Blad GOWEHE mwi ieder leest ze dan I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag II (ober 1930 EERSTE BLAD. - J I Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede Kleine Annonces 8 regels fl.- BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, - FEUILLETON. De Stille. Wachters" -- OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOENHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 69*Jaargang BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BAHLMANN - GOUDA Mo. 17503 Den Haag. w 'Kft ïèrTP v Dit nummer bestaat uit twee bladen. zijne kwalen H 1 i ment is daarom van zoo groot belang, om- o tenzij men Juist. OOK IN ZWART EN BLAUW 4 ALLE MATEN Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 - JAN VANDIRLAND MARKT 2 - GOUDA Draadflla* Dat wij U wekelijks een fraaie en zeer voordeel Ige Collectie toonen, zal (J blijken uit onze SPECIALE AANBIEDING MANTELS, JAPONNEN, enz. oor nieuwe kracht rzaakt eene alge- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper gesduedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOLliA. bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9-6 uur. Administratie Teint latere. 82; Redactie lelef. 83. Postrekening 4-J400. als er ergens verval dreigt, doch het nadeel dat daarmede in het algefneen wordt gedaan ziet men over het hoofd bij het voordeel dat aan enkelen wordt bezorgd. fj}e 170.000 gulden kunstsubsidies die de., gemeente jaarlyks geeft zyn weer geheel en al aan muziek en tooneel gegeven. Niet min had dat hy bijna tweeduizend gulden aan muziek had te betalen. Thans heeft hy een muziekinstrument dat hem zeshonderd gul den heeft gekost en met een tweehonderd gulden van aankoop van granunafoonplaten per jaar komt hij er af. De efficiency heeft hier den musicus een plaats ontnomen, die hy niet meer terug krijgt In café’s en bios copen is het al niet beter en ten slotte is hef ergste dat de jeugtf haast niet meer aan de piano of de viool is te krygen. Musici willen worden staat haast gelijk met een poging tot zelfmoord, zei onilangs een musicus. Slechts voor heel enkelen is die kans op sla gen er nog maar wie weet vooruit of hy de kans zal krijgen. Het aantal zang- en muziekgezelschappen neemt ook niet toe, alle onder invloed van de kunstmatige muziek-distributie de mu- ziek-in-blik zooals men het noemt. De pianohandelaren kunnen ook hun mat jes wel oprollen als ze niet heel spoedig meegegaan zijn met hun tijd en zelf gra mofoon en radiotoestellen zijn gaan verkoo- pen. We meenen het. onlangs al eens meege deeld te hebben dat blijkens de cijfers in 1929 de pianohadel maar 40 van demi om zet heeft gehad dien hij in 1913 had. Voor den Haag althans en in die zeventien jaar is de bevolking met meer dan een derde deel toegenomen. Er wordt dus nog maar een vierde deel van vroeger aan piano’s ver kocht. De musici hebben geprotesteerd tegen de tewerkstelling van buitenllandsche krachten. Het is begrijpelijk dat zij het doen maar wat is er tegen te doen? Zyn 's zomers op Scheveningen niet honderden buitenlanders werkzaam in de hotels? Zyn er niet duizen den Duitsche dienstmeisjes in ons lapd En daarnaast heerscht in tal van vakken werk loosheid. Hoe dat komt, dat mem buiten- landsche krachten zoekt en noodig heeft? Omdat hier een verschuiving van arbeids krachten heeft plaats gehad; het genre dat vroeger dienst- of kamermeisje werd, wordt nu winkel- of atelierjuffrouw, en het genre dat vroeger hiervoor in aanmerking kwam is typiste. Er is een tekort aan de arbeidskrachten die hotels noodig hebben: men imponeert ze gen weer verbrak. Zijn levendige, werkzame geest kende nu eenmaal geen rust. - Terwijl mijn vrouw met de dienstbode de tafel afruimt, waarbij wij mannen toch maar in den weg zouden loepen, zal ik jelui bet tweede document laten zien. We zullen je dus maar alleen laten, niet waar vrouw lief. dat zal je toch zeker op het oogenblik wel het liefste zijn, niet? Och. dat wil ik niet zeggen, maar laat ik je niet van je bezigheden afhouden. Gas ton. antwoordde zij ondeugend Ik ben reeds lang aan je voortdurende afwezigheid gewend geraakt, vooral daar je je liefde al- ■mlddAl ig vermoeid zyn; uitgeput zyn ten jen van slapeloos- tijd eerlijk tusschen mij en je oude koningen verdeelt. Dank je, vrouwtje, antwoordde de pro fessor, met een tinteling van humor in zijn grijze oogjes, ik vermoed dat het als een compliment bedoeld is en ik zal van je toe stemming om te gaan een dankbaar gebruik maken. Toen de drie heeren weer in de werkkamer van den professor zaten, opende deze een geheim vakje in zijn schrijftafel en haalde er een -rolletje geel geworden perkament uit. dat hij zorgvuldig on trol db en op de tafel uitspreidde. Carew en Benoit keken vol spanning toe. Hier hebben we nu het document num mer twee, zei de professor voldaan. Leg nu het andere ér naast, Henry, dan zul je zien, dat op het eerste gezicht beide gelijk schijnen te zijn. Carew nam het document uit zijn porte feuille en legde het naast het andere. Zie je welriep de professor triomfan- Waarheid is een bittere drank, Wie hem brouwt, oogst zelden dank, Want ffelaasl de meeste magen Kunnen hem niet goed verdiagen. De volstrekte geleerde, zegt hy, is voor geen practisch amibt meer geschikt. Als theoloog niet voor predikant, als literator niet voor leeraar. Hy is ’t alleen voor pro fessor. Ai overdrijft de schryver hier misschien eenigszins, toch ligt er in ’t geen hy be weert o.i. een kern van waarheid. Hy geeft ons hier eene aannemelijke verklaring van het zich veel voordoende verschynsel. dat kinderen, die zich op school buitengewoon onderscheiden het toch vaak in het leven niet ver brengen Dit zijn de door de weten schap gegrepenen. die door eigen keuze ot door de omstandigheden een loopbaan moe ten volgen, waavby het voordeel aankomt op de daad en niet op het vinden van de waarheid. Is daarom, vraagt Dr. Leendertz, eene wetenschappelijke opleiding voor de praktijk van den handel wel wenschelyk? De schry ver waarschuwt hen, die geneigd zouden zyn op deze v.-&ag een ontkennend ant woord te geven, wel te bedenken, dat die door de wetenschap gegrepenen slechts een zeer klein percentage hoogstens een op de honderd u.'tmaken van het totale aan tal studeerenden. De groote massa der studeerenden staat, meent hij, anders tegen over de wetenschap en kan juist voor de praktische ambten, die zy later zal beklee- den, de studie n et ontberen. Aanvankelijk stond de handel min of meer vijandig tegenover de wetenschappe lijke handelsupLading. Dat dit in den laat- sten tijd niet meer het 'geval was. leert de oprichting van de Rottendamsche Handels- hoogeschool, waartoe het initiatief niet is uitgegaan van de wetenschap, maar van den Rotterdamschen handel. In dezelfde richting wijst eene enquête, door den senaat van de Handelshqogeschool ingesteld, welke leerde, dat de oud-leerldngen in alle takken van handel en bedryf eene goede positie veroverden en cct bij het plaatsingsbuneau der Huogeschool den vorigen cursus meer aanvragen om afgestudeerden inkwamen dan waaraan voldaan kon worden. Men kan dus zeggen, dat hier op het ter rein van het e- vnomisch leven theorie en praktijk elkaar beginnen te vinden. En dit is een gelukkig verschynsel. Tot dusver is het de zwakke 'zijde van de theoretische economie geweest, dat hare beoefening niet voldoende hand aan hand ging met de praktijk. Wie zonder aanraking met de praktyk zich met economische stu die bezig houdt, heeft veel van een medicus, die bij zyne studie de waarneming van het hetzelfde. De weg hier loopt regelrecht naar het Zuid-Oosten en is naar mijn schatting ongeveer vierhonderd mijlen lang. De aan gegeven richting op dit perkament is Hola, wacht eens even I onderbrak CaiMW zichzelf. Wat is dat? Deze weg is geuet>l anders» hij loopt niet langs, maar door de bergen heen, een geheel anderen kant uit, en buigt dan bij dat kleine cirkeltje weer terug naar het Noorden. Eindelijk, glimlachte de professor. De weg die jelui hier ziet, is een andere weg om terug te keeren en een veel betere. Dat cirkeltje is een verborgen tunnel door een oogenschijnlijk ondoordringbaren rotsmuur. De gezamenlijke afstand is niet zoo groot als de heenreis, maar Veel moeilijker, dat vermoed ik tenminste, daar de weg dwars door de bergen heengaat. De korte streepjes en vierkantjes zijn kleine en grootere bron nenhopelijk zijn ze nog in denzelfden toe stand als twee duizend jaar geleden. Het aantal bedraagt meer dan twintig, dus de kans bestaat dat er nog eenige intact zijn gebleven. Dan zal het. dunkt mij, beter zijn de zen weg te volgen, meende Carew. De professor schudde het hoofd. Neen, De verbouwden van koning Thy- rus. die vermoedelijk deze papieren samen stelden. hebben de twee verschillende rich tingen niet voor niets aangegeven. Bij hun vlucht zullen zij slechts van een minder be kenden weg gebruik hebben gemaakt, die daardoor de veiligste ia. Er is maar één op lossing voor. De bergen worden naar het Noord-Oosten steeds lager, totdat ze op het eind in kleine heuvels overgaan. Het gaat School en praktijk. Wy hebben de gewoonte, by het lezen van onze courant, waarvan de inhoud grooten- deels als een film aan den lezer voorbijgaat, het blad, waarin wy een artikel of soms eene enkele gedachte aantreffen, die ons waard schynt nader bekeken te worden, ter zyde te leggen, om het later weer ter hand ie nemen e^hetgeen ons byzonder trof, nog eens te herlezen en te overdenken. Zoo de terzyc .- gelegde bladen van de Nieuwe Rottend-msche Courant van den k laiatsten tyd dooranuffelde, vonden wy daartusschen een artikel van Dr. W. Leen- dertz in het No. van 4 Sept j.l. (Avondblad B) over Handel en Studie. Het is aan dit artikel, dat wy het een en ander willen ontleenen, ten e.nde daaraan enkele opmer kingen vast te knoopen. De schryver leeft het inzonderheid over de waarde, die Ce studie aan eene handels- hoogeschool üeeft voor de praktyk van den handel, zegt hy, de snelle daad, het directe handel tn studie een geheel verschillende geesteshouding schijnen te vragen. In den handel, zegt liü, de snelle daad, het directe besluit, ook al zyn niet alle gegevens voor het vormen van een oordeel voorhanden. By de studie de beschouwing, het wikken en wegen van het vóór en tegen, de pynlyke nauwgezetheid en het wachten op nieuwe momenten, het bekyken en nog eens bekij ken. Gaat het in den handel om het succes, de winst, het voordeel, zoo leert de studie den mensch enkel waarheid te zoeken, ook al zou deze nadeelig zijn. De studiemensch wordt onverschillig voor het voordeel. Ac tief, midden in l et leven, gereed om in te grijpen, ziet de handel naar de toekomst, maar de wetenschap, die 't om verklaren er. begrijpen te doen is, heeft d^ neiging op een afstand te staan en den blik naar ach teren te slaan, omdat men slechts achteraf verklaren kan. De schryver meent daarom dan ook, dat wie werkelijk door de weten schap gegrepen wordt, voor de praktyk ver loren is. Oorspronkelijke roman door HERM. N v. d. VOORT. 15 Nadruk verboden. Alle vier even onder den indruk van het oogenblik. Zou de Voorzienigheid toestaan, dat ze later hier weer eens te zamen zouden zijn? De stilte, die op de ^roerden van den pro fessor volgde, was zoo drukkend, alsof het ondoorgrondelijke Noodlot zelf was binnen gekomen en dreigend toezag. Professor Le- roux was echter de eerste, die het stilzwij- ft f telijk uit, ze behooren bij elkaar. Bij elkaar hooren? Ik zou zeggen, dat het eene een copie van het andere is. Dat heb je toch mis, beste jongen. Kijk maar eens goed. De jonge man boog zich dieper over het papier heen en bestudeerde nauwgezet ae lijnen en figuren op de beide documenten. Deze driehoek moet het graf zijn, en die komt ook op het andere voor, mompelde hij. De twee puntige figuren aan weerszijden ervan zijn vermoedelijk spitse bergtoppen, en die komen ook op het tweede document voor. De korte kromme lijntjes er om heen stellen eveneens bergen voor. Die zijn ook dat het den terugtocht onder dezelfde om standigheden mogelijk maakt. Dan moeten wij slagen, zei tyrchibald Benoit geestdriftig. Ja, als we het graf vinden, vulde Carew aan. Ik twijfel niet meer aan het bestaan er van, zei de professor. Alles wijst er op, dat het er werkelijk is. De weg, de bergen, d« bronnen, alles klopt als een bus. Bewef- fende de ligging van het graf is echter maar een oppervlakkige aanduiding gegeven. De makers van deze documenten vonden het waarschijnlijk onnoodig. Zij wijten het im mers zelf te goed. Maar jelui kunt er zeker van zijn dat het goed verbolgen is en 't zal je nog wel heel wat hoofdbrekens kósten, om het uit te vinden. Ook moet je oppasseri, niet de aandacht van de daar zwervende stammen te trekken, want dit zou minder aangename gevolgen kunnen hebben. Je moet zooveel mogelijk bereid voedsel mee nemen en in de onmiddellijke nabijheid van het graf vooral niet van Vuurwapens ge bruik maken. Wat je ook doet, maak in eik geval zoo weinig mogelijk gerucht. Het kan gebeuren dat je direct slaagt, maar evengoed is het mogelijk, dat jelui een week of langer moeten zoeken. In dit geval zal een geschikte kampeerplaata i\oodig zijn. Doch daar is tusschen de bergen geen ge brek aaner zijn holen en spleten genoeg om langdurig en ongemerkt, geruimen tijd te bivaJtkeeren. Professor Leroux zweeg even en poetste -V--- "“t °P (Wordt vervolgd). dus steeds meer naar beneden. Zou je ech ter dezen weg voor de heenreis willen volgen dan moest je voortdurend blijven stijgen. Niet alleen zx>u dit zwaar werk worden,doch je had minder kans van de tegenovergestelde zijde den tunnel te vinden. Dat is zoo, beaamde Carew. Dit papier is echter van onschatbare waarde voor de reis, vervolgde professor Le roux. In het begin van het gebergte, op grooten afstand van het koningsgraf, bevond zich volgens je zeggen geen water. Alleen na den tunnel volgen d« bronnen. Hoeveel oasen ben je vóór de bergen tegengekomen? Slechts op twee plaatsen gedurende de eerste honderd mijlen, antwoordde Carew. De heenreis is, mits men van de laatste bron voldoende water .meeneemt, niet zoo moeilijk, dat heb ik ondervonden. Want het gebergte, ruim tachtig mijlen Verwijderd, kon ik met mijn voorraad gemakkelijk be reiken. Als men hier echter geen water aan treft, is men verloren, zooals met mij bijna het geval was Daar de grond steeds rots achtiger werd, kon en durfde ik niet ver der. De kans om water te vinden werd voort durend minder. Men moet dan met het bee tje water dat men nog over heeft, dienzelf den afstand weer terug een. onmogelijk iets, een extra lastdier meeneemt. knikte de professor. Dat heb ben de volgelingen van koning Thyrus even eens ondervonden. Toen zij vluchtten, hoop ten zij. eens weer terug te kunnen keeren en teek enden ook de heenreis aan. welke^nit- sluitend over vlak terrein gaat; tot aan de. bergenreeks natuurlijk. Het tweede docu- niet zijn zakdoek zijn brilleglazen wat niAnf is daarom vnn vzwi «rrnnt hAlano’ om. 'Wordt a ’s zomers en's’ winters gaan de meisjes en de kellners terug naar de winter-amuse- mentsbedrijven in het buitenland. De musici in Holland werden te duur en het gevolg was al weer de import Het is treurig maar waar dat de honoraria zullen moeten dalen en dan krijgen de HoMandsche musici weer een kans. Den Haag 'betaalt 110 duizend gulden om het Residentie-orkest in stand te houden. Zonder dat subsidie lag het orkest aan stonds op zyn doode rug maar ook wordt hierdoor kunstmatig een hooger salaris in stand gehouden dan in het vrije bedryf is te bereiken. Dat drukt weer op de anderen. Degenen, die toevallig bij dat Orchest in dienst zyn boffen maar de overige collega's worden er door gedrukt. Een oplossing is niet te vinden. Men heeft eenmaal het systeem <iat de Staat bespringt BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MGU. Een slechte tijd voor de mucisi. Onder degenen, die een zeer slechten tyd doormaken, behooren wel in de eerste plaats de musici genoemd te worden. Hun beroep zit wat men populair noemt, „in de dalles”. De radio en dè gramofoon hebben hen op tal van plaatsen geheel verdrongen en de goede klantjes van vroeger to«r het tot een op voeding behoorde om muziekles te krygen zyn verdwenen. De muziek als confectiebe drijf ie veel goedkooper en gemakkelijker om nog niet eens te zeggen beter dan de eigen gemaakte. Onlangs hebben de musici gedemon streerd tegen de toelating en indienstne ming van buitenlapdsche krachten daar waar men nog een strijkje behield. Ook van dien kant dus een akelige concurrentie. Het was een nogal weelig troepje dat byeenge- schoold op het Binnenhof stond en er strooi biljetten uitdeelde. Een harde tyd voor deze menschen. Hun opleiding was duur en lang en moeilijk en zij die juist daar zyn waar ze wezen wilden vinden nu dat het vak heeft afgedaan. Op het oogenblik zijn er meer dan ooit dans scholen en scholen voor rythmiscbe gymna stiek dan' er ooit geweest zyn. Al die lessen hebben muziek noodig en het zou een goede tijd geweest zyn voor de musici indien niet juist de gramofoon er tusschen gekomen is die overal deze menschelyke krachten over bodig maakte en verdrong. Een dansleeraar vertelde ons, dat hij vroeger jaren heeft ge- Dit blad verschijnt daÉelilks behalve OO Zon-en FeeRtdatfen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) -- vul Utoiudgcu 1—5 regels L30, elke regel meer ƒ0.25. Van bulten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnupuner 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkoinst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau tyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. liüllffllE COURANT. menschelyk lichaam en moet ontberen. Vele beoefenaars der theoretische econo mie veidwalen uaardoor |an ook maar al te licht in allerlei abstracties, die hen be letten de wetenschap te Anteeren op eene wijze, als voor de oplossing van zich voor doende praktische problemen noodig is. Het omgekeerde is echtar ook waar. Hoe veel in de pnuctyk geslaagde zakenmen- schen zijn er niet, die buitengewoon tegen vallen, wanneer het er ofk gaat de maat schappelijke verschynseleivin hunne diepere oorzaken te ver Klaren, ^en merkwaardig voorbeeld daarvan levert fi.v. de automo bielkoning Ford. Hoe leifenswaardig zyne geschriften ook mogen zifb. waar hy zich bepaalt tot het bloot vernielden van eigen ervaringen, zoodra hy poogt deze ervarin «V tot onderwerp van ^wetenschappelijk denken te maken» vervalt hy in allerlei, wat men zou kunnen noemen, ^conomisch bijge loof. APARTE DAMES- en KINDERKLEEDING HOEDEN en PELTERIJEN 84

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1