waarnemend hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, den lieer Haarman, werd door een verslaggever van de „Tel." gevraagd,, of hij reeds iets kon mededeelen omtrent de beslissing over de teruggave van de destijds in het Vondelpark gevonden f 14.000. De vraag, of er van een onrechtmatige daad sprake is geweest bij hét onderzoek in de eerste instantie door het niet-teruggeven van het gevonden geld, aldus commissaris Haarman. kan gevoeglijk buiten* beschou wing worden gelaten. Immersf de vinder van Willigen heeft het geW deslids vrijwillig af gegeven. Er is due kwesüyvan een bewaar geving van zijn vondst bij/de politie. Met de mededeeling evenwel, dal hij deze bewaar geving wenscht te doen «eindigen, zal de politie geen genoegen kunnen nemen. Ten einde toch tegenover den eigenaar of verlie zer, die zich wellicht in de nog komende zeven en twintig jaren zou kunnen aanmel den, gedéehargeerd te zijn, zal de politie alleen het geld teruggeven, indien het bii vonnis-gelast wordt. Een e„ ander zal den vinder van Willigen oan ook bij iijh aanstaand bezoek aan het hoofdbureau medegedeeld worden. Voor den STADSNIEUWS. vinder beteekent dit, dat hij de gemeente Amsterdam in rechten zal moeten aanspre ken voor de teruggave van den door hem gevonden schat. Indien hÜ bij vonnis in het gelijk wordt gesteld, zal hij weder als vinc^j; over het geld en de rente kunnen beschikken. Toch zal gedurende een termijn van zeven en twintig jaar tegenover den eventueelen eige naar d© verplichting tot teruggave blijven bestaan. In aansluiting op het bovenstaande kan de „Tel" nog mededeelen, dat de vinder zich Zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur aan het hoofdbureau van politie vervoegde. Daar werd hij door den waarnemend hoofdcom missaris den heer Haarman, ontvangen, die hem gezegd heeft, dat in den loop van deze week waarschijnlijk een definitieve beslis sing in d© zaak genomen zal worden. Bij nadere informatie vernam het blad Zaterdagavond nog van den waarnemend hoofdcommissaris, dat de gemeente het ge vonden geld in 1927 bij de Nederlandsche Bank heeft gedeponeerd. Waar er nooit van aanwijzingen sprake is geweest, als zou liet geld van misdrijf afkomstig zijn» betreft het hier geen justitieel beslag Het heeft, aldus de lieer Haarman, nooit ia de bedoeling ge legen, den eerlijken vinder het bedrag, waar op hij recht zou hebben, te onthouden. Het betreft hier evenwel een zaak, die van zui ver juridisch standpunt bekeken dient te worden. De verjaringskwestie van gevonden voorwerpen is nog steeds een uiterst moei lijk probleem en alhoewel in de praktijd na verloop van drie jaren geldswaarden als rechtmatig eigendom worden beschouwd, blijft deze zienswijze nog steeds aanvecht baar. Het echtpaar van Willigen ziet natuur lijk in gespannen verwachting de gebeurte nissen tegemoet. Overval fnet roof. Een kassier overvallen en van 3000 Gisternacht is de kassier der boerenleen bank te Alem, W. Otten, door vier gemas kerde bandieten in zijn woning overvallen. Zij dwongen hem onder bedreigingen u« brandkast t© openen, waaruit een van ongeveer 3000 is ontvreemd. Het Bi sche parket heeft zich gisteren naar Ah Kind gestikt. In een perceel aan de Bunschotensohe- straat in Den Haag is een jongetje van 9 maanden, Ph. G., dat in de wieg lag, ver ward geraakt in een bandje, dat om zijn hals bevestigd was cn waaraan een speentje vast zat. Het kind is door het spelen met dit bandje gestikt. De ouders waren bij de buren op bezoek, maar de vader kwam zoo r.u en dan even kijken, of het kind stil was. Later op den avond bemerkten de ouders tot hun grooten schrik, dat het kind dood in de wieg lag. De moord aan de Prinsenstraat te Rotterdam. In het afschuwelijk drama dat zich gis teren in de Prinsenstraat in Rotterdam heeft afgespeeld, is nog geen klaarheid ge komen, niettegenstaande de politie al het hare heeft gedaan een spoor van den dader te vinden. Ook de sectie, die gistermiddag op het lijk van de gewurgde vrouw is verricht, heeft nog geen nieuwe gezichtspunten ge opend. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Eén hartelijk handdruk. Bij den Leaguwedstrijd tusschen Exeter City en Luton, verleden week gespeeld, maakte in d© laatste minuten Slioer met een bijzonder fraai doelpunt voor Luton ge lijk. Een van de medespelers drukte daarop Slioer zóó hartelijk de hand, dat de speler op den grond viel, eenige oogenblikken blijk baar bewusteloos lag en ten slotte van het veld gedragen moest worde©! RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 5.15 Vooravondconoert. 7.00 Literair halfuurtje. 8.15 Ctgicert uit het Kurhaus te Scheve- ningen. 11.10 Gramofoonplaten. Huizen 5.00 Kinderuurtje. 6 00 Gramofoonplaten. 6.30 Knipcursus. 7.00 Lezing. 7.3o Lezing. 8.00 Conoert. D a v entry 5.05 Orgelconcert. 7.00 Pianomuziek van Beethoven. 8.05 Populair concert. 10.40 Orgelrecital. 11.20 Dansmuziek. OOST-INDIE. De vergeten^crankzinnige. In een cel van honger gestorven. Het weekblad „Sumatra" meldt, dat een krankzinnige inlander, die werd opgesloten in de speciale cel voor krankzinnigen in het hospitaal van het Siantar-dokterfonds, daar werd vergeten. Na vele dagen werd zjjn lyk, dat in verren staat van ontbinding verkeer de, aangetroffen. De zaak werd in handen der justitie gesteld.. GOUDA, 10 September 1930. De s.d. wethouders blijven. Onder bovenstaand opschrift vermeldd. jtat „Goudsch Volksblad" gisteren het «- 1 pultaat van de besprekingen in de vergade. ring der S. D. A. P. van Maandagavond. In aansluiting aan hetgeen wij giateaeu over die vergadering hebben gemeld, on4.- leenen we thans nog aan het Goudsch Volks blad dat de vergadering werd bijgewoond door twee leden van het Partijbestuur, n.1, de heeren Woudenberg en Mathijsen. De door den s.d. fractie-voorzitter den heer Fokkers ingediende motie, welke met groote meerderheid werd verworpen luidde aldus: „De h.h. vergadering van de olu. Gouda der SiD.AJP. in vergadering bjj. een op Maandag 8 September 1930; gehoord de besprekingen inzake de door den gemeenteraad aangenomen mo tie-Verkerk, geamendeerd door mr. Witt1 RABIO-TELEGRAFISCH WKKBBKRK 10 Sept. Verwachting: Zwakke tot matige, zuid cos telijke tot zuid-westelijke wind. Meest half tot zwaar bewolkt. Mogelijk eenige re gen. Weinig verandering ia temperatuur. _.i oordeel dat door aanvaarding dezer moti«^ioor de burgerlijke partijen voor onze wethoüWw» geen vruchtbaar werk in het college van B en W. kan worden verricht; besluit dat onze wethouders zich moe- ten onttrekken aan de dagelijksche lei- ding van het Gemeentebestuur, daw zij de verantwoordelijkheid voor de i. gen dezer motie niet kunnen aanvaar den; en gaat over tot de orde van den dag." Na de verwerping dezer motie kwam éi volgende motie Sanders: »JDe afd Gouda der S.D.A.P. in huis- houdelijke vergadering byeen op 8 Sep- tember 1930; gehoord de besprekingen naar aanki- ding van het aangenomen voorstel-Ver- kerkde Witt Wynen in den Raad; verzoekt de wethoudes hun zetels t( blijven bezetten totdat de Gemee grooting 1931 door den Raad is i draagt het bestuur op zoodra deze fe. vergadering te beleggen om na te gm of die vastgestelde begrooting beant woordt aan dë door de fractie te steller, Deze motie wferd met groote meerderheid Commentaar geeft het „Goudsch Volks blad" ep deze beslissing niet. De redactie moet zich blijkbaar eens even bezinnen wat zy naar aanleiding vpn deze ook in de S. D. A. P. waarlijk wel unieke situatie zal heb ben te zeggen. Het heeft er wel iets van dal in Gouda de SjDA..P. een aparte politiek voert, die de aanwezigheid van de twee hoofdbestuurders der S.D.A.P. wijst er op óf de goedkeuring draagt van het Partij bestuur óf wel door het Partijbestuur niet khn worden gekeerd. Hoe het zy\ er is een situatie geschapen in de S. D. A. P. in Gouda, dae het tegendeel is van wat steeds naar buiten wordt be weerd, n.1. de eenheid is absoluut zoek ei het is alles behalve pais en vree! 4> Van de nog op de lijst der S.D.A.P. voot- komende candidaten komen voor de ontsta ne vacatures-Van Dantzig en Fokkers aller Mevr. de Heide—van Veen. Aanleg openbare straten. De nieuwe straat achter de Kruger- laan. Overeenkomstig een voorstel van B. er. W. van 1929 besloot de Raad op 29 Juli 1929 aan de firma Nieuwveld en Co. vergunning te verleenen voor den aanleg van een stmt achter en evenwijdig aan de Krugerlaan en van verbindingswegen tusschen die beide straten. De firma Nieuwveld en Co. heeft evenwel haar aanvankelijke plannen niet geheel uit gevoerd, w aarom enkele der door den Baad aan de vergunning wijziging moesten Ten einde de aanvraag van den bouw niet te belommeren, hebben B en W. met ge noemde firma op 13 Februari 1930 een voorloopig© overeenkomst afgesloten* waar in enkele kleine aftwijkingen voorkomen van de voorwaarden in bedoeld besluit geste'd, doch onder voorbehoud, dat deze afwijkin gen door den Raad zouden worden'goedge keurd en bekrachtigd. Inmiddels heeft de gemeente de benoodigde gronden kunnen koppen en zal tot het afsluiten van een de finitieve overeenkomst Doordat de firma Nieuwveld en Co- slechts een gedeelte van de nieuwe straat aanlegt, zal van haar ook slechts de hetf van de kosten van de verbindingsstraten kunnen worden gevorderd. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennie, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de firma W. Idenburg en Zonen, om vergun- r ing tot het oprichten van een kalkblussdw- rij niet electromotor van 3 P.K. in het per ceel gelegen aan de Bogen no. 51, bekend sectie D noe. 644 en 2738. Dat op Dinsdag den des namiddags ten 2 ure op het gelegenheid is om bezwaren tegen dë f* vraagde vergunning in te brengen en dat go- durende drie dagen vóór dien dag op Secretarie der gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen ka-n worden kennis ge nomen De aandacht wordt er op gevestigd. volgens d© bestaande jurisprudentie niet td Inroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of een of meer zijner led» zijn verschenen k® einde hu mondeling toe te lichten. Gemeenteverslag 1929. HL Aan het Gemeenteverslag 1929 ontleener. den archivalia in depot ontvangen resp. uit het Rijksarchief in Zeeland en uit het Rijks archief in Gelderland, terwijl ook eenige ar- I chivalia aan archieven elders in depot wer- I Georganiseerd Overleg. De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg over AjUbtenaren-aangelegehheden vergaderde in 1929 tweemaal, die,vöor werk- ""Deze vergaderingen waren gewijd aan de behandeling van de herziening van het »a- larisbesluit en het loonbeBluit en de invoe ring van een Ambtenaren- en een Werklie denreglement waarin de rechtspositie der ambtenaren en werklieden is geregeld. Gemeente Pensioenfonds. De rekening over 1929 vermeldt aan 52388,42 (v.j. 52916,61%) en aai f 541126,00 v.j. 58824,42%). Het verlies ad 1738,63 (v.j. 5907,81) is van de reserve afgeschreven. De ibezittinigen bedroegen 263.616,84 (v. j. 279.363,63). Archieven, De gewone inspectie van de in het Gemeente-archief aanwezige rijks-bescheiden, door den Rijks-Archivaris, den leer Dr. P. A. Jteilink, gehouden, gal geen aanleiding tot bijzondere opmerkin gen. De archieven waren in 1929 gedurende het laatste jaar op de daarvoor vastgestelde dagen, n.1. Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, van 2—4 uur n.m., mits werk dagen zijnde, geopend. Behoudens dat er in 1929 niet voldoende tjjd beschikbaar was voor den custoe-boek- houder voor een zoo doelmatige verzorging der archivalia als wel gewenscht was wordt in het verslag medegedeeld dat overigens de archivalia in goeden staat verkeeren, ei. hoewel de vochtbestryding in het gebouw steeds meerdere aandacht gaat vragen, is het mogelijk geweest tot diusver belangrijke schade te voorkomen. De inventarisatie van het archief heeft de volle aandacht. De controle daarop is nagenoeg voltooid. In overweging zijn plan nen den inventaris op kaarten over te bren gen en te geraken tot een doelmatiger num mering als thans (bestaat. Met 't klapperen der in het archief aan wezige doop-, trouw- en overlydensregisftere den in verband met byhouding daarvan verricht. Op verzoek van den Aigemeenen Rijksarchivaris wer den de retroacta van den Burgerlijken Stand opnieuw geïnventariseerd. Deze in ventaris is gedrukt en opgenomen in den Inventaris der doop- enz. boeken in de pro vincie Zuid-Holland. In het verslag wordt melding gemaakt van de ontvangen geschenken en de aan- koopen waarmede het archief werd ver- In 1929 werden de verzamelingen door 142 192889) personen geraadpleegd, het zij voor genealogische, hetzy voor histori sche onderzoekingen. Aan een behoorlijk en doelmatig verblyf voor de bezoekers is ab- De overbrenging van de kerkelijke doop trouw- en begraafboeken naar het Alge meen Rijksarchief had nog niet plaats. Het Gemeentebestuur deed naar aanleiding van het door den archivaris ter zake uitgebracht rapport den Min. van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen voorstellen, die wellicht tot behoud dezer verzamelingen voor het Goudsche Archief zouden kunnen leiden. Tot dusverre hadden de pogingen van het Gemeentebestuur nog geen succes. Zy wor den evenwel voortgezet. In dit verband meent de archivaris zich van schouwingen ter zake van deze ging van archivalia naar de Alj Rijksarchiefbewaarplaats voorshands te dezer plaatse nog te moeten onthouden. Rapporten van eenigen omvang over spe ciale onderwerpen werden door den archiva ris in 1929 aan het Gemeentebestuur niet uitgebracht, hoewel hy desgevraagd en waar noodig van advies diende. De studies inzake historie van toren en klokken van de Groote- of St. Janskerk en het Stadhuis werden voortgezet. Het onder zoek inzake den Goudsohen Stadsmedicus der 16e eeuw Boudewyn Ronse, werd beëin digd. Van de resultaten van dit onderzoek deed Dr. F. W. T. Hunger ter gelegenheid van de voorjaarsvergaderingen van het Genootschap voor de Historie van Genees- Natuur. ©n Wiskunde, op 6/7 April 1929 te Gouda gehouden, mededeeling in verbana met zyn© studies omtrent dezen medicus. Het onderzoek naar de herkomst van de diptiek, welke afkomstig zou zijn van 'het van. Petrus en Paulusaltaar in de St, Jans kerk alhier, en waarvan de archivaris in zyn vorig jaarverslag mededeeling deed, werd met succes bekroond. Hy deed van zyn be vindingen mededeeling in „Oud-Holland" (Jaargang XLVI, Aflevering IH). Gebleken is dat deze diptiek niet was van de hand van den bekenden Hollandschen schilder Pieter Aertsen, bijgenaamd Lange Pier, maar van diens zoon Pieter Pieters?. Onder particuliere aanteekeningen van den Goudsohen Regent uit de 16e eeuw Gerrit Gerritsz. Bouwens en die in 1569 ook kerk meester der St. Janskerk was welke aan teekeningen de archivaris zeer toevallig in het archief ontdekte stond het volgende vermeld: „Op den Ilden Augusti 1569 heeft Pieter Pietersz., die zoen van langhe pier. schilder, aangenomen te schilderen het paneel van Sinte Pieters altaer van binnen ende van buyten voor die somme van LXXXVÏ gul den, te betalen alst wenck gelevert werdt vijftich gulden ende alle jaers XII gulden, ter volder betalinge toe". Een en ander gaf den archivaris aanleg duig omtrent dit belangrijke schilderstuk in de pers mededeeling te doen. Ten behoeve van den heer A. R. van de Putfce en van Mevr. M. L.* J. Dercksen wer- Jeugdherberg „de Hanebalk". Groote belangstelling. Ruim drie honderd personen hebben zich door d< vier steile trappen in de oude ka zerne niet laten afschrikken om een tocht naar de Hanebalk te ondernemen. I.lverige helpsters en helpers hebben daar «ie gas'.en een kopje thee aangeboden, wtlke gratis door de fa. van Nelle te Rotterdam was ver strekt. Een bedrag van 34.10 kon aan de penningmeesteresse van het Van der Steen fonds worden afgedragen, terwyl ten bate der Jeugdherberg een bedrag van 10.90 werd ontvangen. Het Bestuur dankt alle be langstellende hartelyk voor hun gave. Poffertjes eten voor een liefdadig doel. Naar wij vernemen heeft de poffertjes-dag door den lieer Van der Steen aangeboden en door een daarvoor in liet leven geroepen comité georganiseerd, ruim f 550.— opge bracht^ welk bedrag wordt gestort als Van der Steen-fonds tot hulp van die kinderen, welke nadeelige gevolgen hebben ondervon den van de kinderverlamming. Op het baanvak Rotterdam—Gouda. Gistermiddag is ter hoogte van het station Nieuwerkerk aan den IJssel met één as ont spoord de locomotief van den personentrein no. 164, komende van Gouda. Na 20 minuten stond het gevaarte weer op de rails, zoodat de reis kon worden ver volgd. Er werd slechts schade aan enkele dwarsliggers toegebracht. Het treinverkeer ondervond geen stagna tie. Over de oorzaak der ontsporing verkeert men in het onzekere. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Winterprogramma 19301931. De winter nadert weer en daarmede de groote arbeids-periode van het Instituut. Het programma zal zich van de vorige dit maal in enkele opzichten onderscheiden. Niet iederen Zondag zal er een byeenkomst in de zaal van den Grooten Schouwburg worden belegd. Thans om de twee weken, en op de Zondagen vallend tusschen deze in wordt een cursusvergadering georganiseerd in de zaal van „Centraal" ingang Zeuge- De onderwerpen voor de algemeene by- eerikomsten in den Schouwburg zyn met groote zorg gekozen. Zij zyn: 5 October: Troelstra-herdenking. Sprekers A. H. Ger hard en Dr. Miarda Bekman (vroeger se cretaris van Troelstra), verder films van Troelstra. 10 Oct.: Ru. Mulder, over van Martin Beversluis, vervolgens om de twee weken de navolgende sprekers in on derwerpen: D. van Staveren by film „De Rijn"; Dansmorgen door* Mevrouw Palm, solo-danseres; Jac. van Elsacher, declama tie; Henri Dekking met „De blauwe vogel" (op verzoek). Verder: Kerstvergadejring; Otto van Tus- schenhroek over „Reisherinneringen", Hol- landsch sextet onder Jaap Stotyn; Frank van der Goes; Jeugdmorgen en tot slot Ds. Schermerhom. Aanvang steeds 10.15. De cursussen loopen hoofdzakelijk over onderwerpen, de arbeidersbeweging, Socia listische politiek, nationaal zoowel als in ternationaal betreffend. Ook enkele natuur historische cursussen zyn er onder, v Dan nog hebben leden en donateur^ toe gang tot de cursussen van Volksuniversiteit en de Abomvements voor stel 1 i ngn tegen sterk gereduceerde pryzen. Ieder lid ontvangt een fleurig uitziend programma van het geheele seizoen-werk gratis thuis. Het Leger des Heils. Het afscheid van ensings Bossers. Men schryft otns: Met het heengaan van de ens. Bossers ver liest Gouda een paar officieren, zooals dio er niet veel zyn. Altijd bezig in het werk, dat hun opgedragen is en dat door hen met de meeste liefde wordt verricht. By al het andere werk, dat ze moesten doen, kon men hen geregeld iederen Donderdagavond zien met een aantal mannen en vrouwen, er op uit gaande door woord en lied het Evangelie te brengen aan allen, die er naar wilden luisteren, en dat waren er velen. Niet alleen in de gegoede buurten kwamen ze, maar het liefst nog in de sloppen en steegen, waar de menschen met onverdeelde aandacht stonden te luisteren. Ze vonden het prettig, dat ze in hun sombere buurt werden opge zocht en menige traan is weggepinkt ge-' worden, door den aard der liederen die wei den gezongen. En vriendelijk woord hadden ze voor iedereen en als man maar 't gezang hoorde kwam men naar buiten en had zich a] spoedig een kring gevormd. Nooit heeft de ensing verzuimd de men schen op het brooze van het leven te wyzen, hen waarschuwende het zondige pad te ver laten. Weer of geen weer, de officieren wa ren qp hun post en er was altyd een toege wijd clubje dat hen trouw volgde. Ook des Zaterdags en Zondags kon men ze zien, bezig door woord en lied te verma nen het krwade den rug toe te keeren en God te zoeken en te dienen. Velen kwamen onder hu® gehoor. We gelooven, dat het hier zyn van de e»sings Bossers voor velen tot zegen is ge- Wpeel. Zy kunnen terugzien op een schitte rende periode uit hun officiersschap. Hedenavond wordt, men heeft iet.giste ren reeds in de advertentie krinnen lezen» :omst gehouden. de afscheidssamenkoi Nederlandsche Reisvereeniging. afd. Gouda. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisvereeniging is een buitengewone alge meene vergadering belegd op 4 October te Utrecht. In verband hiermede heeft de afdeeling Gouda een ledenvergadering uitgeschreven op 1 September e.k. ten 8.16 uur «i hotel Central, Markt te Gouda, ter behandeling van de agenda der buitengewone algemeene vergadering n.1. het japport van de oonimis- sie-Dr. de Visser. Tevens vindt de benoeming plaats van de afgevaardigden naar die vergadering. In het ofgaan der vereeniging nr. 26 van 27 Juni vindt men het rapport volledig opge nomen. Het is dus van belang dit orgaan mee te crengen. Overzicht over de maan^ Augustus. Gedurende die maand Augustus werd aan het Postkantoor Gouda in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 30.088,88 en terugbetaald 36.706,30 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 6.6 "7,42 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 31. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 500.-- 300.— Derhalve meer in. dan afge schreven 200. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 500. Goed afgeloopen. Toen gistermiddag de H.B.S.-er v. E. wo nende in de Tollenstraat op de fiets de Mar- tensstraat kwam uitryden, reed hy pardoes op de autobus van Oudewater die juist passeerde. De chauffeur wist nog juist op tijd te stoppen, waardoor hest jongemensch er zonder kleerscheuren afklwam. De fiets werd echter danig gehavend. Goudsche Watersportclub „Elfhoeven". Zondagmiddag organiseerde de Goudsche Water sportclub „Elfhoeven" haar vierde elubnriddag. Het programma vermeldde dit maal slechts één nummer n.1. tobberoeien. Hoewel het weer niet bepaald gunstig viel te noemen, was er evenals vorige keeren groote r elangstellingzelfs voor de dames-klasse waren een "voldoend aantal deelneemsters. De prijze waren als volgt: Klasse damesle prijs mej. C. Hulleman, 2e pr. mej. y. H., 3e pr. mej. R. Weurman. Klasse heeren: le prijs J. Pelletier, 2e pr. H. v. Eijk, 3e pr. Ir. Ecksteen Tijdens den wedstrijd presenteerde mevr. Hulleman thee op 't clubeiland. Als het weer zich nog eenigen tijd wil goedhouden ligt het in dó bedoeling van het bestuur om het seizoen"!© sluiten met een gondelvaart voor met lampions verlichte kano's. De Burgemeester van Gouda maakt be kend, dat hij de aanvraag van H. A M. Hemmelder om vergunning tot het verrich ten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, in liet perceel Karnernelkfiloot 189, op 9 Sep tember 1930 tot 10 September 1931 heeft toe gestaan. Een minderjarige aangehouden. Door de politie werd hedennacht een min derjarige jongen, genaamd G. v. B., zwer vende aangetroffen. Hij is naar zijn ouders te Gouderafc overgebracht. Een botsing. Op den hoek Gouw© ea Westhaven heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder M. B. van A. alhier en eea luxe auto van v. d. B. alhier. De linkervoet van den wielrijder werd bij dit ongeval eeniger- mate gekneusd. Goudsche Winkeliers naar de Jaarbeurs. Heden brachten een 25-tal leden der Goud sche Winkelier vereeniging gezamenlijk een bezoek aan do Ned. Jaarbeurs te Utrecht, welke heden geopend is. Een bezoek aam „De Producent." Heden brachten eea groot aantal dochters van de landbouwers-leden Van „De Produ cent" een bezoek aan de gebouwen dier coöperatieve instelling aan de Wachtel straat. Aan dit bezoek werd vastgeknoopt een bezichtiging van de St Janskerk. Het gezelschap arriveerde in drie groote Hengelsport. De Goudsche Hengelaarsvereenigingen „De Bliek" en „I.P.I.V.l." hebben Zondag in de Kromme Gouwe onder Waddtnxveen een gecombineerd concours gehouden. De eerste vereenigingsprijs werd gewonnen door „De Bliek" met 3109 gram Vviach, de tweede door „I.P.I.V.l." met 2705 gram visch. De personeele pryzen werden als volgt behaald: 1. B. Verhoef, 2. G. v. Erkel, 3. T. v. He- inert, 4 C. Donk, 5. C. v. Erkel, 6. A. Broer, 7. J. Prang, 8. L. Gibbon, 9. H. Lakerveld, IC. H. Heins, 11. H. Laurier, 12. M. de Jong. 13. G. Hammer. 14. H. van Hattum, 15. C. Holthuizen, 16. A. de Hoop, 17 L. v. Erkel, 18. A. Gibbon, 19. B. Jongeneel, 20. L. Kunst 21. J. Gouka, 22. C. de Jong, 23. F. de Jong, 21 J. v. Tongeren, 25. N. v. Willigen, 26 P. de Oe. Het concours stond onder leiding van den heer A. van Harten Agenda. 12 Sept., 8 uur. Roei- en Zeilver. „Gouda", Clubgebouw Reeuwyk. Alg. Ledenverg. 14 Sept. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Roei- en Zeilwedstryden op de Plassen. 15 Sept. 81 uur Hotel Central, Ledenverga dering afd. Gouda Ned. Reisvereeniging. 25 Sept. Zaal Kunstmin Soo. „Ons Genoe gen" Inspectievergadering van het perso neel der Openbare en Bijzondere scholen. 14 September, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Montagne. Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 12 September, benevené den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ÜERGAMRACHT. Belasting-regeling In verband met de wet op de financieele verhouling tusschen Rijk en Gemeenten, heeft de Raad besloten om de gemeente voor de personeele belasting in te deelen in de 7de klasse, de bestaande heffing van 10 opcenten ongebouwde eigendommen te handhaven en die wan 40 opcenten voor ge bouwde eigendommen te brengen op 20. Voor de personeele belasting werd de grondslag van de huurwaarde vastgesteld op 6 pCt. en besloten volgens geen anderen grondslag deze belasting te heffen, behal ve naar die van biljarten en van motorrij tuigen, doch deze laatste slechts te belasten naar de helft van de in de wet genoemde tarieven, /oorts besloot de raad geen op centen te heffen op de gemeentefondsbelas ting en geen verordening vast te stellen met betrekking tot de classificatie voor de gemeentefondsbelastinig. Het voorstel van een der raadsleden om de opcenten op dtfc hoofdsom van ongebouwde eigendommen te brengen op 5, waarover de stemmen in twee opvolgende vergaderingen staakten, werd zoodoende verworpen. Coop. Vereen. ,.De Boskoopsche Veiling". 10 .Sept. 1930. Ophelia 1015; Golden Ophelia 2125; Marcel Rouyer 40; Hadiey 4564; Claudius Pernet 5975; Columbia 3552; Butterfly 26—32; Mac Keiler 32—39; Wilh. Kordes 1423; Mad. Jules Bouché 2034; Rosa- landia 5566; Plorea 59-h65; v. Rossum 53; Phoebe 30—42; Keiham 20; Polyantha- rozen 4470; Dahlia's grootbloemig 10-— 14; Chrysanten, grootbloemig 1218 per stuk; idem, tros 11 per tak; Gladiolen 58; Clematis Durandi 2530; Anjers 812; Physalis Franchetti 2437; Verbera 61; CL Prins Hendrik 27 per tak; Cl. Mr. Patyn 11 per stuk. RECHTZAKEN. Een roofschip op Voorne In do maanden April en Mei van dit jaar zijn op het eiland Voorne veel inbraken ge pleegd. waaronder er eenige getuigden vau een ongewone brutaliteit. Het was aanvan kelijk buitengemeen moeilijk om de daders op het epoor te komen, maar ten slotte vond de politie va® Zuidland onder Nieuwe Sluis een schuit, waarin verschillende voorwer pen werden aangetroffen die van lnbranen op hot eiland afkomstig waren. Drie man nen werden op de schuit aangeiiouden, en bij hun verhoeren bekenden ze al spoedig verscheidene inbraken te Jiebben gepietgd Gisteren lieeft het drietal voor ae Rottei- damsclie rechtbank terecht gestaan, verdacht van diefstallen met braak, diefstallen en helingen. In do dagvaardingen komt een beele in ventaris van gestolen voorwerpen voor. De verdachten bekenden ook ter terecht zitting. Nadat de getuigen ware© gehoord„ was het woord aan den vertegenwoordiger van het O. M.„ mr. J. F. Hoeffelman. Spr. zei m., dat de verdachten met hun roofsoheep- je naai- de eilanden trokken, waar ze van misdrijf leefden. Onder de misdrijven zijn er enkele van zee* ernstige» aard. Een Van de verdachten heeft bij een poging tot in braak niet minder dan negen schoten gelost. De mannen zijn een paar maanden de schrik vaa h>et eiland Voorne geweest. Tegen een van de verdachten luidde de eisch een gevangenisstraf voor den üjd van een jaar en drie maanden, tegen de beide anderen ieder een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden, allen met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. Nadat mr. L. J. Hijmans v. d. Bergh, ver dediger van een der verdachten, 't woord had gevoerd, "werd de uitspraak bepaald op 22 September a.a. Een tegearevolutie in Argentinië. Veroorzaakt door openbare terecht stellingen. BUENOS AIRES. 10 Sept. De geruchten over het uitbreken van een tegenrevolutie zouden naar thans gemeld wordt, veroor zaakt zijn door openbare terechtstellingen die hebben plaafe gehad. De voorloopige regeering van generaal José Üriburu heeft maatregelen genomen om de normale toestanden te herstellen, tre eerste openbare terechtstellingen hadden plaats toen twee leiders van een aantal plun deringen op de markt door een peleton sol daten werden neergeschoten. Gemeld wordt dat de commissaris van politie van de voorstad San Martin even eens is terechtgesteld, doch dit bericht is nog niet bevestigd. De bevolking heeft aanzegging gekregen onmiddellijk alle wapens di© in haar bezit zijn in te leveren, overtreding hiervan zal streng worden gestraft. Het is gebleken dat toen Maandagavond de onlusten uitbraken, duizenden burgers naar de wapenmagazijnen zijn gegaan en daar wapens hebben gehaald. De Regeer ing vreest dat dat, tenzij deze wapens onmiddel lijk worden ingeleverd, moeilijkheden zullen ontstaan. Dinsdag werden zes afgevaardigden, aan hangers van den afgetreden president Iri- goyen, gearresteerd. Ook verschillende ande re aanhangers van liet oude regime sijn in arrest gesteld. Verwacht wordt dat nog meer terechtstellingen zullen plaats hebben. Buitenlandsche oorlogsschepen op de Jangtse beschoten. LONDEN, 10 Sept Naar gemeld wordt zijn gedurende de laatste dagen verscheidene buitenlandsche oorlogsschepen op de Jangt se beschoten. De Engelsche kanonneerboot „Lady Bird", werd hij Sansi in de provin cie Rupek door communistisch geschut aan gevallen. De kanonneerboot beantwoordde liet vuur. De communisten zouden verliezen liebben geleden. Ook de Amerikaansche kanonneerboot Tutvilla is in gevecht geweest met commu nistische troepen. Een granaat ontplof té in de machinekamer van eon Japansche ka nonneerboot, zonder evenwel zeer groote schade aan te richten. Er zijn geen m«n- schenlevenB te betreuren. Groote brand te Neede. Drie en vijftig varkens verbrand. BORCULO, 10 Sept. Gisteravond om streeks 9 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij vaa Oos terhout te Neede. De geheele boerderij ging in vlammen op. Het woonhuis, dat afzon derlijk was gelegen, bleef gespaard. Drie en vijftig varkens kwamen in de vlammen om. Groote voorraden fourage, de geheele oogst, veel landbouwwerktuigen, een tractor, melk machines enz. gingen verloren. De boerderij was een bekend lokatation voor varkens. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Een onderscheiding van Dr. Willem Mengelberg. AMSTERDAM. 10 Sept. Naar wij verne men is Dr. Willem Mengelberg benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. De roofoverval te Alem. DEN BOSGH, 10 Sept. In verhand met de roofoverval in Alem by de heer Ottern, kassier van die boerenleenbank, waarbij on der bedreiging met een revolver door een viertal bandieten 'n bedrag van 3000 werd gestolen kan nader worden gemeld dat de politie in den afgeloopén nacht twee ver moedelijke daders heeft gearresteerd. Zy zyn naar Den Bosch overgebracht voor een eerste verhoor. WISSELKOERSEN. DRAADLOOZE DIENST. Opzienbarende arrestaties in Polen. WARSCHAU, 10 Sept. Volgens de extra editie van het soc.-dem. blad Robotnik wer den hedenmorgen vroeg zeven vroegere af gevaardigden en vooraanstaande personen van Zentrolew te Warschau gearresteerd. Tot de gearresteerden behooren de voor zitter van het Centraal Bestuur van de soc.- dem. party in Polen Barlichi, de bekende aanklager van den gevroegeren minister van financiën Ozechowitz, Dr. Liebermann en verder Dr. Pragier en de redacteur du Bois, allen afgevaardigden van de socialis tische party. Verder werden van de Wys- wolenie party de afgevaardigden Baginski van de Prastenparty, Dr. Kiernik en van de nationale arbeidersparty Domsky gear resteerd. De arrestaties geschiedden vol gens bijzondere beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. De opzienbarende arrestaties hebben in politieke kringen groote onrust verwekt. De autoriteiten hebben omtrent de arrestaties nog geen verklaring gegeven. De politie toestand in Panama gespannen. NEW-YORK, 10 Sept. Hoewel het in het land rustig is blijft de politieke toestand iu Panama gespannen. -Er zijn nog twee le den der regeering afgetreden. 9 Sept. 10 Sept. Officieel. Londen 12.07"/.. 12.07"/, Berlyn 59.1»% 59.16 Parys 9.75% 9.75% Brussel 34.60% 34.64 Zwitserland 48.20% 48.20 Weenan 35.10 35.10 Kopenhagen 66.62% 66.50 Stockholm 06.75 66.76 Oslo 66.62% 06.60 New York 2.48V.. 2.48% Niet-officieel. Madrid 27.27% 26.87% Milaan 13.01% 13.01% Praaig 7.37% 7.37% Prolongatie 2 Baursoverzicbt. De Amsterdamsche beurs had een kalm voorkomen en hoewel van een algemeene tendenz niet gesproken kon worden, zoo ble ven de noteeringen van gisteren nagenoeg iQ alle afdeelingen gehandhaafd, en koers verschillen van beteekenis kwamen niet voor. Van de Ind. fondsen trokken Marga rine Unie goede belangstelling Bij begin beurs «telde de noteering zich boven 250 maar in het verder verloop ging het avans weer verloren. De Philipeaandeelen schom melden rondom 320, terwijl Aku'e aantrok ken in verband met berichten omtrent hoo- gere omzetten door het concern. De Accous- tiekaandeelen bewogen zich op het vorig peil. Rubberaandeelen golden algemeen fractio- neel hooger, in verband met de meer prijs houdende tendenz voor het product alsmede op dekkingen. Van de suikerwaarden onderscheidden H. V A zich door Vast te beginnen. De hoo- gere noteeringen konden niet geheel behou den blijven. De tabakken waren eer.igszins verdeeld. Naast hoogere noteeringen voor Senembahs waren de andere Sumatraaoorten nagenoeg onveranderd. Oliewaarden werden meerendeels iets lager genoteerd. Scheepvaartpapieren hadden «en beperkte markt. De Amerik. afdeeling had een kalm voorkomen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1