h MEISJES GEVRAAGD STEENLAND U Hrrgir id lipton Hitlltn, MM kragen GEBR. SPAAS een Automobiel reparateur jongste bediende nette ben. woning OpcÉre Mooplip tn lil- id Slaapkamer G.P.v.WELZENIS ~Ëcüt 1-0 Barnsteen Sigarenpijpen «»KÉiWcroi|UÉii Leeftijd 14-15 jaar IJs chocolade 15 ct. p. ons Pindas Borstplaat 25 ct. p. 5 ons Speculaas 30 ct. p. 5 ons 4 nieuwgebouwde Woningen NIEUW NIEUW Remington Schrijfmachine Boekhandel J. de Ven PREDIKBEURTEN. H. Brand. Oproeping Schuldeischers garage gaasbeek Jongmensch BUICK SEDAN Lief Landhuisje net Meisje P.G. passende werkkring. pakhuis of werkplaats, Heerenhuis ten huis mat erf, Een huis met erf, Een huis mat arf, kan huis met erf, Ean huis met erf, ken. huis met arf, Bericht van Inzet. Notaris J. v. Krananburg Onroerende Goederen: Notaris J. v. Kranenburg Onroerende Goederen: r/lM Een hands aanstekers L. Blnn«ndl|k Adverteert in dit Blad. STALEN L. BINNENDIJK, Boekhouden Simultaan-Séanc ALPH. VAN Q00L Droge belegen sigaren bü D. G. v. VREUMINGEN GOEDEWAAGENS KONINKLIJKE FABRIEKEN allerwegen groote sympathie ondervindt, blijkt uit het zeer vele dat voor den bazar werd ontvangen en door de ambitieuze me dewerking van velen. Diverae voorwerpen werden o.a. gesondui of toegezegd door: N.V. üoudsch* Melkinrichting, N.V. Kaas handel Mij. „Gouda", Coopa Producenten Handel vereen iging, N.V. Mach. (iarenapmnenj, itxma UmMtiSiUU v. d. Heijden, L. van der Beek,firma Gebra. de Jong. firma W. de Bruin, J. M. BorBje en N.V. Goedewaagen'a Kon. Holl. Pijpen en Aardewerkfabriek te Gouda; N.V. Pharm. Grooth. v.h< Sctimaltz en Werlich en v. Veen, Amsterdamfirma Theod. Niemeijer, Groningen; N.V. Holl. Puddingpoederfabnek „Hapé", Nieuw Lekkerland, N.V. P. Mole naar en Co. Meelfabrieken, WestzaanW. en H. O. Wills, Bristol; N.V. The Victo ria Egyptian Cigarette Comp., Botterdam, N.V. Douwe Egberts. Utrecht, N.V. Phar- mac. fabriek A. Mijnhardt, Zeist; N.V. v.h. R. Buisman, Zwartsluis, N.V. de Levers Zeepmaatschappij, Rotterdam, N.V. C. Po lak Gzn., Groningen; N.V. GabarBazel, Hil versum; W. J. Boon en Co., Wormerveei N.V. Maatschappij tot JSxpl. Choc, artikelen H. Ringera, Rotterdam, N.V. Stijfaelfabriek „X)e Bijenkorf, v.h. M. K. Honig. Koog a. d. Zaan; N.V. Donszelniann en Co.'s Graan en Graanprod. Mij., Rotterdam; Pud- dingfabriek A J. Polak, Groningen, N.V. Haarl. Stoom Zeep en Eau de Colognefabriak „Het Klavterblad", Haarlem, Van Rijns Mosterdfabnek, Utrecht; J. C. Kiene en Co.. Amsterdam N.V. Corn. Products Comp., AmsterdamColgate-Palmolive-Peet Co., Amsterdam, terwijl verder nog enkele fir ma's steunden, wier namen niet vermeld mogen worden. Een dameakians besteedde iedere week *n avond voor het maken van prachtige hand- Het is een niet gemakkelijke taak die de Commissie voor de Verlichting vwn de St. Janskerk op zich heeft genomen. Maar waar te voren reeds zoo groote en ambitieuse me dewerking van talrijke zijden is betoond, daar behoeft aan het welslagen van den bazaar wel niet te worden getw feld. Dat mag ook trouwens niet. De St. Janskerk is een monument van zoo groote waarde dat wat tot meerderen luister daarvan kén wor den bijgebracht, ook moet worden bijge bracht. Het benooöigde bedrag is wel zeer aanzienlijk, maar waar reeds zoovelen voor gingen door het schenken van flinke bedra gen, bijdragen van anderen aard, en door. hun persoonlijken, waardevollen arbeid, daar mag worden verwacht dat Gouda's in gezetenen en velen daarbuiten, die met het voorgestane doel sympathiseeren, de Com missie zullen helpen het vereischte bedrag bijeen te brengen tot meerdere glorie van Gouda's St. Janskerk. Publiciteitswaardeeen verhaal dat men niet slikt. Naar aanleiding van de minderheidsnota Van Staal - Sanders In de minderheidsnota welke de wethou ders Van Staal en Sanders hebben toege voegd aan de beantwoording door B. en W. van de vragen, door Mr. de Witt Wynen 16 Sept. jl. in den Raad gesteld met betrek king tot den Gemeentelijken Ophaal- en Storingsdienst annex Spaarbank, wordt door deze wethouders verdedigd het ad- verteeren voor bedoelde diensten in het ■tryUbiad der Gouosche S.D.A-P.-afdeeling ,»De Roode Wekker waarbij tevens het ad- verteeren in de „Goudsche Courant" door hen in het geding wordt gebracht. Wy zijn er al aan gewoon geraakt dat de wethouder Van Staal op allerlei wyzen in en buiten den Raad er een sport van maakt 001 een ieder te trachten wys te maken dat de Goudsohe Courant tot die bladen behoort, die niet gelezen worden en waarin het dus geen zin heeft om te adverteeren. Dat lied is al zoovele malen afgedreund, dat niemand daarnaar meer luistert. Men heeft de erva ring wel opgedaan dat deze wethouder er zyn kracht in zoekt zyn tegenstanders te kleineeren, en daarom is er, zoowel in als buiten den Raad, dan ook niet de mmste notitie van genomen, integendeel de Goud sohe Courant mag zich in steeds stygend lezerstal verheugen en het sterk toenemend aantal advertentiën toont wel aan dat het adverteerend publiek de meening huidigi dat juist de Goudsche Courant het blad is dat voor de publiciteit in Gouda en omge ving het meest gewenscht is. Deze feiten staan vasf en zyn voor ieder waarneembaar. Het leedwezen van Wethouder Van Staal ten spyt. Des wethouders op meikin gen over ons blad in zyn „minderheidsnota" zouden oais dan ook volkomen koud laten, ware het niet dat deze wethouder hierby een wel zeer bij zondere rol speelt, waarop wy toch wel even willen wijzen. Die rol bestaat hierin dat hij den administrateur van den Gemeente lijken Ophaal- en Stortingsdienst en Spaar bank laat verklaren, dat deze „het geld weggooien vond" om in de Goudsche Cou rant voor die diensten te adverteeren, o m- dat dat blad „herhaaldelijk in afbreken- den in zin in „hare redactiekolommen cri- tiek uitoefent op den Gemeentelyken Stor tings- en Ophaaldienst." Hier hebben wij het geval dat een over heidspersoon publiciteit van de overheid wil onttrekken aan een blad, wyl dat blad zich veroorlooft om er een andere meening op na te houden dan die aan dien overheids persoon welgevallig; is. Allereerst: Zyn de S.D.A.P.-sche wethou ders hier geen voorstanders meer van vrije meeningsuiting De muilkorfcirculairc brengen wy hier niet in 't geding. En dan: Wanneer die uitlating bedoeld is als een bedekte poging om door onthouding van publiciteit aan ons blad, te probeeren de JITADSNIEUWB. GOUDA, 11 October 1930. Gemeenteraad. Installatie nieuwe leden. Aan de raadsagenda is nog toegevoegd al.- punt 1 «Ie installatie der nieuw benoem de raadsleden, Mevr. M. de Heide van Veen en den heer J. Polman. Een Initiatief-voorstel van de raadsleden Mr. de Witt Wijnen, Mevr. Kiesz en J. G. C. Kamphuizen tot verlaging van het rentetype van de Gemeentcbank voor het aan de Gemeente geleende geld. Ia de jongste raadszitting heeft Mr. de Witt Wijnen kritiek geoefend op het hand haven door de Gemeentelijke Ophaal- en Stortingsdienst van liet rentetype van 64 voor bet aan de gemeente uitgeleende geld daar dit niet in overeenstemming is roet het bepaalde in de beheersverordeningen van deze dienstennu het rentetype van haar kasgeldWningen al geruiirien tijd tot 54 is gedaald. Door hem is toen verklaard, dat bijaldien geen wijzigingsvooretel ter zake door B. en W zou worden ingediend, dit van hem in de eerstvolgende raadsvergade ring kon woiden verwacht. Nu de agenda voor de mtóHyW^adOring van Maandag a.s. niet «ed zbbdadig %ijzi- gingsvoorstel vermeldt, heeft Mr. da^itt Wijnen, daarin gesteund door mevr ftje67. en den heer Kamphuizen, een intiatiefvoor- critiek te doen ophouden, dan is dat van een overheidspersoon toch wel de niisselykste houding die men kan denken; het toepassen eener zoodanige methode zou natuurlyk niet het minste .succes ooit kunnen hebben. Onze gerechtvaardigde zakelyke critiek op de hier genoemde gemeentelyke diensten kan dan alleen ophouden, wanneer de ernstige redenen, die daartoe aanleiding gaven, zyn verdwenen. Publiciteit onthouden om verschil van in zicht, beteekent ook het in zich zelf erken nen van de waarde der critiek en den in vloed daarvan op de massa, al bazuint men dan uit dat het blad niet gelezen wordt. Het is inderdaad gebeurd dat aan ons blad de publiciteit voor den Ophaal- en Stortingsdienst en Spaarbank een tijdlang is onthouder., zelfs de mededeelingen be treffende deze diensten, aan de redacties van andere bladen verstrekt, zyn eenigen tyd niet aan ons blad toegezonden. Eerst na het signaleeren daarvan heeft de admi- nirtrateur dezer diensten zyn dwaasheid in gezien en zyn de gegevens en wederom een beperkte publiciteit voor de Goudsche Courant doorgegeven. De wethouder Van Staal doet het in zyn nota voorkomen alsof de reclame voor de bedoelde Gemeentelijke diensten in bet S.D.A.P.-sche strijdorgaan uitsluitend is ge. plaatst, omdat alleen is gekeken naar de publiciteitswaarde van het blad. Over de pu bliciteitswaarde van „De Roode Wekker", treden wy niet In discussie. Daarover spre ken a ij niet. Wy gunnen den wethouder gaarne diens optimisme daarover. Maar wy vragen ons af, wanneer dat standpunt dan steeds is ingenomen èn door den wethouder van Financiën, die in het geval vl'an „De P.oode Wekker" de opdrachtgever der re clame is geweest, èn door den Administra teur van den Ophaal- en Stortingsdienst en Spaarbank, die uitvoering aan die opdracht gaf en, zooals het in de nota wordt gezegd, aan wien B. en W. de bevoegdheid voor het maken van reclame en dus ook voor het ad verteeren met de aanwijzing „waarin" heb ben gedelegeerd, hoe het dan mogelijk is ge weest dat die reclame óók is geplaatst, om nu maar één blad te noemen, in een Rotter- damsch orgaan dat zyn eerste schrede hier in onze stad nog maar pas heeft gezét en waarvan niemand in ernst zal kunnen be weren dat de publiciteitswaarde daarvan, die van andere bladen hier ter plaatse even aart. Wanneer deze wethouders en de genoemde administrateur meenen dèt de goegemeente wys te kunnen unaken. dan is het toch wel heel treurig met hen gesteld. Met cijfers goochelen, dat begrijpt niet iedereen, maar een verhaal opdisschen als in de minderheidsnota, dat slikt men niet!» stel ingediend. Daartoe hebben de dne bo vengenoemde laadéleden een schrijven ge richt aan den burgemeester, voorzitter van den gemeenteraad, hetwelk wij hier laten volgen Aan den Edelachtbaren Heer Burgemeester van Gouda, Voor zitter van den Raad der Gemeente Gouda. Edelachtbare Heer, ..Het heeft de aandacht van ondergete kenden getroffen, dat op de Agenda van d»n Raad voor de zitting van 13 October 1930 niet staat vernield een voorstel om te komen tot verlaging van het percentage rentever goeding als bedoeld in art. 9 en 11 der be heersverordeningen. respectievelijk van den Storting!*- en Ophaaldienst an de Spaarbank ..Waar in de zitting van 16 September j.l. de eerste ondergeteekende reeds te kennen had gegeven, dat. gezien de toelichting van h-H* vooratel d.d. 28 October 1929 Nd. 195, alsmede dit voorstel zelf, het thans bij het veranderde rentetype voor kasgeld leen ingen het dringend noodzakelijk was te komen tot een verlaging van het door den Raad in zijn zitting van 11 November 1929 vastgestelde percentage van rentevergoeding door de Ge meente aan deze diensten te l»etaJen. terwijl van hem hierover een initiatief voorstel was te verwachten, meenen ondergeteekenden. nu in deze hun geen voorstel van Uw Col lege heeft bereikt, zoodanig voorstel te moe ten doen. „Ondergeteekenden stellen er prijs op uit drukkelijk te verklaren, dat, vermits op de HET STOFFENHUIS 37 ct. 2.10 65 ct. 85 ct. 1.45 - 3.75 140 eM, breed 1.90 - 4.50 1 15 - 1.70 1.40 voor Jekkers 2.- - 2,85 MARKT IS - GOUDA 60 verklaring van den eereten ondergetekende, dat van hem een initiatiefvoorstel tot rente verlaging was te verwachten, door den Bur- gemeeuster geantwoord is in bovenvermelde raadsvergadering, dat „bet College zich vóór de aanstaande raadsvergadering kou bera den", dat zij met het doen van een voorstel gewacht hebben totdat de Raadsagenda hen had bereikt, teneinde te kunnen constatee- ren of „het zich beraden van B. en W." tot eenig practisch resultaat zou hebben geleid. „Nu ait kenlijk niet het geval is meenen ondergeteekenden, en dit klemt voor den eersten ondergeteekende, die op dat punt reeds een zeer Stellige verklaring had ge daan. het meest, dat de tijd voor hem geko men is éen initiatiefvoorstel betreffende deze materie in te dienen. .„Deze zaak achten ondergeteekenden in middels nog meer spoedeiscliend geworden, vermits zij hebben vernomen, dat door den een of anderen willekeurling, in ieder geval buiten den Raad ooi, het in de zitting van 11 November 1929 door den Raad vast gestelde percentage voor rentevergoeding eigenmachtig is verlaagd. „Zij uu>enpn, dat de Raad thans aan ziju eigen prestige verplicht is deze zaak zelf ter hand te nemen en, gezien het huidige rente type van kasgeld leuningen. het thans gel dende, dooi den Baad vastgestelde rente percentage, als bedoeld in art. 2 «n 11 van bovengenoemde verordeningen, moet verla gen en zulks niet mag overlaten aan den een of anderen willekeurling, die bovendien een geheel onvoldoende verlaging onbevoegd heeft vastgesteld. ..Onder verwijzing naar het voorstel van B. en W. d.d. 28/29 October 1929 No. 195 alsmede naar Uw voorstel d.d. 1216 Augus tus 1930 No. 195 meenen zij. dat thans logisch uit deze voorstellen voortvloeit, om in de terminologie van eerstgenoemd voorstel te blijven, dat „waar de rente van tijdelijk kasgeld thans 34 bedraagt zie het voor stel 1930 No. 195 - Jiet thans billijk i«, dat ook deze diensten foor het aan de gemeente uitgeleende geld een rentevergoeding ont vangen van 34 per jaar. ,Undergeteekenden hebben mitsdien de eer den Raad op grond van het bovenstaande voor te stellen bet rentepercentage, bedoeld in de artikelen 9 en 11 van bovengenoemde verordeningen v»urloopig vast te stellen op 34 (drie en een achtste procent) per jaar. „Zij zouden het bovendien op prijs stel lijn. indien U zoudt willen bevorderen, dat dit voorstel alsnog op de agenda werd ge plaatst tai nog aan de overige Raadsleden werd toegezonden." Hoogachtend, Uw dw. DE WITT WIJNEN. A. E. H RIESZ-Noothoven van Goor. J G. C. KAMPHUIZEN. Gouda, 10 October 1930 Tentoonstelling Luik 1930. Onder de bekroningen van Nederlandsche deelhebbers op de tentoonstel >ng te Luik vinden wy o.a. vermeldt de N.V. Gouda Kaarsenfabriek Gouda, als lid van de jury buiten mededinging. Aankoop grond. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot aankoop van eer^ perceel grond, noodig voor het te bouwen aftakstation voor de stroopileiding van de Gemeente Pape kop. Het perceel grond ia eigendom van den heer G. Kok Lzn. te Waarden De kosten van de aankoop bedragen 200. „Ik ga even naar de Leeszaal de nieuwe tijdschriften inky ken". „Zoo. ben je daar lid van?" „Neen; maar wist je niet dat ieder boven de 18 jaar daar gratia toegang heeft!" 5 Goudsche Winkeliersvereniging. Alg. Ledenvergadering. De Goudsche Winkelieravereeniging houdt een algemeene ledenvergadering op Don derdag 16 October, des avonds te half ne gen in Café „Central", ingang Zeugstraat alhier. De agenda vermeldt o.a.: Mededeelingen Boerhaave Ziekenfonds en St. Nicolaas- markt, en een voordracht van den heer B. Rietveld over „Menachen en Dingen". Na afloop is er een verloting. De Maggi-prodncten. Voordrachten voor doelmatige voe ding. De Maggi fabrieken organ ïseeren op Maan- «iag 13 October aa. des namiddags te half dri« en 's avonds te acht uur een filmver- toon ing en een voordracht over doelmatige voeding in verband met <>e Maggiprodueten in de 8oe. „de Itéunie". Deze fi) m* vertoon ing en voordrachtavond wordt herhaald op Dinsdag 14 October te 8 uur in de zaa| ..Concordia" aan de West haven. De Maggifilm is een heel mooie film, waar in de toesüiu niwer wordt verplaatst naar het mooie landbouwbedrijf in Kemptal in Zwit serland. Het schoone Zwitsèrsche landschap, dat altijd weer zooveel moois te zien geeft, en liet moderne fabriekbedrijf dat mea te aanschouwen krijgt, maakt een bezoek Mn deze filmavond zeer de moeite waard. .Schouwburgbioscoop. Twee hoofdnummers. Na het gevarieerde journaal is het eerste Hoofdnummer een film getitéld „Wiener Liebe", waarin Harry Liedtke de hoofdrol vervult, 't Is een aardige, amusante rol prent uit de dagen van de Hababurger mo narchie. Harry Liedtke geeft weer blijk nog altijd een acteur van de bovenste plank te zyn en zym partnerin Mady Christians, vooral bekend geworden door „Ein Walzer- traum" gaf vaak, vooral in 't laatste ge deelte der film goed spel te zien. Het tweede noofdnummer „De vrouwen- roof van Marokko" is een boeiende en sen- sationeele film waarin Wladimir Gaidaroff de hoofdrol vervult. Simultaan seance van de Schaakclub „Messemaker". Een der sterkste Nederlandsche scha kels, K. Geus (Den Helder) komt spelen. De voorzitter vau de Goudsche Schaakclub „Meeseiuaker", dr. H. C. Redeke, schrijft ons het volgende: Woensdag 15 October a.e.. d.s avonds acht uur precaea, zal in ons nieuwe clublokaal in café „Het Schaakbord" door den heer K. Geus uit Den Helder eeq simultaan- séance worden gehouden voor leden en ge- noodigden der club. De heer Geus is in de schaakwereld een goede bekende. Niet alleen ia hij houder van het kampioenschap Noord- Holland, maar ook op wedstrijden in het buitenland heeft hij bij herhaling prijzen behaald en de eer van Nederland lielpen hoog houden. Hij behoort dan ook ongetwij feld tot onze beste spelers en onze schaak club mag zich gelukkig prijzen, dat de heer Geus bereid gevonden is, uit het hooge Noorden tot ons te komen, om hier als si- niultaan-speler met een twintig, dertigtal schakers uit Gouda en omstreken «zijn krachten te meten. Ongetwijfeld zullen de talrijke schaaklief hebbers in onze stad de gelegenheid niet wil len verzuimen, om hetzij als medespeler, hetzij als toeschouwer dezen intereseanten kamp bij te wonen Iedereen is welkom op dezen avond, mits hij zich verplicht, de noo- dige stilte in acht te nemen, die bij ernstig schaken onmisbaar is. Het nieuwe lokaal biedt ruim té voor velen en ik mag er bij deze gelegenheid nog wel eens aan lierinneren, dat het aantal leden van „Meseemaker" veel grooter kon zijn, dan het thans is. Er zijn hier in de stad nog te veel schakers, die zich afzijdig houden en toch is het lid maatschap van een schaakclub, waar men het edele spel met spelers van verschillende sterkte beoefenen kan. waar geregelde win- ter-wedstrijden door de leden onderling wor den gehouden en men desgewenscht ook aan competitie-wedstrijden onder de auspiciën van den Nederlandschen Schaakbond kan deelnemen, het beste middej om zijn eigen «pel tot meerdere volmaking te brengen, ja, de eenige manier» om een sterk schaker te k.worden. Laat dus niemand zich weerhouden om als lid tot onze Club toe te treden. De con tributie ad f 7.— per jaar, is niet te hoog. Schakers vmdt men in alle standen van de maatschappij en in een schaakclub is voor ieder plaats, ook voor jongeren of pasbegin- nenden. Ik denk hier onder' andere aan leer lingen der hoogere klassen van het Öyftina- »ium en de H.B.S., waaronder zeker lielheb- bers van ons spel en wie weet zélfs ontlui kende sch aak talen ten te vinden zijn. Laten zij zich «rooral aanmeldenéén avond in de week kan iedereen zich toch wel vrijmaken voor een zoo nobele bezigheid aJs het schaak- spel. Ik hoop dan ook van harte, dat wij Woensdagavond vele vereerders van Caissa in ons midden mogen zien en dat velen er toe zullen overgaan, zich dien avond als lid van onze Club te doen inschrijven. Vólks-Universiteit. Frans Gast vertoont zyn schimmen- Het winterseizoen van de afdeeling Gouda van de Rotterdamsche Volks-Universiteit, opende gisteravond met Schimmenspeleh door Frans ter Gast. Alle plaatsen waren reeds bezet en nog kwamen leden binnen, toen Mevr. Prince-Schimni V. d. Loef allen hartelyik welkom heette op den openings avond van dit winterseizoen. Spr. deed dit met temeer blymoedigheid, omdat de nieu1- we maatregel, waardoor He leden than*' zonder bijbetaling toegang hebben tot alle cursussen, zoo'n groot succes blykt te heb ben. De muziekavond van leden voor leden op 9 December, wordt, zoo deelde Mevr. Prince nog mede, uitgesteld tot 16 December, daar er voor de 9e grootsche plannen zijn. Het was een byzondere avond, deze ope ningsavond, met schimmenspelen door Frans tet Gast. In grappige opeenvolging ver- tofnde deze zijn schimmen; voorstellingen tirïteierrd vari humor, waarvan het effect nog verhoogd werd door de begeleidende muziek en de geestige woorden. Niet minder ech ter viel de artistieke uitvoering der beel den op, door een meesterlyk lyn-verloop en een byjpondere schaduwverdeeling. Toch was deze avond niet alléén luim, ook de ernst, we denken aan de schim vaii de trekhond, vond er een plaats, zoodat het paedagogische doel der Volks-Universiteit geenszins uit het oog was verloren. Trou wens, al was dit zoo geweest, dan zou dit niemand tijdens de zeer genotvolle avond zyn opgevallen. Mevr. Prince sprak dan ook namens alle aanwezigen, toen zy den heer ty Gast, maar vooral ook de medewerkers „achter de schermen", hartelijk dankte voor wat zy gegeven hebben. Openbare leeszaal en Boekerij, j Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de advertentie betreffende de Open. bare Leeszaal en Boekerij in ons blad van heden. In den vervolge zullen door ons ook weer kleine lijstjes met aantekeningen over de door de leeszaal verworven aanwinsten worden opgenomen. Tevens willen wij er nog eens nadrukke lijk op wijzen, dat in de Leeszaal een schat van dag- en weekbladen en tijdschriften op bijna elk terrein ter lezing ligt. Door een nog veel te gering aantal mensehen wordt dit beseft en gewaardeerd. Er bestaat een kleine kring van vaste leeszaalbezoekers, maar wij zijn er van overtuigd, dat meer deren. wanneer zij er eenmaal rrfee hebben kennis gemaakt, tot die vaste kern zullen gaan behooren. Thalia-Theater. Witte Schaduwen. Met Raqucl Torres en Monte Blue. De Zuidzee-eilanden, waar de morgen der schepping nog straalt, totdat de blanlcén komen met hun beschaving, vooraf gegaan door handel. Het verhaal begint op een Zuidzee-eiland, waar de Inboorlingen tot slaven zyn gemaakt door de blanke hande laars, die er een parelvisscherij hebben ge sticht. Een der blanken Is dr. Matthew Lloyd (Monte Blue), een door den drank gedegenereerde, maar overigens eerlijke ke- rel, wiens hart warm klopt voor de inlan ders. Dit is echter oorzaak dat Sebastian, een der wreedste handelaren, een wfrok te gen hem koestert, en hem wil laten ver dwijnen. Tenslotte gelukt dit; Sebastian lokt dr. Lloyd aan boord van een schip, waar de aan pest lijdende bemanning zyn hulp noodig heeft. Handlangers van den wreed aard, binden hem aan het stuurrad en het schip met zyn stervende bemanning en den dokter worden aan de golven prys gegeven. Wanneer dr. Lloyd dan uitroept: „Bescha ving - Mijn Gód»", schrijnt die kreet ale een aanklacht. Dr. Lloyd ontsnapt echter aan den dood; hij spoelt aan op een eiland, waar nog nooit een blanke kwam, en wordt door de Inboor lingen opgenomen en met liefde verpleegd. De schoonheid, de ontroering, de betoove- ring in deze film is zoo groot en zuiver, dat wy niet trachten deze te beschrijven; men moet ze zelf hebben gezien en gevoeld, zooals de duizenden die evenals wij de film zagen. Ned. Natuurshist. Ver. Afd. Gouda. Donderdagavond hield de afd. Gouda van^ de Ned. Natuurhistorische Vereeniging een uitstekend geslaagde bijeenkomst in de zaal „Central?' aan de Zeugstraat. Mej. A. P. G. de Vos sprak, nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, over het inte ressante onderwerp „Plankton", dat na af loop tot een opgewekte discussie aanleiding gaf. Drs. A. Scheygrond hield daarna een korte inleiding over de geschiedenis, de be- teekenis en de inrichting van een goed her barium, welke door materiaal werd toege licht. Vervolgens werden door enkele leden diverse mededeelingen van natuurhistori- schen aard gedaan. Plaatsgebrek noopt ons voor heden met deze korte mededeeling te volstaan. In ons blad van Maandag komen wij nader hierop terug. met 1 jaar garantie 125. WIJDSTRAAT 4 TEL. 375 Agenda. 13 Oct. 24 uur en 8 uur Soc. „de Réunie' Filrnvertooning Maggifabrieken. 14, 15, 16 en 17 Oct. Soc. Ons Genoegen- Bazar ten bate van de verlichting van ei* ^int Janskerk De Bazar is geopend Dins dag van 8—104 uur, Woensdag van 2 tot 5 en 7 tot 10, Donderdag van 9—12, 2—6, 7-10, Vrijdag 2-5, 7-10. 13 Oct. 5% uur en 8% uur, Kleine Kerk, Peperstraat. Filmvoorstellingen te 8®*®" door de afd. Gouda van de Nat. Chr. Ge heel-onthouders vereeniging. De middag voorstelling is uitsluitend voor de jeugd. Apotheken. De apotheek van de de heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met 17 October, be nevens dien daarop volgenden nacht, ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. Medische dienst i Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met >ndagavond 12 uur. kan men zich voor edische hulp wenden tot de doctoren Dr. B. G. J. Evers, Ooethaven 11. Dr. A. C. A. Hoffman, Bleekerseingei Burgerlijke Stand. GEBOREN, 7 October: Cornelia, z. v. J. der Schans en M. E. de Vries, Kruger- laan 211. 8 Oct.: Sybilla Maria, d. v. J. A. Hinke en jj a. Vergeer, Markt 70. 9 Oct.: Maria Theresia, d v. J. C. van yiiet en G. van Reden, Zoutman straat 32. ONDERTROUWD, 9 October: H. W. Snel en A. Blok. ub tbn MARKTBERICHTEN. Goudsche Coöp. Groentenveiling. Veiling van 10 Oct. 1930. Andijvie le srt. f 1.10—2.80, 2e art. f 0.50— 0.60, Komkommers le srt. f 709, Bloem kool f 1—17, Groene kool f 2.90—5.60, Krop sla f 0.70—2.40, alles per 10o stuks. Sinijbooneu f 15—70, StokBpercieboonen f 21—52, Stanibooneo f 13-60, Spruiten le grt. f 14—19, 2e srt. f 4—10, Postelein f 8.20 -18, Spmazie f 8 20—17, Uien f 3.50—4.30, Peen f 1.50—7.60, alles per 100 K.G. Tomaten A f 6.40—12.20, B f 9.90-13.40. C f 4.10—10, CC f 2—4.80, alles p. 100 pond. Zondag 12 October. GOUDA. Rem. Kerk, 10| uur v.m. Ds P. D. Tjalsma te Leiden. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en óVi u. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 v.m. en 54 u n.m. Leeskerk Chr. Geref. Gemeente, Gouwe 139, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. C. Croes. Ver. Calvijn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Dr. G. v. d. Zee van Wapenveld. Woensdag 15 Oct., .714 u .n.m. De heer W. van Leeuwen,'g.o. te Schoonrewoerd. BERKEN WO UDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. ten Bruggi - kate. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Rem. Kerk, 10V4 p. v.m. Ds. Joh. M. Erke- lens te Hilversum. Geref. Gemeente, 9V4 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. J. Fokkema van Sprang. Gebouw Salvatori, 9V4 u. v.in. Ds. J. van Woerden van Zwammerdam. 6 u. n.m. De heer W. G. de Jonge. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9 Va u. v.m. De heer de Jong, g.o. te Capelle. HAA8TRBCHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. A. Landstra. Geref. Kerk, 9V4 u. v.m. en 6V6 u. n.m. Ds. Erdman. MQPRD RECHT Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9V4 u. v.m. Ds. v. W(jk van Aalsmeer. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u- n.m. De heer Meekenkamp te Harderwijk. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n-m. Leesdienst. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9V4 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. P. Looze. AJJVEKTENTJEN. Lang-s dezen weig betuigen wij on zen innigen, welgemeenden dank aan H.H. Doktoren en Zusters van het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda voor de opoffering en liefderijke ver pleging tijdens de ziekte en het over lijden van onzen lieven Man en Vader hein en ons bewezen. Namens de Familie, Wede. BRAND—LUBBERS. Gouderak, 11 Oct. 1930. Allen die iets te vorderen hebben van den heer L. P. OOSTERBEEK, meikhandelaar. Turfmarkt 72 te Gou da. worden verzocht hiervan kennis te geven en hunne nota's in te zenden bij Notaris J. KOEMAN te Haas trecht voor 25 October a.s. 10 GEVRAAGD; 12 Oranjelaan - WADDINXVEEN in bezit van pract. dipl. en 3 dagen per week disponibel hebbende, BIEDT ZICH AAN voor het bijhouden der boekhouding. Bekend met Fransfche en Duitsche Handelscorr. en Machine- schnjven. Br- no. 4240, Bur. Goudsohe Cou rant. Markt 81. pera. prima wag^n, nieuwe banden 'eel luxe, in prima conditie, met garantie ook ruilen. 7 KLISTERS Kleiweg 38 achter, Gouda TE KOOP: 10 ItUUlJ aan den Zwarteweg. 1 n' Te bevragen bij de Makelaar P. W. BE BEUN, Fluw. singel 90. Burgergezin te Den Haag vraagt tegen 1 November a.s. een goed kunnende werken en burgerpot kqk|n Loon f 40.per maand. Zonder goede getuigen onnoodig aan te melden. (Brieven Boekhandel MATVELD, Wagenstraat, Den Haag. 15 Jongmensch, 21 jaar, goed bekend met boekhouden, moderne talen, machineschrijven en stenografie, zoekt wegens reorganisatie van zaken Prima referenties. Brieven onder No. 4241. Bureau Goudsche Courant, Markt 31. Kantoor VRAAGT 10 Brieven onder No. 4226, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. TE HUUR: 8 zeer lagen prijs, water en electriscl licht. Te bevragen TURFMARKT 87. Te huur aangeb. (singel) 10 voor 2 dames of echtp. z. k. Brieven onder No. 4275 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 10 TE KOOP: v. Beverninghlaan. Te bevragen bij de Makelaar P. W. DE BEUN, Fluw. singel 90. ten overstaan van Notaris G. W. NAGTGLAS BOOT, te Gouda, op MAANDAG 20 OCTOBER 1930, des avonds te half acht in het hotel „DE ZALM", aldaar, van de volgende ONROERENDE GOEDEREN, gelegen te Gouda, te weten: PERCEEL 1, gelegen aan den Bleekerssingel no. 43. Ontruimd te aanvaarden. PERCEEL 2, gelegen aan den Graaf Florisweg no. 58. Verhuurd voor 5.50 per week. PERCEEL 3, gelegen aan de Vrouwesteeg no. 33. In gebruik bij den eigenaar. PERCEEL 4, gelegen Achter de Vischmarkt no. 92. In gebruik bij den eigenaar. PERCEEL 5, gelegen aan de Nobelstraat no. 59. Verhuurd voor 2.75 per week. PERCEEL 6, gelegen aan de Nobelstraat no. 61. Verhuurd voor 2.75 per week. Aanvaarding en betaling op 24 Nov. 1930. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden notaris Oosthaven 39, Gouda. Notaris B. D. KRÜSEMANN "te Bodgraven bericht, dat de HOFSTEDE met LANDERIJEN op Broekveld nabij den Goudschen straatweg onder de Gemeente Zwam merdam en Reeuwijk, geheel groot 17.97.02 H.A. geveild in 3 perceelen, is ingezet als volgt: Perceel I op 12000perceel II op 12600 en perceel III op 11900. Totaal slechts 36500.26 Lasten Polder Reeuwijk 8.per H.A. Rijnland 4.per H.A. 60 der koopsom als eerste hypotheek beschikbaar a vier en een kwart pro- dent j De toeslag blijft bepaald op Dins- dag 14 Octbber a.s. des voorm. 11 uur in Hotel Van Haaf ten te Bodegraven. TE OOUDA zal op MAANDAG 27 OCTOBER 1930, des avonds h*ït acht, in Hotel „DE ZALM" a/d. Markt aldaar, publiek verkoopen, de volgende alle te QOUDA geleien Een WOON- en WINKELHUIS met afz. BOVENWONING en recht op gem. poort, a.d. Boschweg 38-40. Beneden vrij van huur en boven ver huurd voor f 6.— p. w. Een MAGAZIJN metafz. BOVEN- WONING a. d. Graaf Florisweg 15-17. Vrij van huur. Een WOONHUIS a.d. Roemer Visscherstraat 3. Verhuurd voor f 6.50 p. w. Een WOONHUIS a.d. Lethmaet- atraat 11. Verhuurd voor f 4.— p.w* Een WOONHUIS a.d. Raam 113. Vrij van huur. De perc. zijn te aanv». op den be taaldag der koopsommen 26 Nov. a.s. zij zijn te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóór en op den verkoop dag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur. Breeder bij notities welke gratis verkrijgbaar zijn. 45 te Gouda, zal op Donderdag 30 Oct. 1930, des morgens elf uur, in hotel „de Zalm" a. d. Markt te Gouda, publiek verkoopen de volgende, alle zeer gunstig a.d. Platteweg en de Plassen onder Reeuwijk—Sluipwua (nabij Gouda) gelegen 1. WOONHUIS m. schuur en grond Platteweg 623, groot plm. 27 Aren; 2. wOiiNHUIam. schuur en yrunü Platteweg 626, groot plm. 17 Aren; 3. lEHKtlN ten Westen van no. 2, groot plm. 16 Aren; 4. WOONHUIS m. schuur en grond Platteweg 627/628, groot plm. 40 Aren; 5. SCHUUR m. grond en akker- ten Oosten van no. 6, groot plm. 26 Aren; 6. WOONHUIS m. schuur en grond Platteweg 631/632, groot plm. 20 Aren; 7. WOONHUIS m. schuur en grond Platteweg 659, groot plm. 25 Aren. No. 5 is vrij van huur, de verdere perc. zijn alle per week verhuurd tot 31 Dec. a.s., no. 1 aan T. v. Roon voor 4.nos. 2 en '3 aan G. v. d. Star voor 2.75; no. 4 deels aan D. J. v. Greuningen en deels aan T. v. Roon Jr. elk voor 2.25, no. 6 deels aan fam. Wens veen en deels aan L. Ernst elk voor 2.50 en no. 7 aan W. v. Triet voor 3.25. De perc. zijn gedurende* 1 week vóór den verkoopdag ajle werkdagen te bezichtigen; zij zijn te aanvaarden op den betaaldag der koopsommen 4 Dec. a.s. ift --Jii Breeder bjj notities, welke gratis bij den notaris verkrijgbaar zijn, al waar tevens kadastrale stukken ter inzage liggen» 72 De BOUWMANSWONING F 2 en verschillende perceelen WEILAND, groot 21.91.60 Hectaren, onder Moor drecht en Nieuwerkerk a.d. IJsel, op 9 October 1930 in „DE ZALM" te GOUDA geveild, zijn in bod gebracht als volgt: 1. op S 5300 2. op 4000 3. op M 5000 4. op 3900 5. op 3500 6. op5200 7. op 24200 8. op 3900 Totaal slechts 55000 Afslag en combinatie op Donderdag 16 October 1930, itk „DE ZALM" te Gouda. Notaris TREURNIET. 3/ te -Moordrecht. GEVRAAGD met volledig Pension. 3r. No. 254 van Burk's Adv bureau Kleiweg 39. M Enorme Sorteering zeer lage prijzen. 10 KLEIWEG 87. TEL. 517 TWEF.DE-HANDSIAAK Molenwerf 30 Westhaven 41 TeL 708. EXTRA AANBIEDING in HAND- en TRAPNAAIMACHINES in alle bekende merken. Singerhandnaaimachine weinig gebruikt 39.—. „Singer" gloednieuwe inzinktrapnaaimachi- nes, winkel/prye 236 alleen by ons 96. Eenige ingeruilde doch beat werkende NAAI MACHINES voor 10. KANTOORMEUBELEN als Cylinder- schryfbureau, Bureaustoelen, Schrijfma chine .Freho", Drukmachine met letterkas ten voor convocaties of circulaires, geheel compleet, spotgoedkoop, Duplicator, beste Haard enz. Eenige mahonie Kasten en Secretaire, Bakkerswagen, 3-wielige Bakfiets, partijtje Coupons Heerenstoffen, ratine enz., nog enkele prima Veld- en Prismakykerx. Denk er om: By ons is het goedkoopste adres voor geyikte maten en gewichten. yjgr* „Hallo". Hebt ge iets op te rui men. Bel even 708, wij zyn steeds te ontbie den tot het koopen van alle voorkomende goederen. KLEERMAKERIJ FLUW. SINGEL 83 TELEF. 851 VRAAGT ONZE TER INZAGE Kleiweg 87 Telefoon 517 Gewoon St. Nlcolaas 10 cent per ons Ouderwetsch gekruid St. Nicolaas 16 cent per ons. Boter St. Nicolaas 18 cent per ons. Alle soorten Gebakjes 8 cent per stuik. Prima Honingkoek 40 cent per s£uk. Gebr. Kamphulzen Opleiding voor praktijk en examens. Veie geslaagden. L. SPRIK Leeraar Boeikh. M. O. CRABETHSTRAAT 39. 8 SCHAAKCLUB „MESSEMAKER" GOUDA AA WOENSDAGAVOND HALF ZEVEN 20 te geven door den heer K. GEUS, Den Helder, op de Bovenzaal van Het Café „Het Schaakbord". Kleiweg. Toegang vrij voor belangstellenden. Vanaf heden dagelijks verkrijgbaar: 15 cent per stuk. Aanbevelend. BanketbakkerKok WIJDSTRAAT 7. TELEF. 858. WIJDSTRAAT 20 GOUDA Door onze groote voorraden en vakkundige behandeling leveren wij steeds droge en belegen Sigaren. Iets bijzonders: LEO VICTOR MISKLEUR 6 cent, prachtige witte brand. 8 cents qu&liteit. CORSA BORNEO 8 ct. handwerk sigaar. 40 TE KOOP of TE HUUR: 80 modern ingericht, voorzien van Gas-, Electriciteit en Waterleiding met voor- en achtertuin, gelegen aan het Bloemendaal bij Gouda. Hypotheek beschikbaar. Te bevragen b\j de Fa. E. SANDERS Co., Timmerlieden en Aannemers, TURFMARKT 63. Telefoon 907 en op het werk. EN DAGELIJKS VERSCH ZIJN ONZE NEEMT U EENS EEN PROEF Aanbevzlend, KLEIWEG H. H. AUTOIIZITTIRS GEEN OPSTUREN. WACHTEN EN ONKOSTEN MEER. Vulp»nls«»p«n van AUTO BUITEN- en BINNENBANDEN. Vlug en billijk onder garantie, t Banden worden kosteloos gehaald en thuisbezorgd. Eerste Goudsche Vulcanlseer-lnrichting. DAMMERS en KUSTERS. Kleiweg 38, achter.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4