N MP 50 6B lij mg NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN /liet 'handel WEG S7 )RES I 1 I No. 17486 6g« JaarganB Maandag 22 September 1830 ar HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen Jen Grouda id van Gouda WIJS JOUTER. FEUILLETON. De gestolen Professor. ijheidsbond” BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, urouda I TOON 423 I jderen I ol J I fl I i j 11 lel NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. <3 50 NIEUW N m 60 BUITENLANDSCH NIEUWS. 40 EL voor 225 38 50 Bruiloft. mijt 81ot volgt. I ING. vast in handen van den rykspresident en de regeering bevindt. roEGANG VRIJ 1. HET BESTUUR. )0.— xidspreker O m m O ibs, alsook tot 30 Goor MEN 1 a.s unie" Uit het Duitsch vertaald door B. ZODY. Nadruk verboden. LAATSTE HOOFDSTUK. met Zondagsblad looper geschiedt en van den infant. Don Antonio hertog van Calleria. liOlIlSCHE COURANT. i KACHELS,, gma, Becking tin, Bekkers, iet onbrand- tarden SPANJE. De Stakingsbeweging. De algemeene staking te Barcelona geëindigd. De stakingsbeweging te Barcelona is ten einde. De werkgevers hebben besloten de vóór den aanvang der staking ontslagen arbeiders weder in dienst te nemen. Het „Syndicate) Unico”, dat anarchistisch is georiënteerd, zal worden erkend. Op verzoek van het syn dicaat mllen de z.g. „onderkruipers” wor den ontslagen. De regeering zal de gearres- treerden, die betrokken waren bij de staking, dus ook de belhamels, in vrijheid doen stel len. Vijf mannen, die zich in de kajuit bevon den, zijn verdronken. Aan de Noord-Fransche kust woedde de storm zoo hevig, dat het niet mogelyk was assistentie te verleenen aan de talrijke schepen, welke in noodt verkeerden. De „Auroch”, een reddingsboot uit Brest, welke was uitgevaren om een Zuidr-Slavisch stoomschip hulp te verleenen, moest halver- wege terugkeeren, daar een man over boord was geslagen en het ruim bijna geheel was ondergeloopen. Ter hoogte van kaap Saint Naaaire ge raakten de bunkerkoleji van een trawler in brand. Het vuur deelde zich aan het geheele achip«.mede, dat ten slotte op bet strand werd gedreven. De uit vijf mannen bestaande equipage kon worden gered. één instortte. Geruchten omtrent een Staatsgreep van Hitler. Dr. Wirth heeft geruststellende verklaringen af gelegd. - De Italiaansch-Fransche onderhandelingen mislukt. FRANKRIJK. Een veelbesproken huwelijk Achter een kleurloos bericht van Reuter uit Londen, dat daar Zaterdag in alle stilte het huwelijk tusschen prinses Amélée de Broglie en prins Louis (Ferdinand) van Orleans, tegen den wil van diens ouders, is voltrokken schuilt een romantische geschie denis van oude liefde. De bruid was name lijk de 73-jarige weduwe van prins Amédée de Broglie en dochter van een suikermillio- nair; prins Louis Ferdinand van Orléans- Bourbon is 41, infant van Spanje «n neef van koning Alfonso. By hun verloving was reeds een storm opgestoken die zijn hoogtepunt bereikte in een actie voor den Franschen rechter, waar in vergeefs beproefd werd, hun huwelijk te verhinderen op grond dat de prinses niet in tot twintig man huiszoeking gedaan. Alle mogelijke lieden werden gevangen genomen. De inwoners van Zaricani dachten, dat de jongste dag wae aangebroken en merkten temidden van het heidensche lawaai niet, dat de troep, die het huis van den school meester was binnengedrongen, niet meer te voorschijn was gekomen. Het eskadron ca- vallerie reed onder veel kabaal terug naar Elassona, terwijl Hamid aanstalten maakte om met zijn manschappen den marsch door de ooderaardeehe gang ie ondernemen Hij liet den haerd draaien en daalde af Zocht r aar den schakelaar, om het licht aan te draaien. Maar hoe hij ook draaide in drukte, de gang bleef in duist iis g-- huld. Hamid wist on middellijk wat hem te doen stond. Kortsluiting komt alleen bij de elek triciteitswerken van groote steden voor. Maar hier was iets niet in orde. Hij liet vap het brandhout, dat op den haard lag, een p-aar fakkels maken en toen ging het voorwaarts, hij aan de spits vaq den troep, Lang duurde de irtarsch niet. Na ongeveer drie kwartier versperde een reusachtige puinhoop den weg. Ue zoo zorgvuldig uit gegraven gang was ingestort opgeblazen, zooals Hamid op het eerste gezicht zag. Een uur lang werkten de mannen, om de rotsblokken uit den weg te ruimen. Veffeeefs het vernielingswerk was te grondig ver richt. Hamid moest omkeeren. Hij huilde bijna van woede razernij. Hij was een hard, èen wreed soldaat. Op gegroeid in den voortduren den strijd van mau tegen man, volk tegen volk, was hij geworden, wat men eén bloedhond noemt. Lntusschen zat Hamid Bey in de keuken van het huis te Zaricani, staarde naar den haard, kauwde op zijn snor en brak zich het anders zoo vindingrijke hoofd over het probleem, hoe hij zijn twintig gendarmen in de gang kreeg. Toen hij des middags de honderdeenentwinügste eigaret gerookt had, had hij eindelijk een idee. Als ee® dronken ezeldrijver wankelde hij de straat op, maakte met iedereen ruzie, veroorzaakte opstootjes, werd tenslotte door Pen patrouille redifs opgepakt en voor den luitenant gebracht. Dien gaf hij onder vier °ogen zijn bevelen en wankelde toen weer het huis van den schoolmeester binnen. Een paar uur later reed een eskadron cavallerie uit de richting van Ellassona het uurp binnen, maakte een geweldig spektakel, schoot en reed alles overhoop, wat niet on- middellijk in de huizen vluchtte. Toen werd in iedere woning door groepen van tien ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, 2.25, per week 17 cent, per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by ome agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. staat was haar eigen zaken te beheeren en dat het verschil in leeftijd tusschen de ver loofden te groot was. Daarna verklaarde de prinses: „Het is een monsterachtige beBchuldiging. Ik ben niet) krankzinnig, omdat ik liefheb. Ik ben geen mal sentimenteel meisje ik ken mijn eigen hart.” En de prins heeft na zijn huwlyk aan een verslaggever van de Eveming Stan dard even plechtig medegedeeld: „Ik ben geen avonturier. Ik heb een groot fortuin van mijzelf en ik heb al twintig jaar van de prinses gehouden.” (Dus toen hjj 21 jaren en zy 53 was, moet de liefde ontvlamd zijn.) Uit zijn verdere mededelingen bleek dat zij naar het vrye Engeland gegaan waren, omdat’zij gemerkt hadden dat zij in Spanje, Frankrijk en Italië niet konden trouwen zonder vergunning van ’s prinsen vader en moeder. In Italië had hy de vergunning van zijn moeder gekregen, maar zijn vader was op reis en voor hem onvindbaar. In Italië hadden zyn nog wel drie maanden moeten wachtten en dit had hun te lang geduurd. Twintig jaar geleden had men tegen het verschil van leeftyd geen bedenking gehad en de prins begreep niet, waarom dit nu wel een bezwaar zou opleveren. Nu is het op eens iets vreeselyks dat hij met de vrouw trouwt van wie hij al twintig jaar gehouden heeft. Voorloopig gaat het jonggetrouwde paar naar Zwitserland en dan met een auto naar San Remo, waar de prins een huisje heeft, dat zyn moeder hem geschonken heeft. Mo- gelyk zullen zij hun huweijk later nog in Spanje kerke lijk laten* inzegenen en mis schien zal dan de koning van Spanje erby tegenwoordak zijn. Nu zijn zy te Londen al leen burgerlyk getrouwd op een Londensch kantoor van een ambtenaar van den burger lijken stand. De prinses wordt beschreven als een vriéndelijke glimlachende oudachtige dame met grijs haar. Zij droeg een zwarten zijden mantel met een witte bontkraag en opsla gen op de mouwen. Op de foto die een pers fotograaf van haar nam, houdt zij den ge- heelen onderkant van haar gesticht in dien kraag verborgen en haar hoed staat zoo diep op het hoofd dat alleen haar oogen zicht baar zyn, gelyk bij een gesluierde Mohame- daansche vrouw. De prins maakt nog een jeugdigen indruk in zy'in gezicht? en zyn be wegingen. De prinses, Constance Say van zichzelve geheeten, is een van de rjjkste vrouwen van Frankrijk. Tot haar bezittingen behooren het historisch kasteel van Chaumont in Touraine en juweelen ter waarde van 3 mil- lioen gulden. Zy is zeer ontwikkeld, groot moeder en een van de bekende figuren uit de deftige Parysche kringen. Op haar acht tiende jaar was zjj met prins Amédée de Brogile voor het eerst getrouwd. Prins Louis ia een zoon van de infante Eulalia, tlante van den koning van Spanje, In geheel Macedonië, vanaf de Servische bergen tot aan Valeciko, kende men zijn naam, en Serven, Bulgaren en Grieken, die eeuwig in oneengheid met elkaar leefden, waren het in 't vervloeken van dezen naam roerend eeng Met Hamid Bey joegen Servi sche moeders haar kinderen schrik aan, ver- wensehten Bulgaarsche vaders hun zonen, bedreigden Grieksche popep hun gemeenten. En deze man was thans niet in staat, zijn vriend te helpen, die zijn hulp wellicht drin gend noodig had die misschien de minu ten telde, totdat Hamid zou komen Als een panter liep hij den heelen middag en avond op en neer in de kamer van Vitus op zijn snor bijtend, knarsetandend en de vuisten ballend. Toen was zijn geduld uitgeput. Wat er ook gebeurde diplomatieke verwikkelingen oorlog met Griekenland het wae hem to taal onverschillig. Hij ging Vitus bevrijden of hij stak tot wraak het huis der ban dieten boven hun hoofden in brand. Hij zou het wel vinden, het huis met den tuin en het tuinhuis. Zoodra de duisternis begon te vallen ver- tiok hij. Tot aan de grens volgde hij de bergstraat. Toen het Turksche grenshuie in h®t zicht kwam, sloeg hij een smal ravijn in, dat langs den weg naar Griekach grondgebied voerde. Achter elkaar marcheerden zijn sol daten, geruischlooa slopen zij voort langs de in diepen nacht gehulde rotsen. Als de Grieksche grenposten hen ontdekten, was het uit Dan schiet ik die honden overhoop, beloofde Hamid zichzelf. GOUDA uunvniuuxA vu uuiviwiM n vuuu, oui/Dunn v juin, DUOIkUVr, uuu UDiirtn, imnoiuLiuii; - ADVERTENTIEPRIJS i Uit Gouda en omstreken (behoorondo tot den bexorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentito de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer Q.5fl. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van eoliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BELGIË. Prins Boudewjjn. Omstreeks 10 October zal naar de N.R.Ct'. verneemt, »te officieele doopplechtigheid plaats hébben van prins Boudewyn, die dan ruim 1 maand oud zal zijn, in de hoofdkerk van Sint Goedele of de kerk van Sint Jacob op Coudenberg, de parochie van het kroon- prinselijk paleis. Koning Albert zal peter zijn; Qe meter is nog niet aangewezen. De vermoedelijk door kardi naal van Roey worden geleid. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een nieuw Kunstzijde procédé. Cellulose uit turf. Verlaging van den koetprys? Volgens de Tsjechische bladen is in Tsje- cho Slowakije een proces ontdekt, waarvan het patent zich in Tsjecho-Slowaaksche handen bevindt, en waardoor het mogelijk is geworden uit turf cellulose oplossingen te verkrijgen voor de fabricatie van kunst zijde, papier enz. Hoewel wy het 'bericht onder het, noodige voorbehoud vermelden, laten wij hier nog eenige bijzonderheden volgen. iBy dit procédé wordt de turf in zyn oor- spronkelyken toestand en met zyn natuur lijk watergehalte gebruikt. Een kortte be handeling en zuivering levert 30 tot 35 zuivere cellulose op, zonder haar van de overige turfsubstanties te scheiden, gelukte deze in de qualitatieve cellulose oplossing om te zetten, die voor de fabrikatie van ge noemde artikelen geschikt is. Het nieuwe proces heeft een omkeer in de kunstzijde industrie te zullen brengen. De geheele ty'd voor de verwerking van grond stof tot draad beloopt 17 uur. Tot dusverre was voor het verkrijgen van houtcedlulose tot 30 uur noodig. Bedragen de vervaardi- gingskosten voor 1 K.G. viscosezyde onge veer 4 voor koperzijde 5.10 en voor Ace- laaitkunstzyde 7.70 volgens het nieuwe procédé zal de turfkunstzyde 2.40 per K.G. bedragen. en haar aan hem als zijn verloofde voor stelde. Nog grootere oogen zette hij op, toen hij het verelag te hooren kreeg. Ja, waaide vriend, zeide Vitus, het schijnt, dat jullie, Jong-Turken, je preciee zoo laat beetnemen als de oude Pasja’s, die vroeger hefbewind in handen hadden. Jul lie goede vriend, Xymatis, was de onge kroonde koning van dit land. Hij heeft jul lie aardige bij den neus gehad. Hij heeft te Saloniki gewoond, lieeft jullie uitgenoodigd,. jullie oesters en champagne voorgezet, en buiten in de bergen, hebben zijn komitad- schis jullie soldaten vermoord. En hij heeft daarbij goede zaken gedaan. De ministers te Athene hebben evengoed naar zijn pijpen moeten dansen als die smerige pope in Ajos Dimitrios. Wie niet gehoorzaamde, kreeg een kogel. Of een messteek. Hij behoefde zelf natuurlijk geen vinger uit te steken. Hij had een organisatie, die schitterend werkte, vooral wat het ombrengen betreft. Als hij te Saloniki in zijn mooie villa den vinger ophief, dan gingen precies daar, waar hij wilde in Macedonië, de geweren af. Alleen voor mij heeft hij zich persoonlijke moeite gegeven. Ik moest natuurlijk ook gevangen genomen worden.om zakelijke en om privé- redenen. Mijn blad zou betaald hebban dat was de zakelijke kant. En dan zou de heer Apollodoros Xymatis mij in hoogst eigen persoon naar de andere wereld gehol pen hebben, waarmede de andere kant van het geval in orde gebracht zou zijn. Ik kan mij erop laten voorstaan, persoonlijk door hem gehaat zijn. De vertegenwoordiger van de „Sunday Times” te Genève, bevestigd, dat de Fran- sche-Italiaansche onderhandelingen over de Vlootbepeiking zonder resultaat zijn geble ven. De Franschen zouden e$n voorstel heb ben afgewezen, waardoor de Fransche meerderheid tot 1936 zou zyn verzekerd. Maar ook na het jaar 1Ö86 zou de kwestie van vlootpariteit, volgens dit voorstel, ge heel zyn open gebleven. In verband hier mede bestaat minder kans dan ooit, dat Frankryk en Italië volledig zulten toetre den tot het Londensche Vlootverdrag. De diplomatieke medewerker van de «.Sunday Times” vreest, dat het mislukken der onderhandelingen op drie manieren zyn turugslag zal doen voelen: 1) . Zal een uitgebreid bouwprogramma van Frankrijk en Italië het tusschen Ame rika, Engeland en Japan gesloten Driemo- gendhedenverdrag beïnvloeden, want dit Verdrag bevat een clausule volgens welke de drie Staten gerechtigd zijn te onderhan delen over een revisie, indien andere mari tieme mogendheden haar vloten versterken. 2) . Kan een terugslag op de Fransch- Itaïiaansche onderhandelingen, welke eeni- gen tyd geleden te Rome zyn aangevangen en welke in het bijzonder betrekking hebben op de Italiaansche aanspraken in Noord Afrika, niet uitblijven. 3) . ïs een spanning tüsschen Frankrijk en Italië te betreuren op een oogenbhk waarop het succes der Nationaal-Socialisten bij de Duitsche verkiezingen de gunstige tendenz der Duitsche buitenlandsche poli tiek in den weg ^staat en aanleiding geeft tot een zekere bezorgdheid. Geruchten omtrent „Put9ch”-plannen van Hitler en zyn nationaall-socialisten veroor zaakten gisterochtend in Amerikaansche fi nancieels kringen een zekere zenuwachtig heid en onrust. Een onmiddellijk uitvloeisel van deze on rust waren dé talryke telefoongesprekken, die het Duitsche gezantschap .alsmede het Duitsche consulaat-generaal in New York, te beantwoorden kregen. Ook werden van Chicago en New York uit verscheidene transatlantische gesprekken met Hamburg en Berlyn gevoerd. Nadat) in den namiidag de Associated Press een categorisch démenti uit Beridjn had gepubliceerd en ook de verschillende financieele ondernemingen rechtstreeks uit Berlyn hadden vernomen, dat in Duitechland, ofschoon de politieke toestand nog steeds niet opgelost was, geen sprake was van openlijke onlusten, werd het weer rustig. Over het ontstaan van de geruchten doen verschillende lezingen de ronde. Over het algemeen vreest men, dat. wan neer de nationaal-socialistlen in Duitschland aan het roer mochten komen, hiervan niet alleen pogroms tegen de Joden, maar ook een stelselmatige sabotage van Duitsch land’s financieele verplichtingen het gevolg zal zyn. In verband met deze geruchten over Joden-vervolgingen brengt de New- York Tribune een bericht van de United Pregs uit Berflijn, behelzende, dat volgens de opgaven van een Berijjnsch reisbureau talryke Joden naar Zwitserland en Neder land zyn vertrokken. Aangaande het tweede punt verklaart de Paryische correspondent van de New-York Times van 'bevoegde zjjde te_ hebben verno men, dat Duitschiand’s Europeesche credi- teurstaten thans de mogelijkheid overwe gen, dat Duitschland door economische oor zaken gedwongen zal zyn een herziening van zijn herstelverplichttngen te vragen. Een dergelyke mogelijkheid, die zonder twijfel ook in de Vereenigde Staten, wegens de geweldige hoeveelheden Amerikaansch kapitaal in Duitschland, in het middelpunt der belangstelling moet staan, is volgens het blad in het leven.' geroepen door de over winning der nationaal-socialisten en het dreigende gevaar van een dictatuur en een economische chaos. Volgens berichten uit Berlijn heeft Dr. Wirth, de minister van biimenlandsche za ken, zich gehaast in een intervieuw met 'n correspondent van een groote Amerikaan sche courant geruststellende verklaringen omtrent den binnenlandschen politieken toe stand van Duitschland te geven. Hij verklaart nadrukkelyk, dat er van een putsch geen sprake is en het gezag zich Lang kan het duren eer de waarheid wordt erkend, maar eens zal zij zegevie ren, zoo zeker als de aarde zich beweegt om haar as en zich wentelt om de zon. Het tactvol optreden der autoritei ten te Barcelona. Het blad van den arbeidersbond „La Soli- daridad”, waarvan de laatste nummers in beslag waren genomen, mag weder ver- schynen. De redactteureh van dit blad, die waren gearresteerd, zyn in vryheid gesteld. Ook te Granada is de staking geëindigd. In officieele kringen te Madrid pryst men het tactvol optreden der autoriteiten te Bar celona, die door zekere concessies te doen het stakingsconflict uit de wereld hebben geholpen, zonder dat de openbare orde is verstoord. A plechtigheid zal Minister-president, generaal Berenguer, 1 heeft de autoriteiten te Barcelona telegra fisch geluk gewenscht met het beëindigen van het conclict. ENGELAND. Noodweer en hevige storm. Talrijke schepen verkeeren in nood. Boven het Kanaal woedt een hevige storm. Talrijke schepen zanden noodsigna len uit. Het 4950 ton meetende stoomschip „Um- berleigh” is by Plymouth van een anker- boei losgeslagen en op het strand gedreven. By Portland is een Fransche schoener ge strand. Een van het vaste&anfl komend vliegtuig bereikte slechts met groote moeite het vliegveld Lympne. Het luchtverkeer geheel gestaakt. Ook het mailverkeer over hét Kanaal is ernstig vertraagd. Aan de kusten werd groote schade aan gericht. In de buurt van Southampton is het wa ter over den zeedijk gespoeld en richtte groote schade aan op een feestterrein. Een groote visschersboot is Zaterdag morgen in de haven van Casablanca door den hevigen storm togen een havenhoofd geslagen, waarbij het schip een ernstige lekkage op liep en zonk. Van de bemanning van 11 koppen konden drie personen den oever'zwemmende berei ken. Het is gelukt drie andere visschers met kustvaartuigen te redden. En toen plotseling Met ten schok bleef hij staan. Zijn ge hoor wae door jarenlange ervaring bijzonder scherp ontwikkeld hij had een geruisch vernomen, dat hij onmiddellijk herkende. Het afglijden van den hoef van een muil dier langs de steenen. In het ravijn naderde een troep van den anderen kant. Die schenen in bergstrijd even ervaren te zijn als hij Hij vernam geen geluid meer. Zij stonden stil en loerden, zooals hij. Er verstreken vijf, tien, vijftien minuten. En toen Toen werd de stilte van den nacht ver scheurd door een vreeselijk trompetgeschal. Tot twee-, driemaal toe Iemand van den anderen in het donker verborgen troep nies de, dat de bergen wankeidfen Prosit professor! riep een brutale stem in het Duitsch Hamid maakte een luchtsprong. Die stem- kende hij. Thavon schreeuwde hij. Hamid Zoo vonden zij elkaar. Nadat zij in het duister, als roofdieren, gereed tot densprong op elkaar geloerd hadden, verbrak professor Martiua de spanning. In plaats van geweervuur en revolver schoten dreunde het ravijn van lachsalvo's. Alleen de professor lachte niet. Die was woedend. Ik ben geen barbaar, zooals u, mijne heeren, schold hij. Mij heeft de beschaving geleerd, in zoo’n koele nachtlucht een ver koudheid op te doen. Hamid zette groote oogen op, toen Vitus Elena uit het duister te voorschijn haalde

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1