VLECHTER LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. De Gedeputeerde Slaleo vei Zaid Holland afgesloten zal blijven. 8 A. J. Opstelten Het radio-station van generaal Koetjepoff, over wiens lot nog steeds een geheimzinnige eluier ligt, zendt geregeld uit iederen Dins- aag, Donderdag en Zondags 's avonds om 10 uur Oost-Europeeschen tijd. Oe omroeper geeft dan het laatste nieiuws over den poli tieleen toestand in WestrEuropa, waarover de lezers van de Russische kranten, tenge volge van de censuur der eowjets nooit iets te hoorea krijgen. Na ieder bericht wordt een muzieknummer uitgezonden, afwisselend Russische volksliederen en dansmuziek. Het station van generaal Koetjepoff werkt op korte golf, zoodat de ontvangst voor de radio-toeetellen in Rusland, die alle op kor te golf afgestemd zijn, zeer duidelijk is. De officieele zenders -der sowjets probeeren wel om de uitzendingen van Koetjepoff te storen, maar voor de Russische luisteraars is het toch een kleine moeite om hun toestel uitsluitend op Koetjepoff af te stemmen. Deze geheimzinnige uitzendingen, die ook in Moskou met zeer veel belangstelling be luisterd wordden. vormen in sowjet-Rusland het onderwerp van de gesprekken van den dag Zeven dorpem door een aardbeving verwoest. Tot dusver 175 dooden en 300 ge wonden geteld. Volgens een bericht uit Moskou heeft een geweldige aardbeving in de omgeving van Stalinabad in Tadsjikistan 7 dorpen volko- raenv verwoest, terwyl 10 andere dorpen zwaar beschadigd werden. Tot dusverre werden 176 dooaen en 300 gewonden geteld, terwjjl ongeveer 1200 huisgezinnen dakloos zyn geworden. Een regeeringscommissie is ter organd- seering van de hulpactie naar het geteister de gebied vertrokken. Tadsjikistan is een autonome sovjetrepu bliek in Midden-Azië, met een bevolking van ÖjO.OOO ENGELAND. Een vliegtocht van Mevrouw Victor Bruce die haar eentje met een klein. Tokio is vertrokken hoopte de Weenen vandaag te zullen kio in vyftien dagen te haar lukt Japan te halen, zal vliegtocht zyn die nog door daan is. Mevrouw Bruce is ster op de auto-baan en ZWITSERLAND. Het Permanente Hof Aanvang der bezigheden 1 Jftn. 1931, By de eerste stemming voor del verkie zing van vyftien rechters van het Perma nente Hof van Internationale Justitie^ aan welke stemming 52 delegaties deelnamen, kregen veertien candidaten de absolute meerderhid van 27 stemmen of meer. Geko zen werden: Adatsji (Japan); Anzilotti (Italië), Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eysinga (Nederland), Fromageot (Frank rijk); Guerrero (San Salvador); Sir Ce cil Hurst (Engeland); Frank Kellogg (Ver- eenigde Staten); Negulesco (Roemenië); Baron Rollin Jacquemyns (België); Rost- worowski (Polen); Prof. Schucking (DuitschLand); Wang Chung Lui (China); Bustamanto y Sirvin (Cuba) en Altamira (Spanje), By de tweede stemming; kreeg geen der candidaten de absolute meerderheid. De meeeste stemmen kreeg Urutia Columbië). De stemmingen worden voortgezet. Met betrekking tot de verkiezingen voor het Haagsche Gerechtshof kan nog nader gemeld worden, dat deze niet minder dan 10 stemmingen hebben vereischt om de nood zakelijke stemmen meerderheid te vinden. Nadat de vergadering het eens was gewor den over de verkiezing van HammarskjöM, werd bekend, dat de Raad in geheime zit ting Urutia had gekozen. De huidige verte genwoordiger van Columbia in den N.B.- Raad werd. tenslotte bij een nieuwe stem ming gekozen. Het Internationale Gerechtshof, dat he den voor den tijd van negen jaar gekozen is, bestaat thans uit 3 Amerikaan scha ver tegenwoordigers, 1 der Vereenigde Staten, 3 van Aziatische mogendheden en voorts uit vertegenwoordigers van Duitschland, Frank rijk, Engeland, Italië, Spanje, Polen, Neder land, Roemenië, en België. Het nieuwe Hof zal zijn bezigheden op 1 Januari aanvaar den. i' Een herdenkingsdienst voor wijlen Dr. f Den 3en October, op den eersten jaardag van Stfesemann's sterfdag, zal een herden kingsdienst in een der kerken te Genève De gehee'e Duitsche delegatie zal hierbij tegenwoordig zijn terwjjl verscheidene an dere delegaties den wensch hebben geuit dat een dusdanig uur voor den dienst zal worden vastgesteld dat zij ook aanwezig kunnen zijn. BINNENLAND. Groene Kruis-congres. Vanwege de A.N.V. „Het Groent Kruis." Het derde Groene Kruis-congres een driedaagse*" nationaal congres met interna tionale medewerking ingericht door de Algejneone.Nederlaodeoho Vereen (ging ..Het Groene Eruia" is te Utrecht aangevangen Dr. H. H. T. Bek en kamp, inspecteur van de Volksgezondheid te Groningen, waarne mend voorzitter van het algemeen bestuur rier Algemeene Nederlandache Vereeniging Het Groene Kruis, congresvoorzitter, hield allereerst $en rede ter verwelkoming der \aAchi11?nde gastenZ.E. mr. T J. Ver- «Wtfaur, minister van arbeid, handel en nij- fverheid. mr. Lietaert Peerbolte, directeur- generaal van de Volksgezondheid; dr Jose- phns Jitta. voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad; dr. s'Jacob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, hpofd- inspecteurs en inspecteurs van het staats toezicht op de volksgezondheid; mr. Kooien als vertegenwoordiger van „Het Nederland- 8obe Roode Kruis", den heer Mijnlieff als afgevaardigde van Het Oranje Kruis; dr. Htfting namens de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose; cn afgevaardigden van het Wit-Gele Kruis. Spr. wees er daarna op, dat op het gebied der huiselijke ziekenverpleging en gezins- hygiëne het Groene Kruis met zijn half mil- lioen leden, zijn gezamenlijk jaarlijkach in komen van ongeveer twee millioen gulden, waarvan één millioen gulden door vrij wil ige bijdragen, zonder twijfel zijn sporen heeft verdiend. Met opzet ia gekozen de naam Nationaal congres met internationale mede werking. Wij willen, zeide spr., in het bin nenland zoowel als in het buitenland nieu we vrienden winnen, om de zegerfingen van dezen arbeid steeds in hoogere niate steeds aan meerderen ten goede te doen ko men. Niet minder dan de wetenschap, is de neiging van iederen mensch om zijn mede- mensch in lichamelijk en geestelijk lijden tot steun te zijn, dit lijden te verlichten, in ternationaal. Dit congres, zoo vervolgde spr., is een hoogst bescheiden poging om daartoe te ge raken. De sympathieke bewoordingen, waar in internationale hygiënisten, die op initia tief van de hygiënische sectie van den Vol kenbond ons land bezochten, zich over ons werk hebben uitgelaten, hebben ons daartoe de vrijmoedigheid gegeven. Dit oongresmoge er toe bijdragen langzamerhand een blijven- den band aan te knoopen, ook met organi saties in het buitenland, die ditzelfde doel beoogen. opdat daaruit inoge voortvloeien een internationaal congres bet zijne gevol gen, bijv. een bureau voor internationale voorlichting, een internationaal orgaan. Na een eerbiedige hulde aan den dieipbe- treurden voorzitter ds. Fieischer gebracht en de verschillende buitenAndsche sprekers begroet te hebben, sprak spr. een bijzonder woord van begroeting tot de Vlaamsche gas ter.. t Vervolgens verzocht spr. aan i^inister Verschuur het derde Groene Kruis-congres te willen openen, waaraan deze met een kor te toespraak gevolg gaf. Verschillende inleidingen. I'rof. dr. G. Scheltema, hoogleeraar te Groningen, dis verder deze eerste qongres- zitting leidde, hield een inleiding over „Ver leden, heden en toekomst van de medische kindervóórzorg in het onderwijs en de prak tijk der kindergeneeskunde." Vervolgens hield Prof. Dr. K. de Roo een inleiding over Hygiëne vóór en na de beval- 'ing, daarna sprak Dr. J. Th. Elias uit Rot terdam over De publieke opinie en de pre- senfievt Geneeskunde. Ten slotte hield Prof. Gorter een inlei ding over; De plaats van de preventieve ge neeskunde in het hooger onderwijs. Wij wil- ren daarvan het volgende aanstippen. Spreker acht het noodzakelijk, dat dit on derwerp ook in het publiek wordt bespro ken hoepel men van meening zou kunnen zijn dac het meer bestemd is voor de kleine kring van deskundigen, die advies in deze hel ben t« geven. De vraag kan gesteld wor den, hoe wij de studenten* in de geneeskun de kunnen richten op de praeventieve ge neeskunde De verwerkelijking van dik ver langen zal echter op vele moeilijkheden stui ten. zelfs al zouden de ministers van onder wijl en financiën daartoe hun medewerking verteenen. Er zou verder bijv. heel Veel af hangen van de geestdrift en belangstelling der studenten. Bij de studie van de praeventieve gepeeB- kuude zou spreker de studenten willen de» tacheeren naar de praktijk. Met voorbeelden uit de praktijk toont Prof. -Gorter een en ander aan en licht hij deze stelling verder toe. Za het onderwijs ia deze richting goed geoiganiseerd zijn. dan is daarbij de hulp van verpleegsters en huisbezoeksters ten zeerste noodig. Wanneer een en onder tot stand komt, dan zou het onderwijs aan«&ie universiteit ook veel levendiger worden. Het /.al goed zijn wanneer er met het onderwijs ine>r dan tot nu toe rekëning wordt gehou den met het feit. dat den arts steeds weer raad wordt gevraagd op het gebied der pre ventieve geneeskunde. Nadat mevr. Stokvis haar rolprent had vertoond heeft dr. Beken- kamp een hartelijk woord Van dank tot de dames Stokvis en v. d. Broek gesproken, daarbij den wensch uitend, dat zij eenmaal in lndië teruggekeerd, zich geroepen moch ten voelen het Groene Kruiswerk daar aan te vatten. Des avonds had in het Jaarbeursgebouw een gezellig samenzijn plaats, waar o. m. Clinge Dorenbos zijn liedjes ten gehoore bracht. Indische, weldadigheidszegels. Op een nader te beparen datum in De- niber u.s. zullen in Ned.-Indië gedurende een maand worden uitgegeven en ook hier lande aan de phüatelistenloketten ver krijgbaar worden gesteld weldadigheidsze gels, waarvan de extra-opbrengst ten bate komt van de stichting „Jeugdzorg" te Bui tenzorg. welke stichting zich ten doel stelt» kinderen vanaf den babyleeftijd tot htm zevende jaar te verzorgen en op te voeden en tevens in hare huishoudschool en inrich ting v6or Maatschappelijk Werk aan meis jes van alle landaarden een nuttige oplei ding te geven. De zegels worden naar in lndië vervaardigde ontwerpen in koperdiep druk (rotogravure) uitgevoerd door de fir- nia JohEnschedé Zonen te ïWlem, in et formaat 40 x 24 ni.M. Zij zullen verschijnen in 4 typen, elk in 2 kleuren, te weten, frankeer- waarde 2 ceut 5 cent 12J cent 15 cent STADSNIEUWS. Prof, Van Eysinga. Bedankt als hoogleeraar te Lei Naar wij vernemen zal prof. Jhr. Mr_ Dr. W. J. M van Eysinga, in verband met zijn verkiezing van rechter voor het Permanente Hof var Internationale Justitie t© den Haig zijn ambt van hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit neerleggen, en wel per 1 J nv.ari i931 Prof. van Eysinga zou echter wei in Leiden blijven wonen. GEMENGDE BERICHTEN. Kind voor de varken» geworpen. Vreeselyke mededeehng van verkoop- kleur •prijs middenveld omlijsting 3 cent Sepia paars 7J cent 15 cent 20 cent groen rood blauw Naar ue Teie^aaf verneemt, heeft zich aa i net buieau vVarmoesstraat in Amster dam, een vrouw gemeld die een alsehuwe- ijk geheim aan ue politie openbaarde. Dt persoon in kwestie, die ongeveer 35 jaren ,»ui. is, woonde in 1921 in Duitselilandh na melijk in een klein boerendorpje nabij 01- dennuig. Zij deelde mede voortdurend nor- maal geweest te zijn, doch toen een kind ge- bouii werd. greep de drang naar misdadig heid haar aan. Dp gedachte dit kind te doo den of te doen dooden werd ten slotte een ob-essie en op zekeren dag nam zij het wicht op en wierp dit in het Varkenshok. Zij zag, in lievige gemoedsbeweging toe hoe de varkens het kind verslonden. Na dien, ia 1922 kwam zij naaTj Holland en huwde hiex'met een havenarbéider. Door lit huwelijk wer<jl zij Hollaindsclie. Alles ging goed tot ongeveer drie weken geledan uit dezen echt ecu kind geboren werd. En opnieuw kwamen misdadige gedachten bij baar op. Ten slotte werd zij zoo bang voor zien zelf, dat zij, toen haar man uit was, door een groote emotie aangegrepen, naar de politie van het bureau Warmoesstraat iiep en daar het geheim openbaarde. Op last van den commissaris begeleidde men deze ongelukkige vrouw naar het hoofdbureau waar men voorloopig op haar zal letten. Of aan de beweringen van deze vrouw waarde moet worden gehecht, staat nog niet ast. De Centrale Recherche zal zich eerst in verbinding stelttm met de Duitsche poli tie van het bewuste dorpje ten einde nadere in li oli tingen in te winnen. Volgens haar me- deiieeliugen zijn er geen getuigen bij het misdrij' geweest. Indien echter komt vast te staan naspóringea zouden zulks moge- ijk kunnen niakeu dat de vrouW wèl ge- hhnd^ld heeft als zij verklaart, kan zij niet uitgeleverd worden, daar zij Nederlandsche geworden. Daarentegen zou het misdrijf we- door dea Nederlandschen rechter be recht kunnen worden. Een arrestatie te Amsterdam. Men zal zich herinneren dat op 2o Maart an het vorig jaar te Amsterdam bij een bijkantoor een postauto door onbekenden is- weggereden, waarbij een geldtrommel, be vattende een aanzienlijk bedrag aan waar- is gestolenj Gisteravond zijn te Am sterdam in verband tyermede twee personen geurresteerd. die ontkennen de daders te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Inbrekers te Amsterdam verrast. De perfect werkende alarm-installa tie. Mooie vatngst door de politie. In den afgeloopen nacht werd op de Kei zersgracht te Amsterdam, tusschen de Raad huisstraat en de Leliegracht, d© aandacht van voorbijgangers getrokken door een zwaaE claxon-geluid. Spoedig bleek, dat dit afkomstig was van le alarm-inrichting, aangebracht in perceel waarin gevestigd is dj; firma Henry JulJien, grossiers in horloges, pendules enz. Politie-agenten en rechercheurs, die spoedig ter plaatse waren, zetten het geheele blok af. Een uitgebreid onderzoek van kelder tot zolder, leverde niet© op. Kort hierna waarschuwde de concierge,- van een een ige perceefen verder gelegen bankgebouw, do buiten geposteerde agenten, da: hij in een leegstaand pereëri-,-naast het bankgebouw gelegen, gerucht had gehoord. Deze mededeeling had een nieuw onderzoek vai. de politie tot gevolg. Er werd een zwa- re tasch met inbrekers werk truigen gevonden. K.ut te voren was al een beitel ontdekt, welke aan den binnenkant in eeh'deurpa neel stak. Een zorgvuldig onderzoek had ten slotte tot resultaat, dat op de insnijding van de daken der iteioeclen 161 en 163 twee man nen werden aangetroffen, die, aangezien elke kans tot ontsnapping was uitgesloten ziel- aan de dienaren der wet overgaven. Beide mannen staan in de hoofdstad be kend als zeer beruchte inbrekers. Dank zij het prachtig functionneeren van d© alarm- inrichting, liepen zij in de val. Op het ooeeiïblik wordt onderzocht, of ook anderen aan deze poging tot diefstal door middel van braak, medeplichtig zijn. Autobotsing onder de gemeente Wassenaar. Drie personen gewond. Gisternamiddag omstreeks 6 uur heeft op den Rijksstraatweg te Wassenaar een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Uit de richting Leiden kwam met groote vaort een vracht auto, bestuurd door den Rotterdammer B. Ter hoogte van de Narcislaan slipte de auto, reed links van den weg eerst een lichtmast om en botste vervolgens tegen een personen auto, bestuurd door P. uit Wassenaar, welke wagen behoorlijk rechts retd met matigen gang. De botsing tvas hevig. P. kwam, voor- zoover 't voorloopig medisch onderzoek uit wees. met den schrik vrij. maar de inzit tende van D. brak het rechter sleutelbeen terwijl de bestuurder van de vrachtauto en nog een andere persoon, die met hem mee leed. tegen den groind werden geslingerd en kneuzingen opliepen, een liunnar, wiens naam niet te achterhalen was, ook een lich te hersenschudding. GOUDA, 26 September 1930. De Inspectie vergadering in Ohs Genoegen. Internationalisme en het onderwijs. De heer Rieuks, hoofdinspecteur bij net lager onderwijs, hield gisterenmorgen een reoi- over Internationalisme in het Onder wijs. waaraan wij het volgende ontkenen Het internationalisme staat in het cen trum van de belangstelling, doch. dat mag ook gezegd worden van het nationalisme. Beide zijn te beschouwen als twee kanten van dezelfde kwestie. Elke groep, die een min of meer nationalistische eenheid vormt is er op uit dieeenheid te bewaren, te vergoo- ten of te bevestigen. De lenden zen om inter nationalistisch te gaan denken en handelen zijn sterker geworden. Door de verschillen de omkeeringen van de wereldorde na den oorlog zijn beide, nationalisme en interna tionalisme op den voorgrond gebracht. Het saamlioorigheidsgevoeL is sterker geworden. Verschillende aanleidingen zijn er voor den heer Rienks geweest zich meer met het vraagstuk internationalisme in het onder wijs te gaan bemoeien. Een daarvan is gele gen in het feit, dat liij het vorige jaar in opdracht van de- regeering een cursus be zocht heeft te Genève, uitgaande van Vereeniging voor VÖlkenbond en Vrede. Het kind groeit op in een eigen sociaal milieu. Is het volwassen dan kan het tot logisch uiten van gedachten komen, wat niet wil zeggep, dat ieder volwassene zich logisch uit. Tusschen dea toestand van het prae-logisclie en het logische ligt voor het kir J het stadium van het ego-cpntrische. Het „ik" ie dun het centrum waarom ge dachten en ervaringen zich ooncentreeren Hei ego-centrische is niet door alle volwas senen overwonnen. Sommigen blijven ego centrisch. Ieder kind moet het hier bedoeld stadium, zoo mogelijk. De ontwikkeling van de taal van het kind beiust volgens een Zwitsersch professor op twee hoofdfactoren, een biologische en een so.-iale, die elkaar aanvullen en in elkaar overgaan. Om bij h^t kind het individueele te behouden zou alles vermeden moeten wor den wat kon verengen of wat kon dringen in eea bepaalde richting. Er doen zich voor net kind vele mogelijkheden voor; aan be paalde daarvan heeft het zich te houden, niet vrijwillig, maar die mogelijkheden wor den het opgedrongen Ieder die in een be paald milieu leeft volgt, wat in dat milieu is opgekomen en ontstaan. De opvoeding in een bepaald milieu is eigenlijk meer op te vatten als een verenging dan als een ver ruiming. Ontwikkelen beteekent losmaken van banden maar gezegd kan worden dat ontwikkeling van het kind eigenlijk bestaat ';et om- en aanleggen van banden. Aan he: kind wordt van alle mogelijkheden opgedrongen welke in een bepaald s dium de eenige is. De groote vraag is of aan de hierbedoelde engheid is te ontkomen ttce is 't mogelijk er boven uit te komen Het inzicht moet komen dat er behalve of naast de 'bepaalde mógelijkheid, die geko- is, nog andere mogelijkheden zijn die evenveel recht van bestaan hebben. Men iiK.ct komen tot de erkenning, dat anderen het refcht hebben een anderen vorm van mogelijkheid te kiezen. Dan moet echter het ego-centrische gevoel weg zijn. En dan komt mer tot internationaal gevoel. Verschillen de invloeden werken en eindelijk komt het kind tot vereeniging of saamhoorigheid met anderen. Voor de saamhoorigheid zijn vele mogelijkheden: gezin, club. partij, religie ïz. De vraag kan gesteld worden of gebonden heid noodzakelijk is, een geluksgevoel geeft. Het antwoord hierop kan bevestigend zijn. In het clubgevoel de saamhoorigheid in het gezin ligt een zekere intimiteit, die noodig hebbeneen gevoel van geborgen heid. Dit is toe te passen op gezin, volk, natie. Dat geborgen gevoelen geeft ook ge voel van saamhoorigheid. De dingen om ons krijgen niet alleen begripswoarde, ook gevoelswaarde. Het- intiem© we reldje, dat wel voor iedereen bestaat,, wordt gevoeld als een bezit, dat graag verdedigd wordt, 't gevoel iet© eigens te hebben is heel sterk en een mindere waardeering van deren prikkelt. Bij volkeren kaa uit het ge wei van bezit een soort verwatenheid ont- tean jat kan leiden tot machtsgevoel, tot veostrijd, tot jaloezie, tot haat Al wat niet naar eigen aard is, heet vreemd en het ge voel vuu vreemdheid houdt dikwijls een gevoel vnu afwijzen -in en het gevoel van recht, dat men meent te bezitten geeft een gevoel van superioriteit,, dat ten slotte kan leiden tot aanval en tot oorlog. Dat eea ander in zijn milieu even veel waard is als wij in het onze, dat moeten we hel ben. Wu moeten inzien, dat een ander evenveel recht van bestaan heeft, daö laten we een ander recht wedervaren en leggen w. dei. grond voor het internationalisme, niet evenwel met prijsgeving van eigen na tionalisme. t Een bestaat in en naast het ander. We moeten komen tot liefde en ver trouwen in eikaars mensch-zijn, tot de be- tiachting. door inzicht, gevoel en wil. van hei hebt uw naasten lief als u zeiven. Wat moet er in de aangegeven richting gedaan worden. Er zijn vele middelen om tot dit doel te geraken, positieve en negatieve. Na- geiaten moet worden het smalend spreken over andersdenkenden of andersgezinden. Nagelaten moet worden het spotten' met ge woonten, die we niet dadelijk begrijpen. S-hoolboeken, die partijdige dingen schr.j- ven moeten herzien wdjrden (een commissie uit den Volkenbond hoVlt zich al jaren be zig jnet hei nazien van de schoollectuur. Het verheerlijken van gewelddaden van vol wassen mensehen moet niet geschieden. Md"f mo<"™ "iet ajs minderwaardig voorgesteld „orden. We moeten aan het kind n voorbeeld geven, het Heide voor al 't geschapene inprenten en de gemoedecultunr worden, wat een verkeerd 1 kan werpen op de handelingen van andere vollen. Al het tendenzieuse moet er uit. Qe. tracht »moet worden contact teweeg te bren gen (leeszalen, musea, correspondentie tug. sciien scholen onderling, met leerlingen, het bezoeken van centra van internationaal'ver- ke« r. Het Vredes-paleia in Den Haag dient be- zo'ht te worden 'met de kinderen. Uit een en ander blijkt, dat de school op velerlei wijzen het internationalisme kon voorberei- den. De heer Rienks deelde nog een en ander nue omtrent de veelomvattende taak welke de Volkenbond zich stelt. Gewezen werd nog op het Esperanto, dat naar de meening van den heer Rienks het internationalisme kan bevorderen. Er is indertijd beweerd dat de l'ruisisclie onderwijzer de oorlog gewonnen had (dit niet op het onderwijs in de speciale richting waarin dit gegeven werd). De heer Rienks besloot met den wensch dal de Nederlandsche onderwijzer er toe zal' m- gen medewerken, dat de vrede gewon nen wordt. De middag-v Jn de namiddagvergadering 1 zitter, de heer De Blouw, met een woord van dank tot den heer Rienks. Veel hebben wo gehoord, aldus de heer De Blouw, waar- me.* we ons.voordeel kunnen doen. Sterk naar voren gekomen zijn breede opvattingen en breed© beginselen van naastenliefde en de aansporing het onderwijs op te bouwen naar de opvoeding hebt uw naasten lief alg u zeiven. Een groot veld is ontplooid waar op. voor ons menige bloem te plukken valt. Medegedeeld werd vervolgens, dat er mo ge-ijk zullen zijn di© verlangen het Esp©, ranto te gaan beoefenen. In ieder geval zal aan een dergelijke behoefte worden voldaan. Een rede over Esperanto. De heer Doimuicus hield, zooala we reeds n-eldden, een red© over „Esperanto". Sinds dea torenboifw- van Babel is al de behoefte aan één taal gevoeld. In de zeventiende eeuw en later ziju reeds tal van stelsels voor een kunsttaal ontworpen (Descartes, Leibnitt e-a.) De groote moeilijkheid bleef het ver- staan der kunsttaal. De toepassing vau een kunsttaal beperkte zich dus tot het uitslui- tend schriftelijk gebruik. Met het „Volapuk" werd getracht de moeilijkheden te ondervan gen. maar ook hierbij haperde liet aan de verstaanbaarheid. De uitvinder zelf kon de taal niet vloeiend spreken. leen werd liet Esperanto geboren. Onder het pseudoniem Dr. Esperanto schreef de sa mensteller Zauienhof een brocure. Esperan to beteekent; de hopende. De motieven wel ke Zamenhof tot de samenstelling leidden, waren van ethisehen aard. Het was hem niet t© ioen om bestaande talen te vervangen, maar hij beschouwde zijn taal als een mid del tot verbroedering. Aanvankelijk had men weinig verwachting van de nieuwe taal, die in i spot ontvangen werd en van welke'men in nde. dat het er net zoo mee zou gaan ala met liet Volapuk. Door Dr. Zamenhof werd de uitspraak moeilijkheid uitgeschakeld. De verschi'len in uitspraak zijn voor de ver schillende landen gering, wat van groot be lang is. De grammatica omvat zestien regels, zt iider uitzon dering! De klanken zijn zoo gekozen, dat geen enkele natie er moeite mee kan hebben De woorden zijn voor zestig percent van Romaanschen, voor dertig per cent van Germaansclien en voor tien per cent van Hlavischen oorsprong. Waarom, zou men kunnen vragen, is er een kunsttaal noodig? Een der levende talen bi.v het Engelseh zou zeer geschikt lijken, als men die taal in gedachten los kon ma ken van het volk dat die taal als moeder taal spreek». Waarom bijv geen klassieke taal, als het Latijn. Wat deze laatste taal betreft was er dit bezwaar, dat voor moder ne begrippen geen woorden zijn en als men ae ging maken zouden ze veel t© lang wor- Ons land is wat betreft het Esperanto nog achterlijk van die achterlijkheid hier ie on bekendheid oorzaak. Van den Volkenbond veisblieen reeds in 1922 een rapport. Toen we.d het Esperanto reeds ia vele tientallen van steden onderwezen. De lieer Dominióus weer ook op den We- i.dbond, het Esperairtpcongres, dat ook eer. maal in Den Haag werd gehouden. Met betrekking tot hpt Esperanto heerschte ook bi, vele geleerden misverstand, en van ge leerde zijde is zelfs het Esperanto wel beti- teld als onschuldige liefhebberij. In Japan is he, 1 lang liet Engelseh d© tweede taal ge weest. Thans is het Esperanto, de taal, waarin oofc geschriften van regeerin'gewege uitgegeven, gedrukt worden. Ook de oorlog eo?t de noodzakelijkheid van eea wereld- tai' aangetoond (gevangenkampen, Roode Kruis). Mannen als Trietan Bernard. Victor Marguerite en Francois Coppée werden voor standers en door geleerde mannen is het Esperanto een meesterwerk van logica «n a voud genoemd. Hoe staat het met de vormende waarde ven Esperanto, wanneer dit op de lagere school gebracht wordt, zoo ie gevraagd. Het Esperanto heeft naar de meerling van den heer Dominions vormende „aarde. Ett woord leidt tot streng logisch nedenken en het Esperanto ie in dit opzicht ie vergelij ken met de klassieke talen, 't Gaat er niet om een woord te kennen, maar om het te begrijpen. Het Esperanto bevordert het in richt in eigen taai en het kweekt wezenlijke belangstelling voor zuiver geestelijke wark- De heer Andreo Ceeh hield eeirrede in het Esperanto, welke door den heer Dominium voer de aanwezigen werd vertaald. Daarna werd een les in het Esperanto ge geven door den heer Cseh, volgene de direc te methode, op heel amusante wijze. In elk geval, wanneer er gisteren door den heer Cseh en den heer Dominions niet vel^n voor Esperanto gewonnen zijn, ligt het zeker geschapene te laten be- S.nlet o™ hen handelen zooata het behoort. Verschillende Was een'heel gezellige - en leerrM» ge, aakT "f, W MdCr P"" geinaaat worden. Van belang is het 't kind I Vermelden we nog dat het grammatics t« la en zien hoe elk land een eigen milieu >boek" voor het Esperanto, dat de beer rTjj^Tzieny een gewicht heeft vanvijf „ril i Het aandachtig luisterend publiek 8 uat het „Kiu estas Andreo Cseh" en het „Li estas instruisto" of het „la hundo oatas' intelligent» besto" al gauw aardig op weg- 't Was amusant. En de heer Cseh heeft zeker een .warm pleidooi voor het Esperanto geleverd. Door den heer Donunicus werden nog «enige vragen beantwoord, waarna de heer De Blouw aan de beide sprekers dank bracht voor den genoeglijken en leerzamen middag. De heer W. den Hoed sprak 'n woord van dank of eigenlijk meer een woord van feli citatie tot den heer De Blouw naar aanlei ding van het uitnemend slagen ook van de zesde inspectievergadering. Aanbesteding. Vanwege het gemeentebestuur te Den Haag is gisteren aanbesteed het graven van een gedeelte van het kanaal tusschen de La Reyweg en de Loosduinschekade met het aanleggen van aangrenzende zandbanen en het maken van kaaimuren, oevervoor zieningen enz. Laagste ingchryfster was de N.V. Mij. tot Aanneming van Beton-, Water- en Burger- bouwkundige Werken alhier voor a en b 316.400.—. De scheepvaart tusschen de Donkere Sluis en de IJsselhavensluis gesloten. Gedeputeerde Staten maken bekend, dat de Gouwe tusschen de Donkere Sluis en de IJsselhavensluis tot nadere aankondiging voor de scheepvaart afgesloten zal blyven. Veranderd apreekuur. De wethouder van Onderwijs zal mplaats van Dinsdag, spreekuur houden op Maandag a.s. van 12 uur. Een gratis autotochtje. Door de politie uit Rotterdam is naar Gouda overgebracht de 8-jarige J. B. al hier, die met een auto naar Rotterdam was medegereden en door de politie aldaar zwer vende werd aangetroffen. Een autobotsing. Gistermorgen heeft een aanrijding plaats gehad op de Westhaven op de hoek van de Noodgodsteeg tusschen twee vrachtauto's, bestuurd door H. de L. uit Rhoon en W. P. v. d. R. uit Capelle a. d. IJssel. v. d. K. die met zyn auto de Noodgodsteeg uit kwam ryden, schijnt de signalen van v. 3. R. niet te hebben gehoord. De auto van de K. bekwam lichte schade, die door verzeke ring wordt gedekt. Te water geraakt. Bij het uitwijken voor eenige dames is Woensdagavond omstreeks half elf een open vrachtauto van den heer J. C. van Winger den, uitvoerder van terrazzo- en graniet- werken en wonende op den Bleekerssingel, op het gedeelte van het z.g. Amerika tus schen de tot den Tiendeweg en den Bleekers singel toegang gevende bruggen in den grasberm gereden en daarna te water ge raakt. Het voertuig kwam op z(jn kant te 'iggen, waardoor de inzittenden, twee knechts van den heer Van Wingerden, zich gemakkelijk uit hun netelige positie kon den bevrijden. Een hunner, de 34-jarige Looijen uit de Wyde Poort, die aan het stuur zat, had een hevig bloedende hoofd wonde bekomen, welke in de Wijkverpleging is verbonden. De verongelukte auto, welke niet ernstig beschadigd werd, is reeds een paar uur later op den kant getakeld en weggesleept. Ned. Roode Kruis. Alom in den lande heeft in deze dagen wederom de bekende jaarlyksche Roode Kruis-collecte plaats. Voor Gouda is daar toe bestemd de dag van morgen, Zaterdag 27 September. Het afdeelingsbestuur alhier hoopt op een .succes, niet uit eigen belang, maar ten aanzien van talloos velen, wier nood en zorg door het Nederlandsche Roode Kruis in de uitoefening van zyn uitgebreide vredestaak zonder aanzien des persoons ge- leenigd wordt. Daarom bevelen wij dan ook de voorgenomen collecte met de meeste warmte aan in de milddadigheid van alle stadgenooten. Wedstrijd poetduiven. De postduivenvereeniging „De Reisduif- heeft Zondag een wedvlucht met oude en jonge duiven gehouden van uit Nejfville, afstand 169.3 K.M. De eerste duif arriceer- de te 12.49.50 uur, de laatste te 13.17.04 uur. De uitslag is als volgt: J. Annaars 1, 9, 45, 46, P. Koek, 2, 10, 13, 35, 42, J. Wasse naar 3, 22, J. v. d. Valk 4, G. de Vos 5, 25, .C Boere, 6, A. Blom 7, 20, 43, P. v. d. Liii- den 8, 15r 38, D. Gibbon 11, 37, A. Schouten 12, 30, 39, P. Baks 14, P. Noteboom 16, 40, J. Bron 17, G. Brenkman 18, F. J. de Jong 19, 41, A. Wiezer 21, 23, M. v. Lit, 24, G. v. Leeuwen 26, P. v. d. Pool 27, M. van den Heuvel 28, A. Postmus 29, P. Boot 31, 34, 44, 47, P. v. d. Berg 33, 36. Hengelsport. De Goudsche Hengelaarsvereeniging I. P. I. V. I. hield Zondag j.l. haar tweede kas- concours in de Kromme Gouwe onder Wad- dinxv^en. De pry zen werden als volgt be haald: 1. A. de Hoop, 2. L. Gibbon, 3. H. Lakerveld, 4. G. v. Erkel, 5. B. Lunenburg, 6. J. v. Erkel, 7. D. de Os, 8. C. v. Erkel, 9. J. Prang, 10. B. Jongeneel, 11. L. Kunst, 12. A. Broer, 13. J. v. Mourik, 14. N. van Willigen, 15. L. v. Erkel, 16. J. v. Tongeren, 17. C. Broer, 18. ft. de Jong, 19. A. Broeken, 20. P. de Os. f Agenda. 27 Sept. 2 uuk Soc. Ons Genoegen. ïüaal Kunstmin. Modeshow G*-- an Dantzig. 30 Sept. 8J uur Boe. „de 1 bovenzaal. Ledenvergadering afd. G u« l van de Rot» terdamsche Volksuniversiteit. 1 October, 8 üur, Nieuwe Schouwburg, Con cert A.V.R.O.-orkest onder leiding van Nico Treep. UIT DEN OMTREK. BEKKENWOLDE. Door het bestuur van de Oranjevereni ging „Juliana" alhier uitgenoodigd, zal i'rof. lirosiue, de bekende goochelaar Zater dagavond a.s. optreden in het Café van den heer D. de Bruyn. Prof. Brosine is hier geen onbekende en zyn werkzaamheden zyn ver- verbazend. Verschillende verrassingen zul len verder wachten, o.m. zal gehouden wor den de verloting van de prijzen, welke utt jaar aan de feestelykheden waren verbon* den. BOSKOOP. Coop. Vereen. „l>e Boskoopsche Veiling". 26 Sept. 1930. Ophelia 26—30; Golden Ophelia 36—41; Marcel ltouyer 50—59; Hadley 68—1.15; Claudius Pernet 50—90; Columbia 31—50; Butterfly 41—55; Mac Keiler 48;i*Vilh. Kor- des 22—30; Mad. Jules Bouché 66—76; lto- salandia 5867; Florese 6680; Briarcliss 71—82 Kilham 29; Winnet 36; K. A. Victo ria 30; Polyantharozen 6175; Dahlia's, grootbloemig 15—21; Chrysanten, groot- bloemig 21— 33 per stuk; Idem tros 15'Jl; Gladiolen 6; Clematis Durandi 20—29; An jers 10—18; Physaüs Franchetti 6070; Verbera 53; Clematis Prins Hendrik 23 per stuks. KRIMPEN a. d. IJSSEL. De mishandeling van de veldwachters te Capelle a. d. IJssel. De 21-jarige P. V. die Zondag heeft deel genomen aan de mishandeling van veld wachter te Capelle a.d IJssel is na zijn ar restatie op vrjje voeten gesteld. Thans heeft de officier van justitie t)e Rotterdam zyn in hechtenisneming en overbrenging naar het huis van bewaring te Rotterdam gelast- De andere dader W. J. is daar reeds opge sloten. MOORDRECHT. Door de afd. Moordrecht van Volksondei- wys zal 30 September een ledenvergadering gehouden worden. Op de agenda staan de benoeming van een afgevaardigde naar de Alg. vergadering te Utjrecht, en het geven van vervolgonderwijs en een propaganda avond. REEL WIJK. Raadsbesluiten. In de Woensdag gehouden gemeenteraad kwamen nog de volgende punten aan de orde. Ingekomen een schrijven van den heer J. Schrier alhier- om verplaatsing lichtpunt, een schryven van den heer G. van Spengen, dat hy zijn benoeming tot lid Burgerlijk Armbestuur aanneemt, schryfven van Poider Vettenbroek, dat wanneer den Oudenweg wordt verbreed, de brug naar Polder Vet tenbroek door de Polder wordt gemaakt, schryven van de bewoners van den Ouden- weg, waarin zy om aansluiting Electr. net verzoeken. Schryven -bewoners Zwarteiweg om rioleering. Besdoten werd aangezien gebleken is dat admiraal Zoutman te Reeuwijk is geboren, een portret aan te schaffen en dit te doon ophangen in den Raadzaal. De heer Schouten (s.d.) vraagt in ver band met de rioleering voor den Zwarteweg of het niet mogelijk is dat een -contract wordt gesloten met de Goudsche Reini gingsdienst, om aldaar het vuil te laten weghalen. De Voorzitter voelt veel voor eigen be heer en wil het Bouwbedrijf advies laten Het zwembad. Besloten werd een Raadscommissie te b< noemen voor het maken van plannen voor een zwemplaats. Deze commissie zal de zaak in studie nemen en de plannen by den Raad indienen. De heer van Roon (c.h.) vraagt of het zwembad de onkosten wel zal opbrengen. In Boskoop, waar zooveel gebruik gemaakt wiordt van het zwembad aldaar is er toch een tekort. Spr. zyn persoonlijke meening is dat een zwembad voor deze Gemeente over bodig is. Het is evenwel niet erg dat een commissie wordt benoemd, dan kunnen de Raadsleden het plan nader onder de oogen zien. Gekozen werden de heeren J. Rter (vb.), Schouten (s.^.) en J. van Roon (c.h De Schoonheidscommissie. De Voorzitter stelt voor over te gaan ot het kiezen van een schoonheidscommissie en wil daarvoor eenige personen buiten den De heer S. van Tol d.k.) wil eenige adv len benoemen, waaronder eenige Besloten werd een commissie te benoemen uit Raadsleden. Het onderhoud van den weg. Benoemd werden de heeren S. van Tol (r.k.) J. C. Hagen (a.r.) O. Teekens (a.r.) B. en W. hebben een onderhoud gehad met het bestuur van Polder Reeuwyk em stellen naar aanleiding daarvan voor 1000.sub sidie te geven voor onderhoud van de pol- deitwegen op voorwaarde dat de Poldtr Reeuwijk per jaar twee uithaalplaatsen maakt in den Nieuw-Reeuwykschen weg De heer Reer (v.b.) kan met het voorstel van B. ên W. meegaan, aangezien anders de het Spr. zou willen vragen allereerst een uit haalplaats te maken by den oprit tegenover het huis van den heer J. Os, deze op te hoo- De heem Hagen (a.r.) wil vragen of B. en W. van overtuiging zyn, da® Polder Reeuwyk op dit voorstel zal ingaan en wil vast stéllen dat de subsidie niet ia 10)0.— maar 500.daar de twee uithaalplaatsen tesamen ca. f 600.— kosten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 74 stemmen. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. In de Woensdag gehouden raadsvergade ring is voor den bouw van een brandvrjjfe archiefbergplaats aan het raadhuis, een cre- diet verleend van 9000. Deze kluis zal zoo wel voor de secretarie en den ontvanger als voor de bedrijven dienstbaar worden ge maakt. m uitvoerige discussie is gehouden over de voorziening in de noodige barakken, zulks ter uitvoering van de Besmettelijke Ziektenwet. Alhoewel de raad het meest gevoelde voor een eigen barak, durfde men de consequentie niet aan en besloot de raad ten slotte in principe om deel te nemen aan het plan, ontworpen voor Gouda en omstre ken, met het gevolg, dat aan Gouda zal worden betaald 6 cents per ingezetene en per jaar gedurende 40 jaren of een bedrag gelijkstaande met 1 per inwoner ineens. De gemeenterekening over 1929 werd voorloopig vastgesteld. De voorstellen om in Bloemendaal gas te doen leveren door Gouda en electriciteit te leveren door Waddinxveen aan de buurt Akkeroord, onder Moordrecht, moesten van de agenda worden afgevoerd, omdat de noodige machtigingen van Leiden en Gouda niet waren ontvangen. Ue raadscommissies zyn in hare tegen woordige samenstelling herbenoemd. Aangifte voor de onderwijsinrichtingen. ^Indertijd is besloten om wanneer kinderen van ëen> bijzondere school binnen de gq» nte Waddinxveen in den loop van eenig schooljaar deze onderwijsinrichting verlie ten, zij aUeen toegang tot een openbare school konden erlangen by den aanvang van het nieuwe schooljaar. Dat beginsel werd wederkeerig gehuldigd als de kinderen leerlingen waren van een openbare school. Den laatsten tijd werd daaraan niet streng de hand gehouden. Daarom heeft de ge meenteraad in zijn vergadering van Woens dagmiddag besloten dat beginsel alleen te huldigen ten opzichte van die scholen, die zich by vernieuwing voor deze regeling zul len verklaren. Ingekomen zyn de rapporten van de schoolartsen, waaruit blijkt, dat dit insti tuut, dat thans nog maar is ingevoerd op beide openbare scholen en de R. K. school, zeer nuttig werkt. Na 1 Januari a.s. zal ook de bijzondere (Chr.) U. L. O. school toetreden. Subsidie werd toegekend voor 1931 tot een bedrag van 371.48 voor de vakteeken- school van de Parochiale patronaatscommis sie St. Aloijsius. WOERDEN. Officieele opening Chr. Lager© Landbouwschool. Gistermiddag is hier ter stede onder grooto belangstelling officieel geopend de Chr. lagere landbouwschool. De openings rede werd uitgesproken door den vertegen woordiger van den Minister, den heer Win- termans. Daarna voerden het woord het lid au Gedep. Staten, de heer Heukels, burge meester van Kempen, de heer Neeb, rijks- lapd hou w cons uien tde heer w d. Heuvel namens den Chr. Boeren- en Tuindersbond en door het hoofd der school den heer Cnos- sen. RECHTZAKEN. De naamlooze vennootschap is opgericht door de heeren Eduard Verkade en dr. A. öternheim, accountant te Amsterdam, laatstgenoemde als 1 asthebben van de hee- rn J. Th. Cremer, makelaar te Amsterdam J. Goudstikker, kunsthandelaar t© Amster dam; mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout. Het kapitaal bedraagt 100.000 waarvan 40,000 a pari is geplaatst (40 volgestorte oandeelen. Voor de eerste maal is tot eenig directeur benoemd de heer Eduard Verkade; tot commissarissen zyu benoemd de heeren Cremer, Goudstikker, Schultz van Haegen, Sternheim en mr. dr. J. de Vrieze te Amsterdam. die van do overdekt© bad- en zweminrich ting aldaar. Het water wordt geleverd door een wel, die ook voor de geheele waterlei ding over het uitgestrekte terrein en in de woning zorgt. Het banoodigde arbeidsvernio- - gen is tien paardekraoht voor golven van 60 c.Mj hoogte. Tusschen het diep en den langzaam glooi- enden bodem naar het strand is geen af scheiding. Boven aan het strand is eeh ge riefelijk badhuis ingeiioht. Faillissementen. Onder de faillissementen die op 23 Sept. werden uitgesproken vinden wij vijf faillisse menten van bloembollenhandelaren te Hille- gom te wetenL. M. vim Keulen, bloembol- lenhandclaar, Hiliegom J. Telkainp, bloembollenkweeker en han delaar, handelende onder den naam James Telkamp en Co. Ltd., Hiliegom; J. Th. Gijselaar, bloembollenhandelaar, Hiliegom de handelvennootschap „Handelskweekerij Jan van Galen", Hiliegom, en da Handelsvennootschap Kweekerij Haighton, Hiliegom. De aansprakelijkheid van den aannemer. De aannemer Mede te Rotterdam had in 1923 de uitbreiding verzorgd van een café, eigenaar de heer V. Toen eenigen tijd na de aflevering van den bouw het gebouwde scheuren en gaten ging vertoonen, hebben de erven van den heer V. een vordering tot schadevergoeding ingesteld tegen den aan nemer zoowel als tegen den architect. De rechtbank te Rotterdam wees beide vorde ringen af, doch het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger beroep beide vorderingen toegewezen. Zoowel de aannemer als de architect ging in cassatie by- den Hoogen Raad, die de uitspraak ten aanzien van den architect handhaafde, maar die ten aanzien van den aannemer M. vernietigde en terug wees naar het Hof. Opnieuw arrest wijzen de heeft toen het Hof het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank bevestigd. De vordering bleef dus weer ontzegd. Hierbij heeft het Hof overwogen dat art. 1645 B. en W. de aansprakelijkheid van architect en aannemers na oplevering en goedkeuring van het gebouwde regelt en daarna de ver dere aansprakelijkheid ter zake van gebre ken in de samenstelling van het gebouv. of de ongeschiktheid van den grond uitsluit. Het Hof oordeelde, dat hieruit volgt, dat nu de gestelde gebreken niet van dien aard zyn, dat het gebouwde geheel of gedeelte lijk is vergaan in den zin van art. 1645 IJ- W., de vordering terecht is ontzegd. Van dit arrest kwamen de erven van den heer V. RADIO-NIEUWS. Voor appellanten pleitte heden voor den Hoogen Raad mr. J. W. Dekker te 's Gra- venhage en voor geïntimeerden mr. v. Toen uit Rotterdam. Het O. M. zal 2 October con clude eren. TOONEEL. Het Amsterdamseh De statuten van de N.V. Het Amster- damsch Tooneel te Amsterdam zyn als by voegsel tot de Nederlandsche van 24 dezer gepubliceerd. Programma van heden. 5.45 vooravondconcert. 6.60 actueel allerlek 7.05 vooravondconcert. 8.00 spreker. 8.30 trio. 9.00 lezing. 9.30 trio. 11.00 gramofoonplaten. Huizen: 5.00 gramofoonplaten. 6.00 concert 7:15 spreker. 8.00 concert. I.00 gramofoonplaten. Daventry: 7.00 motetten van Bach. 8.05 10.40 II.20 dansmuziek. 11.35 concert. KERKNIEUWS. Gustaaf-Adolf-vereeniging. Wij vernemen uit Stuttgart, dat de groote vergadering van Gustaaf Adolf-vereeniging uldaar op buitengewoon succes heeft te bo- geu. De openingsvergaderuig zag niet min der dan 10.000 mensehen bijeen, in verschei dene zalen en kerken gelijktijdig vergaderd. Het land Wurttemberg bood bij gelegenheid van deze vergadering op zijn gebied een gilt aan van niet minder dan 165.000 mark, de grootste som die ooit ter vergadering over handigd werd. Gelijk gewoonlijk werd over de grootste gift van het congres gestemd, deze gift ten bedragen van 30.000 Mark werd ditmaal bij stemming geschonken aan tóuo Leopoldo in Brazilië, het brandpunt van Duitsch Evangelisch leven in Brazilië; het geld zal dienen voor scholenbouw. Verschil lende andere groote giften werden eveneens bepaald. Wa£ de Gustaai Adolf-vereenigiug voor de bevordering van het Duitsch-Pro- testantisme met name in het buitenland go- daun heeft ia den loop der jaren, is ontzag lijk. In het hoofdbestuur werden ditmaal nieuw gekozen aartsbisschop öodeiblom van Upsaft^ oud-minister dr. Boeiitz en dr. Weh- renpfennig, de president van de Duitsoh- Evangelische kerk in Boheme en Brazilië. De Internationale Bomd voor verdediging en bevordering van het Protestantisme. Installatie van prof. dr. Sloteinaker Het officieel program van het 4de congres van den Internationalen Bond voor verdedi ging en bevordering van het Protestantisme, welk congres te Zürich zal worden gehou den van 5—7 October a.s. is verschenen. Wij ontleenen nog aan dit program, dat de opening geschiedt door den voorzitter- van de Zwitseische afdeeling, prof. Hoes van Zü rich, dat o.a. gesproken zal worden door schop dr. Geduly van Nyiregyhaza in Hon garije, door den Duitsoher dr. Ohlemüller van Berlijn, door prf. dr. Klingeman van Bonn en vele anderen, uit ondersclieidene deelen der wereld. De domproost prof. dr. Pfannenstill van Lund in Zweden zal op Maandag 6 October den gestorven president herdenken, onzen landgenoot ds. Van Wijn gaarden en daarna den nieuwen president installeeren, oud-minister prof. dr. Slotema- ker de Bruine. ONZE KOLONIËN. Curasao vraagt politie. Scherpe critiek op Holland. De Gouverneur van Curasao, de heer van Slobbe, heeft zidh. volgens Aneta, schrifte lijk tot den Kolonialen Raad gewend met de mededeeling, dat de werving voor de politie in Holland moeilijkheden oplevert. Deze moeilijkheden bestaan reeds geruimen tijd. Reeds sedert maanden is burger-politie aan gevraagd ten behoeve van den vreemdelin gen-recherchedienst. Deze aanvrage is tot dusverre geheel zonder resultaat gebleven. Op Dinsdag 23 dezer heeft eeme openbare vergadering plaats gehadi van den Kolonia len Raad. In deze vergadering is scherpe kritiek uitgeoefend op de houding van Hol land tea aanzien van de kwestie van de uitzending van politiepersoneel voor Cura sao. LUCHTVAART. SPORT IN WEDSTRIJDEN. Het eerste Postvliegtuig naar lndië. Te Boedapest aangekomen. Volgens bij de K.L.M. ontvangen bericht is het K.L.M.-vliegtuig P.H.A.U.R., dat gi8" termorgen te 6.40 uur van Schiphol is ver trokken voor de le étappe van de vlucht naar Ned.-lndie gistermiddag te 1.10 uur (Amst. tijd) te Boedapest aangekomen. Het vliegtuig heeft dus niet d© Voorge nomen tusschenlanding te Neurenberg ge maakt. DRAAULOOZE DIENST. Twee Roemcensche .officieren overvallen en beroofd. PARIJS, 26 Sept. In den afgeloopen nacht zijn te Parijs twee Roemeensclic officieren 111 een stille straat door 4 mannen overvallen cn beroofd. De aanvallers verdwenen in een auto. Het vertrek van den Sovjetgezaint. ÜERLlJN, 26 Sept. President von Hinden burg heeft hedenmorgen den Sovjet ambas sadeur te Berlijn ontvangen, die hem zijn ontslagbrieven overhandigde. Alvorens naar Moskou te vertrekken zul hem door de Re- guering een luncK worden aangeboden. P. H. Peyrot. t AMERSFOORT, 26 Sept. Hedenmorgen overleed op 64-jarigen leeftijd Dr. H. P. Peyrot, rector van het Stedelijk Gymnasium alhier. De overledene was vanaf 1896 aan genoemd gymnasium verbonden als leeraar in de oude talen. In 1912 werd hy benoemd tot conrector, om een jaar later opvolger te worden van rector Moll. ZWEMMEN. Zwembassin met kunstmatigen golfslag. Te Hilversum gebouwd. De Telegraaf was in de gelegenheid een zwembassin met kunstmatigen golfslag te zien, aangelegd door den architect A. J. W. de Groot te Hilversum, op het mooie land goed aan den Utrechtschestraatweg 195-199 dus niet ver van de Hollandsche Rading. De machine in dit bassin is geconstrueerd en gebouwd door de heeren De Groot en Ensink en is iets nieuws, zoodat de heeren patent hebben aangevraagd. De machine streeft naar het vèrwekken van een rustigen gelfslag, waardoor draaikolken aan dè zijden zijn uitgesloten. Zij is róó geplaatst, dat zij een volmaakten golfslag verwekt tot aan het strand en het diepe gedeelte vrijlaat van golfslag, daar slechts eenige deining veroor zaakt. Het bassin is 45 M. lang en beslaat een oppervlakte van 1200 vterk. M._ vijfmaal WISSELKOERSEN. 25 Sept. 26 Sept. Officieel. Londen 12.054 12.05 Berlijn 59.054 69.044 Parijs 9.73J 9.734 Brussel 34.574 34.574 Zwitserland 18.11 48-11 Weenen 35.024 35.00 Kopenhagen 66.374 66.374 Stockholm 66.65 66.624 Oslo 66.35 66.374 New York 248 2.48 Niet-officieel. Madrid 26.674 26.55 Milaan 12.99 12.994 Praag 7.36 7.36 Prolongatie 2 De beurs had vandaag een zeer kalm voorkomen, onder invloed van de zwakke houding van Wallstrcet. Industrietle fond sen werden op kleine ëcbaal verhandeld, Philips zagen zicjh enkele punten ontgaan. Aku's kwamen beneden 70 pet. De Accous- tiekaandeelen liepen weer enkele procenten terug Vun Berkels bleven gevraagd. Olie- wuarden waren zwak. Koninklijken kwamen epkele procenten beneden 350 Suikerwaar den ïugen buiten de belangstelling. Tabak ken bicven op peil behalve Senembalis dia zich niet konden handhaven. Tabakken kwamen meerendeels lager te liggen. H V.A.'s konden in het verder ver loop eeniszings herstellen. Op de Mijnafdee- ling openden Boetons op lager Niveau doch hier werd al spoedig het peil van gisteren bereikt. Scheepvaartaaudeelen lagen buiten de belangstelling. Amerik. fondsen waren RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Sept. Hoogste stand 772.8 te Vestmanoer. Laagste stand 751.8 te Ingö. Verwachting; Meest matige, westelijke tot noordelijke wind. Betiokken tot zwaar be wolkt. Regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. ADVERTENTIEN. maken bekend, dat de Gouwe tusschen de Donkere sluis en de IJsselhavensluis te Gouda tot nadere aankondiging voor de scheepvaart •-P- H. H. AANNEMERS. BIEDT ZICH AAfJ. Brieven onder No. 4018 bureau Goudsche Courant, Markt 31. Preskopf 22 ct p. ons Zure Zult. 14 ct. p. ons Cornedbeaf 14 ct. p. ons Ontbijtspek 20 ct. p. ons Versche eieren. Goudsche kaas zeer fijne kwaliteit Roomboter Aanbevelend, TELEFOON 120.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2