Blad 'ijd. BAK Jp IE EN ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I Mo. 17477 68"Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BODEGRAVEN, FEUILLETON. IARKT tabak RLAS naking! Donderdag II September 1830 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen e mannen en op de narkt uit en.,Dorlas" allen naar i. Pakt een GRATIS --- BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, De Volkenbond bijeen. NIEUWERKERK, OUDERKERK. OU DEWATER, REÈUWÏJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De gestolen Professor. I 21.-. Den Haag. K van Nat. Docts. alleen tUK: ge- VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Nog e«n verrassing. tra 29 i I (Wordt vervolgd). e Waterkampioen. rond voor het behoud even wat, Voor hij waarlijk niet over oogen aan. Doe het dan! Mijn God meent u dat ernstig? Ja. m; en er vallen da- heeft,' wanneer gij zijt of zenuwach- een slachtoffer te ►aarom versterk uw e middel dat u snel v weeratandsvermo- gewekt gevoel van Neemt er do proef er t Vitus dacht «ogenblik* aan. de Provinciale Staten ia, geheel omgewerkt t boekje bevat thane Mej. E. A. Zuydam, Eyk, Ir. Chr. P. G. J. nenburg en G. Train- eenige maanden geleden gevonden in een dicht bosch. Het verkeerd reeds in staat van ontbinding, toch kon evenwel vast worden gesteld, dat zy op ruwe wijze was omge bracht. Vermoedelijk hebben de andere zes vrou wen hef zelfde lot ondergaan. Alle zes stoi.- den te boek, dat zy tijdens verblijf op een buitengoed overleden waren. ABESBYNte. De kroning van den Keizer. Gala-koets van ex-keizer Wilhelm. Groote toebereidselen worden gemaakt voor de kroningsplechtigheid van Negus Ta bari tot keizer van Ethiopië op 2 November a.s. te Addis Abeba. Onder dc requisieten, welke daarbij ver- eischt zyn, is ook een staatsiekoets, waar mede de keizer zich van het paleis naar de kathedraal zal begeven. De keuze is geval len op een staatsiekoets, die vroeger aan keizr AVilhelm, II toebehoorde. In Engeland zyn groote bestellingen ge daan van uniformen voor de hopgwaardig- heidsbekleeders en hofdignitarissen, en ver. scheidene paarden zijn aangekocht om de galakoets te trekken. De hertog van Gloucester, de derde zoon van den koning van Engeland, zal zyn va der by de plechtigheid vertegenwoordigen. slag zal u dus voorloopig wel niet interes seren. U vergist zich, mejuffrouw. Ik zou gaarne vernemen hoe uw zuster het maakt. Zij haalde de schouders op. Stelt u daar werkelijk belang in. Vitus achtte het oogen blik gekomen, om een anderen toon aan te slaan. Zoudt u mij eens willen vertellen, be gon hij koud eu zeer uit de hoogte, wat mij de eer verschaft, door u zoo beoordeeld te worden, als u schijnbaar doet. Misschien bent u, door uw omgang met bandieten, ge wend, alle mannen als schurken en lafaards te beschouwen. Zij keek hem verbaasd aan. Waren die woorden ernstig bedoeld? Bij Vitue wist men nooit, waar de scherts ophield en de ernst begon. Ik zal u iets zeggen, mejuffrouw ver volgde hij. Ik ben door mijn redactie hier heen gestuurd, om professor Martius te vin den en te bevrijden Dat zal u nooit gelukkenriep zij hef tig uit Dat zullen we maar rustig aan de toe komst overlaten. Ik heb hier dus een taak te volbrengen. Ifc geef u echter mijn eere- woord, dat ik, zoodra dit geschied is, alles zal 'Moen. om aan mevrouw Irene goed te maken, hetgeen ik jegens haar misdreven heb. U hebt mijn zwager leeren kennen Ja. en ik aarzel niet te verklaren, dat ik niet liever zou doen, dan hem overhoop te schieten. Het meisje vloog op hem af, pakte hem bij de hand en keek hem met vonkelende -1. j bracht hij ongeveer. Kapitein Stratos j «k, brief i i zijn plan, onmiddellijk te rechtsch Dagblad lardige flora en faun» N. R. Crt. zouden wenschen. Voorwaarts. gd, van de hand van t licht doen zien aan hun schoonheid wordt ie Commissie van itatenzitting 1930. Igt een goed gedocu- >oral uit het oogpunt dit gebied beteekenu kweekerjj toegelicht. benauwende afname Natura. boekhandel en Mi ZOON te Go*** ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. SPANJE. Ongeluk bjj een stierengevecht. By een stierengevecht te Madrid is, naar ,andaar gemeld wordt, een ernstig ongeluk gebeurd. Een jeugdige matador wilde zyn degen in den kop van den woedenden stier steken, dia op hem afstoof. De degen brak echter af en de stier boorde zyn horens in de borst van zijn bestrijder, die weldra den geest gaf. RUSLAND. Vrouwelijke Jantjes. Op de Russische vloot zullen voortaar. ook vrouwen worden aangesteld. Drie vrou- welyke vrijwilligers hadden verzocht ge plaatst te worden by het eskader, dat te Leningrad gestationneerd is. Op dit verzoek is gunstig beschikt terwijl tevens bepaald is, dat Vrouwen voortaan by de vloot aan gesteld kunnen worden. ENGELAND. De Troonopvolging. Prinses Elisabeth en haar suster. Een grondwetswysiging? Groote belangstelling is volgens het HJd. eensklaps gewekt door allerlei berichten omtrent besprekingen, welke op *t oogenblik over de quaes tie der troonopvolging zouden worden gevoerd in verband met de geboorte van de dochter van den hertog en de her togin -van York. Het heet dat de koning een speciaal onderzoek lieeit gelast naar de grondwettelijke positie van prinses Elisa beth, het oudste dochtertje van liet hertoge lijk echtpaar, en haar paa-geboren zusje (dat intiMschen nog steeds geen naam heeft) I Tot dusver is de aangelegenheid nog niet V» Anua" doch er schijnt wel degelijk door de rechts kundige adviseurs der kroon te worden over gelegd. Dit wordt althans met zooveel woor den toegegeven Men verbaast zich over het geheele geval, want men wist met beter of de troonopvol ging was volkomen geregeld. Overlijdt de prins van Wales kinderloos, dan volgt zijn broeder, de hertog van York, hem op, op zijn beurt opgevolgd door zijn oudste doch ter, prinses Elisabeth, indien hij althans geen zoon krijgt. Daar zou de prinses dan voor moeten wijken. Waarom nu opeens prinses Elisabeth, zooals gezegd wordt, voor haar jongere zuster plaats zou moeten ma ken is niemand duidelijk. Trouwens, de troonopvolging heeft m de laatste maanden herhaaldelyk het onder werp van besprekingen uitgemaakt. Aan de a.s. Rijksconferentxe zaj zelfs een „conven tie” ter goedkeuring worden voorgelegd, welke de in den herfst van het vorig jaar onder voorzitterschap van den min inter vw koloniën, lord Passfield, gehouden conferen tie over de wetgeving der Dominions heeft aangenomen en waarin wordt verklaard dat voortaan elke wijziging in de wet met be trekking tot de troonopvolging of tot de ko ninklijke rechten en titels aan dé goedkeu ring zal worden voorgelegd, zoowel van de parlementen der Dominions als van die van het Vereenigd Koninkrijk. de toch reeds zoo sympathieke kapitein, ooit had kunnen hebben... Nu, hij had toch ook mijn zuster kun nen sturen. Daarover kunnen en zullen wij later ook nog spreken. Op het oogenblik gaat het om het volgende;'Ik heb een zeer interes sant interview met den ouden Martius sa mengesteld, doch zou er nog graag een ver slag van mijzelf bijvoegen. Aha, ik begrijp het, het interview han delt natuurlijk alleen over professor Mar tius. Uw verslag moet echter aan de wereld mededeelen, welke gevaren de heer Vitus Thavon getrotseerd heeft, om een onderhoud met den professor te hebben Zoo is het c~~- was zoo vriendelijk, den brief zelf te willen posten. Het was zijn plan, onmiddellijk te paard of te voet of weet ik hoe, te vertrek ken... Juist. Hij eet vlug weggaat. U hebt toch ons te klagen. Heb ik dat dan reeds gedaan? Ik zou het echter nog meer op prijs stellen, indien de kapitein mij gelegenheid gaf, om mijn verslag te schrijven. Ik zal het hem zeggen. Elena ging naar de deur/ doch bleef daar staan, den knop in de hand. Hebt u anders geen bevelen? O ja. Ik zou het als een groote gunst beschouwen, indien u mij zelf het antwoord bracht Ik? Waarom? Ik zou u gaarne een paar vragen be treffende uw zuster stellen. van den oHiaer. Er achijni aan den ande. ren kant van u gang ieia niet in den haak te zijn (lOUkSCHE COURANT. missie voor technische vraagstukken); Po- litis, Griekenland Ontwapeningscommissie) Carton de Wiart (België) (Huishoudelijke- en verkiezingscommissie); Graaf Aponi (Sociale en hygiënische Commissie) en Sir Robert Borden (Canada), politieke commis sie. De Hongaarsche minister-president Graaf 'Bethlen, is gistermiddag te Genève aange komen. Eer Vitus zich nog van de verrassing, die de wonderlijke jongedame hem zooeven be reid had, kon herstellen, werd de deur ge opend en kwam kapitein Stratos binnen. Hij was gehaast en opgewonden. Het spijt mij zeer, zeide hij tot Vitus, maar ik kan u toch geen tijd meer laten voor uw persoonlijk verslag. Onverwachte omstandigheden noodzaken mij, onmiddel lijk te vertrekken. Zonder een antwoord af te wachten, nam hij het couvert, dat nog op dezelfde plaats lag, waar Elena het had neergegooid, en verliet het vertrek. Hij wenkte Elena, hem te volgen. Zij deed het, draaide zich echter achter hem om en legde met een welspre kend gebaar den vinger op den mond Met één sprong was de journalist'bij de deur en luisterde. Het tweeta] was er voor blijven staan en sprak ongegeneerd Grieksch met elkaar. Wat is er gebeurd5 Hoorde hij het meisje vragen. Ik weet het niet, luidde het antwoord men, hoe de vrouw, die teerd hebt, het maakt? De duivel hale de vrouw, die zoo’n scher pe tong heeft! In het bijzonder, als ze bo vendien nog zoo ino«* en den slagvaar- cigsten man weerloos maakt! Vitus stond een oogenblik beteuterd te kijken, zonder te weten, wat hij moest ant woorden. Hebt u zoo’n slechte opinie over mij? uij er tenslotte vrij onnoozel uit. Zoo slecht als u zich maar met eenige mogelijkheid kunt voorstellen! Nu, dan kan ik gerust verzoeken, mij eerst mijn brief terug te brengen. De donkere oogen begonnen verraderlijk te fonkelen, ze deed een, twee passen naar hem toe, alsof zij hem de scherpe woorden, die zij op de tong had, van heel dicht bij in 'net gezicht wilde slingeren. Opeens scheen zij echter van gedachte te veranderen, want zij begon spottend te lachen en wipte de deur uit. Na eenige minuten keerde zij terug en wierp het couvert op de tafel. Daar,hebt u uw interview! Mem geeft u een uur den tijd. Uitstekend! Tenminste wat tijd gewon nen! Vitus bedankte haar met een buiging en verzocht haar, plaats te nemen. Ik wil u niet van .uw kostbaren tijd be- roovem, zeide zij hoonend en koel. U hebt slechts een uur en iets andere dan uw ver- De Italiaansche minister van buiteniand- sche zaken Grandi is gistermorgen naar Ro me vertrokken. Van italiaansche zijde wordt medegedeeld dat het vertrek van Grandi na het sluiten van de zitting van den Raad van den Vol kenbond van tevoren heeft vastgestaan. Bij de samenstelling van de delegatie is sena tor Scialoja oniniddetlyk als vertegenwoor diger van Italië in de vergadering van den Volkenbond aangewezen. In welingelichte kringen meent men ech ter, dat het vertrek van Grandi in verband staat met het mislukken der onderhandelin- gen met Frankrijk inzake de vlootovareen- komst. De Fransche regeering wenscht on- middelly'k de onderhandelingen te hervat ten. Van Italiaansche zijde wordt verder nog medegedeeld dat Grandi nog in den loop van de maand zal terugkeeren. De onverwachte terugkeer van .Gxandi naar Rome, vermoedelyk met het doel om met Mussolini besprekingen te houden, heeft in politieke kringen te Rome groote belang stelling gewekt. In dit verband wordt ei» op gewezen, dat Grandi eerst weinige dagen geleden van Ro me naar Genève is vertrokken 'ter by wo ning van de zitting van den Raad van den Volkenbond nadat hy van Mussolini alle noodige instructies had ontvangen omtrent de houding van Italië tegenover verschil lende kwesties, die zoowel op de agenda van den Raad als op die van de Volkenbonds- vergadering stonden. De Italiaansche minister van Buitenlard- sche. Zaken zou zeker niet zoo spoedig naar Rome terugkeeren, merkt men op, wanneer hiertoe geen dringende rede was. In sommige kringen gelooft men, dat Grandi den Duce rapport zal uitbrenger, over de vorderingen der Fransch-Italiaar- sche besprekingen en zelfs wordt aan de mogelijkheid gedacht, dat Grandi naar aan leiding hiervan instructies zal krygen voor definitieve voorstellen aan Briand voor de oplossing van de hangende geschillen tus- schen Frankrijk en Italië. Over het algemeen is men optimistisch gestemd. BUITENL4NDSCH NIEUWS. GRIEKENLAND. Een haven een poel van vuur geworden. Benzine, die uit een defecte leiding stroomde, in brand gevlogen. Talrijke scheden een prooi der Vlammen. Omtrent de brand in de haven van Pi raeus worden de volgende bijzonderheden gemeld: Tengevolge van het defect raken van een benzine-leiuing van hej Engelsche vracht schip „Donax” verspreidde de uitloopende benzme zich op heb water. Aan den oever van de zee zat een arbeider, die boven ecu open vuur zyn eten kookte. Hy wierp de overblijfselen van het vuur in het water, waarop onmiddellyk de benzme op het water in brand vloog, Ongeveer twintig zeilschejpen en eenige stoomschepen bevon den zich plotseling op de brandende zee. Een groote paniek braA uit. De bemannin gen der schepen vluchtten en lieten de vaar tuigen aan hun lot over. Op het water ont stond een ware hel. Het vrachtschip Donax en acht zeilsche pen geleken dryivende vlambouwen. 'Alle schepen waren met benzine geladen en ont ploften met donderend geweld. Overal werd hulpgeroep van in nooi verkeerende men- sch'en gehoord. Op de nabijgelegen opèlagplaatsen van de Standard Oil, de SheH, S>eise-oel en an dere maatschappijen, wMaWoor groot ge vaar bestond, dat zy dfox het vuur wer- I gemeld, dat den aangetast, ontstondjjben geweldige on- llische Aiph winding. Alleen het H^Mirhs Vrachtschip l’arresteerd, Donax had reeds 1500 ton benzine aan *-• boord; acht zeilschepen en een stoomschip zyn verwoest. Volgens de voorloopig© berichten zyn er tien dooden en veJ© gewonden. De schade wordt op 6 millioen gulden geraamd. De nog brandende zee biedt een angstwekkend schouwspel. Het gevaar voor het in brand geraken van meer schepen is nog niet be zworen. Een moderne blauwbaard. Op den dag van zijn achtste huwe lijk gearresteerd. De Griek Peter Kulaxides, te Athene be ter bekend onder den naam de „dragonder van HameJo”, is gearresteerd onder beschul diging zyn zeven vrouwen vermoord te hebben. Hij stond op het punt voor de acht- I meerde in het bizonder naar de gezondheid ste maal in het huwelyk te treden. Hy kii heeft bekend zyn zevende vrouw te hebben omgebracht, aangézien zy hem ontrouw was geworden, doch hy ontkent de rest der beschuldiging. Hy ging zelfs zoo ver, dat hy beweerde, dat zyn eerste, welbeminde vrouw gestorven was van vreugde, toen zy het bericht vernam, dat hy uit de gevange nis zou komen. Zijn achtste vrouw kende hem maar onder een valschen naam. Het lyk van zyn zevende vrouw werd Dat kunt u nu toch doen. Ja, maar dan is de kapitein inmiddels vertrokken. U beschouwt dat verslag due als ge wichtiger, dan het verlangen om te verne men, hoe de vrouw, die u zoo gecompromit- ITAUi. Een aantal vrouwen gearresteerd. Uit Postumia wordt aan de „Cornere” gemeld, dat de militie in het gebied der Ju- ische Aliphen een aantal vrouwen heelt ge- namen voMkwaMR in een-| aan.Aet a.g. „GoiMgref Anna” vocrgMegd, notitieboekje van zekeren Kutcherch, die onlangs door de fascistische miliciens werd gedood by een poging om de grens te pas- seeren. De dochter van Mussolini bezoekt den Paus Voor haar vertrek naar Sjanghai. Edda Mussolini heeft in gezelschap van haar echtgenoot een bezoek gebracht aan den Paus, zulk in verband met hun aan staand vertrek naar Sjanghai waar grs^f Gianos binnenkort in functie zal treden. Zooals bekend, is graaf Cianp benoemd tot consul-generaal van Italië te Sjanghai. Tot nu toe was hy werkzaam als secretaris aan de Italiaansche ambassade by het Va- ticaan. Het bezoek aan Z. H. den Paus duur de ongeveer 10 minuten. De Paus infor- van Mussolini, hy wenschte den bezoekers een goede reis en smeekte den zegen af voor de beide families. De Paus verleende Ciano de onderschei ding van „Sint Sylvester” met de plaquette, welke ondescheiding door den Paus persoon lijk Ciano op de borat werd gespeld. Morgen vertrekken Ciano en Edda Musg solini naar Brindisi, waar zy zich zullen in schepen op een stoomschip van De Lloyd Triestino. Zy zullen den 10 October te Sjanghai aankomen. Het overlijden van Stresemann herdacht. Titulesco voorzitter. Grandi heelt Genève plotseling verlaten. Groote belangstelling in politieke knngen. De vergadering van den Volkenbond is Woensdagochtend met een rede van den president van den Raad van den Volkenbond Rumeta (Venezuela), geopend. Onder de gedelegeerden vielen in het bij zonder op Anstide Briand, Henderson, Cur- tius, Scialoja, Zaleski, Quinones de Leon, Titulescu, Procope, Hymans en. bondsraad Motta, allen bakende persoonlijkheden, die reeds sinds jaren de vergadering van den Volkenbond by wonen. De president Rumeta, heeft in zyn ope ningsrede van de vergadering van den Vol kenbond in het byzonder het overlijden van den Duitschen Minister v.n Buitenlandsche Zaken dr. Stresemann herdacht. Als een oprecht vaderlander wist di. Stresemann zoo zei hy, dat de welvaart van elk volk sinds 1914 ónmogelijk los gemaakt kan worden van de welvaart der overige volken. Tegelijkertijd herdenkt de Volken bondsvergadering Fritjof Nansen, die zoo veel voor de menschheid heeft gedaan. De Voorzitter siprak vervolgens over de resultatenvan de vlootconferentie te Lon den, terwijl aan Briand dank gebracht werd voor het in behandeling brengen van het vraagstuk van de definitieve verzoening in Europa. De Volkenbondsvergadering heeft met 46 van de 50 geldige stemmen den bekenden Roemeenschen staatsman en diplomaat Ti tulescu tot president gekozen. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, van wien eenigen tyd geleden ook sprake was, had reeds aan het begin van de week definitief van' het presidentschap af gezien. Titulescu dankte in een korte rede voor de eervolle verkiezing. Hierop werden zooals elk jaar, zes com missies ingesteld, waarvan zich de eerste met constitutioneele en juridische organisa ties van den Volkenbond, de derde met de ontwapening, de vierde met de begroeting, financiën, de vyfde met sociale en humani taire en de zesde met politieke vraagstuk ken zal bezig houden. De vergadering van den Volkenbond zal Woensdagavond zyn tweede plenaire zit ting houden. In de plenaire zitting die daarna gehou den werd, is overgegaan tot de verkiezing der vice-presidenten. Gekozen -werden Briand, dr. Curtius, Hen derson, Quinones de Leon, de Spaansche 1 ambassadeur te Parijs, Matsudeira, de Ja- pansche Ambassadeur te Londen en de ver tegenwoordiger van Bolivia, Costa du Reis. Tot het presidium behooren bovendien de voorzitters der zes VoJkenbondscommissies t.w. de Italiaansche senator Scialoga (Juri dische Commissie); Colyn (Holland) (Com- Elkeen heeft herinneringen waarvan hij niet spreekt, maar die in zijne ziel voortleven; gedachten die het sterkste hart week maken en een nevel voor de oogen brengen. AUVEKTENTIEPKUB: Uit Gouda en omrtiüm (behoorende tot dan bMorgkrin<): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prfjs. Ltefdadigheids-advertenti&i da helft van den pNja INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2J5, elke regel meer BM Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advenenuén en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geroduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertenuën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bel Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. Nadruk verboden. Vitus belde. De kawaaz verscheen en hij verzocht hem, den kapitein te roepen. Na eenigen* tijd werd de deur geopend en mplaate van den officier verscheen Elena. Zij was niet meer gekleed in de uniform van een vrouwelijk lid eener rooverbende, doch was weer geheel en al de elegante jon gedame, die in de prachtige villa te Salon iki thuis hoorde. Zij droeg een witten, voet- vrijen rok en een witt« voileblouse, en zag allerbekoorlijkst uit. er in zijn verrassing geen om zijn verrassing te verbor gen en mademoiselle Elena, die als een echte vrouw, zeer goed wist, hoe mooi ze was, kon op zijn gezicht de bevestiging van dit feit buitengewoon duidelijk lezen. Goedendag, mijnheer Thavon, zeide zij met haar ondeugendsten glimlach. Kapitein stratos is op het oogenblik verhinderd, bij 1 te komen en h««ft mij verzocht^, u te vra gen, welke wenschen u hebt. Dat is de verstandigste gedachte, die

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1