385 4 huizen it een IN” NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, T, enz. BODEGRAVEN, i ver- EERSTE BLAD. Deze Courant komt in FEUILLETON. ot BAKLMANN - GOUDA Kloine Annonces 8 regels II.- etten, sende Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ,.De Stille Wachters”. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 1"ZZ“7 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede Dit nummer bestaat uit twee bladen. J 30 ISO Ook in Zwart «n Marine. i, Amsterdam 4) 120 4 (Wordt vervolgd). i Krugerlaan ÏBE, Raam 25 iro J 61500 rag gelieve U ingst der loten Men moet eiken dag beginnen met het voornemen hem goed te besteden; dik wijls moge dat voornemen beschaamd worden; allicht zijn er enkele dagen, waarop het tot uitvoering komt. Onze prijzen lijn werkelijk zeer laag geateld, zoowel in goedkoop als beter genre. "jen- Fabel- od? ie) JR HET 1AR stelt niet uit [renst. eeltje, de DAMES- en K1NDERKLEED1NG HOEDEN en PELTERIJEN Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de fiOOBSCHE tmill ieder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 --- Oorspronkelijke roman door HERM. N. v. d. VOORT- Nadruk verboden. Mantels, Japonnen Enorme veracheidenbetd van MODELLEN EN STOFFEN ROEPING. Roeping is een woord van. zeer vetl um- vattende beteekenis. Roeping - men n« emt het ook wel vocatie heeft men noodig letterlijk op alle levensgebied, wil men zyn taak richtig en naar behooren vervullen, Er 14 eigenlyk geen enkele betrekking in de wereld of men heeft voor de waarneming er van roeping noodig. Roeping geef*, wij ding aan Uw werk. Roeping is de ware prik kel (stimulus) tot den arbeid. Een arbeider op welk levensgebied dan ook, zonder roe ping is waardeloos. Hetzij ge neemt den werkkring van. den geletterde of den ambachtsman, van den koopman of den technicus, van den schry- ver of den letterzetter, zy allen hebben noo- dig, om hun taak goed en naar behooren te vervulllen, roeping, dj. een stem in h-n die hen drijft tot den arbeid, die hjn het werk tot een lust doet zyn, een vanzei Csheid. Wat is het doel van elk werk? Geen an der dan anderen nuttig te zijn. En hoe kun nen wy anderen nuttig zyn als ons werk niet ons lust en ons leven is? Met tegenzin vol brachte arbeid kan geen nuttig effect soi- teereiu Ge kunt ook een ander in di* op- zich niet misleiden. Uw werk, wat het ook zij, zal steeds dragen den stempel van uw geest jvan uw gemoed. Laat een ambachts man, die zyn werk met tegenzin volbracht heeft, izjjn werk maar eens vergelijken met hetzelfde werk volbracht door een die ar beidt met lust en ijver. Het verschil zal dadeljjk merkbaar zijn. En dat geldt zoowel voor geestelijk werk als handenarbeid. Een met geestdrift geschreven stuk laat zich direct onderscheiden van een stuk, dat men alleen schrijft voor den broode. Het eerste is het echte, het laatste de flauwe imitatie. Ieder onzer moet in zich voelen een roe ping. Wy allen hebben te vervullen een levenstaak. Een leven zonder taak is een onbegrepen leven. Ieder, hoe gering zyn werk ook moge zyn en hoe weinig omvang rijk dan ook, heeft daarvoor noodig roeping Velen zijn geroepen, maar weinigen zyn uit verkoren, staat er in de Schrift. Geroepen tot de taak des levens zyn wy allen; een ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—6 regels ƒ1.30, elke regel meer /0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 16 regels 1.66, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 cL byslag op den pr(js. Liefdadigheids-advertentièn de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 14 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereducee.’den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «ijn. zichtbaar voor zijn verloren bergen” noemde. .Ver. heel ver weg. onbereikbaar Onbereikbaar? Het onbekende daar in de verte trok hem weer aap met onweerstaanbare kracht. Wat was toch die kracht, waarin vond ze haar oorsprong? In zijn zucht naar avon tuur. die hem bijna het slachtoffer had doen worden van de wreede woestijn? De woestijn1 Onwillekeurig vergeleek bij Neen, sprak hij daarop, ik had nooit het genoegen iemand van dien naam te ontmoe ten. Is hij een familielid van u? Wat Carew daar zei, was een bewuste on waarheid. Hij had wel degelijk met Archi bald kennis gemaakt, al was die kennisma king dan ook maar vluchtig geweest. Maar de omstandigheden waaronder hij hem had leeren kennen, spraken nu niet bepaald n het voordeel van den jongemanBenoit was te Parijs en in Monte Carlo bekend als een speler van de ergste soort. Ja, antwoordde zij op zijn vraag, hij ie nrijn broer. Carew ontstelde. Was die man de broer van dit meisje! Archy en ik, vervolgde zij droevig, wa ren vroeger de beste vrienden, tot hij in Monte Carlo onder den invloed van den sp^elduivel kwam. Dat was het begin van ndheid In het Uw gezin. De toffie Hag, die ,r jong en oud er lekker van g «y Amsterdam. Het meisje keek hem vragend aan, de kleine, bevende handen tegen de borst ge drukt. Zonder haar aandoening te bemerken, ver volgde Carew U en uw vader hebben mij het leven gered, bewezen mij dus den grootaten dienst dien de eene mensch aan den anderen be wijzen kan. Nog steeds bleef Joan hem zwijgend aan zien en. onhandig, zenuwachtig, ging Carew voort; Ziet u eens juffrouw Benoit, ifc had zoo gedacht, misschien bestaat er een mogelijk heid om’mijn schuld aan u af te doen, door uw broer uit de ellende te helpen. Gelukkig, dat was er uit! In spanning keek hij haar aan, om te zien hoe zij zijn woorden opnam. Ik zou. erg blij zijn als u dat wilde doen, bracht zij er eindelijk met moeite uit. Maar die Charles Rouvain. zijn invloed is heel groot. Carew haalde de schouders op en een grimmige trek kwam om zijp lippen. Dat zal mij niet afschrikken, zeide hij. met dat soort menschen speej ik het wel klaarde vraag is alken wfl uw broer nog terug? Willen? Maar hij wil zeker, ah hij maar durfde Die Rouvain beheerscht hem geheel en al. Alles wat Archy doet, doet hij onder invloed van Rouvain en aan dién invloed kan hij zich niet onttrekken. Het meisje liet het hoofd zakken Zelfs heeft hij op aan stoken van dien man vader en mij bedee- digd. De jonge man staarde in gedachten naar ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—uur. Administratie Telef. Interc 82; Redactie Telef. 83. Postrekening €3400. uitverkorene, die voor een grootsche, veel omvattende levenstaak staat, kunnen slechts J enkelen zyn. Het zyn de grooten ondei ons, de leiders, de voorlichters, de baanbrekers. Tot zulk een uitverkorene kan niet ie de teen het brengen. Niet iedereen bezit daarvuoi de gaven, de talenten. Dat is ook niet noo- dig. Er zyn leiders en er zyn geleiden. De I enkeling leidt, de massa volgt. Maar in die massa heeft elk individu zyn door roeping geheiligden arbeid te volbrengen. Roeping is een levensdeugd die het gan ache leven moet dóórtrekken. De Vaa& waar het leven voor dient, zy wordt wel eens gesteld is een nuttelooze. Niemand, die roeping in zich voelt voor het een of he‘. ander, zal die vraag stellen. Voor wie roe ping voor iets voelt, is het leven een genot en het laat hem geen tijd voor het steden van ijdele, nuttelooze vragen. Alleen zy, wier leven niet aan iets is gewyd, vragen naar het nut van het leven als zoodanig, het doel van het bestaande. Zoo leeg als uw leven is zonder roeping, zoo vol en zoo ryk wordt het zoodra ge door roeping gewyden arbeid hebt te verrichten. Een dier leeft gedachteloos daarheen. Een mensch is een denkend wezen, met een doel voor oogen. zich wydend aan een taak, aan een werk, door een heilige roeping bezield. Vocatie bezielt ons leven. De vocatie ie voor het leven wat de ziel is voor het lichaam. Wat hadden de groote hervormers een Luther, een Melanchten, de groote voor gangers op het gebied van denken en den geest, als een Descartes, een Pascal, een Newton en zoovele anderen, wat de hoog oegaafde kunstenaren moeten beginnen, als hun leven niet door roeping bezield w are geweekt? Onze gansche verlichte twintigste eeuw steunt op het werk, door de groote voorgangers onder ons volbracht, en als zy niet de roeping voor hun levenstaak hadden gevoeld, zouden wy nu heel wat moeten ontberen wat ons het leven veraangenaamt. Geesteiyk genot zouden wy ndet kunnen smaken, als de hoog begaafden op het ge bied van den geest, door hun roeping gedre ven, ons niet de vruchten van hun geest hadden geschonken. Van kunstgenot, zouden wy; verstoken moeten blijven, als de kunste naren aan hun roeping gehoor hadden gege ven. De snelle verkeersmiddelen en al het modem comfort zouden wij moeten misken, als de uitvinders ook uitvinden is een roeping ons hun ideeën niet hadden me degedeeld. Dat alles is te danken aan de roeping, als een bezielende factor van het menschelijk leven. BRIEVEN ÜIT DB HOFSTAD. MXL.1 Het aantal automobielen. Men heeft er feitelijk geen cijfers voor noodig om te durven beweren, dat het aantal automobielen per dag toeneemt, onrustba rend toeneemt, de cijfers wijzen deze con- «dateering duidelijk uit en zij zijn zelfs ver bluffend. Per dag komen er in den Haag alleen vijf stuks bij en wij zijn nu aan de tien duizend alleen te-Aft Haag toe, d. w. z op iedere duizend bewoners van onze stad zijn bijna 25 auto's te vinden. Dat cijfer is heel hoog, hooger dan dat van eenige andere stad. Kleinere steden wijzen wel een hooge, sommige zelfs een veel hooger cijfer aan maar men bedenke dat het nut yan auto's op de kleinere plaatsen dikwijls nog veel grooter is en het onderhoud geringer. Was senaar is een der plaatsen di« bovenaan staat n.l. met 64 stuks op iedere duizend be woners. Trouwens dit plaatsje staat wat rijkdoih der bevolking betreft vrijwel bo venaan. maar daarvoor zijn redenen die ieder kent Een deej der bevolking daar is eigenlijk Hagenaar maar men kan zich de wedde van daar te wonen in dat lustoord alleen nermitteeren als men dik in zün dui- ten zit en er een auto op na kan houden. Goedkooper is het onderhoud van een auto in die kleinere plaatsen reeds daarom omdat men er gemakkelijk stalling vindt. In den Haag is dat niet gemakkelijk en dus duur. Een kleine garage kost al gauw twee hon derd gulden per j aar-aan huur en dikwijls is het niet anders mogelijk dan op een vrij grooten afstand van zijn huis te stallen. Wie toevallig <-en huis met garage bezit en fiOIDSCHE COURANT. z'n ongeluk. Hij maakte grove schulden, waardoor hij ten slotte in de macht geraakte van een avonturier, den bankier Charles Rouvain. Die man ia niets andere da^ een gemeene woekeraar en hij sleept hem steeds verder in den afgrond. Ze hield op en bedekte het gelaat met bei de handen. Plotseling sloeg zij haar oogen, die vochtig glansden, weer naar Carew op en een donkere blos kleurde haar wangen. Ik weet zelf niet, waarom ik u, een vreemde, dit alles vertel, maar iets dwong mij u deelgenoot van onze zorgen te maken Vader wil er al lang niets meer van hooren en ik... ik schrijf Archy herhaaldelijk lange brieven, waarin ik hem smeek weer hier te komen maar hij antwoordt niet eens Daarom speelde ik van avond die melodie misschien... ik hoopte dat hij haar door de een of andere wondere macht zou kunnen hooren Carew knikte zwijgeftd. Hoe geleek het leven van dien jongeman op het zijne! Hij echter, had zich weten scheurenzich weten te verheffen, terwijl die andere steeds dieper zonk. En die andere was haar broer! Een plan kwam plotseling bij hem op. Als hij eens de groote schuld van dankbaarheid, die hij aan dit meisje en haar vader had, trachtte af te doen door te pogen Archibald Benoit te redden? Die gedachte liet hem niet meer los toen Joan eenige oogen blikken later weer wilde heengaan, stond hij plotseling op en plaatste zich voor haar. Juffrouw Benoit, zei hij, ik vertrek morgen, zooals ik uw vader gister reeds heb meegedeeld, naar Parijs en vandaar naar Londen, naar huis. de door de maan verlichte woestijn en de miljarden sterren daarboven, toen keek hij het mensje voor hem recht aan. Ik zal mijn best doen, juffrouw Joan voor het eerst bezigde hij haar voornaam. Ik zal trachten uw broer weer thuis te brengen. Hier hebt u mijn hand erop. Haar kleine handje verdween geheel in zijn groote vuist. U moet wel erg sterk zijn, fluisterde zij, schuchter naar hem opziend. Carew knikte eenigszins verlegen. Dat heb ik dan aan uw uitstekende zorgen te danken, antwoord de hij. veertien dagen geleden was ik bijna dood. Toen ze verdwenen was staarde Carew geruimen tijd naar bulten. In tegenstelling met dien gedenkwaardigen avond, toen hij dacht te zullen sterven op die groote zand vlakte. was de woestijn nu als met vloei baar zilver overgoten. In de verte, naar het Westen, zag hij een boschje van hooge pal men en verder de donkere schaduwen van bergen. Toen wendde hij zich naar het zuid oosten. Daar zag hij geen bergen, doch hij wist dat ze er waren. Heel in de verte, on- oogen. lagen ze. ..de zooals hij ze in gedachten JAN VANDIRLAND MARKT 2 - GOUDA Zeeman en Dweilen geen auto heeft geval dat zich in de nieuwere wijken vaak voordoet krijgt voortdurend aanvragen om de garage te ver huren en er worden soms aardige bedragen aan huur voor geboden. De nieuwe enorme garage die in het cen trum der stad gebouwd is heeft dan ook dit merkwaardige systeem ingevoerd, dat men er speciale mannetjes heeft aangesteld die de auto’s halen en brengen. Men heeft maar te telefoneeren en de auto wordt voor de deur gebracht. Dit ia gemakkelijke me thode al zal die in de praktijk misschien wel een beetje duur worden. Toch is het al merkwaardig hoeveel gara ges er overal al zijn gebouwd. Hoekhuizen hebben meestal het voordeeltje dat zij een tuin langs de ééne straat hebben en het is niet zoo kostbaar daarin een garage te bou wer. die onmiddellijk aan de straat gr< De gemeente haalt daaruit een voordel want zij rekent een aardig bedrag voor wijziging van het trottoir omdat dit een oprit heeft. Daar waar inderdaad dit trot toir gewijzigd moet worden is het bilHjk maar liandig heeft de gemeente deze slim migheid verzonnen om bij nieuw gebouwde huizen waaraan een garage is gebouwd zelfs bij den aanleg van het trottoir een bedrag van f 30.— te vragen niettegenstaande die aanleg geen cent duurder is. Op één der lanen bijvoorbeeld waren lal van huizen gebouwd met garages. Bijna alle waren aanstonds verhuurd of verkocht op eén na. Heel toevallig bleef dit over en wij hebben bijna een jaar lang geconstateerd dat er in het trottoir voor dit huis een strook onbestraat bleef n.l. bij den oprit vo<>r de garage. Door de aangrenzende bewoners werd ge vraagd dit zandpadje toch asjeblieft te be straten, maar men antwoordde te wachten op een eventueele huurder of kooper. Wilde die een oprit dan moest hij dertig gulden betalenEindelijk is er een bewoner geko men en die zal zijn dertig zilverlingen heb ben moeten dokken. Had hij geen auto ge had dan had men een gewoon, niet af loo pend trottoir-stuk gelegd zonder kosten voor den bewoner. Maar op deze wijze klopt men er dertig gulden uit. Zaken zijn toch maar zaken Merkwaardig is het dat den Haag dat iets Het menschelyk hart bevat diepten welke niet altyd aan het licht komen. Dikwyls is er een prikkel van buiten noodig om in het menschelijk hart die disper liggende sna ren te doen trillen, welkt zonder dien prik kel in rust zouden blijven. Zyn medemen- achen nuttig te zijn, ziedaar een prikkel welke voor ons allen voldoende moet zyn om het heilige gevoel Am roeping in ons te doen geboren wordenj, Wy leven niet voor ons zelven alleen. Ook anderen moeten aan ons leven iets hebben. Zoodra ge nu in u voelt den drang om ande ren nuttig te zijn dan de roeping in u geboren en dan gordt ge u aan tot uw werk als een taak, nattig voor u zelvm en nuttig voor anderen. Niet met tegenzin en loom volbrachte arbeid, maar aibeid met heiligen ijver verricht! 'De roeping geeft aan onzen arbeid het gewenachte *eu sacré, zij wekt in ons sj> de geestdrift om opoe taak met kist en Befde te vervullen, de ware geestdrift om televen. haar bij een vrouwenziel. Ze was even gril lig, even laadselachtig, even ondoordring baar. Het perkament, dat hij steeds in zijn borstzak droeg, verontrustte hem. Het leek een levend wezen, dat hem nooit meer met rust zou laten tenzij hij het vernietigde. Maar dat kon hij niet, ook al, omdat het niet alleen zijn eigendom was. Wat zou het papier hem brengt achtige rijkdommen? Of den doo< Carew huiverde. Het had niet veel ge scheeld, of het had hem den dood reeds ge bracht en nu, nauwelijks aan het gevaar, dat hem beloerde ontkomen, peinsde hij er alweer over om opnieuw te beginnen. Het was sterker dan hijzelf, hy kon er zich een voudig niet tegen verzetten. Daar in de ver te, aan het einde van die groote zandzee was iets, dat hem riep, dat hem lokte met een kracht, sterker daji de zijne, een kracht, waar tegenover de wil van den sterveling machteloos staat. Hij rekte zich in zijn volle lengte en krachtig omknelden zijn vingers den ijzeren rand van het bordes waarop hij stond. Hij dacht aan zijn thuis. Zijn moe der. met haar vriendelijk gelaat en zachte manieren. Zijn vader, edel en rechtvaardig, doch onbarmhartig streng, waar het zijn eer betrof. Na al die jaren van scheiding zou hij hen beiden weerzien. Doch eerst moest hij zijn belofte, a.ui Joan Benoit gedaan, vervullen. Hij achtte het zijn plicht allee in het werk te stellen, om dien twee nobele menschep den zoon en broeder terug te brengen meer dan de helft der bewoners van Rotter dam telt niet alleen meer automobielen •leeft dan deze handelstad maar zelfs meer vrachtautomobielen. Men zou zoo verwach ten dat in Rotterdam dit aanta] veel grooter was omdat daar het vervoer veel meer wa- gen-transport eischt. Toch heeft den Ha tg er 400 meer. Rotterdam zou naar het llaag- sche cijfer berekend, wel een twee duizend wagens meer moeten hebben dan den Haag. Men schijnt dus in Rotterdam aan paar den tractie nog veel de voorkeur te geven, hetgeen misschien verband houdt met de betere wegen die er in den Haag zijn. Pen paard is zoo'n zeldzaamheid in den Haag dat in de statistiek voor het vervoer wezen de rubrie^ daarvoor niet eens meer gemeld wordt. Bij de opening der Staten- Gcneraal zien WU alleen nog eens een aantal paarden bij elkaar, zooals anders nooit meer het geval is Een ander puntje dat wel de aandacht verdient in dit verband ie de opbrengst van de Wegen-belasting. Die is al met millioe- uet'. opgeloopen en zal voor tiet jaar 1930 wel een boven de tien millioen uitko men. Vergissen wij ons niet dan ia indertijd bij de instelling van het Wegen fonds de ra ming zee millioen geweest.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1