ibank Cl Blad 01 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, jbl. - - -- r ra w-ww r r' w r w w v t rt w T j Woensdag 22 October 1030 Ho. 17512 68* Jaargang i t Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen t BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, L NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, FEUILLETON. „De Stille Wachters" Oorspronkelijke roman door I 102 BUITEN LANDSCH NIEUWS. OORWEG r get thooj onder- De hoofdzaak is dat er gewerkt griezeligen indruk. wij G beetje haast maken, hoe eer wij IHOWBI waren er 60 doo- Ltal arbeiders zijn sloten. Onder hen «dieping moet de levonden zijn. twee zoons wacht. Haar derde insdagmorgen eveneens in de ite or ie iet 3e Bj Bj ir- en >P Ik me de to n en sn- op let elt OP or. de 4A------ DUITSCHLAND. De mijnramp bij Alsdorf. Het aantal slachtoffers zal zeker 200 bedragen. Hindenburg betuigt zijn deeneming. De jongste berichten uit Alsdorf brengen het ontstellend bericht dat de hoop„ dat de vele mijnwerkers, die zich nog in de mijn bevinden, nog gered kunnen worden, den bodem is ingeslagen. rectiegebouw versperd jvas, is het verkeer hervat. uiting kwam, dat de basis van het stelsel zou worden verbreed. Om deze reden is het niet uitgesloten, da^ in de sensationeel weergegeven mede- deelingen. van het Fransche blad een kern van waarheid schuilt, namelijk., dat Musso lini in verband met de ernstige crisis in het bedrijfsleven er prys op stelt de soliditeit van het fascistische systeem te verhoogen door ook voeling te zoeken met niet fascis tische kringen. Herhaald, dient te worden, dat ondertusschen een verandering van het stelsel, dafj al sinds lang niet meer een zui ver politiek karakter draagt, in de naaste toekomst nauwelijks kan worden verwacht. Deelneming van President Hinden burg. president der Republiek Von Hinden heeft aan den Pruisis» hen regeerings- ident te Aken het navolgende telegram koelhuisindustrie haar bedrijven en bouwde zy een aantal nieuwe inrichtingen, om het bevroren vleesch te kunnen bewaren. Thans staan de koelhuizen leeg en het heele be drijf, dat tegen hooge kosten op pooten is gezet, rendeert niet meer. De schade, welke op deze wyae aan de koelhuisindustrie is toegebracht, zou ongeveer 40 millioen mark - beloopen. Nochtans wordt, met het oog op de kosten, voorloopig slechts een gedeelte van dit bedrag als schadevergoeding ge- eischt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten tioada en den bexorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 byalag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer O.W. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen by contract tot zeer geredur eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Mussolini en zijn fascistische Regeering. Sensationeel© mededeelingen van de Fransche pers. SPANJE. Een verklaring van Koning Alfonso. Republiek of monarchie, om 't even. Koning Alfonso heeft heden het regiment jagers te Zamorra een bezoek gebracht. Hierbij heeft hy een redevoering gehouden, waarin hij er den nadruk op legde dat het volk zich niet zou laten intimideeren. Tijdens de bezichtiging van industrieele werken, welke eenige uren later plaats vond, vertelaarde de koning dat de vraag of Spanje een republiek zou worden, dan wel monarchie zou blijven, volkomen onbelang rijk is. werd. GdlIkSdIE (IIIKIM. VER. STATEN. Hoe Jack Diamond neergeschoten werd. Geen vijand doch een vriend de dader. Het is gebleken, dat de schietpartij op Jack Diamond, den amokkeïkoning, nieti dool- rivalen of vijanden is geschied, maar het gevolg is van een braspartij op zijn ka mer. Diamond, die in gezelschap was van de actrice Mary Robberts, vierde op de achtste étage van het Monticello-hotel een vroolijk feest, waarbij het lustig toeging, te bezien. In het begin kon hij niet precies vaststellen hoeveel dieren er gepasseerd wa ren. Zij hadden waarschijnlijk achter elkan der gereden, want alles liep kris en kras door elkaar. Bij nader onderzoek stelde hij echter vast, dat het in hoofdzaak karueelen geweest waren, en minstens acht of negen in getal. Daarbij kwamen nog de sporen van twee paarden. Hoe lang het gelede» was, dat deze karavaan hier passeerde, kon hij niet nauwkeurig uit de sporen opmaken, maar ze waren in elk geval meer dan twee dagen oud. Carew had gevonden wat hij zocht, maar het stemde hem niet erg hoopvol voor de toekomst. Het aantal vijanden was, naar de rijdieren te oordeelen. werkelijk onrustba rend groot. Zij waren minstens zeven of meer man sterk Als hef tot een botsing zou komen, zag het er voor hen beiden niet erg rooskleurig uit. Zij waren uitmuntend be wapend. doch de tegenstanders zouden dit natuurlijk eveneens zijn. In een gevecht van zeven tegen twee was de uitslag niet twijfel achtig. Carew’s gezond verstand zei hem. dat de strijd reeds verloren zóu zijn, voor zij hem konden beginnen maar was er met list niets te bereiken’ Zoo peinsde Carew, terwijl hij langzaam den terugtocht aan vaardde. Het eene oogenblik dacht hij er over de reis op te geven, het andere oogen blik verwierp hij zoc'n zwakke gedaehte weer. Wat zou het hem baten’ Benoit had terecht gezegd, dat zij niets te verliezen hadden. Alleen hun leven Maar wat kwam dit er op aan’ Wordt vervolgd. De burg presk gezonden „Het bericht van het. ontploffing&ongeluk in mijn Anna II pij Aken heeft mij diep ge troffen .Hopenlijk zal Hpt gelukken de nog ingesloten mijnwerken !te redden. Ik Ver zoek den nagelaten betrekkingen der bij oen arbeid verongelukten «lijn opreente deel neming te betuigen en den gewonden mijn beste wenschen voor eep spoedig herstel te doen toekomen.’ -4 Ook de rijkskanselier en de rijksminister van arbeid hebben aan ’de mijndirectie hun deelneming betuigd. Te 8 uur 60 dooden geborgen. Tot des avonds 20 uiM v den geborgen. Nóg een IjD-t in de ongeluksgroeve ingesl bevinden zioh waarschijnlijk doodeu. In de ziekenhuizen zijn tot dusverre 75 man opge nomen. Getracht wordt thans in een blinde schacht een tijdelijke hijschkooi in te rich ten om het ingesloten gedeelte van de groe ve te kunnen bereiken. De directie kan nog niet met zekerheid verklaren, waar de man nen zich bevinden, aangezien de ramp het personeel in het voorste deel van de schacht hoeft overvallen. De wsg naar de plaats van den arbeid duurt wel 40 minuten Ook op de 250 Meter 1 springstof in goede ord< Rondom de iracyvaLJfti wachten dp de laatste berichten. Toen de schemering inviel stond er nog een groote menigte. In den nacht van Dinsdag op Woensdag slaagden de reddingscolofiines er in, door te dringen in de diepere lagen. Tot 2^0 uur waren 105 dooden geborgen. Het aantal der in de ziekenhuizen ondergebrachte gewon den is gestegen tot 98. Het staat thans wei vast dat de ramp is veroorzaakt door een mijngasontploffing, zeer waaischijnlijk gevolgd door een dyna- mietontploffing. De geredde mijnwerkers bevestigen deze meening. Volgens de verklaringen hoorden zij in de mijn, twee harde slagen, kort na elkaar, on middellijk gevolgd door een geweldigen luchtdruk. „Wij vluchtten onmiddellijk, loopende in de richting van de luchtdruk”, vertelden ons eenige geredden. .We hebben eenige uien op onze redding moeten wachten. Zelf kon den we geen uitweg vinden, en toen wij meenden op een veilige plaats te zijn, heb ben we ons niet meer durven verplaatsen”. Het is waarschijnlijk dat een groot aantal slachtoffers door verstikking om het leven zijn gekomen, daar zij door het instorten der mijngangen niet meer konden wegkomen. De kracht der ontploffing moet geweldig ge weest zijndit blijkt uit de groote verwoes- staat. De zorg voor zelfbehoud is een der eerste geboden in een land waar geen poli tie of rechtbank ter onzer bescherming aan wezig is. Carew verkeerde niet in dezelfde spanning ala Archibald Benoit. De oorlog had hem ongevoelig gemaakt voor dergelijke emoties. Onbezorgd, alsof hij voor zijn plezier aan het wandelen was, ging hij verder. Zijn on oplettendheid was echter maar schijn, want in weerwil van zijn achtelooze houding was hij op alles voorbereid. Op ruim tweehon derd meters afstand van de eerste boomen trok hij zijn paard met eert vluggen ruk om, zoodat het dier tusschen hem en de oase in kwam. We zullen een omtrekkende beweging uitvoeren, zei hij tot Benoit. Als zij hier zijn, of geweest zijn, moeten wij op sporen stuiten. Er zorg voor dragend, dat de paarden steeds tusschen hen en de oase bleven, lie pen zij die geheel om. De sporen, die Caiew stellig verwachtte te vinden, waren echter niet aanwezig. Verwonderd keek hij den ander aan. Er is niemand hier geweest. Zooveel te beter, dan kunnen wij onge stoord kampeeren. Dat is zoo, maar dan moeten zij achter ons zijn, of Zij hebben deze oase overgeslagen, vul de Benoit aan. Precies, maar dat kan ik spoedig te weten komen Zoodra we met ons kamp ge reed zijn, zal ik er eens op uit gaan. Mis schien kan ik hun sporen vinden. Toen zij hun tent hadden opgrelagen, op In de Fransche bladen komen op het oogenblik berichten voor over den toestand in Italië, welke een opzienbarend karakter dragen. Ey zouden namelyk veranderingen en wel zeer spoedig in de tot dusver door Italië gevolgde regeerinjgswyze plaats vinden, waarvan de gevolgen van buitenge woon emstigen aard zouden kunnen zijn. Volgens de Oeuvre, die verklaart, dat de desbetreffende berichten afkomstig zijn uit volstrekt betrouwbare bron, tracht Musso lini, omdat de ontbinding der fascistische krachten zonder ophouden verder voort schrijdt en hy zyn macht zoodoende van dag tot dag ziet tanen, zyn heerschappij opnieuw te bevestigen en wel door toenade ring te zoeken tot de elementen der door hem ontbonden partly van de christelijk de mocratische populari. Teneinde zijn doel te bereiken zou Mus solini rich den actieven steun hebben ver zekerd van het Vaticaan, dat een sterken druk uitoefent op een der meest vooraan staande leden dezer varty, den voormalige» minister van financiën Meda, die deel heeft uitgemaakt van het kabinet-Ciolitti. Het oogmerk van den Vaticaanschen druk zou zijn Meda ertoe te bewegen deel uit tte ma ken van de fascistische regeering. Met groo te beslistheid moet laatstgenoemde van de hand hebben gewezen hetgeen van hem werd gevergd, doch het Fransche blad be weert, dat desniettegenstaande de paus zijn bemoeiingen voort^et om de democratische Katholieken voor de saaK der dictatuur te winnen. De Oeuvre beweert verder, dat de juist heid der door dit blad gepubliceerde inlich tingen in geheel haar omvang zyn beves tigd, zoowel door graaf Sforza, den vroege- ren Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken ais door Luigi Ferrara, den vroegeren leider van den linkervleugel der populari, die beiden op het oogenblik te Pa- rys vertoeven. Beide anti-fascistische staatslieden ,zoo wordt hieraan nog toege- voegd, staan overigens zeer sceptisch tegenover het door het Vaticaan steunde initiatief van Mussolini. De Vossisché Zeitung, die eveneens ken nis heeft genomen van de sensationeele be richten, die door de Oeuvre gepubliceerd worden, meent de opmerking te moeten ma ken, dat men zeer waarschijnlijk de plank inis slaat, wanneer men een eventueel stre ven van het fascisme, om zyn grondslag te veibreeden uitlegt als een principieele wij ziging van het stelsel. Mussolini zelf heeft in zijn laatste groote rede, zonder er doek jes om te winden, gewaagd van de econo mische moeilijkheden, waarvoor Italië rich ziet geplaatst en op deze rede zyn juist in de laatste dagen uitlatingen van fascisti sche bladen gevolgd', waarini de wensch tot Het is ten alle tijde het kenmerk van de menschen geweest, dat zij zich warm maken om kleinigheden en tegenover groote dingen koud blijven. HERM. N v. d. VOORT. 24 Nadruk verboden. Carew hield onder het spreken plotseling zijn paard in, en haalde zijn kijker te voor schijn. Zijn scherpe oogen meenden heel in de verte een boschje palmen te bespeuren. Hij had zich niet vergist. Door den kijker zag hij duidelijk de oase, een groep van on geveer twaalf boomen. Hier, zei hij, den ander hetinstru ment overreikend. Daar is iets wat de slaap wel uit je oogen zal verdrijven. Wij naderen de eerste oase. Benoit tuurde gretig in de aangegeven richting. Eindelijk, zei hij verheugd. Hoe groot schat je den afstand? Een mijl of acht. Ja zeker, wellicht is het zelfs nog iets meer. Oef, dan moeten wij nog minstens een uur rijden' Ongeveer, knikte Carew. Maar zullen een b er zijn, des te beter. Zij zetten hun paarden weer aan tot een kalmen gelijkmatige» draf. tingen die zoowel op de 360 meter verdie ping, als op de 460 meter verdieping zijn aangericht. Groote moeilijkheden bij de red dingspogingen. De reddingsbrigaden hebben met groote moeilijkheden te kampen, en moeten op ge regelde tijden afgelost worden. Daar het moeilijk is naar de plaats van de ontploffing in do mijn te komen, duurt het reddingswerk zeer lang. Bovendien blijkt dat op sommige plaatsen in de mijn nog gas staat, waardoor groote voorzichtigheid ia geboden. Gedurende den geheelen nacht verdrongen de familieleden van de vermisten zich voor de afzetting. Daar het moeilijk was ae oevol- king in te lichten omtrent degenen die gered zijn, en die in de ziekenhuizen zijn opgeno men, heeft het mijnbestuur gedrukte lijsten met de namen der gewonden. Laten versprei den. In den nacht is een groot aantal dooden geborgentussehen 1 en 2 uur werden alleen reeds 30 lijken naar boven gebracht Hartverscheurende tooneêien. Voor de mijn blijven zich hartverscheu rende tooneelen afspelen. Een mijnwerker die Dinsdagoalitend in de mijn was, doch zich na de ontploffing in veiligheid kon stellen, is gisteravond weer in de mijn gegaan om zijn beide zoons te zoeken. De politie heeft met geweld een vrouw moeten tegenhouden, die tot nu toe ook te- vergeefsch op zoon die Dir mijn waa ”Het opr'uimingswérk ~Eöven den grr wordt eveneens met kracht voortgezet. Het is gelukt eenige mijninriohtingen als de pompen en de ventilatie voorloopig weer op gang te brengen. Hierdoor hoopt men te be vorderen. dat de mijnwerkers die nog zij» ingesloten alsnog kunnen worden gered. Hoe groot de kracht der ontploffing is geweest, blijkt bij een bezoek aan de omge ving. Tot op ongeveer 8 K.M. afstand van de Wilhelmschaoht zijn de verwoesingen merkbaar. Ten gevolge van de ontploffing is een aan tal telegraafverbindingen gestoord; deze zijn in de loop van Dinsdag weer hersteld. De politie heeft in de loop van den dag en gisteravond uit verschillende omliggende steden versterking ontvangen. Een bevroren-vleesch proces. De koelhuisindustrie tegen het ryk. Te Berlijn dient een merkwaardig proces. De ryksbond der koelhuisindustrie heeft n.l. een eisch tot schadevergoeding ingediend tegen het Duitsche rijk, wegens het invoer verbod voor bevroren vleesch, dat sedert enkele maanden van kracht is. De koelhuis-industrie motiveert haar eisch met de bewering, dat het ryk haar in 1923 verklaard heeft in geen geval voor eind 1933 dein invoer van bevroren vleesch te zullen beperken; daarom moderniseerde de dezelfde plaats waar Carew ruim twee maan den te voren alleen gebivakkeerd had, en de eerste toebereidselen voor hun maal had den gemaakt, steeg Carew te paard* nadat hij het dier eerst van. alle overtollige bagage had ontdaan. Een oogenblik aarzelde hij welke richting hij zou inslaan. Voor een uit gebreid onderzoek was het laat. Het was nog een uur voor zonsondergang, maar de duisternis valt in deze streken zeer snel. Eensklaps kreeg hij een idee. Deze oase lag meer naar rechts dan de tweede. Het was dus bijna zeker dat de tegenstanders, teneinde den omwsg zoo kort mogelijk te maken, sterk links hadden gehouden. Door sneT te rijden kon hij zich een mijl of zes van de oase verwijderen. Waren zij nog verder afgeweken, dan was de kans om hun sporen te vinden voor vandaag verke ken De oogen op den grond gericht, gaf hij zijn paard de sporen. Carew had het dier duur betaald, maar het was zijn geld waard. 7/inder merkbare inspanning hield het paard den snellen galop vol. Steeds verder verwij derde hij zich van de oase. Na twintig mi nuten begon Carew te wanhopen het spoor te zullen ontdekken, en hij verminderde zijn vaart. Als hij het nu niet spoedig vond, be- terkende dit, dat hun vijanden nog adhter hen waren, of in nog grooteren boog om de oase heen hadden gereden. Toch gaf hij het niet op, en zijn volhar ding werd met goeden uitslag bekroond. Stapvoets Verder rijdend, en reeds op het punt om te keeren. zag hij opeens de talrijke indrukken van een aantal paarden of ka- meelenhoeven. Vlug sprong hij uit het zadel en knielde neer om de sporen van dichtbij ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Het reddingswerk. Te 16.30 uur waren er nog 200 arbeiders op 400 Meter diepte ingesloten. Er zijn des ochtends vroeg in totaal 667 werklieden af gedaald en van hen hebben zich 400 naar J- 1/vjvrw. Aim IICU reddingswerk namen 200 man deel. Op de 360 Meter verdieping is men tot bij de plaats van het ongeluk dóórgedrongen. De daar aanwezige munitievoorraad werd in orde be vonden. De waterregeling en de ventilatie zijn des middags weor op gang gebracht. Nadere bijzonderheden Het bergingswerk wordt met onvermoei- den ijver voortgezet Eerste huip-brigades, werklieden en brandweer lossen elkaar den geheelen dag af. Het aantal dWden, dat tot vier uur gebor gen was, bedroeg 41. Onder de puinhoopen bevinden zich zeer waarschijnlijk nog meer slachtoffers. Van de naburige mijnbouwondernemingen waaien zwarte vlaggen ten teeken van rouw. Uit ver in den omtrek stroomen de nieuws gierigen toe en aa» beide zijden van de on- geluksmijn parkeeren honderden automobie- len. Tal van my«.deskundigen, ook uit België en Nederland zijn op de plaats van de ramp gearriveerd. De straten zijn als het ware bezaaid met glasscherven, dakpannen en andere voor werpen. Men is reeds bezig de materieels schade zoo goed mogelijk te herstellen. Op het baanvak Stolberg- Herzogenrat, dat door de puinhoopen van het ingestorte di- Steeds duidelijker vertoonde de eenzame oase zich aan hun blikken. Zij waren zoowat tot op een mijl afstand genaderd, toen Ca rew het raadzaam oordeelde stapvoets ver der te gaan. Als er menschen aanwezig zijn, moeten zij ons allang bemerkt hebben, zei hij. Verbergen kunnen wij ons niet en zou trou wens overbodig zijn Het maakt wel een griezeligen indruk, antwoordde Benoit, dat uit die struiken misschien geweerioopen op ons gericht zijn. Carew antwoordde niet. Hij hield zijn re volver klaar voor onmiddellijk gebruik in de rechterhand. Maar geen enkele verdachte beweging was in de struiken, die nu heel goed zichtbaar waren, te bespeuren. Alles bleef onbewogen en stil. Alleen de hooge kruinen der booinen wiegden, door de flau we bries, zachtjes heen en weer. Carew stapte ftf en Benoit volgde zijn voor beeld. Hij had eveneens zijn revolver ter hand genomen, en de wetenschap dat hij deze misschien zou moeten gebruiken, gaf hem een zonderlinge gewaarwording. Hij was in een zenuwachtige spanning, doch gevoelde niet de minste vrees. Uit de beschaving gerukt, worden wij bijna andere wezens. Wij zijn weer de oermensdh. gewend om te strijden, voor zijn leven en zijn bestaan. Het is niet alleen de dolle woede of op bevel, dat wij zoo handelen. Neen, rustig en nauwelijks merkbaar vol trekt zich in ons deze verandering. Kalm en met het onfeilbare instinct van den oef- inensch, dat hoewel diep verborgen toch nog in iedere menschenriel sluimert, dooden wij met overleg dengene die ons naar het leven FRANKRIJK. Oudstrijders in ’t geweer. Verzet tegen de „concessie-poli- tiek” van Briand. De dreigende houding der Hitlerianen in Duitschland heeft onmiddellijk haar terug slag gehad ten opzichte der Fransche oud strijders. Er heeft rich te Parijs een „Per manent Comité van Waakzaamheid en Ac tie” gevormd, bestaande uit vertegenwoordi ger» der oud-tsrijdera. In esn manifest wordt gezegd, dat de „redders van het vaderland, die te lang reeds door de politici tot zwij gen waren gedoemd, thans hun stem willen laten hooren”. Het comité stelt zich ten doel de groote quaesties van nationaal be lang te volgen, welker oplossing onmisbaar is voor het behoud van den uit de overwin ning voortgesproten vrede. Besloten is onverwijld een campagne te gaan voeren ten- gunste van het prijsgeven der politiek van concessies, welke verper soonlijkt wordt door den tegenwoordigen mi nister van buitenlandsche zaken, een poli- afgedaald, is^^adagavopd be- jjek.' wsikar voortzetting HfrMifctxAum» - ïïunmgswérk boven den grond 1 Morgenavond houdt het comité zijn eerste propaganda-vergadering in de Salle Wag ram.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1