!>T IE iekbank r' Blad Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede HET STOFFENHUIS -- ’S 101 r loo. GEBR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SPAAS Gouda.a Ro. 17515 99*£Jaargang E N A K NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. IER WOLLEN ZIJDE EN FEUILLETON. O R N T STOFFEN 65c 55c 37c 2 50 I.45 I.35 2 80 l.9S ,.De Stille Wachters” FLUWEEL Brieven uit de Hofstad. BAHLMANN - GOUDA I.45 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Zaterdag'25 October 1930 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 102 R. HOORWEG Mantelstoffen 1O pCt. 90 lilllllllinmmmwij 1AG Wordt vervolgd. muiuuitfo dig ia zullen wij Tweed Voor Japonnen vanaf Koordfluweel Effen 70 cM. breed Ratiné 140 cM. breed Door geen ding openbaren de men seden zoo zeer hun karakter als door hetgeen zij belachelijk vinden. Crêpe Caïd Z'liver wol voor Japonnen 130 cM. breed Prima Kwaliteiten en Pasvorm echt, door erd. 1 het it Ge r GIJ i Gij voor schee m op t elk el eens aan de i roo- hp.r- irlegen buiten- aarop n niet ralltelt enkele id op JAN VANDKRLAND MARKT 2 - GÖUO* Vensterglas Wollen Vdoutine Voor Japonnen 130 cM. breed Wollen Georgette Voor Japonnen 130 cM. breed 60 gen aan in de „Parlementsfilm” van den heer Hans in een der laatste nummers van „Öe Vrijheid”. Van Mr. Th. Heemskerk wordt daarin gezegd, dat hij een allermerk waardigste onverschilligheid heeft voor „schriftelijke stukken”. Hij laat deze veelal ongelezen, doch één of twee zinnen uit het debat zyn voor hem absoluut voldoende, oin hem aanstonds te oriënteeren en in het hart der kwestie te brengen. Zijn scherpzinnig heid is dan vaak verbluffend en al moet hij zich een enkele maal wel eens eieren-dar- send uit het debat redden, vergissen, be paald vergissen, doet hij zich, naar de heer Hans meent, nooit. Al spoedig zit hy, als Oorspronkelijke roman door HERM. N. v. d. VOORT. Nadruk verboden. Crêpe Georgette Artitlciel enorm kleuren assortiment 90 cM. breed Velvet Anglais prima gekeperde kwaliteit 70 cM. breed MXL1I. De annexatieplannen. Eenige jaren geleden is het voorstel om Rijswijk en Voorburg bij den Haag te voe gen mislukt. Er was een relletje tegen op touw gezet en Gedeputeerde Staten verzet ten zich daartegen niet genoeg. Het was ELEGANTE DAMES- en KINDERKLEED1NG HOEDEN en PELTERIJEN Weten en begrijpen. Eenige „onderwijzers met hoo^dacte" hebben eenigen tijd geleden onder den titel „over de bezwaren tegen het hoofdacte- examen” een geschrift gepubliceerd, waarin zij op komen tegen de wijize, waaróp tegenr woordig het examen voor de hoofdacte wordt afgenomen. Zij bespreken daailby verschillende misstanden, waar /an wij er een en misschien wel de belangrijkste eens even willen bezien. Het is deze, dat het examan onspl ubaar is en dat een candidaat, die wordt afgewe zen, bij eene volgende gelegenheid ook weer geëxamineerd wordt in een vak. waarvoor hy bij het vorige examen voldoende heeft verkregen. De gezakte candidaat moet zoo doende die vakken, waarin hij wellicht bet hoogste cijfer heeft behaald, weer bestiudee- ran, bijhoudien, repeteeren en weer repetee- Ten. Hoe verschrikkelijk geestdooiiend en afmattend dit is, weet alleen hij, die van dit systeem een of meermalen het slachtoffer is geweest. En bleef het daar nu maar by. Het kan echter heel goed gebeuren, dat hy bij het volgende examen juist voor deze vakken onvoldoende wordt bevonden. Dit achten de schrijvers eene ongerijmdheid en wij doen zulks met hen. Waar ligt, zoo vragen zy, daarvan de oor zaak? Moet men uit zoo’n geval leeren, dat de examinator in het eerste geval die hooge cyfers maar cadeau gaf en dus niet deugt voor zyn werk Of moet men er uit beslui ten, dat in het tweede geval de examinator te moeilijk vraagt? Of zou het soms liggen aan de ónmogelijke omschrijving van het programma, dat spreekt van: eenige kennis nadere kennis, kennis van dit en van dat? Naar het ons voorkomt, ligt de oorzaak, al thans in hoofdzaak, noch in het een, noch in het ander, maar in heel iets anders, n.l. in het verschil tusschen weten en begrijpen. Als het bij examens in de eerste plaate ging om het begrijpen, zou het kwaad waarschijn lijk niet zulk^/groote proporties aannemen. Wat men dit?/ jaar goed begrijpt, begrijpt men) ook het volgende jaar. Wat wij goed hebben begrepen, laat ons niet zoo gemak kelijk weer los. Het gaat by examens echter om weten, d.i. om het hebben van parate kennis. Én nu heeft, naar wij meenen, Mu'l- tatuli eens gezegd, dat, indien men alles, wat de knapste professor, zonder zijne bi bliotheek te raadplegen, met zekerheid weet, in een boekje ging afdrukken, dit een om vang zou hebben zoo klein, dat het met een kwartje goed betaald was. Dit nu is o.i. het groote kwaad van ons onderwijssysteem met zijn examens in het vooruitzicht, dat het veel te veel gericht is op weten, op parate kennis. Dit maakt voor onze jeugd niet alleen het leven tot een hel, maar staat de ware ontwikkeling het begrijpen zoo me nigmaal in den weg. Wie kent ze niet de mannen, die dank zij hun sterk geheugen veel weten, maar juist door dat vele weten zoo moeilijk komen tot begrijpen. Over dit thema: weten en begrijpen, troffen wij enkele belangrijke opmeridn- arvoor, >p de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 16 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer '20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Op «II Markt IS fiOIDW COURANT. Koordfluweel bedrukt, nieuwste dessins 70 cM, breed Crêpe de Chine Artificial moderne kleuren 90 cM. breed Door enorme bijvulling in onze afdeelingen Mantels en Japonnen, zijn wij in staat U buitengewoon voor* deelige aanbiedingen te doen Ook in Blauw en Zwart. I echter te voorzien dat het slechts een exe- cutie-uitstel zou zyn en dan binnen enkele jaren het voorstel weer zou komen. Bekend is dat de tegenwoordige commissaris der Koningin in Zuid-Holland vóór het plan is, terwijl zyn voorganger er althans niet in die mate vóór was dat hy er al zijn kracht aan gaf om het te volvoeren. Het voorstel is thans ook footer en naar het ons lykt beter voorbereid. Het wil in eens orde scheppen in een tamelijk verwar de situatie van de grensregelingen der aan grenzende gemeenten. Niet alleen den Haag, Rjjswyk en Voorburg zyn nu by de zaak betrokken, maar ook Wassenaar, Delft, Veur en Stompwijk. Een strook grond die vlak tegen den Haag aanligt en op groote afstand van de komt der gemeente Wasse naar, zal bij den Haag komen. Delft krijgt een stukje van Rjjswyk, wyl dit als afzon derlijke wyk dichter bij Delft dan by den Haag ligt. Zoo krijgt Veur een hoekje van Voorburg en het zal dan mef Stomp wijk vereenlgd een eenigszins behoorlijke ge meente vormen. Er worden nu reëele gren zen gemaakt en niet de imaginaire die thans golden en waarvan er zelfs één dwars door een woonhuis ging. Hoofdzaak is natuur lijk het verdwijnen van Ryswyk en Voor burg als zelfstandige gemeenten. Men moet wel moedwillig een verkeerden toestand willen handhaven als men daar tegen is. Niemand kan op den hoofdweg van den Haag naar die beide gemeenten ook maar vermoeden waar de grens eigenlijk is. Op een oogenblik verandert de straat van naam en daar is het dan. Terecht is er in het voorstel, tot annexatie op gewezen dat een eigen gemeenteleven in de beide plaatsen niet meer aanwezig is en dat van een zelfstandig maatschappelijke eenheid ook geen spoor is te vinden. De vier hoofdbedrijven van een gemeente missen zy, want den Haag levert gas, water, elec- triciteit en telefoon. De verbindingen wor den gevormd door de Haagsche tram en deze maakt den afstand van centrum tot centrum korter dan menig ander punt in den Haag van zijn eigen stads-centrum af ligt. Groote winkels z\jn er in die plaatsen niet, aiwav. o.v I het debat een poosje geduurd heeft, er beter in dan menigeen, die uren lang in de stuk ken aan ’t vossen is geweest. De heer Hans haalt daarbij nog een oor deel van Mr. Treub aan over Heemskerk uit den tyd, dat beiden lid waren van den Amsterdamschen gemeenteraad. De heer Treub hoorde Mr. Heemskerk daar eens paarden bij zich en zelfs kameelen, merkte Benoit op. Dat is zoo, en juist daarom wil ik trachten hun sporen te ontdekken. Den weg, dien zij genomen hebben, kunnen wij ook volgen. De grond werd steeds harder en rotsachti ger. Groote platte stukken steen lagen hier en daar verspreid, waardoor de paarden dikwijl® bijna uitgleden. Tegen zonsonder gang lag de eerste helling voor hen Steil en bezaaid met rotsblokken, onmogelijk met de ■paarden te bestijgen. Zij besloten hier te overnachten, en den anderen dag verder te zien. Dien nacht hielden zij om beurten de wacht. Gedurende een van die wachten, hoorde Carew tweemaal, doch op zeer groo- ten afstand, het gebrul van een leeuw. Blijk baar- was deze streek toch niet zoo onbe woond als hij aanvankelijk had gedacht. Hij constateerde dit met blijdschap. Waar leeu wen huisden, zou ook water en voedsel Voor de paarden zijn. Hij deelde zijn bevindingen eenige uren later aan Benoit mede, die deze tijding geestdriftig ontving. Misschien kan ik dan nog eens een leeuwenhuid bemachtigen, zei hij enthousi ast. Maar dat is waar ook, liet hij er spij tig op volgen, volgens den professor moe ten wij hier zoo weinig mogelijk van vuur wapenen gebruik maken. Ja zeker, antwoordde Carew glimla chend, doch daarom behoeven wij ons niet door de leeuwen te laten op vreten. Onze waarde professor heeft met die omstandig heid geen rekening gehouden en als het noo- dig ia zullen wij van onze geweren gebruik eene niet onbelangrijke rede houden over een onderwerp, hetwelk hy zoo weinig had bestudeerd, dat hy het gemeenteblad, waar in het praeadvies van Burgemeester en Wethouders er over voorkwam, nog moest open anyden, toen de discussie al aan den gang was. Als een tweede voorbeeld van iemand, die goed begrijpt, zonder dat hij veel weet, noemt de heer Hans den bekenden Fran- schen staatsman Aristide Briand. Clémen- ceau stelde Briand en Poincaré eens tegen over elkaar. Van Briand zeide hij, dat deze niets weet, maar alles begrijpt. En van Poincaré, dat hy alles weet, maar niets be- grijpt. Nu wil het ons voorkomen, dat men met personen, die zoo gemakkelijk schijnen te begrijpen, zonder dat zy veel weten, voor zichtig moet zyn. Er zyn nu eenmaal men schen, die door hun redenaarstalent in staat zyn, uitstekend te zeggen, wat zy in wer kelijkheid weten noch begrijpen. En er zyn ook menschen, die volstrekt niet kunnen zeggen, wat zy toch zoo goed weten en be grijpen. Dit neemt echter niet weg, dat wel eens gevraagd mag worden, of onze tijd niet veel te veel werk maakt van het weten en daar door zich kenmerkt door niet begrijpen. En of hieraan niet moet worden toegeschreven, dat men inzonderheid op sociaal gebied in de laatste jaren is gekomen tot het begaan van domheden, waarover de eenvoudige, maar met gezond verstand bedeelde men schen de handen ineen moeten slaan. 27 Carew glimlachte. Dat heb ik wel meer gedaan, bij de jacht op grof wild. Een kleine aanwijzing is dikwijls voldoende. Eenige pas afgebrokkel de steenen of, in dit geval, krassen van hoeven. Gemakkelijk is het niet, dat geef ik toe, maar we weten ten naastenbij de plaats waar wij moeten zoeken. De „verloren bergen", de twee hoogste punten, waren nu met het bloote oog zicht baar, doch heel flauw en wazig in de neve lige verte. Het zal ons veel moeite kosten, die te bereiken, zei Benoit.Hemelsbreed lijkt de afstand mij wel veertig mijlen. Zooveel niet, antwoordde Carew, terwijl hij zijn kijker instelde, ik denk zoowat een dertig. Maar die afstand zal meer dan verdubbeld worden door de omwegen welke wij zullen moeten maken. Ik heb op het eogenblik maar één groote zorg, en dat zijn e paarden. Of zij, die steile hellingen en «malle paden kunnen beklimmen. Onze tegenstanders hebben eveneens Het eene uur na het andere verstreek, maar hij werd niet wijzer. Eens kwam hij met moeite over een spiegelglad gesteente van groote oppervlakte. Zijn paard gleed tel kens uit en brieschte angstig. Opeens uitte hij een kreet van vreugde. Een einde van hem af zag hij verscheidene lange en kortere witte krassen in den stee nen bodem. Vlug bond hij zijn paard met de teugels aan een uitstekend rotsblok vast, en bekeek de teekens. Hier was vermoede lijk een paard gevallen. Kleine schilfertjes steen lagen er verspreid, en hij zag bij een diepen kras een paar bruine vlekjes. Opge droogd bloed. Ongetwijfeld had het dier of zijn berijder zich bij den val verwond. Hij volgde de sporen nog boven, en legde zijn zakdoek op graniet om de plaats gemakkelijkei nen vinden. Toen keerde hij zo’ gelijk naar het kamp Benoit hem met eenig Eindelijk, zei hij, vandaag niet meer terug zou komen. Heb je succes gehad? Ik weet de plaats, waar onze vijanden de helling bestegen hebben, antwoordde Ca rew. Het zal echter niet Veel beter gaan dan hier, al is het daar minder steil. De paarden loopen veel kans, aan de scherpe steenen hun pooten te bezeeren, en daar moeten we iets op verzinnen. Een gedeelte van onze tent zal er aan moeten gelooven. Carew scheurde een groot stuk linnen In lange reepen, en wond deze, geholpen door Benoit, om de hoeven en pooten der paar den. Een vervelend werkje dat ruim een uur in beslag nam. Maar toen het dan ook klaar was, zag Carew er met tevredenheid op terug. De kans was nu zoo goed als uitge sloten, dat splintertjes steen in hun pooten zouden dringenwaardoor de dieren kreu pel konden worden, en veel kostbare tijd verloren zou gaan. Het was intueschen reeds tien uur gewor den en de beide mannen sprongen haastig in het zadel. Carew wilde trachten nog voor twaalf uur over de eerste helling heen te komen. Spoedig hadden zij de plek bereikt, waar Carew's zakdoek als wegwijzer lag. De weg was uiterst moeilijk en zij moesten al hun aandacht wijden aan den weg, om te voorkomen dat zij met de paarden een ge- vaarlijke buiteling maakten. De windsels een eindweegs naar bewezen uitstekende diensten. Meermalen ee>n blok »r te kun- hij zoo snel mo te rug. waar Archibald ongeduld verwachtte. ik dacht, dat je stootten de zenuwachtige dieren tegen de steunen, maar het stevige linnen voorkwam ernstige verwondingen. Een keer gleed Ca- rew's paard eenige meters achteruit en viel. Carew sprong er bijtijds af en het duurde een kwartier voor het dier weer op zijn tril lende pooten had gekregen. Zij vonden het nu maar beter, om, naast de paarden, te voet verder te gaan, al vergde dit veel van hun krachten. Dikwijls moesten zij halt houden, teneinde weer op adem te kunnen komen. Hun voorgangers waren ook. vol gens de sporen, enkele keeren uitgegleden. Overal vertoonden zich diepe krassen en geulen Als zij een oogenblik hadden stil gestaan. ging het weer verder. Carew was-on- vermoeid en Benoit verklaarde dit ronduit. maken. Het doet me plezier, dat jij er zoo over denkt, antwoordde de jongeman met een ko- mischen zucht. Ik was al bang, dat wan neer ik toevallig de wacht had en er kwa men eens van die lieve diertjes op bezoek, ik ze met een stokje weg zou moeten jagen. Misschien gelukte het je wel, lachte Carew. Er doen verhalen de ronde van menschen die Hou maar op, viel Benoit hem in de rede. En hun huid dan, zouden zij die bijgeval Vrijwillig achterlaten? Neen, Henry, ik heb ineens een zwak voor leeuwenhuiden, en ik wil er een aan Joan cadeau gevenn. Het hooren van haar naam stemde Carew weer ernstig. Het lag hem op de lippen om te zeggen: Als wij ooit terug zullen keeren. Maar hij sprak die gedachte niet uit. Waar toe zou het dienen, den ander zijn goede stemming te bederven Na het ontbijt ging’ Carew er op uit om de sporen te zoeken. Benoit bleef achter en hield zich onledig met het nog eens extra vastbinden der bagage. Carew reed in westelijke richting een paar mijlen langs den voet der helling. Toen stapte hij af en voerde zijn paard aan den teugel mee. De grond was hier rotsachtiger dan ooit, maar de helling liep minder steil op. Hier, op deze plaats ongeveer, dacht hij, Inoesten hun vijanden naar boven zijn ge gaan. Langzaam liep hij voort, telkens even stilhoudend om beter te kunnen zien. Het was niet gemakkelijk, tusschen die groote steenen kleine afgebrokkelde stukjes, of krassen te vinden, waaruit hij kon afleiden, dat er ruiters gepasseerd waren. Korting- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 'per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 43400.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1