flllKE JONGEN kost en inwoning uil meubilaire goeder» MEISJE Uit den Goudschen Raad. PREDIKBEURTEN. Aankomend bediende (m.) Jongste bediende (m.) G. Janssen Huisnaaister TE KOOP: heeft gezegd: als de Kaarsenfabriek ze dan wil, dan zal zy ze hebben. Spr. heeft deze verklaring aan Mr. de Wdtt Wijnen medegedeeld. Wat spr. persoonlijk heeft gedaan, be hoort tot de zelfstandige taak van den wethouder, dat is hun bevoegdheid. Spr. zegt tot den burgemeester dat het niet noo- dig is geweest zich op zoo afkeurende wyze over spr. uit te laten. Een volgende keer zal spr. het wederom doen. Spr. eischt zyn recht daarvoor op. Wethouder Donker's oordeel. Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat de houding van wethouder Van Staal in deze hem leed doet. De houdingvan de Kaarsen fabriek tegenover B. en W. is een zeer loyale geweest, waarvoor apt. hulde brengt. Spr. betreurt het dat de wethouder van fi nanciën in deze niet in zijn qualiteit van wethouder in het belang der gemeente opgetreden, maar als advocaat voor de Kaarsenfabriek, die daaraan toch volstrekt geen behoefte had. Spr. wyst er op dat B. en W. het aanbod van Van Wingerden van 5.per woning in de hand hadden, terwijl de begrooting der gemeente te hoog was. Later heeft Ge meentewerken alles bij het plan gegeven, wat er by werd gevraagd tot den pry's van 5.—.-De vrees dat Gemeentewerken met dien bouw niet zou uitkomen, heeft spr. weerhouden om dat plan te aanvaarden. Spr. noemt het onbehoorlijk om het te doen voorkomen alsof de andere wethouders aan het particuliere plan wat zouden hebben kunnen verdienen. Het was voor spr. dui delyk dat de wethouder Van Staal alleen aan de Kaarsenfabriek zou adviseeren het Gemeenteproject te aanvaarden. Ook wethouder Sanders heeft de houding van zyn partijgenoot afgekeurd, al achtte deze de zaak opgeblazen. Spr. zegt dat de Directie der Kaarsen fabriek de woningen van Van der Horst mooie woningen heeft genoemd. Daaruit blykt dat deze niet afwijzend daar tegen- Spr. zegt ondervinding te hebben van Ge meentewerken. Het bevalt spr. niet dat zon der berekening zoo maar alles is toegege ven. Voor spr. was het aantrekkelijke dat de gemeente wist waar ze met het plan-v. Wingerden mee af was. Met het plan-Ge meentewerken zyn we dat niet. Het zal la ter moeten blijken of men met den genoem den prijs kan uitkomen. Wethouder Koemans contra van Staal, Wethouder KOEMANS (r.k.) komt er tegen op dat wethouder Van Staal hem eenige insinuaties naar het hoofd heeft ge worpen, die den indruk kunnen vestigen alsof spr. en zyn partijgenoot er beter van zouden kunnen worden. Dergelijke uitlatin gen treffen hem, die ze uitspreekt. Spr. zou zich tegenover den heer Van Staal wel iets dergelijks kunnen veroorloven, maar spr. zal dat niet doen. Spr. wijst er op dat het onjuist is dat de geheimhouding ten opzi chte der teekenin- gen zou zijn geschonden. Op dat oogenblik was er geen geheim meer. Bovendien is het zeer zonderling dat deze wethouder den heer Zanen vlak voor zyn vertrek, op dien: vraag mededeelde dat er niets bijzonder: aan de hand was! .JfeUhaflg .Yg&gglegde glan kelyke. De door spr. aanvankelijk gedacht: woningen waren veel beter, aantrekkelijkei en goedkooper. „Het verloop is heel anders dan de wethouder hier heeft medegedeeld. Spr. bespreekt ook de conferenties met de Kaarsenfabriek en de houding van wet houder Van Staal in deze, waarbij spr. tot dezelfde conclusie komt als wethouder Don ker. Als de wethouder Van Staal niet be grijpt dat niet hij de geschikte man was otr. te onderhandelen, dan zal hy dat wel nooit begrijpen. Het standpunt van wethouder Sandei Wethouder SANDERS (s.d.) zet even eens de geschiedenis van deze woningen uiteen. Spr. erkent dat de woningen van v. d. Horst en v. Wingerden zeker goede woningen zyn. Tevenover deze stonden de woningen volgens het gemeente-ontwerp, waarvan het bovengedeelte geriefelijker is. Het was spr. toen hy wist dat beide plannen goed waren, en de Kaarsenfabriek 0.50 meer wilde betalen, onverschillig welke van deze zou worden gekozen. Wethouder Van Staal achtte het plan van Gemeentewerk: beter en heeft dat daarop voorgestaan. Toen bleek, dat de Kaarsenfabriek aan dat plan ook de voorkeur gaf, heeft spr. het andere plan losgelaten, teneinde zaken te kunnen doen. Spr. stelt ook vertrouwen in Gemeente werken, dat de kosten niet zullen worden overschreden. Het bezwaar door de ander: wethouders aangevoerd, deelt spr. in deze niet. Spr. meent dat verdere discussie over deze aangelegenheid overbodig is. Wethouder Sanders geeft toe dat het for meel onjuist is dat wethouder Van Staal persoonlijk heeft onderhandeld, maar men moet de omstandigheden van de afwezigheid van den burgemeester en secretaris daarbij in 't oog houden. De heer Steenland becritiseert wet houder Van Staal. De heer STEENLAND (r.k.) wil zich niet aan de overdrijving schuldig maken van wethouder Van Staal. Spr. zegt dat hij het op hoogen prys zou hebben gesteld dat wethouder Van Staal precies de vraag zou hebben begrepen die de Commissie voor de Financiën heeft gesteld. Dat heeft hij niet! Spr. heeft zich de vrijheid veroorloofd op „Gemeentewerken' 'de plannen te gaan zien, sinds hy er in geloopen is met den bouw van de school aan de Eerste Kade. De tee- keningen van het ouderwetsche type, dat aanvankelijk is gemaakt, heeft spr. niet be vredigd. Daarop heeft spr. gevraagd naar het plan van Wingerden en v. d. Horst. Toen er op 27 Sept. geen geheim meer bestond omtrent die teekeningen, heeft spr. zich ge wend tot zijn mede-commissielid Zanen. die hem inlichtingen heeft gegeven. De heer Zanen was zeer verontwaardigd dat de wet houder Van Staal hem, toen hy daags te voren „Gemeentewerken" heeft gezien, hem gezegd had dat er niets bijzonders was. Spr. doet mededeeling van de inlichtingen door hem van den heer Zanen gekregen. Deze gaf de voorkeur aan de woningen van het type-v. Wingerden boven die van het ontwerp der gemeente in eerste instantie. Spr. betreurt de eenzijdige inlichting door den wethouder, daar in de Commissie voor de Financiën alleen de teekening der ge meente ter tafel is gebracht en niet de an dere. Spr. heeft gezegd niet de voorkeur te hebben voor de heeren v. Wingerden en v. d. Horst, maar voor hun woningtype. Wan neer de gemeente nu de woningen zal bou wen ,zai nadrukkelijk worden gelet op de detail rekeningen na alle toezeggingen op het gemeenteproject gedaan. De meening van den heer Heerkens. De heer HEERKENS (r.k.) gaat de ge schiedenis dezer woningen na aan de hand van de publicaties van den heer Van Staal in zyn orgaan. Spr. wijst op de aanbiedingeir van de schitterende woningen van v. Win gerden en v. d. Horst, maar ook van San ders voor koopprijzen waarmede de ge meente uit kan, terwijl het gemeenteproject slechter was en risico's inhield. Spr. be grijpt niet het dwingen van den wethouder. Hij vraagt of het vertrouwen wekt dat Ge meentewerken telkenmale zyn plan heeft moeten wijzigen om te komen tot het ge- wenschte type? Spr. komt op tegen de uitlatingen in het Van Staal-orgaan dat het de bedoeling was van den burgemeester en de beide katho lieke wethouders de bouw- en woningver ordening te saboteeren en slechte woningen te willen brengen. De heer Van Vliet verdedigt Van Staal's optreden. De heer VAN VLIET (s.d. zegt dat nie mand de verdenking heeft geuit van het trekken van financieele voordeelen uit den particulieren bouw. Dat heeft men uit des wethouders woorden gehaald, maar dat heeft deze niet gezegd. Het eerste plan was volgens spr. gi verouderd type, het was een type door het Rijk voorgeschreven. Aan Gemeentewerken is men wel degelijk op de hoogte en in staat om te maken wat men wil. Spr. acht de woningen van v. d. Horst niet gewenscht, wijl deze niet aan de Bouw en Woningverordening in hoofdzaken vol doen, terwijl het project van Gemeentewer ken in elk opzicht aan de daarin gestelde eischen voldoet. Men had aan den dienst van Gemeentewerken niet zulk een ezels- trap moeten geven. Voor den goeden bouw van Gemeentewerken voert spr. als voor beelden aan de woningen van de ouden van dagen en de controle-woningen. De kosten daarvan zyn gebleven beneden de opgaven. REPLIEKEN. De heer VERKERK (a.r.) zegt dat het kan verkeeren. Wanneer wethouder Van Staal zegt het vertrouwen in hem te heb ben opgezegd, dan zou er voor spr. aan leiding bestaan om niet meer in de Com missie voor de Financiën te verschijnen, daar zijn adviezen dan niet worden gewaar deerd. Het is mogelijk dat spr. in de Com missie voor de Financiën verkeerd heeft ge hoord, maar dan heeft de wethouder niet goed gezegd. Spr. is na de discussie nog meer tot de overtuiging gekomen dat er door den wet houder gewrongen en gedrongen is. Waar nu uit het antwoord van den voor zitter is gebleken dat de Kaarsenfabriek- directie de voorkeur geeft aan het type van het gemeente-ontwerp, blijft er niets anders óver dan het plan te aanvaurden, zooals het wordt voorgesteld. Mevr. Riesz aan 't woord. Mevr. RIESZ (lib.) vindt na het gehoorde de beslissing nog steeds moeilijk. Spr. heeft de woningen van de heeren Sanders en daar- SMftLD? èersté^varerTgoeS en gebeft de andere eveneens, wellicht - beter. De huizen aan de Eerste Kade gebouwd, naar het ontwerp van Gemeentewerken, zou spr niet prefereeren. Volgens verklaringen van Gemeentewer ken, komen de huizen volgens haar project gebouwd tot de genoemde prijzen. Wanneer deze opzet niet geheel en al vertroebeld was door politiek, zou deze zaak zonder discussie zyn gepasseerd. Spr. vraagt zich af waarom er nu van acht tot middernacht over moet worden ge sproken? Er is niets bereikt. Als het College gezamenlijk had gevraagd aan de Directie, dan was er niet het minste bezwaar geweest, bij een antwoord daarop, direct te beslissen. Spr. betreurt het dat het brandje Woens dagmorgen oorzaak was van de afwezigheid van den burgemeester, waardoor wethou der Van Staal eigenmachtig is te werk ge gaan. Mr. de Witt Wijnen's vraag omtrent het niet-ingrypen van B. en W. De heer Mr. DE WITT WIJNEN wyst er op dat deze spoedvergadering is belegd ten- rinde den Raad nog in staat te kunnen stel len de huizen van Van Wingerden en v. d. Horst te accepteeren. De vraag van de Com missie voor de Financiën had thans door B. i W. moeten zyn beantwoord. Er is gebleken in het college een sterk wantrouwen in den wethouder Van Staal. Daarom verwondert het spr. dat het college niet nog opnieuw zich in verbinding heeft gesteld met de directie der Kaarsenfabriek. De meerderheid had zich nog met de Kaar senfabriek-directie kunnen verstaan. Het was niet juist dat de wethouder de bespreking heeft gevoerd, daar deze in de Commissie voor de Financiën zyn persoon lijke meening naar voren heeft gebracht. Spr. ziet zich nu verplicht nolens volens het voorstel van B. en W. te accepteeren. Met de woningen van v. d. Horst zouden we we- af zyn, met Gemeentewer ken zyn we dat niet.' Spr. zegt dat de gemeente een belangrijke :oncessie heeft gedaan door deze woningen beschikbaar, te stellen voor de Kaarsenfa brieken uit Schiedam. Spr. zou dit gewij zigd wenschen te zien voor allen van het personeel dier fabriek. De exploitatie-opzet acht spr. zeer nauw gesteld. Spr. hoopt dat de berekening juist zal blijken. De heer Maaskant becritiseert den heer Verkerk. De heer Maaskant (s.d. heeft het gevoel dat er in den Raad is een sterk wantrou wen tegen den wethouder Van Staal. De heer Verkerk moet de laatste man zyn, die van „verontwaardiging" mag spreken, na de aanvaarding van de motie de Witt Wfi- in, die zyn eigen motie heeft vergiftigd! Spr. acht de Gemeentelijke woningen be ter door het toezicht daarop; er komen daar door ook meerdere woningen in Gouda. De woning van v. d. Horst zouden worden ge bouwd naar de oude verordening. De heer Polet contra den heer Verkerk. POLET (a.r.) acht zich niet aan sprakelijk voor de opmerkingen van den heer Verkerk, die spr. en den heer Muyl- wijk niet onderschrijven. Spr. is vóór het type gemeentewerken, omdat dat type hoog bouw hem meer aanbevelenswaardig lijkt. voor INDIë. Voorhanden bii Boekhandel J. DE VEN Wjjdstraat 4 Tel. 375- Gemeentewerken heeft het type v. d. Horst geprezen, maar het is anders dan het door Gemeentewerken is gedacht. Spr. is over tuigd dat de particuliere bouw zal ge veel last en moeite. Het toezicht van Ge meentewerken is gebleken by de school aan de Eerste Kade zeer streng te zijn eh niet Spr. acht het ook beter dat alle bouwer3 een gelyke kans krijgen, dan dat het aan één bouwmaatschappij wordt opgedragen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) acht ook het type gemeentewoningen uit hygiënisch oogpunt heter. Repliek van Wethouder Van Staal. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repliceert na middernacht. Spr. verdedigt zyn stand punt tot reeeie uitvoering van de overeen- Komst met de Kaarsemabriek. Spr. en de directie der Kaarseniabnek hebDen samen de belangen der gemeente gediend. Spr. zet uiteen waarom de kosten door Gemeente werken zyn verlaagd. ie kwart voor een eindigt de wethouder zyn uitvoerige repliek. Replieken van wethouders Donker en Wethouder DONKER (r.k.) repliceert. Spr. zet zijn standpunt nader uiteen en ver klaart dat hy zich tege ïover de directie der Kaarsenfabriek heeit geschaamd dat een wethouder op dusdanig^ wyze direct aan de zyde der Kaarsenfabriek heeft gestaan, in- plaats van aan de zyde der gemeente. Wet houder Van Staal stelt zich persoonlijk op de plaats van den burgemeester, het college, de Raad! Hy geeft zichzelf de opdrachten! De wethouder Van Staal is de schuld van de heele langdurige discussie over deze zaak! Spr. wil er niet aan medewerken dat Gemeentwerken alles beheerscht om geen enkele teekening van een particulieren bou wer te accepteeren! Wethouder KOEMANS (r.k.) repliceert en blijft handhaven dat hem het vertrou wen in Gemeentewerken ontvallen is, na de herhaalde wijzigingen. De Voorzitter kan een optreden van Wethouder Van Staal als thans niet weder tolereeren. De VOORZITTER zegt dat hier zelfs ge zegd is wat al is herhaald. Dat is heel erg. Spr. kan niet tolereeren, dat nog eens ge schiedt, wat nu door wethouder Van Staal Had het college nog na de daad van wet houder Van Staal een antwoord gevraagd, dan zou daarmede het prestige van-den wet houder zyn geschaad! De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel wordt hierop te 1 uur zon der stemming aangenomen. Voorstel ij. onteigcining in het belang der Volkshuisvesting. Aangehouden. Voorstel tot onbewoonbaarrerklaring van 49 woningen. i tO|C verhuur der larkt 26/27 en verdejre voorko Een voorstel tot beschikbaarstelling van 'n bedrag voor het aanbrengen van noodzakelijke herstellingen aan de KJeiweg8brug. Aangehouden. Af- en overschrijvingen op de gemeente begrooting, dienst 1930. in den nacht geeft de Rondvraag. Na één uur VOORZITTER den Raad nog de gelef heid voor een „kleine" Rondvraag, wi van wij geen aajïi-eekening meer hebben ge houden. TWEEDE KAMER. De Voorstellen van Minister Deckers inzake de aanbouw van een kruiser een een flottiljevaartuig aangenomen. Li de Kamer heeft gisteren bij de replie ken inzake het vlootplan van Minister Dec kers. de heer Louis de Visser een hevig tu- iult veroorzaakt.' De heer L. DE VISSER (c.-p.) stelde vast. dat de heer Albarda was gecapituleerd voor het militarisme en het imperialisme. Zijn redevoering was niets dan demagogie! Wat doet deze held nu? vroeg de communist. Hij kruipt terug! Wat deed Liebknecht! Die bleef zijn standpunt verdedigen Maar wat doen deze politieke dominê's zónder Onze Lieve Heerriep de spreker, wijzend op de sociaal-democraten De VOORZITTER hamerde en wees op het ontoelaatbare van deze uitdrukking. De lieer DE VISSER besprak vervolgens •n ophitsend geschrift van een K.-K* pries ter, daarna de actie van den Paus. Dit kon de Voorzitter niet toelaten. Toen de heer De Visser met schelden voortging en een hevig tumult veroorzaakte, schorste de Voorzitter da zitting. ^heropening herhaalde zich hetzelfde De VOORZITTER gaf een explicatie van zijn besluit, om den heer de Visser 't woord te ontnemen. Dit deed hij, omdat de heer de Visser den Paus. een staatshoofd, op on toelaatbare wijze in het debat heeft betrok ken en omdat de spreker bij zijn aangeno men houding Volhardde. De heer DE VISSER ging vervolgens door met protesteeren. Luid bulderend, waarom de voorzitter het voorstel deed hem voor vandaag van de vergadering uit te sluiten. Dit. voorstel kwam in stemming. De heer de Vieeer probeerde de stemming te overschreeuwen en daardoor to verhinde ren, doch de leden gingen op een wenk van den voorzitter bij deze stemming opstaan en schreeuwden hun „voor" toe. zoodra zij met de hand aan het oor. hun naam hoorden afroepen door den commies-griffier mr. Kee perdie over een flink stemgeluid beschikt, maar desondanks moeilijk te verstaan was. En zoo werd de stemming voltrokken. Het voorstel werd met 91-1 etem, die van den heer Wijnkoop, aangen^en, waarna de heer de Viseer uit de zaal werd verwij derd. Daarna is de beraadslaging over de vloot wet voortgezet. Deze werd, nadat nog verschillende spre kers het woord Hadden gevoerd, aangeno men met 61 tegen 33 stemmen. Tegen stemden de soc.-democraten, vrijz. democraten en de heeren Wijnkoop, Floris Vos en Braat. STADSNIEUWS. BUITENLANDSCH NIEUWS. BRAZILIË. De revolutie heeft gezegevierd. De regeering is omvergeworpen. De presi dent is afgetreden. HtANKKIJK. Costes en Belmomite te Lc Havre Het stoomschip France, met Costes en Bellonte aan boord ie te Havre aangekomen Officieele nienschen uit luchtvaartkringen en journalisten waren ter beroeting aanwe zig. Vandaag zullen de vliegers, geëscorteerd door 12 vliegtuigen, naar Parijs vliegen, waar zij op le Bourget zullen landen. Tragische vliegramp te Le Bourget, Een vliegtuig op een huis gevallen. Verschillende woningen in brand. Een vliegtuig, uat opgestegen was op weg naar Ka tra en AdOis Abeba, viel te pletter op ae wiuKeis van den Vlaainschen straat weg te Le Bourget. Een geweldige vuurzuil steeg op en verschillende huizen vatten vlam De brandweer kon weinig uitrichten wegens de moeilijkheden om bij den haard van den brand te komen. Een vrouw, die aan het ontbijt zat, in het huis waarop het vliegtuig terecht kwam, weid gewond. Zoodra men den brand meester was slaagde men er in de verkoolde lijken bergen van beide vliegers, die naar het zie kenhuis van li© Bourget gebracht werden, waar een „chapelle ardente" werd ingericht. BINNENLAND. De toestand in de binnenscheepvaart. Een vergadering te Amsterdam. Heden wordt in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een vergadering gehouden, bij eengekomen op initiatief van het Onder- wijefonds voor de Binnenvaart te Amster dam ter bespreking van den toestand der particuliere binnenscheepvaart^ In deze vergadering, diegepresideerd wordt door den oud-Minister van Marine, Mr. E. P. Weeterveld, waren verscheidene leden van de Tweede Kamer en vele verte genwoordigers der betrokken binnenacheep- v aart-organisaties en vak vereenigingen aan wezig. Als inleiding yan de besprekingen in deze vergadering heeft da heer M. van der Sleen, oud-adjunct inspecteur voor de Binnen scheepvaart te Leeuwarden, een toelichting gegeven op een lezing over de economische i>n=it.io van de narticuliere binnenschippers, oie hij jn Augustus j.l. aan boord van hel instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart heeft gehouden. De heer van der Sleen heeft uitvoerig de oorzaken van den slechten toestand in de Binenscheepvaart, in het bijzonder in het Noorden van ons land uiteen gezet. Er is gebrek aan vracht en de schippers, die stil liggen ontvangen geen uitkeering, noch heb ben zij zelf reserves. De kosten voor de binnenschipper* zijn te hoog in vergelijking met de lage vrachten en de slechte voor waarden, waarop de .schippers moeten va ren. De spreker heeft verder een uiteenzet ting gegeven van de indirecte lasten, die den toestand moeilijk maken, als dure aehepen, hooge rente, geforceerde aflossing en duur onderhoud. Daarnaast wees hij op de concurrentie van de spoorwegen, die met regeeringssteun werken en op de concurrentie van het auto- vrachtvervoer. Als algemeene oorzaken wees de heer Van der gleeft erop. dat de schippers geen vol doende onderwijs hebben ontvangen en nog niet ontvangen, waardoor zij ook niet in staat zijn in dezen tijd zich bij het maat schappelijke leven aan te sluiten. Voor de schippers bestaat door gebrek aan organi satie evenmin gelegenheid zich te uiten over den toestand in het bedrijf. Tenslotte wees hij erop, dat er voor de schippers geen overheidszorg voor de sociale nooden is. AU inleiding voor de besprekingen gal hij •ersehillende middelen ter verbetering van den toestand. Als algemeene middelen noem de de heer van der Sleen in de eerste plaats voldoende en afdoende onderwijs, instelling van een Centrale Kamer van Koophandel voor de schippers, tevens scheepvaart-regis ter en verder plaatsing der schippers onder de sociale wetgeving en wijaiging van het kiesstelsel voor de Schippers, Ter directe voorziening in den noodtoe stand wilde spreker rijkssteun voor de be hoeftige schippers en verder werkloosheids verzekering. verbetering der tarieven en af schaffing of verlaging der tollen. Tenslotte wenschte spreker een onderhoud van rijkswege naar den toestand van het binnenschippersbedrijf om te komen tot op ruiming van overbodige seheepsruimte en overheidsbemoeiing inzake bevrachting ta rieven en conditiën Tenslotte beval inleider een spoedige en goede regeling voor do Binnenscheepvaart aan. Hilversum niet op de lange golf. De N. S. F. heeft het wel gevraagd maar niet gekregen. De PT T. zou, volgens de Tel., aan de A.V.R.O. hebben aangeboden om een proef ^emen met hernieuwde uitzendingen op De Persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat dit bericht onjuist ie. Wel heeft de N.S.F. gevraagd weer naar de lange golf te mogen overgaan, maar dit verzoek t, „fet ingewilligd kunnen worden. GOUDA, 25 Oct. 1930. De Ingenieur van Gemeentewerken. Aan liet eind van de openbare raadszit ting heeft Mr. de Witt Wijnen de vraag ge- steld of ei in verband met het a.s. vertrek van den ingenieur van Gemeentewerken al een oproeping heeft plaats gehad voor een opvolger. Op die vraag is een ontkennend ant woord gevolgd. De beteekeuis daarvan is de^e dat, daar de ingenieur niet 1 Januari a.s. den gemeen tedienst verlaat, er op dat tijdstip, naar alle waarschijnlijkheid niet in die functie zal zijn voorzien en dat in een periode, waarin allerlei belangrijke werken voor de gemeente in uitvoering zijn. Het vertrek van den ingenieur is reeds geruimen tijd bekend. Het is daarom zeer bevreemdend dat onder deze omstandighe den nog geen oproeping voor een opvolger heeft plaats gehad. Oprichting Monument Nederlandache Keddmgswezen. Tijdens de grootsolie plechtigheden bij de begrafenis van Dor us Rijkers i« het plan opgevat om in den Helder een monument op te richten ter eere van het Nederlandache Beddings wezen. Dat monument zal strekken om landge noot en vreemdeling te wijzen op de groote plichtsbetrachting van eenvoudige mannen, helden, die vrijwillig en zonder aarzelen hun levtjn wagen om in nood verkeerenden te redden. Het bedoelt te zijn een getuigenis, dat (Nederland trotsch ia op deze koene hel den. Ten einde de benoodigde gelden (f 50.000) bijeen te brengen heeft zich een commissie gevormd, waarvan Z. K. H. Prins Hendrik het beschermheerschap heeft aanvaard en een aantal van de meeste vooraanstaande personen uit ons land hst eerelidmaatschap bekleed en. Voorts zijn provinciale comité s opgericht en ten slotte kringcomité'a voor gedeelten der provincies. Dezer dagen is het kringcomité voor den kring Gouda en Omstreken samengesteld, met als Dagelij,ksch Bestuur de heeren Gaar- landt, burgemeester-voorzitter, O. J. van As, referendaris ter secretarie, secretaris; H. Harnis, directeur der Rotterdamsobe Uank- vereeniging, penningmeester, allen te Gouda en Uilkens en Bergman, burgemeesters der gemeenten Bergambacht en Gouderak. Dit comité stelt zich voor, dat in de maand November 1930 een collecte in de tot den kring toegetreden gemeenten zal worden ge houden. Voor Gouda is deze collecte vastgesteld op Zaterdag 29 November 1930. De opbrengst van de door het geheele land gehouden collecten zal in de eerste plaats worden bestemd voor de stichting van het monument Het eventueel overblijvend be drag zal ter beschikking worden gesteld van de Noord- en Zuid-Hollandsche en de Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappijen om te worden Bevoegd bij de fondsen, welks dienen tot ondersteuning van redders van schip breukelingen, die oud en behoeftig zijn ge worden. Gelegenheid tot storting van gelden voor uit doel bestaat zij den penningmeester, Postgiro 2748 Rotierdamsche Bankvereeni- ging Gouda, ten name van den heer Harms en met vermelding van „Monument I>"', dii Bevorderd tot arts. Aani de Ryksumvemiteiti is gistermiddag bevorderd tot arts de heer I,. Muller, alhier. Kerk en Vrede. Deze week werd hier te Gouda een afdee- ling opgericht van Kerk en Vrede aange sloten bij de N.M.O.F. Het voorloöpig be stuur bestaat uit den fleer Dernee, voorzit- ter, P. Bakker, Bleekerasingel 29, secretaris en mej. Manot, penningmeestereaee. OPENBARE LEESZAAL. „Ik dacht dat de Leeszaal zoo n\eer. ja... voor de minder ontwikkelden was." „D e Lees zaal is voor iedereen, e prachtigste maandbladen liggen er. Om er een paar te noemen: de Gidsde Nieuwe Gidshet HaagscH Maandblad, Elsevier's maandschrift, Stemmen des tijds, de Stem, de Gemeen schap enz." Adv. Deze week zien we in de Schouwburg- bioscoop een programma waarop zoowel een nisch als een dramatisch hoofdnummer kt. „Vier en twintig uur getrouwd" is geestig» comedie, waarin de bekende Franache filmster Marie Prevost, die we in langen tijd niet op het witte doek zagen, de rol vervult van de eenigazins excen- triéke milflionair's dochter, die zich ten doel heeft gesteld een bekend vrouwenhater te veroveren, wat haar na tal van vermakelijke avonturen tenslotte natuurlijk gelukt. In volle zee wordt aan den kapitein van het schip gevraagd of hi| een paartje in het huwelijksbootje wil zetten. Het tweede hoofdnummer is van drama- tischen aard, getiteld „Trapeze". Niemand minder dan Paul Richter vervult er de hoofdrol jn, bijgestaan door Claire Rammer, t Is een film uit het circusleven, dat in dten laaMen tyd ai tofc onderwerp heeft gediend voor menig prachtig filmwerk. Ditmaal ia dé hoofdpersoon van adel ijken huize, maar door de omstandigheden thuis weggeloopen en werkzaam in een circus aan de trapeze. Ondanks het dramatische ver loop, ontbreekt ook deee keer the happy j oen aanbevelenswaardig programma, dat door goed» muziek werd opgeluisterd. De kapperszaken 's Maandagsmiddags Afkondiging van de Burgemeester en Wethouders ter kennis, dat door den Raad dier g te in zijne vergadering van 13 October 19» ie vastgesteld de volgende verordening: „Verordening tot wijziging der verordening Artikel la wordt vervangen door het voir gend artikel F Van acht uur in den avond tot na één uur in den nacht. Een belangrijk voorstel tot woningbouw voor de Kaarsenfabriek in een politieke sfeer vertroebeld. Van een wethouder die zich de bevoegdheid van het College aanmatigt. De pers, die verdween. De Raad heeft het gisteren al te bar ge maakt. Van acht uur in den avond tot na één uur in den nacht hebhen de edelachtbareu hun tijd zoek gebracht aan de behandeling van een voorstel, waarvan de aanneming b(j voorbaat met algemeene stemmen ver zekerd' was. Het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Kaarsenfabriek voor den bouw van 50 arbeiderswoningen, op zichzelf van beteekenis voor de gemeente, is op dusdanige wijze door de politieke sfeer waarin het is gebracht, vertroebeld, dat de werkelijke beteekenis en de consequuenties van de overeenkomst in een gedaas zonder piTió. ziin ondergegaan. Dat voorstel heeft een langdurige ge- schiedenis, die ieder wel kent, maar desniet tegenstaande hebben de edelachtbaren het oirbaar geacht den duren gemeentelijken tijd en de nachtrust van zichzelf en anderen te offeren aan het kauwen en heritauwen van dat alles. Vyf uur lang is er „gekeuveld" zullen we maar zeggen, het juiste woord houden we maar achterwege, over de wyze waarop de wethouder van Openbare Werken en Finan ciën de totstandkoming dezer transactie in het college en daarbuiten heeft bevorderd, waarby hy' is uitgegaan van de vooropge zette bedoeling dat de woningen voor de Kaarsenfabriek niet zouden worden ge bouwd door de particuliere bouwnijverheid volgens eigen ontwerpen, maar volgens de ontwerpen en eischen, die de dienst van Gemeentewerken daarvoor zou stellen. Het is systeem geworden dat Gemeentewerken alles beheerscht en doorzet naar eigen wil. Dat is boven alles uit de discussie geble ken en daartegen is groote verzet ontstaan in het College van B. en W. en in den Raad. De wethouder van Financië* en Open bare Werken heeft op allerlei wyze dat gene wat van particuliere bouwmaatschappij is aangeboden en goed werd geacht, opzij geschoven en zich daarbij de vrijheid ver oorloofd in publicaties het te doen voor komen alsof het hen, die de particuliere onderneming een goede kans wilden gun nen, het er om te doen was, slechte wonin gen te doen bouwen. Waarlijk, de Kaarsen fabriek-directie, die om haar loyale houding alle hulde is gebracht, zou er wel voor wa ken, dank zy ook haar bekwame adviseurs, dat niet anders dan werkelijk goede wonin gen voor hunne arbeiders zouden worden gebouwd conform de toezegging haar door Bij deze gelegenheid is het weer eens op nieuw gebleken, hoe wethouder Van Staal zich vrijheden permitteert waartoe zyn wet houdersambt hem de bevoegdheid niet ver leent, maar die hy zichzelf aanmatigt, zon der medeweten en zonder instemming van hen, aan wie die bevoegdheid behoort. Het frappeert dat by de voorbereiding dezer zaak door het college niet datgene is waardoor net persoonlijk optreden en wethouder onmogelijk zou zijn Het kan slechts verwondering wekken dat het college van B. en W., in welks bevoegd heden de wethouder Van Staal, blijkens mededeeling van den Raadsvoorzitter gis terenavond, bij de besprekingen met de Kaarsenfabriekdirectie is getreden, niet straf daartegen is opgetreden, maar na een afkeuring in dat college, in den Raad alleen heeft volstaan met de mededeeling dat een persoonlijk optreden als in dit geval door wethouder Van Staal, een tweede maal niet zou worden getolereerd! Alsof deze wet houder daarvoor niet zyn schouders ophaalt! Het zal niemand verbazen dat wethoudei Van Staal, volkomen in de lyn van zyn geheele optreden, met volkomen negatie van de terechtwijzing, deze heeft beant woord met: „een volgend maal doe ik het weer, ik eisch dat recht voor my op!" Zoo zien we in Gouda de dwaze toestand dat het college van B. en W. zich laat drin gen en wringen, zooals de heer Verkerk het heeft uitgedrukt, door één hunner, wethou der Van Staal, en dat dat College daartegen niet anders weet te doen dan wat sputte ren! En de Raadsvoorzitter laat ieder maar praten, praten, kauwen en herkauwen zon der eind! Toen het één uur was vannacht, heeft de (pers er de brui van gegeven. Allen op de perstribnnt „aren er beu van om vijf uren achtereen het „gedaas" voor de tribune en de pers aan te hoerenDe eer die haar werd aangedaan om telkenmale te worden ver zocht het gesprokene uit te dragen tot de burgerij, is haar te machtig geworden. De Raadsvoorzitter had van het „gekeu vel" blykbaar nog niet genoeg en zette na het eerste uur van den nieuwen dag nog een „kleine" Rondvraag op... en warempel er bleken nog talrijke liefhebbers! Toen werd het de pers te bar. Zon der een kik te geven, stonden allen intuï tief ineens op en verdwenen in den nacht... den Raad overlatend aan de goede zorg der stenografen, van wier zenuwsloopend werk zöomon als van dat, der journalisten hy geen notie heeft. Waarom is toch in vele bedrijven een voudige nachtarbeid verboden, terwijl de gemeentelijke overheid deze hier vordert en sanctionneert Artikel la. Het is verboden barbiers- en kapperssa- lans geopend te hebben a. op Maandag, des morgens vóór 5 uur en des namiddags né 1 uur; b. op de overige werkdagen, met uitzon dering van den Zaterdag, des morgens vóór 5 uur en des avonds nA 8 uur c. op Zaterdag, des morgens vóór 5 uur en der avonds nA 9 uur; d. op Zondag en op den eersten Kerstdag. Het bepaalde sub a lijdt uitzondering in de week, waarin de Hemel vaartdag valt, in de week, waarin de Nieuwjaarsdag op Dins dag valt, alsmede in de Kerstweek alsdan geldt ook voor den Maandag het bepaalde sub b. Het bepaalde sub b. lijdt uitzondering wat betreft den dag voor Hemelvaartsdag en den dag voor Kerstmisalsdan geldt het bepaal de sub c. Deze verordening ia aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun be sluit van den 20-23 October 1930 in afschriit medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 October 1930. Deze verordening treedt in werking op den 3en dag na dien der afkondiging, dus 28 October 1930. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders hebben ver daagd de beslissing op het verzoek, ïnge- diend door de fa. W. Idenburg, alhier, in behandeling genomen den 9 September 1930, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van een kalkbluusoherij met 3 P.K. eledtromotor in het perceel Bogen no. 61, kadastraal bekend in gemeente Gouda, Sectie D nos. 644 en 2738, omdat nog niet zijn ingekomen van den Hoofdinspecteur van derf Arbeid de verklaringen bedoeld bij de artt. 7 bis en 12 bis der Hinderwet. Thalia-Theater. Showboat. De ramp te Alsdorf. Het journaal, een dol teekenfilmpje en esn geestige twee-aCter, „Opdoek naar pa tiënten", gaan de opnamen van een der grootste en droevigste rampen, de ramp te Alsdorf, vooraf. Het leven met zyn schrille contrasten; vreugde en droefheid, voorspoed en ellende. In tragische aaneenschakeling zien we de verschrikkeJy'ke verwoestingen; brancards en auto's gaan af en aan, dragend hun droeve last, en voor het hek wacht een ver- twyfelde menigte, zy wacht, want, mis schien- Donker en onheilspellend teekent de schachttoren zich af togen den avoné- hemel, de Vlag waait half-stok, en de gro?te wieden draaien,nog steeds. rfShowboat" ja een voortreffelijk drama 1 V., acten '^t gedragen wordt door Laura la Pi an te en Joseph Schildtkraut. Deze film, die wy reeds eerder als tajkie «Toot succes zagen draaien in een der grootste theaters, doet het als stille film nog beter. Ontroerend speelt Laura Ia Planto de rol van echtgenoote van éen sipeler. Maar niet alleen door het spel, ook als fotografische opname is dëze film een mees terstuk. Er zijn momenten in zoo prachtig van toon en expressie, als wy' zelden zagen; een storm, een tooneeltje van! maneschijn, een avondstemming, een wedren. Thalia geeft, zooals den laatsten tijd zoo dikwijls, ook nu weer iets zeer bijzonders. De heer Punselie 30 jaren. Morgen 26 October hoopt die heer B. Pun selie zijn 80^ten jaardag te herdenken. Zooals men weet is de heer B geen onbe kende hier ter stede. Sinds onheugelijke jaren bewoog hy zich op philantropisch ge bied, in 't byzonder in de vereenaging „Tot HeU des Volks* Filmavond voor de leden van de Sociëteit Ons Genoegen. Het Bestuur van de Boe. Ons Genoegen heeft de leden en hunne huisgenooten uit- genoodigd tot bijwoning van de vertooning van de succe&fiim tusschen 14 en 17, in de Schouwburg op Woensdag 19 November te 8% uur. Deze film wedke gedurende 10 weken in de bekende Corso Cinema in Rotterdam steeds volle zalen trok is echter alleen toe gankelijk voor de leden en hunne huisgenoo ten boven 18 jaar. Na afloop is er bal in de zaal Kunstmin. Dinsdag Een a. r. dagblad. De Goudsche Post, a.-r. weekblad, brengt heden het bericht, dat het blad vanaf heden niet meet tal verschijnen, maar dat inplaato daarvan de a.-r. Rotterdammer per 1 Nov. a.s. een bijkantoor aal openen in het gebouw Turfmarkt 142. Door welwillende medewerking van den heer H Dierner, directeur van „De Botter- oammer", wordt voor Goudsch nieuws een speciale plaata ingeruimd in genoemd dag- blad en verkrijgt de Antirev. Partij te chaser etcde gelegenheid in haar kolommen voor baar belangen te pleiten. De a.s. Winkelweek in „de Korte Akkeren''. ,_?B, Commissie tot het organiseren eeper Winkelweek in de "Korte Akkeren" heeft in haar vergadering op 23 Oct. j.l. definitief besloten de volgende week een Winkelweek te houden. A)le winkeliers in de „Korte Ak- keren kunnen hieraan deelneiïien Voor heeren winkeliers welke sioh alsnog als deelnemer aan desen winkelweek «illen laten msehrijven, beetaat daartoe gelegen heid tot uiterlijk Zaterdagavond 26 Oct.. bij den secretaris der winkelweekcommioeie. do tt' WlnkelBalerlj a- d- B««h- w„'!!dal' w °ni.cieelo opening der winkel week op Woensdag 29 Oct. a.s., des avonds om 8 uur m hot Vereenigingsgobouw aan <ie xieerenstraat, onder gen oodigden heelt plaata gevonden, zal gedurende drie dagen en wel op JO en 31 Oct. en 1 Nov, a.s. de winkelweek gehouden worden. De deelne mers zullen bij eiken ontvangst van vijftig cent een genummerde bon gratis aan de koopers uitreiken. Deze bons bieden kans om u« prijzen te winnen welke de deelne mende winkeliers daarvoor beschikbaar ge steld iiebben en die zij in hunne etalage s zullen tentoonstellen. De Commissie hoopt voorts door de vrij gevigheid van eenig» vooraanstaande stad- genooten en firma's, in staat te worden ge steld, aan deze winkelweek nog een bijzon dere attractie te verbinden, welke hierin bestaatdat het publeeiek door vorming van een spreuk welke te voren is vastgesteld en tot aan het einde der winkelweek geheim blijft uit, in de etalage s der deelnemers geplaatste letters, kans biedt tot het ver werven van fraaie prijzen. Behoudens vergunning van B. en W. zul len de winkels der deelnemers gedurende de winkelweek tot 'ji avonds 11 uur geopend blijven en zal een muziekkorps op Donder dagavond en Zaterdagavond een feestelijke stemming in dit stadgedeelte teweeg brengen. Aan het einde der winkelweek zal op Zor terdag 1 Nov# a-s., des avonds nA 9 uur, in het Vereenig'ingsgebouw aan de Heeren- straat, de uitdeeling der prijzen plaats vin den. Burgerlijke Stand. GEBOREN22 Oct.Anthouie Maria, d. v. A. de Korte en H. M. de Waal, Kei zerstraat 78. Maria, d. v. H. J. Agten en Al. de Jong, N. Markt 13 ONDERTROUWD; 23 Oct.. F. Berendsen en D. J. de Weger. C. A. M. Keij en W. Boere. A. Signer en H. Kruger. J. de Bruin en C. A. van Leeuwen, L. van der Speld en C. E. van Vliet. OVERLEDEN22 Oct.Adriauus de Bruyn 16 jaren. 23 Oct.: Elisabeth Wilheluiina Iinholz, ge huwd met C. Boer, 54 j. Ageuda. 29 Oct. 814 uur. Nieuwe Schouwburg. Film avond voor de ledën. Na afloop bal. Apotheken. De apotheek van mevr. de wed. A.' H. Teepe, Gouwe, zal tot en met 31 Oct., be nevens den daarop volgenden nacht, ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. Medische dienst Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zondagavond 12 uur, kan men zich voor medische hulp wenden tot de doctoren Dr. J. G. Rups, Tiendeweg Dr. P. de Boer, Gouwe. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De 40-jarige ambtsvervulling van Dr. T. Beekenkamp. Op initiatief van burgemeester H. Bergs- ma heef», zich hier ter plaatse een comité gevormd ter huldiging van Dr. T. Bee kenkamp, ter gelegenheid van zyn 40-jarige ambtsjubileum op 2 Maart 1981. In een Woensdagavond ten gemeente huize gehouden byeenkiftnst is het Comité in vergadering by een geweest en heeft na dlat werd samengesteld uit de volgende da- voorzitter, L. ip, ter gelegenheid van zyn 40-jarig Vleggeert, secretaris, J. J. Boer, penning meester, J. J. Verkaik en A. Kool, en Mej. de Bruin—Tuns en mej. v. Yperen—Barne- veldt. Hierna werden nog eenige besprekingen gehouden, welke vooralsnog niet kunnen worden gepubliceerd, waarna de voorzitter met een woord van dank deze bijeenkomst sloot. HAASTRECHT. Groenen Kruis. Onder voorzitterschap van den heer D. Reneman vergaderde de afd. Haastrecht -van de Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis" in de bovenzaal van het café van vhm heer Both. Met het voltallige bes'uur waren slechts 5 van de ruim 500 leden aanwezig. Ails afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Rotterdam werden benoemd de heer P. C. Hooft en Mej. Woutman, plaatsvervangers de heeren F. J, Hakken- en r Schei Daar de Koninklijke goedkeuring op de statuten binnenkort afloopt werden deze na enkele kleine wijzigingen opnieuw vastge steld en besloten de noodige goedkeuring wder aan te vragey. By de rondvraag bracht Dr. Hakkenberg het a.s. 30-jarig bestaan ter sprake, en werd besloten dit, feit op een of andere wyze feestelijk te herdenken. REEUWIJK. Een schaap door twee groote honden doodgebeten en verslonden. Dezer dagen ontdekten een paar werklie den, die 's morgens naar hun werk gingen, twee groote honden die een schaap hadden Vermoord en bezig waren het te verslinden. De eigenaar, de heer E. v. d. Ban, alhier, werd gewaarschuwd, waarna de honden wer den gegrepen en bleek dat een groot stuk van het schaap was verslonden. Daar de eigenaar onbekend was, wferd per radio een oproep gedaan. Heden meldde zich de eige naar, de heer C. de G. uit Bodegraven, bij de politie, en kwam tut de minder aange name ontdekking wat de honden hadden uitgevoerd. De schade bedroeg f 25.—. Aanbesteding. Bij de heden gehouden aanbesteding door de Gemeente ten huize van G. N. Hoogland voor het bouwen van twee ophaalbruggen en het slaan van d80 M. sohoeiing met bijko mende werken, voor den aan te leggeen ver bindingsweg Zwartewes;- Lange Kade, werd ale volgt ingeeohreven Begrooting f 9100. J. L. Verbeij f 8623. C. Macdaniel f 8220, J. Kuilenburg f 8200, Gebrs. van Bodegraven f 7800, C. Plak f 7f>75, A Bontenbal f 7610, A. P. de Klerk f 7568, L.' Heemskerk f 7415, J. V. d. Berg f 6950. C. J. Smit f 6890. Aan den laags ten inschrijver is het werk gegund. Eat maar kaas. (De Nederl. Verg. van Kaashan delaren heeft in principe besloten tot liet voeren van een groote re- oianie-cainpagne om het gebruik van kaaa over de geheele wereld te bevorderen). Dit besluit gaf P. Gasus aanleiding tot de volgende ontboezeming in het U. D. Ha, daar nadert een campagne Met een grootech en nobel doel. Waar ik als geboren kaaskop Wel bizonder veel voor voel. Eet meer kaaswordt nu de leuze Op het gansche wereldrond, Vormt een wereld kaas en broodvolk, Kaas is lekker en gezond. Van Uruguay tot Finland, Van Japan tot Timboekto* Luidt het mottoeet de kazen Van de NederlandBche koe! Zoo'n campagne is een actie Die vast goede uitkomst geeft, Bij een leiding die als deze Er kaas van gegeten heelt. Ik zal blij zijn alg het streven Overal met glans gelukt. Zij het van Edam of Gouda, Kaaa is een vermaard product; Zi. het met of zonder gaten, Volvet, Limburgseh of komijn, Rond of plat, da kaas van Holland Is iets waur we trotsch op zijn. Maar liet is nu ook belangrijk, Dat ons koeiendoin zich haast Naar een hooger melkproductie. Als de wereld harder kaast. Want hoeveel nieai exporteere In de toekomst, men Versta 't, Dat ons volk zich toch zijn eigen Kaas van 't brood niet eten laat. De overeenkomst met Roei- cm Zeilver. „Gouda". De Gemeenteraad heeft gisteren met 8 tegen, 3 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om aan de Roei- en Zeilver. „Gouda" gemeeiïteterreii* te verhuren vooir 300.gedurende 20 jaren. INGEZONDEN. (Buiten verautwoortielykheid der Redactie.; Het dempen van ecu» gedeeLe van de Nieuwe Haven. Tot mijne groote verbazing las ik van avond m de courant, dat 4 leden van de 8.D.A.P., waarvan er één zelfs zeer kortge leden m de gemeente iB komen wonen, voor stellen om de Nieuwe Hayen gedeeltelijk te dempen. Deze vier heeren zijn gr dus van over tuigd, dat ditgedeelte van de Nieuwe Haven ouder liet bewind van den wethouder Van Sitaal zoo verwaarloosd is, dat herstellen niet meer mogelijk is en dat uien dan maar gauw moet gaun dempen. Toen de lieer Van ötaal in 1927 wethouder werd en wel van Financiën, Gemeentewer ken, Volkshuisvesting en «Havendienst (veel te veel voor één persoon en daarom geen wonder, dut er onder zijn bewind wel eens wat verwaarloosd wordt of heeleinaal ver keerd wordt uitgevotAd) was de Nieuwe Ha ven nog in goeden staut, voorstellen tot dumping hoorde men toen niet ten minste. Met weet nu, hoe het gaat: eerst verwaar- loozen, dan wijsmaken, dat dempen veel goedkooper is don herstellen en dat de hui zen in waarde stijgen enz. Na een poosje is onze mooie stad geheel van aanzien veranderd. Wie er eenigazins mede bekend ig, dat er in Gouda een stelsel van waterververbching is, zooals in bijna geen een andere stad, zal begrijpen, dat men niet straffeloos zoo maar tot demjien kan overgaan. Er is altijd strooming in het water van de Nieuwe Haven, omdat het aan weerskan ten in verbinding staat met den Kattensin- gel. Alleen moet er veel meer gebaggerd worden en moeten de bewoners van de Nieu we Haven gedwongen worden hun vuil en ascli alleen te doen in den vuilnisbak en aschenimer. Met eenigen goeden wil zouden zij daartoe wel te brengen zijn. Gesteld, dat de Nieuwe Haven gedeelte lijk gedempt werd, dan zouden de bewoners toch gedwongen zijn een vuilnisbak eai een Bsohemmer te gebruiken, anders zouden zij van die prachtige gedempte straat dadelijk een vuilnisbelt maken. Het lijkt wel of de leden van den Raad weggecijferd worden. Als er sprake is van verlaging van de rente van den Ophaal- en Storingsdienst, kan men niet zoo gauw beslissen, maar moet er uitgesteld worden. De plannen tot demping en liet berekenen der kosten zijn al gemaakt, voordat de Raad de demping goedgekeurd heeft. GOUWENAAR. Kunnen wij met de radiogolven in verbinding komen met de verschillende planeten, in het byzonder met Mars? Dit vraagstuk lijkt mij een van de be- langrijkstevraugstukken van dezen tijd (uit gezonderd de zendtijdverdeoling). Kunnen wij inderdaad met Mars in verbinding ko men? (ik noem nu maar Mars. want die heet in de volksmond altijd de planeet die bewoond is). De meeningen zijn natuurlijk zeer verdeeld, daar zal ik ook dan rekening mee houden. In Januari 1920 hebben marconisten toe* kens opgevangen die niet van aardsche oor sprong waren, In Londen en New-York wer den de teekeua gelijktijdig opgevangen en vrijwel van gelijk intensiteit. Hieruit be sloot men dat de bron yp groote afstand moest liggen. Misschien Mars wel, dachten de optimisten (deze meening had ook Prof W. H. Piakering, dus wel een man van ge zag op dit gebied). Zelfs Marconi verklaarde in een interview, dat het niet onmogelijk was met een andere planeet te correspondee- ten. Op 28 April deed ïr. Fredene Milliner eenige dagen nadat Mars op de kortste af stand van de aarde afstond, eeoi poging om niet Mars in verbinding te komen. Hij zelt meldt over zijn pogingen, het volgende: Eerst hebben we alectrische golven van 15000 tot 16ÜÜU M. aangewend en de toestel len er op atgestemd. Wij konden verschei dene uren hooren alles wat er in de wereld voorviel. Tegen 2 uur kwam er rust# We gingen toen werken niet golven van 300.000 M. lengte. Niet de geringste klank bracht het toestel voort. Mars gaf géén antwoord. Dit zyn de eerste pogingen di« aangewend zijn om met Mars te oorrespondeerau. Volgens het laatste wetenschappelijke nieuws zou het onmogelijk zijn dat radio golven de aarde kunnen verlaten wegens de Hersyude laag die d« geheele aarde omringt. Volgende week hoop fk hierop terug te komen. VAN HEMEllT TOT DING8HOF Jr. SROKT EM WEDSTRIJDEN. KORFBAL. HJ3.V. II-—Ter Gouw I. Zondag trekt Ter Gouw naar Den Haag, om H.8.V. te bekampen. De reser^is gaan op bezoek bij O S.C.R. 3 in Rotterdam. Zondag 2b October. GOUDA. Rean. Kerk, 10ft u. v.m. Ds. H. Cramer. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. H. Gun ning J.Hzn., em. pred. te Bilthoven. Geref. Kerk, Turfmarkt, IQ u. v.m. en 5Wi u. n.m. De. J. P. C. ten Brink. Gerei. Gemeente, Turfmarkt, 10 v.m. en 6i u n.m. Leeskerk Chr. Geref. Gemeente, Gouwe 139, 10 u. v.m. en 5t4 u. n.m. Preeklezen. Ver. Calvijn, Nieuw» Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en bVs u. n.m. Ds. P. J. Steen- beek te Oudewater. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. ten Bruggc- kate. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas Bev. van nieuwe lidmaten. Zang van het Vryz. Zangkoor. Rem. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N- v. Nooten. Geref. Gemeente, 9 Va u. v.m. Ds. Joh. Ste- houwer te Alphen. 6 u. n.m. De heer W. G. de Jonge. Gebouw Salvatori, 9 Va u. v.m. en 6 u. n.m. De heer A. J. Dekker van Oudshoom. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9tt u. v.m. en 6% u. n.m. De heer de Jong, g.o. te Dordrecht. MOORDRECHT Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u, v.m. Ds. Voster te Arnhem. Evangelisatiegebouw, 9 Va u. v.m. en 6% u- n.m. Ds. Lekkerkerker te Delft. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Leesdlenst. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd: G. M. ARDON en JOH. E. PLAK 24 October 1930. Gouda Reeuwük zoekt betrekking foor dag en nacht. Brieven onder No. 4444, Bureau Goudsche Courant. 8 Kantoor VRAAGT voor spoedige indiensttreding een en een Brieven onder no. 4463, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 12 I GEVRAAGD, leeftijd 14—16 jaar, voor Winkel- en Fietswerk. Nieuwe Haven 324. 7 jaar praktijk, met alle voorkomende werkzaamheden bekend, heeft een paar dagen disponibel gekregenv. g. g. v. z. 10 Brieven onder no. 4488. Bureau Goudsche Courant, Markt 31. Wordt GEVRAAGD voor jong- mensch 10 met huiselijk verkeer. Brieven onder no. 4487, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. Te bevragen t FLUWEELEN SINGEL 35

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4