&Zn. EN. i? eerders I MDEL 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, ZEVENHUIZEN, enz. Ha. 17504 Maandag 13 89* Jaargang iber 1930 bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen I' ELS” -00 755 FEUILLETON. s aat 38, Gouda >.De Stille Wachters”. ’EBA. i L 80 BUITENLANDSCH NIEUWS. nietwaar? •S. SEISOEN. HOOFDSTUK IV. RD HEBM. N. SLAARSJES. DAMES- en PSCHOENEN Ja, vrienden, glimlachte de geleerde u-j vriend bij me, een dokter. de verregaande onvoorzich- ieken nikker te genezen, terwijl sval een tiendui- Jn, hield de pro- irder naar Car dington zouden worden vèrvoerd. De stoet werd geopend t litie, die gevolgd werd d( van de Royal Air Force, lange, lange rij winnende hand zijn. Echter meldt ook de t zich door de Westminster Hall In, vanwaar he (Wordt vervolgd.) TE BESTELLEN. Correcte pasvorm, iw vanaf f40.- 37.50. 20 00 De opstand in Brazilië. Een proclamatie van den President van Brazilië. Staat er een beslissende slag voor de deur? dwf—.-.. jht van Ml 12 p.p. 15 ct. p. p. t per pond. per pond. 18 ct. p. p. ct. p. pond. pot ens 1. flesch :aat 1.25. Meer dan een uur zaten Carew en Archi bald Benoit zwijgend tegenover elkander in den voortsnellenden trein. Carew berekende zijn kansen, en wierp van tijd tot tijd een blik op de kaart, die hij op z’n knieën uit- geepreid hield. Benoft schoof echter onrus tig heen en weer, nu en dan onderzoekend naar zijn metgezel kijkend. Blijkbaar had hij iets op zijn hart en dorst hij dat niet een triesten najaarsdag iet» bijzonder som bers hing, wat waarschijnlijk wel veroor zaakt werd door de stille, bijna plechtige wijze, waarop de menseb binnenstad bewogen naar en vandaar naar het stat stoffelijk overschot der slachtoffers van de R. 101 naar Bredford en Merder naar Car- vervoerd. door bereden po- loor een afdeeling w Dan volgde de lange, lange ry van met 4wart rouwflours omhangen lijkwagens, waftrtusschen kleine afdeelingen militairen liepen, de geweren met den loop naar beneden .gericht. De offi cieren droegen de degens ih den arm, even eens met de punt naar beneden gericht. Dan volgde de eerste minister Ramsay Macdo nald en bijna alle leden van het kabinet, vele leden van het Lagerhuis, de eerste minis ters van de op de Ryksconferentie vertegen woordigde dominions en de andere gedele geerden ter Ryksconferentie. Een droevig schouwspel vormde de groote groep verwan ten en familieleden, in diepen rouw gehuld, die op de Britsche autoriteiten volgde. De geheele weg naar het station was af gezet door politie. De stoet droeg zoowel een militair als een civiel karakter. Voor de afzetting wareijf geen militairen gebruikt. Drie corpsen, «jen van de land macht, een van de marihd en een van de luchtvaart, speelden treurmuziek. De lijk wagens waren met rouwfloers bekleede le gerwagens, die getrokken werden door vier paarden. Op het reeds genoemde *detachement van de Royal Air Force volgden 24 lykwagens, waarachter de-kransen derden gedragen van den koning en de koningin, de prins van Wales, den hertog en hertogin van York, alsmede van het kabinet en van de Royal Air Force. Hierby sloten zich ver schillende muziekkorpsen aan. Voor hen, die de luisterrijke processie door Londen hadden medegemaakt, was de veel eenvoudiger stoet, die in Bedford, waai’ de trein uit Londen aankwam, werd gevormd, eenigszins een anticlimax, maar aan hen, die onbevangen het schouwspel konden zien, was de groote eenvoud van dezen stoet die thans vrywel geheel een militair karak ter droeg en waarin alle praal was verme den mogelyk nog liever en meer in over eenstemming met den rustigen ernst waar mede de gevallen by hun leven (|?n immer gevaarlijk taak hadden vervuld. Het was een eenvoudige, maar roerende plechtig heid. Van Bedford, waar de laatste tocht be gon, tot Cardington, stonden zeker 60.000 menschen langs den weg en vele duizenden volgden de processie van de motorlorries met haar kostbaren last. In den stoet waren, behalve de familieleden der slachtoffers, vertegenwoordigers van de ministeries, den luchtvaartraad, verschillende luchtvaartver- eenigingen, fabrieken en werkplaatsen van vliegtuigen en luchtschepen, en het escorte Mooi, dat is bij jou in de buurt, Henry en het gaat in één moeite door. Hij schudde hen nomaais de hand. Tot morgen dus, en ik breng mijn vrouw mee, zij zóu het mij nooit kunnen ver geven, als ze niet bij het afscheid tegen woordig kon zijn. Au revolt! Even voor half acht vertrokken Carew en Benoit met den express naar Marseille, uiit geleide gedaan d^or professor Leroux en diens vrouw. Het was een roerend afscheid. De professor veegde ieder oogenblik zijn bril schoon, en drukt© hen telkens opnieuw de hand. Veel succes vrienden, en goede reis. Ook mevrouw Leroux liet zich niet onbe tuigd. Met tranen in de oogen kuste zij Ca rew moederlijk op ’t voorhoofd. Zul je vooral voorzichtig zijn, Henry? Carew glimlachte om* de bezorgdheid der oude dame, die hem op zoo’n sprekende wijze aan zijn eigen moeder herinnerde. U zult eens zien hoe netjes alles van stapel loopt, zei hij geruststellend. En ge vaar is er hoegenaamd niet bij. Men meent te weten dat momenteel in het land een beslissende slag tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen ieder oogenblik wordt verwacht. De berich ten blyven tegenstrijdig, doch men krijgt den indruk, dat de opstandelingen aan de Het is alleen over de kleine steenen dat wij struikelen, vóór de grooten (gaat men uit den weg. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, 2J25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 240, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. werd uitgemaakt door regimenten van Bed- forsshire en Hertfordhire. Terwijl de kisten in het graf werden neer gelaten, vloog een escadrille machines van den Kon. Vliegdienst over het terrein, bracht door duiken het gebruikelijke saluut en bleef boven het terrein cirkelen. De sal vo’s werden door een. detachement van den Koninklijken Vliegdienst gevuurd, nadat by het graf een korte dienst door geestelijken van verschillende gezindten, geleid door den bisschop van St. Albans, was gehouden, waaraan vele dorpelingen knielende deel namen en de gebruikelijke gebeden werden uitgesproken. Veertien van de acht en veer- kisten droegen namen, gegrift in aluminium platen, op de andere stond: „ter nagedach tenis aan den onbekenden vlieger, die op 5 October is gestorven”. Ten slotte werd door de trompetters de „Last Post” geblazen, even later gevolgd door de réveille, waarmede deze eenvoudige plechtigheid ten einde was gebracht. De ooggetuige gevonden. Slechts 100 M. van het tooneel van de ramp. Hoe de R 101 onderging. Het verhaal van den strooper. Uit Londen wordt aan De Tel. bericht. De correspondent van Reuter te Beauvais heeft een onderhoud gehad met den eenigen oog getuige van de catastrofe met de R 101. Deze man, Georges Baboile, werd door de politie gezocht wegens strooperij, doch hem werd vrijheid van straf verzekerd, indien hy zich wilde aanmelden en verslag uitbrengen van hetgeen hy had gezien. 'De strooper deelde mede, dat hij zich in den ongeluksnacht om twee uur des morgens op een heuvel bevond, in de nabijheid van de plek, waar even later de ramp zou plaats hebben. Plotseling zag hij het luchtschip naderen, dat een zwaren strijd met den wind voerde en, hoewel de motoren op volle kracht draaiden, slechts langzaam vooruit kwam. Baloille vervolgde; Opeens zakte «het lucht schip iets naar beneden en scheen zich toen weer op te richten, om daarna met den voorsteven naar beneden langzaam te da len. Het eerst kwam het gedeelte onder den voorsteven met den grond in aanraking en direct stegen vlammen uit het gevaarte op, na een hevige ontploffing. Hierop volgden twee explosies, die minder hevig waren dan de eerste en het geheele schip vloog in brand» Ik hoorde hulpgeroep doch zag niemand uit het schip komen. Hoe wel ik op honderd meter afstand van het wrak stond, was de hitte v reeselijk. Ik ge raakte geheel van streek en liep weg, zoo hard ik maar kon. Direct voor de ramp was het luchtschip nog helder verlicht* vooral de vensters van de gondels, maar by de bot sing met den grond gingen de lichten uit en het schip brak doormidden, terwyl de motoren nog eenige seconden draaiden. goed uit te spreken. Toen Carew tenslotte de kaart weer opvouwde, keek hij hem ze nuwachtig aan. We gaan over Hauran, Carew schudde het hoofd. Welneen, hoe kom je erbij. Maar u kwam toch laatst ie Hauran aan? vroeg Benoit verwonderd. Dat wel, maar ik was toen verdwaald. Archibald Benoit loosde een zucl verlichting. Daar heb ik niet aan gedacht, antwoord de hy. Ik was bevreesd, dat u my eerst thuis zoudt willen brengen, en ik zie erg tegen het wederzien op. U had uw woord gegeven aan mijn zuster en neem mij niet kwalijk mijnheer Carew, maar ik geloof dat u zelfs in staat bent uw zin met geweld door te drijven. Dat doe ik wel eens, gaf Carew lachend toe. Maar in 'dit geval, na onze expeditie. AU je mij echter een plezier wilt doen, Ar- chy, laat dan dien gezelschapstoon varen. Je hebt veel te veel van bals en schouwbur gen gebruik gemaakt. Stel je voor dat we in de woestijn in gevecht geraakt zijn met een horde woeste Bedouinen en je zegt dan mijnheer Carew. wees zoo goed en geef mij even die doos patronen aan. En ik antwoord, terwijl ze mijn paard onder mij wegschie ten: oogenblikkelijk mynheer Benoit, maar veroorloof mij «Ven overeind te krabbelen. Archibald Benoit schoot in den lach. Het is toch maar prettig, als je te doen hebt met menschen die niet van overdrij ving houden. Een oogenblik vergaten beiden hun zor gen en lachten hartelijk en door dit kleine. Braziliaansche re- geering, dat haar troepen een afdeeling opstandelingen hebben verslagen by de hoofdstad van den staat Para. Ook moeten de regeeringstroepen Bello Horizonto weer bezet hebben, terwyl zy in den staat Minas Geraes een belangrijke spoorwegknooppunt hebben bezet, waarby hun een groote hoeveelheid oorlogs-mate- riaal in handen is gevallen. Uit Washington wordt gemeld, dat het marine-departement een kruiser die thans te Hampton Roads ligt, bevel heeft gege ven naar Cuba te gaan en daar verdere instructies af te wachten, om eventueel naar Brazilië te gaan. De Britsche kruiser Delhi is reeds naar Pernambuco vertrokken, om er over de Brit sche belangen te waken. Nadere berichten omtrent de be zetting van Barbacena. Vcïgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de ferale regeering van den Brazili- aanschen sta^t Minas Geraes medegedeeld, dat Barbacena na hardnekkigen strijd door de federale troepen is bezet. De politieke leiders der insurgenten José Bonifacio Diaz en Fortes Filho zouden by de gevechten zyn gewond. Generaal Costa, die aan het hoofd der fe derale troepen Barbacena is binnengerukt, heeft de leiders der insurgenten, die met versterkingen aankwamen, verrast en ont wapend. Een groote hoeveelheid strijdmid delen zou daarbij door de regeeringlrtröQJWi zyn buitgemaakt. Vliegtuigen hebben le vensmiddelen uitgeworpen. De opstandelingen gerven toe by Joinville een echec te hebben geleden. Zy hadden 3 dooden en 30 gewonden. Volgens door de federalen uitgegeven communique’s is het 12de regiment infan terie nog steeds verschanst te Bello Hori zonte. Ondanks een ononderbroken beschie ting, zouden federale vliegtuigen de ont ploffing van een aan de insurgenten toebe- hoorend munitiedepot hebben veroorzaakt. In het zuiden van den staat Minas Geraes hebben de federale troepen Minas Geraes bezet. De troepen worden aan de zuidgrens van Sao Paolo samengetrokken om de uit Parana komende revolutionairen gevangen te nemen. ADVERTENTIEPRIJS.’ Uit Goud* en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin*) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Goud* en den be zorg kring: 1—5 regels 145, elke regel meer 040 Advertentiën in het Zaterdagnuxnmer 20 byslag op den prys. Liefd*digheid»-*dvertentiën de helft van den Prij». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 245, elke regel meer O.M. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduc eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boelihande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ENGELAND. Eerbetoon voor de dooden. De droeve reis naar Cardington. Een laatste plechtige hulde aan de slachtoffers der R. 101. Ook het buitenland toont zijn medeleven. Het was alsof Zaterdag in de toch al niet opgewekte herfstatmosfeer van Londen op bij ons zoo goed bekende spreekwoord: on dank is ’s wereld loon, scheen nog niet door zijn dikken schedel te zijn heengedrongen. Misschien had hij ons dan wel laten zitten. Maar ik dwaal af. Waar denk je den tocht weer te beginnen? Waar ik <i© eerste maal ook begonnen ben, antwoordde Carew. Zooals ik reeds zei, vertrekken wij morgen. Over drie maan den hopen wij dan weer terug te zijn, wel licht eerder. De professor knikte. Zooiete had ik mij ook gedacht. Maar, de financiën? Na hetgeen je vader overko men is, vrees ik, dat de uitgaven te groot voor je zullen worden. Carew maakte een ontkennend gebaar. Dat zal nog wel gaan Laat ik jelui in ieder ge' zend francs mogen aanbieder fewor aan. Het betreft toch ons alle drie, en het is niet meer dan billijk, dat ik ook mijn deel van de onkosten draag. Zooals u wilt, professor. Carew stond op en Archibald Benoit volg de zijn voorbeeld. Wij moeten nu afscheid van u nemen, daar wij de noodige inkoopen voor onze reis moeten gaan doen. Professor Leroux schudde beiden, harte- lyk de hand. Weyken trein nemen jelui morgen? Half acht, antwoordde Carew. Goed, dan kom ik je om half zeven met de auto halen en breng jelui naar het sta tion. En uw adres, mijnheer Benoit? Graad-Hotó, professor, antwoordde deze opechrikkend. fiOHMlE COURANT. Oorspronkelijke roman door d’. VOORT. 16 Nadruk verboden. Ik heb meermalen gevaarlijke tochten m donker Afrika gemaakt, en op een dezer reizen heb ik mij zeventien dagen in een grot voor de inboorlingen schuil moeten houden. Gelukkig beschikten wij over, vol- oendo levensmiddelen, doch in geen geval wa® ®en prettige tijd voor ons. En dat alles uit concurrentie-nijd. Concurrentie-nijd? Ik had een En die beging tigheid een ziek de man onder behandeling van een inland- schen medicijnman was. De too ven aar” van den stam beschouwde deze menschlie- le^- a^s een zware persoonlijke be- 1^,n? hem en zijn toovermiddeltjes aan- 'e aa.n» hoe de vent het klaarspeelde «e ik niet, maar gelukt© hem, den ge- en stam tegen ons op t© hitsen. De neger e door mijn metgezel genezen was, hielp met gevaar voor eigen leven tenslotte "«er uit a© niiaère. De beteekenis van het BoydConners Oceaanvlucht geslaagd. De Columbia op Croydon geland. De Oceaanvlucht der Canadeesche avia- teurs Boyd en Conner is geslaagd. De beide piloten zyn met hun toestel Columbia op het eiland Tresco (Sciily-eilanden) geland. Zy zyn daarna opgestegen en Zaterdag te 4 uur op Croydon geland. De Columbia is hetzelfde vliegtuig als dat waarmede drie jaar geleden de beide Amerikaansche vliegers Chamberlin en zyn metgezel naar Europa zyn gevlogen. PORTUGAL. Overatrooming in Lissabon. Het verkeer stopgezet. In verschil lende gebouwen dringt water binnen. Tengevolge van de geweldige slagregens zyn de straten van Lissabon geheel over stroomd. Op sommige plaatsen staat het water twee meter hoog. In 7 buurten moest het verkeer worden stopgezet. Door enorme druk van het water sprongen op vele plaat sen de waterleidingen .zoodat het straatdek barstte. Het water drong binnen in enkele ministerie sen het hoofdpostkantoor, zoodat de ambtenaren naar de hoogere verdiepin gen moesten vluchten.. DUITSQHLAND. Scheepsongeval. Vijf personen verdronken. Te Brunsbuttel is men diep onder den in druk van het scheepsongeval, dat gister avond in het sluizengebied van het Keizer Wilhelmskanaal plaats vond en waarby het loodsschip „Pilot” na een aanvaring met het Noorsche schip „Jeloe” binnen eenige minuten zonk. Te Brunsbuttel zyn alle ver makelijkheden voor heden afgelast en de schepen, van welke nationaliteit ook, die de plaats van den ramp passeeren, laten de vlaggen halfstoks dalen. Den geheelen mor gen is men met het bergingswerk bezig ge weest, waarvoor gedurendeeenige uren de scheepvaart werd stopgezet BELG1E. Het prinsje Boudewyn gedoopt. Zaterdag is het Prinsje^HBoudewijn ge doopt. Het kindje werd ten doop gehouden door Koning Albert. Na afloop der plechtigheid zong een kin derkoor het Te Deum* en werd de Braban- {onne op het orgel uitgevoerd, waarna de koninklijke stoet hartelijk door de me nigte toegejuicht, naar het paleis terug keerde. Omstreeks één uur werd in het koninklijk paleis een dejeuner aangeboden aan alle officieele personen, die de plechtigheid in de kerk hadden by gewoond. VER. STATEN. Ontploffing bii een filmopname. Veertig gewonden. Te Flagstaff, in den staat Arizone, vond by het maken van een buitenopname voor een film in den afgelegen Dinosaurus Ca nyon een ernstige ontploffing plaats, door dat tengevolge van een technische fout een op zich zelf onbeteekenende voorval werden deze twee zoo geheel verschillende karakters weer eenigszins nader tot elkaar gebracht. Ik ben je overigens zeer dankbaar, zei Benoit na eenige oogenblikken, -» dat je mij op het laatste oogenblik de reddende hand hebt toegeetoken, w.ant, of het ons al of niet gelukt, de schatten van koning Thyrua te vinden, de veranderde richting, die jij mijn leven gegeven hebt, is beslissend voor de toekomst Ik dacht, dat ik in die ellendige jaren al mijn moed had verloren, maar nu wij hem weer terug bekomen. Ik kan er niet bij, dat ik mij ooit d© beleedigingen van dien schurk Rouvain heb laten welge vallen, dat ik zoo’n zwakkeling kon rijn. Zoo iets begrijp je gewoonlijk nooit, antwoordde Carew. Ik heb zelf ook een paar van die jaren doorgemaakt het eeni ge verschil is, dat bij mij de oorlog de schuld was, bij jou de speeltafel. G.ewoonlijk moeten ons dergelijke dingen, willen wij ze werke lijk inzien, min of meer eeret door anderen onder het ooig worden gebracht. Archibald knikte ernstig. Volkomen juist. Onder zulke omstandig heden zijn we ons zelf niet meer. Ik ben maar blij, dat mijn revolver dien avond niet geladen was. A Rouvain is een slimme ^oa. Hij heeft natuurlijk wel begrepen, dat je vroeg of laat tot wanhoop gebracht zou worden. Maar die slimheid heeft ditmaal niet hem alleen, maar ook jou gered. Waarschijnlijk is dat ontla den van je revolver de eenige dienst ge weest, dien hij ooit iemand heeft bewezen. De BraziliaaJisch'e legatie in Den Haag maakt den tekst openbaar van de procla- matie van president Washington Luis aan het Braziliaansche- volk. Het volgende is daaraan ontleend: „Geheel Brazilië heeft met pynlyke ver rassing en groote verontwaardiging den bloedigen opstand in Minas Geraes, Rio Grando do Sul en Parahyba vernomen. Niets wettigt dezen opstand, door anonie me leiders zonder eenig grondbeginsel of ideaal uitgelokt. Reeds vóór de presidentsverkiezing in Juli 1929 hebben dezelfde elementen, die nu revolutie brachten in het land, misbruik makend van het regeeringsambt, dat zy in de verschillende staten vervulden, getracht op aille manieren de rust des lands te ver storen. Niettegenstaande al deze kuiperijen heeft de presidentsverkiezing echter een normaal verloop gehad,; het nationaal congres heeft de verkiezing gecontroleerd en de over winning van Julio Prestee vastgesteld met eenige honderdduizenden stemmen meer derheid. Toen het land weer teruggekeerd was tot zyn normale politiek, zyn normaal econoj misch en financieel leven, barstte onver wacht de brute opstand los, zonder idea len, alleen uitgelokt door wraak ^n heb zucht. Hy zal echter niet zegevieren. Het congres heeft buitengewone midde len toegestaan tot het herstel der orde. De staat van beleg is afgekondigd, de banken zijn tot 21 dezer gesloten; bm een run te voorkomen. Door een bijzondere wet is de regeering gemachtigd leeningen te sluiten om de noor dige uitgaven te bestryden voor de onder drukking der revolutie. De republiek be schikt over genoeg levensmiddelen, waar van de maximum-'pryzen by besluit zyn ge regeld. Voor alle artikelen van* eerste be hoefte is vrye invoer toegestaan, terxyyl hun uitvoer verboden is. Aan buitenlandsche scheepvaartmaat schappijen is de kustvaart toegestaan. De regeering, sterk door haar recht, zal de vijanden van het vaderland vonnissen, vyanden die slechts met gewelddaden den door de natie gekozen president willen vervangen en hem zyn wettige rechten wil len ontnemen. De republiek zal zegevieren! Brazilianen laten wy onze rechten en onze vryheid verdedigen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1