3,6 °l" A.TEUNISSEN 8 De felle strijd om het bestaan stelt steeds hoogere eischen aan Uw zenuwstelsel en Uw gezondheid in het REEUWIJKSCHE PL De Goudsche Fruithandel Haaruitval, Kaalhoofdigheid en Haarbouwstoffen 1 GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 20 SEPT. 1930 TWEEDE BLAD '2 P. BAKKER, GEMEENTE SPAARBANK STORTINGS- DIENST Gouwe WISKUNDE Maison van Sijll-Diltenbogaard Voor een goeden en goedkoopen bril naar BOELEKADE 229 H. Brouwer de Koning, Valcaoiseer-liirictiliQg IE ItlN t Za. Blijvende Haargolving FIJNE ZOETEMELKSCNE KOMIJNE Kaashandel P. G. TEEKENS, SANGUINOSE ELKEN ZONDAGALLEENns0|pgTTMr'BnEdR' vaart de Motorboot van V.V.V, Het nieuws „Crystalphone' ingebouwd f 275.— Het nieuwe Philipsf 125.— BON Kromme toestand in den Goudschen Raad. J' maal van^Staal.. Er bestaat geen ..of roode fractie meer. Administratie- en Assurantiekantoor Bleekerssingel 29 - Telef. 544 Gouda Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Maandelijksch Winstoverzicht Informaties Incasso's Assuranties Ga Ka Siroopwafelsn Nieuwe Markt 25. Tel. 865 algemeen. U zult dus moeten beseffen, hoe gewichtig het is, zuinig huis te houden met Uw zenuwen en de gezondheid van geheel Uw gezin. De zenuwprikkelende werking van de in koffie en thee voorkomende coffeïne kan te allen tijde worden voorkomen door het gebruik van Koffie Hag, die gegarandeerd coffeïnevrij is overeenkomstig de voorschriften der Nederlandsche Warenwet. Koffie Hag kan ook 's-avonds laat door jong en oud worden gebruikt, zonder afbreuk te doen aan een gezonde verkwikkende nachtrust; bovendien is deze echte plantagekoffie bijzonder lekker van smaak en van een ongekend fijn aroma. „Pro of contra coffeïne", de interessante brochure, wordt op aanvrage gratis en franco verronden door N, V Kolfie Hag My Amsterdam. RENTE van dag tot dag en Plaatselijk Giro ver kaar Veilig Gemakkelijk Voordeelig Open 9'/i3, Zaterdag ook6'/)—7 KOMT U OOK EEN REKENING OPENEN? lessen aangeboden, op zeer billijke voor waarden, voor leerlingen H. B. S. 'en Gymnasium, voor candidaten BOUWKUN DIG OPZICHTER, enz. door P. S. DAUVILLIER. 761 10 B. MARTENSSINGEL 12. Gedempte Slaak 87, nabij Oostplein. Schiedamscheweg 83 Rotterdam. GOEDKOOPSTE ADRES voor (ook voor oudere dames) Bloemen, Veeren en Lint Enorme sorteering Laat Uw oude hoed vervormen vanaf 1.75, U krijgt het nieuwste model weer terug. Zoete en Zoute Krakelingen 22 en 25 cent per ons. Alle soorten Gebakjes 8 cent per stuk. Prima Honingkoek 40 cedt per stuk. Siroopwafels 6 cent per stuk. Goudsche Sprits 1.25 per pond. GEBR. KAMPHUIZEN. Leverancier der Ziekenfondsen Spieringstraat 153 Gouda. Ons brood werd bekroond: Arnhem 1923, 's-Bosch 1924, R'dam 1926, Dordrecht en Utrecht 1927. Steeds voorradig alle maten prima gebruikte Autobanden, 2eWeenastraat 17, Tel. 43929, R'dam GRAFZERKEN 6RAFKRUISEN Beleefd Aanbevelend, Fa. «I. M. v. Buuren Steenhouwerij Vijvarstraat 12 Bouda Schoorsteenmantels Ornamenten DAMES! Laat nu Uw haar behandelen door het nieuwe ideale toestel WELLA, blijven de haargolf tegen zeer verlaagden prijs M. J. DE JONG, Dameskapper. L. Groenendaal 110, b.d. Gouwe IS cent per ons 85 ct. p. pond Gouda 10 Gouwe 55 Firma Wad A. Rietveld. LANOE T1ENDEWEO 27 heeft in voorraadt TELEF 313 BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN MELOENEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN SINAASAPPELEN CITROENEN PRUIMEN BANANEN TOMATEN NIEUWE VIJGEN VRUCHTEN IN BLIK VRUCHTEN IN GLAS STUDENTENHAVER BUSGROENTEN (merk Sleutels) DIVERSE SOORTEN NOTEN Zuiver plantaardig Tonioum, i bron. van kracht en energie voor ieder, die geestesarbeid te verrichten heeft, onverschillig van welken aard. De SANGUINOSE verhoogt dè werkkracht van den gezonden mensch en geeft aan able oververmoeiden en uitgeputten de verloren zenuwkracht/ terug. SANGUINOSE kost: Per fl. 2.—, de 6 fl, 11.—, 12 fl. f 21.—. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co, 30 De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. t* 10 li., 2 u. en 4 u. Afvaart Karneni] EEN PRACHTTOCHT VAN l'/,-2 UUR Tarief: Gouda—Reeuwljk f 0.25 Rondvaart f< ■V Eiken Woensdag en Zaterdagmiddag afvaart KLEINE VEST te 2 uur en 4 uur. I Dieverhiezende par maand ff 9.—. 20 bij KERPER, Karnemelksloot 122 Wij doen hiermede een beroep, niet alleen op Uw oogen, doch ook op Uw verstand en verzoeken U vooral goed te lezen, waarom Silvikrin helpt. I. Cystine (200 x vergroot) is volgens Prof. Heffter -een pseudo-oxydase (een op een ferment gely kende stof). Opvallend door haar hoog gehalte aan organisch gebonden zwavel. Zij veroorzaakt den eigenaardigen geur by, het schroeien of verbranden van het haar. 2. Tyrosin (200 x vergroot) is volgens Burow een zeer belangrijke voe dingssubstantie voor ttet haarvormende 3. Tryptophaan (200 x vergroot) is, naar "Sir Frederic Hopkins (NobelpryS 1929) heeft bevon den, een buitengewoon waarde volle stof, zonder welke de groei onmogelyk id. Over het algemeen 'bevat de menschelyke hoofd huid c.a. 75100.000 haren, die per dag onge veer 0.02 m.M. groeien. Ieder mensch brengt dus dagelyks 1520 M. haar voort. De haarbouwstoffen, die hier boven in fotografische vergrooting zyn afgedrukt, vormen als het ware het geraamte van de haren. Hieruit bouwt de haarwortel voor het grootste gedeelte ons hoofdhaar op. De interessante eigenaardigheden van de Cystine (1) hebben tal van geleerden aanleiding tot ernstige studies gegeven. Cystine werkt namelyk als een ferment, d.w.z. opwekkend, groeiend, opbouwend. Tysorin (2) is voor de haarvorming als belangrijke voedingssubstantie even noodzakelijk als Tryptophaan (3Sir Frederic Hopkins stelde vast, dat zonder Tryp tophaan celgroei niet mogelijk is. Dr. Weidner, den beroemden onderzoeker, is het na jarenlange studies en proefnemingen gelukt, deze drie bestanddeelen uit gezuiverd menschenhaar te isoleeren, in een houdbare oplossing te brengen, en deze oplossing ter bevordering van den haargroei en ter voorkoming van ziekten der hoofdhuid werkzaam te maken. Het procédé voor de bereiding is door patenten be schermd. Silvikrin, dit is de naam van het preparaat, wordt rechtstreeks op de hoofdhuid gebracht. Het bevat de haarbouwstoffen in organische verbinding. De met Silvikrin bereikte resultaten hebben in de medische wereld het grootste opzien gebaard. De filmster Felicia Holz schryft: Ik gebruik geregeld Silvikrin en het heeft mij ge troffen, dat mijn kennissen steeds het eerst naar myn haar kyken. 't Glanst als zyde, is geurig en laat zich zeer gemakkelyk kappen, 't V:»lt niet uit en van roos is geen sprake, 't Geeft, zoo verzekert men my, den indruk van volle gezondheid. De meest voorkomende oorzaken van haaruitval zijn: a. Verzwakking van den haarwortel, terwijl de hoofd huid normaal is. Deze verzwakking komt veelal voor na ziekten zoo als griep. Ze wordt opgeheven na een betrekkelyk kort gebruik van Silvikrin. Personen, bij wie dé verzwakking en de haaruitval reeds den vorm van kale plekken hadden aangenomen, herwonnen hun vollen haardos reeds na een of twee maanden. b. Gebrekkige hoofdhuid en haarwortelzwaktje. 70 pCt. van alle menschen lijden hieraan. De zwakte der haarwortels is hier een gevolg van een steeds erger wordende verandering der hoofd huid. In het begin merkt men roos, sterke vet- afscheiding en vaak jeuk. Het haar valt wel uit, doch niet zoo erg, dat men verontrust is. De haren worden echter steeds zwakker en korter. Laboratorium. Het gevolg van de roosvorming is een verharding der hoofdhuid (hyperkeratoses Deze verharding begint aan de bovenste huidlaag en plant zich ge leidelijk naar de daaronder liggende gedeelten voort. Zy belemmert tenslotte de haarvormende organen in hun functies- en maakt deze zelfs na eenigen tijd geheel onmogelijk. Het is duidelijk, dat men deze verschijnselen nooit vroeg genoeg kan bestrijden. Dr. Weidner's Silvikrin heeft juist in deze gevallen ware wonderen verricht. In de eerste plaats moet de bodem, waarop de haren groeien in cosmetisch-psysiologisch opzicht vrucht baar worden gemaakt. Maar tevens moeten de teere, haarvormende organen gevoed worden met stoffen, die ze kunnen opnemen en verwerken en waardoor zij hun normale functie terugkrijgen. Door Silvikrin zyn zelfs verouderde hopelooze gevallen onder ge neeskundige controle verrassend en volledig hersteld. Nevenstaande foto toont U een gedeelte van het Labo ratorium, waarin het preparaat vóór de verzending wordt gecontroleerd. Is U met den groei van Uw haar niet geheel tevreden wordt Uw hoofdhuid door roos (den voorlooper van kaalhoofdigheid) bedreigd, of lydt U er reeds aan. Valt Uw haar uit en waarschuwt men U reeds voor een maantje" of kaal hoofd, aarzel dan niet U met deze vinding békend te maken. Aan allen, die hun haar willen verfraaien, gezond hou den, roosvorming en haaruitval willen voorkomen, kan Silvikrin onschatbare diensten bewijzen. Alvorens Uw geld nutteloos uit te geven, dient U zich op de hoogte te stellen van deze vinding. Silvikrin is in een paar jaren over de geheele wereld bekend geworden. In een aantrekkelijk en vlot geschreven boekje is de vindiyg van Dr. Weidner nader toegelicht. Het bevat tal van raadgevingen voor de haarverzorging. Doctoren zeggen, dat wanneer deze raadgevingen zou den worden opgevolgd, kale hoofden spoedig tot de uitzonderingen zouden behooren. Ook voor U ligt een boekje gereed. Verlang het door inzending van onderstaanden bon. Wy zenden het U gratis en franco zonder eenige verplichting voor U en sluiten ter kennismaking een monster Silvikrin by. Knip dezen bon direct uit, morgen vindt U dit blad niet meer terug. Uitstel is veelal afstel. Aan het Laboratorium Silvikrin Schiekade 104, Rotterdam. Als lezer van de GOUDSCHE COURANT verzoek ik U my, zooals in Uw advertentie aangeboden, gratis en franco te zenden*. 1. Het boekje „Ons Hoofdhaar". 2. Een Monster van Silvikrin. 3. Attesten van Doctoren. 4. Beoordeel ingen van Gebruikers. Naam: Straat: Plaats: 16 Indien Uw adres op den bon niet duidelyk is, schryf het dan s.v.p. nog eens op een afzonderlek stukje papier. Beide in open envelop verzenden en met 1% cents frankeeren. De soc.-dem. fractie ineengeschrompeld, maar de Wethouders blijven! De publicaties in de Roode Wekker oftewel ,.De Hoode Kwekker". Wethouder Van Staal in vlijmende tale aangevallen. 't Deert hein niet. Geen fantasieën over de Gemeente bank, maar werkelijkheid. De kunstmatige voeding moet ophouden. De Waterleiding -quaes tie in rustiger sfeer. Keeuwijk krijgt water* Verbeteringen van de Commissies van Bijstand. Eerste gevolgen der moties-Verkerk-de Witt Wtjnen. Ken bewaarschool die 5000.— goedkooper moet ■ajn. Deskundige adviezen van den heer Zanen. De zwaar geladen atmosteer blijft 1 De Raad van Gouda is een buitenbeentje. In dat college gebeurt altjjd wat anders dan in een Raad in een andere gemeente. Wat elders onbestaanbaar wordt geacht, gebeurt hier. We zijn van, den Goudschen Raad al aan heel veel gewoon geraakt, sinds in dat col lege de Wethouder Van Staal de paarden ment. Maar zoo'n kromme toestand als er den laatsten tyd bestaat, hebben we toch nog niet gekend. Daar zitten twee socialistische wethou ders, die hun eigen fractieleiding hebben genoopt het bylflfe er by neer te leggen om dat die beide fractieleiders het vertikiker. om hun wethouders, die in vol ornaat op hun statiekaros tronen, verder voort te trekken, nu die wagen in 't zand is v&stge- loopen. Zoo is er buiten de Wethouders in den Raad, een s.d. fractie van vier, die futloos ineengeschrompeld zit. Maar de wethouders zitten en blyven zitten en han- teeren de zweep om toch maar te pogen vooruit te komen! Er klinkt luid gekrysch. De „Roode Wekker" het orgaan, zoo er boven staat van de afdeeling Gouda van d-i S.D A.P., maar volgens Wethoudei Van Staal, diens eigen, blad, gaat geweldig te keer. En deze wethouder maakt daarin mis bruik van zyn ambtelyke positie door stuk ken t)e publiceeren, waarover hy als wethou der niet mag beschikken, daar deze aan het college van 11. en W. behooren, stukken, nog niet voor publicatie bestemd, die in het col lege nog niet zyn afgedaan en aan den Raad nog niet zyn doorgegeven. Daartoe behoo ren het gepubliceerde rapport van Dr. Ir. de Bruijne over de Waterleiding en ook de bescheiden betreffende de onderhandelingen over den 'bouw van woningen voor de Kaar senfabriek. Die publicatie vindt Wethouder Van Staai heel gewoon, hy denkt er niet over om, wanneer hy in het college iets ontdekt wat hem te pas kan komen om als materiaal voor „zyn politiële" te dienen, dat niet te publiceeren, ook al is dat krachtens besluit van B. en W. ongeoorloofd. Het is te begrypen dat het in de jongste zitting van den Goudschen Raad ovtr deze onbehoorlijke handeling van een wethou der nota bene, duchtig heeft gewaaid. Het heeft er gestormd! By het begin van de zitting was het doodstil, onheilspellend stil. Maar 't duurde niet lang of het zware weer brak los. Achtereenvolgens waren het de heeren Mhijlwyk, Kamphuizen, Mr. de Witt Wijnen en de burgemeester, die aan hun groote ver ontwaardiging over deze wy-ze van optreden van Wethouder Van Staal lucht gaven. De een deed het in krasser bewoordingen dan de andere, maar de veroordeeling van deze daad geschiedde door allen in vlijmscherpe taal. Zou het ooit in een Gemeente van eenige beteekenis zyn voorgekomen dat een burge meester tot een zijner wethouders zegt dat hij zal overwegen op welke wyze de ver handelingen in het college van B. en W. voor publicatie veilig kunnen wor den gesteld En zou er één wethouder elders te vinden zyn, die na een zoodanig compliment uit den Raad en uit den mond van den Raads voorzitter niet alleen rustig zitten bl^ft, maar, als gold het de gewoonste zaak, zon der blikken of blozen zegt te zullen blyven publiceeren wat hèm goeddunkt? Dat gebeurt alleen in Gouda! Dat" doet alleen Wethouder Van Staal! „De Roode Wekker" is 'behalve over deze publicaties nog verder in 't geding gebracht. Dit Van Staalsche strydblad, dat wy dezer dagen met! een meer juisten naam „de Roo de Kwekker" hoorden betitelen, is benut voor een reclame voor de Gemeente Spaar bank en Ophaal- en Stortingsdienst. Mr. de Witt Wynen vond daarin aanleiding om aan B. en W. te vragen of een politiek strijd- orgaan wel een aangewezen blad kan wor den geacht voor een gemeentelijke publici teit, wie de opdracht daartoe heeft gegeven en wat die publiciteit kost. Die vragen zullen door B. en W. schrifte lijk worden beantwoord. Zou de opname dezer reclame verband houden met het feit dat de adverteerende dienst ressorteert onder de afdeeling Finan ciën, welke door Wethouder Van Staal wordt beheerd? Wie is voor een dergelyke publicatie verantwoordelijk? De directeur van dten betrokken dienst? De wethouder? Wie anders? De Gemeente-$paarb&nk en Stortings- en Ophaaldienst is in de jóngste ziting ook weer duchtig besproken. Er was ook alle aanleiding toe. 'Deze gemeentelijke dienst geeft aan par- ll™''pren 8.6 rente en laat de gemeente to betalen, voor zoover bekend. Er \waa vdorstel dan de orde om de kasgeldleening met de Ned. Midden standsbank, waarvoor de gemeente 314 betaalt, te verlengen, welk voorstel is aan genomen. Nu is het onbegrijpelijk dat de gemeente die voor 814 een kasgeldlee ning kan afsluiten, by haar eigen Gemeente- bank 5 Mi moet betalen, ieder gevoelt dat dit al te dwaas is, alleen de wethouder van financiën kan dat niet begrijpen, en was dan ook niet voornemens om tot wijziging van die rente over te gaan. 't is natuurlyk niet zoo voordeelig voor de Gemeentebank als ze minder rente van de gemeente zal krygen, maar de wethouder kan aan die vermindering toch niet ontkomen, daar de toezegging daarvan is vastgelegd in het Voorstel van B. en W. van October 1927. Wethouder Van Staal mag nu beweren wat hij wil, hij mag de opmerkingen van Mr. de Witt Wynen een waanzinnig idee noemen en zeggen dat dit raadslid, nu hy in de Commissie voor de Financiën is ge komen, daar een leerschool kan doormaken, met dergelyke onhebbelykheden demon streert hy óf tyn onkunde vin de zaak óf zijn absoluut niet-willen erkennen dat de gemeente, door vasthouden aan te hooge rentebetaling, de Gemeentebank winst be zorgt en zelf verlies lijdt. Dat B. en W. dit zelf inzien, is wei gebleken uit de mededeeling van den raadsvoorzitter dat vóór dat Mr. de Witt Wijnen in de volgende zitting van den Raad de gelegenheid krygt een initiatief-voorstel in te dienen voor de bedoelde renteverlaging, deze aangelegen heid in het college onder de oogen zal wor den gezien. Dit moet dan beteekenen dat B. en W. riet dat voorstel zullen komen. Er is dan tevens een prachtgelegenheid voor B. en W. om door een nauwkeurige be antwoording van de door Mr. de Witt Wij nen gestelde vragen omtrent dien gemeen telijken dienst eens precies op de hoogte te kamen hoe het nu met die Spaarbhnk en Ophaaldienst gesteld is. De Raad behoort vóór de begrooting aan de orde komt, te weten hoe deze dienst werkt en hoe groot het verlies is dat ook over 1980 is geleden. Dat zal niet gering zijn! De Waterleiding-My. heeft de gevraagde toestemming voor haar obligatieleening nog niet gekregen. De Raad wil, voor dat daar toe wordt besloten, eerst inzage van de rapporten van de door de gemeente aan gewezen adviseurs, om daarna door over leg met de Waterleiding-My. tot oplossing van de hangende quaestie te komen. De vlieger, door wethouder Van Staal opgelaten, om door ontijdige publicatie van het rapport-de Bruyne, opnieuw een rel letje tegen de Waterleiding-Mij. te doen ontstaan, is niet opgegaan. De Raad heeft genoeg van al die herrie en wil afdoening in rustige bespreking. Intusschen, de heer Kamphuizen heeft het gezegd, en hy zal er wel goeden grond voor hebben, verhindert de niet-afdoening van deze aanvrage niet de totstandkoming der waterlevering aan de gemeente Reeuwyk. Is dit juist, dan kunnen we ons daarover ten zeerste verheugen, daar deze naburige gemeente al veel te lang op goed water wacht. Wy herinneren maar aan de typhus- gevallen, die daar thans voorkomen. Toen Gouderak voor eenige jaren ook de water leiding kreeg, zyn sindsdien de daar te voren regelmatig voorkomende typhusgevallen verdwenen. Bovendien, voor de kaasberei ding Ir. Smit heeft het Maandag j.l. nog zoo duidelyk in ons blad betoogd is de waterleiding van groote waarde. De samenstelling der commissie van bij stand voor de gemeentebedrijven en -dien- sten is dit jaar wel iets anders gegaan dan tevoren. De meerderheid van den Raad is tot het inzicht gekomen dat het onjuist was by de commissies verschillende leden uit te sluiten, die daarin goed werk hadden kunnen verrichten. Die fout is thans her steld. De technische conftMssies zijn boven dien met twee leden uitgebreid, waardoor het mogelijk is geworden een technisch lid alB de heer Zanen te benoemen in de Com missies voor den Reinigingsdienst, Gemeen tewerken en de Lichtfabrieken. Ook de be noeming van Mr. de Witt Wijnen in de Com missie voor de Financiën' fen in die voor de Lichtfabrieken kan vöor die commissies een aanwinst worden genoemd. De afgetreden s.d. leden-Fokkers en Van Dantzig werden nog in enkele commissies benoemd, waarmede bedoeld is te doen uit komen dat in hun plaats hun opvolger in den Raad zal worden gekozen. Een heel wat juister standpunt dan de s.d. met de r.k. een vorig maal innamen. De beteekéhis van de aanneming der mo- ties-Verkerk-de Witt Wijnen heeft zich In deze zitting reeds geopenbaard. De cen trale verwarming v& het Stadhuis is voor dezen winter te Iaat en wordt daarom thans niet aangelegd; een voorstel tot onteigening van grond werd uitgesteld, de bewaarschool die voor Kort-Haarlem bestemd is, is nog niet aanvaard en kan alleen dan een kans op aanneming krygen indien de bouwkos ten worden teruggebracht van 63.000.tot 35.000.k 40.000.—, voor welk bedrag volgens den heer Zanen, die het beoordeelen kan, een goede school met 3 lokalen en speellokaal te maken is. By de begrooting 1931 zal dit voorstel opnieuw aan de orde komen. Ook op kleinere uitgaven zag de Raad scherp toe. Van een centrale werkplaats op het Stadserf, aanschaffing van speciale werktuigen, moeBt de Raad niets hebben en een centrale verwarming voor de Geref. School in de Keizerstraat werd overbodig geacht. Dank zy B. en W. en den heer Maaskant heeft Gouda een uitbreiding gekregen van ityn Transvaal wijk. De nieuwe straten naby *1!e Goejanverwelledyk hebben namen gekre gen ontleend aan veldheeren, die in de Boe renoorlogen op den voorgrond z\jn getreden. Waartoe een sociaal-democraat al nieti ko men kan, zei Mr. de Wltt Wynen gek scherend t De atmosfeer in de jongste raadszitting was zwaar geladen, by het eindigen der zitting was er niet de minste opluchting gekomen. De politieke verhoudingen van 't oogen- blik hebben een zoodanige situatie gescha pen, dat verbetering van den toestand voor- loopig niet kan worden verwacht. Niet voor de begrooting aan de orde komt! Tenz(j De Raad van Gouda is sedert de laatste verkiezingen in byzondere mate van samen stelling veranderd. Een Roomsche, een Antirevolutionaire, een Liberale fractie, 2 enkelingen en een groote S. D. A. P.-fractie vormden in 1927 tezamen het geheel, dat Gemeenteraad van Gouda heet. Nu heeft men vóór het invoeren der Even redige vertegenwoordiging beweerd, dat een groote fout van het kiezen in districten hierin was gelegen, dat er geen vastheid o.a. xn het bestuur van de gemeente zou „bestaan, omdat een bestaande meerderheid tijdens de zittingsperioden van den Raad door overlijden, verhuizen of bedanken tus- schentyds in een minderheid kon verkeeren. Met andere woorden onder de oude Kieswet konden er te veel wijzigingen in een gekozen lichaam voorkomen, hetwelk onder de nieuwe wet onmogelijk zou worden. Maar in Gouda, de gemeente van Neder land waar op politiek gebied sedert 7 jaar allea mogelijk en nieta te doL is, daar is een voorbeeld gegeven, dat ook onder de nieuwe kieswet niet alleen enkele leden eener frac tie, maar zelfs een geheele politieke groep uit den Raad en van het tooneel verdwijnt. We zien n.l. het merkwaardige, het frap pante, het politiek ontstellende, gebeuren, dat Gouda geen roode fractie meer in haar gemeertteraad herbergt. Wanneer men nj. nu by een raadsver gadering op de tribune staat en men ziet de 8-mans fractie, dan demonstreert ze, zooals ze daar zit de geslagenheid, de futloosheid, de onmacht van Van Staai. En wanneer nog eena een enkel maal de heer X. van de 8-man* fractie het woord neemt, dan is 't van St«al die spreekt, doet Y. een voorstel, 't4» formuleering-van Staal; verdedigt zich de heer Z., 't is de aftandsche boosheid van Staal. En zoo alle maal van het rytje af. Allemaal mimiek Van Staal, dreiging van Staal, allen hét zelfde masker, 8 maal van Staal. Vroeger, ja vroeger, toen was de fractie rood, toen had de politiek nog een princi- piëel karakter, toen vocht de fractie voor een beginsel. Maar nu? Uit er mee; 8 van Stalianen; ze vechten voor de kongsi zou men zeggen? Fout, ze vechten allèen voor van Staal. Ze zien het, maar ze begrijpen. het niet Achtereenvolgens moet alles, wat in de 8-mans fractie politieke persoonlijkheid be zit, het veld ruimen en het eigenaardige is, dat nooit de twist in de party ontstond, omdat b.v. socialistische maatregelen niet snel genoeg afkwamen of om andere rede nen, welke de socialisische politiek in haar zakelyken bloei konden belemmeren. Altijd weer waren het de meest mar kante personen die er, door de omstan digheden genoodzaakt, tusschenuit gedrukt werden. Eerst was vóór deze zittingsperiode de heer van Hofwegen al reeds te stout ge weest, van 't voorjaar kwam de heer Over hand aan de beurt en voor kort legden er 2 tegelyk, de heeren Fokkers en van Dant zig, het loodje. Niemand wordt ontzien, allen gaan ze eraan, tot alleen overblyft van Staal, van Staal, van Staal, acht keer. De stof, de lym, waarmee de politieke broek van Van Staal aan den Wethouders zetel kleeft, is niet sterk genoeg gebleken om de scherven der roode fractie by elkaar te houden. En de kleur van de overgescho ten scherven blykt nu niet echt meer te zyn. Toen de fractie kort geleden in het zonnetje werd gezet, bleek ze maar met aniline te zyn geverfd, de indanthren-kleur- stof ,het goeie rood was eruit.* Ze hebben nu de kleur-van Staal van Van Staal ge- kregen, d. w. z. ze hebben geen kleur meer. Alles wat met goeie verf was bestreken is verdwenen. Allemaal van Staai, 8 maal van Staal. Ze deden verkeerd, de heeren, die eruit liepen. Waar blyft nu de critiek in eigen boezem, wanneer b.v. de heer van Staal de ambtenaren wil muilkorven, wanneer hy in stryd met politiek fatsoen in eigen belan- genkrantje klapt uit de school van B. en W Dat moest in Amsterdam eens gebeuren. Geloof, dat de heer Wibaut een dergelyke ongemanierdheid zou afstraffen l Nu moet de critiek louter van de andere 13 komen. Trouwens die critiek, die komt er al ruim schoots. Dat is bovendien niet zoo moeilyk, want die ligt immers voor 't grypen. Goed ook, dat er eindeiyk eens een eind aan is gemaakt, dat enkel en alleen van Staal-gevalfïge lieeren in de belangrykste commissies voor Gemeentewerken en Finan ciën zaten, 2, 3 van Stalen in één com- missie. Gelukkig dus, dat er nog andere men schen dan de 8-mans fractie in den Raad hun zetel hebben. Want zaten die er niet, dan zou de auto- cratisch-kapitalistische fantasie des hoofd mans nog dwazere beelden voor Gouda scheppen dan nu reeds het geval is. Een voorbeeld: De Stortings- en Ophaaldienst, creatie-van Staa(. Van de Middenstandsbank wordt door dien dienst geleend voor aan de Gemeentebe drijven wordt door dien dienst geleend voor 5Mi .Winst, zegt de heer van Staal, 2% voor den Ophaal- en Stortingsdienst. Fantasie. Want de Bedrijven moeten dat percentage van 5% betalen. De bedryven en de Stor tings- en Ophaaldienst zyn beiden gemeen te-instellingen. Wat de één aldus wint, moet de ander dokken. Een heele boel paperas sen ertusschen, personeel, een duur bank gebouw. Fantasiebloei, fantasiebedryf, fan tasiewinst. Allemaal fantaóie. Tweede voorbeeld. De Haven. Die Ha ven' was vroeger een dyk, een sterke solide waterkeering. Iedereen zou, vóórdat er van een aanbesteding sprake was, eens hebben laten onderzoeken, wat er nu precies aan de muren mankeerde. Een proef-droogmalen zou hebben doen constateeren, dat de muren de oude dyk van vroeger nog sterk in mekaar zaten, nog wel een menschen- leeftyd mee konden. Niets van alles. Reclame-object, dat droogmaken en herstellen; geld kosten moest het, al lacht elk deskundige er om. Eerst moest de zaak haast je rep je wor* den aanbesteed, toen droogmaken, dan pas kyken, wat er aan mankeerde. De were/d op zyn kop; niet enkel fantasie is dat, 't is fantastery, politieke razerny; 8 van Stalen. Derde voorbeeldDe damwand aan den Kattensingel. Elk Gouwenaar weet nu dat, wanneer er een flinke regen bui is gevallen, er gedurende dagen aaneen breede plassen water achter den damwand op de Kattensingel staan, zoo groot, dat men er in kan pootje-baden. Wordt niets aan gedaan. Is gebeurd door 't departe ment-van Staal, is dus goed! Goeie morgen! Niemand zegt er wat van. Had eens onder den vorigen liberalen wethouder moeten ge- jbeuren! 8 van Stalen plus Roode Wekker hadden 't over de daken uitgeschreeuwd! En zoo gaan we maar door. Kostbare Brandweerkazerne; gouden school aan de late Kade. yt' Maatregelen van socialis- tischen aard tot nu toe geene! 8 mans-fractie, 8 van Stalen één geluid, één klank, één gezang. 50 De vader en moeder der fractie zyn ver dwenen. Er is een weeshuis overgebleven, allemaal zyn ze eender gekleed; Van Staal is weesvader; allemaal in de ry. Voorwaarts marsch, 8 maal van Staal! We willen eindigen met hetgeen we reeds hierboven schreven. Ook wy, wy zien het, maar wij doorgronden het niet. SIMPLEX. Losse bladen uit hel Dagboek van een Gouwenaar OPEN aRIEF VAN SIJBRAND BOTTE- LAABf AAN DEN EDELACHTBAREN HpÉR WETHOUDER K. R. v. STAAL. Van Staal, Van Staal, Mag dat nu maar allemaal Qouda, 18 Sept. '30. Mijnheer! - Mijne exsistentie moge U misschien geheel onbekend zijn, ik ben een een voudig handelaar in Wijnen en Gedistil leerd alhier en geen politicus alzoo, maar desalniettemin overwin ik mijne schroom en neem de pen in de hatfd om U op deze wijze mijn intieme gevoelens ken baar te maken. Het is mij pijnlijk opgevallen hoe men zich van zekere kanten tegenover U uitdrukkingen heeft veroorloofd, uitdruk kingen en zegswijzen inderdaad (ik wensch ze hier ter plaatse niet te her halen, voorwaarl) die ik niet aarzel over dreven, ja onbehoorlijk te noemen. Het is waar, men kan U niet een Regent noemen in den ouden degelijken zin van het woord een Gemeenteraad in dezen tegenwoordigen tijd immers, is al een heel bonte verzameling van lieden, bijeengedreven door de wonderlijke gril len der kiezers maar dit neemt m. i. toch niet weg, dat men tot een man spreekt, waaryan men tot het laatste moet aannemen, da£ hij de belangen der Ge meente voorstaat. Welnu Mijnheer, thans heeft men V beschuldigd van onbevoegde en voor barige publicaties van stukken, die U waren toevertrouwd in Uwe functie van gewezendictator onzer geldmidifèlen. Metterdaad! gij hebt U aan dit feit schuldig gemaakt, want ikzelf heb ge constateerd, dat Uw amusant weekpam- fletje „De Roode Wekker" daarvan de getuigenis aflegde. Men heeft U dit kwalijk genomen en dat was te voorzien Want ver van een modernere^ vlotte, handige methodiek in politieke zaken, een methodiek die ik wil kenschetsen als eqne Amerikaansche, hechten de bewo ners van dit achterlijke stadje nog waar de aan verouderde begrippendie*zij noemen „politiek fatsoen, politieke be trouwbaarheid", e. d. Toen de Burgemeester U hierover eene kleine terechtwijzing meende te moeten geven, hebt gy hem fier geant woord, dat gij steeds&zult voortgaan het publiek „in te lichten"! Ach, mijnheer, welk een idealist zyt gij! Welk een kinderlijk man! Maar hebt gij dan niet bemerkt mijnheer, dat bijna niemand gediend is van deze inlichtingendat men in Gouda nog niet rijp is voor deze soort van daemagogie, integendeel, dat men Uwe wijze van optreden vreemd gaat vinden, héél vreemd en zelfs een weinig maniakaal Mijnheer, welhaast ben ik een bir jaard man, oud.en der dagen zat, geloof mij, veel „gesnor van buien" is langs dit, mijn oud hoofd heengegaan. Welnu, sta mij toe U een goeden, welgemeenden raad te geven: Laat U niet langer van alles naar het hoofd werpen, verheug U niet langer over de Pyrrhus-overwinnin- jfen in Uwe Partij, maar ga weg van mier, trek weg mynheer, trek U terug in één van die lieve kleine villa'tjes, die de hoofdprijs vormen van bepaalde lote rijen, laat U daar neder, ver van deze waereld van haat en afgunst, voeder kippen en konijnen, kweek vuurfoode tomaten en denk somwijlen dankbaar aan Uwen grijzen vriend, SIJBRAND BOTTELAAR. P.S. Ik doe U hierbij eenige flesschen voortreffelijk mineraalwater toekomen; wellicht smaakt dit merk beter dan het voor Uwe gezondheid zoo schadelijke water der Ooudsche Waterleiding-Maat schappij. to Da Fijnst* 4 cant par atuk

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 3