GEZONDHEID... XteS Pvrrkret„er'agen S°0rtge,ilke """C LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Stram Ververij „DE PELIKAAN" - Gouda mengsel van buskruit en dynamiet te vroeg otplofte. Tengevolge van de explosie wer den vijftien personen, waaronder de regis seur, ernstig gewond, terwijl 25 personen lichtere verwondingen opliepen. BINNENLAND. Een boomkweekerij van Waterstaat. Gee» directe concurrentie aan de Een oer tuig mad en „Het Volk"' uielude, «lat oe minister van Waterstaat heeft besloten» voortaan in eigen beheer het plantsoen te kweexen, dat noodig ia voor he beplanting der rijkswegen, en wel omdat het tegenwoordig steeds bezwaarlijker wordt ge schikt materiaal voor dat doel bij de parti culiere kweekers te koopen. Het ötaatsboeoh- beneec zou de technische leidmg krijgen der ouder Hoogland op grond van de ge meente Amersfoort te stichten 5 H.A. groote Het Hbld. zegt, dat het niet de bedoeling dezer rijkskweekerij zal aijn, om het plant soen z g. van jongs af aan te kweeken. In tegendeel zal zij het jonge goed van.dekwee kers koopen, om dit eenigc jaren op te zet ten, totdat het op de gewenschte maat zal zijn gekomen. Een directe ooncurrentie wordt den kwee- kern dus feitelijk niet aangedaan. Juist het verkrijgen van plantsoen in de zwaardere maten en in voldoende hoeveelheden, is een bezwaar, omdat het al vaak weg is en plaats heeft moeten maken op de kweekerijen, vóór het aan de maat is, die Waterstaat veelal Wat de plaats betreft, waar de kweekerij zal komen, n.l. op Ainerefoortschen gemeen tegrond onder Hoogland, deze is nog niet definitief aangewózen^ Turkije en onze postvluchten. Alle verzoeken voor transitover- keer geweigerd. Voorioopig via Griekenland en Egypte. Naar wij vernemen, blijkt uit nadere door de Kegeering ingewonnen inlichtingen, dat de reden van het uitblijven van vergunning van de Turksche regeering, ten behoeve van de Indië-vluchten, moet worden toegeschre ven aan het volgende: De beslissing omtrent luehtvaartaangele- geiiheden, zoowel burgerlijke als militaire, berust in Turkije geheel in handen van dan chèf van den Generalen Staf. In verband met bestaande plannen tot in richting van een nationale organisitie voor de luchtrouten, worden vooralsnog alle ver zoeken voor geregeld transito-verkeer gewei gerd, omdat de beginselen ten aanzien van de buitenlandsche verbindingen nog niet zijn ontwikkeld. Wanneer hierin verandering zal komen is niet te voorspellen. Ned. Deldgatie naar Landbouw-Instituut De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in de Ned. delegatie voor de algemeene vergadering van het In ternationaal Landbouw Instituut te Home als eerste gedelegeerde dr. J. J. L. van Riju te Rome en als leden de heeren J. J. C. Ament te Roermond, prof. dr. P. A. Diepen horst te Amsterdam, rector J. 'C. C. Kok te Rloemendaal en dr. H. Molhuysen te Den Haag benoemd." Veer ov(«f Lek. De gemeenteen Krimpen a. d. Lek ei. Nieuw Lekkerland hebben aan Gedeputeer de Staten van ZuidHolland voorstellen ge daan om te komen tot verlaging van het ve^J over de Lek, dat de verbinding tus- schen beide gemeenten onderhoudt. Deze verlaging is inderdaad niet onbelangrijk, doch alleen de vrachtauto's zullen er heel weinig van profiteered Dit heeft den B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland er toe gebracht zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek de voorgestelde tariefherziening niet goed te keuren dan nadat het tarief voor vrachtauto's in over eenstemming is gebracht met het tarief voor andere voertuigen. GEMENGDE BERICHTEN. Een aanslag op een schilderspatroon in een pand aan de Maretakstraat in Rotterdam. Donderdag ontving de schilder V. van den Grondlieerendijk te Rotterdam een brief kaart, welke onderteekend was met de Noy en waarin hem werd verzocht, Zaterdagmor gen om 10 uur een werk te komen opnemen aan de Slaghekstraat. Vrijdag is zijn. hyis opgebeld, met het verzoek of V. in elk geval zijn kleurenstaalkaart mee wilde brengen en later is er nog eens gebeld met de mededee- ling, dat hij om 9 uur moest komen. Toen V. Zaterdag aan het opgegeven adres kwam, vond hij een hem onbekenden man buiten staan, die hem vroeg eerst mee te gaan naar de Maretakstraat, omdat hij daar ook ?en werk had te doen. Vr. vroeg hem hoe Hij aan zijn adres was gekomen, waarop de onbekende den naam van een gewezen knecht van V. noemde. In het pand aan de Maretakstraat zijn ze het onbewoonde bovenhuis ingegaan. De on bekende man Heef steeds achter V. loopen en toen deze in een zolderkamer een opme ting deed, heeft de man met cên ijzeren staaf hem onverhoeds „p het achterhoofd ce- slagen. V. begon luidkeels om hulp te roe- pen en draaide zich om. waarna zijn aan valler hem op het voorhoofd sloeg. Het gelukte V. den ijzeren staaf, welke achteraf een buis bleek te zijn, gevuld met lood en zand. te pakken te krijgen. De aan valler sloeg op de vlucht en voordat V. bui ten kon komen, was de onbekende man reeds verdwenen, V, is in het ziekenhuis aan de,r Cookinjel verlwnden. Zijn toestand is niet ernstig De aanvaller' moet goed op de hoogte rjjn geweest van het Boen en laten van V. Mee«- a! heeft V. op Zaterdagsmorgens een paar honderd gulden op zak om het personeel uit te betalen. In verband met het vrij vroege mir had hij het geld gisterochtend nog niet in zijn zak. Een getuige heeft aan de politie verklaard, dat op het uur, waarop de aan slag is gepleegd, een vrachtauto op den hoek van den Dorutschen straatweg en de Rriel- sciielaan heelt gestaan, zoodanig, dat men van de cabine uit in de Maretakstraat *011 kijken. Toen in de straat een man n&ru can liuis uit kwam loopen is de auf<j gaan rij- uen. Op den lioek vaiv dè Maashaven O.Z. en de l'aul KrugeiatViiht hebben de liard- ioopende man en auto elkaar Uitmoet, de man is in den auto gesprongen, die daarna in de richting van de Kouinginnebrug is verdwenen. Een woningverhuurster die den sleutel Van het te huur staande bovenhuis aan de Slag hekstraat onder haar berusting heelt gehad, heeft meegedeeld, dat Donderdagmiddag een vrouw en een man kort na elkaar om den sleutel zijn komen vragen om het huis te zien. Ze heeft beiden toen samen laten gaan. De juffrouw heeft de eerste etage bekeken de man is dadelijk naar de tweede etage ge gaan, waarna hij is verdwenen. De sleutel is niet teruggebracht. De politie heeft den vroegeren knecht van V'. gehoord. Deze kou zijn alibi opgeven cn uit het signalement van den dader, die door enkele vrouwen is gezien, toen hij het huis uitliep, is hij niet herkend. De politie zet het onderzoek voort. Twee gevangenen ontvlucht. Een uitbraak uit de bizondere strafgevangenis te Scheveningen. Uit de bizondere strafgevangenis te Sche veningen zijn gisteravond tusschen half elf, en 11 uur twee gevangenen ontvlucht. Beide uitbrekers hebben met behulp van een vijl de tralies van hun cel doorgezaagd. Ze heb ben hun bovenkleeren op de gang buiten hun cel achtergelaten en hun onderbroek en borstrok meegenomen. Vermoedelijk zijn van buitenaf de gevangenen geholpen en van kleeding voorzien. Een meisje heeft ja de buurt van de gevangenis een auto zien stil staan, die spoedig daarna in vliegende vaart stadwaarts reed. Het onderzoek wordt geleid door commissaris Kramer met pa trouilles en politiehonden. De signalementen luiden; le. Iwan Maslanka, oud 28 jaar, horloge maker, lang 1.60 Meter, licht blond, glad gezicht, breed hoog voorhoofd, spitse kin, bleeke kleur, blauwe oog en en uitstekende jukbeenderen. Hij loopt zwaaiend met het bovenlichaam. Maslanka spreekt behalve zijn moedertaal gebroken Duitsch en ge broken Hollan<isch. Th. J. Verweijen, oud 22 jaar, zeeman, lang 1.54 Meter, blond achterover gekamd haar, lichtbruine oogen, glad geschoren cn stevig postuur. Hij loopt opvallend militair rechtop. De commissaris van politie te 's-Graven- hage. afd C, verzoekt opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van de vluchtelin gen. Maslanka moest wegens diefstal jn vereeniging zitten tot 22 Maart 1931. Verweijen, Rotterdammer van herkomst, wiens ouderB te Amsterdam wonen, zat we gens mishandeling en zou 25 October reeds zijn vrijgekomen. RADIONIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 5.30 Concert (R'damseh Philh. Ork.) en accordeon virtuoozen. 7,15 Boekenhalfuur (dr. Ritter). 7.45 Gramofoonplaten. 8.01 ,,Ub groenteboer uit Chicago". 8.45 Omroeporkest en solisten. 10.15 Gramofoonplaten. 10.3o Omroeporkest. 11.00—12.00 Gramofoonplaten Huizen 5.00 Concert. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 en 7.00 Causerie. 8-00 „Draper-kwartet". 8.20 Spreekbeurt. 8.40 Concert. 11.00—11.30 Gramofoonplaten. D a ven try 7.00 Pianomuziek van Chopin. 8.05 Vaudeville. 9.55 Symphonieconcert. 10.10 Vioolconcert. 11.05 Orkest. 11.20-12.20 Dansmuziek. LAND- EN TUINBOUW. Commissie voor het lager land- en tuinbouwonderwjjs. By beschikking van den minister vai. staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, van 27 September 1930, direc tie van den landbouw, no. 3346, eerste af deeling, is ingesteld een commissie, welke totlkak zal hebben middelen te beramen om het lager land- en tuinbouwonderwys aan cursussen meer dan tot dusver onder het bereik der land- en tuinarbeiders le brengen. In die commissie zyn benoemd: le. tot lid en voorzitter: mr. J. J. Win- termans, inspecteur van het landbouwonde»- wys tfe 's-Gravenhage; 2e. tot leden: J. Hilgenga, vertegen woordiger van den Nederlandschen Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf te Utrecht; B. N. Loerak ker, vertegenwoordiger van den Nederland schen Roomsch-Katholieken landarbeiders- bond St. DeuBdedit te Haarlem; J. van dei Meer, secretaris der Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden; ir. J. C. van der Molen, leeraar aan de Middelbare Land bouwschool en de Rykslandbouwwinter- school te Groningen; H. Oudekerk Hzn., ver tegenwoordiger van den Nederlandschen Chr. Landarbeidersbond te Utrecht; ir. J. M. Riemens, rykslwuftouweonsulent te Naaldwijk; jjW 3e. tot secretaris: J. 3. Wevers, referen daris bij het departement van Hjptópland- sche zaken en landbouw te Voorbuig (St.crt.) STADSNIEUWS. GOUDA, 13 October 1930. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat het college van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland vergun ning heeft verleend aan het Gemeentebe stuur van Gouda en zijne rechtverkrijgend den tot het oprichten van een onderfr ond- sche benzine bewaarplaats met aftapinrieh- ting op het perceel plaatselijk gemerkt Vest no. 30, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie D no. 2612, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instel len van beroep binnen 14 dagen bij H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinder wet. Naj Secretaris Gezondheidscommissie. Benöbmd is tot lid en secretaris van de Gezondheidscommissie alhier de heer E. Grendel Jr., apotheker. De nieuwe R.K. Kerk itn de Korte Akkeren. De N.Z.H. deelt mede dat bij B .en W. is ingediend een verzoekschrift om beschik king te krygen over een terrein groot 4000 M2. grenzende aan het bebouwde gedeelte der Constanty'n Huygenskade, om aldaar te bouwen een kerk, pastorie en mettertijd ook een patronaat. Het populaire Telefunken-toestel. De heer J. F. W. Turion alhier stelde ons in de gelegenheid, kennis te maken met het populaire radio-toestel, de Telefunken 12 W. In dit toestel, dat de grootte heeft van een gewonen luidspreker, is een drielamps radio toestel en tevens de luidspreker ingebouwd. De bediening is heel eenvoudig; een selecti- viteitsregelaar is aangebracht, waarmede ook de moeilik af te stemmen stations van elkaar kunnen worden gescheiden. Verschil lende korte- en Langegolfstations kwamen prachtig door; de geluidsweergave door middel van de 4-poÜge luidspreker is uit stekend; zoowel hooge als lage tonen komen volkomen tot hun recht. Het toestel is uitgerust met de nieuwe staaflampen, die door hun bijzondere kwali teiten het bouwen van zulke kleine toestel len mogelyk maken. Deze lampen reageeren niet op wisselstroom, en geven, hoewel het toestel op de Kchtleiding werkt, en accu en batterijen dus overbodig zijn, nimmer aan leiding tot het optreden van een bromtoon. Zül, die een toestel wenechen, dat door zijn kleine afmeting overal een plaats kan vinden, waar nimmer naar behoeft te wor den omgekeken, en dat altijd klaar staat, zullen goed doen eens bij den heer Turion te gaan luisteren. De uiterst lage pry's, slechts 130.voor het complete toestel, kan voor niemand een bezwaar zy'n. De A.V.R.O-fietstotht. Ondanks het slechte weer, bestond Zater dagmiddag voor de A.V.R.O--fietstocht groote deelname- Ruim 300 deelnemers, waaronder veel jeugdige personen, hadden zich onder groote belangstelling, om half drie, met hun tfjkt vlaggen getooide fietsen, voor het stadhuis opgesteld, waarna de tocht door de stad volgde. De enthousiaste A.V.ILO.-strijders' trokken ook nu weer veel belangstelling, vooral op de Kleiweg en Hoogstraat, terwyl voor verschillende hui zen met A.V.R.O.-Raggen gezwaaid werd. Om 4 uur werd de stoet onder roepen van „A.V.R.O." en „128000" ontbonden. Een geraffineerd oplichter. Zaterdagavond ontving de heer A. A. Bruynel, Kleiweg 14 per telefoon een be stelling rookvleesch en ham, voor een be drag van ongeveer 2.Het bestelde moest bezorgd worden aan een café op de Markt, terwyl klein geld moest worden meegebracht om een bankbiljet van 40.— te wisselen. De jongste bediende van de heer Bruijnel, 'n jongen van 14 jaar, werd met het bestelde en 25 wisselgeld naar het café gestuurd, waar hy werd opgewacht, door een man die met ongeduld stond te wachten. Deze nam het pakje en het wisselgeld in ontvangst en ging het café binnen om naar hy zeide een biljet van f 25.— te halen. Toen het wat lang duurde eer hy' terug keerde ,ging de jongen het café in om te zien waar de man bleef. Het bleek toén dat de man die geld en waar in ontvangst had genomen, het café door een andere deur had verlaten. De politie werd direct van liet gebeurde jn kennis gesteld maar alle pogingen om den oplichter te vinden, faalden. Daar dergelyke bestellingen heel dikwyls door hotels en café's gedaan worden, is het niet te verwonderen, dat de heer Bruyne'. niet de minste argwaan koesterde. Boven dien was het een ongelukkig toeval, dat juist de jongste bediende met het bezorgen werd belast, zoodat de oplichter zyn, welis waar oude truc zag gelukken. Het onderzode wordt door de politie voortgezet- Een onhebbelijk man. Iten juffrouw uit Gouda wat) op Zondag 6 Juli j.l., met een zuster en een vriendin te Aoorburg aan 't wandelen. Het gezel- schap kwam terecht op een pad toebehoo- rend aan een landbouwer aldaar. De vrouw van den boer gelastte de danw. zich te ver wijderen en trad daarbij «enigszins hard handig op. Toen zij daarop door den hond, die de dames bij óch hidden, werd aange blaft kwam de man te voorschijn met een zweep en sloqg daarmede herhaaldelijk naar e«n der dame», die daardoor striemen op .hals. armen en op het oog bekwam. Ter zake van mishandeling had de man zich voor den Hnagschen politierechter mr. van Laer fe verantwoorden. Het O. M. eisoh- te veertien dagen gevangenisstraf en vernie tiging van de zweep Mej. mr. Markus verd. verdedigend, zegt. dat de mishandeling niet opzettelijk is g* sollied, het slaan geschiedde uit zelfverdedi ging. PI. vraagt vrijspraak. De Liliputters in Gouda. de Directie van de ons mededeelt zal, te Vrijdag tot en met Maandag in de Schouw burg Bioscoop optreden de bekende gchaefer Liliputtersgroep, die op ,,'t oogenbük veel oogst in „Pschor", te Rotterdam groote gezelschap worden acroba :etn verricht, muziek gemaakt, dansen uitgevoerd enz. Voor de verrichtingen van het gezelschap kleine menschen zal zeker ook in Gouda veel belangstelling zyn. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zyn de volgende nieuwe boeken opgenomen: Jo van Ammers Kuiler: Vrouwenkruis tocht, een aanvulling op „De Opstandigen' van dezelfde schrijfster. J. H. Jeans :Het heelal; zyn bouw en zyn vraagstukken, vertaald door J. L. van Oss, 1930. J. Kooy: Maak het zelf, 2 dln., een zeer nuttig en leuk boek voor eiken knutselaar. V. Baum: Feme. Een onder invloed van revolutionaire studenten na den oorlog zon der eenige politieke bezinning begane móórd op een minister belaadt een jongen man met een groote schuld ,voor welker konse- kwenties hy aanvankelijk vlucht als een op gejaagde hond van dorp tot dorp. Na jaren van harden arbeid en ontbering eidelyk tot rust gekomen, bewyst hy met een dienend leven en een opofferenden dood zyn ge wonnen inzicht, dat slechts door het offer de ziel boete kan doen.* P. Eipper: Kinderen der dieren. Met een eindelooze liefde voor het hulpelooze, speel sche en koddige dierenjong, waarvan ook de met studie opgenomen foto's getuigen, vertelt schr. van wat hy' over de verhou ding tusschen'dierenouders en -kinderen u\ zoölogische tuinen heeft waar gei Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat het College van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland vergun ning heeft verleend aan het Gemeentebe stuur van Gouda en zyne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche benizinebewaarplaats met aftapinrichting op het perceel plaatselijk gemerkt Nieuw ©ha ven no. 4ö', kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie B no. 2361. Het alarmsignaal der Gemeente-Spaarbank dopr een zware vrachtauto in wetVing gesteld? Zaterdagavond laat werd de politie opge schrikt door liet overgaan van de alarm- schel van het gebouw der Gemeente-Spaar bank en Ophaal- en Stortingsdienst. Deze schel is daar speciaal aangebracht met het oog op de veiligheid der in het gebouw aau- wezige waarden. Onraad vermoedende toog de politie op onderzoek uit en vond het gebouw aan de Gouwe gewoon gesloten. De boven het, ge bouw wonende concierge was afwezig en dus kon het gebouw niet. worden betreden. Daarop heeft de politie den wethouder van Financiën, de heer K. R. van Staal, gewaar schuwd. Bij nader onderzoek is gebleken dat er van onraad geen sprake is geweest, de alarm- schel schijnt door een andere oorzaak dan opensluiting te zijn overgegaan en heeft (le politie noodeloos verontrust. Het is niet de eerste maal dat zulks ge schiedt. Het is al eens eerder voorgekomen dat er loos alarm plaats had. Het electrisch alarmtoestel schijnt de hebbelijkheid te be zitten ook contact te geven wanneer er b.v. door het passeeren van een zware vrachtauto ter plaatse een zware dreuniiyj in den grond ontstaat. Dit alarm gaf Teede eerder op een laten Zaterdagavond aanleiding tot groote hilariteit van omstanders. Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. Ledenvergadering. Een rechtskundig adviseuse. De afd. Gouda van de Ver. voor Huisvrou wen houdt een alg. ledenvergadering op 21 October a.s., des middags 3 uur, in hotel „de Zalm". De agenda vermeldt o.m: be spreking van het winterprogramma en be spreking van de te houden Sint Nioolaas- riiarkt. Blijkens het jongste nummer van het Maandblad van de afdeelinig, zal op 17 Octo ber a.s. de excursie naar het kasteel „De Haar" te Haar zuilen worden herhaald. Wij lezen verder in het blad dat mej. Mr. Thomson te Bodegraven, bereid is de Huis vrouwen. leden van de Vereeniging. met ad viezen bij te staan, bij moeilijkheden met dienstpersoneel enz. Bijéénkomst Afd. Gouda Ned. Natuurhist. Vereeniging. Donderdag, 9 October, hield de afdeeling Gouda der Ned. Nat. Vereeniging haar ge wone byeenkomst in de zaal „Central". Na een kort inleidend woord van den voorzitter, trad als spreekster voor dezen avond op Mej. de Vos met het onderwerp: Plankton. Als bioloog aan het Rijksinstituut voor biologisch visschery-onderzoek. heeft deze spreekster ons een genotvollen en in teressanten avond bereid. En het is ons een genoegen van haar voordracht een en ander in ruimer kring bekend te maken. Mogelijk kan dit dan tevens medewerken anderen op te wekken zich by genoemde afdeeling aan te sluiten of althans haar vergaderingen bij te wonen. Onze eerste kennis van plankton dateert van het jaar 1845. Toen vond n.l. de Duit- sche physioloog Müller in een monster wa ter, geschept by het eiland Helgoland, heel kleine wezentjes, die larven bleken te zijn van stekethuidigen. Deze organismen leef- tten even Ónder de oppervlakte van het wa ter: Orti deZe diertjes te vangen, gebruikte Müller een netje van uiterst fyn gaas. En wat op deze manier bemachtigd werd, gaf hy den naam van Auftrieb. men aanvankelijk, dat deze Auf trieb alleen aan de oppervlakte vandT" was te vinden, een latere onderzoeki tocht bracht aan het licht, dat ook in?' Omstreeks ,1870 Meld prol. Hen». Kiel zich bezig met onderzoekingen stofwisselingsprocessen in de zee en in J bijzonder over de rol, die daarbij geurel! wordt door Auftrieb. Het bleek nmf u sen toen, dag de naam Auftrieb niet gebtsj juist was. Deze naam toch beduidt dit boven drijft, terwijl de zwevende' organs' men toch ook, zooals we reeds zeide. i» diepere waterlagen voorkomen. Hensen bruikte daarom den naam Plankton. Hij va staat er onder alle microscopische wezen tjeB die in het water zweven, hetzij aan de oppervlakte of dieper, hetzij dood of levend. Ook dit begrip echter is weer ge.S Kolkwitz noemde alles, wat gevangen in een netje Seston. Dit Seston verdS hü in een dood gedeelte Tripten en in levend gedeelte, dat h(j dan het eigenlijke Plankton noemde. Plankton is dus niet een bepaalde soort dieren of planten, mSar een levensgemeenschap van beide. Het beeft geen of slechts een zeer geringe zelfben» ging en kan zich dus niet tegen de wa- terstrooming verplaatsen. Oorspronkelijk werd het plankton ondei- zoek uitsluitend op diepzee-expeditie, ver richt, zooals op de Siboga-expeditie, tervrijl de reeds genoemde Hensen het plankton der Atlantische Oceaan in 1889 onderzocht. Later waren het Apstein en Zachariaa die wezen op het bestaan van plankton ook in het zoete water. En sedert deze gelee» den hun ontdekkingen publiceerden, houdt men zich in alle landen bezig met het planktononderzoek van meren, binnenzeeën en rivieren. Vanzelf ryst de vraag, waarom dit plank tononderzoek zoo krachtig is ter hand ge nomen. Voooreerst kan plankton zeer gemakkelijk worden bemachtigd. Met een netje, dat door het water wordt gesleept, wordt zonder moeite veel materiaal gevangen en wel zoo veel ,dat van een bepaalde soort meerdere individuen aanwezig zyn, wat het onderzoek natuurlijk vergemakkelijkt. Een andere reden, waarom het plankton onderzoek zoo'n groote vlucht genomen heeft, is gelegen in haar economische betee- kenis. Plankton toch dient tot voedsel van vete lagere en hoogere dieren. Alle jonge visschen leven er van. Maar ook als zy' vol wassen zijn, versmaden zy het plankton niet. We noemen slechts de makreel, de ha ring, de sprot, de sardine en de ansjovis. Deze in zee levende visschen hebben in hun kieuwbogen talryke fyne uitsteeksels, die voor den ingang van den slokdarm als het ware een zeef vormen, waardoor het plank ton wordt tegengehouden en vervolgens in de maag verdwynt. Deze groote beteekenis van het plankton voor de visscherij, komt duidelyk aan den dag in de benedenloop onzer groote rivie ren, maar zeker niet minder in onze Zui- Vooral is het brakke overgangsgebied van zoet- in zoutwater zoo uiterst gunstig voor de ontwikkeling van het plankton. Het Hollandsch Diep is hiervan een eigenaardig voorbeeld. Hier toch is plankton het hoofd- voedsel voor «le elft, de spiering en de hou- ting. In de Zuiderzee komt o.m. een kiezelwier in enorme hoeveelheden voor (ruim 8 mil- lioen per M.3). Deze wier vult het darm kanaal van kleine schelpdieren, die op hun beurt weer genuttigd worden door de bot, terwyl de jonge haringen, de ansjovis en spiering zich voeden met een in die zes veelvuldig voorkomend roeipootkreeftje. Nog een andere belangrijke rol vervult het plankton. Het helpt n.l. mede by de rei niging van vervuilde wateren. Deze toch zyn dikwijls in hooge mate besmet door het af valwater van groote steden en fabrieken. Het is nu gebleken dat plankton dit water weer geheel normaal maakt. Deze eigen schap noemen we de biologische zelfreini ging. Dit proces heeft plaats in drie phasen. le. De phase der reductie, waarin de rotting door reductie en afbraak plaats vindt. Eiwitstoffen en koolhydraten worden afgebroken. Op den bodem treffen we stin kende modder en zwart zwalvelyzer aan, terwyl in het water een groote massa bac teriën zweven. 2e. De phase der oxydatie. Het water wordt zuurstofrijker, chlorophylvoerende planktonten ontwikkelen zich en de bac teriën verdwynen. 3e. De phase, waarin het water gezui verd is. Het zuurstofgehalte is grooter en het dierlyk leven is weer mogelyk. De planktonnetten hebben een maaswijdt» van 50 duizendste m.M. Vele organismen zyn echter nog kleiner. Om dit z.g. nanno- plankton te bemachtigen, wordt het te on derzoeken water in een buisje gedaan en ge centrifugeerd. Alle vaste bestanddeelen ver zamelen zich dan op den bodem van dit buisje, het water wordt afgeschonken en de onderste druppel kan nu microscopisch onderzocht worden. Aan het einde dezer lezing werden nog een aantal lantaarnplaatjes vertoond, waar na Mej. de Vos een welverdiend applaus ten deel viel. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand September w<?ni aan het Postkantoor in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 28.882,84 en terugbetaald 28.184*20. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 698,64. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 30. Door tusschenkomst dézer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afge- hreven nominaal 1000. Derhalve minder in- dan afgeschreri» WXM).—. Een vischconcours. De Vischvereeniging „De Walvisch", be staande uit personeel der Kaarsenfabriek alhier, heeft in de B reevaart onder Reeuwyk een concours gehouden, dat onder leiding stond van de heeren A. Vermey en K. Wynhof. De uitslag is als volgt: 1. L. Laurier, 2. R. BoeV, 3. G. Koedam, 4. A. Rabouw, 5. B. v. Hoorn, 6. J. Kattel, 7. J. de Keizer, 8. A. Markestein, 9. H. de Wit, 10. J. Werk hoven, 11. W. van Hoorn, 12. P. de Jong, 13. G. de Jong, 14. K. Kolster, 15. A. Tui- nenburg, 16. <J. de Keizer, 17. J. den Ouden, 18. J. van Schalk, 19. K. Rynhout, 20. Roepers, 21. L. Verkerk, 22. W. Reichard. De stadsautobusdienst. De dienst op de Korte Akkeren. Een mooie nieuwe wagen. De heer- J. P. van Loon, de ondernemer van de stadsautobusdienst, deelt per adver tentie mede, dat vanaf heden de stadsauto busdienst richting ütationKorte Akkeren evenals de autobus StationKrugerlaan vanaf 8 uur elk half uur zal ry<kn- Het vertrek van het voormalig posthui: heett plaats te 8% uur. De heer van Loon heeft voor de stads dienst Krugerlaan aangekocht een groote mooie autobus, die aan de eischen van goed vervoer en comfort zeer voldoet. Ongetwy feld zal 't aanschaffen van deze zeer geriefe lyke autobus het vervoer zeer doen toene- Voor meerdere bijzonderheden verwyzen wy naar de advertentie in dit ni Volks, en Sc hooibad. Gedurende de week van 6 tot en met 11 October werden in het Volks en Schoolbad gebruikt 169 kuipbaden, 254 sproeibaden 1137 schoolbaden, in totaal 1557 13 October, 8 uur. Sociëteit „de Réunie" Fiimvertooning Maggifabrieken. 14, 15, 16 en 17 Oct. Soc. Ons Genoegen. Bazar ten bate van de verlichting van ue Snit Janakerk. De Bazar is geopend Dins dag van 8—104 uur. Woensdag van 2 tot 5 en 7 tot 10, Donderdag van 9—12, 2—5, 7-10, Vrijdag 2-5, 7-10. 13 October, 8'A uur, Kleine Kerk, Peperstraat. Filmvoorstellingen te geven door de afd. Gouda van de Nat. Chr. Ge heel-onthouders vereenagring. 13 Oct., 8 uur. Stadhuis. Gemeenteraad. 14 Oct. 8 uur Zaal „Concordia" Herhaling van de filmveitoomug van de Maggifabrie ken. 15 Oct. Gebouw Daniël. Cursus oefening E. H. b. O., onder leiding van Dr. van Elk. 16 Oct., 8% u. n.ra. Café Central. Alg. Verg. Goudsche Winkeliersvereeniging. 21 Oct. 3 uur Hotel „de Zalm" huishoude lijke vergadering Ver. van Huisvrouwen, ald_ Gouda. 22 Oct. Cursusavond E. H. b. O., Gebouw Daniël, vo UIT DEN OMTREK. BOB KOOR. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiung". 13 October. Ophelia 47—55; Golden Ophelia Marcel Rouyer 50—75; Hadley 118—140; Claudius Fernet 97—121; Columbia 100; Butterfly 78—94; Mac Keller 77-60; Wilh. Kordes 27—50; Mad. Jules Bouché 30 —49; Rosalandia 90—11)0; K. A. Victor^ 3051; Kilhans 47—69; Phoebe 50-67; Filorex 100—120; Polyantharozen 54; Dah lia's grootbloemjg 17; Chrysanten, gxoot- bloenng 16—28 per stuk; Idem, tros 35—48 per bos; Clematis Durandi 23; Anjers 15— 20; Physalis Franchetti 30—46. GOUDERAK. Op de lijst van het dykleger komen 42 namen voor. Ails hoofdlieden zyn aangewe zen de heeren D. Verstoep, J. J. Boer, J. rv der Vlist Jr., Mach. van Dam en L. A. Ver beek. HAASTRECHT. Mond- en klauwzeer. Het mond -en klauwzeer onder het vee van G. Th. Lekkerkerker alhier is geweken verklaard, zoodat zioh in deze gemeente thans geen gevallen di§r ziekte meer voor doen. Gevonden. By de gemeentepolitie zyn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden gouden trouwring. Wie een kuil graaft enz. By liet maken van een nieuwe aansluiting aan de waterleiding had men, toen de duis ternis begon in te vallen, vergeten een waarschuwingslantaarn te plaatsen by het gat in den duider IJsseldyk, waar de ver binding met de hoofdleiding plaats heeft. Be zoon van den arbeider B. reed in de diepe kuil, kwam te vallen en verwondde zich aan gelaat en handen zoo hevig, dat hy zich onder behandeling van Dr. Hakken berg moest stellen. Door de politie is van een en ander proces verbaal opgemaakt. Door Burgemeester en Wethouders Vlist is aan C. Tersteeg vergunning v leend tot het houwen van een woonhuis. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. De heer J. Cramer komt als no. 1 voor «^voordracht voor onderwijzer te REEUWIJK. van De heer J. Bruyn, benoemd tot hoofd efner openbare lagere school in de gemeente Louda heeft afscheid genomen als hoofd her openbare lagere school B in de afdee- K Sluipwijk. Le burgemeester zegde het scheidend Khoolhoofd in tegenwoordigheid van het Parsoneel der eehool, teerlingen en mevrouw nrajn, benevens de beide wethouder», harte- U* dank voor mede hy' gedurende negen jaar aan de school gearbeid heeft. Mej. J. Guldemond, onderwijzeres, voerde het woord uit naam van personeel en leer lingen, waarbij zy' vooral liet uitkomen de prettige wyze van samenwerking; aan schooft ondervonden. Als blijvend aandenken G. namens personeel en leerlingen Brujjn een keurige rooktafel. en overhanfjjg^jmej. n leerlingen den heer •POHT IN WIDSTItlJDIN. VÖETBAL. Uitslagen van Zondag 12 October 1930. K.N.V.R. Afd. I late klasse. Amsterdam. Ajaoc't Gooi 4o Schiedam; H.-D.V.S.—D.F.Cl—l IJmuiden: Stormvogels—H.F.C1—0 Rotterdam Excelsior—Z.F.O0—1 3e klasse D. Amersfoort: H.V.C.—Utrecht Alphen: Alphia—U.V.V Culemborg: Vriendenschaar—Voorw. ZeistZeist—L-S.V UtrechtD.O.S.—Olympia Afd. II 1ste klasse. Den Haag: A.D.O.—Sparta 1—2 Haarlem. R.C.H.-H.V.V7-0 Koog a. d. Z. K.F.C.—V.S.V Hilversum: Hilversum—Feijenoord 0—4 Haarlem E.D.O.—Blauw Wit 1—0 2e klasse B. Gouda: Gouda—C.V.V3—1 Rotterdam: D.C.L.—V.D.L. 2—4 Rotterdam: Overmaas—Fortuna l—l RotterdamR.F.C.—S.V.V Dordrecht: O.D.8.-^.V.W2—1 3e klasse A Haarlem: Hillinen 2—7 Delft: B.E.C.—LF.C4-1 loeidenA.S-C.Lugdunum 10 Schoten -. SchotenAlphen Leiden: U.V.S.—Zeemeeuwen 3--2 3e Uasse B. Gouda: G.8.V.—D.H.S Den Haag: Laakkwartier—'t Noorden SchoonhovenSchoonh.—Moordrecht 2—1 Rotterdam: Coal—Transvalia l—0 3e klasse D. GoudaO.N.A.Merwede Leerdam: Leerdam—Sliedrecht Zwijndrecht: J.O Z.—St. Volharden Dordrecht: Emmade Mueschen 4e klasse A. Leideh: D.V.S.Bodegraven Den Haag-, Archipel— Celeritaa Den Haag: H D.V.—R.C.L5—2 WaddinxVeen W'veen-Postduiven 4—1 4e klasse D. Lekkerkerk: Lekkerkerk—Crooswijk 3—4 Schiedam: S.M.V.—S.I.O.D3—3 Rotterdam: U.D.I.—ED.S. 0-7 Dordrecht: Fluks—D.J.Sl—l Dordrecht: O-S.8-'s-Gravendeel 2—3 Reserve le klasse. Gouda: Gouda 2—Unitas 2 4.—1 Rotterdam: Xerxes 2—Excelsior 2 02 Rotterdam: Feijenoord 2-JI.B.S. 2, 3-2 Delft: D.H.C. 2—V.O.C. 2 5—2 Rotterdam: Sparta 2-C.V.V. 2 2-1 Ras 2e klasse B. Gouda: Olympia 2-St. Hooger 26-1 Rotterdam Feijenoord 3-Excelsior 3 3-1 Den Haag. H.V.V. 2-H.-D.V.S. 2 4-4 Dordrecht. D.F.C. 2—Sparta 3 5—3 Res. 3e klasse A. Den Haag: V.I.O.S. 2—A.DO. 3 1-6 Alphen: Alphen 2-Delft 2 5-1 Den Haag: H.V.V. 4—A.S.C. 2 4-0 Dein Haag- R.V.C. 2-B.E.C. 2 0-5 Delft: Concordia 2—D.H.C. 3 2—6 Reserve 3e klasse 0 Rotterdam: V.O.C. 3—O.N.A 2 4—1 Rotterdam: de Musschen 2—O.D.S. 2 2—1 Dordrecht: D.F.C. 3—Overmaas 2 3—5 Sohiedam - H.-D.V.9. 3-G.8.V. 2 2-4 Bodegraven- Bodegraven 2—D.CX. 2 1—8 G. V. B le klasse A. Woerden 1—G.S-V. 3 12-1 Boskoopsche Boys 1-Gouda 3 0-4 le klasse B. v Dilettant 1Olympia 3 2—10 Goud-rak 1—Gouda 4 3—0 2e klasse A. Zevenhuizen 1 -Woelden 2 1—5 2e klasse B O.N.A. 4-G.S.V. 4 50 Zwervers 2-Waddinxveen 3 5-0 3e klasse A. Bodegraven 3—O.N.A. 5 7-2 Weerden 3—Lekkerkerk 3 3—2 3e klasse B. Gouda 5—O.N.A. 6 3 4 Bosk Boys 4—Moercapelle 2 5—3 Groeneweg 2—Olymipa 5 2-7 Overzicht. De Goudsche clubs doen van zich spreken. G.S.V. komt naar voren. De oogst van gisteren heeft heel wat ver- rasstagen opgeleverd. Zoo werden de kam pioenen Blauw Wit, Go Ahead en Willem II verslagen, terwijl hier en daar een honger naar doelpunten werd gestild. R.C.H. ver sloeg met niet minder dan 7-0 de groote Haagsche, Feijenoord won den zworen uit wedstrijd op Hilversum, terwijl ook Ajax 't Gooi met dezelfde cijfers. 4-0. klopte Zoowel bovenaan als in de onderste gelede- ren.heersdht al eem Ilini gedrang. De successen van de Goudsche elftallen aren gisteren rjiet mie. Gouda hield ook over C.V.V. de overhand en daar Fortuna een punt verspeelde, is er tevens een kleine voorsprong verkregen. Gouda 2 volgt het voorbeeld van het eerste en versloeg Uni tas 2, waarvan Roza, de oud-Gouda-speler 'eel uitmaakt, met 4—1. De overwinningen van de derde klassers ommen hoopvol. Zoowel de 3—1 van Olym pia op D.O.S., als de klinkende 6-2 van G.S.V. op D.H.S. en de 6—3 van O.N.A, op Merwedfe vermelden we met genoegen. De reserves willen voor de prestaties niet onder doen. Die van Olympia wonnen r^J^Ï 6-1 van S. Hooger 2. G.S.V. 2 boekte «ft,r spelend nog weieen 4-2 zege op H.-D.V.S. 3 Alleen O.N.A. 2 viel uit de rol door van V.ao. 3 met 4-1 te verliezen. Op V.O.O. hebben de rood-zwarten het nimmer goed begrepen. De clubs uit den omtrek deelden ook al in de sucteeeen. Schoonhoven won met 2—1 van Moordrecht, Alphia speelde tegen U.V. V. gelijk, terwijl Bodegraven en Waddinx- veea hun reep. tegenstanders er onder hiel den. De prestatie der Waddinxveeners valt zeer mee. Alpht» 2 boekte in een thuiswed strijd een 5-2 zege op Delft 2. Bodegraven's toekomst ging tegen D.C.L. 2 met 8—1 ten onder. Voor een tegenvaller, die er ook moe ten zijn, zorgden Lekkerkerk door wederom in «ien thuiswedstrijd te verliezen en Alphen, die in Schoten met 5-3 klop kreeg. GoudaC.V.V. 3—1. Mede door het zwaar te bespelen terrein, viel het spelgehalte in deze ontmoeting niet dan na moeite op behoorlijk peil te houden. De thuisclub had IJsselstijn in plaats van bpee als mid-voor en de laatste werd door zijn routine wel degelijk in de voorhoede ge mist. Ook dat de doelpunten door zfjn ne venspelers werden gescoord is een bewijs, dat IJsselstijn in de achterhoede der C.V.V.- ers zijn mannetje had gevonden. In het begin ging de Btrijd in snel tempo, waarbij «te doelen door naast schieten aan het gevaar van doelpunten ontkwamen. Op de helft van de speeltijd echter toéh Gouda's rechterwing keurig nad opgebracht, ont stond links een corner, dien van Maaren, uadat de bal voor de doelmond had ge zweefd, op de rand van het strafschopgebied opving en met een Bchuin boogschot tp fraaie wijze zijn club de leiding bezorgde. Keeper Spee voorkwam daarna door goed opstellen successen voor de bezoekers. Ook de backs, vooral de Jong, was uitnemend op dreef. Onverwacht vergrootte Gouda haar voorsprong, een strafschop werd door v. d. Laan, wien uit werkje is toevertrouwd, in een doelpunt Omgezet Na de pauze verkeerden «te doelpoorten om beurten ui gevaar. Een buitenspel doel punt van C.V.V. werd geannuleerd. Dit werd gevolgd door een goed doelpunt van Vos, die uit een corner keurig den bal in het net werkte. Een gewijzigde opstelling dex be zoekers, die een speler wegens blessure zag vervangen, bracht verbetering. Tot één te- genpunt wist men het nog te brengen. Het slot was een verdiende zege Voor Gouda. G.S.V.—DJLS. 6—2. De Gouwenaars zullen heel was blaadjes in hun analen terug moeten bladeren om een succes te vinden als- gisteren in hun twee den thuiswedstrijd behaald. 6—2 getuigt van een ernstig willen en van een productiviteit, die goede beloften inhoudt. Het elftal van de Gouwenaars, dat sinds eenigen tijd onder leiding staat van den heer Kant, is er sinds vorig jaar op vooruit gegaan. De aanval houdt het spel echter nog te kort en het schieten laat ook nog iets te wenschen over. in plaats van op 10 15 meter een schot te lossen, weid het leder nog te vaak dporge- speeld naar een, medespeler die veelal in ongunstige positie stond. Het trio Revet, Stelk eii Wemmers zal «r echter wel in ko men en met de vleugelspelers Hogenelst en Jansen liun club van verdedigend naar aan vallend over te brengen. Na den aftrap kreeg D.H.S. al een straf schop toegewezen en moést keeper den Riet weer iooden schoenen aantrekken. Ondanks zijn stilstaan op de lijn, ging den bal hoog over de deklat> G.S.V. speelde het eerste halfuur een aantrekkelijke partij, waarbij Stolk en Wemmers ieder voor een doelpunt zorgden. Het kwartier voor rust was de strijd meer verdeeld. In de tweede helft domineerde de thuis club voortdurend, maar het beslissende schot ontbrak. Eerst nadat het 2—1 was ge worden, laaide het vuux weer op en een door zetten van Hogenelst en Wemmers had twee maal sucoes, zoodat het toen 4—1 stond. In de Goudsche verdediging ontstond door te ver opdringen een paar maal lastige situa ties. De gasten wisten de kansen, waarbij liet doel zelf onverdedigd was, niet te be nutten. Slechts eenmaal had men er goeden kijk op, 4—2. Tegen het einde werd door een hard schot van Stolk de staud op 5-2 ge bracht en in de laatste minuut kopte deze speler een uitstekende corner van Jansen keurig in, 6—2. Er werd fair geepeeld, waarbij G.S.V. ineer de beteekenis der initialen D.H.S. (doorzetten, hinderen, schieten), in toepas sing bracht dan de club die déze in haar eigen vaandel voert. De heer Hirch had den wedstryd geheel m handen. O.N.A.—Merwede 5—3 De eerste overwinning door O.N.A. is be haald en meerdere zullen wel voigen, gezien de speelwijze tegen hetgedegradeerde Mer wede Reeds twee minuten ua den aftiap benutte G. van der Spelt e<n voorzet van links, waarbij de Dortscl» keeper miste, lteide partijen wogen toen tegen elkander op, waarbij door het buitenspel stian ver schillende aanvallen werden, gesmoord Bij een doelworstelmg voor het Merwede-doel, belandde het leder bij, de Hoop, die met een verre trap zijn linkervleugel aan het werk zette, die echter buitenspel stond. Alle spe lers bleven staan, denkende dat scheidsrech ter Koppenol zou fluiten, hetwelk echter niet gebeurde. Kersbergen schoot het leder toey in en de stand was 2-0, niettegenstaan de de gasten bij den scheidsrechter appel leerden. Nog voor de rust wist Luitjes uit een aangegeven bal van Kersbergen den stand op te vberen tot 3-0. Het tweede gedeelte waren de gasten wat meer actief. Na enkele minuten bewerkte Besein den bal in het strafschopgebied met de haad' waaruit een penalty ontstond. De nieuwe spelregel voor de doelverdediger vond toepassing" en het was 3—1. Rit een vrije trap door de Hoop naar links geplaatst kopte Steak ineens in, 4—1. D« gasten gaven £ich nochtans niet gewonnen en herhaalden iun pogingen. Wel kwam het leder driemaal ich tereen corner, maar eindelijk kreeg ,wang gelegenheid en joeg tusschen de ver- ledigera door den bal in het net, 4-2. De beurt wae weder aan de gastheeren, wat hun dan ook gelukte. Bij een doelworsteling kwam de Merwede-keeper op de doellijn te vallen, volgens velen zal den bal reeds, maar werd weggewerkt, kwam bij Koeber gen en deze maakte er 52 van. Even voor het einde was den stand door Zwang weder 5—3, waarmede het einde werd aangekon digd. volgen eenige etanden, bijge werkt Vit id mot Zondag j.l.: ijMdi U 2e klasse B. Gouda 4 4 8 17—6 Fortuna - 3 2 1 5 9--4 Ö.V.V. 4 13—6 9-6 V.D.L. 5 2 2 1 6 11—fl Overmaas 3 1113 4—3 R-F.C. 2-2—2 3—3 D.C.L. 3 1113 6-6 C.V.V. 4 2 2 2 4—8 O.D.S. 5 1 4 2 8-19 8.V.W. 5 2 3 2 6—13 Afd. I 3e klasse D. Olympia 4 4 0 0 8 22—8 Vriendenschaar 5 3 117 16—8 H.V.C. 4 3 0 1 6 14—12 U.V.V. 4 2 115 10-12 Alphia 4 112 3 U—13 D.O.8. 2 10 12 6-6 Voorwaarts 4 0 2 2 2 9—15 L.S.V. 4 0 13 1 9—17 Zeist 5 1 1 3 3 9—14 Utrecht 2 0 0 2 0 3—5 Afd. II 3e klasse B. Transvalia 3 2 0 1 4 7—4 Laakkwartier 4 1 3 0 5 10-6 G.S.V. 3 2 0 1 4 9—4 Coal 3 1 2 0 4 4—3 't Noorden 4 1 1 3 6—6 Schoonhoven 3 2 0 1 4 4—6 Moordrecht 4 0 13 1 5—12 H.D.S. 1 0 0 1 0 2-6 Afd. II 3® klasse D. Emma 5 3 2 0 8 17—10 Th. R. Hope 4 3 0 1 6 21—12 Merwede 4 12 14 11—12 Leerdam 4 112 3 12—14 J-O.Z. 4 112 3 15-14 de Mussolien 2 0 2 0 2 2—2 St. Volh 3 0 2 1 1 7—10 Sliedreclit 4 0 2 2 2 10-12 O.N.A. 2 10 12 87 marktberichten. Rotterdamsche Veemarkt. 13 Oct. Aanvoer: 768 vette runderen, 242 vette en graskalveren. 897 varkens, 1339 schapen en lammeren. PrijzenKoeien le kw. 52 -64,, 2e kw. 45- 48, 3e kw. 35—38. Kalveren le kw. 85—90, 2e kw. 75- 80, 3e kw. 65-67*. Schapen 27-31, /.uiglammeren 21—25, Varkens la kw. 29*. 2e kw. 29, 3e kw. 28*. Koeien en ossen stroeve handel, lage prij zen. Kalveren zeer kalme handel, prijzen iets hooger. Lammeren matige handel, zelfde piijizen Varkens kalme handel, prijzen vo rige week. Kaasmarkt Groot-Ammers. 11 October 1980. Ann de markt alhier waren heden aange voerd: 86 partijen rpet te zamen 1099 stuks Ka zen wegende 7693 K.G. Prijzen met r. m. le soort 43—46ia; m. r. m. 2e soort 38—41; ongestempelde 34—36. Handel matig. Kaasmarkt Oude water. 13 October 1930. Aangevoerd 107 partyen 4815 stuks, 24075 K.G. Pry.2en le soort m. r. m. 4347; 2e soort m. r. m. 39—42, zonder r.ra. '3840. HanJ-' INGEZONDEN. üuüm verantwuuraelykheiii iltr Heüuciie. Kmder v oedin g Tot Heil^dea V olks Geachte Redacteur, Guarne zagen wij onderstaande regelen m Uw veelgelezen blad opgenomen. Bij Voor baat onzen dank. De zomer is geëindigd en de winter nadert met zijn vermaken, vooral voor de beter gesitueerden, maar ook tevens met zijn on gerief, koude, armoede en gebrek voor de armen. Dank zij de inenschlievendheid wordt ook daaraan gedacht. De Commissie voor Kindervoeding v. d. Ver. tot „Heil des Volks" is weder paraat en zal voor het 42ste jaar haar arbeid aan vangen. Maar hiervoor is stoffelijke hulp noodig, waarvoor wij Uw medewerking noo dig hebben. Morgen en volgende dagen, wordt in gesloten bussen, een collecte langs de huizen gehouden. Opent gij nu Uw beurzen op milde wijze, opdat ook wij weder met kwistige hand gunnen uitdeelen. Gaven in natura, oude en nieuwe kleeren zijn hartelijk 4 welkom en al wat gij maar missen wilt. Wij kunnem alles gebruiken. Ieder weet het oude adres: J. J. Bik, Spfe- ringetr&at 83, Tel. 199 en anders H. Hamer slag» Turfmarkt 53, Tel. 329. na Nieuwjaar 2413, of Peperstraat 84, Tel. 722. God zegene U. Wie den armen geeft, leent den Heere. Namens het Comité. H. HAMERSLAG, Voorzitter. J. J. BIK, Pensmng-meester. JUKAADLOOZE MENSI. Ernstig auto-ongeluk nabü Grenoble. Vier dooden en veie gewonden. PARIJS, 13 Oct. Een ernstig ongeluk heeft zioh gisteren voorgedaan bij een spoorweg overgang in de nabijheid van Mor es tel, niet ver vkn Grenoble. Een autobus die den dienst op Grenoble onderhoudt, werd bij den spoorwegovergang door den naderenden trein gegrepen en totaaL versplinterd. Vier personen werden gedood en 12 zoo zwaar gewond dat de toestand van de meesten levensgevaarlijk is. Er heerscht in de omgeving van Grenoble een storm die de hevigheid van een orkaan bereikt en de telefoonverbin<iinge«i met Gre-* noble Voor het grootste gedeelte heeft ver broken, zoodat nadere bijzonderheden om trent het ongeluk ontbreken, Frattsch verkeersvliegtuig in Marokko neergestort. De piloot en A passagiers gedood. Uit C'assa Blauca wordt gemeld dat het passagiervliegtuig der Coinp. Aeropostale, dat de dienst Toulouse—Cassablanca onder houdt, gisteren bij L&rache in Spaansch Ma rokko is neergestort. Volgens berichten werden de piloot en 3 passagiers op slag gedood. Goudzendingen uit Duitachland. BERLIJN, 13 Oct^ Gemeld wordt dat de Rijksbank heden uit haar depot te Berlijn en to Keulen met de noodoge voorzorg een bedrag van 35 nnilteeu aan goud naar Fxauk- ujk en een bedrag van 17* uülüoea mark aan goud naar Nederland zond. In totaal is thans 87* millioen mark aan goud aan de depots vau den Rijksbank verzonden. Aan gezien een vroegere goudzending tengevolge van een treinongeval 24 uur vertraging had heeft de Rijksbank thans maatregelen geno men om dergelijk^ ongevallen te voorkomen. Het derde postvliegtuig zal ook via Griekenland en Egypte vliegen. AMSTERDAM, 13 Oct. Het derde post vliegtuig voor Ned. Imdië bemand met de vliegers Duimeftear, Parmemtier en Kotten, dat op 16 Oct. van Schiphol vertrekt, zal evenals het tweede toestel de route via Griekenland en Egypte volgen. Voor deze vlucht en de volgende is de noodig© toestemming verkregen. Het tweede postvliegtuig te Djask aangekomen. Aneta-Vas Dias meldt: Het tweede postvliegtuig vertrok heden morgen te 4.30 uit Bagdad en lande te 13.10 te Djask. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Een verduistering van meer dan 109.000 by de Rotterdamsche Melkinrichting. ROTTERDAM, 13 Oct. Dezer dagen is een belangrijke verduistering bekend ge worden ten nadeele van de Rottérd. Melk inrichting en de Ver. ZuivelbereiderB, voor een bedrag van meer dan 100.000. In verband hiermede is een bediende van de Rotterd. Melkinrichting gearresteerd). WISSELKOERSEN. 10 Oct. 13 Oct. Officieel. Londen 12.04** 12.05* Berlijn 58.98 68.97* Parijs 9.72J 9.73 Brussel 34.68* 34.61 Zwitserland 4820 48.23 Wc enen 36.10 35-02* Oslo 66 35 66.40 Kopenhagen 66-35 66.37* Stockholm 66 60 66.60 New York 2.47** 2.48* Niet-officieel. Madrid 25.17* 24.60 Milaan 12.98* 12.99* Praag 7.36 7.36 Prolongatie 1* Beursoverzicht. Op de Amstcrdamsche beurs wa« de koop lust vooral van Duitsche zijde groot, «lit was het gevolg van «1© plotseling ingetreden verbetering op de Berlijnsche markt De belangstelling ging vooral uit naar Aku's die boven 60 pet. stegen. De Philipsaanjdeelen golden °nkele punten lager, evenals de Ac- coustiekaandeelen. Margarine Unies kouden na lager inzet het vorig peil weer bereiken. Koninklijken begonnen iete heneden 330, doch herstelden eenigaaine. Suikerwaarden gaven slechte zeer geringe variaties te aanschouwen. Rubberaandeelen hadden een lusteloos verloop. Tabakken lusteloos en alle Dali-aandeelen liepen een kleinigheid terug. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Zwakke tot matige, later wellicht toenemend© zuidelijke tot zuid-wes- telijkë wind. Nevelig tot holf of zwaar be wolkt. Aanvankeilijk nog weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. waardeert men het meest als men ziek is; men neemt zich dan voor, sll.s te doen, om ziek worden voor taan zooveel mogelijk te voorkomen. Let er dan ook vooral op, dat Uw kleeding steeds zuiver isvoor boven- kleeding is dit •van noodig als voor onderkleeding het op tijd stoomen of verven van Uw bovenkleeding geelt meer zekerheid voor een goede gezondheid. Wij verzorgen Uw kleeding beter dan U verlangt! si .etovoW Tol.fonn 196 Opflortoht IS November 1M7

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2