IN N Ikomen o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, VWADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. NO. 17483 n BOSKOOP, 5S Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen l J js’ 1 DING De Volkenbond. bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, FEUILLETON. De gestolen Professor. Donderdag 18 September 1930- 89» Jaargang BUITENLANDSCH NIEUWS. irlynsche 20 i tapijt, Zij loten I sterdam, NEBEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. u te ontvangen. Zy heeft ons (Wordt vervolgd.) 92 II, Q slieve U Ier loten Hoe Vitus Thavon den heer Apollodoroa Xymatis om de hand van Elena vraagt at „VITA". A.V. Kantoor eenige goede 20 3 soort binnen tis een Album >p 75 loeder, >f des- I 1.50. denier. DUIF. UM angst” IEN. tnluren in Carl vereld- lopera- ilaatjes gen op beeld .cht 98, n. vast was zy diepte van :n die won- Een groot, even luxueus als het voor gaand ingericht vertrek. Tusschen de beide vensters een machtig groote schrijftafel in Italiaanschen Renaissancestijl. Aan de mu ren een paar schilderijen, die echter ten gevolge van de in het vertrek heerschende duisternis niet goed te zien waren. Boven FRANKRIJK. Groote verduisteringen. Een financier uit Nice verdwenen. Uit Nice wordti gemeld, dat een financier na het plegen van malversaties op groote schaal sinds 15 Augustus verdwenen is. De door hem gepleegde verduisteringen bedra gen vele millioenen francs. Een van zijn cliënten is voor 1.200.000 francs benadeeld. By, de politie zijn tal van klachten ingeko men. trekking dezer amendementen. Daarna wer den de beraadslagingen verdaagd tot mor gen. Ontzettend drama te Lyon. Geheel gezin door kolendamp om gekomen. Een uit zes personen bestaande arbeiders- famdlie te Lyon is heden op zeer tragische wyze omgekomen. Een arbeider wilde he denmorgen vroeg een kameraad afhalen om samen naar het werk te gaan. Hy kreeg: op zyn bellen geen antwoord en liet ten slotte de deur door de politie open breken. Het schouwspel daarbinnen was ontzet tend. ï)e geheele familie was omgekomen. De 37-jarige arbeider hield in zyn armen zyn vijfjarig dochtertje. Naart hem lag een zuigeling van 2% maand. Zyn vrouw lag op den grond, zij had haar hoofd tot bloe dens toe aan den bed-rand verwond. De andere kinderen lagen te bed, alsof zij slie pen. Een voorlooplg onderzoek heeft uitgewe zen, dat dit drame waarschijnlijk door ko lendampvergiftiging is veroorzaakt. laag gebouw te zien, Kijk, aeide zij, terwijl zij op het ge bouw wees, dat is het verblijf van zijn man schappen. Hij behoeft in zijn schrijfkamer slechts op een knop te drukken en zij zijn hier. Waar is dieknop? Op het blad Van zijn schrijftafel. Goed 1 Laat ons gaan 1 Zij traden de volgende kamer binnen, een soort van voor-salon. Prachtig ingericht, versierd met Damascener metalen voorwer pen en schitterende tapijten. Vitus stond sti[ en zag met kennersblik om zioh heen: Alsof hij bezig was een slot of een museum te bezichtigen. „Entrée een halve kroonparapluies en wandelstokken aan de garderobe afgeven”. Voor één der tapijten, die aan den muur* hingen, bleef hij staan, betastte het met den greep van een kenner... Goede hemel, mompelde hij, dat is een echte oude Gheordes Da< zou ik graag voor ilijke aan- Van Noorsche zyde werd gisteren aan de pers te Genève medegedeeld dat de regee- ring van Noorwegen in haar driejarig lid maatschap van den raad ongetwijfeld alles in het werk zal stlellen in het belang van de versterking van den wereldvrede. De Noor sche regeering hoopt zich daarbij te laten leiden door het goede voorbeeld dat de ge delegeerden van Zweden en Nederland voor heen in den Volkenlbondsraad hebben gege ven, door steeds, wanneer dit noodig was, openhartig te zeggen tot welk oordeel zy in bepaalde quaesties waren gekomen als ver tegenwoordigers van landen, die by de meeste vraagstukken niet zelf rechtstreeks betrokken zyn en die zich slechts laten lei den door de zorg voor heti algemeene belang van den Volkenbond en den wereldvrede, In dit velband werd ook medegedeeld dat de Noorsche delegatie dit jaar weer met bij zondere instemming naar de woorden van K minister Beelaerts van Blokland by de alge meene beschouwingen geluisterd heeft. In Noorsche kringen had men over deze rede van den minister slechts woorden van grooten lof. Van Noorsche zijde stelde men het blijkbaar zeer op prijs, dat tusschen de vertegenwoordigers de Skandinavische lan den en Nederland zulk een wederkeerig vertrouwen bestaat. Al is er geen politiek groepsverband tfusschen deze staten, het gemeen overleg tusschen de Skandinavische rijken en Ne derland en ook wel met Zwitserland wordt steeds veelvuldiger. Ia Noorwegen schijnt men voor het plan van Briand ook in zyn onderdeelen in het algemeen meer warme sympathie te hebben dan bjv. in Zwitserland, waar men vooral de moeilijkheden in zake de verhouding tot den Volkenbond en de niet-Europeesche Volken bondsstaten meer op den voorgrond stelt. Van Noorsche zyde werd zoo schrijft de corr. van het Vad. er op gewezen, hoe Europa het hart van den Volkenbond is en hoe daarom alle krachten moeten wor den aangewend om de toestanden in Europa te verbeteren. Als de politieke atmosfeer van Europa beter werd, zouden ongetwijfeld ook in de heele wereld de internationale toestanden plotseling veel gemakkelijker worden. Noorwegen geeft echter ook toe, dat men met de economische samenwerking van Europa zal moeten beginnen in de hoop dat daaruit geleidelijk een politieke toena dering eveneens zal volgen. Besprekingen van het comité voor ontwapening en veiligheid. Hoe Noorwegen zijn taak opvat. Ze wisten beiden niet, dat dit kleine, on aanzienlijke, afgebroken stukje lucifer hen alltn het leven zou reddenDe juiste ge dachte te juister tijd. Daar in de donkere voorkamer hielden die twee jonge, liahtzinnige menschen elkaar omvat en kusten elkaar nog eens en nog eens. Op voorschot! lachte Vitus. Eindelijk maakte Elena zich los, trok hem mee naar het venster en liet hem tusschen de jalouzieën doodlijken. Voor het huis bevond zich de straatweg, die van uit de stad naar het gebergte voer de. Aan de andere zijde was een breed, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. En hijZoo’n vod van moest hem weer kussen misschien voor het laatst... Toen stonden zy voor de deur van het volgende vertrek. Zy hield hem schoof dicht naar hem toe. Bleek tot aan de lippen, maar in de haar oogen dansten en flikkerden die derlijke lichtjes... Vitus, liefste! fluisterde zij. En zy maakte het teeken van het Heilige Kruis over hem. Haar lippen fluisterden een ademloos gebed. Vitus kelk haar in de oogen. Dit meisje verliezen? Sterven, zonder het allerkostelijkste het zijne genoemd te hebben, wat God op deze wereld weg te geven had? Neen, Apollodo- ros Xymatis! Dan jy liever en als het moet: op Balkanmanier. Hy stiet de deur open en trad binnen. hullingen van een man als Scheinman, die uit den aard der zaak zeer belangrijke ge heimen kent, de sovjet-regeering veel af breuk zouden doen, begaf zi.h een vertegen woordiger van Stalin naar het buitenland en sloot met Scheinmafi een overeenkomst. Het gewezen hoofd van de sovjet-ryksbank zou maandelijks een salaris van 1000 mark kryigen, maar hy zou zich verplichten, zich van elke publicatie te onthouden, die voor de belangen van de Jovjet-regeering nadee- lig zou kunnen zijn? Scheinman zou tevens geen betrekking bij een Duitsche of andere bank mogen aannemen. Er is sindsdien een jaar voorbijgegaan- De „Poslednieja Nowosti” verneemt nu, dat de pas van Scheinman vernieuwd is. Zyn salaris is verhoogd en bedraagt nu 1500 mark per maand. Tegelykertyd heeft hy het recht gekregen een betrekking bij een Duitsche bank aan te nemen. Het heet, dat hij consulent van de „Diskonto-Gesellschaft” voor Russische aangelegenheden zei wor den. De derde commissie voor de ontwape- ningsquaestie heeft op voorstel van voor zitter Politis (besloten Jhr. Loudon, nu deze niet langer Nederlandsch gedelegeerde in deze commissie is, uit te noodigen desniet temin de beraadslagingen van de commissie als waarnemer bij te wonen met het recht om aan de discussies deel te nemen. De commissie heeft eenstemmig uitgesproken, dat zy het zeer op prijs zou stellen, indien de heer Loudon als voorzitter van de voor bereidende commissie voor de ontwapenings conferentie aan de -beraadslagingen der commissie zou willen deelnemen. De heer Loudon had ook reeds vanmiddag de zitting der derde commissie by gewoond. De commissie heeft besloten in de eerste plaats te beginnen met de bespreking van de voorstellen van het comité voor arbitrage en veiligheid en wel in het bijzonder met de voorstellen, betreffende den financieelen bijstand aan een aangevallen staat en be treffende de bevoegdheden van den Volken bondsraad in tijden van crisis in het belang van vermijding van militaire verwikkelin gen. De commissie benoemde de Spanjaard Cobian tot rapporteur over het vraagstuk van den financieelen bijstand aan een aan gevallen staat. By de algemeene beschouwingen over het ontwerp-conventie maakten alleen de gede legeerden van Oostenrijk en Hongarije eenige voorbehouden. Toen daarna met de behandeling der ver schillende artikelen van het ontwerp-con ventie werd begonnen, diende de gedele geerde van Finland een reeks ingrijpende amendementen in; o.a. stelde hij1 voor dat in artikel 1 zou worden vastgesteld, dat de Volkenbondsraad verplicht is de financieele bijsttand-machine in werking te stellen ten gunste van een aangevallen staat, Indien de aanvaller daartoe de internationale ver plichtingen heeft overschreden. Het ont- werpconventie van de commissie vöor arbi trage en veiligheid wilde aan deni raad de mogelijkheid open laten om, indien daar over eenstemmigheid bestond, in een bij zonder geval den financieelen bijstand aan een aangevallen staat te onthouden. Dit voorstel van Finland verwekte een levendig protest van lord Robert Cecil, daarbij on dersteund door Benesj en den Franschman Massigli en prof, van Eysinga, die er op wezen, dat wij' hier te doen hebben meti een compromis-tekst, die na veel moeite was tot stand gekomen, daar heti lot van de conven tie in gevaar zou wonden gebracht, indien men thans op de discussie over de strijd punten in het comité van arbitrage en veilig heid zou terugkomen. De Finsche gedele geerde verklaarde zich tenslotte bereid met EÜn regeering overleg be plegen over de in- Oeen hartewond zoo diep, dat zij niet genezen kan; maar geen ook zoo gering. °J_zij laaf een lidteeken na. Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. 35 Nadruk verboden. Elena had dadelijk begrepen wat hij wilde. Zij keek den komitadschi, die steeds opge wondener werd, streng aan en lokte hem onmerkbaar van de deur weg. Toen Vitus haar toeknikte, liet zij zich vermurwen. Nu goed, Voor dezen keer zal ik het ®rbij laten, Basil, zeide zij genadig, maar ‘k oraan, dat zooiets niet meer mag voor komen 1 Meeeteres, ik zweer u Goed. Ga nu maar weer op post staan I Zij ging Vitus voor, trad de kamer bin- Den- wus er pikdonker, daar de jaloe- Uc,‘n neergelaten waren. Gelukt? vroeg zij. Vitus lachte zijn overmoedigen lach. Het geweer zal zoo gauw niet afgaan! oor de goed© Basil den lucifer vindt, dien u erin gestopt heb -4oh jij-jij ye kamer was nog donker. Zij kuste hem **<1, hartstoohtelijk. kmü buizend mannen, zooals jij, en Grie- fc’Wen d ^u^stert^e tusschen haar Vindt je dat niet een beetje overdreven? DUITSCH LAND. Het honderdjarig bestaan der Musea. Het honderdjarig bestaan deï Berlynsche Musea- zal Tnet groote plechtigheid worden gevierd. De feestelijkheden beginnen op 1 October met een bijeenkomst in de nieuwe aula der Universiteit. 's Avonds vindt een feestvoorstelling in de Stlaatsopera plaats. Op 2 October, 'a ochtends om elf uur zullen de n-ieuwe gebouwen (het fergamon-Mu- seum en het Deutsches Museum) plechtig worden ingehuldigd. Ter gelegenheid van deze inhuldiging zal de Pruisische Staats- regeering ’s dvonds in de Witte Zaal van het Berlynsche Slot een groote ontvangst geven. Gevolg gevend aan de uitaoodiging van het bestuur der Berlynsche musea zullen bekende persoonlijkheden! uit het kunstleven van vrywel alle Europeesch® Staten de feeateykheden by wonen. In hét geheel wor den 110 buitenlandsche gasten verwacht. Tien komen er uit Engeland. Onder hen be vindt zich Mac Lagan, de directeur van het Victoria and Alibert-Museum te Londen. Uit Frankrijk komt eveneens een delegatie van tien man,* met aan haar hoofd, Koechlin, de president van den Raad van Beheer der Fransche nationale Musea: Uit Nederland worden twintig gasten verwacht, waaron der Prof. Dr. Martin uit den Haag en Schmidt-Degner, de directeur van het Ryiksmuseum te Amsterdam. Uit de Skan- dinaviische landen komen 26 gasten, waar onder Axel Gauffin, de dirècteur-generaal van het Nationale Museum te Stockholm. Italië stuurt vyf gedelegeerden, waaronder Bodrero, de vice-president van de Kamer. Uit Spanje komen drie vertegenwoordigers o.a. Alvarez de Sotomayor, directeur-gene- raal van het Prado van Madrid. Voorts worden 15 vertegenwoordigers uit Oosten rijk en 6 uit Zwitserland verwacht. België za] o.a. vertegenwoordigd zyn door van Puyvelde, directeur der Belgische Musea van Schoone Kunsten en Hul in de Loo, pre sident van de Belgische Nationale Musea. Uit Hongarije wordt Petrovics, de directeur generaal van het Museum van Schoone Kunsten van Boedapest verwacht. Uit Roe menië komt Tzigara Samurcas, directeur van het Nationaal Museum te Boedapest. Ten slotte zullen ook de Vereenigde Staten door 5 gedelegeerden by de feestelijkheden vertegenwoordigd zyn. nUITSOHLAND. De prijs van het zwijgen. De eenige opstandige, die te Moskou niet ter dood veroordeeld is, een sovjetpas heeft en door Moskou zelfs betaald wordt, is Scheinman, de vroegere directeur van de sovjet-staatsbank. Zooals de lezer zich wel zal herinneren, weigerde Scheinman naar Moskou terug te keeren. Hy bleef in het buitenland. Daar Moskou vreesde, dat ont mijn ouden Fuchs meenemen... Elena moest glimlachen. Zij sidderde van opwinding bij de gedachte aan het komende En hiil 7.nn’„ vnd von een tapijt...! Zij en nog eens ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gowda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. millioen zielen. En nu is er gebrek aan ar beiders. Alle groote industrieele ondeme- mingen (Magflitostroj, Turksib, Sibkom- bajn enz.) klagen, dat zy geen arbeiders kunnen krijgen. Uit het Donbekken wordt gerapporteerd, dat de arbeiders in massa het bekken verlaten. De regeering heeft zich gedwongen gezien maatregelen te treffen om de groote onAemmingen van arbeiders te vooralen (die maatregelen komen hierop neer, dat de arbeiders verplicht worden op hun werk te blijven, wie het welk verlaat wordt als deserteur beschouwd). Het volks commissariaat van arbeid is nu bezig in de meest afgelegen streken arbeiders te wer ven. Bjj het opstellen van de pjatiletka werd rekening gehouden met de mogelijk heid, dat er gebek aan arbeidskrachten zou ontstaan, alleen moest dat een jaar later gebeuren. Op de vraag: waar zyn al die werkloozen? antwoordt men gewoonlyk, dat zy door de industrialisatie werk hebben gekregen. Zy nemen dus aandeel aan de pro ductie. Indien dit het geval is, schryft Kalinin, waarom neemt de productie dan niet toe? Heti aantal in de industrie werkzame arbei ders is nu in de USSR grooter dan in welk ander land. Waarom bedraagt de Russische productie niet minstens zooveel als in En geland of Duitschland? Ware de prodcutie zoo groot als in Duitschland geweest, dan bestond er in Rusland immers geen nijpend gebrek aan alle soorten fabrikaten! Kalinin verklaart deze anomalie volgende wijze. Vóór alles is de productivi teit van den arbeid (de opbrengst per per- zoon) ia de USSR w gzria» komen andere omstandigheden. Een zeer belangrijke factor is daarbij het z.g. „sttoo- mende karakter’” van de Russische arbei ders. De arbeiders blyvén niet op een plaats, verlaten de eane fabriek om naar een an dere over te gaan. Het ergste is, dat de meeste vluchtelingen geschoolde werklieden zyn, menschen die het vak goed kennen. Het gevolg hiervan is, zooals Kalinin te recht schryft, dat de fabrieken geen kern hebben, die den arbeid kan leiden. VER. STATEN. De smokkelarij in verdoovende middelen. Volgens een Wolfftelegram uit Berlyji heeft de politie te New York, naar het Ber lynsche blad Tempo verneemt, in samen werking met den kapitein van het s.s. Europa den hulpladingmeester Schoch ge arresteerd by een poging morfine ter waar de van 20.900 dollar te New York binnen te smokkelen. De kapitein had er tijdens de reis kennis van gekregen dat er koffers met morfine aan boord waren. Hij stelde de New Yonk- sche douane per radio op de hoogte en deze zette extrli-wachten uit. Inderdaad werden de koffers, ongeveer een uur na aankomst van de Europa door matrozen aan Land ge bracht. De autoriteiten hopen een groote smokkelaarsbende op hét spoor te zyn. schildwacht Die staat voor de deur, verheugt zich over het mooie weer en let op, dat wy niet gestoord worden. Ik wensch u eerst dan te spreken, wan neer het my belieft. Ik verzoek u, deze kamer onmiddellyk te verlaten ik moet mij aiuikleeden... Elena, weee zoo goed en druk even op dien gelen knop op de schrijf tafel, de kawasz moet komen. Elena verroerde zich niet Gaf geen ant woord, maar uit haar oogen gloeide de haat hem onverholen tegemoet Xymatis scheen lichtelip; geïrriteerd te zijn. Wat is er, Elena? Hoor je me niet? Nu, dan moet ik zelf... Vitus hief zjjn revolver op. U blyft, waar u bent, of ik doe, wat ik reeds lang had moeten doen! Luister naar wat ik u te zeggen heb! Toen vergat Xymatis alle zelfbeheer- sching. Als een wild dier gromde hy tegen Vitus. Ik naar u luisteren! Ha... ha! Ik hé® reeds veel te lang geluisterd Elena, doe wat ik zeg en druk op dien knop, of... Elena bedankt vanaf heden voor de eer, bevelen van zich zooeven met mij verloofd en wy heb ben ons de vrijheid gepermitteerd u te storen ,om u van dit heugelijke feit in ken nis te stellen. trek lag op een ottomane en sliep. Hy snurkte als de erg ste zjjne^ antartes en was niet gekleed om bezoek te ontvangen. Hy had slechts een hemd en een broek aan. De pantoffels wa ren van zyn voeten gevallen. Het hemd hing wijd open en liet de behaarde borst vrij... En die...? Slapende menschen zien er nooit gevaar lijk uit. Maar Vitus kende zijn man! Wasi het werkelijk maar niet beter...? Hy hief" den revolver op... Elena stond naast hem bevend over het heele lichaam in haar oogen een in nige smeekbede Neen! Vitus liet het wapen zakken... Mynheer Xymatis! riep hy. En nog eens: mynheer Xymatis! Die werd eindelijk wakker. Keek, uit die pen slaap opgeschrikt, met suffe oogen om zich heen. Richtte zich op. Vischte werB- tuigelijk met de voeten naar zyn pantoffels. De eene was onder de ottomane gegleden was niet te bereiken. Toen zag hy Vitus. Herkende hem. U hier? Ja, ik, mynheer. Daar ligt uw tweede pantoffel juist ziezoo! Nu kunnen wU praten. Hoe komt u hier binnen? Waar is de bHMï COURANT. RUSLAND. Kalinin over het tekort aan arbeiders. Kalinin, wydt in de „lawestia" en de „Prawda” een beschouwing aan het nijpend gebrek aan arbeiders in Rusland. Een jaar geleden, schryft Kalinin, waren er in de Sovjet-Unie ruim een millioen werkloozen. Voegen wij de boeren erbij, die geen werk op het platteland konden vinden, dan bedroeg het leger werkloozen ruim tien de schrijftafel hing een Venetiaansch kastje... Zou dat misschien de telefoon bevatten, die hem met de andere zyde verbindt? vroeg Vitus zich af, terwijl hij met snellen blik het heele vertrek opnam. De eigenaar van het vertrek lag op een 249

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1