3lad T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN F Mo. 17501 99*Jaargang l VUWEN FEUILLETON. Donderdag 9 October 1930 >.De Stille Wachters”. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen ONDING iriftelijke aan- er BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. t 20 ininmttiinnja Binnen oor, dc tent de oo- Hun verliezen by de inneming van de stad Pernambuco zouden 160 bedragen. Pantserauto's namen deel aan den stryd die werd voorafgegaan door infanterie- en mitrailleusevuur. Een oorlogsschip der regeering is met troepen naar Pernambuco vertrokken, ten einde te trachten de stad te heroveren. ite or Ie et ie HJ HJ I’ ll P k maatschappeluke ellende tot haar daad ge dreven. jen en- op let eit ele op langd, wanneer en en dan wai moeilijk hun te om hebben wij geheele familie >ffie Hag te ge- heb ik vaneen pleiner en nut iffie Hag is zu|. hte koffie, zeer «k en van een iroma, zonder |ke uitwerking, rdrcoffefnevrij. I verschil spoe- nuwen kunnen 'en thans veel mijn werk en ;er. Oorspronkelijke roman door HERM. N. De opstand in Brazilië. Successen der opstandelingen Een voorloopige regeering. Tegenstrijdige berichten. BUITENLANDSCH MIEUWS. ENGELAND. Do ramp van de R 101. Twaalf lyken herkend. De zeilmaker Church, slachtoffer van de R 101, overleden. Radio- uitzending van den rouwdienst. In den doodcnhal van Westminster kon den er 12 lyken door de nagelaten betrek kingen herkend worden aan de hand van al lerlei kleine persoonlijke bezittingen. Geï dentificeerd werden op deze wyze Sir Sef ton Brancker, de commandant van het luchtschip Irwin, de Constructeur Richmond en de meteoroloog Geblett, benevens een aantal anderen. De overbrenging van de lijkkisten zal Vrydag aa. in den vroegen ochtend plaats hebben. De stad Bedford zal Zaterdag een algemeenen rouwdag houden. By het Ministerie van Luchtvaart is een groot aantal aanvragen voor toegangskaar ten voor de plechtigheid ia Sint Paul’s Cathedral bumengekomen. Detze rouwdienst zal per radio voor geheel Engeland en de dominions worden uitgezonden. De zeilmaker Church is intusschen te Beauvais overleden. De drie lichtgewonden, die den overtocht naar England aan boord van de kruiser „Tempest” «fcWèn medege maakt, zyn te Cardington aangekomen. De toestand van de overige drie gekwetsten is vooruitgaande Condolatiebetuiging van den Paus. De Paus heeft den aartsbisschop van Westminster opdracht gegeven den koning van Engeland zyn deelneming te betuigen met den zwaren slag welke Engeland door den ramp van de R 101 heeft getroffen. De Italiaan-sohe minister voor Luchtvaart generaal Balbo, heeft zich heden, vergezeld van eenige officieren, naar Londen begeven, ter bywoning van de begrafenisplechtig heid. Oorspronkelijk zou den tocht per vlieg tuig geschieden, doch slecht vliegweer ver hinderde den vlucht over de Alpen, zoodat de tocht per trein geschiedt. Dr. Eckener bij de begrafenis tegen woordig. Dr. Eckener zal de by de begrafenis der slachtoffers van den ramp dier R 101 tegen woordig zyn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken be hoo rende tot den besorgkring): 1—6 regels 1-30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentidn de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredur eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boelxhande- laren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. OOSTEN RUK. Een opzienbarend proces. Moord op een vrouw. Gistermorgen begon te Weenen onder zeer groote belangstelling het proces tegen den koopman Gustav Bauer, wegens moord op zyn vriendin. In Juli 1923 vond men in de Tiergarten het lyk van een vermoorde vrouw. Men had getracht door het lyk, dat een schot in den hals vertoonde, te verbranden, herkenning te voorkomen. Doordat op het slachtoffer slechts een armband gevonden werd, ge loofde men aan een roofmoord. Eerst na een jaar identificeerde men het lyk als dat van een zekere vrouw Fellner. Het onder zoek leidde er t >e, dat Bauer eenigen tyd later te Berlyn gearresteerd werd. Tydens zyn hechtenis wist hy uit het Beriynsche Huis van Bewaring een telegram naar Wee nen te zenden, waarin hy zyn verwanten opdracht gaf een alibi, als zou hy ten tyde van den moord in Italië zyn geweest, te construeeren. By het verdere onderzoek te Weenen is gebleken, dat Bauer kort na den moord ver scheidene gouden en andere sieraden had verkocht of weggegeven, terwijl hy een bontmantel van de vermoorde door een an dere vrouw had laten verkoopen. Volgens de psychiaters was Bauer volkomen normaal. Reeds gistermorgen vroeg stond een groote menigte belangstellenden voor het Gerechtsgebouw, en slechts een klein ge deelte kon toegang vinden in de zaal en op de tribunes. Te tien uur kwam het Hof binnen en werd de jury, o.w. zich een vrouw bevond beëe- digd. tal bezet, alwaar zy zich van groote hoe veelheden wapens en munitie meester heb ben gemaakt. Toen er 300 man regeerings- troepen verschenen, werden deze door 1500 msurgenten aangevallen waarna het regi ment, met inbegrip van de officieren, zich op Argentiynscr gebied terug trok. Twintig aviateurs naar den vijand overgeloopen. Volgens eensluidende berichten uit Bue nos Aires en Montevideo is een 20-tal Bra- ziliaansche regeeringsvliegtuigen, die uit gezonden waren om de opstandelingen te bombardeeren in Minas Genaes, niet te Rio de Janeiro teruggekeerd. De bestuurders zyn naar den vyand overgeloopen. Ook Bahia ingenomen? De laatste berichten uit Brazilië melden, dat de regeering te Rio de Janeiro in een benarde positie verkeert, daar het den Op standelingen gelukt is, door de bezetting van het knooppunt van spoorwegen Lorena de hoofdstad van Sao Paulo af te snijden. Verder wordt uit Montevideo gemeld, dat de msurgenten de steden Bahia en Alahoas veroverd hebben. De gevangenis te Parahy- ba werd bestormd. De moordenaars van den Trouw is der vrouwen schoonste sie raad, het onderpand van haar geluk, de - kroon har er liefde, haar vrouwelijke adel dom. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij ónze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. I De houding die de Staat Sao Paolo heeft aangenomen, is nog niet bekend. Uit Porto Allegre wordt gemeld, dat ook de staten Rio Grande de Norte en Pernam buco zich by den opstand hebben aangeslo ten. Niettemin zyn de verklaringen van de regeering te Rio de Janeiro optimistisch. .Het bombardementsvliegtuig, dat het kamp der opstandelingen te Bello Horizonte bom bardeerde, is door de revolutionaire troepen neergeschoten. De regeering legt beslag op koop vaardijschepen. Nog wordt gemeld, dat de Braziliaansche regeering beslag heeft gelegd op alle koop vaardijschepen in het belang van de voed selvoorziening des lands. Ook worden maxi mumprijzen voor levensmiddelen vastge steld. De minister van 'oorlog deelt mede, dat de regeering door het oproepen van de reservisten binnenkort over 100.000 man ter onderdrukking van den opstand zal bescliik- ketn. Volgens de laatste berichten zetten de opstandelingen hun opmarssch voort. De revolutionairen verklaren, dat de op stand zich uitbreodt in alle staten ten noor den van Pernambuco. document gevonden, dat ongetwijfeld bij het vorige moet behooren. Het geheel zal daar door vollediger worden. Mooi, antwoordde Carew, een half uur zijn wij bij u. Per taxi begaven de beide mannen zich naar de woning van den geleerde, di« hen allerhartelijkst ontving. Hallo, jongelui, komt binnen I riep hij op jovialen toon, maar zijn heldere grijze oogen vestigden zich onderzoekend op Ar- chibald Benoit, die een beetje bedremmeld naast de forsche figuur van Carew was blij ven staan. Het onderzoek scheen hem nogal te bevre digen,' want hij knipte met de vinger» een vaste gewoonte van hem, als hij zich over iete voldaan gevoelde. Hij geleidde de beide jongelui naar zijn studeerkamer, zijn heiligdom, zooals hij het zelf schertsend noemde, daar het ruime vertrek een gtoot aantal voorwerpen uit de grijze oudheid be vatte. Professor Leroux was een hartstochtelyk archaeoloog, klein en beweeglijk, ongeveer zestig jaar oud en met een scherp gelijnd, gebruind gelaat, dat versierd was met een klein wit puntbaardje en witten knevel op en top een Franachman. Toen Carew de tieeren aan elkander voor stelde, maakte de professor een gebaar van verrassing. Ah, monsieur Benoit! Misschien een zoon van mijn ouden studievriend kolonel Benoit? Ja? Eigenaardig toch, wat een toe vallige samenloop van omstandigheden. Uw vader en ik waren vroeger groote vrienden en hij zal mij nog wel niet vergeten zijn. Precies, antwoordde de jongeman vast Den eersten keer ondernam ik den tocht zonder financieels bijbedoelingen, hoofdza kelijk om mijn zucht naar avonturen te be vredigen. Nu, den tweeden keer, doe ik het om geheel andere redenen. Ditmaal ia het mij alleen te doen om de fabelachtige rijk dommen, waarvan in de documenten sprake De archaeoloog keek hem met verschrikte oogen aan Ik snap niet goed, waar je heen wilt. Wat is er dan in 's hemelsnaam gebeurdI heb je misschien financicelen tegenslag ge had? Ik zelf niet, antwoordde Carew. Het betreft mijn vader. Met enkele woorden ver telde hij van de ramp, welke het bankies huis Carew getroffen had. U begrijpt nu wel waarom het mij ditmaal te doen is, be sloot hij eerlijk. De geleerde zette ietwat aangedaan zijn bril recht. Ik begrijp je Volkomen, jongen. Doe dan wat je zelf het beste dunkt, ik hoop dat je den strijd winnen zult. Daarom had ik toch gaarne nog eenige inlichtingen, verzocht Carew. De streek is toch Fransch bezit? Ja, het is Fransch gebied, antwoordde de professor, ofschoon het niet onder di recte heerschappij van onze regeering staat. Het land wordt door tal van woeste stam men bewoond, doch de onherbergzaamheid van het gebied, maakt het hoogst moeilijk op die volksstammen de noodige controle uit te oefenen. Gevaar is er dus genoeg. (Wordt vervolgd.) krijgen zelfs ffieHagnctals n zich er uitste- melk, die hun tegenstond, nen thans veel klein scheutje i toegevoegd ZWITSERLAND. De Jungfraujoch. Wetenschappelijk station. In het begin van December, verleden jaar, werd te Bern (Zwitserland) een inter nationale stichting voor wetenschappelijke onderzoekingen op de Jungfraujoch in ’t le ven geroepen. Zes staten namen hier reeds deel aan, er :ullen nog meer volgen. Aan een der twee gebouwen: het wetenschappe lijk station is men reeds begonnen. Het tweede gebouw, een observatorium, zal later opgericht worden. De spoorwegmaat schappij der Jungfraujoch heeft 100.000 frs gestort, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Engeland en de V.S. ieder 50.000 fre. Het Zwitsersche gouvernement zal buiten de 50.000 frs. nog 10.000 frs. jaarlijks stor ten, voor een tydperk van 10 jaar. I Behalve meteorologische quaesties, zal deze instelling onderzoekingen doen, die be trekking hebben op den invloed van het hooggebergte op het menschelyk organis me. GOlliSIH E (01 HAM. 4 Rouwbeklag van Hitler. De nationaal-socialistische rijksdagafge vaardigde Göring heeft namens de geheele party en haar leider Adolf Hitler een tele- al is het meer dan tien jaar geleden, dat we elkander voor het laatst zagen. Hoe gaat het hem nu? Benoit's gelaat werd vuurrood. O ik dank u, heel goed, «tetterde hij. Dat doet me plezier, antwoordde de professor vriendelijk, uw vader is altijd een uitmuntend mensch geweest, die het ten volle verdient, dat het hem goed gaat. Hij is ergens in Noord-Afrika, nietwaar? Als u daar soms binnenkort mocht komen, breng hem dan mijn groeten over en zeg hem, dat zijn oude vriend Leroux hem nog niet ver geten is. Ik ik beloof het het u, professor, antwoordde de jongeman haperend. Carew, vreezende, dat de professor iets van Archibald’s ontroering zou bemerken, nam het gesprek over. Ik ben nog een paar weken de gast ge weest van den kolonel, aei hij. Jij? Hoe kwam dat zoo? Uitvoerig verhaalde Carew hem teen, wat hy had doorgemaakt en toen hij zijn ver haal geëindigd had, waarnaar de professor met ontsteld gelaat had zitten luisteren, riep deze, uit: Maar dat is verschrikkelijk, Henry. Ik ben bang, dat je mij nooit zal vergeven, dat ik je tot zoo’n tocht aanzette. Het was tech mijn eigen wil professor u behoeft u werk°lijk niets te verwijten. En ten slotte is mijn reis toch niet geheel en al vergeefsch geweest. Ik heb in elk ge val kunnen vaststellen, dat de route, zooals die in het document staat aangegeven, van A tot Z juist is, behoudens enkele kleine gram van deelneming gezonden aan het Briteche ministerie van luchtvaart, in ver band met den ramp van de R 101. De stand van het onderzoek. Het wrak van de R 101 zal eerst opge ruimd worden, als het onderzoek der Fran- sche en Engelsche deskundigen afgeloopen is. De deskundigen zoeken onder de puin- hoopen in het byzonder naar het logboek waarin de commandant van het schip zyn waarnemingen opgetoekend moet hebben. Tot nu toe heeft het zoeken echter geen resultaat qpgeleverd. Men heeft slechts kunnen vaststellen dat de geruchten onjuist zyn, dat het luchtschip noodsignalen heeft gegeven of getracht heeft op het vrye vedd een noodlanding uit te voeren. Ook zyn er geen aanwijzingen, dat het ongeluk hierdoor veroorzaakt is, dat een breuk in het ge raamte van het luchtschip is ontstaan door het gewicht van de motoren. Het onderzoek zal waarschynlyk nog 4 a 6 dagen duren. FRANKRIJK. De kust weer door een hevigen storm geteisterd. De geheele Fransche kust is weer door een hevigen storm geteisterd, die overal groote schade heeft aangericht. Men maakt zich ten zeerste ‘ongerust over het lot van talryke visschersschcpen waar van men nog geen bericht heeft ontvangen. DUITSCHLAND. Een paedagogische academie te Dortmund. Te Dortmund is op 4 October het nieuwe gebouw van de Padagogische Academie IE- geiiuldigd. Dit eerste moderne Academie gebouw van Duitscaumd, dat volgens plan nen van Baurat Fehmer uit Berlijn is opge richt, bevat meer dan 200 vertrekken, vo^r het gevc-i van cursussen en lezingen, voor net oponthoud eter studenten enz. Op de eerste verdieping bevindt zich voorts een feestzaal met 600 plaatsen. Het geoouw beschikt voorts nog over kleine cn groote hoorzalen, een tentoonstellingszaal, bih’iothelen enz. Achter het gehcuw zullen tuinen wonden aangelegd. ZWEDEN. Een ontzettend drama. Moedeï- verdrinkt vier kinderen en zichzelf. Gisteravond speelde zich bij Stockholm een vreeselyk familiedrama af. Een 36- jarige arbeidersvrouw ging met haar vyf kinderen, in den leeftyd van vier maanden tot elf jaar, naar het meer, waar zy een boot losmaakte en met de kinderen het meer opvoer. Midden op het meer gekomen, - wierp zy haar vter kinderen over boord en sprong, met ae zuigeling vast aan haar i borst gebonden, zelf eveneens te water. Het oudste meisje slaagde erin aan land te ko- i men. Toen er hulp kwam opdagen, waren de vrouw en ue vier kinderen reeds ver dronken. De vrouw is waarschynlyk door veranderingen in den loop der eeuweii tet stand gekomen. Het gelaat van den professor teekende de grootste spanning. Werkelijk? Dat is een gewichtige ont dekking. Als die aanwijzingen juist zijn, moet het geheel eveneens op goede gronden berusten. De professor liep opgewonden met groote passen het vertrek op en neer. Er is due goede kajia„ dat we het grid I 1 ontdekken zullen. Met het tweede document kunnen we het raadsel oplossen. Ik zal het direct vergelijken, dan.Eensklaps hield hij op en liet zich mismoedig weer op zijn stoel vallen. Wat bazel ik toch, vervolgde hij hoofdschuddend. Henry, ik begrijp 1 het niet. Je vertelde mij zooeven wel, dat je een tweeden tocht, en dan met je vriend, wenschte te gaan maken, maar ik kan het niet gelooven. Na al de gevaren waaraan je 1 ternauwernood ontsnapt bent, wil je opnieuw beginnen? Hoe gaarne ik ook het geheim van die zonderlinge documenten wil leeren kennen, kan ik niet toestaan, dat je gaat. Het spijt me erg. maar laat mij dan maar probeeren de fondsen voor een expeditie bij elkaar te krijgen. Het zal niet gemakkelijk zijn om op zulke losse gronden de belang stelling op te wekken, maar ik kan het al licht eena wagen. U zult daarin niet slagen, antwoordde Carew beslist. Maar het is ook niet noo- dig. Mijn vriend Benoit en ik gaan, en liefst zoo spoedig mogelijk. Als het kan morgen al. Het moet, want ik heb geen andere keus. Je hebt geen andere keus? herhaalde de professor verwonderd. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld hetft de regeering een verklaring gepubli- ceerd, volgens welke de regeeringstroepen beslissende successen hebben behaald in den strijd tegen de opstandelingen. Inzonderheid in het Zuidelyk deel van den Staat Minaes zouden de opstandelingen volkomen gecapi tuleerd hebben. Volgens andere berichten weer hebben de Braziliaansche insungenten de haven van Rio Grande door het laten zinken van twee vaartuigen, versperd. Allerlei geruchten. De New Yorksche beursbladen worden als het ware overstelpt met niet te controleeren berichten en geruchten betreffende de re volutie in Brazilië. Zoo melden de opstan delingen, dat Pernambuco in hun handen is gevallen. Zij zouden de stad na een stryd van 24 uren veroverd hebben. Alle munitie- en watpenmagazynen zouden zy in bezit ge nomen hebben en zelfs zou er een voorloo- pigen militairen gouverneur zyn aange steld. De gebouwen van 2 regeeringsgetrou- we dagbladen werden in brand gestoken. Nieuwe successen der insurgenlen Volgens de laatste berichten uit Brazilië heeft de regeerin,gsgetrouwe kruiser „San tos" gedreigd Rio Grande te bombarde eren, welks haventoegang versperd is door het doen zinken van een tweetal vaartuigen. Te Sao PauJo worden verscheidene regi menten samengesteld, bestaande uit bui- I gerwachten, die de regeering trouw zyn ge- I bleven. Ruim 5000 revolutionairen hebben, I WJ naar veriu-ült, Pernambuco en de stad Na- He rèvolutionnatrên braèC vroegeren gouverneur Joao Pessao en an dere gevangenen zouden door de menigte gelyncht zyn. Een voorloopige regeering van de opstandelingen. Volgens berichten uit Montevideo zyn by de inneming van Pernambuco, dat eerst na een stryd van achtenveertig uur in handen van de opstandelingen is gevallen, ongeveer 150 personen gedood. De opstandelingen hebben in Pernambuco een voorloopige re geering gevestigd. De Federale regeering heeft een oorlogsschip met troepen naar Pernambuco gezonden om de opstandelingen te bestrijden. Volgens weer andere berichten, zouden Braziliaansche opstandelingen den vice-pre sident van den Staat Pararyba, een volge ling van de bondsregeering gedood hebben. De gouverneur van den staat Pernambuco en zyn collega's in het Noorden, namen ove' zee de wyk naar Rio de Janeiro. De gouver neurs van Pianhy en Parana zagen zich ge dwongen, af te treden. Een manifest van generaal Miguel Coste deelt mede, dat hy de leiding heeft op zich genomen van de opstandige legers en dat hy thans naar Rio de Janeiro opnikt. De namen van alle opstandige generaals verschenen in een lyst, door den generalen staf gepubli ceerd, waarin men in het byzonder aantreft degenen uit het gebied van Parana, die zich en bloc by de tegen de regeering gerichte beweging hebben aangesloten. De havensteden Katel en Recife zyn door d. VOORT. 13 Nadruk verboden. Afgesproken, antwoordde de jongeman. Maar apropos, professor, u hebt er vxah geen bezwaar tegen, dat ik een vriend mede breng? Neen, natuurlijk niet, maai hoe moet het dan...P Carew glimlachte. Hij kon zich duidelijk het verschrikte gezicht van professor Le roux voorstellen, teen hij de vraag deed. Wees niet bezorgd voor uw geheim, professor, antwoordde hij geruststellend. Het is goed bewaard. Weliswaar heb ik m’n vriend nog niet ingelicht, maar ik zou daar over gaarne met u willen spreken. Ik ben niet van plan het bij die eerete poging te laten, en twee menschen kunnen allicht •neer dan één. Als ik het goed heb, zou je dus een tweeden tocht willen gaan maken en dan met je vriend? Juist, professor. Goed, kom dan direct, dan blijven jelui hij me lunchen. Ik heb ook. nog nieuws dat je wel interesseeren zal. Ik heb namelijk een

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1