i Visch 46-47 I lN Jr. ensch NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN sscn V’ Ro. 17482 Maandag 29 September 1830 88e Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen ss, enz. i cent Gouda FEUILLETON. <7 foon 726 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. F 1 V088EN i - „De Stille Wachters”. i» 60 Balkan-conferentie. LEIWEO 101 ■zet. I over- ■t en WrkiCTRk' te ontvangen (Wordt vervolgd). 140 Minister Tardieu over den vrede. Geen Binnenlandsche tweedracht Nieuwe verkiezingen in Oostenrijk Dr. Schrober weer politie president te Weenen? Turkije heeft weer een nieuw Kabinet. Bulgarije niet ter Benoit zich bewooj glimlachte bitter. d, broik teekens, ‘pen. ETTEN jezet - ages F 1. KAJPt'EN M. :e A'd»® fiOlME (WANT. 40 OLEN ■ende prijzen. 5CHWEG 29. met Zondagsblad looper geschiedt. dat zou ge- vroedvrouwen, schappelijk en worden gesteld >n, aanstaande iderwjjzeressen ‘I De Éulgaarsche delegatie, welke naar Athene zou vertrekken tot deelneming aan de Balkan-conferentie, heeft op het laatste oogenblik besloten af te zien van deelne ming aan deze conferentie. Het secretariaat heeft een communiqué uitgegeven, waarin de motieven tot dit besluit als volgt worden geformuleerd: De Bulgaarsche gedelegeerden zyn van meening, dat door dé in zekere Gneksche bladen gevoerde campagne, aan de voor avond van de bijeenkomst der Balkan-dele- gaties in de Grieksche hoofdscad, .de go legenheid wordt aangegrepen een smarte lijk verleden in herinnering te brengen en feiten naar voren te brengen, welke reeds meer dan vjjf-en-twintig jaren geleden heb ben plaats gehad, waardoor de vervulling der reeds zoo moeilijke taak ónmogelijk wordt. CHINA. communistische aanvallen op Tsjangtsja. Honderdduizend dooden? Uit Moskou wordt gemeld dat men aldaar uit Tokio bericht heeft ontvangen, dat vol gens het Japansche telegraaf-agentschap „Nipopn Dempo” communistische tioepen zijn overgegaan tot een nieuwen aanval op Tsjangtsja. De communistische troepen zou den zeer goed uitgerust zijn en o.a. bewa pend met zwaar geschut. De gevechten zou den reeds twee dagen duren en aan beide zijden zouden de verliezen zeer groot zijn. Het aantal dooden wórdt zelfs gesfhot op 100.000. nomen. Nieuwe functionarissen zijn opgeno men voor de departementen van justitie, onderwijs, openbare werken en nationale welvaart. De bijeenkomst van het parlement is uit gesteld tot Woensdag of Donderdag, ten einde de nieuwe ministers in de gelegenheid te stellen de op hun departementen betrek king hebbende kwesties te bestudeeren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Goada en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer ‘f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 225, elke regel meer 0.50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ken voor den Franschen geest op: aanslui ting van Oostenrijk bij Duitschland, vernie tiging van het verdrag van Versailles en het plan-Young, een Germaansche revan- che, enz. Er zijn reeds beoordeelaars, die als hun opvatting te kennen geven, dat Frankrijk, mei al deze narigheid voor oogen, misschien eerlang tegenover Italië wel wat water in den w(jn zal doen, vooral daar Itahë, voor welks bevolking de grenzen mettertijd te nauw worden, zich wel eens gevaarlijke ex perimenten zou kunnen gaan veroorlooven. Nieuwe 5 uur 1 üi GLAS, EHANGERS- en RIOLINE ra tot volle voor dezelfde lit te voeren ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Prins Leopold van Beieren overleden. Generaal-veldmaarschalk prins Leopold van Bieren is op 84-jarigen üeftyd te Mün chen overleden. De prins were op 2 Fe bruari 1846 als tweede zooat van den prins regent Luitpold geboren. In) 1915 kreeg hy het comihando over het negende Duitsche leger, in 1916 werd hij opperoevelhebber aan het Oostelyk front, waar hy een be slissend aandeel had in de Duitsche winningen in Polen en Rusland. Na de revolutie stelde hy zich met Hin denburg ter beschikking van de nieuwe re- geering, teneinde te verhinderen Duitschland geheel in verwarring raken. De overledene was sinds 1873 gehuwd met prinses Gizela, een dochter van keizer Frans Jozef. Als officier maakte hy de veldtoch ten van 1866 en 1870’71 mede. In 1905 werd hy tot generaal-veldmaarschalk be noemd. Nu een ministerie-Vaugoin, nadat de gToot-Duitschers en de landbond hun mede werking hebben geweigerd, een minder heidskabinet van de christelyk-sociaien zou zyn, verwacht men dat in Oostenryk nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De geheele pers zonder onderscheid, is er voor, dat het parlement ontbonden en de nieuwe verkiezingen uitgesqjireven zullen worden. Het hoofdorgaan van de christelyk-socia- len schryft, dat het nutteloos zal zyn, om met het oude parlement verder te werken en ook de socialistische Arbeiterzeitung verlangt, dat zoo spoedig mogelyk nieuwe verkiezingen worden gehouden, aangezien nu het regeeringsblok uiteen is gevallen, het volk moet beslissen, wie regeeren zal. Onder gewone omstandigheden zouden de nieuwe verkiezingen pas In April worden gehouden, daar dan de zittingsperiode van het tegenwoordige kabinet afloopt. De afgetreden Bdhdskanselier Schober, zal naar verluidt zyn oude functie van po- litie-president te Weenen weer aanvaarden. Er zyn vele stemmen opgegaan om Scho- ber voor de politiek te behoude<>, maai het schynt dat de afgetreden bondskanselier niet voornemens is zich met de politiek te bemoeien of een vertegenwoordigende func tie te aanvaarden. werken van de wereld. De Assoean-dam»is een ontzaglijke dam in de Nijl, die in 1899- 1902 is gebouwd. Hy was 120 voet hoog en diende voor watervoorziening van het Nyl- dal. In den loop der laatste vyf en twintig jaar bleek dat de dam te laag was. Door sir John’s maatschappij werd zij thans ette lijke tientallen meters hooger gemaakt. Mil- liarden liters water worden door dezen dam beschikbaar gehouden. Sinds jaren werd aan de ophooging gewerkt en nu zyn moei lijkheden gerezen met de Egyptische regee- ring betreffende de te hooge kosten. ZUID-AMERIKA. Windhoos woedt boven Chicago. Groote stoffelijke schade aangericht. Een windhoos met een snelheid van 90 K.M. per uur heeft boven Chicago gewoed, boomen vellende, palen omver werpende en lichtreclames en uithangborden afrukkende. De storm richtte veel stoffelijke schade aan en veroorzaakte belangrijke verkeers vertragingen. De temperatuur daalde in 7 uur tyds met 18 graden. een hevige ontploffing in de lucht is ge vlogen. In het depot lagen o.a. 27.000 37 millimeter granaten opgeslagen. Er sche nen geen dooden of gewonden, te zyn. De ontploffing geschiedde kort na mid dernacht en veroorzaakte een paniek onder de wakker geschrokken bevolking van Lu- neville. Het garnizoen werd nnmiddellyk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Het ingestelde onderzoek versterkt den indruk dat men hier met een vooraf beraamden aanslag te doen heeft. De schildwacht had tegen middernacht een verdacht geleid ge hoord, maar had de oorzaak ervan niet kun nen vaststellen. Men gelooft, dat de aan slag in verband staat met aanslagen op de kruitfabrieken te Toulon en te Nancy op het einde van het vorige jaar, toen men er evenmin in slaagde de daders te pakken. Groote fabrieksbrand. Gistermiddag tegen 1 uur is brand uitge broken in een fabriek van kinderwagens te Marcq-en-Bareuil (Noord-Frankryk). De vlammen, die snel om zich heen grepen, legden ook een belendend fabrieksgebouw in de asch. De brandweer uit Ryssel en Tourcoing verleende hulp en slaagde er na Verloop van twee uur>in, den brand te blus- schen. De schade wordt op meer dan een millioen francs geraamd. SPANJE. Kolonel Macia. Weer uit Spanje gei De Spaansche politie heeft kolonel Macia in handen der Fransche politie overgegeven. ZWEDEN. Ernstig vliegongeluk. Op het fort Friedrichsberg heeft een ern stig vliegongeluk plaats gehad. Een marine- vliegboot vloog eensklaps tegen een schoor steen van de kazerne op en stortte bran dend omlaag. De bestuurder werd zwaar gewond, doch een andere inzittende wist zich met de parachute te redden en kwam ongedeerd in een boom terecht. De mecani cien werd licht gewond. EGYPTE. Sir John Norton Griffiths overleden. Bouwer van groote werken. In Cairo heeft gisteren sir John Norton Griffiths, bijgenaamde „Empire Jack” op raadselachtige manier zelfmoord gepleegd door bij het casino van San Stefano een bootje te huren en daarmee naar buiten te roeien. Een uur later vonder andere roeiers hem dood op den bodem van de boot liggen; hy had zich een kogel door het hoofd ge jaagd. Men vermoedt dat deze dood in verhand staat met de moeilijkheden die derf laatsten tyd en in het bijzonder de laatste dagen gerezen zyn tusschen de maatschappij waar- vWi sir John de leider was en de Egyp tische regeering en die betrekking hadden tot de ophoogingswerken die op het oogen blik worden verricht aan den grooten dam te Assoean. Dit is een-van de allergrootste moet ik mijn belofte aan u nakomen. Ik zal het zot zien in te richten, dat uw broer ge lijk met mij het ouderlijk huis weer boreikt. Laten we hopeh dat het mij gelukt en da> er binnenkort twee verloren zoons” zullen weerke'eren in twee verschillende wereld- 1 deden, besloot hij, met een poging tot scherts. De blik, waarmee zij hem aankeek, ont roerde hem tot in het diepst van rijn ziel. Dat hoop ik van harte, mijnheer Carew. I zei ze zacht. Goede reis. Lang nog wuifde Carew, toen de treirf ver trok, uit het portierraampje geleund, het steeds kleiner wordendé figuurtje op ’t stille perron toe, tot eindelijk een bocht haar aan zijn, blikken onttrok en hij zich met een zucht in een hoekje liet neervallen. Hij haalde het boek, dat zij hem had meege geven te voorschijn een deeltje van Kip ling. ,,Het licht dat verdween” maar het lezen vlotte niet erg. Hij wist nie€ waarom, maar plotseling voelde Carew een sombere stemming over zich komen. Zou het de scheiding zijn van dit meisje, die hem dat knagende, ruste loos** gevoel bezorgde? Neen, dat was hét niet, tenminste niet dat alleen. Ongetwijfeld deed het hein leed, haar, zijn kleine kame raad, zooals hij haar in zijn gedachten noem de, voortaan te moeten missen, maar een machtiger iets dan de teere kiem van een misschien ontluikende liefde, beheerschte hem een voorgevoel van naderend onheil Bij de eerste halte werden zijn gedachten eenigszins afgeleid, doordat twee reizigers zijn coupé binnenstapten. Zoo op het eerste gericht hield hij hen. mede door hun rijk Minister Tardieu, de Fransche premier, heeft gisteren te Alencon een rede gehou den, waarin hy met voldoening constateer de dat de maatregelen der regeering om den val der pryzen van landbouwartikelen, welke zich verleden jaar beeft voorgedaan, tot staan te brengen, succes hebben géhad. Hy gaf een uiteenzetting van de landbouw politiek, welke de regeering in de toekomst denkt te voeren, en wees er op, dat vrede in binnen- en buitenland hiervoor een ver- eischte is. De buitenlandsche politiek, zoo zclde Tar dieu, dient onttrokken te zyn aan de pole mieken tusschen de partyen. Frankrijk ge looft nog steeds, dat de basis van den vrede gevormd moet worden door de drie factoren veiligheid, arbitrage en ontwapening, doch Frankrijk blijft weigeren toe te staan, dat men de volgorde van deze factoren omkeert. Daarom moet Frankrijk in afwachting van garanties, door sancties ondersreund, de noodzakelijke stappen nemen die voor de veiligheid van het land worden geëischt. Binnen deze grenzen heeft in de afgeloo- pen tien jaar geen enkel laad zo? gewe tensvol als Frankryk de bewapening te land, ter zee en in de lucht verminderd. Het heeft blyk gegeven van zyn wil tot vrede en verzoening en wanneer het den indruk had, dat het gegeven voorbeeld niet werd gevolgd, heeft het in weerwil van verblinde en alarmeerende commentaren z'n koelbloe digheid bewaard. De regeering is zich er van bewust, de verdragen, welke de grond slagen zyn van £en vrede, verdedigd tc heb ben, en te dien opzichte niets te hebben ver zuimd. Nog onlangs heeft Frankrijk daarbij be wezen eensgezind te zyn. Daarom meent de minister, die daarby de stemming van hel volk vertolkt, dat het onvoorzichtig zou zyn ,om door binnenlandsche tweedracht bij het buitenlahd de meening te wekken, dat het volk niet eensgezind en vol vertrouwen op zyn kracht en zyn recht de verdragen wil naleven. BELG1E. De Rosa veroordeeld. Tot vjjf jaar gevangenisstraf. Het Hof van Assizen heeft uitspraak ge daan in de zaak De Rosa en hem tot vjjf jaar gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Fransch munitiedepot in de lucht. Er schijnen geen dooden of gewonden te zijn. Uit Luneville wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht het in het bosch by Lune ville gelegen munitie-depot tengevolge van die reeds in den oorlog verpleegsters werk verricht had. Carew bezat trouwens alle hoedanigheden, die een jong meisje kunnen boeien. Hij was een gezellig prater en zijn voorkomen, slank en toch breed geschouderd, het type van den echten sportman, was innemend. Zijn glad geschoren gelaat, krachtig, misschien wel ietwat grof van lijn, had een energieke uitdrukking en om zijn mond speelde een rustige glimlach. In één woord, hij was, zoo- als de vrouw van tegenwoordig zich in haar droomen den man harer keuze voorst eit- Had Carew er maar eenigszins een ver moeden van gehad, dat dit alles op het oogenblik in het donkergelokte hoofdje van het meisje omging, dan zou het afscheid misschien anders zijn geweest nü verge noegde hij zich ermee, naar de glanzende zwarte krulletjes te kijken, die, door den wind losgeraakt, op haar schouders heen en weer dansten. Zij bereikten het sfation, hoewel naar zijn meening veel te vlug, precies op tijd, daar de trein, die hermwiar de aanlegplaats van de boot zou brengen, al voor stond. Hij be dankte haar nogmaals voor al de goede zor gen. die zij aan hem besteed had en voegde ^r, haar handje vasthoudend, aan toe Den tijd, dien ik in uw woning heb mogen doorbrengen, zal ik niet gemakkelijk vergeten. - Zij glimlachte dapper. Ik hoop, dat uw reis even aangenaam zal zijn. Maar dat zal natuurlijk wel, u gaat immers naar huis. Ernstig schudde hij het hoofd Nog niet dadelijk, juffrouw Joan, eerst De demissionaire Turksche premier Is- met pasja heeft, zoo verneemt de Tel., den geheeien dag zyn besprekingen over de vor ming van een nieuw kabinet, welke hem door den president Moestafa Kemal was opge dragen ,voortgezet. Gisteravond scheen het alsof zyn pogingen reeds geslaagd warer., doch in den loop van den morgen werd me degedeeld dat er toch nog eenige moeilijk heden waren gerezen. Deze konden evenwel worden overwon nen en gistermiddag heeft ismet pasja zich naar den Ghazi begeven en hem de nieuwe minister!ij st voorgelegd. In het nieuwe ka binet zijn tal van ministers, die ook in het demissionaire kabinet zaten, weder opge zelf met haar auto naar ’t station bracht. Gedurende den rit spraken ze geen van bei den. Carew kon zijn oogen echter niet van zijn bekoorlijke gezellin afhouden Zij was opval lend bleek en aan haar oogen meende hij te zien, dat ze geschreid had. Waarschijnlijk om haar broeder, dacht hij. Geen oogenblik kwam het bij hem op, dat zij om iets anders gehuild kon hebben. Met de kortzichtigheid vele mannen eigen, had Carew er geen flauw I vermoeden van, dat het na die weken van gezellige kameraadschap, voor haar hard J moest wezen, zijn gezelschap te moeten mis- sen. Per slot van rekening was het voor een j jong meisje van nog geen twintig jaar toch niet aangenaam, hier zoo geheel alleen in de wildernis haar jeugd te moeten doorbren gen. Zij had haar ouden vader bij zich, ja, maar die was door zijn werken meer afwezig dan thuis. Carew wist niet„ dat zijn komst voor haar een welkome afwisseling was geweest in den dagelijkschen sleur van dit eentonig bestaan Hij wist niet, dat de lange wandeltochten met hem, voor haar enkel vreugde beteeken- den. Hij had er nooit over nagedacht, dat het iets heel natuurlijks, is, wanneer een jong, onervaren meisje, zich onwillekeurig aangetrokkén gevoelt tot een knappen jonge man, die bijna stervend van uitputting aan haar zorgen wordt toe vertrouwd. Maar ook dat wist Carew niet, dat zij het was geweest, die in het begin bijna dag en nacht by hem had gewaakt, totdat de dokter het haar ten slotte verbood, daar ’t haar krachten onder mijnde en rij we] gedwongen was, de zorg voor den patiënt te deelen met de negerin, Oorspronkelijke roman door HERM. N. v. d. VOORT. 5 Nadruk verboden. Het zou een moeilijke taak zijn, maar voor de onbaatzuchtige hulp aan hem be wezen, mocht geen wederdienst te zwaar zijn. Carew kende de wereld, waarin Archibald jg, maar al te goed. Hij Hij, de geweien echtge noot van een gelukkig, voor hein, jong ge- f sterven vsriéte-daneere» van twijfel achtige reputatie, die zelf minstens even groote doordraaier was geweest, als Archibald Be noit nu moest zijn, was de vertrouweling en afgezant van een rein jong meisje. Haar broeder wilde hij van den weg afbrengen, waarop hijzelf bijna verongelukt was. Was het eigenlijk geen ironie? Eu toch had zij geen betere verdediger ’oor haar broeder kunnen vinden, dan juist hem, de man die zelf drie kostbare jaren van zijn leven had verloren in dezelfde om- geving, waarin nu die broeder geheel dreig de ten onder te gaan. Den volgenden morgen, na een hartelijk afscheid van den kolonel, vertrok Carew, uitgeleide gedaan door Joan Benoit, die hem Met geen woord repte de Minister van de mislukking der Fransch-Italiaansche mari tieme onderhandelingen. Toch voelt men zich in Parijs in verband met een en ander een beetje onbehaaglijk. Daartoe draagt ook bij de groei der nationaal-socialistische beweging in Duitschland, die bij den stem busstrijd zoo duidelijk tot uiting kwam, en tot overmaat van ran p toekent zich ook een levendiger fascistische actie in Oostenryk af, waar Schober voor de xecht- sche extremisten feitelyk het veld heeft moeten ruimen. Allerlei spookbeelden dui- Al wat de menschen scheidt, is vijan dig aan het welzijn van het menschdom. BINNENLAND. Het derde congres van het Groene Kruid. Derde dag. Inleiding van mevr. H. C. Planten gaHoge wind. In de laatste zitting van het te Utrecnt gehouden derde congres heeft nog gespio- ken mevr. H. C. PlantengaHoge wind te Amersfoort. Zy heeft haar inleiding in twee gedeel ten behandeld, n.l.: 1. Wat de vrouw voor het Groene Kruis is en kan zyn; 2. Wat het Groene Kruis voor de Vrouw is en kan zyn. In het eerste gedeelte werden verschillen de groepen van vrouwen gegeven, die door haar werkkring in meerdere of mindere mate bij het Groene Kruis betrokken zyn. De voornaamste plaats wordt daarby wel ingenomen door de „Vrouw als Verpleeg ster”. In dit ambt kunnen vrouwelyke eigenschappen .gesteund door kennis, kunde en beschaving een werk tot stand brengen, dat tot het mooiste behoort ,wat men zich voor een vrouw denken kan. Achtereenvol gens werden dan behandeld Je groepen: met gouddraad beslikte tunicate, voor wel gestelde Turken later echter bemerkte hij, dat hij zich vergist had. De taal, die zij spraken, was geen Turksch. Wat rij wel was, kon Carew niet uitmakenzij geleek in het geheel niet op een der dialecten, die in Noord-Afrika worden gesproken. Daar zij geen/acht op h«m sloegen, kon hij de mannenjMp zijn gemak opnemen. De eene was een klein, beweeglijk mannetje met een onbeduidend gezicht en een tamelijk grooten neus. De ander waa ruim een hoofd langer dan zijn metgezel en had een donkere olijfkleurige tint, een scherp gevormden neus en schitterend zwarte oogen. Een prachtige karakteristieke kop, dacht CarFw. Met belangstelling sloeg hij het eigenaardige tweetal gade Hij leidde spoedig uit hun houding af, dat de langste en jongste van de twee hij kon niet <mder zijn dan vijf en dertig jaar de voornaamste was De kleine wachtte steeds, tot hij aange sproken werd, waarop hij dan in een stort vloed v'an voor Caxew volkomen onbegrijpe lijke zinnetjes, antwoordde. Carew greep naar zijn koker, om een si gaar <»p te steken, waarbij, zonder dat hij het zag. een perkament uit rijn borstzak gleed, dat met een zacht geritsel op den grond viel, juist voor de voeten van den grootste der beide vreemdelingen. Het was een verzegeld stuk perkamént. bedekt met zonderlinge teekens, die kris en kras door elkander liej

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1