T :e en ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17508 Woensdag 15 October 1830 88» Jaargang van BOSKOOP, FEUILLETON. MOERCAPELLE, [VENHUIZEN, enz. te .De Stille Wachters”. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZÉ' ------ Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen Jol it. Docts. K: het schade F Ex- leesch. bloed, versterkt opgewektheid. I 40j Jen Haag. f BUITENLANDSCH NIEUWS. Octo- HERM. N. lachte hij, wie oi i 9 chtsch Dagblad. dige flora en fauna Waterkampioen. id voor het behoud Werd bleek en z’n lippen persten elkaar. Benoit schrok van den glans in zijn oogen, toen hij zich Nat ara. ikhandel en by de ZOON te Gouda. N. R.'Crt. zouden wenschen." Voorwaarts. I, van de hand van licht doen zien aan n schoonheid wordt MM de )0- zi< zei] h< 3r la et te «j ij i' ll P k £0 tn- op let eit ‘le op ►Of, de geen <>p- het je ver-/ BijVoor- roepen of overboord ien aard? Oorspronkelijke roman door d. VOORT. 17 Nadruk verboden. Dan denk ik niet, dat een plotselinge ontroering je schade zal berokkenen? vroeg FINLAND. «president vermist. Ontvoerd? De voormalige staatspresident prof. Stahl- berg en zijn vrouw zijn gistermorgen spoor loos verdwenen. Zij hadden hi,m vilia bij Helsingfors verlaten om een wandeling te maken en men heeft hen niet teruggezien. Men vreest dat zij zijn ontvoerd. BRAZILIË. Miguel Costa de leider der opstandelingen gedood? Havas meldt uit Buenos Aires, dat vol gens een bericht uit Sao Paolo do leider der opstandelingen. Miguel Costa, gedood zou zijn. Het hoofdkwartier der opstandelingen maakt verder bekend, dat het zyn operaties naar het Westen tot in den staat Matto Grosso heeft uitgebreid. Verder wordt gemeld dat de opstandelingen door talrijke Italia nen, die een Garribaldi-legioen gevormd hebben, gesteund worden. De volgende week zal koning Boris zyn officieelen intocht in Italië doen, vergezeld door den Bulgaarschen minister-president, den mirusteX van justitie en andere Bulgaar sche autorite)fen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—6 regels 1.65, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentibn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 1M, elke regel meer MA. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot aeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Commissie van itenzitting 1930. t een goed gedocu- ral uit het oogpunt it gebied beteekenis weekery toegelicht, snauwende afname Carew. Wat bedoel je? Wil je mij vooruit beloven schudding te veroorzaken als ik tel- luidde Carew’s wedervraag, beeld, niet om hulp i springen, of iets van di< Is het dan zoo ernstig? Dat niet, antwoordde Carew met een ondeugende flikkering /In. zijn oogen. Maar ik heb er toch mee gewacht, tot wij ■veilig en wel op zee waren. Ik was eerlijk Bezegd bang, dat je anders nog op het laat- ste nippertje terug zou krabbelen. Maar wat meen je dan toch? riep Be noit. Ik heb je zuster uit Parijs reed? '-en telegram gestuurd en zij wacht ons in Port- Said op. Wat?! Archibald Benoit wilde opsprin gen, doch Carew hield hem bij de slippen van zijn colbertje vast. Zie je nu wel, dat BINNENLAND. Koningin Emma in Beieren. Goede berichten uit Garmisch- Partenkirchen. Van H: M. de Koningin-Moeder die thans te Garmiaeh-Partenkirahen vertoeft komen goede berichten. H. M. geniet zeer Van de hooge lucht en hoewel het weder afwisse lend is kan H. M. toch vele wandelingen en tochten in de mooie omgeving maken. Van de aardschokken heeft de Koningin-Moeder nagenoeg niets gevoeld, hoewel H. M. zich Hieromtrent worden nieuwe voorstellen van middag, moeten op hot Spaansche depar- «•- tement van binnenlandsche zaken en by de leiding der veiligheidsploitie verscheidene besprekingen hebben plaats gevonden tus- schen den minister-president, den directeur van de algemeene veiligheidspolitie en den militairen gouverneur van Barcelona. De poltie zou namelijk een wydvertakte revolu tionaire beweging op het spoor zyn geko men, die gelyktydig te Barcelona, Madrid, Valencia en in andere provincies zou uit breken. Volgens Le Journal zyn naar aan leiding van dit complot te Barcelona een veertiental personen in verzekerde bewaring gesteld, onder wie talrijke ambtenaren, werkzaam by den telegraafdienst. De regeering heeft evenmin nagelaten zeer krachtige maatregelen te nemen tegen de vakvereenigings-agitatoren, die in vele provinciën een opmerkelijke bedrijvigheid aan den dag legden. Te Barcelona zijn ver scheidene wikvereenigingsleiders, de direc- teur en eenige redacteuren van het vakvet- eenigingshlad Solidaridad in hechtenis ge nomen, evenals verscheidene repuibliikein- sche en Catalaansche leiders. Hetzelfde lot ondergingen te Sevilla een aantal voorman nen der arbeidersbeweging. Bovendien heeft de politie Zaterdagavond by de sprekers, die op 28 September in een republikeinsche ver- (lieger- gadering het woord hebben gevoerd, o.a. mijn vrees niet ongegrond was. Je begint nu al herrie te maken. Pas toch op kerel, die dames daar denken minstens, dat je een aanval van zeeziekte hebt De jongeman viel wanhopig in zijn stoel terug. Waarom heb je dat gedaan? Waarom? Carew schudde afkeurend zijn hoofd. Hoor eens Archy. het kan zijn, dat jelui Franschen er andere opvattingen op na houden dan wij, maar ik heb in mijn leven nog nooit een man ontmoet, die zoo doodelijk beangst was voor zijn zuster, en dan een zuster, die zielsveel van hem houdt. Dat ia het juist, kreunde Benoit. Ik durf haar nog niet onder de oogen komen. Ik heb haar meer dan schandelijk behan deld. Maar waarom heb jij dat telegram ge stuurd? hield hij hardnekkig vol. Waarom? vroeg Carew verbaasd. Wel cia| is nogal duidelijk. Ik vind het niet zoo- als het behoort, haar twee maanden lang in onzekerheid te laten. Begrijp eens goed; sinds mijn \ertrek hunkerde zij naar tijding van mij. of ik jou al gevonden had Kon ik torn anjers doen dan haar berichten, dat wij op weg waren naar Suez. Je wed dat wij een hoogst gevaarlijken tocht onderne men, en ik wilde haar het genoegen van een weerzien, dat tevens een afscheid is, fiiet ujgfcpuden. -^KMisschien wilde jijzelf haar wel weer- :i*^Hbpotte Archibald Benoit, maar op het oogen blik berouwden zijn woorden Cffmv zich op staalh arden Het is^fayijfelachtig, of het in Spanje wiel heelemaal pluis is. Elk gerucht omtrent den toestand daar te lande behoeft nog niet als een volstrekte waarheid te worden opgevat, maar door het vergelyken der tal rijke alarmeeiende berichten komt men toch wel tot het inzicht, dat de {regeering van generaal Berenguer rekendag 'houdt met minder prettige eventualiteiten. In elk geval heeft zy zich niet alleen ge noodzaakt gezien den bekenden vl’ De liefde schrijft niet hare uitgaven op één blad en hare ontvangsten op een ander; want hare uitgaven zijn hare ont- vangsten. In haar werk ligt haar loon. j Provinciale Staten i, geheel omgewerkt boekje bevat thans Mej. E. A. Zuydam, k, Ir. Chr. P. G. J. nburg en G. Traan- Huwelijksvoltrekking op 24 ber te Assisi. Het huwelyk tusschen koning Boris van Bulgarije en prinses Giovanna, de derde dochter van den koning en de koningin van Italië, zal op 24 October a.s. te Assisi wor den voltrokken. Assisi was altyd een der lievelingplaatsen der tlaliaansche prinses, die thans zelf de nog byna middelceuwsch gebleven geboorteplaat^, van den heilige» Franciscus heeft uitgekozenals plaats waar het huwelyk zal plaats vinden. Koning Bo ris vertoeft, zooals gemeld als gast van de Italiaansche koninklijke familie te San Ros- sore. In den loop van de week wordt n»j te Rome verwacht, waar hij door den paus ont vangen zal worden, met wien l.y een bespre king heeft over 'de formaliteiten met be trekking tot de dispensatie, die door den paus verleend zal worden in verband met het kerkelyk huwelyk, aangezien koning Boris niet roomsch-katholiek is, maar tot de orthodoxe kerk behoort. nog niet ter ruste had begeven toen de schokken voorkwamen. H M. denkt voorloopig nog te Partenkir- chen te blijven. Burgemeester en Bureaucratie. De straks herziene gemeentewet brengt verbetering. In de Zaterdag te Rotterdam, onder voor zitterschap van burgemeester mr. P. Droog lever Fortuyn, gehouden jaarvergadering der Prov. Vereeniging voor Burgemeesters eu Secretarissen in Zuid-Holland, neeft de aeer Jac. van Waning, burgemeester van Oudejrkerk a. d. IJsel, een voordracht ge houden over het onderwerp „de burgemees ter en de bureaucratie”. Bijzondere aanleiding vond spr. voor zijn rede in de wijziging, die art. 126, le lid zal ondergaan, door de aanneming van 't thans Lij de Eerste Kamer aanhangige ontwerp tot wijziging der Gemeentewet. Tot nog toe wa« daarin slechts sprake van B en W - en ondet bepaalde omstandigheden ook van den Raad, als belast met de uitvoering van wet ten, algemeene bestuursmaatregelen en pro vinciale verordeningen In de practijk wordt echter het leeuwen- Nauwelijks echter had hij een blik gesla- gen op liet dunne velletje papier da* de en veloppe bevatte, of hij uitte een kreet Van verbazing en schrik Het briefje bevatte slechte enkele woorden, maar die enkele woorden hielden een onheilspellende waar schuwing in, .die door haar geheimzinnig- lieid des te grooteren indruk maakte. Het briefje luidde: Tracht niet het graf van Koning Thy- rus te vinden, want uw straf zal ver schrikkelijker zijn dan de dooA Archibald zag hoe Carew verbleekte en zijn hand naar het papier uimtrekkend, vroeg hij: Staat er wat bizonders in’* Zwijgend reikte Carew hem den brief over. Archibald*1 Benoit schrok toen hij een blik op den inhoud wierp, maar direct be gon hij te grinniken. Wat een flauwe mop. zou die streek hebben uitgehaald? Dat «sou ik ook wel willen weten. Xnt- woordde Carew droogjes. De naam staat er niet bij. Ik ben er echter niet zoo zeker van dat dit een grap ia. Och kom. wat kan bet anders zijn dan een mop. Een grappenmaker heeft natuur- lijk iets vernomen over onze reis en probeert ons nu de doodsstuipen op het lijf te jagen. Ik wou dat het waar was. zei Carew bezorgd Maar het kan niet Behalve wij en de professor en diens echtgenoote kent niemand het doel van onze reis. J«, <la» wel wat »an aan. antwoord, de Benoit nadenkend. T (Wordt vervolgd). Jhr. Loudon, de voorzitter van de voorbe reidende ontwapeningscommissie, heeft in verband met de eindzitting, die op 6 No vember zal aanvangen een overzicht van den stand der werkzaamheden en een lyst van vyftien punten gepubliceerd, welke laalbte de basis voor de agenda der aan staande zitting vormen. Van deze punten zyn te noemen het hoofdstuk der ontwerp- conventie, handelend over het materiaal der bewapening ter zee, waarbij zal worden na gegaan in hoever de beginselen der VJoot- conferentie te Londen als grondslag kunnen dienen van een algemeen ontwapeningsver- drag. Eveneens zal de quaestie van de ef fectieven der vloot, het maximum-aantal of ficieren en onder-oflficiereir en de man schappen der vloot besproken moeten wor den. Bij de behandeling van het materiaal der luchtvloten zal de brandende quaestie yan het verband tusschen de civiele en mili taire luchtvaart opnieuw aan de orde ko men. Levendige debatten zyn verder te ver wachten over de door de commissie in haar zesde zitting bij meerderheid van stemmen aangenomen methode tot beperking van het materiaal door het openbaar maken der be- grootingsuitgaven. De Duitsche delegatie zal hieromtrent nieuwe voorstellen doen. Tenslotte zal het hoofdstuk, dat de con trole en de procedure tot het indienen van klachten behandelt, de aandacht vragen. irdluMkig^Uy herinneringen i^it aijn leven blijven. Was dit liefde? vroeg hij zich zelf angstig af. Was hij bezig zijn hart aan dat lieve schepseltje te verliezen? Hij huiverde. Nooit zou hij het wagen, haar reine leven aan het zijne te verbinden. Een grimmige lach kwam om zijn mond. Dat lieve schepseltje de opvolgster van een va- riété-artiste. de vrouw van een minstens tien jaar ouderen man! Als zij het ooit hoorde, dat hij er ook maar aan gedacht zou heb ben. zou ze zich zeker vol af keer van hem afwenden. Carew bracht een onrustigen nacht door. Hij droomde van zijn vader, die op leven en dood met Rouvain worstelde. De schurk had zijn groote. op klauwen gelijkende handen, om den keel van den ouden man geklemd en trachtte hem te worgen, een duivélsche grijns op zijn woest gelaat. Then vervaagde dit schrikbeeld weer, en hij zag Joan Benoit staan, de armen smeekend «War hem uitge strekt Badend in het zweet werd hij wak ker en keek rond in de hut» die hij samen piet Archibald Benoit deelde. Op eens zag hij bij de deur iets wits op den grond liggen, het geleek op een brief. Met een sprong wipte Ijij het bed uit, en raapte he^papier nieuwsgierig op. Het was een kleine, geslo ten enveloppe. Een naam of andere aandui ding kwam er echter niet op voor. Misschien behoord^ de brief aan Benoit. Even vragen. Maar toen hij Archibald wakker geroepen had, verklaarde deze van den brief niets af te weten. Dan heeft zeker iemand hem onder de deur geschoven en zal ik hem maar open maken, antwoordde Carew. De voorbereidende ontwapeninge oommiseie. Een memorandum van Jhr. Loudon. /Beroering in Spanje. De regeering treft talrijke maatregelen. DUIT8CHLAND. Het conflict in de metaalindustrie. De staking begonnen. Gisteren hebben bij velschillende Berlijn- sch« metaalbedrijven in! totaal omstreeks 2000 arbeiders het werk neergelegd. Verwacht wordt dat vandaag zeker 140.(00 metaalbewerkers in staking zullen gaan. FRANKRIJK. De ramp van de R 101. Drie geredden na^ Engeland terug. De Engelsche vice-consul te Parijs, sir Klaymaker, heeft Maandag de drie gered den van de R. 101 in het hospitaal te Beau vais bezocht. Disley, de marconist, die reeds een reis met de R! 101 maakte, toen dit luchtschip op zijn proefreis EngelandCanada te Mon treal werd beschadigd, heeft zijn indrukken weergegeven van de ramp bij Alonne. Disley sliep, toen hij door een hevigen schibk ontwaakte Hij werd uit zijn hut ge slingerd en lag, met het hoofd omlaag, in een hoogst ongemakkelijke houding. Hij stond onmiddellijk op en trachtte naar de generateur t« komen om den stroom af te snijden en zijn kameraden tê^waarschuwen. Het luchtschip ging met een hoek van ten minste 30 graden omlaag. Een tweede, nog heviger schok, wierp .het luchtachip tegep den grond en veroorzaakte de /snti>loffing. Disley bevond zich op wonderbaarlijlce wijze buiten het schip. Hij werd ernstig aan ge zicht en handen gewond. Gemeld wordt, dat de drie gereaden Vrij dag naar fengeland zullen terugkeeren, aan boord van een vliegtuig van den genees kundigen dienst. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag wat met de over blijfselen van het luchtschip zal geschie den. In ieder geval zijn de twee monteurs van de* R. 101 uit het hospitaal ontslagen ori naar Engeland te worden overgebracht. met een ruk om wendde en hem aankeek. Luister Benoit, zei hij, oogenschijnlijk kaJm. Als je eenigszins waarde Hecht aan mijn vriendschap, doe je beter dergelijke veronderstellingen in het vervolg na te la ten. De aangesprokene liet beschaamd het I hoofd zakken. Neem het mij niet kwalijk Henry, ant woordde bij bedremmeld. Maar ik ben een gqjc. Het spijt ihe als ik je gekwetst lieb. Carew stak zijn hand uit. Allright, spreek er niet meer over, zei hij luchtig. i Zijn oogen hadden echter een peinzende uitdrukking aangenomen en dfoomerig sthar- de hij over de blauwe watervlakte. Zou de ander wellicht gelijk hebben? Verlangde hij er werkelijk naar. Joan Be noit weer te zien? Zijn huwelijk met de danseres Nomi-Shadoer, hoe kortstondig van duur ook, had hem niets dan verdriet berok- i kend nooit had hij zidh zoo ongelukkig ge voeld dan juist in dien tijd en sedert den dood van zijn Vrouw hem de vrijheid had hergeven, had hij nooit meer naar een ander omgekeken. En zou nu werkelijk dit bekoor lijke wezentje, een kind bijna nog. zoo'n diepen indruk op hem gemaakt hebben? Hij haalde zich haar gelaat voor den geest, zoo als hij dit het laatst gezien had, bij hun afscheid aan den trein. De groote, kinderlijk vragende oogen, die hem met zoo’n wonde ren blik hadden aangezien, toen hij beloof de den broeder die het slechte pad was opge gaan, terug te zullen brengen. Hij herinner- de zich de lange wandelingen met haar, toen hij herstellende was Dat zouden de officier Franco aan te houden en wel, naar de leider der veiligheidspolitie heeft te ken nen gegeven, wegens een militair vergryp, maar tevens achtte zy het noodig nog vier officieren, die een hoogen rang bekleeden, hetzelfde lot te laten ondergaan. Bovendien schynen in den nacht van Zondag op Maan dag communisten en vakvereemgingsleden op groote schaal te zyn ingerekend. Volgens een Europapress-telegram spreekt de Spaansche regeering in dit verband van preventieve maatregelen. Zy geeft hiermee orftechtstreeks toe, dat er wel inderdaad iets aan de hand is. Er wordt dan ook nader gemeld, dat in talryke steden der provincie, bijvoorbeeld in Malaga, Coruna, San Sebastiaan, enz. op alle wapens in de zaken, die daarin handel dryven, beslag is gelegd. Bovendien hebben in Serido, dat in Catalonië ligt, ernstige botsingen plaats ge had tusschen de politie en een groote me nigte menschen, die voor het station op de aankomst van de vrouw en de dochter van den verbannen kolonel Macia wachtten. De bereden politie hakte er met de blanke sabel op los, nadat de menigte had gewei gerd het stationsplein te ontruimen. Ver scheidene tientallen personen zyn by dit incident gewond. Sommige Fransche krantenberichten uit Madrid reppen van een militairen opstand, die in den avond van 10 October in Spanje zou uitbreken. Zondag, voor den (lOIIMHE COURANT. -Frankrijk, Engeland* en DuitacKïand inge wacht. Jhr. Loudon weidt verder uit over de werkzaamheden van het comité van veilig heid en arbitrage en onderstreept het be lang der conventie inzake den finantieelen bijstand aan een aangevallen staat, die door 28 staten is geteekend. Aan het slot zijner uiteenzetting wyst Loudon er opl dat de commissie rapporti aan den Raad moet uit brengen, waarby hy doet uitkonien, dat de elfde Vergadering den wensch te kennen gaf, dat de commissie tydens de November- zitting haar werkzaamheden besluit, opdat de Raad de conferentie zoo spoedig mogelyk byeen kan roepen. Over den datum der con ferentie zal de Raad in zyn Januari-zitting beraadslagen. Frankrijk bezocht door storm en hoog water. Verkeersstoornis en gevolg. Uit Grenoble wordt nog gemeld, dat door de stormen van den afgeloopen nacht hon derden boomen werden ontworteld. De ver keerswegen zijn onbruikbaar door telegraaf palen en boomen, die door den storm wer den neergeworpen-. Verscjieidene plaatsen zijn zonder electrischen stroom. Telegraaf- en telefoonverkeer zijn verbroken. Een jonge man werd door den bliksem gedood. Ook van de Middellandsche Zeekust ko men berichten omtrent fel stormweer bin nen. Verscheidene schepen, die voor de reis naar Noord-Afrika onder stoom lagen kon den wegens de slechte weersgesteldheid niet uitvaren. In Noord-Oost-Frankrijk nemen de overstroomingen toe. De Marne is tengevolge van den geduch- ten regenval in heel het departement bui ten de oevers getreden, waarbij belangrijke schade werd veroorzaakt. Blijkens een be richt uit Dijon is het tfater van de Oucke plotseling dermate gestegen, dat sommige wijken overstroomden bn tal van straten thans op kanalen gelijken Het water in den Duitschen Rijn schijnt inmiddels zijn hoogsten stand te hebben be reikt, zoodat de toestand minder verontrus tend is geworden. ITALIë. Het huwelijk van Koning Boris. Door zijn aanstaanden schoonvader ontvangen. Koning Boris van Bulgarije is Zondag naar een B. T, A^berioht uit Pisa meldt, met zyn gevolg per trein te Lucca aangeko men en vervolgens per auto naar San Ro^- sore gegaan waar hy door den koning in tegeiwoordigheid van de leden der konink lijke familie en hofdignitarissen. ontvangen werd. Ondanks den regen bereidde de bevolking hem een hartelyke ontvangst. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Lerroux en Sammora» huiszoekingen ver richt. Gelyk men weet, heeft generaal Beren guer, het hoofd van de regeering, het be staan van een samenzwering geloochend, maar zonder dat isrde toestand voor het gouvernement reeds ernstig genoeg, daar overal een ernstige ontevredenheid hoe langer hoe duidelijker zich begint af te tee- kenen. Uit de telegrammen blykt, dat mal contenten van de meest uiteenloopende rich ting de regeering uit het zadel probeeron te lichten. Republikeinen van allerlei scha- keering, de arbeiders in het algemeen en de separatisten van Catalonië wenschen verandering in den toestand. Door stakin gen en samenzweringen trachten zy blik baar hun doel thans te bereiken. Op het oogenhlik schijnt de regeering nog staat te kunnen maken op het leger, doch het is zeer de vraag, of Berenguer's bewind de goedkeuring van alle officieren wegdraagt.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1