h= N Nieuwe Abonné's Beurs van Amsterdam. de jaartallen 18801980, Het ontwerp van den heer A. Ch. Verbeek werd schitterend door de firma van Houweninge en Ussei- I stün uitgevoerd. Het bloemstuk werd op het bordes gedragen en voor de setels van het Koninklyk Huis neergelegd. Eindeloos scheen de fleurige opmarech der vereenigingen met hun vaandels, wit schitterend van eereteekenen* palmkransen en medailles. Velen kwamen Vaderlandeche Uederen ringend aangemarcheerd. Leuk deden Kerk en Oranje, waarvan alle leden een oranje- olarvje-bileu zwaaiden. Het was een lust den op nirsch der gym- nastiekvereenigingen te zien in hun keurige pakjes, alles sierlijkheid en veerkracht. Een stoere grotp vormdï Kijkbveldwacht, maréchaussée en politie en de zon had er ónjfcbaar schik in telkens even achter de wolken vandaan te komen, om daarna zich zelf en'de helmen der veldwachters te spie gelen. De aandacht trok he* Oranjedoek van de Chr. Meisjesv e reenigin g met de spreuk Christus vóór Alles, door de Koningin te Parijs gezegd hij het jedenkieeken voor de Coligny. Een enkel Brabantsch mutsje gar neerde aardig den stoet. Zij brachten een koek mee. Een heele mooie groep vormden de Vendeizwaaiers En altijd marcheerde het maar aan en we gingen ons afvragen zou hec piein de schare wei kunnen bergen? Tegen vier uur was het groote plein bijna eer. onbewegelijke menschenizee geworden. Het ge volg bleef niet niet. Voor enkele vrouwelijke feestgan gers, werd het te machtig en Dleek weiden 'tij van den kluwen losgemaakt en wegge dragen. De VLaardingsche Harmonieveree- riiging Sursum Corda begeleidde vervolgens de Hulde aan de Koningin, woorden van Joh. Breevoort; muziek van G, K.-uia te Een verrassing was een troep Padvinders te paard (de Waterotters) het St. Jorisgilde uit Deume met den Wapenkoning en Het Vaderland Getrouw uit Ryswyk lokten een applaus uit. De groep bestond uit meisjes i met guirlanders van Oranje in liet wit, f vereeniging Het Vadei aden waren. groepje kreeg een eere land Getrouw Het Ryi plaats voor het Toen eindelijk het reusachtige plein stampvol geloopen was £n"de vaandeds zich in lange rijen voor het bordes hadden op gesteld trad de Koninklijke Familie op het bordes, ^ioor een orkaan van de hartelyk- Toen werd het héél stil en klonk het Wil helmus, gezongen door misschien 12.000 ke ilen en begeleid door 600 muzikanten ten hemel, een waarlijk overweldigend oogen- bük. Daarop zongen 1800 dames en heeren ïginnelied, gelegenheidsgedicht er A. den Engelsman te Mid- óp muziek gezet door den heer A. J. de Marée te Botterdam. De Koninklijke Familie H,M. had aan stond de Prins hoorde de liederen staan de aan. Voor het défilé begon, werden nog Va lerius' Wilt heden nu treden, Dankt, dankt nu allen God1, aangeheven, roerend mooi-de bede uit Ps. 134: „Dat '8 Heeren zegen op u Na een kranige vertooning van het even moeilijke als kunstige vendel zwaaien, be gon het afscheddsdéfiié, dat boven ver wachting vlug verliep. Het afscheid was zooals alleen Oranje klanten van Oranje afscheid kunnen nemen; een afscheid, waarin een tot weerziens als liefste wensch leeft. Tot een van dé oudste en kranigste mee- marcheerders zal wel oud-minister de Vis ser behoord hebben. Hij liep in van het Chr. Nat. Werkmanaverbond De militaire taptoe. Een geweldige belangstelling op Plein 1813. Gevaarlijk gedrang by den aftocht. De Hagenaars en vele niet-Hagenaars, die vanwege de plechtige opening der Sta- ten-Generaal en den vaandelgroet in de Re sidentie vertoefden, hebben gisteravond de zeldzame gelegenheid om een groote mili taire taptoe te hooren, niet ongebruikt ge laten. Het was een feestelijke drukte in de stad en tienduizenden stroomden naar het groote, historftche Plein 1813 waar de tap toe zou worden gehouden door het stafmu ziekkorps der Kon. lAarine, de tamboers en pypers van die mariniers, de Kon. Mil. Ka pel, de tamboers van het reg. Grenadiers en van het 4e reg. infanterie, de hoornblazers van het reg. Jagers, de trompetters van het 3e halfregiment huzaren en van het 2e reg. veld-artillerie. Onder leiding van den kapelmeester van de stafmuziek dér Koninklijke Marine wer den achtereenvolgens uitgevoerd: roffel, taptoe der Kon. Marine door tamboers en pijpers, Russische taptoe door tamboers en pijpers en gebed, Wien Neerlandsch Bloed, eeremarsch Kon. Marine, defileermarsch Kon. Marine. Daarop volgden onder leiding van den directeur der Kon. Mil. Kapel: roffel, taptoe 3>blazers infanterie, „Wilt (Valerius), taptoe trom- wapeos, koraal: „Dankt, >n God." van de stafmuziek der Kon. Marine leidde hierna een marsch door tamboers en pijpers en den De Ruyter- marsch. Onder leiding van den directeur der Kon. Mil. Kapel werden vervolgens gespeeld: een marsch door tamboers en hoornblazers der infanterie en de Huldigingsmarsch (G'L. Walther Boer), marsch van de cavalerie en artillerie en „Leve het regiment grenadiers" (N. A. Bouihan), Fanfare (Huguenin) en Miarche des Tambours (F. Dunkier) boers en hoornblazers der infanterie en, de I Grenadiermarsch. Tot slot werd onder leiding van den ka pelmeester der stafmuziek van de KoninKl. Marine het Wilhelmus gespeeld. De taptoe maakte een overweldigenden indruk en vooral de fakkels verhoogden door hun geheimzinnig licht de plechtige avond- stemming. Het puijliek wist het gebodene op hoogen prijs te stellen. Na verscheidene nummers klonk een luid applaus. De aftocht. Nadat het laatste nummer ten gehoore was gebracht, kwam de voor de politie zoo moeilijke taak in de opeengepakte men- schenmasaa ruim baan te maken voor het afmarcheeren der diverse corpsen. Met behulp van de politieruiters slaagde men er in een geul te maken van af de Sophialaan tot de Alexanderstraat, doch nauwelyks was het corps der mariniers, het welk zijn weg door de Parkstraat naar de Laan van Nieuw Oost-Indië zou nemen ge passeerd of de menigte drong er achter en vormde zich van weerszijde tot 'n kluwen van menschen waarin alle beweging onmo- gelyk bleek. In de Alexanderstraat kregen velen, voor- al de vrouwen en meisjes, het te kwaad. Een tweetal meisjes geraakten door het he vig dringen bewusteloos. Ook in de richting van de Javastraat ont stond een ontzettend gedrang. De kapel werd door politieruiters beschermd, maar nauwelyks was het sein tot den af marsch gegeven of de politie hief elke-af zetting op. Van alle kanten drong het publiek op om achter de muziek aan te loopen. Hierby ontstond een geweldig tumult. Vrouwen en kinderen gilden en riepen om hulp. De duizenden, die door de afzetting zoo lang waren vastgehouden, drongen echter meer en meer op. Eensklaps konden enkelen zich niet meer staande houden en vielen op den grond. De sVroom was niet meer te stuiten en het re sultaat was een kluwen van menschen, die over elkaar heen rolden. Eindelijk kwam de massa tot staan, door- dat tientallen burgers en militairen een phalanx vormden. In alle richtingen verspreidde zich toen langzamerhand de menigte, terwyl de trams letterlijk werden bestormd. Zeer velen ga ven dan ook het wachten aan de haltes op, daar het niet mogelyk was een plaatsje te bemachtigen. De taptoe zelf zooals bekend door den Minister van Defensie aan de Haagsche Burgerij aangeboden als een attractie, tot besluit der feestelijke 'herdenking van den 50en verjaardag der Koningin, is een waar dig slot geweest van de uitbundige feest vreugde, welke deze viering in de afge- loopen dagen heeft gekenmerkt. De Staatsbegrooting 1931. Een nadeelig saldo van 9 mil lioen. Verhooging gedistil leerd-accijns. Verschenen is de nota,, betreffende den toestand van 's Ryks financiën. Wy ontlee- nen daaraan het volgende: De cijfers van het dienstjaar 1931 zyn, wat den gewonen dienst betreft, 4e volgen- De begrooting voor den gewonen dienst wyst aan in uitgaven ƒ612.543.867. in inkomsten „603.447.281. zoodat een nadeelig saldo is geraamd van 8.096.086. De kapitaal dienst «ijst voor 1931 een ka pitaal in uitgaven aan van 165.366.920.— en in ontvangsten van 63.869.116— zoodat bedraagt het nadeelig saldo ƒ101.497.805.— Patyn. Hij deelt zijn heengaan officieel mede. De burgemeester mr. J. A. N. Patyn heeft aan den gemeenteraad het volgende scha ven gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat ik aan H. M. deJKoningin verzocht heb niet in aanmerking te komen voor herbenoeming tot burgemeester na het verstrijken van myn tweeden ambtstermijn. Hiermede heeft de heer Patyn voor 't eerst den raad officieel van zyn heengaan iy kennis gesteld. School tot opleiding van winkelpersoneel. In de aula van het Gymnasium Laan van Meerdervoort 57, in den Haag, heeft gis termiddag de officieele opening plaats ge had van de School tot opleiding van Win kelpersoneel. Zooals men weet had de ge meente voor de huisvesting van deze nieu we school het Gymnasium beschikbaar ge steld. Het woord werd gevoerd door den heer M. Kropveld, door Dr. Elzinga, inspecteur van het M. O. en door den voorzitter van de K. v. K., de heer Verbeek. Dr. van Heelsbergen. ad tot opvolger van Dr. Frenkel. Zooals uit deze cijfers blijkt, geeft gewone dienst een tekort van 9.096.086 en sluit de kapitaaldienst met een tekort ad 101.497.805, gevende voor den geheelen dienst een nadeelig saldo ad 110.593.891. By het tekort van ruim 9 millioen, dat op den gewonen dienst geraamd is, wordt opgemerkt, dat de Minister tijdens de jong ste begrootingsdiscussies in de Tweede Ka mer op 12 November 1919 heeft toegezegd te zullen overwegen of er reden is terug te keeren tot het vóóroorlogsche stelsel van de geraamde „besparingen" op de uitgaven. Dit punt werd door hem in die discussies ter sprake gebracht in verband met de kwestie der overschotten. De toestand van 's Rijks financiën. Als gewoonlijk worden eenige opmerkin gen omtrent den algemeenen toestand van 's Ryks financiën aan het voorafgaande toe gevoegd. 'Zoowel licht- als schaduwzijden zijn daar bij naar voren te brengen. Een lichtzijde is, dat het by deze begroo ting is mogefi gelukken, de wét op de fl- nancieele verhouding tusschen het Ryk en de gemeenten budgetair „onder dak" te brengen, zonder dat tot verzwaring van lasten behoeft te worden overgegaan. Ge lyk men weet, heeft de hoogconjunctuur van de laatste jaren, in verbinding met een bepaalde financieels gestie, allengs de gelijkheid geschapen tot het nemen van reeks van noodige maatregelen waardoor de budgetbalans aanmerkelijk werd zwaard.' De bedoelde maatregelen zyn volgende: Verlaging successiebelasting Verlaging inkomstenbelasting Schrapping rywielbelasting Herstel invaliditeitsbydrage Spoorwegsaneering- Pensioensaneering. Herstel 7e leerplichtjaar Herstel leerlingenqchaal Salarisherziening j Zuiderzee 1 Fin. 10 20 6.5 17.5 5.5 3.5 4 3.5 t 5.5 De Staatscourant meldt dat op zyn ver zoek eervol is ontslagen met ingang van 1 September dr. H .S. Frenkel, als hoofd van de veterinaire afdeeling van het Centraal laboratorium voor 4e Volksgezondheid en is als zoodanig benoemd Hr. T. van Heelsber gen te Utrecht. GEMENGDE BERICHTEN. Groot smokkelcomplot ontdekt. Amsterdamsche bank bij de zaak betrokken. De Hamburgsche politie, die daartoe met de politie te Rotterdam, Parijs en Berlijn samenwerkte, is er in geslaagd een groot complot op het spoor te komen, dat zich op het smokkelen van narcotische middelen had toegelegd. In 'het geheel zyn in twee zen dingen 200 K.G. heroïne in beslag genomen*- die een waarde van ongeveer 100.000 gulden in den groothandel hebben. De heroïne was door een groep Japan ners te Constatinopel by een fabriek ge kocht en vandaar verladen, waarvoor de heroïne by andere goederen verpakt was. By de aankomst te Hamburg zou de he roïne dan opnieuw verladen, en naar Yoko hama verzonden worden. Eén der Japan ners zou te Hamburg toezicht op het ver schepen houden. Hy is echter naar Londen gevlucht, doch daar gelukte 't de politie verscheidene hem toebehoorende documenten te pntdékken, zoodat men een nauwkeurig- overzicht van het werken van de bende Kon krijgen. De Japanners stonden, behalve met Lon den en Berlijn, ook met Parijs, Zwitserland, Itali ëen verschillende Amerikaanéche den in verbinding. De geldelijke zaken den voor een groot gedeelte door bemidde ling van een bank te Amsterdam afgewik keld. i lan- i wer- Tezamen 106 min. De volkomen voljedigheid der opsomming daargelaten, stemt het tot voldoening, dat van de bovenvermelde 106 millioen gulden thans de laatste aanzienlijke post zon der oplegging van nieuwe lasten in het bud get verwerkt kunnen worden. Een zeer ernstige schaduwzijde staat hier echter tegenover. Verhooging gedistilleerd accijns. De Minister beschouwt als zoodanig uiter aard niet de omstandigheid, dat een voor stelt tot verhooging van de gedistilleerd- accijns bij dit budfcet niet kan worden ge mist. Het normale accres zal stoppen. De wolk, die over het huidige budget hangt, ligt dan ook elders. De hoogconjunc tuur van de jongstverloopen jaren, waarvan hierboven sprake was, is in haar tegendeel verkeerd. Niet alleen zal het buitengewoon vermelde staat stelde, irmale naaste toe stemt tot ernst, ale accres der uitgaven zich wèl zal blijven doen gevoelen. Nog beden kelijker zal de toestand worden, indien de middelen als totaail genomen in vol strekten zin terugloopen. De mogelijkheid hiervan i8 allerminst uitgesloten, al zal het niet terstond geschieden. De fiscale inkomsten verhouden zich in menig opzicht tot de welvaart, als het dag licht tot de zon. Het tydstip van ondergang der zon is niet het tydstip, waarop de duis ternis intreedt. Er is een periode van milde nawerking. Aldus is het ook, vooral onder een gedifferentieerd 'belastingstelsel als het onze, met de opbrengst van de middelen by een dalende conjunctuur. Maar op den duur al, indien de depressie blyft aanhouden, aan een absolute teruggang van het totaal derïfiiddelen toch niet zyn te ontkomen. Belastingverzwaring bij een dalende con junctuur zou den toestand nog verergeren en wellicht zelfs de bronnen, waaruit de middelen ten slotte moeten ko men, voor een groot deel in gevaar brengen. Em dit te eer, indien sommiger meeniing wordt bewaar heid, dat de huidige wer/ldciisis ten slotte zal blijken te moeten wordén gezien als een verdere liquidatie van den oorlog in dien zin, dat1 de prijsdaling zich over de geheele lyn zal uitstrekken en dat op een dichter by het vooroorlogsche niveau gelegen peil van prijzen en loonen straks het evenwicht zal worden hersteld. Het ligt voor de hand, dat by een dergelijke algemeene beweging naar beneden zich een voortgezette verla ging der belastingen meer passend zou aan sluiten dan een nieuitf-ingeluide verhooging daarvan. moedeloosheid te prediken. Hij is overtuigd, dat ook de moeilijkheden waarvoor de hui dige crisis -one zal stellen, met vereende krachten zullen overwonnen worden. Hy schrift het slechts, omdat het hem noodza kelijk voorkomt, dat regeering en Kamer zich gezamenlijk, klaar rekenschap geven van dé situatie, waarin wy ons bevinden, opdat «y haar gemeenschappeiyk beleid daarnaar richten. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wy nog dé volgende by,zonderheden. l)e verbinding AmsterdamBoven lig n. Reeds thans gelden aangevraagd. In de M. v. T. der Waterstaatsbegrooting deelt de minister ten aanzien van den aan leg van een scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Boven-Ryn mede dat zoo dra het wetsontwerp tot wet zal zijn verhe ven, de voorbereiding voor de uitvoering zoo krachtig mogelyk ter hand wordt geno men. Ten einde alAm geen tijd verloren te laten gaan hetgeen het geval zou kunnen zyn indien voor het beschikbaar stellen van de noodige fondsen eerst nog een supple- toire begrooting behoorde te worden inge diend worden reeds thans gelden voor dit werk aangevraagd. Zoolang vorenbedoeld wetsontwerp niet aangenomen zal van die gelden geen ge bruik worden gemaakt BestrydMng van de Kinderverlam ming. Het land wordt in districten ingedeeld, elk met een neurologisch specialist. In het af geloopen jaar is het aantal ge vallen van kinderverlamming aanmerkelyk toegenomen. Ten einde uitbreiding van deze in haar gevolgen zoo kwaadaardige ziekte te voorkomen, is het gewenscht, dat de ziekte in het eerste stadium wordt her kend. Het, ligt daarom in de bedoeling dis tricten te vormen met als middelpunt een gemeente, waarin en van waaruit neurolo gische hulp kan worden verstrekt. De kosten, die metdeze organisatie, waarmede opsporing vin de ziektegevallen doelmatige behandeling van ders (wordt beoogd, zyn gemoeid, worden geraamd op 30.000. Onderwijs, Kunsten en .Wetenschap pen. Voor 1931 wordt geraamd 166.862.212, voor 1930 werd toegestaan 169.994.667. 6.947.555 is tot een hedrag van ruim 4.000.001) toe te schrijven aan de hoogere raming van de uitgaven voor heb openbaar en bijzonder lager onder- wijs. Verder is voor het nijverheidsonder wijs rond 1 millioen meer uitgetrokken dan voor 1930. Voor het hooger onderwijs is uitgetrok ken 14.1,7.841, voor 1930 werd toegestaan 13.676.099. Het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs vordert) 14.088.178; voor 1930 werd 13.829j5&5 toegestaan. Voor het wyverheidsonderiwys is uitge- 14.977.578, voor 1930 werd toege- 13.977.978. De verhooging werd hoofdzakelijk veroorzaakt door verhooging van de toekenning van nieuwe subsidies, voor industrie-, huishoud- en landboi onderwijn 367.000, voor ambachtsscholen 416.000. Voor lager onderwijn wordt uitgetrokken 105.319.565, voor 1930 werd toegestaan 100.964^34. Nijverheidsonderwijs. Do minister stelt een ndeb onbelangrijke erhooging van de begrootingsartakelen be treffende het N. O. voor. Naast nieuwe sub- sidiën en subsidieverhoögingen wegens uit breiding, vormt de natuurlijke groei van de meestescholen een algemeene ooreaak van de stijging der uitgaven. Het is verder wenschelijk gebleken, dat Ju, de opleiding van leerkrachten bij het Nj O. voor jongens stelselmatiger wordt voorzie. Lager Onderwijs, In verband met een dreigend tekort aan (voornamelijk) mannelijke onderwijzers, acht de minister het noodig de bereidwillig heid om tot onderwijzer te worden opgeleid aan te moedigen door het in uitzicht stellen van fmancieelen steun. Voor bijdragen, aan nieuwe scholen voor buitengewoon 1. o. is 40.000 uitgetrokken. Economisch instituut voor den - Middenstand. Het overleg, dat de minister sedert zyn optreden met middenstandskringen heeft gepleegd en doen plegen, heeft geleid tot overeenstemming terzake van de wensche- lykheid van de oprichting eener stichting, ten doel hebbende het bevorderen van on- derzoekingen in het belang van den handel- dryvenden en industrieelen middenstand Werklooelu De Troonrede. In de per» beoordeeld. De Ni.hVe S.tteiiMlti, Courant (Lib.) zegt dat dejenige con clusie, waartoe de Troonrede komt, is dat naar „voortgezette vèrsobering van 's Rijü dienst door reorganisatie" moet worden ge- streefd en dat het „plicht" is, „buitenge- wone beperking" te betrachten ten opzichte van maatregflep, welke offers denk aan scheepvaartsubsidie! van 's Rijks De minister schrijft een en ander met om verzekering en beidsbemiddeling. 126.000 is uitgetrokken, ten einde het mogelyk te maken aan eenige organisaties van landarbeiders ten behoeve van haar'l workloozenkas een subsidie van 116 pet. toe te kennen, op grond hiervan, datide^den uitkeermgsduur op 42 dagen heMCen en zy de daaruit hoogere uitgaven niet uit haar komsten kunnen dekken, ge- oortspruitendp in- I 6.15 ii.- KADIO-NIKUWS. Programma van heden. 6.15 Concert. s Literair halfuurtje. Luisterspel ,,'s Keizers koelies". Russische muziek. Huizen: *6.46 Declamatie. 7.15 Gramofoonplaten. 8.Concert strijkkwartet. 8.30 Spreker. 8.50 Vervolg concert. 9.20 Rede. 10.Concert. schatkist vergen. Met de conclusie gaan wij in het algemeen accoord, al zouden wij haat met enkele reserven hebben geformuleerd Et z(jn maatregelen, die in de naaste toe komst onvermijdelijk zullen blijken te zhn en er zou wellicht veel voor pleiten, in tij den van steeds ernstiger dreigende werk loosheid sommige van die maatregelen te bespoedigen. Een tweede opmerking moet ons uit de pen. Moge de regeering niet alleen oog heb ben voor den nood der schatkist. Ook nij verheid, handel en landbouw verkeeren in omstandigheden, waarin maatregelen, welke offers van hen vergen, in de naaste toe komst behooren te worden vermeden. Daar omtrent had wellicht de Troonrede ook wel eens een woordje kunnen zeggen, om et wat van den geur aan te geven, dien dit staatsstuk nu ten eenenmale ontbeert. Het V a d e r 1 a n d (lib.) constateert, dat de vette jaren achter ons liggen, wat zich in Nederlandsch-Indië reeds duidelijk heeft geopenbaard, en dat de onbevredigende re sultaten van de Indische cultures ook \4n grooten en ongunstigen invloed zullen zijn op de opbrengst van de 'belastingen in het moederland. De regeering houdt het dan ook niet onder zich: „Naast voortgezette versobering van 's Ryks dienst door reor ganisatie, zal daarom buitengewone beper king in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Ryks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zyn." De Standaard (a.r.) schryft o.m.: Het ïydt geen twyfel, of de ingetreden crisis zal haar gevolgen doen gevoelen In den toestand van 's Ryks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de op brengst der middelen, zooals dit in de laat ste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale sty ging der middelen (gal eerlang geen sprake méér kunifcn zyn. Neemt men in aanmerking, dat de gevol gen van de crisis zich reeds voor Neder landsch-Indië openbaren in een sterke da ling van de opbrengst der landsmiddelen, door oorzaken welker gevolgen ook hier te lande voor den fiscus niet zullen uitblijven, dan mag men wel vreezen, dat het „eerlang" beteekenen zal binnen niet langen tyd of spoedig. Het pessimisme van de Troonrede lykt ons gewettigd. Een citaat uit de Maasbode (r.k.): Groote krachtsinspanning en wys beleid, ?Wus de regeering, zullen moeten voeren itaar betere tyden. En nu stelt men zich onwillekeurig dfe vraag, of die „groote krachtsinspanning", wel by zonder spreekt uit de alinea, die als eerste, of liever als eenig middel van alge- mttn redres aangeeft „hervorming van de economische voorlichting". Onwillekeurig ryst de vraag: is dit al les Zeker is de bedoelde hervorming hard noodig en als 't plan-Posthuma wordt ge volgd en het ambtelyk apparaat niet te zeer wordt uitgebreid, kan hier zonder groote sommen, veel worden bereikt. Maar de regeering begrypt toch ook wel, dat wy daarmede alléén er niet komen. Men is geneigd te vragen: hoe staat het met het vroeger in uitzicht gestelde onderhande lingstarief? Dat is het waar van alle kan ten om wordt gevraagd en wy zouden het zeer betwyfelen gehoord de stemmen i(t het kamp der landbouwers in 't alge- rn en uit sommige kringen der S. D. A. P. -V of voor een meer actieve houding geen •derheid te vinden ware in 4e Kamer. Oris schynt het toe, dat er zelden een gun stiger gelegenheid was. De Telegraaf noemt de Troonrede onbeduidend. Zy bewaart een 'diep stilzwij gen over de primaire landsbelangen. Rondom ons waait de protectie-storm. Onze afzet wordt by den dag moeilyker, onze verliezen groeien verontrustend. Al- lerwege klinkt de roep naar economisch- politieke concentratie tot redding van be* dreigd Europa. Maar de Troonrede onzer regeerders doet er het zwygen toe. Zy sta melt machteloos over „krachtsinspanning" en „wys beleid", erkent, dat van de „nor male" (lees: abnormale) styging der mid delen „geen sprake meer zal zyn", en legt toch zich neer by de „natuurlijke" oorza ken, „die tot een normale (sic!) stijging der uitgaven leiden". Dat alles indecdaad is mager, armoedig, lynloos. Geen rede; een praatje. Het Volk (s.d.) schryft o.m.: De uit gesproken troonrede luidt wederom een jam merlijke politiek in. Men leest weer van de „donkere schaduw" wegens den toestand der financiën. Er worden weer tekorten voor speld, tenzij de uitgaven achteruit gedron gen worden. Het parool is yveer „versobe ring van 's Ryks dienst door reorganisatie" en „buitengewone beperking" van uitgaven. En in verband daarmee is het wetgevend program, dat aangekondigd wordt, schraler dan ooit. Er staat zoo goed als niets op, dat geld kost, behalve dan de wegenver betering en bruggenbouw, die gefinancierd worden uit de belasting op auto's en rijwie len. Bezuiniging wordt blijkbaar verwacfit uit de herziening der Onderwijswet, waar bij het scherp toezien zal worden, dat 'het onderwijs niet benadeeld wordt, waar te gengaan van verspilling het eenige doel der voorgenomen reorganisatie was. Het oude, rampzalige spel uit de ellen dige Colijn-periode gaat weer beginnen. Zij, die zich' met ingang van 1 Oct. 1930, voor minstens drie maanden op de Goudsche Courant .bonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ADSNIEUWS. er vervan ging vu» dé Mallegatsluis. Op de begrooting van Waterstaat voor 1931 is uitgetrokken een bedrag van 100.000 voor de verbetering van den vaar weg AmsterdamRotterdam en een bedrag van 600.000 voor de nieuwe sluis ter ver vanging van de Mallegatsluis. In aansluiting aan de toelichting, in de begrooting voor 1930 gegeven omtrent het toen voor het in de tweede plaats genoemd subsidie uitgetrokken 'bedrag van 50.000, kan zoo zegt de Memorie van Toelich ting worden vermeld, da,t is toe gezegd het beschikbaar stellen te bevorde- ren van een Itykssubsidie^groot 1/3 der kos ten, tot een maximum van 333.000 voor de werken te Waddinxveen, en een maximum van 467.000 voor de (werken te Boskoop, totaai derhalve 800.000. Op den dienst 1931 kan thans aldus de Memorie van Toelichting voor dit doel niet meei- dan 100.000 den gesteld. De overige 500.000 zyn be stemd voor subsidie voor de nieuwe sluis ter vervanging van de Mallegatsluis. De Kroon heeft verworpen het beroep van de Vereeniging tot stichting en instand houding van Christelyike Scholen tegen het besluit van de Gemeenteraad, waarby gel den werden geweigerd voor de plaatsing van een radio-toestel op de Prinses Juliana- school. Te water gelaten. Van de werf Kromhout der firma H. v. Vlaardingen is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het, casco voor een motoi - sleepboot, lang 19 M., breed 5.40 M. en hoog 2 M. Het schip is in aanbouw voor den reer C. E. Boelhouwer te Amsterdam. Centralisatie van het speeltuinwerk. Op Zaterdag 6 September vergaderde in het ttraiungsche Volkshuis te Rotterdam de Commissie, due in Januari van dit jaar is samengesteld en tot taak had een Centrale De stichten van de Speeltuinvereenigimgen, die gevestigd zyin in Rotterdam en omge ving. Aanwezig waren de vertegenwoordiger? Speeitumver. „Vreewyk" beiden te Rotter- dam, Speeltuinver. „Het Oosten" te Gouda en „Krispdjnbelangen" te Dordrecht, als mede de heer 1. Leasing, namens de Com missie ter voorbereiding van een Landelijke Federatie van Speeltumvereenigingen. De heer Lessing bepleitte het groote ge wicht eener nauwe samenwerking van speel- tuinvareenïgingen in een bepaald rayon, zoolang het vormen van plaatselijke centras niet mogelyk is. Centrallen, in wat voor vorm ook, zullen de binnenkort op te rich ten Landelijke Federatie van Speeltumver eenigingen ten goede komen. Hierna kwam het reeds meermalen in de -huishoudelyk-reglement aan de ordie, het geen na uitvoerige discussie werd aangeno- Besloten werd daarna tot oprichting van de Centrale van Speeltuin» v«reenigingen voor Rotterdam en Omge ving, welke zich o.a. ten doefl stelt het be hartigen der 'belangen van de iby haar aan gesloten vereenigingen en het bevorderen van het tot stand komen van speeltuinen. Voorts zullen, waar noodig, nadere inichtin- gen en adviezen verstrekt worden ten be hoeve van het oprichten van nigingan. Gebleken is Kv., dat er alom ling voor het speeltuinwerk ontstaan is, ten gevolge van de radio-lezingen over het speeltuinwerk in Amsterdam.' Deze belang stelling gaande te houden, haar te prikkelen tot activiteit voor de met den dag stygen- de noodzakelyikheid van het speeltuinwerk, geleid door de buurtbewoners zelve, is mede de taak va* de opgerichte Centrale. Alle aanwezige vereenigingen traden tot de Centrale toe. Het seoretemat is gevestigd by den heer C. de Rover, Hoflaan 132. Rotterdam, Geprepareerde kaas. "De hear A. J. Schilt, Voorzitter van de Ned. Ver. van Kaashandelaren schryft in het jongste nummer van het Alg. Zuivel en Melkhygiëne Weekblad het volgende over Onder bovenstaande benaming wordt aan geduid een meestal volvette Goudsche kaas, die door „terugwerken" hoe langer hoe slechter geworden is, totdat zij eindelijk door een, totnogtoe voor het gros van het teenschdom geheime, bewerking, weer in tegenachijnlyk betere banen is geleid. Om van een slecht mensch een goed toensch te maken is niet ge-makke Lyk; om een slechte kaas een goede te maken mkt minstens even moeilijk. De resultaten 2Ün tot) dusver tenminste nog allesbehalve schitterend. Nu is het verre van mij om in zyn pogingen om van iets slechts lets Ifoeds te maken te willen dwarsboomen, ®aar wanneer het herboren product den *htfn heeft van goed te zyn en inderdaad mkwyls nog slechter is dan vroeger, dan is h<* tyd om op de bres te springen. P© „ongeprepareerde kaas" draagt het jpkscontrolemerk en blyft het dragen, hoe hard de kaas ook in kwaliteit moge achter- mti^an' immers, iedere hakman ziet duidelijk dat hij met een infe rieure kwaliteit ito doen heeft, die voldoende I vet in de droge stof heeft. j Maar nu komt de metamorphose. Uit een gistig opgeblazen kaas kpmti ëen vastgeslo- I ten product t0 voorschijn, in staat om by niet ail te nauwkeurig onderzoek voor goed door te gaan. Wat) het product doorgemaakt of koude baden, wy weten, wel weten wy dat het geweldig af breuk zal doen aan de reputatie dier Hol landse he kaas, indien het voor goede Goud sche kaas in den handel komt en ook weten» W(j, dat het Rykscontrolemerk de kaas is trouw gebleven in al haar wederwaardig heden. Dit laatste nu moest niet zoo zyn. Het prepareeren van kaas behoeft niet verboden te worden, maar laat de prepara teur zich verplichten op iedere geprepareer de kaas een duidelyk teeken aan te brengen, waardoor de eventueele kooper zien kan wat hy koopt. Dit ia 'niet alleen een belang voor den handel, maar eveneens voor den bona t.. kaasmaker, die in het geprepareerde" pro duct een oneerlyken concurrent vindt. Het kwaad begint snel voort te woekeren; het is de hoogste tyd dat ingegrepen wordt. Een nieuwe R.K. school aan de Gouwe. De leening overteekend. De fa. M. J. Ogier en Co. bankier alhier bericht dat de 5 pa. Obligatieleening groot 50.000.— ten laste der ILK. Inrichting van Liefdadigheid te Gouda, ten behoeve van den bouw eener nieuwe school aan de Gouwe, wdarvoor de inschrijving gisteren ten hare kantore openstond, belangrijk over teekend werd, zoodat een reductie moet toe gepast worden. Het afscheid van de officieren van het Leger der Heils Bossers. Men schryft ons: Zooals was te verwachten, waren er hee' wat menschen opgekomen Woensdagavond in de zaal vaa het Leger des Heils, Turf- merkt 11, om de afscheidsmeeting by te wonen van de officieren, ensings Bossers, die gedurende een jaar hier in de stad de leiders waren van het korps. Nadat er eenige Liederen waren gezongen en er gebeden was gaf de scheidende offi cier gelegenheid aan eenige personen om een woord te spreken. Door 6 der aanwezigen (drie vrouwen en drie mannen) werd hier van een gretig gebruik gemaakt, en men kon zoo gevoelen dat de woorden uit het hart kwamen. Er was liefde en teederheid in het gesprokene en een jammerklacht te vens, dat de geliefde leiders werden wegge- foort. Door de secretaresse van den Gezinsbond werd aan de officieren als een blyk van waardeering en liefde een prachtige plateel- nnf. aancroKruton Daarna werd den officieren toegezongen: „Dat 's Heeren zegen op U daal." Zichtbaai bewogen, dankte de ensinge voor woorden, ook voor de t meest voor de hulp die door de makkers en vrienden in den tijd, dat ze hier warer, is gegeven. Ensing Bossers hield vervolgens nog een predikatie waarna alle zeer onder den in druk huiswaarts keerden. Donderdagnamiddag hébben velen hun geliefde leiders aan het station een laatste groet gebracht. Donderdagmiddag te 5 uur hebben de nieuwe leidsters, twee jonge vrouwen hun intrede gedaan. Er was veel belangstelling en met aan dacht werd naar de toespraken van de nieu we officieren geluisterd. Intercommunale Arbeidsbeimddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Uyst van 10 September 1930. 2 afwerkers, 2 gieters, 3 gprneerders, 3 glazuurders, 7 aardewerkers, 2 pypmakers, 23 plateelschilders, 5 letterzetters, 1 ma- ohinezetter, 1 bleekerknecht, 6 grondwer kers, 1 stucadoor, 1 zeilmaker, 1 steenhou wer, 1 metaaldraaier, 3 heiers, 4 opperlie den, 1 metselaar,- 2 timmerlieden, 1 schilder, 1 bouwk. opzichter, 1 klompenmaker, 2 aut. lasschers, 2 smeden, 3 reizigers, 5 meubel makers, 3 sigarensorteerders (1 ged.), 1 witter, 2 houtbewerkers, 1 witwerker, 1 horlogemaker, 1 brocheerder, 1 radio-mon teur, 1 tafelmaker, 2 stoffeerders, 1 bank werker, 3 beitsers, 1 schoenmaker, 3 yzer- werkers, 2 machinisten, 4 stokers, 1 boeren arbeider, 3 broodbakkers, 1 hulpfitter, 2 tuinders, 2 textielarbeiders, 17 pakhuis- knèchts, 3 suikerwerkers, 40 sigarenmakers (11 ged.), 1 plakker, 3 schippersknechts, 5 kantoorbedienden, 2 koetsiers, 4 boekhou ders, 63 transport- en fabriekarbeiders, 2 chauffeurs, 1 wissellooper, 1 nachtwaker, 1 vakkundig bleekersknecht (jonge kracht, 1 stripper, 1 banketbakker, 2e stuurman, 1 melkcontroleur, 1 huisnaaister, 1 melkbe zorger. Agenda. 25 Sept. Zaai Kunstmin Soc. „Ons Genoe gen" Inspectievergadering van het perso neel der Openbare en Bijzondere scholen. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Coop. Vereen. „De Boskoopeche Vejling". 17 Sept. Rozen: Ophelia 516, Golden Ophelia 2531, Marcel Royer 1728, Had- ley 6572, Claudius Pernet 5572, Colum bia 17—133, Butterfly 21—29, Mac Kaller 2341, Wilh. Kordes 15-32, Mad. Jules Bouché 3441, ïtos^landia 5268, Phoebe 2030, Nieham 16—25, Floren 6090, Po- lyantharozen 4862. Diversen: Chrysanten, grootbl. 1216 per stuk, idem tros 21 per bos, Gladiolen 4, Cle matis Durandi 25—32, Anjers 814, Phy- saiis Franchetti 4065, Cl. PrinB Hendrik 30 per stuk. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de j.l. Vrijdagmorgen gehouden raads- j de voorzitter, Baron van Hemert tot Dingshof, med de heer J. Scheer tot het operatie in de Wijkverpleging te Gouda waa opgenomen en uitte hy den wensch voor een spoedig en volledig herstel. Op verzoek van de Ged. Staten werd een kleine wijziging gebracht In de verordening tot aanvulling der Algemeene politieveror dening, waardoor het voor het vervolg ver boden wordt den afval van groentenveilin- gen of markten buiten gebouwen te storten zonder toestemming van B. en W. Vervolgens kwamen in behandeling de cioor B. en W. ingediende belasting voor stellen. Na eenige besprekingen Waarby bleek dat de toestand voor deze gemeente niet ongun stig zou worden, weid besloten de gemeente voor de heffing der fondsbelasting in de twede klasse te plaatsen. Voor het verkrij gen van de nooddge gelden naar de gege vens 1929 zou kunnen worden volstaan mot 5 opcenten op de fondsbelasting. Dit zal echter by de vaststelling der gemeentebe- grooting voor 1931 nader worden vastge steld. De overige heffingen blijven ongewij zigd gehandhaafd. Op verzoek van de Ged. Staten werd de gemeente-rekening, dienst 1928 nader vast-, gesteld in ontvangsten van den gewonen dienst op 27529.66ft, in uitgaven op 70394.26ft, batig slot 2135.40, van den kapi taaldienst de ontvangsten op 17609.57'ft, de uitgaven pp 16328.50, ba tig slot 1281.25ft. De heer van Dyk informeerde naar eer geval, waarin iemand niet op het onder- grondsch net zou zyn aangesloten, waarop door den Voorzitter geantwoord werd dat dit aan het gemeentebestuur bekend is en dat de betrokken persoon zich niet aan de voorschriften wil onderwerpen. De bewering dat met hem niet zou zyn onderhandeld bleek absoluut onwaar te zijn. De Voorzitter deelde nog mede dat B. en W. Voorschriften zullen ontwerpen waaraan garages en dergelijke vengrondscli net zal worden afgebroken en drong er op aan spoedig tot de verstrating over te gaan, daar dit ®.i. hard noodig i9 Gp voorstel van den voorzitter werd nog besloten de verstrating onderhandsch aan MARKTBERICHTEN. 17 Septw Aangevoerd 481 partyen. Prys le soort m. r. m. 4448, 2e soort m. r. m. 38 42, zwaardere met ryiksmerk ƒ50, zonder ryksmerk 37—42. Handel matig. Coop. Groentenveiling voor Gouda en Andijvie 0.60-2.00 per 100 st., Bl< 1.00—14.00 per 100 s«t., Kropsla 0.40—1.50, Snijboonen 19)00—29.00, Postelein 3.10—6.90 per 100 K.G., Spinazie 5.10—8.30, A tomaten 6.20—7.10, B tomaten 6.006.70, C tomaten 4.90—6.50, CC toma ten 1.30-1.50 per 100 pond, Kroten 2—3.70 Selderij 1.10—1.40 per 100 bos, Peen 3.80- 6.30 per 100 bos, Eieren 7.80/8.10 per 100 stuks. RADIO-TELEGRAFISCH WE 'Verwachting: Zwakke Westelijke tot Zuidwestelijke wind, betrok ken tot zwaarbewolkt, tydelyk eenige regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: tydelyk opkla rend. LAAIttïüi ÜKliiUlTEN. ÜRAADLOOZE DIENST. De vergadering van den Volkenbond. Guatamala, Ierland en Noorwegen toegetreden tot den Raad van den Volkenbond. GENEVE, 17 Sept. In de hedenochtend gehouden zitting van de vergadering van den Volkenbond werd de resolutie inzake Pan-Europa, welke voorziet in de vorming van een bijzondere studiecommissie, zoo noodig in samenwerking met niet-leden van den Volkenbond en de overige leden van den Volkenbond buiten Europa met alge meene stemmen aangenomen. De vergade ring van den Volkenbond ging daarna over tot de aanvullingsverkiezingen voor den Raad. Uit den Raad treden Finland, Canada en Cuba. Voor Canada candideerde Ierland en voor Cuba Guatamala. De verkiezing van deze beide staten was verzekerd. fVoor Finland candideerden China, Noor wegen en Portugal. Aan de verkiezing na men 62 delegaties deel, zoodat de meerder heid 27 bedroeg. Gekozen werden Guata mala met 41 stemmen, Ierland met 36 stem men en Noorwegen met 38 stemmen. Por tugal kreeg 30 stemmen, doch viel, daar reeds 3 leden gekozen waren, als overtollig af. De president vafriSfe Volkenbondsverga dering wenschte Ae rntaw gekozen staten met hun verkiezing geluk, waarna de zit ting voor korten tyd werd geschorst om de delegaties gelegenheid te geven overleg te plegen over de verkiezing in de vacature Hughes in het Permanente Hof van Int. Justitie. Staatssecretaris Kellogg opvolger van Hughes in het Perm. Hof van Int. Justitie. GENèVE, 17 Sept. De Volken/bondsraad koos heden in de plaats van Hughes, den vroegere staatssecretaris Kellogg tot lid van het Permanente Hof van Int; Justitie te Den Haag. De l>-trein naar Antwerpen op een stootblok geloopen. Zestien gewonden. 'BRUSSEL, 17 Sept. Hedenmorgen is een D-ërein die het station Antwerpen zou bin nenrijden door een onveilig sygnaal gereden en op een stootblok geloopen. Twee wagons hevig tegen elkaar dat 16 per- jrden. Zeven gewonden ziekenhuis worden ver voerd. De overige konden de reis voortzet ten. De verwondingen van ben die naar het ziekenhuis gebracht zyn geven geen reden hTaat.slotero: 5e K usae. Trekking va» U insda g 16 Sept. Nieten: 18 62 107 113 209 283 347 363 396 496 o34 691 678 784 685 7 09 725 740 749 753 m 919 960 959 964 1029 1049 1076 1079 1130 1188 1194 1196 1231 1249 1306 1358 1363 1396 1468 14 70 1540 1648 1572 1603 1618 1690. 1698 ITO* 1169 1978 2010 2054 225S 2294 2316 2361 2479 2499 2565 2o98 2621 2634 2712 2ïib 2801 2928 292.) 297) 2992 3006 8019 1022 3039 3040 3113 3154 3165 3179 8212 3298 3330 3335 3433 3433 3439 3489 3500 3556 3595 3673 3707 3787 3356 3906 3914 c'96i 4001 4021 4106 4152 4155 4191 4258 4295 431(j 4387 4439 4460 4516 4541 4587 4ticG 4667 4723 4744 4777 4792 4797 4316 4983 5050 5146 5254 5267 5303 5323 5458 5499 6515 5633 5546 5577 5638 5665 5650 5837 5846 5881 5887 5908 59?4 5986 5288 6003 6012 6067 6184 6185 6264 0267 6296 6376 6383 6412 6414 6552 6772 6840 6594 6927 6943 7012 70*6 7032 7056 7079 7123 7164 7193 7225 7240 7389 7490 7517 7550 7658 7682 7730 .765 7780 7796 7887 7*16 8068 8079 8106 8110 8286 8368 8461 5171 8476 8516 8649 380) 8843 8876 8906 9049 9091 9102 9314 9333 9435 J464 9474 9458 9632 9643 9645 9647 9655 9662 9663 97 26 9773 9774 9793 982) 9330 9846 9b07 9913 9979 10014 100j0 10052 j00/4 J0080 10090 10179 10295 10643 10565 10648 10o49 10677 10710 10760 10885 10887 10900 10941 10948 11027 11033 11048 11056 11123 11147 11158 11164 11174 11228 11242 11292 11356 11443 11503 11543 11546 11661 11569 11612 11628 11651 11683 11688 11692 11716 11746 11728 11751 11921 11925 11948 11968 11995 12003 12069 12087 12141 12157 12191 12280 12289 12406 12409 12425 12484 12492 12603 12507 12570 12679 12590 12628 12657 12685 12690 12711 12730 12841 1288* 12961 12974 13023 13055 13114 13247 13320' 13387 13373 13418 13488 13518 13561 13595 T3&97 13641 13680 13788 13802 13928 13972 13982 13983 13994 14002 14025 14146 14153 14212 14226 14242 14274 14294 14314 14315 14455 14483 14548 14550 14552 14604 14763 14860 14891 14951 15011 16073 15120 15140 15171 15189 16299 15404 15456 15524 16589 15660 15665 16714 15785 15836 15862 16876 15887 15889 15904 15909 15928 16951 16997 16120 16272 16328 16339 16353 16361 16403 16414 16440 16511 16515 16516 16531 16581 16678 16679 16725 16800 1683Ó 16851 16910 16917 16930 16952 16982 17050 17063 17060 17100 17102 17157 17167 17203 17244 17292 17383 17393 17412 17457 17483 17631 17543 17ÖÖ4 17705 17736 17769 17806 17989 17987 18024 18039 18125 18188 18227 18246 18433 1843b 18470 18497 18571 18652 18747 18789 18827 18983 18989 19031 19032 19073 19085 19129 19178 19202 19220 19274 19297 19362 19421 19512 19523 19533 19562 19569 19575 19694 19698 19722 19728 19739 19776 19791 19824 19881 19895 19935 19938 19945 19954 19991 20109 20115 20139 20145 20185 20264 20265 20351 17 20456 20515 20520 20651 20667 114 20834 20836 20846 20853 20922 20^38 20959 5e Klasse. Trekking van Woensdag 17 Sept. Hooge pryzen: ƒ1000.—: 17936 400.—: 3387 8020 8101 9145 15900 19675 200.—: 4496 4900 16004 100.—: 6160 10017 15513 Pry zen van 70. 20 43 67 101 151 204 240 501 593 1004 1053 1181 1186 1297 1303 1385 1561 1590 1613 1668 1811 1855 1935 2061 2186 2253 2344 2358 2484 2512 2631 276'8 2853 2987 3126 3339 3431 3451 3524 3633 3716 3886 3893 3927 3995 4138 4623 4610 4620 5019 5069 5119 5472 5743 5797 5800 6322 6413 6598 6668 6710 6792 6888 6891 7046 70172 7093 7266 7339 7444 7725 7876 7898 8378 8456 8596 8749 8771 8799 8830 8837 8927 9062 9192 9240 9418 9539 9590 9747 9751 9778 9981 10184 10206 10271 10298 10303 10346 10486 10888 11348 11360 11394 11450 11590 11606 11696 11956 11992 12009 12184 12356 12478 12683 12928 12972 13190 13381 13438 13458 13491 13537 13548 13589 13720 13ft&5 13908 14078 14205 142f3 14249 14525 14651 14690 14722 14811 14827 14942 14944 15028 15078 15087 15107 15220 15474 15566 15607 15831 15846 15934 16365 16404 16482 16617 16768 17039 17090 17095 17683 17670 17681 17812 17868 17891 180f7 18137 18218 18849 18498 18667 18706 18962 19136 19172 19176 19189 19521 19536 19712 19748 19778 19879 20408 20494 20498 20534 20618 20799 20823 rechtzaken! Verduistering van eenige onderdeelen van een radionola. Voor de Rotterdam8che Rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 41-jarige R. H., muzikant te Gouda, verdacht van verduis tering van eenige onderdeelen van een ra dionola, als een plaatstroom apparaat, spoeltjes enz .ten nadeele van de firma C. F. v. d. Does te 's-Gravenhage, van welke firma verdachte het instrument in huur koop had. Verdachte ontkende. Hy had eerst een electrische piano van de firma in huur ge had en had later het andere instrument ge nomen. Er had al een civiele procedure over geloopen, omdat hy niet betalen kon. De procedure was hiermee geëindigd, dat de firma het instrument had terug laten halen. Maar voor dat geschiedde, had het instrument in brand gestaan, verdachte had toen in plaats van de verbrande onderdeelen er nieuwe ingebracht en die had hy door zyn deskundige J. Bey er weer uit laten halen om ze te gebruiken voer een nieuw ruraat, dat h(j door Bey heeft laten bou- Getuige v. d. Does verklaafd^ dat het toestel ongeveer gesloopt was, toen h\j het terug haalde. Verdachte werd nogmaals voorgeroepen en begon zyn uiteenzetting: „Manheer de rechter, dit is nou een heel sexueel geval... Uit het vervolg van z(jn wooiden bleek, dat hy een speciaal geval bedoelde. Getuige v. d. Does verklaarde, dat de radionola zeer vakkundig was gesloopt. Al le onderdeelen waren er uitgerukt. Verdachte: Dat is toch geea vakkundig aioopen. De electriciën J. Bey had het toe stel meermalen gerepareerd; er onderdeelen Uit genomen, die bjj K. in huis zyn geble ven. Die onderdeelen waren toen getuige ze er uitnam, waardeloos. Getuige had het toestel den dag vóór het werd teruggehaalS, nog gezien, er waren toen nog veel onder deelen in. Getuige had gedeelten van het oude toestel gebruikt voor het nieuw©, dat hy voor verdachte heeft gebouwd. Daar by behooren een plaatstroomapparaat en spoel tjes. Het O. M. ging den heelen gang van za ken met de radionola nog eens na. De fir ma v. d. Does heeft alleen de kast van dit instrument teruggekregen. In het nieuwe instrument zyn onderdeelen van het oude gebruikt. Verdachte heeft daartoe opdracht gegeven, al noemt hij zich geen deskundige. Het O. M. vindt de verduistering vrjj ern stig, gezien ook alles wat er aan is vooraf gegaan. Eisch 3 weken gevangenisstraf, Verdachte gaf een interpretatie van het begrip verduistering, die hierop neerkwam, dat zoolang als de onderdeelen nog in zyn woning zyn, er geen sprake van verduiste ring is. De president: Als ge nu het toestel aan de firma teruggeeft... Verdachte: Dan kunt u me net zoo goed levenslang geven, dan ben ik mijn brood kwyt. Vrijgesproken. M. S., 28 jaar, handelsreiziger te Reeü- wyk, die voor de Rotterdamsche Èechbbank terecht had gestaan verdacht van veWuis- tering van 49.38, die hy van een klant van de N.V. Brinkman's Oliehandel, by wel ke hy in dienst was, had ontvangen en niet afgedragen, werd vrijgesproken. Meineed. Vervolgens heeft terecht gestaan de 34- jarige losse werkman A. J. P. te Gouda, verdacht van meineed .Verdachte had op 30 April ter zitting van den politierechter ver klaard: Op 8 Maart heb ik de twee verdach ten, die terecht stonden in een miahande- lingazaak, gezien in een café te Stolwyk. Beide verdachten kregen het te kwaad met een chauffeur, daarmee heb ik my bemoeid. Ik weet niet of Bouman my geslagen heeft, Boers heeft my niet geslagen. Dat heb Ik ook aan de politie verklaard, nooit anders. Op 9 Mei had verdachte nog eens verklaard dat hy nooit aan den veldwachter Bouma had gezegd, dat hy pit het café was ge duwd en door Boers geslagen. Verdachte gaf nu toe, wel by den veldwachter Bouma een klacht te hebben ingediend tegen be doelden Bouznan en Boers. De veldwachter Bouma, als getuige ge hoord, bevestigde dit. Bouman was de café houder, Boers had verdachte toen hy zyn klacht indiende, niet gekend. Op een vraag van den verdediger, mr. M. Rooy, zeide getuige Bouma, dat Bouman en Boers meermalen by verdaohte zyn ge weest om hem te bewegen anders te ver klaren, dan hy eerst had gedaan. Eenmaal wilden ze zelfs 15 by den veldwachter deponeeren om verdachte's stilzwijgen te koopen. Het O. M. vond een voorbeeld noodig. Getuigen verklaren maar raak, het 0. M. is er van overtuigd, dat op deze zitting het is niet noodig daar over verder uit te weiden ook weer een meineed is afge- I legd. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte kwam snikkende voor de groe ne tafel. De president: je bent zelf al 10 malen veroordeeld wegens mishandeling. Had dan maar»geen klacht ingediend en gedacht: fk heb zoo dikwyls iemand een pak slaag ge geven, nu houd ik er ook mijn mond maar over. De verdediger, mr. M. Rooy, wees er op, dat wel duidelijk is, dat verdachte zyn meineed heeft gepleegd onder pressie van Bouman en Boers. De tweede meineed is een gevolg geweest van den eersten; men moet ook in aanmerking nemen het motief, dat verdachte had m*l. om iemand uit de ge vangenis te houden. Verdachte's gezin wordt als hy de gevangenis in moet, in ar moede gedompeld. Pleiter dringt aan op de uiterste clementie. WISSELKOERSEN. 16 (Sept. 17 Sept. Officieel Londen 12.06 "/h 12.06*/» Berlijn 59.16 69.14ft Parijs 9.78ft 9.7&ft (Brussel 34.62lft 34.01% Zwitserland 48.16 ft 48.16% Weenen 96/)Tft 352)7% Kopenhagen 66.47ft 66.40% Stockholm 66.76 66.70 Oslo 66.46 66.40% New York 2.487» 2.46% Niet-officieel. Madrid 26.55 26.5Tft Milaan 13.61 ft 13.01 Praag 7.8Tft 7.36% Beursoverzicht. De beurs was heden kalm maar vast. Industrieele fondsen, rubberaandeelen ©n mijnen willig. Tabakken en suikerwaarden waren prijshoudend. Scheetpvaartaaiideelen hooger. A me rik. fowrhwn stil. De handel was van kleinen omvang.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2